BETEKENIS VAN HET HEILIG JAAR VOOR ONZE DAGEN Deken Kuilman Onder de stationskap klonk het Chüyerhuebelied m DEM 2 STELT ZICH VEILIG Honderden katholieke jongeren in Haarlems Concertgebouw A. W. KORSTJENS *>0r technisch speelgoed Voor gunstiger ontwikkeling in naaste toekomst Zwitserse jorielclub en alpenhoornblazers brengen een serenade uit de bergen m Bekroning van lofwaardig initiatief HERINGA W'JTHRICH Actie volkomen gestangd AGENDA ELECTRISCHE TREINEN Trix - Markim Demonstratie: Openingsrede Jhr. Van Nispen tot Pannerden Spontane ontvangst in Haarlem Wie komen er thuis? OG 2 bijna kampioen MAANDAG 17 APRIL 1950 PAGINA 2 Ernstig woord van A. van Duin kerken en pater Jeisma Terugkeer in gemeenschap laxi Bei 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand Muzikale omlijsting Kapelaan H. G. J. de Wijs pastoor te Zwijndrecht Actief priester verrlaat Kathedraal-parochie VERZETSMONUMENT ONTHULD ST. CHRISTOFFEL Zilveren jubileum EEN GEZELLIG INTERIEUR BARKER'S BEHANG r ZANDVOORTS ZOMERCOSTUUM in volledige Dinsdag 18 - Woensdag 19 April sortering IN DE ETALAGE Dagelijks demonstratie in de winkel Uii Engeland: DE ORIGINELE „MECCANO" DINKY TOYS en MINIC AUTO'S BLOEMBOLLENCULTUUR BIJEEN HOOFDPIJN! m HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Altijd en overal muziek Ons visitekaartje HEEMSTEDE „Achter wallen en poorten" ,fleemstede-West" wint de Nieuwsblad-beker met de General C. H. Muir Poeisexiraci Schoencrême W r ij f w a s Voetbal in Haarlem Alliance promoveert Een lofwaardig initiatief heeft gisteravond feestelijk zijn bekroning gekregen, toen honderden katholieke jongeren uit Haarlem en omgeving bijeen waren in de grote zaal van het Concertgebouw. Op de avonden in Januari, Februari en Maart was reeds gebleken, dat het werk van het actie-comité der Verenigde Katholieke Jongeren Organisaties geen slag in de lucht was geweest en daarom mocht de bij eenkomst van gisteravond met recht een bekroning genoemd worden, waaraan de bezinning op de betekenis van het Heilig Jaar bijzondere luister gaf. En het mag gezegd worden, dat het bij alle luister, de zware geur der narcissen en de heldere stemmen van het Haagse matrozenkoor, geen show geworden is in die zin, dat het gesproken woord meer demagogisch dan reëel zou zijn geweest, want zowel Anton van Duinkerken als pater Jelsma, die tot de jongeren spraken, ge'^j hun mensen te boeien met woorden, die om bezinning en verdieping vroe- In zijn openingswoord zinspeelde Lo Tepe, de voorzitter van het comité, reeds op die bezinning en met dankbaarheid memoreerde hij de vorige drie bijeen komsten, waarop de vastenbrief 1949 van de Nederlandse bisschoppen door promi nente sprekers werd belicht en tot in détails meer werd uitgediept. Uit een schrijven van Haarlem's bis schop, Mgr. J. P. Huibers, dat de voor zitter voorlas, mocht duidelijk de sym pathie van de bisschop met dit streven blijken en dit was tevens een gelegen heid voor de aanwezige jongeren om bij monde van hun voorzitter te verklaren, dat zij alles zouden proberen om de richtlijnen van de vastenbrief te volgen. De historie en de betekenis van het Heilig Jaar besprak Anton van Duin kerken in een diepgaande rede en daar bij greep hij allereerst terug naar het jaar 1300, toen Paus Bonifatius VIII of ficieel de viering van het Heilig Jaar vastlegde. Toen immers rond Kerstmis 1299 talrijke pelgrims Rome bezochten, bleek niemand in Rome zelf bekend te zijn met een Heilig Jaar. De archieven vertelden niets van een viering in 1200 en pas toen een 107-jarige Fransman de Paös vertelde, dat hij als 7-jarige jongen met zijn vader de pelgrimstocht naar Rome had gemaakt, kwam vast te staan na nog eens andere archieven, en met meer succes, te hebben nagegaan dat de viering een eeuw te voren inderdaad was geschied. De pauselijke bul „Om zekerheid te verschaffen en onzekerheid te voorkomen" gaf toen aan het Heilig Jaar een vaste vorm. Het was daarna Petrarca, die in 1350 de achtergrond van het Heilig Jaar on derzocht aan de hand van het boek van Mozes „Numeri". waarin verhaald