VERZEKERINGSWET zou voor duizenden ARMOEDE brengen iMTS-EILAND tulpebol Eén ei HOOFDSTAD van de geen ei Minimum-winstmarge-regeling voor slagersbedrijf Twijfel veranderde in geestdrift Ook in jeugdelftal geen schutters van formaat Bloeiende if Ver. Staten TEKENc r Wij luisteren naar Huisvrouwen stormenderhand gewonnen 19 5 0 Voor alle Nederlanders een gelijk staats pensioen zonder premie verlangd Noodwet-Drees basis voor nieuwe wet Verbluffend effect Westelijke ploeg wint met 3—2 cursus 4 4 J Aflevering twaalf schepen voor Indonesië DONDERDAG 6 APRIL 1950 PAGTNA 5 CONGRES BOND ST AA T SP EN SlON NERING Officiële publicatie VERRADER VAN PATER v. GESTEL BERECHT „Zeer laaghartig verraad" IN JUNI DUITSE CONSUL TE DEN HAAG VERWACHT Loonsverhoging ook voor akker- en veehouderij „De Kennemer Duinen" W. mê IS y?' Zatopek komt niet meer naar het Westen VAN DE POL WINT DE MARATHONBiEKER Delft wint interacademiale sportwedstrijden Fal'kenburg zegt wedstrijd- tennis vaarwel Scheepvaartberichten (Van onze Haagse redactie) Aan het slot van het congres dat door de Bond voor Staatspensionnering gis termiddag in de Dierentuin te Den Haag werd gehouden, werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin met nadruk wordt gesteld, dat de Bond zal blijven strijden voor het tot stand komen van een wet, waarbij aan klle Nederlandse mannen en vrouwen op een nader bij bedoelde wet aan te ge- Ven leeftijd het recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen fconder pre miebetaling. De kosten moeten te vinden zijn uit de opbrengst der belastingen baar draagkracht. Men overweegt namelijk in deze resolutie, dat tengevolge van net beëindigen van de Noodwet-Drees en de aanvaarding van de verplichte-ver zekeringswet in de naaste toekomst wederom vele duizenden ouden van dagen zullen worden verstoken van premievrij staatspensioen. De aanvaarding van de verzekeringswet zal betekenen het brengen van armoede in vele duizenden ge- Zinnen, omdat het hun door de economische omstandigheden niet mogelijk zal zijn de op te leggen verzekeringspremies te betalen. Men stelt in deze resolutie verder vast, lat de Noodwet-Drees als basis kan die nen voor het tot stand komen van een Wet, die de Bond bedoelt. De bezwaren Van de noodwet, namelijk die ten aan zien van de aftrek van eigen bezit of inkomen en van de toepassing van de classificatie, zouden dan weggenomen moeten worden. Het zal nimmer in de bedoeling van de Nederlandse regering mogen liggen om de bestaande regelin gen te verslechteren, hetgeen ongetwij feld het geval zal zijn, als de Noodwet- Drees zal zijn vervangen door de ver plichte verzekeringswet. Onder de vele sprekers, die op dit congres het woord gevoerd hebben, be vond zich dr. G. Veldkamp, secretaris van de Raad van Arbeid te Breda, die oen naar het oordeel van de heer Steen huis, voorzitter van de Bond, voor deze kring aanvechtbaar betoog hield. Het algemeen verlangen van de Bond gaat uit naar een bodempensioen. Volgens dr. Veldkamp zou men dan komen te staan voor de vraag of dit pensioen moet worden vast gesteld op een vast bedrag, of naar gelang he<t inkomen. Naar zijn oor deel zou de premie een percentage van het loon moeten uitmaken. Uit gegaan moet worden van een flexi bel bestaansminimum en e.en hoog te van het pensioen, afhankelijk van de verzekeringsduur. Na veertig jaar moet men het maximum kun nen bereiken. Bij de sociale verzekering gaat het om het gezamenlijk dragen van lasten. Waar in ons land de sociale verzekering in de publiekrechtelijke sfeer ligt, dra gen de premies het karakter van pu bliekrechtelijke heffingen, dus bestem mingsheffingen. In het systeem van dr. Veldkamp past één premie voor alle verzekeringen. Dit is alleen door te voeren door een omslagstelsel. De ver zekeringsgedachte heeft diep wortel ge schoten in de geest van het Nederlandse volk. Een regeling zal er moeten wor den opgebouwd, die de sociale verant woordelijkheid en de individuele rech ten van de mens in hun waarde laat. Daartoe strekt niet een staatspensioen, doch slechts een stelsel met premiebe talingen, aldus dr. Veldkamp. Bij de gedachtenwisseling nam ook prof. Molenaar het woord, die meende, dat er nu maar eens een einde zou moe ten worden gemaakt aan het getheore tiseer. Hij merkte, verder op, dat er uit de vereveningsbelasting