WINTERVERBLIJF PROOI VAN DE VLAMMEN Vaticaan weet niet of kardinaal Mindszenty nog leeft .1 Van Zeeland hoopt nieuwe regering te vormen Twee en twintig kostbare paarden om het leven gekomen Ook goochelmateriaal Onbevredigend antwoord Communistische meeting te Parijs Minister Wijers gaat heen Heilig Triduam Tot hoofd en hart ging verloren Im m4k< Sinds September 1949 geen berichten meer Oppercommando in Zuid-Oost-Azië? Het weer. Tegen publicaties van de memoires van Otto Skorzeny in de Figaro Tegen de katholieke kloosters Spaak komt met nieuwe oplossingsformule ONTSLAG-AANVRAGE OOST-INDONESISCHE KABINET NIET AANVAARD Poging tot invasie achter het IJzeren Gordijn WESTERLING NOGMAALS VEROORDEELD Morgen loopt straf af J DONDERDAG 6 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24736 ZWARE SLAG VOOR CIRCUS MULLENS Boter en bacon in Engeland duurder Tsjechische vakbeweging adviseert opheffing PORTUGEES SCHIP GEZONKEN 80 opvarenden DE KABINETSCRISIS IN BELGIË Federale troepten landen voorlopig niet te Makassar Van drijvende Amerikaanse industrietentoonstelling MOORD EN ROOF DOOR DARUL ISLAM Staatsloterij «f t'l"P*'oev jêUREAUX: SMEDÊSTRAAT 5 - HAARLEM ITelefoon: Redactie 215+4; Advertenties 21543 ^Abonnementen 20800 Postqiro 143480 ■Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 t#oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. ♦Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hooqte. Inqezooden mededelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Tn de binnenstad van Utrecht aan de rand van de Singels heeft hedenmorgen ren korte, hevige brand gewoed met tragische gevolgen voor het bekende Circus Jos Mullens, waarvan in een uur Hjds de gehele levende have verbrand de. Twee en twintig voor het meren deel zeer kostbare paarden kwamen om het leven, toen tussen 4 en 5 uur een grote stal, die het winterverblijf van het circus vormde, afbrandde. Twaalf man personeel, die de vaste kern van het circus vormden, raakten al hun bezit tingen kwijt. Behalve een stalknecht, die bij zijn vergeefse pogingen om het lievelingspaard van mevr Mullens uit de vlammen te redden, brandwonden aan zijn handen opliep, bekwam nie mand van hen enig letsel. Naar de administrateur van het circus de heer G. J. Knechtjes mededeelde, zal de schade, die thans nog moeilijk te schatten is, doch volgens hem misschien wel één ton kan bedragen, niet door Verzekering gedekt zijn. Het circus Mul lens overwintert sinds vier, vijf jaar in Utrecht. Gedurende'de maanden dat het geen voorstelling geeft is het onder gebracht op een terrein tussen het pen sion aan de Tolsteegsingel en het St. Nicolaas-kerkhof achter het Centraal Museum. Een oude cavaleriestal, eigen dom van de gemeente, was voor dit doel ingericht als piste. Daar waren de paarden gehuisvest, met daaromheen de wagens. Tegen vier uur hedenmorgen is een der stalknechten nog bij de paarden geweest en heeft niets verdachts ge merkt. Eén kwartier later stond het inwendige van de stal in lichter laaie. Een chauffeur, die om kwart over vier met zijn taxi aan de overkant van het water over de Tolsteegsingel reed, zag op dat moment een vuurgloed door een der stalramen. Hij reed naar het dichtstbijzijnde politiebureau, van waar de brandweer is gealarmeerd, die zeer vlug bij de brand aankwam. Veel was er toen niet meer te redden. E3" Paar dagen geleden heeft „Het Vrije Volk" een antwoord trach- seven op de vraag, die ook b'?d, gesteld hadden, of het de Jl6 stfk'"Sen in België goed- dan r steIden d^™m deze wi l ^et Vrije VoIk herhaal delijk bhjk heeft gegeven geheel achter de agitaae van de anti-Leopoldisten te ile ,z":k niet willen neerleggen v, t rt S'U1^ van de meerderheid van het Belgische volk, die wel de terug keer van de Koning wenst. Onder lei ding van oud-minister Spaak, die hard 4Z1J" mtehhationale reputatie te grabbel te gooien, hebben socialisten, *Ie liberalen en communisten elkaar ge vonden en zij schrikken voor geen mid- d^Ltei'ug 's Konings terugkeer te verhinderen. Laster, leugens, bedrog en politieke stakingen zijn de wapens wel ke men met graagte hanteert. Spaak zag *5 °n,Iangs met tegen op in boezeroen ee» zeepkist met een com- munist het volk op te ruien. Het is alle- dit ill«Sr,wfai! Ej* Het VriJ'e Volk ziet kf iff. zonder welgevallen. Wij het blaVief^d is ï,et dus hiet. dat kén hoe he?oeen\d"ideU* ^spr^ bij onze dat wij nooit zo erg zeker vak de hou ding van de P.v.d.A. zijn. als zich ook m Nederland eens politieke moeilijkhe den zouden voordoen tengevolge van zekere acties. Ziehier nu het antwoord van Het Vrije Volk: „Wij hebben geen enkele reden het feit te verzwijgen, dat in 1894 het de mocratisch socialisme in Nederland de staking als politiek strijdmiddel in een democratische staat heeft afgewezen. Let wel: in een democratische slaat. In Tsjechoslowakije, Roemenië, Polen. "Pslgnd ligt de zaak anders. Wij Zijn tegen politieke stakingen", aldus gaat het blad voort, „maar wij ^™nen de mogelijkheid van uitzonde- v de regel niet geheel uitslui- w=>c °Pr ^iflers staatsgreep in 1933 ai formeel democratie in Duitsland. ir„ ®r toen tegen Hitiers plannen een kinS was uitgebroken, zou ui 'izonder hebben verheugd. willen maar zeggen, dat de om standigheden een afwijking van de regel Kunnen forceren, bijv. als een revolu- tionnaire situatie dreigt. Dreigt in België zulk een situatie, als de Koning terugkomt tegen de wil van gro^e minderheid van het Belgische volk en tegen de wil van de meerder heid in sommige delen van het land, de hoofdstad daarbij inbegrepen? Kijk, dat is nu een vraag die niet wij, maar die de Belgen hebben te beoor delen. Bij ons is men met die vraag aan het verkeerde adres." Wij geloven integendeel uit dit ietwat sluwe antwoord te moeten opmaken dat we precies aan het juiste adres zijn. Waarom immers dreigt een revolution- haire situatie in België? Zeker niet ten gevolge van de houding van de Koning en de katholieken, die de constitutio nele weg bewandelen. Het is de minder heid, die zich niet aan de spelregels van de democratie wenst te houden. „Het Vrije Volk" wenst verder uit zonderingen op de regel, wanneer het mn politieke stakingen gaat. Het haalt Duitsland vóór 1933 aan, het noemt Tsjechoslowakije, Roemenië, Rusland e'c- .Terecht. Maar wil het P.v.d.A.-blad nu.msinueren, dat in België een soort- gijke situatie dreigt tengevolge van Leopold's terugkeer? Het heeft er in ieder gevai de schijn van. Daarmee zou hot blad zich volkomen aansluiten bij fe, antt"Leopoldisten, van wie velen niet cnromen Leopold voor te stellen als thand met fascistische en nationaal- alistische neigingen. De directiewagen van de heer Mullens en twee slaapwagens, die dicht bij de £1al stonden, brandden eveneens totaal af. De slaapwagen, waarin de dochter vkn de directeur, kon nog weggereden worden en bekwam evenmin schade als een aantal andere wagens, die verder op stonden. Van de stal bleef niets meer over. Tussen de smeulende natte resten lagen de kadavers van drie po- nies en negentien paarden, tot voor kort de trots van het circus Mullens. Het goochelmateriaal, bestaande uit konij nen, duiven en dergelijke, ging ook ver loren. De heer Jos. Mullens is met zijn echt genote momenteel in Frankrijk op za kenreis. Die op de dag voordat Hij ging