Plan „Kennemerduinen" vindt algemene instemming Uit onze kr^nt $nehn$ecuur LAXEER-AKKERTJES Gemeente Bloemendaal vertegenwoordigd in Raad van Bijstand? èatt50 jaar géfcften AGENDA c Neem geen risico Bouekaert Zoon Nota van Rood China Burgers E.N.R. Fongers en Simplex J. H. Korstjens Lages voor de Raad van Cassatie 53 88 DONDERDAG 13 APRIL 1950 PAGINA - HAARLEMSE GEMEENTERAAD zaken zonder vrachtauto Westergracht nog steeds geschonden Bouw van 83 woningen Tenslotte Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Pachter van restauraties Veroordeeld tot een jaar en zes maanden werken Burgerlijke Stand K.A.B. KRING OOST Operette- en toneelavond BEËDIGING DR. HARTOG voor Marinehospitaal G. ALDERS BEDIEND PRO JUVENTUTE Victor Silvester naar Haarlem Boomplanting BROOD OF GEBAK? HEEMSTEDE DE MELKSANERING Vergadering Katholieke Middenstand „Achter wallen en poorten" MATRASSENREPARATIE E. G. J. v. d. WERFF Zn. LAATSTE NIEUWS Over diplomatieke betrekkingen ULTIMATUM AAN AZIZ LOOPT HEDENAVOND AF SCHOOLVOETBAL- WEDSTRIJDEN Wijziging voetbalprogramma WASSENAAR FISCALE DREIGING VOOR MIDDENSTAND Onverantwoorde belasting by overlijden ondernemer WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Beurs van Amsterdam av.A. Beurs van New York Bij de aanvang van de gemeente raadszitting kon wethouder Geluk gis teren als wnd. voorzitter mededelen, dat burgemeester Cremers thans in zo verre is hersteld, dat hij deze week zijn werkzaamheden gedeeltelijk heeft her vat en de volgende week volledig zijn taak weer zal opnemen. Het waren bijkans alleen maar vrien delijke woorden, die verschillende raadsleden lieten horen met betrekking tot de Kennemerduinen. Dat was bij het voorstel om aan de Stichting „Het Nationale Park de Kennemer Duinen" een bijdrage te verlenen. De heer SPEK (A.R.) opende de rij Van sprekers en wees in eerste instantie op de grote betekenis van het recreatie plan voor de stad Haarlem, die zo'n gro te behoefte heeft aan ontspanning in de vrije natuur. Hij vond net volkomen begrijpelijk, dat er een toegangsprijs zou moeten worden geheven, maar hij wilde toch wel pleiten om die prijs zo laag mogelijk te houden. Hij deed in dit verband de suggestie om gezinskaar- ten uit te geven, waardoor het vrijwel voor iedereen mogelijk zou zijn z'n recreatie te zoeken in de Kennemer duinen. Dezelfde spreker zou gaarne zien. dat hoorlijke paden in het duingebied zouden worden aangelegd, maar dat het terrein overigens overal toegankelijk zou zijn. Tevens wilde de heer Spek weten, in hoeverre de gemeente invloed kan uit oefenen op de jaarlijkse gang van zaken. De heer MENSINK (Arb.) stak na mens zijn fractie de loftrompet en ves tigde eveneens de aandacht op de toe gangsprijs, die zo laag mogelijk moest worden gehouden De heer SCHIPPERS (K.V.P.) sloot zich volkomen bij de vorige sprekers aan, maar wijdde speciale aandacht aan de positie, die de gemeente Bloemen daal ten opzichte van de plannen in- Advertentie Voor Eindelijk een bonafide ver- voerder voor uw goederen. Snel, accuraat en veilig En natuurlijk verzekerd BESTELDIENST A. B. C. Haarlem Barrevoetestraat 2 Tel. 18428. Na 6 uur 14810 en 14151 APRIL 1900 In het verkooplokaal „De Gou den Leeuw" werden vier percelen met koetshuis en stalling aan de Kruisweg verkocht voor 13.800. In de „Vereniging" kwamen alle corporaties en clubs bijeen tert be spreking van de feestelijkheden in Juni bij de onthulling van het Frans Hals-monument. Besloten werd dat alle deelnemers aan het défilé ge kleed moeten zijn in zwarte jas en hoge hoed. Naast vele ook thans nog bekende verenigingen gaven zich vocfr deelneming op de fiets club „De Kettinggangers" en de schutterij. Bij de Kruisweg had een botsing plaats tussen de electrische en de paardentram. De laatste moest het ohderspit delven. Krachtens mededeling van mgr. Callier telde Haarlem op 1 April 1900 22.000 katholieken. De Haarlemsche vleeschhouwers- en varkensslagersvereeniging ver zoekt B. en W. geen abattoir op te richten. Zij achten de voorgestelde plaats in den Veerpolder, in de nabij heid van de vuilnisbelt en de in op richting zijnde gasfabriek, niet aan te bevelen en menen, dat de volks gezondheid bij de bestaande particu liere slachtplaatsen béter verzekerd is. Advertentie: Eerste klas eieren 25 stuks voor 62M cent. Eerste kwa liteit heren-vïlthoeden f 1.90. Ham metjes 55 cent per pond. Aan de agent van politie K. v. Pel is de bronzen medaille uitgereikt voor moed, volharding en zelfopof fering wegens het opvangen ener dienstbode, die uit het raam der derde verdieping