Vrees voor werkloosheid drukt zeer zwaar op Franse arbeidersklasse RIJNVAART VOOR EEN ZEER ERNSTIGE CRISIS Is huisvrouw zijn een beroep? JAMAICA IS EEN RIJK LAND Franse Episcopaat neemt het voor de werknemers op Armzalige toestand op Nieuw-Guinea A doch met meer dan 130.000 werklozen Beschouwingen over 0., K. en W. Communistische opzet gedeeltelijk mislukt De rum een duivel, die getemd moet worden Honderden schepen in Rotterdamse haven doen dienst als opslagplaats voor graan Diamanthandelaar tijdens bezetting verraden? K.L.M. vervoert gratis voedsel door de lacht Noodkreet uit Manokwari Eén jaar voorwaardelijk voor rechercheur Besturen van VVV.'s „OP REIS IN EIGEN LAND" DINSDAG 4 APRIL 1950 I..JTNA 5 Werkgevers halstarrig chicken kippensoep Uitspraak Episcopaat PAASLOTERU UW LOTKAART VOOR DE NATIONALE AL INGEZONDEN? Duitsers willen de beheers- vloot terug hebben Vijftien jaar geëist tegen Joodse Nederlander Pater S. Bennenbroek onderscheiden Mgr. Levebvre in Nederland Pater Heymeyer S.J. 60 jaar KING'S VIRGINIA En, zo ja, wat zijn de consequenties? Schuldig aan arrestatie van Joodse landgenoten LEVENSLANG GEËIST Tegen voortvluchtige ex-burgemeester Voorlopig verslag van de Eerste Kamer Notaris aangehouden U bereikt 80.000 gezinnen! Hoe komt het, dat de laatste staking in Frankrijk, die toch de stenn had van de verschillende vakbonden en die gerechtvaardigd werd door de te lage lonen, op een mislukking is uitgelopen? Het was geen gunstig ogenblik zeggen sommigen. Het is waar, dat in sommi ge gevallen de staking werd uitgeroepen, terwijl onderhandelingen aan de gang waren. Dat moest op de werkgevers en zelfs op een deel der arbeiders wel een ongunstige indruk maken. Dit laatste is een verklaring voor het feit, dat er meer voorstanders waren van de staking (die in die zin hun stem hadden uitgebracht) dan werkelijke stakers. Maar het ogenblik was vooral slecht gekozen wegens het gevaar Voor werk loosheid, dat steeds zwaarder drukt op de arbeidersklasse. Het aantal werklozen is op het ogenblik nog wel niet groot (52.000 werklozen, die steun genieten, waarvan 33.000 in het gebied van Parijs), maar dit neemt regelmatig toe. Meer dan 160.000 aanvragen voor werk waren op 1 Februari 1950 niet voldaan en dit aantal stijgt voortdurend. Steeds meer arbeiders worden ontslagen en velen vre zen geen werk meer te zullen vinden. Men moet ook rekening houden met een zekere stakingsmoeheid. Te veel stakingen zijn uitgebuit voor politieke doelein den. Te veel stakers zijn sinds enige jaren meegesleurd in een strijd, die niet de hunne was. Men heeft hun psychologische weerstand verbruikt. En hun mate riële weerstand is zeer beperkt. Aan een stakende arbeider van de Renault-fa- brieken vroeg ik: „Wat zul je morgen eten?" „Linzen, net als gisteren", ant woordde hij. Zij, die het meest reden hebben om te staken, omdat zij de laagste lonen hebben, zijn ook degenen, die het minst de gelegenheid hebben om het te doen. Een Franse arbeider heeft gemiddeld minstens een jaar nodig om de ver liezen en de schulden van een maand staken te boven te komen. minimum verzekerd worden? Ook in de kringen der werkgevers zelf, die een heel dossier hadden samengesteld om hun houding te rechtvaardigen en dit aan geestelijke en politieke autoritei ten hadden gezonden, is hierover enige deining ontstaan. Verschillende groepen van werkgevers hebben voorgesteld, dat een onderneming geen dividend zou uit keren zolang er in haar bedrijf te lage lonen werden betaald. Zy waren getrof fen door de opmerking, die een militant lid van de christelijke vakbond tegen een van hen had gemaakt: „Men vraagt van ons arbeiders, dat wij lid worden van de christelijke vakverenigingen, op dat wij ons bij onze eisen niet laten mee sleuren door een zuiver materialistische geest, doch men vraagt ditzelfde niet van de christelijke werkgevers. Zijt gij beter beschermd? Is er niet veel mate rialisme in uw tegenwoordige houding?" De communisten hebben voortdurend geprobeerd deze staking uit te bui ten. Hier en daar is hun dit gelukt, maar over het algemeen is de staking, vooral in de eerste weken, correct en zonder bij bedoeling geweest. Zij hadden ze willen verlengen tot de aankomst van de Ame rikaanse wapens, die in het