Heeft Poolse Episcopaat overeenkomst met de regering gesloten? Minister D. G. W. Spitzen opent het zweefvliegcentrum „Teriet" 10 BESTUREN VAN DE K.J.M.V. IN DEN HAAG BIJEEN Tulpenrallye door Europa naar Noordwijk begonnen „IK KOM TERUG" ftomrs Reddingsvlot gevonden van de Privateer ft. I Drukkerij De Spaarnestad 6 a 7000 B0UMA- W0NINGEN r Wij luisteren naar AKKERTJES Bericht met grootste terughoudendheid in Vaticaanse kringen ontvangen? GEEN BLIKSEMINSLAG MAAR ONTPLOFFING Taak en plaats van de katholiek Honderdtwaalf buitenlanders in karavaan van Driehonderd ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN J MAANDAG 17 APRIL 1950 PAGINA 3 „Ongeloofwaardig" aldus Mgr. Meysztowicz De beweerde overeenkomst Explosie in Brits vliegtuig gevolg van sabotage? Zoeken naar vliegtuig Zondag gestaakt de beste! grootste Nog dit jaar m///////////iï^^^^ Span steeds de huid met Uw vingertoppen tegen de rich ting van de haargroei in en vlak boven of onder de plaats, waar U zich scheert. door J. VERMEER Scheepvaartberichten m moehuiverig 1 Het Poolse nieuwsagentschap PAP heeft gisteren bekend gemaakt, dat de «gezamenlijke commissie van de Poolse regering en het Episcopaat" Vrijdag te Warschau fien overeenkomst hebben gesloten, die de toekomstige betrek kingen tussen de staat en de katholieke geestelijkheid regelt. Het nieuws over het accoord, dat namens het Episcopaat ondertekend zou zijn door drie bisschoppen, die het Poolse nieuwsagentschap met name noemt, tijdens de afwezigheid van kardinaal Sapieha, de hoogste katholieke prelaat van Polen, is in Vaticaanse kringen met de grootste terughoudendheid ontvangen. Het Vaticaan bestudeert de kwestie en wacht een officiële bevestiging af, ten einde de inhoud van het gemelde accoord te analyseren, alvorens officieel commentaar te leveren. Mgr. Valerian Meysztowicz, raadsman Voor het kerkelijk recht aan de Poolse ambassade bü het Vaticaan, heeft vol gens U.P. verklaard: „Indien er een ac coord is, dan moet het een plaatselijk zijn. Misschien is het gesloten tussen een enkele Poolse bisschop en een vertegen woordiger van de regering, doch niet met het gehele Poolse Episcopaat^' Mgr. Meysztowicz wees er op, dat nu kardinaal Sapieha niet in Polen is, een overeenkomst tussen het Episcopaat en de Poolse regering onmogelijk bereikt kan zijn, Sapieha vertrok Donderdag uit Polen, een dag vóór de onderteke ning van de overeenkomst. „Die zogenaamde overeenkomst werd aangekondigd gedurende Sapieha's af wezigheid uit Polen. Hij weet er niets over en hij is toch de eerste persoon die over dit onderwerp ingelicht diende te zijn. Hij heeft niets officieel gehoord. Het is niet te geloven dat een overeen komst van deze-draagwijdte zonder zijn voorkennis in onderhandelingen bereikt kan zijn. Het kan slechts een dictaat zijn," aldus Meysztowicz. „Het is geen modus vivendi, die uit Warschau is aan gekondigd, doch een modus vegetandi", zo voegde monseigneur hier aan toe. In het' begin van de vorige week hebben, zoals gemeld, de Osservatore Romano en Quotidiano scherpe critiek geleverd op de Poqlse regeringsmaat regelen tegen de Kerk. Daarvóór heeft het .Vaticaan in commentaar op de omstandigheden in het overwegend katholieke Polen, zich steeds zoveel mogelijk ingebonden, teneinde een mogelijk compromis niet in de weg te staan. Verleden week was alle hoop op zulk een schikking kennelijk ver vlogen, waardoor men er in Vati caanse kringen nu moeilijk toe kan komen, aan de beweerde overeen komst geloof te schenken, aldus meldt U.P. Op grond van de overeenkomst, zou de