ONDERGRONDSE BEWEGING WACHT HET GUNSTIGE OGENBLIK AF ILLUSIONIST VERMAAKT HET KONINKLIJK GEZIN MINISTER STIKKER VERMOEDELIJK II I Si i 1 LEIDERS VAN HET KAMP REES SCHULDIG AAN VEEL LIJDEN Tot hoofd en hart Staten verkiezingen heden voorzitter Raad van de OEES „Prof" Pootjes ernstig ziek Tweeduizend Nederlanders werkten als slaven aan tweede Westwall" „Es is nicht wahr... .Het weer Stakingen in Indonesië Geheime persconferentie in de bergen „Totale lijfeigenschap" Woensdag vonnis over de priesters in Praag I DINSDAG 4 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24734 Bevin en Schuman aanwezig Verzoek tot invrijheid stelling m BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE Eyskens opnieuw kabinetsformateur Ongeval op „Hugo de Grool" Aankomst „Fairsea" Staatsloterij Deli-dekbladoogst dreigt vast te lopen Status van Oost-lndonesië ONRUST ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Geen normale weder opbouw Irene schaterde en Beatrix zei: „Het is een truc" JONGEN TERUGGEVONDEN Na vier dagen zwerven K.L.M.-dienst op Zuïd-Amerika Met ingang van 16 April EERSTE AMERIK. WAPENS AANGEKOMEN Franse militairen lossen wapens in Bizerta SULTAN HAMID II GOERING'S SCHAT v VALT TEGEN Wijn is nog het meeste waard BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. ven Run< Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand. 4.55 per kwartaal. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, D. U. Stikker, zou vandaag benoemd worden voor de machtigste post, die de Westcuropese landen in hun streven naar eenheid tot dusver in het leven hebben geroepen. Hy zou voorzit ter worden van de Raad van de Organisatie voor Europese Eiconomische Samen werking, waarin van ieder der 18 landen, die Amerikaanse hulp ontvangen, één minister zitting heeft. De raad is vandaag bijeen voor zijn jaarlijkse verkiezingen en geen andere candidaat voor het voorzitterschap is genoemd. Sinds 1948 heeft de 53-jarige bankier en brouwerij-directeur Nederland op internationale conferenties vertegenwoordigd. In Januari werd voor hem de nieuwe functie van „politiek bemiddelaar" gecreëerd. De consultatieve commissie van de O.E.E.C. heeft de vorige week aanbe volen de post van politiek bemiddelaar samen te smelten met die van voorzitter van de raad. Het is vrijwel zeker, dat deze. aanbeveling zal worden aange nomen. De Raad kwam om 11 uur (Ned. tijd) in het hoofdbureau van de O.E.E.C., het Chateau de la Muette, bijeen. Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, zal voor de laatste maal als voorzitter fungeren. Groot-Brit- tannië en Frankrijk zullen vertegen woordigd zijn door dc ministers van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en Robert Schuman. Vice-kanselier Franz Bluecher representeert West-Duitsland. Verder zal gesproken worden over: 1) Opheffing van de consultatieve commissie van elf landen, die te moeilijk te hanteren is. De func ties van deze commissie zullen door de uitvoerende commissie der acht ministers overgenomen worden. 2) Het houden van regelmatige twee maandelijkse vergaderingen van de volledige raad, die tot nu toe „Professor" J. W. P. Pootjes, die we gens bevordering van desertie nu reeds acht maanden in voorarrest heeft door gebracht en wiens proces in Maart j.l. tot 15 Juni a.s. werd aangehouden in af wachting van een nieuw psychiatrisch rapport, is volgens zijn verdediger, mr. Stokvis, ernstig ziek. Hij verblijft in de psychiatrische kliniek van het Huis van Bewaring te Utrecht en zou lijden aan een ernstige depressie. Mr. Stokvis heeft daarom de vijfde kamer van de Amster damse arrondissementsrechtbank ver zocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. vier maal per jaar bijeen kwam. 3) Vervanging of herverkiezing van de vice-voorzitters van de raad, Karl Gruber (Oostenrijk) en Sean Macbride (Ierland). 