nog een half milliard over is en dat de omzetbelas ting, die 800 millioen gulden moest op brengen, het milliard al is gepasseerd. „De. verzekeringsgedachte," aldus prof. Molenaar, „is zo rot als een mispel, het is tijd, dat er een einde, wordt gemaakt aan de enorme rompslomp, die de ver zekering meebrengt." Een commissie, gevormd uit het Bedrijf schap voor Vee cn Vlees, is, zo vernemen ^ij> nagenoeg gereedgekomen met het op stellen van een concept-verordening voor ®en minimum-winstmarge regeling in het slagersbedrijf. Het initiatief hiervoor is uit begaan van de vrije vakorganisaties. Zou deze regeling inderdaad verplicht worden, dan hebben de slagers hiermede een pri meur. De verordening zal inhouden, dat men zich verbindt aan het einde van het jaar *an te tonen, dat men een bepaald bedrag aan netto-winst heeft overgehouden. Daar naast is iedere slager vrij de prijzen aan te houden, die hij meent te moeten maken. Een commissie van vakgenoten zou op deze verordening controle moeten uitoefe- slager, die normale prij- rip i behoeft uiteraard geen contróle; rfeiifiir en oeiers vallen natuurlijk onmid- ur*v °p en bij contróle zou dan kunnen pi ij Ken, of zij wel aan hun winstmarge toe komen en dus op het einde van het jaar zullen kunnen aantonen, dat zij een bepaald bedrag aan netto-winst overhouden. Valt deze contróle ongunstig voor hen uit en is dus gebleken, dat zij zich niet aan de ver ordening gehouden hebben, dan worden zij, "wanneer ze later om middenstandscrediet komen, van dit crediet uitgesloten. De op zet van deze verordening is dus kennelijk het tegengaan van onverantwoordelijke functie-uitoefening als ondernemer in het slagersbedrijf, hetgeen o.a. prijsknoeierijen cn geknoei met de kwaliteit van de pro ducten tot gevolg heeft. De middenstand wordt hierdoor be schermd tegen eventuele onverantwoor delijke elementen uit zijn eigen mid den, terwijl ook de voordelen voor de consument evident zijn. Uit het naleven van deze verordening vloeit voort, dat de slager verplicht is zijn zaken met verstand te doen, de klanten een be hoorlijk dienstbetoon te geven en de werknemers het hunne te geven. De vraag is nu maar, of deze concept verordening inderdaad doorgevoerd zal wor den. Vast staat, dat er ook in deze tak xSIi middenstand iets moet gebeuren, wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat dUUr zal bl*iven en dat de schrlVp ^rnLfC;ns#?lnt slechts deze ene schrale troost heeft: het Nederlandse vlees de oorlog sterk teruggelopen en^ooTdl slagers heeft dit uiteraard een bellngri.ike vermindering van de omzet tot gevolg. Sommigen menen dit te moeten opvangen door de prijzen te verlagen. Dat zij hierdoor hun eigen bedrijf aantasten schijnt niet tot hen door te dringen. Wanneer men weet, dat een slagerspatroon voor iedere gulden aan loon, die hij uitbetaalt, 40 cents aan sociale lasten en risico's moet uitgeven, dan is het wel duidelijk dat in prijsverlaging het heil nu juist niet gezocht moet worden. Drie mogelijkheden zijn er denkbaar, waar door dit vraagstuk opgelost zou kunnen wor den, n.l. een minimum-prijzenschema door de Overheid opgelegd; een minimum-prijs regeling op privaatrechtelijke grondslag en ®en mimimum-winstmargeregeling. Het mag wel aangenomen worden, dat de Overheid voor eerstgenoemde oplos sing weinig zal voelen. De tweede mo gelijkheid, een minimum-prijsregeling met de bestudering hiervan is de commissie aanvankelijk gestart bleek tot de onmogelijkheden te behoren. De Regelmatige marktverschillen zouden even zovele wijzingingen in deze regeling nodig maken, die dan bovendien nog achter de feiten aan zouden komen. Een Wijziging in de regeling betreffende uitke ring en vergoedingen aan evacué's Dij rondschrijven van 2 Maart 1950 heeft de Minister van Binnenlandse Zaken aan burgemeester en wethouders der gemeen ten medegedeeld, dat hij in overleg met ambtgenoot van Financiën heeft beslo ten met ingang van 1 Juli '50 de regeling hopens de toekenning van uitkeringen ten behoeve van particuliere evacué's in te trek ken, waardoor transporten van meubilair Uitgevoerd na die datum, niet meer door bet rijk zullen worden vergoed, evenmin Jls kosten wegens opslag- en wederinrich- tingskosten. Degenen, die vóór 1 Juli 1950 voor hun levensonderhoud op een evacuatie-uitkering ^aren