Kerk het gezag van de Poolse staat in alle, behalve zuiver godsdienstige, aangelegen- beden erkennen. De Kerk accepteert ver volgens o.a. de opvatting van de Poolse regering, dat de vroegere Duitse gebieden aan gene zijde van de Oder en Neisse, voor altijd aan Polen behoren, en stemt er in toe, het Vaticaan te verzoeken daar de Poolse souvereiniteit te erkennen door de grenzen der diocesen te wijzigen en perma nente bisschoppen voor het betrokken ge bied te benoemen. De overeenkomst strekt zich uit over elke phase van de kerkelijke jurisdictie in Polen, met inbegrip van on derwijs, kloosters, katholieke verenigingen, katholieke publicaties en pelgrimstochten. In ruil voor de belofte van de Kerk om de Poolse staat te steunen en tegen de staat gerichte activiteit te bestrijden, be loofde de Poolse regering om bestaande katholieke instellingen te handhaven zoals scholen en kloosters en godsdienstonder wijs toe te staan in lekenscholen voor alle kinderen wier ouders daarom verzoeken. De staat zal er echter op toezien dat de katholieke scholen loyaal de bepalingen en het program naleven door de overheid ingesteld. Een aantal punten in de overeenkomst werden ter speciale behandeling naar de toekomst verwezen en de meeste andere concessies van de staat waren versierd met phrasen als „binnen het kader van de be staande bepalingen", „op gelijke voet met lekenorganisaties" en „in overeenstemming met de wet". Een van de opvallende punten van de overeenkomst was belichaamd in artikel vijf, dat zegt: Het principe dat de Paus het gezaghebbend en opperste gezag van de Kerk is, is van toepassing op kwesties van geloof, moraliteit en kerkelijke {ju risdictie. In andere kwesties echter, wordt het Episcopaat geleid door de Poolse staatsopvatting. Aan de overeenkomst was een proto col van vier punten bevestigd waarin de Kerk toegaf aan de door de staat uitgeoefende druk om haar „Caritas'' or ganisatie te transformeren in een „ka tholieke bond voor hulp aan de armen", en alle katholieke priesters toe te staan er voor te werken indien zij dat wensen Nog onlangs heeft de primaat van Polen, Aartsbisschop Wyszynski, in een her derlijk schrijven het recht van de staat betwist om zich le mengen in aangele genheden van caritas. Hij had de pries ters opdracht gegeven om niet mee te werken aan de door de staat bevolen reorganisatie van deze katholieke orga nisatie van liefdadigheid, aldus meldt U.P. In ruil voor deze grote concessie van de Kerk beloofde de staat rekening te houden met de behoeften van het Epis copaat, bij de tenuitvoerlegging van de onlangs van kracht geworden wet be treffende de confiscatie van kerkelijk onroerend bezit. Mogelijk betekent dit Onder zeer grote belangstelling heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, Zaterdagmiddag het zweefvliegcentrum van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, „Teriet", geopend. Voor de mannen van de K.N.V. v. L. was dit de dag van hun leven. Jarenlang hadden zij gezwoegd. In zwakke eenzitters had den zij de zweefvliegüpor. in Nederland geïntroduceerd en een naam gegeven. Hun eerste toestellen bouwden ze zelf. Open E.S.G.