SPAANSE LUCHTBASES VOOR ATLANTISCHE DEFENSIE? STANDPUNT KONING LEOPOLD IS NOG ONVERANDERD TIEN GEESTELIJKEN IN PRAAG VOOR STAATSGERECHTSHOF i Werkloosheid bedreigt sigarenmakers Tot hoofd en hart ONRUST rond de K.A.B. .Het weer. GOERING'S SCHATTEN GEVONDEN NEDERLAND: Jagers en lichte bommenwerpers Amerikaanse steun aan Indonesië? Nederl. militaire missie in Indonesië BESCHULDIGING: spionnage voor het Vaticaan In Reus el meer dan 700 arbeiders op wachtgeld Lening van 200 millioen voor Indonesië Verlaging benzineprijs? ZATERDAG 1 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24732 Bezwaren van Engeland en Frankrijk Ten dele eigendom van Koninklijk Huis - Onderhoud met Devèze Maandag a.s. BIJDRAGE ATLANTISCH PACT Versnelde zendingen uit Amerika Ter bestrijding van het communisme Marine ook buiten Nederlands gebied Overeenstemming over omvang en inrichting Goede Weeh- Grootste proces onder het communistisch regiem ilm> w Accijnsverlaging de oplossing vvill^n i,aa^e,drijven die Karel Rede van minister Schokking Bij opening der ministersconferentie MUNTEN MET BEELTENIS VAN KONINGIN JULIANA Verbeurdverklaring door tribunalen Resolutie te Bonn: Aanstelling staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Staking bij K.P.M. voorkomen Ruim een millioen schade bij brand te Breda Meineed voor de enquête-commissie In verband met England- Spiel BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- booqte. Inqezorvden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Van betrouwbare zijde van de mili taire conferentie in Den Haag verneemt A.P., dat Spanje wellicht binnen enkele maanden in het Atlantische verdedi gingsstelsel zal worden opgenomen. Dit zou dan waarschijnlijk geschieden in de vorm van het pachten van Spaanse luchtbases inplaats van door recht streekse deelneming van Spanje aan het Noord-Atlantisch Pact. De definitieve beslissing hierover moet echter door de allerhoogste instanties worden genomen. De in Den Haag vertoevende militaire adviseurs zijn het er over eens, dat Spaanse luchtbases nuttig zijn. Spanje zou gaarne bereid zijn de vliegvelden af te staan. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie af zonderlijk en daarna tezamen met de ministers van de andere landen van het Atlantisch Pact de kwestie in Mei a.s. te Londen zullen behandelen. Reeds be staat er een meerderheid voor toelating van Spanje, maar er is eenstemmigheid nodig. Portugal is reeds lang een warm voor stander van het opnemen van Spanje. In de afgelopen maanden heeft het steun gevonden. De oppositie komt op het ogenblik hoofdzakelijk van Engeland, dat in zekere mate hierin gesteund wordt door Frankrijk. Sommige autori teiten van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken zijn er ook tegen, maar hun standpunten heb ben zich onlangs gewijzigd, en, naar ge zegd werd, zouden zij er tenslotte wel in toestemmen. Goed ingelichte per soonlijkheden menen verder, dat Frank rijk tenslotte zich bij de andere pact genoten zal aansluiten, indien de Britse regering er toe gebracht kan worden haar ideologische bezwaren tegen het regiem van Franco te laten varen. De functie van de Spaanse luchtbases in het Atlantische veiligheidssysteem In het voormalige kasteel van Her mann Goering „Feldenstein" is een ver borgen schat ontdekt ter waarde van ongeveer een millioen dollar. Donder dag werd onder toezicht van autoritei ten van de Amerikaanse hoge commis sie en het leger en de Duitse politie een begin gemaakt met de opgraving. Het Duitse nieuwsagentschap D. P. A. wist te melden, dat vele schatten vroe ger toebehoord hebben aan het Neder lands Koninklijk Huis en aan de fami lie Rothschild en waarschijnlijk kunst schatten waren die Goering van zijn plunderingen in dc verschillende oe- zette gebieden heelt overgehouden. wordt van bevoegde zijde aldus omschre ven: Een van de redenen, dat Rusland er van zal afzien West-Europa onder de voet te lopen, is de represaillekracht