Indonesische waarnemers op WEST-DUITSLAND EN SAAR Devèze vraagt audiëntie bij Koning Leopold LÉON BLUM I OVERLEDEN Unie-conferentie niet toegelaten Kolen van de bon AFDALING VAN DE VAL D'ISERE GROTE FIGUREN LIETEN HUN GROOTHEID AL OP JEUGDIGE LEEFTIJD BLIJKEN" Tot hoofd en hart Australië zal niet passief blijven m Communisten bezetten drie steden op Hainan Nederlandse delegatie had bezwaren Nederlandse arrestanten kregen bezoek Uitgenodigd toe te treden tot Raad van Europa als leden met beperkte rechten Uitlevering Tsjechische piloten verzocht Truman kapittelt de republikeinen Prijzen echter nog niet vrijgelaten .Het weer. Koningin Juliana als eerste beneden Prins-Regent vervult de wens der liberalen Katholieken ontstemd over vertraging Jane Aastin schreef „Trots en Vooroordeel toen zij twintig jaar was Vooraanstaandpoliticus Kath. Thuisfront heeft f350.000 nodig VRIJDAG 31 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24731 Parlement van de V.S.I. protesteert Telegram inzake troepen zending Bataljon naar Makassar Van vertegenwoordigers van Hoge Commissariaat Opstand op Ambon bedwongen Commandant ontheven van zijn post Twee militairen bij Aruba verdronken Pandit Nehru naar Indonesië Weer buitenlands beleid steunend op twee partijen? Spender over Nieuw-Guinea CHARLOTTE VAN LUXEMBURG NAAR ROME Telefoontje naar Stalin 11 EEN AMERIKAANS PSYCHOLOOG VERKLAART: Johnson en Chapin bezochten de bollenstreek Er moeten tien militaire tehuizen worden gebouwd De veestapel moet worden ingeënt In verband met mond- en klauwzeer Koffie wordt duurder BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd, hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per Millimeter hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL De volksvertegenwoordiging der Republik Indonesia Serikat heeft Woensdag een schrijven aan de Indonesische regering doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat geen waarnemers van de Indonesische volksvertegen woordiging tot de Unie-conferentie zijn toegelaten. In het begin van de vergade ring had voorzitter Sartono medegedeeld, dat hij een brief van het Unie-secre tariaat had ontvangen, waarin mededeling gedaan werd, dat de Nederlandse de legatie bezwaar tegen toelating van waarnemers had gemaakt. De Nederlandse delegatie nam het volgende standpunt in. dat: 1. parlements leden aan de conferentie kunnen deel nemen als adviseurs of secretarissen, doch niet als waarnemers van het par lement; 2. de conferentie een onderhan deling tussen twee regeringen is; 3. de conferentie een ander karakter dan de Ronde-Tafelconferentie draagt. De secretaris-generaal had de Indo nesische volksvertegenwoordiging uitge nodigd waarnemers te kiezen tot het bijwonen van Unie-conferenties, zonder vooraf overleg te hebben gepleegd met de Nederlandse delegatie. De brief eindigt met de mededeling, dat de regering der V.S.I. te allen tijde bereid is overleg met de Indonesische volksvertegenwoordigers te plegen be treffende hetgeen ter Unie-conferentie werd besproken. Nadat verschillende leden van de Volksvertegenwoordiging in de vergade ring hadden gerapporteerd, dat zij niet tot de besprekingen werden toegelaten, stelde Djaswadi Soeprapto voor, de re gering der V.S.I. ter verantwoording te loepen. Tenslotte stelde voorzitter Sar tono voor een protest-brief van de volks vertegenwoordiging aan de Indonesische regering te doen toekomen, die na ver zending in het parlement zal worden voorgelezen. Dit voorstel werd aan vaard. De Nederlandse en Indonesische mi nisters zullen waarschijnlijk vandaag reeds de Unie-conferentie besluiten, al dus meldt A.P. De minister-president van Oost-Indo- nesië heeft 28 Maart het telegram ont vangen, waarin de verscheping van een heden der V.S.I. naar Oost-Indonesië werd aangekondigd. Zoals bekend werd van de zijde der V.S.I.