4) De betrekkingen met de Raad van Europa. Verwacht wordt, dat de raad in één dag tijds met zijn werkzaamheden ge reed zal komen, hoewel alle besluiten met algemene stemmen genomen moeten worden. De zittingen zijn geheim. V y In de winter 1944/1945, toen Nederland reeds ten dele was bevrjjd, de geal lieerde bombardementen op Duitsland in hevigheid toenamen, en de ondeugde lijkheid van de Duitse Westwall vrel overduideiyk was bewezen, trachtte men Duitsland zelf in directe staat van verdediging te brengen. Een tweede „West wall" moest worden opgeworpen en wel langs de Rijn. Daarvoor waren echter arbeidskrachten nodig, die zowel uit Duitsland zelve als uit de nog j>e" houden gebieden moesten worden getrommeld. En zo gebeurde het, dat bij het scheiden van de markt nog enkele duizenden Nederlanders werden afgevoerd naar de Duitse kampen Empel-Rees, Bienen en Vrasselt om van daaruit dage lijks als slaven te werk te worden gesteld aan de tweede „Westwall". Van de tweeduizend gedeporteerden, die daar verbl«f hielden, stierven gedurende enkele maanden 247 personen, die geregistreerd konden worden, 600 naamlozen vonden er eveneens de dood. en veroordeelde hem tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek. De controlerende kamparts H. O. E. Brumer uit Bielefeld, die belast was met de controle op andere Duitse kamp artsen. had, aldus de tenlastelegging, verzwakte en zieke Nederlanders toch „einsatzfaehig" verklaard. Het Hof ver oordeelde hem tot tien jaar gevangenis straf met aftrek. j Maandag verschenen voor de Bijzon dere Raad van Cassatie de drie mannen, die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof schuldig werden bevonden aan het lijden waaraan de gevangenen hadden bloot gestaan:' de slechte lege ring. de slechte verzorging, de mishan delingen, het miserabele eten etc. P. D. Rührig, voormalig burgemeester van Rees, was, aldus de tenlastelegging, „Absehnitt-Leiter" geweest in genoemde kampen. Hij zou voorts de gevangenen mishandeld hebben. Het Hof achte R. na het horen van vele getuigen schuldig Gisteren is de gehele Huizense bevol king, op 300 weigeraars na, doorgelicht. Het was voor het gemeentebestuur een teleurstelling, dat niet alle inwoners de kans aangrepen gratis hun gezondheid te controleren. De anderen maakten er echter een dankbaar gebruik van, zij het 4at er vele schroomvhlligen onder waren. „Wat gaat er gebeuren," denkt een Huizense schone die een buur vrouw, die voor het Röntgen-apparaal heeft plaats genomen, gadeslaat. A. F. Heinze uit Hamborn was de kampcommandant geweest van het „La ger Empel-Rees". Hij zou dc gevangenen hebben mishandeld en hun de nodige verzorging hebben onthouden tengevolge waarvan velen overleden of zwaar licha melijk letsel bekwamen. Hij werd door het Hof veroordeeld tot acht jaar met aftrek. De President van de Raad, prof. Ver zijl, ondervroeg de drie requiranten, die evenals de procureur-fiscaal bij het Hof beroep in cassatie hadden aangetekend, uitvoerig omtrent verschillende punten der tenlastelegging. Requirant R. verde digde zich door aan te voeren, dat hij alles in het werk had gesteld om het lot van de gedeporteerden te verzach ten. De kamparts B. gaf toe, dat hij uit angst voor zijn superieuren niet al te veel mensen had durven afkeuren, en hij zijn plichten als arts had verzaakt voor zijn liefde voor het vaderland. De kampcommandant Heinze ontkende iedere mishandeling en op een vraag of hij soms ook bang was geweest voor zijn superieuren, antwoordde hij, dat hij zich daarover niet wenste uit te laten. Nadat de verdedigers clementie had den bepleit, deelde de procureur-fiscaal mede, dat de conclusies in deze drie zaken worden aangehouden tot 17 April aanstaande. Gaston Eyskens, premier van de Bel gische waarnemende regering, zal waar schijnlijk verzocht worden een regering te vormen, die