aangewezen, zullen met ingang van die datum een uitkering ontvangen air Oorlogsslachtoffer. Hij wijze van overgangsmaatregel is be Sloten om aan diegenen onder de evacué's Van wie het zich op 1 Juli 1950 laat aan een, datt zij binnen betrekkelijk korte tijd J13 genoemde datum zullen kunnen terug keren naar de herkomstgemeenten en wier «nanciële positie van dien aard is, dat zij aan cje terugkeer verbonden kosten 'transport- en wederinrichtingskosten, als {bede opslagkosten tot de datum van terug keer) niet geheel of gedeeltelijk zal kun- «en dragen, een tegemoetkoming ten laste van het Rijk toe te kennen, bij de vaststel- bbg waarvan rekening gehouden zal die- b^n te worden met de financiële positie van «et gehele gezin van betrokkenen. Daar- ke, strekkende verzoeken kunnen worden Bericht tot burgemeester en wethouders van gemeente van verblijf. De directeur van de dienst voor Maat schappelijke Zorg van het ministerie Van Binnenlandse Zaken, VAN DER PUTTEN. prijzenregeling is ook onmogelijk, daar in het vlees vier klassen zijn en 24 kwaliteitsaanduidingen. Verder verschillen de kostpryzennivêaux in de stad en op het platte land zeer sterk. Ook de bewerking van het vlees door de slager verschilt zeer veel. Een pond vlees van een dorpsslager is altijd nog iets an ders dan een pondjè vlees in de stad. Een dergelijke regeling zou inderdaad onbegon nen werk geweest zijn. In sommige plaat sen bestaat een privaatrechtelijke mini- mum-prijzen overeenkomst. Men is hier over enerzijds zeer enthousiast; anderzijds ziet men het ernstige bezwaar, dat tegen onverantwoordelijke elementen geen machts middelen bestaan. Er schijnt dus wel alles voor te zeggen te zijn, dat men in het slagersbedrijf komt tot een minimum-winstmargeregeling. Het Bijzondere Gerechtshof te 's Her togenbosch heeft onlangs W. H. M. tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hij wordt ervan verdacht tijdens de bezetting, toen hij werkzaam was op het retraitehuis „Manresa" te Venlo, over het illegale werk van pater Van Gestel S.J. mededelingen te hebben gedaan aan de N.S.B.'er Heherscheid en later aan beambten van de „Sicherheits- dienst" te Maastricht, Tengevolge daar van zou pater Van Gestel zijn gear resteerd en van zijn vrijheid beroofd zijn gehouden. Voorts wordt hij ervan verdacht als groepscommandant van de Nederlandse Landwacht meegewerkt te hebben aan airrestaties en razzia's in Noord-Lim burg. M. ging van het vonnis van het Bijzondere Gerechtshof in cassatie-be roep. Dit werd gisteren door de Bijzon dere Raad van Cassatie behandeld. Zijn raadsman, mr. R. P. Kohosky uit Amsterdam pleitte vermindering van straf. Naar zijn mening was hier niet van verraad sprake in de werkelijke zin van het woord. Veeleer van loslippig heid, die eenieder N.S.B.-er of niet had kunnen overkomen. De proc.-fiscaal prof. Langemeyer, be streed de opvatting van de raadsman, dat hier niet van verraad zou kunnen worden gesproken; hij noemde het een zeer laaghartig verraad. Spr. conclu deerde requirant een straf op te leggen gelijk aan de tijd die requirant in be waring heeft doorgebracht. Verder ter beschikking-stelling van de regering om van harentwege te worden verpleegd, daar hij sterk verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht. Nederland zal waarschijnlijk na de drie bezettende mogendheden het eerste land zijn, waar een Duitse consulaire vertegen woordiging zal worden gevestigd, aldus ver neemt het A.N.P. uit Bonn. Naar het hoofd van het bureau voor de organisatie der bui tenlandse vertegenwoordiging der West- Duitse regering Dr. Haas gisteren mededeel de, zal de Duitse bondskanselier in een der eerstvolgende weken aan de Hoge Commis sie het verzoek richten de onderhandelin gen met Nederland over de inrichting van de consulaire dienst te beginnen. Hetzelfde verzoek zal gelijktijdig voor België en Luxemburg uitgaan. Dr. Haas sprak de verwachting uit, dat de Duitse Consul-Generaal zich reeds in Juni a.s. in Den Haag zal kunnen vestigen. Ingevolge de uitspraak van de hiertoe ingestelde arbitragecommissie, dienen thans ook de lonen in de akker- en weidebouw cn veehouderij in de provin cie Noord-Holland met terugwerkende kracht van 1 Januari 1950 af volgens de bekende regeringsbeslissing met 5% te worden verhoogd, zo deelt de sociale afdeling der