AMERIKAANSE BOMMENWERPER VRIJ ZEKER DOOR RUSSISCHE JAGERS NEERGESCHOTEN GEEN LANDING VAN FEDERALE TROEPEN OP CELEBES Aziz geeft zich niet over Tot hoofd en hart Amerikaans schip met wapens in de haven van Napels binnengelopen Gevechten te Bandung levenslang geëist wegens moord Moskou protesteert zeer scherp tegen schending van Russisch grondgebied .Het weer. Wijzigingen in Tito's regering Naar groter invloed der Prov. Staten Communisten door aankomst volkomen verrast De honderdduizend Zandvoorts zomercostuum gedemonstreerd VLIEGTUIG ZOU ONBEWAPEND ZIJN GEWEEST Rubberboot gezien Reddingspogingen worden voortgezet Twee ministers afgezet Militair overleg in Djakarta COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BOLIVIA VERBODEN 52 leiders gearresteerd OOK GEEN MOEILIJKHEDEN TE VERWACHTEN IN CHERBOURG Eén dode te Veenendaal Tengevolge van de voedsel vergiftiging KONINKLIJKE FAMILIE VRIJDAG TERUG tCvEE KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN Droevig drama te Capelle a. d. IJssel WOENSDAG 12 APRIL 1950 73ste JAARGANG No. 24740 AMCft:' OPSPOBfNO» ACT! CONCENTRATIE [AM. HUtPTWQEPtNj [DOO« RUSSCN GESIGNALEERD AAC TOESTEL :nhagem: DUtTSL V PELT-PA Een esquadrille van de Sovjetluchtmacht heeft Zaterdag op een Amerikaanse bommenwerper boven Letland het vuur geopend en in Amerikaanse luchtvaart kringen acht men het thans vrijwel zeker, dat de Russen het onbewapende Ame rikaanse toestel hebben neergeschoten, dat sinds Zaterdag met tien man aan boord in het gebied van de Baltische Zee wordt vermist. Het incident werd bekend gemaakt in een scherp gestelde nota van het Sov jetministerie van Buitenlandse Zaken, die werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur Alan J. Kirk en waarvan de tekst als volgt luidt: De regering van de Unie van Socialistische Sovjet-republieken acht het nood zakelijk aan de regering van de Ver. Staten van Amerika het volgende ter ken nis te brengen: „Volgens gecontroleerde gegevens is op 8 April van dit jaar, om 17 uur 39 mi nuten, ten Zuiden van Libava (Libau), een viermotorig militair vliegtuig van het type B-29, een Vliegend Fort, met Amerikaanse onderscheidingstekens waar genomen. Het vliegtuig was 21 kilometer ver doorgedrongen boven het grond gebied van de Sovjet-Unie. Gezien het feit, dat het Amerikaanse toestel steeds verder boven Russisch grondgebied doordrong, steeg een eskader Russische ge vechtsvliegtuigen van een nabijgelegen vliegveld op en eiste, dat het Amerikaan se toestel op het vliegveld zou dalen. Het Amerikaanse toestel liet niet alleen na aan dit verzoek te voldoen, doch opende het vuur op de Russische vliegtuigen. Dientengevolge zag een der voor ste gevechtsvliegtuigen zich gedwongen het vuur te beantwoorden, waarna het Amerikaanse toestel dc richting van de zee koos en verdween. De Russische regering protesteert hiermede krachtig bij de regering van de Ver. Staten tegen deze grove schending van de Russische grens door een Ame rikaans militair vliegtuig, die tegelijkertijd een ongehoorde schending 'van de elementaire regels van het .internationale recht is." dat de Amerikaanse piloot geen ant woord kon geven op de Russische order te landen. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine verklaarde, dat marine-pa- trouille-vliegtuigen strikte orders heb ben op een afstand van tenminste der tig kilometer van de Russische territori ale grenzen te blijven. Bovendien mogen deze toestellen, wanneer ze zich nabij Russisch gebied bevinden, geen wapens aan boord hebbem Deze orders zijn enige tijd geleden doort admiraal Richard Co- nolly, opperbevelhebber der Amerikaan se vlootstrijdkrachten in het Oostelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan en in de Middellandse Zee, uitgevaardigd. Een diplomatieke zegsman te Wash ington deelde mede, dat Libau dc grootste Russische