HEIDENVLAKTEN VAN TERLET „IK KOM TERUG" centrum voor zweefvliegtuigsport Dr. Stuiveling en de moraal TWEE AUTO'S TE WATER GEREDEN Katholieke Onderwijzersvereniging aanvaardt stichting Bondsbureau Huisvrouwen profiteren van nieuwe vinding Nieuwe D.A.F.-fabriek in gebruik Zestien leerlingen op eerste cursussen Het politievraagstuk Bestuurder redt door grote koelbloedigheid zichzelf en zijn drie kinderen Het probleem der verhouding tussen leken en religieuzen in studie genomen Goede oude tijd was niet zo goed Men hoopt dit jaar 2000 vrachtauto fs te kunnen afleveren VRIJDAG 14 APRIL 1950 PAGINA 3 IS April opening eerste vliegschool Voorstel van prof. De Vries Prof. dr. C. Benthem O.P. Dame met moeite gered In een sloot verdronken Nijmegen helpt circus Mullens ONDERZOEK NAAR OUDE KERK VAN GRONINGEN BRIEVEN BLIJVEN BINNEN STROMEN door J. VERMEER VRACHTSCHEEPJE LEKGESLAGEN Juwelen gestolen Geen overbrenging van in Indonesië en Japan gestorven Nederlanders Regering heeft grote bezwaren Zeepost voor Oost en West Jeugdwedstrijd in voordrachtskunst Prijsuitreiking in Den Haag (Van onze redacteur) Op 15 April a.s. zal de eerste vliegschool van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart officieel geopend worden. Op de heidevlakten van Terlet is in de laatste maanden een centrum voor de zweefvliegtuigsport verrezen, zoals Nederland nog nooit heeft gekend. In een goed ingericht schoolgebouw zullen leerlingen opgeleid worden tot zweefvliegers als voorbereiding op hun verdere studie aan de Rijksluchtvaartschool voor verkeersvlieger. In een ruime hangar liggen een twintigtal zweefvliegtuigen, zowel wedstrijd- als lestoestellen, en lange grasbanen voor het landen en opstijgen der toestellen zijn aangelegd. Bezijden de Apeldoornseweg waaiert een prachtig heidelandschap uit tot San de horizon. Smalle zanderige paad jes trekken witte lijnen "over de glooien de heuvels en tegen de einder staan enige ruige zware eiken als eenzame pachters op een heuveltop. Een gewel dige rust hangt over dit gebied, dat nog buiten het bereik ligt van de grote stad Hier is de mens uit eerbied voor de overdadige natuur nog niet op losge stormd met tractoren, ploegen en grij pers om er te gaan wonen, een kruidenier en een bakker te laten komen en een Bieuwe stad te stichten. Op dit terrein zijn thans, zonder de natuur ook maar enigszins "te schaden, enige gebouwen gezet ter huisvesting van de eerste vliegschool van de KN.V.v.L. De lucht boven dit terrein bevindt zich in een uit stekende thermische toestand en vandaar dat de K.N.V.v.L. geen be ter oord had kunnen vinden. De zweefvliegsport in ons land is alt ij d een zorgenkind geweest. De lucht vaartclubs trachtten en met veel suc ces reeds bij de jeugd aandacht vooi deze sport te wekken. Op zonnige Zon dagen ziet men allerwege inons land jongens met vliegtuigmodellen naer bui ten trekkeh om hun producten op een grasveld ergens buiten de stad te pro beren. Langs onze kusten ziet men soms zweefvliegtuigen zeilen als reusachtige Vogels, wanneer de toestand van de lucht daar gunstig voor is. Er zijn grote clubs op Teuge, in Eindhoven en nog enkele plaatsen van ons land. maar de financiële consequenties, die de beoefe- Ping van deze sport met zich meebrengt, zijn van dien aard, dat slechts enkelen zich de weelde van het zweefvliegen kunnen permitteren. Dit nieuwe centrum op Teriet nu, is (Vervolg van pag. 1) Wij menen, dat zich hier weer het Probleem voordoet van „de goede Verstaander". En wie de hele vasten brief van 1947 leest zal daardoor me teen zulk een goed verstaander wor den. Deze brief blijkt overeenkomstig Zijn inhoud immers ten doel te heb ben de katholieken erop te wijzen, dat herstel onzer ontredderde samen leving niet te vinden is in het mate rialistische communisme, doch in een resolute terugkeer tot het Evangelie. Wie zich op stoffelijke of alleen ..maar menselijke waarden verlaat geraakt allicht op een dwaalspoor, zoals de historie herhaaldelijk heeft bewe zen; alleen wie zich richt naar de eeuwige en onveranderlijke boven zinnelijke werkelijkheid en leeft vol gens de directieven daarvan voort- komstig, zal