MM Koning Leopold bereid om tijdelijk zijn macht aan de kroonprins over te dragen Grote inbraak in de hoofdstad DE „SIBAJAK" MET 950 EMIGRANTEN OP WEG NAAR AUSTRALIË Tof hoofd en harl De volledige tekst van de koninklijke boodschap Aziz .komt voor krijgsraad Zal verzoenend gebaar ge waardeerd worden? Verdeeldheid bij de katholieken f 10.000.- aan sieraden gestolen Spoedig verruiming verwacht van scheepsgelegenheid Koninklijke boodschap Mokoginta geschorst Seretse Khama bezoekt zijn vrouw Ruth .Het weer. Eén dode en zes gewonden MAANDAG 17 APRIL 1^50 74ste JAARGANG No. 24744 Hij mag vijf dagen blijven Door val van p&ard gedood PRINSES MARIJKE THUIS Tegen een berg te pletter gevlogen Zes inzittenden vct\ vliegtuig gedood ALS AFSCHEID BOTERKOEK, SNERT EN KRENTENBOLLEN Mortiergranaat ontploft «UREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weïaeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Der week. f 1.52 Der maand, f 4.55 oer kwartaal. De volledige tekst van de boodschap van Koning Leopold aan het Belgische volk, die Zaterdagavond om kwart voor zeven over de Belgische zender werd uitgezonden, luidt als volgt: „Waarde landgenoten, Met diepe ontroering richt ik mij vandaag tot U. Vooreerst wil ik de natie danken, omdat zy mij haar vertrouwen heeft betuigd- en in haar meerderheid de wens heeft uitgedrukt, dat ik de uitoefening van mijn prerogatieven zou hervatten. Maar, hoe diep mijn vol doening ook is, toch kan ik niet nalaten te denken aan hen, die op 13 Maart gemeend hebben mij hun vertrou wen niet te moeten schenken. Ik moet dus besluiten, dat indien de meederheid der Belgen het onontbeerlijk acht een einde te maken aan de crisis onzer instellingen, er betreffende de oplossing verdeeldheid blijft. Na een wekenlange crisis zijn de par tijen. er niet in geslaagd tot een bevre digende oplossing te komen. Van ver schillende zijden werd mij bevestigd, dat de mogelijkheid om een oplossing tot stand te brengen van mij afhing. De voornaamste verdienste van de con stitutionele monarchie, waaraan de meerderheid der Belgen gehecht blijft, is. dat zij het staatshoofd boven de poli tieke partijen stelt, zodanig, dat hij in staat wordt gesteld de rol van scheids rechter te vervullen op ogenblikken van crisis, met als zijn enige zorg de belan gen des lands. De grondwet verbiedt mij enige be slissing van politieke aard te nemen zonder door een verantwoordelijke re gering gedekt te zijn: Wegens de ernst van de toestand meen 9c thans niet de suggesties te mogen verzuimen, die men van mij verwacht. Ik vraag aan alle Belgen deze sugges ties aan te horen met de wil de een dracht te herstellen, die slechts mei eer bied voor de wettelijkheid zal verwe zenlijkt worden en ook met het oprecht verlangen naar een loyale verstandhou ding. De democratie steunt niet op de macht maar wel op de instemming der burgers met de instellingen welke zij zich in volle vrijheid hebben geschon ken. Zij berust op twee essentiële be ginselen: eerbied voor de wet en aan vaarding door allen van de verplichtin gen uitgedrukt door de wettelijke or ganen van de nationale souvereiniteit met de bezorgdheid om aan de wils uiting van de meerderheid de voorrang te geven en om de minderheid te waar borgen tegen het miskennen harer rech ten. Om deze redenen, indien het parle ment mij verzoekt de uitoefening mijner arondweitelijke prerogatieven te her vatten, heb ik tot plicht deze oproep te beantwoorden en te regeren. Daarna zal ik in contact moeten komen met al de schakeringen van de openbare meningen om de door jarenlange hartstochtelijke polemiek ontroerde gemoederen tot be daardheid te brengen, mits het herne men mijner taak als staatshoofd ge schiedt onder voorwaarden, die het vertrouwen kunnen doen herleven en de verzoening verwezenlijken. De Indonesische radio meldde Zater dag, dat de sultan van Djocja had be kend gemaakt, dat Aziz voor een krijgs raad zal verschijnen. De sultan maakte ook de onmiddellijke schorsing bekend Van lt.