Amerikanen zien uit naar Haarlemse C. J. v. d. Broek poppenkinderen Êfssz m MOR De roman van Frans Hals En na naar het souvenirs- winkeltje op de Markt OLIESTOOK-INRIGHTING KLUIT Laat het Wit-Gele Kruis niet in de steek Enkele uren in een kostelijke wereld DRUK BEZOEK AAN DE BOLLENVELDEN AMA-POPJES AMBASSADEURS VAN HOLLAND Vader Geesink is trots op zijn kinderen Levenswerk van Tjebbo Franken AGENDA Engelsen kijken en kijken, en gaan met een prentbriefkaart heen COLLECTE Oscar Smit's Bank N.V. HERINGA WUTHRICH Radio Moors ZATERDAG 8 APRIL 195o PAGINA 2 Katholiek Haarlem Woningbouwproblemen DEZE WEEK gunstige aanbieding ZWARE TUINMATTEN 33X60 cm. f 3.60 Chin. Ind. Rest. Hongkong FEEST VAN DE ARBEID Zondag 30 April a.s. GARAGE BRINKMANN Carillonbespeling De klompenmaker IN ALLE HAARLEMSE PAROCHIEKERKEN kMet speciale tourwagen-dienst naar de -bollenvelden Kruisstraat 9 - Haarlem Tel. 14306 - 13660 Bijkantoor: Rijksslr.wieg 246, Tel. 22224 v Ernstige aanrijding up de Rijksstraatweg BERNARD VERBOOM Dirigent van Haarlems Chr. Mannenkoor H.O.V. verandert Voorjaar serie in Beethoven-cyclus Ter aarde bestelling mej. M. G. Coelen Film over de Paus WASSENAAR HEEMSTEDE Plechtig danklotf van pater P. v. Iersel O.E.S.A. R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten ZANDVOORTS ZOMERCOSTUUM 11 April demonstratie SANTPOORT Zondagsdienst Kerklijst CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Met grote spijt hebben de katho lieken van Haarlem kennis ge nomen van de mededeling, dat de Haarlemse gemeenteraad met één stem meerderheid het voorstel van B. en W. verworpen heeft, om de afdeling Zuigelingenzorg van het Wit-Gele Kruis een subsidie te geven van f 4500. Niettegenstaande deze weigering van subsidie gaat ons Wit-Gele Kruis begin Mei op vier verschillende punten van de stad een consultatiebureau openen voor zuigelingen. En dit zonder dat daarvoor het be nodigde geld aanwezig is. Ik heb bewondering voor dit enthou siasme en ik deed dit ten volle in de vaste overtuiging dat de 11.300. gezin nen en ook de katholieken, die daartoe niet behoren, met een grage hand in hun beurs zullen tasten, om dit bedrag op royale wijze bij elkaar te brengen. De negen pastoors van de stad Haar lem zullen op de Tweede Paasdag een extra collecte doen houden voor dit doel. Katholieken van Haarlem, toont wat ge kunt en werkt mede om deze col lecte schitterend te doen slagen. J. A. KUILMAN, Deken van Haarlem. P.S. Ondergetekende is gaarne bereid extra giften in ontvangst te nemen van stadgenoten, die niet van de collecte schaal gebruik willen maken, om hun sympathie voor bovengenoemd doel tot uitdrukking te brengen. Zijn gironum mer is 63897. Het prachtige voorjaarsweer hééft gisteren reeds tallozen naar buiten ge lokt. Het feit dat vele bedrijven geheel of gedeeltelijk vrijaf gaven, veroor zaakte grote drukte in de centra van recreatie in Noord-Holland: de bollen streek, Zandvoort en Bloemendaal. Overigens zijn het niet alleen de authentieke bollenvelden, die met bloe men getooid zijn. In de omgeving en tegen de hellingen van het Bloemen- daalse openluchttheater zijn 120.000 bloembollen geplant. Van Eerste Paas dag af tot ver in de zomer zullen de bloemen 's avonds door veelkeurige schijnwerpers worden verlicht. Vorig jaar bezochten zeventigduizend perso nen dit openluchttheater. De „blauwe tram" voerde bovendien velen rechtstreeks van Amsterdam en Haarlem naar het strand. Deze eerste echte stranddag zal door de exploitan ten van restaurants, tenten en badstoe len met vreugde zijn begroet. De federatie van Woningbouwverenigingen voor Haarlem en Omstreken, belegt op Woensdag 12 April, 's avonds om 8 uur een buitengewone vergadering ip de Bil- dërdijkzaal van Brmkmann, Grote Markt. Prof. Ir. H. F Zwiers, architect B. N. A., zal spreken over het onderwerp „Woning bouwproblemen in de toekomst". Advertentie Wij waren dezer dagen in een kostelijk gezelschap verzeild geraakt: stoere Zeeuwen, pittige kerels uit Marken