staan op een hecht fun dament, sterker dan hijzelf en al het rnenselijke. In die geest spraken de bisschoppen in hun vastenbrief en toen zij de bovenaangehaalde zin snede schreven, hebben zij, gelijk bit de context volgt, kennelijk be doeld te zeggen: „Van een abso luut gefundeerde moraal kan geen sprake zijn voor wie niet gelooft aan een God.... enz." Elders schre ven zij immers nog dat „geen enkel systeem om een moraal op te bou ten zonder God stand kan houden." Het is Kortweg absurd te willen Veronderstellen, dat de bisschoppen Persoonlijk hebben willen worden tegenover de buitenkerkelijken. Zij Dchtten zich niet tegen personen doch tegen een systeem, omdat zij het absolute, onveranderlijk vast staande en derhalve veilige funda ment daarvan in twijfel trokken. Wij willen eindigen met een niet mis te verstane aanhaling uit een beschouwing, welke de Utrechtse hoogleraar I. van den Berg. indertijd schreef naar aanleiding van de be doelde vastenbrief en welke wij Dr. Stuiveling warm ter lezing aanbeve len „We leven in een tijd, waarin het aantal van wie zoals het heet „bij geen kerkelijke gezindte zijn eangesloten" steeds groeiende is en die nochtans menen, dat hun leken- moraal voldoende waarborg biedt °te individu en maatschappij in het Zechte spoor te houden en dat ze hunnen volstaan met hierbij enkel de mens te nemen als uitgangspunt en doel: het godsbestaan is voor hen znaar een hypothese, die z ij niet no dig hebben. De latere jaren hebben het velen blijkbaar nog niet duide lijk genoeg geleerd, dat mèt de eer bied voor God ook vaak verdwijnt de eerbied voor de mens, die naar zÜn evenbeeld werd geschapen, en dat de morele beginselen, steunend °P 's mensen redelijke natuur, slechts dan als normen ener absolute moraal zullen blijven gelden, als men, gelijk bijv. een Hugo de Groot, de feitelijke geaardheid dier mense lijke natuur in haar Schepper veran kert." „Moraal met en zonder God," Het Spectrum, Utrecht. een grote stap in de goede richting. Ook door de Nederlandse regering wordt het belang van de zweefvliegsport niet on derschat, want de school op Teriet zal op ruime schaal door de regering wor den gesubsidieerd, zodat het mogelijk is daar jongens, die aan de nodige eisen voldoen, maar niet in staat zijn de studie zelf te bekostigen, een gratis opleiding te geven. Zij zullen dan wel de kosten van het internaat moeten dragen en de verplichte contributie van een zweef- vliegclub. De K.N.V.v.L. beschikt thans over een twintigtal zweefvliegtuigen. Hierbij zijn enkele Fokkerbabies en Olympia's, die voor het wedstrijdvliegen bijzonder goed geschikt zijn, enkele Kranich-toestellen en Göviers, die als lestoestellen dienst kunnen doen. Twee Tiger-Moths staan gereed om de toestellen de lucht in te trekken, terwijl de K.N.V.v.L. tevens over vier jeeps beschikt, die voor het zelfde doel ingeschakeld kunnen wor den. Op Teriet zal naast de hangar een werkplaats verrijzen, waar de toestellen nagezien en zo nodig gerepareerd kun nen worden. Voor twintig man perso neel, o.w vier instructeurs, zal op dit vliegveld werk genoeg zijn. De eerste cursussen zullen door zestien leerlingen gevolgd worden. Deze jongens zullen hier tot volleerd zweefvlieger worden opgeleid, ten einde na een selectie toegang te kun nen verkrijgen op de Rijkslucht vaartschool om verkeersvlieger te worden. Mede door deze opleiding wordt het mogelijk dat de Nederlandse burger luchtvaart binnen afzienbare tijd geheel op eigen krachten zal kunnen drijven en het niet meer nodig is dat de K.L.M. b.v haar mensen uit het buitenland moet betrekken. Tegelijk met het verslag van de com- missie-Langemeijer over het politie vraagstuk is aan de ministers van Justi tie en van Binnenlandse Zaken een af zonderlijk advies ingezonden door prof. C. W. de Vries, de rapporteur van bo vengenoemde commissie. Allereerst pleit prof. De Vries voor een nieuwe organisatie van het hoogste bestuursapparaat, n.l. voor een groep van departementale werkzaamheden, welke het „binnenlands bestuur" in de ruimste zin omvatten. Onder dit grote departement zou in het algemeen vallen wat nu ressorteert onder