kader van het Atlantisch pact naar Frankrijk ge zonden worden. Hun doel is op de eerste plaats ontevredenheid te scheppen en de economie te ontwrichten. Men moet rekening houden met nieu we stakingsonrust, die zonder twijfel niet meer het essentieel sociale karak ter zal hebben van de stakingen van Februari en Maart. Het zou onjuist zyn zekere sabotageacties te verwarren met zekere werkstakingen; een cam pagne vooi de rechtvaardigheid met een politieke campagne, die een onder deel vormt van een internationale stra tegie. De communisten weteii zeer goed dat zij op dit ogenblik geen kans heli- ben om in Frankrijk de macht in han den te nemen. Zij trachten derhalve de huidige overheid in discrediet en in moeilijkheden te brengen. De betogingen en de vechtpartijen, die zij hebben uitgelokt in de Nationale Ver gadering, maken deel uit van hetzelfde plan als de sabotage-acties en de politie ke stakingen. Wanneer men een volk net geloof in zijn democratische instel lingen heeft doen verliezen, wanneer men zijn economisch leven, dat bezig was te herstellen, ontwricht, wanneer men vals gespeeld heeft in het spel der sociale betrekkingen, heeft men het rijp gemaakt, zowel voor fascisme als voor communisme Demoraliseren, in discre diet brengen, wanorde scheppen, dat schijnt op het ogenblik het doel te zijn van de Franse communistische partij. Het is duidelijk, dat de kracht, die de werkgevers getoond hebben bij de sta kingen waarover ik spreek, een der re denen is geweest van het bijna geheel on vervuld blijven van de eisen. In koor hebben de werkgevers verkondigd, dat zij niet meer dan 5 pet. loonsverhoging konden geven zonder dat ook de prijzen zouden moeten worden verhoogd. In som mige gevallen was dit wel, in andere min der waar. Maar, zo antwoordden zij hierop, als een werkgever in een bepaalde stad 10 pet. loonsverhoging;«ou hebben ge geven omdat hij het kon," dan zouden alle andere fabrieken in dezelfde stad het voorwerp zijn geweest van een actie voor 10 pet. loonsverhoging, terwijl zij die niet zouden hebben kunnen geven. Als de limiet voor de salarisverhogin gen in vrij korte tijd wordt bereikt, zeg gen zij eveneens niet zonder reden, zal onze economie in verschillende gevallen de last ondervinden van een verstoord evenwicht. Om de lonen te kunnen ver hogen zou ook de productiviteit verhoogd moeten worden, d.w.z. zou het werk ra tioneler moeten worden georganiseerd, zou aan de qualificatie „geschoold" zin gegeven moeten worden (vóór de oorlog verdiende een geschoolde arbeider 53 pet. meer dan een ongeschoolde, thans slechts 32 pet.), en zou tenslotte het gehele ver koopapparaat, dat overdreven groot is moeten worden herzien. Welke antwoorden konden de vakbon den geven op deze technische argumen ten? Zij zouden, zoals dat bij sommige Amerikaanse vakbonden het geval is, moeten beschikken over deskundige or ganisators, die naar die ondernemingen gezonden zouden kunnen worden, waar van de leiders voorgeven niet in staat te zijn de lonen te verhogen. Maar de Franse vakbonden zijn op dit gebied slecht bewapend voor de strijd en dit is een van de fundamentele oorzaken van hun nederlagen. Bovendien zouden zij niet hebben kunnen voorbijgaan aan de eisen van de concurrentie en aan de ge biedende eisen van de productie. Maar hier raken wij nu juist aan de kern van het probleem. Mag de zorg voor de productie voorrang hebben bo ven de zorg voor de mens? Moet niet op de eerste plaats en vóór alles het levens- Advertentie LIEBIG FANTASTISCH beden Het is deze zorg voor de mens, die de houding van de Kerk in dit conflict heeft bepaald. Ongetwijfeld heeft het Franse Episcopaat zich nooit zo duide lijk en zo eensgezind over een dergelijk onderwerp uitgesproken: „Wij hebben hier niet te doen met een politieke agi tatie", schrijft de bisschop van La Ro- chelle. „De Kerk staat aan de kant van de arbeiders om een zowel materieel als geestelijk menswaardiger leven te vragen", zegt mgr. Lallier, bisschop van Nancy. Van zijn kant schrijft Mgr. Ancel, bisschop van Lyon, in een dagbladarti kel: „Een economische organisatie, die niet de mogelijkheid biedt om aan de arbeider een loon te geven, waarvan hij inderdaad kan leven, is een slechte or ganisatie. Men zal zeggen: „Er is