de K.A.B. NEDERLANDSE PELGRIMS ROME AANGEKOMEN IN lÉf® De cirkel van het leven s mÊÈÈ WMPpipi Onrust rond GEERVLIET Op het plein voor St. Pieter hoorde men in de avond slechts het ruisen der fonteinen De treinreis was als een feest Kath. vakcentrale van hoofdarbeiders? Staatssecretaris voor Luchtmacht? wrnmÊÊÈmÈêêÊmmmÊm LITERAIRE KRONIEK tand pastei, Zéér gosft? Weer margarine-oorlog in Den Haag Vrachtauto door trein totaal vernield ZATERDAG 8 APRIL 1950 PAGINA 3 Zwart geitje geboren Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-C Liturgische weekkalender „De straat" PSBfiil* Laat ons zingen, laat ons blij zijn, Laat van alle zorg ons vrij zijn, Nu dat 3esus is verrezen, Van de dood ons heeft genezen. Laat ons zingen, laat ons blij zijn, Laat van alle zorg ons vrij zijn, Want de vijand, die ons wondde, Ligt door 3esus' macht gebonden. Laat ons zingen, laat ons blij zijn, Laat van alle zorg ons vrij zijn, 3esus doet de ziel herleven, Zal haar Zijn genade geven. Laat ons zingen, laat ons blij zijn, Laat van alle zorg ons vrij zijn, Eens ook zullen wij verrijzen, Eeuwig 3esus zalig prijzen. Laat ons zingen, laat ons blij zijn, Laat van alle zorg ons vrij zijn, Nu dat 3esus is verrezen. Van de dood ons heeft genezen. „Aan den groten weg" Thans 25 cent per pakje Deelstaten bij Djocja gevoegd EREBOOG VOOR KONINGIN JULIANA Bij haar aankomst te Parijs Bestuurder liep geen letsel op De eerste asperges (Van een bijzondere medewerker) Wanneer in een. ernstig gesprek discussiërenden het peil gaan brengen op dat van een school- jongenstwist, zo in de trant van: jö, kijk naar je eige, je zuster heb een bochel, dan heeft een (zich verstandig wanend) wens de neiging zich geluidloos terug te trekken. Het kan evenwel ook zijn, dat de aangelegenheid, waarover het ging en- gaat, van zo evident belang is. dat se rieus moet worden gepoogd sociale tin negieterij aan de kant te doen en het gesprekspeil te herstellen. Daartoe wil len we gaarne een poging wagen. En bierbij interesseert ons geen vergelijking Wet de linkerhand van een doofstomme, >,die met doofstommengebaren met de rechterhand praat". Eerlijk gezegd, is het voor ons juist een aantrekkelijkheid op zich, in een nauw aan ..De Tijd" ver bant blad, dat zeer veel óók door arbei ders wordt gelezen, inzichten met „De Tijd" te kunnen wisselen, die mogelijk Verduidelijkend kunnen werken. Wat nu de zaak zelf betreft. We zijn het er volledig mee eens. wanneer Vrij moedig Commentator stelt, dat de ar beider nog niet geëmancipeerd is, wan heer dit wel gezegd kan worden van Zijn organisatie. Hoogstens kan men dan Zeggen, dat de vrij-gestelden, die zulk oen belangrijke plaats in het leiderscorps innemen, geëmancipeerden zijn. Maar is de situatie in Nederland nu deze, dat de K.A.B. bezig is de arbeider te isoleren ®n vóór hem een maatschappij op zich te scheppen? We menen dit te mogen ontkennen. Men vergete nooit, waar het in diepste tvezen om gaat. Schaepman stelde de doelstreving aldus: „het gaat niet om een cent loon per uur meer of een uur arbeid Per week minder, het gaat ook niet om goede sociale wetten, het gaat om dat alles en nog iets meer. En op dat iets Weer komt het juist aan. Dat iets. dat is het verkrijgen van een nieuwe, of juister gezegd, het herstellen van een oude rechtsorde." Welke is deze rechts orde? In Gods scheppingsplan zijn a.h.w. twee ordeningen te onderscheiden: één, Waarvan God zelf de Ordenaar blijft en Waarbij geen mens vermag in te grijpen. Het is het Goddelijk geschenk aan de Wens: de aarde en heel de verdere ge schapen werkelijkheid. Aan de mens ovenwei werd het overgelaten de aarde te