Het wachten is op de beslissing van de liberalen Amerikanen leveren Tsjechische piloten niet uit SPI0NNAGE ONDER SPIONNEN W" Chaos breidt zich uit mm Hamid commandant van Apra-leger? Tot hoofd en hart iiMi Formateur streeft naar vorming van een kabinet gelijkend op het vorige Professor Pirenne in Brussel terug Aan vluchtelingen wordt asyl verleend Inwijding grotten van het Vaticaan Treinramp in Spanje .Het weer. Geen zware wapens voor Israël Westerse diplomaten in Moskou bijeen „Vredesprogram" van de Franse communisten Arabier beter dan Turk Russen controleren Oost-Duitse politie Wordt Westerling toch uitgeleverd? RUST IN MAKASSAR VRIJDAG 7 APRIL 1950 o\ 73ste JAARGANG No. 24737 Sll pp ,Wat had Ik voor u nog meer moeten doen; wat, dat Ik niet heb gedaan?" DE BELGISCHE REGERINGSCRISIS Plaats in V.S. voor 359.000 ontheemden Reutér's correspondent moet Polen verlaten 19 doden; 131 gewonden Schumacher houdt voet bij stuk Eerst oplossing van de Saar-kwestie Nationalistisch China roept consuls terug Amerika wijst verzoek af Thorez zal nimmer tegen Sovjet-Unie strijden Fins-Russische relaties laten veel te wensen over MINISTER STIKKER BLIJFT AAN Minister Rutten naar Indonesië llililll een Britse regering geeft raad aan de V.S.I. Aziz blijft bij zijn strijdmacht Bijzetting urn uit Indonesië Op midden-Damt&rrein JAPAN GEEFT GEROOFDE DIAMANTEN TERUG Mgr. de Jonghe d'Ardoye bij Sukarno [BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 (Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. (Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. <1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Vrijwel tegelijkertijd dat de minis ters Van Maarseveen en Lieftinck bij hun aankomst op Schiphol hun Volle tevredenheid uitspraken over het verloop en de resultaten der Unie-con ferentie te Djakarta, brak er een op stand uit in Makassar op Celebes en Werd Sultan Hamid II, hoofd van West- Borneo en minister zonder portefeuille in de regering van de R.I.S., in Djakar ta van zijn bed gelicht en onder de be schuldiging ten nauwste betrokken te Sijn geweest bij de affaire-Westerfing in arrest gesteld en afgezet als minister. Nu doet minister Van Maarseveen altijd optimistisch. Wij geloven, dat wanneer Van Maarseveen op zekere dag zou horen, dat tengevolge van vul- canische uitbarstingen Java in zee was Verdwenen, hij optimistisch zou reage ren met: Kom. kom, niet getreurd, Bali is er ook nog. En dat Lieftinck optimis tisch was kunnen wij ons ook nog wel Voorstellen, Tenslotte geeft Nederland Weer eens een lening uit zijn volle beurs van 200 millioen aan indonesié. Dat er het risico aan vast zit, gezien de situatie in Indonesië, dat wij er nooit meer een cent van terugzien, een knies- Oor, die over zo'n luttel bedragje valt. Waarom immers zou men ook niet een soort bezitsspreiding instellen tussen de twee Unie-partners? Intussen doet het gewild optimisme Van hunne excellenties toch wel vreemd aan. De jongste gebeurtenissen in Dja karta blijken toch wel enigszins voor bereid. De toenemende chaos in Indo nesië tengevolge van het feit, dat Djoc- ja. in strijd met alle overeenkomsten alle deelstaten stuk voor stuk opslokt, konden de ministers, wanneer ze hun ogen en oren de kost gaven, zelf bij hun verblijf constateren. De opstand op Ambon, de stakingen in Deli, de al lang broeiende révolte op Celebes, konden de ministers toch moeilijk onbekend iijn. Trouwens, ieder die enige relaties, waar ook in Indonesië heeft, weet uit particuliere informaties, dat overal het bendewezen welig tiert. Maar onxe mi- sisters zijn optimistisch en onze poli tieke leiders zwijgen m alle talen. De Nederlandse kiezers mochten eens ein delijk tot de conclusie komen, dat de overdracht aan déze R.I.5. toch niet zo nff ?root succes is geworden én voor Ne derland èn voor het Indonesische volk self. En dit is nog pas het begin der zierde maan na de overdracht en sr zijn nog tienduizenden Nederlandse soldaten. De lezers zullen dit jaar nog dikwijls in hun bladen het stereotype kopje zien verschijnen: Den Haag was verrast ie zich enigszins een beeld wil vormen van de huidige chaoti sche gebeurtenissen in Indonesië moet eerst een duidelijk begrip hebben van de achtergrond. Er is op de Ronde Tafel-conferentie wel steeds onderhan deld met de vertegenwoordigers van de deelstaten en de overdracht der souve- reiniteit geschiedde wel aan de Ver. Sta ten van Indonesip, maar dit alles was maar camouflage. Wij hebben er vaak genoeg in dit blad op gewezen, dat1 in -feite de republiek in. Djocja aan de ouwtjes trok. Sinds de overdracht zien wij dan ook -Djocja in volle actie. De B I S.