DUITSLAND: ruim vijftien millioen ontheemden trokken van het Oosten naar hun Calvarieberg Toespraak Pasen Aziz moet zich kinnen vier maal 24 uur verantwoorden Tot hoofd en hart Bloed over dit land Verbijsterend zijn de grauwe bunkerswaarin ontelbaren reeds jaren zonder zon en vreugde levend begraven liggen IN DE BOUWVALLEN WOONT HET VERDRIET STEENBERGEN i.p.v. LAKENBERG 300 niet-gereorganiseerde leden van K.N.I.L. namen aan de actie deel Aziz weigert voedsel voor Worang-bataljon FRAAIE WEER VOORBIJ Van Zeeland vormt nieuwe regering Paasuitzending uit Vaticaanstad Bedrieglijke luister omhult schrijnende ellende Nederlands Elftal met één wijziging Wegens het Hoogfeest van Pasen zal ons blad Maandag, Tweede Paasdag, niet ver schijnen. DE DIRECTIE. van de heilige Johannus Chrysostomus, Aartsbisschop van Constantinopel, op de heilige stralende dag van de roemvolle en reddende opstanding van Christus, onze God Zo iemand vroom en godminnend is, iaat hij genieten van deze schone en stralende plechtigheid. Zo iemand een welwillende dienaar is, laat hij vol blijdschap binnentreden in de vreugde van Zijn Heer. Zo iemand zich heeft afgetobd met vasten, hij neme nu zijn beloning in ontvangst. Zo iemand vanaf het eerste uur heeft gearbeid, hij ontvange vandaag het toekomende loon. Zo iemand op het derde uur is gekomen, ook hij viere feest vol dank baarheid. Zo iemand na het zesde uur is gekomen, laat hij niet aarzelen, immers hij zal geen schade lijden. Zo iemana eerst op het negende uur aankwam, iaat hij toetreden zon der weifeling. 3a zelfs, zo iemand eerst te elfder ure ge komen is, laat hij niet bang zijn wegens zijn traagheid: de Meester toch is mild en aanvaardt de laatste zowel als de eersten. Hij brengt in de rust hem, die te elfder ure aan kwam, zowel als degene, die arbeidde vanaf het eerste uur. De trage betoont Hij Zijn medelijden, de eerste om ringt Hij met zorgen. De ene geeft Hij het hem toeko mende, de ander schenkt Hij om niet. Hun werken aan vaardt Hij, over de goede bedoeling verheugt Hij Zich. De daad eert Hij. Het goede voornemen prijst Hij. Zijt gij niet allen binnengegaan in de vreugde van onze Heer? Eersten en laatsten neemt allen uw loon in ontvangst. Rij ken en armen danst door elkaar. Strengen en lichtzinnigen, viert dezen dag. Gij, die gevast hebt en gij, die niet gevast hebt, verheugt u vandaag. De tafel is zwaar van de spijzen, komt er allen van genieten. Het kalfsvlees is overvloedig, laat niemand hongerig heengaan. Komt allen, smaakt var. het feestmaal des geloofs. Komt allen smaken van de rijk dom der goedertierenheid. Niemand klage over zijn ar moede; verschenen is toch het algemene rijk. Niemand jammere over zijn fouten, want vergeving is opgebloeid uit het graf. Niemand vreze de dood, want ons heeft vrij gemaakt de dood van de Heiland. Toen Hij door de dood werd vastgehouden, heeft Hij hem te niet gedaan. Uitge plunderd heeft Hij de Hades, toen hij in de Hades was afgedaald. Waar is o dood uw prikkel, waar o Hades uw prooi? Opgestaan is God en gij zijt terneer geworpen. Opgestaan is Christus en de engelen verheugen zich. Opgestaan is Christus en het leven heerst rondom. Opgestaan is Christus en geen dode is er meer in het graf. Want Christus, opge staan uit de doden, is geworden de eersteling der ontsla penen. Hem zij de roem en de kracht in de eeuwen der eeuwen. Amen. ZATERDAG 8 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24738 Christus is opgestaan uit de doden, door de dood de dood vertredende. En aan wie