Het puik van zeevarend Nederland getuigt van zijn belangstelling 1 m m WIJK AAN ZEE: DE BRUID IN DE LENTE I Chefarine 4" Totale maansverduistering op 2 April a.s. Indrukwekkend schouwspel in de avonduren ONRUST rond de K.A.B. GENERAAL BRADLEY BEZOEKT KERKHOF TE MARGRATEN v,OeibaaffruU-' ZEEVAARTSCHOOL OP TERSCHELLING BESTAAT VIJF EN ZEVENTIG JAAR Emigranten naar Australië moeten even geduld hebben P KORSTEN van 1848 Pleidooi voor wijziging in kiesstelsel Gehuwden mogen voortaan overkomen in gezinsverband Storm in glas water De badplaats siert zich op Nu 4 beroemde mid delen tegen pijnen. taÊnsSEMS ZATERDAG 1 APRIL 1950 PAGINA 5 Voorstel van mr. Oud op V.V.D.-vergadering WJP N.V. KING'S VIRGINIA MIJNHAR&TJE5: DE CACHET, Koninkl. onderscheiding Heerengracht 408 Amsterdam WELKOM IN KLEIN-ZWITSERLAND Enkele duizenden gasten Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- ol andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Cbelarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. actui*/ Passagierslijsten Dank voor verzorging van de graven Tijdens de oorlog uitgeweken En nu betalen JONGETJE NAM EEN BROOD IN HONGERWINTER Zenuwachtige agent schoot ENKELE NIEUWE GEVALLEN VAN VOGELPEST Van onze speciale verslaggever) Er is een tijd geweest, dat de Waddeneilanden, deze klassieke mensenreser voirs van onze koopvaardij, op Ameland na, elk een zeevaartschool bezaten. Hier van heeft zich op de dag van heden alleen het instituut van Terschelling, de zeevaartschool Willem Barentsz" gehandhaafd. Vrijdag bestond deze 75 jaar en dat gaf aanleiding tot een grootse viering op het eiland, waarbij het puik van zeevarend Nederland van zijn belangstelling getuigde. Zo waaide Vrijdagmiddag hoog van de Brandaris de vaderlandse driekleur, hingen overal in West de vlaggen uit en waren de schepen in de haven gepavoiseerd. Er was zelfs een flottïlle van vijf mijnenvegers ter opluistering op bezoek en dat alles maakte een recht feeste lijke indruk toen de extra-boot van de Terschellinger Stoomboot Mij. de vele genodigden van het vasteland voor de wal bracht,.waar leerlingen van de school, tn uniform, ter begroeting stonden opgesteld. Het grootste lokaal van de school, ver sierd met de kleuren van Terschelling rood, blauw, geel, groen en wit kon nauwelijks de vele belangstellenden ber gen, tezamen gekomen voor de herden- kings-bijeenkomst. De commissaris der koningin in Friesland werd hierbij ver tegenwoordigd door de heer J. L. Hoog land, lid van Gedeputeerde Staten, en de minister van O. K. en W. door de heer W. Polderman, inspecteur van het nijverheidsonderwijs. Verder waren er o.m. de heren P. S. van 't Haaf, inspec teur-generaal van de scheepvaart, kapi tein-luitenant ter zee B. C. Mahieu, Chef Staf, vertegenwoordiger van de comman dant zeemacht in Nederland, luitenant ter Zee P. 't Hart, commandant van het flottille mijnenvegers, op bezoek in de haven, F. de Boer, directeur Ned. Dok en Scheepbouw Mij., D. Rahusen, direc teur N.S.M. „Oceaan", G. Doeksen, direc teur K.H.L., H. Th. de Booy, directeur N.Z.H.R.M., verschillende inspecteurs van Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen en directeuren van zeevaartscholen in Nederland, alsmede pater F. J. van Leur O.E.S.A., uit Witmarsum, zielzorger van de katholieke leerlingen der school. Ook tal van oud-leerlingen, voor zover niet op alle wereldzeeën, waren voor de herdenking naar het eiland gekomen; zelfs is één leerling, die bij de opening der school in 1875 werd ingeschreven, nog in leven: de thans 89-jarige heer G. Doeksen