Sultan Hamid II in arrest Ongeregeldheden in Makassar VAN ZEELAND AANGEWEZEN ALS FORMATEUR Min. Stikker hoofd der O.E.E.C. Hij zou als leider bij beweging van Westerling betrokken zijn geweest DRIE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK Plan-Bouma biedt geen oplossing voor woningbouwprobleem Geruchten over een paarlen tiara en een diamanten badkuip Tot hoofd en hart Tournée van pater Lombardi .Het weer. Nog enkele arrestaties Trailer stond stil en het achterlicht brandde niet Militaire actie ter voorkoming van landing federale troepen Nederlanders niet er in betrokken Een katholiek-liberale coalitie niet meer waarschijnlijk De Rijksmaarschalk nam mee wat hij pakken kon Westerse generale staf te Berlijn gevormd West-Duitser lid van het dagelijks bestuur Bekend Italiaans radio-priester WOENSDAG 5 APRIL 1950 o 73ste JAARGANG No. 2473 Prijsstijgingen in studie Bi LAATSTE KANS VOOR GIULIANO Italiaanse politie Als hij zich met Pasen meldt belooft amnestie GOERINGS SCHAT „OVERGESCHOTEN ROMMEL Ook Duitsers teleurgesteld Goering een slecht betaler Zwaarste straffen geëist Tegen priesters te Praag „Meteor" vestigt nieuw record BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAAfiLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiër eventueel zonder opgave van redenen te weioeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. I 132 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Sultan Hamid II van West-Borneo, minister zonder portefeuille in de regering der V.S.I., is hedenmorgen gearresteerd onder beschuldiging, als leider betrokken te zjjn geweest bij de beweging van Westerling. In het communiqué, dat over deze arrestatie is uitgegeven, wordt uiteengezet, dat reeds terstond na het uitbreken van de actie-Westerling te Bandung het vermoeden rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinets ledten. Deze geda«chte achtte de regering dermate absurd, dat zij aanvankelijk daaraan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de verdere verhoren der gearresteerden aan het licht kwamen toondien echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf, aldus het communiqué. In de afgelopen nacht om drie uur werd Hamid gearresteerd in zijn pavil joen ..Hotel des Indes" door de politie va" negara in samenwerking met de militaire politie Dinsdagavond negen uur was het besluit tot ontslag als ka- binetslid door president Sukarno onder tekend. ..Lang heeft de regering geaar zeld alvorens tot deze zeer ver gaande stap over te gaan," aldus de verklaring over de arrestatie, „doch het belang van dc- terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel wel zijn van het volk gaf hierbij de doorslag De regering van de V.S.I. doet thans een beroep op alle burgers van Indonesië, deze regeringsmaatregel rustig en kalm op te nemen." Klaarblijkelijk werd de Sultan door de arrestatie volkomen verrast, daar hij druk bezig was met het inrichten van zijn officiële residentie in Djakarta voor de terugkeer van zijn vrouw en kinderen uit Nederland. Een zegsman van de regering heeft verklaard, dat juist deze nacht was ge kozen omdat Hgmid van plan was van daag naar Pontianak te gaan. Gevreesd werd. dat hij van daar uit een poging zou doen om te ontvluchten. Tegelijk met minister Hamid zijn nog enige personen gearresteerd, onder wie mr. Tilenius Kruythoff, die leider was van de West-Borneose delegatie ter R.T.C. Een woordvoerder van de mili taire gouverneur heeft voorts Aneta meegedeeld, dat de adjudant van de Sul tan, kapitein Van der Meiden, die toe vallig bij de arrestatie aanwezig was, hedennacht werd meegenomen, doch later is vrijgelaten. De arrestanten zijn hoofdzakelijk Nederlanders, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat ir. het totaal vijf tot zeven personen, be halve Hamid, zijn gearresteerd. Aneta verneemt uit gezaghebbende Indonesische