DE DOOD VAN DE BISSCHOP VAN GYÖR I i Afeea achte HET DOMEIN DER VROUW Df MANIEI zond M Paas-maaltijd m Ooggetuige verhaalt de moord door de Russen op Mgr. Apor MINISTERS VAN MAARSEVEEN EN LIEFTINCK UIT INDONESIË TERUG 3SASS£,»VS: BW» «swaiwas s Nog een paar dagen Eigenmachtig optreden van dronken soldaten Zeer vruchtbare resultatenbereikt Utrechts voetbalelftal voor strijd tegen Brugge WOENSDAG 5 APRIL 1950 PAGINA 5 Goede Vrijdag in een kelder Neergeschoten Laatste gebed Testament MAAKT WATERDICHT In Mei beëdiging van Uniehof? ERGERLIJK GEVAL VAN DIERENMISHANDELING Voorwaardelijke gevangenis straf geëist LUCHTBASES OPEN VOOR DE JEUGD Voorl. Ned. hockeyteam tegen Batavieren Interacademiale sport wedstrijden MARATHONBEKER cellofaan Metz op zesde plaats in damkampioenschap Nederlandse schermers naar Parijs Nat. Vijfkampen N.O.C. De 28ste Maart 1945 begonnen de gevechten in Györ. Reeds 'sWoensdags be zetten de Rossen het stadsdeel aan de rechteroever van de Raab, waar zich ook het Bisschoppelijk paleis bevond. De eerste Russen kwamen pas 's avonds bij het vallen van dê duisternis bij de bisschoppelijke residentie, waar in zich ca. driehonderd vluchtelingen bevonden, 's Nachts zowel als overdag kwa men de Russen meerdere malen het paleis bezoeken. Iedere Russisiche soldaat wen} persoonlijk door de Bisschop, Baron Apor, ontvangen en tot Goede Vrijdag 's avonds sliep hij in het geheel niet, ondanks het dringend verzoek van allen die bij hem waren, om toch een weinig te rusten. „Indien er iets geschiedt", zei- de hij, „mag het niet gebeuren dat ik slaap". De Russen gedroegen zich zeer verschillend: sommigen knielden neer en kus ten de bisschopsnng; het gebeurde echter ook, dat men de ring wilde stelen of de Bisschop fouilleerde, onder het voorwendsel naar wapens te zoeken Afzon derlijk of in kleine groepjes drongen zij het paleis binnen en heel bijzonder doorzochten zy de kelder. Een deel hunner stal klokken en horloges en vorderde wijn, anderen gedroegen zich eerbiedig en fatsoenlijk, zelfs bescheiden. doktoren gunstig. Zij verklaarden, dat dé situatie kritiek was, maar niet hope loos, in verband met de physiek-sterke toestand van de bisschop, die, naar zij hoopten, een dreigende buikvliesont- steking zou overleven. Na de operatie was het ontwaken zeer zwaar, zodat meerdere personen hem moesten vast houden. Enige malen riep hij luid ach tereen: „Ja". Toen zijn zuster hem vroeg wat hij In de voormiddag van Witte Donder dag. de 29ste Maart, namen de Duitsers de Russische stellingen, die aan de over zijde van de Raab nabij het bisschoppe lijk paleis lagen, onder vuur, evenals het paleis zelf. Daags tevoren hadden zij reeds verscheidene bruggen, waaronder de beide in de buurt van het paleis op geblazen. Donderdags werd het paleis zelf meerdere malen door mortieren getroffen. De Duitsers schoten het dak en de toren in brand van het semi narie, dat in de onmiddellijke nabij heid van het paleis lag. Ook de torens van de Carmelietenkerk en het dak van de kathedraal gingen in vlammen op. De aanblik van deze brandende kerken maakte een smartelijke in druk op de bisschop. Van degenen, die in het paleis vertoefden onder wie driehonderd vluchtelingen teerden er drie licht gewond. Op Witte Donderdag las de bisschop in de kelder zijn laatste H. Mis. Van de aanwezigen kon niemand zijn ont roering verbergen, temeer daar men wel moest denken aan de tijden der eerste christenen in de catacomben. Op Goede Vrijdag waren de eigen lijke gevechten ten einde. Op deze dag las de bisschop in de kelder slechts het lijdensverhaal. De Russische soldaten kwamen ondertussen meerdere malen onder allerlei voorwendsels deze kelder binnen, zodat de toestand langzaam