in de graven waren, bracht Hij het leven. Mensen laat ons van vreugde stralen. Want van de dood naar het leven en van de aarde naar de hemel heeft Christus, onze God, ons over gebracht, ons, die nu een overwinningslied zingen. Laten wij onze zintuigen reinigen. Dan zullen wij, in het onvergan kelijk licht Zijner opstanding, Chnstus zien stralen en Hem, terwijl wij het overwinningslied zingen, duidelijk horen zeggen: „Verblijdt U Verklaring regering der V.S.I. Hamid niet meer in Djakarta Dagen achtereen raasden wij over de Duitse autobanen. Witte huisjes en gouden kastelen liggen in weelden van vruchtbaarheid op de hellingen van hei heuvelland. Panorama's, boordevol schoonheid en blijdschap. Een bonte kinderwas, een sparreboom vol feestelijke linten op een huis-in-aanbouw, een vlasblond kind, een rappe beek, en in de diepte van een verloren dal een dorpje, dat roer loos aan de boezem van de aarde slaapt. Glanzend en tril lend glijdt alles voorbij over hei glazen scherm van de auto-ruit. En onvermoeibaar draagt hei snorrende, glim mende beest ons voort, altijd verder over het grijze lint der autobaan, die sierlijk en in weidse bochten geslingerd ligt door hei Duitse voorjaarsland. Dit is de bedrieglijke schijn. Maar na tien of twintig paradijselijke glooiingen en na hei allerlaatste groene veld doemt telkens weer het grauwe skelet op van dode steden. Knekelbergen, waar de geest der vernieling nog boven de puinen zweeft en waar onl- zfelde muurresten zich wanhopig als verminkte en ver steende ledematen ten hemel heffen. Aken, Düren, Keulen, Mainz, Frankfurt, Hannover, Ham burg, Bremen Het is overal heizelfde. De gruwel der verwoesting in plaatsen, die heilig waren om hun kathe dralen en om de pure schoonheid waardoor zij eens Gods heerlijkheid verkondigden vergulde heuvelruggen en vorstelijk be heerst door de hoge burcht van Stau- fenberg. Duitse romantiek! Neen, sluit uw ogen voor deze bedrieglijke luister. Verbijsterend zijn deze verdorde puinwoestijnen. Verbijsterend de gru welijke bunkers, waar ontelbaren zon der zon. zonder lucht en zonder vreug de reeds drie jaar en langer levend begraven liggen. Verbijsterend de ba rakken, grijs en troosteloos aaneengerijd achter wrakke schuttingen, die be schaamd de millioenen onschuldig-ver- doemden aan het oog onttrekken. Ach ja, de zon en de zilveren klate ring van deze beek en het jonge groen en het sneeuwklokje, dat zo argeloos in de wereld kijkt en elke gloed en elke kleur is een leugen in dit land, waar het leven grauw en hopeloos is en waar dertig millioen proletariërs hun hel vervloeken. Het jagende hart van de motor trekt ons omhoog, kilometers ver de helling op, totdat bij de laatste bocht een ver gezicht zich openvouwt, deinend en golvend tussen de veilige oevers van Zijn eerste paar nieuwe schoenen. Een jochie zielsgelukkig met een geschenk, dat hij van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis ontving, met behulp van de U. N. O. Voor de wedstrijd op Zondag 16 April tegen België te Antwerpen is het Ne derlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en v. d. Sluys (BW). Midden: v. d. Hoeven (Ajax). Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: Schrumpf (SVV). Steenbergen (Feijenoord), Roosenburg (Sneek), Rij vers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybregts (BW), v. d. Hart (Ajax) en Lakenberg (Blauw Wit). Er is dus één verandering aangebracht in de ploeg, die 22 Febr. j.l. te New castle tegen Engeland B uitkwam. La kenberg, die overigens na Newcastle een officiële pluim kreeg, omdat hij zijn taak in het systeem zo goed vervulde, is als rechtsbinnen vervangen door Steenbergen van Feijenoord. De Blauw Witter gaat thans mee als reserve. Een leugen is het, op klaarlichte dag uitgeschreeuwd tegen de blauwe hemel. Zon, dóóf uw glans op de tin nen van dit gelogen droompaleis! Want onder dit romantisch omhulsel woont het verdriet. En deze schilder achtige bouwval verbergt hoog boven het land dc ellende van zeven-en-zes tig vluchtelingen-families, die in krochten en tochtige zalen, in kelders en onder het lekkende dak bijeenhok- ken, werkloos, vaderlandloos en zon der hoop. Treed binnen, argeloze rei ziger, en zég me hoeveel romantiek er overblijft rond deze drie-en-tach- tigjarige vrouw, die met een rozen krans in de hand en tranen in de uit gedoofde ogen tot tienmaal achtereen de foto's bekjjkt van het verloren vaderland. Wèg, zon! En wolken, regent bloed over Duitsland! Over Hessen, Saksen en Wie Duitsland bezoekt, wordt licht bedrogen door de uiter lijke schijn, die een leugen is. De weelde, waarin een geblaseerde élite zich baadt, en de ongerepte luis ter van het natuurschoon geven een vals beeld van de werkelijkheid. Bloed zou er moeten regenen en de zon zou haar glorie moeten verduis teren om aan dit lachende land zijn ware gezicht te geven. Een gezicht, dat het geschonden gelaat weerspie gelt der millioenen, die schreien en vergaan in de verborgenheid. In een ontroerend artikel vertelt pater Werenfried van Straaten O.Praem. zijn belevenissen op een tocht door Duitsland, waar hij het onbeschrijfelijk leed van millioenen vrouwen, mannen en kinderen, ont vlucht uit de gebieden, waar thans het IJzeren Gordijn is neergelaten, heeft aanschouwd. Het is een hel en duivels waren er rond, maar ook priesters, roekeloze priesters, en ver borgen heiligen vechten hier om het behoud van millioenen zielen. Deze millioenen ontheemden smeken om onze naastenliefde, onze hulp, onze daad. Men leze daarom met aandacht ook de oproep Oostpriesterhulp, aan het slot van het artikel. Sleeswijk-Holstein. Opdat zichtbaar worde het ganse drama dat ,zich hier afspeelt, terwijl de West-Europese chris tenheid zich wiegen blijft in een valse en onverantwoordelijke gewetensrust. Bloed over Duitsland. opdat iedereen moét zien hoe hier de bloedige kruis wegen eindigden van het Duitse Oosten. De wegen van over het Ertsgebergte en het Reuzengebergte, de wegen uit Sile- zië en Oostpruisen. waarlangs krach tens de beslissingen van Potsdam vijf tien millioen ontheemde en verpauper de Duitsers als vee werden voortgedre ven naar hun verpuinde Calvarieberg. Het is passietijd, nu ik dit schrijf. Wenende Moeder onder het Kruis, open toch de blinde ogen der christenheid voor de ontelbare smartenmoeders met het dode kind in de armen, die zelfs de tijd niet kregen om aan de wegkant voor 't laatst hun liefste te slapen te leggen in de milde schoot der aarde. Wek toch onrust in onze versteende harten om de drie millioen christenen die hier bezweken onder het kruis. Ecce-homo's, die door christelijke groot machten aan de beulen werden overge leverd. Wek onrust om de kampen, die hier talloos gezaaid liggen achter -bos sen en heuvelruggen of aan de grens der verwoeste steden. Hier leven de ontheemden met vier gezinnen bijeen in gegolfde blikbarakken, die als bulten en pestbuilen alom uit de geschonden huid der aarde breken. (Vervolg op pag. 5) (Uit de Paasliturgie der geünieerde Oosterse Kerk). BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 0. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtüfc Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Het doorgronden der goddelijke raadsbesluiten is de mens nieti gegeven. Ons past slechts een diep en nederig buigen voor de mysteries van Gods wijsheid in dankbaar en liefde», vol geloof. Maar al schenkt ons dat' geloof de hoogste en absolute zeker heid, die met geen menselijke midde len te bereiken is, toch heeft God jge- wild, dat wij met het licht, dat ons gegeven is, de redelijkheid en /de noodzakelijkheid van een onvoorwaar delijke overgave aan Zijn woord kun nen inzien. Ook voor de tijdgenoten van Jesus' leven op aarde was dit het geval. Op onweerspreekbare wijze had Christus Zijn godheid bewezen. Al wat Hij van ïfje mensen verlangde, was een abso- ÏÜ'n örgahiof in Zijn woorden en zen- tu xen, da'nselijkerwijze gezien, heeft Kij a.ïngpioof op een zware proef ge steld. In de laatste, sombere dagen van Zijn leven, toen de officiële hei dense en Joodse wereld samenspanden tot Zijn dood, toen Hij, Zichzelf, „weerloos als een lam ter slachtbank liet leiden", leek het waanzin nog te geloven in de uiteindelijke overwin ning van de zachtmoedige Heiland. Zelfs Zijn leerlingen waren niet op gewassen tegen dit schijnbaar fiasco. Zij hebben Hem verlaten en houden zich schuil uit vrees voor de Joden. Maar als het eenmaal Pasen is, als Jesus Zijn voorspelling heeft waar gemaakt en op de derde dag uit Zijn graf is verrezen, dan is er geen sprake meer van mislukking. Dan is er alleen nog zegevierende, onwankelbare ze kerheid: Christus is verrezen! Pasen is de kroon qp het verlossings werk, het grote keerpunt in de ge schiedenis der mensheid, de grond slag voor de tweede schepping van een geheel nieuwe wereld. „Als Christus niet verrezen was, zou onze prediking ijdel zijn; ijdel ook uw geloof." Maar Christus i s verrezen! Uit eigen, goddelijke kracht, zoals Hij had voorzegd. Het kwaad is in zijn oor sprong overwonnen. Een totaal nieuw leven kan beginnen. De erfvijand van het menselijk geslacht heeft zijn mees ter gevonden. De ganse wereld is bevrijd, her vormd, geheiligd, boven zichzelf uit geheven, vergoddelijkt door Christus' Verzoenende dood. De herschapen mens staat aan de bron van een on uitputtelijke overvloed van goddelijke genaden, die hem in dat nieuwe, bovennatuurlijke leven zullen leiden naar zijn doel. Hij hoeft maar toe te tasten. Hoe meer hij neemt, hoe vrij geviger de hemelse Schenker Zijn ga ven uitdeelt. In deze wezenlijk veranderde en vernieuwde wereld begint Christus' Kerk haar zegenrijke taak, de mens herstellend in zijn oorspronkelijke waardigheid van kind van God en ViW erfgenaam van de hemel, ge- d door Gods belofte, dat Hij Vzal zijn tot aan het einde der tijden. De macht van de hel zal niets tegen haar vermogen! Men ademt weer vrij! Vreugde en leed krijgen een nieuwe, diepe, gewij de ziri. Het leven wordt een voor recht, een rijk geschenk. Omdat aan het einde een blijde, hemelse toekomst wenkt. Gesterkt door Gods voortdu rende, liefdevolle bijstand bloeit, het verloste mensenkind op tot ongekende hoogten van zielenadel en waarachtig geluk. Dat is Pasen! De vrucht van Jesus' verlossing. Voor allen! In Zijn hogepriesterlijk gebed sprak Hij Zijn verwachting uit voor de toe komst der mensheid: „Ik bid niet alleen voor hen, (d. i. de Apostelen), maar ook voor allen, die in Mij ge loven. Mogen zij één zijn, gelijk Gij, vader, het zijt in Mij en Ik m U. Mogen zij ook één zijn in Ons, opdat de wereld gelove, dat Gij Mij ^ezojfen hebt. En de glorie, die J Mij gegeven hebt, heb Ik aan hen gegeven".... (j0. 