Acht en zestig jongens uit de Zaan vijf dagen op Vijverduin Stoere jonge mensen bereidden zich voor op hun taak Oplossing voor groot en nijpend verkeersprobleem van New York „IK KOM TERUG" Mensen op reis Volharding FUNCTIE BIJ O.E.E.S. IS MET HET MINISTERSCHAP TE VERENIGEN adviezen voor de moderne Minister Stikker antwoordt de Eerste Kamer Vechtpartij in de Staten van Suriname Mr. J. C. van Heuven Van de schoolbanken naar het volle leven Per jaar kannen 16 millioen voertuigen door de tannel stromen ACHT Sfeer van huiselijkheid, waarbij de baby niet ontbrak ZATERDAG 15 APRIL 1950 PAGINA 3 Liturgische weekkalender ,Je hebt nooit een behoor lijke schoen gehad Binnenkort directeur in sociaal departement V.N. Nieuw-Guinea 3.000 meter lange tunnel nadert voltooiing Bestudeer tjjv baardgroei! Tast met de toppen van Uw vingers Uw baard af en stel vast in welke richting de baardharen op de verschil lende gedeelten van Uw gezicht groeien. Gemoedelijk en democratisch door J. VERMEER V.S.I. vordert school gebouwen Wij smeken U, almachtige God, dat wij, die de Paasfeesten nu hebben voleind, er met Uwe genade in handel en wandel mogen voortleven," Op deze wijze geeft de H. Kerk, kort en krachtig, weer eens blijk van haar grote en diepe mensenkennis. De aange haalde woorden immers vormen de tekst van de collecte uit de H. Mis van de eerste Zondag na Pasen. Zij plaatsen ons recht voor het allervoornaamste, Waar het op aan komt: volharden in de goede gesteltenis, de goede voor nemens, die de Paasviering in onze har ten heeft gewekt. Pasen is het feest van Jesus' verrijze nis, de bekroning van Zijn verblijf op aarde, het absoluut afdoende bewijs van de redelijkheid van ons geloof, het begin van het bovennatuurlijk leven. Pasen is voor iedere Katholiek, die prijs stelt op zijn lidmaatschap van Christus' Kerk, méér dan enig ander feest, een dringende aanleiding tot be zinning op zijn houding tegenover God. Het voorschrift van eenmaal per jaar biechten en communiceren, als minimum van openbare plichtsvervulling, is daar om juist met Pasen verbonden, omdat Christus' opstanding uit de dood ons de volheid van Zijn genadegaven heeft ge schonken, die de onmisbare hulpmidde len zijn voor een succesvol vervullen van onze eerste taak op aarde, onze zelfheiliging, die de Meester, na de vol tooiing van Zijn eigen, noodzakelijk- voorbereidend werk, in onze handen heeft gelegd. Wanneer wij in rustige overweging onze persoonlijke tekortkomingen eer lijk stellen tegenover de bittere drama tiek van de Goede Week. dan bespeuren wij gemakkelijk in ons hart een g e- v o e 1 i g berouw. In deze stemming ligt het voor de hand. dat wij zonder veel bezwaren bereid zijn tot de edelmoedig ste voornemens van verbetering van onze levenshouding. Van de andere kant zijn wij, eveneens Uit gevoelsmotieven. licht geneigd, bij het bevrijd herademen op de glorieuze Paas- morgen, de moeilijkheden van een nauwgezette plichtsbetrachting - in - de - toekomst, in al te optimistisch zelfver trouwen, sterker te onderschatten dan, gezien de erfzondige zwakheid van onze natuur en de opgedane eigen ervaring uit het verleden, wel verantwoord is. Gevoelsmotieven zijn ongetwijfeld niet zonder meer verwerpelijk. Zij kunnen zelfs een grote genade van God zijn, waarmee Hij ons de aantrekkelijkheid van een vurig religieus leven leert waar deren en ons aanspoort tot het goede. Voor de meeste mensen is het immers in het algemeen een te zware taak hun ge drag blijvend en beginselvast te baseren alléén op een zuiver verstandelijke overtuiging. Als factor voor beïnvloeding van de wil werkt het hart veelal heel wat overtuigender dan het nuchtere verstand. Het ideaal is intussen een vruchtbare er. gezonde samenwerking van verstand en hart. Eerst wanneer die beide de wil aanzetten tot een doelbewuste, volhar dende werkzaamheid, kan men met reden en vertrouwen de verwezenlijking van zijn goede voornemens verwachten. Pasen vraagt van ons in de volle zin van het woord een geestelijke vernieuwing. Geen min of meer sentimenteel, gevoelerig meeleven met de natuurlijkerwijze ontroerende afsluiting van Jesus' taak op aarde. Wanneer deze indrukken geen steviger basis hebben dan een