Van vermiste Amerika anse bommenwerper nog geen spoor gevonden VLIEGTUIG AANGEKOMEN IN DJAKARTA ZONDER AZIZ NEDERLANDSE PELGRIMS UIT ROME TERUG "J Zweden protesteert tegen vliegen boven Zweedse marinebasis m Hl 1000 man onder zijn bevel KONING LEOPOLD WENST STABIELE PARLEMENTAIRE REGERING Tot hoofd en hart DE FINANCIËN Amsterdammer ging met autobus op stap DRUMBAND VOOR APELDOORNS GARNIZOEN .Het weer Terugkeer van de koning voorwaardelijk Moe van indrukken, ontroeringen en van zes en dertig uur onafgebroken sporen Herinneringen, die men zwijgzaam verwerkt der provincie v Pokken te Surabaja DONDERDAG 13 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24741 V.S. wachten met antwoord op Russische nota KARDINAAL MINDSZENTY NAAR RUSLAND GEBRACHT DEMONSTRATIE IN NAPELS MISLUKT Schip met wapens reeds gelost Tass maakt opmerkingen Wegenwacht moest er aan te pas komen Aangeboden door burgerij Begin Juni eerste nieuwe haring Haai aangespoeld Hyacinten Zondag in volle bloei? Kabinet-Eyskens komt vermoedelijk opnieuw aan het bewind VAN ZEELAND PLOTSELING NAAR DE KONING Acht en dertig gevallen met dodelijke afloop FOCKEMA ANDREAE WEER NAAR DJAKARTA BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF cents per millimeter hoogte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Een twintigtal Amerikaanse vliegtuigen heeft gisteren de gehele dag weer tevergeefs gezocht naar het boven de Oostzee vermiste Privateer-vliegtuig, Waarvan sinds Zaterdagmiddag niets meer is vernomen en dat mogelijk be trokken is geweest bij het incident bij Libau, waarover in de Russische pro testnota van Dinsdag wordt gesproken. De bemanning van een der reddings- Vliegtuigen meende gisterochtend ten Noorden van het Deense eiland Bomholm een omgeslagen reddingsvlot te hebben ontdekt, waarop zich een rubberpak, ®en z.g. exposure suit, bevond, doch volgens de bemanning van een Deense Ca- talina-vliegboot, die later een onderzoek instelde, betrof het hier een boei, die door de Russen gelegd was op de plaats waar zjj op de Duitsers buitgemaakt toosterdgas in zee hadden gestort. Later meldden de inzittenden van een Amerikaanse B17, dat zij gele voor- Werpen in zee hadden waargenomen, die zich gedeeltelijk onder water bevon den. Zij achtten het mogelijk, dat men te doen had met uitrustingsonderdelen van een vliegtuig. De zee rondom de voorwerpen was over een afstand van 16 kilometer met olie bedekt. Later op de avond meldde een Deense vissersboot penter, dat zij een lange gele kist had opgepikt van het type, dat de vissers ge bruiken om hun aas te bewaren. Mogelijk heeft men hier te doen met de voor- Werpen, die het Amerikaanse vliegtuig heeft gezien, doch vandaag zal een nader onderzoek worden ingesteld. toesteilen strikte orders hebben gekre gen alleen boven zee te vliegen. Bij het afzoeken van de Oostzee naar de ver miste Amerikaanse bommenwerper ko men sommige Amerikaanse toestellen echter dicht in de buurt van de Zuide lijke punt van Zweden, waar deze vlootbasis ligt. De Zweedse regering heeft gisteren Formeel bij de Amerikaanse ambassade Stockholm geprotesteerd tegen vluch ten van Amerikaanse vliegtuigen hoven Zweedse marinebasis. De vliegtui gen, waarop het Zweedse protest be trekking heeft, maken deel uit van de groep reddingsvliegtuigen, die zoekt baar de „Privateer". Het protest was Vervat in een brief, die op de Ameri kaanse ambassade werd afgegeven. In d,t schrijven werd gezegd, dat men de aandacht van de ambassade wenste te vestigen op het feit, dat Amerikaanse Vliegtuigen Zondag en Maandag over de "Weedse marinebasis Karlskrona had- *ten gevlogen. Het Zweedse ministerie Van Buitenlandse Zaken was zich even- Wel bewust, dat de omstandigheden om te vliegen op die twee dagen slecht Waren. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade deelde mede, dat de ambassade er bij het begin van het zoeken naar het vermiste vliegtuig de Zweedse luchtmacht op attent had ge maakt, dat Amerikaanse vliegtuigen misschien zonder opzet binnen de Zweedse territorriale grenzen zouden vliegen. De Zweedse luchtmacht had de ontvangst van deze mededeling beves tigd en de ambassade had aangenomen, bat de Zweedse autoriteiten tevreden waren gesteld. Karlskrona, een stad van 30.000 inwoners, is Zwedens grootste marinebasis. Het overvliegen van dit gebied is zelfs aan Zweedse verkeers vliegtuigen verboden. De Amerikaanse kapitein Jack Kling- ier die de operaties boven de Oostzee leidt, verklaarde, dat de Amerikaanse Van gezaghebbende Vaticaanse zijde Wordt gemeld, dat Kardinaal Mindszenty onlangs uit de Hongaarse gevangenis waarin hij was opgesloten, naar de Sovjet-Unie is overgebracht. Het is de gewoonte van Moskou om hooggeplaat ste politieke figuren uK de satelliet staten, die niet ter dood veroordeeld zjin. weg te voeren, aldus deze bron. Te Napels heeft slechts twintig procent Van de arbeiders gehoor gegeven aan de communistische oproep tot staking, die was uitgevaardigd uit protest tegen het lossen aldaar van de eerste, voor Italië bestemde Amerikaanse wapens. be marinewerven van Castellamare dl Stabia, aan de Golf van Napels, heeft een botsing plaats gevonden tussen sta kers en niet-stakers, waarbij vijf perso nen licht werden gewond. De politie ver spreidde de menigte en verrichtte ver scheidene arrestaties. Het Amerikaanse vrachtschip „Exilo- »a" is naar Triëst doorgevaren, na de eerste zending Amerikaanse wapens in recordtijd in Napels gelost te hebben. Te Rome vergaderde Palmiro Togliatti, de leider der Italiaanse communistische Partij, met de 42 leden van het partijbe stuur (de centrale commissie). De com munisten bespraken de strategie van hun „zomer-campagne" tegen het verle den van economische en militaire hulp boor de Verenigde Staten aan Italië. Na afloop werd een lang rapport van sena tor Scoccimarro gepubliceerd, waarin geen enkele maal gezinspeeld werd op be aankomst van Amerikaanse wapenen. Wel oefende Scoccimarro heftige cri- tiek uit op premier De Gasperi en diens Politiek die naar zijn zeggen geleid werd boor het Amerikaanse imperialisme en be kerkelijke hiërarchie. De Zweedse nota volgde op een Tass- bericht dat Amerikaanse vliegtuigen, die aan het zoeken naar de vermiste bommenwerper deelnamen, toestemming was gegeven over Zweeds grondgebied te vliegen, met inbegrip van belangrijke strategische gebieden. Tass schreef over deze aangelegen heid: „Met schending van de Deense natio naliteit, komen Amerikaanse militaire vliegtuigen zonder voorafgaande ken nisgeving op een Deens vliegveld aan. Onder voorwendsel naar een vermiste bommenwerper te zoeken, heeft de Amerikaanse luchtmacht een aanzienlijk aantal militaire vliegtuigen in het ge bied van de Baltische Zee geconcen treerd. De Amerikaanse republikeinse se nator Styles Bridges heeft er gisteren bij de Verenigde Staten op aange drongen gewapende vliegtuigen op patrouille te zenden in het Oostzeege bied. Bridges zeide in de Senaat dat de Sovjet-luchtmacht een verraderlijke aanval had gepleegd op een Ameri kaans toestel en het in koelen bloede had neergeschoten. Tezelfdertijd wordt uit Amerikaan se militaire kringen vernomen dat de hoogste militaire autoriteiten ook het plan huldigen de patrouillevliegtuigen te bewapenen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, verklaar de gisteren op zijn persconferentie, dat hij over meer inlichtingen moet be schikken voordat hij op de Russische protestnota kan antwoorden. In de Wieringermeer bij Slootdorp werken vele arbeiders uit Amsterdam in de D.U.W. Ze worden elke dag naar hun werk gebracht met een bus van de fa. Slijkerman uit Oude Niedorp. Het voertuig blijft dan aan de kant van de weg staan om te dienen als schaft- en schuilgelegenheid. Het komt bij de D.U.W. in de Wie ringermeer wel eens voor, dat een ar beider van het terrein wordt gestuurd wegens wangedrag. Ook v. d. B. viel ait lot ten deel. Hij wandelde naar de bus, stapte binnen en begon zich te ver