lijden, voor het heil van ons en van ons allen, dat is van daag, het brood in Zijn heilige en eer biedwaardige handen nam en Zijn ogen ten hemel' geheven tot U, God, Zijn almachtige Vader, en U dankend, het zegende, brak en aan zijn discipelen gaf, zeggende: Neemt en eet hiervan allen, want dit is mijn Lichaam". (Uit de Misgebe- aen van vandaag) (Naar een schilderij van Pierre Pourbes) Radio Vaticana verklaarde gisteren: Wjj zijn niet in staat de berichten be treffende de dood van Joseph kardinaal Mindszenty te bevestigen of te ontken nen. Na het laatste bezoek, dat de moe der van de kardinaal op de laatste Zon dag van September 1949 aan haar zoon mocht brengen, hebben wij geen te con troleren berichten over de gezondheids toestand van de kardinaal meer ont vangen. De dag! na het bezoek van zijn moeder werd de kardinaal overgebracht van de gevangenis van Gyujtofoghan naar el ders. Toen zijn moeder hem de volgende maal wilde bezoeken, kreeg zij te horen: „U kunt niet worden toegelaten Van die dag af, aldus Radio Vaticana, werden slechts niet te controleren be richten ontvangen over de verblijfplaats van de kardinaal. Hij zou in een sana torium in Slowakije zijn opgenomen en een keeloperatie hebben ondergaan. De Hongaarse autoriteiten weigerden het episcopaat een gedetailleerd rapport over de gezondheid van de kardinaal te verstrekken. Zij verklaarden slechts, dat Lord Killearn heeft in het Britse Ho gerhuis naar aanleiding van zijn reis door Malakka aangedrongen op de vor ming van „een soort oppercommando in Zuid-Oost-Azië voor de strijd tegen het communisme." De toestand in Zuid- Oost-Azië was „uiterst ernstig". Slechts in één gebied was er wellicht een klei ne lichtstraal, namelijk in Indonesië. „De Nederlanders en de Indonesiërs gaan goed vooruit". Weliswaar kwam dit laat, doch ten slotte had men de ge schillen bijgelegd. zijn toestand bevredigend was, aldus Radio Vaticana. Het schijnt, dat de kardinaal de laat ste tijd zeer terneergeslagen is. Volgens andere berichten lijdt hij aan een ern stige hartkwaal. Aan het eind van de uitzending meld de Radio Vaticana, dat er ook onbeves tigde berichten waren binnengekomen over de dood van Mgr. Andrea Zakar, die geljjk met de kardinaal veroordeeld werd. Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht kans op lichte nacht vorst. Hier en daar ochtendmist, ove rigens droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig en warmer weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk uit Zuidelijke richtingen. Zon: 6.03—19.23. Maan: 1.20—7.56. De Britse minister van Voedselvoor ziening heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat de prijzen van boter en bacon zullen worden verhoogd. Met ingang van 23 April a.s. zal de prijs van bacon gemiddeld met 2 pence per pound en die van boter met vier pence per ponnd worden verhoogd. Een door communisten geleide me nigte heeft gisteren te Parijs voor het gebouw van de „Figaro" aan de Champs Elysées een demonstratie gehouden tegen de publicatie van de mémoires van Otto Skorzeny, de kolonel van de S.S., die in 1944 Mussolini bevrijdde. De demonstranten wierpen met stenen en tafeltjes en stoelen van eafé's naar de politic, die zich voor het gebouw had opgesteld. De politie deed daarop een charge, zonder gummiknuppels echter. Toen de demonstranten deze charge weerston den, kwamen de gummiknuppels voor de dag en ontwikkelde zich een ware veldslag. Demonstranten rukten politie mannen gummiknuppels uit handen en gebruikten deze tegen de politie zelf. Langzamerhand vormden zich twee „fronten" en de demonstranten werden Volgens de „Prace", het blad