beheersen en aan zich (d.i. aan alle Wensen) dienstbaar te maken. Weliswaar Werden wetten gesteld, de eeuwige wet Wgeprent in ieder redelijk schepsel, Waar tevens kreeg de mens door zijr Vjije wil het vermogen van deze wetten te wijken of ze zelfs geheel te negeren. Deze Goddelijke wetten nu bepalen o.m. de verhoudingen tussen de mensen on derling, waarbij als uitgangspunt geldt, dat voor God de mensen elkanders zede lijke gelijken zijn. Deze zedelijke gelijk heid inhaereert geen natuurlijke gelijk heid. Het verschil in verstandelijke en andere geestelijke vermogens, het ver schil in lichamelijk kunnen, differenti eert uiteraard de mens. Zo groeide die W zich prachtige verscheidenheid, ge heel beantwoordende aan de eisen, die „Wereldbeheersing" nu eenmaal per sé stelt. Nu heeft de mensheid o.i. deze ge weldige fout gemaakt, dat zij (de mens heid) de natuurlijke ongelijkheid ver eenzelvigde met zedelijke ongelijkheid. Kwamen niet reeds Griekse wijsgeren tot de ontdekking, dat slaven óf hele maal geen ziel óf hoogstens een zeer minderwaardige bezaten? Kon het daar door niet zover komen, dat de ene mens zich in verwatenheid eigenaar in abso- S ?1^ur'<'e verklaren van een mede- Eerst moest de vlam van het Christendom het hart komen verwarmen en het verstand verlichten, alvorens men ten minste begon in te zien. dat de ordening der natuurlijke gedifferen tieerde mensengroepen wezenlijk fout was. Dat ondanks het Christendom de essentieel ,,oude rechtsorde" niet werd hersteld, is een verwijt, dat zich fel dient te richten tegen elk mensenkind We zullen hier niet het lijdensverhaal van de mensheid pogen weer te geven. In diepste wezen is heel deze zaak terug te voeren tot een woord: Godvergeten heid. Maar uit het bovenstaande blijkt wel dat de misgroei in de aan de mens over gelaten ordening een zaak is van vele, Vele eeuwen. Het heeft veel, het heeft alles te maken met de door de erfzonde verwrongen menselijke natuur. Het zou meelijwekkend zijn te veronderstellen, dat de K.A.B. pretendeert iets aan deze verwrongen natuur te kunnen rechtbui- gen. Maar zij wil wel de ogen van de wereld openrukken voor wat eeuwen tóng misgroeide en voor de ,.kans" die de wereld kreeg met de komst van het Christendom, om een in ieder geval meibewoonbare aarde te maken Op de allereerste plaats gaat het dus' om het .ukken van een Christelijke geest m de mensenharten. Niet alleen bij de arbeiders, maar bij iedereen En alles wat wordt ondernomen dient daarop te zijn gericht; en elk middel, wat in zich niet verkeerd is, dient te worden aan gewend. Men zie derhalve duidelijk, dat noch de K.A.B., noch dezer instellingen doel op zich vormen. Wel mag gezegd worden, dat onder de huidige omstan digheden en zo lang geen beter middel is gevonden, de K.A.B. een practisch onmisbaar middel is. Wij kunnen nu de Vrijmoedige Commentator niet volgen, Wanneer hij heimelijk veronderstelt dat bet resultaat van de K.A.B.-werkdadig- beid zich beperkt tot een gerespecteerde organisatie, of althans dat de arbeider ln zijn gerespecteerd zijn zeer ver ach terblijft bij die organisatie. In dit op- 2i.ch is diepere kennis van deze Bewe- ff'hg nodig. Dan moet men in arbeiders- buiskamers zitten en bij arbeidersboe-, benkasten staan; dan moet men arbei- uersdiscussies weten te beluisteren; dan teoet men beseffen wat het betekent te* het schijnt zo simpel) dat een arbei- bor in zijn huiskamertje kassier speelt Van zijn eigen spaarbank en verantwoor- ^fl'jkheid daarvoor draagt; dat hij zelf kinderuitzending verzorgt en verant woordelijkheid daarvoor draagt; dat hij teH plaatselijk „rechtskundige" adviezen geeft en