Voetbal op weg naar sportverdwazing? Veeg uit de pan voor de pers Uii Wij luisteren naar JACOBA VAN BEIEREN rijdt ter valkenjacht WAAR is de worst Zeepkisten race kannetjes TEKEN 2 MUZIEKONDERWIJS Haarlem geeft Frigg een lesje Van de Pol bovenaan in kampioenschap 47/1 Stadion voor meer dan 100.000 toeschouwers RAI van personenauto's No» 23 195 gebleven Jacoba NUTTIG INITIATIEF VAN I.V.V.O. Voetbalprogramma «KW». r .J Nederlandse zwemsuccessen in Denemarken cursus1 Samenwerking nodig bij opvoeding tot liturgisch leven VRIJDAG 14 APRIL 1950 PAGINA 7 MAAKT WATERDICHT Noren verliezen met 71 De Ruyter verliest van Kruithof NOTEBOOM-BEKER Ook De Ruyter naar Wenen Sportsnippers Studiedagen St. Gregoriusvereniging icfei Koninklijke Militaire Kapel in Groningen Scheepvaartberichten (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 13 April. Dit was wel de meest krankzinnige ervaring in onze ele journalistieke carrière: dat we daar toeback soogend onze eigen executie beleefden en tenslotte de jilaats van terechtstelling alleen mochten verlaten, om er een redelijk juist en misschien nog wel vriendelijk verslag over te gaan schrij den! Een nachtmerrie en niets anders en het lumineuze idee was uitgegaan van net Instituut voor Voetbalontwikkeling van de Amsterdamse Voetbalbond, dat een Ereraad in het leven had geroepen, om zich uit te spreken over de vraag, °f we met ons voetbal nu werkelijk op weg zijn naar sportverdwazing. En zo Zaten de zeven goden van die Ereraad, dan op hun Olympisch podium in Belle- Tue> mannen van naam en reputatie, paedagogen en wetenschapsmensen, de gees telijkheid en het wettelijk gezag, de chirurg en de schrijver. En al wat ze met overtuiging te berde brachten over opvoedkundige en karaktervormende waar- en, over sociale taken en beroepssport, over kadervorming en mental-training, eulminecrde in het luid toegejuichte requisitoir, dat de Sportpers er vierkant van eschuldigde een gruwelijke Judasrol te spelen in het proces der sportverdwa- ring. O zeker, ze waren het er over eens, de Zeven, dat het met die sportver dwazing al bij al en over de gehele hnie nog heus zo erg niet was. Ir. H. Hopster, de vice-voorzittér van de K.N.V.B., roerde overigens het thema >,Pers" niet eens aan, toen hij het als sportverdwazing brandmerkte, dat er op Maandagochtend eerst een paar Uur over voetbal moest worden ge sproken voordat het werk kon begin nen en dat een voetballer drie nachten niet heeft kunnen slapen, omdat ie de strafschop, welke zijn club het kam pioenschap zou bezorgen, tegen de gaal had gekanjerd. Wethouder De Roos van Amsterdam constateerde voorzichtig, dat het hier ging om het afwegen der waarden voor uw levens vulling en werd evenmin onvrien delijk Maar dr. Hans Tetzner, de oud-inter- hationaal, gooide het ovei een andere n°eg. De voorzitter van de Amsterdamse sportpers, Kick Geudeker, had nauwe- ijks verklaard, dat er wel sportdwazen ai en, maar dat er zeker geen reden ™as om te spreken van een in de sport erdwaasd volk, of dr. Tetzner vuurde rijn salvo af. De Pers, zei ie, bewierookte °o sportgroten op een afschuwelijke ma nier. De Pers, Zei ie, tilde ze compleet over het paard. De Persenfin. En onreetor P. M. Beijersbergen van Hene gouwen S. -J. van het Ignatiuscollege ondt dat 't met de spelers zelf wel ging on met het publiek ook wel. Maar de Pers. De oubollige auteur Piet Bakker met rijn Pallie.ter-gezicht probeerde de aan dacht nog een beetje af te leiden door ie zeggen dat sportverdwazing in strijd was met onze nationale nuchterheid en dat we nog geen traliehekken hoefden G bouwen of grachten te graven om onze sportvelden, teneinde de spelers Jogen een verdwaasde massa te bescher men. En de kans pm aan sportverdwa- ring je gaan doen. verduidelijkte hij, ^Vas toch alleen maar weggelegd voor degenen, die e.r ook zonder de Pers Vatbaar voor zijn. (Waaruit we graag gilden begrijpen, dat we toch niet zo ®rg schuldig waren). Maar de tnassa aan de voet van de lympus der Zeven dacht er anders over. Die applaudisseerde telkens als er tets verbolgens, iets EvenVEm Daar Kun Je Het Ti- oi