wordt, dat ieder vijftigste jaar in de twaalf stammen van Israël een jaar van ver zoening en (stoffelijke) kwijtschelding was. Zo is ook de betekenis van ons Heilig Jaar, waarin de slijtage, die de jaren aandoen aan het beginsel, wordt teniet gedaan krachtens wet. Alleen in die zin ook kan de intentie van het Heilig Jaar worden gezien: de algemene terugkeer naar God. Dit natuurlijk vooral bij onszelf en binnen het leven in de Kerk. Anton van Duinkerken bracht daarbij vooral naar voren, dat de beleving van dit bijzondere jaar er op gericht moest zijn om wantrouwen en iedere oorzaak van wantrouwen weg te nemen. Wan trouwen is overigens ook niet de voe dingsbodem tot vruchtbaarheid in onze verhouding tot welwillende of onwel willende andersdenkenden. Die ver houding zo zeide hij kunnen wij nooit regelen, als wij niet grondig en eerlijk onze uitdrukkingsmiddelen zul len herzien. Spr. bepleitte tenslotte bij de jongeren een goed verstaan van deze wereld, na melijk een diep-meelevend en in-begrij- pend weten, dat deze wereld het rhyth- me van Gods scheppende adein in zich dragen blijft. Pater Jelsma sprekend over de betekenis van het Heilig Jaar voor onze dagen noemde de „grote terugkeer van de wereld naar God" een groot woord, dat een zekere angst en vrees geeft, dat het bij dat grote woord zaï blijven en dat er weinig tot werkelijk heid zal worden gebracht. Dit laatste zal echter niet geschieden, wanneer wij die terugkeer maken in gemeenschap en niet alleen. Want in eenzaamheid worden wij terugeworpen op onszelf en lopen wij het gevaar bij de pakken te gaan neerzitten. Die gemeenschap kennen wij zo ging hij verder in de Kerk. Daar achter breekt zich een werkelijkheid open, die ons „groots en meeslepend" ladt lsv6ii. Wij noemen ons katholiek, algemeen Een mooi woord, maar de werkelijkheid is veel mooier, als die er aan beant woordt. Moeten wij dus algemeen zijn, dan wil dat zeggen, dat wij ook belang stelling hebben voor anderen. Pater Jelsma wees er voorts op, hoe bij alle mogelijke acties zo vaak de opmerking gemaakt wordt: Waarom maken wij ons druk? De grote beslis singen gaan toch buiten ons om. Maar dat is onwaarachtig en onjuist, want het is heel niet belangrijk, wat 'n Washington of Moskou beslist wordt, maar wel, of wij de weg kunnen vin den en willen betreden. Hij vroeg zich overigens af, of het wel waar was, dat alles buiten ons om gaat. Misschien hebben wij geen invloed, maar wie bewijst, dat wij die niet krijgen? Wij hebben het nooit geprobeerd. In verband daarmede merkte spreker op, dat velen wel critiek hebben, maar altijd naast de gemeenschap blijven staan. Zij hebben -chter geen recht tot critiek, als zij zelf niet iets noen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat onder Advertentie AM STERDAM SC HÉ RIJTUIG MIJ. ONDERTROUWD: W. T. Klaare en W. T. M. Gerritsen; H. van Someren en F. M. Sprokkreeff. GEBOREN: J. A. Ooteman-van Leeu wen. z J J van Tongeren-Stuurop, z. G. J. de Ridder-de Geus, z. A. M. van der Laan-van Galen, d. E. Meesters-Keudler, d. J. C. E. Rijbroek- Smit. d C. A. Bloot-Walraven, d. OVERLEDEN: E. J. de Graaf-Chou- four, 66 j J. P. M. van den Aardweg, 45 j. de jongeren een reveille merkbaar is, maar onze tijd vraagt, dat wij hard doorwerken. 't Allerbelangrijkste is zeide pater Jelsma tot slot dat je aanwezig bent overal waar iets te doen is in de Kerk, waar nieuw leven komt en waar er iets groeit. Dan zal de grote terugkeer, die eeti practische onmogelijkheid is, als we het alleen willen doen, goede vruchten afwerpen. Deken J. J. A. Kuilman sprak een algenj^n dankwoord en daarin gaf hij nog Wns met nadruk uitdrukking van zijn dankbaarheid over de grote op komst, die hem ontroerd had. Keer op keer steeg het aantal belangstellenden en de deken noemde het een gelukkig verschijnsel, dat de jongeren hun tija wilden vrij maken om zich ook te ver diepen op de meer ernstige problemen van onze dagen. Alle goede ontspan ning en pleizier, aldus de deken, zij jul lie van harte gegund, maar zorg, dat jullig bovenal de geestelijke belangen blijft