ener woning aan de Grote Markt bij het wassen der glazen viel. Tijdens een hevige brand bij de werf Conrad aan het Noorder Buiten Spaarne ging voor een bedrag van een kwart millioen gulden aan ge bouwen en machines verloren. De fabriek brandde tot de grond toe af. Op het Kennemerplein is ten dien ste van de stoomtram Haarlem Alkmaar een wachthuisje met goe derenlokaal gebouwd. Op Initiatief van de burgemeester jhr. mr. J. Boreel van Hogelanden is een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen en voor de uitvoe ring van gevels van gebouwen bin nen de gemeente Haarlem. De heer W. L. Kuijpers heeft als leverancier der schuttersuniformen een boete van, f 7020.verbeurd we gens te late levering. B. en W. wil len daarvan een groot gedeelte kwijt schelden. De gemeenteraad van Heemstede heeft aan de Nederlandsche Bell Te- lephoon Maatschappij vergunning verleend tot tiet plaatsen van tele foonpalen aan de Zandvoortselaan. neemt. Het is immers zo gesteld, dat het bestuur van de Stichting onder meer samengesteld zal zijn uit verte genwoordigers van de participerende gemeenten Bloemendaal neemt er geen deel in en heeft zodoende ook geen zit ting in het bestuur. De heer Schippers betreurde dit ten zeerste, te meer daar er verschillende malen overleg gepleegd zal moeten worden met Bloemendaal. (inzake dc toegangswegen b.v.) en men de mede werking van deze gemeente dus wel nodig zal hebben. HU achtte het dan ook formeel wel mogelijk de gemeente Bloemendaal op te nemen in een Raad van Bijstand, waarin ook deskundigen zitting kun nen nemen. De heer STOFFELS (V.V.D.) nam de algemene juichtoon over, maar wees er op, dat het plan weloverwogen be keken moest worden, zodat het natuur schoon er geen schade van zou onder vinden. Hij vroeg zich ook af, in hoever re er rekening werd gehouden met de belangen van de Haarlemse Waterlei ding. Wethouder HAPPé kon zich alleen maar verheugd tonen over deze alge mene instemming, waarbij niet be toogd was dat er géén toegangsprijs moest geheven worden. Hij was echter ook wel van mening, dat de prijs met te hoog mocht zijn en voelde veel voor de suggestie inzake gezinskaarten. Boven dien zouden wellicht gereduceerde prij zen voor bepaalde groepen of verenigin gen ingevoerd kunnen worden. Dat het plan weloverwogen moest zijn, kon de wethouder volkomen beamen, maar het zal toch wel goed zijn, wan neer de gemeenten, het Rijk en de provincie zich met de details bemoeien. De suggestie om Bloemendaal in een Raad van Bijstand op te nemen wilde 't college gaarne overnemen. Met betrekking tot de waterleiding merkte de wethouder op, dat het hier gaat om een strook grond van honderd meter breedte en vijf kilometer lengte, die 'n groot deel van het duinterrein doorkruist. Hij achtte het echter niet gewenst om dat terrein geheel af te sluiten, maar wei om die strook in de breedte wat uit te breiden en zo meer in het geheel te doen verlopen. De bijdrage werd tenslotte met alge mene stemmen verleend. Het voorstel om van de Nederlandse Spoorwegen het stuk grond san te ko pen aan de Westergracht, waarop des tijds de huizen stonden, die op last van de Duitsers werden afgebrand, kreeg enig commentaar van de heer VAN DER VELDT (K.V.P.) Deze woeg zich af, waarom de gemeente die grond moest aankopen, terwijl er particulieren wa ren, die er belangstelling voor hadden. De heer FIBBE (V.V.D.) sloot zich daarbij aan, maar de heer GOEDEE 'Arb.) was van mening, dat het dan r.og veel te lang zou duren, eer dat stuk grond weer bebouwd zou zijn. Wethouder ANGENENT verklaarde niets te weten van die particuliere be langstelling en hij achtte de verkoop aan particulieren dan vX>k niet wenselijk, als niet een termijn var. een maand be paald werd, waarop een particulier tot aankoop zou kunnen overgaan. Het voorstel werd in deze zin uitgebreid en aangenomen. Ket voorstel tot wijziging van de Bouwverordening in die zin, dat de mi nimale hoogte van een woonvertrek verlaagd werd van 2.70 tot 2.60 meter, had nogal critiek van de heer HENNE- M'LT (Comm die van mening was dat men zo op een hellend vlak was terecht gekomen. Het had overigens ook niet de onverdeelde sympathie van de heer GOEDEE (Arb.), die er op aan drong, dat men nu niet verder zou gaan. „Wij gaan ook niet verder", zeide wet houder ANGENENT, waarna het voor stel werd aangenomen met 27 tegen 3 (communistische) stemmen. De neer VAN HOUWELINGEN RIJKHOEK (C.H.) kwam met verschil lende bezwaren bij de behandeling van Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 BEZORGT OOK AAN HUIS EN