van de Amerikaanse strategische bom menwerpers die de Russische verkeers- en productie-centra kunnen vernielen. Die bommenwerpers zijn doeltreffender naarmate de bases dichter bij het doel liggen. Indien de bommenwerpers kun nen opereren vanaf Britse, Spaanse en Turkse vliegvelden, zal Rusland zeker aarzelen, zo werd gezegd, alvorens iets te beginnen. Militaire adviseurs hebben gerappor teerd, dat de Spaanse vliegvelden snel vergroot en verbeterd kunnen worden teneinde een basis te vormen voor de lange afstands-vliegtuigen. De passen, die de toegang tot Spanje vormen, kun nen verder gemakkelijk geblokkeerd worden ingeval de Russen de rest van het continent in hun macht zouden krij gen. Ml» ■s K iëiiiiS De veerboot Prins Bernhard", die door de Duitsers tijdens de bezetting tot zinken is gebracht, zal thans de veer dienst tussen Vlïssingen en Breskens gaan onderhouden. Op de werf van „De Schelde" is zij gerepareerd. Gisteren maakte de boot een proefvaart. gen." In politieke kringen te Brussel legt men het antwoord van Koning Leo pold dan ook over het algemeen zo uit, dat hieruit blijkt, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn verkla ring van 16 Maart, dat zonder verwijl de Kamers bijeen geroepen dienen te worden om een einde te maken aaif de wet op het regentschap. Men is over het algemeen van oordeel dat, nu de koning duidelijk heeft te ver staan gegeven, dat hij zijn standpunt niet wenst te wijzigen, uit het onder houd tussen de vorst en de kabinetsfor mateur geen enkel element zal voort komen, dat de laatste in staat zal stellen de regeringscrisis in nationale zin op te lossen. Maandagmiddag om drie uur zal Ko ning Leopold de Belgische liberale ka binetsformateur, Albert Devèze, te Pregny in audiëntie ontvangen. De ko ning heeft geweigerd nog andere per sonen te ontvangen, zodat Devèze het zonder delegatieleden zal moeten stellen. Het onderhoud zal „strikt vertrouwelijk" zijn en er zal geen communiqué worden uitgegeven. In een Vrijdag uitgegeven communiqué van het secretariaat van de koning wordt gezegd, dat Koning Leopold, over wegend het vitale belang voor het volk om de crisis op zo kort mogelijke ter mijn te beëindigen, het verlangen te kennen had gegeven dat de heer Devéze de nodige stappen zou ondernemen om gisteren nog naar Pregny te reizen, ech ter zonder daarbij de Belgische rege ringsmissie naar de Haagse conferentie •schade te berokkenen. Devèze heeft ge antwoord, dat zijn aanwezigheid in Den Haag tot Zondagavond absoluut nood zakelijk is, en hierna is besloten dat de liberale formateur Maandagmiddag een bezoek aan Koning Leopold zal brengen. Uit het communiqué blijkt duideljjk, dat Koning Leopold niet van plan is terug te komen op zijn weigering om af te treden. In 8e verklaring wordt ge zegd: „De heer Devèze vroeg ontvangen te worden om zijn conclusies over de onderhandelingen, welke hij als kabi netsformateur voerde, te bespreken, de koning zal hem in dit verband ontvan- Het Nederlandse aandeel in de geza menJijke luchtmacht van de landen van het Atlantisch Pact zal bestaan uit groe pen jagers en lichte bommenwerpers. Dc omvang van deze luchtmacht wordt mede bepaald door het aandeel, dat de andere vier landen van de West-Euro pese Unie zullen kunnen leveren, aldus vernemen wij in conferentie-kringen in Den Haag. Gloster „Meteor"-straaljagers zijn be stemd voor de luchtverdediging bij dag licht. Om nachtelijke vliegtuigaanvallen 't hoofd te kunnen bieden, zullen nacht jagers, met radar uitgerust, worden aan geschaft. Het is nog niet bekend, welk type toestel voor dit doel door Neder land zal worden uitgekozen. De lichte bommenwerpers dienen voor ondersteu ning van de lucht uit van militaire ope raties op de grond. Van ons land zal ".alleen een op het nationale inkomen en de financieel-eco- nomische situatie afgestemd evenredig deel van de gemeenschappelijke lucht macht kunnen worden gevraagd. Dit betekent in aanzienlijke