Meer ruimte HOLTAP 76.40 TWEE GROTE NACHTELIJKE BRANDEN IN HAARLEM f f 41.50 126.- Gelijkstelling op het gebied van de gezondheidszorg D Jan 'van der Pigge Afschaffing van maatregelen het bloembollenvak KARPETTEN Bloemisterij uitgebrand; vier houten loodsen in de as gelegd Van Duivenboden Katholiek Haarlem let op Uw Saeck Circuit opengesteld Maar met behoud van het teeltrecht in Solex-rallye Schiphol Amerikaanse gewapende macht verklaart: Hoe spelen de R.K. clubs? DINSDAG 4 APRIL 1950 PAGINA 2 Bloemen hadden voordeel van waterschade „Nog een brand!" met een Dubbel divanbed Enkel onder- schuifbed Divanbed WONINGINRICHTING ORGELCONCERTEN IN ST. BAAF Het volledige werk van Bach WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek SCHOOLVOETBAL- WEDSTRIJDEN TE HAARLEM 170 deelnemende elftallen MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 81 R. D. Baart de la Faille overleden Oud-rijksarchivaris van Noord-Holland Bewijzen van Nederlander schap Kennemer Golf and Country Club L.T.B. VERKLAART ZICH VÓÓR: Bestuursvoorstel aangenomén met 156 tegen 72 stemmen HEROPENING Hotel-Café-Restauranl „Oud St. Jan" HEEMSTEDE Buurtbelang Aerdenhout Bentveld SANTPOORT Flessenparade DERTIG CHINEZEN IN ARREST LAATSTE NIEUWS „Vliegende schotels" geen Amerikaans experiment UFA GAAT WEER FILMS MAKEN WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? GEHEEL WOL Opsporing gezocht van frisse jonge meisjes Mijnen werken normaal op 5 Mei Flauwe markt Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Een stevige Westerbries woei door Haarlem's straten, toen wij vannacht ijlings uit bed werden gebeld voor een flinke brand, die was uitgebroken in de bloemisterij van S. Pool Zn op de Kinderhuissingel. De dienstdoende brandweerman had ons alleen de sim pele mededeling gedaan: „Uitslaande brand, wjj hebben er drie stralen op gezet". Zonder das, met losse veters en sla perige ogen arriveerden wij een kwar tier later op de Kinderhuissingel, waar van verre reeds dikke rookwolken zichtbaar waren. Behalve de brand weermannen en de politie was er geen sterveling bij de brand te bekennen. De brandweerlieden, die met drie spuiten de bloemisterij waren binnen gedrongen, hadden grote hinder van de enorme rookontwikkeling. Een vrachtwagen, beladen met turfmolm, en een personenauto, die in deze loods gestald waren, stonden reeds in lich ter laaie, toen de brandweer arriveer de met een motor- en een ladderwa gen. Tussen twee rookkolommen door vertelde een brandweerman ons, dat de brand waarschijnlijk ontstaan was door een defect aan de oliestook-in- richting. Het duurde niet lang, of de vlammen hadden hun weg gevonden en sloegen spoedig door het dak heen. De brandweermannen gaven het vuur de volle laag, maar konden niet meer verhinderen, dat de personenauto finaal uitbrandde. De commandant gaf het be vel beide auto's naar buiten te slepen; een feeëriek en tegelijk triest schouw spel deze brandende wagens, onder de grote bomen van de Kinderhuissingel. Terwijl de brandweer nog bezig was met de blussingswerkzaamheden, klonk plotseling de kreet van een der mannen: „Nog een brand". Hij zag ver weg een nieuwe uitslaande brand, waarvan de vlammen tot ver in de omtrek te zien waren. Dadelijk daarop kwam de offi ciële brandmelding, dat het vuur een niuwe prooi had gevonden op de Wa- genmakcrslaan, een zijlaan van de Gasthuissingel. Enkele manschappen vertrokken dadelijk van de Kinderhuis singel naar de nieuwe brand en nieuwe versterkingen werden gealarmeerd. Het bleek, dat niet minder dan vier houten loodsen, die als opslagplaats dienden, een prooi der vlammen waren geworden. Ook daar was de belangstelling vrij gering en uit een gesprek met een der omwonenden bleek ons, dat de buurt bewoners omstreeks kwart over drie door een felle brand uit hun slaap wa ren opgeschrikt. In de houten loods van Advertentie overdag een divan 's nachts een litsjumeaux Profiteert van deze unieke aanbieding GED. OUDE GRACHT 108-110 TELEFOON 17165 Donderdag 6 April beginnen de door de stadsorganist George Robert te ge ven wekelijkse zomer-orgelconcerten. Deze concerten vinden plaats des na middags van 2 tot 3 uur op Donderdagen vanaf April tot November. Bijzondere aandacht wordt gevestigd op het' aan- vangsuur van ce