marinebasis in de Oostzee is en dat de belangrijkste een heden van de Russische Oostzeevloot daar zijn gestationneerd. Hij deelde verder mede, dat de marinebasis Libau strikt geheim is en dat daarom handels- scheepvaart op en nabij Libau niet is toegestaan. De Russen hebben in en nabij Libau na de tweede wereldoor log zeer grote militaire werken aange legd. De luchtmacht in Washington deelt mede niets vernomen te hebben over een treffen van verschillende vliegtui gen boven Littauen op Zaterdag. Er wordt op gewezen, dat de bemanning van een vliegtuig, dat contact zou heb ben gehad met Russische vliegtuigen dit terstond gemeld zou hebben en ze ker wanneer door die vliegtuigen scho ten gewisseld zouden zijn. De enige mo gelijkheid is, dat het betrokken vliegtuig is neergeschoten en niet meer in staal is geweest het te melden. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde gisteravond commentaar te le veren op de Russische nota voor de tekst nauwkeurig was bestudeerd. Een der juridische kwesties in de zen vormt in Amerikaanse ogen dc status van Letland. Volgens het Rus sische bericht had het incident boven Letland plaats. Letland werd in 1940 De Amerikaanse luchtmacht in Wies- baden, de basis waarvan de Privateer opsteeg, verklaarde, dat dit vliegtuig het enige Amerikaanse vliegtuig was dat Zaterdag in de buurt van de Bal tische Zee gevlogen heeft. De vermiste Privateer steeg Zaterdag om twaalf uur op van het vliegveld bij Wiesbaden voor een vlucht naar Kopenhagen. Om half drie berichtte het toestel per radio, dat het boven de Duitse kust vloog bij Bre merhaven en daarna werd het radiocon tact verbroken en niet meer hersteld Zondag gelastte de luchtmacht, nadat bekend geworden was, dat het vliegtuig waarschijnlijk geen brandstof genoeg bij zich had. een onderzoek, dat vanaf dat ogenblik zonder pauze is voortgezet. De verkenningsvliegtuigen durven zich ech ter niet te dicht onder de kust van Let land te wagen. De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten deelden mede, dat een lid van de beman ning van het vermiste marinetoestel, die de vlucht niet had meegemaakt, gezegd had, dat het toestel niet bewapend was Er waren geen wapens of munitie aan boord. Hij was echter van mening, dal een der officieren een dienstpistool bij zich had. Het type vliegtuig waarvan in de Russische nota wordt melding gemaak' en de Privateer, die rioor" de Ameri kaanse luchtmacht wordt vermist, ver schillen wel van elkaar. Beide vliegtui gen zijn weliswaar uitgerust met vier motoren. maar de B-29 is groter. Boven lid11 'V?115 van de bommenwerper fl rlle van de Privateer en zijn uU^ andere wijze aan de romp bevestigd. De Privateer is de marineversie van de B-24. Amerikaanse luchtmachtauto riteiten wijzen er op, dat de Russische piloten, die niet vaak een Amerikaanse B-29 hebben gezien, zich gemakkelijk kunnen vergissen. Voorts wordt er op gewezen, dat de radio van de Privateer waarschijnlijk buiten werking was, zo Een Amerikaans opsporingsvliegtuig heeft vanmorgen om tien uur een rub berboot, een reddingscostuum en ver schillende andere voorwerpen zien drijven op 40 a 50 mijl ten Noord-Oosten van het Deense eiland Bornholm in de Oostzee, zo deelde het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa vandaag mede. Het vliegtuig meldde niet of enig teken van leven werd opgemerkt. Deense schepen en een Catalina-vliegboot zijn vertrokken naar de plaats, waar de rub berboot is gezien. door Sovjet-troepen bezet en bij de Sovjet-Unie ingelijfd. Amerika heeft Letland nooit als Sovjet-gebied er kend. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide „geen commentaar" op de vraag of Amerika Letland als Sovjet-gebied beschouwt. In andere kringen echter verklaart men, dat de V. S. de tegen woordigheid van de Letlandse gezant te Washington nog steeds officieel erkennen. Er is nog geen commentaar van het Witte Huis. Te Londen is men niet geneigd een ernstig diplomatiek incident tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te verwachten, als gevolg van het Russi sche protest. Men is van mening dat aan 't protest geen diepergaande betekenis behoeft te worden gehecht dan een openlijke waarschuwing aan de Westerse mogend heden om weg te blijven van Russisch grondgebied. Intussen blijven een dertigtal Ame rikaanse vliegtuigen vanaf het Kopen- haagse vliegveld Kastrup zoeken naar de vermiste Privateer. Ook Deense en Zweedse schepen nemen aan de speur tocht deel. Er zijn enkele berichten binnengekomen, dat men Zaterdagmid dag 30 km ten Zuiden van Kopenhagen een explosie heeft gehoord. Het zoeken naar de „Privateer" zal worden voortgezet, zolang een mens op DE AMERIKANEN ZOEKEN DE VERMISTE LIBERATOR een reddingsvlot kan blijven leven, zo heeft kapitein L. E. Curdens van het zevende Amerikaanse reddingseskader medegedeeld. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat het enige doel van het eskader is de beman ning van het vermiste vliegtuig te vin den en herhaalde de tegenspraak van geruchten, dat het opsporingswerk met militaire oogmerken geschiedde. Amerikaanse bommenwerpers tanken op het Deense vliegveld Kastrup, tijdens de rusteloze nasporingen naar het verdwenen toestel. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 5.4919.33 Maan: 4.5615.23 Joegoslavië heeft gisteren een ingrij pende wijziging in de regering bekend gemaakt. Twee ministers van de oude regering zijn ontheven van hun func tie. Tegelijkertijd zijn zes ministeries opgeheven en vervangen door „raden" met voorzitters, die lid van het kabinet rijn. Jakob Blaze vu. tot dusver federaal minister voor 'de staatsaankopen, en Josip Cazi vroeger federaal minister Voor de lichte industrie, zijn van hun functie ontheven. Er zijn geen federale troepen, afkomstig van de „Waikelo" en „Bontekoe", op Celebes aan land gegaan en Aziz heeft zich niet overgegeven. Verder zal hij niet naar Djakarta gaan. Dit zijn de laatste berichten over de toestand in Makassar, waarover gisteren zoveel onjuiste berichten over de telexmachines ratelden. Mi nister-president Hatta heeft hedenmorgen officieel tegengesproken, dat er troe pen der V. S. I. op Celebes geland zouden zün en de minister van Voorlichting der V. S. I., Mononutu, heeft tegenover journalisten zijn spjjt betuigd over de verkeerde voorlichting van zijn departement. stand te maken. Morgen zal hef derde ultimatum aan Aziz aflopen, maar hy heeft met stelligheid verzekerd niet de weg naar Canossa te gaan. Zou hij zich naar Djakarta begeven, dan wacht hem daar een proces voor een militaire rechtbank. Makassar wordt nog steeds gecontro leerd door de troepen van Aziz, die zes dagen geleden de coup verrichtte. De gevangen genomen federale soldaten zjjn vrijgelaten, maar hun wapens zijn niet teruggegeven. In de stad heerst een on behaaglijke wapenstilstand. De regering van O.-Indonesië tracht nog steeds zon der bloedvergieten een einde aan de op- De misverstanden van gisteren zijn veroorzaakt door een verkeerde uitleg van enige toezeggingen van Aziz door lt.-kol. Mokoginta, die naar Djakarta seinde, dat Aziz voor de eisen van de regering der V.S.I. gecapituleerd was. De Sultan van Djocja. die minister van Defensie is, deed aoor de radio medede ling van deze „capitulatie", waardoor de verwarring ontstond. Op het ministerie van Defensie te Djakarta zijn hedenmorgen besprekin gen begonnen tussen de minister van Defensie der VSI, de waarnemend chef staf van de APRIS (federale leger) ko lonel Simtupang, de commandant van der Nederlandse troepen luit.