-regering ver klaard. dat de regering van Oost-Indo nesië van de troepenzendingen telegra fisch op de hoogte was gesteld, terwijl de president van deze negara meedeel de, dat hij nergens van wist. Thans blijkt, dat bedoeld telegram als brieftelegram verzonden was en vijf dagen onderweg was. De regering der V.S.I. heeft bekend gemaakt, dat nog deze week een batal jon onder leiding van Worang naar Hedenochtend hebben vertegenwoor digers van het Hoge Commissariaat zeven Nederlandse arrestanten in de gevangenis op Glodok, onder wie de heren Ozinga, Ritman, Breekland en Jiskoot, bezocht. Makassar vertrekt. De regering der V.S.I. wijst er op, dat dit zenden ver band houdt met het plaatsen van leger eenheden der V.S.I. in het gehele ge bied der V.S.I. en in het geheel geen politieke strekking heeft. Het Nederlandse hoofdkwartier te Djakarta heeft vandaag bekend ge maakt, dat de opstand van Indonesische soldaten in het Nederlandse garnizoen Ambon bedwongen is. De toestand is weer normaal. De Nederlandse com mandant van het eiland is van zijn post ontheven, aldus meldt A P. Zondagmiddag j.l. zijn bij het baden in zee bij Aruba twee dienstplichtige soldaten, W. K. en H. H. verdronken. Een soldaat kon in het geheel niet zwemmen, terwijl de ander slecht zwom. Zij waren onlangs met de „Stuyvesant" uit Nederland aangekomen. Vanmorgen werd te Hillegom de demonstratie tuin „Treslong" geopend. Vooral de rotstuin zal grote belangstelling bii het publiek oogsten. De Ministeriële Commissie van de Raad van Europa heeft West-Duitsland en het Saargebied vandaag formeel uit genodigd toe te treden tot de Raad van Europa als leden met beperkte rechten Het besluit hiertoe is gisteren te Straats burg genomen, tijdens de vergadering van de commissie. Duitsland zou de uit nodiging via de drie Hoge Commissaris sen en het Saargebied via de Franse regering ontvangen. Er zijn geen voorwaarden verbonden aan de invitaties, behalve de aanvaar ding van het Statuut van de Raad en de bereidheid, de bepalingen er van goed te keuren en na te leven. Volgens artikel drie van het Statuut, zo deelde gisteren, na afloop van de vergadering de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, journalisten mede, ver onderstelt toelating van volwaardige le den van de Raad volledige souvercini teit, die West-Duitsland noch de Saar op het ogenblik bezitten. Schuman sprak voorts de wens uit onofficieel de indruk te willen wegne men dat Adenauer voorwaarden zou heb ben vastgeknoopt aan het lidmaatschap van West-Duitsland in zijn onlangs aan de drie Hoge Commissarissen gezonden schrijven. Zijn drie punten waren geen voorwaarden doch vragen, waarop thans antwoord is gegeven, aldus Schuman. Het is thans aan West-Duitsland om te be slissen of de uitnodiging van de Raad van Europa aanvaardbaar is. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, verklaarde gisteravond, dat Door de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. D. G. W. Spitzen, werden gister morgen op het vliegveld Gilze-Rijen aan leerlingen van de Rijksluchtvaartschool enige brevetten uitgereikt, waarbij ook het honderdste tot nu toe door deze uitge reikte brevet was. V. I. n. r. de heren De Lange (lid directorium R. L. S.), K. J. A Meester (commandant vliegschool Gilze-Rijen), A C. Guis, die het honderdste brevet uit handen van de minister ontving en J. W. F. Backer (dir.