VAN ZEELAND CONFEREERT MET KONING LEOPOLD Scherpe critiek op prijs politiek der regering In beide meineedzaken vijf maanden geëist Pijlers der oude vaderlandse cultuur: sortiment en kwaliteit Rode Kruis doet beroep op Moeders bij meest moederlijke functie CRITIEK IN EERSTE KAMER OP DE INKRIMPING DER RIJKSPOLITIE Nieuwe verzoenende boodschap zou het resultaat kunnen zijn Spel achter de schermen bij de prins-regent Minister Rutten naar Indonesië terugvordering kosten van Werkmeester te lijf gegaan t Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg: in 25 zaken over geheel Nederland Verdediger beschuldigt twee getuigen van buiten spel en acht 4—2-stand onjuist Benoemingen bij rechterlijke macht niet bevredigend geacht „Sibajak" naar Australië VRIJDAG 14 APRIL 1950 PAGINA 5 Ter bespreking van weten schappelijk werk IN DE OORLOG GEVLUCHTEN Ontheffing voor illegalen Vaste verkeersbrug bij Doesburg over de IJssel Arbeider veroordeeld tot negen maanden Ervaart het zelf en zegt het Uw vrienden: MEPPELER KLEIT Is héél wat fijner. :j4 cent per half pond HET FEEST DER BLOEM BOLLEN HANDELAREN Laatste bedrijf van Beatrix-affaire Requisitoir Zorgen voor groenten- veilingen De voetbalwedstrijd Reclame op grote schaal onontbeerlijk ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN SNUGGERE AMERIKANEN Parlementsconferentie der Uniepartners Met 900 emigranten Twee troepenschepen gearriveerd (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. De nieuwe en verrassende gebeurtenis van deze 24ste dag van de Belgische regeringscrisis is de onverwachte reis naar Pregny van de kabinetsformateur, de eer an Zeeland. Deze reis volgde op een geheime bespreking, die in de nacht van Woensdag op Donderdag werd gehouden en waaraan werd deelgenomen door «e aftredende eerste-minister Eyskens, de kabinetsformateur, de liberale voor- Wan Devèze, de socialist Spaak en door 's konings secretaris en privé-secretaris, «e heren Pirenne en Weemaes. Van Zeeland is door Koning Leopold dringend naar Pregny geroepen en heeft gisteren de vorst tweemaal ontmoet. Naar het «oei van deze besprekingen kan men slechts gissen in verband met de vooraf- gaande gebeurtenissen, doch te Brussel lopen geruchten, dat een nieuwe bood- ap van de koning, gesteld in een verzoenende geest, er het resultaat van zon Kunnen zijn. Nadat in de laatste dagen talrijke po gingen in het werk werden gesteld om de partijen tot toenadering te bewegen Wag men veronderstellen, dat de ge sprekken van Woensdagnacht tot doel hebben gehad, een tussenoplosssing tot stand te brengen, waarmee de verschil lende partijen accoord zouden kunnen gaan, om vervolgens te zien in hoeverre de Koning aan deze formule tegemoet zou kunnen komen. Het is daarbij vrij duidelijk, dat ook nu nog de partijen niet bereid zijn af te zien van het we zenlijke deel van hun respectievelijke standpunten. Het is niet onmogelijk, dat «e pogingen in de eerste plaats beogen het land de regering te geven, die het dringend nodig heeft om een aantal ur gente staatszaken te regelen, en dat de Vorst met het oog hierop enkele voor lopige concessies zou dóen, terwijl de definitieve beslissing nogmaals zou wor den uitgesteld. Politieke waarnemers zijn intussen van mening, dat uiteinde lijk alleen nieuwe verkiezingen het geschil uit de wereld zullen kunnen helpen. Mocht de Vorst in zijn concessies evenwel zover gaan, dat alle uitzicht op een definitieve terugkeer verloren zou *»jn en troonsafstand als gevolg van de concessies tenslotte noodzakelijk, dan staat het bij voorbaat vast, dat dit de Katholieke Partij in België, de enige, die zich in de Koningskwestie stipt aan het grondwettelijke standpunt heeft ge houden, een zeer zware slag zou toe brengen. .Naar United Press meldt, verklaarde gisteren een welingelichte bron. die in hauw contact met het koninklijk paleis staat, dat alle personen, die gisteren door de prins-regent onder hen be vond zich oud-premier Gaston Eyskens ontvangen zijn het staatshoofd heb- De K.L.M.