Verzetsstrijd achter het IJzeren Gordijn Gerucht over erfenis van 150 millioen «ut SUNLIGHT ZEEP Soldaten van het Sovjet-leger worden door pamfletten ingelicht Derde macht" acht zich zeer sterk NIJMEEGSE STUDENTEN NAAR ROME PER TOURINGCAR Tijdelijke verhoging uitkeringen DVOCflflT Labour-meerderheid tot vier zetels gestegen Radicaal Reinigend LAXEER-AKKERTJES Èen zoet en oud verhaal waart door Zuid-Limburg if li RAAD ATLANTISCHE PACTLANDEN 's Nachts slapen in tentenmaaltijden onderweg zelf bereiden DONDERDAG 6 APRIL 1950 PAGINA 7 Elk land heeft zijn eigen verzet De U.P.A. A.B.N. geeft leiding aan vrijheidsstrijders Zinloos sse op zie Engelse minister van Defensie verdedigt zijn collega van Oorlog Churchill ontevreden over Atlantische defensie LEUKE VOORJAARSTASJES reeds vanaf 6.75. H.G. DE BROUWER nu u Soskice wint in Neepsend Politie te Berlijn paraat Voor Pinksterbetoging der jeugd werken Maar de bevestiging blijft uit Half Mei bijeenkomst te Londen 60 millioen vluchtelingen op de wereld zuivere zeep met waskracht Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Moeilijkheden op Curasao College Algemeen Bestuur dient ontslag in Schadeloosstelling Kamerleden Vierde dorp in de Wieringermeer Uitbetaling binnen twee a drie maanden Goedkeuring 1100 woningen systeem-Bouma hoY31? zijde der Oekraïnse verzetsbeweging tegen de communistische over- versing schrijft men ons: De heersers van het Kremlin laten geen gelegenheid voorbijgaan om hun ..onoverwinnelijke" macht aan de wereld te tónen. Dit» geschiedt op de be- kende wijze ter gelegenheid van bepaalde gebeurtenissen, zoals de viering «n de Octoberrevolutie, Stalins verjaardag en andere staatsfecsten. h„ 7elfder tijd echter worden door het z.g.n. Antibolsjewistisch Blok van Vol- eren (de A. B. N.) onder de Oost-Europese emigranten en de bevolking van utopa, maar vooral onder de soldaten van het Sovjet-leger pamfletten ver- tv 1(1 .d'e soms opzienbarende titels dragen als: „Dood aan de tyrannen en de stt nn'e"" hierin wordt de soldaten duidelijk gemaakt, dat niet de Westerse am - .een „aanvalsoorlog" voorbereiden, maar dat integendeel juist de Sovjet- utoriteiten dit doel nastreven. Letterlijk heet het daarin: „In feite bereidt de °vjet-Lnie zelf een nieuwe oorlog, een nieuw bloedbad, voor en wil zélf an- lana s*?*en aanvallen zoals dat vóór de tweede wereldoorlog met Finland, Est- Litauen, Wit-Kuthenië, West-Oekraïne en Bessarabië is gebeurd." Va Politbureau en zijn handlangers in de satellietstaten worden beschuldigd an verschillende misdaden, o.a. kerkvervolging, en worden aansprakelijk gesteld ,?r de dood van 15.000.000 arbeiders in concentratiekampen en andere slacht- 'ers. (Volgens de officiële statistieken zijn 33^500.000 personen verdwenen ge iende de periode van 1936—1939). tpr Vcns laat de A. B. N. in naam van alle naties die onder de communistische rp,jeur zuchten, een scherp protest horen en waarschuwt alle volkeren der we- jj'" die nog vrij zijn: „blijft niet onverschillig tegenover onze hardnekkige strijd jj°®dsgevaar i>e(jreigt de ganse wereld, de godsdienst, de cultuur en de vrij- A.B.N. wil beschouwd worden als e 11 „derde macht", die in de toekomst tip1? belangrijke rol zal spelen in de poli- eite ontwikkeling, want, zo lezen wij J} een pamflet: „niet de atoombom, welk jl^hster de mensheid nu reeds sidderen jfat> zal op onze tijd zijn stempel druk- maar de als met springstof geladen JUonale en sociale ideeën van de be- pjding van de volken en de mensen ari het juk van het bolsjewisme. Daar- rip A.B.N. tegenover de U.S.S.R. i;f. volle en ongehinderde nationale, po- et5 he zelfbeschikking van alle volken zhri 6en harmonische op loyale we.der- Vari hulp gebaseerde samenwerking ivr onafhankelijke nationale staten, een n ^an Zlc^ afvragen of het hier om Ver t georganiseerd anti-communistisch