Samenwerking met West-Duitsland URK SINDS ZATERDAG BIJ OVERIJSSEL K IP'T „IK KOM TERUG" x Schamele communistische betoging in Den Haag D.D.D. Rusland voert in Duitsland zijn druk op het Amerikaanse leger op "AKKERTJES r Wij luisteren naar „N.-GUINEA ENIGE GESCHILPUNT Tweede Kamer acht discriminatie van onze belangen een onduldbare toestand Gouwenaar oefende schrikbewind uit Oude Urkers er niet zo mee in hun nopjes Friesland bijt de spits af VA Uitgebreide voorzorgsmaatregelen van de politie m wmm Verklaring van Amerikaanse Hoge Commissaris Twee fabrieksbranden MAANDAG 3 APRIL 1950 PAGINA 3 Rantsoenering gas en electriciteit opgeheven Unieconferentie gesloten Sparen in Februari »Bij Holland is het goed" Met T.B.C.-bestrijding onder het rundvee door J. VERMEER De grootste en de beste! 50.000 PELGRIMS !N ROME 40.000 bezoekers op R.A.I. ONTMANTELING OVER ZES MAANDEN GEREED In beide gevallen aanzienlijke schade F. W. baron van Tuyll van Serooskerken t Scheepvaartberichten .J De Tweede Kamer heeft een verslag uitgebracht over de by die Kamer aan- hangige nota over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraag stuk. Nagenoeg algemeen heeft men veel waardering voor deze nota. Verscheidene leden vragen -zich echter af of de thans gevoerde politiek inder daad leidt tot het bereiken van de inte gratie van Duitsland in Europa. Zij achten een politiek mogelijk, die Duits land gelijkwaardig maakt aan de ande re Europese landen en geheel op voet van gelijkheid plaatst en die nochtans de gevaren, verbonden aan een Duits machtsherstel, neutraliseert. Deze be staat in het volkomen op voet van ge lijkheid opnemen van Duitsland in de federale en prae-federale organen, die wij in Europa kennen en in het vervol gens volledig federaal organiseren van de Europese defensie. Vele leden brengen de Nederlandse politiek tegenover de bezettingsmogend- heden in Duitsland ter sprake. Zij vra gen zich af, of onze houding in de afge lopen jaren niet te passief was en of niet meer initiatief van regeringszijde had kunnen uitgaan. Naar hun oordeel had een betere coördinatie kunnen plaats hebben tussen de verschillende departe menten, die zich met de Duitse aange legenheden bezighouden. In dit verband zullen, zij gaarne van de minister vernemen, of ook hij het niet wenselijk oordeelt iemand te benoe men (misschien een staatssecretaris), die alle werkzaamheden betreffende Duits land op het gebied van de politiek, de economie, de voorlichting en de culture le samenwerking zou kunnen coördine ren. Het lijkt zeer vele leden voorts niet verantwoord de West-Europese defensie te organiseren zonder het West-Duitse gebied daairin te be trekken. Van verschillende zijden wordt ge vraagd, of de regering ook thans nog vasthoudt aan haar eerder geformuleer de territoriale eisen. Vele leden zouden dit bepaald niet bevorderlijk achten voor een ontwikkeling in positieve richting der Nederlands-Duitse betrekkingen. Zeer vele leden zijn over de gang van zaken met betrekking tot onze kapitaal- belangen in Duitsland allerminst te spreken. Door de deconcentratiepolitiek m het Ruhrgebied en andere maatrege- j len zijn nog steeds grote bedragen ge blokkeerd. Onze belangen worden gedis crimineerd vergeleken met Duitse eigen dommen, waarover vrij kan worden be schikt. Dit is voor ons land een onduld bare toestand en deze leden zullen dan ook gaarne van de regering vernemen welke maatregelen zij genomen heeft. Zolang nog geen diplomatieke relaties met Duitsland zelf worden onderhouden moet de Nederlandse vertegenwoordi ging bij de Hoge Commissie te Bonn in handen zijn van onze bekwaamste di plomaten. Een goede samenwerking met de West-Duitse staat is voor ons land een levensbelang en het scheppen van „good will" naast het leggen en onderhouden van waardevolle en veelvuldige contacten is van een niet te onderschatten waarde Naar de persdienst van het ministerie van Economische Zaken mededeelt zal bin nenkort de opheffing van de nog steeds be staande rantsoeneringsbepalingen ten aan zien van het gas- en electriciteitsverbruik