velen. Daarom startte hij de motor en reed weg. Bij de Hoornse brug stopte hij om een paar lifters mee te nemen en snorde toen weer voort over de auto straatweg. In de buurt van Hoorn was de pret echter uit, want de benzine was op. V. d. B. begreep echter niet wat de oorzaak kon zijn, dat de wagen niet ver der wilde en dus toog hij met ondes kundig oog, en onvaardigc hand aan het knoeien. Hij bracht het zelfs zó ver, dat de versnellingshandle afbrak. Een wegen wacht werd gereguireerd, maar deze vertrouwde de affaire niet en waar schuwde de politie. Toen kwam spoedig een eind aan de rit van de Amsterdam mer. (Van onze correspondent) Op het exercitieterrein van de Koning Willem Ui-kazerne in Apeldoorn heeft burgemeester mr. A. L. des Tombe Woensdagmorgen de instrumenten voor de drumband van het Apeldoomse gar nizoen namens een comité uit de bur gerij aan de garnizoenscommandant luit.- kol. N. D. Nammensma, commandant van het depot der Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn, officieel overgedragen. Dit geschiedde voor het front van de troe pen van het depot, die onder commando van luit.-kol. G. J. W. Gelderman ston den aangetreden. Op de rechtervleugel dezer troepen stond de nieuwe drum band opgesteld. De drumband van het wapen der Kon. Marechaussee, die 28 manschappen telt. bestaat uit acht tamboers, twee pauke- nisten, een overslagtrommelaar, zestien trompetters en een tamboer-maitre. Met goedkeuring van de minister van Oorlog is het personeel der drumband in don kerblauwe uniformen gestoken, welke een schenking van het landelijke comi té Ceremonieel Tenue voor dè Konink lijke Marechaussee zijn. Burgemeester mr. A. L. des Tombe liet in zijn rede uitkomen, dat de geste van de Apeldoornse burgerij spontaan was opgeweld na een parade van het garni zoen, dat zich met een plaatselijk mu ziekcorps had moeten „behelpen", om dat het geen eigen corps bezat. De garnizoenscommandant luit.-kol. N. D. Nammensma dankte voor de schen king. Naar kol. W. Kist mededeelde heeft het pas door de minister goedgekeur de landelijke comité Ceremoniële Koninklijke Marechaussee, dat de uni formen voor de nieuwe drumband schonk, zich ten doel gesteld een es- cadron van dit wapen van de donker blauwe ceremoniële tenue te voorzien, hetgeen door bijdragen van particu lieren bekostigd zal worden. Voorzit ter van het ere-comité voor dit doel is mr. W. H. Fockema Andreae, Staats secretaris van Oorlog, en voorzitter van het werkcomité kol. W. Kist, chef van de staf van het Wapen der Kon. Marechaussee. 's Middags maakten de drumband en het muziekkorps van het Regiment Stoottroepen met de drie opleidingses- cadrons onder grote belangstelling een mars door Apeldoorn. VS Luchtfoto van de dokken der N.D.S.M. te Amsterdam, waar momenteel de laatste hand wordt gelegd aan de eerste revisie van de „Oranje" sinds de oorlog. Maandag gaat het schip weer naar de etablissementen van de Mij. Nederland Aziz heeft geweigerd naar Djakarta te komen. Hedenochtend te 10.30 uur kwam het extra-vliegtuig uit Makassar aan, dat slechts overste Mokoginta, de minister van Voorlichting der negara Oost-Indonesië dr. W. J. Ratulangi en de vertegenwoordiger van Oost-Indonc- sië te Djakarta, Andi Pai'epoi, aan boord had. Aziz heeft aan minister Ra tulangi twee brieven meegegeven, resp. voor Sukarno en voor de Sultan van Djocja. Dr. Ratulangi zei aan de vertegen woordiger van Aneta, dat hij vol hoop is. dat er voor de verwarde situatie te Makassar een bevredigende oplossing zal worden gevonden. De regering van Oost-Indonesië, zei hij, zal alles uitvoe ren overeenkomstig de orders van de regering der V.S.I. Het bezoek van dr. Ratulangi heeft ten doel. de centrale regering volledig in te lichten over de algemene situatie in Oost-Indonesië. Ook hij ontkende dat in Zuid-Celebes landingen zijn verricht; de toestand is daar rustig. Andi Patepoi deelde aan Aneta mede, dat Aziz bij zijn onderhandelingen met Mokoginta heeft beloofd, naar