geen mogelijkheid om het anders te doen". Is dit duidelijk? Dan zal ik op mijn beurt een vraag stellen: Zijn alle econo mische plannenmakers en zijn alle werkgevers er op de eerste plaats op uit om aan de werknemer een loon te verzekeren, waarvan hij inderdaad kan leven?" Enige tijd tevoren sprak mgr. Théas zijn afkeuring uit over „een hervatting van het kapitalistisch offensief" en hij wees op de gevallen, waarin fabrïeks- directies hadden geweigerd met de arbeiders te onderhandelen. Dezelfde houding treft men aan by mgr. Lebrun, bisschop van Autun: „Men kan niet dulden, dat in een wereld, waarin onmetelijke fortuinen worden vergaard en waarin de balans van som mige ondernemingen enorme winsten aanwijst, de arbeiders niet een reëel menswaardig loon ontvangen of dat de armen, ondanks hard werken, sterven van honger en kouMen kan niet dulden, dat de leiders, de groten, de machtigen dezer wereld, die het aan niets ontbreekt, die zeer grote salaris sen of inkomens ontvangen, steeds maar weer in redevoeringen komen verklaren, dat het proletariaat moet wachten. De christenen moeten derhalve werken voor de hervorming van de so ciale structuur". En zy zullen er aan werken zonder een blad voor de mond te nemen: „Te veel mensen hebben te lijden door on rechtvaardigheid", schrijft Kardinaal Saliège. „Encyclieken en Herderlijke Brieven alleen zyn niet voldoende. Op elk terrein moet een energieke en vol hardende sociale actie gevoerd worden om een rechtvaardig minimum te be reiken. Onze verklaringen van broeder lijke liefde zouden in de ogen van de wereld voor farizeïsch doorgaan als het anders was". En toch houden wij vol, dat Jamaica rijker is. Een land waar alles groeit wat men bedenken kan en waar suiker tabak, vruchten, cacao, koffie, hout soorten tot de meest merkwaardige toe, vandaan komen tot een waarde van vele millioenen ponden, staat er economisch n.l. beter voor dan een dat door een olieraffinaderij, die er toeval lig gevestigd is, in een weelde terecht is gekomen, waarvan men zich met angst afvraagt welke injecties nodig zijn om de benen te versterken die deze weelde moeten torsen. Een minder prettige kennismaking Mgr. Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, deelt sigaren uit aan oude ar beiders, na de maaltijd, die de aartsbisschop zelf opdiende in het tehuis voor ouden van dagen der kleine zusters van de armen. AI deze stellingnamen hebben de katholieke publieke opinie, die enigs zins misleid was door de pers en die dreigde in te slapen, wakker geschud. In verschillende arbeidersparochies heeft de geestelijkheid geldinzamelingen ge houden voor de stakers of de stakings- comité's geholpen, zonder aanzien van gezindheid. Maar dit is nog niet meer dan voldoen aan de plicht van naasten liefde. En zoals een gemeenschappelijke verklaring van de Kardinalen en Aarts bisschoppen van Frankrijk onderlijnt: „Een arbeidsconflict, dht slechts zijn op lossing vindt in de uitputting van de arbeiders, heeft verschrikkelijke ran cunes tot gevolg en opent de weg tot geweld". J. P. DUBOIS-DUMéE. Advertentie (ten bate van het werk der Katholieke Actie in Nederland) Goedgek. bij Min. besluit van 24-2-50, 2de Afd. A. No. 2422 ééN TREKKING OP IS MEI A.S. met prijzen t.w.v. 5000,2500,1500,1000,enz. EEN KWARTJE PER LOT! Lotkaarten gratis en franco verkrijgbaar bij Postbus 2, Heemstede. Sinds enige weken schijnen de Rijnschepen een nieuwe bestemming gekregen te hebben, n.l. opslagplaats van goederen. Honderden schepen liggen in de Rot terdamse haven en in andere Rijnhavens werkloos naast elkaar. Ze worden nu gebruikt om er graan in op te slaan. Zo kunnen de Rijnschippers, die geen vrach ten kunnen krijgen, hun schepen tenminste nog enigszins rendabel maken. Dat is dan ook, zo verzekerde men ons van de zijde der particuliere Rijnvaart, het enige lichtpunt in de toekomst van de Rijnvaart! Over het geheel genomen is de toestand zeer zorgelijk en de vrees is niet ongegrond, dat .de Rijnvaart voor een ernstige crisis staat. Het voortduren van deze toestand tast de liquiditeitsposi tie van de rederijen, die toch reeds aanzienlijk verzwakt is, ernstig aan; de par ticuliere reders zouden nog zuiniger moeten gaan leven.... Een feit is het, dat de bedrijvigheid in het