officieel een feit worden. Verwacht wordt, dat de kolenaanvoer der electriciteits- en gasfabrieken een op een redelijk peil staa^ de voorziening mogelijk zal maken. Dit neemt echter niet wegdat tengevol ge van het nog steeds bestaande tekort aan productievermogen in de electrische centrales tijdens de uren van hoogste be lasting ook in de a.s. winter 1950/51 weder om maatregelen ter beperking van het electriciteitsverbruik in de spitsuren ge troffen dienen te worden. rinn&ikort worden nieuwe nikkelen en bronzen munten in omloop ge bracht met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana. Een der munten. Zaterdag, aan het einde van de Unie conferentie te Djakarta, hebben de voor zitters der beide delegaties na de onder tekening van de resultaten, waarover wij naar elders verwijzen, een slot woord gesproken. Minister Van Maarseveen wees op -de goede sfeer en sprak als zijn mening uit, dat het tijdstip voor deze conferentie gunstig gekozen was. Hij besloot aldus: „Wij blijven er van overtuigd, dat een brede ontwikkeling van de samenwerking tussen Indonesië en Nederland niet alleen voor beide lan den van groot voordeel is, maar vooral in een wereld, die door groeiende tegen, stellingen bedreigd wordt, een van de weinige lichtpunten kan zijn." Hatta zei o. m.: „Indien wij de zaken nauwkeurig nagaan, blijkt N.-Guinea het enige onderwerp te zijn, waarover een tegenstelling bestaat. Het is gewenst dat deze kwestie zo snel mogelijk van de agenda verdwijnt", aldus Hatta, „op dat daardoor de basis van samenwerking steviger gefundeerd wordt." Reeds vroeger was ik van mening, dat reële samenwerking vooral zou moe ten worden gezocht irr» het economische vlak. Hiertoe zullen wij geraken, indien de opbouw van Indonesië en Nederland gecoördineerd zou kunnen worden." De 34-jarige J. C. Balvurt uit Moordrecht hoorde zich indertijd door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage tot levens lange gevangenisstraf veroordelen. De pro cureur-fiscaal bij het Hof requireerde toen de doodstraf. Tegen deze sententie tekende B. beroep in cassatie aan en Zaterdag ver scheen hij voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Als S.D.-er heeft hij in Gouda een waar schrikbewind uitgeoefend en twee ingeze tenen doodgeschoten. De procureur-fiscaal achtte een levenslange gevangenisstraf vol komen op haar plaats. Gedurende de maand Februari 1950 werd er in totaal bij de algemene Neder landse spaarbanken en bankspaarbanken ingelegd f 43.8 mill, en terugbetaald f 31.2 mill. Deze cijfers bedragen voor Januari en Februari 1950 tezamen resp. f 95,7 mill, en f 66.9 mill. (Van onze redacteur) Urk, het voormalige «land in de Zuiderzee, nu hecht verbonden met het vaste land door de Noord-Oost-Polder, behoort sedert Zaterdag bij de provincie Overijssel, na meer dan 150 jaar met Noord-Holland verbonden te zijn ge weest. Op plechtige wijze is het dorpje Zaterdag door de Commissaris van .f KuTn?m Noor(1-HoIIand, Baron De Vos van Steenwijk, in de raadzaal van het stadhuis aan zijn collega in Overijssel, ir. Ridder de van der Schue- ren, overgedragen. Heel Urk had voor deze dag de vlag uitgestoken. Van alle ™t/^rAWtiPP 6 rood-wit-en-blauw boven de Zaterdagse was, die in de Van T8 ®n Wit tot licht b,auw boven de smalle straatjes tere dè Irootste ?s vt S'iT de Urker vissersvloot, die met 250 bot- wtewlde v«n »iif ™n,Nederland> zag er nog feestelijker uit. De Urker vlag 1" van »He masten en sommige vissers hadden hun scheepjes bijzon der fraai opgetuigd, deze bijzondere gebeurtenis ter ere. PJ U De beide Commissarissen van de Ko ningin waren om elf uur met de politie- boot de R.P. 74 uit Kampen in de haven van Urk gearriveerd. Twaalf feestelijk versierde botters waren ter begroeting uitgevaren en toen de R.P. 74 aan de Dormakade aanlegde, barstte een luid gejuich los. Achthonderd schoolkinde ren, gewapend met veelkleurige ballon netjes met het opschrift „Urk-Over- ijssel 1 April 1950". ontvingen met hun burgemeester, de heer G. Keyzer, in hun midden, de beide autoriteiten. Het Urker volkslied werd