Televisie op tentoonstelling „Besteding Vrije Tijd"? KAREL TRAUTWEIN, de glazenier G 'éTi' ji, ff» f)M> C. J. v. d. Broek HAARVERVEN Voor het behoud van onze mooie plantsoenen en parken GESCHIEDENIS VAN ZANDVOORT Kamperen, wonderen zien, model-kleutertuin, dieren-liefhebberij Enorme belangstelling van deelnemende verenigingen MOLENDIJK DAMESKAPPER Het busvervoer in de stad Als onderdeel van grote actie wordt de beste slagzin gevraagd HERINGA WUTHRICH AGENDA Burgerij krijgt een geschrift met interessante bijzonderheden SLEUTEL WEG :^m WÊ li -m m 4M V Commissie voor Nieuw- Guinea (iiiqwoeo&is, pxefexexm: mi/tm A ZATERDAG 15 APRIL 1950 PAGINA 2 ZANG EN VRIENDSCHAP Goed geslaagd opera concert Eerste kwartaal 689.818 passagiers minder Operettegezelschap „Diogé" BILJARTEN Burgerlijke Stand BESOMMINGEN CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS SCHOOLWEDSTRIJDEN „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw BLOEMENDAAL Openbare raadsvergadering SANTPOORT „Gezinsgeluk" Auto uitgebrand Zondagsdienst Nederlandse leden benoemd Burgemeester van Duinker ken naar Amsterdam KLUIT DEZE WEEK gunstige aanbieding Zeisen en Zichten WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Het is alweer geruime tijd geleden, dat de directeur van „Haarlems Bloei" mededeling deed van het voornemen tijdens de feestweek in het Concertge bouw een tentoonstelling „Besteding Vrije Tijd" te organiseren. Sindsdien is de voorbereiding gestaag voortgegaan en thans kan gezegd worden, dat de deelneming en de belangstelling zó groot is, dat er geen vierkante meter ruimte meer over is, zodat wellicht de Vleeshal of Vishal nog ingeschakeld kan worden. De organisatoren, die tarijke moei lijkheden moesten overwinnen, hebben al spoedig moeten besluiten individu ele inzendingen van zelfgemaakte „wonderstukken" niet toe te laten, maar alleen verenigingen in te schakelen. Die hebben zich dan ook niet onbetuigd ge laten. Er is geschift en geordend, waar bij het juist gegeven antwoord op de vraag: hoe beoefent men een liefheb berij en hoe begint men ermee? de doorslag gaf voor toelating op de ten toonstelling. De hal van het Concert gebouw, een beetje duister, zal in beslag worden genomen door de aquarium- en terrarium-vereniging „De Natuur", die verleden jaar de zo druk bezochte ex positie in de Vishal inrichtte. Ter illu stratie zal o.a. een huiskamer met aquaria worden opgesteld, waarbij de bezoeker kan zien wat hij moet doen om het beste resultaat te verkrijgen en hoe hij visjes kan kweken. In de grote zaal zal over de volle breedte van het toneel een natuurtafe reel te zien zijn. tegen welke achter grond kampeerclubs en verenigingen voor natuurstudie zullen tonen welke attributen er voor het moderne kam peren bestaan. De Dienst Hout en Plantsoenen zal voor echte bomen op het toneel zorgen en ook een bospaadje maken. Aan de linkse kant van de zaal zullen de vier huishoudscholen en het Insti tuut voor huishoudelijke voorlichting demonstraties geven aan weefgetouwên, kantklostafeltjes en spinwerktuigen. Er zal daar voortdurend actie heersen en er worden allerlei inlichtingen ver strekt over het beoefenen van deze huisvlijt. Aan de andere kant van de grote zaal zal men talrijke technische wonderen kunnen aanschouwen, aan den volke ge toond door de Hobby-Club uit Amster dam. Technische- en natuurwetenschap pelijke hobbies worden daar prijs ge geven, zoals moderne geluidsopnamen, electronenstraal oscilograaf (het zicht baar maken van stem en muziek) de electronische stroboscoop (het stil laten staan van snelbewegende voorwerpen) bewegende modeltreinen en vliegtuigen, Ja zelfs hoopt men het klaar te spelen televisie-uitzeningen te geven. Het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen, dat jubileert, heeft de hele tuinzaal tot zijn beschikking ge kregen. Daar zal men kennis kunnen maken met specimen van kinderarbeid, een modelkleutertuin met modern speel gerei, de baby-wip, een model van een schuilhuisje etc. De moeders die de ten toonstelling bezoeken zullen de kinderen daar enige tijd achter kunnen laten. In het midden van de tuinzaal zal Veilig Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 TELEF 19706 Vrijdagavond gaf de Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap te Haar lem o.l.v. haar dirigent Jack P. Loory een groot opera-concert, waaraan mede werkten de solisten Annie Woud, alt, en de sopraan Erna Spoorenberg. De begeleiding berustte bij de H.O.V. Het nogal uitgebreide programma heeft on getwijfeld