de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justi tie tezamen. De nieuwe minister van het gehele „binnenlands bestuur" is noodza kelijk een politieke figuur. Onder hem zouden dan een staatssecretaris voor alle politiezaken en een staatssecretaris voor het bestuur van alle Justitie-zaken (zon der de politie) kunnen worden gesteld. Een vakminister of een staatssecretaris zouden belast moeten worden met de zaken van het tegenwoordige departe ment van Binnenlandse Zaken (zonder de politie). Prof. De Vries bestrijdt voorts het in voegen van een vierde politiecorps, ge naamd „gewestelijke" politie, naast, he bestaande gemeentepolitie, rijkspolitie en marechaussee. Het heirleger der rijksambtenaren zou hierdoor worden aangevuld met elf inspecties, welke van rijkswege worden benoemd en bezol digd. zoals de gehele gewestelijke poli tie. Er zou dan ook een nieuwe admi nistratie van deze gewestelijke tak van 's rijksdienst per provincie nodig zijn. Het minderheidsrapport vreest een uitholling van het ambt van de burge meester. wanneer de voorstellen van de commissie-Langemeijer worden gevolgd. Prof. De Vries vreest, dat in de „gewes telijke politie" de zelfstandigheid van de burgemeester op politiegebied geheel en al onder de controle komt van de nieu we hiërarchische lijn: burgemeester. Commissaris der Koningin, minister van Binnenlandse Zaken. De toestand van prof. dr. C. Benthem O. P., die op Eerste Paasdag door een beroerte werd getroffen en in het Maria- paviljoen te Amsterdam wordt ver pleegd, is vooruitgaande. Hij is echter aan de rechterzijde geheel verlamd, ter wijl hij evenmin kan spreken, Een autobestuurder en zijn drie kin deren zijp Donderdagavond door kor daat en koelbloedig optreden aan de dood ontsnapt, toen de luxe auto, waar in zij zich bevonden, in botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige malen over de kop sloeg en daarna in het water terecht kwam. Het ongeluk gebeurde om half zeven op de Provinciale Weg bij de kruising Alkmaar-Schermerhorn. De luxe wagen werd bestuurd door de heer Kater uit Alkmaar, de vrachtauto was afkomstig uit Molenaarsgraaf bij Dordrecht. De botsing was zo hevig, dat de lichtere personenauto van de weg werd geslin gerd en de van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. De tegenwoordigheid van geest van de heer Kater heeft waarschijnlijk hem en zijn drie kinderen het leven gered. Toen de wagen in het water van de Ringvaart was gerold, slaagde hij er in zijn kinderen te kalmeren. Hij wachtte zo lang, tot de anto vol water was gelopen en het water tot aan hun kin stond. Door de tegendruk van het water In de auto slaagde hij er in het por tier te openen. Met enkele forse sla gen bereikten vader en zijn kinderen de walkant. Zij waren alle vier volko men ongedeerd. Gisteravond ongeveer zes uur is een personenauto bestuurd door de heer Joukc Veenstra uit Buiten-Oost bij Oosterhogebrug in de gemeente Noord- dijk (Gr.) te water gereden. De be stuurder verkeerde vermoedelijk onder invloed van sterke drank, doch kon mededelen, dat nog twee dames in de auto zaten. Na veel moeite waarbij enige man nen, onder wie een militair, zich te water begaven, mocht het na tien mi nuten gelukken een dame van ongeveer 55 jaar uit de auto te bevrijden. De andere was echter zo met haar benen bekneld, dat het een half uur duurde eer zij bevrijd was. Door dc lage waterstand konden de vrouwen het hoofd boven water houden. Zij hadden van Appingedam af „ge- Advcrtentie lift". Met een auto van de gemeente lijke geneeskundige dienst werd de laatste dame naar een der Groninger ziekenhuizen vervoerd. Zij heeft ver moedelijk een enkelbreuk. In de nieuwe Kerkstraat te Nijker- kerveen (Gld.) werd Donderdag het stoffelijk overschot gevonden van de heer T, Doppenberg. Hij was naar eer. bruiloft geweest en is, daar hij slecht van /gezicht was, vermoedelijk tegen een afrasteringspaaltje dat aan de sloot kant staat gereden. Met het gevolg, dat hij daarbij met bet hoofd in het water terecht is gekomen, waardoor hij is ge stikt. Het slachtoffer was ongehuwd. Het College van Burgemeester en Wethouders van Nijmegen heeft in