oen over ons werd gezegd. Die lachte ons uit en scheurde ons door midden. Die haalde ons door het slijk Van haar verachting en speelde Kop van Jut met ons- Die bespuwde en be spotte ons. Die sloeg ons me.t Spaanse rietjes en legde, ons op het rad der folteringen. Kortom, die gedroeg zich ®lsof ze 's Maandags niet naar onze 2.esch.9uwingen greep over Nederland— f^elgië; alsof ze niet een paar kwartier «iasduinde in de standenlijstjes die we s Zondagsavonds in het zweet ons «anschijns samenstelden als ze zelf me.t yen verse Havanna aan een nieuw "oofdstuk begon; alsof ze niet ïjeek naar onze plaatjes van Abe en *anny en zich geen biet interesseerde v°or onze beschouwingen over de toch land- en wereldschokkende vraag, wie ?h de aangewezen rechtsbinnenspeler is voor het Nederlands Elftal. Die liet Dis gaan, toen we geradbraakt waren, °nthoofd en gevierendeeld en haar ■.Welterusten" was: dat ze eigenlijk nog eel harder had moeten slaan Maar de avond was goed en voor dat a°el boetten wij onze zonden gaarne en Dpenlijk. Er waren interessante discus ses over diepgaande kwesties, die deels 1 ernst en deels met een kwinkslag fverden gevoerd, zodat het nooit lang dradig of vervelend werd. Trouwens, "Sar hoefde je Vader Zeus maar voor ®an te. kijken. Het glundere gezicht van Discussieleider dr. C. Spoelder, rector yau het Gemeentelijk Lyceum te Haar- 'em, glom bij elke kans op een bon mot of een goeie woordspeling en het glom de hele avond door! En hel is aan de pessimisten om te vragen of het nu eigenlijk wel zin had om daar een hele avond aan te besteden, omdat we Zon dag tóch weer aan de radio hangen om te weten wat er in die „Hel van Deur- ne" gebeurt. De winst was dat we daar waren van alle richtingen en schakerin gen, gezag en burgerij, officiële en niet- officiële personen, beoefenaars en lei ders van allerlei takken van sport, volslagen leken en misschien ongeïnte resseerder!. Ongeïntere-sseerden tot déze avond, hopen wij En de concllfce? „We. kunnen rustig zo doorgaan," vatte dr. Spoelder de discussie samen, vooral wanneer we onze kern van goede leiders kunnen uitbouwen. En de Pers wil wel oppas sen!" Ir. H. F. HOPSTER het verhaal van de- straf schop Advertentie Katoen VERKRIJGBAAR EU DROGISTEN EN SPORTZAKEN Dr. C. SPOELDER glunderend discussieleider Het was niet minder dan een voet- ballesje waarop de Noorse eerste klas- ser Frigg Donderdagavond op het Haar lem-terrein werd getracteerd. Konden de Noren in de eerste helft nog aardig stand houden en zelfs nog de leiding nemen, w dc 2-1 met de rust ging 't in de tweede helft bij Haarlem van een lei en dakje. Niet minder dan 5 doelpun ten voegde de sehotvaardige Haarlem- voorjioede aan het totaal toe, zodat een 1—1 nederlaag de geringe kracht van deze Noorse club hog eens duidelijk be vestigde. Het spel der Noren maakte helemaal geen grootse indruk. Wel demonstreer den de heren een vrij behoorlijke tech niek, maar in de eerste plaats was hét tempo te traag en op de tweede plaats was alles zó doorzichtig dat een veel minder sterke ploeg, b.v een middelma tige tweede klasser, het met deze Noor- Se eerste klasser wel had weten te kla ren. Vooral in tempo schoot Frigg te kort, hetgeen vooral merkbaar was toen Haarlem, na een spoedig verkregen 1-0 achterstand, de registers wat verder open zette. Inmiddels was het Noorse doelpunt wel van goede kwaliteit ge weest. Het kwam tot stand na een han dige combinatie van de linkervleugel, waaraan middenvoor Nilsen de laatste hand legde. Maar toen bleken de Noor se gasten hun kruit ook te hebben ver schoten. Kick Smit zorgde voor de ge lijkmaker, Meertens voor de 2-1 stand en indien Odenthal niet zo remmend in de Haarlem voorhoede had gewerkt, zou het pleit zeker reeds voor de rust zijn beslecht. Na de pauze viel de grote klap. Haar lem speelde met deze geringe tegen stand een vlot partijtje voetbal, hetgeen in een groot aantal doelpunten z'n be kroning vond. Pastoor wist een dqor Smit gemiste kans alsnog te benutten. Groenevela had eindelijk met een van z'n harde schuivers succes en de doel punten van Kick Smit en Roozen