behartigen. In velerlei opzichten was het een ge lukkige keuze, hej Haags Matrozenkoor o.l.v. Theo v. Elferen het muzikale ge^ deelte van deze avond te laten verzorgen. Eén der voornaamste eigenschappen was de ten dele met zorg gekozen program ma-indeling, speciaal wat betreft het optreden vóór de pauze. Hierin werd een greep gedaan uit de voornaamste scho len der klassieke polyphonie met name uit de Napelse, Vene.tiaanse en Romeinse school. Het betrof hier werken van Ha- suma. Durante, Croce' en Gallus (ook wel Handl genoemd). Of er ondanks deze goede keuze in het algemeen, voor dit koor van uitsluitend jongensstem men de juiste uitvoeringspraktijk mee wordt gediend, meen ik sterk te moeten betwijfelen om twee redenen. De eerste is dat men natuurlijk bewerkingen van het origineel moet gebruiken daar men de gemengde schrijfwijze voor de bezet ting van dit koor niet kan bezigen; de tweede is meer de persoonlijke wijze in uitvoering die Theo van Elferen hierin is toegedaan. Allereerst dient echter onbetwist vast gesteld te worden, dat dit jongenskoor een hoge graad van koor-cultuur bezit. De stemmen zitten prachtig en alles is van een weldadige zuiverheid. Theo van Elferen weet met de meeat sobere geba ren klankversmeltingen te bewerkstelli gen bij deze kinderstemmen, die niet Advert entte HAARLEM Electrisehe Installaties Luidsprekende Telefoon installaties De Bischop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft kapelaan H. G. J. de Wijs van de kathedraal-parochie be noemd tot pastoor van ie parochie van het H. Hart van Jezus te Zwijndrecht. De parochie aan de Leidsevaart, waar kapelaan De Wijs sedert 1941 zijn pries terlijk werk verrichtte, verliest hier mede een actief priester, die vooral de zieken een warm hart toedroeg. Hij was ook de grote motor van het Kath. Thuis front en had o. m. de zorg voor de Jongemannencongregatie. De Sportver eniging „Geel-Wit" heeft eveneens veel te danken aan de nieuwe pastoor van Zwijndrecht, die zich geen moeite spaarde om de belangen van deze ver eniging te behartigen. Op de Spaarndammerdijk tussen Half weg en Haarlem is Zaterdagmiddag eeri monument onthuld ter nagedachtenis aan tien verzetsstrijders, die daar 17 Fe bruari 1945 na een aanslag op de spoor weg zijn gefusilleerd. Acht van de tien kwamen uit Den Helder en maakten deel uit van de stoottroep Anna Pau- lowna. Van de twee overigen behoorde er één tot de Trouwgroep en de laatste had deelgenomen aan ondergronds werk nabij Rotterdam. De heer De Booy uit Den Helder, va der van één der slachtoffers, onthulde het op een marmeren voetstuk staande in brons uitgevoerde monument, dat een verzetsstrijder voorstelt, die met hoog geheven arm tot het vcTzct oproept. Het is ontworpen en vervaardigd door de heer Havermans. Na de onthulling voerden nog het woord ds. Molenaar uit Scheveningen, voorzitter van het Monumenten-comité, de heer Polderman, ex-commandant van de Stoottroep Anna Paulowna, de bur gemeester van Halfweg, de heer L. H. Simons, en de scheidende burgemeester van Den Helder, de heer Ritmeester, die de dank van zijn gemeente vertolkte. Op de April-vergadering, welke dezer da gen werd gehouden, sprak de Alg. Penning meester, de heer De Graaf, over de struc tuur der vereniging en de prettige samen werking met de zuster-organisaties, alsme de over de P.B.O. De jaarlijkse retraite wordt dit jaar gehouden te Bergen (N.-H.) en wel van 15 t/m 18 Juni a.s. Spoedi ge opgave tot deelneming is zeer gewenst. Dinsdag 18 April hoopt de heer H. P. Kropman, wonende Vergierdeweg 57, Haarlem, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad van N.V. Stork Hijsch, destijds te Hengelo, thans sedert Augustus 1932 gecombineerd met Werf Conrad N.V. te Haarlem. Het zal de jubilaris, die zich in de loop der jaren tot een bekwaam tim merman heeft ontwikkeld, die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Deze nptie van de jongeren in het dekenaat Haarlem is volkomen en volmaakt geslaagd", verklaarde deken J. J. A. Kuilman gisteravond aan het slot van de grote bijeenkomst in het Concertgebouw. Deze