middagconcerten, dat, in afwijking van vorige jaren, met een uur vervroegd is. De avondconcerten worden gegeven op Dinsdagen van 8 tot. 9 uur gedurende de maanden Mei tot October. De concerten zijn voor het publiek koste loos toegankelijk. In het kader van de Bach-herdenking zal George Robert in zijn programma's het volledige oeuvre van de geniale or gelcomponist. verzameld in 9 banden van de Peters Editie, ten gehore brengen. Een tiental van deze concerten zal speciaal aan Bach gewijd zijn. o.a. die op Dinsdagen 9 en 16 Mei, waarop Bach's Orgelmis in grote en kleine bewer king wordt uitgevoerd. Het eerste concert op Donderdagmid dag as. is eveneens geheel aan Bach gewijd en bevat in een omlijsting van passende stukken, een aantal koraal be werkingen uit de 5e Band van de Peters Editie (uit het z.g. „Orgelbüchlein")die betrekking hebben op de lijdensweken. Op de hoek Oranjeboomstraat-Wester gracht liep gistermiddag een vierjarige jongen van het trottoir en liep voor een met een paard bespannen lege groente wagen langs. Het knaapje werd door het paard om ver gelopen en kreeg daarna het rechter voor- en achterwiel over zijn borst. Een lid van de Ongevallendienst was ter plaatse doch constateerde geen letsel. Advert entte AMSTKKD VMSEVAAKt20 TEL. 11053 GEBOREN: M. M. Brand-vanSchaik z.; A. H. G. van Zomeren-Klooster z.; A. J. F. Uitermark-Honnebier z.; M. J. Haringsma-Bakker z.; A. M. ter Metz- Cop z.; A. M. C. Zweiphennig-van Heins- bergen d.; C. H. F. Wesseling-Koper d.; J A. Jansen-Berendregt d.; H. J. Puts- Braam d.; A. J. De Vreede-Godding d. OVERLEDEN: S. van Straten, 79 j., M. v. Heemskerkstraat; M. Smid, 70 i., Diepenbrockstraat; Y. C. M. Oude Tijd- ho'f, 15 u. Gasthuislaan de stucadoors Westers en Torringa was waarschijnlijk de brand ontstaan en het duurde niet lang, of ook de andere daar naast gelegen loodsen vatten vlam. Hierin was onder meer ondergebracht de meubelopslagplaats van de firma H. Roosemalen. De rode gloed in de vuur haard, de rondspattende vonken en de venijnige kleine vlammetjes, die langs het dak omhoog lekten, vormden teza men een schril contrast tegen het vre dige licht van de heldere maannacht. De harde Westenwind, die het vuur nog aanwakkerde, sloeg de rook steeds naar beneden op de binnenplaats, waar de brandweerlieden met min stens zeven stralen het vuur bestre den. Het telkens weer oplaaiende vuur maakte het de brandweermannen haast onmogelijk, om nog wat van de inboedel te redden. Na enige tijd blussen slaag den de mannen er in een bakfiets en een handkar met verbrande bloe metjes naar buiten te slepen. Toen de brand, om ongeveer vijf uur gedoofd was, bleek, dat alleen van de kleine, loods met oude meubelen iets behouden was gebleven. Practisch de gehele han delsvoorraad aan nieuwe meubelen van de firma Roosemalen is verloren ge gaan. een groot verlies, dat niet door verzekering gedekt wordt. Hedenmorgen zijn we nog eens een kijkje gaan nemen bij de twee plaatsen, waar vannacht de brandhaan zo luid gekraaid heeft. Bij de verkoolde resten stonden de stille getuigen; op de Kin derhuissingel stonden de uitgebrande personenauto en de vrachtwagen droe vig naast elkander geparkeerd en tussen de verkoolde balken van de verbrande loodsen, stonden rode bloemetjes zij vertelden van de fleurige weelde, die nu historie geworden is, alleen zij had den voordeel getrokken van de enorme waterschade. Een felle brand aan de Wagenmakerslaan maakte vannacht verscheidene loodsen tot een volslagen ruïne. In de week voor Pasen staan in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, de volgende nieuwe boeken op aanwinstenplank: G. Bichlmair: De man Jezus. Alexis Carrel: La prière. Paul Claudel: Em- maüs. Ch. Dury: Don Bosco; zijn leven, zijn opvoedingswerk, zijn stichtingen. B. Goszens: Johannes Höver, stichter van de congregatie „Arme broeders van de H. Franciscus Seraphicus". J. Klein: Do- minicus Savio, de kleine reus van Don Bosco. Maxence van der Meersch: De kleine heilige Theresia, roman. Onrust in de zielzorg door H. Boelaars, G. de Gier, J. van der Hoeven e.a. F. J. Sheed: Verantwoord Christendom. Schwester Teresia Renata de spiritu sancto. Edith Stein; Schwester Teresia Benedicta a cruce; Philosohpin und Karmelitin. Het Spaanse ballet van José Greco