gezongen, de Ur ker fanfare „Adrianus Valerius" speelde vrolijke wijsjes en alle ballonnetjes gin- gen de lucht in. Kockie Keyzer cn Grietje Bos boden bloemen aan 'aan de echtgenoten van de Commissarissen der Koningin, die over land uit Kampen waren gekomen en in optocht ging het vervolgens naar het stadhuis. Hier werd een plechtige raadszitting gehouden, tijdens welke zeer plechtige woorden zijn gesproken, die door de elf Urker raadsleden met plechtige gezichten werd aangehoord. Het was allemaal erg feestelijk en iedereen deed zijn best om de stemming zoveel mogelijk te ver- hogen, want: ,,Urk houdt wel van een gijntje," zoals de voorzitter van de Christelijke Oranjevereniging, die dit feest organiseerde, ons°verl telde. Toch was deze gebeurtenis wel Iets meer dan een „gijntje" alleen. Want al kan het de (gemiddelde) Urker weinig schelen of hij nu bij Noord-Holland of bü Overijssel is ingedeeld, de echte, oude Urkers. die zweren bij de oude traditionele klederdracht en de duizend jarige historie van hun eiland, zijn er niet zo mee in hun nopjes. De heer Koffemans b.v.. het raadslid, zei tijdens de plechtige raadszitting, dat de Urker zich in zijn hart Hollander voelt. Op Urk kent men Kampen en Zwolle wei, maar Enkhuizen is voor Urk ..de stad' Daar woont de kruidenier en daar gaan de Urker meisjes dienen. Daar gaat de Urker uit en daar voelt hij zich thuis. Het dialect van De Streek en van Enk huizen is bijna hetzelfde ais dat van Urk en de taal van Kampen en Zwolle verstaat de Urker niet. Ook Mariap, de onvolprezen dichteres van de Zuiderzee en het eiland, kan zich er maar moeilijk mee verenigen. Dichtte zij in 1939 al niet over de felle strijd, die is ontbrand, aan wie men straks het polderland Provinciaal ver maakt? Daar leeft een stille, diepe wens, Gedragen in 'f gemoed, Dat men ons bij de Westkant laat. Bij Holland is het goed." Die. wens heeft Mariap lang gekoes terd. Zij weet, dat Urk in zijn hart bij Holland hoort, al ziet ze heel goed in, dat door de verbindingen over land het Ged. Staten van Friesland hebben be sloten te verbieden het houden van koeien, die t.b.c. hebben, zonder t.b.c.- bewijs. Zij hebben voorts besloten de onlangs door de Provinciale Staten van Friesland vastgestelde verordening op de bestrijding van t.b.c. onder het rundvee per 15 Mei van kracht te doen worden Friesland is daarmee de eerste provincie in Nederland, die deze maatregel in het belang van de volksgezondheid door voert. dorp zich in de toekomst wel op Overiis sel zal gaan concentreren Neen ze had geen welkomstlied voor de Commissa rissen van de Koningin kunnen dich ten. Dat moesten de mensen maar niet erg vinden. Politiek gezien staat ze ach ter de burgemeester. Die staat thans als no. zes op de lijst voor de Prov. Staten in Overijssel cn ze zou graag zien dat hij afgevaardigd kon worden. Maar Urk is Urk niet meer. Misschien nog wel aan de kant van het IJsselmeer en de haven, waar nog steeds de oude vissers hun pijpje staan te smoren en uitzien over het rimpelige water en de hon derden scheepsmasten waartussen de netten zijn gespannen. Maar niet meer aan de kant van de polder. Daar is nu een garage gekomen, met twee grote Advertentie Een barstende hoofd pijn,een slopende ze nuwpijn, een tergende kiespijn over vallen U soms op het meest onge legen ogenblik. Neem dan één of twee „AKKERTJES" en in tien minu ten voelt U de pijn als het ware van U afglijden. „AKKERTJES" zijn ware Pijnverjagers, die Uw maag niet ver moeien en hart noch nieren aantasten. helpen direct benzinepompen. Urk heeftt nooit auto's gekend. De straten zijn er trouwens te smal voor. zodat de wagens voor Urk moeten blijven staan en de inzittenden te voet verder moeten. Men vertel^ ons dat Urk in de der tiende eeuw ook al eens tot Overijssel heeft behoord. Daarvoor was het bezit van de abdij van Hemelem in Friesland, In de 14de eeuw werd het bezit van een familie, die het in 1660 aan Amsterdam verkocht. En Amsterdam droeg het in 1792 over aan de provincie Noord-Hol land. Nu is het weer Overijssel, na 750 jaar, zij het