GEMENGDE COMMISSIE VOOR OPLOSSING VAN VRAAGSTUK N.-GUINEA Europese militairen van K.N.I.L. kunnen overgaan naar Kon. Landmacht of Luchtstrijdkrachten Ministers van Defensie aanvaarden algemeen strategisch schema LEOPOLD'S BALLINGSCHAP BINNEN DRIE WEKEN TEN EINDE? Tot hoofd en hart Verdedigingsstelsel van zichzelf en van elkaar Het weer. „Conflict kan worden vermeden" Winkelsluitingswet Plannen van de Belgische katholieken Resultaten Unieconferentie Lening van 200 millioen - Nieuw betalings- accoord - Export van 126 millioen en import van 175 millioen Passende functies voor afvloeiende ambtenaren AARDE DRONG ZICH TUSSEN ZON EN MAAN Minister Stikker zou Van Zeeland opvolgen Overgang aan leeftijd en dienstjaren gebonden Garantiewet spoedig in Tweede Kamer PRIESTERS STAAN IN PRAAG TERECHT UITWERKING NOORD-ATLANTISCH PACT Démenti Spoedig indiening Auto-benzine 28 cent Niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan OPHEFFING DER DEELSTATEN Partij van Sjahrir dient motie in Jhr. Van Lennep overleden Oude moord opgehelderd? Zij zouden hun schuld bekendhebben MAANDAG 3 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24733 rmm?. De ministers van defensie van de by het Noord-Atlantisch Pact aangesloten landen hebben Zaterdag te Den Haag eenstemmig een collectief plan van zelfverdediging goedgekeurd. De ministers kwamen bijeen in de scherp bewaakte Juliana-kazerne, het hoofdkwartier van de Nederlandse Generale Stpf aan de rand van Den Haag. Voorzitter was de Amerikaanse minister van Defensie Louis A. Johnson. Het plan werd deze week opgesteld door de militaire commissie. In één schema werd het strategische program door de vijf regionale sectoren van de alliantie voorbereid en aan ieder lid de rol toegewezen, die het te spelen krijgt by een gecoördineerde tegen-actie by agressie. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.10—19.18. Maan: 22.13—6.33. Het gemeenschappelijke communiqué, Zaterdag na de vergadering door de mi nisters uitgegeven, vatte het als volgt samen: „Dit plan vraagt om een samenhan gende verdediging van heel het gebied, bestreken door het Noord-Atlantische Pact, afgescheiden van de individuele nationale verdediging. Elke natie zal zich zelf en de anderen helpen overeen komstig de hulpbronnen waarover zij kan beschikken. Zodoende hebben voor de eerste maal twaalf onafhankelijke en souvereine na ties door het democratische middel van samenwerking een stelsel van verdedi ging van zichzelf en van elkaar tot stand gébracht." De Nederlandse minister van Oorlog, W. Schokking, verklaarde tijdens een persconferentie na de zitting, samen met minister Johnson gehouden, dat het plan, als het van de nodige middelen wordt voorzien, het- volk van Europa voldoende zekerheid zal geven, dat een conflict kan worden vermeden. Minister Johnson zei, dat het pro gram veranderingen zou te weeg bren gen in individuele verdedigingsplannen, al naarmate elke natie zijn aandeel in overeenstemnfting zou brengen met het algemene, afgewogen plan. Hij specifi ceerde niet, welke veranderingen ver schillende naties, naar verwacht mocht worden, zouden maken. „Wij schrijden van het stadium van plannen ontwerpen naar het stadium van productie" zei minister Johnson tot de pers. Hij voegde eraan toe, te ver wachten, dat de regeringen der leden van het pact onmiddellijk zoveel mo gelijk voortgang met hun productie zou den maken. Minister Johnson deelde mede, dat de ministers in persoonlijke gesprekken de bijzondere lasten hadden besproken, waarvoor Frankrijk en Nederland kwa men te staan tengevolge van de toe stand in Indochina en Indonesië, maar deze twee onderwerpen waren op de conferentie zelf niet bestudeerd. Toen hem omtrent Duitsland en Spanje een vraag werd l gesteld, zei Johnson, dat