zijn vergadering van 12 April j.l. besloten, dat het Circus Mullens gedurende de vijf dagen, waarop in de Keizer Karei- stad wordt opgetreden, geen staangeld verschuldigd is. Op deze wijze heeft het College van Burgemeester en Wethouders gemeend de directie van Mullens daadwerkelijke steun te verlenen bij de spoedige op bouw van een nieuw circus. De 2oon van Sdc defjoocmm S3. Zodra Eric de nieuwe tegenstanders langs de trap omlaag ziet stormen beseft hij met angstige scherpte, dat zijn. enige kans er uit bestaat zijn aanvallers een splinter van een seconde voor te komen. Hij móét met deze nieuwe aanval afre kenen eer de krijgers in de hal de kans krijgen hem in de rug aan te grijpen. Lukt dat nietIngesloten tussen de twee reeksen zwaarden maakt hij zich geen illusies wat zijn lot zal zijn! Reeds heeft de voorste soldaat hem bijna bereikt. Het wapen van de Noorman flitst uit de schede. Driftig pareert hij de eerste slag. Zijn zwaard schampt langs het andere lemmet om dan meteen omlaag te schieten. Met de platte kant beukt Eric de ander op de tenen. De man slaakt een kreet van pijn, die echter meteen versmoort als een nieuwe slag van de Noorman, geplaatst op het ogenblik dat de man zich blootgeeft, hem onschadelijk maakt. Eric heeft nauwelijks tijd om uit te wijken voor de nieuwe stoot, welke de tweede soldaat hem denkt toe te brengen. De krijger heeft al zijn kracht achter de slag gezet, nu hij geen weerstand ontmoet wankelt hij, verliest het evenwicht, struikelt naar voren. Reeds is de Noorman twee treden omhoog gesprongen en een forse ruk werpt de man omlaag, de krijgers in de hal tegemoet, die nu van alle kanten aanstormen. Zij hebben gebruik gemaakt van het ogenblik dat de Noorman nodig heeft gehad om zich van zijn andere tegenstanders te ontdoen. Eric ziet hen komen en beseft dat ieder verzet hier verder nutteloos is. Slechts één uitweg is nog open. En terw de eerste pijlen al om hem heen gonzen keert hij zich om en rent terugde trappen op naar boven De familie Van Aert uit Leur bij Breda, bestaande uit vadermoeder en 16 kinde ren, waarvan de oudste 17 jaar is, zal één dezer dagen met het schip „Beaverbrae" naar St. EustacheManitoba, in Canada vertrekken. Hoewel boer Van Aert er best kon komen in Nederlandziet hij voor zijn kinderen in Canada betere toekomstmogelijkheden. (Van onze correspondent) Het congres van de Katholieke On derwijzersvereniging. gisteren in Breda gehouden, heeft zich accoord verklaard met de stichting van een Bondsbureau en de aanstelling van een gesalarieerd voorzitter eri adjunct-administrateur, echter niet, dan nadat tal van afgevaar digden in velerlei toonaard lucht had den gegeven aan hun misnoegen, dat dit alles, zonder dat de algemene ver gadering ervan in kennis was gesteld, was voorbereid en uitgewerkt. Deze kwestie zat het congres nog al hoog en men stak de critiek niet onder stoelen of banken. Voorzitter Wiltschut uit Arnhem opende de vergadering, die in de mor genuren werd bijgewoond door Mgr. W. Koenraadt, vicaris-generaal van het bisdom Breda, namens de Katholieke Diocesane Schoolraad. De voorzitter sprak over het werk van het Paedago- gisch Centrum en vestigde de aandacht op de vernieuwingscursussen voor leer krachten van het eerste en tweede leer- Dezer dagen is op het Martinikerkhof in Groningen onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen een onderzoek ingesteld naar de overblijfselen van de voorma lige Sint Walburgskerk. De Sint Walburgskerk is gebouwd in de negende eeuw en was tot de dertien de eeuw dè enige kerk in Groningen. De Martinikerk heeft men pas gebouwd in de dertiende eeuw. Na de reductie van 15!)4 is de Sint Walburgskerk niet meer gebruikt. In 1627 besloot men het ge bouw af te breken. Nadat eerst enkele boringen waren verricht, is men. thans begonnen met het graven varf een proefsleuf en na bijna twee meter diep gegraven te hebben, stootte men op een steenlaag en een stuk muur. Verschillende geraamteres- ten zijn gevonden, omdat vele beende ren en'schedels dicht bij elkander wer den aangetroffen. Men neemt aan dat reeds vröcger gevonden menselijke over blijfselen hier