vele voortreffelijke ogenblik ken gehad in de uitvoering en naarmate het einde kwam werd de zang over de gehele linie bij - het koor beter. Zeker het laatste stuk, het Monnikenkoor uit „La Forza del Destino" was uitstekend van klank. Het enige wat jammer hierin was, betrof een kleine detonatie bij de inleiding op de Latijnse tekst, die a capella is. De bas-solo hierin werd op zéér verdienstelijke wijze door één der leden van het koor gezongen. Ook het koor der Romeinen uit „Herodiade" van J. Massenet klonk goed, en hetzelfde kan gezegd worden van het Matrozenkoor uit „Der Fliegende Hollander" van R. Wag ner. Enkele inzetten waren hierin wat ongelijk, maar het gehalte der koorklank bleef verder uitstekend. Vóór de pauze merkte men in het Jagerskoor uit de Freischütz van C. M. v. Weber wel de zwakke zijde van Zang en Vriendschap n.l. de tenoren-kant. Zo gauw bij deze hoge stemmen een beheerste p.p.-zang gevraagd wordt, vermag het deze span ning niet °P te brengen. Wanneer er fors uitgezongen kan worden, valt dit niet zo op. Het pelgrimskoor uit de „Tannhaüser" was van opvatting iets te triomphantelijk, terwijl het Edelenkoor weer dezelfde kenmerken droeg als bo- venvernoemde bij de Freischütz van Weber. Overigens heeft Zang en Vriend schap met dit concert zeker bewezen dat het in dit genre ook heel wat mans is. Er werd soms voortreffelijke mannen- koorzang gegeven. Dirigent Jack Loory is in zijn bewegingen nog een weinig te druk, die de nauwgezette inzetten, die hij er eigenlijk mee beoogd, meer na delig beïnvloeden. Stuwingen ert cres- cendi kan men met minder gebaar be werkstelligen. Ondanks dit, bezit Zang en Vriendschap in deze dirigent een be kwaam en artistiek voelend leider, die weet wat hij met zijn koor kan doen. Van de solisten bewees Annie Woud spe ciaal voor de pauze in „Ombra mai fu" van Handel en in de beroemde aria van Gluck: Che faro senza Euridice", dat zij een pracht van een opera-zangeres zou zijn. Na de pauze, in de aria „Mon coeur s'ovre a ta voix" uit Samson et Dalila van Saint-Sacns had ze iets met de toonzuiverheid te kampen. De ver rassing van deze avond voor Haarlem was zeker het optreden van de sopraan Erna Spoorenberg. De aria „Je suis Titania la blonde" uit Mignon van Thomas was technisch zowel als na tuurlijkheid van klank, van een zeld zame gaafheid. Deze coloratuur-stijl ligt haar blijkbaar erg goed, hoewel ook het zuivere cantilene bij haar prachtig ver zorgd is. Voor alles was er veel applaus door het publiek, dat zelfs bij naspelen in het orkest niet op het einde, oftewel de af sluiting van een stuk, kon wachten met uitbundige bijval. Ten opzichte van de componist is dit niet juist en ook niet voor het spelende orkest.'Overigens was aUe lof verdiend. JAN LAARVELD Verkeer een verkeersmaquette opstellen. Als speciale attractie zullen iedere dag kinderen in deze zaal op het toneeltje optreden. Zelfs het beroemde kindercir cus dat één dag de gast van Haarlems Bloei zal zijn, zal er een proeve van het bereikte laten zien. Op het balcon zullen enige rijen stoe len verwijderd worden om amateurs gelegenheid te geven instrumentale muziek te laten horen. Een commissie daartoe is nog in voorbereiding. Ook de tuin zal ten volle benut wor den. De verenigingen werkende op het gebied van school- en volkstuinen zullen de aanleg maken en de dierenliefheb- berij (konijnen, kippen, duiven) zullen niet alleen de volwassen exemplaren maar ook de jonge dieren tonen. Er is een stand voor bijen en het PEN zal plastic-modellen van kunstmoeders en broedmachines in werking brengen. De personeelsvereniging van de N.Z. H.V.M. zal met een collectieve inzending van werkstukken, in vrije tijd vervaar digd, deelnemen. Men ziet dus dat de Haarlemmers en hun zomergasten weer iets heel bijzon ders geboden zal worden. De tentoon stelling wordt geopend op Vrijdag 14 Juli en zal tot en met Zondag 23 Juli voor ieder toegankelijk zijn. Om de bijzondere aandacht te trekken is een bloemv er siering met aanduidingen ontworpen langs de Noordzijde van de St. Bavo naar de Begijnestraat. Dat het autobusvervoer van de N.Z.H. V.M. op de stadslijnen belangrijk zou teruglopen was te voorzien. De directie heeft op deze teruggang reeds gewezen in de dagen dat iedereen om meer bus sen riep en hogere frequentie. Waren er in het eerste kwartaal" (dus in de wintermaanden) van 1949 nog 5.443.256 reizigers (abonnementen en weekkaarten meegerekend) in dezelfde periode van 1950 werden er 4.753.438 genoteerd, een vermindering dus van 685.818. Sindsdien is de vervoerprijs verhoogd (acht ritten voor een gulden) zodat verwacht mag worden dat de cij fers er, althans wat het vervoer betreft, niet beter op zullen worden. Op de au tobuslijn HaarlemLeiden is weinig verandering te constateren, maar daar komt de grote krachtproef op 1 .Mei wanneer de tarieven belangrijk zullen stijgen, zoals op de andere intercommu nale lijnen van de maatschappij. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 1 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ Jaarlijks lijdt de gemeente Haarlem een schade van ruim f 40.000.die wordt aangebracht door de verniel zucht van haar inwoners. Vooral de vernielingen in parken en plantsoenen dragen een zeer onsympathiek karakter. Niet alleen omdat men hierdoor de rijkdom van de natuur onherstelbaar benadeelt, maar tevens omdat men af breuk doei aan het waardevolle werk, dat de Dienst Hout en Plantsoenen ver richt om de naam van bloemenstad on gerept te handhaven. Zoals wij reeds eerder berichtten, heeft men een commissie samengesteld, die de vernielzucht van de bewoners zal tegengaan. Op initiatief van deze com missie zullen er, te beginnen met 24 April, natuurfilms vertoond worden op de Haarlemse scholen. Niet minder dan 24.000 leerlingen zullen kunnen genie ten van de verschillende, unieke films, die betrekking hebben op de schoon heid van onze duinen, meren, plassen, parken, bossen en plantsoenen. Boven dien organiseert het comité excursies voor scholieren en verenigingen. Tot slot van deze actie wordt er dan een opstelwedstrijd onder de leerlingen uitgeschreven, waarin zij hun belang stelling en opgedane kennis op schrift kunnen stellen. Weet u een mooie slagzin, om dit streven tot uitdrukking te brengen' Gaat de schoonheid en bloemenpracnt van Haarlem u ter harte? Dan hebt u alle gelegenheid, om uw inspiratie en liefde voor de natuur tot uitdrukking te brengen in de slagzinnenwedstrijd, die georganiseerd wordt door de Dienst Hout en Plantsoenen en de in Haarlem verschijnende dagbladen. Deze slagzin nen, die betrekking moeten hebben op het streven tot instandhouden en be schermen van het natuurleven in onze stad, kunnen tot uiterlijk Dinsdag inge zonden worden aan onze redactie. De beste inzending wordt beloond met een fraai bloemstuk of een sierlijke struik. De gelukkige winnaar of winnares mag ronddwalen door de stadskweektuin, om zijn of haar keuze te. bepalen. Voor de huismoeder zijn er fuchsia's, geraniums, begonia's en andere zomerplanten be schikbaar gesteld, om haar bloemen weelde in de erker met nieuwe aan winsten uit te. breiden. De heer des hui- Op Donderdag 20 en Vrijdag 21 April a.s. zal door bovengenoemd gezelschap in de Stadsschouwburg worden opge voerd „Het Lied der Woestijn", Ameri kaanse Show-Operette in 2 bedrijven, muziek van Sigmund Romberg. De re gie wordt verzorgd door de hr. K. L. Baars. Het geheel staat onder leiding van Henk Steenkist. Uitslagen Hof van Holland en D.E.S. laatste gedeelte: Peterse 40 40 48 4 0.83 Smit 45 39 48 5 0.81 v. Dam 40 37 44 5 0.84 Snip 45 45 44 8 1.02 v. d. Veld 90 90 35 13 2.57 H. v. d. Linden 90 83 35 20 2.37 Hoenderdos 50 46 51 5 0.90 Tuninga 55 55 51 5 1.07 Vernout 75 75 48 8 1.56 Ed. Goedemans 75 69 48 7 1.43 Langenberg 140 140 42 26 3.33 Singers 150 133 42 17 3.16 Scholten 180 172 29 23 5.93 Goedemans 150 150 29 26 5.17 Stand 1410 voor Hof van Holland. GEBOREN: P. H. M. LasschuitGo- zeling, z; B. KleinhoutTroost, z; A. L. WindRemme, z; J. C. van Everdin- genVermond, z; A. A. A. Beelen— Horstman, d; G. WeemeringKoppen, d; P. H. van der WestenBrinkman, d; C. M. B. VervaartBaur, d; C. P. van Leerdam—van Rooij, d; J. F. H. de BruinVaillant, d. ONDERTROUWD: 13 April: W. J. Ran en H. L. Kluytmans. GETROUWD: 13 April: C. J. Feringa en T. Broekhuis: J. W. Bouman en J. A. Luiten; H. F. Heidweiller en S. M. Bos; C. van Langeraad en J. van Paa- schen; A. Houtman en A. A. ten Hoeve. OVERLEDEN: J. J. Bos, 79 j., Voor uitgangstraat; M. HeijdemanIken, 85 jaar, Spruitenboschstraat; C. Stolwijk, 81 jaar, Jansstraat; G. C. van Maas, 81 jaar, Linnaeuslaan. (Van 12—14 April). Geboren: C. KosterBlomme, z.: J. S. Getrouwd: R. E. Busser en R. Smits. JergersmaVan Feggelen, z.; F. M. van RoodselaarVan den Heuvel, z.; C. C. Bar- leensVan Bergen, z.; T. J. van der Lin denJenner, d.; M. G. van LeeuwenDe Vos, d.; F. KoekSmit, d.; A. H. Duijndam Granneman, d.: J. M. W. van Bakkum Wildschut, d.; M. Maatkamp—Mulder, d.; M. BrinkmanDavelaar, d.: C. G. H. Stol- tenborgNowak, d. Overleden: E. M. Schouten, 56 L Gast- huisvest. zes, die op Zaterdagmiddag in zijn tuin tje spit, zal misschien meer belangstel ling tonen voor de. rhododendrons of rozenstruiken, die ook als trofeeën voor deze wedstrijd zijn uitgeloofd. Voorlo pig zullen wij iedere week een slagzin nenwedstrijd uitschrijven; de. beste lim- merick, die in deze weken binnenkomt, zal bovendien de leuze worden voor het bloemencorso in de zomer. IJMUIDEN, 15 April. Trawlers IJm. 71 f 10.600; kustvissers Kw. 189 f 440, Kw. 72 f715, IJm. 213 f465, IJm. 229 f1300, IJm. 11 f 1980. Prijzen per 1 kg.: heilbot f 1.90 f 1.65, grote tong f 2.60—f 2.20, groot middeltong f 2.45f 2.20, klein middel tong f2.25—f2.05, tong I f 1.98—f 1.80, tong II f 1.15f 0.85, tarbot I f 2.20f 1.80; per 50 kg.: grote schelvis f 38f 28, mid delschelvis f 42f 36, kleine schelvis f 45 f 34, wijting f26f 13, grote schol f60, middelschol f 67f 56, schar f 24f 9. makreel f 11f8. zwarte poon f 14f9, tarbot II f 96; per 125 kg.: grote bakel- jauw f 100f 56, groote koolvis f 34f 32, grote leng f 57, grote wolf f 62f 56. Aanvoer 1145 kisten, geen haring. Advertentie HAARLEM BIOSCOPEN: Rembrandt: Mr. Belvedère loopt college (a. 1.1, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zondag 16 April: Op reis door binnen- en buitenland. Popu lair wetenschappelijke voordrachten door H. C. Verkruysen (a. 1.), 11 u.; Palace: Bit tere rijst (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Zondag 16 April: Pastor Angelicus (a. 1.), 11.30 u.; Luxor: Manon (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zondag 16 April: Het verhaal van de soldaat (18 j.), 11.30 u.; Frans Hals: Verloren jeugd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Zondag 16 April: Farrebique (de vier seizoenen) (14 j.), 10.30 u.; City: Keizerwals (18 j2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Iedere morgen 10.30 u. gevarieerd vacantieprogramma (a. 1.1; Spaarne: „Spionnage in donker Afrika" en „Mexico-City" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag Is April X, Frans Hals Museum: Mare. Roselaar, cel lo, Ans Bouter, piano, 8 u. Stadsschouwburg: Cab. Wim Sonneveld: „Iene Miene Mutte", 8 uur. Krelage-Huis: Gala-bal dansschool Kwek- keboom met dansorkest Victor Silvester, 8 u. Triniteitslyceum, Zijlweg: Fancy Fair „Al liance", 2—5 en 7—11 uur. Zondag 16 April H.K.B.: Tempeliersstraat: Accordia o. 1. v. Herman Teunissen, 8 uur. Stadsschouwburg: Cab. Wim Sonneveld: „Iene Miene Mutte", 8 uur. Concertgebouw: Kindervoorstelling: Sjors van de Rebellenclub, 2 en 16 u. Triniteitslyceum, Zijlweg: Fancy-Fair „Alliance", 25 u. en 711 u. Maandag 17 April Stadsschouwburg: Comedia: „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Concertgebouw: Kinderkoor Inter Nos, o. 1. V. Jan Booda,. m. m. v. mevr. Van HekkertVan Eysden, sopraan; Emmy van Eden, piano; Zwitserse Alphoornblazers, jo- delclub en vaandelzwaaien, 8 u. TENTOONSTELLINGEN: Frans-Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Rondom Frans Hals. Haarlemse meesters uit de 16e en 17e eeuw, geopend in de week van 1016 u. Zondags van 13—16 u. Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Wer ken van Jacobus van Looy. Geopend in de week van 10—17 u., 's Zondags van 13 17 uur. Leffelaar (Wagenweg 102): Ere-tentoon- stelling Herman Moerkerk. Geopend in de week van 10—17 u. (t/m 28 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten worden waargenomen van 16 tot 23 April door Apotheek Van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539; Looymeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 12711. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39 telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Er beging nu tekening in de verschil lende. afdelingen te komen. In afd. A plaatste M. T. S. 1 zich in de eindstrijd, waarin zij waarschijnlijk- het Triniteitslyceum zal ontmoeten, indien H. B. S. Velsen nog geen spaak in het wiel zal steken. In afd. B komen twee Haarlemse en een Hcemsteedse M.U.L.O.