Tsjechische politie de schrik van haar omgeving DEFENSIE IN ALASKA IS NOG NIET VOLDOENDE STERK Samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen Chefarine „4" VENIZELOS WIJKT VOOR DE AMERIKAANSE DRUK m VAN PARTIJDISCIPLINE IN FABRIEKEN NAUWELIJKS MEER SPRAKE Vergaande samenwerking tussen de landen der Arabische Liga Geschil over de Duitse industrie Moeilijkheden Belgische textielexport naar Ned. Slechts zwakke steun voor Italië KORSTEN van 1848 Politieleger roept ook over landgenoten de vloek der beschaafde wereld af „Souvereiniteit is vaak met bloed en tranen betaald moeten worden Piastiras zal coalitie-kabinet vormen Vele „kameradengeven aan de studie de voorkeur boven de arbeid Rakosi lucht zijn hart Marshall-guldens voor de Biesbosch? Sancties bij afzonderlijke vrede met Israël ZATERDAG 15 APRIL 1950 PAGINA 5 Afschuwelijke martelingen tijdens het baden REDE GENERAAL OMAR BRADLEY Frankrijk bevreesd voor nationalisatie Financiering Brussels pact De 4 bestanddelen van Chefarine „4" zijn elk stuk voor stuk al beroemd voor het bestrijden van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken ze nog beter. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt machtI VIERVOUDIGE WERKING «Mm mmmM' lilsiiftp AMERIKAANSE GENERALE STAF VOOR „KOUDE OORLOG" In kwestie-Triest UIT COMMUNISTISCH HONGARIJE Heerengracht 408 Amsterdam Binnenkort valt de beslissing Groninger reders hebben zorgen Krasse maatregel van inspec teur-generaal scheepvaart Middeleeuwse schilderingen blootgelegd In Martinikerk te Bolsward Resolutie van U.L.O.- onderwijzers Als in Nederland de politie iemandaanhoudt en vastzet, dan wordt de arrestant op z'n minst menselijk behandeld. Dit is anders in het Tsjechoslowakije van heden. Hier bestaat de volkspolitie grotendeels uit communistische arbeiders, die na de politieke omwenteling in Februari 1948 zich „een baantje bij de politie" hebben kunnen verwerven. Jongemannen, eigenlijk nog knapen, dragen de gehate politie-uniform, zijn uitgerust met een automatische revolver en flaneren door de straten. Zij zijn de schrik van hun omgeving in elke stad, in ieder dorp. Tezamen vormen zij een leger, dat een aanklacht is tegen het huidige regime; zij roepen over zichzelf en hun landgenoten de vloek af van de beschaafde wereld. Een zeer kleine, communistische minderheid, die ervan overtuigd is, dat zij zich kan hand haven met behulp'van de Russische opdrachtgevers, overheerst thans een grote meerderheid van christenmensen, die zich verraden gevoelen door de grote mo gendheden. Want dit is wel de grootste tragiek van de Tsjechoslowaakse volke ren: hun geïsoleerdheid van het Westen! Elk verhoor is een ware marteling; vooral het bureau in de Bartolomêjs- ka ul. is legendarisch geworden dqor de wreedheden, daar verricht. De gevan gene moet tijdens het verhoor met het gelaat naar de muur gaan staan en kan dus niet zien, wat er achter hem ge beurt. Zelf iets vragen of naar voren brengen mag hij niet; hij heeft zich te houden aan het vraag- en antwoordspel, dat met hem gespeeld wordt. Wil hij zwijgen, óók goed! Maar dan hebben de sadisten wel een methode, om hem bij een tweede, derde of volgende onder vraging murw te krijgen. De ongeluk kige wordt zonder meer naar de cel teruggebracht, want Luitenant Novék, die in de Bartolomêjské ul. de scepter voert, samen met Mikula, Prochazka en Holik, wil niet, dat er gezegd kan wor den, dat de verdachten tijdens het ver hoor gemarteld worden. De pijnigingen en beledigingen bewaart men voor een latere dag. Van de uitgewekenen horep zij af en toe heimelijk, wie hun ware vrienden zijr.. Al dringt het langzamerhand tot hen door, dat óók in de landen voor het ijzeren gordijn de toestanden niet overal even rooskleurig zijn, toch verkiezen nog elke dag mensen een armzalig be staan in een vrij land, boven net ramp zalige lot in hun volksdemocratische heilstaat, waar zonen van het eigen volk als tirannen heersen en bloed vergieten in de grote gevangenissen in hun vader land. Langzamerhand worden deze wreed aards bekend; hun namen zeggen ons Nederlanders misschien niets. Maar het is goed, dat zij toch gepubliceerd en de daders aan de kaak gesteld worden als een voorbeeld voor de communisten, die heimelijk durven.hopen, dat ook zij een maal wat te zeggen zullen hebben in Nederland. Landgenoten weten het best, hoe zij hun volk het hevigst kunnen kwetsen en angst aanjagen. De Tsjechische politiemannen doen dit bij voorkeur in de nacht. Soms staat een hele