-regering onder leiding van Hatta speelt in Djakarta onder één hoedje met Djocja. En zo zien wij, dat geregeld in het parlement te Djakarta resoluties sn moties worden aangenomen, dat deel staten worden opgeheven. Nadat T.N.I.- troepen openlijk of heimelijk naar deze deelstaten waren vertrokken, werden er .spontane" volksbewegingen geënsce- leerd en het slot was het einde van de leelstaat. die min of meer geruisloos op ;ing in Djocja. Wel was hier en daar verzet, maar Djocja ging zijti gang. Of lierdoor overeenkomsten met de Unie partner werden geschonden, of de eigen mnstitutie geweld werd aangedaan, liet ie leiders in Djocja en ook de meeste ministers in de regering te Djakarta volkomen koud. De Nederlandse rege ring zweeg en als zij iets zeide, scha kelde ze de zaak over op „interne kwes ties van de V.S.I." Toen hetzelfde spelletje in de Pasoen- ian gespeeld werd, was het Westerling, lie zich aan het hoofd stelde van het verzet. Men weet, hoe het Westerling zelf 15 vergaan. Bij zit nu in de gevangenis in Singapore. In Djakara en elders zijn -alujke Nederlanders en Indonesiërs ge- irresteerd onder de beschuldiging met Westerling te hebben samengewerkt Een prachtmotief voor Hatta cl overi- ?ens om ieder, die het unitóristisch streven van Djocja weerstreefde of weerstreeft op dood spoor te rangeren Ook Sultan Hamid, groot voorstander van de federatie en verklaard tegen stander van Djocja, stond de unitaristen in de weg. Als minister van de R.I.S. te Djakarta was hij de enige, die niet door Ie knieën ging. Natuurlijk was het niet moeilijk hem te beschuldigen van steun te hebben verleend aan Westerling. Wel licht heeft hij niet zonder welgevallen Westerlings actie destijds gevolgd. Mo-, gelijk heeft hij ook contact gehad met diens beweging. Maar hoevelen hebben dat niet? Was ook de U.N.C.I. niet steeds merkwaardig op de hoogte van Wester lings gedragingen? Hamid was een geducht tegenstander van de gelijkschakeling van Oost-Indo- nesië en daarom moest hij weg. Het hele Spel was overigens nogal doorzichtig. Het parlement had een resolutie klaar, waar bij OostrIndonesië zou worden opgehe ven als deelstaat. T.N.l.-troepen waren reeds met twee schepen onderweg naar Makassar om daar „de rust" te herstel len. Heel het bekende program als boven geschetst zou weer worden afgewerkt. Dat dit verhinderd is, komt doordat een voormalig K.N.I.L.-sergeant enige uren voor de debarkering der T.N.l.-troepen de macht in handen nam. Hij had de overmacht en de T.N.I.-troejrin konden niet landen. Trouwens, voormalige K.N. I.L.-soldaten hadden zich voorgenomen de T.N.I.-mannen „stuk voor stuk in zee te trappen," aldus hun eigen woorden. Djakarta is van dit verzet toch wel iets geschrokken en streeft nu naar een compromis. Dat wil zeggen, dat zodra de troepen op Makassar hiertoe bereid blijken, zij binnen korte tijd het loodje zullen leggen. Na Oost-Indoncsië is nog Oost-Suma- tra aan de beurt, waar dr. Mansoer de grote tegenstrever is van Djocja. Intussen was het wel merkwaardig, lat precies 24 uur voor Hamid's arres tatie deze op eigen verzoek ontslag is "erleend als adj. in buitengewone dienst "an H. M. de Koningin en gen.