Stichting voor de Land bouw in deze provincie mede. Gisteren is de stichtingsacte gepas seerd van het nationaal park „De Ken- nemer Duinen". De Provinciale Staten van Noord-Holland en de gemeenteraden van Amsterdam en Haarlem zullen zich deze maand uitspreken over de deelne ming in de aankoop van de duinen bij Bloemendaal. Een ontwerp voor een suppletoire begroting voor het aandeel van de Staat is bij de Tweede Kamer ingediend. IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIinilMIIIIMIIII Advertentie Toen Edison zijn eerste phonograaf de monstreerde, meenden alle toeschouwers, dat er een spreker achter een gordijn ver borgen zat. En tallozen, die Fulton's stoom boot voor het eerst zagen varen, waren er van overtuigd, dat in de buik van het vaartuig roeiers verborgen zaten. Zo kijkt ook de huisvrouw ongelovig op, als zij bij een vriendin voor het eerst een was ziet, die met Castella is behandeld. Alleen maar nieuw of chemisch gereinigd goed, zo meent zij kan zulk wit vertonen. Zulke flonkerende kleuren, zo gelooft zij, kunnen alleen maar rechtstreeks uit de winkel komen. Zo zacht, daarvan is zij overtuigd, is alleen maar pasgekocht goed. Zij staat hier dan ook tegenover een volslagen ommekeer in de wasbehandeling. Namelijk tegenover het verbluffend effect van Actief Wit, verwerkt in Castella Zelf werkend Wasmiddel van Dobbelman uit Nijmegen. Castella is geen verbetering van een be staand wasmiddel. Het stelt de huisvrouw in staat tot „optisch bleken", een methode, die tot voor kort alleen in scheikundige laboratoria kon worden toegepast. Het is in zijn soort volkomen nieuw en ook de resultaten zijn absoluut nieuw. Vandaar, dat Castella stormenderhand de gunst van de huisvrouwen wint! HAARLEM, 5 April Het Nederlands jeugdelftal gaat aan hetzelfde euvel mank als de echte nationale ploeg. Slechts één goed doelpunt scoorde de voorhoede van het vertegenwoordigende team tegen de toch heus niet bijster sterke Westelijke achterhoede. Een tweede doelpunt was een presentje van de Westelijke verde diging zelf, toen de Volewijcker Van de Oort keihard in eigen doel kogelde. Een 32-nederlaag was het resultaat voor de jeugdploeg tegen de combinatie, welxe veel op een Haarlems elftal leek. Hoe wel onze jeugdige vertegenwoordigers in het veld zeker geen onaardige partij voetbal speelden, in technisch en tactisch opzicht de meer geroutineerde en erva ring rijke Westelijke tegenpartij soms volkomen hun wil oplegden, waren ge brek aan schotvaardigheid, geringe doortastendheid en routine oorzaak, dat men tenslotte met een 32-nederlaag ge noegen moest nemen. De jeugdploeg verraste met een snel, goed uitgebalanceerd partijtje voetbal, dat door het hoge tempo de Westelijke combinatie voor lastige problemen stelde. Zodoende kwam het Westelijke doel meer in gevaar dan De Vos c.s lief was, maar al spoedig bleek, waar de schoen wrong. De dikwijls fraaie en handige combinaties werden niet voldoende af gewerkt, het schieten bleef een vrij zwak punt cn in enkele gevallen waren de ieugdige vertegenwoordigers niet door tastend genoeg om het doel der tegen partij al te ernstig in gevaar te brengen. Wel hadden de Westelijken hun handen vol aan de rappe buitenspelers Louer en Vermunt, van wie vooral eerstgenoemde een uitstekende partij speelde, wel kwa men Van Beurden, Krommert en Bake- ma dikwijls op korte afstand van doel man v. d. Berg. maar tot dodelijke schoten kon men het niet brengen én het doelpunt, waarmee de jeugdige kna pen de leiding namen, was een cadeautje van v. d. Oort. die een van de paal terug springende bal onhoudbaar voor de Westelijke doelman in het net kogelde. Het uitstekende spel van Looyen, de linksachter van de Jeugdploeg, was oor zaak, dat ook de Westelijke voorhoede, waarin Daan de Jongh spoedig was ver vangen door De Wette van RCH. ook al weinig gelegenheid kreeg de roos te IIMIIttllllllltllllllMIIIIIMIIIIIIIIIIIflIMI bont pmwmimmmmmtmHmmmmtm iimimiiiiitmimitMitiitiiiiiiimiiiiiii treffen en hoewel de omhaal van Schmidt, waarmee de gelijkmaker nog voor rust aan de lei kwam, fraai was te noemen, zonder de medewerking van rechtsachter Metzelaar was hij waar schijnlijk niet tot stand gekomen. Na de rust was de strijd even aardig als daarvoor. Het fraaie combineren van de Jeugdploeg, het positie kiezen, de dekking