De P.B.O. op de keper beschouwd 10c 25 c HET DOMEIN DER VROUW NAUW en toch BEWEGING Behoudzucht schoonmaak l •MAATCONFECTIE SLOTBAL r Wij luisteren naar PARADE H 25 g Een LESJE over het bereiden van VIS DIVIN1REDEMPT0RIS ROOIJERS Rooijers' Fijne Slagerij ZOJUIST ONTVANGEN Wie komen er thuis? fllod&uw GEN.CR0NJ ESTR AAT129 HAARLEM - TEL 11385 TIEN-MEIHERDENKING Westerling naar het Vreemdelingenlegioen Belastinginspecteur veroordeeld Opening verzameling Tinholt VICTOR SILVESTER DANSSCHOOL KWEKKEROOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem BIJ AFD. CHOCOLATERIE s. 100.000ste woning sinds bevrijding en EEN JUFFROUW MEISJE M. DOUWMA EN ZOON vraagt Uwe aandacht DONDERDAG 30 MAART 1950 PAGINA 6 Vergadering Werknemende Middenstand Met de „Castel Bianco FAILLISSEMENTEN WANDELSPORT Nationale Bloembollen wandeltochten Op erebegraafplaats Bloemendaal Tot 2 jaar en 6 maanden Waardevolle aanwinst voor onderwijs in Bloemendaal SchotenHilversum G.S.V.T.Y.B.B. SS April ajs. Laatste H.O.V.-concert serie C. Biljarten Volleybal-demonstratie Koningin zal gedenkplaat onthullen Scheepvaartberichten N.V. Woninginrichting ,,'t Binnenhuis' Barteljorissiraai 36-38 - Telef. 10195 De gehele publiekrechtelijke bedrijfs organisatie staat of valt met de vraag, of dit een waarachtige gemeenschap is. Is ze dit, dan heeft ze eigen belangen, die door een eigen bestuur met ver ordenende bevoegdheid besluiten kan nemen. Aldus de heer Tel, die gisteravond een inleiding hield voor de afdeling Haarlem van de Werkende Middenstand. Bij de behandeling der ingekomen «tukken en mededeling kwam naar voren, dat van 2022 Mei a s. in Bergen een W.M.-retraite wordt gehouden, als mede in dezeo maand een Dioc. W.M.- congres zal worden georganiseerd. Daar de betekenis van de W.M. steeds groter wordt, werd vanuit de vergade ring aandrang uitgeoefend op het be stuur om nauwer contact te leggen tus sen de W.M. en de katholieke vakorga nisaties van hoofdarbeiders in Haarlem. Hierna hield de heer Tel de inleiding over de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Spr. begon met er op te wijzen, dat de P.B.O. zo belangrijk is, omdat 't bedrijfsleven zulk een machtige invloed uitoefent op alle andere vormen van leven. Is dus het bedrijfsleven ziek, hoe kunnen wij dan een gezonde maatschap pij verwachten? Vervolgens gaf de in leider een weinig sociologie om daarna Met 't troepentransportschip de Castel Bianco dat vermoedelijk 11 April te Rotterdam zal aankomen, keren de vol gende militairen uit Haarlem en omge ving naar Nederland terug: B. Bink, Indischekade 56; P. Breeuwer. Nachtzaamstraat 46; L. Denissen, Sont- straat 8; J. Edel, Batavierenplantsoen 18; P. Flipsen, Rijksstraatweg 86; N. Geer- lofs, Hoflanderweg 248, Beverwijk; J. van Gerdingen. Zeestraat 90, Beverwijk; G. Hoogerwerf- Vossendwarsstraat 25, Hillegom; J. Kappenburg, Spoorweg straat 16 r.; W. Karkers, Bos en Vaart straat 21; R. Knegt, Middenweg 92; P. Koemans, Achterzeeweg 3, Noordwijk; J. Langenberg. Kweekduinweg 5. Over- veen; L. v. Duijn. de Ruyterstraat 22, Noordwijk aan Zee; H. Endhoven, Lei- muiderdijk 83, Aalsmeer; G. Gijzen, Ruiter weg 29, Castricum; C. Jansen, Eemstraat 27; C. Koning, Voorzorgstraat 30; J. Kropff, Pegasusstraat 97; M. Korte- kaas. Herenweg 242, Lisse; W. v. Leuven, Lijsterstraat 22; L. v. d. Lugt, Tromp straat 192, IJmuiden; K. Meijer, Hage- lingerweg 141, Santpoort; P. Meyer, Aalsmeerderweg 489, Rijk Haarlemmer meer; H. Ruhe, Javastraat 40; J. v. Sloo- ten, van Warmenhovenstraat 17. IJmui den; W. Bank, Jan Steenstraat 11; C. v. Geldorp, Hoofdstraat 152, Santpoort; S. Hartman. Kralenbergstraat 1, Velsen; A. Koning, Pakveldstraat 34, Zandvoort; J. Maarssen. Julïanastraat 106, Lisse; E. Steenken, Laurierstraat 32; T. Vethaak, Bloemendaalseweg 303, O verveen; L. de Visser, v. d. Veldtstraat 38, Lisse; W. Vliem. Oude Haven 7, Sassenheim; P. Nieuwpoort, Hofstraat 30. Hillegom; D. Offerman, Aalsmeerderweg 317, Aals meer; J. Ostendorf, Adrichstraat 68, Be verwijk; P. Pot, Lingestraat 8; D. Rumpt, Spaarnwoudestraat 