op Terschelling. De burgemeester van Terschelling, de heer J. de Vos, begroette de geno digden, waarna de heer R. Teensma, directeur der school, een overzicht gaf van de historie van het instituut, dat destijds met één directeur-leraar van 21 jaar en 26 leerlingen begon en thans 14 leerkrachten en 160 leerlingen telt, modern gehuisvest is en geoutilleerd en in 1935 met een internaat werd uit gebreid. De heer Polderman sprak namens de minister van onderwijs en wees o.m. op de grote behoefte bij de koopvaardij aan scheepswerktuigkundigcn, waarvoor aan de Terschellinger zeevaartschool eveneens een opleiding bestaat. Gedepu teerde Hoogland legde de nadruk op^ de verwantschap tussen Friesland en Ter schelling en bood een foto aan van het portret der koningin, vervaardigd door de Friese schilder C. Reisma. Tenslotte werd het ontwerp getoond voor een bronzen borstbeeld van Willem Barentsz, te vervaardigen door de beeldhouwer J. van der Wielen, dat als geschenk van reders en oud-leerlingen in de hal van de school zal worden geplaatst. 's Avonds verenigden zich de genodig den aan een diner in hotel Nap, terwijl het avondlijk West-Terschelling zjjn roep van „Parijs van het Noorden" eer aan need: de Brandaris baadde in strijklicht, de jubilerende school was geïllumineerd, muziek trok bij het schijnsel van bran dende fakkels door het dorp en zelfs hier geurden patates frites. Vanmiddag zijn er sportwedstrijden en vanavond wordt een revue opgevoerd. En Zondagmiddag komt het Terschel linger voetbalelftal in het veld, waarbij aanvankelijk als tegenstander was uit genodigd niets minder dan de noordelij ke kampioensploeg Heerenveen. Heeren veen moest echter tegen Ajax spelen en daarop hebben die van Skilge hun as piraties wat lager gesteld en zal thans Friesland morgen de gast zijn. Op de Vrijdag gehouden algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft de voor zitter, mr. P. J. Oud, een pleidooi gehou den voor wijzigingen in ons kiesstelsel, die de band tussen kiezers en gekoze nen versterken. Naar het kiesstelsel van voor 1917 kunnen wij, aldus mr. Oud, niet terug, maar tussenvormen tussen een districtenstelsel en een evenredig stelsel zijn zeer goed denkbaar. De nieuwe West-Duitse staat heeft verleden jaar het voorbeeld gegeven. Daar hebben 276 districten ieder hun eigen Bondsdaglid en worden de al te grote onevenredig heden met behulp van omstreeks 130 toeslagzetels gecorrigeerd Bij een dergelijk stelsel zullen wij niet terugkeren tot de verhouding regering tegenover oppositie in het begin dezer eeuw. De toestand zal ook dan wel zo blijven, dat. schakelt men de commu nisten uit, drie grote groepen van na genoeg dezelfde sterkte overblijven: de socialisten, de katholieken, en een „troisième force", bestaande uit de AH, CHU en VVD. Uit tenminste twee dezer groepen moet de regeringsmeerderheid voortkomen. De katholieken houden de balans. Advertentie &CO ROTTERDAM KON. MEUBELFABRIEK KLEIWEG 244 TEL 84764 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuu1 Utrechts Binnenhuis Museumlaan 7,Utrecht TeL 17285 Advertentie In Den Bosch is enige deining ontstaan door een bericht, dat aan vijf en dertig emigranten, die op 15 April naar Australië zouden vertrekken, onverwacht was meegedeeld, dat de reis was uitgesteld. Een dagblad maakte zelfs melding van mensen, die have en goed in het vooruitzicht van de komende emigratie al van de hand hadden gedaan en nu door dit onvoorziene uitstel tot „displaced persons" waren geworden. Zo'n vaart loopt het echter niet. Ais men de zaak op de