verantwoordelijkheid daarvoor draagt. Wie zo initiatieven uit die beweging durft zien en daarbij de grote lijn niet Wt het oog verliest en niet vergeet J^vens wat hieromtrent vorige week op deze plaats werd geschreven, zal welis- Waar niet critiekloos, maar toch meer egrijpend aanvaarden. Hij de heer D. Willig te Slootdorp is ddn zwart geitje geboren. Advertentie u weer met een modern ▼an draagt grof is brochnr ROME, Witte Donderdag (Van een onzer speciale verslaggevers) Wy zijn in Rome gisteravond laat in onze „Treho Speciale" de H. Stad bin nengegleden en met nog enkele andere pelgrims, die hun ongeduld niet konden bedwingen, stonden wij tegen middernacht voor het eerst van ons leven op het St. Pietersplein. De hemel was donker en buiten het verwijderd gerucht van de werklieden op de Via della Conziliazione hoorden wij niets dan het ruisen der fonteinen. Rond onze voeten scharrelde een schuw, gevlekt poesje en meer dan een uur lang hebben wij gekeken, zonder te spreken. En nu, de volgende morgen, terwijl wij dit schrijven ergens in een oud huis aan de Via di Monserrato weten wij nog steeds niet hoe wij onze ontroering onder woorden moeten brengen. Het is n.l, zo heel anders dan men gedacht heeft. Want, hadden wij niet twee dagen lang tijdens de reis telkens weer over dit eerste bezoek gesproken? Wij waren er van overtuigd, ja we rekenden er zelfs op, dat, zodra wij het St. Pietersplein betraden, de heerlijkheid van Gods Kerk als door een wonder plotseling in steen voor ons zou gaan leven. En hoe was het? Wij waren moe en wy naderden de St. Pieter langs de Via della Con ziliazione. Eerlijk gezegd, wij ergerden ons, dat men daar op dit uur, nu wij in Rome waren, nog werkte. Dat het plaveisel nog niet gereed en de lampen op de nieuwe colonnades nog niet brandende waren. En dan kwamen wy dus op het plein. Het lag half in het donker en het wonder, de donderslag by heldere he mel, bleef uit. Wy stonden en keken. En eerst na een kwartier, een half uur be merkten wy, dat ook onze ogen tyd be hoeven voor hun ontdekkingen. Heel langzaam begon de St. Pieter, begon het Vaticaans paleis, begonnen de colonna des en fonteinen de allure te krijgen die wij verwacht en verhoopt hadden Het ging o zo traag, doch tegelijkertijd ook zo vernietigend en overweldigend En toen een goede vriend ons naar de St. Pieter deed opzien, dwars door het opspuitende water van de fonteinen toen was het als keken wy door onze eigen tranen. Nu is het morgen en boven Rome koepelt een heerlijk blauwe hemel en hier achter het huis fluiten de vogels in de bomen. Op dit ogenblik gaan ai le pelgrims nadat zij vanmorgen in het Instituut Leonians een door Mgr. D. Huurdeman opgedragen pontificale Hoogmis hebben bijgewoond even eens het St. Pietersplein op. De klok ken luiden en ondanks de drukte en ondanks alle ongewoon rumoer zullen ze zich plotseling een ogenblik alleen voelen. Alleen op Jiet plein van de St. Pieter, op de morgen van Witte Don derdag, in de vierde maand van het Heilig Jaar. Het was begonnen in Maastricht, Dinsdagmorgen. En begonnen als een feest. Heel de lieve morgen lang was de stationsrestauratie gesloten ge weest, omdat alle restaurateurs druk in de weer waren om kersvers en vliegensvlug het lunchpakket voor de pelgrims in gereedheid te brengen. De 476 pelgrims (tenminste tweemaal zo veel dames als heren wafen vrolijk en welgemoed in de trein gestapt en met de hand op het hart wij ge loven niet, dat toen op dat ogenblik er onder ons één was. die iets voel de van het gewicht en de betekenis van deze pelgrimage naar Rome. Wij leken meer een kolossaal gezin, dat uitgeleide