-school in de halve eindstrijden, alsmede M. T. S. 2. Afd. C is nog niet zo ver, daar zijn nog acht elftallen ovër. Afd. D brengt Maandag ook al halve eindstrijden. Vermoedelijk zullen de lste en 2de Centrale scholen met hun tweede elftallen de eindstrijd wel be reiken. In de E-afdeling is de Jacobaschool sterk favoriet, maar de Kon. Ernma- school en de Corn. Hoytmanschool laten zich ook de kaas niet van het brood eten. De uitslagen van Vrijdag waren: Afd. A: HBS B 1—MTS 1 0—2. Afd. B, 3de. ronde: Klaas de Vries- school 1Bronsteeschool 1 40. Wim Gertenbachschool 1—MTS 2 03, St. Henricusschool 1Triniteitslyceum 3 20. Afd. C, 3de ronde: Klaas de Vries- school 4—A. H. Gerhardschool 5 80, Bronsteeschool 22de Centrale School 1 30, Kennemer Lyceum 2Gymnasium Aan de jonge kiezers, die de Zand- voortse burgeravond meemaakten, werd van gemeentewege een geschrift uitge reikt van de heer P. van der Mije, chef van de afdeling Bevolking ter secreta rie, getiteld: „Van Mulle-voorde tot bad plaats". Op zeer onderhoudende wijze wordt daarin verteld van het ontstaan en de geschiedenis van Zandvoort, als mede van de invloed welke de burgerij in de loop der tijden op het openbaar bestuur heeft gehad. Zandvoort, oorspronkelijk genaamd „Sandevoerde", bestond reeds in 1301 Immers in 1304 landde nabij Sandevoer de Witte van Haems'tede, de natuurlijke zoon van Graai Floris de Vijfde. Vele Kennemers sloten zich bij hem aan om de Vlamingen uit het land te verdrijven In een geweldige strijd van man te gen man, waarbij uit de aard der zaak van zeer primitieve wapenen gebruik werd gemaakt, werden de Vlamingen verslagen en op de vlucht gejaagd. Deze slag met de Vlamingen vond plaats tussen Heemstede en Bennebroek. Er vielen in deze slag zoveel doden dat men de omgeving waar de strijd geleverd werd de naam „Manpad" gaf. De naam Sandevoerde geeft een aan- Advertentle LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 1 91, Coornhertlyceum 1Lorentzly- ceum 4 00 (Coornhertlyceum wint) Klaas de. Vriesschool 3Kon. Wilhelmi- naschool 3 9—1, HBS B 5Chr. Lyceum 2 11 (Chr. Lyceum wint), RKULO (Hil- legom)St. Jeroenschool 2 35, St. Henricusschool 4RKULO 2 (Oude Gr.) 8—1. Afd. D. Verliezersafd., 2de. ronde: St. Franciscus Xaveriusschool 1Trini teitslyceum 8 110, St. Petrus Cani- siusschool 1lste Centr. School 3 01, Coornhertlyceum 4Bronsteeschool 4 20, Juliana v. StolbergschoolLo- rentzlyceum 5 10. Afd. D. Winnaarsafd.: Chr. Lyce.um 32de Centrale School 3 00 (2de Centrale School 3 wint), Bornwater- schoollste' Centrale School 2 24, Prinses Ireneschool 22de Centrale. School 2 03. Afd. E geen wedstrijden. Het programma voor Maandag luidt: Afd. B. Halve eindstrijden: A. H. Gerhardschool 1Klaas de Vriesschool 1 2 uur HFC MTS 2—St. Henricusschool 1 2.15 uur HFC Afd. C Klaas de. Vriesschool 4Bronsteeschool 2 2 uur Noorder Sportpark Kennemer Lyceum 2Coornhertlyc. 1 2 uur Schoten Klaas de Vriesschool 3—Chr. Lyceum 2 3.15 Noordersportpark St. Jeroenschool 2St. Henricusschool 4 3.15 Schoten Afd. D Verliezersafd. Halve eindstrijden: St. Franciscus Xaveriusschool 1lste. Centrale School 3 9.15 Coornhertlyceum 4Juliana v. Stolbergschool 10.30 Afd. D. Winnaarsafd. Halve eindstrijden: 2de Centrale School 3lste Centrale School 2 2 uur 2de Centrale. School 2 Triniteitslyceum 6 of 7 3.15 Deze wedstrijden worden op het Haarlem-terrein gespeeld. Afd. E. Halve eindstrijden op het Haarlemterrein 's avonds en 's middags. isteren hebben wij melding ge maakt van de gedenkdag van de Haarlemse glazenier Karei Traut- wein, die vandaag terugziet op een 25- jarige periode van artistieke werkzaam heid hier ter stede, een gedenkdag, die de heer Trautwein zelf het minst bereid bleek te gedenken. Dit siert de man, bescheiden als hij is, doch vermocht ons niet af te brengen van ons aanvankelijk plan. een korte beschouwing aan zijn tot grotè belangrijkheid gegroeid oeuvre te wijden. De heer Trautwein is in de stad zijner inwoning minder bekend dan hij ver dient. Dit heeft velerlei oorzaken, welke binnen het intentionele bestek van deze beschouwing op de laatste plaats ter zake doen; zeker is, dat 's mans bekende Wellicht moet echter zijn werk in de kapel der Zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort te Alkmaar worden aange merkt als het sterkste voorbeeld, uit de na-oorlogse jaren, van zijn tot hoge gaafheid gerijpt kunstenaarschap. De hierbij gereproduceerde engel met wie rookvat vormt van een dezer ramen een detail, dat als een juweel der heden daagse glas-in-loodkunst sterk de aan dacht heeft getrokken op de het vorig jaar gehouden tentoonstelling „Pro arte Christiana". In een recensie van het Katholiek Bouwblad werd het indertijd aangemerkt als het fraaiste stuk van het toen geëxposeerde glazenierswerk. An dere stalen van Trautwein's talent kan men op het ogenblik ook vinden in de Benedictijner abdij te Egmond, waarvoor bescheidenheid bescheidenheid heeft ongeveer een jaar geleden reeds een vaak een onbedoeld averechtse uitwer- viertal ramen