plotseling opgeko men gevoel, vervagen ze spoedig in de dagelijkse sleur van geestelijke on verschilligheid. Wat we nodig hebben is een overtuig de bezinning op en beleving van het enig-noodzakelijke. Een consequent de- *ug-toekeren aan alles, wat wereld en zelfzucht ons aan hindemissen in de weg stellen bij onze opgang naar God. Een leven van geloof, zoals Christus dat van ons vraagt, eist trouwe en welbewuste verzorging. Het ligt niet m de menselijke aard de voorkeur te geven aan de onzichtbare geloofsinhoud boven het onmiddellijk grijp- en genietbare van het natuurlijke leven. Dat kost moeite, voortdurende inspanning! Op volharding komt het aan. Hev is goed ons deze gedachte eigen te maken. Geen mens immers is te loven zolang hij net begonnen werk niet met een goed einde heelt bekroond. Slechts regelmatig en volhardend stre ven. dat zijn kracht put uit een geest driftige en warme liefde, bereikt het gewenste resultaat. De geestelijke dood treedt niet plotse ling in een goed geordend leven. Lang na de eerste, diepe val werken herhaal delijk losse herinneringen na, die trach ten ons terug te voeren naar de verlaten weg. Zo moeten wij, omgekeerd, na defini tief het goede te hebben gekozen, ons er op voorbereid houden, dat verkeerde, oude gewoonten niet met één slag uit te roeien zijn en dat zij steeds weer zullen proberen de verloren invloed terug te winnen. Ongeduld en al te onstuimig verlan gen naar spoedig succes vertragen alleen maar de loop der dingen. Jarenlang ver zuim of valse levenshouding vragen jaren van wakkere waakzaamheid en volhardende deugdbeoefening, voordat wij vast in het goede spoor raken. Alleen wie volhard zal hebben ten einde toe zal zalig worden, zegt Christus. De prijs is de inspanning méér dan waard, zowel voor ons leven op aarde "als voor de zo w e r k e 1 ij k e eeuwig heid. Het is echter van het grootste belang, speciaal in onze tijd, dat wij ons terdege rekenschap geven van het feit, dat zelf heiliging slechts het eerste deel is van de taak, die Christus ons heeft op gelegd. Wij moeten óók apostelen zijn. bekeeraers en verbeteraars van de zich steeds verder van God verwijderende wereld. Dit is de voornaamste intentie van het H. Jaar, die de Paus aan alle gelovigen zo zeer heeft aanbevolen. Als wij de bittere ernst van het ogenblik be grijpen en de naakte waarheid is, dat ons aller bestaan op het spel staat dan zullen wij ook inzien, dat wij ons onder géén voorwaarde aan deze godde lijke opdracht mogen onttrekken. Van hoog tot laag hebben wij allen dezelfde plicht. De wereld wacht op ons, ook al wil zij het nauwelijks erkennen. Zij wacht op ons goede voorbeeld. Op het b e w ij s, dat alléén het voorbeeldig be leefde Christendom in staat is alle pro blemen. waaraan zij dreigt ten onder te gaan, op bevredigende wijze op te los sen. Maar daarvoor moeten wij eerst zelf echte Christenen zijn. Wij smeken U daarom, almachtige God. schenk ons de genade in de door Uw dood en verrijze nis verkregen Paasvernieuwing te mogen volharden. L. ZONDAG 16 April: Beloken Pasen; Mis v. d. dag: Credo; Paasprefatie; wit. MAANDAG: H. Liduina, maagd; eigen Mis (.in gelezen Missen: 2 H. Anicetus: prfe. v. d. Apostelen); Paasprefatie; wit. DINSDAG: Mis v. d. vorige Zondag; i tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Paas prefatie; Breda: H. Ursmarus, bisschop, be lijder: Mis Sacerdotes: Paasprefatie; wit. WOENSDAG: als Dinsdag, behalve Breda, enz. DONDERDAG: als Woensdag. VRIJDAG: H. Anselmus, bisschop, belijder, kerkleraar; Mis In medio; Credo; Paaspre fatie: wit. ZATERDAG: H.H. Soter en Cajus, Pausen, martelaren; Mis Si diligis; 2 tot de H Maagd; 3 voor Kerk of Paus; pref. v. d. Apostelen; rood. ZONDAG 23 April: 2de Zondag na Pasen; Mis v. d. dag; 2 H. Georgius; 3 tot de H. Maagd; Credo; Paasprefatie; wit. De minister van Buitenlandse Za ken heeft de Eerste Kamer geant woord op haar in het Voorlopig Verslag gemaakte opmerkingen be treffende het buitenlands beleid. Over de nieuwe functie van de mi nister by de O.E.E.S. wordt het vol gende medegedeeld: De benoeming van de minister in zijn functie van politiek bemiddelaar bij de organisatie van de Europese eco nomische samenwerking