stadswijk of dorp in rep en rcer, omdat enkele communisten er huis houden. Nu eens even na middernacht, dan weer tegen het ochtendgloren doen zij „huiszoeking". Wie of wat er gezocht Wordt, is vrijwel nooit bekend, maar meéstal wordt een slachtoffer meege voerd. Noch de persoon in kwestie, noch dc huisgenoten weten, wat hem ten laste zal worden gelegd. Het kan zijn, dat hij of zij (want men ontziet zich niet, zelfs vrouwen en meisjes in het holst van de nacht weg te voeren) iets verkeerd heeft gedaan op het werk. Dan is sabotage zijn schanddaad tegen de staat. Misschien onderhoudt een arrestant corresponden tie met een vriend in het buitenland en heeft hij in één van zijn brieven iets los gelaten, dat de heren niet beviel. In dit geval is hij een landverrader. Het kan zelfs zijn, dat hem iets wordt aangewre ven, waar hij part, noch deel aan heeft. Toch wordt hij geacht geen goed lid van cte volksdemocratie te zijn. Hij zal later op het politiebureau wel horen, wat hij misdaan heeft! Op deze wij&e heeft geen enkele Tsje choslowaakse staatsburger meer het ge voel. zonder gevaar en veilig te zijn. Elke arrestant krijgt eerst onderdak in het politiebureau. In cellen, geschikt voor 5, hoogstens 8 personen, bevinden zich thans geregeld 20, tot zelfs 30 ar restanten. Zij moeten ruggelings op de naakte, betonnen vloer liggen en soms een hele dag of langer, wachten, totdat zij verhoord worden. De gevangene kan zich niet beklagen, noch verdedigen. Men kent geen recht in het gebouw van de S.N.B. (Sbor Narodni Bezpecnosti het politie-orgaan in C.S.R.). De arres tant heeft slechts af te wachten, wat de legen hem ingebracht heb- Ten aanschouwen van alle mede-ge vangenen ondergaan de meeste gevan genen hun martelingen. Daarvoor heeft men het meest geschikte ogenblik uit gekozen en wel tydens het baden. Een maal in de 14 dagen kunnen de stum- Perds zich wassen, d.w.z. zij MOETEN zich ontkleden en zich gezamenlijk was sen met het water uit enkele wasbak ken. Mannen en vrouwen staan door el kaar. Het gebeurt, dat men tijdens dit wanhoopsuur bekenden of buren ont moet; ja, zelfs zien verloofden elkander terug in het waslokaal van de gevan genis. De politie houdt van „verrassin gen" en arresteert nooit twee of meer bekenden tegelijk! Er mag tijdens het baden niet gesproken worden. Des te beter zijn de uitlatingen te horen van de surveillanten; altijd jonge commu nisten, dié toezicht moeten houden. Bleef het nu bij deze ergerlijke parade, dan was de straf al zwaar genoeg! Maar er worden middeleeuwse kastijdmetho- den toegepast en het zijn vooral zij, die zwijgzaam waren tijdens hun verhoor, die het zwaarst moeten lijden. Nu ik deze wantoestanden beschrijf, over valt mij een gevoel van walging! Het is onbegrijpelijk, dat mensen zich zózeer kunnen verlagen, dat zij er niet voor terug deinzen, hulpeloze landgenoten te slaan met stokken, touwen en rijzwepen! De gevolgen zijn verschrikkelijk! Als een medegevan gene een uitroep van afschuw, toorn of medelijden durft uiten, krijgt hij óók zijn portie. Soms moeten alle baders tegelijk zich beurtelings wassen met ijskoud, dan weer met kokend water, waarin de handen en voelen verbranden. Ook wel worden uitsluitend de oren gemarteld met verhitte apparaten. Nagels worden uitgerukt met tangen; vingerkootjes en tenen afgekneld. Wie daarna nog durft te zwijgen of ont kennen tijdens zijn verhoor, is een ware held! En toch zijn er verminkten, die niets loslaten! Uitgeput slepen deze martelaren zich terug naar hun cel. Ontbijt krijgt men nooit: 's middags wordt er grauwe soep rondgedeeld en enkele aardappelen. Van 3 ons brood moeten zij twee dagen eten. In de Wasington ul (gevangenis Z.O.B.) hebben de wreedaards andere methoden: Generaal Omar Bradley, dc voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft gisteren in Chicago in een redevoering verklaard, dat uien zeker niet moet denken, „dat wij een compleet meesterplan hebben voor een ondoordringbare defensie van het Noord-Atlantisch gebied, maar we hebben thans een basis waarop we voort kunnen bouwen." Bradley voerde het woord tijdens een lunch te Chicago. Hjj zeide, dat het de fensieve verdrag aan ieder deelnemend land de verplichting op zou kunnen leg gen zich te specialiseren op een bepaald wapen, terwijl andere landen dat weer op ander gebied zouden doen. „Bijvoorbeeld kunnen wij door het pact gedwon gen worden, een grotere luchtvloot ter beschikking te stellen dan we zelf zouden willen doen. Door deze maatregel hebben we