Z.H. DE PAUS ZEGENT EEN HALF MIHOEN GELOVIGEN OP HET ST. PIETERSPLEIN Acties van Aziz kunnen Indonesië in stukken scheuren J I m Zestig tg duizend mensen woonden op Paasmorgen de Pausmis bij Overweldigende indruk Tevreden over verloop van Unie-conferentie Tot hoofd en hart PASEN IN STORM EN REGEN m i -Het weer Heftige aanklacht van Osservatore Romano Zware aardschok in Catania Indien eenheid verbroken wordt, zal gewonnen vrijheid verdwijnen „Republiek nationaal symbool" BERLIJN ZAL NIET MEER DOOR EEN NIEUWE BLOKKADE VERRAST WORDEN Aziz vraagt steun U.N.C I. Positie van Nederland in Indonesië niet moeilijker geworden ZWARE BRAND TE ZUIDLAND Loonsverhoging voor het overheidspersoneel Amerikaans marine vliegtuig verdwenen m Minister Van den Brink teruggekeerd NIEUWE DUITSE HEFFINGEN DINSDAG tl APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24737 mm (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Pasen 1950. Pausmis op Paasmorgen in de Sint Pieter in het jaar Onzes Heren, het Heilig Taar negentienhonderd en vijftig. Zestigduizend mensen waren in een ontroerde stilte neerge knield, toen Zijne Heiligheid Paus Pius de Twaalfde hoog op het altaar van de.Confessio de Heilige Hostie nam in zijn nobele handen, waar de Vissersring aan schitterde en toen Hij, zich langzaam naar alle richtingen wendend, de grote Hostie toonde aan allen die met hem en rondom hem deze grandioze Hoogmis der Christenheid vierden. En toen de brandende zon haar hoogtepunt bereikt had, heeft de Heilige Vader vanaf de buitenloggia van de Basiliek Zijn pauselijke zegen gegeven aan een half millioen mensen, samen gepakt op het wereldwijde plein en op de brede via della Conciliazione tot aan de Tiber, aan stad en wereld. Tegen kerkvervolging in Polen 40.000 inwoners trekken uit Livorno weg Beroep van Hatta op Indonesiërs in en rond Makassar Voedselvoortraad voor een half jaar toereikend Pasgeboren kind op troepen schip gestorven RUM TERUG IN ONS LAND WESTERLING EEN GEWOON MISDADIGER Y\ Herstel driehoeksver keer Onze groentenexport bedreigd BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM T&lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. EÜWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-heogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. bij de Pausmars, die bij het binnen dragen van de Paus op de sedja ges- tatoria altijd alles juist te veel maakt voor het volgekropt gemoed. Maar zuiverder nog klonk deze jubel om de Verrezen Christus in het haast onmerkbaar moduleren van de ijle stem van de Paus, toen Hij bij de praefatie stond met de zachte en uiterst smalle handen hoog geheven: „Want U, Heer, moeten wij altijd, maar vooral vandaag steeds meer prijzen, want ons Paaslam Christus is geslacht. Hij is het Lam dat de zonden der wereld weg neemt. Hij is het die door te sterven het won van de dood,, het leven vernieuwde door Zijn verrijzenis." Buiten brandt de zon over Rome. Vanaf de trappen van de St. Pieter ziet men in de trillende lucht de brede mensenrivier van de Via della Concili- Zeker niet allen, die daar tot in de verste uithoeken en nissen, ach ter pilaren en beelden uren ach- 'ereen gestaan hebben, konden de on zegbare luister zien rond de Confessio. de verblindende pracht rond de Paus en zijn schitterend hof. Hoe de Paus op de troon terzijde in de absis bekleed werd met de zware last van vijftien plecht gewaden, stijf van góud en edelstenen. Hoe de prins-assistent bij de Pauselijke troon, Prins Colonna, de Paus het gou den bekken voorhield en hem uit een gouden schenkkan het water over de handen goot bij de handwassing. Hoe tienduizend kaarsen vonken sloegen uit het goud op diplomatenuniformen en van ordetekenen en kettingen van de kamerheren. Hoe de edelgardisten met hun