-kolonel Mokoginta, de federale legercommandant in Oost-Indonesië, al dus de Indonesische radio. Volgens deze radio heeft de Sultan ook verklaard, dat zijn regering „rapporten bestudeerde om vast te stellen of de Oost-Indonesische regering in de opstand betrokken was." Een woordvoerder van de Oost-Indo nesische regering verklaarde Zondag, dat foto-copieën van nieuwe documen ten, handelend over plannen voor een revolutionnaire actie op Celebes, naar de federale regering te Djakarta en naar de Unci waren opgezonden. De docu menten zouden zijn gevonden in de wo ning van overste Mokoginta te Makas sar. Het Indonesische Hoge Commissariaat te Den Haag heeft het volgende tele gram van het Indonesische ministerie Van Voorlichting ontvangen: „Aziz heeft verklaard, dat hij vrij willig naar Djakarta was gekomen en erkende schuld. Toen hem medege deeld werd, dat hij zou worden be handeld als zich onvoorwaardelijk te hebben overgegeven, aangezien hij na de presidentiële boodschap van 13 April was aangekomen, zei hij, dat hij de toestand begreep. De operaties van het federale leger worden voortgezet onder commando van kolonel Kawilerang. de comman dant van Noord-Sumatra. Volglens berichten zouden verscheidene gijze laars in Makassar gedood worden, in dien Aziz niet zou terugkeren. Doch dit was uiteraard door de regering overwogen, vóórdat de minister van Defensie het leger bevel gaf tot de actie over te gaan. Dat zal worden beschouwd als een consequentie van het bevel. Het is betreurenswaardig en droevig, maar degenen, die in deze zaak waren betrokken, zouden geen pardon krijgen bij de regering." Seretse Khama, de verbannen leider ^an de Bamangwatostam, heeft van de Britse autoriteiten verlof gekr gen zijn Vrouw te bezoeken. Seretse is Zondag zijn vrouw en de Bamangwatostam komen bezoeken. Hij Per auto van Lobatsi, op 300 km. van Serowe, en mag vijf dagen blijven. Een uur na middernacht, het ogenblik waarop deze vijf dagen officieel ingin gen, bereikte Seretse de hoofdstad. Se- etse werd door zijn vrouw Ruth en de homd* Van de s*3-101 hartelijk verwel- Premier Van Zeeland na zijn terugkeer uit Pregny met de boodschap van Ko ning Leopold, waarin hij zijn bereidheid om zich tijdelijk terug te trekken aan hei Belgische volk meedeelde. In verscheidene monarchieën, met name in Nederland en in de Scandina vische landen, bestaan er wettelijke schikkingen, waarbij de vorst in be paalde omstandigheden tijdelijk aan de Kroonprins zijn machten kan opdragen. Het aanvaarden door het parlement van dergelijke maatregelen, verwezen lijkt in het kader onzer grondwettelijke beginselen, zou mij in staat stellen de uitvoering mijner prerogatieven tijdelijk aan de Kroonprins op te dragen en in overeenstemming met de regering aan deze opdracht een einde te maken wanneer ik van oordeel zou zijn dat 's lands belangen er mede gediend zijn. Vanzelfsprekend zou ik van deze mo gelijkheid slechts gebruik kunnen ma ken indien dit gebaar door de grote meerderheid met vertrouwen zou wor den aanvaard. Bovendien, ten aanzien van de toe stand in het land, vergt dit de verzeke ring dat deze opdracht zou kunnen ver wezenlijkt worden in de kalmte en met de loyale medewerking van alle politie ke groepen die streven naar het behoud van onze traditionele instellingen. Aan alle Belgen vraag ik dringend eendrachtig te zijn. Ik richt mij in het bijzonder na hun opnieuw mijn diepe erkentelijkheid te hebben betuigd tot hen die mij sedert mijn bevrijding met een ontroerende getrouwheid ononder broken hebben gesteund. Ik vraag hun zich dichter dan ooit rond de troon te scharen. Mijn land die nen is immers mijn opperste betrachting. Mijn vurigste wens is dat mijn terug keer in mijn vaderland geschieden zal in het teken van de verzoening aller Belgen, in een geest van solidariteit, van nationale eendracht en van vertrou wen in de toekomst. God bescherme België". (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Maandagmorgen. De