zal op 25 April een nieuw programma uitvoeren "in de Haarlemse Stadsschouw burg. Wanneer ooit de katholieken van Haarlem zich duidelijk hebben uitgesproken dan is dit zeker het geval op het gebied der gezondheidszorg. Wie onpartijdig oordeelt zal moeten toegeven, dat de katholieke bevolking van Haarlem het overtuigende bewijs heeft geleverd voorkeur te geven aan een gezondheidszorg, gebouwd op principiële grondslag. De cijfers spreken hipt een duidelijke taal. Bij het Wit Gele Kruis te Haarlem zijn vrijwillig aangesloten 11.300 gezin nen. Men mag dus veilig aannemen, dat circa 45.000 katholieken hier ter stede hét Wit Gele Kruis zien als de vereniging die, op het brede terrein der gezond heidszorg, hun belangen zal behartigen. De taak van het Wit Gele Kruis is een veelomvattende. Moedercursussen, Prae- natale zorg, Kraamzorg, Zuigelingenzorg Kleuterzorg, T.B.C.-bestrijding, Consulta- tiebureaux op velerlei gebied, Medisch Opvoedkundig bureau, Magazijn van ver- plegingsartikelen en Wijkziekenverple- ging, ziehier in beknopte vorm vermeld hetgeen behoort tot het werkterrein van het Wit Gele Kruis. Deze opsomming is verre van volledig, doch zij is voldoende om aan te tonen, dat het Wit Gele Kruis zijn werkzaam heid uitstrekt over een periode, lopend vanaf 'het begin tot aan het einde van het leven van de aan zijn zorgen toever trouwde evenmens. Ieder onderdeel van bet werk vormt een schakel in het geheel en nu staat voor degenen, die op dit gebied tot oor delen bevoegd zijn onomstotelijk vast dat Zuigelingenzorg tot de onmis bare schakels moet worden gerekend. Het kan dus geen verwondering wek ken, dat een zó krachtig gegroeide vere niging naast haar afdeling Kraamzorg ook de Zuigelingenzorg ter hand gaat ne men. Het volgt daarmede het voorbeeld gegeven door Rotterdam, Leiden, Schie dam en zoveel andere plaatsenin den lande. Is het niet van zelf sprekend, dat de moeder die zowel vóór als tijdens en na de bevalling de zorg genoot van het Wit Gele Kruis, die zorg ook gaarne ziet voortgezet gedurende het eerste levens jaar van haar kind. Is het niet volkomen begrijpelijk, dat de moeder verwacht, dat op het 'tijdstip waarop de kraamverzorgster van het W. G. Kruis afscheid van haar neemt de zuster van Zuigelingenzorg van datzelfde Wit Gele Kruis haar eerste bezoek brengt aan het gezin; het eerste van een reeks bezoeken, die zij zal brengen teneinde de moeder met raad en daad bij te staan, tot welzijn van de zuigeling. Wie hieraan mocht twijfelen behoeft waarlijk geen jaren te wachten om tot juister inzicht te komen. e gemeente Haarlem steunt finan cieel het werk der gezondheids zorg. Ook het W. G. Kruis ont vangt zijn aandeel in de subsidies voor Wijkziekcnverpleging en Kraamzorg. Men mocht dus verwachten, dat ook voor de Afdeling Zuigelingenzorg een subsidie beschikbaar zou worden gesteld. Het College van B. en W. der gemeente Haar lem stelde unaniem voor een bedrag van 4.500.ten behoeve van Zuigelingen zorg van het W. G. Kruis. Dit billijke en redelijke voorstel werd echter met één stem meerderheid door de Gemeen teraad verworpen. En al werd dan ook van de zijde der tegenstemmers bij herhaling gezegd, dat men de grootste bewondering had voor het W. G. Kruiswerk, dan moge daar tegenover worden verklaard, dat wij deze grote bewondering gaarne willen ruilen voor iets meer inzicht in de betekenis van het werk dan waarvan men van de zijde der tegenstemmers nu blijk gaf. Wie meent het weigeren der subsidie te kunnen motiveren door te ontkennen, dat ook bij zuigelingenzorg de levensbe schouwing een factor is waarmede reke ning moet worden gehouden, zal vroeg of laat tot hét inzicht moeten komen, dat een belangrijk gedeelte der bevolking die mening niet deelt. En wie gedacht mocht hebben door het afstemmen der subsidie de Zuigelingen zorg vaq het W. G. Kruis te torpederen behoefde zelfs geen uur in het onzekere te blijven. Terecht mocht de Wethouder verkla ren. nadat hij het afstemmen der voor gestelde subsidie had ontraden: het werk gaat tóch door. met of zonder subsidie. Inderdaad, begin Mei Zullen er op vier verschillende punten der stad consulta- tiebureaux voor zuigelingen worden ge opend, uitgaande van het Wit Gele Kruis. En dat niet alleen, doch er zal tevens worden