-generaal van de Rijksluchtvaartdienst) Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag twee nota's overhandigd aan de Ameri kaanse ambassade te Praag. In de eer ste nota wordt verzocht om uitlevering van de acht Tsjechoslowaken, die de drie vliegtuigen bestuurden, welke een week geleden op het vliegveld Erding in West-Duitsland zijn geland. De tweede nota protesteert tegen de beweerde slechte behandeling van de overige Tsjechoslowaakse passagiers, die inmiddels in Tsjechoslowakije zijn te ruggekeerd. De nota eist bestraffing van de verantwoordelijke Amerikaanse func tionarissen. Van Amerikaanse zijde is reeds eerder verklaard, dat de Tsjechen een normale behandeling hebben on dervonden. Omtrent het bezoek, dat de premier van India, Pandit Nehroe, in de tweede helft van Mei aan Indonesië brengt, bericht het miisterie van Voorlichting, dat Nehru per vliegtuig naar Singapore reist, vandaar vaart hij met een oor logsschip van India naar Priok. Waar schijnlijk zal hij met president Sukarno een tocht door de Archipel maken. President Truman heeft enkele repu blikeinse senaatsleden beschuldigd van hulpverlening aan de Sovjet-Unie, door te trachten de Amerikaanse buitenlandse politiek te saboteren. Senator Joseph McCarthy, die herhaal delijk van communistische infiltratie in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gerept, noemde Tru man „de grootste troef, die het Kremlin heeft". De president verklaarde „schoon genoeg" te hebben van de aanvallen op het State Department door de senatoren De President zeide verder, de benoe ming te overwegen van een vooraan staand republikein tot opvolger van dr. Jessup als reizend ambassadeur. Hy had Dean Acheson, de minister van Buiten landse Zaken, verzocht met de republi keinse Senator Arthur Vandenberg en anderen overleg te plegen. Men ziet deze en nog andere maatregelen, die Truman binnenkort zal nemen, als een poging, de ontwikkeling van een buitenlands be leid, steunend op twee partijen, te her stellen. h« te tekst van het besluit van het mi nisterscomité wilde bestuderen en leden van de Duitse politieke partijen over hun houding wilde raadplegen alvorens enig besluit te nemen over de aanvaarding van de uitnodiging aan West-Duitsl*nd om als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te treden. De kwestie zou vandaag op een kabinetsvergadering wor den overwogen. Er kan nog geen onmid dellijke beslissing worden verwacht. De Australische minister van Buiten landse Zaken, de heer P. Spender, die tevens minister voor de Australische buitengewesten is, heeft tijdens zijn eer ste bezoek in zijn laatstgenoemde hoe danigheid aan Nieuw-Guinea gezegd, daf Australië niet passief zal blijven, wanneer anderen zich zouden mengen in de zaken van het gebied Papoea- Nieuw-Guinea. Hij deelde verder mede te zullen trachten, er het Australische kabinet van te overtuigen, dat er voor de ontwikkeling van deze gebieden gel den beschikbaar moeten worden gesteld, daar anderen er „hongerige ogen" op hebtlen geworpen. De regering van Aus tralië, zeide hij, beschouwt Papoea en Nieuw-Guinea als gebieden, die voor de strategische veiligheid van Australië van het grootste belang zijn. Het zijn gebie den, die niet langer kunnen worden veronachtzaamd. De Groot-Hertogin van Luxemburg Charlotte zal met haar gezin een pel grimstocht naar Rome maken. Zy zullen 26 April vertrekken. Charlotte zal in Rome ontvangen wor den door de Paus en door de Italiaanse president Luigi Einaudi. Joseph Bech, de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal de fa milie naar Italië vergezellen. De heer Raymond Dumontpresi dent van het Nationale Baseball Congres in Amerika en een even verwoed sigarenroker als Churchill, heeft met Moskou getelefoneerd in een poging om Stalin over te halen zijn toestemming te verlenen voor een Amerikaans-Russische sportuit- wisseling. Veertien dagen geleden had hij een brief gezonden aan Stalin waarin voorgesteld werd dat Amerika twee sterke baseball-teams naar Rusland zou zenden en dat twee van de beste Russische voetbalploegen naar de Ver. Staten zouden komen, hetgeen naar zijn mening zeer zeker een gunstige uitwerking op de betrekkin gen ttissen beide landen zou hebben. Immers gaat er niets boven het Ame rikaanse baseball, terwijl de Russi sche voetballers het neusje van de zalm betekenen. Een onder linge uitwisseling van het beste waarover Amerikanen en Russen op sportgebied beschikken, zou