boodschap van koning Leopold, waarin hij zyn even tuele bereidheid te kennen geeft zich terug te trekken, laat in theorie de mogelijkheid open, dat hij, ofwel af stand doet van de troon, ofwel definitief terugkeert. In de tussenperiode zal moeten blijken Of de verzoening veld wint of niet, In de praktijk kan men zich echter afvragen, of het gebaar van de koning, die zich boven de partijen van zijn land heeft willen stellen ten koste van de overgrote meerderheid van zijn aanhangers, in casu de katholieke partij, deze laatste niet terdege zal ontgoocheld hebben en of dat gebaar anderzijds door de beide andere partijen voldoende gewaardeerd zal wor den, zodat zij bereid zouden zijn aan een poging tot wer kelijke verzoening, ook rond de persoon van de omstre den koning, mede te werken. Enkele uren na het bekend worden van 's konings boodschap is er reeds alle reden om dit te betwijfelen. Wij zijn daarom geneigd achter de goede intenties, waarvan koning Leopold blijk geeft en die ook werkelijk in ds boodschap met al hun mogelijkheden vervat liggen, ook een poging tot voort gezet politiek spel te zoeken. Eenmaal de onwil der beide partijen die zich tegen 's konings onvoorwaardelijke terugkeer verzetten, in acht genomen, zou de bood schap zonder achterpoortjes in een ver dere toekomst immers niet anders dan tot troonsafstand kunnen leiden. Wij geloven niet alleen, dat 's Ko nings raadgevers de eindbeslissing heb ben willen verplaatsen naar een tacti- scher tijdstip, waarop de agitatie van de laatste weken aanzienlijk verminderd zal zijn, maar dat zij tevens de tegenstan ders van de Koning de wind uit de zei len hebben willen nemen, door ogen schijnlijk aanzienlijke concessies. Dit zijn enerzijds inderdaad concessies, doch an derzijds maken zij toch ook een zo in grijpende wijziging noodzakelijk, dat hiervoor alleen al grondwetsherziening een 2/3 meerderheid en eerst en vooral de terugkeer van koning Leopold nodig zullen blijken. Onder het regentschap mag deze wijziging grondwettelijk niet plaatsvinden 'en de katholieke partij heeft reeds te verstaaq, gegeven, dat zij op zuiver grondwettelijk domein wenst te blijven en hiervan geen duimbreed wil afwijken. Zullen liberalen en socialisten wer kelijk hun houding wijzigen? Wij ge loven van niet. De laatsten hebben wel iswaar Spaak als onderhandelaar, doch in hun pers kon men Zondagmorgen reeds lezen, dat het er in de eerste plaats op aan komt, te weten voor hoe lang koning Leopold denkt terug te kèreh, m.a.w. wanneer de troonsaf stand zal volgen. Spaak heeft opdracht daarop aan te sturen en zonder garan ties in dat opzicht zijn de socialisten blijkbaar niet bereid tot enig accoord. Zij beschouwen de boodschap van de Koning vooral als een toegeven aan hun chantage-methodes en een teken van zwakheid. De liberalen van hun kant willen er voor alles zeker van zijn. dat de Koning zijn macht werkelijk en on middellijk na zijn terugkeer aan de kroonprins zal overdragen, en zij wen sen eveneens garanties betreffende de meerderheid, die de Koning zal be hoeven om zelf eventueel opnieuw effectief te kunnen regeren. Het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat zij van hun oorspronkelijke doelstelling, die neer kwam op een bescheiden terugtrekking van Koning Leopold, thans zouden af wijken. Van katholieke zijde wijst men in de eerste plaats alle verantwoordelijkheid voor de huidige toestand van de hand. Sommigen zijn sterk gekant tegen de koninklijke suggestie, die zij ongrond wettelijk noemen. De meningen schijnen echter verdeeld, en in zoverre kan men de opzet van hun tegenstanders, om de katholieke partij te splitsen, tot op zekere hoogte geslaagd achten. In een Zondag uitgegeven communiqué heeft de partij intussen te verstaan gegeven, dat zij de boodschap zal bestuderen in de geest door de Koning gewenst, doch ook met de bekommernis, trouw te blij ven aan de nationale instellingen. De andere partijen schijnen er echter op aan te sturen de suggestie van de Koning zonder grondwetswijziging ten uitvoer te brengen, doch dit ~ou dan nog niet een grondwettelijke regeling zijn evenals de wet van Juli 1945, die koning Leopold 5 jaar lang in de on mogelijkheid heeft gehouden te regeren „door toedoen van de vijand", die overi gens op dat tijdstip reeds gecapituleerd had. De komende weken kunnen nog verrassingen brengen. Hei drama van boven gezien. De man van A.N.P.