Eerste nationale bedevaart heden naar Rome vertrokken „De Schelde" krijgt opdracht tot bouw van Zweeds passagiersschip KOM Tweede Paasdag audiëntie bij Z.H. de Paus Tachtig procent van de deelnemers dames Goede-Weekviering Jeruzalem Russen lopen voor de achttiende keer weg BEVRIJDT U Alle scheepswerven ter wereld dongen naar order Amerikaanse druk op Griekenland REPRODUCTIE PORTRET VAN Z.H. DE PAUS In de huizen van alle katholieken Europese samenwerking Verdediging van Amerika Tracteer de kinderen ...en Uzelf! Pierre Monteux Fregatten genoemd naar vlootvoogden DINSDAG 4 APRIL 1950 PAGINA 3 Wegens de Chinese vertegenwoord iging Truman wil geen verklaringen Over trouw der ambtenaren Tentenstad der Verkenners -v - - - n ÜÜÜ1 Kabinet op bredere basis verlangd Moet Marshodl-plan in 1952 vervangen Eisenhower stelt program van drie punten voor LEMCO Raad van Europa inviteert Saargebied en W.-Duitsland METZ CO expositie LEIDSESTRAAT, AMSTERDAM door J. VERMEER Vijf en zeventig jaar De „Van AmsteV' en de „De Bitter" „Glashaven" aan de grond (Van een onzer speciale verslaggevers) Om tien minuten over half negen is vanmorgen de eerste nationale bede vaart, ter gelegenheid van het H. Jaar, uit Maastricht naar Rome vertrok ken. Vanavond bereikt zij Straatsburg en morgenavond komt zij, na twee dagen onafgebroken sporen, tegen schemeravond te Rome aan. Zij telt rond 450 deelnemers en de priesters, die onder leiding van Mgr. D. Huurdeman, met haar meereizen, hebben speciale toestemming gekregen om in de trein de H. Mis te lezen. Allerwaarschijnlijkst worden de pelgrims op Tweede Paasdag door Zijne Heiligheid de Paus in audiëntie ontvangen, waarna op 11 April de gezamenlijke terugreis begint, die daags daarop 's avonds weer in Maastricht eindigt. Eerlijk gezegd, deze eerste nationale bedevaart is een zeer bijzondere bede- Vaart. En dat niet, omdat met deze pel grimage ook een aantal niet-katholie- ken mee naar Rome trekt (dat immers geschiedt bij beide volgende nationale bedevaarten ook), maar omdat zon der dat iemand daarop enige speciale invloed heeft uitgeoefend deze be devaart wel altijd beleend zal blijven als de eerste nationale dames-bedevaart. Tachtig procent van de deelnemers n.l. 7- zo heeft men ons voor het vertrek in Vught verzekerd bestaat uit da- rnes en een groot deel daarvan weer uit onderwijzeressen. Overigens zullen zij met Pasen in Ro me niet de enige Nederlandse vertegen woordiging vormen. Tegelijk met deze grote officiële be devaart gaat n.l. nog een beduidend aantal kleinere groepen naar de H. Stad, zodat mag worden aangenomen, dat ze ker 2000 Nederlanders het Paasfeest in Rome zullen vieren. In totaal komen dit jaar zelfs rond 10.000 landgenoten naar Vaticaanstad. De meesten van hen rei zen met die z.g.n. groepsbedevaarten; dat zijn kleinere pelgrimstochten, ge organiseerd door orden, congregaties, jeugdbewegingen, studentenorganisa ties of standsorganisaties, fo het geheel Precies 50 groepen, waarvan de K.A.B. met 900 deelnemers de grootste en de Rath. Leidse Studentenvereniging met een gezelschap van 120 niet-katholieke Indonesiërs en Chinezen de merkwaar digste is. Tussen deze vele kléine staan dan de drie grote nationale bedevaarten als even zovele hoogtepunten. De be langrijkste daarvan is ongetwijfeld de tweede nationale bedevaart, die op 12 Mei a.s. vertrekt en met welke mgr. Baeten en mgr. Huibers en de minis ters Rutten, Wyers, Teulings en Van Sehaik naar Rome reizen, Tqdens deze pelgrimstocht die tenminste 750 deelnemers zal tellen wordt de H. Vader de maquette aangeboden van de zender, die Katholiek Nederland Hem-ter gelegenheid van het H. Jaar ten geschenke doet De derde Natio nale bedevaart