natuurlijk iets van onze souvereini teit prijs gegeven, maar wanneer ik er aan denk hoe vaak reeds nationale trots en souvereiniteit met bloed en tranen is betaald, ben ik ervan overtuigd, dat wjj er goed aan hebben gedaan deze maatregel te treffen, waardoor we hand in hand staan met de bondgenoten voor de gemeenschappelijke defensie." Ook verklaarde Bradley dat de Ame rikaanse defensie in Alaska niet zo sterk was als de militaire leiders wel zouden wensen. „Wij beschikken daar over luchtbases die voor de Verenigde Staten hoogst gevaarlijk zouden wor den, wanneer die in verkeerde handen terecht kwamen". De voorzitter van de gezamenlijke stafchefs zeide dat de defensieplannen van het Atlantisch Pact die te Den Haag waren opgesteld geen verandering brachten in de Amerikaanse defensieve De geallieerde Hoge Commissie in TVest-DuitsIand heeft Vrijdag een wet goedgekeurd tot reorganisatie van de West-Duitse steenkolen- en staalindus trie. De Franse Hoge Commissaris, André Frangois-Foncet, stemde tegen een clausule in de preambule, welke be trekking heeft op de uiteindelijke eigen dom van deze industrieën. Naar verno men wordt, zal hij de zaak aan zijn re gering voorleggen. Dit is de eerste maal, dat een besluit van de commissie bij meerderheid van stemmen werd geno men. Tot dusverre zijn alle besluiten Unaniem geweest. Later werd onofficieel medegedeeld, dat het voornaamste Franse bezwaar is, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze industrieën genationaliseerd worden, Waardoor volgens de Fransen al »e veel macht in een hand geconcentreerd zou Worden. Het standpunt van Amerikanen cn Britten was, dat de Duitsers vrij moeten kunnen beslissen over de toe komstige eigendom der industrieën en dat dit geen zaak is, waarin de hoge commissie tussenbeide moet komen. De zware Duitse industrieën moeten Worden gereorganiseerd, daar de gealli eerden reeds eerder besloten, dat de vroegere kartels, als b.v. de Vereinigte Stahlwerke, die meer dan de helft van de West-Duitse staalproductie omvatte, entbonden moesten worden. De reorga nisatie is reeds verscheidene maanden *an de gang, maar veel vorderingen Werden nog niet gemaakt. plannen voor het komende jaar. „Maar in de komende jaren zullen we er goed aan doen ons te realiseren waarmede het gemeenschappelijk belang van de pactlanden het meest gebaat is alvorens onze dollars te besteden aan onze de fensie." Op een conferentie die Zondag en Maandag in Brussel gehouden wordt zullen de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie van de landen van het pact van Brussel plan nen bespreken om te komen tot een ge meenschappelijk militair budget voor Engeland, Frankrijk, Nederland, Bel gië en Luxemburg. Er zullen middelen beraamd worden om het pact van Brus sel te financieren met zo gering moge lijke druk op de defensie-budgets van de betrokken landen. Op grond van de bestaande schikkin gen heeft elke natie er mee ingestemd om de kosten op zich te nemen voor de strijdkrachten die zjj voor de gemeen schappelijke defensie van West-Europa ter beschikking van de Westerse Unie stelt. Militaire kringen zeggen dat ter wijl dit systeem betrekkelijk voordelig is voor Engeland het Frankrijks hulp bronnen waarschijnlijk zwaar zal aan tasten, speciaal in verband met de oor log in Indo-China. Officiële Belgische kringen zeggen dat volgens via diplomatieke kanalen ont vangen inlichtingen de Franse delegatie zal voorstellen een gemeenschappelijk fonds in te stellen waaruit elk der vijf landen zou putten om zijn defensie strijdkrachten te financieren. Het fonds zou gevoed worden door elke natie, re kening houdend met de individuele fi nanciële en economische mogelijkheden. Britse kringen in Brussel waren van mening dat Engeland zich tegen het Franse plan zou verzetten, omdat an ders Engeland de grootste financiële bijdrage zou moeten geven, terwijl Frankrijk in de eerste plaats de beno digde militaire installaties zou verschaf fen. Kringen van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden dat in dien het komende weekend een compro mis gevonden wordt, dit de hoeksteen zal zijn voor een defensie-budget van het Atlantisch Pact. hier wordt gemarteld met electrische appa raten: men deinst er hier zelfs ook niet voor terug, arsenicum te gebruiken! In de S.T.B.