Rijnverkeer sinds Februari sterk is verminderd. Het aantal schepen, dat op vracht wacht, nam steeds meer toe. De wachttijden, vooral voor grote sche pen, werden steeds langer, soms wel zes tot zeven weken. Gaat men de oorzaken van dit plotseling dalen van het vervoer na. dan is daar allereerst de vermin derde kolenexport en de daling van de ertsaanvoer. Verder hebben de Duitse Spoorwegen, ondanks protesten van de Duitse binnenschippers hun veflaagde tarieven, speciaal voor het vervoer van kolen, gehandhaafd. Deze- spoorweg- politiek drukt vanzelfsprekend ook op de internationale Rijnvaart. Vervolgens maakt de Nederlandse Rijnvaart zich ernstig bezorgd over de vrachtprijzen- politiek van de Duitse Rijnvaart, waar door de vrachtprijzen tussen de Ruhr en Mannheim zo hoog gehouden worden, dat een vergroting van het vervoers volume uitblijft. Dit alles heeft tot ge volg gehad, dat binnen een half jaar de vrachten van Rotterdam naar Mannheim met meer dan de helft gehalveerd zijn, terwijl de kosten steeds maar hoger ge worden zyn. Op geen enkele wijze wordt er iets voor de nood in de Nederlandse Rijn vaart gedaan. Van de inschakeling van de Nederlandse Rijnvaart in het bin nenlandse Rijnverkeer in Duitsland, zoals dat onlangs in Frankfort over eengekomen was, is niets terecht ge komen. Een poging om op een con ferentie te Duisburg de landen, die belang hebben by het verkeer op de Ryn, bijeen te brengen, is grandioos mislukt. Men houdt zich aan geen enkele afspraak, zowel wat het bin- Vijftien jaar met aftrek van bijna vief jaar voor-internering heeft de Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafka mer van de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank geëist tegen de 41-ja rige auto-expert A. S. de J. uit Hilver sum, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de jaren 1942 en 1943 als V-man werkzaamheden heeft verricht voor het z.g. Devisen Schutz Kommando. Dit proces was begonnen op 13 Maart j.l„ maar toen aangehouden voor het horen van een aantal extra getuigen, onder wie familieleden van de vroeger in Brussel woonachtige Joodse Neder lander Da Costa, een diamanthandelaar, die zich met verdachte in 1943 naar Ne derland begaf om zaken te doen en toen samen met verdachte bij een tramhalte werd gearresteerd. Deze getuigen waren allen van mening, dat Da Costa zijn ar restatie te wijten had aan het verraad van verdachte. Deze zeide echter, dat hij er als V-man van het D.S.K. zelf geen enkel belang bij had mensen te laten arresteren en dat de arrestatie alleen te wijten was aan zijn eigen Joodse uiterlijk en aan het feit, dat hij zonder ster rondliep. Na de arrestatie werd verdachte spoedig weer op vrije voeten gelaten, omdat men bij het Devisen Schutz Kommando natuurlijk ontdekte een van de eigen mannen te hebben gear resteerd. Da Costa daarentegen was door een samenloop van omstandig heden in arrest gebleven en op trans port gesteld naar Brussel. Daar was hij opgesloten in een kamp voor ge privilegieerde Joden, maar en dit laatste vertelde zijn eigen dochter als getuige door een onbegrijpelijk Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. de hoogeerw. pater Simon Bennenbroek O.F.M., wo nende te Megen (N-Br.). Mgr. Levebvre, Apostolisch Vicaris van Dakar (Frans West Afrika) en tevens Apostolisch Delegaat voor alle Franse Koloniën in Afrika heeft een kort be zoek aan Nederland gebracht. Woensdag 5 April a.s. viert pater dr. Heymeyer S.J., Aalmoezenier van de Pers en Geestelijk adviseur van de Ka tholieke Nederlandse Journalistenkring, zijn zestigste verjaardag. misverstand vlak voor de bevrijding nog naar Duitsland getransporteerd. Daar is hij omgekomen. De verdediger, mr. B. Stoppelsteen, achtte het bewijs van verraad niet be wezen wel dat van economische colla boratie. Hij meende, dat de overleden Da Costa kort na zijn arrestatie volko men te goeder trouw geloofd heeft, dat verdachte hem verraden had, een over tuiging, die Da Costa aan zijn familie had medegedeeld. Aangezien verdachte reeds in 1944 bij de prille bevrijding van Frankrijk aldaar is gearresteerd (nog wel onder verdenking van spionnage, hetgeen volkomen ten onrechte is ge bleken) en dus reeds bijna zes jaar in gevangenschap heeft doorgebracht, ver zocht