STAD EN OMGEVING j Felle strijd van anti-papist Koelkasten Jongeheren Costaums SCHINDELER Bijzondere bouw van 88 woningen AGENDA VISKNECHT OORZAAK VAN ERNSTIG ONGELUK H.J.MAERTENS IJSTAARTEN Een sombere kasteelheer Neem geen risico Bouckaert&iEooii ZOJUIST ONTVANGEN Hoe spelen de R.K. clubs? Drie poliklinieken voor Indonesië RIJWIELEN HENK DE VRIES PRIESTERS TE PRAAG VEROORDEELD Waarschuwing generaal Buurntón van Vreeden DONDERDAG 6 APRIL 1950 PAGINA 2 KATH. ARBEIDERS BEWEGING Uitvoering Mattheus-Passie LUCAS PASSIE 'Heinrich Schütz De Emmabloem-collecte Burgerlijke Stand B. en W. vragen crediet van f 623.000 Knaap gooide een steen naar zesjarig jongetje Waarschijnlijk moet slacht offer linkeroog missen „DE ADJUDANT VAN WESTERLING" dronk een borreltje Bakfiets aangereden en zwaar beschadigd Onder invloed van negen borrels en een flesje Cola Gemeente koopt grond Voor circus, tentoon stellingen enz. GEMEENTEZAKEN Reductie toegangsbewijzen Keukenhof Loon minder-valide arbeiders VERNIEUWING TEKEN- ONDERWIJS Onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde NIEUW CHRISTELIJK LYCEUM BIJ PLANETENLAAN Wijziging uitbreidingsplan „Noord" HAARLEM EN „KENNEMERDUINEN" Biljarten R.K.G.V. Hercules Popeline Overhemden 11.75 47.50 LUISTER VAN KENNEMERLAND J Het 'XXL' |S vssr, HtU li «j> iv I- iV.lf 1 n \.ir> viwm De baldadige jonkers Een droef verhaal ..oirüjji' JCnimoo GEN.CPONJESTRAAT 129 HAARLEM - TEL 11385 Plechtigheid op Haarlemse scheepswerf ONDERWIJZERS BUITENGEWOON L.O. Het hek van Viets op de Zijlweg Voor de vierde maal brand Vier nieuwe transformator stations BLOEMENDAAL Spreekuren op Goede Vrijdag WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Straffen van twee jaar tot levenslang Aan Nederlandse troepen RITMAN VRIJGELATEN Herziening Woningwet Internationale waarden flauw Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het comité Haarlem tot uitvoering van de Nederlandse Mattheus Passie, welke plaats vindt op de Tweede Paasdag, dus Maandag 10 April, des namiddags drie uur in de Grote Kerk te Haarlem, heeft een overeenkomst met de katholieke arbeidersbeweging getroffen. Deze over eenkomst bestaat hierin, dat men de bon van de advertentie van de Mattheus Passie, welke in dit blad voorkomt, uitknipt, waarna men een plaatsbewijs koopt bij het concertbureau Alphenaar, Kruisweg 49, waarop men dan voor elk plaatsbewijs 50 cent reductie krijgt. Dus een bijzonder gunstige regeling voor de leden van de K.A.B. om eens iets schoons en een hoogstaande culturele middag te genieten. Van Bach's grote voorganger Schütz herinneren we ons alleen uitvoeringen van enkele kleine koorwerken en de passie volgens het Evangelie van Mat theus in de bewerking van Arnold Men delssohn. In deze bewerking is zowel de solo- als de koorzang begeleid. Een eis, waaraan in de romantische tijd moest worden beantwoord, wilde men voor een dusdanig werk belangstelling kunnen wekken. De tijd en de artistieke smaak ver anderen gelukkig. Men vraagt nu naar werken, uitgevoerd in oorspronkelijke vorm, dus onverkort en zonder bijvoe gingen. Zo kon men thans Schütz' pas sie horen zonder instrumentale begelei ding. De solo-partijen: Christus, Verha- ler, Petrus. Pilatus, dienstmaagd, e.a. zijn bovendien in vrij rhythme gehou den. Het lag in de bedoeling van de componist in deze partijen de Gregori aanse schrijfwijze zoveel mogelijk te benaderen (de componist wendt ook een Gregoriaanse, de Lydische toonsoort aan). Voor hen, die nimmer de onbe geleide aitaarzang in de Katholieke Kerk hoorden, zal die onbegeleide solo-zang wel wat vreemd hebben aan gedaan. Maar aldra zullen zij tot het besef zijn gekomen, dat van een derge lijke solo-partij toch een sterke zeg gingskracht kan uitgaan. Een vrij-rhythmische, onbegeleide solo-partij stelt vanzelfsprekend bepaal de hoge eisen aan de vertolkers. Vooral zij, die bedreven zijn in de Gregoriaanse zang, zullen dergelijke passie-partijen uitstekend kunnen aanvoelen. Dienten gevolge was de vertolking van het om vangrijke verhaal bij Jan Laarveld, een Gregoriaan bij uitstek, in goede handen. De lectietoon werd zeer soepel gehouden en in de kleine versieringen toonde deze zanger gevoel en maat voor litur gische muziek. Ook de Christus-partij maakte door goede voordracht en wijding indruk. De bas Kees Deemk vervulde behalve deze partij ook die van Pilatus, de tenor Laarveld bovendien die van