-gevangenis is Uherskó Hradistvê sterven de meeste hoogwaardig heidsbekleders. Laatst bezweek er een be kend ingenieur. Zijn dood lekte uit. Later las men in de kranten, dat hij zelfmoord gepleegd had. In Praha-Pankrac, de meest bekende gevangenis van C.S.R., is K. Krétlty de baas. De militaire gevangenis in Praag is even eens legendarisch. Daar regeert als een drijver in een beestenstal: lansier-korporaal Maulis uit Kladno-Krocehlavy met als hel pers: Novotny, Knotek, Zoul, Wemer en enkele anderen. Zij ontvingen allemaal de rang van officier. In Leopoldov (Slowakije) regeert: 1ste luitenant Krsnék. Hij heeft veel geld ver diend met de verkoop van medicamenten, bestemd voor de gevangenen. De inspectie over alle gevangenissen wordt gehouden door speciale politie-commissarissen. Wat betreft het uitspreken van een vonnis: daarvoor heeft men slechts en kele minuten nodig. In Praha-Pankrac worden in het geheim reeds om vier uur in de morgen executies, uitgevoerd; om zes uur zijn de terechtstellingen in het openbaar. Van hen, die om vier uur worden ter dood gebracht, weet nie mand op welke wijze zij zijn omgekomen. Zij, die hun „voorarrest" goed door komen. zijn slachtoffers voor het con centratiekamp. Daar mogen zij pak ketten en brieven ontvangen, die ze meestal niet krijgen. Uithongering, ziekte en dood regeren in de strafkam pen. In de schacht „Pluto" regeert de Duit ser: Brunner. Tijdens de oorlog werd hij tweemaal gedecoreerd. Hij woonde reeds in C.S.R. vóór de omwenteling. Het blad „Rudi Prava" prees hem openlijk als „het model" van de partij. Wanneer iemand tracht te ontvluchten, wordt hij neergeschoten. De bewakers loeren daarop evenwel, om hoger in rang te komen. De slachtoffers worden achter volgd tot aan de grens. Een goede „van ger" iê Vaclav Maximov uit Nyrsko. Hij verkreeg de hoogste rang bij de S.N.B. De physiek-sterkste mensen kunnen het meest verdragen. In de Tsjechische concentratiekampen trachten vermoeide, verminkte slachtoffers hun leven te rek ken, door zichzelf en anderen moed in te spreken, omdat zjj blijven hopen op bevrijding. Enkele van deze helden zijn meermalen zózeer gemarteld, dat zij in een hospitaal ter verpleging werden opgenomen. Want als de sadistische slavendrijvers er belang bij hebben, dat een bepaalde persoon blijft leven, om dat deze waardevolle inlichtingen zou kunnen verschaffen, dan wordt hij af wisselend afgebeuld en in een zieken huis weer opgeknapt, net zo lang, tot dat hij vertelt wat zijn belagers wen sen te weten. De doktoren kunnen slechts weinig voor deze zieken doen, want zij mogen slechts zolang verpleegd worden, als het de kampbewaarders goeddunkt. Als de dokter meer doet dan hem is opge dragen, wordt hij alras medeslachtoffer! Dat weet by, dat weet de gehele staf van verplegend personeel! Een kleine groep sadisten maakt de Tsjechische, nationale hymne: „Kde domov muj" (Waar is mijn vaderland?) lot een bespotting. Want uit duizenden kelen wordt het hun toegeschreeuwd door de ontheemde landgenoten: „Ik weet niet meer, waar mijn vaderland is, maar zeker niet in deze communis tische hel!" JEANNE VAN OERS. Advertentie Wereldburger nummer één Garry Davis en zijn bruid Andrey Peters voor het stadhuis te Ellsworth (V. S.), waar Donderdag hun huwelijk is gesloten. De Amerikaanse wens, dat Grieken land een krachtige centrum-regering krijgt, schijnt in vervulling te gaan. De door de leider van de liberale partij, Sophocles Venizelos, op 24 Maart ge vormde regering trad gisteren af en ko ning Paul heeft onmiddellijk generaal Piastiras met de vorming van een rege ring belast. Venizelos liet doorschemeren, dat het aftreden van zijn regering ver oorzaakt was door pressie van de Ame rikaanse ambassadeur Henry Grady, die er op gewezen had, dat de minderheids regering van Venizelos niet in staat was de maatregelen te nemen, die nodig waren om de Amerikaanse hulp aan Griekenland haar volle effect te geven. Verwacht wordt, dat Piastiras zelf premier zal worden en een kabinet zal samenstellen uit de drie sterkste mid denpartijen. Na dc verkiezingen had Venizelos al een dergelijke coalitie regering zullen samenstellen, dit op grond van een eerder met andere cen trumpartijen gesloten overeenkomst, James Reston, de welingelichte Was- hingtonse correspondent van de New York Times meldt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een „strategische commissie" op het hoogste niveau heeft ingesteld, die alle aspecten van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek zal onderzoeken, coördineren en controleren. Deze commissie zal verantwoordelijk zijn voor de Amerikaanse strategie in de „koude oorlog". Volgens Reston zal de commissie onder leiding