welke hierna volgden waren juweeltjes. Ten slotte wilde Barends niet onderdoen en bracht de eindstand op 7-1. In de Noor se voorhoede wist alleen rechtsbuiten Foss tot een behoorlijk schot te komen maar hij had daarbij het geluk niet op zijn hand. Zo bleef het dus bij deze 7-1 overwinning voor de roodbroeken Quick, ODSExcelsior. Derde klas A: DIO—Schagen. HRCVi tesse, APGS—Always Forward; Zilvermeeu- wen-SDW; E: Baarn-BFC; B: IVV—GVO- D: Hilversum—RKVVA, JOS—De Meer- E- Baarn—BFC. neer, t. Vierde klas A: BKCWieringerwaard' C* Randers—HSV; D: IJ-BoysNautilus-' E- Germaan—Pionier; SLTO—Sloterdiik- ASVK —Ontwaakt; F: RKAVIC—Oranie 'zwart- ASVWMHO; G: Rodi—DVAV; SDZ—NAS: MadjoeHeemskerk; AhrendsVVD- Panl eratius—JHK; TIW—SDC; ADE—LOG- Wils krachtADE; J: Stichtse BoysQuick- K- JSV—VVOG: LVV—Kampong; Zwaluwen^ VooruitAmersf. Boys. Vierde klas A, district II: Teijlingen—Rouwkoop. SJC—BSM. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.25 Bietenbouwers, gram. v. Tino Rossi, RJ.50 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz.f 20.00 nieuws, 20.05 gewo ne man, 20.12 vioolsonates v. Bach III, 20.35 klankbeeld van het jaar 1912, 21.35 The Mikado, operette v. Sullivan, 22.45 Be zin van het huwelijk, 23.00 nieuws, 23.15 requiem v. Pizzetti, 23.45 sonate in cis kl. t. v. Beethoven. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 Vara feliciteert, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 Accordeola. VPRO: 19.45 radioschets, 19.55 nieuws, 20.05 Ina BoudierBak ker 75 jaar, 20.15 alt en piano, 20.ó5 Mens onder mensen. VARA: 21.00 gram. verzoekprogr., 21.40 Ducdalf, 22.00 bui- tenl. weekoverz., 20.15 Swing and Sweet, Solid Swin en ork. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Rococo-suite V. Gün- ther, symph. in bes v. Schubert. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 meuws, 7.15 De Zingende Kerk, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Weense muz., 9.00 vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.00 kleuter, 11.00 zieken, 11.45 Menuet des Follets uit Faust v. Berlioz, 12.00 Angelus, 12.03 lunchmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amu- sem.muz., intermezzo Tino Rossi, t14.00 Arie Snoek, piano, 14.20 Engelse les, 14.40 Vespers v. Mozart, Te Deura vi Kodaly, 15.35 kroniek v. letteren en kunsten, 16.10 musicerende dilettanten. 16.30 schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 9.00 suite uit Het Zwanenmeer, ballet v. Tschaikowsky. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 Don Segundo Sombra, strip, 10.35 herhalingen, 11.30 Spaanse pianowerken, 12.00 Ramblers, 12.33 The Pied Pipers, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-ork., 13 50 Charlie Kunz, 14.00 het Ned. lied, 14.20 politiekapel, 14.50 Gronings progr., 15 15 ouv. Cyrano v. Wagenaar. conc. voor strijkers v. Escher, ouv. Die lustigen Weiber v. Nicolai, 16.00 Van wieg tot graf, 16.15 Malando en ork., 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 Op de disselwagen. In de „Heemraad" te Rotterdam is een begin gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland groot biljart ancre cadre 47/1. De uitslagen waren: Van der Po] 300 39 50 7.69 Sweering 227 39 42 5.82 Kruythof 300 31 34 9.67 De Ruyter 178 31 25 5.74 Metz 300 39 44 7.69 Kruythof 300 39 65 7.59 De Ruyter 300 22 40 13.63 Sweering 164 22 46 7.45 Van de Pol 300 11 92 27.27 Metz 36 11 11 3.27 Sweering 300 35 44 8.57 Kruythof 261 35 26 7.45 De stand na de eerste da g luidt: 1. Van de Pol 2 4 600 50 92 12.— 2. Kruythof 3 3 861 105 65 8.— 3. De Ruyter 2 2 478 53 40 9.01 4. Sweering 3 2 691 96 46 7.19 5. Metz 2 1 336 50 44 6.72 De Parijse gemeenteraad heeft met al gemene stemmen een memorandum van de prefect van de Seine goedge keurd inzake de bouw van een groot stadion, niet ver van de Porte Vincen- nes. Het ontwerp houdt in, dat de stad Parijs een terrein van ruim 814 hectare, waarop een stadion van 100.000 tot 130.000 plaatsen gebouwd kan worden, ter beschikking zal stellen van een par ticuliere onderneming, de „Société Im- mobiliere Parisienne d'Etudes et de Constructions Spartives".. Het stadion, zal .volgens de raming 116 milliard francs kosten. Men verwacht, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën de plannen spoedig zullen goedkeuren en dat de werkzaamheden medio Juli zullen kunnen beginnen. Volgens het contract moet het stadion 1 Juli 1952 klaar zijn, maar men hoopt het reeds in Mei van dat jaar te kunnen inwijden met de eindstrijd voor de Franse voet balbeker. De voor het grote publiek ongetwir feld zeer aantrekkelijke en imposante R.A.I.