-ers, zoals de eerste Spin Van Fokker. Later kregen zij meer arm slag en konden zij moderne kisten ko pen. Zöglings, Condors en Koekoeks. En thans is de kroon gezet op hun on versaagde pioniersarbeid. Met ruime regeringssteun hebben zij hun eigen centrum gekregen op een van de schoon ste plekken van ons land, waar zij de Nederlandse jeugd kunnen binnenleiden in de sport der sporten, het zweefvlie gen. Een beroemd man heeft eens gezegd: ..Verkeers vliegen is een noodzaak. Sportvliegen is een sport. Maar zweef vliegen is een delicatesse!" Op Teriet laat men de jeugd nu eerst van de deli catesse proeven in de hoop dat hij via de sport de noodzaak van het verkeers- Vliegen zal gaan inzien en ertoe over gaat daadwerkelijk aan de opbloei van °ns verkeersvliegwezen te gaan mede- Werken. Op dit reëele doel moet het oog van de K.N.V. v. L. gericht blijven. Minister Spitzen heeft het nog eens gezegd. „Onze Bedachten mogen niet gaan zweven", zo Beide hij, „ons doel moet reëel en prac- tisch blijven". .Het programma van deze dag Het eigenlijk niet toe dat hij naar Teriet kwam. Dat hij niettegenstaande dat toch was gekomen, voerde hij aan als bewijs voor de waarde die hij aan deze gebeurtenis hechtte. Neen, hij had geen tijd om mee te vliegen. Niet dat hij bang was! Helemaal niet. Als bewijs daarvoor liet hij zich inschrijven voor een na dere datum, wanneer zijn departe ment minder druk was. Een minis ter als leerling op Teriet! Met het hijsen van de standaard van de K.N.V. v. L. een wit dundoek met een rode rand, blauw kruis en oranje vierkant met gouden kroon in het mid- 9en opende minister Spitzen het eer ste zweefvliegcentrum. v TTeT.waarhemend voorzitter van de 5-N.V. V. L„ de heef G. Kolff, had de minister tevoren verwelkomd. Tevens °Jl deze de chef van de luchtmacht- er,™ "generaal C. Giebel, die met de van de Luchtmacht Ne- nd' gen. maj. A. Baretta aanwezig innorfWe heten, alsmede dé burge sters van Arnhem, Ede en enkele omliggende gemeenten. Hij gaf vérvol gens een overzicht van de wordingsge schiedenis van dit zweefvliegcentrum. Al voor de oorlog bestonden er plannen om tot oprichting van een dergelijk centrum over te gaan. De oorlog bracht een kink. in de kabel, maar na de oor log kon, nadat vele moeilijkheden wa ren overwonnen, op Teriet het grootse plan verwezenlijkt worden. „Te lang", aldus de heer Kolff, „is in Nederland geloofd dat het vliegen een uiterst dure sport is. Op Teriet wordt het bewijs ge geven van het tegendeel, daar de leer lingen, tegen een vergoeding voor het verblijf, gratis de lessen kunnen vol gen". Tot slot van deze middag werd een reeks demonstraties gegeven met de verschillende typen zweefvliegtuigen. dat bisschoppen en priesters, die door de staat als loyaal worden beschouwd, minstens een deel van de kerkelijke on. roerende goederen mogen behouden. Verder stemde de staat er in toe om priesters en monniken vrij te stellen van actieve militaire dienst, en militaire dienst uit te stellen voor studenten aan de seminaries. Zij zouden echter wel aan reservedienst onderworpen blijven. Drie bisschoppen, Zygmunt Choro- manski, secretaris van het Episcopaat in l'olen, Tadeusz Zakrzewski, bisschop van Plock, en Michael Klepacs, bisschop van Lodz, ondertekenden volgens het Poolse nieuwsagentschap de 19 punten bevattende overeenkomst. Namens de Poolse regering werd ondertekend door Wladyslaw Wolski, de minister van open baar bestuur, die belast is met gods dienstaangelegenheden, Edward Ochab. plaatsvervangend minister van nationale defensie en Franziszek Mazur, parle mentslid. Een woordvoerder van de British European Airways verklaarde Zaterdag, dat de beschadiging van de „Viking"- machine, die Donderdag j.l. boven het Kanaal door de bliksem zou zijn getrof fen, zonder twijfel het gevolg is ge weest van sabotage. „Wij zijn er na een zorgvuldig onderzoek van overtuigd", zo luidde zyn verklaring, „dat de blik sem niet de oorzaak was. Er moet een ontploffing hebben