am, gaat. Hierop kan bevestigend ge- v,-iui'0?rc' worden. In de Sovjet-Unie ont- tet. zlch krachten die niet alleen sen de Stalin-dictatuur strijden, maar °ok, en dat is het voornaamste, met hun vo!Y -e Gn sociale ideeën de bevolking °r zich weten te winnen. Ondanks de terreur van de M.V.D. (nieuwe naam voor de G.P.U.) ont wikkelt zich achter het IJzeren Gor- Uit een groeiend verzet, hetwelk tot ting komt irL ontstaan van verschil- hde partisanen-groepen, het verrichten ,«h sabotage en het verspreiden van anti- oisjewistisch propaganda-materiaal in het °vj et-leger. *«p bestaat bijv. in Polen de W.I.N., (Wol- "os c' i Niepodleglos'c' Vrijheid en On afhankelijkheid) die na bet uiteenvallen van f*rhiija Krajowa de strijd tegen de nieuwe bezetter heeft hervat. Nog kort geleden werden verschillende personen onder wie ^hkele Katholieke priesters, onder voor wendsel dat ze aanhangers zouden zijn van hsze organisaties tot strenge straffen ver- °ordeeld. Ofschoon Tsjecho-Slowakije eerst na de staatsgreep van 1948 volledig in handen van het communisme is gevallen, was al eerder Jhti-communistische activiteit te bespeuren, heeds vóór 1948 waren de Tsjechische auto- kïSÜÊ11 vetbaasd toen zij in de UNRRA-pak- nati™ pamfletten van het zgn. Tsjechische com«é; ónder leiding 4ian Lew. Prchala, vonden. Generaal Prchala heeft destijds in 1943 als tegenstander van het Tsjechisch-Sovjeti- sche vriendschapsverdrag met wijlen pre sident Ben es j gebroken. Hij was tegen ieder samengaan met de communisten; zijns in ziens kon dat slechts nadelen voor het Tsje chische volk brengen. De ontwikkeling van de laatste tijd heeft de juistheid van zijn standpunt bevestigd. In Slowakije wordt verzet geboden door de Slowaakse Vrijheidsbeweging onder lei ding van prof. Dr. Doercjanskyi. Volgens de laatste persberichten is de Suerilla-activiteit in Roemenië toegenomen, tekenend voor de huidige toestand is, dat dc Roemeense partisanen samen met de U-P.A. en anti-communisten uit Hongarije optreden. In het laatste land heet de Vrij heidsbeweging H.A.L.M. en staat onder de hiding van Frans Farkas von Kisbarnak. De grootte van het verzet van de Bal- tische volken kan gemeten worden aan de offers die het na de inlijving bij het Russisch imperium heeft gebracht. Al leen al in de nacht van de 14e op 15e Juni 1941 werden in Litauen 30.480 per sonen gearresteerd en naar Siberië ge deporteerd. In totaal zijn tot nu toe 300.000 Litauers gevallen. Letland on dervond hetzelfde lot: 300.000 mensen ronden de dood. Bovendien werden 550.000 boeren „schadelyk" genoemd. Het verlies van de bevolking van Est land aan mensen bedraagt 10 van de inwoners van dat land. In bovengenoem de landen zijn de volgende verzets-or- ganisaties werkzaam: „De Bosbroeders", «De IJzeren Wolf" en „Vrye Leger". De Kaukasus die eerst in 1923 in han den van Moskou viel heeft zijn onaf hankelijkheidsstreven niet opgegeven, öp het ogenblik wordt deze strijd door de legendarische strijders „Boze Mo hammedanen" voortgezet. In Wit-Ruthe- ftië opereert de „Zwarte Kat" (Czorna Koszka)*Haar leden zijn voornamelijk officieren van het Rode leger. Daarom ls het geen wonder dat ze grote aan hang heeft onder hefc Sovjet-leger in Duitsland Onlangs verenigde deze ver- ^tsgroep'zich met de U.P.A. (Oekraïnse Pstandelingenleger) en stelde zich on- er haar opperbevel. De U.P.A. werd reeds ten tijde van de yuitse bezetting in het leven geroepen. yP het ogenblik telt ze volgens wel- lngelichte kringen 80.000 leden en Medewerkers. Haar commandant, gene- Tsjoeprynka, geniet een grote po pulariteit. De tactiek van de U.P.A. .Prdt aan de omstandigheden aangepast. ^et U.p.A.