-tentoonstelling van personen-au tomobielen zal Donderdag 20 dezer in het gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam worden geopend. De deel neming van de zijde der importeurs en fabrikanten is groo't, zodat men nog ruimte te kort komt om alle werken en toebehoren te bergen. liet wordt ove rigens een internationale expositie als zelfs vóór de oorlog nauwelijks moge lijk was. De Engelse industrie spant de kroon met 20 merken, gevolgd door de Amerikaanse met 17. De Franse wordt door 10 merken vertegenwoordigd, de Duitse door 9, de Tsjechische door 3. de Italiaanse en Nederlandse elk door 3 merken, terwijl de Zweedse met 1 merk verschijnt Daaronder zijn ette lijke nieuwe verschijningen aan de autorr.obielmarkt. De drie Nederlandse merken zijn: Ford, Kaiser Frazer en Morrjs (het laatste gebouwd door Mo lenaars Nederlandse Automobiolenfa- brieken). De zwemploeg van Neptunus, Amers foort, is Donderdagavond te Svendborg gestart. De Eindhovenaar Van Rooy, die Neptunus vergezelt, won de 100 m. vlin derslag in 1.13.5. De Gans werd eerste op de 100 m. vrije slag in 1.04.2. terwijl hij eveneens als eerste aantikte opde 100 m. rugslag. Op dit nummer bedroeg zijn tijd 1.16.9. De 100 m. rugslag voor dames werd een overwinning voor Ida de Gans in 1.21.3. De uitslagen van de partijen, welke Donderdagavond in de eregroep van het tournooi om de Noteboom-wisselbeker te Leiden werden gespeeld, luiden: Donner (Den Haag)ir. Van Steenis (Utrecht) 10, Van Dijk (Leiden)Van der Berg (Leiden) De stand luidt thans: 1. Donner 2 pnt.; 2. ir. Van Steenis 1 pnt.; 3/4 Van Dijk en v. d. Berg ieder pnt. Op grond van uit Wenen ontvangen be richten is het thans zeker dat behalve Matz ook Kees de Ruyter ons land zal vertegen woordigen in het tornooi om het wereld kampioenschap libre, dat van 27 t/m 30 April te Wenen wordt gehouden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiifiifmitimimiiiiiiiiiiii Miiiiiimiiuitmiiiiiiiimmmmmmii HiiififtttittfffiitfininuitiiniiiitmtniT Dat gebeurde in de vijftien de eeuw. Maar in deze twin tigste. eeuw rijdt Jacoba van Beieren in de bollenstreek ter valkenjacht op 20 April a.s. Velen van jullie hebben zeker wel in de krant gelezen, dat er thans een grote bloementen toonstelling is, „Keukenhof" genaamd. Behalve een bloe mencorso zal daar ook Jacoba, in een schitterende stoet, van edelen, zoals dat vijf eeuwen geleden in werkelijkheid ge- kenswaard")gebracht, dan kregen zAj bij hun africhten een kapje op, dat de snavel vrij liet. Ook werd de valk voorzien van lederen voetban den, waaraan lange riemen be- beurde, ter valkenjacht uitrij- vestigd zijn. Op de linkervuist van de valkenier went de valk hieraan. Men leert hem zijn voedsel uit de hand van de valkenier te nemen en langza merhand op het soort van wild te vliegen, waarop hij afge richt moet worden, terwijl hij telkens met een duif beloond wordt. Na veel geduld en maanden tijds kan de valk op vrij vliegend wild worden gebruikt. jongens, die ergens mee bezig waren. Ben moest natuurlijk- zien, wat ze uitvoerden. „Kijk (Hoe het africhten geschiedt, pjPt eens een leuk tolletje 'voor vertellen we volgende weekV Jacoba van Beieren. den. Dat zal een prachtig ge zicht zijn. Valkenjacht of valkerij be staat in de kunst wilde roof vogels te temmen, af te rich ten tot het vangen van be paalde soorten van vogels. Het was vooral e.en middeleeuws gebruik en velen van jullie her inneren zich wel de lessen op school, waarin de valkenjacht voorkomt onder Jacoba van Beieren. Het vangen der wilde vogels zijn verjaardag gekregen heb ben", riep dadelijk een der jon- giens. Met