ge vaarlijker werd en de bisschop het no dig achtte de Russische officieren te verzoeken wachtposten uit te zetten, aan welk .verzoek echter niet werd vol daan. Een goedé tolk was helaas niet aanwezig, zodat een geneesheer, die een weinig Slowaaks sprak, deze taak op sich moest nemen. De geneesheer was echter zoals trouwens alle anderen zeer angstig en durfde tegenover de Russen niet fünk op te treden, ook niet toen de bisschop hem daartoe uitdruk kelijk vermaande. De bisschop eiste na melijk op de middag van deze Goede Vrijdag, dat alle aanwezige mannen, evenals deze geneesheer, hem zouden helpen, indien er energiek moest wor den opgetreden. „Want", zo zei hij, „wij moeten toch eens sterven, en daarom is het beter, dat men op zulk een ogen blik zijn leven opoffert". bet als keuken ingerichte washok werd onder de aanwezigen het avond eten verdeeld. Plotseling verschenen vijf dronken Russen, met het bevel, dat on middellijk vijf meisjes met hen mee moesten komen om zoals zij zeiden aardappelen te schillen. Bij de ingang van dé kelder ontstond daarop een hevige woordenwisseling tussen de bis schop en de Russen. Hiernaast vindt men het treffend verslag van de dood van Mgr, Wil helm Apor, bisschop van Györ (Raab), Het is van een ooggetuige en kwam ons in handen langs eèn weg, die wij niet nader kunnen aanduiden. Voor de betrouwbaarheid ervan kunnen wij op grond van de gegevens, waar over wij beschikken, instaan. Mgr. Apor was een vriend van de tegen woordige Kardinaal Mindszehty. Toen deze door de Pijlkruisers gevangen gezet was. wist Mgr. Apor bij de Duitse gezant te VeszpYém te ver krijgen, dat hij weer in vrijheid ge steld werd. Na de dood van Mgr. Serédy werd Mgr. Apor tot Primaat van Hongarije benoemd, doch de koerier van Rome, die met de benoeming onderweg was, moest onverrichterzake terugkeren, daar Mgr. Apor inmiddels was ver moord, Zoals men weet is daarna Mgr. Mindszenty tot Primaat ver heven. Uit het volgend verslag blijkt, dat Mgr. Apor niet is gedood in op dracht van de Russische overheid, maar door het eigenmachtig optreden van enkele soldaten Het eerste onderzoek in verband met zijn zaligverklaring is reeds be gonnen. Het liet zich aanzien, dat de Russen de wens van de bisschop zouden op volgen, te meer daar deze zich tot de aanwezigen wendde met de woorden: „Nn is alles in orde. Ik heb bereikt dat iii plaats van de meisjes alleen mannen en oudere dames kunnen gaan." De mannen en vrouwen echter, die voor het aardappelschillen waren nitgekozen, werden plotseling met de bisschop in de kelder gedreven, toen boven een jong meisje om hulp begon te schreeu wen. De bisschop spoedde zich onmid dellijk weer naar boven, wendde zich tot de Russen en wees ze energiek de deur. Hierop dreigden de Russen met machinepistolen, de bisschop echter bleef onverzettelijk. Dan weerklonken schoten en de bisschop viel neer. Toch verscheen hij enige ogenblik ken later weer bij de anderen, maar hij was ernstig gewond. Op het voor hoofd was een grote open wond zicht baar. Een der dames riep uit: „Mon seigneur, dat hebt u voor ons ge daan." De bisschop antwoordde met zijn beminnelijke glimlach: „En zeer gaarne." Drie kogels hadden hem getroffen: een schampschot over het voorhoofd, een over dè rechter onderarm en een schot in de buik. Terwijl men hem op een bed neerlegde, sprak hij rustig met zijn secretaris door en zeide: „Ik - dank God, dat Hij mij zo'n mooie Goede Vrijdag heeft willen schenken" en tot z'n zuster „Als hierdoor alle dames gered worden, is het de moeite waard." Na de aanslag verdwenen de Russische soldaten in de duisternis. Een paar chirurgen waren Inmiddels ontboden en adviseérden, dat mén on middellijk tot een operatie