-foto had er genoeg van om alleen maar Belgische aanvallen en reddende Kraaks in alle mogelijke stan den te vereeuwigen. Hij klauterde in een vliegtuigje en deed het zó. Luchtopname A.N.P.-foto). Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanvanke lijk matige tot krachtige Zuidelijke wind, later tijdelijk afnemend en ver anderlijk. 's Nachts minder kond Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 5.38 - 19.42; - Maan: 5.45 - 21.25 Prinses Elizabeth heeft op Malta legeroefeningen bijgewoond. Kanonniers staan rond haar tot vuren gereed. De prinses amuseert zich. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is, terwijl de bewoners afwezig wa ren, ingebroken in het perceel West einde 311 hoog te Amsterdam. De die ven hebben een buit ter waarde van ongeveer f 10.000 aan kostbare sieraden meegenomen. De inbrekers zijn het huis binnenge komen via een plat dak. Zij boorden gaten in de raamkozijnen en zagen daarna kans de ramen te openen. Een alarminstallatie, die begon te werken, werd door hen van de wand gerukt. De bewoner van het pand, een bont handelaar, heeft onmiddellijk na de ontdekking van de inbraak de politie van het bureau Stadhouderskade ge waarschuwd. Nog in de loop van de nacht is het onderzoek begonnen. Tot nog toe echter zonder direct resultaat. Volgens opgave van de bestolene, ons verstrekt door de politie, bestaat uit buit van de inbrekers uit: twee platina armbanden, waarvan één bezet met 80 brillianten en de andere met elf. vier kant gezet, ter waarde van 4700 te zamen; een zijden bandje met platina kastje, waarin een horloge hoort, dat in reparatie is, eveneens afgezet met brillianten, ter waarde van 1200; een gouden schakelarmband, vier gouden ringen met paarlen en brillianten, te zamen ter waarde van ƒ2000, een ring in de vorm van een strikje met een robijn, twee grote en vijf kleine brillian ten, eveneens ter waarde van 2000, en tenslotte een Kodak 8 m.m. opname apparaat en een Kodak fototoestel met foudraal en Compursluiter. Een slipjacht georganiseerd door de Groninger rij- en jachtclub, aangevuld met landelijke ruiters uit Drente, had Zaterdagmiddag een tragisch verloop. Bij de eerste run. die werd ingezet achter de Koninklijke meute, in de buurt van het Drouwener Zand, viel de burgemeester van Anloo, de heer Willinge Prins, van zijn paard. Een meerijdende arts kon slechts de dood constateren. De jachtrit werd onmiddel lijk afgebroken. (Van onze correspondent) H K H. Prinses Wilhelmina heeft Zater dag'Prinses Marijke, die tijdens het verblijf der Koninklijke familie in het buitenland bij haar op Het Loo logeerde, persoonlijk op Soestdijk teruggebracht. Een beetje ontgoocheld kijkt Kraak naar de bal, die uit het net is terugge kaatst en aan zijn voeten is komen lig gen. Aan de voeten van de meester, die het Nederlands elftal Zondagmiddag in Deurne heeft gered van een heel wat triestere nederlaag dan de 20, die het scoringbord thans aangaf. Juichend heft op de achtergrond een Belg beide armen in de lucht, Mermans, als wij het goed begrijpen. Ja, de Belgen hadden reden tot juichen. Maar wij, Nederlan ders wij hebben de armen ook ten hemel geheven, maar zitten nu met de handen in het haar. De vierde nederlaag in successie. De vierde interland zon der één Nederlandse goal. Op pagina 4 ervaart de lezer wat onze sportredacteur <>rvan denkt. Een Brits vier-motorig Halifax ver keersvliegtuig van de charter-maat schappij „World Air Carriers", is Zon dagmorgen op weg van Schiphol naar Brindisi in Zwitserland tegen de Noor delijke helling van