en vrolijke Volendammertjes. Zo op het eerste gezicht schenen ze het goed met elkaar te kunnen vinden en hef, was geen bezwaar, dat het boertje uit Holland en een lid van de Marokkaanse Garde zich bij hen voegden, 't Zal u wellicht bevreemden, wanneer wij u vertellen, dat allen slechts twaalf centimeter lang waren, maar alles wordt duidelijker wanneer ge weet, dat het hier Ama-poppen betrof, van Haarlemse origine, maar met een faam over heel de wereld, 't Zijn geestige, lenige duikelaartjes, want je kunt ze door hun bijzondere structuur de armpjes en benen zijn met elastiekjes aan de romp gezet in alle mogelijke standen buigen en zetten. Ook de hoofdjes zijn draaibaar op een soort spil, die precies in de romp past. Daarom is het maken van deze popjes een heel minutieus werkje. Wordt het halsje te ver afgerond, dan is het te smal en wiebelt het hoofd heen en weer. Is het niet ver genoeg, dan past het niet. Het werk w_prdt van A tot Z met de hand gedaan én het is een arbeid waar je geduld voor nodig hebt. Het is een Haarlems bedrijf, waar deze industrie gevestigd is en wij troffen de heer J. Geesink, die de vader van het Ama-popje is, thuis in zijn kantoor, om ringd door zijn poppekinderen. Foto's van duikelende en hossende Volendam mertjes hingen aan de wand en vorm den een sprekende reclame voor dit souvenir. „De moeilijkheid is," zo vertelde de heer Geesink. „dat ik voor mijn artikel bijna geen reclame kan maken. Want veel fabrikanten kopen juist mijn pop petje om voor hun product bekendheid te verwerven. Zie b.v. dit geval. Een kruik genever omringd door Zeeuwse paartjes, die glunderend naar dat vocht opkijken. Een aardige stunt voor de distilleerderij. Maar zo kan ik nooit een ander voorwerp bij mijn popjes zetten, want de aandacht valt toch altijd op het er bij geplaatste voorwerp. Maar mis schien heb ik het feit, dat zij reclame maken voor iets anders, wel een reclame op zich zelf. In ieder geval heb ik succes met mijn jongens en meisjes." De productie hangt af van het seizoen. Het hele jaar door is het druk, maar de hoogtepunten zijn wel de zomermaanden, in verband met het toerisme, en de tijd van Sinterklaas en Kerstmis. Met die feestdageia sturen veel Nederlanders een popje ais attentie naar hun buitenlandse vrienden. Vooral worden ze veel uit gevoerd als Hollandse reclame in het buitenland. In de étalage van een winkel op de Place de la Madeleine in Parijs zijn bollen geëtaleerd en om deze uit- Advertentie Haarlem - Smedestraat 21 - Telefoon 21375 Voor de Paasdagen: Spec. Ind. Rijsttafel Op initiatief van de R. K. Midden standsbeweging en met medewerking van de Kath. Arbeidersbeweging, St. Adelbertusvereniging, R. K. Jonge Mid denstanders en Ka jotters is besloten het feest van de arbeid weer te gaan vieren. Voor dit doel is een commissie benoemd bestaande uit de heren B. Reijnders, voorzitter (K.A.B.), H. Rooze, secretaris (Kajotters) en G. Stammeijer, penning meester (K.J.M.V.)De commissie is met haar plannen reeds zover gereed ge komen, dat besloten is het feest dit jaar alleen maar kerkelijk te vieren, daar de tijd van voorbereiding om het grootser op te zetten te kort is. Verdere mede delingen over de regeling zullen nader worden bekend gemaakt. Advertentie Korte ^vertild. V raar}1 demor>stfatie' Smedestraat 22 Telefoon 11025 Twaalf jaar heeft de Haarlemse die hem vele kinderen schenkt. Voor arts Tjebbo Franken gewerkt aan elf kinderen had de meester zorg te zijn roman over het leven van Frans dragen. De schrijver dient duizend en Hals en nu het lijvige goed-verzorgde een kleine, maar ook belangrijke ge- werk van 540 bladzijden verschenen beurtenissen smakelijk op, stelt de lezer is, mag gezegd worden, dat deze voor aan de familie, de kunstvrienden schrijvende medicus de ere-medaille en al de burgers' die in de dagen van der stad verdiend zou hebben, als het oude Haerlem in de Groote Hout die aan enig auteur der levensge- straat, de Cleyne Hout of op de Markt schiedenis