keper beschouwt, blijkt de fout zelfs bij de emigranten te liggen en een zeer verheugend feit is de oorzaak van dit vertraagd vertrek. Tot voor kort liet de Australische re gering slechts emigranten met hun gezin toe, indien deze in het bezit waren van een huisvestingsverklaring. Die kon eventueel door familieleden of relaties in Australië worden verstrekt. Had de emi grant niet de beschikking over een der gelijke verklaring, dan werd alleen hij in Australië binnen gelaten, die voorzien was van een geldig landing- perrr.it, visum en emigratieverklaring. Wist hij later woonruimte voor zich en zijn gezin te verwerven, dan kon hij aan zijn gezinsleden een huisvestingsverkla- ring toesturen, waarna deze de reis kon den ondernemen. Drie weken geleden waren deze bepa lingen nog van kracht. Voor de Sibajak, die op 15 April naar Australië zou ver trekken, hadden toen nog slechts 300 passagiers geboekt, terwijl deze plaats biedt aan 800. Daarom werd aan een aantal adspirant-emigrantcn gezegd, dat zij mogelijk reeds per 15 April zouden kunnen vertrekken. Zij hadden echter nog geen papieren en evenmin een offi ciële bevestiging, dat zij ais emigrant zouden worden toegelaten. Inmiddels heeft de Australische re gering op morele gronden besloten, dat voortaan alle gehuwde emigranten in gezinsverband mogen overkomen. Zij zullen dan tijdelijk in kampen worden ondergebracht. De regering dringt er echter op aan, dat men zo spoedig mo gelijk andere huisvesting zal zien te krijgen. Door deze maatregel kwam een aan tal vrouwen en kinderen, die hier op gezinshereniging wachtten, in de gele genheid per eerstvolgende gelegenheid, dat wil zeggen per „Sibajak" op 15 April, scheep te gaan. De ,;Sibajak" was dus plotseling volgeboekt en sommige aspirant-emigranten kregen bericht, dat wanneer de Australische legatie accoord gaat met hun emigratie, zij, als de be schikbare scheepsruimte dit toelaat, ver moedelijk eind Mei of begin Juni zul len kunnen vertrekken. Voor zover het gehuwden betreft, zullen zij dan in ge zinsverband' kunnen emigreren. Wat nu de moeilijkheden van de as pirant-emigranten aangaat, komt het er op neer dat hun vertrek enige maanden Advertentie die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en75cc is vertraagd. Enigen van hen hebben, misschien wavoorbarig, maar, reke ning houdend met de voorgeschreven opzegtermijn, wel verklaarbaar, hun baantje inmiddels opgezegd. Het Ge westelijk Arbeidsbureau stelt nu pogin gen in het werk om de ernstigst gedu peerden alsnog voor overtocht per „Si bajak" in aanmerking te doen komen. Zou dit niet lukken, dan krijgen zij, gedurende hun verdere wachttijd ten overbruggingsuitkering. In geen geval is er dus een man overboord. Al met al lijkt dus het hele gerucht rond de emigranten veel op de bekende storm in een glas water. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau H. J. Corsten, hoofdverificateur der invoerrechten en accijnzen te Nijmegen, voorzitter van de landelijke subgroep belastingambtena ren van de Algemene R. K. Ambtenaren- vereniging; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw J. A. Panhuyzen, directeur van het Rijks bureau voor Textiel, kantoor Arnhem, te Arnhem; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau A. Polak, voorheen di recteur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten, te 's-Gravenhage. Advertentie Telefoon 37132 37133 CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIES Als de stralende lentebruid ligt Wijk aan Zee rond de dorpswei, in afwachting van het komende seizoen. Zegt