opnieuw zijn begraven. Advertentie Er zijn altijd mensen, die spreken over de goede oude tijd. Ze zijn er altijd ge weest. Vader Cats schreef er een heel ge dicht over. 4 Maar welke vrouw zou echt terug willen naar het tijdperk van smeerkaarsen en trekschuiten, van onmondigheid en sla vernij? De moderne vrouw heeft geleerd, terstond te profiteren van iedere vinding, die haar kan helpen, beter en gemakkelrj- ker te werken. Toen het zelfwerkend was middel voor het eerst verscheen, was dat een ware opluchting. Boenders en-wasbor den konden worden opgeborgen. Koken werkeno aJJj-",^egen)~ bevat Actief Wit! zorgde voor een schone was. Vele jaren belman uu 5ag scheen het alsof hier wel de top was bereikt Tot opnieuw een enorme stap vooruit werd aangekondigd, een opzienba- ïende vinding, die de was vele malen hel derder en witter maakte. Dat was de toe- „accine van Actief Wit door de fabrikanten van Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Actief Wit maakt „optisch bleken" mogelijk, een methode die tot voor kort alleen in schei kundige laboratoria kon worden toegepast. En van de eerste dag af stroomden de brie ven van de huisvrouwen bij de fabrikanten binnen Zulk wit. zulke flonkerende kleu ren zulke soepele weefsels kwamen nooit uil 'npn sop te voorschijn! En zii hadden gelijk: slechts het Actief- Wit kan zulke resultaten te voorschijn Denk er aan: Alleen Castella Zelf- roepen. Denk er a roepen. asmiddel (gemaakt door Dob- werkend Wasmiaae s (Van onze Brabantse redactie) Hedenmorgen heeft Z.Exc. mr. D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Wa terstaat, te Eindhoven Van Doome's Automobielfabriek officieel in gebruik gesteld en de door het personeel aange boden gedenksteen, ontworpen en ver vaardigd door M. van Helvert O. Pream., onthuld. Om de aanlooptijd in deze nieuwe fabriek te bekorten, werden in de be staande aanhangwagenfabriek van Van Doorne reeds een driehonderd vracht auto's gefabriceerd. Voortaan zal de vrachtwagenfabricage echter geheel ge schieden in het zeer moderne fabrieks complex aan de Geldropseweg, dat van daag werd geopend. De nieuwe fabriek beslaat een op pervlakte van 10.000 m2„ hetgeen ongeveer 1/6 is van het totale com plex, dat men hier in de loop der jaren hoopt te doen verrijzen. Het totale oppervlak van de hiervoor aangekochte terreinen bedraagt 26 ha., zodat dus voorlopig voor plaats gebrek geen vrees behoeft te bestaan. De eigenlijke productieruimte, die thans ongeveer honderd meter diep is, is zo gebouwd, dat een geleidelijke uit breiding zeer wel mogelijk is. In deze ruimte bevindt zich een afdeling voor het vervaardigen van zwaar plaatwerk, een voor licht plaatwerk en een voor mechanische bewerking, zoals het ma ken van assen, naven, remtrommels enz. Aan deze productieruimte sluit een modern ingericht kantoorcomplex aan. De D.A.F. (Van Doome's Automobiel fabriek N.V.) hoopt dit jaar 2000 vracht wagens te kunnen afleveren. Die produc tie wil men jaarlijks met dnizend ver- hogzn tot men een jaarproductie van vijf duizend heeft bereikt. Voorlopig zal de D.A.F. 1-tons bestelwagens en 3-, 4-, 5- en 6 tons vrachtauto's fabriceren met Advertentie Maag:, die klaagt, vraagt niet. Maar met een maag die brandt, raakt van kwaad tot erger. daarom dat zuurbranden op Uw maag! Met Digestif RennieVan de ene minuut de andere, prompt en zonder dat af pachten in onzekerheid, dat zo menigeen PP lang van weerhoudt de proef met een Jbedicijn te nemen. Rennies geven ver achting van de zwaarste aanvallen van "Tandend maagzuur binnen een of twee ppmuten. En zo eenvoudig om in te nemen of twee tabletten laten smelten op de zonder water of wat ook. U kunt ennies nemen zonder dat iemand het op- ait Steek een paar Rennies bij U egelmatig om altijd en o^ral op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lekker *frogiste°°rraCiig alle Apothekers en 17 Dr. dc Jong begreep mijn ongeduld „Heel eenvoudig", antwoordde hij. „Gebruik maken van de sterke arm der wet. Wij keren zo gauw mogelijk naar Den Haag terug. Wij kunnen daar zijn om half twaalf, met alles kant en klaar in orde. Om half twaalf laat meneer de hoofdcommissaris