de conferentie niet de kwestie van het pachten van vliegvelden in Spanje had besproken, noch ook de kwestie van de versteviging van het pact met Duitse mankracht en industrie. Johnson kondigde aan, dat generaal Bradley de eerste zes maanden voor zitter zal blijven van de Engels-Frans- Amerikaanse „staande commissie", de militaire executieve van het pact, zulks op verzoek van de Franse minister van defensie René Pleven De conferentie samenvattende, zei Johnson, dat zij „in volkomen harmonie was verlopen" en hij legde er de nadruk op, dat er geen enkel geschilpunt was geweest van welke aard dan ook. Op de vraag of op de zitting iets ge bleken was van rivaliteit tussen de ver schillende wapens, antwordde Johnson, „vandaag niet, dat was al door de staf chefs geregeld". De bijzonderheden van het plan zul len uiteraard een diep geheim blijven, doch men meent te weten, dat het de taak van de Franse. Nederlandse en tot op zekere hoogte ook van de Britse vloot beperkt door de hoofdrol bij het handhaven van de verbindingen ter zee toe te wijzen aan de Amerikaanse vloot. De Amerikaanse luchtmacht neemt de strategische bombardementen op grote afstand voor haar rekening, terwijl F.n- geland en Frankrijk met gevechtsvlieg tuigen en lichte bommenwerpers zullen opereren. De naties van het vasteland zullen het infanterie-scherm moeten le veren. De Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson heef# gisteren officieel de berichten tegengesproken volgens welke de Amerikaanse en Engelse mili taire chefs tijdens de conferentie m Den Haag over de defensie van het Atlan tisch Pact zouden hebben besloten de Engelse minister van oorlog John Stra- ehey buiten de uitwisseling van mili taire geheimen te houden omdat Stra- chey contact met communisten zou heb ben. Een officiële Britse woordvoerder noemde die berichten „leugens". Offi cieel werd medegedeeld dat Strachey op de hoogte zal worden gesteld van alle plannen die in Den Haag ter sprake zijn gekomen. In Den Haag is de derde vergadering van het Noord-Atlantische Defensie Comité gehouden, onder voorzitterschap van de Amerikaanse minister van De fensie, Louis A, Johnson. Tijdens de vergadering v. I. n. r.: Veldmaarschalk Slim (Engeland), minister Louis A. Johnson, generaal Omar Bradley, de Bel gische kabinetsformateur Devèze, gene raal Baele Belgiëen minister Brooke Claxton (Canada). Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een nieuw ontwerp-Winkcl- sluitingswet. In de nieuwe wet zouden de gemeenten ruimere bevoegdheden worden gegeven om van de bepalingen af te wijken in verband met plaatselijke belangen. Naar wij van de zijde der benzine- maatschappijen vernemen, wordt de prijs van autobenzine met ingang van Woensdag 5 April a.s. voor levering uit pompen verlaagd tot 28 cents per liter- De tot op heden gevraagde benzineprijs lag een halve cent hoger dan de nieuwe Palmpasen is overal in ons land gevierd met optochten van honderden kinde ren, die hun palmpaas trots in de wind hieven en het schoons van geblazen eieren, sinaasappels en broodjes (aan het spit) den volke vertoonden. In Haarlem defileerden zij voorbij mgr. J. P. Huibers, die op het bordes van zijn bis schoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht de hulde in ontvangst nam. De katholieken hebben plannen opgesteld, welke het mogelyk moeten ma ken, dat Koning Leopold binnen drie weken de troon weer bestygt, zo deel den, aldus U. P., gezaghebbende bronnen gisteren te Brussel mede. Het katholieke plan voorziet in de vorming, vóór het einde van deze week, van een minderheidsregering, welke alleen tot taak zal krygen de terugkeer van de koning mogelijk te maken. Betrouwbare katholieke zegslieden deelden mede, dat het nieuwe minder heidskabinet de week na Pasen