tenslotte vertrekt in October. Reeds nu zijn daarvoor 350 aanmel dingen binnengekomen en men verwacht voor deze reis nog zoveel gegadigden, Op Palmzondag is te Jeruzalem weer trH*?e Ufberg naar de oude stad de traditionele processie gehouden waaraan door zesduizend mensen werd deelge nomen, terwijl naar schatting vijftien duizend mensen de processie gade sloegen. In de komende dagen worden bijna duizend buitenlandse bedevaartgangers verwacht, onder wie groepen uit Ame rika, Frankrijk, Italië, de Philipijnen en Egypte. Het vorig jaar was het aan tal pelgrims slechts gering. Tijdens de Goede Week z^l een aan tal plechtigheden plaats vinden, welke hun hoogtepunt zullen vinden in de pjechtige Hoogmis, welke op Zondag morgen in de basiliek van het H. Graf zal worden opgedragen. Vrijdag zal langs de nauwe straten Van het oude Jeruzalem de kruisweg- Processie gehouden worden, ter nage dachtenis van het lijden en de kruisiging Van Christus. Donderdag wordt de voetwassing her dacht Donderdagmiddag zal, naar in de bedoeling ligt. een katholieke bedevaart gehouden worden naar het Heilig Ce- nakel m het Israëlische gedeelte van m'-btschoon nog niet bekend is, T .s,c grenzen tussen het Arabische en gen overschreden Jeruzalem mo' he^Laalste'AvonndmaalWaS de Zaal Van De gedelegeerden van de Sovjet-Unie en Polen verlieten Maandag de vergade ring vsn de Sociale Commissie der V.N. uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het nationa listische China. Tevoren had de commis sie de beslissing van de voorzitter om ue Russische eis tot verwijdering van de Chinese afgevaardigde buiten de orde te stellen met 12 tegen 3 stemmen goedge keurd. Dit is de achttiende keer, dat een Rus- ®che afgevaardigde een vergadering van een orgaan der V.N. verlaten heeft in verband met de kwestie der Chinese Vertegenwoordiging. President Truman heeft gisteren for meel bekend gemaakt, dat hij de mi- Bister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, de procureur-generaal en de Voorzitter van de ambtenarencommissie de instructie heeft doen toekomen geen gevolg te geven aan de oproeping ver klaringen over de trouw der ambtena zen te komen afleggen. Truman heeft deze zienswijze vervat in een brief aan senator Millard Ty pings, voorzitter van de subcommissie uit de senaat, die een onderzoek instelt baar beweerde gevallen van ..ontrouw" in het departement van buitenlandse zaken. Het drietal had de aanzegging ge kregen vandaag voor de commissie- Tydings te verschijnen met verirouwe- üjke documenten over het aantal per sonen werkzaam of op een of andere wijze betrokken bij het departement van buitenlandse zaken. Truman schrijft. „Geen enkele presi dent geeft ooit gevolg aan een order van het wetgevende lichaam, waarbij aan het uitvoerende lichaam de op dracht wordt gegeven vertrouwelijke documenten ter tafel te brengen, waar van de onthulling door de president Wordt beschouwd als in strijd mqt het openbaar belang". dat men overweegt een extra-trein in te lassen. Bovendien reist bij iedere Nationale Bedevaart nog een beperkt gezelschap per bus en per vliegtuig. In Vught, waar het Ned. Nat. Comité voor het H. Jaar 1950 zetelt, wordt voor al deze pelgrimstochten onafgebroken gezwoegd. Iedere nieuwe pelgrim n.l. veroorzaakt weer een kleine lawine do cumenten en wie iets weet van de moei ten vereist voor het verkrijgen van enige deviezen, die zal kunnen begrijpen, dat de zorg voor 10.00 pelgrims een niet aflatende stroom correspondentie ver oorzaakt. Sinds vorig jaar October zijn dan ook zeven man dag in, dag uit aan de arbeid geweest. Zij zijn bedolven onder brie ven, aanvraagformulieren, richtlijnen, passen en deviezenboekjes en het is