-leger is verdeeld in groepen an h- 100 man, soms ook wel minder. e veranderen dikwijls van standplaats zwerven door het hele land heen en ®reiken soms zelfs Moskou. De com mandoposten, propagandadiensten, hos- c„u en ziin gevestigd in ondergrondse schuilplaatsen. Door leden van de U.P.A. werden aan- 'ea op politieposten gedaan en aan jagen op leidende communistische fi ssen gepleegd, sabotagehandelingen on tnomen enz. Verder werd getracht deportatie van mensen naar Siberië [Pet alle mogelijke middelen te verijde- n- Gevangenissen werden bezet en de i v.angenen vrijgelaten. Onder de Oe- h.ainse bevolking werd illegale litera- Ur verspreid welke de mensen aan- de t>rt actief en passief verzet tegen dn Ussische overheersing. Het politiek p"®1 van de U.P.A. is de stichting van ni] democratische en souvereine Dekraine. de Tnë6Zien ^et voornaamste doel van bèvrior nc*e verzetsbewegingen de 6ischi ng van bun volken van de Rus- v®rwn».2ve?'*leersing is' boeft het geen ^tsleirf g te wekken dat de ver ders tot de conclusie kwamen dat Aange de gemeenschappelijke vijand effectie ver gezamenlijk te bestrijden is. Alle vrijheidsorganisaties hebben zich ver enigd in de door ons in het begin van dit artikel genoemde A.B.N., welke zich ten doel stelt de vernietiging van de U.S.S.P., d.w.z. van het Russische imperialisme in de tegenwoordige vorm, de nationale bevrijding van de Sovjet- en satellieten-volkeren, invoering van de democratische vrijheid en sociale recht vaardigheid. Op een treffende wijze wordt dit samengevat in de parolen van de A.B.N.: Voor God en Vaderland, Vrij heid voor de Volkeren en Vrijheid voor het individu. Het initiatief tot oprich ting van dit internationale lichaam werd genomen tijdens een bijeenkomst van Wit-Rutheense, Georgische, Turkistan- se en Oekraïnse vertegenwoordigers in Februari 1940. Er werd besloten een tijdschrift uit te geven onder de titel „Ons Front" om het gezamenlijke pro gramma te bevorderen. In November 1943 vond bij Zjytomyr (Oekraïne) het eerste congres plaats waar formeel de A.B.N. is opgericht. Sinds deze gebeur tenis werd de strijd gecoördineerd voort gezet. Met de tijd traden nieuwe leden toe en op het ogenblik telt de A.B.N. meer dan 20 verschillende nationale on dergrondse organisaties. Op het laatste congres dat ergens in Europa in 1948 plaats vond werden belangrijke beslis singen met betrekking tot de tactiek en methoden voor de bestrijding van het Bolsjewisme genomen. Bij de lezer kan de vraag opkomen „is deze strijd niet zinloos?" Het antwoord op déze vraag zou reeds een artikel op zich zelf vormen. Wij beperken ons tot enkele opmerkingen omdat het hier behandelde onderwerp niet toelaat uitgebreid erop in te gaan. De A.B.N. streeft een nationale en so ciale revolutie van volken van de Sovjet- Unie én haar satellieten na. Het probleem van de anti-bolsjewistische revolutie hangt in wezen nauw samen met de geestestoe stand van de Sovjet-mens. In deze moet een Aanhangers van de A. BN. in het buitenland protesteren tegen kerkvervolging achter het IJzeren Gordijn innerlijke wedergeboorte teweeg gebracht worden, die in de plaats zal treden van de wanhoop, zodat hij zal gaan geloven in de mogelijkheid van een omverwerping van het bolsjewistische regiem. Verder moet dé Sovjet-mens in plaats van zijn innerlijk ver zet te onderdrukken en zich passief aan de terreur te onderwerpen, beheerst wor den door het verlangen en de bereidwillig heid om actief weerstand te bieden. De overtuiging moet bij hem postvatten dat uiteindelijk het goede het kwade zal over winnen. Het gaat er niet uitsluitend om, de afkeer tegenover het bolsjewisme te vergroten, want deze bestaat al en wordt nog stelselmatig door het communistisch re giem zelf aangekweekt, maar aangezien dat tegelijkertijd angst, wanhoop, gevoel van eenzaamheid en passiviteit kweekt, moet het gebroken worden en dat kan alleen een goed georganiseerde revolutionnaire macht doen. Het voornaamste middel daartoe is niet alleen propaganda en voorlichting, maar bovenal het geven van een