de Hogant-berg te pletter gevlogen. De bemanning vijf Britten en de passagier een Italiaan kwamen om het leven. (Van onze Rotterdamse redactie) De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, heeft Zaterdagmiddag de 925 Nederlandse emigranten, die met de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd naar Australië vertrokken, uitgeleide gedaan. Hij sprak hen niet op officiële wijze toe, maar hij begaf zich, samen met enige hoofdambtenaren van zijn departement, onder hen. Tussen de koffers en pakken sjouwende witkielen, de vaders en moeders met kinderen; tussen heel die bonte be drijvigheid van een schip, dat over enkele uren een grote reis begint, heeft de minister de „Sibajak", dat als eerste emigrantenschip in 1950 naar Australië vertrekt, doorkruist. Tevoren ontving hij de pers, om bij een kopje koffie wat over emigratie te praten. Het grote knelpunt bij de emigratie is nog steeds de scheepsgelegenheid. De minister kon echter mededelen, dat men bezig is deze te verruimen. Hij verwacht dan ook dat er meer schepen voor emigranten beschikbaar zullen komen. De berichten van Australische immi granten, die tot de minister doorge drongen waren, zijn alle zeer gunstig. Van de emigranten zelf had hem tot dusver nog geen enkele klacht bereikt Ook de Australische en Nieuw-Zee- landse autoriteiten waren zeer te spre ken over de wijze, waarop de Neder landers zich gedroegen en aanpakten. De huidige stand van de arbeids markt 87.000 werklozen, van wie er 31.647 in de D.U.W. zijn ondergebracht noemde de minister bevredigend en dit nog te meer, daar er ruim 70.000 gedemobiliseerden zijn teruggekomen. Hiervan stonden er einde Maart slechts 2802 als werkzoekend op de arbeidsbu- reaux ingeschreven. Dit wijst er op. dat de demobilisanten inderdaad op hun vroegere plaatsen kunnen terugkeren. Toch blijft de toestand op de arbeids markt voor zekere groepen de niet- of weinig-geschoolden en de boeren zoons en landarbeiders moeilijk. Dit leidt e.r dan ook toe, dat er enige dui zenden weg moeten. Het aantal aanvra- Voor de geestelijke verzorging van de Katholieke emigranten aan boord van de „Sibajak" reist pater Van Me- chelen S.M. uit Den Bosch mee. In Australië zal hij die taak overdragen aan pater Maas S.V.D., die, zoals wij reeds berichtten, met de geestelijke nazorg voor de immigranten is belast. Pater van Mechelen reist n.l. door naar zijn missiegebied, de Salomons eilanden, waar hij reeds achttien jaar werkzaam is. Dit missiegebied, dat uit twee vicariaten bestaat, telt thans ongeveer 14000 katholieken. Hij vertelde hierbij, dat men hoopt in 1950 naar Australië 6000, en naar Nieuw- Zeeland 1000 Nederlanders te laten emigreren. Het aantal emigranten naar deze landen is sinds 1946 sterk toegeno men en de belangstelling zowel van Ne derlandse als van Australische zijde is bijzonder groot. Een groot voordeel is de gelukkige omstandigheid, dat Australië en Nie.uw-Zeeland ook onge schoolde werkkrachten willen opnemen De opvarenden van de „Sibajak" be staan dan ook voor ruim de helft uit ongeschoolde arbeiders, wier overtocht grotendeels door de regering wordt be kostigd. In dit verband wee.s de minis ter er op, dat door de overheid geen enkele pressie tot emigrerc.i wordt uit geoefend. De adspirant-emigrant heeft, wanneer hij hiervoor geschikt bevon den is, de beslissing tot emigratie vol komen in eigen hand. De regering ver leent in vele. gevallen wel een belang rijke steun, maar van iedereen wordt een eigen bijdrage verlangd. Het zoeken van een bestaan elders door vele Nederlanders noemde minister Joekes een verschijnsel, dat er op wijst, dat er in Nederland nog mannen en vrouwen zijn, die er de voorkeur aan geven het 'land te verlaten, liever dan hier een be staan te lelden, waarbij zij telkens op de randen van de bestaansmo gelijkheid lopen. Hij noemde dit een even verheugend als gezond streven, dat echter grote moed co vasthoudendheid eiste. I Zonder moeite geen voldoening. Wie I I de