plaats gehad in het toilet". De woordvoerder legde zijn verkla ring af, nadat een expert van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de twee grote gaten in de Viking-machine had onderzocht. De' Britse militaire inlichtingen dienst, Scotland Yard en luchtvaart deskundigen stellen een onderzoek in naar de ontploffing. Scotland Yard heeft de Franse veiligheidsdienst ver zocht haar in dit onderzoek bij te staan. Het toestel, waarvan de staart twee grote scheuren vertoont, wordt streng bewaakt in een loods op het vliegveld van Norfolk. De ECA-autoriteit Ralph Strauss, die zich aan boord van de „Viking" be vond, heeft verklaard, dat het belache lijk was hem in verbandte brengen met de explosie. Hij zeide een routinè- reis gemaakt te hebben en zich toeval-, lig in het vliegtuig te hebben bevonden. Een andere officiële persoonlijkheid aan boord van het vliegtuig is Robin, van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, die in Londen was geweest voor besprekingen. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft bekend gemaakt, dat het zoeken naar de Pri vateer van de Amerikaanse Marine, welke sinds Zaterdag 8 April vermist wordt, Zondagavond is gestaakt. De mededeling werd gedaan door It.-gene- raal John Cannon, bevelvoerder van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa. Volgens de mededeling hebben Amerikaanse leger- en marinevliegtui gen, die van het Deense vliegveld Kastrup uit opereerden, het gebied van de Oostzee grondig afgezocht met nega tief resultaat. Generaal Cannon brengt in de bekend making dank aan de Deense regering voor de betoonde „hulpvaardigheid en edelmoedigheid". Ook verklaart hij „de volledige medewerking van het Deense volk aan de opsporing van onze vermiste kameraden" zeer te waarderen De ge neraal dankte voorts de Zweden en Noren. Kort voordat het zoeken naar de verdwenen Privateer werd opgegeven heeft een Brits schip gisteren een ge kapseisd geel geschilderd reddings vlot gevonden in de Oostzee. Ameri kaanse luchtautoriteiten zijn ervan overtuigd dat dit vlot afkomstig is van de Privateer. Het was een rubbervlot dat vaak door vliegtuigen meegenomen wordt en dat met behulp van een pompje opgeblazen kan worden. Het pompje was leeg en ook de zakken in het vlot. waarin voed sel verborgen zit, waren open en leeg. De gezagvoerder kreeg onmiddellijk op dracht van de Amerikaanse luchtvaart autoriteiten het vlot zo min mogelijk aan te raken, zodat experts het in detail konden onderzoeken op mogelijke vin gerafdrukken Vandaag zou de Amerikaanse minister van Defensie een geheim rapport ont vangen van experts over de verdwijning van de Privateer. Naar aanleiding van dit rapport zal het antwoord aan de Sovjet-Unie worden opgesteld. In Ame rikaanse diplomatieke kringen meent men uit het staken van de opsporings werkzaamheden op te moeten maken dat het Amerikaanse antwoord tamelijk mild zal zijn. De 2oon van fëric £- 55. Achter Eric stormt een aantal krijgers, aangetrokken door 't lawaai, de binnen- hof op. Maar de Noorman heeft het paard nu geheel in z'n macht gekregen. De man bij de poort doet alles wat hij kan om het ijzeren valhek zo snel mogelijk te laten zakken, doch reeds snelt het briesende dier hem voorbij. Eric's ogen zijn vast op het neersuizende hek gericht. En pas als hij onder de punten doorglipt en de Jxoeven van zijn paard op de slotbrug hoort daveren, zucht hij opgelucht. Hij draait zich om in het zadel en maakt een spottend afscheidsgebaar naar de poortwachters. Het volgend ogenblik zijn ros en ruiter in de duisternis