gezorgd, dat ook deze nieuwe afdeling in ieder opzicht de toets der critiek kan doorstaan. Wanneer men in de afgelopen twee ja ren vanuit Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Tilburg, Arnhem. Apeldoorn, Zwolle. Amersfoort en zovele andere plaatsen, ja zelfs vanuit Brussel naar het Wit Gele Kruis in Haarlem kwam om daar het kruiswerk in ogenschouw te nemen, dan is het niet gewaagd te veronderstellen, dat ook de afd. Zuigelingenzorg aan hoge eisen zal voldoen. En dat het Wit Gele Kruis, ook bij de uitvoering van dit gedeelte van zijn taak, kan rekenen op de steun van Ka tholiek Haarlem staat bij voorbaat vast. Wanneer wie weet hoe spoedig reeds de Zuigelingenzorg zal zijn uit gegroeid tot een kerngezonde afdeling van het onmisbaar geworden Wit Gele Kruis-werk hier ter stede, dan zullen de cijfers van het aantal zuigelingen, het welk de bureaux bezocht, dwingen tot het toestaan van een subsidie, waarop hét Wit Gele Kruis, ook naar het una niem oordeel van B. en W., reeds nu recht heeft. In het verleden heeft Katholiek Neder land moeten strijden voor de gelijkstel ling van zijn onderwijs. Het bracht daar voor zware offers. Maar het heeft die strijd, na jarenlang volhouden, gewonnen. Heden ten dage dwingt men Katholiek Haarlem te strijden voor gelijkstelling op het gebied der gezondheidszorg. Men kan de vraag stellen: is er dan niets veranderd? Toch wel, wij zullen er dit keer geen jaren voor nodig hebben. Katholiek Haarlem heeft het in eigen hand. Het zorge slechts voor een bloeiende afdeling Zuigelingenzorg van het Wit Gele Kruis. R. SCHLATMANN Voorzitter Wit Gele Kruis, Haarlem Morgen wordt de Burgemeester van Alphenweg (het circuit van Zar.dvoort) opengesteld voor auto's en motorrijwie len. Tegen betaling van een bescheiden toegangsprijs wordt men op de baan toegelaten. Het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" heeft een kleurige plaquette van het circuit latèn vervaar digen. Deze wordt aan automobilisten verkocht. In de Paasvacantie zullen weer op grote schaal voetbalwedstrijden plaats vinden onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de K. N. V. B. In de afdeling A doen negen elftallen mee. Woensdag 5 April wordt een voor ronde gespeeld op het terrein Bloemen- daal tussen het Triniteitslyceum 1 en het Lorentzlyceum 1. De winnaar van deze wedstrijd moet op Woensdag 12 April tegien de H.B.S. A 1 uitkomen. Zaterdag 22 April wordt in deze serie de eindwedstrijd gespeeld op het FCH- terrein. In de afdeling B staan 25 elftallen op geschreven. Op Zaterdag 8 April ont moeten elkaar in deze serie Triniteits lyceum 3St. Jeroensschool 1 (10.45 Kle verlaan) en de R. K. Uloschool tegen de St. Henricusschool (10.45 TYBB). Ploeg 2 van het Triniteitslyceum heeft vrij en moet Dinsdag 11 April uitkomen tegen de winnaar van ploeg 3 van dit lyceum tweede St. Jeroensschool. In afdeling C treft men niet minder dan 40 deelnemende elftallen. Voor Za terdag 8 April staan op het- programma R.K. ULO Hillegom—R.K. ULO 4 Oude Gracht Haarlem; St. Jeroensschool 2 St. Henricusschool 2. Triniteitslyceum 4 R.K. Uloschool 3 Oude Gracht (alle om 11 uur op het Sportpark te Heem stede). Op Woensdag 12 April worden reeds winnaarsronden gespeeld en staan bovendien op het programma wedstrij den van andere elftallen der St. Hen ricusschool. St. Jeroensschool, R.K. ULO en Triniteitslyceum. Tenslotte zijn in de afdeling D 33 elf tallen ingeschreven en in de afdeling E 63. Een groot aantal Katholieke scho len wil in de laatste afdeling haar krachten meten. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van s morgens genaaid, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 11485 Advertentie De aloude Tabak- en Sigarenhandel „DE GEKROONDE MOOR" heeft de alleenverkoop voor Haarlem van de Koninklijke Sigarenfabriek Smit Ten Hove te Kampen, van haar internationaal bekende After Dinnersigaren BALMORAL, thans in prijzen vanaf 30 cent. Ao. 1800 In de ouderdom van 66 jaat is te Haarlem overleden de heer R. D. Baart de la Faille, oud-rijksarchivaris van Noord-Holland. De heer Baart de la Faille werd 23 Juli 1883 in Leeuwarden geboren. 