hij de rechtbank de uiterste cle mentie voor de wel bewezen economi sche collaboratie met de vijand. Uitspraak 17 April nenland betreft, als op internationaal gebied. Tevergeefs zal men blijven vachten op Duitse voorstellen. Het grensoverschrijdende verkeer is aan een controle onderworpen, waarop geen enkele sanctie bestaat bij over treding van wat is voorgeschreven, zodat een ieder, die dat wenst, het reglement vrijelijk kan overtreden. Er zijn schippers, die reeds een slordige honderd waarschuwingen in hun zak hebben. Toch blijft dc Regering aar zelen de knoop eindelijk eens door te hakken. Als klap op de vuurpijl komt bij dit' alles nog, dat de Duitsers de beheers- vloot schepen, die krachtens het Be sluit Vijandelijk Vermogen na de wa penstilstand aan het Beheers-Instituut werden overgedragen thans terug willen hebben. Het schijnt, dat Neder land niet onder deze eis pit zal kunnen. De gevolgen hiervan zouden even dwaas als ernstig zijn. Door het afstaan van deze vloot zou dè Duitse scheepsruimte vergroot worden en dus aan de Neder landse Rijnvaart een nog grotere con currentie kunnen bieden. De gedupeerde reders, die uit de beheersvloot op de meest geschikte wijze hun oorlogsschade vergoed hadden kunnen krijgen, zullen nu genoodzaakt zijn met het betrekkelijk weinige, dat zij voor hun oorlogsschade krijgen uitgekeerd, nieuwe schepen te bouwen en dit, terwijl de totale Rijn- vloot toch reeds te groot is. In Rijnvaartkringen vraagt men zich dan ook met bezorgdheid af hoe lang deze toestand, die catastrophale vormen dreigt te gaan aannemen, nog zal voort duren. Zou het dan inderdaad voor de particuliere reder wenselijker zijn, dat hij groenteboer, parlevinker of iets der gelijks wordt? Te Den Haag is gevestigd een stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinee Comi té", dat, min of meer trachtend a-politiek te blijven en .afwachtend wat de toe komst van Irian zal zijn, de band wil versterken tussen Nederland en Nieuw- Guinea, o.a. door propaganda op de scholen en door het stimuleren van adopta- tie van nederzettingen aldaar door Nederlandse steden zo is het mogelijk, dat Arnhem Manokwari zal adopteren en Hilversum Hollandia. De voornaamste taak, waar deze stich ting zich echter thans voor ziet gesteld, is het verlenen van hulp, zowel aan Europeanen, Indo-Europeanen als Iria- nen, die zich, volgens de gegevens, welke in Nederland zijn binnengekomen, in vaak armzalige toestand bevinden. Het aantal Europeanen in Nieuw-Guinea is op sommige plaatsen na de souve- reiniteitsoverdracht vervijftienvoudigd. Velen van deze kolonisten zijn in be rooide toestand aldaar aangekomen en behalve dat de huisvesting voor talrij ken hunner nagenoeg alles te wensen overlaat, is er een gebrek aan levens- en geneesmiddelen, dat, volgens de mededelingen van het comité, ontstel lende vormen dreigt aan te nemen. Zo zou de zuigelingensterfte reeds rond 80 procent zijn. Van officiële zijde wordt echter ontkend, dat de toestand alar merend is. Een aantal Nederlandse fabrikanten heeft geholpen met allerlei soorten textiel en met medewerking van de Rotterdamsche Lloyd en de Maatschap pij Nederland, die de helft van de vrachtkosten voor hun rekening nemen, kunnen nu verschillende hoog nodige goederen naar Nieuw-Guinea verscheept worden, al wil dit geenszins zeggen, dat de nood hiermede gelenigd is. Met de „Bantam" gaat op 6 April een vrij grote zending havermout in blik weg en de K.L.M. vervoert wekelijks gratis 100 kg. kindermeel, havermout en dextropur. Het comité, dat samenwerking zoekt met missie en zending, brengt deze hulp gratis en rekent daartoe op de steun van brede lagen der Nederlandse se- 'volking. Naast de voorziening in de noden, die Advertentie Is Chesterton in „Wat wen d;e jn een beroep zijn mankeert de wereld?" tewerkgesteld, onder de ver schillende sociale^ wetten,^aa. de veelzijdigheid van de vrouw in haar gezinstaak wil aantonen, vergelijkt hij haar met een koningin, die binnen een bepaald gebied te beslissen heeft over ver kopen feestmalen, werken en vacanties; die binnen een bepaald terrein als een wa renhuis speelgoed, lakens, schoenen, koekjes en boeken verschaft, maar ook binnen bepaalde grenzen als een wijsgeer zeden, manieren, theologie