voorbeeld in de vorm van een daadwerkelijke strijd. O. OLEKSANDROWYTSJ. Advertentie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering overweegt, of er een mogelijkheid be staat tarwe en rijst naar het Chinese vasteland te sturen, ter verlichting van de hongersnood. De Britse minister van defensie, Emanuel Shinwell, heeft gisteren in bet Lagerhuis de integriteit en politieke betrouwbaarheid van de- minister van Oorlog, John Strachey, verdedigd. Shin well verklaard, dat indien op de con ferentie van het Atlantisch Pact in Den Haag ook maar enige suggestie in zijn tegenwoordigheid was geopperd over de onbetrouwbaarheid van Strachey, hy deze suggestie onmiddellijk van de hand gewezen zou hebben. Shinwell herhaalde hetgeen hij by zijn terugkeer in Londen van de besprekingen in Den Haag ge zegd had, n.l. dat er niet gesproken was over de positie van Strachey. Shinwell bracht verder verslag uit over de conferentie in Den Haag. Hij zei, dat de commissie „aanzienlijke vor deringen" had gemaakt sedert de con ferentie in Washington 6 maanden ge leden. „Wij hebben geen illusies over de taak die voor ons ligt of over de po gingen die gedaan zullen moeten worden om effectieve kracht te verlenen sn in houd te geven aan de strategische plan nen waarmee wij in principe ingestemd hebben." Churchill gaf te verstaan dat hij in het geheel niet ingenomen is met de vorderingen die met de Noord-Atlan tische verdediging worden gemaakt. „Is het niet bedroevend", zo zeide hij, „dat met al deze welgekozen officiële bewoordingen en met al deze conferen ties van groot gewicht tussen de meest prominente personen, zo weinig werke lijke vorderingen zijn gemaakt bij het Advertentie in PARELGRIJS GA EENS KIJKEN BIJ: KONINGSTRAAT 13 - TELEFOON 15S71 'f* V/'ff -w fcï-v/n i' samenstellen van een gemeenschappelijk verdedigingsfront? Het is nu alweer een jaar geleden dat het Atlantische Pact werd ondertekend". „Er zijn wezenlijke vorderingen ge maakt", wierp Shinwel tegen. „Ten slotte is de organisatie tot stand geko men om een begin te maken. Dat is be reikt". De meerderheid van Labour in het Britse Lagerhuis is gisteren weer tot vier zetels gestegen door de overwinning van sir Frank Soskice, de procureur- generaal in de regering van Attlee, in het district Neepsend. De meerderheid van Soskice over zijn conservatieve te genstander bedroeg 13.715 stemmen. De tussentijdse verkiezing was r.odig, omdat het vroegere Lagerhuislid voor Neepsend, Harry Morris, eveneens lid van de Labourpartij, op verzoek van de partij zijn zetel had opgegeven om daar door de mogelijkheid te scheppen, dat Soskice, die zijn zetel in het eigen kies district. had verloren, weer terug zou komen in het Lagerhuis. Het is n.l. ge bruikelijk, dat de leden van de regering een zetel hebben in het Lagerhuis. De zetel van Neepsend werd voor Labour veilig geacht. Binnenkort zullen nog tussentijdse verkiezingen worden gehouden voor twee zetels, wat nodig geworden is door de dood var. twee Lagerhuisleden. Men verwacht, dat Labour daarbij een ne derlaag zal lijden, waardoor haar meer derheid in het Lagerhuis nog slechts twee zetels zou bedragen. Eenheden van de drie Westelijke mo gendheden hebben gisteren te Berlijn oefeningen gehouden, bedoeld om de situatie in handen te houden, wanneer het tijdens de Pinksterdagen tot commu nistische ongeregeldheden mocht komen. De militairen traden op tegen fictieve „rode" groepen, die West-Berlijn uit de Russische sector waren binnengedron gen. Een hoge geallieerde officier zeide na afloop van de oefening, dat het in theo rie gelukt was de „indringers" te over meesteren. Het schema voorzag blijkbaar in een optreden der geallieerde strijd krachten. nadat het de „roden" gelukt was de West-Berlijnse politiemacht van zestienduizend man onder de voet te lopen. De onder communistische leiding staande