mate steun van financieel sterkere partners, wier productie-vermogen het onze over treft. Deze steun is reeds merkbaar. On der de eerst te verschepen Amerikaanse wapenleveranties bevinden zich lesvlieg- tuigen voor de Nederlandse luchtmacht. Ook bij de opleiding van vliegers helpen de partners elkaar. Na het Canadese en Amerikaanse aanbod tot gratis opleiding van vliegers, wordt ook een dergelijk aanbod van Engeland verwacht. Willen de deelnemers aan het Atlan tisch Pact binnen niet al te lange tijd over een sterke luchtmacht beschikken, dan zullen de Ver. Staten, zo zeggen deelnemers aan de conferentie, in ver sneld tempo vliegtuigen en luchtdoel artillerie moeten zenden. Nederland bijvoorbeeld zal eerst over 3|/s jaar kunnen beschikken over de 150 Glosters „Mark VIII", die thans bij Fok ker worden gebouwd. Hetzelfde geldt voor België. In Nederlandse militaire luchtvaart kringen hoort men verder wel de op- President Truman -heeft gisteren me degedeeld wapenzendingen tegen de dreiging van het communisme voor drie zuid-oost-Aziatische landen goedgekeurd te hebben. Welingelichte zegslieden verklaarden, Rat het Departement van Defensie voor gesteld had Indo-China wapens ter waarde van 15.000.000 dollar te sturen. Thailand zou voor 10.000.000 dollar ont- vangen en Indonesië voor 5.000.000 dol lar. Het geld staat de president ter beschik king dank zij een bedrag van 75.900.000 dollar, dat het Congress verleden jaar toegewezen heeft voor de bestrijding van het c'ommunisme in China, aldus «leidt A.P. vatting verkondigen, dat de bouw van een luchtmacht primair is bij het op stellen van een defensieplan. Zelfs wordt hier en daar gepleit voor een vergroting van het luchtmachtbudget ten koste van de marinebegroting. Van bevoegde zijde vernemen wij evenwel, dat de Neder landse chefs van staven volkomen een stemmig zijn inzake de harmonische op bouw van de Nederlandse strijdkrachten. De chefs van staven van de landen van het Atlantisch Pact zijn bij het vast stellen van het gemeenschappelijke ver dedigingsplan overeengekomen, dat de Koninklijke Marine zich niet zal be perken tot de verdediging van Neder landse havens en kustgebivden. Dv Ne derlandse marine is opgenomen in het beveiligingsplan van de vitale verbin dingslijnen ter zee, aldus vernemen wjj van doorgaans welingelichte zijde. België heeft gisteren de bilaterale overeenkomst met de V. S. inzake het militaire hulpprogramma bekrachtigd. Hierdoor is een einde gekomen aan de stroom van geruchten, als zou de pro cedure, tengevolge van de Belgische crisis, niet op tijd plaats kunnen vinden, zodat er vertraging in de aflevering van de wapens zou ontstaan. De bekrachtiging geschiedde door Prins Regent Karei en dc Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland. (Van onze politieke redacteur) De staatssecretaris van Oorlog, mr. dr. Fockcma Andreae, heeft gisteren mee gedeeld, dat tussen de regeringen van Indonesië en Nederland te Djakarta tijdens de Unie-conferentic overeenstem ming bereikt is over de inzichten en de omvang van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Zij zal achthonderd hoofden omvatten, inclusief het Marine personeel. benevens een honderd man hulp- en bedieningspersoneel. Beide partijen waren van oordeel, dat het zowel om zakelijke als om psycho logische redenen raadzaam is aanvanke lijk de militaire missie bescheiden van omvang te doen zijn. Deze regeling geldt voor de eerste periode tot de voltooiing van de liquidatie van het K.N.I.L. Dc leden van de militaire missie vormen kaderpersoneel, dat naar gelang de be langen vari het Indonesische leger dit vorderen over de gehele Archipel kan worden gedetacheerd. Een Belgisch jachtvliegtuig is gisteren bil Bodendorf bij Remagen tegen een berg op gevlogen en geëxplodeerd. De piloot kwam om het leven. Tegemoetkomend aan het ver heugende verlangen der Ka tholieken om bewuster en met meer inzicht deel te nemen aan het leven der