militaire en civiele krin gen, dat Hamid er van verdacht wordt, voortdurend met Westerling in contact te hebben gestaan en wel van vóór de souvereiniteitsoverdracht tot na de uit vaardiging van het arrestatiebevel tegen Mesterling. In deze kringen herinnert Men in dit verband aan de mislukte pogingen tot een aanval op Djakarta en °P het parlementsgebouw, toen daar de openingszitting werd gehouden. Naar TT p. nit kringen van de Indonesische geheime dienst verneemt, zou Hamid aan Westerling opdracht hebben gegeven gedurende de zitting van 25 Februari, het gehele kabinet aan te vallen en te ontvoeren. Dit plan is echter mislukt. Het plan om de ope ningszitting te verstoren ging niet door, OM^at de regering toen een hataljon soldaten rond het parlementsgebouw had samengetrokken. Naar verluidt Zijn degenen, die be halve Hamid gearresteerd zijn, allen vrijgelaten. Er worden meer arrestaties Verwacht. Sultan Hamid is 37 jaar oud, hij werd in Nederland opgevoed en was' adju dant van H. M. de Koningin. Als Neder- lands officier werd hij gevangen geno men door de Japanners, die zijn vader, de toenmalige Sultan, onthoofdden. Sul- Hamia was de hoogste bestuurder van West-Borneo. Met Anak Agung werd de Sultan als federale vertegenwoordiger in de over wegend republikeinse regering van de V.S.I. gekozen. Hij is lange tijd voor zitter geweest van het federaal overleg, het overkoepelend orgaan van de Indo nesische federale gebieden. _Hij is geueraal-majoor geweest in het K.N.I.L. en onderscheiden door de Ko ningin. Tijdens de R.T.C. in Den Haag verleden jaar herfst was hij de leider van de federale delegatie. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag weer meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere middagtemperaturen. Zon: 6.0519.21; Maan: onder 7.17. Dinsdagavond omstreeks kwart over acht is op de Leeuwarderweg tussen Amsterdam en Purmerend ter hoogte \an de Slochter, een personenauto op een zware trailer gereden. De drie inzittenden, de bestuurder P. W. Hylkema uit Leeuwarden en twee Italianen kwamen daarbij om het leven. De beide Italianen waren met het vlieg tuig uit Parijs gisteravond in ons land aangekomen teneinde in Friesland vee te kopen. De vrachtwagen, die geladen was met bomen, moest stoppen wegens motor storing. Het achterlicht brandde niet. De negentienjarige chauffeur was juist bezig het" te repareren, toen de perso nenwagen met grote snelheid op de niet verlichte weg op de vrachtauto toe- reed. Hij wist door snel op zij te sprin gen aan de dood te ontkomen. De personenauto schoot in volle vaart onder de lading en werd totaal in el kaar gedrukt. De twee inzittenden, diq op de voorbank zaten, zijn vrijwel on middellijk overleden. Degene, die ach terin zat, werd deerlijk gewond. De po litie was vrij snel ter plaatse en zag zich genoodzaakt het wrak van de auto geheel uit elkaar te halen om de ge wonde te kunnen bevrijden. De vracht wagen was afkomstig uit Soestdijk en op weg naar Volendam. De negentien jarige bestuurder was na het ongeluk zo overstuur, dat de politie hem geen verhoor kon afnemen. Onlangs hebben wij bericht, dat er contact is geweest tussen de interdepar tementale commissie voor de lonen en prijzen en de Stichting van de Arbeid over de stijging van het prijspeil. Thans vernemen wjj, dat uit dit overleg een subcommissie is geboren, die zal na gaan, welke de belangrijkste posten van deze prijsstijging zijn en maatrege len zal beramen om het hoofd daaraan te bieden. BORN tO MAKASSA JAVA 7.CC MA I.MSA Als protest tegen en ter voorko ming van de landing op Celebes van negenhonderd leden van het fede rale leger, door de centrale regering in Djakarta naar Oost-Indonesië ge zonden, zijn hedenochtend ongeveer half zes plaatselijke tijd te Makassar militaire acties begonnen in het kampement van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de V.S.I. over gegane compagnie van het voor malige K.N.I.L. onder bevel van kapitein Abdul Aziz, vroeger ser geant van het K.N.I.L. Er is gedurende ongeveer drie kwartier een vuurgevecht geleverd, waarbij een klein aantal doden genoemd wordt een aantal van tien is 'gevallen. De „Abdul Aziz"- compagnie bezette het ministerie, het gebouw waar de radio-omroep is ondergebracht en het hoofdkwar tier van de „Apris". Een andere groep van de voormalige K.N.I.L.