AZIZ TÓCH NAAR DJAKARTA üg -v£H5 VERGEEFSE SPEURTOCHTEN NAAR VERMISTE PRIVATEER ZEVEN EN TWINTIG LANDEN NEGEERDEN BESLISSINGEN VAN DE U.N.O. m Dr. Stuiveling en de moraal Hij zal zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad terecht staan Gewapende actie tegen de rebellen --\ï Brits vliegtuig door bliksem getroffen „Groot risico voor de gehele wereld" .Het weer Tsjechen veroordeeld tot dwangarbeid 43 veto's van Rusland Gerepatrieerrien naar D.U.W.-kampen? Tot hoofd en hart Vier Russische vliegers onderscheiden met Orde van de Rode Banier GRIEKSE REGERING AFGETREDEN Sovjet-blok spant de kroon in het niet opvolgen der gegeven adviezen CLANDESTIENE GOUDMIJN IN BELGISCHE CONGO vrijdag u april 1950 74ste JAARGANG No. 24742 hSntS Sir.,e,rr,d,ellk,!nWe,?*Ug- >74F.f»rr,m'/^7,Tjip.vfw Nieuwe vergiftigrings- verschijnselen? Employe's bij Amerikaanse ambassade ACHTEN EN BEMINNEN IETS ANDERS DAN GEHOORZAMEN Betrekkingen met Spanje Wapengeweld in Palestina Een dag communistisch bewind Herziening van de loonbelasting Niet vóór 1 Juli „Vlaggetjesdagen" tijdens Pinksteren Emigrantenvliegtuig r Grotere rijkdom der inlanders leidde tot ontdekking NIEUWE GLADIOLUS BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rua wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventu«ei zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Men zal zich herinneren het was in ons blad van 29 Maart j.l. dat wij een nogal fel Protest hebben doen horen tegen uitlating van Dr. Garmt Stuive- Ttng op het jaarlijks congres van het Humanistisch Verbond in Den Haag. Volgens een verslag in Het Vrije Volk zou hij toen hebben beweerd, dat de bisschoppen in hun vasten brief de niet aan een God gelovende humanisten zouden hebben gelijk gesteld met „potentiële misdadigers". Wij hebben de heer Stuiveling toen Uitgedaagd de passage in de vasten brief aan te wijzen, waarin deze ver klaring zou zijn voorgekomen. Wij hieenden nl. zeker te weten, dat ?ulk een onzinnige verkettering van groep landgenoten niet was voor gekomen en niet kon zijn voorgeko men in een brief, waarin de aan de zorg der bisschoppen toevertrouwde gelovigen tot hernieuwde boetvaar digheid werden aangemaand. En wij blijken ons daarin niet te hebben Vergist, zoals de heer Stuiveling blijkens zijn ,,Open Brief" in Het Vrije Volk van eergisteravond ook allerduidelijkst toegeeft zij het Zonder te getuigen van enige nei ging tot opzettelijke rectificatie U'ant zonder meer schrijft hij daar- m triomfantelijk, zich te hebben ge baseerd op de vastenbrief van drie Jaar geleden. Deze „Open Brief" was gericht tot Prof. Romme, die de heer Stuiveling m De Volkskrant van 30 Maart heeft beschuldigd van „plat antipapisme" een nogal ongezouten kwalifica tie, welke naar ons oordeel evenwel terecht werd toegepast op des heren ^•tuiveling's gezindheid voor zover deze viel af te leiden uit het verslag in Het Vrije Volk. In de inleiding tot ZJ.m „Open Brief" constateert Dr. stuiveling, dat dit verslag aanleiding heeft gegeven tot een „Roomse rel". Ofschoon wij waardering hebben voor Ue klankschoonheid der alliteratie in het algemeen, menen wij toch dat deze uitdrukking minder toepasse lijk is op de in oprechte verontwaar diging geschreven reacties, waarin Werd geprotesteerd tegen het trek ken van vaise conclusies uit een her derlijk schrijven van onze bisschop- Pen. Van deze reacties noemt Dr. Stuiveling die van De Volkskrant als de eerste. Reeds daags voordat De Volkskrant erover schreef heeft ons blad echter in een korte beschouwing het volgens Het Vrije Volk op be doeld congres gezegde met veront waardiging gesignaleerd. Het ligt niet op onze weg uitge- rwL'S Je,.