Bijna een deuk in gouden helm Zeer goed spelend Heerenveen na eerste helft met 1—0 voor van Ajax Twijfelachtig doelpunt beslist op hoog peil staande wedstrijd Kil weer rots in branding voor zegevierend DWS élan Maurits' zuidelijk de rust over op BI. slaat na CAMBRIDGE de boatrace, NJ0RD de „Head" D Wielerclubs in nadeel van Ned. dames-hockeyteam en Amsterdammers winnen met 4-1 Geertje Wielema Gapingen in defensie der Amsterdammers pT mm ZOMERSPELEN 1956 in... December NOG TWEEMAAL DE SPORTPRIJSVRAAG Voorlopig Ned. jeugd- elftal voor Woensdag Slotoffensief Neptunus baat niet: 0-2 BERGMAN 2 GOALS IN 350ste WEDSTRIJD Grote zege van hockey- B-elftal op België zwemt wereldrecord Njord en Nereus MAANDAG 3 APRIL 1950 PAGINA 4 Een tikje arrogant mm**. Oost Nederland met 1-1 gelijk tegen N.O. Frankrijk Marshalllopende band m (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 2 APRIL Wat heeft het vanmiddag toch bitter weinig gescheeld of daar zou Heerenveen een deuk hebben getimmerd in de gouden helm van Ajax, waarvan de Amsterdammers de hele kampioenscompetitie door de gevolgen hadden ondervonden! Het scheelde tenslotte dit, dat niet de Noordelijke kampioenen, doch hun gastheren de overwinning behaalden; maar wij zouden de Amsterdammer willen zien. die 25 minuten vóór het einde van de wedstrijd met zekerheid durfde beweren, dat de eerste wedstrijd van het kampioenstournooi in een triomf voor de jubilerende Ajacieden zou eindigen. Er was namelijk op dat moment niets triomfantelijks aan het spel van de rood-witten; integendeel! De angst voor de talloze gapingen in de achterhoede, waar vooral Beumer zich liet omspelen alsof hij veilig was thuisgebleven, drukte zó zijn stempel op het spel van de gehele Amsterdamse ploeg, dat haar supporters zo nu en dan hun armen wanhopig ten hemel hie ven. De 1O-voorsprong van Heerenveen, die ze pas 20 minuten na rust kon den annuleren, heeft drie kwartier Whg als een Mane Tekel boven kansen van de rood-witten gehangen; hij doet dat trouwens nóg met betrekking tot hun verdere rol in de strijd der matadoren. Denk vooral niet dat Heerenveen de Amsterdammers het vuur zo na aan de schenen heeft gelegd door zijn ongebreideld enthousiasme alléén. Zeker, de Friezen hebben niet ge aarzeld om juist dit wapen in hun strijd tegen een technisch sterkere partij te hanteren. Maar zij zijn niet alleen door hun opportunisme opge vallen, zoals ze dat drie. vier jaar ge leden in de kampioenscompetitie pres teerden. Ze kwamen technisch uitste kend voor de dag met uitblinkers in de Lenstra's. Bosscha. Hofma en Jonk man en veruit het grootste gedeelte van de wedstrijd hebben ze hun gast heren ook in dit opzicht volkomen partij gegeven en bij vlagen zelfs over speeld. Ook tactisch hadden de Noordelijke kampioenen een goede zet gedaan. Ze stelden Abe Lenstra namelijk niet als linksbinnen op, waar de onverdeelde aandacht van de Ajax-defensie hem en Heerenveen de vreugde van de middag zonder twijfel zou vergallen, maar gaven Ploeg zijn plaats in de voorhoede en trokken hun crack terug op de linkshalf plaats. Een vechter als Bosscha, die de Ajax-linkervleugel DragerVan Dijk met mannenmoed te lijf ging. toonde de oud-internationaal(?) zich daar niet, maar de kwieke rechtsbuiten van Ajax, Los. ondervond al te vaak welk een hin derpaal de Fries op het laatste moment vaak kon betekenen En vergeet niet al die kostelijke passes, die telkens van zijn voet in het Amsterdamse doelgebied kwamen neerdwarrelen. waar slechts een tweede Lenstra ontbrak om van de verwarring in de rood-witte gelederen te profiteren en ze nog te benutten ook! De Amsterdammers moeten het ons maar niet kwalijk' nemen, wanneer wij hun spel van de eerste helft kwalifi ceren als ..een tikje arrogant" We weten er namelijk geen beter en eerlijker woord voor Ze verweerden zich tegen over het onstuimig