dan voorlopig, zoals het officieel heet. Want de rechtgeaarde Ur ker hoopt nog steeds op een twaalfde provincie, met Urk als hoofdstad De Zoon van Êticdeffc ooMian 44. De kaarsen op de kandelaar zijn een heel stuk verder gebrand, en Pum-Pum is begrijpend het vertrek uitgeslopen, wanneer Eric eindelijk zijn vrouw op een afstand houdt. „Laat me je nog eens goed bekijken,"- zegt hij lachend. „Winonah, het is bijna niet te geloven dat je hier werkelijk bent! Na zeven jaren En je ziet er nog net zo uit als vroeger." „Jij ook," zegt ze stralend. „O Eric, je weet niet hoe wanhopig ik naar je heb verlangd, al die tijd." „Ik ook." De Noorman kijkt haar lachend aan. Hij, de overwinnaar in ontelbare gevechten en avonturen, voelt zich op dit ogenblik wonderlijk zwak, ten opzichte van de kleine, donkerharige vrouw voor hem. „Het was een lange tijd," zegt hij opge ruimd. „Maar nu zijn we weer bij elkaar. En ik beloof jc dat we de nodige opruiming in de burcht en het rijk zullen gaan houden. Terwijl ik hierheen trok ben ik zo'n beetje te weten gekomen wat er tijdens mijn afwezigheid is voorgevallen. Er is heel veel veranderd Ze werpt hem een trotse blik toe. Heel veel. Maar weet je^alles? Ik denk het niet. Er is nog een verandering waarvan je onmogelijk op de hoogte kunt zijn. Een speciale verrassing voor jou!" Lachend grijpt ze hem bij de hand en voert hem mee naar het slaapvertrek van Erwin. Alle angst voor Lauri is thans verdwenen. Eric is hier en ze heeft een rotsvast vertrouwen slat hij kans zal zien alles ten goede te doen keren. De Noorman begrijpt dat zij hem verrassen wil met zijn zoon, niet wetend dat hij Erwin reeds eerder, in de tuin, heeft ontmoet. Ze is zo opgetogen, dat hij haar plezier niet wil bederven, en daarom volgt hij lachend, voorwendend dat hij ont zaglijk nieuwsgierig is. Opgewekt vraagt hij zich af hoe zijn zoon er wel uit zal zien als hij slaapt. Winonah opent de deur. „Nu moet je even niet kijken," zegt ze kinderlijk. „Ik zal wel zeggen wanneer je binnen mag gaan." Gehoorzaam wendt hij z'n blik af, terwijl Winonah's ogen naar het kleine bed glijden, nu ze de gordijnen openschuift. Plotseling blijft ze bewegingloos staan. Een gil ontsnapt haar lippen. Een dodelijke angst tekent zich af op haar gezichtje. „Eric!" hijgt ze gesmoord. „Oh Eric! Snel! We zijn te laat Dank zij de uitgebreide voorzorgs maatregelen, die door de Haagse politie genomen waren, is het" Zaterdagmiddag bij de protestvergadering, die door de communistische „Vredesraad" in de Dierentuin te Den Haag werd gehou den, niet tot ongeregeldheden gekomen. De omgeving van de Amerikaanse am bassade, waar een aantal communisti sche heethoofden de vorige week een protestdemonstratie hielden, was totaal afgesloten. Vanaf drie uur, toen de communisten zich uit verschillende de len van de stad, en vanaf ae beide Haag se stations in de richting van de Dieren tuin begaven, patrouilleerde een flinke politiemacht en stonden op vele punten van de stad. politie-agenten, dia voor deze „vredesbetoging" de sabel maar hadden omgegord, gepost. Zwijgend en in groepjes van ongeveer 100 man trokken de communisten met hun vredeskrantjes en al die andere producten uit hun uitgebreide papier winkel door de straten. Het was wel een erg schamele betoging", wanneer men bovendien nog bedenkt, dat door he* hele land voor deze vredesdemonstratie een week lang propaganda is gevoerd en verwacht werd, dat ruim 30.000 mensen naar Den Haag zouden komen! Nu zaten er in de grote zaal van de Dierentuin ruim 1800 mensen, terwijl er nog onge veer 200 buiten stonden. Om half vijf begon dan de vergadering Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Zeevaartschool „Willem Barentsz" op Terschelling waren alle schepen in de haven gepavoiseerd. 