zal trachten Leopold weer op de troon te krijgen, aldus verneemt A.P. uit Brussel. De katholieken hebben toezegging ge kregen van twee liberalen dat dezen hun steun zullen verlenen aan een pro-Leo- poldistisch kabinet; dat de beide huizen bijeen zal roepen om er over te stemmen of het regentschap al of niet beëindigd moet worden. Koning Leopold had gisteren opnieuw verklaard, dat hij alleen zou aftreden als het Belgische parlement daartoe besloot Dit werd meegedeeld in een kort com muniqué, dat na de bespreking tussen de koning en minister Devèze werd uit gegeven. Devèze is vanmorgen per militair vliegtuig uit Genève naar Brussel terug gekeerd. Hij overnachtte in een hotel in Geneve na gisteravond vier uur tever geefs gewacht te hebben op het vertrek van zijn vliegtuig, dat motorpech had. In de loop van de nacht is een tweede toestel uit Brussel gestuurd. Bij lossingswerkzaamheden op het Nederlandse schip „Hugo de Groot" in de Deense haven Aarhus zijn drie Deense havenarbeiders door een luik in het ruim gevallen. Een hunner vond de dood en de twee anderen werden zwaar gewond. Het troepenschip „Fairsea" wordt vroeg in de morgen van Woensdag 5 April in de Rotterdamse haven ver wacht. De ontscheping van de opvaren- n ,zal' onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om 9 uur - beginnen. In de vijfde klasse tiende lijst van de Staatsloterij is de f 10.000 gevallen op 20292. Amerikanen staan er voor bekend, dat, wanneer zij naar andere oorden reizen, zij daar toch graag iets van „thuis" wil len zien. Speculerend hierop heeft een Romeinse tijdschriftenimporteur een paar jongens in Uncle Sam-kledij, en behangen met Amerikaanse tijdschrif ten, naar Vaticaan Stad gedirigeerd. De jongens doen inderdaad goede zaken. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met enige regen. Morgen over dag wisselende bewolking met enkele buien. Matige en later vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht nergens nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon; 6.07—19.20; Maan: 23.50—6.51. Maandagochtend is in de haven van Tandjong Priok een algemene staking uitgebroken, met als direct gevolg, dat verschillende schepen niet konden ver- trekken. De „Willem Ruys" zal morgen eventueel zonder lading vertrekken. Dc Kon. Rott. Lloyd stelt alles in het werk om de passagiersbagage aan boord te krygen. De arbeidfers deelden aan de directies mede, dat zij ogenblikkelijke inwilli ging eisten van hun looneisen, waarover reeds enige tijd geleden tussen de ver eniging van werkgevers en de verenig de vakvereniging met medewerking van de arbeidsinspectie was onderhan deld. Deze eisen houden o.a. in een loonsverhoging van 20 tot 100 pet. en een 35-urige werkweek. Op de tabak-, rubber- en palmolie plantages aan Sumatra's Oostkust is eveneens een algemene staking uitge broken. De wekenlange onderhandelin gen tussen de eigenaars der plantages en de arbeiders zijn mislukt. De arbeiders eisen een loonsverhoging, die de eige naars naar hun zeggen 260 millioen gul den per jaar zou kosten. Volgens een of ficiële schatting kosten deze stakingen Indonesië per dag ongeveer één millioen gulden verlies aan deviezen. Binnen twee weken begint de jaar lijkse oogst van het beroemde Deli-dek- blad. Indien .deze oogst geen voortgang vindt, zou Indonesië er dertig millioen Amerikaanse dollars bij inschieten. Het Indonesische persbureau Antara bericht uit Makassar, dat de minister van Binnenlandse Zaken van de V.S.I. Anak Agung heeft voorgesteld om 8 April in Djakarta een conferentie te beleggen tussen republikeinse, V.S.I.