begin van de Friezen zo'n beetje met een air van „nou ja, straks komt- dat wel in orde" en in die gesteldheid duurde het tot precies 13 minuten na het begin voordat het eerste schot van Broekman op Veenstra afstoof. Het scheen de Ajacieden alle maal niets te doen'dat zij daarna ver schillende malen eens kans kregen om door te breken en toen de Friezen tot het besef begonnen te komen dat ze het op die manier wel konden klaren met de Westelijke suprematie, begonnen ze met' een paar speldeprikken tégen, waarmee de Ajaxverdediging voorlopig 'evenwel nog best overweg kon. Echt iets voor Ajax was een prima pass van Van Dijk, die achter was komen opruimen, door het midden van het veld naar Drager.. Als een haas schoot de links buiten er achteraan, tikte de bal precies op het juiste moment naar Broekman, die intussen links stond opgesteld; 'n schotnaast! Maar toen kwam plotseling de volle dige ommekeer in de eerste speelhelft. Het begon bij Beumerdie zich de on genade van zijn stadgenoten op de hals haalde, toen hij Brandsma op tien meter vrij voor Van de Pol de bal zoet jes voor de voeten speelde. Maar toen was het nog geen ernst, want de kwieke Ajax-keeper dook naar de hoek en krab belde er met de bal in zijn armen weer uit. Vlak daarna een prachtige com binatie, gevolg van een jout van Van der Hoeven, tussen Ploeg en Hofma, een voorzet van de laatste, niet vlak voor doel, maar iets terug En onmiddellijk daarop dat droge harde schot, waar de eerlijke Amsterdammers op de tribunes een spontaan applaus voor hadden, maar dat Ajax een 10 achterstand bezorg de. Laat ons de volgende perioden van de wedstrijd in één alinea samenvoegen: Ajax, dat er nog geen steek voor voel de het over een andere boeg te gooien, Dat zich trouwens door Heerenveen op sommige momenten volkomen overrom peld zag en nauwelijks gelegenheid kreeg om adem te halen, wanneer Hof ma en de zijnen op hun nogal eens van d kaart gespeelde verdediging instorm den. Dat duurde zo voort tot aan de rust en het begon onmiddellijk daarna weer op dezelfde golflengte. Onstuimige aanvallen onder leiding van Hofma, ver re passes van Lenstra in het vacuum van het Amsterdamse doelgebied. Kan sen voor Brandsma. voor Jonkman, voor Molenaaren paniek, paniek onder de roo-witten die op dat moment onder de wisten waar ze de twee doelpunten van daan moesten slepen om tóch nog de ver wachte overwinning te behalen Misschien hadden zij gehoopt de Friezen een tempo te kunnen opleggen dat dezen te hoog was. Geen sprake van De Friezen bepaalden het tempo en zij trokken zich geen moment in de verdediging terug om de voorsprong tot uiterste te verdedigen. Voorlopig bleef het gevaar aan Ajaxzijde nog het grootst. Maar vijf en twintig minuten vóór het einde kwam tóch de ommekeer. Wat Stoffelen niet kon klaarspelen en Van der Hoeven niet, die in deze wedstrijd zelfs niet de simpelste herinneringen wekte aan zijn uitstekend spel in de oefenwedstrijd van Woensdag; wat het uitmuntend verdedigen van Van der Pol nite kon bewerken en het eindelijk op dreef geraken van Van der Hart niet, dat deed tenslotte Drager na een paar felle, maar vergeefse pogingen twintig minuten vóór tijd. Zijn pass over-de-hele kwam van Los weer naar het midden terug, iets te scherp. Maar Michels gaf onberispelijk door aan Broekman, die volkomen vrij stond en van dichtbij ge nadeloos inschoot; 11 Eigenfok was daarmee het pleit be slecht Zonder dat de Friezen zich nu direct, gewonnen gaven, zag je toch het zelfvertrouwen bij de Ajacieden groeien Er' kwam weer kracht en vaart in hun aanvallen en wat de Friezen al die tijd niet was gegeven, gebeurde Ajax vijftien minuten na de gelijkmaker, toen Michels van dichtbij opnieuw hard de roos kon raken: 2—1. Het antwoord van Heeren veen was de verschuiving van Abe naar de middenvoorplaats, maar het lukte de blauw-witten toch