woorden kwamen recht uit het hart, en het moet de initiatiefnemers goed hebben gedaan hun actie aldus te horen afsluiten. Daar werd een algemeen dankwoord gesproken, namen werden niet genoemd en zon der ruchtbaarheid zal het actie-comi té wellicht uiteengaan. Maar in Haarlem is de zekerheid gekregen, dat samenwerking tussen de verschillende organisaties vruch ten kan afwerpen, die schoon en rijker in getal zijn dan men verwacht had te ontvangen. En deze winst mag .niet worden onderschat. Misschien geeft de toekomst op deze winst nog een verrassende rente. onderdoen voor de beroemde buitenland se „Sangerknaben". Waar wij het echter niet mee eens zijn, is het 'dikwijls on gemotiveerde zoeken naar effecten als heftige accenten, zwellers op tonen en de dikwijls abrupte afbrekingen van woorden, zelfs van lettergrepen. Verder menen wij te moeten betreuren dat Theo van Elferen toch nog de platgetreden paden betreedt als van een toe giftje te geven als „Schlafe mein Prinzchen, schlaf ein". Een koor dat tot zulke prestaties in staat is, heeft dit goedkope succes niet nodig. Prachtig was het Engelen-terzet uit de Elias van Mendelssohn, van een verkwikkende zui verheid. Verder memoreer ik de slotzin van het Vere languores van Lotti, die een wonder van egaliteit der stemmen te voorschijn riep. Over het geheel vielen vooral de p.p. zeer te roemen en het mezzo-voce van deze kinderstemmen is de in de hoogste graad ontwikkeld. Slechts bij het forto zingen willen de alten hier en daar even de ban verbre ken door een minieme overheersing naar de ruwe kant. Overigens kwam dit spo radisch voor op de gehele avond. In de meer romantische liederen, als het toe giftje voor de pauze, laat vanzelfspre kend de muzikale vrijheid in opvatting meer toe. Dit was dan ook een der best geslaagde weergaven van de gehele avond. Ook de alphabet-canon was uiterst correct. Het publiek genoot met volle teugen en was uitbundig met applaus,,een suc ces dat dit overigens prachtig zingende apparaat ten volle toekomt. Advertentie door een mooi nieuw behang! Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N., Tel. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en omstr. BIOSCOPEN: Rembrandt: Mr. Belvedère loopt college (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Bittere rijst (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Manon (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Verloren jeugd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Këizerwals (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. lederen morgen 10.30 u. geva rieerd vacantieprogramma (a. 1.); Spaarne. ,,Spionnage in donker Afrika" en „Mexico- City" (14 j.)t 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 17 April Stadsschouwburg: Comedia: „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Concertgebouw: Kinderkoor Inter Nos, o. 1. v. Jan Booda, m. m. v. mevr. Van Hekkert—Van Eysden, sopraan; Emmy van Eden, piano; fcwitserse Alphoornblazers, jo- delclub en vérandelzwaaien, 8 u. Dinsdag 18 April Stadsschouwburg: Comedia: „De dood van een handelsreiziger, 8 uur. Concertgebouw: Beethoven-concert H.O.V. m. m. v. Clara Haskil, piano. Het Zandvoortse zomercos uum heeft nog niet zijn definitieve vorm gekregen. Zoals de voorzitter van de jury op de avond van de prijsuitreiking al mede deelde was naar haar oordeel geen en kele inzending zodanig, dat aan alle ei sen, welke het bestuur van „Touring Zandvoort" had gesteld, werd voldaan. De inzending welke de gestelde eisen het dichtst benaderde werd met de eer ste prijs beloond. In overleg met enkele deskundigen en de ontwerper van het bekroonde costpum zal nu worden na gegaan welke wijzigingen daarin zullen moeten worden aangebracht om tot een in alle opzichten voldoend resultaat te komen. Van het resultaat van dit over leg zal het dus afhangen of men nu reeds tot de vaststelling van een offi cieel Zandvoorts zomercostuum zal ge raken. Deze door „Touring Zandvoort" uitgeschreven wedstrijd is in Zandvoort nog het gesprek van de dag. Er gaan stemmen op, om dezè wedstrijd het vol gend jaar te herhalen; men kan dan zijn nut doen met de nu opgedane ervaring en na een ruime tijd van voorbereiding zal het resultaat wellicht beter zijn. Advertentie HOUTPLEIN 6 TELEF. 