-compagnie trok naar de woning van de territoriale „Apris"-commandant in Oost-Indonesië, Mokoginta, die te zamen met vier andere officieren werd medegenomen naar het inmiddels be zette hoofdkwartier van de „Apris". Verscheidene honderden Oost-Indone sische troepen hebben aan de actie deel genomen, Behalve de territoriale ..Apris"-commandant zijn 140 andere of ficieren en manschappen gevangen geno men. De aanvallende sbldaten droegen uniformen van het Nederlands-Indische leger en hadden rood-witte armbanden om. Tijdens de actie bevonden de re guliere Nederlandse troepen zich in de barakken. Zij namen niet deel aan de coup. De commandant van het Nederlandse leger, kolonel Schotborgh, is vanrriorgen vroeg „onder bescherming gesteld". j Pienst Legercontacten van het Nederlandse leger te Djakarta heeft net volgende communiqué uitge geven: 6 „Te Makassar zijn ongeregeldhe den uitgebroken. Van de zijde van het commando der Nederlandse strijdkrachten is al het mogelijke ge daan om te voorkomen, dat de onder Nederlandse leiding staande troepen in de ongeregeldheden zijn of wor den betrokken." In verband met deze gebeurtenissen heeft de regering der V.S.I. de comman danten van de schepen „Bontekoe" en „Waikolo" van de K.P.M., die van Soe- rabaja uit de federale troepen naar Oost- Indonesië hebben gebracht en die op de rede van Makassar liggen, opdracht gegeven de troepen niet te ontschepen. Intussen heeft Abdul Aziz een ultima tum gezonden aan de commandant van de „Waikolo", zijn troepen niet aan land te brengen om bloedvergieten te voorkomen. Leden van het Oost-Indonesische ka binet hebben ten aanzien van de voor genomen landing verklaard: „Wij zullen ze in zee trappen, zodra zij durven landen". Abduld Aziz heeft verder verklaard, dat zijn actie gevoerd is met Indone sische manschappen, die zich hebben losgemaakt van het K.N.I.L.-verband en „als vrije strijders optrekken voor het behoud van de negara Indonesia Timur". 's Morgens onmiddellijk na het ontbijt kunnen de bewoners van Val d'Isère het Nederlands Koninklijk Gezin door de straten zien stappen, met de ski-latten op de schouders. Op de foto van links naar rechts: H. M. de Koningin, Prinses Bea trix, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Irene. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Woensdagmiddag. De Belgische Prins-Regent heeft Paul van Zeeland, de katholieke minister van Buitenlandse Zaken in het demissionnai- re kabinet, verzocht een regering te vor men. Van Zeeland heeft de opdracht aangenomen. Nadat de Belgische kabinetsformateur Devèze gistermiddag verslag had uitge bracht over zijn bezoek aan Pregny had de Prins-Regent hem overeenkom stig zijn verzoek van zijn taak onthe ven. Hoewel men het niet helemaal on mogelijk acht, dat de katholieken nog een poging tot coalitie met de liberalen zullen doen door een regering voor te stellen, die neutraal zou blijven, haar leden vrij zou laten in hun houding ten opzichte van de wenselijkheid van 's ko- nings terugkeer en de bijeenroeping van de verenigde kamers van het parlement zou overlaten aan de voorzitters op ini tiatief van de katholieke kamer- en se naatsfracties, acht men dc kans hiertoe nog slechts gering. Te oordelen naar hetgeen Dèveze gis teren na zijn ontslagname als forma teur aan de journalisten gemeend heeft te moeten vertellen, gaat België thans het avontuur tegemoet. Hij bleek hele maal niet te