-generaal Buurman van Vreeden en de voorzitter van de sectie defensie van de volksver tegenwoordiging der VSI. Deze bespre kingen gingen over eventuele militaire maatregelen, die in verband met de si tuatie te Makassar zouden moeten wor- y """""w "°or de Amerikaanse Luchtmacht is een grote serie Douglas C-124A transport- ileQtuigen in aanbouw, bestemd voor zowel het vervoer van goederen als van oepen. De romp is in twee dekken verdeeld en de toegang tot het benedendek vj-a de rompneus, die voorzien is van twee grote openslaande deuren. Tegelij- oVh rnet het opengaan van deze deuren wordt een laadbrug naar buiten riirt ac'lt' waardoor vrachtauto's en andere voertuigen naar binnen kunnen jaen. Deze vliegtuigen zijn zo groot, dat zij de zwaarste types tanks-kunnen meenemen. De Boliviaanse regering heeft giste ren de communistische partij en haar mantelorganisaties verboden. Bovendien zijn 52 leiders van de partij, waaronder drie Russen, gearres teerd. De Boliviaanse regering verklaarde op 26 Maart, dat zij een communistisch complot had opgerold, dat onder leiding stond van „een hoge Russische militaire chef" en Franse communistische agen ten. j Maak plannen voor morgen als het werk van heden gedaan is. J den genomen. Aan deze bespreking na men ook deel Hatta, dr. Hirschfeld en de chef-staf van de Nederlandse troe pen, generaal-majoor D. R. A. van Lan gen. In Makassar heerst een onbehaaglijke wapenstilstand. De federale regering tracht nog steeds zonder bloedvergieten een einde aan de opstand te maken. Morgen zal het derde ultimatum aan Aziz aflopen. Deze heeft met stelligheid verzekerd, dat hjj niet naar Djakarta zal gaan. De VSI heeft vandaag aan twee kor vetten opdracht gegeven van de basis van Surabaja naar Makassar te gaan, aldus werd door het ministerie van Voorlichting bekend gemaakt. oe schepen zijn de „Radjawali" en „Ban- teng", die kort geledén door de Neder landse marine overgedragen werden. Antara bericht, dat Maandagavond ge vechten tussen Nederlandse en Indone sische soldaten zijn uitgebroken te Ban dung, maar dat nog geen duidelijk beeld van de situatie aldaar kon worden verkregen. Een Indonesische soldaat zou zijn ge sneuveld en een zou zijn gewond. Ook aan Nederlandse zijde zou één dode gevallen zijn. Van het Deens vliegveld Kastrup uit worden onderzoekingen gedaan naar het Amerikaanse vliegtuig, dat tijdens een oefenvlucht naar Skandinavië spoorloos is verdwenen. Het toestel is van het type Lockheed „Privateer". Links: Aan de hand van een kaart worden de onderzoekingspogingen gere geld. Midden: Van Bullat-tofta, Zweden, uit wordt contact onderhouden met de ingeschakelde vliegtuigen. Rechts: Parachutes met voedsel worden klaar gemaakt voor de bemanning van het verdwenen vliegtuig, wanneer dit eventueel in een moeilijk bereikbaar gebied een noodlanding zou hebben moeten maken. Het Amerikaanse vrachtschip „Exilo- na", het eerste schip, dat Amerikaanse wapens in het kader van het Atlantische Fact naar ItaliO brengt, js de haven van Napels binnengelopen. De politie heeft in de haven strenge veiligheidsmaatrege len getroffen. Het schip heeft houwitsers, veldge schut en kleine wapens aan boord. Met de lossing is onmiddellijk begonnen. Alles is rustig in de stad, zo wordt van de zijde der politie gemeld. De Napoli- laanse havenarbeiders hebben kort ge leden al bekend gemaakt, dat, indien hier wapenschepen zullen aankomen, zij die zouden lossen, ook al zou van com munistische zijde agitatie worden ge voerd. De aankomst had de communisten kennelijk volkomen verrast en daarom waren er ook geert demonstraties toen het schip meerde Zodra hij de aankomst van de Exilo- na" in Napels vernam brak Palmiro De vermoedelijke voedselvergiftiging geconstateerd in het gezin Van Dijk te Veenendaal, blijkt van ernstige aard te zijn. Men veronderstelt, dat de oorzaak gezocht moet worden in het gebruik van hoofdkaas en van een worstje, af komstig van een huisslachting te Ach terveld. Ook hier zijn twee gevallen van een dergelijke vergiftiging