-maj. der mfanterie van het K.N.I.L. Heeft men in Djakarta soms hierop gewacht om meer le vrije hand te hebben tegenover deze 'ultan? Van de jongste gebeurtenissen blijft log veel in een geheimzinnig waas ge- luid. Zou het te veel gevraagd zijn van le Nederlandse regering zich eens dui- lelijk uit te spreken over de gang van (aken in Indonesië in plaats van zich te Aï-V- sv. ■v trflll I <g^ma^sÊmÊtÊÊÊItm (Gravure van Dc Saedeler naar een schilderij van Ant. van Dyck) (Uit de liturgie van vandaag) (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De katholieke kabinetsformateur Van Zeeland verklaarde vandaag aan de pers, dat zijn pogingen uitgaan naar de vorming van een regering, die zoveel mogelijk gelijkt op het kabinet-Eyskens. Een deel der liberale ministers heeft echter zijn aanbod reeds afgewezen, terwijl de overigen men citeert hier de namen van Van Glabbeke, Lilard en Dierckx hun antwoord hebben voorbe houden. De liberale parlementsgroepen hebben vandaag echter een motie goed gekeurd, waarin iedere deelneming en steun wordt geweigerd aan een regering, die de koning onvoorwaardelijk zou willen doen terugkeren met behulp van een precaire meerderheid in het 'parlement en zonder ruime instemming van de publieke opinie. Deze motie werd aanvaard door 34 liberale parlementsleden tegen 9 plus 1 onthouding vanwege een gedeelte van de Vlaamse vleugel van de partij. De definitieve beslissing bij de liberalen zal echter pas vandaag vallen, wan neer de Landsraad, die circa 1200 vertegenwoordigers telt, zal vergaderen. verschiet. De heer Pirenne is inmiddels te Brussel teruggekeerd. Het bericht als zou hij een boodschap van de koning bij zich hebben, bestemd om het land te kalmeren, noemde hij ongegrond. On middellijk na zijn aankomst had hij een langdurig onderhoud met de kabinets formateur, waaraan ook door de Leopol- distische liberale minister Van Glabbeke werd deelgenomen. Er is dus reden om te veronderstellen, dat de reis van prof. Pirenne onmiddel lijk in verband staat met de huidige regeringsvorming en meer in het bij zonder met de deelneming of de steun daaraan vanwege de Vlaamse liberalen. Ten slotte vernemen wij nog, dat som mige diensten van het parlement gedu rende de Paasdagen ter beschikking zul len blijven om onmiddellijk tot samen roeping van dc parlementsleden te kun nen overgaan, zodra een nieuwe rege ring zal zijn tot stand gekomen. De kans, dat de Vlaamse liberalen hier hun slag zullen slaan, acht men zo goed als uitgesloten. Hoogstens zouden zij kunnen bereiken, dat men hen indi vidueel zal vrij laten. Krijgen zij ook dat niet gedaan, dan staan zij voor de vraag of het raadzamer voor hen is het merendeel van hun kiezers te volgen, die zich bij de volksraadpleging klaar blijkelijk voor de terugkeer van de ko ning hebben uitgesproken, dan wel zich te schikken naar de partijdiscipline, waarbij eens te meer de Vlaamse opinie voor de Waalse en Brusselse dwinge landij moet zwichten. In dat laatste geval zijn nieuwe verkiezingen echter tevens de enige uitweg. Professor Pirenne, secretaris van ko ning Leopold, die zich zoals men weet naar Pregny had begeven, heeft uit drukkelijk verklaard, dat er geen enkel verband bestaat tussen zijn reis en de nieuwe gecamoufleerde abdicatieformule, volgens welke prins Boudewijn, bekleed met dé titel van luitenant-generaal van het koninkrijk, de honneurs zou waar nemen en de koning op de achtergrond zou blijven met een troonsafstand in het De Verenigde Staten hebben het ver zoek van de Tsjechische regering om de acht Tsjechische piloten, die onlangs naar West-Duitsland ontvluchtten, uit te leveren van de hand gewezen. De am bassade zond twee nota's naar het Tsje chische ministerie van Buitenlandse Zaken in antwoord op de dubbele nota van de Tsjechische regering, waarin verzocht wejrd om uitlevering van de Tsjechen en om bestraffing van de Ame rikaanse officieren, die verantwoordelijk waren voor de ondervraging van de 58 Tsjechen, die tegen hun wil de dupe werden van de ontvluchting van het luchtpersoneel. Op 24 Maart verlieten de drie Tsjechi sche vliegtuigen drie verschillende vlieg velden in Tsjechoslowakije. In plaats van naar Praag te vliegen vlogen de piloten echter door en zetten hun toestellen in Erding aan de grond. In de eerste antwoordnota van de Verenigde Staten wordt er op gewezen, dat er tussen Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten geen verdrag van uit levering bestaat. Er wordt aan toege