„ëaan °P hetgeen in de 'A f" Brief aan het adres van prof. Romme wordt gezegd. Niettemin moet ^het ons van het hart, dat wij pijnlijk werden getroffen door een redenering, waarin de denkkracht des heren Stuiveling, die de rede ten troon wil voeren met algehele ver stoting van ieder dogma, in een niet bijster gunstig daglicht komt te staan. Hij trekt nl. een scherpe scheiding tussen de algemeen menselijke wet matigheid van het denken en het Paiticuliere karakter van dogma of ..geloofsvoorstelling". Hij gaat daar bij kennelijk uit van de vooropstel- ung, dat deze beide aan elkaar tegen gesteld zouden zijn. Maar zegt 't de hr. Stuiveling dan niets, dat beide, haar proefondervindelijk werd bewe zen door de grootste ethnologen, el kaar juist daar ontmoeten, waar 't al lerbelangrijkste dogma, n.l.t dat om trent het bestaan van een goddelijk Opperwezen, in het geding komt? En is het dan zo heel vreemd, dat het ?e.ns.eIf denken (blijvend binnen met tegen, de rede komt tot het aan vaarden van buiten die rede gelegen wederom niet tegen de rede indrui sende geloofswaarheden of dogma's? Wat wij in verband met ons vorig artikel echter mogen beschouwen als een onopzettelijk tot ons gericht wederwoord, is de verklaring van de heer Stuiveling, dat hij zijn gewraak te uitlating omtrent de beschuldiging van „potentiële misdadigheid" aan het adres der humanisten, heeft ge grond op de volgende bisschoppelijke uitspraak: „Van moraal kan geen sprake zijn voor wie niet gelooft aan een God, die de mens zekere ver plichtingen heeft opgelegd en het kwade bestraft." Welnu, ik geloof hiet aan zo'n God en als ik zijn er Thans zéér velen in Nederland, aldus ongeveer gaat de heer Stuiveling dan verder, dus hebben wij allen geen moraal en zijn wij slechte men sen, want in die vastenbrief staat bovendien: „Wie niet in een God ge- °°ft, doet wat nuttig en aangenaam v o o r hem is". (Vervlg op pap. 3) Nadat Donderdag tevergeefs twee extra vliegtuigen uit Djakarta naar Makassar wanen gevlogen om Aziz de gelegenheid te geven zich te melden bij de Indonesi sche regering, heeft hij zich vandaag neergelegd bij het regeringsultimatum en zich met een uit twee personen bestaande Oostindonesisiche delegatie per vliegtuig naar Djakarta begeven. Na zijn aankomst aldaar werd hjj direict naar het ministerie van Defensie gebracht. Toen Aziz zich gisteren na het verstrijken van 't derde ulti matum met bereid verklaard had de weg naar Canossa te gaan, kondigde president Sukarno een gewapend optreden tegen de rebellerende troepen op Zuid-Celebes aan. verschillende militaire maatregelen zijn genomen. Een woordvoerder van de minister van Defensie van de V.S.I. heeft tegenover Aneta verklaard: De komst van Aziz naar Djakarta betekent nog niet, dat de opstand in Zuid-Celebes is afgelopen. De regering zal een nader onderzoek in stellen in hoeverre de troepen van Aziz zich aan de orders van de minister van Defensie houden. Ook zal een onderzoek worden gehouden naar de individuele daden ten opzichte van overtredingen tegen het militair wettig gezag. Aziz zal naar Djakarta komen als gevangen ge nomen^ rebellenleider en zal zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad terecht staan. Lt.-kol. Mokoginta en de Oost- Indonesische regering hebben in een gezamenlijk communiqué de bevol king van Oost-Indonesië en de K.N.I.L.