is een gevolg van een evolutie in de verhoudingen tussen de Europese en de trans-Atlanti sche mogendheden, waarbij Nederland het grootste belang heeft, en waarop een ingewikkeld samenspel van factoren invloed heeft uitgeoefend. Intussen biedt deze functie in velerlei opzichten gelegenheid om Nederlands stem te la ten horen, hetgeen vooral daarom tot voldoening stemt, omdat in de afgelo pen periode Nederland zich terecht heeft kunnen beklagen over een tamelijk al gemeen bestaand wanbegrip ten aanzien van zijn politieke doelstellingen voor wat betreft de behandeling van het In donesische vraagstuk. De vraag of het mogelijk zal blijken om deze functie met die van hoofd van het departement van Buitenlandse Za- In een rumoerige vergadering van de Staten van Suriname heeft het lid J. Pengel een vuistslag toegediend aan het lid L. Eliazer. Dit geschiedde tijdens een vergadering van het desbetreffende comité over het tijdstip, waarop aan minister Lichtveld gelegenheid zal wor den gegeven, een toelichting te geven in antwoord op een interpellatie over wantoestanden bij de geneeskundige dienst. De minister had zich hiertoe be schikbaar gesteld op Maandag, 17 dezer. De heren Pengel, Findlay en dr. Van Ommeren wilden de behandeling zien uitgesteld. Tijdens het debat hierover had het lid Pengel gezegd er voor te zullen zorgen, dat de leden der Nationale Partij Suri name, die zouden stemmen vóór een spoedige behandeling der interpellatie, door de partij zouden worden geroyeerd, waartegen het lid Eliazer protesteerde en deze woorden een bedreiging noem de. Op een gezegde van de heer Eliazer antwoordde de heer Pengel: „me schoen" (een equivalent voor „onzin"), waarop de heer Eliazer antwoordde: „Je hebt nog nooit een behoorlijke schoen gehad". Hierop diende de heer Pengel hem een klap toe. De bril en hef hor loge van de heer Eliazer waren gebro ken; hij zelf liep verschillende kneu zingen op. Door het ingrijpen van andere leden werd verhinderd, dat de heer Eliazer terugsloeg. De heer Eliazer heeft nu een aanklacht tegen de heer Pengel ingediend. Mr. J. C. van Heuven, administrateur bij het ministerie van Sociale Zaken te Den Haag, zal binnenkort worden be noemd tot directeur in het sociale de partement van de Verenigde Naties te Lake Success. ken te verenigen is niteraard zeer ern stig overwogen en voorlopig in beves tigende zin beantwoord. Ongetwijfeld is de vervulling van de functie van minister van Buitenlandse Zaken van Nederland op zichzelf een taak, welke de werkkracht van een ge hele persoonlijkheid opeist. Anderzijds is het onmiskenbaar dat het gezag in internationale vraagstukken en de in vloed, welke daarin door een bepaald land of door een bepaalde persoon kan worden uitgeoefend, ten nauwste sa menhangen met de positie, die dit land, en die, welke die persoon inneemt- in hef krachtenveld der internationale ver houdingen. De omstandigheid dat -deze taak aan Nederland is toegevallen schrijft de mi nister voor een belangrijk gedeelte toe aan de omstandigheid dat Nederland door zijn ligging tussen de Germaanse en de Romaanse wereld en tussen Noord-Eu ropa en Zuid-Europa met zijn Benelux- partners van nature de verbindingsscha kel vormt tussen de grotere economische en politieke eenheden, welke deze bei de kleinere landen omringen. Wel is het natuurlijk noodzakelijk voor een rich- tige vervulling van deze tijdrovende in ternationale functie om zorg te dragen voor een ontlasting van de minister voor wat betreft een belangrijk gedeel te van de zaken, welke op het departe ment van Buitenlandse Zaken behande ling vinden. Hoever hiermede moet worden gegaan, zal alleen de practijk kunnen leren. Intussen is voor de mi nister de benoeming van een Staats secretaris die voorlopig meer in het bij zonder belast wordt met de behande ling van Indonesische aangelegenheden, waarnaast ook gedacht wordt aan an dere opdrachten, aanstonds een grote feitelijke verlichting van zijn werkzaam heden gebleken. Nadrukkelijk zij gesteld, dat van een tegenstelling tussen Nederland en Bel gië inzake de benoeming geen sprake is geweest. De minister heeft zyn can- didatnur voor de functie van bemidde laar slechts aanvaard, nadat hem de instemming van de Belgische regering gebleken was. De Zoon van £dc deïloowwn Het optreden van een nieuwe legering in Australië heeft er toe geleid, dat zo wel de toon als de inhoud van de ver klaringen van Anstralische zijde over aangelegenheden, die voor Nederland van betekenis zyn Nieuw-Guinea onmiskenbaar getuigen van een andere zienswijze. 