1 April 1908 kwam hij in dienst van het Rijks archief van de provincie Noord-Holland, waar hij 2 Januari 1933 tot waarnemend rijksarchivaris werd benoemd. Later trad hij als rijksarchivaris op en bleef dat tot 1948, toen hij gepensionneerd werd. De ontslapene was ook inspecteur van gemeentelijke en waterschapsarchieven van de provincie Noord-Holland. Het stoffelijk overschot is vandaag in alle stilte te Haarlem ter aarde besteld. Sedert 1 April worden aan het bureau Bevolking (Loket M) ten .Stadhuize te Haarlem bewijzen van Nederlanderschap afgegeven, welke dienen als reispapier voor België en Luxemburg. Men dient zich. ter verkrijging van deze bewijzen, persoonlijk te melden. Minderjarigen be hoeven toestemming van één der ouders of van de voogd. Ook voor het geven van toestemming is persoonlijke verschij ning vereist. De bewijzen kosten f 3 en zijn voorzien van een foto, welke moet voldoen aan de eisen, gesteld aan de pasfoto's. Zaterdag I April werd op de baan van de Kennemer Golf chib te Zand voort de maandelijkse wedstrijd gespeeld 18 holes handicap tegen bogey. Er wa ren 37 deelnemers. Eén werd bij de heren A. M. J. van Huystee Sr. (handi cap 18) 1 up, 2 en 3 werden W. van Huystee (handicap 29) 1 down en A. M. J. van Huystee Jr (handicap 13) met 2 down. Bij de dames werd één mevrouw De Vlugt de Vries (handicap 17) met 3 down. Op de Delftlaan werd gistermorgen 'n 23-jarige winkeljuffrouw die aldaar per Solexrijwiel reed, ingehaald door een vrachtauto, waarvan Tetter en nummer onbekend zijn gebleven. Door het voorbijrijden van deze auto schrok zij en viel van haar rijwiel. Zij werd in bewusteloze toestand door de motorbrigade naast de weg aangetroffen. Met een lichte hersenschudding is zij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht en vandaar naar haar wo ning. Het adspiranten C-elftal van de R.K. V.V. „D.S.S." is er Zaterdag j.l. ia ge slaagd ongeslagen het kampioenschap te behalen van haar afdeling door een 120 overwinning op HBC e. De Kon. Ned. Bond van Oud-Ondler- officieren afd. Haarlem houdt op Don derdag 6 April zijn jaarvergadering in het Bondsgebouw Schouwtjeslaan 63. Met 156 stemmen vóór en 72 tegen werd gisteren op de voorjaarsvergade ring van de L.T.B. (sectie Bloembollen) te Haarlem het bestuursvoorstel aange nomen, dat afschaffing inhield van alle bedrijfsmaatregelen in het bloembollen- vak met behoud van het teeltrecht. Al vorens het echter zover was, spraken zowel saneerders als anti-saneerders een hartig woordje en duurde het ge ruime tijd, eer ieder het zijne had ge zegd en de voorzitter de stemming over het voorstel aan de orde kon stellen. Overigens kon de voorzitter van de vakgroep, de heer J. Elders, wel in zijn onemngswoord vaststellen, dat de bol- lenkwekers over de gehele lijn geno men niet, ontevreden mochten zijn. Dit vond onder meer zijn oorzaak in het feit, dat de afzet van bloembollen gun- stig wordt beïnvloed door de verhoging van het contingent naar Engeland, de zij het dan geringe prijsverlaging en verschillende andere factoren. Het komende jaar konden de bollenkwekers derhalve met vertrouwen tegemoet zien. Wat de kwestie der sanering betreft zal men zier herinneren, dat de afde ling Hillegom reeds op de najaarsverga dering van het vorig jaar een voorstel had ingediend, waarin het bestuur ge vraagd wérd met alle mogelijke midde len er voor te ijveren, dat de bedrijfs maatregelen geheel zouden worden af geschaft. Op die vergadering werd toen echter besloten de behandeling van het voorstel te verdagen tot de vergadering van gisteren. De vorige maand kwam de afdeling Hillegom echter op haar voorstel terug, besloot het in te trekken en zich volledig te scharen achter dat van het bestuur, dat hierop neer kwam: afschaffing van alle maatregelen met behoud van het teeltrecht. Op de vergadering van gisteren verklaarde de afdeling Castricum, dat zij het' ingetrokken voorstel-Hillegpm geheel Overnam en de afgevaardig de van die afdeling zette nog eens grondig zijn bezwaren tegen de sa nering uiteen. De afdeling Roelof- arendsveen sloot zich daarbij volko men aan en greep nog eens terug op de encyclieken „Rerum Novarum" en ..Quadragesimo Anno", volgens wier richtlijnen naar de mening van deze afgevaardigde allerminst zou zijn gehandelde De ordening van thans, zo betoogde hij, kent geen so ciale rechtvaardigheid en speciaal het B.V.S. nam hij scherp onder de loupe. Hij