staan van Philip Jessup, de reizende ambassadeur. Verwacht wordt, dat Foster-Dulles, de nieuwe republikeinse arviseur van mi nister Acheson, ook aan het werk van de commissie zal deelnemen, wanneer hij dit verkiest. „Het is misschien nog te vroeg om te zeggen, dat de koude-oorlogvoering dooi de Verenigde Staten wordt geïntensi veerd", zo schrijft Reston, „maar in of ficiële kringen gaat men meer en meer het idee aanvaarden, dat als deze oorlog nog jaren zal duren de stra tegie van het Westen door de Verenigde Staten zorgvuldiger moet worden be paald en nagestreefd dan in het verle den het beval is geweest". maar op het laatste ogenblik zag hjj daar van af en stelde een minderheids regering samen, die voor het merendeel bestond uit leden van zijn eigen (libe rale) partij. Piastiras zal George Papandreou, de leider van de sociaal-democraten en Emmanuel Tsouderos in zijn kabinet op nemen. Verder wil hij proberen Veni zelos hiertoe te bewegen, ofschoon deze reeds tegen vrienden gezegd heeft, dat hij dit niet zal doen. De algemene raad van de liberale partij heeft besloten aan de nieuwe regering deel te nemen en Venizelos vrij te laten persoonlijk een besluit te nemen. Het nieuwe Griekse parlement zal Maandag bijeenkomen en dan waar schijnlijk dadelijk moeten stemmen over een vertrouwensvotum. De centrums coalitie zal een meerderheid van 10 a 15 zetels in het uit 250 leden bestaande par lement hebben. Het is echter waar schijnlijk, dat deze meerderheid in de practijk groter zal zijn. Piastiras heeft aangekondigd, dat hij zal aandringen op een grondig onderzoek naar de beweer de corruptie door regeringsfunctionaris sen m de afgelopen twee jaar. In welingelichte Atheense kringen werd verklaard, dat bepaalde militaire kringen bezwaar maakten tegen Piastiras als premier uit vrees, dat hij zou ingrij pen in de bestaande legerhiërarchie. In de „Moniteur Textile", het vakblad van de Belgische textielnijverheid schrijft de heer Suetens voorzitter van de commissie voor de buitenlandse handel van de Belgi sche textielindustrie, dat de Nederlandse regering de aangegane verbintenissen met betrekking tot het vrijgeven der textiel producten in het kader van de voor-unie, niet is nagekomen. Bepaalde producten konden met ingang van 1 April namelijk slechts in Nederland worden ingevoerd on der overlegging van een invoervergunning, welke was afgeleverd door de Distex of een andere bevoegde Nederlandse instantie. Het argument, dat voor 1 October 1949 steeds door Nederland werd gehanteerd, namelijk het gebrek aan evenwicht tus sen de Belgische en Nederlandse betalings balansen, werd opnieuw gebruikt. De ondervinding heeft echter bewezen, zo schrijft hij verder, dat een dergelijke vrees, voorlopig althans, ongegrond is. Niettegenstaande de enorme uitvoer van Belgische producten naar Nederland ge durende de eerste drie maanden van 1950 kende Nederland immers geen gebrek aan deviezen om deze invoer in zijn geheel te betalen. De heer Suetens protesteert tenslotte tegen deze „onverklaarbare houding der Nederlandse regering". „Hoe de heer Suetens tot zijn opmerkin gen betreffende de Belgische textielexport naar Nederland komt is ons een raadsel, zo verklaarde men officieel te 's-Gravenhage. De invoer van Belgische textiel is in feite bijna voor de volle honderd pet. vrij. De Nederlandse importeur kan doorgaans zelf zijn invoervergunning uitschrijven. De diplomatieke vertegenwoordigers van de V. S„ Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren elk afzonder lijk met de Joegoslavische plaatsver vangend minister van Buitenlandse Za ken Vladimir Popowitsj besprekingen gevoerd over de kwestie Triëst. Niettegenstaande Italië herhaaldelijk bij de V. S„ Groot-Brittannië en Frank rijk heeft aangedrongen op krachtige protesten tegen de schending van het vredesverdrag door «Joegoslavië, be staande in het opheffen van de tol grenzen tussen Joegoslavië en de Joe goslavische zone van Triëst, waren de demarches van gisteren zeer gematigd en verdienden zeker de aanduiding „protest" niet. De drie Westelijke diplo maten hebben getracht door overleg de heersende spanningen te doen vermin deren. De Joegoslavische regering heeft in middels de Zaterdag j.l. door graaf Car lo Sforza, de Italiaanse minister v'an Buitenlandse Zaken, gedane voorstellen van de hand gewezen. Wladimir Deijer, de officiële woordvoerder van de rege ring, deelde op zijn wekelijkse pers conferentie mede dat Sforza, onder voorwendsel van een aanbod tot directe