-soldaten verzocht kalm te blijven en de vrede te bewaren om dat Sukarno nog niet het bevel heeft gegeven het vuur te openen. Reuter meldt, dat in de laatste dagen ongeveer 1500 man aan troepen der V.S.I. uit havens aan Java's Noordkust zijn vertrokken met onbekende bestemming. Waarnemers in Djakarta en Makassar zijn van mening, dat een landing te Makassar zeer kwetsbaar zou zijn. Be halve. dat de troepen der V.S.I. niet zijn geoefend in landingen, ontbreekt het hun aan de nodige uitrusting. Bovendien beperken mijnenvelden voor de kust te Makassar sterk het aantal plaatsen, waar een landing kan worden uitge voerd. Van bevoegde Nederlandse zijde werd hedenochtend aan Aneta verklaard, dat tot dusverre de regering van de V.S.I. geen verzoeken heeft ingediend voor het verlenen van militaire hulp, in ver band met de tegen de opstandelingen in Zuid-Celebes te treffen maatregelen. Men wees er overigens op. dat indien dergelijke verzoeken zouden binnen komen, hetgeen volgens de R.T.C.-over- eenkomst mogelijk is de regering in Den Haag hierover dient te beslissen. Een woordvoerder van de UNCI heeft verklaard, dat noch dé Nederlandse noch de Indonesische regering om be middeling der V.N. gevraagd heeft ter oplossing van de moeilijkheden in Ma kassar. De UNCI hield Donderdag een verga dering en „bestudeerde de affaire-Ma kassar nauwgezet, ofschoon deze nog steeds als een interne aangelegenheid beschouwd wordt", aldus de woord voerder. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de rebellie tot ontwikkelingen zou kunnen leiden, waardoor de com missie er wel bij betrokken, zou worden. De Oost-Indonesische premier Diapa ri heeft deze week, zoals reeds gemeld, de bemiddeling van de UNCI ingeroe pen, maar het standpunt van de com missie is dat zij zich niet kan inlaten met de klachten van de deelstaten, daar deze geen partij zijn bij de overeen komsten. PAREPAOE* MAKASSAR Cjjeneponto 'JAVA ZEE AD'JRA FLORES'-ZEE JAVA BALI-LCMBOK Ut.' BA ,1BAW,\ A.P. meldt dat het gisteravond laat in Makassar na de radiotoespraak van Su karno tot verspreide schietpartijen kwam. Van neutrale militaire zijde wordt gemeld, dat hierbij weinig slachtoffers vielen. De troepen van Aziz patrouil leren in de straten. Naar U.P. meldt, is de Indonesische regering van plan de rede van Sukarno, waarin hij het gewapend optreden tegen Aziz aankondigde, met vliegtuigen in duizenden exemplaren boven Makassar uit te werpen. A.F.P. verneemt uit gezaghebbende militaire bron dat de Indonesische strijdkrachten er niet op moeten re kenen de opstandelingen van Ma kassar binnen vier of vijf dagen een gevoelig slag toe te brengen, zonder gevaar voor een rampspoedige af loop, die het gevolg zou kunnen zijn van overhaasting. De enige onmiddellijke actie die de regeringsstri.idkrachten kunnen ondernemen is de beschieting van Makassar door de drie korvetten, die de Indonesische vloot uitmaken. De troepen van de V.S.I. bevinden zich, zoals bekend, aan boord van de drie vrachtschepen van de K.P.M., die geen landingsvaartuigen vervoeren. Volgens persberichten uit Makassar is het korvet Hugan Tua daar weer op de rede verschenen en heeft het de toe gang tot de haven geblokkeerd. Ook een ander schip, een Nederlands vracht schip, is voor Makassar verschenen en heeft tevergeefs van de havenautoritei ten toestemming trachten te verkrijgen om binnen te lopen. Genoemde berich ten melden verder dat de politie in Makassar gisteravond uitgebreide huis zoekingen heeft verricht in de stad en een grote hoeveelheid handgranaten heeft buitgemaakt. Een vliegtuig van British Overseas Airways met 27 passagiers aan boord werd gisteravond boven het Kanaal door de bliksem getroffen en ernstig bescha digd. Desondanks wist de piloot zijn toestel echter veilig