uit hun naam, dat wij onze lezers-deelnemers aan komende pelgrimstochten het vol gende vragen: Adverten tie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08, f 7.94. Schrijf niet onnodig om inlichtingen. Veertien dagen voor iedere tocht krij gen alle deelnemers een lijst met uit voerige informaties thuis gestuurd. Meld u niet te laat en o, Nederlandse zui nigheid zo ge geld stort voor uw reis, stort voldoende. Twee dagen zijn de leden van het co mité druk doende geweest met het aan schrijven van deelnemers aan deze eerste nationale pelgrimstocht, die te weinig geld gestort hadden Ongeveer 1000 katholieke vérkenners uit Nederland, Frankrijk, België, Duits land en Italië hebben gisteren hun eigen tentenstad betrokken, een kamp aan de rand van Rome, dat vooral gebouwd is voor de jeugdige pelgrims. De „stad" is Zondag ingewijd. Zij is gewijd aan Sint Joris, de patroon der verkenners. Gisteren is een tweede tentenstad aan de Via Aurelia geopend, die is toegewijd aan Sint Franciscus en armere pelgrims zal huizen. Er zijn thans, naar schatting, reeds 50.000 pelgrims in Rome en elke dag komen treinladingen nieuwe aan. Van de zijde van het Vaticaan is gis teren voorts meegedeeld, dat meer dan 40.000 mensen zich hebben opgegeven voor bijwoning van de Pontificale Hoog mis in de St. Pieter op Paaszondag. De Zoon van SricdeYfe oomtm 45. Wanhopig ijlt Winonah op het kinderbed toe. De Noorman is vlak naast haar. Btjna gelijktijdig bereiken ze het ledikantjeHet is leeg! De eerste ogenblikken spreken zij niet. Beiden staren bewegingloos Tiaar het omwoelde beddegoed, terwijl hun gedachten zich bezighouden met een enkele vraag: Waar is Erwin!!! Winonah is de eerste die zich omdraait en het gezicht in de handen verbergt. In het doodstille vertrek klinkt haar gesmoord snikken troosteloos en verlaten. Behoed zaam komt Eric naast haar staan en trekt haar troostend naar zich toe. Wat ait voor hem betekent na al die jaren, juist op het ogenblik dat hij meent alle beproevingen achter zich te hebben gelaten, zal nooit volledig kunnen worden verteld. Het is sterker dan verdriet, norser dan woede. Een machteloos gevoel van verslagenheid spreidt zich als een floers over z'n denken. Zijn zoon! Hij herinnert zich hoe vrolijk het kind lachte toen zij samen m de tuin speelden. En nu? Op de grond vindt zijn blik alleen maar enkele stukken speelgoed; een paardje een bal, een houten ztvaard; als symbolen van een spel dat plotseling afgebroken is. Er zit een harde brok in zijn keel, die hij niet weg kan slikken. Zwijgend kijkt hij er naar. onderwijl zich als verdoofd afvragend hoe dit kan. Hoe Erwin zo maar, zonder enig spoor, kan zijn verdwenen. „Het moet Lauri zijn," snikt Winonah. „Hij zei al dat hij Erwin morgenochtend wilde meenemen. Natuurlijk is hij teruggekomen om hem verraderlijk te ontvoeren." Eric schudt nadenkend het hoofd. Zoiets lijkt hem niets voor Lauri. Voor zover hij de magiër kent maakt deze zijn plannen vooruit en wijkt daar zo goed als nooit van af. Trouwens, welke reden kan Lauri hebben om Erwin nu reeds mee te nemen. Misschien is er een andere oorzaak," zegt hij. „Ik weet het niet Wat hij evenmin, weet is, dat op dat ogenblik de zwarte gestalte van Lauri plotse ling bij de deur zijn pas inhoudt. De magiër is teruggekeerd om nog enkele dingen met Winonah te bespreken, doch de onverwachte mannenstem doet hem aarzelen. Vooral wanneer hij de stem herkent ,Eric!" mompelt hij verbaasd. „Hoe is dat mogelijk!" Even staat hij in beraad. Hoe hij hier komt is minder belangrijk. Dat hoor ik later wel. Allereerst komt het 'er thans op aan maatregelen te treffen!" En, zich omwendend, sluipt hij geruisloos terug, terwijl een