gedaan door vriend en ma genzich opmaakte voor een verre en genoeglijke vacantiereis. Er heerste een sfeer van algehele, on middellijke en niet te ontkennen ver broedering en zo werden ook wij direct en totaal opgenomen in het ge zelschap der vijf dames, met wie wij twee dagen lief, leed, een zakje zuurtjes en het compartiment moesten delen. Er werd maar voortdurend geroenen en gelachen en waren er de K.R.O. niet ge weest, die van ons vertrek een speciale reportage verzorgde en die enthousiaste abonneetjes van „De Engelbewaarder", die twee winnaartjes van een Reis naar Rome-prijsvraag (Tym Coppes, Tilburg en Henny Boeree. Haarlem) toewuifden, dan zou men zelfs geheel cn al kunnen vergeten, dat nu de Nederlandse kolo nie vertrok, die met Pasen Nederland Rome zou vertegenwoordigen. En die stemming bleef voorlopig. Het weer was uitmuntend, de douane niet lastig en in de bijkans eindeloze trein begon zich alras een op- en neergaand voetgangersverkeer te ontwikkelen, dat de Kalverstraat op Zaterdagavond niet ontsierd zou hebben. Het was, zo vond iedereen, gezellig. Echt gezellig. Men maakte en praatje hier en een praatje daar en ondertussen sjastc die goede trein maar voort tussen de mooiste heuvelen en de schoonste dalen. En het werd zelfs nog mooier, want op een goed moment werd namens de geeste lijke leiding meegedeeld, dat met uit zondering van Goede Vrijdag voot ons reizende pelgrims de vasten- en onthoudingswet niet langer van kracht was. En het moge de lezer, die zelf eerst Zaterdag (vandaag) door de klokken van twaalf uur van 't vas- tengebod is ontslagen), wellicht ietwat heidens in de oren klinken, maar deze mededeling verwekte onder de pelgrims een golf van vreugde. Al moeten wij er ook ogenblikkelijk aan toevoegen, dat het nuttigen van Frans vlees, dat met knoflook was toebereid, .daarop voor velen een gepaste boetedoe ning betekende. Er lag trouwens nog meer zorg in het verschiet. Want na België en na de lieflijk gol vende Ardennen, kwamen Metz, Mul house en Straatsburg en daarmee de avond en de regen. tiet ongemak, dat geen restauratie wagen aanwezig was, deed zich gevoe len (koud water van vieze, vochtige perrons blijft koud water van vieze, vochtige perrons) en de naderende nacht wierp het probleem op hoe toch zes mensen enigermate comfortabel zouden kunnen slapen in de beperkte ruimte van een toch overigens uitste kend compartiment. Aanvankelijk was dat nog een reden voor vrolijke discus sies en gemoedelijke experimenten. Kan een volwassen mens een ganse nacht zonder schadelijke gevolgen in een bagagenet liggen? Is het mogelijk tussen twee banken en onder tenminste vier paar voeten nog iemand languit op de grond te laten slapen? Zo neen, kun je dan met drie personen tegelijk op één zitbank liggen en zo ja, mag een dame eventueel haar hoofd la ten rusten op de schouder van een (vreemde.) man? Nadat iedereen deze experimenten bij iedereen is komen be kijken en bespreken en nadat tenslotte nog een ieder eenmaal de ganse trein is doorgewandeld om alle oude en pas (Vervolg op pag. 7, 4e kolom) De Zoon van {jric deïjofmnait 49. Het raam, waardoor Eric een uitweg zocht, kwam uit op een schuinajlopend dak. Zo groot was de snelheid van zijn sprong, dat hij geen kans zag zich vast te grijpen. Uit het raam achter hem steeg een verward geschreeuw van mannen stemmen op, terwijl hij met steeds toenemende snelheid omlaag gleed. Tevergeefs deed hij nog een wanhopige poging zich vast te grijpen. Hij zag enkele donkere vormen langs flitsen. Tot het dak plotseling onder hem scheen weg te zinken en hij met ecu doffe slag neersloeg op het stenen plaveisel van