verdwenen en alleen het wegstervende gestamp van galopperende hoeven is nog hoorbaar. De krijgers op de binnenhof aarzelen geen ogenblik. Opgewonden schreeuwt hun aanvoerder zijn bevelen. Paarden worden aangebracht en snel slingeren zij zich op de ruggen der dieren. Even is in het onzekere maanlicht een onrustig gewoel van heen en weer bewegende ruiters zichtbaar. Gehinnik en geroep stijgt op tussen de muren. Dan trekt de aanvoerder zijn zwaard en schreeuwt: Achter hem aan mannen! Denk aan de helm vol goud, welke heer Lauri op het hoofd van deze ellendeling heeft gesteld!" Onder donderend gedreun stuiven een paar dozijn ruiters de brug over, het duister in, waar de hoefslag van de achtervolgde ruiter nu nog Slechts heel flauw hoor baar is Vanuit een venster van de bovenverdieping heeft Lauri zijn mannen gadegeslagen. Advertentie De besturen van de Katholieke Jonge Middenstands Vereniging zijn gisteren in Den Haag bijeen geweest om hun jaarvergadering te houden. Zij begon nen de dag met een H. Mis die werd opgedragen door aalmoezenier H. Brans Terwijl in de middag de aanwezige dames onder deskundige leiding Den Haag bekeken, hebben de afgevaardig den van de Jopge Middenstand uit het Diocees Haarlem hun agenda afge werkt. Na het doorworstelen van de dorre materie van jaar-, finantiële- en andere verslagen gaf Mr. Jan Delfts hun te denken over .de plaats en de taak, die zij in het Nederland van het ogenblik te vervullen hebben. Mr. Jan Derks stelde allereerst t^st, dat Nederland wel minder een protes tante natie geworden is, maar daarom niet méér een Katholieke natie. De ge loofsafval, vooral in de grote steden, is zeer groot. Zóveel katholieken verlie zen hun geloof, dat men er nauwelijks in slaagt het totaal aantal op peil te houden. „Onze plaats, aldus spreker, is daarom altijd nog die van de minder heid." De katholieken vormen echter niet meer een eiland in het protestan tisme, maar in het heidendom. De mees te verliezen worden thans geleden aan het materialisme. Het is daarom in het algemeen de taak van de katholiek om in het gebrek van gemeenschappen te voorzien. Daarbij zal men voort durend moeten trachten de anders denkenden van de redelijkheid van onze opvattingen te overtuigen. Om In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. De Spaar nestad en der N.V. Verenigd Bezit van aandelen Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem werd het dividend over 1949 bepaald op onv. 7 pet op de preferente aandelen en eveneens onveranderd 714 pet. op de gewone aandelen. derwille van de samenwerking met andersdenkenden mag echter nooit het eigen verenigingsleven afgebro ken worden. Integendeel, men heeft te streven naar het herscheppen van een bloeiend verenigingsleven. Hit heeft zeer zeker zin onze inzich ten op natuurlijk terrein uit te dragen en dit nog los van de beginselen van ons geloof. Een gezellig samenzijn besloot deze bestuurderen-dag. Des avonds organi seerde het Haagse Jongerenberaad een "jongeren-appel in het Gebouw voor K. en W., waarbij het spel „Gevecht met de zoon" werd opgevoerd. lüigen berichu De minister van Wederopbouw en Volkshuisvcs! ng heeft aan de provin ciale besturen medegedeeld, dat in 1950 buiten het gewone bouwvolume, 6 a 7000 woningen met verminderde Rijksbydra ge (zogenaamd systeem-Bouma) kunnen worden gebouwd. Dit komt voor elke provincie neer op een aantal woningen van ongeveer 20 van het voor 1950 toegewezen contingent. Dit extra-contingent zal niet over alle gemeenten verdeeld kunnen worden. Ten eerste zou dit tot verdeling