onheilspellende glimlach zijn gelaat een nog dreigender uitdruk king geeft - V- 'pifi 'v-' Een merkwaardige processie trok Vrijdag van de Palestijnse heuvels naar het Colosseum te Rome. Clemente Kardinaal Micara ging met een ruw houten kruis aan hét hoofd van de stoet. Monniken met rouwkappen getooid begeleid den hem en zongen de hymnen van de Kruisweg. Veerfien maal hield de processie in de regen stil, telkens om een der kruiswegstaties te herdenken. De slotplech- tigheid werd midden in het Colosseum, de plaats waar de eerste Christenen gemarteld werden, gehouden. De „Svenska-Amerika Linien" te Go thenburg heeft bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen een nieuw passagiersschip besteld. Het zal vermoedelijk in de herfst van 1952 gereed zijn en dezelfde afmetingen krijgen als de „Gripshoem" van dezelfde rederij. Het krijgt 'n accommodatie voor 750 reizigers en zal de dienst onderhou den op het traject GothenburgNew York. Het schip zal een snelheid van 19 knopen kunnen ontwikkelen. Deze opdracht is de grootste van een Zweed se rederij voor een enkel schip. De Liberale Griekse premier Veuize- Ioo voerde gisteren besprekingen met verschillende partijleiders om te trach ten aan het Amerikaanse verzoek om de basis van de regering te verbreden te voldoen. Wanneer Venizelos daarin niet slaagt zal het gevolg een vermindering van de toegewezen Marshallhulp zijn. De informele besprekingen met de ge matigd linkse partijleiders werden ech ter in welingelichte kringen onvrucht baar genoemd. De moeilijkheden in het Griekse ka binet zijn ontstaan nadat Vrijdag door de Amerikaanse ambassadeur een brief werd gezonden aan Venizelos, waarin cri- tiek wordt uitgeoefend op zijn kabinet dat uitsluitend uit liberalen bestond, be halve de minister van defensie Kanello- poulos. Zondag trad de minister van de fensie af. De Amerikaanse ambassadeur Grady beschuldigde Venizelos ervan een onverantwoordelijk kabinet samenge steld te hebben en er niet in geslaagd te zijn een stabiele regering te vormen. Voorts oefende Grady critiek uit op het feit, dat Venizelos niet onmiddel lijk in het parlement een vertrouwens votum had gehouden en waarschuwde de ambassadeur ervoor dat op de Ame rikaanse hulp drastisch bezuinigd zou worden, tenzij onmiddellijk verande ring in de situatie werd aangebracht. Verleden week kwam het Griekse par lement bijeen, maar onmiddellijk heeft Venizelos de zitting verdaagd tot na de Paasvacantie, zonder een stemming mo gelijk te maken in het parlement, zulks met het doel zichzelf langer gelegenheid te geven zijn positie te consolideren. De minister van landbouw van Saksen Reinhard Uhle is afgetreden en uit de Russische zone naar hét Westen gevlucht, aldus werd gisteren officieel in Beribn bekend geonaakt. Vrijwel alle belangrijke scheepswer ven ter wereld hebben naar deze order medegedongen. De plannen houden ten volle rekening met een aantal bijzon dere wensen, voortspruitende uit de er varingen der rederij met andere sche pen. Rekening is gehouden met twee reizigersklassen: een eerste klasse en een toeristenklasse. De conversatie- en eetzalen dezer twee klassen zullen op hetzelfde dek liggen, waardoor het mo gelijk wordt, de beschikbare ruimte naar de behoeften der beide klassen te verdelen. Zowel de inrichting van Öe conversatiezalen als die van de hutten zal op hoog peil staan. Bijjfcndere aan dacht is besteed aan de snelheid en zee waardigheid van het schip. Het zal voortbewogen worden door twee enkel- werkende tweetakt-dieselmotoren, die vervaardigd worden door Bur&eister en Wain en elk een schroef zullen aan drijven. Van groot belang is nog, dat ook het ontwerpen van de interieurs en de de coraties geheel