Salomon niet in het Hooglied, dat er zestig koninginnen zqn, ontelbare jonge meisjes, maar dat zijn duifje, zijn schoonste enig is? Oprijzen laat hü haar als het morgenrood, schoon als de maan, en klaar als de zon. Zo zijn er vele bad plaatsen en vacantie-oorden: Wijk aan Zee is enig. Het is maar een klein dorp, gering onder de badplaatsen langs de Noordzee. Er zijn geen boulevards, geen theaters, mondaine gelegenheden ontbreken er. Het ligt in het dal rond de dorpswei, een paar straten groot, met nog wat villa's tegen de sparrebossen van Klein- Zwitserland. Maar het is mooi, omdat iedere grauwheid en eentonigheid ont breekt, omdat het rust ademt en fris is als de zee achter de Zwaanstraat en de Rei weg. De bewoners van Wijk aan Zee zijn, zoals die van de meeste badplaatsen, een De Engelse minister van Defensie, E. Shinwell, heeft Vrijdag dadelijk na zijn aankomst in ons land de bollen opge zocht. In de „Keukenhof" bewonderde hij zeldzame tulpensoorten. Rechts naast hem de voorzitter der stichting de Keukenhofde heer T. v. Waveren. apart volk, hartelijk, vriendelijk, maar men moet hen kennen en waarderen. De idee van een besloten dorpsgemeenschap leeft- sterk. Wie geen echte Wijk aan Zeeër is, loopt groot gevaar altijd als vreemdeling, vriendelijker als gast, be schouwd te worden. Wijk aan Zee ligt nu weer als een bruid in de lentezon. Het dorp tooit zich zoals het een bruid betaamt. Schil ders zijn aan het werk, kamers worden gereed gemaakt voor de gasten, tuin huisjes ingericht. Albert Schellevis één van veertig families van die naam met de variatie Schelvis heeft er moed op. De voor uitzichten voor het nieuwe seizoen zijn niet ongunstig. Er is reeds veel verhuurd, dat loopt uitstekend. De V.V.V. heeft weer goede plannen voor optochten, wedstrijden, concerten. De badgasten zullen de rust kennen Van een gezeliige familie-badplaats, ze zullen bovendien afleiding kunnen vinden in bridge-wed- strjjden, feesten en vermakelijkheden. Enkele duizenden gasten verwacht men, sommigen voor langere tijd en kelen zijn reeds gearriveerd anderen voor veertien dagen of een week. Ze komen uit alle delen van het land: Nij megen. Arnhem, Breda, uit de Achter hoek en het Noorden, uit Zeeland, maar ook uit Amsterdam. Vele nieuwe gezich ten zal men zien, maar opvallend is, dat meerderen jaar in jaar uit terugkeren, Wijk aan Zee verkiezend boven iedere andere badplaats. Advertentie Een totale maansverduistering is altijd weer een indrukwekkend gebeuren. Een boeiend en tevens geheimzinnig schouwspel met een geheel eigen bekoring: de donkere schaduw der aarde, die geleidelijk over het maanoppervlak schuift, het mysterieuze kleurenspel dat zich tijdens de verduistering voltrekt, en het lang zaam wegvloeien van het zilveren maanlicht uit het landschap. Ieder, die zich voor de hemelverschijnselen interesseert, zal dan ook gaarne van dit fantastische schouwspel getuige willen zijn. Het vorige jaar bood de natuur ons tweemaal de gelegenheid voor de waar neming van een totale maansverduiste ring. Helaas voltrokken zich de gebeur tenissen beide keren grotendeels achter een dicht wolkendek. Het enige wat wij konden vaststellen was dat het tijdens de. eclips eerst langzaam-aan donker werd, daarna een poos donker blééf, tot het zachte, zilveren maanlicht geleide lijk terugkeerde. Overigens kregen we van de eclips zo goed als niets te zien. Gelukkig krijgen we dit iaar wéér een dubbele kans. Er zullen namelijk in 1950 weer twee totale maansverduiste ringen plaats vinden, die hier te lande zichtbaar zullen zijn. En we grijpen dus weer moed. Laten we eerst eens nagaan wat er bij een maansverduistering eigenlijk ge beurt. Zoals men weet, werpt de aarde achter zich een reusachtige schaduwke- gel waarin practisch geen zonlicht meer doordringt.