Kerk, publiceren wij op deze vooravond van Palm-Zondag een beschouwing op pag. 3 van de paters Norbertijnen van de Abdij van Berne over „zin en betekenis der plechtigheden van morgen". Deze beschouwing wordt voorafge gaan door een algemene inleiding, die tevens betrekking heeft °P soortgelijke artikelen over de litur gie van Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Paas-Zaterdag, welke wij telkens op de vooravond dezer feesten zullen doen verschijnen. Waar het deelnemen aan het leven der Kerk de kern onzer geloofsbe leving uitmaakt en in zoverre be langrijker is dan allerlei acties, orga nisaties en bewegingen op zich (deze hebben slechts betekenis voor zover zij daartoe leiden of dit bevorderen) rekenen wij het tot de taak van een katholiek blad om in de hierop be trekking hebbende voorlichting naar vermogen bij te dragen. In het Staatsgerechtshof in Praag is gisteren een proces begonnen tegen tien R.K. abten en monniken, die beschuldigd worden van hoogverraad, spionnage voor het Vaticaan en ondermijning van het gezag van de staat. Het officiële Tsjechische persbureau deelde mede, dat drie van de beklaagden hiërarchisch gelijk staan met bisschop pen. Dit is het grootste tegen de katho lieke geestelijkheid gerichte proces, sinds de communisten twee jaar geleden aan dc macht kwamen, aldus meldt A.P. Het proces is zorgvuldig geheim ge houden en er zijn van te voren geen bij zonderheden over uitgelekt. Ondanks de verklaringen van het officiële pers bureau, dat het proces wordt bijgewoond door binnen- en buitenlandse journalis ten, zijn verschillende Westelijke ver slaggevers er niet in geslaagd toegang tot het gerechtshof te verkrijgen. Onder de beklaagden bevinden zich de abt van het beroemde klooster te Nova Rise, Augustin Machalka, de abt van het klooster Zeliv in Midden-Bohemen, Bo- humil Vi Tajovsky en pater Frantisek Silhan, die geïdentificeerd werd ais „pater-provinciaal van de Orde der Je zuïeten in de Tsjechoslowaakse repu bliek". Hun arrestatie was reeds eerder door katholieke zegslieden bekend ge maakt. De openbare aanklager zei. dat de beklaagden „als getrouwe dienaren van het Vaticaan gewerkt hadden voor de spionnagedienst van het Vaticaan en zich schuldig hadden gemaakt aan subversieve activiteit tegen de Repu bliek voor het Vaticaan, een mogend heid, welke vijandig staat tegenover ons en probeert de regering omver te werpen". Volgens het officiële persbureau heeft (Van onze verslaggever) Het Brabantse dorp Reusel telt 3500 '"U'""=rs-,BlJ.na 14°0 van deze mensen werken als sigarenmaker(-maakster) in Willem II Aida, Velasquez, Agio en So prano er hebben gevestigd. Het mate riele wclzun van Reusel en zijn bewo ners staat of valt met de sigarenindus- tnè. In deze dagen heeft het er alle schijn van dat het zal vallen. Veertien dagen geleden, op 13 Maart, stelde elk der fabrieken een niet onbelangrijke groep arbeiders op wachtgeld. Op het ogenblik is de situatie zó dat het aantal wachtgelders ongeveer 700 a 750 be draagt en er zijn in Reusel 200 gezinnen waarvan het hoofd werkloos is. Op 29 April, wanneer dc wachtgeldregeling afloopt, komen de getroffenen „in de overbrugging". Het einde zal voor hen de D.U.W. zijn. En dit alles is nog slechts een fase in een fatale ontwikke ling. Reeds werken de nog resterende arbeiders op de fabriek van Willem II nog slechts halve dagen, reeds gaat het gerucht dat Karei I, het omvangrijkste bedrijf, zijn deuren zal sluiten. Blijven de moeilijkheden in de sigarenindustrie onze lezers kennen ze uit een vorige publicatie voortduren, dan kan men zonder ook maar een zweem van pathe tiek zeggen dat een dorp met de onder gang wordt bedreigd. Een totale werk loosheid in deze tak van nijverheid zou Reusel tot in de wortel van zijn bestaan aantasten. Economische moeilijkheden heeft het welvarende dorp 95 pCt. van de wo ningen zijn er het eigendom van de be woners! nooii gekend. Sinds 1923 tel de Reusel nooit meer dan