van grote figuren der hun gemoedelijk leven leidden. De rijke stedelijke geschiedenis geschon- platte taal, soms samengaand met pre ken zou worden. Wie deze roman caire situaties, maant op verschillende plaatsen tot voorzichtigheid voor jonge ogen, maar kan niet weggedacht wor den in deze gave, warme, inhoudvolle, hartstochtelijk geschreven roman, met een betoverende bekoring, die voort moet spruiten uit een gevoelig hart en een eerst nu tot volle ontplooiing ge- v. W. De roman van Frans Hals Uitgevers maatschappij „West Friesland", Hoorn. „binnen Haerlem's veste gedroomd leest, vergeet zijn omgeving, wan delt met de schilder door de straten met de vertrouwde namen van de oude stad, vertoeft aan het vriendelijke Spaarne, stapt tel kens weer een andere gelagkamer binnen en heft met Hals en zijn komen schrijverstalent, vrienden de bierpul op, om daarna in een twistgesprek te raken met de schutterswacht. Men maakt waarlijk lief en leed mee met Frans Hals, die het schilderen en zuipen met andere driften mengt, leef de met het intens genot van het leven, een rotsvast gèloof bezat en op verge ving vertrouwde, arm als een kerkrat Stierf en een ontzagwekkend oeuvre voor eeuwen naliet. Tjebbo Franken is een boeiend verteller en Hals, die bij het schrijven van dit boek als het ware naast hem gezeten heeft, moet tijdens zijn ontelbare drinkgelagen verteld hebben als zijn beschrijver nu deed. De roman is voor de lezer van onze dagen, maar men zou er ook in de 17e eeuw van genoten hebben. De taal, die wij spreken, wordt speels gedompeld in het idioom der gouden eeuw en omgekeerd, de taferelen en historische figuren zijn zó scherp en tegelijkertijd zó levend ge tekend, dat het een vreugde is er lan ger over te lezen dan de moderne, ge jaagde mens als gepast acht. Het werk is in twee boeken verdeeld. Het eerste boek is getiteld „Als het eigene groeien gaat" en behandelt Hals' huwelijk met de burgervrouw Annetje Hermans, die vroeg aan de tering sterft. In het tweede boek „Onsterfelijk wordt die geus!" doorvoelt men de grote lief de van de meester voor zijn tweede vrouw, de dienstmeid Lysbeth Reyniers, stalling wat te verlevendigen zijn de poppetjes er bij geplaatst. Ook de K.L.M. gebruikt ze over de gehele wereld, stelt ze op in glazen vitrines op de passage- bureaux, deelt ze uit wanneer er een jarige of een kind aan boord is, geeft ze aan zijh goede klanten. De Verenging voor Vreemdelingen Verkeer handelt evenzo en voert met dit popje propa ganda voor Nederland. Het meest van al is er misschien wel vraag naar in Amerika, waar veel mensen zijn, die er poppenverzamelingen op na houden. Enthousiast worden ons dan wat kleertjes en grondmodellen getoond. „Ik ontwerp ze zelf en alles is hand werk. Mijn bedoeling is om een kunst- nijverheidsartikeltje in artistieke uit voering te maken, wat nooit en nim mer in een massaproduct mag veran deren. Mijn grootste handicap is, dat er maar zo weinigen zijn, die vol doende accuratesse hebben om dit preciese werk te vervullen, terwijl ik zo graag veel werk, maar dan in ar tistieke aflevering, zou willen voort brengen. Ieder artikel dat overigens de deur uitgaat wordt eerst nog enige malen tot in de finesses nagekeken, want alles moet af zijn". Over de fabricage worden ons tal Van bijzonderheden medegedeeld. Zoals ge zegd, alles is handwerk en daardoor dus dat er veel huisvlijt bij te pas komt. De ogen worden hier geschilderd iA te genstelling met andere poppen, die meest plakplaatjes voor ogen hebben. Na de oorlog was het ook moeilijk om de stoffen voor de petieterig kleine kleertjes te krijgen, maar met bedelen officieel was het bestellen, maar de practijk leek meer op bedelen kon je toch wel zo hier en daar restanten stof op de kop tikken. De modellen van de klederdrachten zijn allemaal tot in de finesses juist, maar de stof kan na tuurlijk niet helemaal overeenstemmen, omdat de originele stoffen te grove pa tronen hebben voor dit kleine goed. Daarom wordt er goed