- en Oost-In donesische autoriteiten, teneinde de sta tus van Oost-lndonesië te bespreken. ^an^era> leider van de Oekrainse ondergrondse revolutionnaire beweging mi» Verklaarddat wanneer het geschikte ogenblik daar is, overal waar het n um.sme bestaat* bloedige opstand zal ontketend worden, waardoor de communistische regimes vernietigd zullen worden, e 1-jarige leider van de Organisatie van Oekrainse nationalistenop wie meer dan tien jaar over de gehele wereld jacht wordt gemaakt door Sovjet- gen en, zeide dat hij niet wilde voorspellen wanneer dat geschikte tijdstip zou r°7ch lJ 99? te kennen van gevoelen te zijn dat het niet te ver in de loeKomst lag en hij beloofde dat het een lange en bloedige strijd zou zijn. Wij verwachten met de groei vaja onze opstand dc voorhoede van het Bolsje- wistisch regime de NKVD-tfoeraen in de Oekraïne aan te vallen en de ge hele structuur van de staat te verlam men. We zullen een gedegen aanval op het regime doen, en we neten dat an dere naties onder het regime minstens even goed voorbereid zün als de Oekraï- ners", aldus verklaarde Bandera,, in het eerste interview dat hy ooit heeft toe gestaan. Bandera voegde hier echter aan toe, dat sommige andere satellietlanden niet zo goed zijn voorbereid als het zijne, „maar" zei hij, „wij zijn thans bezig hen voor te bereiden" Geflankeerd door een potige ten zwaar bewapende lijfwacht tijdens een geheime ontmoeting in de Beierse heuivels in de buurt van München, vertelde Bandera een kleine, kaalwordende man met innemende manieren „Het is een kwestie van zuiver het tijdstip bepalen. De revolutionnaire uitbarsting zal plaats vinden wanneer de Sovjet-Unie op een moeilijk punt is geraakt, wanneer zij in terne en externe moeilijkheden heeft. De ontwikkeling van het economische en sociale leven in de Sovjet loopt, in vergelijking met het leven in andere naties, snel terug. De levensomstandig heden onder de communistische over heersing kunnen in twee woorden be schreven worden totale lijfeigenschap. Alles is het eigendom van de staat. Een mens kan zich slechts in liet genot van die dingen stellen welke de staat bereid is te geven. De levensstandaard is zeer laag en er zijn geen kansen op verbete ring. Op zekere dag zal het volk daar ge noeg van hebben. En mogelijk zullen ër ook externe moeilijkheden komen. Indien oorlog uitbreekt tussen Rusland en de geallieerden, en de oorlogsdoel stellingen overeenstemmen met onze eigen doelstellingen, zal de revolutie zeker verhaast worden Het is voor de Russen thans niet nodig een oorlog te ontketenen. De Sovjets maken ook zonder dat vodrtgang. Zij krijgen wat zij willen. Zij zullen een oorlog begin nen wanneer zij gekomen zijn aan het eind var, hun mogelijkheden om win sten te boeken zonder een oorlog. De voorbereidingen door het Sovjet regime tot de oorlog, worden allereerst gezien in de psychologische en politieke mobilisatie van alle hulpbronnen van de Oekraine en de gehele U.S.S.R. Zij zijn bezig de gehele bevolking te indoctrine ren met het idee, dat de Westerse mo gendheden een agressieve oorlog tegen de Sovjet-Unie aan het voorbereiden zijn en dat, om de vrede te verdedigen, de Sovjet-bevolking verplicht is oorlog te maken. Alle jonge mensen mannen en vrouwen worden opgeleid. ,Deze mobilisatie strekt zich uit tot economi sche, industriële en alle andere levens aspecten. Er is in Rusland geen sprake van we deropbouw van oorlogsschade op nor male wijze. Wat er gebeurt is de oprich ting van zuiver militaristische fabrieken en productie, met het doel het oorlogs potentieel van de Sovjet-Unie te ver- slerken. In geheel het Westen van de Oekraine hebben zij ondergrondse voor raden benzine, munitie, voedsel en an dere militaire zaken. Het gehele gebied van Westeiyk Oekraine en Karpathië is volledig doortrokken met militaire een heden". Bandera, die zichzelf als een „soldaat en politicus" bestempeld, heeft critiek op de Westerse mogendheden wegens hun houding jegens Rusland en hij zegt, dat zij de Russen niet begrijpen. „De doelstellingen van de communis tische wereld zijn heel