-ConstclIation „Maastricht", jjf Donderdag naar Djakarta vertrok, e de onder haar passagiers de Neder landse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. Zijn bezoek aan Indonesië - bij werd hiertoe uitgenodigd door zijn In donesische ambtgenoot - heeft geen ac coord of diplomatiek succes ten doel, zoals hij een verslaggever kort voor zijn Vertrek mededeelde. De bedoeling is mondeling van gedachten te wisselen met minister Hanifan. „Ik acht het mo- Relijk" zo vertelde de minister ons •.dat ons schriftelijk contact van invloed js geweest op het besluit van minister Hanifan Nederlands toch te handhaven Voor de Mulo, de middelbare scholen cn het hoger onderwijs in Indonesië". Leden van de gemengde culturele commissie, waartoe tijdens de Unie-con- ïerentie werd besloten, zijn, aldus de minister, thans benoemd. Van het hoogste belang acht de minister bet, de tijdens zijn vorig bezoek gerezen problemen op wetenschappelijk gebied te bespreken. Er zijn zaken in Indone sië, wier voortbestaan én voor dat land én voor de gehele wetenschap van het hoogste belang is. In dit verband noemde de minister 's Lands Planten- •nin, de archeologische dienst, de land bouwproefstations enz. Belangrijke pun- ^n zijn volgens prof. Rutten ook de uit wisseling van hoogleraren, het contact [«ssen de jeugdorganisaties en de boe- Ken-import in Indonesië. Al deze zaken staan op de agenda en zullen gedurende de veertien dagen, dat minister Rutten in Indonesië verblijft, V'orden besproken. Op vragen van het lid der Tweede Kamer jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) in verband met het Van rijkswege terugvorderen van de kosten van diegenen, die tijdens de oor- mg voor de bezetter naar het buitenland nebben moeten vluchten, heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken o.a. het Volgende geantwoord: Van begin 1946 af Wordt bij het departement van Binnen landse Zaken de terugvordering van aan Hjtdens de oorlog naar het buitenland gevluchte Nederlandse onderdanen van Rijkswege verstrekte voorschotten voor mvensonderhoud nagestreefd. De ver mende voorschotten betreffen in totaal r°nd 15.000 gevallen, tot een bedrag van mnd f 20.000.000. Bij de terugvordering Wordt volledig rekening gehouden met «e financiële draagkracht van betrokke nen. De restitutie wordt zoveel mogelijk m overleg met hen geregeld. In verre- Weg de meeste gevallen wordt overeen gekomen een restitutie naar draagkracht m termijnen, soms lopende over ver- schillende jaren. Wanneer het betreft voorschotnemers, «'e zich tegenover de vijand moedig heb ben gedragen, dus de z.g. illegale wer kers, wordt, nadat advies ter zake is '«gewonnen van instellingen, die bij de '■legaliteit betrokken waren, ontheffing van terugbetaling der voorschotten ver leend. In gevallen van uitgesproken onmacht mt terugbetaling wordt van terugvorde- mg afgezien. Tegen het eind van deze maand zal en deel van de werkzaamheden ten ehoeve van een nieuwe brug bij Does- DpL over de IJssel worden aanbesteed. J!.®US zal honderdveertig meter lang Viift- n en zi-i k°mt ongeveer honderd- -hhg meter noordelijk van de plaats de huidige schipbrug ligt. Ver- k_. wordt dat de brug in 1952 voor verkeer kan worden opengesteld. ben ontraden zijn fiat te geven agn de kabinetslijst. van Van Zeeland, omdat „ernstige binnenlandse onlusten" hier van het gevolg zouden zijn. Dezelfde bron zeide, dat de meer gematigde vleugel van de katholieke partij achter de schermen bezig is geweest de opzet van Van Zeeland te verijdelen. Volgens sommige kringen in Brussel zou Spaak tijdens het onderhoud met Van Zeeland een nieuw compromisvoor stel hebben gedaan, dat inhoudt dat Koning Leopold tot September 1951 de troon zal delen met zijn zoon Boudcwijn en dat na dat tijdstip Boudewijn zal dan 21 jaar zijn het parlement een belissing zal moeten nemen over de definitieve bezetting van de troon. Van Zeeland zou dit voorstel thans met de Koning bespreken. De arrondissementsrechtsbank te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in dé zaak tegen de 42-jarige J. van S. uit Delft, tegen wie de officier van justitie veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. Aan Van S. was poging tot doodslag, subs, poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. 