spreken over de misluk king van zijn formule van zgn. natio nale eendracht, waarover hij zich veel illusies schijnt te hebben gemaakt. Hij verklaarde echter met zoveel nadruk alle verantwoordelijkheid voor de mis lukking en ook voor wat nu gaat komen af te wijzen, dat men zich niet goed kon onttrekken aan de indruk, dat het hem hoofdzakelijk om deze laatste verkla ring te doen was. Het is niet onmogelijk, dat die ver klaring een nieuw samengaan van de liberalen met de socialisten en commu nisten inluidt, om de toenemende in vloed van de katholieken en van Vlaan deren te bekampen. Door de koning na zijn terugkeer in de onmogelijkheid te stellen een rege ring te vormen, hopen zij in de eerste plaats hem op zijn besluit te doen terug komen. Houdt de vorst echter voet bij stuk en komt het tot verkiezingen, dan zouden zij hem daarvoor aansprakelijk stellen. Mochten de verkiezingen in het Vlaamse land fataal voor hen zijn, dan hopen zij nochtans als compensatie daar voor in Wallonië die anti-Leopoldisten bij te winnen, die van het extremistisch gedoe van socialisten en communisten niet willen weten. De verzwakking van hun Vlaamse vleugel zou de Brusselse en Waalse liberalen overigens niet ge heel onwelkom zijn. Men moet hierbij trouwens bedenken, dat de positie van de liberalen als doorslaggevende factor tussen de thans zeer ver van elkaar ver wijderde katholieken en socialisten voor de partij belangrijker is dan haar aan tal zetels in het parlement. De politie heeft Salvatore Giuliano laatste kans geboden. Als de be ruchte bandiet zich met Pasen meldt, kan hij op amnestie rekenen. Waar schijnlijk krijgt Giuliano dan vijftien jaar gevangenisstraf. In het andere geval wel, Guiliano etl zijn benden worden ervan beschul digd in de afgelopen zeven jaar hon derd pofitie-agenten te hebben gedood. De doodstraf kent Italië niet. Giuliano is nog steeds in leven, een half jaar nadat de Italiaanse premier Alcide de Gasperi verklaarde, dat men hem zou vernietigen en minister van Buitenlandse Zaken Mario Scelba. zelf een Siciliaan, een speciale groep mili taire politie samenstelde om de bedrei ging van de premier uit te voeren. De politiegroep is bezig 't eiland uit te kammen. Zij ondervraagt iedereen, doorzoekt iedere schuilplaats. Een week of twee na Pasen zal men daar mee klaar zijn. Een groot aantal Si- cilianen is echter van mening, dat Giuliano alweer door de mazen van het net is geglipt. Zelfs de politie be gint dit te geloven. Ze heeft nu al een maand geen spoor van hem gevonden. Men hoopt, dat de oude moeder van Giuliano, Maria, haar zoon zal over halen om zich bij de politie te melden. Maria is enkele weken geleden uit de gevangenis, waar zij twee jaar had doorgebracht omdat zij haar zoon hulp had verleend, vrijgelaten. De politie heeft haar toestemming gegeven met Giuliano in verbinding te treden. De bewoners van Sicilië zijn echter van mening, dat Giuliano zichzelf nooit zal uitleveren, wat zijn moeder hem ook moge vragen. De man die beweert, dat hij Goerings „schat" heeft .begraven die in het Veldenslein kasteel van de rijksmaarschalk is gevonden, vertelt, dat het „overgeschoten rommel" was. Georg Schrembs, een pafferige 52-jarige aanne mer, die xegt dat hij belast was met onderhoud en reparatie van het eeuwen oude kasteel, vertelde dat hij persoonlijk toezicht heeft, gehouden op het begra ven van „het overschot van Goerings kunstschatten nadat Gocring het grootste deel van zijn waardevolle zaken per speciale trein naar Berchtesgaden had gestuurd. Ik zou er geen duizend mark voor ge ven, zegt Schrembs. Gedurende het weekeind begonnen de schattingen over de vondst met 50.000 dollar en ze liepen op tot 5 millioen dol lar, waarbij de diamanten badkuip na de gouden stenen en paarlen tiara al niet meer overdreven klonk. Maandag is door vier grijpgrage afge zanten van het Beierse ministerie