kern foil eten, zal de bast van de noot moeten kraken. J gen om te emigreren beloopt op het ogenblik een getal van 20 a 30.000 per sonen. Nu we dan toch met cijfers bezig Zijn. met de „Sibajak" varen 20.515 jaren uit het vaderland weg. Hieruit heeft men voor ons weten af te leiden, dat de leeftijd van de gemiddelde emigrant 22 jaar is. Dit komt enerzijds vanwege het grote aantal kinderen 250 bene den 12 jaar anderzijds vanwege hei feit, dat de gemiddelde leeftijd der volwassenen 30 jaar is. Over kinderen gesproken: het gezin van Mossevelt de vader is assuradeur heeft het mooiste rijtje van het hele schip, n.l. 9, 8, 7, 6, 4, 3, 2 en 1 jaar.' Met de ruim 570 mannen en de 350 vrouwen zal er op de „Sibajak" de woorden zijn van de minister aan phonetische diversi teiten geen gebrek zijn! In Australië bestaat woningnood. Daarom nemen drie gezinnen hun eigen huis mee; in de laadruimte liggen n.l. 3 demontabele woningen. Andere emi granten hebben hun motorfiets meege nomen en één heeft er aan de Lloyd geschreven: „Ik ga met vrouw en 2-ja- rig zoontje weg. Ik heb voor hen een kist getimmerd van 3 kubieke meter. Is dat voldoende.?" Over al die passagiers zal kapitein C. Goedewaagen hef gezag voeren en hij kan dan meteen tonen wat waard is; het is n.l. zijn eerste reis als gezagvoer der. De passagierslijst vermeldt vrijwel alle denkbare en zelfs pndenkbare beroepen. Een klejne greep; landarbei der en jalouzieënmaker; timmerman en loonsproeier; bakker en luchtfotograaf: schilder en schaapherder; kruidenier en masseuse.... De heer Moussault. chef van de civiele dienst van de Lloyd, heeft, de vertrekkende Nederlanders een aardige attentie ten afscheid bereid Voor de laatste dag in Nederland kre gen zij echte Nederlandse snert en een echte Nederlandse koffietafel met bo terkoek en krentebollen te eten. Op de tafeltjes stonden de bloemen van Ne derland: tulp en hyacint Reeds lang waren velen in België en daarbuiten tot de conclusie geko men, dat alleen koning Leopold zelf het kluwen van partij-politiek en politieke intrige zou kunnen ontwarren, dat sinds de volksraadpleging zodanig ineengevlochten en verward was, dat de politieke leiders geen uitweg meer za gen. Met grote spanning werd daarom de radio-boodschap van koning Leopold te gemoet gezien. De koning zou het verlos sende woord kunnen spreken en de Gor diaanse knoop doorhakken om daarmee een oplossing van nationale verzoening te brengen, waardoor dc politieke harts tochten tot rust gebracht zouden worden en weer rustig overleg tussen de ver schillende politieke partijen mogelijk zou worden. De velen echter, die verwacht hadden, dat de koning een resoluut besluit :n welke zin ook zou hebben genomen, voelen zich teleurgesteld door de bood schap van de koning. Want deze heeft inderdaad slechts een aantal suggesties gegeven in welke richting een oplossing gezocht kan worden, 's Konings tegen standers blijven echter beducht voor on verwachte manoeuvres en zijn aanhan gers zien in de koninklijke suggesties de eerste stap in de richting van een on voorwaardelijke abdicatie en een desa vouering van zijn trouwste voorvechters. Wat de koning precies wil is overi gens niet helemaal duidelijk. Men kan uit zijn boodschap lezen, dat hij het parlement verzoekt een wet aan te ne men. waardoor het hem mogelijk wordt tijdelijk zijn bevoegdheden over te dra gen aan de kroonprins. Daarna zou de koning door het parlement moeten wor den teruggeroepen, waarbij echter zekere voorwaarden zouden moeten worden ge steld „die het vertrouwen kunnen doen herleven en de verzoening verwezen lijken." De koning zou dan. eenmaal te rug in het land. zijn prerogatieven tijde lijk kunnen overdragen aan de kroon prins. om later eventueel met goed keuring van de regering aan deze opdracht weer een einde te maken „wanneer ik van oordeel zou zijn. tiat 's lands belangen ermee gediend zijn De koning zegt echter uitdrukkelijk, dat hij van deze laatste bevoegdheid al leen gebruik zal