2 De cember '49 sloeg v. S., die fabrieksarbei. der is op de lijm- en gelatinefabriek te Dëlft, de werkmeester Muilman met een ijzeren staaf op het hoofd. Deze slag schampte echter af op het achterhoofd van zijn slachtoffer, waardoor Muilman geen ernstig letsel bekwam. De rechtbank sprak Van S. vrij van het primair ten laste gelegde, namelijk poging tot doodslag, doch achtte hem schuldig aan mishandeling en veroor deelde hem tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Advertentie Proef eens met aandacht deze kostelijke margarine.... zö fijn, dat ze U natuur boter doet vergeten! met gegarandeerd gehalte aan rijke zonneschijnvitaminen A D MEPPELER KLUIT FABRIEKEN ZWAM MEED AM Uit Rome ontvingen wij nog een foto van de eerste grote Nederlandse bedevaart, die de Eeuwige Stad bezocht. Mgr. Huurdeman trekt aan het hoofd van de Neder landse pelgrims de St. Pieter binnen. Advertentie De Haarlemse Rechtbank hield zich gistermiddag voor de vierde maal bezig met de bijna berucht geworden Beatrix- affaire. Zoals men zich zal herinneren, werd op de zitting van Donderdag 9 December een getuige a décharge, de heer De B„ door de Officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman, aangehouden, daar hij verdacht werd van meineed. In de zitting van 2 Maart j.l., waarin de zaak tegen deze getuige, De B., be handeld werd. legde het echtpaar K. (de beheerders van de kliniek in de honger winter) eensluidende verklaringen af. De getuigenis, waar het in deze meineed-affaire om gaat, verklaard, dat de eigenaar van de kliniek, de heer Becker, tijdens een onderhoud bij mevr. V. d. P. gezegd zou hebben: .Jullie weten toch waar je aan toe bent, jullie hebt immers carte- blanche." Gistermiddag behandelde de Arron dissementsrechtbank allereerst de zaak tegen het echtpaar K., dat wegens meineed was gedagvaard. De verschil lende getuigen a charge bevestigden wederom hun vroegere verklaringen, die inhouden, dat er nooit sprake is ge weest van een carte-blanche. Mevrouw Becker wees er nogmaals op, dat de sfeer van wantrouwen een derge lijk pacht voorstel onmogelijk maakte. Enkele nieuwe getuigen, die de familie Becker op het onderduikadres hadden meegemaakt, gaven als hun mening te kennen, dat de heer Becker tijdens de hongerwinter de boeken van de kliniek in zijn bezit had gehad. Na enige dis cussie kwam echter vast te staan, dat deze getuigen hiermee doelden op stu diemateriaal voor de boekhoudstudie en andere particuliere liefhebberijen. Over het algemeen brachten de getuigenverklaringen deze middag weinig nieuwe lichtpunten in deze duistere affaire. Bij de beschouwing van deze meineed affaire moeten wjj ons distanciëren van de sensationele voorspelen, aldus begon de Officier zijn requisitoir. Onwillekeu rig hebben veie sentimentsfactoren bij de behandeling een belangrijke rol ge speeld. Het is bovendien merkwaardig, dat de verklaring, waar het hier om gaat, in feite niet zo belangrijk is. Voor dé verdachten is het nu allereerst een prestige-kwestie geworden. Vervolgens constateerde de Officier dat hij voor het bewijsmateriaal kon beschikken over tegenstrijdige te. tuigenvcrklaringen. Ais njen deze getui genissen wiskundig bekijkt, dan wordt dc eindstand 4—2 Hierbij het onwaar schijnlijke karakter van deze cartc- blanche-aanbieding in acht nemend stond het voor de Officier vast, dat deze uitdrukking niet gebezigd is. Tot slot van zün requisitoir eiste hjj een gevan genisstraf van vijf maanden. De verdediger, mr. Roggeveen, vond de gehele affaire een zonderlinge zaak Hij was van mening, dat er even als op de vorige zittingen een bepaalde (Van onze correspondent) Het is thans al wel zeker dat de Noor delijke Groenteveilingen het dit voorjaar uiterst moeilijk zullen krijgen. Men vreest dat de koménde zomer weer grote hoeveel heden groente doorgedraaid moeten wor den, evenals dit jammer genoeg het vorige jaar het geval was. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak m de maatregelen die de West-Duitse rege ring heeft genomen ten aanzien van de groente-import, namelijk door zware heffingen op deze import te leggen, waar door Nederlandse groenten in Duitsland onbetaalbaar worden. Zo zal de Duitse con sument door deze heffingen 27 cent extra moeten betalen voor bijv, een kilo tomaten en voor spinazie 7 cent per kilo extra. En dat terwijl de tuinders bij het opstel len van hun bouwplan gerekend hebben op een grote afzet naar Duitsland. stemming tegen de verdachten was ont staan. „Het is mij nog nooit gelukt, de rechtbankautoriteiten te bewegen, de zaak van de zijde van verdachten te bezien", aldus de verdediger. Een carte-blanche achtte hij in ver band met de oorlogsomstandigheden zeker niet onlogisch. Volgens mr. Rogge veen hadden de getuigen a charge, met betrekking tot bijkomende omstandighe den, geen met elkaar strokende verkla ringen afgelegd. Concluderend achtte hij de meineed niet bewezen en vroeg de rechtbank de verdachten vrij te spreken. De zaak, die daarna volgde, was een bijna volkomen imitatie van de vooraf gaande. Alleen had er nu een andere verdediger achter de advocaten-lesse naar post gevat en ook dè nieuwe ge tuige, de inspecteur van politie M„ bracht een kortstondige afwisseling. De verdediger, mr. Van Wijk, had inspecteur M. gedagvaard, omdat deze hem de ver zekering had gegeven, dat verdachte De B. vrijuit ging. Inspecteur M. verklaarde, dat hij dit gezegd had op grond van mededelingen, die hem verstrekt 'waren door een derde. Ook door de andere vragen van de verdediger liet de inspec teur zich niet van de wijs brengen en al met al had deze discussie weinig uit staande met de meineed-affaire. Een van de vele vragen, die ver dachte De B. stelde, behelsde het volgende: ,,Mevr. v. d. P.. heeft U na het on derhoud bij U thuis, de bezoekers met een kaarsje uitgeleide gedaan en had U het electrisch licht in de keuken ontstoken?" Mevr. v. d. P. kon het zich niet meer herinneren en dat vond de president, mr. Ferwerda, volkomen begrijpelijk: „U hoéft na zes jaar niet meer te weten, of het licht aan of uit was." Het requisitoir van de Officier was ongeveer gelijkluidend met het vooraf gaande. Na dezelfde bewijsvoering eiste hij een gelijke straf, t.w. vijf maanden hechtenis. Deze zaak gelijkt veel op een voet balwedstrijd met als eindstand 4—2, merkte mr. Van Wijk op tijdens zijn requisitoir. Hij meende echter, dat enkele doelpunten afgekeurd moesten worden wegens buitenspel, daar twee getuigen er, volgens zijn zeggen, niet bij geweest waren. In deze zitting, waarbij twee civiele zaken tegenover 'elkaar gesteld worden, gelijkt de partij van de getuigen veel op de rechterarm van Vrouwe Justitia. Als een, van beide partijen steeds als ver dachte moet optreden wordt de objecti viteit benadeeld. Evenals de vorige ver dediger achtte hij het aanbod van een carte-blanche zeker niet onlogisch. "De verdediger kon zich heel goed voorstel len, dat men in tijd van nood (honger winter) een blanco volmacht gegeven had. Persoonlijk was hij van de onschuld van zijn cliënt overtuigd en ook achtte hij hier zeker geen boos opzet aanwezig. Als samenvatting van zijn welover wogen pleidooi verzocht hij eveneens vrijspraak van de verdachte. Uitspraak in beide zaken op Donder dag 27 April, om 9.30 uur. In ons blad van 28 Januari j.l. pu bliceerden wij een interview met de voorzitter van de Bond van Bloem- bollenhandelaren, de heer Tom van Waveren, waarin hij dc constructie van de bloemholienindustrie, de export over de gehele wereld en de psychologie van zijn mede-vakgenoten op interes sante wijze belichtte. Nu het gouden feest van de Bond