zou over gaan. Daarvoor echter moest de bisschop naar het ver gelegen ziekenhuis worden vervoerd. Twaalf heren meldden zich voor het transport. Toen de baar het paleis werd uitgedragen, stonden er enige Russische soldaten nieuwsgierig toe te zien. De zwaar-gewonde bis schop gaf hun de zegen als teken van vergiffenis. Hij sprak geen woord over zijn pijnen en tot zijn dood is geen klacht over zijn lippen gekomen. In hét ziekenhuis werd hij onmiddel lijk geopereerd, d.w.z. men naaide op primitieve wijze de geheel stukgescho ten ingewanden aaneen. De doktoren waren niet in staat op normale wijze de operatie te verrichten, daar zij in een geïmproviseerde operatiezaal bij twee stallantarens moesten werken. De omstandigheid, dat de bisschop op deze Goede Vrijdag behalve een weinig thee niets had genuttigd, was volgens de Advertentie met dat „ja" bedoelde, antwoordde de bisschop glimlachend: „Ik wilde eerst geen narcose en dit was daarna mijn toestemming." Op Paaszaterdag was zijn toestand volgens de doktoren bevredigend. Hij sprak geen woord over zijn pijnen, maar zeide slechts: „Ik draag mijn lij den op als offer voor mijn gelovigen." Op de Zondag van Pasen ontving hij de H. Communie. De dokters hadden nog hoop, maar tegen de avond be merkte zijn zuster, dat de toestand ver ergerde. De inmiddels geroepen arts stelde vast, dat de doodsstrijd begonnen was. De bisschop werd door zijn zuster hier van op de hoogte gebracht en volkomen rustig vroeg hij om de Sacramenten der Stervenden. De rector van het zieken huis hoorde zijn biecht en met engelach tige overgave ontving Monseigneur Apor het H. Oliesel bad zelf het Confiteor voor en zegende de aanwezigen. Aan zijn priesters stuurde hij de volgende boodschap: „Voor de laatste maal groet ik mijn priesters, dank hen voor hun aanhankelijkheid en vraag hun mij te blijven gedenken. Mogen zij de Kerk trouw blijvèn, moedig het Evangelie ver kondigen. al hun krachten geven om ons ongelukkig vaderland uit de puinhopen te doen herrijzen en ons arme bedrogen volk terug te voeren op de goede weg" Een half uur voor zijn sterven, des nachts om half een. bad hij met ge vouwen handen: „Mijn God en mijn Vader, in Uwe handen beveel ik mijn lichaam en mijn ziel. Jezus, Maria, Jo zef, sta mij bij. nu en in het uur van mijn sterven Heilig Hart van Jezus, ik vertrouw op U. Ik draag al mijn lijden op tot vergiffenis mijner zonden. als offer voor mijn geestelijken, mijn gelovigen, de regering van het land en mijn vijan den. Ik bid God, dat Hij hun al wat zij tegen de Kerk hebben be gaan niet als zonde teil aanre kenen. H. Stc- phanus, bid voor ons, arme Hon garen!!" Kort voor zijn dood sloeg hij zijn handen krampach tig ineen. Zijn zus ter vroeg hem of hij iets verlangde, waarop hij ant woordde: „Neen, ik maak slechts deze beweging als ik het niet meer kan uithouden." Om vijf minuten over een sloot hij voor altijd de ogen. Het stoffelijk overschot werd naar de bis schoppelijke resi dentie overgebracht en bijgezet in de crypte van de Car melietenkerk. Toen zijn zuster aan een van de Carmelieten vroeg voor de zielerust van haar broer een H. Mis te willen opdragen, weigerde deze met de woor den: „Ik wens U geluk. U hebt een martelaar als broe der; ik bid alleen tót hem. niet voor hem. Bijna een jaar lang ben ik zijn biechtvader geweest. Ik had het geluk een blik te mogen werpen in zijn ziel en weet, dat hij een heilige is. Het was eerder gewenst zijn zaligverklaring voor te bereiden." Het testament, dat door Baron Apor is achtergelaten, begint met de vol gende woorden: „Ik wil in het Heilige Katholieke Geloof sterven, hetwelk ik in mijn heilig Ambt naar best vermo gen heb gediend. Met het diepste be rouw over