voegd: „Het is duidelijk, dat de Tsjechi sche vluchtelingen van plan waren uit Tsjechoslowakije te ontsnappen en be reid waren alle middelen, die zich voor deden, dienstbaar te maken aan hun verlangens." De nota wijst op het Ame- De christelijke schatten in de crypten on der de St. Pieter, o.a. het graf van de H. Pe trus, zullen eind Mei voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld, aldus heeft de persdienst van het Vaticaan mee gedeeld. Op 30 Januari j.l. heeft Paus Pius XII over de opgravingen meegedeeld, dat het graf van de apostel Petrus zich inder daad onder de koepel van de St. Pieter be vindt. De plechtige inwijding van de crypten, waaraan de Paus zal deelnemen, zal naar verwacht wordt de volgende maand plaats hebben. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het programma voor ontheemden met een jaar verlengd wordt en het aantal in de V.S. toe te laten D.P.'s wordt verhoogd van 205.000 tot 359.000. Het wetsontwerp, dat 1 Juli van kracht wordt, moet nu weer door het Huis van Afgevaardigden behandeld worden. Tot dusverre zijn in het eerste jaar van dit programma ongeveer 135.000 ontheemden in de V.S. toegelaten. De Poolse autoriteiten hebben giste ren Reuters correspondent te Warschau, Vincent A. Buist, bevel gegeven het land te verlaten. Buist, die 2 jaar lang ip Polen is geweest, wordt beschuldigd van „subjectieve berichtgeving". Er zijn thans nog twee Westelijke correspondenten in Polen, namelijk Ed ward Morrow van de New York Times en L. Godefrey van Associated Press. verliezen in optimistische vaagheden bij monde harer ministers? Of willen dezen dit alles rekenen tot het onschendbaar terrein der „interne aangelegenheden" en het Nederlandse volk een voorstel ling van zaken opdringen, waarin z ij zelf niet geloven? rikaanse principe, dat de uitlevering van politieke vijanden geen plicht is. In overeenstemming met de menselijke begrippen is aan de leden van de beman ning van de Tsjechische vliegtuigen en aan de passagiers, die niet naar hun land wilden terugkeren, asyl verleend. Bij een treinongeluk in Spanje zijn 19 personen om het leven gekomen. 131 passagiers werden gewond. De trein, die overvol was, ontspoorde by Pola de Lena, 22 km ten Zuiden van Oviedo. Drie wagons liepen uit de rails en stortten langs de 9 meter hoge spoor dijk omlaag. De wagons vielen op elkaar. Alle omgekomenen waren Spanjaarden. Na een lang gesprek met de Wesl- Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft de leider van de socialistische op positie, dr. Kurt Schumacher, verklaard niet van gedachten veranderd te zijn wat betreft Duitsland's toetreding tot de Europese Consultatieve Assemblee. Verleden week heeft de Raad van Mi nisters West-Duitsland en het Saarge- bied uitgenodigd toe te treden als niet- stemgerechtigde leden. Schumacher ver klaarde onmiddellijk, dat zijn partij hier tegen zou zijn, zolang het Saargebied voor een afzonderlijk lidmaatschap uit genodigd werd. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Chinese nationalistische re gering heeft volgens A.P. vandaag be kend gemaakt, dat zijn consuls uit In donesië dat het Chinese communis tische regime erkend heeft zullen worden teruggeroepen. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht vrjj koud met hier en daar lichte nachtvorst. Op enkele plaatsen ochtendmist. Overdag zon nig weer met nog iets hogere mid- dagtemperaturen. Zwajfke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon: 6.00—19.25; Maan: 2.35—8.52 De Ver. Staten hebben Israels onlangs gedaan verzoek om zware Amerikaanse wapens zoals artillerie en tanks gisteren voorlopig van de hand gewezen. Van welingelichte regeringszijde werd even wel vernomen, dat Israël waarschijnlijk wel toegestaan zou worden lichte wapens te kopen en misschien enige straaljagers van de luchtmacht, die onder de surpius- goederen vallen. Aangaande het verzoek om zware wa pens besloot het ministerie van lands verdediging, dat er niet genoeg zware wapens zijn om aan Israels verzoek te voldoen en tegelijkertijd West-Europa en andere landen, die door het communisme