in Nederlandse handen is gelegd. De opdracht hiertoe is ver strekt aan de firma Mutters in Den Haag. Z. H. Paus Pius XII heeft onlangs aan de Bossche kunstschilder Wim v. d. Plas gelegenheid gegeven Zijn portret te schil deren. De stichting „Actie 1950 ten bate van Katholiek Gemee-nschapswerk" in Den Haag heeft inmiddels de eigendoms- en auteursrechten op dit schilderij verworven en aan de Nederlandse Rotogravure Mij. te Leiden een opdracht verstrekt om van het schilderij reproducties te vervaardigen. De stichting zal trachten deze repro ducties een plaats te doen geven in de huizen van alle Katholieken, in kan toren en fabrieken en in de gebouwen van alle Katholieke inrichtingen, instel lingen en organisaties, om op deze wijze hulde te brengen aan Paus Pius XII en de aanhankelijkheid van Ka tholiek Nederland aan de Paus te ma nifesteren juist in dit Heilig Jaar. Het batig saldo van de verkoop der re producties zal ten goede komen aan het werk der volgende organisaties en instel lingen: Kath. Verbond voor Kinderbescher ming, Nat. Federatie van het Wit Gele Kruis, Ned. R.K. Huisvestingscomité, Bond Zonder Naam, Doofstommen Instituut te St. Michielsgestel. Kath. Thuisfront, Kath. Ge zinszorg, R.K. Blindeninstituut te Grave, Centrale der Kath. Medische Opvoedkun dige Bureaux, Cupertino Stichting, Kath. Sociaal-Kerkelijk Instituut (K.S.K.I.), Mgr. Hoogveld-Instituut, Centraal Verband van St. Franciscus Liefdewerken, R.K. Inter nationale Vereniging tot Bescherming van Meisjes, R.K. Reclasseringsvereniging, Kath. Ned. Persbureau en Nederl. Medisch Mic siecomité (Memisa). „Wij zijn gewikkeld in een gevaarlijke strijd met een onverzoenlijke vijand en wij moeten die strijd tot het einde toe voeren," zo verklaarde generaal Marshall Maandag te Washington, op een plech tigheid ter viering van de tweede ver jaardag van het plan. Het was nood zakelijk het program van hulpverlening aan Europa tot 1952, maar niet langer, onverminderd tot een goed einde te brengen. Na die datum moesten de Eu ropese landen tot een onderlinge samen werking komen om hun voortbestaan en hun voorspoed te verzekeren in een moderne wereld, waar de concurrentie hoogtij viert. De oud-minister van Buitenlandse Zaken gaf toe, dat het zeer moeilijk voor Europa zou zijn zover te komen, dat het in 1952 zichzelf zou kunnen bedruipen. Er zou hard gewerkt moe ten worden. Handelsbelemmeringen moesten weggenomen en nieuwe af zetgebieden gevonden worden. Met betrekking tot de strijd tegen het communisme zei geaieraal Marshall: „Wij zijn gewikkeld in een grote strijd. Gij loopt misschien niet hetzelfde gevaar als soldaten aan het front, maar gij neemt deel aan een actie tegen een vij and, wiens optreden nooit zo gevaarlijk is geweest als thans. Weest op uw hoede De stellingen zijn ingenomen en de overwinning in die strijd is van even veel belang voor de vrede en de voor spoed in de wereld als welke oorlogs overwinning in de geschiedenis ook." De Nederlandse Posterijen zullen alle poststukken van een speciaal stempel voorzien, waarvan de tekst luidt: „Twee jaar Marshall-hulp betekent twee jaar Europees herstel." Generaal Dwight D. Eisenhower heeft Zaterdag een programma van drie pun ten voorgesteld om de verdediging van de V. S. ruggegraad te geven. Deze punten zijn: 1) Versterking van Alaska en de belangrijke vliegvelden aldaar tegen een verrassende aanval uit de lucht door middel van een perma nente strijdmacht van goed getrainde en uitgeruste landtroepen en een radar installatie om luehtraiders te ontdekken en te signaleren. 2) De waarborg dat de luchtmacht in de eerste linie wordt uit gerust met de modernste vliegtuigen en wordt gesteund door een machtige re serve. 