een smalle gaanderij, welke als een krans om deze vieugel van het kasteel lag. Verdoofd bleef hij liggen, niet in staat zich te bewegen Alics bleef een ogenblik doodstil. Het bleke licht van de maan legde een vreemd onwezenlijk schijnsel, over de massieve, contouren van de burcht; tintte de grauwe omwalling der gaanderij met fijne lichtranden. Toen verscheen er plotseling een schaduw op de hoek van de stormgang, een donkere gestalte, wiens blik zoekend rondging. Het doorbrekend licht van de maan glinsterde in een helm en deed de figuur beter uitkomen. Eén van de wachtposten was opgeschrikt door het geluid van Eric's val en ging op onderzoek uit De blikken van de krijger vonden de Noorman, juist toen deze moeilijk het hoofd ophief. Met een ruk trok de wachter zijn zwaard. „Wat doet ge hier? Wat hebt ge hier te zoeken De man scheen geen bijzondere argwaan te hebben. Misschien hield hij de ander voor een der krijgers van hauri, die per ongeluk omlaag was gevallen. Doch du Noorman besefte dat het slechts een kwestie van ogenblikken was of er zouden moeilijkheden komen. Zo snel hij kon krabbelde hij overeind en monsterde de man oplettend. Deze scheen nu ook zijn aarzeling overwonnen te hebben want zijn toon was veel dreigender toen hij beval: „Halt! Geen beweging.' Ge zijt mijn gevangene!!" Een krijger, dacht Eric, terwijl zijn zwaard uit de schede flitste. Met hem zou hf) het vermoedelijk wel klaarspelen, ook al bonkte z'n hoofd nog van de val. Maar snel, vóór de anderen Een schelle stem onderbrak de draad van z'n gedachten. „Daar! Daar! kreet een rauwe stem en zich omwendend zag Eric de eerste van Uauri s krijgers op het andere einde van de omloop verschijnen. Ook zij hadden zijn spoor gevonden. En ingeklemd tussen twee partijen, met aan de ene zijde een onbeklimbaar dak en aan de andere zijde de diepte, zat hij als een rat in de klem Ina Boudier-Bakker binnenkort 75 jaar /na Boudier—Bakker viert 15 April haar vijf-en-zeventigste verjaardag. Iedere lezer kent haar, de gevierde schrijfster van „Armoede'' en „De klop op de deur"; lijvige familieromans, opgezet met de Noorse degelijkheid en belang stelling voor het dagelijkse leven, zoals het verloopt tussen geboren worden en sterven. Het zijn romans van de cirkelgang van het leven; aantrekkelijk op de eerste plaats vanwege de vriendelijke weemoed, die ze in de lezer opwekken. Weemoed om het vergane verleden van de stad Amsterdamom de dagen die alleen de ouderen onder ons zich nog vaak kunnen herinneren, toen alles nog zoveel rustiger, vaster, gevoeliger was dan tegenwoordig. Weemoed ook om ie cirkelgang, die onherroepelijk is, maar die voor het vage christendom van de schrijfster toch 's levens milde wet betekent. Die cirkelgang doet zich in het werk van Ina Boudier-Bakker vooral gevoe len in de uitersten van geboorte en dood, van jeugd en ouderdom, die zij met voorliefde tegenover elkaar stelt. Jeugd kan slechts bloeien ten koste van ouderdom en dat is iets zeer weemoe digs. Maar gelukkig doet de cirkelgang zich ook anders gevoelen en wel in de menselijke gehechtheid aan een jeugd ideaal, dat in de loop van het leven onder de voet geraakt, m^ar dat toch eens, hetzij onverwacht, hetzij door stoe re vasthoudendheid, in vervulling gaat. Er gaan stemmen op om te komen tot een katholieke vakcentrale van hoofd arbeiders. De Algemene R.K. Ambtena ren-Vereniging stelt dit onderwerp aan de orde met de vraag: dient een katho lieke vakcentrale van hoofdarbeiders waaronder ook ambtenaren begrepen tot stand te komen en welke binding met de standsorganisaties behoort zij te hebben? Er zijn toenemende geruchten in «in