gereed kwam. king, doordat zij juist tot vermaardheid Maar ook reeds buiten onze grenzen in dat opzicht kan leiden daarvan een vond zijn werk plaatsing en naar wij der meest belangrijke oorzaken is. Het feit, dat men hier ter stede betrekkelijk weinig werkstukken van hem aantreft, is een der gevolgen van de afkeer des heren Trautwein, om bewust naar be kendheid te streven. Toen hij zich na de beëindiging der academie-jaren in Haarlem vestigde, was hij een beginnend kunstenaar, in de let terlijke en figuurlijke zin van dit woord, en zijn eerste werkstukken dragen daar van het kenmerk. Geen wonder. De gla zenierskunst heeft een sterk ambachte lijke zijde en is daarom bij uitstek vat baar voor gestadige groei in de loop der jaren. In dit opzicht heeft Karei Traut wein niet teleurgesteld. Men zie slechts naar zijn laatste werkstukken; men luistere slechts naar het oordeel van on bevooroordeelde critici daarover. Trautwein, die weet en uit hoofde zijner religieuze en culturele instelling ervaart, dat het geestelijke klimaat van deze tijd gekenmerkt wordt door ver scheurdheid en niet als weleer door verbondenheid in één godsdienstig cul- tuurideaal. heeft bewust aansluiting ge zocht bij de bloeiperiode der Franse glazenierskunst. Daardoor ontgaat hij het gevaar der allicht tot steriliteit of particulier geëxperimenteer leidende ontworteldheid, welke de glas-in-lood kunst minder kan verdragen dan enige andere beeldende kunst. Anderzijds is hij echter geenszins vervallen tot slaafse imitatie, die nog dodelijker zou zijn ge weest. Integendeel: in zijn werk der laatste jaren belijdt hij het creatieve ge heim te hebben gevonden van nieuw te zijn in het oude, eigen in het eertijds ge meenschappelijke. Wie zijn ramen ziet in de kapel der Zusters van O. L. Vrouw te Lage Vuursche. zal daarin de gloed herkennen van Chartres, maar tevens Trautwein zelf daarin vinden in zijn eigenheid. Zijn verwantschap met de oude werkwijze schuilt vormelijk vooral in het afzonderlijk behandelen der ver schillende figuren, die door hun onder linge verhouding in hetzelfde vlak één compositorisch geheel vormen, zonder dat hij tot naturalistische hulpmiddelen zijn toevlucht hoeft te nemen. In Zaandam vervaardigde hij kort na de oorlog enige ramen in de kapel van het grote ziekenhuis, waarin de werken van barmhartigheid werden uitgebeeld, met een voorstelling van de hoogste liefdedaad. Christus' kruisdood, als bekroning en tevens ais naar de andere ramen terugwijzend sluitstuk. vernemen, zal hij, voor zover zulks thans reeds met zekerheid bekend kan zijn, worden uitgenodigd enig werk in te zenden op de internationale tentoonstel ling van moderne religieuze kunst, die dit jaar te Rome zal worden gehouden. Wil men tenslotte een algemene karakterisering van zijn werk, dan kan men niet volstaan met te wijzen op de uitgewogen combinatie van eenvoudige klaarheid, strenge gebondenheid en gloedvolle kleurenpracht. Met zulke ter men, betrekking hebbend op de wijze van uitbeelding, raakt men niet het wezen van deze bij uitstek spirituele, immers door en door religieuze, kunst. Het werk van Trautwein is sterk, klaar en vroom. Men vermoedt daarachter een diep gefundeerde intentie, welke zijn gewijde kunst stempelt tot een toe gewijde kunst. Hij heeft het naturalisme niet opzettelijk verdrongen, het verijlde en viel tenslotte weg in de elevatie naar de stille hoogten van het alleen maar (Vrij naar het Zandvoorts Volkslied) religieuze. Het is ongeveer deze inspiratieve kracht die tezamen met het licht, dat God geeft, transpareert in zijn werken. duiding, dat de plaats was een „vöerde" door het zand. De aanduiding „voerde" vinden we terug in vele Nederlandse plaatsnamen; denk maar aan: Lichtevoorde, Amers foort, Koevorden enz. Een „voerde" of „voorde" was een doorwaadbare plaats. In de middeleeuwen bestonden de dui nen voor een groot deel uit moerassen. De rivieren brachten het water in ons land en dit water kon vrij zijn loop vol gen. Het werd niet door dijken of kunst werken in zijn loop belemmerd. In die tijden stroomde zelfs een tak van de Rijn door Bloemendaal. Het bekótide meertje van Caprera te Bloemendaal aan de Meer en BergSeweg is nog een overblijfsel daarvan. Aangenomen wordt, dat het kasteel Brederode omstreeks het jaar 900 of 1000 aan deze tak van de Rijn werd gebouwd. De Oude Rijn te Katwijk is eveneens nog een oude uitmonding van de Rijn. De duinen waren dus niet overal be gaanbaar of doorwaadbaar. Ter plaatse, waar Zandvoort is gesticht, bevond