8 Piet was een neger, een Bantu-neger, van zulke reusachtige afmetingen, als ik nóg nooit gezien had. Hij was ver over de twee meter lang met een borstomvang en de armen van een kampioen-worstelaar zwaar-gewicht. in het kwadraat dan altijd. Zijn gezicht was koolzwart en terugstotend door het lage voorhoofd, zeldzaam platte neus, de uitgerekte dikke lippen en de dom me saturmsche grijns die er op lag. Maar als hij zijn meester aankeek, kwam er in zijn grote ogen iets wekers, iets van de blik, die een trouwe hond op zijn baas richt. „Zie zo, nu kunnen we onderhande len", vond Satan. „Aan uw vrouw legde ik reeds een en ander uit, meneer Ver meer. Ik stelde haar 'voor, dat uw vriend en mede-bemoeial De Jong mij zou toestaan ongemolesteerd naar Amerika te vertrekken onder belofte hier nooit meer terug te zullen keren en dat ik haar in ruil daarvoor vrij zóu laten. Natuurlijk meende ik daar niets van. Ik zei haar dat alleen om haar er toe te bewegen u dié brief te schrijven. Mijn werkelijke voorstel is aldus. U helpt mij om De Jong in een val te lokken. Ik zal zorgen dat u daarbij geen risico loopt. Is onze toeleg gelukt, dan verhuist u onmiddellijk naar Amerika, natuurlijk met mevrouw, onder belofte hier de eerste tien jaar niet terug te keren. Als tegemoetkoming in de kosten bied ik u vijftigduizend dollar. Me dunkt dat het schitterend, is. iMaar u moet nü beslissen. Ik staarde hem aan als een idioot, niet dadelijk geheel begrijpend. Plotseling drong zijn bedoeling tot mij door en ik lachte zenuwachtig, maar grondig minachtend. „Ik geloof, dat je mij voor de gek wilt houden", zei ik. „Zo stapel-krank zinnig of zeldzaam schurkachtig ben ik toch niet, dat ik op zo iets zou kunnen ingaan?" Hij glimlachte beminnelijk, steunde zijn lelijk hoofd achterover op zijn af schuwelijke bochel en antwoordde op hatelijke toon langzaam: „O, niet? Ja, dan is er nog één oplossing. Piet rekent even met u af en,over een maand met uw vrouw. Ik zou me nog maar eens be denken als ik u was Het duizelde mij een seconde lang. Even slechts liet ik mij gaan, toen voer een ruk door mijn gehele lichaam. Rood werd het, vuurrood voor mijn ogen, ter wijl mijn vingers drie-, viermaal de trekker van de zware automatic in drukten. Ik schoot door de zak van mijn jas heen, de knallen donderden en reflec teerden als onweer *>p het smalle plein tje, terwijl ik de kogels op geen twee meter afstand om zo te zeggen zag in slaan in de borst van de ellendeling tegenover mij. Hij wankelde onder de kracht van de zware projectielen, maar viel tot mijn verbazing niet. Integendeel, hij stapte kalm opzij en wenkte de neger, die overigens zonder op die wenk te wachten, reeds vooruitstormde met de vaart van een sneltrein. Ik dacht en handelde in eens wonder lijk koel. Snel maar rustig trok ik het wapen uit mijn doorgeschroeide zak, waarvan het verbrande gummi een vre selijke lucht, verspreidde en mikte met overleg op de knieën van mijn aanvaller. Een schot in de borst of het hoofd is dodelijk dikwijls, al stemde de ervaring van mijn eerste vier schoten mij scep tisch, maar dergelijke schoten hebben weinig of geen stopping-power. De ge troffene behoudt soms nog minutenlang de volledige beschikking over zijn spie ren. Een schot in de knie of in het been daarentegen is meestal niet gevaarlijk, maar stelt absoluut buiten gevecht. En wat had ik er aan, de neger te doden, als hij mij onmiddellijk daarop de nek nog kon omdraaien? Öp een meter afstand schoot ik, zeker van mijn zaak, en sprong snel op zij. Het reusachtige lichaam sloeg tegen de grond en uit de mond brulde een schreeuw van woede. Op hetzelfde ogenblik knalde een schot links tegenover mij en floot een kogel langs mijn oor, terwijl een ijskoude wind in mijn gezicht blies. Een tweede kogel blies de hoed van mijn hoofd. Met een paar sprongen was ik in de tuin van het dichtstbijzijnde huis en dekte mij achter een paar heesters. Van de overzijde van het plein gilde een politiefluit. Ik antwoordde met de mijne. Meer schoten knalden, overal gingen lichten aan in de huizen, een ruit rinkelde, automotoren raasden. De crisis was afgelopen. Natuurlijk volgden geen arrestaties en dr. De Jong gaf mij een geweldig standje, dat ik zo dom in de val was gelopen. Toen ik mij verdedigde en zei niet te begrijpen, dat Satan er levend af was gekomen, lachte hij mij uit. „Leuk is dat", vond