een touwtje moest dat tolletje opgedraaid worden en dan rrrst, stond dat leuke ding op de stenen te draaien Ben vond het zo ^Sweldig leuk, Groepje deelnemers aan een „zeepkisten-race" in Amerika. Je ziet wel dat het helemaal geen kisten meer zijn, maar kunstig gecon strueerde auto'tjes en jeeps. Wat is dat nu, horen wij jul lie. al zeggen. Wel, dat is een wedstrijd met eigengemaakte autootjes of zeepkisten, ge- dat hij enkele ogenblikken zijn bouwd op onderstellen van mand met boodschappen ver- oude kinderwagens bijvoor- gat. En daarvan maakte een ondeugende hond gebruik om zijn kop in de mand te steken. Natuurlijk rook de hond dade lijk, dat er voor hem iets lek kers in de mand zat. Hap. zei het beest en het ging er meteen met de worst vandoor. En het mooiste was nog. dat Ben er zei hij tegen moe- niets van gezien had. Die stap te even later weer met de O ja, Ben kon best alleen een paar boodschappen doen. „Als u hét maar op een brief je schrijft", der. „Natuurlijk. En ik zal je de mand aan zijn arm naar huis mand meegeven ook. Dan kan „Zo, ben je daar?", vroeg moe de meneer in de winkel daar der. „Eens gauw kijken, of al- alles in doen". les er is". Nou ja, toen had je Ben straalde, toen hij even de poppen aan het dansen, vereiste een zeer uitgebreid later over de straat liep, met „Heeft de meneer er geen worst toestel en werd vroeger op de de echte boodschappenmand K:J heidevelden, vooral in Noord- aan zijn arm. Ha, wat keek de Brabant (bij Valkenswaard), winkelier op! uitgeoefend. Ja. dat had hij niet gedacht Om valken te vangen, graaft hè, dat zo'n jongen van zes jaar men in een afgelegen streek al zoveel boodschappen tegelijk e.en kuil, waarin twee perso- kon halen. „Jij bent me een reuze knecht voor je moeder", lachte de man. „Ziezo, alles ligt in de mand hoor Ben. Het pakje met de bij gedaan?", vroeg moeder al gauw. Ben schudde heftig van ja. „Hij heeft het nog wel bo ven op gelegd". „Dat zal toch nen kunnen zitten. Op een afstand heeft men een ekster, of andere vogel vastgebonden zitten, die de nabijheid van een roofvogel spoedig bemerkt. Ook staan er nog enkele, kooien worst ligt boven op. Voorzich- m j tamme duiven, die vrij tig dragen, hoor!", rondvliegen, maar bij de nade- o, dat kon hij best. De mand ring van een valk of sperwer was wej een beetje zwaar ge- c- non i rf i v* a 1- - - i i worden, maar ae afstand naar huis was niet zo erg groot. spoedig in de kooien vluchten. Nu zijn op afstanden van een paar honderd meter sterke netjes op halve hoepels ge spannen, die men door sterke draden van uit de kuil om kan halen. Op een wipplank je zit een duif. die men kan doen vliegen ofwel op het houtje terug doen komen. Deze dui ven dienen als lokvogels. Ziet nu de valkenier de ekster on rustig worden en de duiven in de kooien gaan, dan zien ze dra hoog in de lucht, de rover, die zich met een geweldige vaart op de duif stort. De duif wordt tegen he.t net gehaald, ,Als je onderweg soms moe wordt, zet je de mand maar even neer!", zei de winkelier nog. „En dat is voor jou, om dat je zo goed boodschappen doen kunt!". „Ha, dank u wel", lachte Ben Hij kreeg zo maar een echte toffee. Die bewaar ik nog even dacht Ben, terwijl hij naar bui ten stapte. „Moet ik je helpen dragen, bood al dadelijk een vriendje aan. Maar dat vond Ben helemaal niet nodig. Hij wel niet", zei moeder weer. „Er is geen worst in de mand. Zeker vergeten er in te doen". „Ja, dat zal dan wel", meende Ben. „Maar hij zei, dat hij het er in gedaan had". Er zat niets anders op, dan dat een groter broertje even ging vragen, of meneer de worst soms vergeten had. Maar de winkelier had de worst niet vergeten. Hij wist kon hét best alleen. Een paar de valk sïaat ër zijn klaütven huizen verder bedacht hij op- dat^ii^zTboven Vïe in, het net wordt omgehaald «ns, dat hij toch de toffee gelefidYad en de valk is gevangen. maar opeten moest. Hij zette Maaf Waren de valken veilig In dus de mand op de straat en Valkenswaard. waar de valke- peuterde het papiertje los. Te- rij destijds het meest werd bë- gelijk liep hij naar een paar oefend (vandaar