van de tegenstander, dit alles verraadde een uitstekende training, maar het sorteerde te weinig effect, omdat het goede schot, de finishing touch, ontbrak. Na een half uur belandde een tactisch kopballetje van veteraan Kick Smit tegen de paal en Schmidt kon vrij een voudig intrappen, maar kort daarna werd dan eindelijk een fraaie combinatie van de Jeugd-voorhoede bekroond met een goed doelpunt van Louer, de meest opvallende speler van deze avond. Maar kort voor het einde liet doelman Gerbe- rink zich verrassen door een harde kogel van De Wette, zodat de Westelijken toch nog met een 32-overwinning schoot gingen Op Pasen van het jaar 1722 ontdekte Admiraal Roggeveen midden in de Stille Zuidzee een klein driehoekig eiland. Het bestaat uit vulkanische steensoorten, lava (uitbraaksel van een vulkaan) en andere steen. Het eiland is schaars met gras begroeid en er wonen nog geen driehonderd mensen. Na zorgvuldige voorbereidin gen werd in 1721 een wereld ontdekkingstocht ondernomen. Men vertrok van Texel. Oor spronkelijk ging de reis zeer voorspoedig, maar toen men Straat Magelhaes gepasseerd was, bleek, dat de meegeno men proviand voor een deel on bruikbaar geworden was. Het meel zat vol wormen. De vaten vlees bevatten minder dan men gedacht had, en het brood bleek voor een deel bedorven te zijn. Wel deed men verschil lende eilandjes aan, om de voorraden te kunnen verver sen, maar het bleek, dat ze alle verlaten waren. Tenslotte kreeg men echter land in zicht. Dit eiland noemde men het „Paas eiland", omdat het schip van Roggeveen er juist met Pasen aankwam. De volgende dag kwam een oude man aan boord, die vol verbazing rondkeek. Hij scheen zeer verwonderd te zijn over de hoogte van de masten en de dikte van de touwen. Men liet hem ook in een spie gel kijken; onmiddellijk trok hij zijn gezicht terug om te zien wie er achter de spiegel stond. De volgende dag probeede men te landen. Ongeveer hon derd man wercben goed bewa pend naar de wal "gestuurd, om het eiland eens te inspecteren. Het kostte heel wat moeite om de inboorlingen, die nog ai nieuwsgierig uitgevallen wa ren, van het lijf te houden. Toch hadden ze geen kwaad in de zin, want ze dansten en sprongen van uitbundige vreugde. Het bijzondere van het eiland is gelegen in de aanwezigheid van raadselachtige stenen beel den, die men nergiens anders aantreft en waarvan oorsprong en betekenis tot op heden nog in volslagen duister liggen. De meeste van deze kolossale steenfiguren liggen over het ge hele eiland verspreid; maar eens moeten ze in groepen ver enigd gestaan hebben. Vermoedelijk staan ze bijeen op oude begraafplaatsen. Men meent namelijk een soort kel ders te kunnen aanwijzen, wel ke de inboorlingen met behulp van grote steenblokken gingen oprichten en waarin ze hun doden legden. De beelden stellen meer dan levensgrote mensen voor, van De kust van het Paaseiland met de stenen beelden. drie tot tien meter hoog, soms met een grote hoed op, welke echter uit een andere soort ge- npv steente ik vervaardigd. De oren I I zijn lang en smal en de han- A Q C 17" O den worden dicht langs het li- I fW 84 ft ft I chaam gehouden. JL WilligIVW/W/1.U Overigens was er op 't eiland niet veel te beleven. Handel De wijding van de Paaskaars drijven kon de bemanning niet, wordt voorafgegaan door de daar de bewoners niets beza- wijding van het nieuwe vuur. ten dat enige handelswaarde Dit vuur wordt uit steen ge had. Daar de voedselvoorraad slagen: „de steen (rots) nu ss op het schip steeds schaarser Christus", zegt de Apostel. Dat werd, durfde Roggeveen geen vuur wordt gewijd tegelijk met uitgebreide ontdekkingsreizen de wierookkorrels. Beide plech- meer te maken en keerde naar tig naar het altaar gedragen, Indië terug. worden gebruikt: het eerste om Maar het raadsel van de ste- de Paaskaars te ontsteken, de nen beelden bleef onopgelost, wierookkorrels. om in dePaas- Zelfs de bewoners zijn niet in kaars te worden aangebracht staat er een verklaring voor te Op e^n «drietand wordt net Laat in het najaar, zo eind November, had de tuinman een onooglijk klein bolletje, met een vliezig bruin omhulsel in de grond gestopt. Zowat een decimeter onder de aarde. Nie mand, die er verder naar om keek^ De winter kwam. Kou en vorst drongen de grond in. »Een dikke laag sneeuw bedek te de oppervlakte. En