hij, „wees blij dat je er levend bent afgekomen. Je lumi neuze idee, om op dc knie van die neger te mikken, heeft je gered. Nogal logisch, dat ze pantservesten aan hadden, vind je ook niet?" met een „inleidend woord" van een van de voormannen, die er zijn verontwaar diging over uitsprak, dat de openbare meeting door de Haagse burgemeester verboden was. Onder donderend ap- laus betrad toen een Rotterdamse havenarbeider het podium. Hij sprak over het „Atlantiek"-pact; over „oor logsmanoevers" van de kapitalistische landen en zei, dat de havenarbeiders het zouden verd.... om wapens te los sen. „Wij zullen ons tot het uiterste ver zetten, wanneer dit nodig mocht zijn. Wij zijn wel een beetje ruw, maar als ze aan onze vrouwen en kinderen ko men, zullen' we nog ruwer worden!" Generaal Bradley zou bij zijn aankomst in Nederland verklaard hebben, dat de machinerie in werking gezet zou wor den, maar zij, de communisten de voorvechters van de „vrede" hebben hun machinerie in werking gezet. Ver der protesteerde de man tegen de stij gende kosten van levensonderhoud Zijn toespraak werd onderbroken door het nodige applaus, door uitroepen als: „Bradley verdwijn; geen Amerikaanse wapens, maar 5 pet. loonsverhoging; weg met de Amerikaanse generaals en pensioenverhoging voor de mijnwer kers" en de nodige „vredesspreekkoren". Even dreigde er een tumult te ontstaan, toen de aanwezigen in de zaal eisten, dat hun kameraden buiten in de zaal toegelaten zouden worden. De politie hield echter voet bij stuk en ten einde raad werd er toen een tafeltje naar buiten gedragen, waarop de sprekers hun toespraken nog eens herhaalden. Na afloop van de vergadering ver strooiden zich de demonstranten onder het wakend oog van de politie door de stad en begaven ze zich weer naar de stations. Advertentie per rol Meer dan 50.000 pelgrims uit alle delen van de wereld en duizenden bewoners van Rome vulden gisteren de 350 basilieken en kerken in Rome voor de plechtigheden ter gelegenheid van de opening van de Goede Week. De H. Vader, die zich voorbereidt op het hoogtepunt van het Heilig Jaar met Pasen, verscheen niet in het openbaar, maar in zijn particuliere vertrekken te Vaticaanstad werd hem de traditionele palmtak van de bevolking van Bordighera, aan de Italiaanse rivièra, aangeboden. Alle in Rome aanwezige kardinalen cele breerden gisteren de H. Mis in de voor naamste kerken en leidden de Palmzondag processies. Duizenden pelgrims woonden de pontifi cale Mis in de St. Pieter bij. De voornaam ste plechtigheden van de Goede Week be ginnen Woensdag met de Donkere Metten, die worden gehouden in de St. Pieter. De tentoonstelling van bedrijfsauto's in de R.A.I. te Amsterdam heeft vol gens schatting van de politie 40.000 be zoekers getrokken. Advertentie m Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en j doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Rusland heeft zjjn druk op het Ame rikaanse leger in Duitsland opgevoerd tot 'n hevigheid welke een „werkelijke crisis" bijna onvermijdelijk maakt, zo heeft de Amerikaanse Hoge Commissa ris voor Duitsland John McCloy vol gens een gisteren te Washington ver strekt communiqué medegedeeld in een geheime zitting van de subcommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. McCioy zei dat de Russische druk eerder het gevolg is van zelfvertrouwen dan van „minderwaardigheidsgevoelens of vrees voor een aanval" van Weste lijke legers. Hij meende dat de Russen zich bewust zijn van eigen kracht en vertrouwen hebben in successen op korte termijn. Hij zei het zijn plicht te achten open- HOOFDSTUK 4 Per slot van zaken is alles betrekke lijk en zijn er overal grenzen aan. Zo was het ook met het meest geniale in tellect op het gebied der misdaad, dat dr. De Jong ooit in zijn leven heeft mee gemaakt. De tegenstanders in de strijd, die tussen hen beiden gevoerd werd, waren zozeer aan elkaar gewaagd, dat de balans slechts na lange tijd en met de uiterste moeite door kon slaan, na eerst de vreemdste, heftigste schomme lingen te hebben gemaakt. Zo was het ook die beroerde