3) Voldoende fondsen voor de marine om een speciale anti-onderzee bootstrijdmacht te organiseren, omvat tende torpedojagers, kleine vliegdek schepen, vliegtuigen en andere speciale onderdelen. De democratische senator Elmer Tho mas, in wiens handen de generaal zijn schriftelijke aanbevelingen had gesteld, verklaarde, dat Eisenhower door zijn brief zijn aan de senatoren gedane be loften had ingelost, dat hij een uiteen zetting zou geven van de wijzigingen, die hij gemaakt wilde zien in de begro ting voor landsverdediging van presi dent Truman voor het fiscale jaar 1951 ad 14 milliard dollar. Advertentie JUlKkRWERKFABRliK ROTTERDAM Het Comité van ministers van de Raad van Europa heeft officieel mede gedeeld, dat het Saargebied en WeA Duitsland voor vertegenwoordiging in de Raad zijn uitgenodigd. In het slot communiqué, waarin dit wordt medege deeld, zegt het Comité van ministers verder nog, dat er een Commissie van Negen Man is ingesteld, welke de be trekkingen tussen de consultatieve ver gadering en haar commissies enerzijds en het Comité van Ministers anderzijds moet verbeteren. Voorts heeft het Comité een resolutie goedgekeurd, waarin wordt bepaald, dat er te Parijs een commissie wordt opge richt, welke, onder voorzitterschap van de Turkse ambassadeur, een schakel moet vormen tussen de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Europa. De Commissie van Negen Man, welke de betrekkingen tussen het Comité van Ministers en de Consultatieve Vergade ring moet verbeteren, is als volgt sa mengesteld: Ernest Bevin (Engeland); Robert Schuman (Frankrijk); Graaf Carlo Sforza (Italië) en Halvard Lange (Noorwegen), allen benoemd door het Comité van Ministers, en Sir David MaxwellFyfe (Engeland); Paul Henri Spaak (België); George Drossos (Grie kenland); Stefano Jacini (Italië) en Guy Mollet (Frankrijk), benoemd door de Consultatieve Vergadering. Het Comité van Ministers zal weer bijeenkomen in Juni. Kenneth de Courcy, de Britse uitgever van de „Intelligence Digest" verklaarde gisteren te Montreal dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten in ieder geval eén jaar voor is met de ontwikkeling van de water stofbom. De Courcy verklaarde voorts: „Wij geloven dat gedurende de vorige zomer in Rusland twee bommen tot ontploffing zijn gebracht". Advertentie Katoenen kledingstoffen Handdruk „Maar hoe moet dat nu met Elly? riep ik in vertwijfeling uit „De gedachte, dat zij weg is, maakt mij waanzinnig." „Stel je gerust. Eerst haar te ontvoe ren ligt voor de hand. Hij hoopt nu min der moeite met ons, speciaal met jou te hebben. Zo erg ver mis is Satan niet; dat bleek gisteravond wel." „Hum ja. U kunt gelijk hebben, maar toch.... Alleen, hoe stelt hij zich nu voor om ons de hoek om te sturen? Een onverwachte poging, een bom, een mes- stoot, vergif? Het lijkt mij iets onmoge lijks met dat heirleger rechercheurs hier in de omgeving." „Veel onmogelijks bestaat hier niet op aarde. Maar je vergeet, dat onze vriend een specialiteit in het uitvinden van alle mogelijke krijgslisten is, waarbij hij ab soluut geen rekening houdt met de al gemene, zelfs onder misdadigers ver breide, begrippen van fair-play e, d. Dus daarom: dubbel opgepast, niet waar? En ondertussen, klaar bij de minste of ge ringste achteloosheid van zijn kant om toe te slaan. Eén voordeel is al behaald." „Wat dan?" „Wel, die zwarte helper van hem, die je buiten gevecht gesteld hebt. Veel is het weliswaar niet, maar toch.... Wat is er nu weer?" De telefoon belde. Met een half-ge- ergerd, half gretig gebaar nam hij de hoorn van de haak. Toen hij hem heel langzaam en nadenkend weer neerlegde, lag er een vreemde trek op zijn gelaat „Dat was Bouwman