de naam „Val- heeld. De jeugd moet zelf haar wagentje-s bouwen en het is de bedoeling om de van wielen voorziene kisten en automo dellen van een helling te laten rijden, terwijl men zelf in het wagentje zit als bestuurder. Wie het snelste met zijn wa gentje is, dus wie het eerst onder aan de. heuvel is, wint de wedstrijd of race (ook wel rallye. genaamd). In Amerika worden dergelijke zeepkisten races op grote schaal gehou den. Maar daar zijn het al lang geen zeepkisten meer, maar de jeugd fabriceert bij zonder leuke en mooie, auto modellen. vooral jeeps zijn reer geliefd. En omdat de jeugd in Amerika daar al lang mee bezig is, zijn er niet alleen onderlinge wedstrijden, maar vrijwel iedere stad waar een heuvel of helling in de buurt is, heeft zeepkisten races, om het nu maar zo te noemen. Er ontstonden wed strijden tussen de steden (de. kleine autorijders natuurlijk) en nu is het daar al zo ver. dat •volled i ge competitiewedstrij den met die. autootjes worden ge houden. zoals dat in de. voet balwereld o.a. gebeurt. Het gaat dus om kampioenschap pen! En je moet bedenken, dat ook grote mensen kómen kijken: duizenden belangstel lenden volgen die wedstrijden. Echte renbanen zijn er soms aangelegd, met tribunes langs de baan. De jeugdige bestuur ders zitten meestal als echte autorenners achter hun stuur met motorcap of valhelm op! De Amerikaanse soldaten in Europa brachten de zeepkis tenraces voor het eerst in Frankrijk en Duitsland en nu is het zo ver dat ook in Ne derland een zeepkistenrace wordt gehouden. Dat gebeurt op Tweede Pinksterdag. De Motor- en Autoclub Rhenen, afgekort „Macro", regelt die wedstrijden: De deelnemers worden verdeeld over enke.le klassen: A van 12 tot 14 jaar; B van 14 toj 16 jaar en C van 16 tot 18 jaar. Het totaal ge wicht van wagentje met be stuurder mag niet groter zijn dan 120 kilo. De. wagentjes moeten zelf gebouwd zijn en zijn gebonden aan enkele voor schriften betreffende, lengte, breedte en wielhoogte. Wie er meer van wil weten schrijft naar de secretaris van „Macro", de. heer D. Bovenschem te Rhe-' nen. (Het is natuurlijk netjes en beleefd om antwoordpost zegel bij in te sluiten). De wedstrijd heeft plaats op 29 Mei te Rhenen. De geschiedenis verhaalt, dat Jacoba van Beieren, gravin van Henegouwen, Holland, Zeeland, enz., in de laatste da gen vari haar kort doch veel bewogen leven (14011436) zich op het slot Teylingen (Zuid-Holland) onledig hield met het maken van kannetjes uit onverglaasd. bruin aarde werk. In de slotgracht werd althans een grote hoeveelheid van dergelijk steengoed ge vonden. Een andere lezing is, dat Jacoba en de medebewo ners van het slot uit zulke kannetjes wijn dronken en hun drinkgerei eenvoudig door. het geopende venster wierpen, waardoor het in de slotgracht terecht kwam. Hoe het ook zij, men spreekt nog altijd van jacoba-kannetjes, terwijl bruin aardewerk in de handel wel jacoba-goed wordt genoemd. jy ,4 „Maar waar is dan die worst gebleven?". De winkelier wist het niet. Ben wist het niet en de anderen vanzelf ook niet. En waarschijnlijk zouden ze het nooit te weten zijn geko men, als moeder de volgende dag niet een buurvrouw ge sproken had. Die vroeg heel be langstellend, hoe het met de worst was afgelopen. „Met de worst?'', vroeg moeder heel verwonderd. „Ja", vervolgde de juffrouw, „heeft de'kleine jon gen niet verteld, dat een hond er met de worst vandoor is ge gaan. Misschien heeft hij het niet eens gemerkt, want hij keek meer naar de jongens dan naar zijn mand. die op de straat stond". Daar moest moe der om lachen. Nou wist ze ten- Een koffiekan hebben je ouders zeker wel thuis in ge bruik. Zet die ergens neer met een kop en schotel er naast en tracht dit eenvoudig stilleven eens naar de natuur, naar de werkelijkheid dus, te tekenen. Wij geven wel dit voorbeeld, maar je moet het thuis zelf proberen met een echte kan, kop en schotel. Het enige wat wij met nadruk willen zeggen is dat je vooral naar verhou dingen moet kijken, dus de goede lengte en breedte, van de kan bepalen. Dat wil zeg gen de grootste breedte (onder- minste waar de worst