54. Eric heeft één voordeel boven zijn schel schreeuwende achtervolgers: hij is alleen. Als zij zich nog op de trap verdringen heejt hij de bovenverdieping van de burcht reeds weer bereikt. En als de eersten aan het einde van het trapportaal ver schijnen, liggen de gangen donker en verlaten voor hen. Woedend beginnen zij de bovenverdieping af te zoeken. Doch zij merken de stille schim niet op, die thans geruisloos, steeds dekking zoekend achter zuilen en uitspringende hoeken, in de richting van de verdedigingsgang ijlt. Die gang is het doel van Eric geworden. Van daaruit is het wellicht mogelijk de hoofdpoort te bereiken. Een geringe kans maar in de wanhopige situatie waarin de Noorman nu verkeert grijpt hij iedere mogelijkheid aan. Als hij eindelijk de verdedigingsgang bereikt, haalt hij verlicht adem. Koel is de nachtlucht om hem heen en het maanlicht werpt nog steeds zijn stil, onwezenlijk licht over de transen en muren van de burcht. Onder hem ligt de binnenhof. Onder beschutting der overdekte afweergang spoedt hij zich naar de toren, waarop de gang aansluit. Beneden in de verte, ziet hij reeds de poort, zijn enige kans op leven. Vanaf de toren moet een trap naar de binnenhof leiden, meent hij zich te herinneren. En bij de poort ziet hij maar enkele wachters. Zijn hoop begint te herleven Doch juist- als hij de toren bereikt ziet hij onder zich een soldaat de binnenplaats oprennen. „Sluit de poort!" schreeuwt deze de wachters toe. „Bevel van heer Lauri! Er is een schurk in de burcht doorgedrongenNiemand mag vertrekken!" Haastig beginnen de wachters aan dit bevel gevolg te geven. En boven voelt Eric zich de moed ontzinken. Zal ook deze kans waardeloos blijken op het laatste moment? Eer hij de binnenhof kan hebben bereikt zal de poort reeds gesloten zijn. Er is geen enkele uitweg meer. Geen enkelePlotseling valt zijn oog op een gezadeld paard onder hem. Tijd om na te denken is er niet meer. Reeds beginnen de zware deuren elkaar te naderen. Hier valt slechts roekeloos alles op één kaart te wedden. Zonder aarzelen slingert Eric zich over de balustrade en springt Een angstig geschreeuw gaat op onder de wachters als zij eensklaps een zwarte gestalte op het paard zien neersuizen. Het dier hinnikt wild en springt naar voren. Doch ijzeren vuisten hebben reeds de toom gegrepen en met al zijn kracht ment de Noorman het dolgeworden paard in de richting van de poort, die zich langzaam, tergend langzaamsluit A cht en zestig jonge kerels uit de Zaanstreek hebben vijf dagen lang het grote gezin gevormd, dat zijn intrek had genomen op de villa „Vijverduin" te Bloemendaal. Dinsdagochtend zijn zij welgemoed op de fiets gesprongen en hebben bij Zaandam, Zaandijk, Krommenie, Assendelft of waar zij dan ook van daan mochten zijn gekomen de rug toegekeerd, om zich in Bloemendaal temidden van gezonde ontspanning zich voor te bereiden op hun taak in het bedrijfsleven. Vandaag zijn zij weer thuis gekomen, wellicht minder welgemoed, omdat die vijf dagen zou gauw waren voorbij gegaan, maar in ieder geval enthousiast over de mooie dagen, die zij daar hadden doorgebracht. Een half uurtje vrije tijd kan vele punten opleveren. Handenarbeid in allerlei vorm wordt flink gewaar deerd. Hier zijn enkele jongens bezig rond de schouw en wie kan beweren, dat zij zich daar niet thuis voelen? In Surabaja dreigt een staking van de havenarbeiders. De vakbond van ha venarbeiders heeft een ultimatum ge steld, dat Donderdag zou aflopen. Daar de industriële bond gisteren een ver gadering zou houden, verzocht de bond het ultimatum te verlengen tot heden, Zaterdag. De bond van havenarbeiders heeft hierop niet geantwoord. Op 35 Mei zal te New York de „Brooklyn Battery Tubeworden geopend, de op één na langste timnel voor motorvoertuigen ter wereld. Bijna zeven jaar lang is met koortsachtige spoed gewerkt