duidelijk. Zij we ten precies wat zij ijloen. Doch er be staat niet zo iets als een doctrine van het Verenigd Koninkrijk of van de Ver enigde Staten. Er zijn geen duidelijke doelstellingen van de Westerse wereld. Er is van de zijde van het Verenigd Ko ninkrijk of de Verenigde Staten geen poging gedaan de anti-communistische krachten, speciaal in Oost-Europa, te mobiliseren welke beslissend in de we- reldstrijd zouden zijn. De Westerse mo gendheden benaderen dit probleem niet zo, dat gegarandeerd wordt, dat deze oorlog met hun overwinning zal eindi gen. Men Kan een beweging als het com munisme niet bestrijden met niet-revo- lutionaire middelen. Het zou beter zijn om de anti-communistische bewegingen in naties achter het ijzeren gordijn te steunen, dan te trachten bij de Russen te komen met lagele stappen". Bandera zeide, dat de revolutionaire beweging ageert onder de volkeren van alle naties welke aan de commu nisten zijn onderworpen. Hij zeide, dat zij een „anti-Sovjet blok van naties" hebben gevormd om „hun krachten aaneen te sluiten". Hij vertelde, dat het blok thans probeert de 45 millioen mensen in Rusland te organiseren, die „geen ware Russen" zijn. Bandera zeide, dat zijn organisatie zich ten doel stelt een onafhankelijke nationale (Oekrainse) staat te vestigen door ontbinding van het Russische rijk, en om nationale staten in te stel len, overal waar nationale groepen be staan. Hij vertelde dat zijn groep actief is in het gehele uitgestrekte gebied van de Oekraine. Haar militaire vleugel, het „Oekrainse insurgentenleger", opereert in kleine benden. Hij wilde de huidige sterkte niet onthullen, doch zeide, dat in 1944 over meer dan 200.000 mannelijke en vrouwelijke strijders beschikt werd. Hij zegt, dat het leger de Oekraine be schermt tegen represailles, wraak en on rechtvaardigheden en sabotage bedrijft. Ook escorteert het Oekrainers „er in en De Franse illusionist Zed kreeg Maandagavond te Val d'Isère de kans van zijn leven. In bijzijn van H. M. de Koningin, Prins Bernhard, de beide prinsesjes en de „Su- reté Nationale", de Franse veiligheids dienst, liet hij zich met een ketting boeien, zodat de schakels in zijn vlees drongen. Toen iedereen, de Koningin incluis, had gecontroleerd, dat Zed vol gens de regelen der kunst geketend was, deed hij iedereen die in hotel Sa- voye verenigd was, versteld staan, door in vijf seconden de ketting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van dé Franse veiligheidsdienst waren een ogenblik stil, maar Prinses Beatrix was de eerste ,die reageerde, en nogal luid, met: „Het is een truc". Toen liet Zed zijn telepathische eigen schappen zien. Hij verzocht ieder in de zaal een opdracht, die hij diende uit te voeren, op een briefje te schrijven. Men hoefde het briefje niet in te leve ren. doch kon het gerust bij zich hou den. Zed zou dan trachten de opdracht, waaraan men sterk moest denken, uit te voeren. Ook de Koningin en de Prins schre.ven een briefje met een opdracht voor Zed. Hij werd zichtbaar iets ner veuzer, doch vroeg manhaftig aan de Prins of hij naar voren wilde komen. De Prins, gekleed in een rode pullover, kwam met onbewogen gezicht. Uit niets liet hij blijken wat zijn gedachten wa ren. Onbewogen stond hij voor de grote schare toeschouwers, die gespannen af wachtten, wat Zed zou gaan doen. Zed keek de Prins strak aan, concentreerde zich sterk, liep dan op een tafelbel toe, die. hij luidde, maar de Prins bleef even onbewogen en zei geen woord. Iets on zekerder probeerde Zed dé tweede maal de opdracht van de Prins uit te voeren. Hij deed de deur open. Weer mis. Zweetdruppels kwamen op Zed's voor hoofd. Zijn reputatie stond op het spel. „Z. K. H. moet sterk aan de opdracht den ken." „Dat doe ik al de hele tijd", zei de prins nuchter. Toen strekte Zed zijn armen uit en zette resoluut de bril van de