kreeg de lachers op zijn hand, toen hij in dat verband verklaarde: M'n moeder zei altijd „Maak maar een kruisje, dan gaat de duivel wel op de loop", maar alle kruisen, die wij nu slaan, helpen niets. De voorzitter maakte tenslotte een eind aan de discussie door de afgevaar digden in de gelegenheid te stellen zich in een stemming uit te spreken over ai of niet saneren. Deze stemming leverde acht afdelingen op, onder wie Noord- wijk, die zich uitspraken vóór alge hele afschaffing, of in cijfers uitge drukt: 40 vóór en 187 tegen. De heer Nuyens borduurde nog even door op deze kwestie en had het idee, dat de afdeling Hillegom haar voorstel had ingetrokken onder invloed van het vakgroepbestuur. Ook deze spreker bracht de encyclieken ter sprake en for muleerde zijn gedachte over het B.V.S. heel scherp met de woorden; „Ik geloof niet, dat de Paus graag ere-voorzitter zou willen zijn van het B.V.S." De heer Stokman protesteerde namens de Hillegomse afdeling met alle klem tegen de suggestie van de heer Nuyens inzake de vermeende invloed van het vakgroepbestuur en de voorzitter onder streepte zijn woorden nog eens met na druk. De behandeling van de voorstellen der afdelingen Voorhout en Sassenheim verliep al heel vlot, maar de desbe treffende afgevaardigden meedeelden, dat de voorstellen waren ingetrokken. Voorhout had namelijk voorgesteld de teelt van narcissen geheel vrij te laten, hetgeen ook door Sassenheim was ge schied. terwijl deze afdeling tevens had voorgesteld een teeltregeling te handha ven voor de tulpencultuur. Alvorens het eigenlijke bestuursvoor stel aan de orde kwam, kregen de af delingen Velsen en Akersloot van be stuurszijde de verzekering, dat bij even tuele aanneming van het voorstel alles gedaan zou worden om hun wensen in vervulling te doen gaan. De verschillende meningen kwamen pas goed met elkaar in botsing, toen het voorstel van het vakgroepbestuur aan de orde kwam, namelijk afschaffing van alle maatregelen met behoud van het teeltrecht. De afdeling Noordwijkerhout vroeg zich af. of het bestuur soms een com promis had aangegaan met het B.V.S., waarop de voorzitter een dergelijke sug gestie beslist van de hand wees. De af gevaardigde van die afdeling noemde Advertentie 5 APRIL heropenen wij het naar de eisen des tijds ingrerichte HOTEL - CAPé - RESTAURANT. RECEPTIE van 3—5 uur Speciaal ingericht voor diners en vergaderingen lansweg 20 - Haarlem Tel. 17630 het voorstel vervolgens funest voor de kleine kwekers en een afslachting van de kleine broeders. De afdeling Óbdam vertelde nog eens, dat alle maatregelen afgeschaft moesten de afdeling Velsen noemde het voorstel een tussenweg en een begin, waardoor mogelijk eens het einddoel zou bereikt worden, waarvoor'reeds zo lang was ge streden. Voorhout had gegronde bezwaren en deze werden door de afgevaardigde rus tig en deskundig nader toegelicht. Deze spreker vroeg zich af waarom nu op deze manier de bodem uit de markt moest worden genomen en verklaarde tenslotte, dat zijn afdeling wel met het voorstel mee zou kunnen gaan, als de garantie gegeven werd, dat de regering dc buitenlandse deviezenprijzen zou los laten. Maar op dit laatste had ook de afdeling zelf weinig hoop. Verschillende andere afdelingen gaven nog haar mening te kennen en in zijn antwoord wees de voorzitter er op. hoe de tegenstanders van het voorstel eigen lijk allen de kleine kwèker in bescher ming wilden nemen, mgar dat de een vóór radicale afschaffing van de maatre gelen stemde, terwijl de ander niet al leen het teeltrecht, maar ook 't surplus- fonds gehandhaafd wilde zien. Ten aan zien van de deviezenprijzen merkte hij op, dat men 't standpunt van de L.T.B. kende, namelijk een ruimere mogelijk heid voor de export. Overigens meende hij, dat het bestuursvoorstel in de wir war van uiteenlopende meningen het meest acceptabel was, temeer daSr afzet en productie steeds meer in een vlak komen te liggen en voorkomen moet worden, dat het evenwicht verloren gaat. Het was tenslotte de afdeling Voorhout, die een amendement indiende op het be stuursvoorstel in dier voege, dat behalve het teeltrecht ook het surp'usfonds ge handhaafd zou blijven. Dit amendement werd verworpen met 129 stemmen te gen. 19 blanco en 79 vóór. Het voorstel van het vakgroepbestuur werd daarna aangenomen meti 156 stem men vóór en 72 stemmen tegen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heren J. Elders en P. Oosterveer in het bestuur werden herkozen. Eerstgenoem de tevens als voorzitter. Maandagavond organiseerde de ver eniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld" een fjlmavond, welke tevens de laatste bijeenkomst in dit seizoen was. De voorzitter, mr. A. Bos, introduceerde met een kort woord de heer A. C. Leen- ders, die enige K.L.M.