Djakarta te zullen komen, doch dat zulks op het De redersvereniging voor de. Neder landse haringvisserij heeft besloten de helft van de visserschepen, die zullen deelnemen aan de haringdrijfnetvisse- rij, uit te zenden op 30 Mei en de twee de helft een week later. Natuurlijk zal er, zoals telken jara. gejaagd worden, d.w.z. de haring, die de eerste nacht wordt gevangen, zal door enkele snelle schepen worden overgenomen en zo vlug mogelijk aan de wal worden ge bracht. Dit betekent, dus, dat de Hol landse nieuwe in de eerste week van Juni aan de markt zal zijn. Te Oostkapelle is een haai van onge veer vier meter lengte aangespoeld. De kop werd van de vis afgehaald en op gezonden naar het Rijksmuseum voor Natuurhistorie te Leiden. ogenblik ongewenst wordt geacht, daar zijn aanwezigheid te Makassar nood zakelijk is. Patepoi deelde voorts mede, dat Aziz te weinig tijd heeft gehad om uitvoering te geven aan de vier punten bevattende opdracht van de sultan van Djocja. Volgens Patpoi heeft Aziz op het ogenblik 1000 man onder zijn beve len. De opstand in Makassar is volgens de Londense „Times" een duidelijke waar schuwing voor de politieke leiders die werken voor de suprematie van de re- publiek-Djocja, dat er genoeg Indone sische patriotten zijn, die de onderdruk king van hun plaatselijke vrijheden niet willen aanvaarden. Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met voor al in het Zuiden van het land en kele buien. Meest zwakke wind, voornamelijk uit Westelijke richtin gen. Vannacht plaatselijk enige nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon: 5.47—19.35. Maan: 5.06—16.36 De narcissen staan in de Bollenstreek in volle bloei, vooral de latere soorten. Als het weer niet té koud is, zullen a.s. Zondag ook de hyacinten in volle bloei staan. Ook ziet men reeds het vurig rood van enkele veldjes vroege tulpen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Donderdagmorgen Hoewel het Nationaal Comité van de Belgische Katholieke Parlij Woensdag morgen nogmaals zjjn vertrouwen uit sprak in de heer Van Zeeland en beslo ten bleef hem te steunen in zijn pogingen om een regering te vormen, acht men de ze pogingen in politieke kringen te Brus sel niettemin zo goed als mislukt. Het is inmiddels immers gebleken, dat Koning Leopold via zjjn secretaris prof. Pirenne zijn voorkeur heeft te kennen gegeven voor een stabiele parlementaire regering en voor het vermijden van nieuwe ver kiezingen, die onmiddellijk zouden voort vloeien uit de huidige politieke moeilijk heden en het land nog wekenlang in een gespannen toestand zouden houden. Dit nieuwe gebaar van de Vorst, waar uit diens bezorgdheid voor het welzijn van het land duidelijk blijkt, had reeds Dinsdag aanleiding gegeven tot bespre kingen tussen de partijen, welke giste ren de gehele dag werden voortgezet. Zo immtiittitmiifiiiiiiiiiiiHmitiiHiiimiiiitiiiimiiiiiiimiimi Koning Leopold heeft kabinetsforma teur Paul van Zeeland dringend bjj zich ontboden. Van Zeeland is hedenochtend per vliegtuig naar Genève vertrokken. Cisteren werd in de stad Utrecht een grote straatcollecte gehouden ten bate van het afgebrande circus Mullens. Van Gend en Loos stelde een wagen beschikbaar, toaarop het hele orkest van hotel Poll uit. De Bilt had plaats genomen. Padvin ders en circusliefhebbers collecteerden en zo trok men de stad door. (Van onze speciale verslaggever) Om kwart voor acht gisteravond zijn de bijkans vijfhonderd deelnemers aan de eerste Nationale Bedevaart na 36 uur onafgebroken sporen verrukt en enthou siast, maar in kennelijke staat van uitputting te Maastricht aangekomen. Moei zaam hebben zij hun verstijfde ledematen één voor één reehtgebogen en zelfs op dit ogenblik (het moment dus. dat de lezer deze regels onder ogen krijgt) moet het onmogelijk worden geacht, dat een van hen reeds uit zijn welverdiende en te lang onthouden slaap zou zijn ontwaakt. Rome en Bologna (61). Dan heeft men geslapen. Hopeloos vaak en hopeloos