en hygiëne onder wijst. En dan vraagt hij zich af, hoe het beroep van on derwijzeres. die kinderen van anderen de tafel van drie leert, grootser zou kunnen zyn dan het beroep om de eigen kinderen iets te leren over het heelal. Als Chesterton hier spreekt van „beroep" bedoelt hij dat echter vast en zeker niet in de zakelijke betekenis, die sommige progressieve en ook tamelijk agressieve vrouwen er aan toe zouden willen kennen, weshalve ze het onderzoek naar deze zaak hebben geëntameerd. Want. zeggen ze, als het huisvrouw schap een beroep is, zitten daar allerlei consequenties aan vast. Dan zou ze bijvoor beeld, evenals andere vrou- de Ziektewet, zou het eventueel te bezien zijn of ze geen recht neeft op een bepaald deel van het ge zinsinkomen als vergoeding van de door haar verrichte arbeid. En dan zou ze het er op aan kunnen sturen, zo ze naast haar gezinsarbeid nog een andere werkkring helft, om de kosten voor haar plaatsvervangster m het huishoudelijke bij de m- komstenbelasting af te trek- ken als verwervingskosten Ook vragen de promotors van dit zakelijk onderzoek zich af. of door het feit, dat het huisvrouw-zijn voortaan als beroep zou worden aan gemerkt en alle vrouwen, die haar leven vullen met „zor gen" dus voortaan op hun paspoort en alle andere for mulieren triomfantelijk ach ter beroep: „huisvrouw" zul len kunnen invullen, het huisvrouwelijk werk meer waardering zal krijgen. Of dit misschien juist haar persoon lijke waarde zal schaden. Vrouwen in verschillende kringen hebben momenteel door middel van haar verte genwoordigende organisaties, dit moeilijk en niet onver deeld sympathiek onderwerp in studie. Ook enkele vrou wen van het Katholiek Vrouwendispuut laten er haar gedachten over gaan. Want als straks het Neder lands Vrouwencomité, dat „de" Nederlandse vrouw en haar mening over een kwes tie naar buiten vertegen woordigt, zijn oordeel, moet geven, zal dat de neerslag dienen te zijn van het con glomeraat van zienswijzen, Vraag die momenteel aan de orde is die er onder alle vrouwen leven. Hoe gevarieerd men er tegenover staat, wordt reeds weerspiegeld door enkele, van her en der, binnenge komen antwoorden, die ech ter bijna unaniem zeer ge kant zijn tegen een eventu ele ziekte-uitkering en er te recht op wijzen, dat men dan liever de gezinshulp stimulere. Ook het geopper de recht dat de vrouw zou hebben op een vast percen tage van het gezinsinkomen voor de door haar verrichte diepsten, slaat, blijkens de enkele binnengekomen ant woorden, niet zeer aan. In een harmonische leefgemeen schap tussen man en vrouw mag men er immers van uit gaan, dat ze medezeggen schap heeft over de beste ding van het inkomen. En is het te idealistisch om zich bij het eventueel uitstippe len van algemene bepalingen daarnaar te richten? Maar daar gaat het, bij dit soort strijdvragen rondom de vrouw, die meestal aan gevoelige en tere kwesties raken, dan ook grotendeels om, hoe men in het leven staat. Wil men in dit aardse alles zo perfect mogelijk or ganiseren en met behulp van de lange armen van de staat, ieder risico voor iedereen opvangen, dan is er geen einde aan het vechten voor een denkbeeldig menselijk geluk. Men kan het leven echter ook met al z'n on voorziene moeilijkheden, on gelukken en tegenslagen tot op zekere hoogte aanvaar den, waartoe men meer ge neigd is, naarmate men de betrekkelijkheid ervan in ziet. De duimschroeven der zakelijkheid worden in net tegenwoordige echter steeds straffer aangedraaid endaar- om kan bestudering van de geopperde kwestie vanwege sommige consequentie# die er aan vastzitten, wel ver dienstelijk zijn. Wij twijfe len niet of er zullen de no dige studiecommissies aan versleten worden. - A. Bgh (Van een verslaggever a.b. van de Karei Doorman) TI T anneer Curasao de helft, of zelfs maar een tiende, bezat van de rijk- 1/1/ dommen die in de bodem van Jamaica schuilen en er door zijn water dat van hoge bergen komt stromen, zo gemakkelijk vallen te exploi teren, dan zou Nederland er een stukje Indonesië van hebben kunnen maken. Het enige wat men in Jamaica mist zijn sawahs; voor de rest doet het land schap volmaakt aan Java denken, met zijn exuberante groeikracht en zijn vette kleibodem daar waar het vette van alle bergen