niet, het verder te brengen dan een uiterst, eervolle en wat onfortuinlijke nederlaag. Het moment waarop Ajax weer ruimer ademde. Veenstra, Lenstra en Van der Laan liggen verslagen ter aarde. Van Dijk, Drager en Michels (v. I, n. r.), van wie de laatste het doelpunt heeft ge maakt, juichen. V oetbalk ampi oenschap MauritsBlauw Wit 11 AjaxHeerenveen 21 Beslissing West H DWSNeptunus 20 Neptunus degradatiewedstrijden. Competite Noord VelocitasFrisia 10 Zuid I KerkradeHelmondia 12 VVV—Noad 1—1 Zuid H TSCEindhoven 21 Hockeykampioenschap GroningenDKS 05 Alle beslissingen in de gewone compe titie der eerste klassers zijn gevallen, nu DWS er in geslaagd is de extra wedstrijd tegen Neptunus met 20 te winnen, waardoor de Rotterdammers veroordeeld zijn tot het spelen van de gradatiewedstrijden. Intussen is aan de top van de ladder de strijd om de gouden kampioensme daille ingezet met de wedstrijden Mau ritsBlauw-Wit en AjaxHeerenveen. Beide wedstrijden zijn in overwinnin gen voor de Amsterdamse kampioenen geëindigd, maar het zou uiterst voorba rig zijn daaruit bepaalde conclusies te trekken t. a. v. de z.g. Westelijke su prematie. Zowel Ajax als Blauw-Wti stonden aanvankelijk met 10 achter en vooral in Amsterdam is het een dub beltje op zijn kant geweest. - m, Vs"» SR-. - •-■••• e grote belangstelling van de jon gelingschap voor de beoefening van de wielersport, heeft de vin ger gelegd op een zwakke stee in de overigens dikwijls zeer goed werkende katholieke sportorganisatie. In Amster dam althans en zeker niet alleen daar bestaan geen speciale katholieke wie lerclubs, terwijl juist in dit opzicht het grote belang van een principiële ver eniging vele malen op overduidelijke wijze is gebleken. Daar is bijvoorbeeld de organisatie van de clubwedstrijden, die wekelijks worden vastgesteld op Zondagochtend. Een enkele vereniging, zo",Is De Bataaf in Haarlem, organiseert geen wedstrijden vóór 's Zondags 12 uur, maar andere zien blijkbaar geen kans om eenzelfde regeling te treffen, or.i ergens in de polder hun wedstrijden te gaan houden. Met het gevolg natuur lijk, dat de vervulling van de Zondags plicht voor de talloze katholieke leden van die clubs die daar overigens tóch niet thuis horen op zijn zachtst ge zegd, ernstig, in het gedrang komt. Nu zijn ons wel verenigingen bekend waar in men er enige aandacht aan probeert te besteden, dat de katholieke leden hn kerkbezoek op Zondagochtend niet verwaarlozen, maar wij kunnen dit niet anders zien dan als een mogelijk zeer goede bedoeling, waarbij geen enkele waarborg bestaat dat zij in de praktijk ook maar enig nuttig effect heeft. De enige bevredigende oplossing kan in dergelijke gevallen zijn, de oprich ting van katholieke wielerclubs om de inderdaad zeer grote stroom van jonge, katholieke wielersportbeoefenaars op te vangen. Wanneer men daartoe geen k-ns zou zien de geringe activiteit op dit gebied wijst wel in die richting zou de andere oplossing zijn, dat men contact zocht met een bestaande, te goe der naam bekende wielerclub, om daar in met de autonomie daartoe ver eist een onderafdeling te kunnen stichten. Deze onderafdeling kan al of niet dezelfde naam dragen, of eenzelfde programma hebben, maar zou in ieder geval een eigen bestuur en een geeste lijk adviseur moeten hebben, om op die manier te kunnen voldoen aan de voor waarden, xvelke wij nu eenmaal voor de sportbeoefening van onze katholieke jongelingschap dienen te eisen. Cr. Sir Frank Beaurcpaire, voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen van 1956, die te Melbourne zullen wor den gehouden, heeft bekend gemaakt dat de" commissie met algemene stem men besloten heeft, het cricket-stadion van Melbourne aan te bevelen als arena voor de spelen, mits aan zekere voor waarden wordt voldaan. Verder is De cember voorlopig aangehouden al« maand voor de spelen. Voor ongeveer