Petrus. Al droegen deze heren die kleinere partijen goed voor, toch zou het wenselijk zijn, om meer verschil in klankkleur te ver krijgen, dat andere zangers deze neven partijen vervulden, zoals 't thans ook ge schiedde met die van de goede moorde naar. De partij van Dienstmaagd en die van de andere, spottende moordenaar (was dit soms een jongeling?) werden ver dienstelijk vervuld door mej. Tineke van Raalte. Het openings- en slotkoor, alsmede de partijen van het volk e.d. kwamen doorgaans zeer goed tot hun recht. Het kleine, doch voldoende bezette Motet gezelschap o.l.v. Maarten Kooy ont wikkelde niet alleen een bekoorlijk af geronde koorklank, maar typeerde bo vendien duidelijk het wijd-uiteenlopend karakter van de polyphoon geschreven uitroepen van volk e.d. De Bakenesserkerk was voor een be langrijk deel bezet met een aandachtig luisterende schare belangstellenden voor dit oude passie-genre. Ol. Koop De tuberculose maakt nog veel te veel slachtoffers en daarom is een nieuwe grote aanval op tpuw gezet tegen deze volksvijand. 26 April zal de Emmabloem-collecte te Haarlem en Bloemendaal worden ge houden. En hiervoor is aller hulp nodig, niet alleen door een ruime gift in het busje als U een speldje opsteekt doch ook door het verlenen van medewer king als colectant(e). U kunt zich opgeven aan het consul tatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41, tel. 11604, Advertentie met lange pantalon 49.00 en 56.00 Gen. Cronjéstraat IA1B Tel. 16045 UW ADRES voor kwallteitskledlng GEBOREN: 1 April: W. A. Wijkhui zenSterkenburg, z. 4 April: E. J. Boe»- réeVerzeilberg, z; L. NootBuijze, z; D. de VriesKwint, d; J. H. W. Bak kerKuhr, d. 5 April: J. van Galen- Zwart, z; E. J. StalsPeil, d; N. Jansen Groenevelt, z. ONDERTROUWD: 5 April: H. J. P. Bakker en H. Attema; H. J. Branden burg en M. J. Krever; J. Höltke en N. M. de Jager; P. Boerman en G. Bossen; J. H. Gommers en J. van Santvoort; J. van den Hurk en C. A. Mesman; H. R. van Leeuwen en H. H. M van Strien; R L. Staats en M. Marchand; P. Gieger en C. P. Smal; J. M. Pietersen en J. van der Wiele; T. J. Jansen en M. A. van Lieshout: W. C. Nijveldt en S. J. Bac ker; C. Koeman en C. J. Wagemans; J. Halderman en N. Schellingerhout. GETROUWD: 5 April: J. H. Veeninga en G. A. Laven; J. Hopman en J. Moer kerken; C. Groeneveld en A. Hoofd; A. L. de Graaf en M. C. Janssens; K. J. Klabou en J. Kramer; H. J. Claassen en A. C. Captijn; J. H. C. Kröse en W. Vlietstra: IJ. J. van der Meulen en P. H. C. Leeflang; M. Pannekoek en H. Wagemans. OVERLEDEN: 3 April: P. Barnhoorn, 38 j. 4 April: M. C. HoksOosterling, 72 j. Zoals bekend heeft de minister van Wederopbouw gemeenten, woningbouw verenigingen en particulieren, die kans zien goede woningen te bouwen met een redelijke huur en een bijdrage uit de Rijks kas van f 100 per woning per jaar in de gelegenheid gesteld die huizen te bouwen buiten het woning bouwvolume. B. en W. hebben een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om van dit aanbod gebruik te maken. Daar de mi nister voor deze zgn. vrije bouw een bouwvolume voor plus minus 3500 wo ningen beschikbaar stelde en er vele aanvragen konden worden verwacht, moest snel gehandeld worden. Daarom werd een reeds uitgewerkt plan geko zen, namelijk dat van de woningbouw vereniging „Onze Woning", die 71 hui zen aan de Eksterstraat wil bouwen, maar daartoe bij gebreke aan bouwvo lume zeker niet dit jaar zou kunnen overgaan. Dit plan moest worden omge werkt. Daar de practijk heeft uitge wezen dat het zgn. twee-op-een-type duur in uitvoering is, werden voorna melijk etagewoningen ontworpen. Het plan omvat 69 woningen in etagebouw. 9 eensgezinshuizen en 10 duplexwoningen. Ze zijn ontworpen in vijf typen, met een inhoud vari ërende van 221 tot 290 kubieke meter. De stichtingskostcn zijn geraamd op f 623.000. De weekhuur der woningen zal variëren van f 6.60 tot f 7.75. Het staat echter nog niet vast, dat het Rijk voor alle woningen bijdragen zal verlenen; de voorlopige toezegging gaat tot vjjftig. Mocht het Rijk niet verder willen gaan. dan zal het gehele plan moeten worden uitgevoerd. De gemeente zal dan de rest moeten bijpassen. Gistermiddag om kwart over één stond een zes-jarige jongen op de on derste sport van een tegen perceel Brouwersstraat 129 staande, ladder. Een twaalf-jarige knaap, die zich op het dak van dit perceel bevond, verbood hem dit en gooide