eeuwenlang in een dal ver zameld is. Het eigenaardige is, dat op Curasao iedereen die een beetje handig is, in een eigen auto rijdt, terwijl het land een kale rots is, waar geen geit het op uithoudt, terwijl in Jamaica de kleurling nauwelijks een ezel bezit om zich op voort te bewegen. is die met de 130.000 beroepswerklozen die dit eiland rijk is en die zich voor namelijk in de havenstad Kingston ge nesteld hebben. Wij hebben op Jamaica echter vele artisten ontmoet. Artisten die uit jippi-jappa-stro een hoed weten te maken die het hoofd van menig meis je straks wanneer de Doorman weer thuis is, niet zal misstaan. Artisten die van een paar pitten en een paar bol letjes hars een ketting weten te maken die in zijn primitieve eenvoud vele producten van beroemde juweliers te schande maaktArtisten tenslotte met het glas en de shaker. Waar in de Caraïbische wateren schudt men u uit vele ingrediënten zo iets heerlijks in het glas als een ijskoude rumpunch op Jamaica? Het geheim van deze drank is niet alleen het wereldberoemde pro duct van dit land, de rum; deze vormt er op zijn hoogst de kern van. De rum is volgens de Jamaicanen een duivel die getemd moet worden. Wat citroen sap, wat elixers en een lepel dikke brui ne suiker zijn de aangewezen middelen daarvoor, maar voor alles een enorm stuk ijs. v In die koelte en in die geuren ligt de demon verscholen en wordt hij machteloos heen en weer geschud. Hij mag straks alleen zijn tintelende be koring in dat paradijs van een vloei stof op uw tong deponeren. Geen stap verder. Dit is de kunst van het mixen van een drank, waarvan de Fransen op Martinique zeggen: „c'est un poison lent, qui tue vers la centième an- néeZiedaar de meest onschuldi ge vorm van duivelbezwering, die wij op deze reis langs de Antillen ge vonden hebben. Minder artist zijn in zeker opzicht de Engelsen die dit land na de Span jaarden sinds het midden van de ze ventiende eeuw reeds in bezit hebben. De oorspronkelijke bevolking van de Arawak-Indianen is er compleet uitge roeid, de negerslaven uit Afrika die daarvoor in de plaats zijn gekomen leven onder een typisch Engelse druk. Economisch en sociaal is hun toestand hopeloos slecht. Een voortreffelijk zakenman onder hen, die over per soonlijke vooruitgang niet te klagen heeft, zei ons het volgende: „De Engel sen hebben een mooie fabriek gebouwd op Jamaica. Suikerfabrieken, hotels, toe ristencentrum, plantages. Zij hebben één ding vergeten: de mens, dat staat ge lijk met de fabriek geen water geven Zodoende is het, als vele Westindische eilanden, een paradijs met een verkeer de ingang. Men denkt in de hel te be landen. De .jannen" van de Doorman ech ter zullen, vooral voor zover zij deelgenomen hebben aan de rond tocht over het eiland, die door de leiding van het schip georganiseerd werd, herinneringen aan 't paradijs wel als dominerend in hun verhalen naar voren brengen. Menig meisje zal zich verheugen over de hals snoeren van de vrucht van de san delboom en de piai-rammelaars die de Doorman voorlopig tot een le vende rumba dreigen te maken. G. N., een 37-jarige rechercheur van politie nit Amsterdam, is door de Bij zondere Raad van Cassatie tot één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaai, veroor deeld. Het Amsterdamse Hof veroor deelde hem enige tijd geleden tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek, daar men hem schuldig achtte aan het arres teren van Joodse landgenoten in de hoofdstad. Gedurende de behandeling van deze zaak voor de Raad en het uitgebreide onderzoek, dat door de raadsheer-com missaris, mr. Bolkenstein, werd uitge voerd, is nogmaals de moeilijke positie nagegaan, waarin de Amsterdamse po litie gedurende de bezetting had ver keerd. Uit dit onderzoek kwam vast te staan, aldus de raadsman van N.. mr. H. Warners, in zijn pleidooi op 27 Fe bruari j.l. voor de Raad, dat het gehele Amsterdamse politiecorps van hoos tot laag doende is geweest met en betrokken bij de arrestaties en deportaties van Nederlandse joden. N., die een „goede" politieman was, zou altijd geprotesteerd hebben tegen zijn detachering op het bureau Joodse Zaken. De Officier van Justitie bij de bij zondere strafkamer te Groningen heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de