drie duizend toeschou wers werd in het Stadion van Charle- ville de wedstrijd Noord-Oost-Frank rijk Oost-Nederland gespeeld. Het is een aantrekkelijke partij geworden, waarin beide ploegen goed voetbal vertoonden. (1-). Het voetbalseizoen loopt, wat de normale competitie betreft, ten einde en over enkele weken zijn de meeste katholieke clubs uitgespeeld. We stel len ons daarom voor, binnenkort ook onze prijsvraag „Hoe spelen de R.K. clubs?" te besluiten. De voorlaatste prijsvraag zal betrekking hebben op het programma van 10 April (Tweede Paasdag) de laaste van dit seizoen op het programma van 23 April. De week daartussen valt de prijsvraag vanzelf uit, omdat op Zondag 16 April de interlandwedstrijd BelgiëNeder land wordt gespeeld. Op Woensdag 5 April speelt het voor lopig Nederlands jeugdeiftal op het Haarlem-terrein te Haarlem tegen het Westelijk voetbalteam. De ontmoeting begint om half acht. Het voorlopig Ne derlands jeugdeiftal is als volgt samen gesteld: Doel: P. H. Gerberink (Enschede), achter: G. Metselaar (Alk. Boys) en J. Looyen (Ajax); midden: C. van der Mo- lengraft (PSV), P. Smeets (Juliana) en J. Kiaassens (VVV); voor: C. Vermunt (RBC). M. van Beurden (BW), A. Ba- kema (HSC), G. Krommert (DOS) en M. Louer (Noad). Het Westelijk elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Van der Berg (EDO); achter. Van der Oort (Volewijckers) en Melief (Hermes DVS); midden: Karpes (EDO), De Vos (RCH) en Biesbrouck (RCH), voor: Verhoogt (UVS), Schmidt (Alcma- ria), De Jongh (Volewijckers), Smit (Haarlem) en Groeneveld (Haarlem). DEN HAAG, 2 April. DWS heeft een verdiende 20 zege behaald op Neptu nus, dat zich door deze uitslag moet voorbereiden op het spelen van degra datiewedstrijden. In het eerste half uur zag het er niet naar uit dat DWS met de winst zou gaan strijken, omdat de Rotterdammers het DWS-doel meer onder schot namen. Zelfs nam Neptunus het eerst de lei ding, doch het doelpunt werd te recht door arbiter Schipper gean nuleerd. Daarvóór echter had DWS Vrouwe Fortuna op zijn hand gehad, want bij een doelworsteling schoot de rechtsbuiten Luyten precies in handen van de op de grond liggende doelman Richter. Voor hetzelfde geld had het 'n doelpunt kunnen zijn. Langzaam maar zeker begon DWS het spel meer en meer in handen te nemen. Stopperspil Kil verzette bergen werk en gaf Van de Hoeven weinig kans een goed schot te lossen. De DWS-aanval roerde zich meer en meer. waarbij vooral Ruyneman op- verzwakking betekende dit geenszins, want direct legde hij de bed voor de voeten van een clubgenoot, doch deze miste jammerlijk. Rust 10. Direct na de hervatting was het weer Diederiehs die zijn midvoor Postma een fraaie sco- ringkans bood, maar dit keer was zijn schot te zacht. Toch legde Diederiehs de grondslag voor het tweede doelpunt, toen hij de rechtsback Hoogendoorn omspeel de en de bal doorgaf aan Postma, die in moeilijke positie een schot loste dat Zondervan te machtig was, 20. Nep tunus legde zich met deze stand geheel op de aanval toe. DWS trok zich in de verdediging terug en met Kil aan het hoofd wisten de Amsterdammers van geen wijken. Neptunus had pech toen een schot van De Kok tegen de staan- paal belandde. Even later werkte Rich ter een hard schot van De Kreek nog juist hoekschop. De tijd verstreek meer en meer. DWS wilde het rustiger aan doen, doch Neptunus bleef tot de laat ste minuut gevaarlijk opdringen, het geen haast noodlottig was geweest, want Postma wist door de ver opgedrongen verdediging heen te breken, doch schoot precies tegen doelman Zondervan op. viel door zijn voorzetten. Pitters kreeg daardoor enige scoringkansen, doch hij schoot enige malen net naast. Tien mi nuten voor rust zag DWS zijn werken beloond door een goed doelpunt van Postma, waarvoor Ruyneman de grond slag legde. Ruyneman moest daarna we gens een blessure het veld