mijn zonden wil ik met God en mijn medebroeders verzoend het aardse leven verlaten. De Voor zienigheid heeft mijn zondige ziel on telbare genaden geschonken. Het spijt mij zeer, dat ik deze niet in voldoende mate voor mij zelf en mijn medebroe ders heb benut. Mocht ik onverhoopt ooit iemand hebben gekwetst of ge- c-rgerd, dan vraag ik nederig om ver giffenis en vergeef mijnerzijds ieder een, die mij leed mocht hebben berok kend." Het testament eindigt aldus: „Ten slotte breng ik dank aan mijn naaste omgeving, mijn priesterbroeders, mijn gelovigen, mijn familie, mijn vroegere onderdanen in Gyula en mijn mede werkers. Moge onze Heer Jezus hen voor hun goedheid, liefde en offer gezindheid rijkelijk belonen. Ik vraag hun na mijn dood voor mijn zondige ziel te willen bidden. In de naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen." I De Zoon van fëricdeïhowtm 46. Onhoorbaar als een schim sluipt Lauri. het vertrek uit. Zijn voetstappen maken niet het minste gerucht,wanneer hij snel de brede, stenen trappen afdaalt. Zijn hersens werken koortsachtig snel en hij heeft zijn plan reeds uitgewerkt nog eer hij een der wachters aan de voet van de trap ontdekt en de man een wenk geeft nader te treden. Verzamel een troepje mannen en omsingel zo snel je kunt het slaapvertrek van de jonge prins!" beveelt hij haastig. „Zorg dat jullie geen enkel gerucht maken!" De krijger haast zich heen en even snel als hij gekomen is keert de magiër naar het vertrek terug waar Eric en Winonah nog steeds in dodelijke onzekerheid omtrent het lot van de kleine Erwin verkeren. „Ik geloof niet dat Lauri hem ontvoerd heeft," hoort dé magiër Eric zeggen wanneer hij weer achter het gordijn staat. „Heb je opgelet dat het bed zo goed als onbeslapen is en dat Erwin's kleren weg zijn. Het ziet er eerder naar uit of hij uit eigen beweging is weggegaan. Hij wilde toch niet met Lauti mee? Het lijkt me eigenlijk voor dc hand liggend dat de jongen er stilletjes vandoor is gegaan." Ondanks alles klinkt er een zekere toon van trots over de onafhankelijkheid van zijn zoon door in de stem van de Noorman. „Ik moet hem gaan zoeken, Winonah! Laun kan wachten:" Dat waag ik te betwijfelen, heer Eric," klinkt de spottende stem van de magiër terwijl hij het gordijn terzijde schuift. „Lauri heeft nimmer van wachten gehouden." Zijn ogen zijn strak op de Noorman gevestigd. Nu komt het er op aan hem in dit vertrek vast te houden tot zijn krijgers hun opdracht hebben uitgevoerd Wanneer zij de zwarte gestalte plotseling voor zich ziet deinst Winonah met een zachte kreet achteruit. Doch Eric's hand vliegt naar zijn zwaard en' terwijl hij op de ander toespringt bijt hij hem toe: „Zoals je wilt, magiër.' Trek je zwaardNa alles wat er gebeurd is verlang ik er naar onze rekening te vereffenen!" Grijnzend heft Lauri zijn hand op. „Beheers uzelf, heer Eric! Kent ge mij dan nog zo slecht om niet te weten dat hét nutteloos is z'n zwaard op te heffen tegen Lauri de magiër! Steek dat zwaard in de schede en laat ons spreken!" Maar in de korte stilte, welke er na zijn woorden valt, vernemen de uiterst gevoelige oren van de magiër het gerucht van zachte voetstappen, die van alle zijden nader sluipen Advertentie :::;v Wol - Katoen Zijde Regenkleding Kinderkleding Sportkleding Zeil e n - T e n I e n K fcj DBOGLSI Ui £M.igCW £UtSM 'Van onze verslaggever) fe R-L-M—Constellation „Maastricht" bracht Dinsdagmiddag de ministers Van Maarseveen en Ljcftinck, die beiden hebben deelgenomen aan dc eerste Unieconferentie in Djakarta, in het vaderland terug. Hunne excellenties toonden zich zeer tevreden over het ver loop van de besprekingen; minister Van Maarseveen zette uiteen, dat er „zeer vruchtbare