105; R. Smit, Zand- voortselaan 43. Heemstede; J. Wouda, van Dalenlaan 27, Santpoort; W. v. Zij- verden, Dorpsstraat 133. Aalsmeer; W. Grapendaal, Dierlusstraat 12, Beverwijk; R. de Brouwer, Hoofdstraat 63, Sant poort; J. Dekker, Jan Luyckenstraat 117; B. v. Donkelaar, Ruysaaelstraat 13, Vel sen; H. Gabel, Van Vlietstraat 26, Hille gom; J. Hoonhout, Voorduinstraat 5; J. Roodzand, Parklaan 82, Hoofddorp; J. Scheerman, Krommeniedijk 185, Krom menie; H. de Vries, Oostkolk 11, Spaarn- dam; H. Weijers, Vossenlaan 36. Hille gom; G. Zoetelief, Kuigoord 22, Haar- lemmerliede; J. Barnhoorn, Beekkade 21, Hillegom; H. Boots, Lingelaan 9, Bever wijk; H. Zonneveld, Padangstraat 7; M. Brondsema. Weltevredenstraat 18; P. v. Dijk, v. Limburg Stirumstraat 58, Noord- wijk-Binnen; J. Hoek, Hoogeweg 62. Uitgeest; A. Koppel, Hoofdweg, Abbenes; C. Leeuwis, Starmgstraat 23; G. Maat. Noordervaartdijk 20. Krommenie; A. Putten, Assendelverstraat 42; L. v. Vliet, Eikenlaan 17, Krommenie; L. v. d. Voort, Hoofdstraat 169, Sassenheim; F. Zand voort, Gasthuissingel 4; P. v. d. Zwet. Kerkdam 1, Warmond; J. Veldman, Bre- öerodestraat 77, Zandvoort. Opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel N.V., Afd. Handelsinformaties, Amsterdam. UITGESPROKEN 22 Maart: A. Dof, Stre- velsweg 147, Rotterdam. Cur. Mr. P. A. van der Heul, te Rotterdam; J Boll, meubelfa brikant, Lange Dwarsstraat 37, Gouda. Cur. mej. R. Jonker, te Gouda; G. P. H. Bos kamp, aannemer, Eerste Schansstraat 74b, Rotterdam. Cur. Mr. v. d. Lelie, te Rotter dam: De N.V. H. Post, Coolhavenstraat 45, Rotterdam. Cur. Mr. v. Riessen, te Rotter dam. 23 Maart: B. P. Epskamp, Hommelse- weg 339, Arnhem. Cur. Mr. J. J. M. van Gent, Huyghenslaan 44, Arnhem; J. Beu- mer, loodgieter, Th. de Bockweg 2a, Ren- kum. Cur. Mr. H. Blom, te Bennekom, gem. Ede. 24 Maart: M. A. J. Heesbeen, textiel handelaar. Wilhelminaplein 7, Dongen. Cur. Mr. J. P. G. van Velzen, Stationsstraat 34, Tilburg; De Venn, onder fa. Cartonnagefa- briek Provero, Tamboerstraat 24, Rotter dam en haar vennoten C. de Jong, Prove niersingel 36, Rotterdam en L. Meuldijk, Rot- terdamschestraat 40b, Rotterdam. Cur. mej. Mr. J. Jamin, te Rotterdam; D. de Bruin, drukker. Insulindestraat 262, Rotterdam. Cur. Mr. H. Vies, Meent 106, Rotterdam. 27 Maart: T. J. Jansen, tandtechniker, Saf- fierstraat 97 huis, Amsterdam. Cur. Mr. R. J. Arnoldi. Frederiksplein 36, Amsterdam; M. G. Kelderman, wed. van P. W. B. Borst, openbare koopvrouw, de Rijpstraat 144 hs., Amsterdam. Cur. Mr. D. A. van den Noort, Prinsengracht 668, Amsterdam; D. B. Free- link, tl]dschrijver machinefabriek, Groen burgwal 33 II, Amsterdam. Cur. Mr. L. Bou- ma, Keizersgracht 495, Amsterdam; J. W. M. Arents, slager, Domselaerstraat 25 huis, Amsterdam. Cur. Mr. F. M. J. van de Loo, Keizersgr. 292, Amsterdam; J. H. Bonset, Groenburgwal 54, Amsterdam. Cur. Mr. G. Th. J. Kaak. Keizersgracht 561, Amster dam; De C V. v/h Herman Frank, War moesstraat 66, Amsterdam en A. van Staal, beherend vennoot van genoemde Commandi taire Vennootschap, Archimedesstraat 64, Amsterdam. Cur. Mr. S. J. Timmenga, Frederiksplein 40, Amsterdam; A. Schipper, commissionnair in tweedehands schepen, wonende te Amsterdam aan boord van het schip „Nooit Gedacht" liggende in de Bickersgracht tegenover perceel no. 42. Cur. mej. Mr. G. Goudriaan, Frederiksplein 36, Amsterdam: C. Verberne, Spaarndammer- straat. 57A I. Amsterdam. Cur. Mr. L. P van der Does, Olympiastraat I, Amsterdam; H. Lange, gewoond hebbende te Amster dam, aan de Valeriusstraat 91 hs., ver trokken naar Montevideo (Uruguay). Cur. mej. C E. van Lieshout. Keizersgracht 476, Amsterdam. OPGEHEVEN 22 Maart; Ned. Amusements- -Reorganisatie te Rotterdam, geh. hebbende onder de naam Combinatie Metropole; C. Houthuizen, te Rotterdam; Jac. Swinkels. handelsagent in bouwmaterialen, Kromme Steenweg 15. Helmond. 23 Maart: A. Th. An- geneind, te Amsterdam; H. de Gooyer, te Brunssum; J. van Dijk, vishandelaar, te Schaesberg; R. Davelaar, bleker, Beekber gen, gem. Apeldoorn; S. Gerritsen, rijwiel handelaar, Apeldoorn. 