geconsta teerd, evenwel van klaarblijkelijk minder ernstige aard; Dinsdagmorgen is de vrouw uit het gezin Van Dijk, oud zestig jaar, die ook aan suikerziekte lijdende was, over leden. De toestand van het gezin On derstal, dat een week geleden in ver band met vermoedelijke voedselvergif tiging naar het Arnhemse ziekenhuis werd overgebracht, wordt redelijk wel geacht. Waarschijnlijk kunnen man en vrouw en de zeven kinderen in de loop van de volgende week naar hun huis terugkeren. De Koningin. Prins Bemhard en de twee oudste Prinsessen zullen deze week hun verblijf in de Franse Alpen beëindi gen. De Koninklijke Familie is voorne mens a.s. Vrijdag naar Nederland terug te keren. Dinsdagmiddag waren twee kinderen de 12-jarige F. Stuifmeel en de 13-ja- rige C. A. Knuit uit Breda aan het spe len op de bergen bij Seters in de ge meente Oosterhout. Er schijnt zich een aardverschuiving te hebben voorgedaan waardoor de kinderen onder het zand bedolven raakten. Hun lichamen wer den levenloos aangetroffen. 12 October 1949 speelde zich in Capelle aan de IJssel een drama af. waarvan een 30-jarige vrouw J. van L._O het slachtoffer is geworden. Die dag was zij met haar tweejarig kind op bezoek ge gaan bij de ouders van haar echtgenoot, de 29-jarige los-werkman C. v. L. Deze werkte als knecht aan boord van een schip. Hij was die dag van Gennep te Capelle kan de IJssel teruggekeerd en op weg van Rotterdam naar zijn huis zag hij zijn vrouw en kind. Thuis ge komen begaf hij zich omstreeks vier uur naar de slaapkamer, die op de boven verdieping van een huis aan de Nijver heidsstraat is gelegen. Tot acht uur bleef hij boven. Enige malen had hij zijn 76-jarige tante, bij wie hef echtpaar inwoonde, de vraag toegeroepen, of zijn vrouw reeds thuis was, wat deze tante echter ontkennend beantwoordde. Daarop ging hij naar beneden, haalde een ontbijtmesje uit de kast en liep het huis uit. Korte tijd daarna kwam hij met zijn vrouw en kind thuis en zij' gingen naar dé slaapkamer, waar zij tot ongeveer negen uur bleven praten. Met de woorden: „Jantje, ik ga nog even de konijnen toedekken", verliet hij het huis, zijn vrouw op de slaapkamer ach terlatend. De oude tante, die op haar roepen de vrouw niet hoorde antwoor den, ging in de slaapkamer kijken en daar kwam zij tot de ontstellende ont dekking, dat de vrouw door messteken in de hals van het leven was beroofd. Verdacht van deze misdaad had zich de 29-jarige C. van L. Dinsdagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank te ver antwoorden. Bij het verhoor van de man kwam naar voren, dat de verhouding tussen man en vrouw niet slecht was. Ver dachte vertelde, dat hij zich erg kwaad had gemaakt, omdat zijn vrouw nooit eens een half uurtje tijd voor hem had, maar wel uren naar zijn ouders ging. Bovendien was hij gebelgd, omdat het kindje, dat door zijn vrouw was thuis- gelaten, huilde. Verder gaf hij toe, dat, toen hij naar beneden liep hij al wist een mes te zullen halen. Hij verklaarde van mening te zijn geweest, dat als zijn vrouw geen tijd voor hem had het dan maar helemaal afgelopen moest zijn. Dr. J. J. Visser, waarnemend direc teur-geneesheer van de psychiatrische inrichting „Maasoord", die als getuige- deskundige optrad, had met de direc teur van deze instelling een rapport over verdachte, die volgens hem een epilepticus is, samengesteld. Volgens het oordeel van deze doktoren zou het goed zijn als verdachte gedurende lange tijd uit de maatschappij werd verwij derd. De Officier van Justitie eiste wegens moord levenslange gevangenisstraf. Uit spraak 26 April. Togliatti. de leider van de Italiaanse communisten, zijn vacantie op Capri af en vertrok in allerijl naar Rome om daar overleg te plegën met de leden van het hoofdbestuur van zijn partij. De communistische arbeiders te Na pels zijn vanmorgen een algemene sta king van acht uur