onder de druk bevaren East-rivier om de dubbele ongeveer 3000 meter lange tunnelbuizen te leggen. Alleen de Mersey- tunnel te Liverpool, die circa 3700 meter lang is, overtreft de Brooklyn Battery Tube m lengte. De Battery-tunnel is een absolute noodzakelijkheid om het hoofd te bie den aan het nijpende verkeersprobleem van New York. Een groot deel van de acht millioen zielen tellende bevolking van de wereldstad moet dagelijks op weg naar het werk de drie rivieren kruisen, die Manhattan Island omsnoe- len. Dat is de kern van de transport moeilijkheden. De nieuwe tunnel loopt van Battery in Lower Manhattan naar Brooklyn, op Long Island, waar bijna 3.000.000 mensen wonen. Zij zal de ge weldige last, die de oude Brooklyn-brug de laatste eeuw te dragen heeft gehad, aanzienlijk verlichten. Advertentie Maandag u. bat volgend» adv ia». N.V. PHILIPS' VERKOOPMAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Per jaar kunnen 16 millioen voertuü gen door de tunnel stromen. Zonder onderbreking zal een dubbele rij van voertuigen zich in beide richtingen voortbewegen. Deze tunnel is de eerste ter wereld, die geheel zal worden ver licht met fluorescerende buizen, waarvan het licht in de betegelde gewelven zal aandoen als daglicht. Wijlen president Franklin Delano Roo sevelt heeft in October 1940 de eerste spade voor de tunnel in de grond ge stoken. Twee jaar is er vervolgens aan gewerkt. Toen noodzaakte de oorlog tot stopzetting der werkzaamheden. Zij wer den hervat in 1945. Voor drie kwart moest de tunnel met behulp van springladingen door hard gesteente worden geboord, maar on danks het gevaarlijke karakter van deze arbeid zijn er volgens de autori teiten minder ongevallen voorgekomen, dan bij welk ander werk ook, dat met de bouw van de tunnel vergeleken kan worden. Nadat de tunnel was gegraven, wer den twee buizen van aan elkander ver bonden reusachtige ijzeren ringen gelegd, één voor het verkeer naar het Noorden en èèn voor het verkeer in Zuidelijke richting. Door gaten in die ringen werd onder hoge druk een mengsel van grint, cement en water gespoten om de buitenwand van de tunnel te vormen. Thans is het binnen- betonwerk zo goed als klaar en rest nog slechts het betegelen. Een berg van werk moet nog worden verzet voor de aanleg van de boven grondse toegangswegen tot de tunnel, De katholieken van de Zaanstreek hebben hiermede de primeur voor Ne derland gehad en het laat zich aanzien, dat dit werk van modern apostolaat maar dan met de financiële steun van de overheid in de toekomst zal wor den voortgezet. Reeds lang was er naar een oplossing gezocht om de jongens, die de ambacht- of mulo-school hadden doorlopen, een gedegen voorbereiding te geven op hun taak in het bedrijfsleven en. de proble men, die hen daar te wachten zouden staan. Gebleken was wel. dat het prac- tisch onmogelijk was de jongens nog op te vangen, als ze eenmaal in de be drijven werkzaam waren. Daarom wilde men als proef deze jongens bij elkaar brengen in hun laatste vacantie, waarbij iedere vorm van retraite zou vermeden worden, maar toch aan de geestelijke problemen de nodige aandacht zou wor den gegeven. Rector H. M. van Spanje wilde dit experiment allereerst in de Zaan onder nemen en daartoe vormde hij een com missie in Zaandam, waarin onder meer zitting hadden rector J. B. Schotten, het hoofd van de V.G.L.O.-school en voor zitter van de Katholieke Jeugdraad te Zaandam, de heer N. Tervoort, en wet houder J. Meulenkamp. Tijdens twee ouderavonden werd con tact met de ouders opgenomen en aller wegen bleek er belangstelling te bestaan en was er ook geen bezwaar tegen de onkosten, die overigens zo laag mogelijk waren gehouden. En zo trokken acht en zestig jongens naar Bloemendaal, waar ze op Vijver duin in contact kwamen met hun sociale voormannen en prominente figuren uit het Zaanse bedrijfsleven. Het ging er gemoedelijk en vooral democratisch toe. daar op Vijverduin. en de vreemdeling, die in die grote familie kring plotseling zou zijn binnengevallen, zou slechts enkele minuten nodig gehad hebben om zich daar mét de jongens vol komen thuis te voelen. Zo is het tenminste ons vergaan, toen wij enkele uren al die jonge mensen bezig zagen. Een