voor de deur staat heeft het bestuur van de organisatie in een persconferen tie verschillende economische aspecten uiteengezet. De heer Van Waveren wees er op, dat ruim vijfhonderd ex' porteurs, waarvan driehonderd georga niseerd, 85 pet. van de totale omzet in handen hebben. Drie hunner hebben gezamenlijk zelfs een omzet van meer dan zeven en een half millioen gulden op een totaal van ruim zes en zeventig millioen. De meeste kilo's bollen worden ge bruikt door Engeland; het meeste geld komt na de devaluatie binnen uit Ame rika en de meeste bollen per hoofd der bevolking worden gebruikt door Zwe den. Zowel de heer Van Waveren als de secretaris, mr. F. J. D. Theyse, stonden langdurig stil bij de werksfeer van de laatste twaalf maanden, die sterk staat in het teken van de liberalisering. De overgang van geleide economie naar vrijheid geeft problemen. De Ameri kaanse afnemers verlangen dat de bol- leninvoer aan minimumprijzen ge tonden blijft, die redelijk zijn in ver houding tot de Amerikaanse levens standaard. In Engeland blijven contin genteringsregelingen bestaan en Frank rijk zegt, dat de invoer vrij komt, doch dat 35 pet. invoerrechten geheven zul len worden als er 2000 ton de grens overschreden heeft. Deze en andere moeilijkheden maken een „geliberali seerd" bloembollenbedrijf onmogelijk. De Minister van Landbouw heeft de invoer naar België in verband met Benelux-plannen geheel vrijgegeven. In vakkringen staat men echter zeer gere- Advertcntie Gebruik een goede spiegel Als droogscheerder moet U vooral in het begin goed kunnen zien, wat U doet. t Morgenavond het volgende advies. N.V PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VQQR NEDERLAND EINDHOVEN (Van onze redactrice) Het is nog niet 20 heel lang geleden, dat moeders van de upper ten haar pasgeborene niet zelf de eerste, meest elemen taire zorg gaven, waarmee de Schepper de moeder heeft uitgerust, maar haar kind daarvoor toevertrouwde aan een min. Behalve hc.t eigen kind voorzag dan de min haar „zoogkind" met hetgeen haar overvloedig de na tuur is gaarne mild was toebedeeld. De min is van een vorige eeuw. van het midden dezer eeuw is de moedermelkcen- trale, waar regelmatig het overtollig natuurvoe-dsel van moeders wordt aangevoerd, ten behoeve van haar vreem de zuigelingen, die echter zonder haar vrijwillige af gifte wellicht niet in le.ven zouden blijven. De abnorma le zuigelingensterfte in en vooral vlak na de laatste oorlog, toen er in Amster dam zes maal zoveel pasge borenen stierven als in norma le tijd, was de stimulans dat het Rode Kruis, via activiteit van prof. dr. S'. van Creveld en drs. G. Mastenbroek, de moedermelkcentrale instelde., waar, als enige in de gehele wereld, het product wordt gedroogd volgens het pro cédé van het bloedplasma, en dientengevolge voor on bepaalde tijd houdbaar is. Aan het Wit-Gele Kruis in Boxmeer komt echter de eer toe, reeds in 1946 de eerste Nederlandse Moedermelkcen trale te hebben doen func- tionneren. De melk werd daar echtea1 gesteriliseerd door koken en in vloeibare toestand gedistribueerd. Toen dr. Jos Verbeek, de stichter, die samenwerkte me.t een stoomzuivelfabriek, de werk wijze van het Rode Kruis echter leerde kennen, vond hij die methode beter en zet te hij zijn centrale stop. Het gaat er hier niet om, hoe het droog- en verduur- zaamproces, waarbij de voe dingswaarde slechts weinig lijdt, en dat gebeurt in een speciale inrichting in het Binnengasthuis te A'dam. precies in zijn werk gaat. Het gaat er op 't ogenblik om, zoals dr. J. Baesjou, hoofd van de medische af deling van 't Nederlandsche Roode Kruis, ons mededeelde, dat de vraag naar deze ge conserveerde moedermelk zo groot is, dat de uitgifte der gedroogde melk de toevoer overtreft en de dienst vreest, dat men binnenkort niet meer aan de behoefte zal kunnen voldoen. Wat een ramp zou zijn voor de zeer jonge (de eerste zes weken) en zieke zuigelingen en voor al voor te vroeg geborenen, als ze bij de eigen