- Deze kegel is veel en veel langer dan de afstand tussen de aarde en de maan. Nu is uiteraard de scha- duwkegel steeds van de zon af gekeerd. Wanneer dus de maan récht tegenover de zon staat alzo bij volle maan loopt zij gevaar in de schaduw van de aarde verzeild te raken. In verreweg de meeste gevallen ontspringt zij echter de dans doordat zij boven of onder de schaduwkegel langs loopt. Ge woonlijk zullen we dus op de volle maan niet het minste schimmetje van een verduistering ontdekken. Wanneer echter de volle maan te dicht in de buurt van de schaduwkegel komt, móet zij haar weg wel door het scha- duwgebied nemen: zij wordt dan geheel of gedeeltelijk verduisterd. De aarde onderschept in dit geval geheel of gedeeltelijk het zonlicht dat voor de maan „bestemd" is. Voor een maanbe woner zou dus elke maansverduistering eenzonsverduistering zijn. Het is wel aardig deze zaak ook eens van een „andere kant" te bekijken. Doch keren we terug naar de aarde, waar ons op de avond van 2 April een totale maans verduistering wacht. Op Zondag 2 April gaat de zon nabij het Westpunt onder om 19 uur 14 min. De maan staat dan al boven de Oostelijke gezichtseinder, heel laag. nabij het Oost punt. De maan is opgekomen om 19 uur 3 min., dus 11 minuten vóór zonsonder gang. Strikt genomen is het dan nog geen volle maan immers, de maan staat op het ogenblik dat de zon onder gaat nog niet precies tegenover de zon. Het is echter nog slechts een kwestie van hoogstens een paar uur. Terwijl wij dit alles overdenken, daalt de zon onder de kim, de maan wordt gaandeweg helderder en de helderste sterren worden zichtbaar. Niets in de natuur doet vermoeden dat er grote dingen op komst zijn. Maar wij zijn op ons qui-vive. De volle, blinkende maan rijst geleidelijk hoger. Tegelijkertijd schuift zij tussen de sterren door elk uur een halve graad haar eigen middellijn naar het Oosten. Dat behoort nu eenmaal tot de gewoonten van de maan. De maan be schrijft namelijk eens in de tijd van 27 1/3 dag van het Westen naar het Oos ten een grote cirkel aan de hemel, door de zone van de dierenriem. Per etmaal legt zij dus af 360' 27 1/3 ongeveer 13 graden, of per uur plm. een halve graad. De maan is dan ook verreweg de snelste loper aan het firmament. Terwijl wij ook dit overdenken, schuift de maan al maar verder Oost waarts. Zij nadert bedenkelijk dicht dc schaduwkegelMaar niets wijst nog op een verduistering. Dan, om 20 uur 9 min., raakt de-maan de schaduwkegel. Kort daarop begint zij aan de linker kant ietwat „groezelig" te worden. Het lijdt geen twijfel: de verduiste ring is begonnen. De „deuk" in de maan wordt langzamerhand groter we zien a.h.w. met eigen ogen de maan het schaduwgebied binnenzeilen. De „deuk" in de maanschijf is 'weliswaar niet scherp begrensd, maar toch kunnen we constateren dat deze aan de rechter kant „bol" is- Het schaduwgebied is dus „rond". Dus moet ook de aarde rond zijn. Dit is wei een van de oudste en duidelijkste bewijzen van de bolvorm der aarde. Doch dit terloops. Om 21 uur 30 min. is ook het laatste restje van de blinkende maanschijf in rle schaduwkegel verdwenen. De totale verduistering is hiermede be gonnen. Om 21 uur 44 min., een kwartier later, bevindt de maan zich in het midden van de verduistering. Op dit tijdstip is het eigenlijk pas „volle" maan. En