Vrije Duitse Jeugd heeft intus sen gisteren in een open brief aan de West-Berlijners meegedeeld, dat de voor genomen Pinkstermars door West-Ber- lijn niet zal doorgaan. „De vredesdemon stratie zal in Oost-Berlijn worden ge houden, waar de Amerikaanse militaire politie ons niet kan storen", aldus de brief. De Westelijke functionarissen te'Ber lijn gaven gisteren overigens te kennen, dat de geallieerde plannen voor de hand having van orde en veiligheid in West- Berlijn geen wijziging zullen ondergaan ten gevolge van het feit, dat de demon stratie der Vrije Duitse Jeugd in West- Berlijn is afgelast. „Zelfs al gaat de mars niet door, dan zal nog de aanwezigheid van 500.000 communistisch gezinde jonge lieden bijna onvermijdelijk tot botsingen aan de sectorgrenzen leiden, aldus een Britse functionaris. Advertentie tpqen verstopping (Van onze redacteur) Een oud en zoet verhaal waart weer rond door Nederland en België en brengt vele families in be roering. Het vertelt over de tweelingbroeders Klaessens, die in de achttiende eeuw uit hun geboorteplaats Winters- hoven in België naar West- Indië vertrokken, daar een tinmijn exploiteerden en for midabele kapitalen verdien den. Toen zij rond 1760 stier ven, lieten zij om en nabij zeventig millioen gulden na, welk bedrag nog ergens in West-Indië moet rusten om dat niemand zich ooit als rechthebbende op dit enorme vermogen aanmeldde. Door rente op rente moet dit kapi taal zijn aangegro.eid tot de respectabele som van onge veer 150 millioen gulden of bijna twee en een half mil liard Belgische francs. Dit vrome verhaal, dat ongeveer twintig jaar geleden voor het laatst door een oud groot moedertje, die het weer van haar moeder had gehoord, aan haar kleinkinderen werd verteld, is plotseling weer heel erg actueel geworden door de opzienbarende mede deling van de secretaris-ge neraal van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Za ken, dat deze millioenen- erfenis inderdaad nog in Zuid-Amerika aanwezig moet zijn. Deze mededeling heeft niet alleen in de nazaten van de gebroeders Klaessens in Win- tershoven, maar ook bij de Nederlandse tak van deze fa milie, die in het Limburgse dorp Meerssen woont, een soort goudkoorts ontstoken. Men dook in oude doopregis ters, in vergeelde familie papieren en haalde de gehele burgerlijke stand van Meers sen en Wintershoven over hoop. Men trok naar België, bestormde alle instanties met vragen over de millioenen- erfenis, die op hen wachtte, riep een familieraad bijeen en besprak de toestand. Particu liere detective-bureaux bo den zich aan om voor een tiende van deze erfenis de zaak te gaan onderzoeken en de gemeentesecretaris van Meerssen plaatste een adver tentie in een der Limburgse bladen, waarin hij inteke naars opriep, teneinde bij vol doende deelname de stam boom van de gebroeders Klaessens uit te gaan pluizen en uit te geven. Men liep warm als een stoomketel, maar toen na enige weken van enthousiaste arbeid geen enkel positief gegeven om trent deze erfenis werd ge vonden, keerde de rust bij de families Klaessens, Dolmans en Ummels in Meerssen weer. De heer Ummels verklaar de, dat wij bij hem aan het verkeerde adres waren om over die „vermaledijde his torie" iets te vernemen. „El ke vijfentwintig jaar duikt het verhaal weer op", zo vertelde hij ons staande in do deuropening. En elke keer geloof je er weer even in, maar dan komt de desil lusie. Er komen mensen aan de deur die verklaren me de-erfgenaam te zijn. Zij menen dan recht te hebben op een tweehonderdveertig- ste deel, of nog minder, het geen onmogelijk is te verifi ëren, omdat de familierela tie niet meer is na te gaan. Onze burgerlijke stand is nog maar honderd jaar oud!" De echtgenote van de heer Klaessens, die de zaak weer aan het rollen bracht, ont vangt ons in de voorkamer Haar man is naar België. Voor zaken. Ze staat