thans voortvluchtige ex-burgemees ter van Stedum, de 53-jarige K. H B Verdachte B. was in 1943, 1944 en 1945 een ware schrik voor zijn omgeving. Aan tal van arrestaties en huiszoekin gen heeft hij zijn medewerking ver leend, waardoor vele goede vaderlanders naar strafkampen of Duitsland werden gezonden, ten gevolge waarvan enkelen het leven lieten. Hij trachtte zijn ge meenteambtenaren op te voeden in na- tionaal-socialistische geest, terwijl hij voorts lijsten samenstelde van gijzelaars en van hen, die voor tewerkstelling in Duitsland in aanmerking kwamen De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir alle ten laste gelegde feiten bewezen. Een hoofdonderwijzeres in Manok wari (aan de N.O.-kust van de Vo gelkop op Nieuw-Guinea) schreef een brief naar Nederland, waar wij het volgende aan ontlenen: Deze plaats met omstreken is sedert 31 December onrustbarend aan het groeien en telt momenteel 3000 Eu ropese inwoners, meest kolonisten, gehuisvest in open loodsen. Voedsel is heel $chaars, onvoldoende melk, vlees, vis etc. Thee, koffie, cacao en suiker zijn niet meer te vinden en zullen ook niet meer geïmporteerd worden. Meel hebben we al twee maanden niet meer gezien we eten cassave-wortels als echte Irianen. Voor de kinderen is dit ontzettend, want 's morgens geen eten, 's middags onvoldoende eten (geen groenten vlees, vruchten) en 's avonds idem is in dit klimaat onvoldoende. Er is geen tandheelkundige behandeling en er is gebrek aan medicijnen als pa- ludrine en vitaminetabletten er zijn vlagen van malaria, zelfs zwart- waterkoorts direct om een oplossing vragen, beveelt het genoemde comité de vele mogelijk heden, die Irian kan bieden, in de inte resse aan. Op een persconferentie, welke gisteren te Den Haag is gehouden, werd gewezen op vis-industrie, knopen-industrie, hout vesterij, klappercultuur, olie-industrie, steenkool, eventueel rubber, koffie, cacao en katoen, de aanwezigheid van goud, fantasiestenen etc. Naar mede gedeeld werd zal de Stichting van de Arbeid zich binnen niet al te lange tijd bezig gaan houden met het vraagstuk- Irian en gaat ook het^artijbestuur van de K.V.P. de mogeliffheden en moei lijkheden van Nieuw-Guinea in studie nemen. De Eerste Kamer gaat in haar voor lopig verslag over de begroting van O., K. en W. in op al de problemen, die zich op het terrein van het departement voordoen. Enige leden hebben, bij alle waardering die zij voor de bewindsman koesteren, de indruk, dat in enkele ge vallen een zekere spontaneïteit en im pulsiviteit zijn beslissingen meer dan wenselijk ware beïnvloeden. Vele leden menen, dat de verdeling van het rijkssubsidie voor culturele doel einden nog zeer veel te wensen overlaat en dat met name het Westen des lands bovenmate wordt bevoorrecht. Verder in het verslag is er dan nog sprake van vele leden, die vinden dat de overheid meer aandacht moet besteden aan de ontwikkeling van het culturele leven en dat zij moet waken tegen een inzinking, die er feitelijk reeds is: tal van kunste naars vinden noch waardering noch be staansmiddelen;.hoogst belangrijke peri odieken verdwenen. Wat het onderwijs betreft: vele leden menen, dat ons onderwijs geen gelijke tred houdt met de snelle economische ontwikkeling ook al wensen zij met te kort gedaante zien aan de algemeen vormende taak. Vele leden wensen alle zorg besteed te zien aan het lager on derwijs, waarbij enigen hunner pleiten voor betere bezoldiging en herziening van de leerlingenschaal. Verder wordt er o.m. nog gepleit voor spoedige indie ning van het lang verbeide wetsontwerp op het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs en voor herziening van de wetgeving op het hoger onderwijs. Het parket heeft een onderzoek in gesteld ten kantore van notaris A. J. M. K. te "s-Gravenhage. K. is gehoord door de Officier van Justitie en op diens last op 31 Maart 1.1. aangehouden ter zake van frauduleuze handelingen. Een onderzoek wordt in gesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, zo wordt ons van de zijde der politie medegedeeld, dat er een aanzienlijk te kort zou zijn. Advertentie Adverteer in onze rubriek Alle inlicht..: Hoofdkantoor A'dam N.Z. Voorburgwal 65-73, Tel. 63381

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5