drie werk lozen per jaar. Zelfs de zwartste voor oorlogse crisis heeft er nooit ook maar enige invloed gehad. Nergens voltrok de industrialisatie zich in zo'n schone har monie dan in Reusel, waar het surplus aan arbeidskrachten steeds zonder de geringste moeilijkheden naar de siga renindustrie werd overgeheveld. Is het dan wonder dat het probleem van de plotseling voor de poorten staan de werkloosheidscatastrophe de bevol king en in het bijzonder dc bestuurde- ren van het plaatsje volkomen over rompelde? Natuurlijk, men had de ge varen, verbonden aan de eenzijdigheid van dc in het dorp gevestigde industrie onderkend. Sinds lang is het gemeente bestuur bezig te trachten andere takken van nijverheid aan te trekken. En een door het kort geleden door het Econo misch Technologisch Instituut in Til burg uitgebracht rapport getuigt er van dat Reusel voor het vestigen van nieuwe industrieën uitermate gunstig is gelegen. Maar wat doen die overigens hoopvolle perspectieven er toe nu de economische situatie zonder enige over gang dermate kritiek is geworden? Wij spraken er over met de bur gemeester, de heer C. A. A. van Beek, die gewaagde van „een slag, die was aangekomen", maar ove rigens nog in onzekerheid verkeer de. „Ik krijg geen inlichtingen van de sigarenfabrikanten", aldus bur gemeester Van Beek, „waarschijn lijk vanwege een wel begrijpelijke bedrijfstactiek. Maar in mijn ge meente en dat is even begrijpe lijk heerst min of meer een pa niekstemming. De sigarenindustrie, die ons er altijd prachtig doorheen heeft geholpen, laat ons plotseling in de steek". Maatregelen? Burgemeester Van Beek zou biy zijn als hij de plotseling op straat staande arbeiders „tenminste maar voorlopig kon opvangen". Het werk in de D.U.W. achtte hij zowel lichamelijk als psychisch voor de siga renmakers, die per .slot van rekening toch fijn handwerk verrichten, volko men' ongeschikt. „Zij kunnen niet de schop hanteren". Een oplossing-op-de- lange duur achtte de magistraat uiter aard de vestiging van andere indus trieën; een onmiddellijke verlichting van de moeilijkheden zag hij in een verlaging van de accijnzen op de siga ren. Verlaging van dc accijnzen. Dat was vanzelfsprekend ook de wens van een vooraanstaand man uit de sigarenindus trie in het dorp. „Als de accijns naar beneden gaat." zo argumenteerde hij, „zullen er meer sigaren gerookt worden, zodat de opbrengst van de verlaagde belasting tóch ongeveer dezelfde zal zijn." Al wilde hij daarbij niet de wel licht belemmerende omstandigheid uit schakelen, dat de jonge generatie het roken van sigaren nog moet leren. Maar ir. ieder geval zou een tegemoetkoming in dezen van het departement van Fi nanciën het gevaar van werkloosheid althans voor het ogenblik afwen den. Voor het ogenblik. Want, aldus onze zegsman, een verder gaande mechani satie in het bedrijf die tot nu toe nog enigszins wordt belemmerd door een overigens binnenkort aflopende mecha- nisatiewet zal dat gevaar onvermij delijk doen toenemen en zelfs onafwend baar maken. Op het ogenblik is de si tuatie nog zo, dat het vervaardigen van sigaren voor de ene helft een kwestie van handwerk, voor de andere helft van machinale bereiding is. Is het te zjjner tjjd mogelijk z.g. „compleet-machines" aan te schaffen, dan zullen dc sigaren goedkoper worden, maar de werkloos heid in deze branche zal definitief zijn. Definitief. Ook voor Reusel. Een dorp, waarvan burgemetster v. Beek met be grijpelijke trots getuigt dat „het altijd ongerept en zichzelf is gebleven dat het nóóit arbeidsconflicten van welke aard dan ook heeft gekend". Reusel staat nu voor moeilijkheden, die wellieht zijn existentie, maar in ieder geval zijn ongereptheid op het spel zetten. Plechtige begrafenis in Bangkok van ex-koning Phra Paramende Malta Ananda Mahidol Sayamindradiraj van Thailand, Tweehonderd leden van leger, vloot en luchtmacht trekken de praal wagen, waarin de stoffelijke resten zich bevinden. abt