prins af in de overtuiging, dat hij de opdracht thans had uitgevoerd. Maar de prins verroerde zich niet, hetgeefi Zed de dodelijke zekerheid gaf, dat hij- andermaal mis was. Maar op het ogen blik, dat iedereen Zed als een verloren man beschouwde, zei de Franse illu sionist: „Nu denkt u pas sterk genoeg. Ik voel het." En hij ontdeed de prins van zijn horloge. Dat was goed, want de Door middel van radio- en telexbe richten was de ongerustheid wereldkun dig geworoden over de 10-jarige Roelf Kalter, Munnikenweide 34 te Beverwijk, die na 31 Maart naar school te zijn geweest niet meer in huis terugkeer de. Omdat de jongen meermalen zwerversneigingen vertoonde, hebben de ouders aanvankelijk even gewacht met het melden van de vermissing Toen het kind echter wegbleef, werd het signale ment bekend gemaakt én omgeroepen. Gistermiddag is de kleine zwerver na vjer dagen teruggevonden. Een caféhou der te Velsen trof hem hongerend en uiterst vermoeid aan. Hij heeft het kind mee naar huis genomen, verzorgd en de ouders van het aantreffen in ken nis gesteld, zodat het gisteravond weer naar huis is teruggebracht. prins had neergeschreven: „Doe mijn horloge af." Vervolgens was H. M. de Koningin aan de beurt. Nadat zij naar voren was gekomen, keek Zed haar even aan, stapte toen onmiddellijk op de prins toe, raakte hem aan, vervolgens op Prinses Irene, op jhr. Röell, en nam daarna zon der weifelen de vaas bloemen op de tafel van de Koningin in de hand. De spanning op het gezicht van de Koningin werd zichtbaar groter. Zed raakte eerst een viooltje aan, daarna nam hij een rode anjer uit de vaas. Hij hield de anjer een ogenblik in zijn hand en toen iedereen dacht, dat hij die op de pullover van de prins zou steken, stak hij die op zijn eigen revers. „Bravo", riep de Koningin, want haar opdracht had ge luid: „Haal een rode anjer uit de vaas en steek haar op uw revers." Nadat Zed nog enkele andere opdrach ten had uitgevoerd, ging hij over tot het laten trekken van ieders horoscoop. Zo dra Prinses Irene de hare had ontvan gen, schaterde zij. want er stond in: „Je bent een flinke jongen...." De zomerdienstregeling van de K.L.M., die 16 April ingaat, omvat o.a. diensten van Amsterdam op Zuid-Amerika. Ge vlogen wordt van Amsterdam via Frankfort, Rome, Casablanca, Dakar, Recife, Rio de Janeiro, Montevideo naar Buenos Aires. Het vertrek geschiedt op de Dinsdagen met aankomst te Buenos Aires op de Woensdagavonden. Andere diensten betreffen een vlucht op Zaterdagen van Amsterdam via Frankfort naar Wenen en een dagelijkse vlucht Amsterdam—FrankfortMün chen. Verder zijn diensten ontworpen op de route HamburgAmsterdam New York tweemaal per week. Voorts zal gevlogen warden op de lijn Amster dam DüsseeldorfNeurenbergMün chen en tenslotte zal München worden ingeschakeld in de dienst op Djakarta via India, terwijl er ook een verbinding zal komen met Teheran. De Tsjechische radio heeft gisteren meegedeeld, dat de tien geestelijken, die in Praag terechtstaan, getuigd hebben, dat zij „orders van de Pauselijke inter- nuntiatuur hebben aanvaard". De radio gaf geen verdere bijzonderheden over de getuigenverklaringen. De radio deel de mede, dat tydens de zitting van gis teren ook de ondervraging van getuigen voor de staat had plaatsgehad. Een woordvoerder van het presidium van het Praagse Hof, waar de geestelijken terecht staan, zeide, dat het vonnis Woensdag verwacht kan worden. Volgens het officiële nieuwsbureau worden de geestelijken beschuldigd van hoogverraad, spionnage voor het Vati caan en tegen de staat gerichte activiteit. Si De „Dixmude" is in Norfolk in de staat Virginia met vliegtuigen voor Frankrijk geladen. er uit" en verzorgt „propaganda over vallen". Bandera, die vertelde met vrouw en kinderen in zqn „schuilplaats Europa" te leven, nam grote voorzorgen om voor het interview de