begonnen op bevel van de plaatselijke commu nistische vakbondleiders, die gister avond tijdens een spoedvergadering dit besluit genomen hebben. Volgens de eerste berichten boycotten de niet- communistische arbeiders de staking. In veel fabrieken vindt het werk nor maal doorgang. Trams en autobussen rijden. De Italiaanse regering heeft bekend gemaakt, dat verzet tegen het lossen van wapenvoorraden zal worden be schouwd als hoogverraad. Het 8000 ton grote Amerikaanse schip „Zimporter" wordt Donderdag in de Franse haven van Cherbourg verwacht met een lading van ongeveer 600 ton Amerikaanse wapens. De eerste lading, welke in Frankrijk aankomt, bestaat uit enige grote stuk ken veldgeschut en een partij geweren. Er worden weinig moeilijkheden met het lossen verwacht, daar ook de haven arbeiders, die in het communistische vakverbond C. G. T. georganiseerd zjjn, bjj stemming besloten hebben geen ge hoor te geven aan de bevelen van het hoofdkwartier om de wapenleveranties te boycotten. Vierhonderd bootwerkers, leden van de C.G.T., hebben gisteravond in enkele van de voornaamste straten van Bor deaux slag geleverd tegen evenveel leden van de republikeinse garde en der plaatselijke politiemacht. Vier bootwer kers werden gearresteerd. Aan beide zijden werden verscheidene strijders gewond. De oorzaak van de wanordelijkheden was het verzenden van oorlogsmateriaal naar Indo-China, waartegen de bootwer kers wilden protesteren. In de 509de Staatslotery, vijfde klasse- veertiende iyst is de prijs van f 100.000 gevallen op lot no. 11653. (Van een bijzondere medewerker) e Provinciale Staten zijn de door de kiezers aangewezen vertegen woordigers. gekozenen des volks. Wat >s hun taak? Hun taak is dc pro vincie te besturen. Als dat werkelijk hun taak is. dan doet de vraag naar de in vloed der Statenleden op het bestuur der provincie, tot welke vraag wij ons vandaag willen beperken, wel zeer ver wonderlijk aan. Toch is er voor die vraag wel degelijk grond. In ons provinciaal bestuursorganisme is. gelijk bij de gemeentebesturen, ge stalte gegeven aan een dagelijks bestuur, dat bij de gemeente de naam draagt van College van Burgemeester en Wethou ders en bij de provincie genoemd wordt College van GedeputeerdeStaten. Dit dagelijks bestuur, dit College van Gedeputeerden, neemt in feite de be stuurstaak waar. Wel worden deze Gedeputeerden in de uitoefening van een belangrijk deel van hun bestuurstaak geobserveerd door de Provinciale Staten, maar deze obser vatie heeft in de regel slechts repres sieve en geen preventieve betekenis. De controle achteraf is meer van toepassing dan het geven van richtlijnen vooruit. Het is begrijpelijk, dat deze toestand, waarbij in de bestuurstaak der provincie slechts zo n gering aandeel gereserveerd is voor de Provinciale Staten, niet in overeenstemming is met wat volgens ons democratisch stelsel gezonde volks invloed vraagt. Vandaar, dat in menige kring het streven kenbaar is geworden om aan deze verouderde toestand een einde te maken, ook al zal dit gepaard moeten gaan met wijziging van op deze materie betrekking hebbende wetten en voor schriften. Een van de wel zeer verouderde be palingen is, dat de Staten per jaar slechts tweemaal mogen bijeen komen in zit tingen, die gemeenlijk enkele dagen plegen te duren. Voor het houden van buitengewone zittingen is de vooraf gaande goedkeuring van de Koning nodig. Dit sporadisch vergaderen be perkt de Staten in de vrije ontwikkeling en ontplooiing hunner bestuurstaak. Het veroorzaakt tevens, dat de Statenleden weinig gelegenheid vinden om hun inte resse in de toch werkelijk zeer belang rijke taak van het provinciaal bestuur te tonen. Dit verouderde voorschrift dient te worden vervangen door een regeling, waarbij de bevoegdheid tot het bijeenroepen der Staten in handen ge legd wordt van de Commissaris en/of van