kort geslapen in de meest vreemdsoortige houdingen. Het be zoek. dat men aan Assisië zou brengen, werd verkort tot een half uur en de tijd, die zo werd gewon nen. verdeed men dan weer met wachten op kleine, onbekende berg- stationnetjes. „Pazienzia", zeggen de Italianen dan. Natuurlijk zjjn er over deze reis ook nog prettiger dingen te melden. Bijvoor beeld: het enorme rozenkransenbezit, dat door deze pelgrims mee naar huis werd genomen (ettelijke duizenden zonder overdrijving), werd door de rcislciding vermeerderd met een gift van twee ro zenkransen per hoofd. Juist even over de Zwitsers-Franse grens werd de pelgrims het pelgrimsboekje aangeboden, waar mee zjj in Rome op vele plaatsen korting zouden hebben kunnen verwerven. Ten derde: in Bologna vond een Nederlands- Viaamse pelgrimsontmoeting plaats, die uitgroeide tot een complete nationale manifestatie. De fanatieke Vlamingen, die Bologna in de helft van onze tjjd bereikt hadden, hieven een frenetiek „Leopold"-spreekkoor aan, waartegen over de Nederlanders, met het élan, dat hen in de Sint Pieter al van alle andere nationaliteiten onderscheidde, een Wil helmus inzetten, dat bij geen enkele internationale voetbalwedstrijd zal wor den verbeterd. Tenslotte is er dan nog de nacht. En Deze lange reis heeft hun krachten gesloopt. Niet dat zij langer duurde of onpleizieriger verliep dan de heenreis. Maar wat men op weg naar Rome in de pleizierige spanning van het komende accepteert, wordt op de terugreis een kwelling. Zie. het gaat ongeveer als volgt; om klokke zes uur in de morgen wordt men gesommeerd gepakt en ge zakt aan te treden voor zijn pension. Daar wordt men dan inderdaad met be kwame spoed in bussen geladen en ver voerd naar een van die totaal verlaten en constant in aanbouw zijnde stations, die Rome met klaarblijkelijke voorkeur voor zijn pelgrims reserveert. Daar be gint de terugreis met een uur wachten. In de wetenschap echter, dat op dezelfde dag 22 extra pelgrimstreinen Rome zul len verlaten, neemt men dat op de koop toe. Zelfs een Romein is niet almachtig en na dat uur gaat de trein toch ook. Dat wil zeggen: enkele kilometers. Dan staat hij weer stil. laat een andere trein passeren, vertrekt stopt, Iaat passeren, vertrekt, stopt enz. Precies 15 uur lang. Achteraf realiseert men zich nau welijks, hoe men die tijd is door gekomen. Natuurlijk, men heeft gezongen. Men heeft zelfs van pure ellendigheid de tunnels geteld tussen nacht betekent voor ons doodmoede reizende pelgrims: Zwitserland Opnieuw zijn wij hartje nacht door Zwitserland getrokken en opnieuw hebben wij de kleine kans om op dit tijdstip eniger mate behoorlijk in te slapen opgeofferd. Weer hebben wij aan het venster ge staan en zwijgend gekeken naar het wonder van de besneeuwde bergen in het maanlicht. Nadien is die zwijgzaam heid gebleven. Wij waren moe. Moe van het reizen zonder voldoende gelegenheid tot drinken 'of vertreding. Moe ook van vijf dagen vol indrukken en ontroerin gen. Het woord Rome hebben wij op onze laatste rondgang door de trein maar nauwelijks vernomen. En dat is te begrijpen. F,r komt een ogenblik, waarop ontroe ringen en indrukken tezamen vloeien tot een zo machtige herinnering, dat men die slechts zwijgend kan verwerken. En zo is het ook ons vergaan. Wij heb ben de kelk gedronken tot op de droesem. Wij hebben Rome gezien en de Paus, ais Plaatsbekleder van Christus Zijn zegen gevend aan 500.000 mensen Wij hebben de Paasklokken horen lui den van het Vaticaan en gedurende vijf dagen door het oude Rome gezworven, dat vreemder en overweldigender bleek dan men ons ooit in een boek deed ver moeden. Deze machtige herinnering vermengt zich met tal van kleinere. Met het beeld van een gezelschap Nederlanders, zwoe gend met een bord spaghetti. Met een Nederlands meisje, dat in rap Italiaans een Arabier de weg wijst. Met een kale gevangenisachtige pensionkamer, waar van indrukken overladen Nederlanders een Paasfeest vieren, zoals het toch