staf van vijf leken- arbeiders en pater Amideus Cap droeg zorg voor een vlot verloop van het dag programma en de bekwame leiding van de heer Tervoort, die daar als de 13 HOOFDSTUK 8 „Zie zo," meende dr. De Jong, ter wijl hij zich met een voldaan gezicht in zijn bureaustoel liet vallen. „We schieten nu tenminste een klein beetje in de goede richting". Het was de avond van die geluksdag, waarop hij de inval in de Oleander straat gedaan hadden. Wij hadden vor stelijk gedineerd in Deux Villes met zijn vieren: de dokter, de inspecteur, de journalist en zijn veilig terugge wonnen vrouw, en we waren dienten gevolge in een rooskleurige stemming. Nu hielden we nog een kleine confe rentie voor bedtijd. De inspecteur was bijna enthousiast. „Het gaat schitterend eenvoudig vond hij. „Het is nu nog maarkeen kwestie van tijd en volhouden „Kalm aan wat", vermaande mijn vriend hem. „Vergeet vooral niet, dat onze man nog steeds frank en vrij zon der enig schrammetje rondloopt en dat je eigenlijk niets bereikt hebt. We hadden een dot van een kans vandaag, maar we hebben het weer heel onhandig aangepakt. Toen hij daar zo rustig aan kwam rijden voor zijn huis, had ik hem zo netjes voor de loop van mijn schiet ijzer als ik maar wensen kon. Maar de doortastendheid ontbrak mij en ik maak mij er nog een verwijt van. Enfin, wat gebeurd is, is gebeurd. Volgende keer beter!" „Kom, kom dokter, we mogen heus nog al tevreden zijn", vond Elly, ter wijl ze wat dichter tegen mij aankroop. „Twee van zijn vooraanstaande helpers gevangen, zijn beide steunpunten be zet, een van zijn auto's buitgemaakt en mij bevrijd. Maar hij kan het ons nog lastig genoeg maken, dat is waar". „O zo. In elk geval boffen wij er niet bij, dat jij ons geen dankbare inlichtin gen kan geven". „Ja, hij bracht mij dadelijk naar dat huis in de Oleanderstraat en liet mij daar als gevangene, verzorgd door de neger. Ik heb hem na de eerste dag zelfs niet meer gezien. Hij was doorlopend in actie. Die Piet is overigens geen onge schikte jongen, al sprak hij geen woord. Maar hij is absoluut de slaaf van zijn meester." „Waar ik mij over verbaas, dat is die vliegmachine," deelde ik mede. „Wat een enorm toestel moet dat wel zijn." „Man, schei toch uit," verzocht dr. De Jong. „Over dertig jaar of eerder nog tuffen wij allemaal in dergelijke machi nes. Dat Satan er nu al een heeft, pleit voor zijn capaciteiten, maar zo iets bij zonders is het niet. Ondanks dat zullen wij hem overwinnen. Alleen moeten we even wachten, tot hij op de begane grond is, en dat beter oppassen dan van ochtend." „Maar wat wilt u nu verder doen in deze zaak?" vroeg Bouman nieuws gierig. „Afwachten weer?" „Natuurlijk niet. We zijn nu in een stadium gekomen, dat we kunnen han delen. Kijk eens hier, ik geloof dat ik een aardig idee heb." „Wat dan?" vroegen we als met één mond. „Dat Soestdijkse villaatje, Mon Repos. Ik denk, dat daar een aardige muizen val van te maken zou zijn." De politieman glimlachte sceptisch. „Ik denk het niet," deelde hij mede. „Hij zou toch wel gek zijn, als hij daar nog terug kwam. 't Krioelt er van onze mannen." Heel juist. Reden ta meer voor hem om er terug te komen." „Maar waarom dan toch? Levensmoe heid?" „Doe niet zulke domme vragen. Na tuurlijk om zijn zaken daar op orde te stellen, voordat wij er de kans toe heb ben gekregen. Vergeet niet, dat Mon Repos eigenlijk zijn hoofdsteunpunt was, en dat huisje in de Oleanderstraat weer een pied a terre, maar lang niet veilig achteraf als dat kleine, ouderwetse, af gelegen villaatje in de Soestdijkse wil dernissen. Daar zal hij zich in hoofd zaak geïnstalleerd hebben en aangezien onze overval hem verraste, moe.t hij daar, onvoorbereid als hij was, nog alle mogelijke dingen te regelen hebben, 't Zou wellicht gemakkelijk genoeg zijn om onder sterke politiebewaking de rommel daar eens grondig te onderzoe ken. Maar daarmee hebben wij onze ge- bochtelde vriend zelf nog niet. Nee, de agenten moeten daar weg op twee of drie in de onmiddellijke omgeving na, en wij trekken er in, in het geheim na tuurlijk. En als de baas komt, eventjes opgepast, en hap zeit-ie." „Hum. 