Michalka bekend schuldig te zijn aan al de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. Hij zou verklaard heb ben, dat hij kort na de communistische machtsgreep in Februari 1948 „een cam pagne tegen de staat" begonnen was, wel ke o.a. bestond uit het bijeenbrengen van vuurwapens en de verspreiding van illegale pamfletten. Hij zou ook bekend hebben een aan het klooster toebeho rende schat, bestaande uit juwelen, Tsje chisch geld en andere waardepapieren, waaronder enige Amerikaanse dollars, in de kelder van het klooster verborgen te hebben. De andere beklaagden zijn: pater Syl vester Braito O.P., professor in de theo logie aan de universiteit te Olmuetz, pa ter Theodore Matilak C.S.S.R.. pater Adolf Kajpr S.J., pater Frantisek Mikulas S.J., pater Jan Blesik C.S.S.R., pater Josef Urban O.F.M. en pater Stanislaf Bartak van het klooster te Nova Risa. Er is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indonesië groot f 200 millioen, aldus vernam Anela van doorgaans welingelichte zijde. Op de conferentie der Unieministers werd eveneens overeenstemming bereikt ten aanzien van een financiële regeling betreffende de uitbetaling der pensi oenen. Officieel wordt ons het volgende me degedeeld: „Daar de regering van de benzinemaatschappijen de garantie heeft gekregen, dat geen hogere marges door hen in rekening zuilen worden gebracht bij een vrije prijs, dan in de maximum prijs verdisconteerd waren, heeft de minister van Economische Zaken beslo ten de maximumprijsregeling voor autobenzine met ingang van 1 April 1950 te doen vervallen. Gezien de verlaging van de notering op de wereldmarkt, mag dientengevolge in dc naaste toekomst enige verlaging van de benzineprijs worden verwacht". Bij de opening van de conferentie van de ministers van Defensie van de lan den van het Atlantisch Pact, heef mi- hister Schokking hedenmorgen een re de gehouden, waarin hij verklaarde, dat do Nederlandse regering het als een eer beschouwt, dat haar uitnodiging wc.d aanvaard en dat Den Haag werd uit gekozen als plaats van samenkomst van de militaire organen van het Atlantisch Pact. Tot besluit sprak de minister na men de regering de hoop uit, dat de conferentie goede resultaten zou mo gen opleveren. Binnenkort zal een begin worden ge- niaakt met het in omloop brengen van nikkelen en bronzen munten, waarop de beeltenis van Koningin Juliana is aangebracht. Ook thans werd de Ko ninklijke beeldenaar vervaardigd naar een ontwerp van prof. L. O. Wencke bach. Op de munten is de rechter gelaatshelft van Koningin Juliana afgebeeld terwijl van Koningin Wilhelmina de linker ge laatshelft werd afgebeeld Dit is over eenkomstig de Nederlandse traditie vol gens welke opeenvolgende vorsten op munten beurtelings naar links en rechts zien. Het kapje op het haar van Ko ningin Juliana is hetzelfde als zij droeg .gelegenheid van de inhuldigings plechtigheid. De tegenzijde der munten ondergaat geen wijziging. De verbeurdverklaringen, door de -tri bunalen uitgesproken, belopen een be drag van ongeveer f44 millioen wat echter nog niet geheel is gelioiiideerd, aldus de minister van Justitie in zijn antwoord op de betreffende vragen der Eerste Kamer-leden over zijn begroting. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe lichte regen. Matige tot krachtige cn langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 6.14—1.14; Maan: 19.03—6.06. Maandag: Zon: 6.1219.16; Maan: 20.37—6.19. Het West-Duitse parlement heeft gis teren een resolutie aangenomen, waarin kanselier Adenauer verzocht wordt zo spoedig mogelijk een staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken' en aangelegen heden betreffende het bezettingsstatuut aan zijn kanselarij te verbinden. De staatssecretaris dient, volgens de resolu tie, aan het hoofd te staan van een afde ling voor deze zaken. Adenauer heeft verklaard, dat het steeds zijn bdoeling was twee staatsse cretarissen te benoemen, een voor bin nenlandse en een