kant van München uit te komen. De papieren van de kleine groep verslaggevers, waaronder twee Amerika nen, werden zergvuldig bestudeerd en de persmensen werden van een café in München naar een ander punt in d,e stad gebracht. Daar werd van auto verwisseld cn ging het naar een plaatsje in de ber gen buiten de stad. Mensen van Bandera stonden langs de smalle weg, die naar dc plaats van de ontmoeting leidde. Na het interview moesten de verslaggevers vijf minuten biyven, opdat zij niet kon den zien hoe of in welke richting Ban dera vertrok. De plaats „in Europa" waar hij ver blijft, werd niet onthuld, doch er werd te verstaan gegeven, dat het hoofdkwar tier van zijn organisatie zich ergens in West-Duitsland bevindt. Bandera vertelde ook nog, dat sedert de oorlog velen van zijn mensen naar de Amerikaanse zone waren gekomen, doch dat meer dan de helft van hen die zulks hadden geprobeerd, bij die poging het leven had gelaten. I Wat .uooi van verre is, is vaak verre van mooi. J Het Franse vliegkampschip Dixmude fes Zondagavond Iaat in dc Franse marine basis Bizerta, in Tunis, aangekomen met de eerste zending Amerikaanse vlieg tuigen ingevolge het militaire hulppro gramma voor Frankrijk. Van daaruit zullen de vliegtuigen vervoerd worden naar een Franse luchtbasis, die slechts enkele kilometers van de haven verwij derd is. Maandag zijn militairen met het lossen van de vliegtuigen, een vijftig tal jagers en bommenwerpers, begonnen. Men gelooft dat het besluit de Dix mude naar Bizerta te sturen, beïnvloed was door de aankondiging der commu nisten dat zij een offensief tegen de af levering van Amerikaanse militaire voorraden zullen inzetten. In geheel Tunis hebben de communisten de afge lopen veertien dagen geagiteerd, waarbij zij de havenarbeiders opwekten te wei geren de Dixmude te lossen en aan spoorden tot het houden van wijdver spreide demonstraties. Bij K. B. van 28 Maart 1950 is aan de adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, de generaal-majoor der infanterie van het K.N.I.L., Hamid II Sultan van Pontianak, op zijn verzoek met ingang van 1 April 1950 eervol ont slag verleend wegens langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de bijzondere diensten, door hem aan den lande be wezen. Er komen weer verkiezingen in zicht: die, welke beslissend zul len zijn voor de samenstelling der Provinciale Staten gedurende de eerstvolgende vier jaren. De tekenen, die tot nog toe hierop hebben gewezen, waren van voornamelijk formele aard: de samenstelling der candidatenlijsten en de indiening daarvan te bevoeg- der plaatse; van het losbranden van een electorale strijd is nog geen spra ke al verrezen dan reeds hier en daar de verkiezingsborden langs de wegen en een veldslag valt te dien aanzien ook niet te verwachten. De Staten-verkiezingen plegen nu een maal betrekkelijk geruisloos te ver lopen en dit zal wel verband houden met de naar verhouding geringe be langstelling, welke het grote publiek aan den dag legt voor de werkzaam heden van het provinciale bestuur. Nu hoeft men weliswaar niet rou wig te zijn over het geringe opbruisen der politieke hartstochten, maar een gebrek aan interesse voor de samen stelling van Provinciale en Gedepu teerde Staten zou tot gevolgen kun nen leiden, welke men niet te licht mag tillen. De souvereine bevoegdheden der Hoogmogende Staten van weleer be horen voorgoed tot het verleden; Ne derland vormt een eenheidsstaat en is geen federatie van souvereine gewes ten. Maar er is nog altijd zo iets als een functionele decentralisatie, welke inhoudt, dat talrijke bestuurlijke en verordenende bevoegdheden, die niet behoorlijk kunnen worden waargeno men door een dan overbelast centraal gezag, worden gelaten in handen van de lagere rechtsgemeenschappen zelf, waarvan de voornaamste zijn: provin cie en gemeente. Zeker, tot voor