onderhandelingen, Zaterdag in Milaan heeft gezinspeeld op annexatie van sommige zo niet alle delen van de Joe goslavische bezettingszone van Triëst door Italië. Daarom, zo zei Deijer, wil Joegoslavië de rede van Sforza niet aanvaarden als basis voor onderhande lingen. In de Hongaarse fabrieken is de toestand niet veel anders dan ift de provincie waar kleine communistische partijbonzen dictator trachten te spelen. Er ko men steeds meer klachten over aantasting der partijdemocratie. De organisa ties houden geen ledenvergaderingen en hebben geen gekozen organen. De par tijfunctionarissen dulden geen critiek en de partij zelf heeft geen zelfcritiek, zo zei Rakosi verder in zjjn rede. In een der grootste fabrieken van het land waagde oen kameraad het om critiek uit te oefenen. Op het directie kantoor kreeg hij echter onmiddellijk te horen, dat hij als hij zijn mond niet hield spoedig zou verdwijnen. behandeld of worden zonder kennis van zaken afgedaan. Rakosi maakte bekend, dat de leider van de kader afdeling deze politiek tot Juli van ver leden jaar met opzet bedreven had. Dit was de met Rajk ter dood veroor deelde en terechtgestelde Dr. Szönyi. Doch ook na zijn terechtstelling kwam er geen verbetering in deze situatie. De fluctuatie van de partijfunctiona rissen vormt volgens Rakosi een kan kergezwel in de partij. Rakosi noemde in zijn rede nog een hele reeks voorbeelden, waaruit blijkt, dat er van partijdiscipline nauwelijks meer sprake is. Integendeel overal ont staan cliques, wier enig doel het is om voor Zichzelf goede posities te verove ren. Kameraden, die men het recht van critiek ontneemt, maken zich los van de partij De wurging van de partij democratie blijft geen geheim en het gevolg daarvan is, dat de partij haar werfkracht verliest. Wanneer de een voudige partijleden het niet meer wa gen hun stem te verheffen, gaan de partijfunctionarissen er langzamerhand behagen in scheppen de rol van on- feilbaren te spelen. De bureaucratie viert hoogtij en dit uit zich vaak op zeer groteske wijze. Zo verklaarde een partijsecretaris b.v.: „Wij hebben deze maand reeds drie candidaten in de partij opgenomen. Tot volgende maand kunnen wij geen nieuwe leden meer aannemen". Niet de geschiktheid van de candidaten is dus beslissend, doch het bureaucra tische voorschrift. Aanvragen voor op name in de partij blijven maandenlang liggen en de candidaten krijgen niet eens bericht over de beslissing op hun aanvraag. De waakzaamheid was'volgens Ra kosi over de gehele linie minder ge worden. De functionarissen wisselden te vaak van plaats. Velen hadden hun nieuwe functie nog niet aanvaard als ze alweer naar elders overgeplaatst werden. Rakosi gaf een reeks voor beelden, die inderdaad meer dan gro tesk aandeden. Deze functionarissen hebben geen tijd om zich in te werken en dienten gevolge blijven allerlei kwesties on- Daarna stapte Rakosi over op een zeer penibel onderwerp. De weetgierigheid van de kameraden was onmetelijk geste gen, zo zei hij. Iedereen wilde leren. Wij hechtten meer gewicht aan de massa dan aan de kwaliteit. Met 300.000 leer lingen werd verleden herfst het partij- onderricht begonnen, doch reeds kort daarna moest dit cijfer teruggebracht worden tot 220.000. De kameraden geven de voorkeur aan de studie, omdat zij deze gemakkelijker vinden dan de ar beid. Het was zeer juist om na de machtsovername in alle functies prole tariërs te plaatsen, doch het is een grote dwaling om te geloven, dat wie prole tariër is ook een goede communist is, zo meende Rakosi. De geest van het nationalisme en van het anti-scmitisme was in de rijen der arbeiders binnengedrongen. De over weldigende meerderheid van de hoofd arbeiders der partij lijdt aan rassenwaan en vindt alles wat uit het Westen komt voortreffelijk. Ook in arbeiderskringen was een grote belangstelling waarneem baar voor alles wat in het Westen ge beurt en tegelijkertijd worden de pres taties van de Sovjet-Unie gekleineerd. De onderlijning van onze eigen presta ties en de kleinering van de aangren zende volksdemocratieën en van de Sovjet-Unie is een vorm van het natio nalisme onzer dagen, waartegen wij met alle middelen moeten strijden. In de vakbonden zijn syndicalistische tendenzen merkbaar. Dé bureaucratie der vakbonden wordt steeds ondraag lijker. Tenslotte wees Rakosi op een ge vaar, dat niet alleen Hongarije, doch ook de andere volksdemocratieën bedreigt: op de kleinburgerlijke invloed. De arbeiders streven ernaar een klein burgerlijk leven te leiden