24 Maart; H. J. Mul der, coupeur, Schoolholm 116, Groningen; A. Zaanen, te Rotterdam. Alle wegens ge brek aan actief. VERNIETIGD, 23 Maart; C. A. Konmgs, bakker, Nieuwe Nonnendaalseweg 265, Nij megen. Na gedaan verzet. GEëINDIGD: J. Frank, vulpenreparateur, Gen. de la Reyl. 24, Bussum: A. de Groot, Gentiaar.straat 10. Amsterdam; M. de Jong, kastenfabrikant, Spoorstraat 16, Culemborg. 26 Maart: H. W. Rosendahl, fabrikant van houtwaren, Lichtenvoorde. Alle door het verbindend worden der enige uitdelingslijet. een samenvatting te geven van de ont wikkeling van 't maatschappelijk leven sedert de middeleeuwen. Spr. beklem toonde hierbij, dat de gilden niet allen publiekrechtelijke bedrijfsgemeenschap- pen waren, maar hierin het drie standen stelsel werd aanvaard. Het liberalisme en socialisme hebben het twee klassen- stelsel in de hand gewerkt. Daarom, al dus spr., hebben de maatschappelijke middengroepen, en zeker de kath. werkn. middenstand, zulk een verantwoordelijke taak. Want het twee klassenstelsel moet doorbroken en de middengroep moet als trait d'union en als buffer haar zware plaats veroveren. Ten slotte gaf spr. een samenvatting van de wet op de P.B.O. zelf, telkens stil staande bij de hoofdthema's: S.E.R., Bedrijfschappen en Productieschap pen. Een zeer geanimeerde discussie volgde op deze inleiding. Het was reeds laat toen voorzitter de vergadering sloot. In samenwerking met' de wandelsport- vereniging „Onder Door", organiseert de wandelsportvereniging „Jan Passtoors" dit jaar weer haar Bloembollentochten en wel op Zaterdag en Zondag 22 en 23 April a.s. Deze wandeltochten welke in het gehele land een zeer grote bekend heid genieten, worden dit jaar voor de 19e maal gehouden en in tegenstelling met de laatste jaren wordt er nu gestart' vanaf Haarlem, gebouw H.K.B. Tempe liersstraat, Zaterdags 20 km van 2 tot 3 uur. Zondags 30 km vanaf 9 uur en de deelnemers aan de 20 km vanaf half elf tot half één. Personen van 12 tot 14 jaar kunnen alleen deelnemen aan de 20 km. Voor alle deelnemers die deze wandel tocht met succes volbrengen is een spe ciale herinneringsmedaille beschikbaar gesteld, terwijl alle groepen van min stens 11 personen een groepsherinnering ontvangen. Verder zijn er speciale prij zen beschikbaar gesteld voor die groepen welke tijdens het wandelen de beste propaganda voor de wandelsport hebben gemaakt. Het Ned. Rode Kruis afd. Haarlem zal tijdens deze tochten op het parcours en in de rust- en sta^tlokalen aanwezig zijn voor het verlenen van hulp. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij: H. v. Oorschot, Klapheklaan 4 Aerden- hout; G. P. C. van Delden, Pijnboom straat 115; J. W, Schorfhaar, Dr. Schaep- manstraat 63. beide te Haarlem, alsmede „Haarlems Bloei", Stationsplein 1 te Haarlem en mej. F. van Wijk, Zijlweg Overveen. De inschrijving sluit 12 April a.s. Advertentie De afdeling Haarlem van de Neder landse vereniging van expolitieke ge vangenen in oorlogstijd treft voorberei dingen voor de jaarlijkse tien Mei-her denking op dé Erebegraafplaats te Over veenBloemendaal, waar zoals bekend in de duinen een centrale begraafplaats van slachtoffers der bezetters is aange legd. De traditie der na-oorlogse jaren heeft deze herdenkingsplechtigheid op de tiende Mei een landelijk karakter gegeven, waarbij familieleden van ge vallenen en leden van bovengenoemde vereniging een gezamenlijke stille tocht van Haarlem uit maken. Tevens wordt' deze dag een reünie van ex-politieke ge vangenen gehouden in „Dreefzicht" aan de ingang der Haarlemmerhout. Op de bijeenkomst in de duinen zal. zoals ge meld, minister Joekes een herdenkings rede uitspreken. Aan de plechtigheid zal worden deelgenomen door het Haar lemse politiemuziekcorps en een Haar lems koor. Na de kranslegging zullen be zoekers de gelegenheid hebben bloemen op de graven te leggen. Tijdens de reünie, die 's avonds wordt gehouden, zal de gevangenispredikant van Scheveningen. ds. Bos, een rede uit spreken. Voorts verlenen Marguerite Couperus en een Dubbelmannenkwartet hun medewerking. Naar te Singapore