17, 20). Een levende prediking voor de we- winjjf ®,ld in liefde! Een program, wereld bekeren zou baar Zeker d? Na deze goddelijke beloften die niet minder een absoluut vertrouwen verdiénen dan Christus' voorlegging van Zijn opstanding uit de doden hebben negentien eeuwen lang Chris tenen de wereld bevolkt. Negentien eeuwen hebben volgelingen van de Verlosser Zijn woorden overwogen en doorgegeven aan een volgend ge slacht. Nu liggen zij in o n z e handen, nog even rijk aan inhoud en godde lijke kracht! En het resultaat? Een kleinzielige, bekrompen, zelf zuchtige houding van ieder-voor-zich: dat is, wat wij terecht brachten van Jesus' verlangen naar eenheid! Wan trouwen en haat verdringen de liefde. Christus' program bij uitstek voor de kerstening der wereld Zijn ver heven Bergrede is leeggebloed tot een dode letter. Wij moesten het licht der wereld zijn, dat als een reddend baken de zoekenden veilig naar de ene schaapstal voert. Wat hebben wij daarvan gemaakt? Onze tegenwoordige samenleving is een grote, geestelijke en zedelijke chaos. Nog zeer onlangs heeft de H. Vader het algemene morele verval der mensheid in onze tijd ernstiger en in grijpender genoemd dan het ooit in Voorbije eeuwen geweest is. Dit op de gloriedag van de Verlosser der wereld te moeten erkennen bete kent niets meer of minder dan het faillissement van onze levenshouding! Niet van het Christendom! Want Christus lééft! Zijn Kerk lééft! Met onverminderde innerlijke kracht. Met al haar rijke, goddelijke moge lijkheden! Alléén w ij -zijn zwak! Wij beseffen onze verantwoordelijkheid niet. Noch n opzichte van onszelf, noch jegens onze medemensen! Wij zijn te laf eer lik en radicaal Christus' voetstappen te volgen. Te vol van onze eigen klei ne belangetjes. Te afkerig' van het of fer, dat een gezonde en opbouwende gemeenschapszin van ons vraagt. Wij zien niet, dat Christus de voltooiing van Zijn Verlossingswerk in onze han- de" heeft gelegd. En daarvan is de edding van de wereld afhankelijk! Pasen is geen einde. Pasen is 4 e n (Naar een schilderij van Fra Angelica) (Uit de Paasliturgie der Geünieerde Oosterse Kerk) Verwachting tot Zondagavond:. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later op de meeste plaatsen opklaringen. Vrjj krachtige tot krachtige en langs de Waddenkust wellicht tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Overdag kouder. Zondag: Zon 5.5819.26. Maan 3.2.9 —10.04. Maandag: Zon 5.561JN)8. Maan' 4.0411.25. Dinsdag: Zon 5.54 19.30. Maan 4.28—11.48. De regering der V.S.I. heeft Vrijdag middag in een verklaring bekend ge maakt, dat aan kapitein Abdul Aziz vier maal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djakarta te reizen, ten einde verant woording over zijn optreden af te leg gen. Dr. Ratulangi, de Oost-Indonesische minister van Voorlichting, heeft namens zijn regering aan de regering der V.S.I. verklaard, dat de Oost-Indonesische re gering niets heeft uit te staan met de actie van Abdul Aziz en dat geen der gezagsapparaten van de Negara zich in "deze kwestie gemengd hebben. Hier mede, aldus de verklaring, is het duide lijk, dat het militaire optreden te Ma kassar niets te maken heeft met de ver dediging van de Negara. Voorts werd medegedeeld, dat ten minste 300 niet-gcorganseerde leden van het K.N.I.L. aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft luitenant- generaal Buurman van Vreeden te Ma kassar: hij zal na zijn