tegelijkertijd een stuk steen of een ander hard voorwerp naar beneden, dat de jongen in het linkeroog trof. De jongen is naar het Grote Gasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging op genomen, aangezien de kans bestaat, dat hij zijn oog' zal moeten missen. Laat op een regenachtige avond week een automobilist in de Kruisstraat te Haarlem met zijn auto niet voldoende naar links uit. toen hii een geparkeerde auto aan de linkerzijde passeerde. Het openstaande portier van de stilstaande auto werd daardoor geraakt. De auto mobilist reed door. doch de agent van politie, die het zag gebeuren, ging de onvoorzichtige rijder achterna. Op het Kennemerplein gelukte het de agent door de weg af te snijden, de auto tot stilstand te brengen. De lange donkere heer, die uit de auto sprong, bleek een zeer gewichtig heer te zjjn: „Ik ben de adjudant van Westerling. Ik heb haast om weg te ko men. Ik moet direct per vliegtuig naar Indonesië vertrekken." In Indonesië is hii blijkbaar nog niet gearriveerd, want Woensdag stond hij voor het groene hekje van het Haar lemse Kantongerecht. Heel timide be vestigde hij koopman S. G. uit Haarlem te zijn. De ambtenaar van het O. M. las de tenlastelegging voor: zonder rijbe wijs gereden en onder zodanige invloed van sterke drank, dat verdachte niet in staat bleek te zijn naar behoren een auto te besturen. Honderd gulden werd voor het niet in het bezit zijn -'an het rijbewijs ge vorderd. Verdachte was daarvoor reeds enige malen veroordeeld. Voor het tweede feit eiste de officier één maand hechtenis, plus ontzegging van het rij bewijs voor één jaar. De verdediger mr. Viskil achtte niet bewezen dat ziin cliënt beschonken was geweest. Verdachte is zeer nerveus, vandaar de wartaal, aldus pleiter. Het onvoorzichtig rijden oordeelde mr. Viskil ook niet bewezen, dcshalve vroeg hij voor de tweede overtreding vrijspraak. De kantonrechter mr. Gerritsen strafte beide overtredingen ieder met vijf en zeventig gulden. In de Oranjestraat had gistermiddag om kwart voor één een aanrijding plaats tussen een driewielig transportrijwiel en een vrachtauto. De aanrijding ontstond, doordat de vrachtautobestuurder bij het passeren van de rechts van de weg geparkeerde bakfiets niet voldoende naar links uit haalde. De bakfiets werd een meter of zes meegesleurd en kantelde, waardoor de in deze bakfiets aanwezige broden, rollen beschuit en koek over de weg rolden en het transportri; wiel zelf zwaar beschadigd werd. De vrachtautobestuur der is doorgereden. Rembrandt: (afgekeurd): Cinema Pa lace: Abbott en Costello zwaaien af. (a 1.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City-thcatèr: De gevangene van het Haaieneiland (18 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De grote bosbrand (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 6 April Gem. Concertgebouw: Uitvoering „Mat- thaus Passion", Christelijke Oratoriumver eniging o. 1. v. George Robert, 7 uur. Vrijdag 7 April Gem. Concertgebouw: Uitvoering „Mat- thaus Passion", Christelijke Oratoriumver eniging o. 1. v. George Robert, 7 uur. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg): Ere- t.entoonstelling van nagelaten werken van Herman Moerkerk. De tentoonstelling is ge opend tot 29 April op werkdagen van 10 5 uur. Advertentie vanaf 385, Nass&ustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling in overleg. In onze gemeente bestaat dringende behoefte aan grond, alwaar voor tijde lijke zaken, zoals een circus, een ten toonstelling e.d., plaats kan worden ge boden. Hiervoor achten B. en W. ge schikt het aan de Spoorwegen in eigen dom toebehorende terrein gelegen tussen de spoorbaan Uitgeest en de Delft, ten Noorden van de spoorbaan Haarlem Zandvoort en ten Zuiden van de Kor-te Verspronckweg. De Spoorwegen hebben zich bereid verklaard deze grond, ter oppervlakte van 27.150 vierkante meter, te verkopen, waartoe een crediet van f 60.000 noodzakelijk is. De gronden zijn op den duur bedoeld voor sportterrein en kinderspeelplaats. Er zal een afrastering gemaakt moeten worden van 616 meter en er zal enig grondwerk verricht moeten worden, waarvan de kosten geraamd zijn op f 13.250. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 12 April om twee uur in open bare vergadering bijeen. Voorgesteld wordt tot lid van de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en -Leeszaal te benoe men J. G. Dijkman, leraar aan het Coorn- hertlyceum. Voorgesteld wordt aan te kopen 904 vier kante meter grond aan de Slangenkruidlaan voor f 8588.De nabij gelegen grond is bestemd voor dé bouw van een Mulo- school, daar deze grond waarschijnlijk niet voldoende zal zijn, willen B. en W. het aangrenzende gedeelte kopen. B. en W. vragen machtiging tot het ma ken van een openbaar toilet in de Vishal aan de Grote Markt, waarvoor èen bedrag van f 18000.is uitgetrokken. Verder wordt voorgesteld te verkopen aan L. Brouwer 394 vierkante meter grond a f 12.per M2. aan de Frederik Hendriklaan, voor het bou wen van een woonhuis. Van de Nederlandse Spoorwegen kan wor den aangekocht 379 vierkante meter grond aan de Westergracht voor f 4000.Daar waren oorspronkelijk vier woningen ge bouwd, die de Duitsers als represaille ver nietigd hebben. Er zullen nu weer wonin gen komen. Verder wo^dt voorgesteld te verkopen aan A. Wester 931 vierkante meter grond aan de Crayenesterlaan tegen f 12 per M2., voor het bouwen van drie woonhui zen met twee garages. De uitbreiding van het politieposthuis aan de Amsterdamsevaart zal f 7959.kosten. Alle georganiseerde bloemistarbeiders, die de tentoonstelling Keukenhof te Lisse willen bezoeken, kunnen hiervoor toegangskaarten verkrijgen tegen de halve prijs. Zij die hiervan gebruik willen maken, kunnen zich hiervoor melden bij de secretaris Th. Milatz, Brouwersvaart 100 rood en bij de pen ningmeester, wanneer de contributie wordt geïnd. Een aantal minder valide arbeiders, werkzaam bij Hout en Plantsoenen, heeft om verhoging van loon gevraagd. B. en W. stellen voor het verschil tussen loon en steun voor de minder valide arbei ders te handhaven en dus de uitkering van 5% tevens aan deze categorie van werknemers toe te kennen, en wel met een minimum van twee gulden per week met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Het weekloon zal dan be dragen f 34.20. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 37-jarige vis- knecht A. de V. uit IJmuiden, die 12 December van het vorige jaar een ern stig lichamelijk letsel had veroorzaakt aan J. Jansen, wegwerker by de Ned. Spoorwegen, wonende te Velsen. De V., die gewoon was iedere avond een vrachtauto naar de garage te bren gen hij had evenwel geen geldig rij bewijs verkeerde die avond blijk baar onder de invloed van sterke drank. Uit zijn verklaringen bleek, dat hij on geveer drie calé's had bezocht en zo rond de negen borrels naar binnen had geslagen. Dat dit rantsoen voor hem te groot was, bleek wel uit het feit, dat verdachte niets van het door hem ver oorzaakte ongeval gemerkt had. Het moeilijkste van alles was om te bewijzen, dat de vrachtauto van De V. het ongeval veroorzaakt had, want het was in het donker gebeurd, maar uit 'n scheikundig onderzoek was gebleken, dat de auto sporen van beschadiging vertoonde, die de gevolgen waren van dit ongeval. Het slachtoffer, dat een bloeduitstor ting in het been had opgelopen, en thans als getuige gehoord werd, vertel de, dat verdachte nooit enig teken van spijt getoond had noch geprobeerd had hem op te zoeken. Dit vond de president wel zeer on behoorlijk, trouwens hij merkte ook op, dat sommigen zich niet als een, heer maar als een bandiet in het verkeer gedroegen en dat De V. blijkbaar tot de laatste categorie behoorde. Dan vroeg de president nog, toen ver dachte vertelde, wat hij allemaal ge dronken had en daar een flesje Cola bij noemde, waarvoor die Cola eigen lijk wel gediend had. „Heeft dat dezelf- Advertentie Bestel voor de Paasdagen STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 B. en W. vragen een crediet van f 4000.— voor het verlenen van bijdra gen aan deelnemers aan de cursussen tot vernieuwing van het tekenonderwijs en voor aanschaffing van materialen voor die vernieuwing op openbare en bijzondere lagere scholen. Dit is een uitvloeisel van de vorig jaar georgani seerde tentoonstelling van kinderteke ningen. De gemeente zal dan materialen aanschaffen en die kosteloos verstrek ken aan de daarvoor in aanmerking komende scholen. Herhaaldelijk hebben zich tandtech- nikers voor het Haarlems Kantonge recht te verantwoorden wegens het on bevoegd uitoefenen van de tandheel kunde. Verschillende factoren worden daar naar voren gebracht. Onder an dere, die van het tekort aan tandartsen, waardoor patiënten de tandtechnikers smeken om geholpen te worden. Bij de behandeling van de