vuurrode tunieken en gouden hel men met paardestaarten vier uur lang onbeweeglijk stonden met de blanke sa bel in de hand. Hoe het rood gloeide van het Jeruzalemkruis op de wuivende witte mantels van de ridders van het Heilig Graf. En de menigte zonder naam en zon der tal tussen de met rood damast be hangen pilaren heeft ook niet kunnen zien, hoe bij het naderen van het hoog tepunt van de Mis, de Consecratie, de leden van de Zwitserse en de Edelgar- öe op een kort commando als een man op de knie vielen en sabels met ge strekte arm neersloegen recht voor zich uit op het marmer met een klettering die slechts het onderdeel van een se conde duurde. En hoe daarna al de hoogwaardigheidsbekleders, bisschoppen en kardinalen neerknielden aan de voet van het machtige altaar boven Petrus' graf en hoe ook als laatsten de twee kardinaal-diakens de knie bogen. Maar er zal wel niemand zijn geweest in de strakstille basiliek die niet gezien heeft hoe de enige, die recht stond van alle zestigduizend, de Hostie langzaam heeft geheven en Haar hoog gehouden boven de duizenden om hem heen, zich lang zaam wendend naar alle zijden van de Dasiliek voor een adoratie die minuten cheen te duren. Maar gehoord hebben ze het alle maal, het Paas-Evangelie, in het La tijn en het Grieks, gezongen om de universaliteit van de Kerk uit te drukken: Hij is niet hier, Hij is ver rezen. Gaat en zegt het aan de Apos telen en aan Petrus dat Hij u is voor gegaan naag GalileaEn deze Paasjubel heeft geklonken, dronken- makend en overweldigend in de zwa re bronzen klokken van de Sint Pieter, in het aanzwellend bruisen van het gejuich dat zich langzaam voor-plantte met de Pausstoet mee door de Sint Pieter, met de zware stuwing van de zilveren trompetten azione uitmonden in de zee van het St. Pietersplein. Een half millioen men sen zien thans op naar de loggia onder het rode baldakijn, waar de troon staat achter de balustrade vanwaar het tapijt met het pauselijk wapen uithangt. Zo volkomen is het plein vol mensen, dat men zelfs voor het eerst sinds men senheugenis de twee fonteinen heeft moeten afzetten. Van zeven uur in de morgen af hebben hier de mensen ge staan in de steeds feller brandende zon. De trompetten schallen, opwinding huivert door de massa. De rode stan daard van de Heilige Roomse Kerk wordt door de commandant van de Edelgarde op het balkon gedragen, kardinalen wor den zichtbaar en dan opeens is daar een kreet, ergens verder van de Basiliek af, vanwaar men dieper in de loggia kan zien dan wij, die op de trappen staan: de Heilige Vader betreedt de loggia. Een seconde is het slechts één kreet en dan rolt vanaf het midden van het plein de alles meesleurende branding van het gejuich op ons af, nog een ogenblik en ook wij zien de naar voren komende Paus. Dan zijn wij al overspoeld door de aanstor mende vloedgolf, die aanbeukt tegen de gevel van de aartsbasiliek en om hoogspat naar het balcon. Onze han den, de handen van ons allen, zijn uitgestrekt naar die hoge loggia, onze brandende oogen zien op naar de grijsaard met de gouden tiaar, vermoeid door de urenlange plech- .tigh?id en, bleek van ontroering. Zijn armen zijn naar ons uitgestrekt, zo als de onze naar Hem en glim lachend. zich vooroverbuigend en met verstilde gebaren groetend, ziet hij uit over al die mensen, die maar naar hem roepen en hun handen naar Hem heffen, als de kinderen, die wij allen op dit moment zijn, naar Hem die altijd Vader is. Dan wordt alles stil, de Heilige Vader strekt de armen -uit en heft ze langzaam ten hemel, dan tekent hij breed en plech tig en uit de volheid van zijn apostoli sche macht het kruis over ons allen, over de ganse wereld. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krach tige wind uit Westelijke richtingen. Hier en daar lichte nachtvorst, ove rigens weinig verandering van tem peratuur. Zon: 5.51—19.31; Maan: 4.44—14.07. Het Vaticaan heeft gisteren het lang durig stilzwijgen over de toestand in Polen verbroken en een heftige aan klacht tegen de Poolse regering uitge sproken, dat in dat land 21 millioen katholieken langzaam uitgeroeid wor den en tot slavernij worden gebracht, aldus meldt U. P. De „Osservatore Ro mano" wijdde anderhalve pagina aan de toestand in Polen en bewees haar aan klacht met tal van brieven en ander materiaal. Volgens de officiële cijfers van het Vaticaan zijn meer dan 21 van de 23 mil lioen Polen katholiek. In het artikel wor den de communisten er van beschuldigd het katholicisme te onderdrukken. Zelfs in Polen heeft de regering con stant de wil gekoesterd een katholieke kerk te vormen, die volkomen afhan kelijk was van de Poolse staat, waardoor de kerk niet anders werd dan een werk tuig om de zielen tot slavernij te dwin gen. De actie van de staat is momenteel voornamelijk gericht tegen het katho lieke liefdadigheidswerk. Op 23 Januari van dit jaar werden alle centra gesloten en werd een nieuwe raad van bestuur gevormd bestaande uit geestelijken die behoren tot de zogenaamde actieve ka tholieken (die met het communisme sym pathiseren) om het beheer van de centra over te nemen, aldus het artikel. Aangenomen wordt dat het Vaticaan eindelijk tegen de communistische actie in Polen ageert omdat nu wel gebleken is, dat een overeenkomst tussen de Kerk en de staat zelfs in dit bij uitstek katho lieke land niet mogelijk is. Geruime tijd is onderhandeld door een commissie, die bestond uit drie bisschoppen, die door het episcopaat aangewezen werden en drie regeringsvertegenwoordigers, maar onderwijl vaardigde de regering het ene decreet tegen de Kerk uit na het andere en beïnvloedde het volk via de pers. Een zware aardschok heeft Zaterdag morgen tientallen gebouwen in en om Catania beschadigd of verwoest. Een persoon is gewond. In Catania zijn tenminste twintig ge zinnen dakloos. Brandweerlieden, poli tiemannen en carabinieri zijn in het gebied met het reddingswerk bezig. In een aantal straten ontstonden scheuren. Catania ligt aan de voet van de Etna. Meer dan 40.000 vluchtelingen waren Zaterdag uit vrees voor een kans op een krachtige aardbeving uit de haven stad Livorno naar omliggende stadjes en dorpen gevlucht. Een zestigtal Amerikaanse professoren en leraren zijn gisteravond per vliegtuig uit New York vertrokken voor een vlie gende studiereis van zes weken, om de resultaten van de Marshallhulp op te ne men en de culturele en sociale positie der te bezoeken landen te bestuderen. De Indonesische premier Hatta heeft Maandagavond via de radio een beroep gedaan op de Indonesiërs in en by Makassar om niet deel te nemen aan de acties van kapitein Aziz, „die tot resultaat kunnen hebben, dat geheel In donesië in stukken verscheurd wordt." Eenheid is de basis van onze vryheid en indien de eenheid verbroken wordt, zal onze pas gewonnen vryheid weder om verdwenen, zo zei Hatta. lost op de basis van onze nationale een heid. Hij gaf toe, dat een scherpe strijd tus sen het federalisme en unitarisme in Uost-Indonesië wordt gevoerd, doch ontkende, dat de opstand van Aziz op enigerlei wijze daarmede verband hield Deze politieke strijd moet op sportieve gevocrd en het volk zelf moet beslissen, welke politiek ge volgd moet worden. Wij moeten niet vergeten, dat wij een volk ziin met één vaderldnd - onze politieke opponenten zijn onze eigen medeburgers. Daarom is het volstrekt onjuist, dat er wan^nsaan te pas komen, aldus Hatta. De toestand in Makassar kan slechts worden opge- De Westelijke geallieerden hebben in Beriyn zoveel levensmiddelen en kolen opgeslagen, dat een nieuwe blokkade belachelük zou