een inval doen in die leegstaande Soestdijkse villa. Als onze man daar al is, goed. Dan heb je meteen zijn vliegmachine. Is hij er niet, dan arresteren wie er wel is en we wachten enkele uren, of hij ons misschien in Den Haag ontkomt, of dat hij toevallig in de lucht was. Beide huizen hebben telefoon, dus zal ik onmiddellijk communicatie trachten te verkrijgen. Zorgt U ervoor, dat de lijn vrij is, meneer de hoofdcom missaris?" De heren regelden hun horloges en wij vertrokken. Dr. de Jong chauffeerde zelf en bracht ons in veertig minuten op het bureau Alexanderveld. De Oleanderstraat ligt hoog en ver in de uiterste hoek van nieuw 's-Graven- hage, geen vijf minuten van hun eigen straat. Aan het eind dier straat was men destijds bezig met, bouwen. Nu lig gen er al weer straten achter. Toch kon men destijds reeds van drie kanten de Oleanderstraat binnenkomen. Het onbebouwde gedeelte liep namelijk met een sche.rpe hoek uit °P de Kijk- duinse asphaltweg en er was één zij straat, de Pioenroosstraat. De argeloze voorbijganger zou die. dag iets voor half twaalf niets bijzonders in de omgeving van de Oleanderstraat hebben opgemerkt. Er waren overigens geen argeloze voorbijgangers. In de Pioenroosstraat stonden een paar Ford- jes, in de Oleanderstraat zelf werkten bouwvakarbeiders en stond een onmo gelijk koffietentje met vier of vijf klan ten. Een gloednieuw „proeflokaal" (die dingen zijn dadelijk overal) had nog wel tweemaal zoveel klanten. En er waren twee heren, die een hondje uit lieten en daarbij een artikel uit het ochtendblad bespraken. Maar werkelijk argeloze voorbijgangers waren er niet. „Zie je nummer 67?" vroeg dr. de Jong heftig in dispuut over dc courant slaande. Wij waren totaal onherkenba re heertjes op leeftijd, met een Indisch tintje zelfs. De athletengestalte van mijn vriend scheen mij sterk te zijn inge krompen. Wij waren nu bijna even groot. Nummer 67 was aan de overzijde van de straat en lag vlak bij de hoek van de Pioenroosstraat. Het was bewoond. E!" hingen keurige driehoekgordijntjes voor de ramen van deze alleenstaande wo ning en er stond een naambordje op de deur, dat met grote duidelijke letters vermeldde: J. C. VAN DER GREVE VAN DONK Oud-Off. van Gez. N.P.L. Dr. de Jong grinnikte smakelijk. „De fantast", zei hij. Ik lachte niet, had er de kracht niet toe. „Laten we het uitmaken", vond ik. Hii zag op zijn polshorloge. „Nog drie minutenAh zo, wat is dat'" Ons takshondje kefte nijdig. Een grote Limousine kwam van de kant van Kijkduin aanglijden en stopte soepel voor nummer 67. Wij wandelden iets verder en zagen een glimp van een vette ouderwetse deukhoed, een hangende peper- en zoutsnor en een zwarte neger kop. De voordeur sloeg dicht. De Li mousine bleef staan met brommende motor. De dective gaf mi] een duw, stak de straat over en belde aan. Ik zag hem weghurken terzijde van de voordeur. Een koele zonnestraal glinsterde een seconde lang op het wapen in zijn hand. De klanten van het proeflokaal kwa men ineens allemaal in actie en wan delden in de richting van nummer 67. Het. was precies half twaalf. Ik hield mij schuil achter de auto, Voorzichtig naar binnen loerend, maar ik zag niemand. De voordeur werd niet geopend. Dr. de Jong belde een tweede keer. Als antwoord knalde binnens huis een schot en, gierde een politie- geluid. Mijn vriend belde niet meer, sloeg het voorruitje in met de kolf van zijn pistool en was binnen vijf seconden in de vestibule, op de voet gevolgd door mij en door de koffieklanten. Bo ven van de trap klonken meer schoten en de projectielen sisten gevaarlijk langs ons heen. In de keukendeur stond ook politie, maar onze tegenstanders beheersten de trap, zodat wij geen haar breed verder konden. Op dat ogenblik klonk de gil van een vrouw door het huis. Een hulp kreet, halverwege gesmoord. „Jack, hier!" Dat besliste alios. Met een schreeuw van woede sprong ik uit mijn dekking achter de tochtdeur en was met drie enorme sprongen de trap op. Vier of vijf zenuwachtige kogels misten mij rakelings. Ik sloeg de schutter tegen de grond met onweerstaanbare kracht, sprong het eerste het beste vertrek binnen en