gebruikt dat er in ieder geval heel veel overeenstem ming mee vertoont. Alleen bij de grote poppen van 25 c.m. zijn de rokstoffen b.v. werkelijk origineel. En daar is men erg trots op. De heer en mevrouw Gee sink hebben overigens een speciale studie van de klederdrachten gemaakt en zijn tot zelfs in Zwitserland geweest om die de bestuderen. „Eigenlyk zijn we door een toeval tot de vervaardiging van deze popjes ge komen", zo vertelt onze gastheer. In de oorlog moest ik onderduiken en uit tijd verdrijf gingen mijn vrouw en ik pop petjes maken, die we van de ingewik keldste kapsels voorzagen. We kregen er liefhebberij in en na de oorlog zijn we onze idealen uit gaan werken en tot werkelijke fabricage gekomen. Nu vorig jaar hebben we er een kind bijgekregen, een grote AMA-pop van 25 c.m., lengte, die we het zelfde maken als de kleinen". Door de afzet naar het buitenland komen er ook nog deviezen in het land vooral na de devaluatie zijn de kansen voor export gestegen. Van de zijde van Amsterdam wordt ook veel belangstel ling voor deze nijverheid betoond. Er zijn o.a. leden van de Amerikaanse am bassade en afgevaardigden van de ECA- commissie bij de heer Geesink geweest. „Weet u, wat mijn grootste trots is? En tevens mijn mooiste reclame? En eigenlijk berust ook dit weer op toeval. Kijkt u maar eens". En de vader van de Ama-popjes wijst ons op de Prinsessen- kalender van Pro Juventute.. Bij de maand Mei prijkt een foto van Margriet, die vol aandacht naar een Zeeuws boe rinnetje, dat ze in haar hand houdt en dat een AMA-popje is, kijkt. Wij moeten tenslotte afscheid nemen van het poppengezelschap, maar wij weten nu, dat het hier niet de pop van alledag is. Ook in dit wereldje zijn er rangen en standen en het schijnt ons toe, dat dit Haarlemse bedrijf een di- plomatenschool is, waar de ambassa deurs van Holland worden opgeleid om overal ter wereld later hun geloofs brieven te overhandigen als het Ama- popje. Een Ama-gezin op z'n Paaskest, zoals het emigreert naar alle hoeken van de wereld. BIOSCOPEN Rembrandt: Mr. Belvedère loopt college (a. 1.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Maandag 10 April:' Op reis' door binnen- en buitenland, populair wetenschappelijke voordracht door H Verkruysen (a. 1.), 11 u. Palace: Fiësta (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 10 April: Pastor Angelicus (a. l.), 11.30 uur. Luxor: De Derde Man (14 jj, 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Moeder was actrice (a. ij, 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag en Maandag 2, 4 30, 7 en 9.15 uur. City: Vlammende Wouden (14.ij, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 10 April: Met Scott naar de Zuidpool (14 jj, 11 uur. Spaarne Theater: Kopstoot Kelly (14 jj, 2.30, 7 en 9.15 uur en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 APRIL Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met ..Uitstekend. Mylord!" 8 uur. Frans Hals-museum, Renaissancezaal: Jo Rammers, zang, en Gerrit Vlake piano. 8 uur. Grote of St. Bavokerk: generale repetitie voor de Nederlandse Mattheus Passie-uit voering 7 uur. Concertgebouw: Telepaath. Jonglisto. 8 uur. ZONDAG 9 APRIL Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Uitstekend Mylord!" 8 uur. MAANDAG 10 APRIL Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met ..Uitstekend. Mylord!" 8 uur. Grote of St. Bavokerk: Nederlandse Mat- theus-Passie. 7 uur. DINSDAG 11 APRIL Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met ,.Uitkomst"# 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis van Looy (KI Houtweg 103): Kunst zij ons doel. geopend in de week van 1017 uur. Zondags van 1317 u. (t/m 15 Aprj. Leffelaar (Wagenweg 102): Eretentoon- stelling Herman Moerkerk. Geopend in de week van 1017 u. (t/m 28 April Luifeltje (Gr. Heiligland 15): Schilderijen en tekeningen Jacq Janssen. Geopend in de week van 1017 uur. Zondags van 13-—16 uur (t/m 30 April). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten wor den waargenomen van 9 tot April door: Loomeyer Zn.. Barteljorisstraat 11, tele foon 10175, Park-Apotheek. Kleverparkweg 13, tel 11793: Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel" 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39 telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. De Stadsbeiaardier Reinout Heering zal Zondag a.s. (1ste Paasdag) van 7.30 tot 8.30 uur het volgende programma op het carillon ten gehore brengen: 1. Concerto, A. Vivaldi (16801743). 2 a. Osterlied, uit 1200, b. Nu laat ons allen vrolijk zijn, Oud Ned. lied. c. Daar nu het feest van Pasen is, idem, d. Alle luja, de blijde toon, idem. 3. Giga, F. Couperin (16301700). 4. a. Christus, on ze Heer verrees, Engelse mei. b. Versche nen is de zaal'ge dag, N. Herman, c. Na tuur verrijst ten leven weer, N. Decius. 5 Menuet, J. S. Bach. 6. Triptiek voor beiaard, G. A. van Stratum, a. De vro lijke beiaardier, b. De doodsklok, c. Paasklokken. 7. Zegekoor uit „Judas Macabaus", G. F. Handel. 8. a. Jesus is ons lichten leven, J. S. Bach. b. Wij knie len voor Uw zetel neer, Hernhuttersche mei. c. O, vreugde boven vreugde, Jo hanna Wagenaar. 9. De heilige stad, S. Adams. 10. Improvisatie over: „Jesus leeft, en wij met Hem", J. Crüger (1598 —1662). Klaterende zonnestralen gleden speels óver het marktplein en tipten de kope ren voorwerpjes in de uitstalkast aan, gaven een verrassende glans aan de klompjes en molentjes en verdiepten de kleuren van de handgeschilderde zakdoekjes, 't Was een frisse, heerlijke voorjaarsmorgen, dat wij door Haarlems dreven dwaalden en verrast voor die fleurige etalage bléven staan om alles van nabij te bezien. En omdat ons zus- terke zo heel gauw verjaart, trokken we naar binnen om uit die bonte ver scheidenheid onze keus te doen. Ja, en toen speelde het toeval weer zijn spel met ons, want een Engels sprekende tourist wandelde tegelijk met ons naar binnen. Wat zou deze vreemdeling uit de verzameling snuisterijen als herinne ring aan ons land kiezen? „Looking round," zei hij en verdween enkele ogenblikken later zonder meer.... Over het algemeen koopt de Ameri kaan veel, maar.... kleine dingen, om dat de souvenirs mee overzee genomen moeten worden en dus licht en on breekbaar moeten zijn. Dan speelt na tuurlijk ook de de.viezenkwestie een grote rol. Meestal hebben' de touristen geen geld genoeg om veel en grote voorwerpen te kopen. De Engelsman b.v. ondervindt al heel veel last hier van en dit maakt hem enigszins tot een besluiteloze koper, die vraagt en vraagt en uiteindelijk met een prentbriefkaart weggaat. Ook de Fransman vindt alles te duur, maar de Belgen daarentegen kopen weer wel en dan zijn zij nog het meest verzot op het, Delftse Blauw. Bekend is, dat de Amerikaan van harde en schelle kleuren houdt en dus meest handgeschilderde voorwerpjes kiest. Die kleurenliefde blijkt ook wel uit zijn sokken en stropdassen, maar dat doet er hier niet toe. De Hollanders zelf ko pen in verhouding meer koper klein goed dan de buitenlanders. Noren, De nen en Zwitsers geven natuurlijk ook acte de présence. TJEBBO FRANKEN FRANS HALS Zij zaten bij elkaar aan tafel en vertelden. Uit het verdere verhaal van de eige naar horen we dan hoe het karakter van het toerisme veranderd is in verge lijking met voor de oorlog. Er was toen veel minder toerisme en vervolgens wa ren het toentertijd voornamelijk de mensen met geld, die zich het genot van buitenlandse reisjes konden veroorloven. Nu komen er veel reisgezelschappen en ligt het trekken naar vreemde landen ook binnen het beréik van de gewone man. We neuzen zo eens rond en er worden ons heel veel interessante din gen verteld over alles wat we bewonde- lend in onze handen houden. De kleine interieurtjes b.v., die wel iswaar in massaproductie geleverd worden, maar toch stuk voor stuk iets persoonlijks dragen. Een voorloper hiervan was hét binnenhuisje uit het Zwarte Woud, dat uit één stuk hout gestoken werd. Het verschil tussen dit laatste intefieurtje