resultaten" waren bereikt en citeerde in dit verband een uitspraak van „een oude Indonesische staatsman", die had gezegd, dat „Nederlanders en Indonesiërs in wezen geen vreem delingen voor elkaar zijn". De voornaamste beslissingen waren intussen gevallen daar waren beide excellenties het over eens in de finan- cieel-economische sector. Minister Lief- tinck deed er het een en ander over uit de doeken. De gesloten leningovereen komst, zo betoogde hij, bewijst dat Indonesië zijn internationale verplichtin gen zeer ernstig neemt. De jonge staat ziet in Nederland „een oude en ver trouwde relatie", wier hulp hij gaarne aanvaardt; dit overigens met begrip „voor de grenzen van de mogelijkheden tot hulpverlening". Minister Licftinck noemde het voorts zeer belangrijk, dat de lening was ge koppeld aan het handels- en betalings- accoord, waardoor zij „een gezond en zakelijk karakter" verkreeg en waar door zij tevens een hervatting betekende v,an het v.oor Nederland van belang zijnde „driehocksdeviezenverkeer". Een omstandigheid, waarvan, naar zijne ex cellentie zeide, beide landen kunnen profiteren. T.a.v. de regeling der pensioenen stelde minister Licftinck vast, dat „beide landen bun standpunt hadden gehand haafd", maar dat zij niettemin „beide hadden gestreefd naar een redelijke op lossing van het vraagstuk". Bij een en ander werd uitgegaan van de gedachte, dat de gepensionneerden nergens de dupe van mochten worden. In elk geval was voor deze mensen „een zekerheid bereikt, die zij sinds de souvereiniteits- overdracht nog niet hadden genoten." Over de gevolgen van de jongste mo netaire maatregelen in Indonesië had minister Lieftinck „uitvoerig gesproken" met de desbetreffende autoriteiten; en hij voegde daaraan toe, dat de Indonesi sche regering zich bereid had verklaard, zekere uit deze maatregelen voor parti culieren voortvloeiende hardheden" te verzachten. Wat betreft de regeling van de sociale uitkeringen van voor de sou- Vereiniteitsoverdracht werd besloten het toekomstige Uniehof voor arbitrage in te schakelen. Minister Van Maarseveen verklaarde tenslotte nog, dat dit uit drie Nederlan ders en drie Indonesiërs samengestelde Uniehof waarschijnlijk in Mei Zou wor den beëdigd. De 21-jarige landbouwersknocht J. v. D. uit Bunnik stond Dinsdag voor het Amsterdams Gerechtshof terecht we gens dierenmishandeling. Hij had een poesje van drie maanden op gruwelijke wijze toegetakeld. De procureur-generaal eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van honderd gul den. De rechtbank had yan D. tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Uitspraak 18 April. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling verschillende bases van de Ne derlandse Luchtstrijdkrachten open te stellen voor bezoeken van scholieren leden van jeugdorganisaties en andere jongeren, die interesse hebben voor de luchtvaart. Men hoopt hiermede dê belangstelling aan te wakkeren voor de luchtmacht, die een tekort aan piloten heeft, hetgeen zich bij een uitgebreider taak voor Ne derland. ingevolge het Noord-Atlantisch Pact, ernstiger zal doen gevoelen. Voor de opleiding worden gevraagd jongemannen van 18 tof 23 jaar met Mulo A of B. H.B.S. of daarmee gelijk gestelde diploma's. De eersten kunnen onderofficier .worden bij de L.S.K.. de tweede groep officier. Op Zaterdag 8 April wordt te Laren een hockeywedstrijd gespeeld tussen het voorlopig Nederlands heren-elftal en de Batavieren. De opstellingen van beide teams zijn als volgt: Voorlopig Nederlands elftal: doel: Smits (Amsterdam); achter: H. Derekx (Venlo) en Drijver (TOGO); midden: Van Rossum (HHYC). Loggere (La ren) en Ansion (Kampong); voor: Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC), Bouman (BMHC) en Esser (TOGO). Batavieren: doel: Klein (Laren); ach ter: Rinkel (Gooi), Van IJsselstein (BMHC); midden: Van der Valk (Delftse Stud.), Gallois (HHYC) en Wagner (Hilversum). Voor: Bleekemolen (Laren), Van der Dol (HDM), Bloembergen (SCHC), Cou- vret (HDM) en Thole (Be Fair). De uitslagen van de gisteren gespeelde interacademiale voetbalwedstrijden lui den: USR (Utrecht)USA (Amsterdam) 0-1. USV (Wageningen)— BSB (Delft) 1—0. RSG (Rotterdam)—USR (Utrecht) 2 -5, USA (Amsterdam)—USV (Wageningen) 2—0, BSB (Delft)—RSG (Rotterdam) 6—L Van het hockey-tournooi waren de uitdagen' BSB (Delft)RSG (R dam) 5—0. USR (Utrecht)USA (A'dam) 1—1, RSG (Rotterdam)USR (Utrecht) 08. USA (Amsterdam)—USV (Wagen.) 5—ft In het Westelijk elftal, dat Woensdag 5 April te Haarlem een lichtwedstrijd speelt tegen het voorlopig Nederlands Jeugdelftal. is» een wijziging gekomen. Op dq links- achterplaats is Melief (HDVS) vervangen door Walter (DWS). Met Pasen wil iedere vrouw graag iets nieuws hebben, een jurk, een man telpak, een hoed of een tas, of desnoods alleen maar een paar nieuwe handschoenen. Als ze maar enigszins kan concurreren met de natuur, die alles nieuw heeft en met de prille rose bloesem, die ongerept staat in de door het lenteregentje schoongewassen voorjaarstuinen. Maar meest al is het met Pasen veel te koud voor luchtige voor jaarskleren, April doet nu eenmaal wat hij wil en hij heeft er een bepaald plezier in om de vrouw met Pasen te doen grijpen naar haar oude winterjas! De allernieuwste zomermantels zoals Parijs ze maakt voor het komend sei zoen zijn helemaal niets voor een gure dag, want het zijn nauwelijks mantels. Ze heb ben geen mouwen, zijn van zierig er kennis van te ne men, want de vrouw, en an ders verloochent ze zichzelf, heeft nu eenmaal een onuit roeibare belangstelling voor kleren, die toonaangevende ITIO11 Wf^Tl vrouwen dragen. iiiv/U tt vil j3e f0to loont een complet van de Nederlandse model- dun materiaal en hangen van confectie, bestaande uit een voren geheel open. Sommi- lichte japon met donkere gen doen denken aan de ko- stippen, waarover een losse veis die monniken dragen. ZWart zijden mantel zonder De zomermantel is in het mo- mouwen gedragen wordt. debeeld ditmaal zuiver de coratie. Wij zagen bij eer* complet van onze modelcon- fectie zo'n witte ribszijden mantel, die over een koren- blauw tailleurtje werd gedra gen. Heel decoratief en heel luxueus. Maar met ons kil - maat kunnen wc het ons eigenlijk niet erg veroorlo ven (tenzij men een uitge breide garderobe heeft), om een jas. die geen beschutting biedt, alleen maar het oog be koort, erbij aan te schaffen. Het is echter volstrekt niet nodig om klakkeloos alles na te doen wat de mode voor doet. Het is echter wel ple- ASTRID am, Dicky zegt, als je snoept in de Vasten, is O.L. Heertje boes". Nu is Dicky vijf jaar en hij te voren heeft een klasge nootje van deze zelfde Dicky met klem betoogd, dat je een doodzonde deed, als je een snoepje opat! Nu weet ik ook wel dat kinderen dikwijls slechte luisteraars zijn en ik twijfel er niet aan, dat de zuster, die met veel moeite en op offering dagelijks haar kleu ters leidt, dit niet zo zal heb ben verteld. Toch is er op dit gebied 'n ernstig misver stand bij de kinderen ont staan. De uitleg van de zus ter is dus kennelijk niet erg duidelijk geweest. Het resul taat is in elk geval averechts. De kinderen hoeven niet te vasten. Ze zouden dus geen enkele overtreding begaan al snoepten ze elke dag en heel de dag. Maar zo klein als ze zijn, kunnen deze kleu ters door vrijwillige verster ving en offertjes verdiensten verwerven voor zichzelf en heeft deze „wijsheid" kenne- voor anderen. Door het voor lijk op het