de Gedeputeerde Staten. Ook aan een nader aan te geven aantal Staten leden (b.v. 1/10 van het geheel) moet het recht verleend worden een verga dering aan te vragen, welke aanvrage dan binnen redelijke termijn dient te worden ingewilligd. De Provinciale Wet in haar huidige redactie rept met geen woord over de instelling of het bestaan van Commis sies van advies of van bijstand, zoals die krachtens de Gemeentewet in het ge meentelijk organisme wel worden aan getroffen. Deze leemte in de provinciale wetgeving dient zo snel mogelijk te worden aangevuld. In sommige provincies, met name ook in de provincie Noord-Holland, heeft men, ook al spreekt de Provinciale Wet zich ten deze in het geheel niet uit, toch een regeling getroffen, waarbij kon wor den voldaan aan de behoefte aan bij stand door Statencommissies op alle ge bieden, waar deze behoefte zich duide lijk manifesteerde. De ontwikkeling in Noord-Holland heeft successievelijk het aanzien gegeven aan een Commissie van Bestuur voor de provinciale ziekenhui zen, aan een Raad van Toezicht op de bedrijven (P.E.N, en P.W.N.), aan een Waterstaats- en Wegencommissie en aan een Commissie van Advies voor de Econ. Techn. Dienst. De ervaring met deze commissies is onverdeeld gunstig en wekt tot navol ging. Onze Katholieke Statenleden in Noord- Holland zullen gaarne op de ingeslagen weg voortgaan. Hunne collega's in andere provincies kunnen zich, voor zover nodig, spiegelen aan hun voorbeeld. Zandvoort zoekt weer naar een nieuwe kleder dracht, die door de inwoners van de badplaats in het seizoen gedragen zou kunnen wor den. De oude dracht is practisch geheel verdwenen, omdat zij niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. De stichting „Touring Zand voort" heeft nu een prijsvraag uitge schreven voor een fleurig Zandvoorts costuum en gister avond- paradeerden de inzendsters met haar modellen voor de jury. De eerste prijs kreeg ontwerp „Delescant", 'n ont werp van F. C. W. Schelde. De draag ster mej. Boekhout werd gefeliciteerd door mej. Batels, die het oude Zand- voortse costuum droeg. Een imitatie van het vissersvrou wenkapje is voor de dag gekomen en de rok is aanmerkelijk korter. In een stampvolle zaal van „Mono- pole" demonstreerden Dinsdagavond twintig Zandvoortse meisjes het ont werp van een Zandvoorts zomercos tuum. De jury, onder voorzitterschap van jhr. dr. J. C. MoIIerus, had een moeiiyke taak om ui| deze inzendingen een keuze te doen en jhr. Mollerus gaf daaraan uiting toen hy het woord nam om de uitslag bekend te maken. Spr. wees er op, dat geen enkele in zending geheel voldoet aan de eisen welke de stichting „Touring Zandvoort" aan het zomercostuum had gesteld. De eerste prijs werd toegekend aan F. C. W. Schelde te Zandvoort met een cos tuum in de Zandvoortse kleuren, blauw geel, dat gedragen werd door mej. G. J. Boekhout. De rok was geel met een met haringmotieven bedrukte blauwe rand, een jakje van blauw rip-fluweel en gecompleteerd door een blauwe sjaal bedrukt met Zandvoortse motieven. De motieven werden gemaakt in linoleum- druk, vervaardigd door de kunstinrich ting „De Pluvier", van de dames Jan sen en Slootjes, die hiermede een suc cesvol debuut maakten. Veel bijval oogstte een trio dat onder het motto „Kitanco" uitkwam. Een al lerliefst klein meisje vergezeld door twee jongedames, in de Zandvoortse kleuren gekleed, met zonnebrillen en strohoeden op en de zomerse impressie voltooiend door mandjes met bloemen. De dreumes hield een toespraakje tot burgemeester Van Fenema en huldigde hem met een ruiker bloemen. De stichting „Touring Zandvoort" kan op een uitnemend geslaagde avond terugzien. Het bestuurslid, de heer Lon- gayroux, nam hiertoe het initiatief en met zijn collega. <^e heer Tates heeft hy gezwoegd om deze wedstrijd te doen slagen. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1