avond, toen ik als een kip zonder kop bijna in het toch nog al breed-gemaasde net liep, dat de gebochelde voor mij had opge steld. Die nacht was de hele Nederlandse politie dubbel actief, stond de intercom munale telefoon niet stil. werden weer talloze auto's aangehouden, geen resul taat. „Natuurlijk niet," was de minachtende mening van. mijn vriend. „Daar kon je bij Satan wel van te voren op rekenen; als je hem niet in eens en flagrant délit te pakken krijgt, dan kreeg je hem nooit. Waarom was ik ook zo stom geweest niet op zijn hoofd te mikken? Dan was alles nu voor elkaar immers." Op mijn hevig verweer en protest be gon hij te glimlachen. „Nu ja, we zullen er niet meer over zaniken, gedane zaken nemen geen keer. Een volgende maal beter, als we de kans krijgen. En dit moet wel komen, want punt één van 's mans programma ver meldt nog steeds: uit-de-weg-ruiming van de bemoeiallen, de heren Vermeer en De Jong. En tot nog toe is daar nog niets van gekomen. Dus kunnen we eerstdaags wel weer op een of andere verrassing rekenen. Waarschijnlijk a) heel spoedig." (Wordt vervolgd) hartig te zijn en uitdrukking te geven aan zijn „gevoel van vrees voor een werkelijke crisis welke Europa bedreigt". Hij wees er op dat in de afgelopen we ken in Duitsland de communistische activiteit zeer is toegenomen en ver- volgde: „Gij zult hebben vernomen van de door de Russen ingestelde militaire politie in de Oostelijke zone. Inlichtin gen die thans binnenkomen doen ver moeden dat de huidige sterkte van die organisatie welke gescheiden van de gewone politie optreedt ongeveer 45000 man is en wellicht zal worden uitge breid tot verscheidene honderdduizen den". Ten aanzien van berichten over com munistische plannen voor een jeugd- demonstratie op 28 Mei a.s. ia Berlijn zei McCloy dat de demonstratie een „ernstige aangelegenheid" zou kunnen worden. McCloy deelde in antwoord op vragen over de ontmanteling in Westduitsland mede dat binnen zes maanden alle fa brieken die voor ontmanteling in aan merking komen geheel ontmanteld zul len zijn. Hij deelde mede dat de 30 millioen dollar welke het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gevraagd ter be strijding van de kosten der bezetting van Duitsland voldoende gebruikt zul len worden voor „de belangrijkste en ingrijpendste taak in het buitenland welke de Verenigde Staten thans te vervullen hebben". Zaterdagmiddag brak brand uit in de corsetten- en textielfabriek, genaamd „Bos- co" in Berlicum. De brand begon in de bovenverdieping, waarin genoemd textiel bedrijf gevestigd was. Direct werd het be nedenhuis ontruimd. De brandweer uit Berlicum nam krachtdadig het blussings- werk ter hand. De brandweer uit Den. Bosch kwam ook te hulp en met vereende krachten werd de strijd tegen de branden de textielmassa voortgezet. Een flinke voor raad textiel ging verloren. De benedenwo ning kon behouden blijven. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De schade loopt in de duizenden. Zondagmorgen is de Zaandamse brand weer anderhalf uur bezig geweest met een brand, die in een gang van een droogka- mer van de N.V. Algemene Norit Maat schappij woedde. In deze gang, die op een bepaalde temperatuur wordt gehouden, be vonden zich negen wagens met norit. Ver moedelijk is door binnenstromende luch» uit een luchtkoker zelfontbranding ont staan. De wagens met norit, de luchtkoker en de zijwanden van de gang hadden reeds vlam gevat. Toen fabrieksarbeiders de brand ontdekten, poogden zij met koolzuur- apparaten het vuur te doven, waarin zij slechts gedeeltelijk slaagden, zodat de fa- brieksbrandweer en later de Zaandamse brandweer gealarmeerd moesten worden. Het was een lastig en „zwart" karwei voor de manschappen. De schade is aanzienlijk. Op 75-jarige leeftijd is te Den Haag over leden F. W. bar. v. Tuyll v. Serooskerken. echtgenoot v. d. grootmeesteresse van H.M. de Koningin, baronesse van Tuyll van Se rooskerken, geb. jonkvrouwe Boreel. AALSUM 31 n. Suez, AGAMEMNON 1 n. Andad Trajello, AKKRUMDIJK 3 bu Landsend, ALCHIBA 1 n. Rott., ALCYONE bii Recife, ALDABI 