STIPT OP TUD! het voorstel lot het inrichten van een openbaar toilet in de Vishal aan de Grote Markt. Hij vond de plaats niet erg gelukkig gekozen en bracht daar bij naar voren, dat een architect bij de moderne bouw zo iets nimmer zou ont werpen. Wethouder ANGENENT vond 't ech ter een zeer behoorlijke oplossing, die geen geweld aandeed aan het uiterlijk van de kerk. Hij beriep zich overigens op de wet der noodzakelijkheid, waar na het voorstel de gevraagde goedkeu ring kreeg. Langdurig bleef de raad stil staan bij het voorstel tot het verlenen van een voorschot aan de woningbouwvereniging „Onze Woning" voor de bouw van ver schillende complexen. Hierdoor zou de bouw van 83 woningen mogelijk worden buiten het aan Haarlem toegewezen bouwvolume om De raad toonde over dit voorstel meer voorzichtigheid dan vreugde maar de heer GOEDEE (Arb.) uitte zijn volle tevredenheid. Hij was echter van mening, dat een grote ver antwoordelijkheid werd gelegd op de schouders var. de inschrijvende aanne mers. Per slot van zaken moest deze hele bouw als een proef worden gezien. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) volgde de voetsporen van dc heer Goe- dee niet en maakte uitdrukkelUk het voorbehoud, dat zijn fractie elk voorstel als een apart geheel zou beoordelen. De goedkeuring van dit voorstel mocht der halve niet betekenen, dat zijn fractie ook alle volgende zou aanvaarden. De heer HENNEVELT (Com.) kwam weer terug op zijn hellend vlak en de heer SILVIS (A.R.) sloot zich in grote lijnen aan bij de heer Van der Veldt. Hij zag overigens met vertrouwen deze picef tegemoet. Wethouder ANGENENT verklaarde in zijn antwoord eveneens, dat het hier een proef gold en hij wees op deze bij zondere gelegenheid, waardoor het mo gelijk was 83 woningen buiten het toe gekende bouwvolume om te bouwen. Er wordt getracht de woningen zo economisch mogelijk te bouwen, waar bij wel in acht wordt genomen de grens van het toelaatbare niet te over schrijden. Hij kon zich volkomen verenigen met het voorstel van de heer Goedee om ten aanzien van de tien zgn. deelwoningen te bepalen, dat deze als zodanig slechts tien jaar in stand werden gehouden. De raad ging daarmede accoord, waarna het gewijzigde voorstel werd aange nomen. ging een hele serie voorstellen zonder meer onder de hamer door. Zo werd de heer J. G. Dijkman- benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de stads bibliotheek en -leeszaal, werd besloten tot, herstel van perceel Rozenpriëelstraat 52, werden verschillende percelen grond van de Nederlandse Spoorwegen ge kocht of in huur genomen en werd een verordening vastgesteld tot regeling der jaarwedden en toelagen van het perso neel aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Het crediet voor het verbouwen van hel politieposthuis aan de Amsterdam se-vaart kreeg de gevraagde verhoging van f 759, bij de N.V. Uitgevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruygrok en bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" zullen transformatorenstations worden ingericht, de beloning van min der valide arbeiders zal (met ingang van 1 Januari 1950) worden verhoogd met 5% tot een minimum van f 2 per week en aan de deelnemers van de cursussen tot vernieuwing van het te kenonderwijs en voor het aanschaffen van materialen voor die vernieuwing op bijzondere en openbare lagere scholen voteerde de raad een bedrag van f 4000. B. en W kwamen nog met een mon deling voorstel, waarin f 900 gevraagd werd voor de bedekking met cocosmat- ten van de plankieren in de zwemin richting aan de Delft. Het voorstel kreeg de goedkeuring van de raad. De Haarlemse schilder Kees Verwey viert 20 April zijn vijftigste verjaardag. Advertentie AMSTERDAM8CHB RIJTUIG MU. BIOSCOPEN Rembrandt: Mr. Belvedère loopt college (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Fiësta (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De Derde Man (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Moeder was actrice (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Vlammende Wouden (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne- Theater: Kopstoot Kelly (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 13 April Concertgebouw: Gymnastiekuitvoering en concert door de jeugd van de buurtver eniging „Oosterkwartier", 8 uur. Vrijdag 14 April Stadsschouwburg, 20.00 u. (G. cn W.): „Zij kregen wat zij wilden". A. T. G., 8 uur. De heer D. uit Haarlem, beter bekend onder de naam „Ome Jan", stond veer tien dagen geleden voor de twintigste maal in het beklaagdenbankje. Hij