eigenlijk toch ook al weer niet. Want het middelpunt van de maanschijf ligt dan niet prwcies in het middelpunt van de schaduwcirkel, doch een weinig daar onder zie de tekening. Zó precies nemen we het echter niet. En we besluiten dus: om 21 uur 44 min. is het „volle" maan. Intussen zet de maan haar tocht door het schaduwgebied voort; ze schuift steeds verder naar het Oosten op. Om 21 uur 58 min., dus weer een kwartier later, eindigt de totale verduistering. Het eerste blinkende maansikkeltje komt nu weer te voorschijn, wordt geleidelijk groter en om 23 uur 19 min. is de maan de schaduwkegel gepasseerd. De ver duistering is voorbij. In het geheel heeft zij ruim 3 uur geduurd; de totale ver duistering slechts 28 minuten, nog geen half uur. In nevenstaande figuur geven de cijfers 1 t/m 5 de opeenvolgende stadia der verduistering aan. Tijdens de totale verduistering zien we tot onze verwondering de maan in een eigenaardig rossig schijnsel. Dit ge heimzinnige rode waas. dat ons aan „droevig morgenrood" doet denken, is afkomstig van de zon. die natuurlijk onder de horizon staat. De aardse damp kring verleent bij dit merkwaardig to- verspel zijn medewerking. Wat toch is het geval? Onze dampkring laat alleen de rode zonnestralen door en houdt de andere lichtsoorten tegen. De dampkring werkt dus als een soort zeef, of lievei als rood gekleurd glas. De rode stralen dringen intussen niet rechtlijnig door de dampkring; integendeel, ze worden van hun rechte weg naar binnen toe gebre ken. Zodoende komen de rode zonne stralen, zij het op een slinkse manier, tóch op de maan terecht. Ook oranje en gele stralen slagen er soms in via onze dampkring de verduisterde maan te be reiken. De tinten op de maanschijf wis selen dan ook af van wijnrood tot vaal- bruin en dof-koperkleurig een fan tatisch kleurenspel, dat op de waarne mer steeds weer een spookachtige en ietwat droefgeestige indruk maakt. Dit jaar zullen zij Wijk aan Zee terug vinden als voorheen. Het is voor de laat ste maal. Na het seizoen zal de gemeente een begin maken met de verwezenlijking van het uitbreidingsplan. De Verlengde Voorstraat wordt verbeterd, een nieuwe straat zal naar het Julianaplein lopen, de dorpswei zal een ander, een fraaier aanzien krijgen. Tot Mei is Wijk aan Zee nog in voor bereiding. al begint de seizoenstemming te komen, dan echter is de bruid getooid, klaar voor een ontvangst van gasten en dagjesmensen, want ook voor deze laat- sten blijft een bezoek aan dit badplaatsje zeer aantrekkelijk. Dagelijks komen er honderden per fiets of met de bus van Beverwijk af. Er wordt gewerkt in Wijk aan Zee. Nog even en de badplaats roept welkom in Klein-Zwitserland. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van de troe pentransportschepen „General Stuart Heintzelman" en „Groote Beer", die ver moedelijk resp. 11 en 13 April te Am sterdam zullen arriveren. (Vervolg van pag. 1) Het zou ons te ver voeren, alhoewel de bekoring ertoe erg groot is, de ge hele geschreven commentaar van Schaepman hier over te nemen Wij wil len er evenwel nadrukkelijk aan herin neren, dat alles of althans 99 pCt. van wat voor de arbeiders werd onderno men, practisch ontsproot aan arbeiders initiatieven. De bewering moge stout klinken, wij zijn bereid haar met bewij zen te staven. Men leze nu nog eens de gedachten van Sam van Houten ir. zijn: 20 Jaar in de Kamer" en ontdekke dat slechts het bedrijf en de bedrijfswinst leidinggevende gedachte was bij al wat werd ondernomen, maar de mens het totaal vergeten nummer was. Men ver- gete