op London Airport aan de grond te zetten. De stewardess van het toestel liep ernstige verwondingen op en moest terstond, nadat het vliegtuig geland was, naar een ziekenhuis over gebracht worden. Gisteravond zijn op medisch advies de vrouw en twee kinderen van het gezin C, uit- Veenendaal ter observatie in een der Arnhemse ziekenhuizen opgenomen. Men weet nog niet wat de oorzaak is van de bij hen geconstateerde ziekte verschijnselen. iwif /A' vmmsK&m 4 N a '4. Men kan weer per trekschuit Jungs de bloeiende bollenvelden. De openingstoch Donderdag was voor de jeugd gratis. Die maakte er druk gebruik van en amuseerde zich best. De uitgebreide speurtocht naar overlevenden of wrakstukken van de boven de Oostzee vermiste Amerikaanse Privateer zijn ook gisteren zonder resul taat gebleven. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat. de voorwerpen, die gisteren werden gesignaleerd, niet van het vliegtuig afkomstig zijn. Volgens een Amerikaanse vliegerofficier is de olievlek, die Woensdag werd waarge nomen, waarschijnlijk afkomstig van een vissersboot. Hij vertelde verder, dat de Oostzee letterlijk bezaaid is met wrakstukken van allerlei soort. Enige hoop bracht gisteren nog een bericht van een klein Duits schip, dat verklaarde, dat het Zondagochtend 150 km. ten Noord-Oosten van Bornholm wrakstukken van een vliegtuig had ont dekt. Daar het schip, de 750 ton me tende kustvaarder Juno, geen radio aan boord had kon de bemanning eerst gisteren bij aankomst in de Noord- Zweedse haven Alfredshem hiervan mededeling doen. De eerste officier van het schip had Zondagochtend om 4 uur het geluid van vliegtuigmotoren gehoord. Hij had echter niets kunnen zien. In de namiddag van dezelfde dag had hij delen van een vliegtuigcabine, althans iets wat daarop leek, zien drij ven. alsmede .verschillende pakjes bis cuits, waarboven een vijftigtal meeu wen cirkelden. Een uitgebreide speurtocht boven het gemelde gebied heeft echter geen re sultaat opgeleverd. Vier Russische vliegers zijn onder scheiden met de „Orde van de Rode Banier" wegens „het op uitstekende wijze verrichten van hun dienst", al dus een bericht van Tass. In een korte aankondiging wordt niet gezegd waarom de onderscheiding ver leend werd, doch de omstanaigncdeti geven onmiddellijk aanleiding tot de gissing dat deze mensen de piloten zijn die betrokken waren bü de ontmoeting De werkgroep „Aesthetische Vorming een onderdeel van de Werkgroep voor Vernieuwing van Opvoeding en Onder wijs, heeft de stichting „de Werkschv.it" in het leven geroepen, die als mobiel studiecentrum in diverse plaatsen dienst zal doen. Op deze „WerkschuiF', die op het ogenblik in de Amstel te Amsterdam ligt, wordt aan de jeugd les gegeven in tekenen, schilderen en boetseren. Links op de foto: vanwege het mooie weer krijgen de kinderen op het dek van de „Werkschuit" les. Rechts: een meisje speelt viool, terwijl andere kin deren hun krachten op een tekening beproeven. Verwachting tot Zaterdagavond: Hier en daar ochtendmist. Overi gens op de meeste plaatsen perioden van zonneschijn en nog slechts enkele verspreide buien. Meest zwakke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.45—19.37 Maan: 5.15—17.48 T>e Griekse regering van premier So- Phoclos Venizclos is vanmorgen afge beden, aldus meldt Reuter. Venizelos had zijn voornemen af te billen treden reeds onder bedekte ter- teen aan journalisten te kennen ge- Reven voor de aanvang van de kabinets- Z|tting. Na afloop daarvan deelde hy ï&ede, dat hij zich onmiddellijk naar het «oninkiyk paleis zou begeven om zijn ontslag aan te bicden. Vanmorgen