scep tisch tegenover het hele ge val. Er komen brieven uit alle delen van het land, uit Utrecht, Limburg en Gel derland, van mensen, die al lemaal menen familie van de rijke gebroeders Klaessens uit West-Indië te zijn en recht menen te hebben op een deel van de erfenis „Wisten we maar iets meer", zegt ze, want de onzekerheid van thans bezorgt haar soms kippenvel. Het is geen tijd meer voor sprookjes. De mensen willen boter bij de vis. Als we weer door het stil le Meerssen lopen, dat in zijn winterslaap tegen de Noordelijke helling van het Geuldal ligt geplakt, filoso feren we over 150 millioen die ergens in Zuid-Amerika liggen te wachten om verdeeld te worden. Zouden er in de twintigste eeuw dan toch nog sprookjes mogelijk zijn? Naar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gis teren bekend maakte, zal de Raad der twaalf Atlantische Pactlanden omstreeks 15 Mei in Londen byeen komen. Acheson deelde tevens mede, dat hij zich vóór die datum reeds in Londen zou bevinden voor het bijwonen van de besprekingen tussen drie Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken. Naar het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren heeft meege deeld, zal Acheson de volgende maand te Parijs de dollarhulp aan Indo-China met de Franse leiflers bespreken. Op 5 Mei zal Acheson een bezoek aan Parijs brengen voor het voeren van be sprekingen met zijn ambtgenoot Robert Schuman en premier Bidault. Op 8 Mei zal hij zich naar Londen begeven voor de conferentie van de Grote Drie. Paul Ruegger, president van de Inter nationale Commissie van het Rode Kruis, lieeft gisteren te Genève verklaard, dat de wereld op het ogenblik meer vluch- (elingen telt dan ooit in de geschiedenis. Volgens ziin schatting zijn het er meer dan 60 millioen. Tijdens een persconfe rentie deelde hij mede, dat slechts een klein deel van hèn internationale hulp ontvangt. In de kampen van de Internationale Vluchtelingenorganisatie verblijven er 600.000, 900.000 in het Midden-Oosten, 700.000 in Griekenland, 800.000 in Kasji- mir, 800.000 in Birma, 11 millioen in India en Pakistan, bijna 15 mil lioen in Centraal Europa en ongetel de millioenen in China en Indonesië. Alle grote migraties in de oude ge schiedenis zijn slechts kinderspel verge leken bij de huidige toestand. Dit schrijft Mevr. J. Brouwer-Mantel te Enkhulzen. Vier zoons heeft ze grootgebracht, dus se weet wat wassen Is. Ze weet ook, dat Sunlight 't beste is voor de was. Leest U maar haar brief: „De krullebollen van al mijn vier jongens hebben er op gelegen. Dank zy Sunlight Zeep, ia de sloop nog best. Binnenkort doe ik ze helder gewassen en fris geurend, zoals je dat alleen met Sunlight krijgt, om het kussen waarop myn eerste kleinzoon zal slapen. Wie Sunlight Zeep ge bruikt kan zelfs na jaren nog trots zijn op haar linnengoed." S-93A-Q» Het bestaan van de vliegende schotel is nog steeds een omstreden punt. Op de beweringen van het Amerikaanse blad „V. S. News and World Report' dat de vliegende schotel in Amerika gemaakt werd, volgde prompt de tegen spraak van hoge militaire instanties. De „U. S. News and World Report" publi ceerde echter ten bewijze, dat zij haar beweringen doet op goede grond een foto van een met twee motoren toegerust model van een vliegende schotel, dat in de windtunnel van het Nationaal Advies Comité-laboratorium te Langley, Virgi nia, reeds in 1942 aan proeven werd onderworpen. Advertentie AMSTERDAMSCHK RIJTUIG MIJ (Van onze redacteur) De Nymeegse studenten gaan dit jaar naar Rome. Om dat goed te regelen zijn in Nijmegen twee comité's gevormd. Het „Universitair comité Rome-reis" heeft een foldertje uitgegeven waarin men precies lezen kan hoe de Nymeegse studenten zich voorstellen te gaan. Zij stellen zich tevens voor hoe ze in Rome ontvangen worden, want op de eerste bladzijde van dit foldertje hebben zij