-films zou toe lichten. Deze spreker ontpopte zich als een zeer vlot en vooral geestig causeur. Het filmpje „De K.L.M. vroeger en nu" maakte een merkwaardige indruk, om dat dit een samenstelling was van op namen. uit vroegere perioden en van recente datum. De hoofdschotel was de kleurenfilm „Boven Caraïbische stranden", welke in verschillende Zuid-Amerikaanse landen, die door de K.L.M. bevlogen worden, is opgenomen. Katholieke Verkenners zijn momen teel bezig ledige flessen op te halen. De bedoeling is om van de opbrengst der flessen de vacantiepot te spekken. Vele jongens kunnen hun kampgeld niet be talen, zodat de opbrengst dezer flessen de jongens zeer ten goede komt. Kijkt u nog eens goed met de schoon maak naar de lege flessen, zet deze apart en de Verkenners komen deze persoonlijk afhalen. Op het ogenblik hebben zij er reeds pl.m. 3000. Op 11 Juni a.s. zal er een Rallye voor Solexen worden gehouden, welke Schip hol als einddoel heeft, waar de K. L. M. als gastvrouwe optreedt. Men zal kun nen starten uit Woerden, Gouda, Den Haag, Leiden, Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Rotterdam. Hilversum. Amers foort en Utrecht. De routes zullen leiden langs secon daire en tertiaire wegen door natuur- en stedeschoon. Alle groepen zullen op een bepaalde plaats tezamen komen, vanwaar de tocht tot aan Schiphol een zuivere oriënteringsrit wordt. Alle deelnemers ontvangen een her- innc.ringsplaquette. Zij, die geen strafpunten hebben, wor den bovendien beloond met een rond vlucht. De Indonesische autoriteiten hebben dertig Chinezen gearresteerd op aan klacht van handel in buitenlandse valu ta, aldus meldt U. P. In totaal zou vijf millioen gulden geconfisqueerd zijn. De Amerikaanse gewapende macht heeft met klem ontkend, dat zjj bezig is met experimenten of onderzoekingen aan vliegtuigen of projectielen, die de waarnemingen van de „Vliegende scho tels" zouden kunnen verklaren. Woord voerders van de Amerikaanse lucht macht en de marine hebben verklaard, dat men in de V.S. niet experimenteert met nieuwe wapens, die hoe dan ook op een „vliegende schotel" lijken, aldus meldt U.P. Men heeft dit al eerder ontkend, mdar het nu nogmaals tegengesproken, nadat de New Yorkse radio-commentator .Henry Taylor en het bekende Ameri kaanse tijdschrift „United States News •and World Report" de „Vliegende Scho tels" vereenzelvigd hadden met strikt geheime projecten van de Amerikaanse Tnarine en luchtmacht. De UFA, die eens het grote filmcon- cejrn onder het Nazibewind was, heeft plannen om weer onder eigen leiding films te gaan maken. De UFA hoopt dit plan te kunnen ver- weriielijken deels uit eigen nyddelen, deefc met Rijkssubsidie. De distributie van de UFA-films zal ter hand worden genomen door een aparte organisatie, omdat de UFA. die onder de geallieerde decartellisatiewet valt, zulks niet mag doen. CASTELBIANCO (R. Lloyd), pass. 3 A aril K. Bon. n. R'dam. FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 4 April Dungeness; 5 April v.m. te R'dam verw- GENERAL STUART HEINTZEL- MAN (Nederl.). 4 April van Suez n. Amst. GOYA (R. Lloyd), 8 April v.m. te R'dam verw.; passagiersontscheping 9 u. van. GROOiTE BEER. 4 April van Port Said; 13 April te Amst. verw. Advertentie HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Als het aan het feestcomité met tal rijke sub-comité's weldadige póliepen der honderdjarige Vincentiusvereniging lag, dan zou de eerste pagina van onze krant dagelijks slechts nieuws van dit festijn vermel den. De ijver van dit zwoegende college is werkelijk aandoenlijk en het zijn al lemaal zulke aardige mensen, die zich uitsloven en net is voor zo'n prachtig en uniek doel, dat de weigering om hele pagina's ter beschikking te stellen ze ker geschiedt met ogen vol tranen