zich een doorwaadbare plek. De kustplaatsen, die in de middel eeuwen aan onze Noordzee-kust zijn ge sticht, zijn ontstaan als pleisterplaatsen langs de „Heirweg". Van oudsher was het strand de Heir weg. We moeten niet uit het oog Ver liezen, dat in ons land in die tijden vrij wel geen begaanbare wegen waren. Trouwens, de plaatsen die er waren, zelf ook nog zeer onbeduidend, hadden weinig onderling verkeer. Het land was bedekt met grote bossen, veel moeras sige en waterrijke streken en van ge plaveide wegen was natuurlijk geen sprake. Reeds ten tijde van de regering van keizer Calligulla, in het begin onzer jaartelling, trokken zijn legers langs het Noordzeestrand. Wij kunnen dus als vaststaand aannemen, dat de oude kustplaatsen zoals Egmond aan Zee, Wijk aan Zee, Zandvoort, Noordwijk aan Zee en Katwijk aan Zee, ontstaan zijn als pleisterplaatsen langs de oudste „Heirbaan". Zandvoort behoorde tot 1679 tot de heerlijkheid Brederode. Wolfert van Brederode overleed toen kinderloos en de Heerlijkheid kwam terug aan de Sta ten van Holland. In November 1722 werd de „Ambtsheerlijkheid van Zandvoort" verkocht aan Paulus Loot voor f 15442,12. Na een beschouwing over de belastin gen en het transport en vervoer in vroegere eeuwen komt de schrijver tot de 19e eeuw, toen Zandvoort als bad plaats opgang maakte. In 1828 stichtte een combinatie het Groot Badhuis en legde een straatweg aan van de Leidse- vaart, door Aerdenhout naar Zandvoort. Dit is de huidige Zandvoortse laan. Van strandleven was toen nog geen sprake, zeebaden kende men niet; in het hotel was een badkuip en door middel van een „waterkar" werd zeewater in dit bad gebracht. Tot het eind van de 19e eeuw is het gebruiken van zeebaden als binnenbad in zwang geweest. In 1881 kocht een N.V. de duinterreinen ten Noorden van de Zeestraat, liet deze bouwrijp maken en de spoorweg naar Zandvoort aanleggen. In 1899 kwam de electrische tram, aanvankelijk tot Haar lem, later tot Amsterdam. Zandvoort werd toen ontsloten voor de grote mas sa. De rampzalige jaren 19421945 wor den in het kort gememoreerd: 23 Mei 1942 werd de toegang tot het strand verboden, 6 November 1942 algehele evacuatie en begin van de sloping. Van de 2700 huizen werden er 800 afgebro ken. De overige, onbewoonde huizen werden beroofd van sanitair, lichtleidin- gen enz. Afbraak en ruïne, dat was de aanblik welke Zandvoort op 5 Mei 1945 bood. De wederopbouw werd onmiddel lijk krachtig aangepakt en als een Phoe nix verrijst Zandvoort uit de puinho pen. Na een overzicht van de veranderin gen in de bestuursvorm besluit de heer van der Mije als volgt: Roemrijk is de historie van Zandvoort niet. Fraaie bouwwerken of monumenten herinnerend aan een Gouden tijdperk zijn hier niet te vinden. Toch hebben wij hier veel behouden. De zee, die er in het grijze verleden reeds was, is er nog steeds. Zij was Zandvoorts trots en roem. En zolang de zee er is zal Zandvoort blijven groeien en bloeien. De zee en het strand, ze zijn niet al leen Zandvoorts trots, maar ook haar glorfé. „Gelukkig wij de frisse lucht Aan 't vrij en open strand Verkwikt en sterkt ons iedre dag Ons huis staat hoog op zand. leven vrolijk en tevree Omdat wij leven aan de zee". Advertentie Jasj :;'A* '.b-}c A ■V.:' XA Detail van een glas in lood-raam van Karei Trautwein in de kapel der Zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort te Alkmaar. Zandvoort heeft zijn eerste Burgerdag gehad. In de raadzaal waren meer dan dertig jonge kiezers op uitnodiging van burgemeester en wethouders bijeen ge komen. Zij hadden in het midden van de raadzaal plaats genomen, terwijl de raadsleden aan weerszijden gezeten wa ren. Een passende bloemversiering was aangebracht. De burgemeester hield een toespraak tot deze nieuwe en waarde volle kern voor de Zandvoortse gemeen schap, die bij het bereiken van de 23- de ruimste wagen in zijn klasse. Vraagt inlichtingen. Haarte mSmedestr. 