terugkeer te Dja karta besprekingen met de regering der begin! Het begin van onze taak de mogelijkheden te verwezenlijken, wel ke Christus voor de wereld en ieder van ons door Zijn dood en verrijzenis heeft geschapen. Of Zijn overwinning ook in onze dagen nog een bevrijden de werkelijkheid is, ligt aan ons! Het wereldbeeld van onze tijd is somber. Door de afwezigheid van Christus! Dien de wereld afwijst. Maar de wereld is reeds geoordeeld! Om haar onwil. Omdat haar hoogmoed de waarheid van Christus niet aan neemt. Nu meer dan ooit, nu het kwaad door de verloochening van de Ver losser de overhand dreigt te krijgen, nu Zijn Stedehouder op aarde alle ge lovigen dringend aanspoort tot een gemeenschappelijke kruistocht van boete en gebed tot bekering van de ondergaande wereld, moeten wij ons vastklampen aan de enige Redder, Hem onophoudelijk smekend: Heer blijf bij ons, want het wordt avond. (Lc. 24, 29.) De actieve mens heeft op de lange duur geluk. V.S.I. voeren, ten einde de kwestie van deze militairen van het K.N.I.L., die individueel optraden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de re gering der V.S.I. Reuter bericht, dat Aziz heeft me degedeeld, dat hij de federale troe pen uit Djakarta, die zich nog steeds in de schepen op de rede van Ma kassar bevinden, zou laten verhon geren, zodat zij uiteindelijk genood zaakt zullen zijn naar Djakarta te rug te keren. Hij zei, dat de solda ten reeds gebrek aan voedsel en wa ter hebben. Naar Aneta van officiële zijde verneemt, is een korvet van de V.S.I. de „Hang .Tuah" uit Tandjong Priok vertrokken met de op dracht contact op te nemen met het ba- taljon-Worang, dat zich aan boord van de schepen ..Waikelo" en Bontekoe" bevindt, die nog op de rede van Makassar liggen. Het korvet heeft levensmiddelen aan boord voor de leden van het bataljon-Worang. Vrijdag zijn nog 250 vroegere guerilla- strijders van Bali te Makassar aange komen, doch Aziz weigerde toestem ming tot landen te geven. Naar Aneta verneemt, is sultan Hamid II overgebracht naar een plaats op Java, .bui ten Djakarta, waar zijn verhoor wordt voortgezet. Het K.N.M.I. deelt mede, dat het fraaie weer in onze omgeving zjjn hoogtepunt bereikt beeft. Gedurende de Paasdagen zal er meer bewolking zyn en er zal van nacht of morgenochtend plaatselijk in ons land (voornamelijk in de Noord-Weste- Hjkc helft) enige regen vallen. Daarna blijft het hoogstwaarschijnlijk overwe gend droog, maar de binnendringende Oceaanlucht zal het overdag: wat kou der doen worden. Enkele uren, nadat het Nationale Con gres van de Belgische liberale partij vrijwel unaniem besloten had. dat geen liberalen aan een regering, die de on voorwaardelijke terugkeer van Koning Leopold beoogt, zullen deelnemen, maakte de Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland, gisteren bekend, dat hij reeds een nieuwe regering op zak had. Deze regering zou bestaan uit ka tholieken en enkele buitenparlementaire personen van liberale richting. Vandaag zal het kabinet worden bekend gemaakt. De plechtigheden in de St. Pieter op Pasen zullen in vele talen worden uit gezonden. De door Z. H. de Paus op te dragen plechtige Hoogimis zal om 10 uur beginnen. Na de H. Mis zal de Paus om ongeveer 12.30 uur van de middenloggia van de basiliek zijn zegen, Urbi et Orbi, geven. De uitzendingen zullen o.a. in het Engels, Frans en Duits plaats hebben en men schat, dat ongeveer een half mil lioen mensen naar de woorden van Z.H. zal luisteren. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1