en huldigen ook alle vooroordelen en tradities, wel, ke daarmee verbonden zijn. Het percen tage arbeiders in de partij bedraagt slechts 55, terwijl de rest bestaat uit kleine middenstanders, intellectuelen en huisvrouwen. Deze situatie maakt het voor de vijanden gemakkelijker hun in vloed in de partij te doen gelden. W(j konden hier slechts in grote trek ken een klein deei van de verklaringen van Rakosi weergeven. Merkwaardig is, dat de partij met twee gevaarlijke vleu gels te kampen heeft. Met een links- extremistische vleugel in de provincie en met een rechtse vleugel in de ste den en de fabrieken. Daar waar de ar beiders door zeer grote vlijt een pas send loon verdienen willen zij ook de burgerlijke gemakken genieten. Deze verburgerlijking beschouwt Rakosi als een der grootste gevaren, niet slechts voor Hongarije, doch ook voor de an dere volksrepublieken en met name voor Tsjechoslowakije. Om de in de communistische partij heesrende ge vaarlijke situatie af te wenden heeft Rakosi bevolen, dat er in het gehele land voor alle partijfuncties nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Deze partij verkiezingen zullen worden gehouden tussen 15 Maart en 1 Juni. Zij hebben ten doel het grootste gedeelte van de huidige partijfunctionarisseen uiï te schakelen en door jonge en be trouwbare elementen, vooral vrouwen, te vervangen. Niet zo heel lang geleden noemde men de jeugd onbetrouwbaar. Nu wil men deze jeugd de partijambten geven om haar de weldaden van de voederkrib deelachtig te laten worden. Nu volgen de oude kameraden niet meer trouw ge noeg de partijlijn. Eens zal blijken waartoe de ontevredenheid van de af gedankte oude partijgenoten zal leiden. De communistische partij bevindt zich in Hongarije in een ongelofelijke crisis en het is zeer de vraag of Rakosi de si tuatie nog meester zal worden. Mis schien zal na Rakosi een ander, b.v. Gerö of een echte Rus proberen van de Hongaren goede bolsjewieken te maken- Een deputatie van de V. V. V. te Doesburg heeft Vrijdag in het Pa leis Soestdijk een aantal gekleur de Paaseieren aangeboden voor H. M. de Koningin en de Prinsesjes. De aangeboden Paaseieren zijn de bekroonde exemplaren van een groot aantal inzendingen van leerlingen van lagere scholen in de Achterhoek, voor een wedstrijd georganiseerd door de V. V. V. te Doesburg. Prinses Margriet had veel bewondering voor de kunstig tot poppenhoofden omgetoverde Advertentie Telefoon 37132 37133 CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIES Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van Vliet (K.V.P.) in verband met het beschikbaar stellen van een gedeelte van de tegenwaarde-rekening der Marshall-guldens voor uitvoering van de z.g. Biesboschwerken, heeft minister Spitzen geantwoord, dat de verschillen de aanvragen voor het bescHlkbaar stel len van z.g. Local Currency-gelden ach tereenvolgens met de E.C.A.-autoriteiten worden behandeld. Voor uitvoering van de Biesboschwerken is een aanvraag ingediend tot een bedrag van 2.5 mil- lioen gulden. De besprekingen over deze aanvrage hebben nog niet tot een beslis sing geleid. Verwacht wordt, dat deze thans binnenkort zal vallen. Het is inderdaad zéér wenselijk, zo gaat de minister voort, dat de werken voor de indijking van de Biesbosch, de daarmee onverbrekelijk verband hou dende werken tot watervrijmaking van de gebieden van de Donge en het Oude Maasje en de noodzakelijke dijksverho- gingen op de Brabantse oever van Ame- ren, Bergsche Maas en langs de Nieuwe Merwede met kracht zullen worden aan gevat, hetgeen tot heden nog niet mo gelijk was. Door een maatregel van de Inspecteur- Generaal voor de Scheepvaart ziet de toekomst er voor een vijftig Groninger reders op het ogenblik donker uit. Het betreft hier de zgn. Beltvaarders, eige naren van kustvaartuigen van maximum 200 bruto register ton, welke schepen een certificaat B I., BII of C hebben. Een dergelijk certificaat van de Scheep vaartinspectie veroorlooft de Beltvaar ders niet om de voornaamste havens in Noorwegen en Zweden aan te doen, want die liggen buiten het vergunde vaarge- bied, doch tot dusver werd voor iedere reis, die de kleine coasters naar die havens wilden maken, dispensatie ver leend. De Inspecteur-Generaal heeft thans evenwel bepaald, dat dispensatie slechts bij hoge uitzondering zal worden gege ven. De inspecteur voor de Scheepvaart te Groningen heeft prompt alle bij hem ingediende verzoeken geweigerd. Onmiddellijk heeft het Zeemanscollege „De Groninger