loop nopens de benoeming van een staatssecretaris voor de luchtmacht, en er zijn zelfs stemmen verneembaar, die willen weten, dat het naar een ministerie voor de luchtmacht toe zal gaan. Voor zover wy kunnen nagaan zyn er onge twijfeld mensen, die het ene nog liever willen dan het andere, doch een minis terie lykt toch wel weinig waarschijn- lyk, alleen al om deze practische reden, dat'de stichting van zulk een ministerie een geweldige reorganisatie met zich mee zou brengen, waarvoor de minister van Oorlog en zijn naaste medewerkers waarlyk geen tyd vrij kunnen maken. ZONDAG 9 April: Hoogfeest van Pa sen; Mis v. d. dag; sequentie; Credo; Paasprefatie; wit. MAANDAG: Mis v. d. dag; sequentie; Credo; Paasprefatie; wit. DINSDAG: als Maandag. WOENSDAG: als Maandag, behalve: 2 voor Kerk of Paus. DONDERDAG: als Maandag, behalve: 2 H. Hermenegildus. VRIJDAG: als Maandag, behalve: 2 H. Justinus; 3 H.H. Tiburtius en gezel len. ZATERDAG: als Maandag, behalve: 2 voor Kerk of Paus. ZONDAG 16 April: Beloken Pasen; Mis v. (L dag; Credo; Paasprefatie; wvt. Zo krijgt de cirkelgang tegelijkertijd een weemoedig cn een blijmoedig as pect, een pessimistische en een optimis tische beweging. Misschien is het juist deze mengeling, die het werk van de schrijfster zo gevierd heeft gemaakt bij het publiek. Bij het publiek; maar niet altijd echter bij de critici, die haar als „schrijvende mevrouw" betitelden en die juist haar gevierdste romans het felst afkraakten. J miiüniimnAiiwt'PWffl" 1 "mui 'i imi in "iftij'ifut'w*':»"!- V (Naar een 15de ceuws fresco van Piero della Francesco) „Haec dies quam fecit Dominus exultemus et laetemur in ea." J. B. In een min of meer feestelijke ver jaardagskroniek is het niet hoffelijk, die critiek opnieuw met argumenten in het gelijk te gaan stellen. Wel mag, zonder oncomplimenteus te worden, gezegd worden, dat Ina Boudier-Bak- ker's gevierde romans een paar van haar minder gevierde en minder om vangrijke boeken ten onrechte in de schaduw hebben gedrongen. Met name de kleine roman „De straat", ontstaan in de tijd, dat zij te Vianen woonde. Haar man was daar postdirecteur van 1917 tot '22. Hun huis. het postkantoor, lag aan de brede, stille Voorstraat; niet helemaal stijf en niet helemaal rustiek; echt de naar binnen gekeerde, welge dane straat van een rustend stadje; een straat die haar geheimen niet prijs geeft, doch alleen vermoedens wak ker maakt. Men moet de sfeer van deze hechte woonstee aan de Lek, waar ook de schrijver De Man een tijdlang met vrucht heeft gewoond en gewerkt, per soonlijk ervaren hebben, om te begrij pen hoe de schrijfster hier geïnspireerd kon worden tot „De straat": een ver haal van onverwachte, opwindende ge beurtenissen. die een broeiende atmos feer van vele ingetogen eeuwen tot ontlading brengen. Dit is eigenlijk het gehele thema van de .roman, of liever gezegd van de no velle. Want het is een novelle bij uit stek; dramatisch in haar eenvoud, zon- dei een opgelegde intrige en zonder die familieverwikkeüngen, die voor haar andere boeken kenmerkend zijn. Dirk Coster noemde „De straat" indertijd een unanimistisch kunstwerk, naar aanleiding van de nieuwe kunstrich ting, die Jules Romains na de eerste wereldoorlog in Frankrijk propageerde en waarbij het hem ging om de be schrijving van een massale gebeurtenis of een bijzondere toestand, zonder dat er individuele karakters op de voor grond traden: het ging om de ziel van het geheel, waarin al het individuele was opgenomen. Misschien zonder dat zij van dit una- nimisme iets wist, had Ina Boudier- Bakker deze nieuwe kunstrichting bui tengewoon gaaf in haar werk vorm ge