kleuterschooltje te stellen alsof snoepen in de opgedaan. Ik word heus even Vasten verboden is, ontne- boos, want een paar weken men we de kinderen de mo gelijkheid van de vrijwillige versterving. Ze zullen nu misschien niet snoepen, om dat ze bang zijn zonde te doen, of. zoals Dicky het zei, O. L. Heer boos te maken. Waarom deze kinderen niet liever de positieve kant ge toond en hun verteld, dat ze wel mogen snoepen, maar dat ze O.L. Heer erg blij maken als ze het niet doen. Dat Bij Pasen hoort het jonge Een Paasnestje maakt men groen, de gele narcissen en als volgt. de harde eieren. Deze din- voor de rand: 125 gram JU gen, die in onze geest van (ji, kopje) rijst, 1 liter melk, O.L. Heei; dan extra veel van kind af aan met het grote 120 gram (ruim 1 kopje) su:- hen houdt en dat ze daardoor Hoogfeest verbonden zijn ker. wat zout. andere, slechte mensen kun- werken mee om ons in de Voor de eieren: liter nen helpen. Wie zelf de echte Paas-stemming te melk, 50 gram (5 eetlepels) waarde van de versterving brengen en onze blijheid om custardpoeder. 40 gram (bij- kent, zal gemakkelijk de het feest te verhogen. na 3 eetlepels) suiker, wat juiste, voor kinderen be- Harde eieren kan men op zout, nog wat gekookte melk. grijpelijke. formulering we- allerlei wijzen aan de maal- Bereiding van de rand ten te vinden, tijd verwerken. Bijvoorbeeld jje melk aan de kook bren- Er zijn echter ook onder ln een gen. In een gietijzeren pan- onze Katholieke moeders nog Eiersaladc. Het recept is netje de suiker goudbruin vrouwen, die daar klaarblij- als volgt: branden. Eerst een lepel kelijk weinig gevoel voor Enige koude aardappelen koud water en dan de ko- hebben. Wat b.v. te zeggen wat fijn geraspte ui, peterse- kende melk er bij gieten en van de moeder, die tot haar lie, slasaus of mayonnaise, roeren tot de gebrande sui- dochtertjes zei: „Fruit valt enige hardgekookte eieren, ra- ker in de melk is opgelost. buiten de Vasten" en toen dijs, sterrekers. De rijst wassen en aan de met de twee kinderen onge- De koude aardappelen in «yamelmclk toevoegen. De veer een pond hazelnoten, plakjes snijden en ze ve•■- massa aan de kook brengen amandelen en rozijnen opat. mengen met wat fijn geraspte _^oken t°t „een Vo°r dczu',ken z°u he* bij- ui, fijngesneden peterselie en dikke rijstebrij zonder nuttig zijn de toe slasaus of mayonnaise. Deze Jd 2(4 a 3 uur. De brij spraak, die Z. H. de Paus op massa in het midden van een ,°nder af ®,n toe roeren koud Passie-Zondag heeft gehou. laten worden. den, nog eens goed door te Foto: Complet van üe Neder landse modelconfectie: losse zwarte mantel zonder mouwen óver lichte zijden japon. schotel leggen en met een r>- - laagje mayonnaise of slasaus w5ere^i"gJan de e 1 e J e n ]fzeJL z° duidelijk zegt de bedekken. Om deze sla de custardpoeder met een H. Vader: „Wij smeken u de uitgezochte en gewassen ster- d?„mvan de kalve kter mc\k straffen, die gij nog hebt uit rekers schikken. De eieren aan,™engen- De, rest van de te boeten voor uw zonden, hard koken, doormidden snij- a?n t? z. krengen met vele werken van genoeg- den en deze op de sterrekers zout Het aange- doening te verlichten, zoals rond de aardappelsla leggen 8de custardpoeder er gebeden, aalmoezen, vasten D ëe door roeren en even door la- en verstervingen" Om de hiermee''65 de schmll verder ten kDke"' SUiker ,toevoe" enorme betekenis van vasten versieren Men kan er nar" f pYddlag °%;erdocn in en versterving hebben wij jes eftroen bij geven P J5S* ko9d ,wa*er omge- met het recht de genade A i7 dL LI spoelde eierdopjes en daarin daarvan zelfs aan Hp kl^in- Als Paas-menu zou men koud laten worden De rest ste kinder™ micellisoep met balletjes. Ge- saus"verdunnen"^Een0* deel ?I=t8 Vastfn is weer voorbij, hakt, kropsla, veldsla of dun- tan deze sau< ovef de Iff °nS+ d,eZe dagen' te za* Paasnestbjaken aardappel™ schenken en de rest tr ons deze dagen, te za- met de kinderen, aan- bij presenteren. SKS ^dTrln^ 6" Na de tweede dag luidt de stand in het biljarttournooi cadre 47/2 om de Marathonbeker, dat te Tilburg wordt gespeeld, als volgt: 1. Van de Pol, 4 pnt. uit 2 partijen. 