van de Tsjechische vakbeweging, hebben de Tsjechische arbeiders voorgesteld de katholieke kloosters op te heffen en de monniken te laten werken. Het blad pu bliceerde een ingezonden stuk, waarin onder meer werd beweerd: „Kloosters zjjn altijd broedplaatsen van het kwaad geweest en de misdaad heeft er altijd op de loer gelegen." De schrijver van het ingezonden stuk stelde voor de kloosters om te bouwen tot ziekenhuizen. Verschillende andere briefschrijvers vie len de kloosters ook aan. Eén van hen stelde voor de kloosters door polite en arbeiders te laten inspecteren en con trole uit te oefenen op de monniken. Een schip met 80 personen aan boord is gisteravond in de Portugese rivier de Douro gezonken. Ooggetuigen deelden mede, dat er een paniek onder de passa giers ontstond, toen het schip begon te zinken. Een tot dusverre onbekend aan tal personen is verdronken. Vele pas sagiers hebben zich zwemmend weten te redden. Tot gisteravond laat waren 16 lijken geborgen. langzaam teruggedreven. Zij grepen hierbij alles wat binnen hun bereik kwam, onder meer de deuren van een bioscoop en slingerden die naar de ge lederen van de politie. Na 20 minuten hergroepeerden de twee groepen zich. Inmiddels rukten politieversterkingen aan voor de bewa king van het gebouw van de „Figaro", dat thans reeds voor de tweede maal in deze week aangevallen is. Een officier van de politie verklaarde tegenover Reuter, dat een vijftigtal po litiemannen gewond was, „van wie som migen ernstig." Zeventig demonstranten waren ge arresteerd op grond van het veroorza ken van een opstopping en het slaan van politiemannen. De meesten waren onder de twintig en behoorden niet tot „het soort beroepsagitatoren met wie men de vorige maal bij het gebouw van de „Figaro" te maken had". Half tien was alles in het centrum van Parijs rustig. In het Franse ochtendblad de „Figaro" verschijnt als feuilleton het dagboek van de vroegere SS-officier Otto Skor zeny. Communisten te Parijs gingen hiertegen demonstreren voor het bureau van het blad op de Champs Elysées. De politie greep in. Verbitterde gevechten volgden. Hier ziet men een toneel uit de strijd. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Prins-Regent heeft Woensdagmiddag, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden, de aftredende katholieke minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, aangeduid als kabinetsformateur. Hoewel men kan verwachten, dat de uiterst linkse anti-Leopoldisten munt zullen trachten te slaan uit het feit, dat Van Zeeland nauwe relaties onderhoudt met de „haute finance", mag men zijn aanduiding beschouwen als een gebaar van geruststelling vanwege de katholieke partij tegenover dat deel van haar aanhangers, dat was gaan twij felen aan haar vaste wil de koning terug te brengen. Tevens is dit gebaar ge richt tot de liberalen, voor wie met deze formateur het uur van de laatste kans is aangebroken. Van Zeeland heeft reeds te verstaan gegeven, dat hij wel nog een poging in die richting wil proberen, doch dat hij niet van plan is op de li beralen te wachten. Zijn regering zal de wet van 1945 toepassen, waardoor een einde zal worden gemaakt aan de verbanning van de Koning, doch zij zal zich eerst aan de beide Kamers voorstellen met het oog op het vertrouwensvotum. In ieder geval kan een nieuwe rege ring deze week niet meer voor de Ka mers komen. Het nationale congres van de liberale partij, dat sinds 1945 niet meer is samengekomen, zal zich Vrijdag a.s. definitief over het al dan niet deel nemen van d'e partij aah de regering moeten uitspreken. De, tegenstanders hiervan schijnen momenteel echter in