verlaten en werd door Diederiehs vervangen. Een (Van onze speciale verslaggever) GELEEN, 2 APRIL Gedreven door de vleugelen van een tomeloze geest drift had Maurits ongeveer een kwartier na het begin van de wedstrijd tegen Blauw Wit een 1O-voorsprong geforceerd. En het was op dat moment heus niet zo onverdiend. Tegenover de uitbarstende energie van de Limburgers hadden de hoofdstedelingen een technisch wel beter maar ietwat sloom spel letje gesteld, met nu en dan ongetwijfeld goede, maar toch al te. doorzich tige combinaties. En dat duurde tot ongeveer een kwartier na rust. Maurits was toen juist bezig met een generaal offensief dat overigens alle ken merken van een te haastige verbetenheid droeg om te trachten zijn voor sprong te vergroten en veilig te stellen. Maar toen kwam er ineens het keer punt. Het kan zijn dat de rood-witten, toen iedere verdere poging tot succes hardnekkig vastliep in de solide Biauw-Wit-verdediging, definitief van hun stuk raakten. Eerder kregen wy echter de indruk, dat de Amsterdammers ineens waren aangetrokken door het bruisende élan en onverveerd dezelfde wapens ter hand namen. Maar met die plotselinge om een lentelyk beeld te gebruiken uitbottende energie kwam ook heel dat technisch raffinement aan het licht, dat 'de Blauw-Witten in een goede bui toch nog altijd ten toon kunnen spreiden. NOTTINGHAM, 1 April De wed strijd tussen het Engelse en Nederland se dames-hockey-elftal, die op het schit terende cricketveld van Nottingham, in een krappe 10 zege voor de Engelsen is geëindigd, stond op bijzonder hoog peil. Er is zo goed gespeeld, dat vele Ne derlandse. dames de mening zijn toege daan, dat de prestaties van beide teams nog hoger moeten worden aangeslagen dan die in de wedstrijd van 1948, toen Nederland en Engeland elkaar te Am sterdam hebben ontmoet. Het tempo was uitermate snel en zonder dat beide elf tallen sporen - van vermoeidheid toon den werd dit tempo tot aan het eind signaal volgehouden. Het enige doelpunt kwam ongeveer vijf minuten voor het einde, toen mej. Jurissen een schot van de Engelse links binnen, mej. Allinson, volgens de scheidsrechter juist even achter de lijn stopte. Het was een doelpunt van twij felachtig gehalte, maar sportief namen onze speelsters deze kleine teleurstelling, terwijl de Engelse dames er openlijk voor uit kwamen, dat zij bij dit doelpunt wel een beetje te veel geluk hadden ge kregen. De verdedigingen van beide ploegen waren het sterkste deel. Het Nederland se achtertrio, bestaande uit de doelver- dedigster mej. Jurissen, mej. Loeb van Zuylenburg en mej. Piel, was uitstekend op dreef. Maar ook aan de andere kant bleken de beide achterspeelsters en de doelverdedigster over voortreffelijke ca paciteiten te beschikken, waardoor het voor onze aanval buitengewoon moeilijk werd hier door heen te komen. Daar kwam bij, dat er aan de opbouw van de aanvallen nog al iets ontbrak. Het ver band tussen de linies klopte goed, dank zij ook het sterk verdediginde, maar ook aanvallende spel van de beide halfspeel- sters mej. Nagel en mej. Wijnstroom. Maar bij het Nederlandse dameshockey is het nu eenmaal zo, dat vrijwel ieder jaar enkele nieuwe krachten haar in trede doen, in tegenstelling met het En gelse team, waarin de dames veel meer jaren actief de hockeysport blijven beoe fenen. In het Nederlandse elftal beschikt men dus niet over die grote ervaring en routine, welke ook ditmaal de opmerke-, lijke kracht vormden van de Engelse dames. Over het algemeen ging de strijd in beide helften gelijk op. In het eerste kwartier na de rust was de Nederlandse ploeg zelfs iets meer in de aanval, maar juist toen toonde de defensie der gast vrouwen zich op haar sterkst. Toch ging er van onze voorhoede toen meer kracht uit, hetgeen mede veroorzaakt werd door het feit, dat de buiten speelster mej. Nij- pels op dreef was