verluidt zou Wes terling na zijn vrijlating uit gevangen schap dienst willen nemen bij het Franse vreemdelingenlegioen. De Franse auto riteiten hebben een dergelijk verzoek nog niet ontvangen. „Deze man is te enen male ongeschikt en onwaardig om een ambt bij de belas tingen te bekleden," zo werd vanmorgen gezegd in de uitspraak van de Haarlem se rechtbank in de zaak tegen de 44-jari- ge W. v. B uit Heemstede, die als hoofd inspecteur bij de Rijksbelastingen te Amsterdam werkzaam was. Van B. moest veertien dagen geleden te Haarlem te rechtstaan, waar hem verschillende mal versaties ten laste werden gelegd in ver band met het (laten) vervalsen van kwitanties en het onttrekken van goe deren uit conservatoir beslag. Bovendien werd hij beschuldigd van verduistering en medeplichtigheid inzake valse aan gifte en het opzettelijke Verstrekken van onjuiste inlichtingen aan de belasting autoriteiten, toen hij als deskundige in een strafzaak moest getuigen. De Haarlemse rechtbank veroordeel de v. B. tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maar.den met aftrek en ont zetting voor de tijd van vijf jaar uit het recht om een functie te bekleden bij de belastingen. De Officier eiste op 16 Maart een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. De verdediger vroeg toen vrijspraak, omdat hij meende dat v. B alleen gestraft kon worden door de belastingautoriteiten zelf. De rechtbank verklaarde in haar uit spraak niet bewezen te achten de be schuldiging van verdachte in de kwestie' van de wijnhandelaar K. uit Amsterdam en evenmin in de affaire van de 87- jarige dame v. T. De bakkersknecht J. L. uit 'Haarlem, die bij zijn patroon had ingebroken, hoorde zich vanmorgen veroordelen tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek. De „Verzameling Tinholt", die de heer K. Tinholt indertijd aan de gemeente Bloemendaal geschonken heeft, werd gistermiddag door de wethouder van Onderwijs, mr. F. P. Th. Rohling offi cieel opengesteld. Deze kostbare collec tie van natuurhistorische voorwerpen is ondergebracht in vijf lokalen van de Hartenlustschool. Bij deze officiële opening waren o.m. tegenwoordig: vele leden van de Bloe- mendaalse gemeenteraad, de inspecteur en de oud-inspecteur van het lager on derwijs, de heren W. Schoenmakers en H. v. d. Weijer, verschillende hoofden van Scholen en andere leerkrachten. In zijn openingswoord wees de wet houder erop, dat men om twee redenen in Hartenlust bijeengekomen was. Op de eerste plaats, om de verzameling officieel open te stellen, maar tevens, om de heer Tinholt hulde te brengen voor deze waardevolle prestatie en niet minder voor dit gulle geschenk aan het onder wijs van Bloemendaal. Teneinde de ver diensten van de heer Tinholt naar de juiste waarde te beoordelen, verdeelde mr. Rohling het gilde der verzamelaars in drie groepen; de onedelen, die slechts verzamelen uit hebzucht de edelen, die met kennis en smaak zeldzame voor werpen vergaren en tenslotte! de hoog edelen, die boven dit alles uitstijgen, omdat zij verzamelen zonder een zelf zuchtig doel. Daar de heer Tinholt deze verzameling ten dienste van het school onderwijs had aangelegd, zou de wet houder hem willen decoreren met de eie-titel „Hoogedel-verzamelaar". Ten slotte bedankte hij hem voor de bewon derenswaardige initiatief, waarvan zo wel leerlingen als leerkrachten zullen profiteren. In een gedetailleerd overzicht zette de heer K. Tinholt daarna uiteen, hoe de verzameling tot stand was gekomen en schetste de na-ooriogse moeilijkheden, die dank zij het volhardend medeleven van jonge mensen, overwonnen werden. Nadat de inspecteurs W. Schoenmakers en H. v. d. Weijer en de heer J. Salm gewezen hadden op het belang van deze collectie, maakte het gezelschap een rondgang door de lokalen, waarin deze verzameling is ondergebracht. In deze lokaliteiten kan men kostbare voorwerpen van alle tijden en uit alle landen aan een geschied- en aardrijks kundig onderzoek onderwerpen. Bij wei nig natuurhistorische verzamelingen zal men een scheenbeen van de prae-histo- rische