het parlement om een vertrouwensvotum zal vragen en daarna onmiddellijk een verenigde vergadering van Senaat en Kamer van Afgevaardigden zal bijeenroepen voor herroeping van de wet van 1945, welke Koning Leopold verbiedt op de troon terug te keren. Na herroe ping van die wet zou dan het laatste beletsel voor terugkeer van Koning Leo pold zyn weggevallen en een eind zyn gekomen aan diens 5-jarige ballingschap. Kabinetsformateur Devèze is vanmor gen per vliegtuig uit Brussel naar Ge- nève vertrokken voor een onderhoud met Koning Leopold. Aan het slot van deze bespreking zal geen communiqué worden uitgegeven. Morgenochtend gaat Devèze naar de Prins-Regent om ver slag uit te brengen, 's Middags zal hij een vergadering van het liberale bestuur bijwonen en daarna, om zes uur, de pers ontvangen. De belangrykste resultaten van de Zaterdag in Djakarta gesloten Uniecon ferentie zijn de volgende: Er wordt een gemengde commissie benoemd, die het vraagstuk Nieuw-Guinea zal bestuderen en die uiterlyk 1 Juli haar rap port zal moeten indienen by de beide regeringen. Nederland zal, zoals reeds gemeld, Indonesië* twee honderd millioen gulden lenen. Er is een nieuw be- talingsaccoord overeengekomen. Het voorziet voor het komende halfjaar in een exportmogelijkheid van Nederland naar Indonesië van 126 millioen gld. De export van Indonesië naar Nederland zal op de huidige basis in het komende halfjaar ongeveer 175 millioen gld bedragen. De regering der V.S.I. zal een commissie in het leven roepen, waarin de Nederlandse ambtenaren vertegenwoordigd zullen zijn, en die een nader onderzoek zal instellen naar de van de zijde der Nederlandse ambtenaaren naar voren gebrachte moeilyk- heden. De Nederlandse militaire missie mag de 800 man niet te boven gaan. In afwachting van de reorganisatie van het K.N.I.L. en va,n de terugvoering van de Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië zal onmiddellijk een voor lopige Nederlandse militaire missie worden gevormd. Ook zy zal de 800 man niet te boven gaan. een eventueel bezoek aan N.-Guinea van een staatsmissie van de V.S.I. De commissie voor de ambtenaren zal de regering der V.S.I. adviseren omtrent de aanwijzing van categorieën van functies waarvan de Nederlandse arfibts- bekleders reeds dadelijk of binnen af zienbare tijd in beginsel in het nieuwe staatsbestel overbodig zullen zijn en om trent het tempo, waarin de eventuele af vloeiing (op basis van de ter R.T.C. over eengekomen afvloeiingsvoorwaarden) zal dienen te geschieden. De conferentie nam met voldoening kennis van het voornemen van de Ne derlandse regering, binnen de grenzen der plaatsingsmogelijkheid in Nederland voor de afvloeiende ambtenaren passen de functies in Nederland te verschaffen. De voorlopige militaire missie zal geen geheel zelfstandige eenheid vormen; haar administratieve verzorging zal ge koppeld worden aan de bestaande orga nen der Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Zodra deze teruggevoerd zul len zijn zal de definitieve missie optre den. Haar samenstelling en taak zal door een gemeenschappelijke commissie die terstond aan het werk gaat, worden bepaald. Het TJnlehof van Arbitrage zal worden uitgenodigd zo spoedig mogelijk een ont- werp-gemeenschappelijke regeling op te stellen, waarin voorschriften zijn vervat voor de rechtsgang en de organisatie en regeling van zyn werkzaamheden. De volgende conferentie van ministers zal hierover beslissen. Er is voorts een com missie voor justitiële aangelegenheden ingesteld. Inzake de pensioenen is overeen gekomen, dat Nederland een ge deelte van de financiële gevolgen van de monetaire maatregel voor zijn rekening zal nemen. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen gepensionneerden voor en na de souve- reiniteitsoverdracht. Ten aanzien van de eerste groep is overeengekomen, dat Nederland ten hoogste een kwart van het pensioenbedrag in Nederlandse cou rant voor zijn rekening neemt. Ten aan zien van de tweede groep is een onder scheid gemaakt tussen gepensionneerden, die van nature trekkers en die van na ture blijvers zijn. De pensioenen van de eerste categorie zullen door Indonesië in Nederlandse courant worden uitbetaald zonder enige hulp van Nederland; die van de tweede categorie in Indonesische courant. Het weduwen- en wezenpen sioen zal in afwachting van nadere be sprekingen terzake, voorlopig in Neder landse courant door Indonesië worden uitbetaald. Voorts is bepaald, dat de generale Daar de uiteindelijke oplossing van het probleem-N.-Guinea nog niet kon worden gevonden tijdens de eerste conferentie, is besloten tot de instelling van de gemengde commis sie met drie leden van elk der deel genoten. Het vraagstuk zal definitief behandeld worden op de tweede of op een speciaal daarvoor te beleggen ministersconferentie. Met betrekking tot de ambtenaren van Indonesische nationaliteit in N.-Guinea werd overeengekomen, dat zij op korte termijn daarheen zullen kunnen terug keren. Een kleine commissie zal deze zaak verder regelen. De regering der V.S.I. kan een commissaris in N.-Guinea plaatsen. De Nederlandse delegatie wenste zich nog nader te beraden over H. Af. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bemhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben al verschillende ski tochten in de omgeving van Val d'Isère gemaakt. Per zogenaamde „Train rou- ge" gaat de Koninklijke Familie haar de ski-lift. De terrier ontbreekt niet! scheepvaartovereenkomst voor een pe riode van drie maanden zal worden ver lengd. Ter versterking van het crediet van Indonesië zullen Indonesië en Nederland gezamenlijk stappen doen bij de credi- teurlanden om Nederland te ontslaan van de garanties, welke het ten behoeve van Indonesië op zich heeft genomen. Eveneens werd overeenstemming be reikt op het gebied van de financiële en de economische samenwerking tus sen de deelgenoten. Een gemengde pari taire commissie werd ingesteld. Voor het dagelijks overleg zijn te Den Haag en Djakarta werkcommissies ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de betrokken ministers en Hoge Com missarissen. De lening van ƒ200 millioen heeft een looptijd van lli/2 jaar. De rente bedraagt 3V- procent. Aflossing zal van 1S53 af in termijnen geschieden. Tevens is in de leningovereenkomst het zgn. HG—Hl crediet ad 80 millioen gulden geconsolideerd, onder dezelfde voor waarden als het nieuwe crediet van 200 millioen gulden. Wat de samenwerking op cultureel ge bied betreft, is met de instelling van de gemengde culturele commissie een be sliste stap voorwaarts gezet. Van Neder landse zijde zijn onder voorbehoud van mogelijke wijzigingen voorlopig voor zit ting aangewezen: mr. H. J. Reinink, prof. dr. J. H. Bavinck, dr. ir. J. van Aken pater dr. N. Perquin, mr. H. M. Wer ner, prof. dr. C. C. Berg en A. van Vel- zen. Voor heel Nederland waarneembaar heeft zich Zondagavond de totale maansverduistering voltrokken. Wel werd de aandachtige toeschouwer vooral tegen het einde der verduiste ring soms in zijn uitzicht gehinderd door de vluchtige wolken, die de sterke Westenwind langs de hemel joeg, maar aan allen, die er een open oog voor had den, is de eclipsis gans niet onopge merkt voorbij gegaan. Menig wandelaar heeft er een stijf kwartiertje in de bolle wind voor over gehad. Niets deed het uitzonderlijk verschijn sel vermoeden, toen de maan braaf op tijd om 19 uur 3 minuten opkwam. Elf minuten voor zonsondergang begon zij haar klimtocht, die pas opmerkelijk werd, tóen zij negen minuten over ach ten de schaduwkegel van de