vroeg voor de aanvang an de kabinetszitting was hij door cje -i° ng.beëdigd als minister van Defen- art 6 j aardoor in staat gesteld voor zijn treden nog enkele militaire benoemin- gon te ondertekenen. Vanavond zal de liberale partij uit- ^ken of al dan niet aan de komende ^alitieregering zal worden deelgeno men. Het Tsjcchoslowaaksc staatsgerechts- hof, heeft gisteravond vonnis gewezen in het proces tegen voormalige Tsjecho- slowaakse employe's van de informatie dienst van de Amerikaanse ambassade, de U.S.I.S., te Praag. De 28-jarige Lubomir Eisner werd tot 18 jaar en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerovska tot 15 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Beiden werden schuldig be vonden aan hoogverraad. Eisner, die had verklaard gedeeltelijk schuldig te zqn aan het hem ten laste gelegde, werd „een vqand van de republiek" genoemd. Bij de aanvang van het proces had mej. Kacerovska verklaard zich gedeel telijk schuldig te achten, terwijl Eisner had gezegd onschuldig te zijn. Later zeide Eisner geen spionnage te hebben bedreven, doch zich in zoverre wel schul dig te achten, dat hij mee had geholpen bij de publicatie van de onwettige nieuwsbulletins, die door de persafde ling van de Amerikaanse ambassade worden uitgegeven. De beklaagden moeten ieder tiendui zend kronen boete betalen. Zij werden voor de tijd van tien jaar uit hun bur gerrechten ontzet. Na haar raadsman te hebben geraad pleegd, verklaarde mej. Kacerovska haar straf te aanvaarden. Eisner zeide hoger beroep te zullen overwegen. Sommige hebben aanbevelingen, die niet in hun kraam te pas kwamen, een voudig naast zich neergelegd; andere' hebben tevoren aangekondigd, dat zij er zich niet aan zouden houden. Weer andere zijn nog verder gegaan en heb ben instellingen van de UNO geboycot of in sommige gevallen zich zelfs met geweld tegen beslissingen van de orga nisatie verzet. Van de andere kant is het ook zeer dikwijls voorgekomen, dat landen aanbevelingen van de UNO uit eindelijk hebben aanvaard, waar zij zelf eerst tegen hadden gestemd. Krachtens het handvest van de UNO kan alleen de Veiligheidsraad beslissin gen nemen, die bindend zijn voor de regeringen en de raad heeft van deze bevoegdheid slechts enkele malen ge bruik gemaakt. Alle andere organen van de UNO kunnen slechts aanbevelin gen doen, die een zeker moreel gewicht in de schaal leggen, maar ten aanzien van de opvolging waarvan geen enkele juridische verplichting bestaat. Het Sovjet-blok is alle andere landen ver vooruit wat betreft het aantal niet opgevolgde adviezen en het heeft nooit geaarzeld een besluit van de UNO, dat het in strijd achtte met zijn eigen be langen, te negeren. Het jongste voor beeld hiervan is de houding, die het heeft aangenomen ten aanzien van het Chinese vraagstuk. Sinds 10 Januari hebben Rusland en zijn satellieten ne gentien organen van de UNO geboycot of vergaderingen van die organen ver laten, omdat de diplomaten van het nationalistische China er hun zetels bleven innemen. In de Veiligheidsraad heeft Rusland drie en veertig maal gebruik gemaakt van het aan de grote mogendheden toegekende vetorecht om de wil van de Alle 59 landen, die bij de UNO zijn aangesloten, geven voor, deze organisatie te achten en te beminnen, maarals het er op aan komt, haar te gehoorzamen. Ja, dat is iets anders. x Uit de documenten van de afgelopen vier jaren biykt. dat bijna de helft van de leden van de UNO op zijn minst eenmaal heeft geweigerd zich aan een of ander besluit der organisatie te houden of een dergelijk besluit heeft genegeerd. Om het