mammouth kunnen betasten en ook een kaak van de menshaai is geen alledaagse wandversiering. Tezamen met de collecties schelpen, vogels, steensoor ten e. avormen zij een belangrijke aan winst voor het aanschouwelijk onderwijs. In verband met de te verwachten grote belangstelling bij de wedstrijd Schoten Hilversum, verzoekt het Schoten-bestuur ons te berichten, dat op het terrein de nodige maatregelen zijn genomen om het talrijke publiek goed te kunnen bergen. Van E.D.O. heeft Schoten de beschikking gekregen over een aantal zitplaatsen, terwijl vlonders aan gebracht worden voor de staanplaatsen. A.s. Zondag wordt in Gouda de belangrijke wedstrijd G.S.V.—'T.Y.B.B. gespeeld. Advertentie met Leerlingen en oud-leerlin gen worden vriendelijk verzocht hun toegangsbe wijs en introducties al te halen eind van deze of begin volgende week. DONDERDAG HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 18.15 land- en tuinbouw. 18.30 vraag en aan bod voor ge emobiliseerden. 19.00 nieuws, 19.15 Muz. bij nader inzien, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Uit de jeugd van Jantje Jansen Jr.,- 21.00 familiecomp., 21.35 amusem.muz ,.22.05 gram., 22.15 De vaart der volken door prof. dr. L. Schoiten, 22.35 Chaconne v. Purceli, 23.00 nieuws, 23.15 L'Enfant et les Sortilèges v. Ravel. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Musette-ork„ 19.00 kleuter, 19.05 gram., 19.30 volks muziekschool, 20.00 nieuws, 20.05 zoek licht, 20.15 Siegfried Idylle v. Wagner, Iberia v. Debussy, Rhapsodie Espagno- le v. Ravel, toelichting v. Piet Ketting, 22.15 Mens en machine, ronde-tafel ge sprek, 21.45 Franse volksliedjes, 22.05 Vader thuis, door Ph. v. Praag. 22.20 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 nieuwe gram.platen. VRIJDAG HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 piano en orgel, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 schoolradio, 10.00 lichte muz., 11.00 zieken, 11.40 beeld houwwerk in de kathedraal, 12.00 Ange lus, 12.03 Henk Stam, piano, o.a. De ge schiedenis van het olifantje Babar v. H. Stam, 12.33 Ork. zonder Naam, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 politie- kapel, 14.00 Kep Kep v. Bartók, symph. in e. kl. t. v. Dvorsjak, 15.00 school radio. 15.30 Metropole-ork., 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.35 amu sementsmuziek. HILVERSUM I, 402 m. VARA; 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 Hallé-ork. en koor. VPRO: 10.00. VARA; 10.20 Man- tovani en ork., 10.30 vrouw, 10.45 Elsa Barther, sopraan, 11.05 De kleine spion, v. Daudet, 11.25 orgel. AVRO: 12.00 staf- muz., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich, 13.45 gram., 14.00 kookles, 14.20 Hans Lichtenstein, bariton, 14.40 De lof der liefde v. Maurice Roelants, 15.00 symph. in f. kl. t. v. Haydn, viool- conc. in D gr. t. v. Mozart, conc. in d. gr. t. v. Strawinsky, 16.00 film, 16.30 jeugd, 17.00 piano-duo, 17.20 Winterreise v. Schubert, toelichting Piet Tiggers. Advertentie EIEREN SUIKER- CHOCO EIEREN LADE EIEREN vanaf vanaf CHOC. DOUBLET EITJES .rose en witte eitjes, gespik-^ 'kelde eitjes ly, ons DUIVENEITJES KIEVITSEITJES I VOGELEITJES 2 ons BITTER- y pond PAAS- SPRITS Assortie V2 pond Vrijdag 31 Maart a.s. zal de H.O.V. het 10e en laatste concert serie C ge ven, waarmede tevens het winterseizoen 1949'50 zal worden besloten. Aan dit cóncert, dat o.l.v. Toon Ver- hey staat, zal als soliste medewerken de jonge pianiste Lia Palla. Zij zal met orkestbegeleiding een uitvoering geven van het 2e Pianoconcert in F-moll van Chopin. Het programma vermeldt vóór de pauze nog de ouverture „Das Leben für den Czar" van Glinka, terwijl het orkest na de pauze het symph. gedicht Les Préludes van Liszt en tenslotte de Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy ten gehore zal brengen. De laatste wedstrijden tussen Hof van Holland en Vriendenkring H gaven de volgende uitslagen: T. Kroon 145 145 48 18 3.02 v. Wees 140 91 48 11 1.89 Bouwmeester 70 58 47 4 1.23 Oudendijk 80 80 47 12 1.70 W. van Dam 40 40 38 11 1.05 Klomp 45 24 38 4 0.36 B. Bosse 190 190 49 22 3.87 Stek 200 170 49 20 3.46 v. d. Veld 90 90 38 13 2.36 Goebertis 110 85 38 10 2.23 W. Luiten 125 125 35 29 3.57 Rauchmann 140 106 35 23 3.