18992 Advertentie Mijnhard: Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Algem vereniging voor bloembollencult Hedenmiddag is in het Concertgebouw te Haarlem de tweehonderd negende vergadering gehouden van dc Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, herdacht in zijn ope ningsrede de heren A. Alkemade uit Noordwijk en F. Eygenstein, die in de afgelopen maanden zijn overleden. Spr. zei de vergadering te mogen ope nen met een zeker optimisme. De voor uitzichten voor de export der artikelen mogen ongetwijfeld gunstig worden ge noemd en ook voor de kwekers, die zich in de laatste jaren nauwelijks een zeer sober bestaan uit hun .bedrijf konden verwerven, lijkt de naaste toekomst zich iets gunstiger te zullen ontwikkelen. Dit is ook hoogst noodzakelijk, wil een ge zond bloembollenbedrijf in stand worden gehouden, hetgeen slechts mogelijk is als kweker en exporteur een behoorlijke beloning verwerven voor hun arbeid en vakkennis. Met grote belangstelling ziet het bloembollenvak thans uit naar de be slissing van de minister van Landbouw ten aanzien van het al dan niet voort bestaan der bedrijfsmaatregelen. Er moge hier gewezen worden op het feit, dat niet alleen de evenwichtiger ontwik keling van productie en afzet de terug keer naar normaler toestanden mogelijk maakt, doch ook de economische unie met België en Luxemburg zal ons waar schijnlijk voor d£ noodzakelijkheid daar van plaatsen. Het is zeer wel mogelijk, dat de Benelux ingrijpende veranderin gen noodzakelijk zal maken, o. a. op het gebied van teeltrecht, heffingen voor algemene vakdoeleinden, keuringen voor export, kortom voor het gehele gebied van de ons thans bekende en vertrouwd geworden regelingen in het bloembollen- bedrijf. Wij zullen op een en ander mét grote nauwgezetheid moeten toezien, zei spreker, want zonder enige over drijving mag worden gezegd, dat in de Anton van Duinkerken tijdens zijn rede. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 „Op de Alpen is het schoon, Drinkt men zoete melk met room, Koetjes grazen in de wei, Lustig klinkt er de schalmei". Zo luidde ongeveer de tekst van het jubellied, dat wij gistermiddag op het station van Haarlem probeerden te zin gen. De Zwitsers zongen in hun eigen taal en wij moeten het eerlijk beken nen wij konden er geen woord van verstaan. Toch hadden wij behoefte mee te jodelen. In gedachten zagen wij ons al staan onder in de vallei aan de voet van een met sneeuw bedekte berg, in een kort broekje, een kleurig jakje en, tot bekroning van al deze romanti sche speelsheid, het groene hoedje met de grote veer. In deze stemming zongen we dit kinderlijke rijmelaartje, veronder stellend, dat het een juiste vertaling was van het Alpengezang der Berner Oberlanders. Vanzelfsprekend was het niet zo simpel. Dat bleek ons achteraf; want de Zwitser, die in zijn jubelende jodel zelfs de „hoge-C-driemaal-ge- streept" kon halen, vertelde ons, dat zij het „Chüyerbuelieder" gezongen hadden. Wie zou menen, dat achter zulk een naam niet veel verhevener poëzie schuil ging, dan men in bovenstaand versje kan ontdekken? De.ze Zwitsers waren zojuist met de trein op Haarlems station aangekomen. Dank zij het sympathieke initiatief van Jan Booda, dirigent van het jongens koor „Inter Nos", kunnen deze mensen hedenavond optreden in het Concertge bouw Aan deze uitvoering wecken mede de „Jodlerclub Steffisburg", de. landler- kapel „Echo vom Thunersee", drie Al penhoornblazers, een vendelzwaaier en een aantal Zwitserse dames, die in de klederdracht van hun land verschillende dansen zullen uitvoeren. Dit musiceren de gezelschap is afkomstig uit Thun, een plaats in de omgeving van Bern, met ongeveer evenveel inwoners als Heem stede of Beverwijk. Gedurende deze week genieten zij gastvrijheid in Haar lem en bovendien treden zij nog op in Rotterdam (Dinsdag), Amersfoort (Woensdag) en