aarde raakte. Toen begonnen wij ons tussen haar en de zon te dringen. Men zag hoe de. maan aan de linkerkant wat groeze lig werd. Er kwam een deuk in de ronde schijf, een deuk, die letterlijk met de minuut groter werd. Die deuk was aan de. rechterkant bol. Daarmee werd een van de bewijzen, dat de aarde rond is, in natura op de maan geprojec teerd. Tot het ogenblTk, dat ze geheel in de schaduw der aarde verdween, ble.ef dat bewijs van kracht. Om 21 uur 30 minuten gifeed ook het laatste glimpje maan henen en zag men nog slechts een blauwachtig waas, waar omheen soms een rossig schijnsel oplichtte. Van wijnrood tot vaalbruin en dof koperkleurig varieerden de tinten. Een kwartier lang bleef de maan zo aarde donker. Om pre.cies 21 uur 58 min. kwam ze weer uit de schaduwkegel te voorschijn. Het duurde toen nog tot bijna half twaalf vooraleer aij buiten het bereik der aarde gekomen was. De gordijnen van de huizen in Nederland werden ge sloten. De. verduistering zette zich bin nenskamers voort. Intussen wie het verschijnsel door het hoofd is gegaan: nog dit jaar zal het zich herhalen, weer zal Nederland een totaal schuilgaan van de maan in de schaduw der aarde kunnen gadeslaan. Wij zullen u tijdig waarschuwen wan neer. Of wind en weder dan echter die nende zijn is een zaak, die voorlopig nog in de sterren staat geschreven! De Partai Socialis van Sjahrir heeft hedenmorgen in het parlement der V.S.I. een motie ingediend, waarin de regering den V.S.I. wordt uitgenodigd zo spoedig mogelijk een algemeen pro gramma uit te stippelen, ter oplossing van vraagstukken van binnenlandse po litieke aard, die zijn ontstaan door op heffing van deelstaten en de samenvoe ging met de Republik Indonesia. Precies om 9.15 locale tijd zijn Zater dag te Rangoon de Burmese premier en de zestien ledeji van zijn kabinet afge treden, om vijf minuten later weer in functie te zijn. De officiële Burmese commissie van astrologen had het ka binet laten wetendat de hemeltekenen voor de vijf minuten na 9 uur 15 bij zonder gunstig waren en dat Burma van alle moeilijkheden verlost zou wor den, als een volledig kabinet op dat gunstige ogenblik de eed aflegde. De astrologie speelt in het openbare en particuliere leven der Burmanen een grote rol. President Thakin houdt er een lijf-astroloog op na, die hij bij be langrijke beslissingen raadpleegt. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat Zaterdag te Straats burg het gerucht ging, dat Van Zeeland mogelijk zou aftreden als voorzitter van de Raad van de Organisatie voor Euro pese Samenwerking, om te worden op gevolgd door minister Stikker, die op het ogenblik politiek bemiddelaar van die organisatie is. Op deze wijze zou de functie van bemiddelaar samensmel ten met die, welke tot dusverre door Van Zeeland bekleed werd. Ook deed het gerucht de ronde, dat de bestuursraad van de O.E.E.S., waarin zeven landen vertegenwoordigd zijn, binnenkort mogelijk vrijwillig ontbon den zal worden. Jhr. W. F. van Lennep, de Nederlandse gezant te Kopenhagen, is hedenochtend in een ziekenhuis aldaar op 55-jarige leeftijd overleden. Officieel is het doel van Devèzes reis slechts een eind te maken aan de reeds twee weken durende kabinetscrisis. Devèze zou nog in de loop van de avond uit Pregny terug zijn. Hij zou da delijk na terugkeer in Brussel rapport uitbrengen aan het hoofdbestuur van da liberale partij. Verwacnc wordt, dat hij zijn opdracht aan prins-regent Karei zal teruggeven indien hij er niet in heeft kunnen slagen de koning tot andere ge dachten te brengen. Dan heeft de regent geen andere mogelijkheid dan een ka tholiek te belasten met de samenstelling van een regering. Een katholiek forma teur zal, naar verwacht wordt, allereerst trachten zich te verzekeren van liberale steun