dus on getwijfeld aan de wederzijdse good will tan goede komen, dacht de op een Havanna kauwende heer Dumont. Zijn brief bleef echter on beant woord, evenals een later gezonden telegram. De heer Dumont besloot toen te proberen de zaak mondeling aan Stalin voor te leggen. Inderdaad kwam Moskoxi aan de lijn, en de heer Dumont nam zijn sigaar uit de mond. Helaas ging het gesprek niet door want de Amerikaan moest vernemen dat Stalin, naar een zeer beleefde telefoniste meedeelde, geen gelegen heid had aan het toestel te komen. De minister van Economische Zaken heeft na dc adviescommissie voor de huisbrandvoorziening te hebben ge hoord, besloten de distributie en de rant soenering van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine industrie met in gang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt in, dat by aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthra- ciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden getroffen, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel genomen voldoen de ruimte laat, om een normale behoef te van de bevolking in de tot dusverre gebruikelijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoe ling de prijzen vrjj te laten. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatse lijk wat lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust krachtige Westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon 6.16—19.13. Maan 17.32—5.55. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de twee oudste Prinsesjes hebben giste ren in Val d'Isère volop geskied. De Koningin wcls met een klein gezelschap des morgens al naar de top van de berg gegaan, waarna in een vrij dichte sneeuwstorm de afdaling begon. Al spoedig bleek toen, dat koningin Julia na de anderen in snelheid verre de baas was. Zij wachtte dan steeds bij een bochf tot haar mede-skiërs haar had den ingehaald, doch tenslotte besloot ze de tocht alléén voort te zetten en.... arriveerde een half uur voor de tweede binnenkomende aan de voet van de berg. Een tractor beloofde uitstekende dien sten te zullen bewijzen om het gezelschap de laatste honderd meter, die geheel „vlak" zijn, over te trekken. De Konin gin „haakte" zich dan met de andere skiërs ook vast aan het rode wagentje met rupsbanden en zo gleed men zon der inspanning over de sneeuw.... tot dat de tractor er een meter diep in wegzakte en halsstarrig weigerde van positie te veranderen. Er bleef toen niets anders over dan te voet de tocht naar het hotel te volbrengen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Het was een nogal humeurige Devèze, die gisteren aan de journalisten kwam verklaren, dat hij de drie partijen in België niet had kunnen verenigen niet wat hij zijn formule van nationale verzoening noemde. Om die reden vond hij een stap bij Koning Leopold nutteloos en had hy gemeend de Prins-Regent voor te stellen het parlement te ontbinden. Het was hem evenwel gebleken, dat hy daartoe evenmin politieke medestanders zou kunnen vinden, daar de partijen ook op dit punt zeer verdeeld waren. Derhalve had hy aanvankelijk besloten de Prins-Regent om ontheffing van zijn opdracht te verzoeken, maar het bestuur van de Liberale Partij had unaniem de wens uitgesproken, dat hy de vrucht van zijn raadplegingen kenbaar zou maken aan de Koning. Dientengevolge, aldus verklaarde Devèze, had het de Prins-Regent behaagd hem daarmede te belasten. De heer Devèze zou nog gisteravond via 's Konings secretaris om een audiëntie te Pregny verzoeken. Op de vraag, of hij alleen dan wel met een delegatie zou gaan, antwoordde de formateur, dat zulks afhangt van Koning Leopold. Deze immers zal moeten beslissen, wie hij wil ontvangen. De Katholieke Party, aan wie de for mateur zijn voornemen om zyn pogingen op te geven reeds had laten weten, te kende in een motie onmiddellijk verzet aan tegen de houding van het liberale partijbestuur, waardoor