stond tegenover Piet, die druk bezig was, mijn vrouw, die veel verzet bood. een ladder op te sleuren naar het dak. Hij keek mij aan met een lelijke grijns. Ik richtte mijn pis tool op zijn voorhoofd, want daar hij omhoog moest klimmen, kon hij zich niet dekken met zijn slachtoffer. „Los siste ik. Hij las moord in mijn ogen en liet los. Elly stortte neer op de vloer. Met een soepele sprong was de neger verdwenen door het dak luik. Ik heb nog vage herinneringen aan een donderend lawaai boven mijn hoofd, meer schoten en geschreeuw. Toen viel ik in zwijm naast haar neer. Toen ik vrij spoedig weer bijkwam, lag ik op een sofa in een der beneden vertrekken. Mijn lieve vrouw boog zich over mij heen. Na een kort gesprek vroeg ik: „En hij?" „Ontsnapt. Op een haar na! Zijn vliegmachine stond op het dak, ver borgen achter de muurbalustrade. Hij kan er loodrecht mee stijgen en dalen", ..En hebben ze hem in Soestdijk te pakken gekregen?" „Ook niet. Ze belden hier geen tien minuten geleden op. Hij daalde er wel, maar steeg onmiddellijk weer op. Hij moet iets gemerkt hebben." Wat wij verder zeiden doet er niet toe. Ik heb me zelden zo gelukkig ge voeld. (Wordt vervolgd) benzine- en dieselmotoren. Ook auto- en trolleybussen gaat men vervaardigen. Wanneer men de gestelde jaarproduc tie van 5000 exemplaren heeft bereikt, kan men hiermee aan ongeveer 50% van de Nederlandse behoefte voldoen, zonder rekening te houden met de export. Tegen dat men zo ver is, hoopt de D.A.F. ook een prototype voor een per sonenwagen te kunnen presenteren. Dit zal vermoedelijk worden een wagen in de middelklasse met een 2 U, liter ben zinemotor. Met de voorstudie hiervan is men reeds begonnen. Door zoveel mogelijk onderdelen zelf te fabriceren of in ons land te laten vervaardigen, worden de kos ten kleiner, waardoor de concurren tiemogelijkheden toenemen. Met de vervaardiging van eigen voor- en achterassen is men op deze weg weer een flinke stap vooruitgekomen. Op het ogenblik heeft de nieuwe fa briek een personeelsterkte van 4 a 5 honderd man. Vermoedelijk zal dit aan het eind van het jaar tot pl.m. 800 zijn toegenomen. Vooral aan vakbekwame arbeiders bestaat nog steeds behoefte. De exportorganisatie der fabriek is nog volop in opbouw. Reeds zijn contac ten opgenomen met de Skandinavische landen, met Afrika en Zuid-Amerika. Met de groei van het bedrijf, zal de groei van deze exportorganisatie ongetwijfeld hand in hand gaan. jaar. Om een hechtere samenwerking mogelijk te maken zal in ieder diocees een contactpersoon van het Centrum worden aangesteld. Na dit inleidend woord nam de ver gadering de strijdbijl op. Men ging na veel critiek tegen „de wijze waarop" wél aceoord met de stichting van een bondsbureau. De gesalarieerd voorzitter zal voor vier jaar benoemd worden en zijn rechtspositie zal „achttien karaats" zijn. Tot de leeftijd van vijf en zestig jaar mag deze functionaris zijn taak uitoefenen. Het bondsbureau wordt in Den Haag gevestigd, mede in verband met het feit, dat daar ook het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding gevestigd is. Besloten werd verder, dat het K.O.V. zal toetreden tot het georganiseerd over leg, door middel van de R.K. Centrale voor Burgerlijk Overheidspersoneel. De heer P. Enckevoort sprak daarna over de samenwerking van de K.O.V. met andere R.K. organisaties en de ver houding van de hoofdarbeiders tot de K_A.B. en de werknemende midden stand. Rector Bots uit Haarlem, de gees telijk adviseur, riep in een korte toe spraak de afgevaardigden op tot meer activiteit in de afdelingen, ook op het gebied van de kadervorming. Over de verhouding leken en religieuzen deelde deze spreker mee, dat dit probleem in tens in studie is. Daarna kwamen de afdelingsvoorstellen aan de orde en tij dens deze besprekingen drong men vooral aan om te blijven ijveren tot afschaffing van de classificatie. Toen Donderdagmorgen het motor schip „Corja" met schipper A. A. Lock uit Giessendam de haven van Enkhui zen verliet, geraakte het door tot nu toe onbekende oorzaak nabij de vuur toren De Ven uit de koers. Het schip kwam op een ondiepte. Het werd weer door de