de meerderheid, tot groot ongenoegen van de Vlaamse liberalen, die zich in hun pers tégen hun gewoonte in zelfs drei gend beginnen uit te laten, zonder dat men daaruit mag besluiten, dat zij wer kelijk tegen de meerderheid van hun partij zouden durven ingaan. Wellicht moet de vergadering van Vrijdag juist dienen om de laatste Vlaamse liberalen tot de orde te roepen. Intussen is Spaak met een nieuwe op lossingsformule voor de dag gekomen. Aan prins Boudewijn zou de titel wor den verleend van Luitenant-Generaal van het Rijk, terwijl de Koning zou te rugkeren, doch zich zeer weinig in het openbaar zou vertonen. Men heeft dit denkbeeld in verband gebracht met het plotselinge vertrek van 's Konings secre taris, prof. Pirenne, naar Pregny, die er echter ten overvloede nogmaals aan her innerd heeft, dat de Koning bjj zijn vroe gere standpunt blijft, met andere woor den, zich zal neerleggen bij de uitspraak van het parlement, dat uitsluitend te be slissen heeft of de mogelijkheid voor dc Koning om te regeren al dan niet een einde heeft genomen. Het Oost-Indonesisch kabinet van dr Diapari heeft gisteren zijn onslagaanvra- ge ingediend, dat echter door de presi dent is afgewezen. Het kabinet vroeg om ontslag, omdat de Indonesische fede rale regering te Djakarta zijn waarschu wing, dat er moeilijkheden zouden ko men, indien federale troepen te Makas sar landden, in de wind had geslagen. Luitenant-generaal Buurman van Vree- den. de commandant van het KNIL, is inmiddels per vliegtuig naar Makassar vertrokken om een onderzoek in te stel len. Vandaag is een speciaal vliegtuig van de V.S.I. naar Makassar vertrokken om Een oceaanschip, met een Amerikaanse industrie-tentoonstelling aan boord, zaJ trachten achter het IJzeren Gordijn door te dringen om de Russen te tonen wat het Westelijk Halfrond produceert. Arthur Herts, president van Exhibi tion Ships, Inc., vertelt, dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken zijn fiat heeft gegeven aan de plannen om de drijvende tentoonstelling naar Rusland en andere havens achter het IJzeren Gordijn aan de Zwarte Zee te sturen, op een reis, die een jaar zal vergen. Natuurlijk wéten we niet wat de Rus sen er over zullen beslissen, zegt Herts, doch het kan geen kwaad om het toch maar te proberen. De tentoonstelling, die ten doel heeft de Amerikaanse buitenlandse handel te stimuleren, zal in de loop van de komen de zomer uit New York vertrekken om een veertigtal havens aan te doen. De tentoonstelling zal zijn ingericht aan boord van een oceaanschip van 20.000 ton, de vroegere President Taft, nu om gedoopt in „S.S. American Representa tive". De „Representative" en een tweede schip, de „Oriente", worden op het ogen blik in gereedheid gebracht voor ten- toonstellingsreizen. De „Oriente" zal al leen maar naar Zuid-Amerikaanse ha vens gaan. Later komt er nog een derde schip, zegt Herts, dat havens in Zuid- Afrika en het Noorden van Europa zal aandoen. De „Representative" krijgt 100.000 kwadraat voet tentoonstellingsruimte met 500 stands. Er komt accommodatie voor ongeveer 250 passagiers, van wie de meesten met de tentoonstelling uit staande zullen hebben. Men wil in elke haven een week blijven liggen. Artikelen die bijv. ten toongesteld zullen worden zijn: an ken», levensmiddelenblikken, tractors vrachtauto's, ziekenhuismateriaal, vei- ligheidsbrillen. koelkasten, wasmachi nes, scheepsmachines, plastic materi aal, radio-, radar- en televisietoestel len en personenauto's. Men heeft een tocht rondom de we reld geprojecteerd, waarbij men Portu gal, Spanje, Frankrijk, Italië, Grieken land, Turkije, Palestina, Egypte. India