voor buitenlandse aan gelegenheden. De benoeming van de tweede was vertraagd door „bijzondere omstandigheden". Volgens het bezettingsstatuut ressor teert de behandeling van West-Duits- land's buitenlandse politiek onder de geallieerden. In het uit dertien leden bestaande kabinet van de Federale Re publiek heeft geen minister van Buiten landse Zaken zitting. De Oost-Duitse veiligheidspolitie is begon nen veiligheidscommissies van communisti sche burgers in alle steden en dorpen van de Russische zone in het leven te roepen, die vrijwillig zullen pogen agenten, sa boteurs en andere vijanden op te sporen. Op het laatste ogenblik is Vrijdag een staking voorkomen, welke het interin- sulaire verkeer in Indonesië zou hebben lamgelegd. Op een vergadering van vakbondbe stuurders en functionarissen van het ministerie van Arbeid heeft de K. P. M. besloten toe te geven aan de eisen tot loonsverhoging van de arbeiders. De so ciale voorzieningen voor de arbeiders zullen ook verbeterd worden. Over de oorzaak van de brand, die Donderdagmorgen de goederenloods op het Bredase stations-emplacement in een minimum van tijd in as legde, is nog altijd niets met zekerheid bekend. Wel is er een sterk vermoeden in een be paalde richting. Men veronderstelt na melijk, dat er bij het lossen in een der wagons gerookt is, of dat een looplamp is gebruikt, waarin kortsluiting ont stond. Hierdoor zou dan een bus met cellulose in de wagon vlam hebben ge vat. waarna het vuur op de loods is over geslagen. Op het ogenblik wordt nagegaan, welke goederen en in welke hoeveel heden deze zich ten tijde van de brand in de loods bevonden. Er wordt gespro ken van een schade van ruim een mil lioen gulden, maar meer dan een glo bale schatting is dit niet. Het hart is de beste gids, die we j kunnen volgen. (Van een bijzondere medewerker) In enkele bladen zijn de laatste weken publicaties verschenen rond de K.A.B., die een nader bezien over waard zijn. Sommige dezer commenta ren noemden zich vrijmoedig, maar ver dienen onmiddellijk de kwalificatie van eerlijke waarschuwing en gezonde cri- tiek. Andere waren vrijmoedig maar kun nen zeker geen aanspraak maken op do- venbedoelde kwalificatie. Hier was eer der sprake van gebrek aan inzicht en onjuiste waardering. Deze publicaties als uiting van een zekere onrust rond de kwantitatief sterkste organisatie in Ne derland staan niet op zich. maar vor men een geheel met gesproken opinies, die men nogal eens beluisteren kan in diverse kringen. Mensen, ook priesters soms, die eertijds enthousiaste voorvech ters waren, betonen thans tegenover de zelfde beweging een opmerkelijke re serve. Vraagt men naar de reden, dan wordt meer dan eens gesteld: het is juist niet dezelfde beweging; onze sym pathieën zijn gelijk gebleven, maar de beweging is veranderd. Laat ons beginnen met te zeggen, dat we, vooral aan degenen, die inzicht en begrip tonen te hebben in en van een bepaalde zaak, vanzelfsprekend volledig het recht toekennen deze gekende zaak op mogelijk zwakke punten te critiseren. Omstandigheden kunnen dit recht zelfs tot plicht maken. Tot degenen die wij dit recht zonder enige twijfel zouden willen toekennen behoort bijv. de vrij moedige commentator in De Tijd, die door zijn beschouwing, voorafgaande aan de critiek, een terzake volledig kundig inzicht toont in het wezen van de K.A.B. Heel anders wordt het wanneer men cri- tiseert. ondanks het feit, dat men de zaak niet begrijpt, of juist misschien, ómdat men de zaak niet begrijpt. Zo be sprak dezer dagen een gezelschapje intel lectuelen de commentaren in „De Tijd" en „De Nieuwe Eeuw" en de algemene me ning van deze kringleiders was: ,.De critici hebben gelijk, het is al K.A.B. wat de klok slaat. Men kan geen stap buiten de deur zetten of men stoot op die K.A.B. Daar is geen terrein van het leven of deze mensen menen zich ermede te moe ten bemoeien. Het gebied van de volks gezondheid, van de cultuur in het alge meen. van