maken indien dit ge baar door de grote meerderheid met vertrouwen wordt aanvaard. Objectief beschouwd is deze verkla ring van de koning inderdaad een grote concessie aan zijn tegenstanders. Want leeft de koning zijn eigen voorstel naar de geest- na, dan betekent dit. dat hij slechts tijdelijk zelf da macht 'n handen zal nemen en deze vervolgens zal over dragen aan prins Boudewijn. Het zal dar verder geheel van de partijen afhangen of de koning nog ooit meer zelf de macht in handen zal nemen. Het woord is thans aan het parlement. Zal dit zich bereid tonen, de wet te aanvaarden, waardoor de koning zijn prerogatieven tijdelijk kan overdragen aan de kroonprins? En zal het daarna bereid zijn, de koning terug te roepen in goed vertrouwen, dat de vorst zich zal houden aan de suggesties, die hij in zijn boodschap aan de natie heeit ge daan? Het is thans nog moeiiijK ie zeggen hoe het uiteindelijke standpunt der partijen zal zijn en. het is voor de partijleiders zeker niet eenvoudig hun standpunt ten opzichte van de vage suggesties, die alle wegen openlaten, te bepalen. In katholieke kringen was men echter niet zeer verheugd met de koninklijke boodschap. Zij zien er een desavouering in van het standpunt der katholieken, die steeds de onvoorwaardelijke terug keer van de koning hebben geëist, en zij voelen zich in de steek gelaten door de man. voor wie zij zich steeds volledig hebben ingezet. De socialisten echter blijven argwa nend. Wel zien zij in, dat de koning bereid is concessies te doen, doch zij achten de koninklijke boodschap te vaag en wijzen er op, dat de koning tot tweemaal toe het woord tijdelijk heeft gebruikt, waar de socialisten het liefst het woord onvoorwaardelijk hadden gezien. Zij zijn dan ook beducht, dat de koning, als hij eenmaal terug is in zijn land. zal gaan schipperen om onder zijn eigen voorstellen, uit te komen. Zij er kennen echter dat in de koninklijke suggesties de mogelijkheid van een op lossing ligt opgesloten en zij tonen zich dan ook niet ongenegen, om op deze nieuwe basis de onderhandelingen voort te zetten. Het meest voldaan tonen zich nog de liberalen. Ook zij zien echter wel in dat de koninklijke boodschap vaag is en zij hebben er dan ook op gewezen dat deze enige verduidelijking behoeft, doch zij zien in de suggesties van de koning toch de^eersle stap in de ricjiting van een oplossing van de koningskwestie in nationale zin. Het blijft voorlopig dan ook nog ge heel een open vraag of de drie grote partijen elkaar op deze nieuwe basis zullen vinden en of België eindelijk genezing zal vinden voor de smartelij ke kwaal, die zijn bestaan de laatste jaren heeft vergald. Zondagmiddag is de koopman J. van Peer te St. Willibrord (N.-B.) tengevol ge van een hevige ontploffing gedood. Zijn vrouw werd zeer zwaar gewond en verkeert in levensgevaar, evenals een kennis, de heer D. Jaspers, die bij de ontploffing in de kamer aanwezig was. Voorts zjjn nog vier personen gewond. Van Peer had in zijn kleine woning een flinke hoeveelheid munitie verza meld. die hij tijdens werkzaamheden op het land had gevonden. Toen Zon dagmiddag een kennis op bezoek kwam, was Van Peer juist bezig zijn verzame ling te bekijken. De bezoeker waar schuwde hem voorzichtig te zijn met een mortiergranaat, die hij in zijn han den hield. Van Peer antwoordde, dat deze munitie uitgewerkt was en liet plotseling het explosief uit zijn handen vallen dat met een luide knal uit een spatte. De gevolgen waren ontzettend. De 38- jarige Van Peer en zijn vrouw werden deerlijk verminkt aan armen en benen, terwijl de overige vijf in dc kamer aan wezige personen verwondingen oplie pen. De heer Van Peer is later over leden. De nog niet genoemde gewonden zijn de I2-jarige Antoon van Peer, mevr. J. Heeren-Jaspers, de heer A. Heeren en de heer J. Jaspers. In het schuurtje achter de woning heeft de rijkspolitie nog een hoeveel heid munitie gevonden die in beslag werd genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1