en tenslotte overgaan tot vorming van een katholieke minderheidsregering, indien hij die steun niet kan verkrijgen. PUECNY VERBLIJFPLAATS VAN KOititi5 LEOPOLD Enige weken na de bevrijding, 11 Juni 1945, werd uit het water van het Boeren- gat in Rotterdam het stoffelijk overschot van een jonge vrouw opgehaald. Het was zeker, dat er misdaad in het spel was. Ondanks een uitgebreid onderzoek, inge steld door de Rotterdamse politie, kon deze misdaad niet worden opgehelderd. Dezer dagen zijn politie-autoriteiten van elders, in verband met dit misdrijf, over gegaan tot arrestatie van enkele perso nen. Iemand, die voor een geheel andere zaak was gearresteerd, heeft „schoon ychip" willen maken en namen genoemd. Volgens de richtlijnen, waarop de re geling berust kunnen K.N.I.L.-militairen, voor zover zij daartoe de wens te ken nen geven, in dienst van de K.L. of L.S.K., waarbij alle, de rechtspositie van het K.L.-personeel beheersende wetten en voorschriften op hen van volledige toepassing zullen zijn. De overgang is mogelijk voor K.N.I.L.-militairen, die nog geen 53 jaar zijn en voor zover het offi cieren en onderofficieren betreft nog geen diensttijd van 25 jaren en 7 maan den in rekening kunnen brengen, doch voor zover het militairen beneden de rang van onderofficier betreft, als zij nog geen diensttijd van 23 jaar vervuld hebben. De overigen zijn pensioenrijp, waarbij zij als minimum behouden de aanspraken op pensioen, berekend op de dag van dienstbeëindiging bij het K.N.I.L. Oud-K.N.I.L.-mensen, die over. gaan,, zullen slechts tot hun drie-en- vijftigste jaar blijven dienen, met uit zondering van de jongste generaties van sergeants, die normaal tot 60 jaar in dienst blijven. De officieren gaan over volgens de rangen en de anciënniteit in die ran gen van hun jaargenoten van de K.L., met wie zij gelijktijdig hebben voldaan aan het eindexamen van de Kon. Militaire Academie dan wel van de hoofdcursus. Dit zal er in grote trekken op neerkomen, dat een niet onbelangrijk aantal kapiteins ver hoogd zal worden tot majoor, de ma joors gelijk blijven, en luitenants kolonel in het algemeen één rang verlaagd zullen worden tot majoor. Ook voor onderofficieren is een soortgelijk beginsel toegepast, doch bij hen zou het kunnen voorkomen, dat sommigen volgens dit beginsel twee rangen verlaagd zouden moe ten worden. Dit zal echter nooit ge schieden. Men kan niet meer dan één rang verlaagd worden. Men zal overigens als gevolg van deze overgang by de K.L. en de L.S.K. de tot dusver hier onbekende rang van onder luitenant zien ontstaan. Deze rang geldt in het K.N.I.L. wel. Onderluitenants nu, subalterne officieren dus, gaan in ge lijke rang over, waarna de mogelijkheid openstaat, dat zy tot luitenants of kapi teins opklimmen. Ook het oorspronke lijke K.L.-personeel zal echter de ge legenheid krygen onderluitenantsplaat sen te bereiken. Wat de overkomst der K.N.I.L.-onderluitenants betreft, zal men nagaan of zjiuvoldaan hebben aan de voor het verkrijgen van hun rang oor spronkelijk gestelde, vrij zware eisen. Var. groot belang is ook de bepaling, volgens welke militairen, die bij de overJ gang aanvankelijk teruggesteld worden in rang bij de normale bevordering volgens anciënniteit en bekwaamheid immers kunnen zij later weer opklim men een overbruggingstoelage voor het verschil in tractement tussen de oude en de nieuwe rang ontvangen ge durende zestig maanden. Desgewenst kunnen zij ook een bonus krijgen, doch daar zit risico aan verbonden. Het zal ■afhangen van de snelheid, waarmee zij bevorderd worden, of zij er beter of slechter mee uit zullen zijn. De mogelijkheid tot verlaging in rang zal niet gelden voor hen, die bij de Mi litaire Missie worden ingedeeld, waar over wij reeds Zaterdag berichtten Daar blijven de oude K.N.I.L.