zijn, aidus hebben ge allieerde autoriteiten Zondag te Berlijn bekend gemaakt. In de elf maanden, die verstreken zijn sinds de opheffing van de Russische blokkade, is met een ononderbroken stroom treinen, vrachtauto's en aken aangevoerd: Bloem en graan voor 182 oagen, andere min of meer bederfelijke levensmiddelen voor 47 dagen en steen- )ien voor 150 dagen. Toen in Juni 1946 de Beriynse blok kade begon, wak in de stad slechts een voorraad voor ongeveer zes weken voor handen. Thans ligt er in de pakhuizen oor een half jaar. De geallieerde mogendheden en het t bestuur hebben de pakhuizen ge vuld ondanks het feit, dat men het er algemeen over eens is, dat de Russen, die eenmaal gefaald hebben, niet op nieuw tot hun blakkadetactiek zullen overgaan. Men weet, dat de geallieerde comman danten in Berlijn het er over eens zijn, dat men allicht eens een nieuwe blok kade zou kunnen proberen, maar dan niet door de Russen maar door de com munistische marionettenregering. Dt controle van het transport door de Russische zone van het Westen naar Berlijn is door de Russen grotendeels aan de Oostduitse communistische rege ring overgedragen. De laatste stap in deze geleidelijke wijziging kwam de vo rige week toen de Russen de regering Pieck—Grotewohl de taak gaven politie toezicht te houden op het verkeer te water. Aken uit het Westen voeren voor Berlijn ongeveer een kwart van de da gelijkse 20.000 ton aan. Hatta ontkende, dat de republiek- Djocja aansluiting van de staat Oost- Indonesië bij de republiek wenste. „Wij moeten echter niet vergeten, dat het gehele Indonesische volk de republiek beschouwt als een natio naal symbool". Hij zinspeelde op de mogelijkheid, dat „een derde macht de opstand van Aziz gebruikt om onze eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar gestelde doel." Kapitein Aziz heeft, volgens A. F. P„ Maandagavond te Makassar verklaard, dat hy zich niet naar Djakarta zal be geven. Naar Reuter meldt, heeft Aziz de steun van de UNCI gevraagd. Aziz ver klaart in een brief aan de vertegen woordiger van de commissie te Makas sar, dat hij op het hoofdkwartier van Kapitein Aziz tijdens een persconferen tie, die hij dezer dagen in Makassar heeft gehouden. de staf van het federale leger documen ten heeft gevonden, welke „met stellig heid bewijzen, dat de ware bedoeling van het opperbevel van het nationalis tische leger was, de Oost-Indonesische staat systematisch te liquideren. „Dit", zo voegt Aziz er aan toe, „is volledig in strijd met de plechtige beloften, welke op de R.T.C in Den Haag wer den gegeven. Ik verzoek u geen steen op de andere te laten om deze voorne mens en verdere schendingen van de overeenkomsten van de Ronde-Tafel conferentie te verhinderen". Aan boord van een der twee troe penschepen, die sedert 5 April, toen strijdkrachten van Aziz zich van de stad hebben meester gemaakt, ter hoog te van Makassar het anker hebben ge worpen, is een pasgeboren kind gestor ven. De moeder van het kind, echtge note van een der 900 uit Djakarta ge zonden soldaten, aan wie Aziz verboden heeft te landen, is ernstig ziek. Aziz heeft zijn deelneming betuigd en ver klaard, dat hij persoonlijk de veiligheid van dè moeder had gewaarborgd, in dien zij naar het ziekenhuis was over gebracht. De „Waikelo" en de „Bontekoe" zijn inmiddels van de rede van Makassar vertrokken. Beide schepen zouden zich naar Banjuwangi (Java's Oosthoek) be geven. De „Waikelo" moet eerst te Ba- likpapan olie innemen. De regering van de negara Oost-Indo- nesië heeft in een over de radio omge roepen communiqué medegedeeld dat tegen Aziz en zijn volgelingen geen strafvervolging zal worden ingesteld, doch dat hij voor zijn militair optreden zijn verontschuldigingen moet aanbieden aan de minister van Defensie der V.S.I