gebleven aan) meten op de totale, lengte was. En thuis lachten ze er al- van de kan. Dat moet je op lemaal ook eens om. En als Ben het oog doen of met een latje, nu weer boodschappen moet Zo ook met hej kopje: de doen. zegt moeder lachend: breedte van de schotel en kop Jacoba rijdt ter valkenjacht. is wel een eenvoudig onder werp, maar je zult merken (en „Denk om de hond, Ben. En zet vergelijken met de breedte en er veel van leren), dat het te- je mand niet op de straat hoogte van de kan. Hiervan kenen naar de werkelijkheid neer!" hangt het juiste geheel af. Het geen gemakkelijk werkje is. De lichtwedstrijd tussen Haarlem en het Noorse Frigg op het Haarlemterrein is geëindigd in een 71 overwinning voor de Haarlemmers. Bij de rust was de stand 21. Op het VUC-terrein te Den Haag is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Haags elftal en een vertegenwoordigend team uit Lancashire. De Hagenaars won nen met 32. Bij de rust was de stand 10 voor Den Haag. Hongarije zal dit jaar niet deelnemen aan het tournooi om de Davis-cup. Hon garije zou in de eerste ronde uitkomen tegen Noorwegen en er bestond weinig twijfel, dat de Hongaren de overwinning zouden behalen. Ofschoon het muziekonderwijs op verschillende scholen de hoofdschotel vormde van de besprekingen tijdens de studiedagen van de Ned. St. Gregorius vereniging te Culemborg gehouden kwam men vanzelf tot allerlei hiermee in relatie staande kwesties. Het was daarom jammer dat er van de kant van de leken niet een grotere belangstelling bestond voor deze ongetwijfeld inte ressante clagen. Te meer klemt deze moeilijkheid, omdat tenslotte bij het kerkmuzikaal leven in zijn breedste ge ledingen ae leiding veelal in handen is van bevoegde leken. En bovendien ac centueerden verschillende besprekingen en opmerkingen, dat hun interesse niet alleen zeer op prijs gesteld ivordt, maar in vele gevallen onontbeerlijk geacht wordt. De reeks behandelde onderwerpen werd geopend door pastoor J. Duyves uit Amsterdam. Zijn thema: „De Zan gersrecollectie", waarmee hij in de Amsterdamse Korenbond reeds vele er varingen opdeed, vormde de stof tot 'n zeer belangrijke discussie.. Dit leidde tot he.t voorstel om de. volgende (vier de) reeks Culemborgse studiedagen (waartoe de Paters Augustijnen hun gewaardeerde medewerking wederom toezegden) in het teken te plaatsen van een „bezinning". Deze omvat bebaive he.t geestelijk onderricht een gezamen lijk bestuderen van de gezangen der te houden liturgische plechtigheden, en ook denkt men hier aan een gezamen lijk instuderen van verschillende, soor ten kerkmuziek. Zeker 'n voorstel met vele mogelijkheden en, mits onder veel zijdige en de beste, leiding, een prach tige stimulans tot ^e bovengenoemde samenwerking tussen geestelijken en le ken. Meer dan ooit kan dit een inten sieve kerkmuziek-beoefening in Neder land ten goede komen. Van boeken, brochures en talrijke kerkmuzikale uitgaven konden de deel nemers kennis nemen door 'n expositie van dc. firma's Van Rossum, Bergmans en Annie Bank. Vielen van de beide eer sten de vele Nederlandse en rijk gesor teerde. buitenlandsè uitgayen op. van de laatste was 'n uitgebreide inzending werken, waaraan in de praktijk grote behoefte is en waarnaar soms reeds lang door idealisten en practici werd uitgezien. In verband met de moderne kerkmu ziek. heeft drs. Asselbergs de wenselijk heid naar voren gebracht van een werkgroep van vooraanstaande kerk musici, om in dit opzicht te komen lot positieve normen, berustend op objec tieve criteria. Geestelijkheid en onderwijskrachten moeten samengaan in de. opvoeding tot liturgisch leven. De nood der tijden en de uitspraken van de Kerk wijzen ons uitdrukkelijk in deze richting, aldus pater Van de. Ven. Als wij ons dan her inneren, wat drs. J. Sicking betoogde over de waarde van de muziek voor het godsdienstig leven, dan begrijpen wij de taak van de kerkmuziek in ge meenschapszang en goed verzorgde koorzang. Dat de school (en dus ook de kweekschool) hierin een bijzondere, rol heeft, belichtte L. Frantzen. Het duurde enige tijd alvorens het onderwerp: „blokfluiten" leidde, tot 'n harmonisch accoord! Aan het muziekonderricht in het Middelbaar Onderwijs ingeleid door dr. J. van Buytenen kleven nog veel moeilijkheden betreffende leerplan en opleiding van leer krachten. Helaas bleek ook hier de. tijd tè beperkt voor een diepgaand Advertentie debat, een euvel dat zich meerma len voordeed en dat voor de leiding een reden moge zijn tot 'n andere indeling van 'n volgend program- ma. Juist de practische vraagstuk ken, die dikwijls dringend om 'n oplossing vragen, komen in deze discussies naar voren. Met een slotwoord van prof. dr. A. Smijers, waarin hij woorden van dank sprak tot drs. Alph. Asselbergs, die de veeleisende zorg van de voorbereiding op zich genomen had en zich in de debatten een voortreffelijke gangmaker toonde tevens memoreerde hij o.m. het nieuwe zangersblad „De Zingende Kerk", o. 1. v. prof. Straathof en de ju bilerende Kerkmuziekschool onder directeurschap van J. Vollaerte S.J., werden deze in menig opzicht vrucht bare dagen besloten. T. Vr. Het bezoek aan Groningen van de Ko ninklijke Militaire Kapel is een fleurig schouwspel geworden, waarnaar duizenden kwamen kijken. Na een korte rondgang door de stad werd op de Grote Markt, voor het stadhuis voor de vele autoriteiten in de namiddag een kort concert gegeven. Hier waren aanwezig de Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der. Linden, het voltallig gemeentebestuur en tal van mili taire en politieautoriteiten, o. w. Generaal Majoos Durst Britt, de Garnizoenscomman dant van Den Haag, Kol. H. F. Beenhakker, als bestuurslid van de K.M.K. Na het concert werd de Kapel ontvangen door het gemeentebestuur van Groningen in de trouwzaal van het stadhuis. Des avonds concerteerde het corps in de Harmonie. Vele autoriteiten woonden ook deze avond bij. ALAMAK, 13 naar Suez, ALBLASSER- DIJK 12 bij Ouessant, ALCYONE 14 te B. Aires, ALDABI 13 bij K. Verdisclie eil., ALMDIJK 13 bij New York, AMSTELVEEN 13 bij Bermuda, ANDIJK 13 bij Flores, AR- MILLA 13 n. Singapore, AXELDIJK 15 by Flores, BAARN 13 te Guanta, BANTAM p. 13 K. St. Vincent, BENGKALIS 13 te Mar seille, BLOMMERSDIJK 13 bij K. Race, BONAIRE 13 bij Finisterre, BOSCHFON TEIN 13 bij Madeira, CAMERONIC 13 v. Djakarta, CASTOR 13 bij Turkseil., CE- RAM 14 te Aleppey, CERONIA 14 te Rott., CORYDA 13 in Suez Kan., COTTICA p. 13 S. Miguel, DUNDALH BAY, 13 v. Colom bo, EDAM 13 bij St. Pauls Rock, ERINNA 14 te Singapore, ESSO ROTTERDAM 13 bxj Ouessant, ETREMA 13 n. B. Pappan, GAAS- TERKERK 13 te Antwerpen, GAROET 13 bij Sabang, GENERAL C. MUÏR 14 te Suez, GOUWE 13 n. Rott., GROOTEKERK 14 te L. Marquesj HELLENIC PRINCE, 28 n. Amst. v. Djakarta, HUGO DE GROOT 13 in Skagerak, JAARSTROOM 13 n. Dakar, JAGERSFONTEIN 13 bij Walvisbaai, JOOST v. d. VONDEL 13 bij Fayal, KOTA BAROE 13 n. Melbourne, KOTA GEDE 14 te Lu anda, KOTA INTEN p. 13 Socrota, LANG- KOEAS 13 n. Djibouti, LEOPOLDSKERK 13 v. Suez, LIEVE VROUWEKERK 13 bij Colombo, LUNA 13 n. A'dam, MAASKERK 14 te Dakar, MAPIA 13 n. P. Swetten- ham, MARPESSA p. 13 Bona, MELIS KERK p. 14 Thurnsday-eil., MERWEDE 13 bij K. Lopez, MOLENKERK p. 13 Cocoseil., MUI- DERKERK 14 te Dar es Salaam, MIJ DRECHT 13 bij St. Pauls Rock, NELLY p. 13 Minicoy, NIGERSTROOM 14 te Port Bouet, ORANJEFONTEIN 13 n. Teneriffe, PAPENDRECHT 13 v. Suez, POSEIDON p. 13 Inagua, PRINS ALEXANDER 13 bij Flores, PRINS FRED. HENDRIK 13 n. Chi cago, PRINS WILLEM VAN ORANJE 13 bij Anticostieil., REMPANG 14 te Djakar ta, RIDDERKERK 13 n. P. Said, RONDO 13 bij Pantellaria. ROTTI 13 te Soengei So- rong, RIJN 13 bij inisterre, SALLAND 13 bij Madeira, SAPAROEA p. 13 Perim, SA- RANGAN 13 n. Makassar, STAD ALKMAAR 14 te Aden, STAD ARNHEM p. 13 Gibral tar, STAD MAASSLUIS p. 13 K. St. Vin cent, STUYVESANT 13 bij Palma eil., TA- BINTA 13 n. Djakarta, TARAKAN p. 13 Gibraltar, TIBIA 13 bij Trinidad, VEEN- DAM 13 bij K. Race, WILLEM BA- RENDSZ (walvisv.) 13 bij K. Verde, WA TERMAN p 13 Ouessant, WESTLAND 13 te Ilheus, WINSUM p. 13 Flores. WIN TERSWIJK p. 13 Finisterre, ZUIDERKRUIS 12 te Surabaja, ZWIJNDRECHT 13 n. Ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7