de oplossing van de crisis nogmaals nutteloos vertraagd wordt. Het is inderdaad een feit, dat tal van dringende staatszaken op behande ling wachten. Men mag ook veronderstellen, dat de heer Devèze zelf niet geheel vreemd is aan het beroep, dat het partijbestuur op hem gedaan heeft om een laatste poging te doen bij de Koning. Dit alles moet de onhandelbaarheid van de Vorst en van de Katholieke Partij bij eventuele verkiezingen beter doen Bij aankomst te Val d'Isère, waar de Koninklijke Familie de vacantie doorbrengt, werd H. M. Koningin Juliana bloemen aangeboden door het 5-jarig dochtertje van de banketbakker Josiane Collins en het 4-jarige neefje van de hoteleigenaar. LEON BLUM Indien u wilt dat uw kind het ver brengt in de wereld, laat het dan vroeg met zijn levenswerk beginnen, want als er een groot dichter, een groot geleerde, golfspeier, medicus of musicus in hem sluimert, is volgens dr. Harvey C. Leh man, die als psycholoog is verbonden aan de Amerikaanse Ohio-universiteit, vroeg beginnen byzonder bclangryk, al geeft het niet de zekerheid van buiten gewoon succes. Dr. Lehman somt in een artikel, dat hij heeft geschreven in het „Journal of Genetic Psychology", ongeveer 100 be roemdheden op, die belangrijke ontdek kingen hebben gedaan of resultaten van betekenis hebben bereikt vóór hun 21ste jaar. Hij merkt op, dat zijn lijst de omvang van een boek zou krijgen, als hij ook de genen wilde vermelden, die een of twee jaar ouder waren toen ze iets belang rijks hebben gedaan. Wat de muziek betreft heeft hij be vonden, dat bekende musici hun ta lenten hebben getoond toen zij gemid deld niet meer dan 6 2/3 jaar oud wa ren. Zes en dertig grote toonkunste naars hebben als zodanig hun debuut gemaakt op de gemiddelde leeftijd van 13 Vz jaar. Henry Ford werkte bij een juwelier, toen hij zo klein was, dat de juwelier hem uit het gezicM van de klanten hield omdat hij niet wilde, dat deze zou den zien dat zo'n klein jochie hun hor loges repareerde. Vier en twintig beroemde doktoren hebben medegedeeld, dat de gemiddelde leeftijd, waarop zij belangstelling voor de geneeskunde gingen koesteren, 14 jaar was en volgens dr. Lehman zijn vele beroepsgolfspelers dicht bij golf banen geboren of hebben zij als cad dies gewerkt. Michael Faraday verslond op 14-jarige leeftijd wetenschappelijke boeken en ha<j toen reeds een electrische machine geconstrueerd. Jane Austin schreef „Pride and Prejudice" tussen haar 20ste en 21ste jaar. Louis Braille vond zijn blindenalfabet uit toen hij 20 jaar was, William Cullen Bryant schreef „Thana- topsis" op 18-jarige leeftijd en sommige van zijn gedichten en liederen tussen 14 en 21 jaar. Samuel Colt vervaardigde op 16-jarige leeftijd een houten model van zijn beroemde revolver en Pierre Curie had toen hij 21 jaar was reeds publica ties over natuurkundige onderwerpen in het licht gegeven. Sir Humphrey Davy was 20 jaar toen hij de verdovende ei genschappen van het lachgas ontdekte, Galilei 17 jaar toen een heen en weer slingerende lamp hem op het spoor bracht van de beginselen van de slinger en Marconi wist op 21-jarige leeftijd draadloze seinen te geven over een af stand van één mijl. De sterrenkundige Edmund Halley heeft reeds voor zijn 21ste jaar belangrijke ontdekkingen ge daan en George Westinghouse had op 19-jarige leeftijd uitvindingen gedaan, die van belang waren voor de spoorwe gen. Mary Shelley publiceerde „Fran kenstein" toen zij 21 jaar was en Syl vester Ellis, een auteur van goedkope thrillfers, had op 20-jarige leeftijd al een best seller geschreven. Dr. Lehman noemt nog andere ontdek kingen van jeugdige personen op het gebied van de scheikunde, de ziekteleer, de geneeskunde, de plantkunde, de em bryologie en op andere terreinen. „Het heeft er alle schijn van" zo schrijft hij, „dat op bepaalde gebieden een vroeg begin de studie stimuleert en de beoefe naar van