'tls te proberen", gaf Bouman toe, ietwat aarzelend. „In elk geval, ik ga mee. of Jack gaat niet mee," verzekerde Elly plotseling, heel gedecideerd, ,,'t Lijkt mij een heel gevaarlijke onderneming." Wij protesteerden in koor, maar zij bleef op haar stukken staan, en het eind van het liedje was natuurlijk, dat ze haar zin kreeg. Villa Mon Repos bleek inderdaad wel heel achteraf te liggen. De vorige be woner, die haar had laten bouwen, was al een jaar of vier geleden gestorven en zijn erfgenamen hadden nooit naar 't sombere afgelegen en slecht onderhou den ding omgezien. Het kleine, uit rode zandsteen opgetrokken gebouw, lag te midden van een grote verwaarloosde moestuin, want de vorige bewoner was amateur-warmoezier geweest. Een soort kluizenaar was hij blijkbaar ook, want zijn woning lag niet eens aan een bruik baar fietspad, laat staan aan een straat weg. Een wandeling langs een bochtige zandweg bracht ons eindelijk ter plaat se, nadat wij onze Spijker bij een boer derij aan de Lage-Vuurse-Straatweg hadden gesteld. Vrijwel onmiddellijk na onze aan komst vertrok een detachement Utrecht se rechercheurs, dat er gestationneerd was geweest. Zij meldden niets bijzon ders. De leidende inspecteur wilde ons zes van zijn mannetjes achterlaten, maar mijn vriend zocht er drie uit en stuur de de rest weg, en zelfs die drie wees hij de boerderij, waar onze auto stond, als domicilie. ..Patrouilleer maar zo'n beetje in de buurt", zei hij. „Je kunt nooit weten, en als er wat gebeurt, dan merkt je het directHetgeen onze pessimis tische Bouman de opmerking ontlokte: „Jawel, heel goed. En als je tegen de een of andere pistoolkogel oploopt, merk je het ook direct. Enfin, dat is het vak, moet je maar denken." Wij lieten hem praten en installeerdén ons in de benedensuite. Het huis was zeer degelijk, wel wat ouderwets gemeu bileerd, maar alles zat dik onder het stof en kraakte van de last der jaren. Toch konden wij het ons tamelijk ge zellig maken, het haardvuur trok als een lier in de koude vroeg-winterat- mosfeer en snorde behaaglijk, terwijl mijn vrouw de meegenomen mondvoor raad en diverse benodigdheden uitpakte. (Wordt vervolgd) pater familias fungeerde, stond er borg voor, dat hij z'n mensen kreeg, waar hij ze wilde hebben. Het was dan ook wel heel goed gezien om een deel van die leiding aan de jongens zelf over te dragen, waardoor zij nog meer de gelegenheid kregen persoonlijk initiatieven te nemen. De hele groep was namelijk onderver deeld in zes kleinere, die elk afzonder lijk een leider hadden en een assistent leider. Daardoor werd meteen de mo gelijkheid geschapen om de zelfwerk zaamheid te stimuleren, omdat zowel de groepen als geheel als de jongens in dividueel iedere dag punten konden be halen voor geleverde prestaties. Dat daarbij gedrag, vlijt en netheid niet de minste „vakken" waren, moge wellicht vanzelfsprekend zijn Piet van Nugteren uit Zaandijk, een jonge timmerman-in-spe, die binnen kort de ambachtschool gaat verlaten, liet ons met bescheidenheid, maar toch ook met veel trots het mooie Vijverduin tot de nok toe zien. In de slaapkamers was het een drukke bedoening, waar de jongens pas van een stevige sportmiddag waren thuis gekomen, maar straf ston den de bedden in het gelid, stevige le dikanten, waar tussendoor af en toe een kampbed opdook. Kampbed of ledikant, het slaapt allemaal even goed, werd ons toevertrouwd, maar een onvervalste Zaandammer voegde er aan toe: op een kampbed verdien je een volle aflaat en een flink portie punten Hoe het ook zij, het was een waar feest in dit gedisciplineerde gezin, waar de dienstploeg van de dag het werk vlot afkonden en Zaanse „dienders" met schalen brood jongleerden alsof ze nooit iets anders hadden gedaan. Een overzicht van het volledig week- programma houde men ons te goed, want wat zal er niet te vertellen zijn van de verschillende excursies, de sportwedstrijden en alle andere ont spanning, die een verkwikkende om lijsting vormde van het meer geestelijke deel. Wij troffen het net, dat wethouder IMeulenkamp een inleiding hield over de strijd en de offers, die de arbeiders in de loop der eeuwen hebben moeten voeren, om hun rechten als mens te doen gelden, een interessante bijeen komst, waarop ok pastoor J. van der Marck