Birma, Java, Australië, de Philippijnen, China, Japan en Hawaii wil aandoen. Havens aan de Zwarte Zee, die Herts hoopt te bezoeken, zijn Varna in Bulga rije, Constanza in Roemenië en Odessa en Sebastopol in Rusland. de minister-president van Oost-Indonc- sië. Diapari, een van de kabinetsleden, overste Mokogrinta en Abdul Aziz naar Djakarta te vervoeren. Een woordvoerder van de regering van de V.S.I. heeft tegenover Aneta ver klaard, dat Abdul Aziz vogelvrij zal worden verklaard, indien hij geen ge volg geeft aan de order zich te Djakarta te verantwoorden voor de actie. Ook zijn volgelingen zullen, indien zij niet naar de barakken terugkeren, buiten de wet worden gesteld, aldus de woordvoerder. De compagnie van Aziz heeft giste ren ook nog een groep instructeurs en recruten van de Apris in het 12 km. van Makassar gelegen Angunminasa ontwa pend. Naast deze op erewoord geconsig- neerden zou het aantal gevangenen in totaal 300 bedragen. De troepen aan boord van de „Wai- kelo" zijn ook vanochtend nog niet ontscheept. De correspondent van Aneta te Makassar bericht, dat ma joor Worang, de commandant van de troepen, die Woensdag te Makassar ontscheept zouden worden, heeft me degedeeld, dat hij bericht van Dja karta afwacht, alvorens te beslissen of hij zal ontschepen of naar Dja karta terugkeren. In Makassar is 't thans rustig. De op standelingen patrouilleren in brencarriers en vrachtwagens in de straten. Aan de zijde van de Polisie Militer zijn bij de actie drie doden gevallen. Aan de zijde van Abdul Aziz viel één dode en werden vier personen gewond. Daar Aziz de nacht voor de actie de Nederlandse com mandant der infanterie, majoor Van Maastricht, van zijn bed liet lichten, ont trok hij de onder diens bevel staande manschappen aan diens orders, hetgeen het wegtrekken van een aantal hunner, met rollend materieel, mogelijk maakte. Dat slechts een klein aantal leden van het vroegere K.N.I.L. deelneemt aan de actie, is te danken aan Tahva, die leider was van de militaire delegatie der B.F.O. ter R.T.C. en die de laatste dagen in openbare vergaderingen de militairen van het K.N.I.L. met klem afried een niet-disciplinaire houding aan te nemen De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, op medisch advies gedurende enige maanden rust zal moeten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer blootstelt aan de spanningen en vermoeienis sen, aan het ministersambt verbon den. Hij is voornemens, na de behande ling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer en van het wets ontwerp op de economische delicten in de Tweede Kamer aan H.M. de Koningin ontslag uit zijn functie te verzoeken. Onze Haagse redacteur verneemt, dat omtrent de vervanging nog niets be kend is, al zijn er speculaties, dat mi nister Van Schaik ad interim het depar tement zou gaan beheren. Westerling is wegens een aanval op zijn Indonesische celgenoot Harris Por- kas tot veertig dagen eenzame opsluiting veroordeeld. Naar Reuter meldt, loopt deze nieuw opgelegde straf van de dag dat hij gearresteerd is, en daar hij van daag wegens het illegaal binnenkomen van Singapore reeds negenendertig da gen gevangen zit, betekent dit, dat beide straffen morgen zijn afgelopen. Van betrouwbare zijde wordt evenwel in Singapore vernomen, dat Westerling niettemin in hechtenis zal worden ge houden op grond van de noodbepalingen. Slechts de gouverneur van Singapore kan zijn vrijlating gelasten. Naar A.P. bericht, is bepaald, dat hij naar Neder land gedeporteerd zal worden. Van an dere zijde echter wordt verklaard, dat de autoriteiten nog geen beslissing geno men hebben. Bij de behandeling