gekomen. Bij de En gelse ploeg kwam het gevaar voorname lijk van links, want de vleugel mej. Al linsonmej. Glossop was bijzonder snel en door de goed opgezette aanvallen kwam onze verdediging wel eens in moeilijkheden, al heeft het achtertrio, het zij nog eens gezegd, bijzonder goed gespeeld. Zwakke plekken vielen er niet te con stateren. noch bij de gastvrouwen, noch in het Nederlandse elftal. En als er dan toch uitblinksters moeten worden ge noemd, dan zijn het mej. Piel, de links achter en mej. Delforth, toevallig ook de linksachter van het Engelse elftal. Er waren ongeveer 10.000 toeschou- Van Raait e meester van het terrein bij een aanval van Maurits op het Amster damse doel. wers, die genoten hebben van een pret tige en hoogstaande ontmoeting. Zon dag vertrokken de Nederlandse dames naar Llundano, waar vandaag de wed strijd tegen Wales op het programma stond. De hockeywedstrijd tussen de heren teams van Ierland en Schotland eindig de in een 21 overwinning voor de Ieren. De Ierse dames wonnen met 30 van haar Schotse tegenstanders. Voor een flink aantal toeschouwers werd op Klein-Zwitserland de hockey wedstrijd voor heren tussen de B-ploe gen van België en Nederland gespeeld en door de gastheren met 70 gewon nen. De Nederlandse ploeg was over alle linies aanzienlijk sterker en was vooral qua techniek superieur waardoor de wedstrijd een vrij eenzijdig aanzien kreeg. De Belgen, waarbij enkele in ternationaals meespeelden, vielen meer malen enthousiast aan maar de Neder landse defensie met aan het hoofd doel man Haitink, die de oorspronkelijk opgestelde Smits verving, behoefde slechts enkele malen handelend op te treden, zonder dat de tegenstanders ook maar een ogenblik gevaarlijk konden worden. Tijdens het verloop van de wedstrijd en vooral in de tweede helft ondervond men hinder van de regen, waardoor het spel vooral door de gladheid van het veld danig werd beïnvloed. De doelpunten werden ge maakt door Beaumont (2) Courrat (3) en Van der Doll (2). Geertje Wielema is er in geslaagd een tweede wereldrecord op haar naam te brengen. Zij deed Zondagmiddag in het overdekte zwembad te Hilversum een poging het wereldrecord op de 200 m rugslag, dat sedert 26 November 1939 met een tijd van 2 min. 38.8 sec. op naam stond van Cor Kint, te verbeteren. Met niet minder dan 3.5 sec. wist zij beneden de tijd van Cor Kint te blijven, zodat Geertje Wielema het wereldre cord op deze afstand op 2 min. 35.3 sec. bracht. Over 50 meter deed zij (officieus) 35,8 sec. en over 100 meter 1 min. 15 sec. De Robben-zwemster bleef met de zelfde soepele slag doorzwemmen, zodat het al spoedig duidelijk werd dat het wereldrecord royaal zou worden verbe terd. Tijdopnemer C. J. Ponsen noteerde 2 min. 35.1 sec. en de heren L. Roozen- krans en L. Koudijs Sr. beiden 2 min. 35,3 sec., zodat de laatste tijd op het re cordformulier kon worden ingeschreven. Voorzitter-kamprechter was de heer H. Th. de Weerd. Onder de aanwezigen be vond zich o.m. de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, kolonel C. F. Pahud de Mortanges. John Marshall, de Australische zwem. mer, breekt wereldrecords aan de lo pende band. Vrijdagavond bleef hij in zijn serie op de 220 yards vrije slag met 'n tijd van 2 min. 6.4 sec. 0.7 sec. beneden het we reldrecord, dat op naam stond van Willy Smith (V.S.), gemaakt op 12 Februari 1944 te Columbus. In de eindstrijd slaagde Marshall er in dit wereldrecord opnieuw te verbeteren en het te brengen op 2 min. 5.4 sec. En passant wist de Australische zwemmer ook het wereldrecord op de 200 meter vrije slag omlaag te brengen door een tijd te noteren van 2 min. 4.6 sec. Het oude record stond op naam van Alex Jdny (Frankrijk) met een tijd van 2 min. 5.4 sec., gemaakt op 20 September 1946 te Marseille. Zaterdagavond legde hij de 400 meter vrije slag af in 4 min. 29.5 sec. en ver beterde