uit Zaandam tegenwoordig was. Na afloop kregen de jongens drie vra gen voorgelegd, die zij in groepsverband moesten bespreken. De resultaten daar van werden gezamenlijk later uitgediept en het was soms de.moeite waard om te horen, hoe de jongelui op de ver schillende vragen reageerden en hun visie gaven op bepaalde problemen. Dat alles is nu weer voorbij, de jon gens zijn weer in de Zaanstreek terug gekeerd en per saldo doet het er nu niet meer toe, welke groep het hoogste aantal punten behaalde. Maar het suc ces is onverdeeld geweest en het ware te wensen, dat de Overheid voor dit prachtige werk eens diep in de beurs tastte om met subsidie dit alles te steu nen. Want zou zulks niet mogelijk zijn, dan zouden wij het betreuren, dat die bevoegde autoriteiten die vijf dagen op Vyvcrduin niet hebben meegemaakt. Dan zouden ook zy zijn opgegaan in die gezonde sfeer van vriendschap en werk lust, waaraan de huiselijkheid zo'n goe de warmte gaf. En dit mag tot slot toch wei gezegd worden, dat ook de huis moeder-verpleegster niet ontbrak en het kraaien van de baby onder het avond eten meer gezellig dan hinderlijk was. Maar dat is weer een ander verhaal. Woensdagmiddag hebben troepen van de V.S.I. vier scholen in Semarang be zet. Van de vordering werd ongeveer gelijkertijd met het binnentrekken aan de Dienst van Onderwijs kennis gege ven. Ook andere civiele instanties wer den van te voren niet van de vordering op de hoogte gesteld; 2000 leerlingen zijn hierdoor gedupeerd. Advertentie N.V. &CO BOTTERDAM KOM. MÉ U BELFABI 1EI KLEIWEG 244 TEL 84764 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor bin nenhuisarchitectuu r TOON KAMERS Utrechts Binnenhuis Museum laan 7 .Utrecht TeL 17285 f J;t korte eindje diesel-electrische trekt ons door de heuvels van ■*- Limburg. Tussen Schinnen en Spaubeek vlokken weer witte en rose bloesems tussen de takken van de vruchtbomen. Tegenover ons zit een tweejarig meisje bij vader op schoot. Vader is schipper. Compleet met trui en pet. Dochtertje is vies. Ongelooflijk vies. Rond haar mondje liggen een paar opgedroogde modderplasjes, haar hand jes en polsen zijn gestreept als een zebra. Zij manipuleert met iets dat vermoedelijk bij het verlaten pan de fabriek een pepermuntje en wit was. „Twee koffie aan bakboord" bestelt de schipper en neemt er twee amandel broodjes bij. Van grote hoogte laat de schipper de suikerklontjes in de koffie plonzen. Dochtertje haalt de kleverige suiker- laag van een amandelbroodje over neusje en wenkbrauwen. Op de wissel voor Geleen gulpt de koffie uit de kopjes op onze gloed nieuwe actentas. „Bent U ook diplomaatwil onze buurman, een vrolijk-uitziende derti ger, weten. „Óók diplomaat?", omzeilen wij een rechtstreeks antwoord. „Ja, diplomaat. Vroeger noemde mijn baas mij vertegenwoordiger. De laat ste tijd spreekt hij mij met „Excellen tie" aan." „Dan is Uw baas zeker erg tevreden over Uw verkoop" veronderstellen wij. „Nee, dat is-ie juist niet", lacht Diplomaat, „verkopen is er niet meer bij. Alleen maar klusjes. Zien dat de centen binnen komen. Chicanes behan delen, afspraken maken en regelingen treffen, en maar reizen, reizen. Net als een minister. Ik klets maar en kost de baas alleen maar gelcL. Pas op Dochtertje laat haar amandelbroodje op de grond glijden. Schipper probeert te vangen. Zijn koffie golft over onze knie. Dochtertje bukt en gebruikt onze andere knie als steuntje, wat enige haarscherpe vingerafdrukken nalaat. Een tweede koffie-golf komt over. Op onze rechterjaszak. Trein schokt stil in Sittard en het tweede amandelbroodje op onze tas. Dan brengen wij onze ge voelens onder woorden. Frontaal, recht op de schipper af. en als U hier blijft zitten, zoek ik een ander plaatsje", besluiten wij. „Geen diplomaat", constateert onze buurman, „zo treden ministers niet op. Die zoeken vast geen ander plaatsje als zij gelijk hebben". Volgens een bericht in de New York Ti mes zijn geheime plannen ontworpen tot intensivering van de Russische actie in Azië en Australië. Met name zou besloten zij% te proberen, de havens van Brisbane, Cal cutta, Saigon, Hongkong en Singapore door stakingen Lam te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3