van Financiën een bezoek aan het kasteel gebracht. Zij inspecteerden het gebouw, spraken met Amerikaanse legerautoritei- ten en gingen weg met droeve gezichten. „Wat een leugenaars," gromde een hun ner. Schrembs doet nu het volgende ver haal: Voor het laatst heb ik Herman Goe- ring hier in Maart 1945 gezien. Ik was doende met reparaties, toen we bericht kregen, dat de Amerikanen van de ene kant oprukten en de Russen van de an dere. Het was verschrikkelijk. Iedereen was opgewonden en Goering kwam ijlings hier naar toe. Zijn kunstvoorwer pen zaten in een schuilkelder op het terrein van het kasteel. Ze werden op bevel van Goering in een vrachtauto naar het station gebracht. Twee officie ren van de luchtmacht hadden de lei ding. De trein bestond uit vier of vijf wagons, die met man en macht volge propt werden. Ze namen de kunstvoorwerpen mee, doch niet de ..Schnaps", die in de kel der van de stadsbrouwerij zat. Ik vroeg aan een van de officieren en aan Goering zelf om de wijn en de Schnaps mee te nemen in de speciale trein, omdat ik bang was dat wanneer de Amerikanen en Russen zouden ko men, ze de drank zouden vinden. De dronken soldaten zouden vast en zeker herrie schoppen en de mensen lastig vallen. Een van de officieren kreeg opdracht om de drank in de trein te laden. De kunstvoorwerpen waren er al in. Ik en mijn personeel hadden geholpen ze naar buiten te dragen. De trein zou naar Berchtesgaden gaan. Sommige dingen werden echter vergeten. Ik ver telde aan Goering er is nog meer Schnaps ongeveer driehonderd fles sen. Goering draaide me zijn rug toe en schreeuwde: ..Er is geen plaats meer in die ellendige trein. Begraaf die rommel.Goering zag er zeer veront rust en moe uit. Op Goerings bevel begroef ik de drank op de binnenplaats. De flessen gingen in dozen. Ik weet niet of er nog wat anders in de dozen is gestopt. Het blijkt nu van wel, maar ik wist niets van de kande laars. Het gehele kasteel was vol van zulke rommel. Goering vroeg me om het gehele kas teel, zoals het daar stond, aan de Ame rikanen over te dragen, met meubilair en alles. Toen de Amerikanen kwamen deed ik dat. Sommige kunstvoorwerpen kwamen uit Pompei' en Griekenland en waren nog in de kamers toen de Ame rikanen kwamen en ze sloegen ze alle maal stuk. Met de trein stuurden we verscheidene prachtige schilderijen mee, enkele beeldhouwwerken en een aantal dozen. Wat in die dozen zat weet ik niet. Goering heeft me nooit betaald voor het werk wat ik deed. Hij is me nog 6000 mark schuldig. Ik denk, dat ik die wel nooit zal krijgen. Ik heb ook eigen lijk nooit tijd gehad om hem een reke ning te sturen, want de Amerikanen kwamen te snel. Goering was een slecht betaler, omdat hij nooit geld had. Het was zijn gewoonte in termijnen van drie maanden te be talen." Schrembs verklaarde verder, er zeker van te zijn, dat nergens elders iets in het kasteel begraven ligt. Intussen heb ben Amerikaanse legerautoriteiten ver nomen, dat er zich nog twee tunnels on der het kasteel bevindyi. Er zou over wogen worden de ingangen op te blazen om verder naar schatten te zoeken. Schrembs echter wil om duizend mark wedden, dat er verder niets gevonden zal worden. (Van onze bijzondere medewerker) Het is nu ongeveer drie maanden geleden, dat minister In 't Veld groot opzien baarde met zijn me- riedeling tijdens pen rede. uitgesproken m het Bouwcentrum te Rotterdam, dat bij hem een plan was ingediend voor de nnuw van een complex woningen, waar bij het exploitatie-tekort (dat voor ar beiderswoningen tot dusver plm. 400. per jaar bedroeg) was teruggebracht tot f 100.per jaar. Dit plan heeft intussen nationale bekendheid gekregen als het plan-Bouma. De mededeling van de mi nister had de uitwerking van een knup pel in een hoenderhok. Immers, de bouwkosten zouden, naar het zich liet aanzien, belangrijk beneden de maxi mumprijzen liggen, welke