al die tüd zat het bolletje daar in die koude aarde. Wat kon daar nu nog van terecht komen? Maar stil. Het voorjaar kwam. De zonnestralen kregen al zoveel kracht, dat ze de grond bin nendrongen en het slapende bolletje wakker konden prik ken. En toen ineens op een dag daar kwam een geelachtig neuspuntje door de aarde om hoog gestoken. Dat puntje groeide en werd groen. Steeds hoger verhief het zich, tot het plots op een morgen wijduit ging staan en een flink groot blad geworden was. En met een verscheen er al een twee de blad, ja een derde kwam er ook nog bij. En toen, ja toen was er al duidelijk te zien, dat binnen uit die groene bladen gevien. :v._v vuur in processie, door de kerk heien, naar het priesterkoor ge bracht, onder het zingen van een driemaal herhaald: „Licht van Christus" en „God zij dank". De wijding der Paaskaars ge schiedt allerplechtigst. De vijf gewijde wierookkor- res worden in vijf openingen geplaatst, in de Paaskaars aan gebracht. Ze verbeelden de reukwerken, waarmede Jezus' lichaam gebalsemd werd. Naast het altaar aan de Evan geliezijde blijft de Paaskaars staan, tot dat op de dag van Christus' Hemelvaart in het Evangelie gezongen wordt: „De Heer Jezus nu.... is op genomen in de hemel". Een mooi overzicht van Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten van Amerika. Van 15 tot 22 April wordt het 150-jarig jubileum gevierd van Washington, als hoofdstad van de Verenigde Staten van Amerika. Enkele bijzonderhe den willen wij over deze stad van een millioen inwoners la ten volgen. De stad is genoemd naar Ge orge Washington, eerste presi dent van de V. S. Het centrum van Washington is op bijzon dere wijze aangelegd; dat wil zeggen: alles is op grote schaal ingericht. De straten zijn 3040 meter breed en lopen van het noorden naar het zuiden en van het oosten naar het westen, zodat ze elkaar rechthoekig snijden. (Je kunt dat op de foto goed waarnemen). De stad bezit talrijke grote gebouwen en monumenten, musea, uni versiteiten en andere openbare gebouwen. Ook zijn er vele fraaie parken met fonteinen en standbeelden er in. Het middelpunt van Wash ington vormt het Kapitool (vergaderplaats voor het par lement). Dat is een groots en prachtig bouwwerk, op een hoogvlakte gelegen. Een reus achtige koepel van veertig me ter hoogte overwelft het mid delste gedeelte van het grote gebouw. Een ander bekend ge bouw, waar jullie zeker wel eens over hebben horen spre ken, is het Witte Huis, het verblijf van de president van Amerika. Vele regeringsgebou wen zijn rondom het Kapitool gelegtn. (Zie foto). Wij hebben al enige malen (vorige jaren dus) met Pasen voorbeelden gegeven om op een artistieke wijze Paaseieren te beschilderen of er tekeningen op aan te brengen. Deze keer dan eens iets anders om iets leuks van de eieren te maken, die wij ongetwijfeld wel met de Paasdagen zullen krijgen. Maak nu eens een Paashaas Jullie begrijpen al wat wij bedoelen; paaseieren maar dan echte. In sommige gedeel ten van ons land leven nog oude paasgebruiken voort; zo gaan nog steeds op enkele plaatsen van het platteland (in Brabant vooral) de kinderen „Paaseier-zingen". Zij trekken er op uit om langs de boerde rijen te gaan zingen en voeren een paar korven met hooi of stro mee. om de eieren in te leggen, die ze gaan vragen. Want daar is het om te doen: eieren, Paaseieren. Niet de chocolade-nabootsingen die de stedelingen kennen uit de uit stalkasten van de winkels, of ook bij nadere verorbering op het Paasfeest. Neen, echte kip-eieren. Of beter: „hennen", zoals de Brabanter zegt. zoals uit het liedje blijkt: „Vrouw, vrouw, doe uw best. Haal de eier uit de nest. Van de witte hennen; God zal ze kennen." We zien dus: moeder de vrouw werd verzocht om eie ren. Of die nu juist van „witte hennen" moeten zijn. dat zal wel niet. 