al leen maar Nederlanders vieren kunnen. De reis was vermoeiend, dodelijk ver moeiend. Maar wij hebben Rome gezien. Rome, waar menige landgenoot, die voor het eerst in zijn leven geconfronteerd werd met een Katholicisme vol over weldigende dynamiek, zich een ogenblik heeft moeten afzonderen om alleen te zijn met zijn gedachten. De Fontana di Trevi schittert van Nederlandse munten. vond gistermorgen een bijeenkomst plaats ten huize van de heer Eyskens. waaraan door kabinetsformateur Van Zeeland, Spaak en Devèze werd deel genomen. terwijl de Prins-Regent, zoals was aangekondigd, van zijn kant tal van politieke persoonlijkheden raadpleegde. Men tracht thans uit de impasse te gera ken door een plan, dat zou bestaan in de vorming van een nieuwe katholiek-libe rale regeringscoalitie, een enke'e maan den uitgestelde terugkeer van de Ko ning, en intussen nieuwe verkiezingen, waarvan de uitslag beschouwd zou wor den als een interpretatie van de resulta ten van de Volksraadpleging. Het schijnt echter, dat deze voorstellen in hun hui dige gedaante niet werden aanvaard, doch dat men nu op zoek is naar andere modaliteiten. Zo was er ook sprake van een soort nationale commissie, bestaan de uit vooraanstaande personaliteiten van de drie partijen, die volmacht zou krijgen om met de Koning te onderhan delen, terwijl men anderzijds de bijeen roeping van het parlement aan de voor zitters van de beide Kamers zou overla ten via een initiatief van de katholieke Senaatsfractie. Dat deze besprekingen een redelijke kans van slagen hebben, kan men opma ken uit de situatie, waarin de verschil lende partijen zich thans bevinden. De katholieken zijn, afgezien nog van het feit dat zij bezwaarlijk over de wensen van de Koning kunnen heenstappen, door de liberalen in de onprettige positie gedrongen, dat zij alleen de verantwoor delijkheid voor 's Konings terugkeer op zich zouden moeten nemen. Het Kabinet, dat de heer Van Zeeland klaar had, was inderdaad zo góed als homogeen katho liek en had tal van bezwaren, die de an dere partijen in geval van verkiezingen zeker zouden hebben uitgebuit. De libe ralen van hun kant konden niet zonder ongerustheid verkiezingen tegemoet zien, die het gevolg zouden zijn van hun on wil om de parlementaire meerderheid in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken voor de terugkeer van de Ko ning. En de socialisten tenslotte konden hun vooruitzicht van een jarenlange hef tige oppositie a! evenmin aanlokkelijk vinden. Zoals de zaken nu staan ziet het er naar uit, dat het demissionnaire Kabinet Eyskens opnieuw aan het bewind zal ko men en dat de terugkeer van de Vorst voorwaardelijk zal zijn. Vandaag verga deren verschillende parlementsgroepen en de kans op een beslissing in de eerst volgende uren is niet uitgesloten. (Van een bijzondere medewerker) De financiën van de provincie laten zich van verschillende zijden be lichten. Men kan het oog in de al lereerste plaats richten op wat men zou kunnen noemen de „balans" van de pro vincie: aan de ene zijde daarvan ont waart men haar activa (gebouwen, hui zen, terreinen, bruggen, wegen, bedrij ven, ziekenhuizen, vorderingen, enz.) en aan de andere zijde haar schulden, zowel haar vlottende als haar geconso lideerde debita. Daar evenwel de waardering in geld althans op een economisch verant woorde basis van vele harer bezittin gen. zoals bruggen en wegen niet wel mogelijk is, zal men er niet in slagen een min of meer nauwkeurige preci sering van het saldo der activa en pas siva van het gewest en dus van zijn vermogenstoestand op te stellen. Voor lopig zal men daarom het oog voorna melijk op een andere sector van het provinciaal terrein moeten richten, met name op de absolute cijfers van en de verhouding tussen de inkomsten en uit gaven van het gewest. Ten aanzien van de inkomsten nu is het enerzijds van belang te weten uit welke bronnen deze vloeien en ander zijds in welke mate zij tot de betalings capaciteit van de provincie