wetenschap of techniek de no dige tüd geeft om voor het intreden van dc onvermijdelijke verslapping van de energie, die zich tenslotte 1>ij alle sterve lingen manifesteert, een zeer hoog peil te bereiken." „Het vroege begin doet geen talent ontstaan dat in aanleg niet aanwezig was maar van dc andere kant is het niet uitgesloten, dat, indien de aanleg al te lang niet wordt ontwikkeld, later de po gingen om hem te ontwikkelen minder succes zullen hebben dan wanneer men die pogingen eerder had gedaan". Niemand is vrij, die zich niet beheerstJ Léon Blum, de leider der Franse so cialisten, is gistermiddag in de leeftijd van 78 jaar te Parijs overleden. Hij was een vooraanstaand politicus, journalist en rechtsgeleerde. Blum was de eerste socialistische premier van Frankrijk. Zijn tweede kabinet hield het nog geen maand uit. Na de oorlog werd hij voor de derde maal premier. De vierde keer, dat hij opdracht kreeg een regering te vormen kreeg hij het vertrouwen van de Nationale Assemblée niet. Na de militaire ineenstorting van Frankrijk in Juni 1940 volgde Blum de regering naar Tours. Bordeaux en ten slotte naar Vichy. Hij werd onder huis arrest gesteld, later geïnterneerd en in Maart 1943 met andere Franse politici naar Buchenwalde overgebracht. Na zijn terugkeer naar Parijs, in Mei 1945, nam hij de leiding van de socialistische par tij weer op zich. Léon Blum, die Woensdagavond nog goed geluimd een feestavond bijwoon de van het socialistische partij-blad „Le Populaire", waarvan hij hoofdre dacteur was, is geheel onverwacht overleden in ziin landhuis in de Pa- rijse voorstad Joy-en-Josas. Kort na dat hij, na de lunch, met een artikel voor de Populaire begonnen was, ver klaarde hij zich niet goed te voelen. Veertig minuten Jater stierf hij. De gezondheid van Blum liet reeds langer dan een jaar te wensen over. Alle vooraanstaande figuren van de Franse politieke wereld hebben" aan de familie van de overledene hun medele ven betuigd. Het Italiaanse parlement heeft, in verband met het overlijden van de socialistische staatsman, ziin zit ting vijf minuten onderbroken. Het ministers-comité van de Raad van Europa schorste de vergadering te Straatsburg gedurende een half uur. Volgens nationalistische berichten uit Taipen hebben eenheden van het vier de Chinese communistische leger, onder bevel van generaal Lin Piao, drie ste den, 80 km. ten Zuidwesten van Haihou, op het eiland Hainan bezet. Het oppercommando der nationalisti sche luchtmacht meldt, dat 50 vliegtui gen de communistische troepen op Hai nan hebben gebombardeerd. Volgens eerdere berichten waren de communis ten Maandag met landingsoperaties op Hainan begonnen. Donderdagmiddag hebben de Ameri kaanse minister van Defensie L. A. Johnson en de Amerikaanse ambassa deur Selden Chapin een onofficieel be zoek gebracht aan de bollenstreek. In Hillegom vertoefden zij geruime tijd in de kg^sen. waar de fresia's en tulipa's worden gekweekt. uitkomen. Devèze noemde gisteravond de Katholieke Partij reeds verant woordelijk tegenover het land en de geschiedenis. Dat de Prins-Regent hem gelegenheid geeft dit verkiezingswapen te smeden, laat na de verontwaardi ging. waarvan de katholieken sinds de aanstelling van Devèze als formateur hebben blijk gegeven, aan duidelijk heid weinig te wensen over. Wat kan Devèze in Pregny eigenlijk r.og gaan doen, nadat hij zelf de natio nale oplossing een onmogelijkheid heeft genoemd? Hoopt hij werkelijk de Katho lieke Partij voor een ,.fait accompli" te plaatsen door de Koning er toe te bren gen zijn houding te veranderen? De kans daarop was zelden geringer dan nu. Het zou wel zeer te verwonderen zijn, indien Koning Leopold, na vijf jaar lang te hebben standgehouden, zou wijken, nadat men ook nog straatexcessen, drei gende woorden, politieke manoeuvres en andere vormen van chantage op hem en op de meerderheid van het land heeft pogen