een beeltenis van de Mozes van Michael Angelo afgedrukt, die zich met een kwade blik in zijn ogen afvraagt: „Wel, wie we daar hebben?" De tocht zelf zal geheel per touringcar worden volbracht. Eerst had het comité gedacht de reis te kunnen maken met een combinatie van vrachtauto's en bus sen, maar hiervoor werden de moeilijk heden en bezwaren te groot, zodat men het alleen per touringcar zal doen. Men krijgt de beschikking over nieuwe wa gens die zeer modern zijn uitgerust (sommige zelfs met bar en ijskast), waarin 35 tot 40 personen vervoerd kunnen worden. De heenreis gaat over Verdun, Grenoble en Nice terwijl men terug over Camberry, Annecy en Metz wil reizen. De nachten, zullen doorgebracht wor den in tentenkampen die men zoveel mogelijk aan de oevers der rivieren wil opslaan. Door eenvoudige pompinstal- laties wil men trachten het water zelfs tot in de kampementen te brengen en de zaak zal bijna luxe worden. De deelnemers moeten zelf voor broodbelegging en boter zorgen en des avonds zal een warme maaltijd worden gekookt met spullen die in een grote bagagewagen worden meegevoerd. Mo- torordonnances zullen de bussenkara- vaan begeleiden teneinde de reis zo vlot mogelijk te doen verlopen, 's Avonds zal men zich op romantische wijze ver maken, aldus het foldertje. Een medi- Naar aanleiding van een verklaring van Da Costa Gomez in de staten van Curasao ten aanzien van het College van Algemeen Bestuur heeft dit college zijn ontslag by de gouverneur ingediend. De gouverneur heeft dit ontslag echter geweigerd te aanvaarden. „Aangezien op deze verklaring geen uitspraak van de Staten is gevolgd, waaruit zou moe ten blijken, of deze verklaring de in stemming heeft van de meerderheid en hoe deze meerderheid is samengesteld, en aangezien derhalve niet gebleken is, dat een meerderheid de verantwoorde lijkheid aanvaardt voor de gevolgen van deze verklaring." sche ploeg gaat mee en alle studenten worden van te voren ingeënt. Om tegemoet te komen in de kosten van deze reis zal het comité vrachten voor de deelnemers in de maanden die aan de tocht voorafgaan zoveel mogelijk werkgelegenheid te zoeken, zodat men het geld zelf kan verdienen. Men denkt aan fruitpluk en meer van dergelijke baantjes. Naar wij vernemen hebben ook de Tilburgse studenten een dergelijk pro ject, zij het op kleinere schaal, ontwor pen. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende nadere regelingen van de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer. Hieraan is het volgende ontleend: Zeer vele leden verklaarden met de regering van oordeel te zijn, dat de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer onvoldoende is. Daarom kunnen zij accoord gaan met de ver hoging van f 6000 tot f 7200, met een toeslag van f 600 tot f 1200 daarbij voor leden, die op een bepaalde afstand van Den Haag wonen. Maar al te vaak blijkt het publiek te menen, dat de schadeloosstelling van de leden der Kamer, thans f 6000 bedra gende, een netto-solaris is. Daarbij wordt over het hoofd gezien, dat hier uit vrij belangrijke bedragen aan onkos. ten door de leden zelf moeten worden betaald. Nu de grondwet aan de leden het recht toekent op een schadeloosstelling en op vergoeding van reiskosten, achten vele leden een vergoeding voor administra tieve hulp niet anders mogelijk dan langs de weg van verhoging der schade loosstelling. Toch kon deze constructie hen niet bevredigen. Zij vroegen de regering te willen bevorderen, dat bij een aan staande wijziging van de Grondwet, ar tikel 92 daarvan aan de gebleken veran derde behoeften wordt aangepast. Tot zolang waren zij bereid de thans voor gestelde regeling als een noodoplossing te aanvaarden. Het voorstel om door het brengen van een zekere differentiatie in de hoogte der schadeloosstelling tegemoet te ko men in de extra onkosten van die leden, wier woonplaats