zaak van de Haar lemse tandtechniker K. A. K„ enige we ken geleden, gewaagde de verdediger dr. mr. M. Bouman uit Amsterdam van een wettelijke regeling, die het Ministerie van Sociale Zaken binnen, kort tot stand zou brengen ter herzie ning van de bevoegdheden van de tandtechniker. Zij zouden namelijk een eenvoudig examen kunnen afleggen, waardoor zij, na geslaagd te zijn, in beperkte mate de tandheelkunde mogen uitoefenen. De zaak werd verdaagd ter inwinning van nadere inlichtingen om trent de te treffen regeling. Woensdagmorgen werd in de zitting van het Haarlems Kantongerecht be kend gemaakt, dat het geenszins de be doeling van het Ministerie van Sociale Zaken is een speciale wettelijke rege ling in deze te treffen. De ambtenaar van het O. M., mr. Lagerwaard, eiste, tegen K. A. K. honderd gulden boete. Mr. Gerritsen, de Kantonrechter, legde er me.t klem de nadruk op, dat tand technikers dus alleen werkzaamheden op zuiver tandtechnisch gebied mogen verrichten. Verdachte werd tot vijftig gulden boete veroordeeld. de uitwerking als koffie?" informeerde hij met belangstelling. Uiteindelijk werd uit de getuigenver klaringen en het scheikundig rapport afgeleid, dat De V. inderdaad het onge val veroorzaakt had en dat dit te wijten was aan de invloed van sterke drank. De officier eiste in zijn requisitoir twee maanden gevangenisstraf plus ontzet ting uit de bevoegdheid om een motor rijtuig te besturen gedurende een jaar. Uitspraak Donderdag 20 April. Het uitbreidingsplan „Noord" moet herzien worden in verband met de bouw van het R.K. Tehuis voor bejaarden aan de Orionweg. Van deze gelegen heid wenst het gemeentebestuur ge bruik te maken en ook het gedeelte van het uitbreidingsplan begrensd door Diomedesstraat, de Hectorstraat, de Planetenlaan, de achterzijde van de bebouwing aan de Marsstraat, het Pla- netenplein en de Nestorstraat te her zien. Daar zal een christelijk lyceum gesticht worden. Uit stedebouwkundig oogpunt is het daarom ongewenst de geprojecteerde open bebouwing van één-gezinswoningen te handhaven, ter wijl het voorts gewenst is de aan de Zuid-Oostzijde van de Planetenlaan ge projecteerde bebouwing te vervangen door een gesloten flatbebouwing van drie woonlagen. Ook B. en W. van Haarlem stellen thans aan de raad voor deel te nemen in de stichting „Het nationale park De Kennemerduinen". De financiële bijdra ge zal tien percent zijn van het benodig de kapitaal voor aankoop, tien percent van het aanloopkapitaal van f 100.000 en een bijdrage in het jaarlijkse exploitatie tekort tot een maximum van f 2000. Het gemeentebestuur meent, dat de belangen van de ingezetenen van Haarlem vorde ren, dat in deze transactie wordt deel genomen. Uitslagen eerste gedeelte wedstrijden tus sen Hof van Holland en Excelsior uit Be verwijk. Auf der Heide 60 55 58 8 0.94 Zijlstra 75 75 58 7 1.29 Loerakker 100 100 60 7 1.66 Muusse 100 100 60 13 1.66 Vinken 70 58 50 6 1.16 v. Kampen 70 70 58 6 1.20 Hooydonk 50 50 26 9 1.92 Wisker Jr. 55 19 26 8 0.73 Kroon 145 145 37 18 3.91 Vessius 135 93 37 13 2.51 Ben Bosse 190 190 56 24 3.39 Oorthuys 185 175 56 22 3.12 Stand 75 voor Hof van Holland. Uitslagen wedstrijden tussen Hof van Holland en Excelsior uit Beverwijk: v. Wunnik 100 65 54 13 1.60 Wisker Sr. 75 75 54 9 1.38 Thoolen 90 90 28 10 3.21 Waterdrinker 65 30 28 6 1.07 Luiten 125 J25 27 25 4.02 Wisker Sr. 75 64 27 10 2.37 Steenbergen 145 145 46 13 3.15 Lamers 140 127 46 17 2.76 Wagenvoort 70 32 35 6 0.91 Waterdrinker 65 65 35 10 1.85 Scholten 180 180 37 21 4.86 Lamers 140 129 37 11 3.46 Totaaluitslag 15- —9 voor Hof van Hol- land. In verband met Goede Vrijdag zullen alle lessen van de R.K.G.V. Hercules op a.s. Vrijdag komen te vervallen. Advertentie 16.90 m. vaste Trubenjjsboord. in 4 effen kleuren met 2 losse Trubenijsboorden REGENMANTELS dubbel Egyptisch linnen CONFECTIE-EN MODEMAGAZIJN SPAARNWOUDERSTRAAT 47—80 Telefoon 21392 Vrouwe Wilhelmina van Haaften bleef na de dood van heer Nicolaas eenzaam op Assumburg achter. Ze be leefde wat vreugde aan het kinderlijk gebabbel /an het neefje Floris, dat zij tot zich genomen hadden. Nicolaas had het kind enige en universele erfgenaam gemaakt en haar tot haar dood het vruchtgebruik gegeven. De stilte drukte haar echter en ze hertrouwde met Wal raven van Brederode, heer van Kloe tingen, een zeer aanzienlijk man, die in 1594 aan het hoofd van vele edelen naar Schotland werd