22. Tel. 11025 jarige leeftijd het kiesgerechtigd burger schap hebben verworven. Dit burgerschap wordt verworven door de verantwoordelijkheid en de rechten, welke het democratisch bestel hen ver leent. Die verantwoordelijkheid vraagt een juist gebruik van het kiesrecht, waarvoor nodig is zich een inzicht te verschaffen in de verschillende politieke stromingen; in dit verband waarschuwde de burgemeester voor suggestieve leuzen. Spr. pleitte voor een schoonmaak in de politieke woordenschat, welke toch een deel van ons geestelijk bezit uitmaakt. Na een pauze hield Ir. G. Friedhoff een causerie over het wederopbouwplan. Spr. gaf een historisch overzicht van de bemoeiingen van de overheid met het bouwen, de ongebondenheid welke op dit punt in de vorige eeuw nog bestond maakte plaats voor een geleidelijk toe nemende regelende en verordende be voegdheid van de overheid. Er zijn nu sanerings-, uitbreidings- en wederop- bouwplannen, met het doel om een systematische indeling in woon- en in dustriewijken te verkrijgen, zorg te dra gen voor recreatiegebieden en rekening te houden met verkeerseisen De stede- bouwkundige moet tientallen jaren voor uitzien, opdat wij het nageslacht een be hoorlijke stedebouw kunnen nalaten. Aan de hand van de maquette lichtte spr. daarna het Zandv. wederopbouwplan toe. Hierop volgde een levendige gedach ten wisseling tussen, inleider en de jonge kiezers. In een slotwoord wees de bur gemeester op het verfrissende van het gesprek met deze constructief ingestelde jonge mensen. Het kernvraagstuk voor Zandvoort is het vertrouwen in de toe komst van de badplaats. Dit vertrouwen neemt toe. De gemeente doet het uiterste om de wegen in het kustgebied weer aan te leggen. De butlin-plannen zal spr. trachten te verwezenlijken in de vorm van een bruikbaar toeristisch centrum voor kleine beurzen. Van de benodigde 3y2 millioen heeft spr. een half millioen bijeen. Voor een deel van het restant bestaan er wat spr. noemde Amerikaanse perspectieven. Aan alle aanwezigen werd uitgereikt een door de heer P. van der Mij voor dit doel geschreven boekwerkje, getiteld: „Van Mulle-voorde tot badplaats". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Jac. de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerden hout Apotheek. Zandvoortselaan 164. tel. 26772. Zondag 3 u. en 8 u. opvoering van „Pinokkio". Maandag: 8 u. Melodia, 8 u. Missie Naaikrans, 8 u. Bestuur H.B.C. Dinsdag: 8 u. R. K. Harmonie „St. Mi- chaël", 8 u. Laudate Dominum, 8 u. Kath. Gemengd Koof? Woensdag: 2.30 u. Kath. Kinderkoor. 7.30 u. Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 u. St. Vincentius, 8 u. Dameskoor „Vive Maria". Vrijdag: 8 u. repetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag: 8 u. Kath. Gemengd Koor. De raad van de gemeente Bloemendaal komt Donderdag 20 April om 14.15 in open bare vergadering bijeen ten raadhuize te Overveen. Dinsdag 18 April wordt des avonds 8 uur in de Zustersschool te Santpoort een buitenkerkelijke vergadering gehouden van de beide Maria-congregaties en de Katholieke Vrouwenbeweging. Tijdens deze bijeenkomst zal een pater van het retraitehuis te Bergen (N.-H.) spreken over .Gezinsgeluk". In de vroege ochtenduren rukten po litie en brandweer in Santpoort uit voor een ontvlamde auto op de Middendut- nerweg. De verwoede bluspogingen mochten niet baten; de auto brandde geheel uit. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, tel. 8249. Van officiële zjjde wordt hét volgende medegedeeld: Op de te Djakarta gehouden eerste Unie conferentie is besloten, dat een commissie zal worden ingesteld, die de onderhande lingen, die ingevolge de beslissingen der Rondetafel-Conferentie tussen Nederland en Indonesië moeten worden gevoerd met be trekking tot het vraagstuk van de staatkun dige status van Nieuw Guinea, zal voorbe reiden. In deze commissie moeten door Ne derland en Indonesië vóór 15 April 1950 drie leden worden benoemd. Van Nederlandse zijde zijn als leden voor deze commissie aangewezen: prof. dr. G. H. van der Kolff te Amsterdam, oud-hoog leraar in de Economie aan de Rechtshoge school te Batavia; prof. dr. J. M. Pieters, buitengewoon hoogleraar aan de Kath. Eco nomische Hogeschool te Tilburg; prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, deze laatste onder voorbehoud van goedkeuring door de di recteuren van deze Universiteit. De burgemeester van Duinkerken, de heer Robelet, zal op 20 April a.s. een bezoek brengen aan de hoofdstad. Na een officiële ontvangst ten stadhuize door burgemeester d'Ailly, zal hij met zijn gezelschap, een groep van circa 30 architecten en stedebouwkundigen een tocht maken langs de laatste stadsuit breidingen en de werken in de Sloter- dijkermeerpolder. Advertentie om zijn heerlijke, zuivere smaak en zijn hoog vitamine-gehalte Advertentie CAMERONIA (Nederl.), 13 April van Djakarta; 11 Mei te Amst verw. DUNDALK BAY (R. Lloyd), pass. 14 April Minicoi n, R'dam. GENERAL C. C. BALLOU (Nederl.), pass. 14 April Ceylon n. Amst. GENERAL C. H. MUIR (R. Lloyd), 14 April te Suez.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2