2. De Ruyter, 4 pnt. uit 3 partijen. 3. Kruythof, 4 pnt. uit 3 partijen. 4. Metz. 2 pnt. uit 3 partijen. 5. Franken, 2 pnt. uit 3 partijen. Advertentie Gisteravond is te Amsterdam de laat ste partij gespeeld om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1950 tussen de Amsterdammers Metz en Rus tenburg. Wegens ziekte van Rustenburg kon deze partij van de laatste ronde op 17 Maart niet doorgaan. De ontmoeting was daarom van be lang, omdat zij beslissend was voor de bezetting van de zesde plaats. De eerste zes van de twaalf deelnemers worden n.l. automatisch geplaatst voor het per soonlijk damkampioenschap 1951, de laatste zes mogen slechts deelnemen aan de voorwedstrijden. De partij tussen Metz en Rustenburg eindigde in remise. Dit leverde Metz juist het matchpunt op, dat hij nodig had om het toornooi als zesde met 11 punten te beëindigen. Teleurstellend is dit resultaat niet alleen voor Rusten burg zelf, die 8 punten had en door een overwinning dus gelijk had kunnen ko men met Metz, maar bovendien voor de IJmuidenaar Ligthart en de Amster dammer Vos, die eveneens het tournooi met 10 punten haddien beëindigd en dus ten zeerste gebaat waren bij een over winning van Rustenburg. Metz heeft zich dus geplaatst voor het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap, dat het volgend jaar zal worden gehouden. De eindstand is nu geworden: 1. Roozenburg (Haarlem) 16 p., 2. Van Dijk (Wageningen) 14 p., 3 en 4. Gordijn (Den Haag) en Keiler (Amsterdam) bei den 13 p„ 5. De Jongh (Amsterdam) 12 p„ 6. Metz (Amsterdam) 11 p„ 7 en 8. Ligthart (IJmuiden) en Vos (Amster dam) beiden 10 p., 9. Rustenburg (Am sterdam) 9 p.. 10 t/12. Van der Staay (Rotterdam), Suyk (IJmuiden) en DukeJ (IJmuiden) allen 8 punten. Gr.-Brittannieë zal verstek laten gaan voor de militaire cross country welke 10 April te Metz wordt gehouden. Er komen dus alleen ploegen uit België, Denemarken, Nederland en Frankrijk aan de start. Het Utrechts voetbalelftal, dat op 15 April a.s. tegen het team van Brugge uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Boudewijn (UW); achter: Dau- dey (Hercules) en Bak (Gooi); midden: vviggemans (Gooi), Visser (DOS- en (DOS); voor: Van Meeningen (Hilversum), Schaap (Gooi), Vonk (Elmkwijk), v. d. Bogert (DOS) en Blom (Elinkwijk). Reserves: Mosterd (Gooi), Malestein (HVC), Van Zijl (DOS) en Witkampf 'Hercules). Op 15 en 16 April worden te Parijs floretwedstrijden gehouden om de Chal lenge Mabileau. Aan deze wedstrijden nemen zowel amateurs als professionals deel. Voor Nederland komen Jenny Sie- brands (Rotterdam), Wagemans, T. van Es, H. van Es, Wolthuis. Van der Griend en K. Kardolus (allen Den Haag) uit. Ook dit jaar zal het Nederlands Olym pisch Comité nationale vijfkampen or ganiseren. Deze vijfkampen, welke van 17 tot en met 21 Juli 1950 in Amersfoort worden gehouden, bestaan uit de onder delen paardrijden, motorterreinrijderi of handgranaatwerpen, schermen, schieten, zwemmen en, veldloop. Bij wijze van proef is het motorterreinrijden dit jaar aan de nummers toegevoegd. Aan elke vijfkamp is een korpswed strijd verbonden, waaraan kan worden deelgenomen door elk troepenonderdeel of vereniging, waarvan tenminste twee vertegenwoordigers in de betrokken vijfkamp uitkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5