gezonden om te genwoordig te zijn bij de doop van de oudste zoon van Koning Jacob VI. In 1603, toen deze de Engelse troon be- Ad vertenue bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bi) Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 pSÉ ■XX; x: ,x''y:. x y-y/ .v.v.v-:- Assumburg ten tijde van de sombere kasteelheer Cornells van Assendelft, wiens herinnering onvriendelijk is en vijandig. klom, ging hij opnieuw derwaarts met Prins Frederik Hendrik en Johan van Oldenbarnevelt. Op Assumburg ver toefde hij zelden. In 1610 werd hij door de staten in gezantschap naar Frank rijk gezonden. In 1614 is hij overleden. Intussen was het neefje Floris heer van Assumburg geworden, maar daar deze jongeman reeds in 1578 op acht tienjarige leeftijd overleed, deed zijn vader, Cornells van Assendelft, alle rechten gelden. Een moeilijke periode begon in een woelige, troebele tijd. Was hét geslacht van de heren van Assendelft trouw ge bleven aan de Moederkerk en de wet tige Koning, deze sombere kasteelheer sloot zich bij de adel aan die Philips II afzwoer en was een overtuigd anti-pa pist. Hij nam deel aan het compromis der edelen, dat 6 Nov. 1565 tegen de wettige vorst was tot stand gekomen. Hij was toen nog jong, maar uit alles blijkt, dat heer Nicolaas, die zijn zoon tje Floris tot universeel erfgenaam be noemde, de vader passeerde om diens vreemde en aanstootgevende gedrag. Immers, hij maakte zelfs deel uit van een groep beeldenstormers. Hij deed zijn vermaard geslacht da ook geen eer aan. Hij hield zich op in gezelschap van de jonkers Frits van Egmond van Mee- renstein uit het Beverwijkse en Harbert can Raephorst, toen deze laat ste in de kerk te Wassenaar de beel den had gebroken, een priester had mis handeld en een miskelk naar de her berg had meegenomen om er met zijn makkers uit te drinken. Het spreekt dan ook vanzelf, dat toen deze Cornells z'n vermeende rechten op Assumburg op eiste, een ernstig conflict ontstond met Wilhelmina van Haaften. Cornells maakte namelijk aanspraak op de heer lijkheden van Assendelft, Heemskerk, Castricum e.a. Hij betwistte haar het vruchtgebruik, greep terug op de tra gische geschiedenis met de Frangaise en haar zoon Nicolaas. Hij beledigde vrou we Wilhelmina, die als zwakke vrouw moest wijken en „naer lange debath" door bemiddeling van Johan van Olden barnevelt een vergelijk moest aan gaan, waardoor de gevreesde Cornells inderdaad ambachtsheer van de dorpen in Kennemerland werd. In een grote verleibrief schonk Prins Willem van Oranje op 9 Februari 1578 te Dordrecht aan Jhr. Cornells van Assendelft voor hem en zijn nakomelingen tot een on sterfelijk erfleen, zeer vele leengoede ren hem aanbestorven van zijn zoon Floris. De antipapist zetelde op Assumburg. Een woelig en twistziek man, voort durend met zijn familie, met de dorpe lingen en anderen overhoop, had het slot betreden. In 1580 was hij in een proces gewikkeld met de regeerders van de stad Haarlem, die opkwamen voor de goederen der St. Jansheren en die van het St. Elisabethsgasthuis, gelegen onder Beverwijk en Assendelft. Het be stuur van Beverwijk en Assendelft sloot zich bij Haarlem aan. men nam zelfs dezelfde advocaat. In 1582 was er weer onenigheid met Haarlem. Waren dit meer neutrale kwesties, voor de gemeente Heemskerk ontston den geheel andere. Want met deze nieuwe heer gingen de katholieken van Heemskerk een droeve tijd tegemoet. Ook Castricum had veel last met hem. Met grote felheid trad hy op tegen alles wat katholiek was. Maar de tegenstand nam toe. Men week geen duimbreed, al benoemde hy Hervormden in de open bare functies en waren zyn betrekkin gen met de gcvaariyke apostaat Gerrit van Berkenrode, moordenaar van de martelaren van Alkmaar, nog zo vriend- schappeiyk. Men vreesde niet, maar bleef trouw aan de Kerk. Langdurige onenigheid en strijd ken merkten zijn leven. Veel was hij op Assumburg, waar hij ook zijn testament schreef en in het jaar 1600 overleed. Zijn vrouw, Margaretha van Meerten, mocht tot aan haar dood op Assumburg blijven wonen. Zijn drie kinderen ver deelden de erfenis. Een droeve periode was voorbij. De sombere kasteelheer werd niet be treurd. Men herademde. De moeilijkhe den zouden overwonnen worden. Een maal, wat verder in de toekomst, zou zelfs dit Assumburg de schuilplaats worden waar de vervolgde priester in het geheim voor de dorpelingen de H. .Mis zou lezen. Het is een