precies te zeggen: 27 landen hebben zich van een of meer beslissingen van de UNO niets aangetrokken. meerderheid krachteloos te maken. Voorts heeft Rusland belangrijke orga nen als de Kleine Assemblee, de Be- heerschapsraad en de commissies voor de Balkan en Korea om een of andere reden geboycot. Bij dergelijke acties zijn behalve de Sovjet-Unie ook Wit- Rusland, de Sovjet-Oekraina, Polen, Tsjecho-Slowakije en soms Joegoslavië betrokken. Elk van deze zes landen heeft verschillende gevallen op zijn naam staan, Rusland zelf wel twin tig Naast deze gevallen zijn de grote voorbeelden van het naast zich neer leggen van aanbevelingen de houding, door de leden van de UNO aangenomen ten opzichte van de resolutie van de UNO inzake Spanje en het optreden van een aantal leden tegen het besluit tot verdeling van Palestina. In 1946 heeft de algemene vergadering een resolutie aangenomen, waarin alle leden'van de UNO weiden aangespoord hun voornaamste diploma ueke verte genwoordigers uit Madrid terug te trekken als protest tegen het regime van generaal Franco. Sommige van de voornaamste landen, o.a. de Verenigde Staten en Engeland, verzetten zich tegen deze resolutie, maar hielden zich er aan, toen zij eenmaal was aangenomen. De president van Argentinië, Juan Pe- ron evenwel, haastte zich om de UNO te tarten. Argentinië had destijds geen ambassadeur te Madrid, maar Peron benoemde er een, kort nadat de UNO haar resolutie had aanvaard. Al spoedig besloten ook andere lan den de aanbeveling van de algemene, vergadering te negeren en tot dusverre hebben 16 leden van de UNO hun vol ledige diplomatieke vertegenwoordiging te Madrid hersteld of aangekondigd dat zij die zullen herstellen. Deze landen zijn behalve Argentinië: Bolivia, Brazilië, Costa Rica de Domi nicaanse Republiek, Egypte., Ei Salva dor, Haïti, IJsland, Irak, De Libanon, Nicaragua, Paraguay, Peru. Syrië en Colombia. Met het oog op dit omvang rijke verzet tegen de meerderheid van de UNO hebben de Verenigde Staten kort geleden bekend gemaakt dat zij een eventueel voorstel om de resolutie van 1946 te verscheuren, zouden ondersteu nen. De Palestijnse kwestie is de enige, die tot dusverre heeft geleid tot het ge bruik van geweld tegen een beslissing van de UNO. Lang voor de algemene vergadering 29 November 1947 het ver delingsplan aannam, hadden de Arabi sche landen de UNO gewaarschuwd, dat zij tot het bittere einde tegen het plan zouden strijden. De dag. waarop de resolutie inzake de verdeling werd aangenomen, verlieten de Arabische delegaties uit protest de vergaderzaal van de assemblee en weldra namen de meeste van hun landen deel aan de oor log in Palestina. Zes landen Egypte Irak, Saoedie Arabië, Syrië, De Liba non en Yemen hadden de vergade ring verlaten. Hasjemietisch Jordanië, dat, 9een lid van de UNO is, nam ook deel aan de strijd. In de. afgelopen herfst nam het Pa lestijnse vraagstuk een nieuwe wending, toen Israël en Hasjemietisch Jordanië zich zij aan zij bevonden tegen het besluit van de UNO om Jeruzalem onder internatio naal bestuur te plaatsen. Deze beide, lan den, welker strijdkrachten elk een deel van dc Heilige Stad bezet houden, gaven de UNO ronduit te verstaan, dat zij bet voorgestelde internationale bestuur niet zouden aanvaarden. Andere belangrijke gevallen, waarin de UNO werd getrotseerd, hielden verband met de strijd tussen koloniale en niet- koloniale. mogendheden in de UNO. De Unie van Zuid-Afrika heeft ver scheidene aanbevelingen van de UNO, strekkende tot het brengen van het voormalige mandaatgebied Zuidwest- Afrika onder een trusteeship. naast