met het laatste nieuws", vertelde hij. „Het schijnt wer kelijk. dat er een kleine verandering in algemene methodes van Satan is ge komen, sinds twee jaar. Hij veroorlooft zich meer direct geweld tegenover de politie en neemt meer risico aan. Van ochtend, heel in de vroegte, hielden twee rijksveldwachters zijn wagen aan, heel toevallig, wegens een kleine maxi mum snelheidsovertreding, 't Was een open touringcar, die ze rustig zouden hebben laten passeren, zonder die over treding, want ze waren eigenlijk op de uitkijk naar een grote limousine. De wagen stopte en er stapten drie per sonen uit, een kleine, vreemd gebochel de man met een sterk terugstotend uiterlijk, een reus van een pakzwarte neger en een persoon, die er uitzag als een soort ex-bokskampioen met een valse baard en een net colbertje met een chique regenjas De laatsgenoemde twee mannen grepen zonder meer krachtig in, wurgden de sterkste van de beide politie-agenten en lieten de anderen half doodgeslagen liggen. Ze werden een paar uur geleden pas ge vonden en de overlevende kwam een half uur geleden pas bij kennis." „Waar is dat gebeurd?" „Dat is nog het merkwaardigste. Geen kwartier van die boerderij, waar wij eergisteren zo heerlijk bot vingen." „Toe maar! Maar die boerderij staat toch immers onder bewaking? En de bewoners bleken volkomen onschuldig aan medeplichtigheid te zijn." „Daar zit juist het merkwaardige in. Als dat allemaal anders was, zou het heel gewoon, zelfs te verwachten zijn, dat Satan in die richting te vinden was, maar nuEnfin, vermoedelijk is dit weer een geraffineerde toepassing van de regel: als je iets wil verbergen, toon het dan zo openlijk mogelijk". „En wat dacht ute doen?" „Natuurlijk gaan we kijken. Je kunt nooit weten, nietwaar? Maar er is nóg iets „Zo, dat zijn we ook niet van Satan gewoon, zo veel gegevens en publici teit". „Je neemt mij de woorden uit de mond. Het „nog iets" is overigens niet zo buitengewoon bijzonder. Een kapi tein van de genie, standplaats Utrecht, maakte in de vroege ochtenduren een fietstochtje, zoals hij iedere morgen doet, ijs en weder dienende. Hij hoorde het snorrende geluid van een vliegtuig motor, keek met matige belangstelling, welke Soesterbergse collega al zo vroeg uit de veren was en zag een op vrij grote hoogte vliegend toestel, dat hij niet kon herkennen en dat hem vreemd voorkwam. Toevallig had hij zijn bi nocle bij zich en onderscheidde het toe stel toen beter. Even toevallig is hij een vriend van de Utrechtse hoofdcommis saris en dientengevolge half en half op de hoogte van onze geheimzinnige af faire. Vandaar, dat hij een en ander rapporteerde aan die commissaris, die het onmiddellijk aan Dep. Haag telefo neerde. De vliegmachine kwam uit de richting Hilversum". „En hoe laat was dat?" „Nou ja. zeg, de tijden kloppen na tuurlijk. Het was zeven uur vanoch tend en de veldwachters werden om half vijf ongeveer in de verdere uit oefening van hun functie bemoeilijkt. Kom, we zullen eens vertrekken, anders komen we er nooit." Toen ik, eenmaal op straat, rechtsaf wou slaan, naar de garage om de hoek. hield hij mij tegen. „Da s waar ook. Ik vergat je te ver tellen, dat de wagen hier niet is. Gis teravond in Rotterdam reed 'n boeren pummel van een autochauffeur zo bui tengewoon handig tegen mij op. dat de halve motorkast in puin ligt. Die kar is reddeloos verloren, vermoed ik. Het scheelde geen haar of ik had het stuur in mijn maag gehad, maar ik sprong juist bijtijds op zij. Het was zuiver de schuld van die bus-maniak. Hij zou ge arresteerd zijn geworden, als ik niet voor de vorm zelf schuld had bekend. Nu wordt hij gevolgd door twee van de beste Rotterdamse recherche-mannetjes. Dergelijke