moeder niet terecht kunnen. Werd het vorig jaar bijna negentienhonderd liter uitge geven, de eerste drie maan den van dit' jaar werd reeds bijna driehonderd liter per maand gevraagd. Vandaar dat er een dringende oproep uit gaat naar alle moeders die willen helpen ons dit unieke instituut in stand te houden. Helaas beschikken nog niet alle plaatsen in ons land over een inzamelcentrum zoals het geval is in Amsterdam, Ber gen N.H., Den Haag, Delft, Haarlem, Zwolle, Enschede, Wassenaar, Voorburg, Arn hem, Leeuwarden en Amers foort, terwijl men in Goes een centrale wil stichten voor heel Zeeland en Bussum een centrum voorbereidt. De inzameling geschiedt in samenwerking met de andere grote Kruisverenigingen, het Wit-Gele, het Groene en het Oranje-Groene Kruis, welke Kruis-verenigingen ook ver tegenwoordigd zijn in de adviescommissie. bloedtransfusie, redt ze er wellicht het leven, het pas begonnen leven van een mens mee. Zoals gezegd, voor zwakke, zeer jonge en te vroeg geboren zuigelingen is er geen 'gelijkwaardige ver vanging van dit natuurlijke voedsel. Met kunstmatige voeding is de kindersterfte twee en een half maal zo hoog. De moedermelkcentrale die met bezorgdheid haar voor raad ziet slinken, zou per jaar over circa tienduizend liter willen beschikken, waar- Nederland het enige land ter wereld, waar in de moedermelkcentrale de moedermelk in gedroogde toestand wordt geconserveerd en afgeleverd Geeft een moeder zich op, via .consultatiebureau of arts, dan worden haar de nodige verrichtingen gewezen door de daarvoor aangestelde ver pleegster, terwijl een Rode Kruis-helpster 's avonds het product ophaalt en station- neert in de koelinstallatie, daardoor beschikbaar gesteld door de plaatselijke melkslij- ters. Grote lof wordt in het. bui tenland toegezwaaid aan het sociale gevoel der Neder- landsè moeders, die inder daad ieders respect verdienen voor deze onprettige en tijd rovende dienst, die ze dagen, soms wekenlang belangeloos verrichten. Want evenals de donor bij onze bloedtransfusiedienst staat de moeder hetgeen zij te geven heeft, belangeloos af. Hetgeen in andere landen lang niet altijd het geval is. Maar evenals de donor bij de van achtduizend liter voor uitgifte en de rest als voor- raadvorming. In gedroogde Vorm is het immers onbe perkt houdbaar, en al be hoort deze dienst tot het vrede swerk van het Rode Kruis, in oorlogstijd of bij een epidemie is een reserve van onschatbare waarde. Via de huisarts, de kinder arts of het ziekenhuis komt iedere zuigeling die het nodig heeft voor de verduur zaamde moedermelk in aan merking. De productiekosten komen op ongeveer, vijf gld. per Ltr. maar de profiterende betaalt naar draagkracht. De moeders die haar zwakke kinderen gezond en sterk zien worden door deze ultra moderne dienst zullen „de onbekende moeder" dankbaar zijn, wier hulp nu zo drin gend wordt ingeroepen om dit onvervangbaar instituut te kunnen handhaven. serveerd tegenover Öe mogelijkheid voor Belgische autoriteiten om aan hun beloften te voldoen, de wederuitvoer van deze ingevoerde bloembollen te voorkomen. De mogelijkheid van ontkomen aan Nederlandse saneringsmaatregelen door grove ontduikingen en onttrekking aan de verplichting om bij te dragen aan het surplusfonds in verhouding tot het aantal uitgevoerde bollen, moet in de toekomst worden vermeden, doch door de Benelux-maatregelen zou deze moge lijkheid sterk vergroot worden. Reeds in ons interview met de heer an Waveren kwam tot uiting, dat de exporteurs de politiek van de regering, in casu van minister Mansholt, niet kunnen bewonderen, ja zelfs funest achten. Ter persconferentie zei de voorzitter er nog eens het volgende over: Er bestaat ten opzichte van de prijs politiek, welke door de regering de laatste jaren wordt gevolgd, ernstig verschil van mening tussen de minister en onze Bond. De minister heeft tegen alle adviezen van de Bond en zijn ver tegenwoordigers in de Bedrijfsschap in, de minimum buitenlandse