zich neergelegd en de afgelopen herfst heeft de. Zuid-Afrikaanse delegatie de beheer- schapscommissie van de Algemene. Ver gadering verlaten, omdat dit orgaan zich bereid had verklaard te luisteren naar beschuldigingen van achteruitzetting om wille van het ras. die. door een getuige tegen de regering van de Unie zouden worden ingebracht. De Britse minister van Staat, Hector McNeil, heeft geprotesteerd tegen ver scheidene aanbevelingen, die naar hij zeide inmenging in Engelands koloniale aangelegenheden betekenden. Hij gaf de algemene vergadering te verstaan, dat Engeland zich aan deze aanbevelingen niet gebonden zou achten. jl. Zaterdag met het Amerikaanse vliegtuig. In een artikel van de „Prawda" werd gezegd dat het betrokken Amerikaanse vliegtuig de Amerikaanse „Privateer" is die sedert Zaterdag boven de Oost zee vermist wordt. Het Amerikaanse Legioen en burger lijke autoriteiten hebben het plan ge maakt om op 1 Mei in het Amerikaanse plaatsje Mosinea met een bevolking van 1500 zielen voor één dag „een commu nistisch bewind" in te stellen. Aan de burgers zal worden verzocht vrijwillig hun medewerking te verlenen. Naar de commandant van het Amerikaanse Le gioen in de staat Wisconsin verklaarde, zou het leven in Mosinea waar een papierindustrie is gevestigd „roor één dag bestaan uit een grauwe sleur rara propaganda, distributie, bureaucra tie en voorschriften". De bedoeling zou, aldus Larson, zijn „in werkelijkheid het contrast tussen het leven in de V. S. en dat in de tota litaire staten te laten zien." Tussen de ministeries van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, van Binnen landse Zaken, van Oorlog en van Ma rine en de Dienst Uitvoering Werken zijn besprekingen gaande over het ty- delijk huisvesten van uit Indonesië ge repatrieerde KNIL-militaircn, ambtena ren, planters enz. in DUW-kampen. Er wordt gestreefd naar een spreiding over het land, in die zin, dat bepaalde delen des lands voor bepaalde categorieën wor den aangewezen. Verder w il men trach ten, het verblijf in de kampen zo kort mogelijk te doen zijn. Definitieve beslis singen zijn nog niet genomen. Naar verwacht kan worden, zal het voornemen van de minister van Finan ciën tot herziening van de Ioonbqjasting- tarieven zeker niet vóór 1 Juli verwe zenlijkt worden en zal nog gewacht worden met incorporatie van de nieuwe rijkssalarissen. In verband hiermede ver nemen wij, dat een Koninklijk Besluit te verwachten is, waarbij het uitkerings- besluit eerste kwartaal 1950 van over eenkomstige toepassing wordt verklaard voor het tweedek wartaal van dit jaar. De ongeschoolden beneden 23 jaar hebben in het vrije bedrijf geen 5 pCt. loonsverhoging ontvangen. Bij het Rijk is dit wel voor deze categorie gebeurd. Daarom zal in dit K. B. bepaald worden, dat bedoelde categorie de uitkering van 5 pCt. niet ontvangt. Degenen, voor wie deze loonsverhoging voor het eerste kwartaal wel heeft gegolden, zullen ech ter in het genot daarvan blijven. De uitzondering geldt dus alleen nieuwe lingen. Woensdag heeft de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisser^ in Den Haag vergaderd over de datum, waarop de haringvloot voor het nieuwe seizoen zal uitvaren. Hiervoor is ten slotte gekozen Dinsdag 30 Mei, dus Dinsdags na Pinksteren zodat Vlagge tjesdag dit jaar over de 2 Pinksterdagen wordt uitgesmeerd. Voorts is bepaald, dat op Dinsdag 30 Mei slechts de helft van de vloot zal uitvaren en dat de tweede helft een week later, dus op Dinsdag 6 Juni, zee kiest. Tenslotte zal gedurende de maand Juni met maximaal 80 netten mogen worden gevist. Het uitvaren van de haringvloot valt dit jaar 14 dagen later dan in 1949. De reders hopen hierdoor te bereiken, dat direct een volwaardig product zal kun nen worden aangevoerd. Intussen heeft vooral Scheveningen dit jaar grootse plannen voor de viering van Vlaggetjesdag en ziet het er naar uit, dat deze plaats dit jaar van de haringhavens de kroon zal spannen. 