en het huidige is, dat in de Brabantse, Hindelopense, enz. de voorwerpen zoals stoelen, .tafels apart bevestigd zijn. Tien jaar gele den is het nu ongeveer, dat met deze industrie, waar ook veel huisnijver heid bij is, begonnen werd. Voor de toeristen zijn ze te onhandelbaar om. te vervoeren, maar de Hollander ver rast zijn buitenlandse relaties wel eens met een miniatuur uitgave. Van de huisjes naar de poppen. Kle derdrachtpoppen, waarvan de Volen- ciamse schone het meest verkocht wordt. Deze poppen worden meest in huis industrie gemaakt. Een aanmerkelijke verbetering is, dat de beentjes, handjes en kopjes tegenwoordig van plastic ge maakt worden. De klompjes, die de pop aan heeft, vormen een interessant ver haal op zichzelf. Zo'n jaar of achttien geleden ver telt onze gastheer kende ik een klom penmaker in Wezup bij Zwolle. De tij den waren slecht én de arme drommel zag geen kans om zijn brood te verdie nen. Uit pure wanhoop kwam hij toen op het >dee om miniatuurklompjes te gaan maken, die hier in Holland nog niet gefabriceerd werden. Ik gaf hem zijn eerste bestelling. Een banketbakker in Amsterdam, jdie de klompen met bon- bons vulde, deed de tweede en zo toog de klompenmaker, die zo arm was, dat hij het reisgeld naar Haarlem niet eens oetalen kon. huiswaarts en voerde zijn opdracht uit. .Van het een kwam net ander, zijn afzet werd groter en nu heeft deze vooruitstrevende man, een (linke onderneming, waar jniniatuur- klompjes gemaakt worden en hebben anderen zijn voorbeeld gevolgd, zodat deze industrie naar Holland verhuisd is. Ja, want oorspronkelijk werden de Hol landse souvenirs in Tsjecho-Slowakije gemaakt Vreemd, inderdaad, maar de tekeningen hier ontworpen, werden naar Slowakije gestuurd en daar uitgevoerd." Wanneer we vragen wanneer de eerste .souvenirs verkocht werden in Haarlem, krabt de man achter zijn oor. „In mijn jeugd, ongeveer begin 1900, zag je hier en daar wel van die kleine witte klompjes, maar de echte souvenirs kwamen ongeveer vijf en dertig jaar geleden, ook weer in de Advertentie voor Katholieke Zuigelingenzorg van het Wit-Gele Kruis Geen subsidie, dan maar volle collecteschalen, want HET WERK GAAT DOOR. vorm van klompjes, die dan in het buitenland gemaakt werden. Van de klompjes kwam men op de molentjes en zo ging men verder. Onze zaak b.v. is ontstaan uit een tweede-hands boekenwinkel, waar ook prentbrief kaarten verkocht werden. Door de kaarten kwam je op klompjes, toen kwamen er molentjes bij en nu zit ik met een souvenirwinkel." De grote zwarte kater, die al die tijd op mijn knie heeft zitten slapen, springt op en rekt zich uit bij de antieke schouw. Dat wordt voor ons het af scheid. Maar na eerst nog even de Zeeuwse broches en tegeltjes bekeken te hebben, vragen we, wat nu het meest succesvolle souvenir is. En dan ver schijnt het AMA-popje ten tonele. Voor het bollenseizoen heeft de N.Z.H. een speciale tourwagen-dienst ingelast. Op het hele uur (van 10 tot 14 uur) vertrekken de tourbussen van het sta tion in Haarlem en rijden vervolgens lang:s de bollenvelden naar Noordwijk aan Zee. Van dit punt keren de bussen terug naar Sassenheim en Lisse, waar de passagiers de bloemententoonstelling „Keukenhof" kunnen bezoeken. Daar kan men dan zolang' tussen de bloemetjes dwalesn als men verkiest, want er bestaat gelegenheid om met de normale dienst- busserr naar Haarlem terug te keren. Deze bustochten, die ruim twee uur du ren, warden alleen gereden van Maan dag t.m. Vrijdag en niet op de feestda gen. (Dus ook'niet op Tweede Paasdag). Advertentie REISDEVIEEEN ZWITSERLAND Voor reizen, aanvangende vóór 31 Mei a.s. kunnen maximaal Zwfrs. 