Oss (Donderdag), waar na zij Zaterdagavond weer naar hun vaderland terugkeren. Zij treden onder meer op in Milaan en Parijs en misschien gaan zij volgend jaar naar Amerika. Deze vier en .zestig Zwitsers vormen een joviaal en hartelijk gezelschap, dat nog niet schadelijk is beïnvloed door een internationale vermaardheid. Zij jodelen, zingen en dansen niet als ge- incarneerde deviezen, maar als de le vensblije bezitters van de rijkdom der Zwitserse Alpen. Zij waren Zaterdagmiddag om' drie uur uit Bern vertrokken en hadden aan één stuk door gereisd naar de plaats van bestemming. Het enthousiasme was door deze reis van ruim twintig uur niet zichtbaar verminderd. Zwitsers zingen altijd en overal. De bagage was nauwelijks uitgeladen^ of een „Komt vrienden in den ronde -gezel schap stond reeds uit- volle borst te jo delen. De acoustiek van de stationskap leende zich uitstekend voor dit vierstem mig mannenkoor. De twee eerste tenoren zongen de hoogste jodel; een formida bele hoogte, die wij met onze stramme Hollandse stembanden slechts met over slaande kopstem kunnen benaderen. De echo van dé laatste jodel galmde nog door het stationsgebouw, toen de drie alpenhoornblazers deze melodieuze taak een octaaf lager overnamen. Met een klein beetje zomervacantie-fantasie kon men zich van het perron verplaatsen naar de groene, malse alpenweiden van het Berner Oberland, waar de rotswan den het zware geluid van deze hoorns weerkaateen. Waarschijnlijk is het geluid van de vier meter lange hoorn een na bootsing van het loeien van een koe. Vroeg in de morgen, wanneer de rode zon haar licht strooit over de bonte bloemen van de alpenweide, wanneer haar verste stralen de witte bergtoppen doen glinsteren, op dat uur blazen de „Sennen" (koeherders) op deze hoorns de réveille voor de bewoners van het dal. Tezamen met het zachte welluidende klepelen van de koe-klokjesen het gebulder van de gletschers' vormt dit hoorngeschal de harmonieuze muziek van de Zwitserse bergen. Als de vendelzwaaier de Zwitserse vlag hoog boven zich uit slingert, stro men vele belangstellende reizigers toe, die graag een treintje voorbij laten rijden, om te genieten van dit folklo ristisch tafereeltje. Iedereen is enthou siast over deze spontane kennismaking, ook de stationschef, die even buiten zijn dienstregeling gaat. Hij kruipt achter zijn commando-microfoon en in plaats van: „Hallohallo.... de trein uit de richtingheeft een half De zware tonen van de meterslange alpenhoorn weergalmden gistermiddag door het Haarlemse station. Een Zwit serse koeherder blaast hier op dit reus achtig natuur-instrument en de hoge bergwanden weerkaatsen het diepe ge schal, dat tezamen met het vrolijk kle pelen van de koe-klokjes harmonieert tot het jubelend hooglied van Berner Oberland. uur vertraging'' klinkt nu: „Harte lijk dank, namens Uw Nederlandse vrienden!" Op het Stationsplein brengen de hoornblazers een tweede serenade en overal ook in de bussen vinden zij een aandachtig gehoor. Het is een genoeglijke drukte in res taurant Dieben, waar de verschillende leden van „Inter Nos" hun „pleegkinde ren" komen afhalen. „Wie müssen, so wie so, die Kaber- polka spielen!"' roept een Zwitser van achter een glas bier en ogenblikkelijk zet de Landerkapelle een pittige polka in. Aan een tafeltje bij het raam maken wij een praatje met de dirigent Fr. Rie- der, een joviale en innemende Zwitser, die vol lof is over de Hollandse gastvrij heid en hoe kon het anders over de bollenvelden. „De zindelijkheid, dat is Uw visitekaartje", zegt hij lachend, wanneer hij spreekt over zijn reis door het Hollandse landschap. Na twee glaasjes bier krijgt ons ge sprek een wereld-federalistische strek king. „Onze beide volkeren moeten zich nog meer met elkander verbroederen", zegt Herr Rieder. „Dat is niet allereerst e.en taak van de regering, maar van het volk zelf. Wij moeten veel mensen uit wisselen, veel contactpunten leggen en wat is dan beter dan de muziek?" roept de Zwitserse dirigent enthousiast We klinken nog eenmaal op de ver broedering en schudden dan de hand. Auf