prijzen op een te laag niveau, ja zelfs ver beneden kostprijs geordonneerd. Zijn argument is, dat, hoe lager een prijs wordt ge steld, hoe meer er verkocht, resp. ge ëxporteerd kan worden. Bij het fixe ren van deze minimumprijzen in Jan. is stijging van kosten en loonsverhogin gen slechts met 2% pet. verdisconteerd. Hij redeneert: het gaat slechts om mi nimumprijzen, eenieder is gerechtigd meer te maken. Hiertegenover staat de praktijk, dat bij een surplus minimum prijzen maximumprijzen zijn, zodat de concurrentie dwingt beneden productie prijzen te verkopen; bovendien leert de praktijk, dat op verzadigde markten het prijsniveau er weinig toe doet en alleen door reclame het verbruik kan worden vergroot, (Amerika). Het is onze mening dat door deze foutieve prijsbeslissingen millioenen deviezen aan het land ont houden zijn. Het buitenlandscwiiveau van levensonderhoud zou zekeflj»»'hoger prijzen kunnen verdragen. Mr. Theyse voegde aan deze bewering toe: Het is niet waar, dat de geestgronden van Holland een monopolie-positie voor het telen van bloembollen scheppen. Men kan in het buitenland óók bloem bollen kweken, maar nergens slaagt men er in dit te dpen als hier. De pei lers van onze cultuur zijn dan ook: sor- De Amerikanen houden van cello- phaan om kostbare en ook minder kostbare zaken. De sigaar is' meer waard als er een glaspapiertje om heen zit en koekjes moeten in dit omhulset beslist smakelijker zijn. Dus worden in het land van presi dent Truman, met de enorme wa renhuizen, ook bloembollen in cel- lophaan verkocht. Voor ons misschien wat merk waardig, voor de Amerikaan een bewijs van kostbaarheid. Wat las de voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren tijdens een bezoek aan New York op dat zakje? U moogt driemaal raden, maar U bent zeker driemaal mis. Met grote drukletters stond er op (vertaald): Vóór het planten papier tje verwijderen! timent en kwaliteit. Maar dan is de lage prijzenpolitiek een uiterst gevaarlijk experiment. Dit is niet onmiddellijk te bewijzen, maar in de historie ligt de waarheid van deze stelling. Vrijheid is alleen absoluut in een totaal vrije we reld en daar we er verre vandaan zijn moeten vele factoren een woord mee spreken. De heer Theyse vroeg zich af of onze regering zich niet teveel met allerlei details bemoeit, die zij niet be vatten kan. De regering moet zich be perken tot de grotelijnen en aan de organisaties de uitwerking in handen geven. Na deze openhartige taal, die later tot enige discussies tussen de aanwezige economen aanleiding gaf, wees de voor zitter nog op de betekenis van de on persoonlijke reclame in het buitenland. Twee millioen gulden wordt er jaarlijks aan uitgegeven. Het gouden feest van de Bond en de onvolprezen tentoonstelling „Keuken hof" te Lisse dienen ook om de good will te vergroten en het buitenland te laten zien waartoe Holland-bollenland in staat is. Bij gelegenheid van het jubileum is een fraai gedenkboek uitgegeven, be vattende herinneringen, wederwaardig heden en arbeid van de Bond in een halve eeuw. Twee exemplaren zijn in leder gebonden en aangeboden" aan H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina. Het bestuur is bij die gelegenheid door de Koningin ont vangen. die zeer belangstellend r.aar de tóestand van het vak informeerde en zich meer dan een half uur met de he ren onderhield. Het Gedenkboek bevat voorwoorden van de voorzitter van de Bond en de voorzitters van de zeven groepen, wat wil zeggen, dat het als het ware een talenboekje is geworden, waarin zelfs het Russisch en het Pools niet ontbreken. De geschiedenis zelf is op voortreffelijke wijze, enigszins gero mantiseerd. verzorgd door de Hillegom- se journalist T. Lodewijk. Mr. F. Thij- sen heeft de geschiedenis in de bezet tingsjaren en de herleving na de bevrij ding voor zijn rekening genomen, waar na hij enige perspectieven belicht Ook al deze artikelen en overzichten zijn in het Frans. Duits en Engels vertaald en in het