2 te Antwerpen, AL- DÈRAMIN 2 n. P. Said, ALGORAB 1 n. Porto Alegre, ALHENA p. 1 St. Vincent, ALMKERK 1 n. Brisbane. ALWAKI 3 te Vi- toria, AMSTELDIEP 1 n. IJmuiden, AM- STELDIJK 3 te New York, ANDRIJK 1 n. Hamburg. ANNENKERK 2 te Melbourne, ARENDSKERK 3 te Fremantle, ARIADNE p. 1 Ouessant, ARKELDIJK 4 te Havanna, AVERDIJK 1 bij Flores, BAARN 2 V. Paita, BALI 2 n. Aden, BENGKALIS 2 te Suez, BEVERWIJK 2 bij Bizerta. BLITAR 1 te Donggala, BLOEMFONTEIN 4 te Kaapstad. BONAIRE 1 te IJmuiden, CASTOR 2 te La Guaira, CLAVELLA 1 n. Singapore, CON- GOSTROOM 2 te Lagos, COTTICA 3 te De- merara, DANAE 2 n. Gibraltar, DELFT 3 te Callao. ESSO DEN HAAG p. 2 Gibraltar. FAUSCA 2 bij Vigo, GAASTERKERK 3 te Hamburg, GAROET 2 n. Aden, GORDIAS p 2 Oporto, GOYA p. 2 Algiers. HECUBA 2 'n. Trinidad, HERMES 2 te Maracaibo, HILVERSUM 2 te Barcelona, JAARSTROOM 2 n. Tahoradi, JAPARA 2 v. Banjuwangi, JAVA 2 te Pantal Pinang. JOBSHAVEN 2 te Las Palmas. JOHAN v. OLDENBARNE- VELT 2 bij Colombo. KEDOE 1 te Singapore, KELBERGEN 2 v. Rott. te Savona. KOTA AGOENG 3 te Aden, KOTA BAROE 1 n. p Saïd. LANGKOEAS 2 n. P. Swettenham, LAURENSKERK 3 te Calcutta. LEERDAM 2 te Rott., LEERSUM 2 te Barradodando, LEMSTERKERK 3 te Port Said, LEOPOLDS- KERK p. 1 K. St. Vincent, LIMBURG 2 te Durban. LOOSDRECHT 2 n. Koweit, LOP- PERSUM 2 te Bona, MAAS 1 n. Cape Haï- ticn, MAASKERK 2 te Bordeaux, MARKEN 2 te Bandarshapur, MARPESSA 2 te New Castle. MATARAM 2 te Cheribon. MEN TOR 1 n, A'dam. MODJOKERTO 2 te Ta- nura. MUIDER KERK 1 te L. Marques, MIJ DRECHT p. 2 Ouessant, NEDERLAND p. I Perim. NOORDAM p. 2 Scilly, ONDINA 2 bij Socrota. ORANFERONTEIN 2 n. Durban. ORESTES 3 te Corral. OSSENDRECHT 1 n. Gibraltar, OVULA 1 n. Madras, FHRONTIS 2 n. Belawan, POELAU LAUT 1 v. Hollan- dia. PYGMALION 1 n. Curacao, RAKI 2 n. Djakarta, RANDKERK 3 te Bremen. RID DERKERK 2 n. Marseille, RIOUW 2 te Ham burg. RIJN 2 n. Engeland," SALLAND 2 n. A'dam. SARANGAN 2 n. A'dam, SAROE- NA 2 te Muntok. SCHIEDIJK 1 te Makas sar, SLOTERDIJK 2 n. P. Said. SOEST- DTJK 2 n. Baltimore, SOMERSETSHIRE 2 bij Algiers. STAD ARNHEM 2 v. Sfax. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18,05 In de soete suyekerbol, strip, 18.20 sport, 18.30 gram. verz.progr., 19.00 nieuws. I.9.15 Engelse les, 19.30 gram., 19.40 ra diokrant, 20.00 nieuws, 20.05 rondo in g. v. Beethoven, 20.15 cone, grosso v. Han del, Apollon musagère v. Stravinsky, 21.00 Jimmy vindt zijn vader, hoorspel II, 21.40 adagio en fuga v. Mozart, 22.00 harpenensemble, 22.35 geestel. lied. 23.00 nieuws, 23.15 werk v. Karl Nielsen. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.20 strijdkr.. 19.00 sonate van Handel, sonatine v. Borsjkovets, 19.30 De bacterie, lezing, 19.45 land en vee teelt, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag. 20.15 Godwin-sextet, 20.45 cabaret 21.20 amusem.muz., 21.45 Zeven weken in 't vrije Indonesië, 22.00 ouv. Prome theus v. Beethoven, Motet Exultate v. Mozart, Italiaanse serenade v. Wolf, lied en Till Eulenspiegel v. Strauss, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.35 gram. HILVERSUM I, 402 m. DINSDAG KRO: 7.00 nieuws, 7.15Scandinavische comp., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuter, 10.15 werk v. Debussy, Fauré, Roussel en Dukas, 11.00 vrouw, 11.30 Elisabeth Schumann, zang, 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Ork. zonder Naam, 14.00 sonate es gr. t. v. Haydn, 5 liede ren v. Brahms, 14.30 oud-Ned. orgel meesters, 15.00 gram., 15.40 piano, 16.00 zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd 17.15 felicitaties, 17.45 amusem.ork. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gram., 9.30 gram., 10.15 Sky- masters, 1050 kleuter, 11.00 prélude en fuga v. Bach, 4e valse caprice v. Fau ré, etc. 11.30 zieken, 12.00 John Renova en ork., 12.30 land- en tuinbouw, 12.40 piano-duo. 13 00 nieuws, 13.15 fin. week- overz., 13.25 Promenade-ork., 14.Q0 naai les, 14.30 opera's v. Mozart, 3e uitzen ding, 16.30 jeugd, 17.30 gram., 17.45 Hei ligdommen in Indonesië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3