geven. en zodoende in Nederland geïn troduceerd Niettemin verschenen van De straat" (eerste druk van 1924) slechts twee herdrukken, terwijl „Ar moede" (van 1909) het tot dertien druk ken en „De klop op de deur" (van 1930) het zelfs tot vijftien drukken bracht. Een onrechtvaardig ongelijke belang stelling! In 1931 publiceerde dr. P. H. Ritter Jr een dik boek „De vertelster weer spiegeld. Leven en werken van Ina Bou werBakker", waarin hij de levensloop van de toen vijf-en-vijftig-jarige om standig verhaalt. Uit dit boek weten wij o.a„ dat haar grootouders van moeders zijde van Noorse afkomst waren, zo dat de Noorse trek in haar romans zijn oorsprong wel zal hebben. Dr. Ritter heeft de familie Boudier in de tijd, dat Advertentie Mevr. Ina BoudierBakker in de huis kamer van haar woning te Utrecht. zij te Utrecht woonde, goed gekend en waar hij herinneringen aan het verleden ophaalt is zijn boek het aardigst. Even als Ritter leeft ook Ina BoudierBak ker graag in het verleden terug. Het verleden, dat door het heden wordt ge kruist, is een thema dat in bijna al haar romans terugkeert, ook in haar laatste roman „Aan den groten weg" 1) kort voor de oorlog verschenen en thans ter gelegenheid van de 75e verjaardag van de schrijfster herdrukt. Omdat er door de oorlogsomstandigheden weinig aan dacht aan besteed is kunnen worden en omdat het een van haar beste familie romans is, willen wij er hier wat nader op ingaan. Verrassingen brengt het the ma niet, maar het boek heeft toch iets gekregen van de wijsheid en de rijpheid van de ouderdom, dié beminnelijk maakt. De cirkelgang van het leven wordt hier weer getrokken op onvermij delijke wijze: met een vleugje pessimis me en een vleugje optimisme. Bloeiende jeugd en eerbiedwaardige ouderdom zoeken er troost bij elkander. In een Ve- luws dorp, vér van het stadsgewoel, drijven een grootmoeder en haar pittige kleindochter Corrie samen een familie pension. Ze hebben het zwaar te halen en verduren daarbij de concurrentie van de rijke buurman, die een naar dorpse maatstaven koninklijk hotel exploiteert. Bittere tegenstelling, te meer, daar de buurman een zoontje Bart heeft, die op het einde van de roman met de klein dochter zal trouwen, maar waar voorlo pig niets van kan komen, gezien het verschil in stand. De rollen zullen eerst moeten worden omgedraaid. De rivali teit tussen de beide buren moet eerst zinloos gemaakt worden, hetwelk als Advertentie tOTIUMM KOM. MfUIElfAltIK KUIWE&244 TB. 84764 Meubelen ea betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuur TOONKAMERS Utrechts Binnenhuis MnsenmUaa Z»Utrecht TeU 17285 volgt uitvoerig in zijn werk gaat: Bui ten het dorp om wordt een grote ver keersweg aangelegd, die rechtstreeks het Noorden met het Westen des lands verbindt. Hierdoor komt het florerende hotel buiten de route van het snelverkeer te liggen; het raakt uit de roulatie en verdwijnt tenslotte. Maar ook het fami liepension moet het loodje leggen. Grootmoeder en kleindochter gaan een sombere tijd tegemoet. Maar door de energieke werkkracht van Corrie en door een financieel gelukje, dat haar in de schoot valt (een erfenis van een on bekende, rijke oom uit het vooroorlog se Indië) gelukt het haar een hyper modem hotel te gaan beginnen „aan de grote weg" en nu is de situatie rijp om met Bart de toekomst te delen. Grootmoeder mag dit geluk echter niet meer beleven; zij is kort tevoren ge storven. De cirkel is weer gesloten. Zo schetsmatig is het gegeven opge legd pandoer. Maar toch, hoe veel cri- tische aanmerkingen men er ook op kan maken, heeft het boek zijn verdienste. Het heeft sfeer. Het heeft ondanks de