daarmede het wereldrecord met niet minder dan 3.6 sec. De laatste maal, dat Marshall het wereldrecord op deze afstand brak was op 12 Maart j.L toen hij het op 4 min. 33.1 sec. bracht. Ver der verbeterde Marshall ook het wereld record op de 440 yards vrije slag dat hij op 4 min. 31.2 sec. stelde. De Austra lische zwemmer had dit wereldrecord op 12 Maart in hetzelfde bad teruggebracht op 4 min. 34.8 sec. Toen bleek dat Bergman ook in zijn 350ste competitiewedstrijd die hij vandaag speelde en ter ere waarvan hij door de hoffelijke Limburgers met een fraaie mijnlamp werd bedacht nog precies de uitgekookte knaap was, die hij in de aanvang van zijn voetballoopbaan moet zijn geweest; hetgeen hij overtuigend demon streerde door kort achter elkaar twee fraaie doelpunten te maken. Toen bleek ook dat Lakenberg niet bij toe val tot het internationale forum is doorgedrongen en dat de rest van dé hoofdstedelijke voorhoede weet hoe het eigenlijk moet. Dit alles leid de er toe. dat het scoringbord binnen niet al te lange tijd in plaats van 10 de cijfers 14 aanwees. Het begin van de wedstrijd droeg er alle kenmerken van dat ear twee elftal len bezig waren hun eerste kampioens wedstrijd aan te snijden. Dat wil zeg gen, dat was wat zenuwachtig heen en weer getrap. Tegen alle logica in kwa men de uiteraard in dit milieu wat vreemde Mauritsers het eerste los. Een rood-witte voorwaarts schoot keihard in, het leer stuitte, van de gebalde vuist van Van Raalte het veld weer in vlak voor de voeten van rechtsbinnen Maes- sen, die geen moment aarzelde; hij kan- je.rde de bal recht in de armen van de Amsterdamse doelwachter. Na dit iet wat biljart-achtig intermezzo ontstond meteen aan de andere kant een zonder linge situatie tóen keeper Mol na een in de, kiem mislukte uittrap in minder dan geen tijd drie Blauw-Witters op zijn huid kreeg, maar de slanke, gans in het wit gestoken doelman herstelde zich on middellijk en greep krachtig en afdoend in. Een episode van Limburgs overwicht volgde. Telkens zonden de rood-witte achterhoede en middenlinie het leer met verre traPPen naar voren en dé aanvallers liepen er altijd op, met of zonder kans. meestal zonder, omdat de solide Amsterdamse achterhoede nu een maal niet veel kansen weggaf. Hun succes kwam dan ook nog vrij onver wacht. Pal nadaj Bergman een fraaie hem door Lakenberg geboden kans om zeep had gebracht, toog Maurits er op uit; drie rood-witte voorhoedespelers kregen tegelijk een behoorlijke schiet kans en terwijl elk van de heren een moment bleef staan afwachten wie van hen het nu zou doen, maakte Foidzeck aan alle onzekerheid een einde, door met een impulsief gebaar het leer de touwen in te jagen. (10). Na de rust aanvankelijk he.tzelfde beeld: de zwoegende Limburgers en de ietwat trage maar meer beheerste Am sterdammers. Toen kwam het keerpunt, waarvan wij reeds spraken. Bergman kreeg het leer te pakken, trok er plot seling in zijn eentje tussen uit tot vlak voor de vijandelijke doelmond en wipte tenslotte de bal met zijn linker voet over het hoofd van de beduusde Mol. Maurits reageerde nog fel, maar zijn spel verloor direct aan beslistheid en het was eigenlijk al met de mannen van de mijn gedaan, toen even later de beide Blauw-Wit-spelers Bergman en Tolmeijer samen de bal tot in het hei ligdom van Mol „combineerden" en eerstgenoemde hef beslissende tikje gaf (12). Wie toen nóg hoop dan wel twij fel koesterde, hoefde nergens meer over in he.t onzekere te verkeren toen La kenberg tien minuten later een door Bergman genomen hoekschop zonder omwegen in de touwen joeg (13). Het laatste doelpunt van Tolmeijer was van goedé kwaliteit, maar feitelijk overbodig. De jaarlijkse boatrace op de Theems tussen de ploegen der universiteiten van Cambridge en Oxford, werd door de favorieten van dit jaar, Cambridge, voor de vierde achtereenvolgende maal