Intussen is de situatie in Makassar rustig; strijdkrachten van Aziz patrouil leren in de straten. Volgens A. P. zou den enige honderden soldaten van het K. N. I. L., die zich bij Aziz hadden aangesloten, gevolg hebben gegeven aan het bevel van luitenant-generaal Buur man van Vreeden, om naar de kazerne terug te keren. Honderd man zouden het bevel niet hebben opgevolgd. De Hoge Commissaris der V.S.I. in Nederland, de heer Rum en de Neder landse Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, zijn Zondagmiddag met het vliegtuig uit Djakarta in Nederland terugge keerd. Op Schiphol verteldr Rum aan de verslaggevers, dat hy over het ver loop van de te Djakarta gehouden Unie conferentie tevreden is. Over de arrestatie van Sultan Hamid zei Rum, dat de positie van Nederland in Indonesië niet moei- 1 ijker is geworden. De verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs, vooral in de hogere kringepi, acht hij op dit ogenblik uitstekend. De arrestatie van Sultan Hamid was voor hem een verrassing; naar zijn mening moet het de Indonesische regering zeer zwaar z<jn gevallen om tot deze stap over te gaan. Van de naaste medewerkers van de Sul tan, die eveneens in hechtenis zijn genomen, noemde Rum nog mr. P. Keers, lid van het kabinet van de Sultan en de adjudant van de Sul tan, de heer Barnas. Ook over de kwestie-Westerling liet Rum zich uit. In de eerste plaats zal naar zijn mening in deze aangelegen heid een beslissing dienen te worden genomen over de vraag, of de overeen komst tot uitlevering van misdadigers, die tussen Nederland en Engeland be staat. krachtens de Ronde Tafelconfe rentie, thans ook geldig is tussen Enge land en Indonesië. Indien de Engelsen hierop bevestigend antwoorden, blijft nog de vraag, of zij er toe zulle, be sluiten, Westerling, die door de Indone sische regering niet als een politieke, doch als een gewone misdadiger wordt beschouwd, uit te leveren aan de V.S.I. Rum, die een tocht door Oost-Java heeft gemaakt, sprak ook nog over de aanvallen, die op ondernemingen in dit gebied zijn gepleegd, o.a. op onderne mingen van de handelsvereniging „Am sterdam". Naar zijn mening zijn deze aanvallen niet zozeer gericht tegen de ondernemingen zelf, als wel tegen de ondernemingswachten, die uit Indone siërs bestaan en die. volgens mr. Rum, wel eens misbruik hebben gemaakt van hun bevoegdheden. Het zou hier, vol gens de Indonesische Hoge Commissaris, dus veten betreffen. Op een desbetreffende vraag deelde hij tenslotte mede, dat hij met de Indo nesische minister van Onderwijs be sprekingen heeft gevoerd over het vraagstuk der Indonesische studenten in Nederland, die door de laatste finan ciële ontwikkelingen, in een moeilijke situatie zijn geraakt. De heer Rum heeft met de minister afgesproken, dat hij in incidentele gevallen (namelijk waar de nood het hoogst is gestegen) financiële hulp zal mogen verlenen aan enkele In donesische studenten. Schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, zei, dat hij begin Juli naar Indonesië zal terugkeren om met de Sultan van Djocja over marine-aangelegenheden te spreken. Hij hoopt aan deze reis een be zoek aan Nieuw-Guinea vast te knopen. In Zuidland op Voorne en Putten Is Maandagavond een zware brand uitge broken in de grote vlasboerderij van de heer C. Arkebout. De gehele boerderij brandde af, evenals een woning die in de nabijheid stond. Vier andere wonin gen werden ernstig beschadigd. Aan de blussingswerfczaamheden werd deelge nomen door de brandweren van Zuid- land. Abbenbroek, Oudenhom, Brielle, Spijkenisse en Rotterdam. Maandagmiddag is in Balgoy bij Nij megen brand uitgebroken in de boer derij van de heer J. Heelsman. Er ver spreidde zich een grote vonkenregen over de omgeving, zodat ook een boer derij van de heer