Eendracht"-, tezamen met de betrokken scheepsbevrachters zich tot de Inspecteur-Generaal gewend, met het dringend verzoek wederom aan de Beltvaarders dispensatie te verlenen. Te meer omdat het hier gaat om betrekke lijk geringe hoeveelheden hout (ruim 10.000 st.) en omdat de grote coasters van de kleine schepen geen concurren tie ondervinden. Tot dusver is evenwel dit verzoek zonder resultaat gebleven. Het laat zich thans aanzien, dat, indien deze maatregel van kracht zal blijven, vele reders verplicht zullen zijn hun be drijf te liquideren, want slechts een ge ring deel is geschikt voor de binnen-" vaart. Onlangs is bericht, dat bij de restau ratiewerkzaamheden van de Martini kerk te Bolsward muurschilderingen waren ontdekt. Thans zijn al de zich in da noord-beuk bevindende schilderin gen blootgelegd. Het zijn middeleeuwse voorstellin gen van fragmenten uit het leven van Christus, zoals de geboorte in de stal, de opdracht in de. tempel, de twaalf jarige Jezus in de tempel, de doop in de Jordaan door Johannes de Do per enz. Sommige van deze schilde ringen zijn vrij gaaf. andere, zeer ge schonden. Ontstane scheuret^ in de gewelven, waarin de schilderingen zijn aangebracht, zijn b.v. met stuk ken dakpan dichtgestopt. De schilderingen komen alleen voor in .het Oostelijke gedeelte, het oudste doel der kerk. Het westelijk deel be vatte alleen decoratieve schilderingen. Oude funderingen, die zich vermoe delijk in het middenschip bevinden en die gedeeltelijk werden blootgelegd bij het verzwaren van de fundamenten van de pilaren, zullen door de. rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek worden onderzocht. De raad van de Arabische Liga heeft gisteravond te Cairo het ontwerp van een collectief verdedigingsverdrag, waardoor een politieke, militaire en eco nomische alliantie van zijn zeven leden' staten (Egypte, Jemen, Saoedi-Arabië, Irak, Trans-Jordanië, Syrië en Libanon) tot stand wordt gebracht, goedgekeurd. De raad besloot tevens politieke en economische sancties te nemen tegen elk lid, dat een afzonderlijke vrede met Is raël tekent. Hij besloot de annexatie van Arabische delen van Palestina door Trans-Jordanië als „onwettig" te beschouwen. De raad keurde de oprichting goed van een Arabisch gerechtshof, overeenko mend met het internationaal gerechtshof te Den Haag. De sancties, die tegen een lid, dat han delt in strijd met de besluiten van de liga, zullen worden genomen, omvatten o.m.: verbreking van de diplomatieke betrekkingen, sluiting van de grenzen, stopzetting van de economische en han delsbetrekkingen en verbod van alle di recte of indirecte financiële contacten met hét betrokken lid. Met betrekking tot Palestina besloot dc raad de resolutie van de politieke commissie te bekrachtigen, waarin werd betoogd, dat de Arabische legers op Palestijns gebied voorlopig gehand haafd zullen blijven en dat na de be vrijding het land aan zijn bewoners zal worden teruggegeven. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Saleh el Din Bey, heeft namens de Arabische Liga of ficieel tegenover de voorzitter der ver zoeningscommissie voor Palestina ver klaard, dat de Arabische landen bereid zijn met Israëlische vertegenwoordigers onder toezicht der V.N. besprekingen te voeren mits Israël zich houdt aan het voorstel der V.N., dat aan Arabische vluchtelingen zal worden toegestaan naar hun woningen terug te keren of dat hun eeiji schadevergoeding zal worden uitge keerd. Israël heeft echter reeds geweigerd aan deze besprekingen deel te nemen. Het congres van de vereniging voor Mulo, dat in Dordrecht is gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het voornemen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om in zijn aangekondigd wetsontwerp tot reorganisatie van het V.H. en M.O. een vierjarige algemene middelbare school te projecteren, heeft het congres ernstig verontrust. Het congres stelt vast, dat het 4-jarige U.L.O. gedurende de laatste dertig jaren in toenemende mate in een behoorlijke voorbereiding tot lagere en middelbare administratieve beroepen heeft voorzien. Het biedt bovendien een intellectuele ontwikkeling, waarop in velerlei rich ting wordt voortgebouwd, al is het con gres er van overtuigd, dat het U.L.O. voor verbetering vatbaar is. Het in schuiven van een nieuw 4-jarig school type tussen het te vernieuwen U.L.O. en de H.B.S. met 5. of 6-jarige cursus acht het congres schadelijk voor een hernieuwde onderwijsorganisatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5