van zijn zaak deel de Westerling de rechter mede, dat hij Porkas had geslagen, omdat deze hem de hand niet wilde schudden. ,.Ik zou niet zoveel geduld met hem gehad heb ben, indien hij een Europeaan was ge weest", aldus Westerling. Hij verklaarde zich bereid Porkas, wiens kaak tijdens de worsteling gebroken was, schadever goeding te geven. Gedurende het verhoor was Westerling niet geboeid. Enige gewapende manschappen van de Darul Islam zijn dezer dagen de woning van Hadji a Gani in het Lelesse binnengedrongen. Na met revolverscho ten de Hadji en diens echtgenote te hebben gedood, gelukte het de rampok- kers geld en juwelen, tezamen ter waar de van f 160.000 buit te maken. Daar na gingen zij op de vlucht. De slacht offers waren vooraanstaande personen uit het handels- en landbouwleven in de desa-Dungusiku in het Lelesse In de 509e Staatsloterij, 5e klasse, 12e lijst, is de f 25.000 gevallen op 6884. Dit is de naam, die de laatste drie dagen van de Goede Week in de kerkelijke liturgie dragen. Het zijn bij uitstek heilige dagen, die geheel gewijd zijn aan de onmiddellijke voorbereiding op het Paasfeest. In de Middeleeuwen werd het hele openbare leven gedurende deze tijd stilgelegd, zodat er van buiten af geen beletsel be stond om ongestoord, in ingetogenheid en gebed, de grote geheimen van onze Verlossing te doorleven. Eén in geloof en godsvrucht namen alle Christenen gemeenschappelijk deel aan de kerkelijke plechtigheden, welke, in die dagen méér nog dan anders, het middelpunt vormden, waarop het hele leven zich concentreerde. In onze tegenwoordige, geestelijk zo verscheurde maatschappij is er geen verschil meer tussen gewone dagen en deze genadenrijke voorbereidingstijd op Christus' Verrijzenis. Het leven gaat zijn alledaagse, jachtende gang. Het mensdom begrijpt niet meer, wat het tot heil strekt. Voor de behartiging van zijn eeuwige zieiebelangen heeft men geen tijd! Zelfs de Christenen, die belijden te geloven in de wereldhervormende bete kenis van deze gedenkdagen, worden meegesleurd in de stroom van louter materiële bezorgdheid en vinden nau welijks gelegenheid hun gedachten te richten op het liefdelijden van de God mens, waaraan zij hun verheven uitver kiezing te danken hebben. De tijden zijn wel zeer veranderd! Be tekent dat nu, dat men in dit verband moet terugverlangen naar de toestand van de Middeleeuwen? Dat ook wij ons werk en onze dagelijkse plichten moe ten laten rusten om ons geheel te wij den aan de overweging van Christus' Lijden en het grootste deel van de dag in de kerk moeten doorbrengen, zoals dat in vroeger tijden gebruikelijk was? Zeker niet! Wij hebben de maatschap pelijke omstandigheden in hun veran dering en ontwikkeling te accepteren zoals ze zijn. De klok terugzetten ware onverantwoordelijk en in strijd met Gods scheppingsorde. Het Christendom is van alle tijden. Iedere mens heeft in de tijd en de omstandigheden, waarin hij leeft, dezelfde goddelijke opdracht te vervullen van zelfheiliging en apos tolaat. In een rustige, gelijkgezinde omgeving kan dit betrekkelijk onge stoord geschieden, in andere streken zal een voortdurende strijd daartoe noodzakelijk zijn. Zo kunnen wij ons niet onttrekken aan de verplichtingen, die het leven in onze tegenwoordige om standigheden ons oplegt. Want juist daardoor en daarin moeten wij als leken in de wereld, daar. waar God ons geplaatst heeft, onze heiligheid bewer ken. Dat betekent natuurlijk niet, dat wij omwille van onze stoffelijke werkzaam heden onze godsdienstige plichten zou den mogen verwaarlozen. Maar wanneer, zoals in de Goede Week, langdurig, niet verplicht kerkbezoek onmogelijk