uitgesponnenheid, waar de schrijfster 50 bladzijden nodig heeft eer het leven een stap verder is, toch. onmiskenbaar de ontroeringskracht van de liefde. De liefde voor het jonge mensenleven, dat dapper vasthoudt aan een jeugdideaal het hotel), net zo lang tot dat ideaal in werkelijkheid kan worflen omgezet. Het is de liefde voor de zedelijke moed om aan een beginsel vast te houden. Deze taaie liefde, die zij zelf eens „ver standshardnekkigheid" heeft genoemd, vindt men in haar werk terug. Als een sterkte, die haar als kunstenares voor sentimentaliteit, heeft behoed, en die aan haar werk karakter heeft gegeven. Een oer-degelijk, burgerlijk karakter, zonder gepassionneerde of religieuze diepten of hoogten; een karakter, dat zich zonder enig onbehagen in het bur gerlijke thuis voelt, maar dat haar in staat stelt, de onontkoombare cirkel rxm het leven moedig onder ogen te zien. NICO VERHOEVEN P. N. van Kampen Zn., dam. Amster- Advertentie De margarineoörlog in Den Haag is opnieuw begonnen en aan de afspra ken, die kruideniers en zuivelhandela len onlangs maakten, om de margarine niet beneden 30 cent per pakje te ver kopen, kon men zich twee dagen later niet meer houden. Enige grote winkel bedrijven gingen de margarine name lijk aanbieden voor 28 cent per pakje. Daarop Jjesloot een Haagse inkoopver- eniging.^die ruim honderd bedrijven omvat, geholpen door een bijzondere afspraak met de margarinefabrikanten, de margarine te gaan verkopen voor 25 cent per pakje. Talrijke winkeliers heb ben dit voorbeeld nagevolgd. Men beoogt hiermede te bereiken, zo verzekerde men ons, dat niemand voor deel zal behalen bij het aanbieden van goedkope margarine. Alle pogingen van een jaar lang zijn dus tevergeefs ge weest; de margarineoorlog is er weer en zal in de naaste toekomst waar schijnlijk nog scherper worden gevoerd dan voorheen. Het aantal detaillisten, dat nu onder de overeengekomen prijs verkoopt, is belangrijk groter en na dert reeds de 300. Het behoeft geen betoog dat dit ver kopen onder een winstgevende prijs van een product, dat zulk een belangrijke rol speelt bij de totale omzet van de winkeliers, voor de middenstand funest is en tot ernstige gevolgen kan leiden. By besluit van de president van de V.S.I. zijn de gebieden Bandjar. Dajak Besar. Z.O.-Borneo, Bangka, Billiton, Riouw en het zelfbestuursgebied Kota- waringin bij het grondgebied van de Republik-Indonesia (Djocja) gevoegd. A.F.P meldt, dat besloten is ter ge legenheid van het officieel bezoek, dat Koningin Juliana aan Parijs zal bren gen, volgens de vroegere traditie bij de „Porte dTtalië" een ereboog zal worden opgericht, waardoor de Koningin na aan komst per vliegtuig te Orly, op 23 Mei, haar intrede in de stad zal doen. Toen de electrische trein Den Bosch Utrecht Vrijdagmiddag om circa vier uur een onbewaakt overweggetje tus sen Den Bosch en Orthen passeerde, naderde juist op dat ogenblik een vrachtauto, bestuurd door de 20-jarige J. van der Heyden uit Schijndel. De vrachtauto werd gegrepen en totaal vernield. De bestuurder liep geen let sel op. Na door een arts te zijn on derzocht kon hij huiswaarts keren. De trein had een half uur vertraging. Vrijdag zijn de eerste Bergen op Zoom- se asperges van dit seizoen gestoken en aan de veiling van de R.K. Boerenbond geveild. Het waren nog slechts enkele kleine bosjes, in totaal 3 a 4 kg., die voor de eerste maal per 100 gram geveiid werden. Ze gingen van 36 tot 54 cent pes 100 gram, dus van 13.60 tot f 5.40 per kg. Ook werd de eerste bloemkool van d« warme grond ter veiling aangevoerd. Deze gingen 60 per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3