en een opgekropt gemoed. Dagelijks ontvangt Spaarnebabbelaar brieven van sub-comité's om zijn zwaard een Parker aan te gorden en te pleiten voor volle kinderspaar- busjes, lege loterij-boekjes, afstaan van goede bullen en geen prullen en meer van die zaken. De lezer zal gemerkt hebben, dat het zwaard in de schede is gebleven, maar dat zoals dat plech tig heet de redactie-kolommen wijd open stonden en staan. Voor één aanvrage van sub-comité 41 of 62 daar mhg ik van af zijn ben ik echter gezwicht. „Zou je daar nu niet een oproep voor kunnen plaatsen in een beetje leuk ka der?" vroeg iemand, die ik niets weige ren mag, omdat ik liever heb, dat hij mij ook niets weigert. „Zou ik werkelijk invloed kunnen uitoefenen?" wedervroeg ik. „Jij, zo'n prachtig gebouwde man met een brillante geest, een speelse natuur en. „Hou op", riep ik kwaad, maar ge vleid. „versterf je in je kwalificaties. Vertel nou maar. waarom het gaat...." „Ze zullen zeggen, dat hebben we voor hem over, we mogen hem niet in z'n hemd laten staan, dat doen we ging de invloedrijke onverstoord voort en eerlijk gezegd, begon ik me te voe len. „Nou kort en goed. waar moet ik voor pleiten?" „We hebben nog vele dienstertjes no dig tijdens het festijn „Oudt Haerlem". kittige meiskes. lief en met begrip voor de goede zaak. Serveren is dienen. Twee vliegen dus in één klap...." „Ik begin er niet aan", zei ik resoluut. „Plaats dan een berichtje, dat de meisjes zich kunnen melden...." „Dat is een advertentie", repliceerde ik. „Geldduivels", bromde de invloedrijke en hij holde naar de commerciële afde ling. Advertentie Het feestcomité der honderdjarige Sint Vincentiusvereniging vraagt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van pittige, gedienstige en frisse jonge dochters, die op het festijn „Oudt Haerlem" van 2030 April in het Concertgebouw als dienstertje der verschillende taveernen willen helpen om het hoogst mogelijke rendement te verkrijgen. Telefoon, brievenbus en huisdeur van mevr. v d. Vaart, Prins Mauritslaan 20 zijn in dienst van de opsporing gesteld. Op Maandag 10 April BSMRouwkoop Beker: DRC—DSS Nautilus—DEM NASAssendelft AFCVitesse Halfweg—WE PionierVelsen Hercules—HBC SJCDHS DCGHVC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. De Mijnindus .rieraad heeft in zijn laatste vergadering geconstateerd, dat de landelijke regeiing met betrekking tot het geven van vrijaf op de Nationale Feestdag voor het mijnbedrijf niet uit voerbaar is, aangezien het niet, moge lijk is in het mijnbedrijf een gedeelte van de dag algemeen vrijaf te geven. 5 Mei zal derhalve in het mijn bedrijf normaal worden gewerkt. AMSTERDAM, 3 April 1950. De aandelenmarkt heeft vandaag weer een uitgesproken flauw verloop gehad. Steeds nieuw aan de markt Komend mate riaal blijft de koersen drukken, terwijl de terughoudendheid van tcoperszijoe met de dag groter wordt. De markt opende reeds dadelijk gedrukt met koersverliezen van 3 a 4 pet. ten opzichte van het slot van Vrij dag jl. in dc toonaangevende fondsen, waarna het koerspeii bi] verder verloop nog merendeels inzakte. Later op de middag werd nier en daar enige weerstand geboden, zodat de koers verliezen iets inkrompen. Olies stonden op nieuw onder druk van bet buitenland en liepen geleidelijk 7 pet. terug. (Niet-officiële icoerser Vorig Opening slot 4/4 ii/4 Nederl 194t 100 \<4 3*4 pCL Ned 1950 99 >a 99% Neaerlanc *947 98 v6 g o 93* 3 Nea. t>2-b4 oei tac 99% inschi Grtbk 4b a pCt a? a .\ea. Handei Mil cert 145 A.K U 164> 4 gb 164 v an Berkeis Pateni 112 Caive-Deift cert 134 1/m gb Van Geiaei lob Kon Hoogovens cert 165 V2- U rule ve/ cert. 20512 gl 204 N ea. Kabej 260 Philips 215% 215% Kon Petroleum 266% 266% ..Amsterdam Rubber 113 126 Holl Amerrka torn 153 Kon N Stoomc Mfj 131U 131 „\ea Scneepv Ume 128 %gi 129 avjv. 125 124 Deli Mil cert. 120% 121 Anaconda Copper Bethlenem Steei Chrysler Corp G-eneraJ Electric 'Jenerai Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co, Radio Corp Republic isteeJ Shell Union Oil Southern Pacific Soutnern Railway Tidewater Ufa. 6teeJ 7 3/4 1/4 281/3 28's 34 33% 66% 64% 46% 46 Vi 78% 77 14% 13% 49% 49 "s 53% 54% 20 "o 20% 18% 18 26% 26% 38 V, 37 %b 53% 52% 35 V, 35 25 25 31% .c 31

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2