wiedersehn in Bernec-Oberland! overigens zeer toe te juichen economi sche unie voor ons tal van problemen opgesloten liggen, die wij, liefst in vriendschappelijk overleg met onze Zui derburen, tot oplossing zullen moeten brengen. De voorzitter zei minder optimistisch te zijn over de toestand der financiën van de vereniging. De doorgevoerde con tributieverhoging heeft haar effect niet bereikt. Over het vraagstuk der grote interna tionale bloemententoonstelling 1953 kon spr. nog weinig zeggen, omdat het sta dium der onderhandelingen met de Stichting Keukenhof nog niet is afge sloten. Al het mogelijke wordt gedaan om een oplossing te bereiken. Zaterdagavond vond onder vrij grote belangstelling in het R. K. Verenigings gebouw de opvoering plaats van het to.neelspel „Achter wallen en poorten", een spel rondom het beleg van Haarlem door de Spanjaarden, geschreven door J. v. Dam. De auteur had als gevolg van de door hem georganiseerde toneel wedstrijd, waaraan de vier Heemsteedse toneelverenigingen voor de eerste maal om de Nieuwsblad-wisselbeker zouden strijden, uit de leden van deze vereni gingen een keur gedaan en zo werd onder 2ijn regie een opvoering van dit spel gegeven. Daar het spel reeds te Haarlem is gebracht, mogen we ons ont slagen achten van een uitvoerige be schrijving en volstaan we met op te merken dat de vertolking van de rollen over het algemeen in vrij goede handen was. Na afloop van de voorstelling nam de burgemeester van Heemstede, mr. A. C. A. Ridder van Rappard. het woord en trok daarbij een vergelijking tussen de bevolking van zijn vroegere gemeente en die van Heemstede, waarin hij een groot verschil constateerde. Hij stelde het zeer op prijs, door de jury van deze wedstrijd, bestaande uit mevr. Joh. Op dam en de heren Willem v. d. Veer en W. J. Wiers, in de gelegenheid te zijn de voor dit toneelevenement beschikbaar gestelde prijzen te mogen uitreiken en deelde daarna onder applaus mede, dat de jury de toneelvereniging „Heem stede-West" als winnares van de wissel beker had aangewezen. Vervolgens werd mej. Bep Jansen, lid van bovengenoemde vereniging, aangewezen als de beste to neelspeelster van de deelnemende dames en de heer G. Kromhout, voorzitter van de R. K. Toneelgroep „Berkenrode" als de beste toneelspeler van de deelnemen de heren. Beiden mochten voor hun prestatie een medaille in ontvangst nemen, terwijl aan de heer H. Akker mans, voorzitter-regisseur van „Heem stede-West", de wisselbeker werd over handigd. Namen en adressen van militairen, af komstig uit Haarlem en omgeving, die 24 April 1950 met de „General C. H. Muir" in Rotterdam worden verwacht. Haarlem: H. M. Bakkenhoven, Lin- schotenstraat 71; J. G. Huybens. Leidse- straat 11; C. J. Spitsbaard, Sophiastraat 2 rd.; H. J. Th. de Vries, Saturnusstr. 4; R. Th. Vrolijk, Heussensstraat 16; E. Doncker, Lakenkoopersstraat 7; H. A. van Berloo. Vondelweg 24 rd.; G. J. v. d. Mey, Westergracht 103 zw.; H. J. Koud- staal. Marsstraat 62; J. Schabbing, Prean- gerstraat 38; D. de Vos, Lorentzkade 164; J. Botter, Brouwersstraat 135; C. J. Bin- dels, Tesselschadestraat 75; H. Sikkema, Laurierstraat 6; J. Siegerist. Chr. Huy- gensplein 6; L. A. G. te Welscher, Wa genweg 116. Assendelft: J. Teel, Provincialeweg 58. Beverwijk: G. van Egmond, Arends- weg 193; IJ. W. de Wilt, Noorderwijk- weg 33; G. Winkel, Kuikenweg 6A. Haarlemmermeer: A. van Stenis, Vijf huizen, Spaarnwouderweg 1149; Th. Bus, Schipholdijk 222; R. van Pelt. Rijk, Aals- meerderweg 300. Heemstede: D. King, Landzichtlaan 76; A. S. V. Cleeff, Zomerlaan 23; L. Plan ting, Lentelaan 1. Hillegom: H. A. Th. Kok, Beeklaan 2. Lisse: J. Rijerkerk, Julianastraat 11. Sassenheim: A. van Breda, J. P. Gou- veneurlaan 26; J. F. P. Reijsen. Hoofd straat 326; J. A. Heemskerk. Teylinger- laan 72; A. B. v. d. Voort, Hoofdstraat 154; N. Bredijk, Leidsevaart 8; N. J. v. d. Berg, Teylingerlaan 64. Velsen: W. Koomen, IJmuiden, Oost- berkerstraat 7; J. R. P. Tijssen. Sant poort, Zinneveidlaan 19; F. A. v. d. Vlugt, Santpoort, Wüstelaan 3; J. A. G. P. Brou wers, IJmuiden, Zanderstraat 14. Zandvoort: J. Termes, Brederode- straat 65. Advertentie URG Hei toch al niet grote programma in de H. V. B. werd plotseling nog gestag neerd door de oefenwedstrijd, welke het H. V. B.