afwisselend en boeiend verhaal deze geschiedenis van het oude slot, dat nog bewoonbaar uit de ver woesting der eeuwen bewaard is ge bleven. H. VAN BENTHEM. Advertentie Op Maandag 10 April BSMRouwkoop Beker: DRC—DSS NautilusDEM NASAssendelft AFCVitesse HalfwegWE PionierVelsen HerculesHBC SJCDHS DCGHVC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Hedenmorgen half twaalf had op het terrein van de Haarlemse Scheepswerf de tewaterlating plaats van het derde polikliniek-motorschip, gebouwd in op dracht van Simavi, ten behoeve van de medische verzorging in de binnenlan den van Indonesië. De drie schepen, „Dr. Bervoets", „Berman" en Marie van Hoogstraten", lagen even later langs de kade maar voordien werden nog enige redevoeringen gehouden. Namens de bouwers verklaarde de heer De Bruyn, dat technici een hele toer hadden om in deze schepen zoveel nuttige ruimte te maken. Hei was ech ter gelukt en het was een mooi werk. De voorzitter van het hoofdbestuur van Simavi nam de schepen over, bracht aan verschillende instanties dank en speciaal aan he.t corps van Delftse stu denten, die met de drie schepen een propagandatocht door het land gaan maken. Spreker verklaarde, dat de bo ten in Indonesië een revolutie, zullen veroorzaken op het gebied van de ver pleging en geneeskundige hulp. Thans moeten de patiënten uit de binnenlan den me.t open prauwen vervoerd wor den, maar straks zal men in een halve dag centrale hospitalen kunnen berei ken. Er moeten echter wel een paar honderd van deze boten komen. Spreker riep Gods zegen af over het werk, waarna mevrouw Marie, van Hoogstraten, naar wie een der boten genoemd is en die 25 jaar aan Simavi werkt, het schip te water liet. De boot heeft een lengte van 12Vi me ter en een breedte van 3'A meter, ter wijl de diepgang 80 c.m. bedraagt. Een en ander is bedoeld als jubileumge schenk voor de artsen, die werkzaam zijn op de Noordkust van Nieuw Gui nea, op Almaheira en in de Sanghi- Daardoor zullen de artsen worden gesteld de meer dan kilometer lange kustlijnen te en de strandkampongs te be- Archipel. in staat duizend bewaren zoeken. (Ongecorrigeerd) B. en W. stellen voor het bedrag van de gemeentelijke marge voor de leer krachten van alle scholen voor buiten gewoon lager onderwijs te stellen op f200.per jaar. Oorspronkelijk was aan een bedrag van f 300.gedacht, maar de financiële toestand der gemeente laat dit niet toe. B. en W. houden daar bij ook het oog gericht op de onderwij zer bij het gewoon L.O., wiens taak tock zeker niet onderschat mag worden, nu de klassesterkte zodanig is opge voerd, dat zijn voortdurende en gespan nen aandacht vereist wordt om de orde te bewaren en behoorlijke resultaten te bereiken. Door de nieuwe regeling zullen de onderwijskrachten bij het buitenge woon L.O. f 650.— per jaar meer ver dienen. Het buitenschoolse werk, dat aan het persoenel van de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen moet wor den opgedragen, is echter weer veel omvangrijker dan dat aan de andere scholen voor buitengewoon L.O. Deze leerkrachten moeten zich ook met de gezinnen bemoeien. Zij zouden dus een aparte beloning moeten hebben van f 600.— per jaar. Jarenlang is in de raad o.a. bij begro tingen gepraat over «het huis met het hekje van Viets op de Zijlweg. Bij de verbreding van deze weg bleef er een puist" over. die nogal eens tot ongeluk, ken aanleiding was. Het huis blijft, ze ker in deze tijd, nog staan, maar het hekje is eindelijk verdwenen, waardoor het trottoir 1% meter verbreed en be tegeld kon worden en het aanzien be langrijk toenam. Voor de vierde maal binnen korte tijd is er vannacht brand ontstaan in een houten loods De brandweer, die in de nacht van Maandag op Dinsdag reeds zoveel werk verzet- had, werd in de af gelopen nacht om kwart over één weer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in het magazijn van de Haarlemse Wasmachinefabriek, gevestigd aan de Houtstraat no. 6. Dit magazijn, een houten loods met een dak van eter- niet, is gedeeltelijk verbrand en verder is er schade aangericht aan het opge slagen materiaal. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer heeft het vuur met twee stralen op de water leiding geblust. De brand werd ontdekt, doordat de eigenaar door het aanslaan van zijn honden wakker werd. B. en W. vragen machtiging tot het inrichten van transformator-stations bij de drukkerij Boom Ruygrok aan de Ged. Oude Gracht, bij de Union-chocolade- fabriek aan de Paul Krügerkade, aan de Parklaan en aan de Kortcnaerstraat. De totale kosten bedragen f 102.400. Door deze maatregelen wordt de stroombelas ting beter verdeeld. Maandag 10 April (2e Paasdag) zal het ,25 jam geleden zijn, dat de heer A. Zonneveld, Aagje Dekenstraat 24, pen ningmeester werd van de woningstich ting „Ons Huis." Het zal deze ijverige en nauwgèzette werker op die dag ze ker niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. Noch de burgemeester, noch de wet houder van Onderwijs zal Vrijdag spreekuur houden. Advertentie Simplex, Vesting, Poort, Eijsink enz. Prijzen vanaf 109.50 RIVIERVISMARKT 7 TEL. 17690 GENERAL STUART HEINTZEL- MAN (Nederl.), 5 April van Port Said n. Amst. GOYA (R. Lloyd), pass. 5 April Finisterre n. R'dam. GENERAL C. MUYR, 1 April van Djakarta, 23 April te R'dam verw. SOMERSETSHIRE (R. Lloyd), pass. 5 April Kaap St. Vincent. 9 April te R'dam verw. De tien R. K. geestelijken, onder wie tw ce abten en een Jezuïet zyn Woensdag door het staatsgerechtshof te Praag ver oordeeld tot straffen variërend van twee jaar tot levenslange dwangarbeid, op be schuldiging van verraad en spionnage. Dr. Jan Mastilak, rector van een theo logisch instituut in de nabijheid van Praag, is de enige, die tot levenslange dwangarbeid veroordeeld is. Het proces heeft vüf dagen geduurd. De commandant van de Nederlandse troepen in Indonesië, generaal Buur man van Vreeden, heeft Woensdag via de radio eea waarschuwing gericht tot-zijn soldaten. Hij zei, dat de reorganisatie van het K.N.I.L. slechts op ordelijke wijze kan geschieden, indien zijn troe pen gehoor geven aan zijn bevelen. Het K.N.I.L. mag zich niet mengen in de zuiver binnenlandse aangelegenheden van de V.S.I, en in deze aangelegen heden ook geen partij mag kiezen. Indien aan deze opdracht geen ge hoor wordt gegeven, wordt hiermede het ordelijk verloop van de reorganisa tie in gevaar gebracht en worden de beste belangen van de soldaten geschaad. De heer Ritman, die, zoals bekend, gearresteerd werd in verband met 1e kwestie-Westerling is Woensdag vrijge laten, aldus meldt Aneta uit DjakaHfe. Volgens United Press zijn voorts 180 personen eveneens m vrijheid gesteld Naar wij vernemen is de staatscom missie-Van den Bergh voor de herzie ning van de Woningwet dezer dagen met haar werk gereed gekomen. Het rap port zal 15 April aan de regering wor den aangeboden. Kort daarna kan de publicatie worden verwacht. AMSTERDAM 5 April 1950. De aandelenmarkt heeft vandaag een enigszins onregelmatig verloop gehad. Bi] opening was de stemming vrij gunstig ge weest en gaven verschillende leidende fondsen kleine koersverbeteringen te zien ten opzichte van het slot van gisteren. In het verder verloop van de beurs kwam evenwel nieuw aanbod aan de markt, naar men meende van buitenlandse zijde, in aand. Kon. Olie, waardoor de koers een zestal punten inzakte. Tegen het sluiten van de markt werd hiér en daar enige weerstand geboden. Bij cul- tuuraand. bleven de koersverschillen per saldo van betrekkelijk geringe omvang. Am sterdam Rubber eindigde onveranderd op 127 Va 129, De minder courante cultuur- aana. waren enigszins verdeeld. De scheep vaartmarkt was kleurloos en gaf weinig verschillen te zien. De op Indonesië varen de lijken bleven tamelijk prijshoudend. Bin nenlandse industriële waarden waren ver deeld. Staatsfondsen waren hier en daar een tikje luier. Ook Amerikaanse certifi caten konden zich niet geheel handhaven. (Niet-officiële Koersen) 3% Nederl. 1948 314 pCt Ned 195C 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbfc. '46 3 pCt Ned. Handel Mi] een A.K.U. Van Berkels Pateni Calvê-Delft eert. van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mb Ned. Scheepv. Urne H.VA. Deli Mb- cert 5/4 4/4 Anaconda Copper 28% 28% Bethlehem Steel 34% 34% Chrysler Corp. 66% 65 General Electric 46% 46 General Motors 79% 78% Hudson Motors 14% 14% Kennecott Copper 50% 50 Montgomery Ward 55% 55% North American Co. 20% 20% Radio Corp. 18 1J% Republic Steel 26% 26% Shell Union Oil 39 38%* Southern Pacific 53 53% Southern Railway 34% Tidewater 25 28 (J.S Steel 31% 31% ex div. Vorig Opening slot 6/4 100% 99% 99 "i 98% 93,% 99% 97jJ 144% 166% 167 114 132 158% 167 201% 203 257 217% 220 200% 2öl 127% 130 153 132% 134% 129% 130 126% 129 120% 122

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2