Gedenkboek opgenomen. De Eerste Kamer heeft Donderdag de behandeling van de begroting van Jus titie voortgezet De heer Kolff (C.H.) kwam op tegen het verschijnsel, dat men elke politieke delinquent gaat voorstellen als een halve heilige, die zich niet heeft misdragen tegenover ons land. In verband met publicaties over de zaak-Menten vraagt hij zich af of men in Nederland justitiële ambtenaren kan attaqueren, zonder dat hiertegen iets wordt gedaan. Het rapport-Langemeijer aanroerend zegt spr., dat het valt te voorzien, dat een definitieve beslissing inzake het po- litievraagstuk nog lang op zich zal laten wachten, hetgeen naar zijn oordeel in hoge mate betreurd moet worden. Ook de heer Van Heuven Goedhart (Arb.) sprak over dit rapport. Hij ver klaarde te behoren tot hen, die van oor deel zijn, dat de politie behoort bij en onder Justitie. Nog verdere inkrimping van het korps Rijkspolitie acht spr. beden kelijk. Met de wijze waarop de in krimping bereikt wordt, cioor ver vroegde pensionnering, is hij het niet eens. De heer Rip (A.R.) had eveneens wei nig goede woorden voor het rapport- Langemeijer, dat hem heeft teleurge steld. De woordvoerder der K.V.P., de heer Witteman, wees er op, dat er meer dan 50.000 statenlozen in ons land zijn, d.w.z. zij worden beschouwd als vreemdelin gen, echter zonder de bescherming die deze gemeten. Deze toestand kan niet voortduren. Het resultaat der werkwijze bij benoe- De secretaris-generaal van de Neder lands-Indonesische Unie, Pringgodigdo heeft tegenover Aneta verklaard, dat na Augustus van dit jaar een conferentie zal worden gehouden van de beide par lementen-der Uniegenoten. Hij achtte de mogelijkheid groot, dat deze conferen tie in Nederland zal worden gehouden. Als vermoedelijke leden van Indone sische zijde voor het Uniehof van Arbi trage noemde heer Pringgodigdo mr. dr. Kusumahatmadja, mr. Wirjono en mr,. Maramis, mingen hij de rechterlijke macht acht spr. niet bevredigend. In de rechtban ken in de grote steden in Noord- en Zuidholland treft men slechts een enke le katholieke rechter aan. Te hopen ware, dat dezelfde breedheid van op vatting, welke ten deze in het Zuiden blijkt, ook in het Noorden bestond. De heer v. Lieshout (K.V.P.) besprak de inkrimping der Rijkspolitie, opmer kend, dat het niet slechts gaat om ont slag van 500 man van dat korps. De aan gekondigde maatregel heeft verdere be tekenis, want de gemeenten zullen een dergelijke inkrimping moeten effectu eren tot een totaal van 1000 man. Hier door zullen 1500 mensen ernstig getrof fen worden. Als eventueel een recht op wachtgeld zou komen te vervallen, dan komen deze mensen in een veel ongun- stiger positie dan welke andere over- heidsdienaar ooi, Met ruim 900 Nederlandse emigranten, afkomsvig uit alle delen van ons land, zal de „Sibajak" van de Kon. Rotter- aamsche Lloyd als eerste emigrantenschip in 19o0 morgen uit Rotterdam naar Australië vertrekken. Bij deze passa giers bevinden zich 250 kinderen be neden de twaalf jaar en ruim vijftig emigranten met bestemming Nieuw Zee land. Meer dan de helft der emigranten bestaat uit ongeschoolde arbeiders, wier overtocht grotendeels door de Neder landse regering wordt bekostigd. Donderdagmiddag meerde het Ameri kaanse troepentransportschip ..General Stuart Heintzelman" aan de Javakade te Amsterdam. De ruim 1200 militairen, die zich aan boord van dit schip bevinden werden namens H. M. de Koningin toege- gesproken door lt. kol. Jhr. D. J. A. A. La- wick van Pabst, namen de regering door generaal-majoor W. J. K. Baay en namens Z. K. H. Prins Bemhard door kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Kort daarna begon de debarkatie. die o.a. werd bijgewoond door de hoofdlegeraalmoezenier kolonel H. J. J. M. van Straelen. ..De Groote Beer" .is Donderdagavond uit Indonesië in de haven van Amsterdam aan gekomen. De ontscheping van de repa triërende militairen is vanmorgen begon nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5