niet in of nabij Den Haag gelegen is, vond bij zeer vele leden instemming. De Franse ex-premier Paul Reynaud heeft gisteren verklaard, dat de Duitsers in staat gesteld moeten worden dienst te nemen in een Europees leger onder geal lieerd bevel als Groot-Brittannië en de Ver. Staten hun troepen in West-Europa niet versterken. De burgemeester van de Wieringer meer, de heer G. G. Loggers, heeft gis teren nadere mededelingen gedaan om trent de voorgenomen bouw van een vierde dorp in deze polder. De naam van dit nieuwe dorp is nog niet bepaald; wei is het ontwerp van prof. Wieger Bruin uit Amsterdam reeds in een ma quette verwerkt. Het dorp zal een zuiver agrarisch ka rakter krijgen en dus te vergelijken zijn met Slootdorp. Er zullen 1330 in woners zijn. Het zal bestaan uit zeven huizen voor notabelen, veertig huizen voor middenstanders en 250 huizen voor arbeiders. Dan komen er twintig win kels, twintig ambtswoningen, twintig huizen voor ouden van dagen, drie ker ken, drie scholen, twee kleuterscholen, een gemeenschappelijk gymnastiekge- bouw in de onmiddellijke nabijheid van sportvelden, een café met vergader ruimte en een autobusstation. De totale oppervlakte is 33.8 h.a. De mogelijkheid bestaat, dat het dorp grotendeels in montagebouw wordt uit gevoerd, daar prys gesteld wordt op een snelle bouw. Prof. Wieger Bruin deelde nog mede, dat in de Wieringermeer proeven wor den genomen, waarvan de resultaten en de winst aan ervaring, straks bij de aan leg van de nieuwe polders zéér belang rijk zullen blijken. Dat men niet het oorspronkelijk plan, drie dorpen en zeven kleine nederzettingen, heeft ge volgd, verklaarde prof. Wieger Bruin door te zeggen: „Een menselijke neder zetting dient oompleet te zijn en dat is een gehucht niet. Daarom is besloten vier dorpen te maken en een nederzet ting van arbeiderswoningen ten Noor den van Wieringerwerf aan de Kliever- weg aan te leggen." In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eeyte Kamer, over het ontwerp van wet tol tijdelijke ver hoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet-ouderdomsvoorziening, enz„ deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat al het mogelyke in het werk gesteld zal worden de betaalbaarstelling van de nieuwe byslag zo spoedig mo gelijk te doen geschieden. Voorberei dingen om dit mogelijk te maken, zijn reeds getroffen. Verwacht mag worden, dat binnen twee a drie maanden na het in werking treden der wet alle belang hebbenden het hun toekomende zullen hebben ontvangen. Naar wy vernemen, hebben thans 15 gemeenten van het ministerie verlof ge kregen een aantal huizen te bouwen op basis van de verminderde bijdrage Woningwetbouw-1950, dit zyn de z.g. Bouma-woningen. De vereiste goedkeuring werd ver leend aan de plaatsen Lisse (73 huizen), Leeuwarden (200), Sittard (273), Dok- kum (54), Voorschoten (106), Kampen (60), Almelo (100), Smallingerland (52), Bolsward (40), Rouwerderhem in Fries land (4), Sassenheim (61), Bunde in Limburg (12), Weert (50), Hendrik Ido Ambacht (40) en Maasniel (24). in totaal zyn dit ruim 1100 woningen, waar mede dus beslag is gelegd op een niet onaanzienlijk deel van een eventueel te verlenen extra-bouwvolume. Het zal opvallen, dat de gemeente Bussum, die het eerst een plan ontwierp om met verminderde rijksbijdrage te bouwen, niët op deze lijst voorkomt. Dit project behoefde echter nog enige cor recties, doch zal nu wel spoedig even eens gefiatteerd worden. Er komen nog steeds nieuwe voorstel len bij de provinciale directies van de wederopbouw binnen; tot dusverre vol deed rond éénderde deel niet aan de ge stelde eisen. Radicale wijzigingen t.o.v. bestaande huizentypes hebben de tot nu toe inge diende plannen nog niet te zien gegeven. Er is doqjgaans gewerkt volgens logische besparingsmethoden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7