kort lagen de omstandigheden zo, dat de provinciale overheid niet veel meer kon zijn dan een instantie, welke zich met ambtelijke zorgvuldigheid be perkte tot de wettelijk voorgeschreven verrichtingen. Vooral de nood der eer ste na-oorlogse jaren heeft het aan vankelijk noodzakelijk gemaakt het zwaartepunt te verleggen naar de cen trale overheid. Maar op het ogenblik leven wij alweer volop in een kente ring, die grote beloften inhoudt met betrekking tot een verruiming der taak van de provinciale overheid op haar eigen territoir. Het ligt op de weg van de Rijkswetgever daarin ver der strekkende verbeteringen te bren gen. Zulks zou geheel overeenkomstig het subsidiariteitsbeginsel zijn, dat de behartiging der eigen belangen zoveel mogelijk wil overlaten aan de lagere rechtsgemeenschappen, die deze be langen het beste kennen en wier over heid het dichtst staat bij de overal anders liggende behoeften en noden der bevolking. Van de meest belangrijke bemoei ingen der provinciale overheid noe men wij bij wijze van illustratie: de toewijzing van 't bouwvolume, de in vloed bij grenswijziging en opheffing van gemeenten, de medewerking aan industrialisatie en industriespreiding, de zorg voor onderwijs en cultuur. Haar taak wordt in al deze opzichten aan twee kanten begrensd: enerzijds door de centrale regelingen der lands- overheid en anderzijds door het ge meentelijk bestuur. Bij een juiste toe deling der bevoegdheden blijft aan de provinciën echter ruimschoots vol doende ter behartiging over, om aan haar besturen een grote verantwoor delijkheid op de schouders te leggen. En deze verantwoordelijkheid zal evenzeer rusten op Provinciale als Gedeputeerde Staten, welke laatsten, belast met het dagelijks bestuur, door de eersten worden samengesteld. Zo wel op het gebied der cultuurzorg waar een bijna onbeperkt arbeidster rein schijnt te liggen als ten aan zien van de andere deelgebieden der provinciale overheidszorg zal het zaak zijn rekening te houden met de streek eigen cultuur en de regionale eigen aardigheden van welke aard dan ook. Daartoe zal geen instantie beter in staat zijn dan het gewestelijk bestuur zelf. Ziehier enige doorslaggevende ar gumenten voor het wijden van een serieuze belangstelling aan de samen stelling der provinciale overheid, wel ke belangstelling daadwerkelijk aan den dag dient te treden bij gelegenheid der aanstaande verkiezingen. Men ver- gete niet, dat levensbeschouwing en beginsel evenzeer richtinggevend zul len en moeten zijn bij de te voeren provinciale politiek als bij het lands- beleid. Ook bij deze verkiezingen kenne de katholiek daarom zijn plicht. Doch er is meer. De samenstelling der Staten zal, gelijk men weet, be palend zijn voor die der Eerste Ka mer. En aldus gezien zal de uitslag der te houden verkiezing indirect van invloed zijn op het bestuur van het gehele land. Dit is een belangrijke consequentie. Tenslotte: ook deze uitspraak der kiezers zal tot uitdrukking brengen in hoeverre het Nederlandse volk wenst te rekenen met het communisme. Ieder weldenkend vaderlander, iedere katholiek, zal weten wat hem in dat opzicht te doen staat. Wellicht vinden wij de gelegenheid op een en ander, doch in het bijzonder dit laatste, nog eens terug te komen. De „Schat van Goering", waarnaar men in de gewelven van een Frankisch kasteel bij Neurenberg aan het zoeken is. vertegenwoordigt tot nu toe niet meer dan 10.000 mark. zo heeft de Britse com missaris van Beieren' verklaard. Volgens de plaatselijke bevolking zou het kasteel voor millioenen bevatten aan geroofde goederen. Het opgravingswerk wordt voortgezet. Volgens D.P.A. zijn onder meer 345 flessen wijn ontdekt, 31 koperen en tin nen kandelaars en lampen en vier ver gulde kandelaars. De wyn schijnt nog het meeste waard te zijn. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1