H. Jansen, op 500 me ter afstand gelegen, door het vuur werd aangetast. Beide boerderijen brandden geheel af. De inboedels en een grote hoeveelheid pluimvee gingen verloren- De schade, welke door verzekering wordt gedekt, schat men op f75.000. Op Eerste Paasdag brak te Ankeveen brand uit in de woning van de familie Bos en Ketelaar. Het huis brandde tot de grond toe af. Enig meubilair kon nog gered worden. In Zaandam moest de brandweer uit rukken voor brand in de bakkerij van „De EenHeid". De schade bedraagt hier anderhalve ton. Een verkwister is vaak in kleine zaken gierig. (Eigen bericht) Daar het nog niet mogelijk is geble ken de 5 pet. loonsverhoging te verwer ken in het bezoldigingsbesluit voor het rijkspersoneel, zal aan het overheids personeel ook over het tweede kwartaal 1950 een uitkering worden gedaan van 15 pet. van een maandsalaris. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld dat de kindertoelage voor het overheidspersoneel binnenkort met 5 pet. zal worden verhoogd. Op Donderdag 20 April zullen de leerlin- gen van de Seminaria, Colleges en Juvena ten voor hun jaarlijkse Stille Omgang van het Spui te Amsterdam vertrekken, 's Mor gens om vier uur Lof, waarna de Omgang. Na de Omgang wordt er een plechtige H. Mis gecelebreerd. Wat er overbleef van de brand op Paas-Zaterdag in de broodbakkerij van Coöp. „De Eenheid" te Zaandam. de Een patrouillevliegtuig van de Ameri kaanse marine is Zaterdag met tien man aan boord verdwenen tijdens een oefen- vlucht van Wiesbaden naar Kopenhagen. Het laatste bericht van de machine is in Bremerhafen ontvangen, toen de ma chine de Duitse grens op haar vlucht naar het noorden passeerde. De beman ning bestond uit vier officieren en zes manschappen. Een grote vloot van Amerikaanse mi litaire vliegtuigen, bijgestaan door Zweedse en Deense schepen, heeft gis teren intensief de Baltische zee afge zocht. Het zoeken werd zeer bemoeilijkt door de storm en de woelige zee, maar desondanks werd de zee systematisch door 25 Amerikaanse lange-afstands- toestellen afgezocht. De reddingspogin gen van de Amerikaanse luchtmacht worden gedirigeerd vanaf een speciale luchtbasis bij Kopenhagen. In totaal zijn 200 man luchtmachtpersoneel bij het op sporingswerk betrokken. Een visser van het Zweedse eiland Oeland heeft medegedeeld, dat hij Za terdagavond laat het geluid van ont ploffingen heeft gehoord en bovendien „lichtflitsen" heeft waargenomen. (Van onze verslaggever) Storm en regen hebben er dit jaar voor gezorgd, dat de voor vacantietrips benutte Paasdagen een andere bestem ming hebben gekregen. Duizenden, die er anders een tocht naar de bollenvel den, de boulevards van Zandvoort en Scheveningen, de eerste bloeiende bo men in de Betuwe voor over zouden hebben gehad, zijn deze Pasen thuis ge bleven of zochten bij de haard van maag en buur vergetelheid. Evenwel; zijn dat er tallozen geweest, heel veel anderen hebben alle des hemels weergoden ge trotseerd en ziin er op uitgetrokken. „Het kan niet erger" stond niet in hun vaandel geschreven. Zo moet men de enorme belangstel ling voor de openlucht-bloemententoon stelling „De Keukenhof" te Lisse ver klaren, die vooral veel vreemdelingen Fransen, Belgen, Engelsen trok. Speciale regelingen voor het verkeer moesten getroffen worden. Opstoppin gen waren lang niet zeldzaam. Ook de zeilers zaten niet stil. Een scheepje uit Hoorn raakte zelfs op het IJsselmeer in nood. Een nacht lang voer het met gescheurd zeil rond. Een speciaal gecharterde vissersboot ontdekte, waar het nog net boven water stak de bemanning wist niet hoe te hozen bracht het in veiligheid. De sportenthousiasten men sla er 6e ko lommen sport maar op na lieten zich evenmin onbetuigd. En dat het waar achtig nog wel erger kon, getuigt wel de temperatuur, die