worden bedreigd, te bewapenen. Drie maanden geleden heeft de Israëlische re gering het State Department een gede tailleerde lijst van wapens voorgelegd, welke naar de regering verklaarde nodig waren ter versterking van de defensie en niet gebruikt zouden worden voor agressieve doeleinden. Israël vroeg on der meer om houwitsers, tanks, middel zware artillerie en talrijke' andere wapens. Een groep vooraanstaande Westelijke diplomaten heeft gisteren in Moskou vergaderd. Het waren de Amerikaanse ambassadeur Alan Kirk, de Italiaanse ambassadeur Brosio, deken van het di plomatieke corps, Sir David Kelly, de Britse ambassadeur, Yves Chataigneau van Frankrijk, Louis Goffin van België en P. C. Visser van Nederland. De bijeenkomst vond plaats op de re sidentie van Alan Kirk. De ambassadeurs hebben meer dan een uur met elkaar overleg gepleegd. Het onderwerp van hun bespreking is niet bekend. Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, verklaarde gisteren te Parijs andermaal, dat „Frankrijk nimmer ten oorlog zal trekken tegen de Sovjet-Unie". Thorez voerde het woord op de slot zitting van het twaalfde jaarlijkse con gres der communistische partij, dat vijf dagen heeft geduurd. Hij riep zijn aan hangers op „te strijden voor de vrede en de onafhankelijkheid van Frankrijk" en liet er op volgen: „Nimmer zullen wij ophouden te herhalen: „Frankrijk zal niet zal nimmer ten oorlog trekken tegen de Sovjet-Unie", Thorez erkende, dat zich sommige „zwakke elementen" in de rode gelede ren bevonden. Het congres aanvaardde de plannen voor het publiceren van een uit elf pun ten bestaand „vredesprogram", dat op de eerste zitting door Thorez aan de ver gadering was voorgelegd. Dit program bevat o.m. de volgende punten: afschaffing van het Marshall plan en hst Atlantisch Pact, bevestiging van het Frans-Russische bondgenoot schap, verbod van atoomwapens, erken ning van de Oost-Duitse regering en breuk met de West-Duitse regering, stop zetting van de oorlog in Indochina, sala risverhoging, herstel van de handel met- de Oost-Europese landen, besnoeiing der militaire uitgaven, intrekking van de anti-sabotagewet en vrijlating van ge vangen genomen stakers. De Finse eerste minister, Urho Kek konen, verklaarde Donderdag in een radiorede ter gelegenheid van de ver jaardag van de ondertekening van het verdrag van wederzijdse bijstand en vriendschap met de Sovjet-Unie, dat de betrekkingen tussen Finland en de Sov jet-Unie „zich niet ontwikkeld hebben zoals wij gewenst hadden". Kekkonen verzekerde nogmaals, dat zijn coalitie regering het als haar voornaamste taak beschouwde de politiek van goede na buurschap te bevorderen. Het gehele volk diende dit streven te steunen, daar het verdrag er een was tussen twee naties en niet alleen tussen twee rege ringen. Met name op de Finse pers deed de premier in dit verband een beroep. Naar aanleiding van in de pers cir culerende berichten, waarin de ver wachting wordt uitgesproken, dat nr. D. U. Stikker, nu hij benoemd is tot voorzitter der OEES, zal aftreden als minister van Buitenlandse Zaken, heeft het A.N.P. geïnformeerd bij een zegs man van het ministerie van Buiten landse Zaken, die verzekerde, dat deze berichten uit de lucht gegrepen zijn. Op uitnodiging van de regering der V.S.I. zal de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, Donderdag 13 de zer naar Indonesië vertrekken. Hij wordt einde der maand in Nederland terug verwacht. De Paasvacantie voor de schooljeugd is aangebroken en zelfs in het ontluisterde Rotterdam verveelt zij zich niet. De uitgestrekte vlakten midden in de stad geven juist veel mogelijkheden om het spel der woudlopers en ontdekkingsreizigers te spelen. Zo is er voor het stadhuis een tent opgeslagen. Dc kleintjes moeten daarin blijven, terwijl de hoofdmannen van de troep aardappels stoven op een vuurtje. DJ Van welingelichte zijde heeft het ANP te Djakarta nog bijzonderheden verno men over de beschuldigingen, die tegen Sultan Hamid II zijn geuit. Er zoifden overtuigende bewijzen voorhanden zijn, dat Sultan Hamid de leiding had in de actie-Westerling. Er