— Einduitslag 195 voor H. v. Holland. Hedenavond worden in Café H. van Holland de wedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Haarlem, le klas libre. Vrijdagavond te half acht wordt in de H.B.S.B., Ged. Voldersgracht een Volleybal demonstratie gegeven door twee topzestallen heren AmsterdamDen Haag, terwijl er te vens een Amerikaanse leerfilm van de Ne derlandse Volleybal Bond zal worden ver toond. Ter gelegenheid van haar bezoek aan Limburg zal H. M. de Koningin 25 April te Venlo een gedenkplaat onthullen aan de honderdduizendste woning, die na de bevrijding in Nederland gereed geko men is. AALSDIJK 29 v. N. York, AARDIJK p. 29 Terceira, ABBEDIJK 30 te Montevideo, AL- BIREO p. 29 Ouessant, ALCHIBA p. 29 Vi go, ALCYONE p. 29 St. Vincent, ALDERA- MIN 29 te Marseille, ALGENIB p. 29 Por to Praya, ALNATI p. 29 Rio Grande, AM- STELDIJK p. 29 Kp. Race, ARIADNE 28 v. Lissabon, ARKELDIJK p. 29 Flores, BEVER WIJK p. 29 St. Vincent, BLITAR 29 v. Ba- likpapan, BLOEMFONTEIN p. 29 St. Hele na, BONAIRE p. 29 Finisterre, BOSKOOP p. 29 Lissabon. BREDA p. 29 Palma ell., CERONIA p. 29 Oporto, CISTULA 30 te Aba- dan, CLAVELLA 29 te Hobart, CONGO- STROOM 29 te Accra, CORYDA p. 29 Al giers, COTTICA 30 te Paramaribo, DELFT 29 v. Turnaco, EEMLAND p. 29 Lissabon, GAASTERKERK 29 te IJmuiden, GAROET p. 29 Kp. Bon, GOUWE p. 29 Madeira, GROOTEKERK 29 te Dar es Salaam, HAAR LEM p. 29 Finisterre, HECUBA 29 v. Cura sao, HERCULES p. 29 Dungeness, HYDRA p. 29 Bonaire, JAPARA 29 v. Semarang, JOOST v d. VONDEL p. 29 Lissabon, KE- DOE 29 v. P. Penang, LAAGKERK 20 te R'dam, LAWAK 30 te Karachi, LEERDAM p. 29 Ouessant, LEERSUM 29 v. Matadi, LEMSTERKERK p. 29 Stromboli, LEO- POLDSKERK p. 29 Quernsey, LIMBURG 30 te Lorenzo Marques, LISSEKERK 30 te Basrah, LOENERKERK 29 Schelde, LOM BOK 29 Semarang, MAASHAVEN p. 29 St. Paul Rocks, MAASLAND p. 29 Bahia, MA- CUBA p 29 Gibraltar, MADOERA p. 29 Pantellaria, MARKEN 29 te Bandarchapur, MENTOR 29 v. Bremerhaven, MERWEDE 29 v. Lobito, MODJOKERTO 29 te Menado, MOLENKERK p: 30 Quardefpi, NIGER- STROOM 29 te Bordeaux, ONDINA p. 29 K. Comorin, PRINS ALEXANDER p. 29 Flores, PRINS FRED. HENDRIK p. 29 Shartpoint, PRINS MAURITS 29 te R'dam, PRINS WIL LEM m 29 te Haifa, PRINS WILLEM V p. 29 Flores, RONDO 29 v. Cochin, ROTTI 29 te Penang, SCHIEDIJK 29 v. Surabaja, SLO- TERDIJK p. 30 Malta, SOESTDIJK p. 29 Kp. Cod-Kanaal, SOMMELSDIJK p. 29 Gibral tar, STAD MAASTRICHT p. 29 K. St. Mi chel. TABIAN 30 te Philadelphia, TABIN- TA 30 te- Palembang, TRITON 30 te Cu rasao, UTRECHT 29 v. Sao Luiz, VAN 'T HOFF 29 v. Galveston, VEENDAM p. 29 Kp. Race. VENUS 29 v. Alexandria, WOENS- DRECHT p. 29 Ouessant, ZEELAND 29 v. Genua, ZEEMAN 29 te Penang. Er zijn veel nauwe rok ken, de mode heeft een neiging naar het geslo- tene en toch is het of ze van de ruimte, die zo sierlijk is bij het bewegen, geen af stand kan doen. Wat Parijs maakt aan fijne pliseé's, aan kunstige plooisels, aan inge nieuze drapering, zoals bij voorbeeld blijkt uit de foto is door de gewone confectie niet na te maken. Die houdt zich dan ook gaarne aan de gewone, vrij aangesloten rok, met wat plooien, die al tijd het gulden midden ver tegenwoordigt. Maar om u te laten zien wat Parijs ontwerpt, vroe gen wij de tekenares deze plaatjes te schetsen, die een juist beeld geven van de verschillende lijnen. De fo to is een donkerblauw pak je, eigenlijk niet meer dan een zeer strak jurkje met de roklijn, die wel iets heeft van een dennekegel en daaroverheen een los ge valletje, dat bijna louter mouw is en de indruk geeft of de draagster zo de lucht in zou willen zweven. Zon rokje, strak om de (daardoor nog rondar lijkende) heup De foto is een mari neblauw gabardine pakje van Rochas. met moustache kraag. en zeer smal van, on deren zoals wij zeiden gelijkend op een den nekegel, is vrij onmo gelijk om in te lopen Daarom springt de ruimte soms even on der de