had zich aan schromelijke overdrijving schuldig gemaakt en hierdoor was een kruidenier voor enkele duizenden gul dens benadeeld. Hij leende van deze man grote sommen gelds om zijn z.g. „pachting van vliegveldrestauraties" te financieren. Conform de eis werd deze parasiet van de goedgelovige mens he denmorgen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Gistermorgen omstreeks half twaalf geraakte een jongetje van twee en een half jaar, gezeten op een driewielig speelgoedfietsje, waarmede hij op een grasberm, gelegen langs de Leendert Meeszstraat reed, te water in de daar langs gelegen sloot. Deze sloot is vier en een halve meter breed en bijna twee meter diep. Drie voorbijgangers sprongen onmiddellijk te water en een van hen heeft deze jongen zwemmende gered, waarna het kind naar de ouderlijke woning is ge bracht. Aldaar bleek, dat het geen let sel had opgelopen. Dinsdag om ongeveer 12 uur had tussen een vrachtauto en een rijwiel een aanrijding plaats op de hoek van het Plein en de Raamsingel. De aanrijding ontstond, doordat de bestuurster van het rijwiel, rijdende op de Grote Houtbrug in de richting van het Plein, geen voorrang verleende aan de bestuurder van de vrachtauto, rij dende op de Raamsingel, De wielrijdster viel van haar rijwiel en is hierna per ziekenauto naar het Grote Gasthuis ver voerd. Advertentie tegen verst o_g_gj_nj)_ GEBOREN: J. Besse.Schouten, z; M. BolijnBal, z; M. C. BertheuxJon kers, z; R. C. EkeringEeftinck Sehat- tenkerk, z; A. M. J. de VeenVan der Zon, d; A. C, KleijnSwaan, d; C. M. Stoopde Rooij, d; J. W. van den BoschBohlander, d. ONDERTROUWD: 12 April: A. Soetin- ga en A. A. Hoffman; A. P. Urscheler en M. Muldex; L. M. Roozekrans en T. E. Brosens; V. H. Snel en J. M. Vermeer; J. H. C. Schnellenberg en F. C. Nuesink; A. C. Smit en P. Jacobs; F. J. Voetelink en W. A. Letzer; J. H. Rijbroek en M. C. J. Pruis; H. G. Smit en W. W. E. Beenen; B. Singelenberg en M. A. La- mens; H. de Roos en A. J. Zaalberg; Z. van dej: Linden en D. J. van Wort; W. J. T. Duijn en N. Mantel; J. Snijders en W. C. van der Hulst; E. G. F. van Dijk en C. Boots; N. A. H. van Nunen en A. Wildeboer; H. Hartel en A. Schipper; J. Nuis en E A. Keesman; J. Renkema en J. A. Stuitje; J. C. de Vrijej- en A. M. E. Behage; H. J. Stoel en B. Lunde; P. A. Bloem en H. H. de Jong; E. E. Jensen en E. Kales. GETROUWD; 12 April; W. Oerlemans en J. W, Kroonsberg; H. H. W. Spitho ven en C. B. Rengers; J. J. van de Reep en C. A. C. van Assema; S. Jonker en M. Ran; F. A. van den Akker en M. G. Slaats; J. Stoker en H. Schram; T. W. van Maris en J. B. Alders; C. A. Flip- phi en N. Schniedewind: T, J. Lijnzaat en G. M. ten Boom; J. H. Wesseling en H. Kle^fstra; J. C. Bonarius en H. G. A. Lemmink; J. A. van der Vlugt en J. T. Frensen; A. T. Koster en J. van Tonge ren; J. A. van Zwieten en M. J. P. van Schie; J. H. Duijff en C. H. van Zon neveld; B. J. van Groningen en C. Zweegman; J. W. de Boer en C. T. Go- zeling; J. H. Rustenburg en A. Blaauw- broek. OVERLEDEN: 8 April: M. Thieman, 66 j., Gasthuisvest. 9 April: C. M. Kragt, 58 j., Hazepaterslaan. 10 April: J. Ai ders. 36 j„ Plataanstraat; M. C. Eiker bout—Poeliejoe, 63 j.. Kloppersingel; A. de Jong, 63 j., Harmenjansstraat; J. Leijh, 61 j., Kleine Houtweg. 11 April: A. A. van der AarMunsterman, 49 j., Penningsveer; J. M. van de.r Heide, 39 j., Hazepaterslaan. Advertentie bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 Degene die het programma beziet op de sluitingsavond van het wintc-rpro- gramma, welke door Kring Oost van de K. A. B. op Zondag 23 April des avonds 8 uur in de grote zaal van het gebouw St. Bavo wordt gehouden, zal tot het inzicht komen, dat de kring in samen werking met de Jongerengemeenschap van de parochie St. Jan, zich voor een zware taak gesteld heeft. Opgevoerd zal worden de operette „Repelsteeltje" onder regie van Bob Jansen. De operette heeft een bijzonder goe de klank. Voor de leden van kring Oost en Jongerengemeenschap een aanlei ding om deze zeldzaam mooie avond te gaan bezoeken. Na de operette wordt nog opgevoerd een toneelstuk in drie bedrijven: „Daar was lestmaal" van Herman Divendal. Er zijn nog een aan tal kaarten verkrijgbaar bij de be kende adressen van het bestuur van kring Oost der K. A. B. en Jongeren gemeenschap. Voor het front van de troepen, die op het gazon voor het Marinehospitaal in Overveen stonden opgesteld, werd gis termiddag de luitenant ter zee arts dr. H. A. P. Hartog beëdigd door de com mandant van het hospitaal, kapitein ter zee arts A. W. Mellema. Nadat