is een schema van het Apra-leger gevonden, waarin Hamid als commandant bovenaan stond. Na de mislukking van de aanval te Djakarta zou Hamid tegen Westerling hebben ge zegd: „Een Arabier zal het beter doen dan een Turk." De vele gesprekken van Sultan Hamid met Westerling zijn geheel-gereconstru eerd door de getuigenverhoren, waarvan de voornaamste getuige was de Indo nesische luitenant van het KNIL, die de contactman is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zijn o. a hoge Nederlandse officieren. De Sultan zou ook aan Westerling Pontianak heb ben aangeboden als uitwijkplaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten benaderd over aan het licht gekomen feiten, doch hij wilde met bekennen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voort durend geschaduwd werd. Na zijn ar restatie is hij onmiddellijk verhoord doch tijdens het verhoor was hij geheel uitgeput van zenuwen. De zegsman var. de correspondent van het A.N.P. zei neg: „Hamid is voor ons thans hetzelf de als Westerling". In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de correspondent van het A.N.P. V Dezer dagen werd in Indonesië door de 37e A. A. T. een grote hoeveelheid rijdend legermaterieel aan de T. N. I. overgedragen. Het materieel bestond uit 87 drie- tons trucks, 23 motorrijwielen en 7 Powerwagons. Kolonel Sungkono sprak de nieuwe bestuurders van de overgedragen voertuigen toe. Geheel links op de foto slaat de adjudant-kwartiermeester luit.-kol. Nouwens, naast hem de Ned. troepen commandant gen.-maj. Scheffelaar. Een nieuw speciaal opgeleid corps van de Russische geheime politie is in Oost-Duitsland aangekomen. Het bestaat uit blonde jonge mannen met blauwe ogen, toegewijde dienaren van het Kremlin, die smetteloos Duits spreken en zelfs de Oostelijke dialecten kennen. Zij zijn gekleed in de uniformen van de Duitse politie. Bij elk kader van de „Volkspolitic" van de Russische zone is een van deze MVD-mannen ingedeeld en het is de vraag, of er één onder zijn Duitse kameraden is, die weet dat hij een Rus is. Een geallieerde functionaris, die vloeiend Russisch en Duits spreekt, heeft medegedeeld, dat hij deze nieuwe list kort geleden heeft ontdekt. Zij is uitgedacht door de chef van de MVD. Lawrenty Beria, omdat hij de Duitsers eenvoudig niet vertrouwt, diegenen die in een uniform van de „Voikspolitie" gekleed zijn al evenmin als hen, die anders verpakt zijn. Door deze agenten tussen de politie te plaatsen wil hij een waarborg scheppen tegen elke afval van de communistische leer indien in de toe komst de Russische bajonetten niet meer zo goed zichtbaar mochten zijn. Het communistische Oost-Duitse Po litbureau weet dat dit corps er is en is er met het oog op zijn veiligheid blij om. Men zegt dat het besluit, om een spionnagesysteem in het leven te roepen binnen een spionnagesysteem, is genomen, nadat het Kremlin had verordend, dat de Oost-Duitse politie zwaar moest, worden bewapend. De politiemacht wordt thans getraind met infanteriewapens precies zoals een divisie van een leger. Machtig genoeg om 20 millioen Duitsers in het gareel te doen lopen, zou zij een vernielende kracht kunnen zijn, als zij zich tegen haar meesters keerde. Dat weten de Russen maar al te goed. Doel van deze politiemacht is, elke anti-communistische stemming te onder drukken, de wil van de door de commu nisten met zorg samengestelde regering PieckGrotewohl aan het volk op te leggen en te waken tegen infiltratie van Westerse denkbeelden. De moeilijkheid is echter, dat de Duitsers wel graag politieagent maar niet graag communist spelen. Er zijn ongelukkigerwijze niet genoeg overtuig de communisten in Oost-Duitsland om te waarborgen, dat de half-militaire po litiemacht, die nu 50.000 man sterk is en verdubbeld/ zal worden, volkomen betrouwbaar zal zijn. Vandaar dat op elke afdeling nauwlettend het oog wordt gehouden om de eerste tekenen van eventuele afvalligheid terstond te kunnen waarnemen. De politie wordt kwistig bestookt met propagandamateriaal, waaruit moet blijken, dat spionnen en saboteurs zon der ophouden werkzaam zijn