niet, dat de eerste voor een arbei der betaalbare en leesbare krant een onooglijk blaadje was door arbeiders zelf met behulp van hun onvergetelijke afdelingsadviseur Ariëns geschreven; men vergete niet, dat geen enkele maat. schappelijke hulpinstelling ook maar enigszins afdoende waarborg bood voor welke georganiseerde belangenbeharti ging dan ook. Telkens moesten de arbeiders he. zelf aanpakken of er gebeurde niets. Eerst wanneer belangen van anderen geschaad dreigden te worden kwamen er protes ten: dat men jarenlang straffeloos de belangen van de arbeiders had geschaad was naar een woord van een toenmaals bekende groot-industrieel een onont koombaar maatschappelijk verschijnsel. Langzamerhand is er begrip gekomen, vooral na het verschijnen van Quadra- gesimo Anno. Het streven der arbeiders naar zedelijke gelijkberechtiging ging bekroning vinden aanvankelijk in ver zorgende sociale wetten, geleidelijk ook in wetten, die zijn wezenlijke positie in overeenstemming zouden brengen met de door God gewilde orde. Wij vragen ons wel eens af of, nu het moment van de volledige emancipatie nadert, de we reld misschien terugschrikt van de vol ledige consequenties dezer emancipatie. Wij hebben slechts zeer summier een enkele kant van de vele vraagstukken, die hiermee samenhangen, belicht. Wij zijn gaarne bereid hier verder op in te gaan, want men vergete vooral ook niet de geweldige betekenis van dit werk voor het vormen van persoonlijk heden. Iets waaraan de wereld altijd behoefte had en zeker thans de grootste behoefte heeft. (Van onze redacteur) De Chef Staf van het Amerikaanse leger generaal Omar Bradley heeft gistermiddag een kort bezoek gebracht aan de Amerikaanse militaire begraaf plaats bij Margraten, het kleine dorp in het Zuid-Limburgse heuvelland, waar ruim achtduizend van zijn soldaten, die voóf\Zuid-Limburg de vrijheid bevoch ten, een laatste rustplaats vonden. De lentezon speelde met de wolken een grillig spel van licht en schaduw over de heuvels, waar in lange, gebogen rijen achtduizend hel witte kruisen een waaier uitlijnen op de met gras begroeide rustplaats. Met een uur vertraging ar riveerde de generaal in gezelschap van Paul H. Griffith, staatssecretaris van het Amerikaanse departement van De fensie, en Bruce W. Bidwell, militair attaché in Den Haag, per Amerikaanse leger-Dakota op het vliegveld Beek bij Maastricht. Daar werd hij ontvangen door de Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg mr. dr. Houben, mevr. Michiels van Kessenieh, de echt genote van de burgemeester van Maas tricht. en enkele anderen. Per auto werd de tocht afgelegd naar Margraten, waar een korte ontvangst plaats had in de receptionroom van het kerkhof. Hier kreeg de generaal inzage in de tekenin. gen van het grote marmeren monument, dat eerlang op de begraafplaats zal ver rijzen en ontworpen is door een Ame rikaans architect in samenwerking met de Limburgse bouwkundige, de heer Boosten. Vervolgens legde de rijzige, grijze generaal een krans bij de vlagge- mast, waaraan de Stars and Stripes fier uitwimpelden in de lentewind. Gene raal Bradley maakte vervolgens een korte tocht over het kerkhof. Hij stond stil bij verschillende graven van zijn mannen. In 1944 leidde generaal Bradley de twaalfde legergroep. Hij was het, die Maastricht bevrijdde. Zoals zijn adju dant ons vertelde, haalde hij in het vliegtuig, dat hem naar Limburg bracht, herinneringen uit die tijd op. Hij her kende verschillende boerderijen en plaatsen, waar hij zijn hoofdkwartier heeft gehad. Op het kerkhof onderhield hij