toe te passen. Devèze heeft gisteren ook medege deeld, dat zijn formule van nationale oplossing inderdaad bestond in een op getooide troonsafstand, in niets anders dus dan een vergulde pil, waarmee Spaak overigens een paar maanden ge leden ook al kwam aandragen. Maar is deze oplossing werkelijk zo nationaal? Is het nationaler de 72% Vlamingen en 58% Belgen, die voor de Koning zijn, tot capitulatie te dwingen, dan wel de 58% Walen en 42% Belgen, die zich tegen hem hebban uitgesproken na een vijf jarige campagne van schromelijke hef tigheid, te bewegen tot een gematigder houding in plaats van hen door agitatie en het opwekken van hartstochten rond kwesties, die werkelijk niets meer met de persoon van Leopold III hebben uit te staan, tot hernieuwd verzet op te wek ken? Had men deze verzoeningspoging niet even goed onder ogen moeten ne men als de zogenaamde verzoening ten koste van de meerderheid, waaraan de heer Devèze zich zo hardnekkig heeft vastgeklampt* Intussen is er de eerstvolgende dagen geen nader nieuws te verwachten. De heer Devèze vertrekt nu eerst als mi nister van Landsverdediging in het af getreden kabinet naar Den Haag in ver band met de vergadering van de minis ters van Defensie van het Atlantisch Pact,' en pas begin volgende week zal hij in de gelegenheid zijn zich eventueel naar Pregny te begeven. In kringen van de Belgische Christelij ke Volkspartij toont men zich heden zeer gebelgd over het feit. dat de heer Devèze morgen naar Den Haag vertrekt, zonder dat hij er naar het zich laat aanzien in geslaagd zal zijn een re gering te vormen. (Van onze Haagse redactie) Op een vergadering van het Kath. Thuisfront te Den Haag heeft de heer G. Pamalid van het hoofdbestuur van het Kath, Thuisfront, gisteravond gesproken over de toekomst van het K. T. Hij wees erop, dat ondanks het feit, dat de jon gens in Indonesië naar het vaderland terugkeren, het werk van het Thuisfront nog zeer hard nodig was. Juist nu, ter wijl de soldaten soms lang moeten wach ten op hun inscheping en zich in de kampen vervelen, behoeven zij steun. De heer Pama meende, dat voor het werk van K. T, binnen drie a vier maan den nog een bedrag van ongeveer f 350,000 nodig was voor gebruiksgoe deren. Vice-Admiraal Doorman sprak bver de militairen, die op Nieuw Guinea en in West-Indië vertoeven. Deze soldaten en ooi» de eerste inlichtingen voor het toe komstige Atlantisch leger hebben gees telijke verzorging nodig De 52 aalmoe zeniers. die de zielzorg hebben over deze jongens, behoeven eveneens de steun van K. T. Men stelt zich voor om nog een aantal kapellen te bouwen, terwijl Adm. Doorman bovendien tien militaire tehuizen op zijn programma heeft staan. Ook voor deze plannen zal geld nodig zijn. De besmetting met mond- en klauwzeer zal, naar de Veeartsenijkundige Dienst verwacht, dit jaar van een kwaadaardige soort zijn. Deskundigen zijn van oordeel, dat de gehele veestapel moet worden inge ënt om lijden der dieren te voorkomen en de veehandel en -export niet in gevaar te brengen. Het is niet onmogelijk, dat enting tegen mond- en klauwzeer in de toekomst bij de wet verplicht zal worden gesteld. Naar verluidt, zal de koffie aanmer kelijk duurder worden. Op de bon die 21 April uitkomt, kan echter nog koffie voor de oude prys gekocht worden. In de Oost-Duitse staat SaksenAnhalt hebben de voorzitter, vice-voorzitter en vier parlementaire afgevaardigden van de libe rale partij ontslag genomen, uit protest te gen het communistische voorstel om in Oost Duitsland verkiezingen te houden, waarbij slechts één lijst wordt toegestaan. Richard Walsh, inspecteur van de Raad voor de Burgerluchtvaart, heeft geadviseerd ..Linee Aeree Italiane" vergunning te ver- lenéfi voor het onderhouden van een dienst tussen Rome en New York. Verwacht wordt, dat binnen drie weken een beslissing geno men zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1