-rangen dus gelden. Aangezien bij de K.L. zeer weinig be roepskorporaals en -soldaten voorkomen, leveren de „oude Jannen" van het K.N.I.L. wel een moeilijkheid op. Een aantal kan overgaan naar de L.S.K en er zit ook wel potentieel kader onder hen. Men hoopt voorts een asntal te plaatsen bij het tweede opleidingscen trum, men denkt aan Nieuw-Guinea, Su riname, de Antillen en voorts zijn er dan nog baantjes als chauffeur, ordonnans, kok e. d. De heer Fockema Andreae deelde ver der nog mede, dat de garantiewet voor het militaire personeel binnen afzien bare tijd bjj de Kamer zal worden inge diend. Een voordeel van deze overgang is, dat de reservisten van K.L. en L.S.K. in ruimere mate kunnen afzwaaien. In totaal zullen er een kleine acht duizend man overkomen, t.w. 700 officieren, 550 adjudant-onderofficieren, 1650 sergeants majoor, 2700 sergeants, 300 onderluite nants en 2000 korporaals en soldaten. Er is geen twijfel aan, aldus de staatssecre taris, dat deze mensen allen goed in de K.L. opgenomen kunnen worden. Wij hebben bovendien de indruk, dat de vrees voor blokkering van promotiekan sen bij het K.L.-personeel goeddeels is weggenomen. Veel minder positief kon de staats secretaris, in antwoord op een vraag, spreken over de overgang van het Indo nesische personeel dat feitelijk bestemd is opgenomen te worden in het federale Indonesische leger Tot dusver heeft de regering van de R.I.S. de voorwaarden van overgang zeer onvoldoende bekend gemaakt. Alleen heeft zij in Januari ge publiceerd een lijst van te verwachten salarissen, doch dat is zeker nog niet voldoende, en men hoopt nu maar, dat zij binnenkort ook met de pensioenrege ling voor de dag zal komen Intussen wordt de situatie wel moeilijk. Neder land zal de overgang van zijn deel nu met kracht doorzetten, zodat het K.N.I.L. spoedig in volle liquidatie zal verkeren. De psychologische moeilijkheden, die er aan Indonesische zijde bestaan om het Indonesische K.N.I.L.-personeel over te nemen schijnen nog lang niet opgelost. In Praag is weer een proces tegen ka tholieke geestelijken gehouden, die werden beschuldigd van spionnage voor het Vaticaan, verraad, het verbergen van wapens en het excommuniceren van communisten. V. I. n r.: pater Machalka, pater Tajovsky en de provin ciaal der jezuïeten in Tsjechoslowakije pater Silhan temidden van hun bewa kers. De 51-jarige Dominicaan Silvester Braito,' die met negen andere geestelij ken te Praag terecht staat, heeft Zater dag. bij de voortzetting van het proces, „bekend" aldus meldt Ceteka. inlich tingen te hebben doen toekomen aan het „katholieke informatiecentrum" te Parijs en er in predicaties op aange drongen te hebben, zich voor te berei den op een regiemswisseling, alsmede propaganda tegen de staat gemaakt en een fluistercampagne georganiseerd te hebben. ,.Ik was bang", aldus verklaar de Braito volgens het officiële Tsjecho- slowaakse persbureau, „dat het volks- democratisch regiem onze jeugd zon op voeden in- de geest van het mate rialisme". Volgens Ceteka heeft verder ook de veertigjarige Redemptorist Jan Blesik bekend, de gelovigen in zijn preken te gen het regiem te hebben opgezet. Dr. Jan Mastilak, de 38-jarige redemptoris- tische rector van een in de nabijheid van Praag gelegen theologisch instituut, heeft tijdens de zitting van Zaterdagmiddag van het staatsgerechtshof verklaard niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Wij leven vaak meer met onze ver- langens, dan met tvat wij tot stand I hebben gebracht. J BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: \fc'. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooate. Inaezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. 1 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1