knie uit. De plissé-rokken van de tekeningen, en dat is het kunstige, geven dezelfde aangesloten lijn en tegelijkertijd hebben ze een vloeien de beweging bij het lo- De tekeningen zijn v.l.n.r. resp. model len van Dessès, Pi- guet, Dessès, Rauff, Worth. Het is wel verklaarbaar, dat sommige huisvrou wen, die niet aan't be reiden van vis gewend zijn, daar soms enigszins tegen op zien. Toch is dat niet nodig: het klaarmaken van vis be hoort haus niet dé moei lijke kunsten, die alleen zeer ervaren huisvrouwen machtig kunnen worden. Met een klein beetje oefening en handigheid komt men een heel eind. Er zijn vier manieren om vis te bereiden: koken, stoven, bakken in de koekenpan en bakken ift de oven. Het koken is de eenvoudig ste manier; men zout de vis en zet ze half onder water op. De meeste vissoorten zijn in 7 a 10 minuten gaar. Het kooknat kan verwerkt wor den in een saus (met gesmol ten boter of margarine, bij gebonden met wat aardappel meel of maizena) en geuriger gemaakt met bijv. peterselie of mosterd. Een zeer smakelijke berei dingswijze is stoven, waarbij tegelijkertijd een pikante saus ontstaat. Voor stoven zet men n.l. de vis op in wat water met boter of margarine, een paar druppeltjes citroensap of een scheutje azijn en wat kruiden zoals peperkorrels, laurier, kruidnagel en tijm Voor het bakken is nodig: een schone gladde koekenpan en niet te weinig boter, mar garine of olie, die men eerst goed heet laat worden. Dikke vissèn moeten op een klein vuur nog wat nabakken om door en door gaar te worden. Voor het bakken in de oven vet men een braadslee in, bestrooit de vis met pa neermeel en legt er hier en daar klontjes boter of mar garine op. Hieronder volgen een twee tal recepten. Ragout van vis (met purée, in schelpen of in een vuur vaste schotel). 400 g. gekookte vis, 4 dl. viswater, 35 g. (4 eetlepels) bloem, 1 a 2 eetlepels boter of margarine (citroensap), melk, peper, (paneermeel). De vis in stukjes verdelen. De bloem met een weinig melk aanmengen. De bouil lon aan de kook brengen en de saus met de aangemengde, bloem binden. De saus afma ken met peper, (citroensap), melk en boter of margarine en nog even laten doorkoken De vis voorzichtig in.dé saus verwarmen De ragoüt met aardappelpurée aan de war me maaltijd geven of bij de boterham. Ook kan men de ragoüt ir.' een vuurvaste scho tel of in schelpen overdoen, met paneermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter of margarine erop leggen en het gerecht in de oven een bruin korstje geven. Visgehakt: 400 g. gekookte, gestoofde of gebakken visresten, lever, hom en kuit, 2 gekookte aard appelen of 3 sneden brood, melk of vissaus of water, fijn gesneden peterselie, boter of margarine, zout. De aardap pelen fijnmaken of het brood weken, aardappelen of brood vermenger) met de melk, de vissaus of het water, de vis resten en de kruiden. Dit alles tot een samenhangende mas sa roeren Hiervan koekjes of kleine ballen vormen Deze door bloem of paneermeel wentelen en even in de koe kenpan aan alle kanten bruin bakken. Hierbij een van bo vengenoemde sausen geven. Behoort u ook tot de vrouwen, die nergens van kunnen scheiden? Nee, wij bedoelen nie.t de vrouw, die zo erg gehecht is aan haar oude rok of trui, dat zij die thuis bij haar werk toch altijd nog maar Het liefst draagt. Ook haar, die 's avonds lekker bij de kachel kruipt na haar natte schoenen te hebben verwis seld voor haar dierbare, maar afgetrapte pantoffeltjes, heb ben wij niet op het oog. De vrouwen, over wie wij nu willen spreken, zijn degenen, pen. Het middelste getekende jurkje heeft grote opge knoopte vleugelmanchetten die men nu veel ziet en een kort heupstukje. Het jurkje rechts daarvan met de op genomen „boof'hals is alleen voor jonge mensen met een gevulde hals en tenslotte is het tweede jurkje van links een draagbaar lingerieja- ponnetje, waar men altijd wat aan heeft. Voor he't voorjaar is er, zoals dat altijd het geval is. veel donkerblauw, gegar neerd met wit piqué, grote kragen, gesteven lussen, kra gen met lange punten, toe lopend tot