het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting aanhield bij de berekening van de toelaatbare bouwkosten voor bouw plannen, welke met financiële steun van het Rijk tot uitvoering worden gebracht. En het was algemeen bekend, dat het met inachtneming van deze normen uiterst moeilijk was om tot aanbesteding van behoorlijke woningen te komen. Ve le woningbouwverenigingen moesten dan ook. om tot besteding te kunnen ge raken. hun bouwplannen soms op nau welijks verantwoorde wijze „uitkleden' door het weglaten van voorzieningen, welke voor arbeiderswoningbouw als minimum-eis werden gesteld. Hoe zou men er nu in geslaagd zijn de exploita tiekosten zó sterk te drukken, dat men ver beneden de schriele normen van het departement bleef? Deze vraag stelden zich vooral de besturen van de woning bouwverenigingen. toen zij zich gingen beraden over de mogelijkheden welke het systeem-Bouma biedt. Want minister In 't Veld had de woningbouw volgens dit systeem uiterst aanlokkelijk gemaakt door de mededeling, dat men daarvoor niet gebonden was aan de toewijzing van bouwvolume. Deze bouw zou in de ..vrije" sector kunnen plaats vinden. Reeds bij oppervlakkige beschouwing van de bouwplannen volgens het sys teem-Bouma verminderde het enthou siasme aanmerkelijk. Het bleek name lijk, dat de bezuiniging werd verkregen door uiterste beperking van het metsel werk (waartegenover veel hout. glas en board werd gebruikthet weglaten van erfscheidingen enz. De hierdoor verkre gen directe besparing op de bouwkosten zou later grotendeels weer verloren gaan door de hogere kosten van onder houd. Bovendien is de huurprijs van deze door de toegepaste bezuinigin gen minder aantrekkelijke woningen aanmerkelijk hoger dan die van de nor male nieuwgebouwde woningwet-wo ningen. De verenigingsbesturen, die vooruit zagen, constateerden wel een mo gelijkheid tot directe verlichting van de woningnood, maar op de duur grote financiële risico's door gevaar van leeg staan van deze duurdere en onaantrek kelijke woningen, nog afgezien van ae hoger wordende onderhoudskosten. Men vroeg zich af, wat toch de reden mocht zijn voor de bijzondere facilitei ten welke het Rijk voor deze bouw in het vooruitzicht stelde; waarom niet het dan toch blijkbaar nog beschikbare bouwvolume beschikbaar gesteld voor de normale, het woningpeil niet aantas tende. woningbouw? Dat er reden was voor deze verwondering bleek wel toen bekend werd. dat de besparing op de exploitatiekosten volgens het plan-Bou ma slechts voor 1/3 deel een gevolg was van rationalisatie en andere bezuinigin gen op de bouwkosten en voor 2/3 het gevolg was van rentebesparing door het aannemen van een rente van 31* pet. in plaats van 4 pet. en van een rigoureuze huurverhoging. De in het plan-Bouma opgenomen arbeiderswoningen zouden 40 pet. en de middenstandswoningen zelfs 100 pet. meer huur doen dan de volgens de normale methode gebouwde' woningen. Men denke hierover niet te licht. Nog afgezien van de bedenkelijke zijde, uit sociaal oogpunt, van dit feit, ontneemt het de exploiterende gemeen te of vereniging de kans om bij invoe ring van algemene huurverhogingen tot gunstiger exploitatieuitkomsten of re servevorming te komen. Immers de huurverhogingen zijn reeds in de hui dige huurprijzen verdisconteerd. Als de euvelen van extra-onderhoud en leeg; staan zich gaan voordoen, zullen de ge meentebesturen daarvan volledig de gevolgen ondervinden en dan kan wel eens blijken dat 't gevolg van het sys teem-Bouma is, dat de lasten van de overheid voor de woningbouw gelQk zijn gebleven, maar op een min of meer slinkse manier van het Rijk naar de gemeenten zijn overgeheveld. Tijdens het begrotingsdebat in de Eerste Kamer liet minister In 't Veld zich trouwens al tamelijk gereserveerd over het plan-Bouma uit. In het kader van dit systeem was voor 1300 woningen de Rijksgoedkeuring ver leend, maar