400.per persoon worden aange vraagd vóór 15 April a.s. Toewijzing geschiedt door loting. ONZE REISAFDELING VERZORGT UW GEHELE REIS! Gisteren om half negen had er een ernstig ongeluk plaats op de Rijksstraat weg, hoe Eemstraat. Een motorrijder uit Heemstede, de heer N. v. d. B., reed met matige snelheid in de richting van Sant poort. Een 14-jarige jongen C. St stak zonder voldoende op het verkeer te let ten de weg over, weifelde even, ptond stil en liep terug, waarbij hij mest de motor in botsing kwam. De jongeri, die een lichte hersenschudding had opge lopen, werd per politiemotor naar zijn huis vervoerd. De motorrijder bleef in bewusteloze toestand liggen. Met een diepe hoofdwonde en een zware hersen schudding werd hij, nog steeds buitan kennis, met een ziekenauto naar hot ziekenhuis „St. Joannes de Deo" oven- gebracht. In de plaats van wijlen de heer Jac. Zwaan is tot diligent van Haarlems Christelijk Mannenkoor benoemd de heer Bernard Verboom te Den Haag. De heer Verboom, die 42 jaar oud is, ont ving zijn opleiding voor piano van Hugo van Dalen en Willem Andriessen. Theo rie, harmonie en contrapunt studeerde hij bij Koeberg en zangpaedagogie bij J. H. Spaanderman. Tenslotte, kreeg hij zijn directe lessen van Fred. Roeske, van wie hij een der bekwaamste leer lingen was. De heer Verboom is diri gent van 's-Gravezands Mannenkoor de Chr. Haagse Oratoriumvereniging, de Chr] Gem. Zangvereniging „Volharding leidt tot doel" te Scheveningen, de Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior" te 's-Gravenzande en de Chr. Gem. Zang vereniging „Hosanna" te Hoek van Hol land. Op het zangconcours te De Bilt in 1949 gehouden, behaalde Bernard Ver boom met het 's-Gravenzands Mannen koor he± hoogste aantal punten uit 69 deelnemende koren, terwijl hij zelf de dirigentenprijs, een zwaar zilveren be ker, kreeg. De heer Verboom maakt re gelmatig deel uit van de. jury bij con coursen en is thans ook voorzitter van de dirigentenorganisatie. Om technische redenen heeft de HOV besloten, de aanvankelijk geprojecteerde Voorjaar-serie om te zetten in een Beet hoven-Cyclus. De concert-data van de Voorjaar-serie zijn onveranderd geble ven en zijn dus op de Disdagen 18 April, 2, 9, 16 en 23 Mei. De concerten zullen onder leiding staan van Toon Verhey. Het eerste concert met als soliste de Roemeense pianiste Clara Haskil is het zelfde gebleven en wordt geopend met de Overture Leonore III, gevolgd door het 3e Pianoconcert. Na de pauze wordt de 3e Symphonie „Eroïca" uitge voerd. Het tweede concert heeft thans als solist gekregen Cor de Groot, die het 4e Pianoconcert zal vertolken Begonnen wordt met de Ouverture Egmont en het orkestwerk van deze avond is de 2e Symphonie. Op het derde concert zullen 2 Sym- phonieën worden uitgevoerd, n.l. de le en de 6e „Pastorale". Theo van der Pas zal als solist optreden met het le Piano concert. Het vierde concert bevat twee werken, n.l. de 5e Symphonie en het Pianocon cert no. 5 met Stevan Bergmann als solist. De serie wordt besloten met de 7e Symphonie, terwijl de fameuze Russische violist Ricardo Odnoposoff het Vioolcon cert zal vertolken. Dit concert wordt geopend met de Ouverture Coriolan. Op het R.K. Kerkhof St. Barbara is he denmorgen ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van mej. M. G. Coelen. Bij deze plechtigheid waren o.a. aanwezig be stuursleden van de R.K. Kinderuitzen ding afd. Haarlem, voor welke organisa tie de thans overledene ondanks haar zwakke gezondheid vele verdiensten kon verwerven. Op Tweede Paasdag, Maandag 10 April des ochtends om half twaalf, zal de Bioscoop-Combinatie de buitengewone mooie en interessante film „Pastor An gelicus" over het leven van Zijne Hei ligheid de Paus vertonen. Deze film is vervaardigd door do Cinematografische Dienst van het Vaticaan en is ongetwij feld de moeite van het zien waard. De toegangsprijzen voor deze ochtend- voorstelling zijn zeer miniem. Ook be staat de mogelijkheid deze film voor scholen enz. te vertonen op andere och tenden tegen nader overeen te komen condities. Advertentie Waarom we met Pasen nu juist eieren moeten eten. is me altijd een raadsel geweest. De hele Vasten hebben wer er ons mee kur- n voeden en nu het vlees - hoog. j fcen heerlijk gezicht de etalagesh 87" ae sla gers in volle glorie is te/aggekomen moetent we