-elftal speelde, waardoor en kele wedstrijden in de hogere afdelin gen geen doorgang vonden. Maar voor enkele R.K. elftallen noteerden we ver rassend goede resultaten. In 1 B stelde DEM 2 zich veilig door de belangrijke wedstrijd tegen de concur rent voor de onderste plaats, Spaarne- vogels, me.t 4—3 te winnen. Een uitslag welke op grote spanning wijst. Maar de punten zijn binnen en DEM is veilig! In de tweede klas-afdelingen brengt de nieuwe nederlaag van Geel-Wit da a.s. jubilaris nog in grote moeilijkheden. Thans weer werd van Bloemendaal 3 met 20 verloren en het wordt nog op passen voor de Pauselijken! Een beter geluid liet WE 2 van zich horen, want dit elftal zette de opmars naar de bo venste. plaats in 2 C voort door thans van Ripperda 2 te winnen. En Onze Ge zellen 2 is nu bijna kampioen van 2 B, omdat de Gezellen-reserves van HFC wonnen en de concurrent Zandvoort- meeuwen van Haarlem verloor. Nog maar één puntje, en OG is kampioen. In 3 B won HBC 4 weliswaar van Vo gelenzang met grote cijfers, maar EHS 2 won van HFC 6 en werft kampioen. Had EHS verloren, dan hadden de HBC'ers de vlag kunnen hijsen. Overigens vie len er nog geen beslissingen en we verwijzen dan ook naar de uitslagen. IA: DIO 2—Nw. Vennep 1—2 o.p.v. DIO. 1B: DEM 2—Spaarnevogels 4—3. 2 A: Bloemend. 3—Geel-Wit 2—0. Kin- heim 3Kennemers 4 22, VSV 4—HFC 4 22. 2B: Haarlem 6Z'meeuwen 5 3—2 VI. Vogels 2—Halfweg 2 4—4, RCH 6—Hillegom 2 1—1, Schoten 3—v. Nis pen 44, OG 2HFC 5 40. 2C: Scho ten 4Velsen 3 51, WE 2Ripperda 2 6—1. 2D: SVY—HBC 3 3—4. 3 A: ADO 3—VSV 5 2—1, DEM 3— Waterloo 2 2—5, Stormvogels 5—Velsen 4 18—2. 3 B: HBC 4—Vogelenzang 2 6—1. 3D: Haarlem 8—TYBB 4 1—2, IEV 3— RCH 8 9—2. 3 E: HBC 5—BSM 2 3—2, NAS 2—Haarlem 9 10—0. 3 F: OG 3— Spaarndam 11. 4 A: Hillegom 5—DSOV 2—3. 4C: Spaarnestad 3SHS 04. 4D: WD 3 Geel-Wit 3 19 4 F: Stormvogels 6— DEM 5 5—0, SVY 2—Velsen 5 4—1, IEV 4Kennemers 7 17. 4J: Geel-Wit 4 VI. Vogels 5 2—0 (gest.). Hoofd. Boys 3—HFC 10 2—1. JEUGDAFDELING A: EDO aHaarlem a 54, WE a TYBB a 6—2. B: HFC a—HBC a 3—8, Velsen aDSS a 81, Z'meeuwen a— VSV a 4—1. JUNIOREN A: IEV a—NAS a 0—3, Geel-Wit a— ADO b 14—0, DSS b—TYBB b 0—1. Ct HBC c—DIOS a 2—3. F: Geel-Wit b— DSS c 3—1, Velsen c—DEM d 4—3. I: HBC eConcordia b 02, v. Nispen b— HBC d 21, v. Nispen cVogelenzang b 1—8. K: OG c—TYBB e 4—2, DSS f— SHS a 0—6. ADSPIRANTEN G: Velsen b—Ge.el-Wit b 5—0, HBC b—TYBB b 4—1. J: Velsen e—ADO c 8—2. N: DfeS c—TYBB e 4—1 TYBB d— HBC e 3—5. S: Velsen h—Geel-Wit d 9—2. HFC speelde gisteren een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Am sterdamse AFC en verloor met 21. De Nijs had HFC uit een vrije schop voor rust de leiding bezorgd. Door een fout van doelman Heyting werd het in de tweede helft 11 en toen ir. de hierna volgende spannende strijd om de over winning HFC adem te kort kwam, scoorde Disselkoen voor AFC het win nende doelpunt. Ripperda won van THB met 51 en DCO zag kans NEA met een 42-neder- laag huiswaarts te zenden. DIO slaagde er niet in van Schagen te winnen, maar moest zich met een 33-gelijkspel te vreden stellen, hetgeen r.iet voldoende was om het gevaar afdoende te keren Schotep kreeg de kampioenskans vol ledig in eigen hand, omdat Hilversum thans voor de vierde maal in successie verloof. RKWA klopte Hilversum n.l. met 10. 'Het damesteam van Alliance heeft voor een aardig succes gezorgd. De ploeg won in de promotie-competitie van HHYC met 2—0 en promoveert thans naar de tweede klasse. Een succes, dat wel bijzonder gelegen komt, omdat Al liance juist dezer dagen een fancy-fair organiseerde, waarover wc in ons blad reeds het een en ander hebben verteld. Op de sluitingsavond op Zondag werd het succesvolle elftal een huldiging be reid. Dat de stemming daar op de bazar uitstekend was, behoeven wé niet nader te verklaren. Bravo Alliance!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2