golven losgeslagen, doch direct daarna maakte het met drijfhout gela den, 63 ton metende scheepje, water. Men moest met man en macht pompen om het vaartuigje enigszins boven wa ter te houden. In zinkende toestand werd de „Corja" kort daarop aangetrof fen door drie in de nabijheid varende vissersschepen, die het met vereende krachten, al pompende, naar Enkhuizen brachten. Van zijn lading ontdaan, kwam het schip op de helling, waar men in de kiel vlak voor de schroef een scheur ontdekte van 15 cm lengte. Een bewoner van de Celebesstraat te Den Haag. de heer B„ heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een kast in zijn woning juwelen ter waarde van onge- veer f 10.000 zijn gestolen, alsmede f300 aan baar geld. Van deze diefstal wordt een inwonende kok-huisknecht, J. van H„ verdacht. Hij is voortvluchtig. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van de Wetering (C.H.) betreffende het op 's Rijks kosten over brengen naar Nederland van de stoffe lijke overschotten van in Indonesië ge sneuvelde Nederlandse militairen en in Japanse kamper, omgekomenen heeft de minister voor Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen, mede namens de minister van Oorlog en van Marine, o.m. het volgende geantwoord: Hoewel de betrokken ministers zich volledig kunnen verplaatsen- in de per soonlijke gevoelens van de nabestaan den, die overbrenging naar Nederland wensen van het stoffelijk overschot van in Indonesië gesneuvelden dan wel in Japanse kampen omgekomen dierbaren, moet in aanmerking worden genomen, dat deze overbrenging, indien zij op rijkskosten plaats zou hebben, een zeer grote omvang zal aannemen, mede, om dat de maatregel niet beperkt zou kun nen blijven tot overleden militairen, doch ook tot overleden burgers uitge strekt zou moeten worden. Hieraan zonden niet alleen zeer grote financiële consequenties verbonden rijn, gelet onder andere op de noodzaak om met het oog op klimatologische omstan digheden bijzonder materiaal voor lang. durig transport aan te schaffen, maar Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: Indonesië: s.s. „Groote Beer", post verzenden uiterlijk 19 April. Nieuw-Guinea m.s. „Rhexe- nor", post verzenden uiterlijk 17 April. Antillen: s.s. „Willemstad", post ver zenden uiterlijk 17 April. Suriname: s.s. „Cottica", post verzenden uiterlijk 16 ApriL bovendien zou dit leiden tot ont luistering van de permanent aangelegde erevelden in Indonesië en ook in ander opzicht gevolgen kunnen hebben, welke van dien aard zijn, dat de regering meent tot deze maatregel niet te moeten overgaan. auia van het gemeentemuseum te s-Gravenhage is de veertiende jeugdwed strijd in welsprekendheid en voordrachts kunst gehouden. Nadat alle jeugdige rede naars er» voordrachtskunstenaars van hun kunnen hadden blijk gegeven, werden de prijswinnaars bekend gemaakt. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, besprak de voorzitter van de jury. dr. W. N. van der Hout, de bereikte resultaten. Hij wees er op, dat deze wedstrijd geen uitblinkers had opgeleverd. De middelmatigen waren sterk vertegenwoordigd en als zodanig zeer goed. De eerste prijs voor groep B deelnemers geboren in 1929, 1930 of 1931) ging naar de heer J. Brokaar van de kweekschool te Leiden. Hij ontving een zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De tweede prijs in die groep, een me daille van de Maatschappij tot bevordering van woordkunst, die deze wedstrijd ook organiseerde, werd gewonnen door de heer B. G. A. M. Went van de Kweekschool te 's-Gravenhage. In groep A (deelnemers, geboren in 1932, 1933 of 1934) kreeg de eerste prijs mej. Ans Pont van de tweede driejarige H.B.S. aan de Zocherstraat te Amsterdam. Zij ontving een legpenning, beschikbaar gesteld door de wethouder van Onderwijs te 's-Graven hage. De tweede prijs in die groep was voor mej. D. van Oene, leerlinge van het Lyceum te Zwolle en de derde prijs voor mej, Femmy Ogterop van de Middelbare Meisj'esschool te Eindhoven: de beide laatst genoemden ontvingen ieder een medaille van de Maatschappij tot bevordering van woordkunst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3