't Liedje wil het, en het volk, dat zó iets maakt, vraagt zich vaak geen reken- Prachtige tulp „Karei Doorman" genaamd. vandaan, een dikke groene knop zich naar boven wrong. Wel dra was hij tussen de "bladen vandaan en schoot hij op een stevige groene stengel de zon tegemoet. Want de zon moest het wonder voltooien. Niemand die de groene knop mooi vond. De zon moest kleuren toveren op die bloemknop. En dat ge beurde. Langzaam maar zeker ging dat groen over in een prachtig rood. De knop sprong open en zes prachtige rode bloembladen kleurden fel op in het zonnelicht. Het grote won der was gebeurd: uit het on ooglijke bloembolletje was een prachtige rode tulp getoverd. van de eieren. Je tekent met schap. Misschien ook dat vroe- OI inkt een kop van een haas ger er uitsluitend of meestal op 'het ei Wil je een mooi geel- slechts „witte" hennen in bruin ei'krijgen, dan moet het Brabant gehouden werden, gekookt worden in water met Maar dat ze niet met één wat uienschillen er in. Rode eieren ontstaan door ze te ko- eitJe tevreden zijn. de jongens ken in bietensap en groene en meisjes, dat blijkt wel. Want door ze in spinaziewater te ko- ;n één adem zingen ze door: ken. Van gekleurd crepe papier knip je de oortjes en plakt die met gluton boven op 't ei. Dan komt er een aardig Paashaasje op tafel. Prettige Paasdagen! „Eén ei, is geen ei, twee is een half ei. drie is een Paas-ei; vier eier, zijn we blij." Met Pasen krijgen de klokken hun klank van Rome terug of „ke ren de klokken uit Rome terug", zoals Felix Timmermans dit tekende. Wereldkampioen Emil Zatopek en onge veer dertig andere Tsjechische sportslie- den hebben verklaard geen belangstelling te hebben voor het uitkomen in wedstrijden in Westerse landen „waar hun nationale trots beledigd wordt door zakehlieden, die van de sport een handeltje maken." In een brief aan de Centrale Commissie van de Jeugdbonden veroordeelden de sportlieden verder „het verraad van de voormalige kunstrij-vertegenwoordigstèr van ons land, Alena Vrzanova", die onlangs in Groot Brittannië asyl gezocht hoeft. Voetbal DONDERDAG HILVERSUM 1, 402 m. NCRV: 18.00 volkslied, 19.00 nieuws, 19.15 muz. bij nader inzien over klavarskribo, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gezant v. Zuid-Afrika over Jan v. Riebeeck, 20.15 Historia des Leidens und Sterbens Jesu Christi, v. Schütz, Met Meili en Bogt- man, 21.20 lied. v. Zwart, Handel en Mo zart, 21.40 Haak in, 22.15 vaart der vol ken. 22.35 eligie v. Howells. 23.00 nieuws, 23.15 Harold in Italië v. Berlioz. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., vraag en aanbod. ÏO^OO kleuter, 19.05 Menuet v. Beethoven, largo uit Xerxes v. Han del enz., 19.30 volksmuziekschool, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 klassieke muz., 21.15 Vogels in het voorjaar, 21.40 George v. Renesse Kwintet. 22.15 Doof heid bij het onderwijs, 22.30 werk van Pedro Saènz, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7 00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 conc. v. Vival di, balletsuite v. Purcell, 8.45 Fantasia v. Schumann, 9.15 zieken, 9.30 water standen, 9.35 suite Pastor Fido v. Han del, symph. in d. v. Franek, 11.00 Hélène Ludolph, sopraan, 11.30 Matthaeus-Pas- sion v. Vulpius, 12.30 land- en tuin bouw, 12-33 divertimento in d. v. Mo zart, 13.00 nieuws, 13.15 kinderkoor, 13.45 Marinierskapel, 14.30 pastorale v. Franek, 14.40 boek, 15.00 De profundxs v. Parry, 15.40 Lijdensgedichten, 16.00 fantasia in c. en sonate in c. v. Mozart. 16.30 Peer Gynt suite v. Grieg, 16.45 Ned. kamermuz.. Ie helft 18e eeuw, 17.30 Fries progr. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 werk v. Schubert, 8.50 vrouw, 9 00 Brandenburgs conc. v. Bach, Stabat Mater v. Pergolesi. VPRO: 10.00 VARA: 10.20 Sidney Torch, 10.30 vrouw, 10.15 Jan Kruijt, piano. 11.15 voordracht, 11.35 orgel. AVRO: 12.00 Argentijnse muz., 12.33 sport, 12.45 gram., 13.-00 nieuws, 13.15 symph. in b. kl. t., Scnu- bert, intermezzo Midzomernachtdroom v. Mendelssohn, 13.45 Benjamino Gigli, 14.00 kookles. 14.20 Die Passion in neun Inventionen v. Reutter, 14.35 negrospiri tuals, 15.00 Het kruis dat bleef, spel, 15.20 kamerork. VARA: 16.00 geest. lied. 16.30 jeugd. 17.00 Silvestri-kwartet. 17.20 De Goldbergvariaties v. Bach met toe lichting. De Rotterdammer Piet van de Pol behaalde gisteren de zege in het bil- jarttournooi cadre 47/2 te Tilburg en veroverde daarmee de Marathonbeker. De eindstand luidt: 1. v. d. Pol (R'dam) 6 72 29 23.04 2. De Ruyter (Waalwijk) 6 64 124 22.35 3. Kruythof (Barendr.) 