te New York werd gemeten. Het vroor er en er viel sneeuw! In Parijs ging het beter. Engel sen zochter er veertigduizend in ge tal hun heil. Vier en twintig uur lang kwamen iedere vijf minuten toeris ten „over". Zelfs stewards en stewar dessen in opleiding moesten op de lijn LondenParijs dienst doen. Drie April begon die uittocht. Er werden 8000 maaltijden tot en met Pasen in de ma chines der B.E.A. genuttigd, honderd en zestig pond suiker en 150.000 belas tingvrije sigaretten gingen er mee heen. In Parijs was het een drukte van be lang. De Nederlandehs, die beweerden, dat het niet erger kon, hebben gedurende deze Paasdagen ongelijk gehad. Het kon wel beter! Wij zijn het in dat op zicht allemaal eens. Zaterdag zijn te Schiphol de ministers Prof. dr. J. van den Brink en L. Götzen uit Djakarta in ons land teruggekeerd. Zoals bekend hebben de 'ministers deel genomen aan de onlangs gehouden unie conferentie in Djakarta. Minister van den Brink verklaarde bij zijn aankomst, dat het in Djakarta ge sloten handelsaccoord, dat tot 1 October aanstaande loopt, in feite een verlenging is van de op de RTC bereikte regeling, die tot 1 Am-il van kracht was. In het komende half jaar zal de ex port van Nederland naar Indonesië 128 millioei gulden bedragen en die van Indonesië naar Nederland 175 mil lioen gulden. Vijftig millioen hiervan komt in mindering op het deficit, dat ontstaan is in het dienstenverkeer. Dit deficit wordt voor twee-derden gefi nancierd uit het door Nederland ver strekte crediet. Voor een derde deel zal de afreke ning geschieden in Indonesische valu ta. De minister merkte op, dat hier mede in principe het voor de oorlog bestaande driehoeksverkeer is her steld. Van de 128 millioen gulden, die Neder land in het komende half jaar naar In donesië zal exporteren, zal 30 millioen bestaan uit textielproducten en 40 mil lioen uit metaalproducten. De agrarische export wordt naar verhouding minder tengevolge van de vermindering van onze troepen. De export van Indonesië naar ons land voor het komende half jaar omvat onder meer 60 a 70.000 ton copra, 30.000 ton palmolie en voor 30 millioen gulden aan tabak. De export van Indonesië naar Europa loopt over een guldensrekening. In de Duitse Staatscourant is een ver ordening gepubliceerd, waarby heffin gen boven de bestaande invoerrechten worden ingesteld. In Nederlandse tuin- bouwkringen heerst hierover grote op winding. Wij aarzelen niet deze heffin gen dodelijk voor onze export naar Duitsland te noemen", aldus een zegs man van het Centrale bureau voor de tuinbouwveilingen. Deze heffingen, die men als vereve ningsbedragen kan beschouwen, be ogen de Duitse bedrijvigheid te be schermen. Speciaal met het oog op de aanzienlijke Nederlandse export van tuinbouwproducten naar Duitsland, maakt men zich over deze nieuwe maatregelen ernstige zorgen. Neemt men bij een koers van de Duit se mark op 90 cent het totaal der invoer rechten en heffingen, dan zou met in gang van 10 April bij voorbeeld 22,5 cent per kilogram aardbeien, 13,5 cent per kg komkommers, 29 cent per kg toma ten tot 15 Juni en nadien, 19 cent per kg moeten worden betaald by invoer in Duitsland. Op spinazie zal 12 cent per kg worden geheven, op sluitkool 7 cent. Betoogd wordt, dat de thans gepubli ceerde lijst van heffingen, die bij de verordening behoort, een voorlopige is. Aangevoerd wordt, dat deze heffingen, die men als invoerbelemmeringen be schouwt, in flagrante strijd zijn met het handelsverdrag van November 1949, waarin liberalisatie van het handelsver keer werd overeengekomen. Een der grootste balletdansers van de laatste tijd, Vaslav Nyinsky, is in een kliniek te Londen, waar hij sedert en kele dagen werd verpleegd, overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1