zich met mr. dr. Houben, de Com missaris van de Koningin in Lim burg. Hij uitte zijn bewondering en grote dankbaarheid voor de wijze, waarop de Nederlandse regering en het Nederlandse volk zorgen voor de graven van de Amerikaanse mi litairen en aan zijn adjudant gaf hij opdracht verschillende foto's van het kerkhof te maken. De burgemeester van Margraten dankte hij persoonlijk voor diens komst en voor de wijze, waarop de bevolking van dit kleine dorp bijdraagt in de verzorging van de graven. Na een ver- Advertentie blijf van ongeveer een half uur vertrok de generaal weer naar het vliegveld Beek. Vrijdagmiddag heeft generaal Bradley een toespraak tot het Amerikaanse volk gehouden. Hierin vertelde hij van zijn bezoek aan het soldatenkerkhof der Amerikanen te Margraten, dat hij juist gebracht had. Hij roemde de goede zorgen, die daaraan worden gegeven door de Nederlandse bevolking. Het lid van de Tweede Kamer jonk- vrouwe Wttewaall van Stoetwegen (.C.H.) heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken gevraagd of het waar is. dat vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken, thans bijna vijf jaar na de bevrijding, van diegenen, die tijdens de oorlog voor de bezetter naar het buitenland hebben moeten vluchten, terugbetaling wordt verlangd van de kosten, aan hun onvrijwilig verblijf bui tenslands verbonden? Is de minister niet van oordeel, aldus wordt verder gevraagd, dat dergelijke vorderingen in hoge mate onredelijk moeten worden geacht tegenover hen, die zich hier te lande' moedig tegenover de vijand hebben gedragen en naar het buitenland zijn gegaan, omdat geen andere mogelijkheid overbleef om het vege lijf te redden dan door uit Neder land uit te wijken? Vrijdag stond voor de arrondissements rechtbank te Dordrecht terecht de 30- jarige L. E. T., die er van beschuldigd werd een 12-jarig jongetje, Klaasje P., op 3 Maart 1945 zwaar lichamelijk let sel te hebben toegebracht, door een schot uit zijn pistool op hem te lossen. Op de bewuste datum trachtten enke le jongens, onder wie Klaasje P. enkele broden te stelen uit een bakkerskar. T„ die toen politieagent was, trok zijn pis tool en loste een schot, met het gevolg, dat een der jongens in de rugwervel werd geraakt, waardoor hij thans nog grotendeels is verlamd. T. erkende het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd. Hij zei niet de opzet te hebben gehad het jongetje te treffen. Daar hij voordien nooit met een pistool had geschoten en hij erg zenuwachtig was geweest, zou het schot per ongeluk doel hebben getroffen. De Officier van Justitie, achtte in zijn requisitoir de schuld van verdachte, doch niet diens opzet bewezen. Hij eiste drie maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar en de verplichting een finan ciële regeling met de familie P. te tref fen. Uitspraak 14 April. Uitbreiding van het optreden van de besmettelijke pluimveeziekte, de pseudo- vogelpest. bleek zich naar men ons van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, ook in de afgelopen week tot enkele gevallen te beperken, n.l in Landsmeer, Klaaswaal. Heerlerheide en Sas van Gent. terwijl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippenhouders gevallen van de ziekte optraden, die ver oorzaakt zijn door aankopen en besmet ting van pluimvee bij ongeregelde han delaren in. kippen van onbekende her komst. De dirigent Rafael Kubelik zal a.s. zomer niet naar Australië gaan, zoals oorspronkelijk het plan was, doch een tournee door Zuid-Amerika maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5