te verenigen zou zijn met wat ons be roep van ons vraagt, dan zou men zelfs verkeerd doen dit laatste te veronacht zamen om zijn tijd in de kerk te kun nen doorbrengen. Zo is de toestand voor de meesten onder ons. Dit ontslaat ons echter niet van de noodzaak innerlijk aan te vullen, wat wij uiterlijk niet kun nen volbrengen. Het is langzamerhand internationaal gebruik geworden diep ingrijpende ge beurtenissen te herdenken door enige minuten algemene stilte. Om zo de ge legenheid te scheppen tot bezinning op de betekenis van het herdachte. Géén voor de hele mensheid belangrijker ge beuren heeft in de wereldgeschiedenis ooit plaats gehad dan het verlossende Lijden en de Offerdood van Gods Zoon, die de Kerk in deze drie laatste dagen van de Goede Week overweegt. Wat kan er daarom méér geboden zijn dan dat wij deze tijd doorbrengen in stille ingetogen heid, naar best vermogen alles vermij den, wat deze innerlijke rust onnodig verstoort, en een deel van onze vrije uren schenken aan God en de over weging van Zijn grootste weldaad? Er wordt zoveel gesproken en geschreven over de toenemende behoefte aan dieper geloofsbeleving. Hier is de bij uitstek geschikte gelegenheid daartoe voor ieder, die het ernst is,met dit verlangen. De wijze waarop kan geen moeilijk heid zijn. Het ligt voor de hand, dat wij beginnen met in onze huisgezinnen een sfeer te scheppen, die met de ernst van deze dagen in overeenstemming is. De innerlijke gesteltenis wordt er zeer door bevorderd. En zou het niet een blijk zijn van echt katholiek leven, wan neer het hele gezin gemeenschappelijk een of ander deel uit het missaal leest en daarna gezamenlijk bespreekt? Onbe kend maakt onbemind. En hoeveel ka tholieken zijn er, zelfs onder de gere gelde kerkgangers, die de diepe zin van de plechtigheden tijdens het heilige tri duüm begrijpen en verstaan? Hebben zi, ooit de dubbele stemming opgemerkt die de kerkelijke gebeden en ceremonie: kenmerkt? In het liturgische, driedelige drams van Christus' Verlossingswerk richt dt Kerk afwisselend onze aandacht op het bitter lijden, de doodsangst en de uiterste verlatenheid van de Godmens, en op de verblijdende, bevrijdende, overwinnende betekenis van de zegenbrengende, „ge lukkige" Passie van de Zaligmaker. Hoeveel dieper en inniger kan ons medeleven met de plechtigheid van Wit te Donderdag worden, als wij eens wer kelijk beseffen, dat de H. Mis de viering is van het Laatste Avondmaal, waaraan wij allen moeten deelnemen. In elke kerk draagt maar één priester, de voor naamste, de H, Mis op. Hij verbeeldt Christus, uit Wiens handen al zijn mede helpers de H. Communie ontvangen Maar niet alleen zijn medehelpers, de andere priesters, doch evenzeer alle parochianen, die zich in de volle en wer kelijke zin mogen voelen als apostelen, om Christus geschaard. Het is de bedoe ling van de liturgie, van de Kerk, van Christus-Zelf, dat wij op die wijze het ontzagwekkend en troostrijk geheim van de instelling der H. Eucharistie beleven Goede Vrijdag, de dag, waaraan wij enze Verlossing danken, staat geheel in het teken van rouw. De kerken zijn leeg, zonder enige versiering. Het tabernakel staat open. op het altaar bevindt zich alleen het kruis. Sinds Passiezondag is het bedekt, maar nu. op het ogenblik, waarop de liturgie de kruisiging van Christus herdenkt, wordt het plechtig onthuld en vereerd als het teken van (Vervolg op pap. 3 eerste kolom) De toekomst is vaak niets anders dan het verleden, dat door een andere een deur binnen komt ANNO Kf90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' dwuouoapv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1