aan het middel Zelfs op avondjurken wor den die gedragen. De mode ontwerper Jacques Fath deed zijn mannequins een gewoon wit boordje om met Stijve omgeslagen puntjes en daarbij een zwart dasje. Het sloeg zo in, dat menig een ze al heeft overgenomen, ook de confectie en men ze al ziet op doodgewone zo merjurkjes. Wie het staat staat het aardig, dat moet toegegeven. ASTRID dig diezelfde oude rok al lang niet meer dragen, maar hem zorgvuldig opbergen in een kast of lade, omdat hij mis schien later nog wel eens te pas komt. Bij die rok hangen dan de nodige sinds jaren afgedankte japonnetjes, mantels en hoe den. Vermoedelijk treft u bij deze „zuinige" huisvrouw op zolder ook nog aan: sta pels oude tijdschriften en illustraties, vazen met bar sten, koperen kannetjes, die een oor missen en meer van de fraaiigheden, die men in de regel vindt bij uitdragers en handelaars in tweede hands goederen. De meeste van deze vrouwen zijn zich zelf niet bewust van de dwaasheid van haar handel wijze. Zonder er bij te den ken wordt ieder jaar opnieuw met de schoonmaak heel die oude rommel uit zijn rust plaats gehaald. Alles wordt netjes afgestoft en uitge- borsteld om daarna weer naar zijn oude plekje, terug te keren. De oude kleren zullen van lieverlee misschien eens mee verdwijnen omdat zij ten offer zijn gevallen aan de niets ontziende mot ten, maar de. illustraties blij ven er liggen, waarschijnlijk tot de luchtbeschermings dienst voor de volgende oor log komt waarschuwen voor het gevaar, dat ze opleveren. Als u nog aan de schoon maak moet beginnen of als u nu bedenkt, dat u inder daad ook nog altijd stapels van deze onbruikbare voor werpen hebt liggen, neem dan nu eens een radicaal besluit. Oude kleren, die u niet meer gebruikt en waarvan het onwaarschijnlijk is dat u ze de eerste jaren zult be nutten, zijn dikwijls nog har telijk welkom bij liefdadige verenigingen, die uit uw oude mantel, japon of rok soms nog heel bruikbare kinder- kleertjes kunnen laten ma ken. Oude illustraties, tenmin ste als ze goed, dus minstens tien jaar, oud zijn, kan Ka tholiek Thuisfront gebruiken. Nog onlangs hoorden wij van oen aalmoezenier, die pas uit Indonesië terug is, dat oude prentjes kijken tot de geliefde ontspanning be hoort. Met oud papier kunt u trouwens ook tal van an dere instellingen gelukkig maken. Liefdewerk Oud Pa pier heeft zeker de oudste rechten, maar ook diverse bouwpastoors krijgen door de inzameling hiervan wekelijks een aardig centje binnen. Voor oud koper en andere metalen, oude flessen enz. geldt hetzelfde. Ruim deze schoonmaak eens werkelijk radicaal op. U kunt ar anderen een ple zier mee doen en u zult ge nieten als u ziet, dat deze keer uw zolder werkelijk schoon is. Julianapark 5860, vraagt voor direct: O NET R.K. MEISJE voor kantoorwerkzaamheden. Moet bekend zijn met typen. O PRIMA STOFFEERDER voor het leggen van lopers, tapijten, linoleum enz. Sollicitaties na 6 uur: Pijnboomstraat 31. PRIJS ƒ0.76 De encycliek van Z H. Paus Pius XI over HET GODLOZE COMMUNISME franco p. post 0.85 bij vooruitbetaling vraagt VOOR DE CANTINE en een als hulp voor het schoonhouden van kantoor enz. Pers aanm., ook 's avonds. PARKLAAN 94 HAARLEM VTVVWVWVVVVVVVVTWTVWTWYWVVVW Thans kunne# wij U in ruimere mate maatconfectiecostuums aan bieden. Prima kamgaren stoffen in mooie dessins vanaf ƒ150.levertijd 4 weken. GEN. CRONJëSTRAAT 42-44 TELEFOON 15438 voor het feit, dat hij NIET aan weder- verkoopers levert en U dus NOCH z'n LEVERWORST, NOCH z'n ROOK WORST, NOCH z'n GEKOOKT SPEK, NOCH z'n HOOFDKAAS, NOCH z'n PLOCKW'ORST, ergens anders kunt koopen dan in de zaak, waar de meeste van deze lekkere vleeschwaren reeds voor 120 JAREN der Haarlemsche. Cliëntèle vriendelijkst werden aange boden. Tevens AFSLAG prima kalfsvleesch: Fricandeau ƒ1.50 p. pond. Rundvleesch zeer concurreerend. Lamsbout 1.50 p. pond. Varkenscarbonade L30 p. pond. Rund- en varkensrollade. Kalfs- en varkensrollade, half om half, prima 1.25 per pond. Rookworst rauw of gekookt 1.40 p. p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 6