in Oost- Duitsland. En zo langs haar neus weg laat de regering zich soms ontvallen, dat er ook best Sovjet-agenten in de buurt kunnen zijn met het oog op de bescherming van de Duitse democrati sche republiek, zulks om iedereen aan het verstand te brengen, dat men maar het best binnen het lijntje kan blijven. Want de keldergevangenissen van de MVD zijn koud en diep. Maak plannen voor morgen als het werk van heden gedaan is. hedenmorgen, dat thans de lange aan houding van Ritman en vele Nederlan ders begrijpelijk wordt, evenals de grote omzichtigheid van de V.S.I. om iemand tot de gevangenen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mededelingen te doen is thans begrijpe lijk. „De regering van de V.S.I. heett grote mped en kracht getoond door niet te aarzelen tegen een eigen lid op te treden", aldus verklaarden deze waar nemers, voor wie de arrestatie overigens niet onverwachts kwam. Volgens een bericht van Reuter uit Londen heeft de Engelse regering de regering der V.S.I. aangeraden, opnieuw een verzoek tot uitlevering van Wester ling in te dienen, welk verzoek ditmaal zou moeten berusten op het vigerende uitleveringsverdrag tussen Engeland en Nederland, aldus deelde een zegsman van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken Donderdag mede. Dit ver zoek zou dan dienen te woTden gericht tot het Britse bestuur op Singapore, dat in deze zaak een beslissing zal hebben te nemen, in overeenstemming met het gerechtshof aldaar. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen wordt het advies van de En gelse regering aan de V.S.I. beschouwd als een aanwijzing, dat volgens de me ning der Engelse regering de V.S.L een goede rechtsgrond heeft om te eisen, dat zjj in dit opzicht zal worden aange merkt als de rechtsopvolgster van Ne derland. Het regeringsvliegtuig, dat van Dja karta speciaal naar Makassar was gezonden, is zonder Abdul Aziz terug gekeerd. Wel bevonden zich aan boord de territoriale commandant van de Apris, overste Mokoginta. en de minister van Voorlichting, Ratulangi. De laatste ver klaarde tegenover de pers, dat alles rustig was in Makassar. Aziz heeft per koerier een schriftelijk verslag gezonden: De rebellenleider heeft zich Donder dag voor de tweede maal meester ge maakt van het radio-station van Makas sar. Gedurende een kwartier heeft hij zijn strijdmacht en die van het Neder landse leger toegesproken. De beide tpoepenschepen met Indone sische soldaten hebben zich tot een afstand van 24 mijl van de kust van Celebes teruggetrokken. Eind vorig jaar werd per K.L.M - vliegtuig een urn naar ons land overge* bracht met aarde van twee en twintig Indonesische erevelden, waar onze ge sneuvelde militairen en slachtoffers van het verzet in de Japanse bezettingstijd begraven liggen. De urn werd voorlopig geplaatst in de Grote Kerk te Den Haag m afwachting van de bijzetting in het Nationale Monument op het Midden- Damterrein te Amsterdam. --U^ze plechtige bijzetting zal Zaterdag 29 April geschieden. In de morgen wordt de urn overgebracht naar de Nieuwe Nerk te Amsterdam, waarin 's middags j een herdenkingsbijeenkomst wordt gehouden. Minister Götzen zal m de Nieuwe Kerk een rede uitspreken. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben het voornemen te ken nen gegeven de plechtigheid bij te wonen. Na de herdenking in de kerk zal de urn worden overgebracht naar het Midden-Damterrein. Minister Götzen en de burgemeester van Amsterdam zullen daar het woord voeren. Het geallieerde hoofdkwartier heeft bekend gemaakt dat Japan hoeveel heden geroofde diamanten heeft terug gegeven aan Engeland, het Nationalisti sche, China, Frankrijk en Nederland De buit, die tijdens de oorlog in de Stille Oceaan werd geroofd, beliep in totaal 5.445 karaat aan juwelen, 121.670 karaat aan industriediamant en 6.494 werktui gen voor de diamant-industrie. Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, de Pau selijke internuntius bij de V. S. I., heeft, naar A. P. meldt, Donderdag zijn ge loofsbrieven aan president Sukarno overhandigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1