bijdragen. Van niet minder gewicht is het voorts de meerdere of mindere zekerheid te kennen, waarmede op bedoelde inkom sten te rekenen valt. Ten aanzien van de uitgaven is voor de beoordeling van de richtigheid van het te voeren financieel beleid nodig de te verrichten uitgaven te ramen binnen het kader van de beschikbare of te ver wachten middelen en anderzijds deze middelen zo harmonisch mogelijk over de diverse behoeften van de gewestelijke huishouding te verdelen. De voornaamste inkomsten van de Provincie bestaan uit: a. 50 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting van de gebouwde en on gebouwde eigendommen; b. 50 opcenten op de hoofdsom van de personele belasting; c. een uitkering uit 's Rijks kas. De provincie Noord-Holland is er tot dusverre in geslaagd het aantal opcen ten op de hoofdsom van de grondbelas ting tot 50 beperkt te houden, ofschoon het wettelijk toegelaten maximum 60 bedraagt. De uitkering uit 's Rijks kas is door de wet afhankelijk gesteld, van de op brengst van een zeker aantal conjunc tuurgevoelige Rijksbelastingen. De uitgaven van de provincie Noord- Holland bewegen zich in uiterst belang rijke sectoren, als: openbare orde. vei ligheid, zedelijkheid en volksgezondheid, waterstaat, verkeer en vervoer, econo mische aangelegenheden, arbeid, maat schappelijke steun en voorzorg, volks ontwikkeling en opvoeding. Van de provinciale zorg voor de volksgezondheid c.a. valt o.m. te noemen de financiële steun, welke de provincie geeft: aan de bestrijding van de tuberculose, de kanker, de malaria en de geslachtsziekten, aan de opleiding van vroedvrouwen, aan de moeder- schaps-, zuigelingen- en kleuterzorg, aan het geneeskundig schooltoezicht en aan de recreatie in de provinciale duin- terreinen. Wat de sector waterstaat, ver keer en vervoer betreft, valt o.a. te wijzen op de aanleg en het onderhoud var. zeeweringen, strandhoofden en dijken, de bemoeienis met rivieren, ka- nalen, bemalingsinrichtingen, sluizen, duikers en bruggen, de aanleg en het onderhoud van wegen, rijwielpaden, het aanbrengen van waarschuwdngs- en plaatsnaamborden enz. In de sector van de economische aangelegenheden trékken b.v. onze aandacht de verlening van credie- ten aan bepaalde soorten bedrijven en de uitgaven voor de agrarische voor beeld- en demonstratiebedriiven. In de categorie arbeid, maat schappelijke steun en voor zorg beijvert de Provincie zich voor de werkverruiming en voor de verple ging van behoeftige geesteszieken, steunt zij de werkinrichtingen voor zwakzinnigen, de verpleging van zwak- ke kinderen, schoolgaande op buiten- of openluchtsehblen, de kinderuitzen ding enz. In de afdeling volksontwikk e- 11 n g en opvoeding nemen subsi dies als die aan het voorbereidend en buitengewoon lager onderwijs, aan de huisvesting van schoolgaande schippers kinderen. aan orkestverenigingen en musea, alsmede bijdragen zowel ten behoeve van leeszalen en bibliotheken als ten bate van de instandhouding van monumenten met geschied-, oudheid kundige of kunstwaarde een belangrijke plaats in. Tenslotte moge gewezen worden op de uitermate gewichtige plaats die de Provinciale Ziekenhuizen, het Provin ciaal Electriciteitsbedriif en het Provin ciaal Waterleidingbedrijf in het geheel van de provinciale huishouding en daar door van het provinciaal budget inne men. I Een klein lek doet vaak schip zinken. een groot Uit Surabaja worden vele gevallen van pokken gemeld. In totaal hebben zich reeds 202 gevallen voorgedaan, waarvan 38 met dodelijke afloop. De medische autoriteiten verplichten per sonen, die Surabaja binnenkomen of verlaten, zich te laten inenten, aldus U. P. Staatssecretaris voor Oorlog, mr. W. F Fockema Andreae zal binnen enkele dagen naar Djakarta vertrekken om opnieuw te trachten de zaken van het vroegere KNIL te regelen, zo verneemt A;P. te Den Haag. Advertentie ZEER OUDE GENEVER Ttorlam ANNO 1 $90 X WAT LEVERT LEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1