6 78 90 12.83 4. Franken (Tilburg) 2 99 53 8.59 5. Metz (Den Haag) 0 95 58 13.86 De partij tussen Metz en Franken, moest op last van de organisatie-com missie worden overgespeeld, doch Franken verscheen niet op het appèl volgens zijn zeggen was de aanzeg ging niet reglementair in orde het geen de organisatie-commissie niet weerhield deze partij voor Franken als verloren te verklaren. Metz, zeer spor tief, ging bier echter niet mee accoord en verklaarde zich bereid de vierde plaats in de rangschikking aan Fran ken af te staan. De eindstand van de driedaagse inter academiale sportwedstrijden luidt als volgt: Delft 22 p., Utrecht en Amster dam delen de tweede en derde plaats met 19 p., Rotterdam 10}» p. en Wage- ningen 9% P- Hierdoor is de wisselbe ker, die in het bezit was van Utrecht, overgegaan naar Delft. De uitslagen van de voetbalwedstrij den van de derde en laatste dag luiden: USV (Wageningen) tegen RSG (Rot terdam) 2—3, USR (Utrecht) tegen BSB (Delft) 0—1, RSG (R'dam) tegen USA (A'dam) 11, USR (Utrecht) tegen USV (Wageningen) 4—0, USA (A'dam) tegen BSB (Delft) 0—1. Eindstand voetbal: Delft 6 p., Amster dam en Utrecht 4 p„ Rotterdam 3, Wa geningen 2 p. i Hockey: USA tegen BSB 03, USV te gen RSG 0—0, USR tegen BSB 0—0, RSG tegen USA 1-^5, USR tegen USV 5—0. Eindstand hockey: Delft 7 p., Utrecht 6, Amsterdam 5, Rotterdam 1 en Wage ningen 1. Handbal dames: UtrechtAmsterdam 4—1. Bob Falkenburg, Wimbledon-winnaar 1948, heeft verklaard zich uit het wed - strijdtennis terug te trekken. Nu hij zich als vertegenwoordiger van een Ameri kaanse icecream-firma in Rio de Janeiro gaat vestigen, is het onmogelijk zyn training voort te zetten. In Januari 1949 ontving de Rotter damse firma Dammers en van de Hei des Scheepvaart en Handelsbedrijf van het Departement van Scheepvaart te Djakarta opdracht voor de bouw van 12 speciale politievaartuigen, bestemd voor de federale schependienst in In donesië. De eerste twee schepen, het m.s. Alkai en m.s. Ampok op welk laatste schip de hoge commissaris voor Indo nesië Mohammed Rum een proeftocht heeft meegemaakt, werden 16 Maart j.l. van Amsterdam uit met het s.s. Rem- pang verscheept. Tegen 15 Mei a.s. zullen de laatste twee schepen afgeleverd zijn, waarme de de firma Dammers en Van der Heide deze belangrijke order voor de Nederlandse scheepbouwindustrie, die min of meer dient als een proeforder, uitgevoerd heeft. A AGTEKERK 5 te Antwerpen, ABBE- KERK n. Sydney, ADINDA 5 te Djakarta, AKKRUMDIJK 5 te Antwerpen, ALBIREO 5 n. Antwerpen. ALCHIBA 5 bij Ouessant, ALCINOUS 5 bij Dondrahead, ALDEBARAN' 5 bij H. v. Holland. 6 te Rott., AL WA KI 5 bij Bahia, AMSTELKERK d. 5 Cuxha- ven, ARIADNE. 5 v. Rott AVERDIJK 5 bil Landsend, BALI p. 5 Ceylon, BENGKALIS 5 bij Kreta, BLITAR 5 n. Makassar, CASTEL BIANCO 5 bij Algiers, CLAVELLA 5 bij K. Leeuwin. CONGOSTROOM 5 n. Port Harcourt, CORILLA 5 n. Sydney. CORYDA 5 bij Kreta, DRACO 5 te Amst.. EEMLAND 5 bij St. Pauls Roch, ESSO AMSTERDAM 5 bij Flores. ESSO DEN HAAG 5 bil Pal- ma-eil., ESSO ROTTERDAM 5 bii Flores, FARMSUM 5 n. Narvik, FRIESLAND 5 n. Pladju, GAROET 6 te Aden, GOUWE p. 5 M. Head, GOYA p. 5 Finisterre. GROOTF.- KERK 5 n. Mozambique. HAARLEM 5 bij Sombrero eil., HECUBA 5 n. Demerara. JOOST v. d. VONDEL 6 n. Baltimore, KEI- LEHAVEN 5 bij P. Gentil. HELBERGEN 5 n. Casablanca, KOTA IN TEN 5 bij Mal ta, LEOPOLDSKERK p. 5 Hycres n. Ge nua, LEUVEKERK 5 n. Rott., LIEVE VROU- WEKERK 5 n. Antwerpen. LISSEKERK 5 te Khorrahmshar, LOMBOK 6 te Singapore, MADOERA 6 te A dam, MALTA. 5 bii Mi- nicoy, MAPIA 5 n. Singapore, MARKEN 5 te Abadan, MARPESSA 5 n. Abadan, MOD- JOKERTO 5 te Taruna. MOLENKERK 5 te Aleppv. MIJDRECHT 5 bij Madeira. NIEUW AMSTERDAM 5 bij Ouessant. NQORDAM 5 bij Flores. NOORDWIJK p. 5 Ouessant, ON- DTNA 6 te Aden, PAPENDRECHT p. 5 K. St Vincent. PRINS WILLEM III 5 te Tel Aviv. PRINS WILLEM VAN ORANJE 5 bii Flores. REMPANG p. 5 Minicov, RID DERKERK p. 5 Finisterre. RIOUW 6 te Amst.. ROEBIAH n. 6 Dover. RONDO 5 n. N. Orleans, SCHIEDIJK 6 te Surabaja, SLO- TERDIJK 5 n. Aden STAD HAARLEM p. 5 Royal Sovereign. STRAAT MALAKKA 6 te Hongkonk, STUYVESANT 5 n. Barba dos. SUNETTA p. 5 Perim. TABINTA 5 n. Djakarta, TERNATE 5"bij K. St. Vincent, TIBA 5 te B Aires, TIBIA 5 te Curacao, TITUS 5 n. Bourgas. VAN 'T HOFF p. 5 K. Clear, VOLENDAM 5 bij Scilly. WIL LEM BARENDSZ (walvisv.l 5 bij St. He lena. WATERLAND p. 5 K. Verd. eil.. WES- TERDAM 5 bii K. Race. WILLEM RUYS 5 n. Singapore, WOENSDRECHT 6 te Rott., ZEELAND i te Huil. ZUIDERKRUIS 5 n. Makassar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5