gewonnen. De winnende ploeg legde de afstand van 4y, mijl tussen Putney and Mortlake af in 20 minuten en 15 secon den. Direct na de start nam de acht van Oxford de leiding, doch moest deze af staan bij de Hammersmithbrug, onge veer halverwege de race. Na dat ogen blik kwam Oxford er niet meer aan te pas en was het alleen nog maar de vraag, hoe groot de voorsprong van Cambridge, dat met 11-4 als favoriet startte, tenslotte zou zijn. Toen de win nende ploeg met een tijd van 20 minu ten 15 seconden door de finish ging, lag Oxford 3% lengte achter. De om standigheden waren vrij ongunstig, er stond een strakke wind en het water was tamelijk woelig, waardoor de tijden ongunstig werden beïnvloed. Tot nu toe won Cambridge 52 maal de boatrace en Oxford 43; éénmaal eindigde de strijd onbeslist. Cambridge was na de race nog zeer fris, in tegenstelling met de donker- blauwen, die een uitgeputte indruk maakten. Hu» slag Cavenagh was vol komen uitgeroeid toen de boot door de finish gleed. Oxford had de toss gewon nen voor de plaatsing bij de start en de beschutte Surreyoever gekozen. Na de eerste slagen konden de donker- blauwen echter niet meer op één lijn komen met hun concurrenten. Toch waren alle kenners het er over eens, dat zij een goede prestatie hadden ge leverd tegen de krachtiger en meer er varen Cambridgeploeg. Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft Njord het lange afstands kampioenschap van de Amstel gewon nen, en wel in de tijd van 27 min. 42,4 sec. De enige andere ploeg uit de eerste divisie was Willem III, voor wie 27 min. 46.8 sec. werd genoteerd. In de tweede divisie werd Nereus eerste in de tijd van 28 min. 0,6 sec. Njord, met Dutry van Haeften aan slag, vertrok als eerste, daarna de enige andere ploeg uit de eerste divisie, Wil lem III, die de 6 km lange Head of the River won in de jaren 1946 en '48. Willem III zette van stonde af aan een hoog tempo in en liep vóór de eerste bocht al een halve lengte op de Leidena- ren in. Geleidelijk wisten de Amster- damers gedurende de volgende 4 kilo meter nog iets meer in te lopen, maar bij het ooievaarsnest verhoogde Njord het tempo tot 32 en bleef het verschil tussen de beide boten ongeveer 2 leng ten. Nadat ZÜ de °mval waren gepas seerd en het laatste 28 km lange rechte eind voor zich hadden, bleek dat Njord voldoende krachten in reserve had ge houden voor een formidabele eindspurt. Zienderogen werd de voorsprong op Willem III groter, 500 meter vóór de finish was de situatie weer net als bij de start en tenslotte liepen de Leidena- ren toen nog een volle lengte uit, zodat zij het kampioenschap veroverden met een voorsprong van ruim 4 sec. Intussen leverden achter deze beide .eerste divisie-boten 18 deelnemers uit de tweede divisie een vinnige strijd. Njord 2, winnaar van het vorig jaar, lag aan de kop, maar werd tegen het einde zowaar nog bedreigd door Nereus met Heijenbrock aan slag, dat nota bene 45 seconden later als vierde was gestart en dat zich onweerstaanbaar naar voren had gewerkt. Zowel Het Spaarne als Laga, tweede en derde in de race van verleden jaar, zagen Simon van Nereus in de loop van de wedstrijd langszij komen en voorbijgaan. Het resultaat was, dat Nereus verreweg de beste tijd maakte in de tweede divisie en winnaar werd. De uitslag luidt: Eerste divisie: 1. Njord 27.42.4. 2. Willem III 27.46.8. Tweede divisie: 1. Nereus 28.00.6. 2. Njord 2: 28.28.2. 3. Willem III 2: 28.34.2, 4. Triton 28.38.6. 5. Laga 2: 28.42.0. 6. Spaarne 28.43.8. 7. Laga 28.47.8. 8. Laga 3 29.27.6. 9. Njord 3: 29.28.8. 10. Nereus 3: 29.32,4. 11 ZVV 29.32.6. 12. Nereus 2: 2.34.4. 13. RIC 2: 29.45.0. 14. RIC 3: 29.55.6. 15. RIC 1: 30.32.6. 16. Die Leythe 31.23.0. 17. Njord 4: 32.08.4. -ïT" -f"* XWWW"»"— ■""""T-yiiii» - De acht turn Cambridge, die de boatrace won.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4