fantastische ongelukken zijn verdacht. Wie weet, of hij niet een schakel oplevert". „Drommels ja. Hoe kwam het?" „Och,- 't was erg alledaags. Ik reed zoveel mogelijk rechts op de Nieuwe Binnenweg en passeerde een handwagen juist tussen het trottoir en de vlucht heuvel. Van de andere kant kwam een kolossale bus van de dienst op Vlaar- aingen, heel langzaam, die er best langs kon, maar overigens verplicht was an ders zijn vaart te minderen, In plaats daarvan gaf hij ineens vol gas en stuur de scheef. Ik dacht: bonjour, daar ga je. Gooi de remmen erop, draai scherp rechts en laat jezelf opzij vallen. Dat redde mij het leven vermoedelijk, want de rest was natuurlijk te laat. De hand wagen lag in stukjes en brokjes en de Cadillac in scherven. De schok was eenvoudig enorm. Ik belde vanochtend de Rotterdamse agent van de Cadillac op, waarheen de ruïne vervoerd is, maar hij ziet er geen gat in om hem nog te herstellen." „Dus daar draait de verzekering voor op? (Wordt vervolgd) Pierre Monteux wordt vandaag vijf en zeventig jaar. Hij is Parijzenaar van geboorte, heeft daar ook gestudeerd en de eerste stappen van zijn muzikale loopbaan gezet en hij is Fransman ge bleven, hoezeer h|j ook cosmopoliet ge worden moge zijn. Met de eerste prijs voor vioolspel had hij in 1896 het Pa- rijse conservatorium verlaten; tot 1911 speelde hij in kamermuziekensembles en was leider van de Concerts Berlioz. Toen werd hij orkest-directeur van Djaghilew's „Les Ballets Russes", waar mede hij in 1917 in Amerika terecht kwam. Daar is hij aan het Metropolitan Opera House van New York dirigent geweest voor het Franse repertoire en nadien overgegaan naar het Boston Symphony Orchestra. In het seizoen 19241925 was hij voor het eerst g3«s- dirigent van het Concertgebouworkest, waarover hij tien achtereenvolgende seizoenen de staf gezwaaid heeft. Te genwoordig dirigeert hij in San Fran cisco, maar de faam, die hij zich in Nederland verworven heeft, is er niet minder om geworden. Hij treedt hier nog regelmatig op. Ook deze zomer zal hij tijdens het Holland Festival het Concertgebouworkest dirigeren, zowel bij de integrale uitvoering van Berliog' Romeo et Juliette op 24 Juni als bij de begeleiding van het Petrouchka-ballet door het Ballet de Monte Carlo. Hij zal dan trouwens gehuldigd worden bij de première van Weber's „Oberon" door de Nederlandse Opera, waarbij hij de muzikale leiding heeft. Het heeft de Koningin behaagd de eerste twee fregatten, welke Nederland van de Verenigde Staten ontvangt, de namen Hr. Ms. „Van Amstel" en „De Bitter" te verlenen. Beiden waren Hol landse vlootvoogden in de zeventiende eeuw. Kapitein ter zee Van Amstel diende in de Gouden Eeuw geruime tijd onder De. Ruyter. Hij onderscheidde zich bij zonder tijdens de vierdaagse en twee daagse zeeslag in 1866 en was comman deur van de „Tijdverdrijf", dat deelnam aan de. tocht naar Chatham. Commandeur De Bitter heeft zich o.a. tijdens de slag bij Terheidë onderschei den. Na de eerste Engelse oorlog trok hij naar Indië, waar hij o.a. deelnam aan de. veroveringen van Colombo en Cochen. Als commandeur van de re tourvloot in 1664, de kostbaarste ooit naar Nederland verzonden, bracht hij, terwijl de Engelsen hem aanvielen, zijn schepen behouden naar Nederland, waar hem een plechtige ontvangst ten deel viel. Hij kreeg een hoge onder scheiding. Het Nederlandse m.s. „Glashaven" van de rederij Gebrs. van Uden te Rotterdam is Maandagmiddag bij Westkapelle aan de grond gevaren. Sleepboten hebben het schip in de late namiddag vlot gekregen en het de haven van Vlissingen binnen gesleept. Als oorzaak van het vastlopen wordt machineschade aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3