de minister legde er de nadruk op. dat het meer als een proef bedoeld was en dat deze zaak nog dit jaar grondig zal worden bezien en over wogen. Wij hebben redenen om aan te nemen dat men op het departement van Finan ciën meer ingenomen is met de gevol gen van het lanceren van het plan-Bou ma, dan op het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting. Naar onze mening is het allerminst toevallig dat, sedert het plan-Bouma het licht zag. het Rijk tot tweemaal toe een ver laging heeft aangebracht in de normen volgens welke de bouwkosten worden berekend voor woningbouw krachtens de woningwet en voor herbouw van verwoeste woningen. De woningbouw verenigingen ondervinden daardoor nog grotere moeilijkheden bij de aanbeste ding van de aan redelijke eisen vol doende bouwplannen. Nog ernstiger zijn 'de gevolgen voor oorlogsslachtoffers die willen gaan herbouwen. Bij de Rijks financiering worden normen voor bouwkosten aangehouden volgens welke men slechts bij uitzondering tot beste ding kan geraken. Super-bouwkosten waren regel en daarin draagt het Rijk niets bij. Nu de arbeidslonen en mate- riaalprijzen stijgen, gaat het Rijk de normen voor de financiering verlagen en daardoor worden de oorlogsslachtof fers, die hun verwoeste pand willen herbouwen, genoopt nog meer uit eigen beurs bij te passen. Tenslotte heeft deze hele affaire een druk gelegd op de bouwnijverheid. Aannemers worden min of meer geprest om voor niet te verantwoorden prijzen te gaan bouwen De zwakke broeders onder hen die het meest hongerig zijn naar werk en dus het sterkst aan de verleiding bloot staan om beneden de markt te gaan werken zullen daar van de dupe worden. Al met al ver wachten wij, dat de episode Bouma binnen niet te lange tijd een min of meer roemloos einde tegemoet gaat. Minister Stikker hoofd der O.E.E.C. De twee openbare aanklagers van het staatsgerechtshof te Praag hebben het Vaticaan gisteren het centrum van een wijdvertakt spionnagesysteem genoemd tijdens hun requisitoir tegen 10 geeste lijken, die terecht staan wegens hoog verraad, spionnage en tegen dc staat ge richte activiteit. Radio Praag maakte bekend, dat de aanklagers voor alle oeklaagden de zwaarste straffen geëist hadden. Welke die straffen kunnen zijn, werd niet be kend gemaakt. De Tsjechoslowaakse regering heeft dr. Gustav Husak gisteren ontheven van zijn functie als voorzitter van het Slowaakse bureau voor kerkelijke aan gelegenheden, zo meldt het 'officiële nieuwsbureau. De regering handelde hierbij op ad vies van het Presidium van het Cen trale Actiecomité van het Slowaakse Nationale Front, zo voegt het officiële perbureau aan zijn mededeling loe. Naar gisteren door A. P. vernomen werd. hebben de Westelijke mogend heden te Berlijn een geallieerde gene rale staf opgericht, welke in geval van nood in functie zal komen. Bijzonderheden van het plan zijn van daag door de Amerikaanse comman dant, generaal-majoor Maxwell D. Tay lor, in een vraaggesprek meegedeeld. Taylor was van mening, dat de behoef te aan een dergelijke staf reeds hac. be staan, en dat de houding van de Oost- Duitse communisten de oprichting er van had verhaast. De Berlijnse geallieer de staf heeft vier afdelingen en zijn eerste taak is maatregelen te beramen voor de onderdrukking van een even tuele putsch door Oost-Europese elemen ten. Minister Stikker, politiek leider van de O.E.E.C., is gisteren voor het komen de jaar benoemd tot hoofd van de O.E.E.C, Stikker werd gekozen door achttien leden van de O.E.E.C. Ieder lid heeft het recht van veto, dus was de keuze unaniem. Voor Engeland en Frankrijk woonden resp. Bevin en Schuman de zitting bij. 4nJe£ werde" gekozen Karl Grubcr, de Oostenrijkse minister sc™c hii Hc o\ev r K Gerhard Bauer, hoofd van de permanente Zwit- ifü a k - O.E.E.C. Deze laatste wilde echter nog zijn regering vragen of hij deze benoeming mag aanvaarden. h Duitsland* a» daKelÖk,s bestuur gekozen en benoemde tevens West- orrnn L i6 ZeVen leden" De E E C- is bet eerste internationale Franz Bluechcr 56 cen Duitse afgevaardigde, de vice-kanselier In een onderhoud, dat Reuter met' minister Stikker had. naar aanleiding van diens nieuwe benoeming, heeft laatstgenoemde o.m. gezegd, dat hij hoopte, dat deze concentratie der func ties van politiek bemiddelaar en voor- Z1 .f yan de raad van de OEEC de doeltreffendheid van de werkzaamheden van OEEC zal verhogen en de procé dure voor overleg en samenwerking tus- se!L.. 