de charitas. van de consump tie. van de opvoeding, overal bemoeit zich die K.A.B. mee. Laat ze zich toch tot haar taak beperken en met de re gering vechten over lonen en prijzen voor een goede rechtspositie zorgen van de arbeiders, maar daarmee moet het afgelopen zijn. Voor al het overige zijn gespeciali seerde instanties en instellingen verant woordelijk: de Katholieke Actie, het Wit- Gele-Kruis, de Middenstand (excuseer de onvergelijkbare grootheden), en zo voort". Zoals boven reeds gezegd hebben we de. vrijmoedige commentator het recht gegeven te critiseren. Maar die heeft dan ook zeker niet de zaak zó gesteld als de hier bedoelde critici. Deze per sonen, De Nieuwe Eeuw inbegrepen, tonen gebrek aan inzicht in het wezen van de K. A. B. en we zullen nu niet gaan schermen met uitspraken van Paus en Bisschoppen, we willen niet een beroep doen op het nog steeds rechts geldige Bisschoppelijke communiqué van 1916, waarin aan de standsorgani satie met name de behartiging van alle belangen van de gehele arbeidersstand nadrukkelijk werd opgedragen. We wil len de feiten stellen zoals ze zijn en dan hebben we vooreerst rekening te houden met deze werkelijkheid dat de Nederlandse bevolking nu eenmaal voor welhaast 75 pet. wordt gevormd door de arbeidende stand. Er is een periode, ge weest, dat dit helaas niemand iets zei. Een kleine bovenlaag had eenvoudig de macht, bezat het recht van de sterkste dat de facto tevens het sterkste onrecht was. In uitdrukkingen als: „een arm mens heeft niets te zeggen," was de toe stand van de arbeider ten voeten uit ge tekend. Toen is in het arbeidershart zelf de bewustheid gewekj van het on recht, waaronder die arbeidende mens gebukt ging, hij vond daarbij steun in die grondwet van de sociale rechtvaar digheid, de. encycliek Rerum Novarum, speciaal geschreven over de toestand van de arbeidende klasse. Men dient zich goed te realiseren voor welk een onmeetbaar zware opdracht zich de stichters dezer beweging zagen gesteld en wisten gesteld. Die arbeider was ge slacht na geslacht de niet meegetelde geweest, he.t pre ïuctie-instrument. zelfs zo dat óe liberaal Cort van der Linden rond de negentiger jaren erkende „dat de arbeiders wettelijk vrij zijn. maar feitelijk de slaven der kapitalisten". Zij hadden nooit kans het hun door God gegeven verstand zo te vormen en te ontwikkelen, dat zij zelfstandig oorde lend in de maatschappij konden staan. Toen de zachtmoedige Ariëns eenmaal de ontroering over het eigen lot opge voerd had tot bewogenheid, die aanzet tot een daad, greep de gespierde Schaep- man helpend toe. En wie nu nog eens zijn rede leest, gehouden op 1 October 1893 te Zwolle, waarin hij de statuten van de toen opgerichte bond van R. K. Werkliedenverenigingen in hét Aarts bisdom Utrecht van commentaar voor zag, begrijpt wat hij bedoelde, toen hij zijn mannen bezwoer: „Al houd je een potlood nog zo krom in je vingers, als je het maar zelf doet". In zijn geschre ven inleiding zegt hij letterlijk: ..Waar om alleen werkliedenverenigingen. Het eerste is een zeer bekende uitspraak, die hier antwoord geeft: wat tnen voor de arbeiders wil doen. doet men door hen. Men kan veel voorbereiden, helpen, be vorderen door raad en daad; als het op het eigenlijke punt aankomt, moet de arbeider zelve de man zijn". (Vervolg op pag. 5 zevende kolom) De Enquêtecommissie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Een groot gedeelte daarvan is reeds in een eerste en soms ook reeds in een tweede lezing gezet. Voltooid zijn deze delen echter nog niet en de commissie kan thans ook nog niet precies aangeven, op welk tijdstip ze voor publicatie ge reed zullen zijn. Beide delen worden zeer omvangrijk. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getuige, te stellen in handen van de officier van Justitie wegens verdenking van mein eed. Het betrof hier een getuige inzake het England-Spiel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1