het „Presenteer hetgeweer" had weerklonken en de tamboers en pijpers het openingssignaal hadden ge- gc.ven, beloofde dr. Hartog trouw aan de Koningin, trouw aan de wet en onder werping aan de krijgstucht. In een korte felicitatie-toespraak uitte k. t. z. arts Mellema zijn vreugde over deze nieuwe uitbreiding van het corps, dat vol gens zijn zeggen gekenmerkt wordt door een groot saamhorigheidsgevoel. Dr. Hartog was al eerder als burger consulent aan het marinehospitaal ver bonden. Onder de aanwezigen bevond zich ook de chef geneeskundige dienst zeemacht, de Schout bij Nacht arts P. C. Broekhoff. Ons wordt medegedeeld, dat de heer G. Alders, vice-voorzitter der R.K. Mid denstandsbeweging te Haarlem en pio nier op het gebied der R.K. Vak- en Standsorganisatie, ernstig ziek is en voorzien werd van de H.H. Sacramen ten der Stervenden. Wethouder D. J. A. Geluk zal deze week geen spreekuur houden. Henkie is een lastig jongetje; thuis kunnen zijn ouders hem niet aan en op school haalt hij kattekwaad uit of spij: belt. De straat is het domein, waar hij zijn levenslust botviert in het uitdenken van allerlei kwajongensstreken, zo erg, dat hij de schrik van de buurt is en voor galg en rad dreigt op te groeien. Het vraagstuk: „Wat moet er van deze jonge rebel terecht komen?" zou ech ter gemakkelijker opgelost kunnen wor den als Henkie's ouders eens op het spreekuur van Pro Juventute kwamen praten. Deze vereniging zou dan een oogje in het zeil kunnen houden en hem een toezichthouder geven, die Henkie zou helpen om tot een goed mens op te groeien. In het kort gezegd: Pro Juventute bestrijdt de criminaliteit onder de kin deren, probeert de ontsporing van de jeugd te voorkomen en dient die ouders, die met moeilijke kinderen te kampen hebben, van advies. Zij doet dit o.a. door de kinderen te leren hun vrije tijd te besteden, door zomerkampen te organiseren, waar de kinderen kame raadschap, verdraagzaamheid en eerlijk heid kunnen leren. Pro Juventute organiseerde gisteren. 12 April, een kindermiddag in Dreef- zicht. Voor een zaal vol kleine woelwa ters is het moeilijk werken, maar toch wisten de medewerkenden de aandacht gespannen te houden. Na een inleidend woord van de voorzitter, mr. H. T. Prinsen Geerligs, kwam het Jeugdor kest van de Haarlemse Muziekschool o.l.v. J. Hoeben voor het voetlicht met de Kennemersuite. O.l.v. mevr. E. Hesmerg werden enige kinderdansjes uitgevoerd waarvan vooral Roodkapje van J. Strauss succes oogstte. De pianobegeleiding was van Leen Krammer. De goochelaar Flibo hield de kinderen met enige amusante trucs bezig en na de pauze werd het programma besloten met een poppen- voorstelling van mevr. T. VrosStol. Gespeeld werd: „Hoe de koning zijn aap terug kreeg." Het bekende dansorkest van Victor Silvester speelt Zaterdagavond op het gala-'oal van de dansschool Kwekke- boom. Dit wordt gehouden in het Kre- lagehuis. Het verbrede gedeelte Schoterweg tussen Kennemerstraat en Soendaplein wordt thans van bomen voorzien, waar door de weg zeer zeker een fraaier uiterlijk zal krijgen. Het Gerechtshof te Amsterdam be handelde de zaak tegen de N.V. Brood fabriek „Mercurius". te Haarlem, ver tegenwoordigd door de directeur, die in 1946 door de tuchtrechter voor de prij zen te Haarlem veroordeeld was tot f 3000 boete De bakkerij had z.g. „ge vulde vlaaien" verkocht voor twintig cent. De tuchtrechter stelde zich op het standpunt, dat dit baksel gevuld brood was en de prijs slechts twaalf en een halve cent mocht zijn. De bakkerij noemde het gebak, waarvan de prijs twintig en een halve cent mocht zijn. Na de veroordeling door de tucht rechter, was de zaak in hoger beroep door de Rechtbank in Haarlem behan deld. Het vonnis luidde eveneens f 3000 boete. Daarna was cassatie aangetekend en de Hoge Raad verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam om uit te maken of hier sprake was van brood of gebak. Bij de aanvang van de zitting las de president een rapport voor van een des kundige. De conclusie van dit rapport houdt in, dat het baksel gebak moet worden genoemd. Inmiddels bleek de zaak reeds te zijn verjaard, zodat de procureur-generaal geen eis kon stel len. De verdediger mr. v. d. Does, uit Amsterdam, zag dan ook van een plei dooi af. Uitspraak 26 April. Woensdagmiddag hield de sanerings commissie van de Heemsteedse melk handel een openbare vergadering in „Het Wapen van Heemstede". De ontwerper van de voorgestelde sa nering, de heer A. C. Stoker, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de stand van zaken en deelde daarbij