'i'henstaten zal vereenvoudigen. Hij verklaarde voorts, dat hij van mening was, dat de taak van politiek bemiddelaar alleen op de juiste wijze kon worden vervuld door een in functie zijnde minister, die toegang had tot de vertrouwelijke inlichtingen, zowel van zgn eigen als van andere regeringen, alsmede van de uit deskundigen bestaan de organisaties van de OEEC. De raad besloot de uit 11 ministers bestaande raadgevende groep af te schaffen. In de plaats daarvan zullen veelvoudige vergaderingen plaats vinden van het dagelijks bestuur met, de kabi netsministers. die de landen zullen vertegenwoordigen in plaats van de lager geplaatste autoriteiten. De raad zal in plaats van vier maal zes maal per jaar bijeen komen. De vergaderingen zullen regelmatig plaats vinden op de eerste Vrijdag van iedere tweede maand. De raad heeft voorts besloten dne landen te benoemen om te confereren met een soortgelijke groep van de Raad van Europa. Averell Harriman heeft voorgesteld dat de O.E.E.C. meer voortgang maakt met: oplossing van het vraagstuk voor een hoog en stabiel niveau met werk gelegenheid op internationale basis, ont wikkeling van nieuwe markten voor verhoogde productie, het vinden van nieuwe voorraadbronnen voor Europese import, ontwikkeling van de overzeese gebieden, het oplossen van het vraagstuk der overbevolking door emigratie op grote schaal naar landen buiten Europa en het uiteenzetten van het werk van de organisatie in het belang er van aan de gemiddelde burger. Het leven is een voortdurende strijd I Staken we die, dan verliest het leven zijn waarde id I en (Van onze redacteur) De beroemde Italiaanse radiopriestcr pater Lombardi zal 6 Mei in Nederland arriveren. Hij komt op uitnodiging van de Fax Christi Beweging en de Adelber- tusvereniging in Nederland. Zaterdagmiddag 6 Mei arriveert hij op Schiphol en het ligt in de bedoeling, dat hy Zondagavond daaropvolgend in Roermond op de Markt zal spreken bij het slot van de grote internationale be devaart. die door de Pax Christi Bewe ging naar die plaats wordt georgani seerd. Daarna zal pater Lombardi een tournée door Nederland maken en in vele plaatsen het woord voeren. Het is te verwachten, dat hij in het Frans en Duits de Nederlanders zal toespreken. Voorts verwacht de Pax Christi Be weging, dat de door haar georganiseerde bedevaart tevens zal worden bijgewoond door de Aartsbisschop van Parijs, mgr Feltin en door mgr. Théas, bisschop van Lourdes en mede-oprichter van de Pax Christi. Over de komst van Kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen, ver keert men nog in onzekerheid. De Ne derlandse bisschoppen hebben het secre tariaat doen weten, dat zij wegens hun lichamelijke gesteldheid niet aan deze bedevaart deel kunnen nemen. Tot 15 April kunnen deelnemers voor de Internationale Sterbedevaart naar Roermond zich nog opgeven aan het se cretariaat van de Pax Christi. Sterre- schansweg 79, te Nijmegen Een Britse „Gloster Meteor"-straal- jager heeft gisteren een nieuw record gevestigd door de vlucht van Londen naar Kopenhagen. Het toestel, bestuurd door J. Zurkowski, heeft de afstand, die ongeveer 850 km. bedraagt, afgelegd in de tijd van 1 uur en 5 minuten, een gemiddelde snelheid van 784.6 km. per nnr, f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1