eieren op tafel zetten. Er ontbreekt alleen nog maar aan, dat we worden opgepord meer vis te eten tij dens de feestdagen. Een paasdiner van Russische eieren, gebakken tong én be schuit met kaas toe. Geef mij dan maar een malse rollade! Maar wij zullen dan bij het Peiasontbijt. na het Alleluja in de kerk, eieren eten. Ieder jaar ant woorden we op de vraag: „heel zacht, zacht of hard gekookt?" zacht! En ieder jaar is de uitkomst anders. De ene keer waren ze groen, omdat ieder een op de klok keek, maar niemand op het juiste moment weer aan de eie ren dacht. De andere keer waren de eieren zó groot, dat ze het niet verder konden brengen dan vloeistof en weer een ander jaar was de ene helft te zacht en. de andere helft te hard, omdat er te weinig water in de kookpan stond. Hoe zal het ditmaal gaan? In ieder geval zal ik wéér goedkeurend knikken en opmerken, dat ze toch maar lekker zijn. Op zo'n schone morgen als van Pasen is alles goed en heerlijk Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Stadion Telef. 14329 Naar wij vernemen wwrdt het plech tig danklof t.g.v. de priesterwijding van Pater van Iersel niet om half vier, maar om half vijf gehouden. Dinsdag 8 uur Kath. Gemengd Koor; 8 uur Laudate Dominum; 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël". Woensdag 2.30 Kath. Kinderkoor; 7.30 Damclub „St. Bavo"; 8 uur ledenverga dering Kath. Middenstandsbond. Donderdag 8 uur Dameskoor Vive Maria; 8 uur generale repetütie „Door Eendracht Sterk"; 8 uur bestuur K.A.3. Vrijdag toneelrepetitie „Unicum" 7.30 tot 8.30 en 8.30 tot 9.30 bonnen verzilve ren bouwvakarbeiders. Zaterdag 8 uur opvoering „Achter Wallen en Poorten" door ieden van de vier Heemsteedse toneelverenigingen. De Zondagsdiensten voor artsen zijn op Eerste Paasdag als volgt: dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandv.laan 70. tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, telef. 28320. Op Tweede Paasdag zijn de Zondags diensten als volgt: Dr. P. M. v. d. Gug- ten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377 en dr. A. C. L. v. Lier, P. Aertsz- laan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31, tel. 29464. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, telef. 28320. Advertentie TECHN. BUR. LINDEMAN KLEVERLAAN 77 B! OEMENDAAL TELEFOON 22155 Op Dinsdag 11 April a.s. des avonds 8 uur in Monopole zullen de deelneem sters aan de wedstrijd voor het nieuwe Zandvoortse zomercostuum hun creaties aan het belangstellende publiek tonen. De stichting „Touring Zandvoort" heeft met dit initiatief grote bijval geoogst. Reeds enkele inzendingen kwamen bin nen en nog verscheidene andere worden verwacht. De jury wordt gevormd door mevr. Van Alphenvan der Valk (de- echtgenote van de oud-burgemeester), mevr. Vogelzang uit Haarlem en de heren jhr. dr. Mollerus uit Haarlem (die als voorzitter zal fungeren), Van de Liet („Bonneterie" Amsterdam) en een des kundige van het weekblad „Libelle". De avond zal verder gevuld worden met verschillende attracties, o. a. een mode-show georganiseerd door een Zand- voorts modemagazijn. De Zondagsdienst voor artsen zal zijn als volgt: Eerste Paasdag M. de Groot. W. Daniëlslaan 14, tel. 8410; en Tweede Paasdag A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8319. Geopende apotheken: beide Paasda gen en tevens nachtdienst Bloemendaal- se Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Tel. K 2500—22181. Santpoort. O.L. Vrouw v. Altijdd. Bij stand: Beide Paasdagen H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Zondag 7 uur Paasvespers. Maandag 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Dinsdag 7.30 uur Mariacongr. jonge vrouwen Woensdag 7.30 uur H. Familie jeugdafd Vrijdag en Zaterdag 7 30 u. Lof. Biech ten Zaterdag 59 uur. Advertentie HAARLEM Advertentie [l -°J Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Advertentie BEVAT ALLE VITAMINEN. WELKE U EN UW KINDEREN NODIG HEBBEN 34 tf Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2