19 April zal 't eerste K.L.M.-vliegtuig (een Skymaster) met emigranten- naar Australië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats besproken. De Amerikaanse militaire autoriteiten in Berlijn bereiden zich voor op de eerste Mei. De communisten zijn van plan die dag een demonstratiemars door Berlijn ie maken. Iedere dag oefenen de Amerikaanse soldaten in huis aan huis-gevech ten, het opwerpen van barricades en het werpen met traangasbommen Om de oefeningen zo „echt" mogelijk te maken', treedt een deel der soldaten op als demonstrant. Onlangs is in de Belgische Congo een van de grootste clandestiene goudmijnen uit de geschiedenis van deze kolonie ontdekt. Het gevolg van die ontdekking was, dat reeds 49 Congolezen veroor deeld zijn en 150 anderen terecht zullen staan wegens illegale exploitatie van een goudmijn en smokkelhandel op de omliggende landen. Het begin van deze geschiedenis ligt in de eerste oorlogsjaren. Toen zond een mijnbouwmaatschappij een groep des kundigen naar het bergachtige gebied rondom het Tanganjikameer om te zoe ken naar strategisch waardevolle grond stoffen. Niets werd gevonden behalve goudsporen. Maar de tijden waren toen te ongunstig om voordeel te trekken uit die vondst. De deskundigen keerden naar huis terug en ontsloegen hun in heemse dragers en helpers. Dezen vergaten het goud echter niet. Hun voorlieden, die de monsters voor de deskundigen gewassen hadden, her groepeerden hun ploegen en ontgonnen tientallen alluviale mijnen ir. de afgele gen dalen bij het Tanganjikameer. Hon derden Congolezen gingen er aan de slag. De plaatselijke stamhoofden hiel- IMen kan de waarde van mensen en dingen niet afmeten naar het geraas dat zij maken. den hun mond. Waarom? Zij kregen eet aandeel in de winst. Ettelijke jaren ging alles goed. Maai tenslotte kregen de ambtenaren van het Belgische koloniale bestuur lucht van de illegale mijnarbeid. Zij vonden het verdacht, dat de inheemsen in het betrokken gebied zich beter gingen kleden en meer goederen kochten. Deze achterdocht kreeg meer grond toen enkele mijneigenaren gevat wer den. die hun goud met kano's over het Tanganjikameer naar Tanganyika, Rhodesia en Zuid-Afrika trachtten te brengen. Een militaire expeditie werd naar het betrokken gebied gezonden Alle Congolezen, die er welgestelder dan normaal uitzagen, werden door de autoriteiten op de lijst van verdachten geplaatst. Toen men deze lijst ging ver gelijken met de lijSf van mannen, die aan de eerste expeditie hadden deelge nomen, kwamen de schuldigen reeds spoedig te voorschijn. De autoriteiten taxeren de hoeveel heid goud, die de illegale mijnexploi tanten gewonnen hebben, op 150 kilo gram, die een waarde van 168.000 dollar vertegenwoordigen. De Noordwijkse bloemenkweker Tho mas Vink heeft een nieuwe gladiolus gekweekt, die onder de naam „Early White" in de handel zal worden ge bracht. Het is een forse bloem van een smetteloos witte kleur. In handelskrin gen is veei vraag geweest naar een bloem als een gladiolus, die reeds be gin April in bloei staat. In vakkringen wordt het als een bijzondere prestatie beschouwd, dat een dergelijke bloem reeds zo vroeg in het jaar aan de markt kan worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1