verschil lende bijzonderheden mede. Na opge merkt te hebben, dat thans de mede werking van de verschillende autori teiten zo goed als zeker is, vestigde hij de aandacht op het feit, dat bij invoering van de sanering de gemeente in sectoren zal worden verdeeld. Gedurende de eer ste vier weken zal elke sector bezocht worden door twee melkleveranciers, waaruit de bewoners van deze sector een keus kunnen doen. Na afloop van deze periode blijft dus de gekozen leveran cier de bewoners van deze wijk bedie nen. In tegenstelling dus met de oor spronkelijke plannen heeft men dus een zekere keus. Was aanvankelijk het voornemen om half April de sanering te doen ingaan, thans wordt verwacht, dat men begin Mei zover is. Door de aanwezigen, waaronder het bestuur van de Vereniging voor Huis houdelijke Voorlichting, werden zeer vele vragen gesteld, die door de inleider zo goed mogelijk werden beantwoord. Echter bleek uit de besprekingen, dat het verzet tegen de sanering nog zeer groot is. Aan het slot van de vergadering werd opgemerkt, dat het tijdstip van deze bij eenkomst niet zeer gelukkig gekozen was, in verband met de vacantie van de scholen en de schoonmaak, welke nog vele huisvrouwen bezig houdt. Van be stuurszijde werd dit bezwaar gedeeld, zodat er wellicht een kans bestaat, dat op een ander tijdstip nogmaals de aan dacht van de Heemsteedse dames voor dit zeer belangrijke onderwerp, dat in niet geringe mate de bevolking bezig houdt, zal worden gevraagd. Een tweede vergadering met dezelfde spreker werd hedenmiddag in 't Eerste Heemsteedse Cafetaria belegd, waarvan echter de resultaten thans nog niet be kend kunnen zijn. De Katholieke Middenstand hield gis teravond een vergadering, waarop aller eerst de heer J. v. Houten een bondige uiteenzetting gaf van de problemen, die zich rond de terugkomst van de duizen den militairen, welke uit Indonesië terug komen, opstapelen. De spreker gaf een zeer duidelijke uiteenzetting omtrent de plichten, die de patroon als zodanig jegens zijn werknemer heeft en vestigde er vooral de aandacht op, dat de plicht tot het weder in dienst nemen reeds in het Burgerlijk Wetboek is vastgelegd. Het herplaatsingsrecht is dus feitelijk meer een bekrachtiging soms een zeer stevige van de in het Burgerlijk Wetboek vastgelegde plicht. Breedvoerig behandelde spreker de verschillende bepalingen, die verband houden met het nemen en geven van ontslag en motiveerde met tal van voor beelden waarom dit vaak zo moeilijk wordt gemaakt. Ook de herscholing en de bijdrage, die door het Rijk wordt ge geven, werden onder de loupe genomen. Na een korte pauze gaf kapelaan J. v. Rossum een reeks mooie opnamen over het H. Jaar en de Eeuwige Stad en hield daarbij een duidelijke beschouwing, wel ke vaak een historisch karakter droeg. De aanwezigen kregen een zeer goede indruk van de grote geestelijke betekenis van het H. Jaar en de onvergankelijke grootheid van Rome, ook als stad. Met een hartelijk dankwoord van de voorzitter, de heer A. Verdonschot, werd te ruim elf uur deze zeer goede bijeen komst op de gebruikelijke wijze ge sloten. Tot besluit van de toneelwedstrijd tussen de vier Heemsteedse toneelverenigingen, zul len leden van deze verenigingen a.s. Zater dagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een opvoering geven van het historische spel „Achter wallen en poorten" van J. v. Dam. Dit spel is destijds als openluchtspel te Haarlem opgevoerd en oogstte veel suc- Öp deze avond zal tevens de uitslag van de wedstrijd bekend worden gemaakt en de Nieuwsbladbeker worden uitgereikt. Advertentie Advertentie TAM1NIAU - ELST- OVERBETUWE 's morgens gehaald, 's avonds thuis v. Marumstraat 18, Haarlem, Tel. 18900 Naar aanleiding van de de jure erken ning de Nederlandse regering, is aan de door de Neerlandse regering is aan de heer ViXseboxse, de Nederlandse am bassade-vertegenwoordiger te Peking, een nota overhandigd, waarin tot uiting komt, dat de Volksrepubliek diploma tieke betrekkingen met het Koninkrijk der Nederlanden wenst aan te knopen. Zij is genegen de heer N. A. J. de Voogd, door de Nederlandse regering aangewezen, als tijdelijk zaakgelastigde, te aanvaarden. Hij zal naar Peking gaan ter onderhandeling over de kwestie van het instellen van diplomatieke be trekkingen tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Volksrepubliek van China. Hedenmiddag om 2 uur vertrok Ra- tulangi met een speciale boodschap van Sukarno voor Sukawati weer naar Makassar. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie der V.S.I. deelde aan Aneta mede, dat deze boodschap inhoudt, dat, indien heden avond te 20 uur Aziz niet op weg is naar Djakarta, Sukarno zijn twee dagen geleden uitgestelde radiorede zal uitspreken. In deze rede zullen krach tige maatregelen tegen de rebellerende troepen worden aangekondigd. Reuter meldt nog, dat, alvorens deze radiorede wordt gehouden, Sukarno een laatste radio-telefonisch gesprek zal voe ren met Makassar. Aneta bericht, dat de twee op 6 April door de Nederlandse Marine aan de A L R.I.S. overgedragen korvetten, de „Ban- da" en de „Ambon", thans geheten „Banteng" en „Radja Wali", naar Straat Makassar gaan voor het deelnemen aan manoeuvres. Advertentie RIJWIELEN VOORRADIG le klas reparatie-inrichting Gen. Cronjéslr. 82, Tel. 13053 Op 15 Mei zal de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelen tegen de commandant van het „Einsatz Kom- mando der Sipo en S.D." te Amster dam, W. P, F. Lages, die wegens veler lei misdrijven door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot de dood straf is veroordeeld. Als verdedigers zullen optreden mrs. O. G. Veenstra uit Amsterdam en J. W. M. Reuser uit Den Haag. De regenbuien in de vroege ochtend hadden het Noordersportpark en de bij- velden van Haarlem onbespeelbaar ge maakt, zodat daar enkele wedstrijden naar Donderdag werden verschoven. De wedstrijden op het HFC-veld werden naar de Heemsteedse Sportparken ge dirigeerd. Zo viel het tenslotte nogal mee, vooral nu in de verdere loop van de dag geen regen meer viel. Het is dit jaar echter opvallend, dat er zoveel scholen onvoltallig opkomen. Er wordt wel met veel elftallen ingeschreven, maar wanneer b.v. van een school met zes elftallen er drie niet of zeer onvol tallig verschijnen, vraagt men zich toch af, of men op dergelijke scholen wel begrip heeft voor het vele werk, dat gedaan moet worden, voor het pro gramma kan draaien Afgezien dan nog van de onsportieve houding tegenover tegenpartij en scheidsrechter. Sommige hoge uitslagen moge men dan ook be zien in het licht van bovenstaande ver klaring. Niet alle, er zijn natuurlijk wel eens grote krachtsverschillen in de eer ste ronden. Eerst enkele uitslagen van gisteren gestaakte wedstrijden: afd. E 2e ronde. Winnaars: v. ZeggelenschoolDr. Huët- schooi 50; NassauschoolP. H. v. d. Leyschool 31. 3e ronde. Winnaars: St. Willibrordus- school-St. Antoniusschool (A'hout) 09. Woensdag werd verder voor Afd. E niet gespeeld Afd. A geen wedstrijden; B. id. Afd. C, 2e ronde: Th. M. Ketelaarsch. 2Klaas de Vriesschool 4 11, KI. de Vriesschool wint; A. H. Gerhardschool 5 Coornhertlyceum 2 32; Bronsteesch. HBSB 6 80; 2e Centrale school 1 Kon. Wilheiminaschool 2 21; Th. M. Ketelaarschool 4Kennemer Lyceum 2 012; Gymnasium 1HBSB 7 26—0; A. H. Gerhardschool 4Coornhertlyceum 1 11, Coornhertlyceum 1 wint; Lorentz- lyceum4—le Centrale school 1 13—0; Th. M Ketelaarschool 3Klaas de Vriessch. 3 012; Klaas de Vriesschool 5Kon. Wilheiminaschool 3 0—5; le Doopsgez. school 1—HBSB 5 0—8; Lorcntzlyceum 3Chr. Lyceum 2 11, Chr. Lyceum w.; St. Hcnricusschool 3—RK ULO (Hille- gom) 01; St. Jeroenschool 2Trini- teitslyceum 4 30; Triniteitslyceum 5 St. Henricusschool 4 16; St. Jeroen school 3—RK ULO 2 (Oude Gr.) 0—2. Afd. D, verliezersafd.: Coornhertlyceum 4Gymnasium 2 10; Juliana v. Stol- bergschoolCoornhertlyceum 5 80; Th. M. Ketelaarschool 7Lorentzlyceum 5 0-4. Overige wedstrijden uitgesteld tot Donderdag. Afd. D, winnaars; 2e Centrale school 3 —Th. M. Ketelaarschool 6 (Th. M. Kete laarsch n.o.)Bornwaterschool—Th. M. Ketelaarschool 5 21; le Centrale school 2—A. H. Gerhardschool 6 40; Prinses Ireneschool 2Klaas de Vriesschool 6 30; 2e Centrale school 2Klaas de Vriesschool 7 60. Voor a.s. Zondag zijn enkele wijzi gingen aangebracht in het voetbalpro gramma. Voor de competitie zijn de volgende wedstrijden ingelast: DCONEA en THBRippe-rda. De wedstrijd DCO NEA wordt om 12 uur aan de Schalk- wij kerweg gespeeld in verband met de radiouitzending BelgiëNederland. Voor de beker zijn de volgende wed strijden vastgesteld: DRCDSS, OSV DTS QSC—Grashoppers, WSV '30— Hollandia, Halfweg—WE. DCGHVC, RandersUW. ELS Wanneer vóór de oorlog twee men sen aan elkaar werden voorge steld, dan zeiden ze, al of niet tegelijk, „aangenaam". Sinds echter de Amerikanen en Engelsen mede hielpen aan onze bevrijding, wordt er gezegd „hoe maakt u t?" How do you do, nie.twaar? Nu geviel het dezer dagen, dat een echtpaar in de foyer van de. schouw burg werd voorgesteld aan een metge zel van een kennis. „Hoe maakt u t?" vroeg de metgezel aan de dame. En deze antwoordde: „Dat zal ik u vertellen. M'n hart gaat nu wat beter, maar m'n nieren zijn nog lang niet 'n orde. De dokter meende eerst, dat er wat anders achter zat, doch het bleek zich toch wel tot enige aandoe ningen te beperken. En dan mijn ogen, die gaan wat achteruit en het zal wel op een zwaarder brilleglas uitdraaien. Voor de rest maak ik he.t prima, al kunnen vooral in het voorjaar ekster ogen gemeen pijn doen. zoals het gehrek aan bepaalde vitaminen ook mij parten speelt." De echtgenoot geneerde zich hevig en trachtte met allerhande middelen tevergeefs een einde aan het verhaal te maken. Toen de metgezel weg was. gaf hij een verklaring, waarop zijn vrouw op merkte: „Waarom is het dan niet meer aangenaam om met iemand kennis te maken? En waarom vroeg hij dan hoe ik he.t maakte?" Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Enkele vooraanstaande belastingcon sulenten hebben onlangs aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal een adres gericht, met betrekking tot de Belosting- herziening 1959. Wy achten dit adres daarom zo belangrijk, omdat het een heldere uiteenzetting geeft van de con sequenties van enkele onderdelen van het bovengenoemde wetsontwerp voorde middenstand. Adressanten richten zich tegen de door de minister van Financiën voorge stelde tekst van art. 7, lid 2 van het Be sluit op de Inkomstenbelasting. Deze bepaling beoogt n.l. onder de heffing van de inkomstenbelasting te brengen de niet gerealiseerde, d. w. z. volkomen fictieve winst, welke, bij het overlijden van een ondernemer, door de fiscus wordt geacht in zijn bedrijf aanwezig te zijn, ook indien het bedrijf wordt voortgezet door de erven en niet wordt geliquideerd of overgedragen aan der den. Het ligt in de bedoeling deze winst te beschouwen als te behoren tot de winst van het laatste boekjaar, waarover door de overleden ondernemer winst wordt genoten. Deze winst wordt dan belast bij de erflater, doch in feite zal zij door de erfgenamen moeten worden gedragen. Zij zal in wezen een zeer be langrijke verhoging van het successie recht betekenen, vooral indien ook met het element goodwill voor de vaststel ling van deze fictieve winst rekening zal worden gehouden. De voorgestelde wetswijziging wordt door adressanten als onlogisch, in strijd met elders in de belastingwetgeving aan vaarde beginselen, economisch funest, bedrijfseconomisch onjuist, sociaal on verantwoord en in flagrante strijd met de realiteit en met het rechtsbewustzijn van het Nederlandse volk genoemd. Het toepassen van deze maatregel zou naar de mening van de adressanten op den duur onafwendbaar leiden tot ver nietiging van een belangrijk deel van de middenstand. Aan het slot geeft het adres aan, op welke wijze de inderdaad in dit opzicht bestaande fiscale gaping zou kunnen worden gedicht, n.l. door een voorschrift, dat volledig aansluitende balans-continuïteit eist voor de _rf- genamen van overleden ondernemers of beoefenaars van een zelfstandig beroep. Hierdoor zouden de belangen van de schatkist in voldoende mate worden verzekerd. Het adres eindigt met het dringend verzoek aan de Kamerleden gebruik te maken van het recht van amendement, ten einde een groot onheil voor een be langrijk deel van het Nederlandse volk -f te weren. Het volledige adres is in brochurevorm in druk verschenen bij „De Zaken wereld" te Amsterdam. GENERAL C. C. BALLOU (Ned.), 13 April 260 mijlen Z. van Ceylon, n. Amst. GENERAL R. L. HOWZE (Ned.), 13 April 500 mijlen W. van Sabang, n. Amst. GENERAL STUART HEINTZEL- MAN (Ned.). 13 April te Amst. GROOTE BEER 13 April 5 uur n.m. te IJmuiden en 9 uur n.m. te Amst. verw.; passagiersontscheping 14 April 9 uur v.m. NELLY (R. Lloyd), pass. 13 April iMinicoi, n. R'dam. (Niet-officiële Koersen i Vorig Opening slot 13/4 3% Nederl. 1946 3% pet. Ned 1960 3-3% Nederland 194'. 100/4 99% 98U 98% 3 Ned 82-64 Del fat 99% inschr Grtbk '46 S pCi 9711 Ned. Handel 6111 ceri 150gl 172% A.K.U 172% v an Berkels Paten i 114 CaJvè-Delft cert 137 Van Gelder 162% Kon. Hoogovens oen 170 M. Unilever cert 214% 216 Ned. Kabel 268 Philips 223% 228% Kon Petroleum 276% 278 „Amsterdam" Rubbei 137% 136% Holl Amerika H)n 158 Kon N. Stoomb Mr 136gb 136 Neo Soheepv. Unle 134% 134% 133 134 Deb MM eert 126% 126% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Moto» Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. RepuDlic Steel -hell Union Oil southern Paeillt southern Railway Toewater c S Steel 1 ex div 13/4 29 35% 63 46% 15 52 55% 20% 19% 26% 35% as 32%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2