in veel te, kleine porties leiden en ten tweede zou daardoor de opzet van de genomen maat regel: een stimulans om plannen te be ramen voor woningbouw tegen lager prijzen dan de normaal geldende, niet worden bereikt. Er zal wel op worden toegezien, dat de goedkope woningen worden gebouwd op plaatsen waar dit economisch en sociaal verantwoord is. In dit verband genieten plannen, die be vorderlijk zijn voor de industrialisatie, de voorkeur. Advertentie Uit alle hoeken van Europa zijn gis termiddag de driehonderd automobielen gestart voor de tweede internationale Tulpenrallye van de R.A.C. West. De weersomstandigheden waren op vrijwel alle punten ideaal, een klein lichtpuntje in deze moeilijke Rallye, die de deelne mers in de 3000 kilometer lange tocht nog enkele n&Ien een kool probeert te stoven met z.g „Vijftien Bergen-" en „Duizend Bochten-etappes" bij Belfort en Luxemburg. Het is een Nederlandse aangelegenheid voor wat de organisatie betreft; het aantal buitenlanders dat aan deze Rallye deelneemt is het dubbele van verleden jaar, n.l. 112. Woensdag middag zal de karavaan bij Maastricht de Nederlandse grens passeren om de laatste kilometers met een gemiddelde snelheid van 50 k.m. door Limburg, Bra. ■bant, Gelderland, Friesland (over de Advertentie Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN 19 Intussen namen wij even een kijkje in de verschillende vertrekken. Veel te zien was er niet, dat moest zelfs dr. De. Jong toegeven. Ik wierp een onrustige blik naar buiten nu en dan. Er was nu vol daglicht, maar de lucht was zwaar bewolkt en mistig, de ramen wa ren klein en de talrijke hoge vruchtbo men rond het huis belemmerden het uitzicht, zodat het binnen nu niet over matig licht was. „Hoe moet dat vanavond?'' vroeg ik belangstellend. „We zitten hier zonder electrisch licht". „O ja? Nou, dan steken we een kaars op en we gaan vroeg naar bed. We zijn hier niet voor ons pleizier." „Goed, dat weet ik wel. Maar als er gevochten moet worden, heb ik graag een lichtje". „Soms wel, soms ook niet. Daar is je zaklantaarn goed voor. Ik heb een paar prima reflectortjes bij me, dus dat komt in orde. Nou, we zullen maar eens gaan kijken, wat de pot schaft. Hierboven is niets te halen, dat zie ik wel." We liepen de smalle ingebouwde trap af naar beneden en lieten ons de lunch goed smaken, maar toch niet zo goed als anders. Dit huis had een aparte, ver velende, ongezellige en onprettige at mosfeer, die de eetlust een ietsje depri meerde. Nadat alles netjes was opge ruimd, maakte ik een wandelingetje in de onmiddellijke omgeving met Elly en met een afgezette veiligheidsknop op de browning in mijn jaszak. Het wan delingetje duurde maar heel kort, ove rigens, en we kregen nog een stevige schrik te pakken door de plotselinge verschijning van een der rechercheurs, van achter een heesterbosje, zodat wij besloten om verder maar binnenshuis te blijven. Hoe meer het begon te donkeren, hoe onprettiger ik mij begon te voelen. We zaten met zijn vieren bij elkaar, in de zitkamersalon, die met dubbele gla zen deuren op de voordeur uitkwam en speelden voor afwisseling een partijtje bridge. Tot mijn verbazing scheen ik de enige te zijn, die van dit onaange name gevoel last had, want de anderen warén tamelijk vrolijk gestemd, lachten om eikaars fouten en amuseerden zich best. Ik niet. Hoewel ik het niet liet mer ken, kwam ik in een steeds slechter humeur, begon mij te vervelen, en ter wijl er tussen twee robbers thee werd geschonken, stond ik op, wandelde doelloos door de kamer en door de aan grenzende eetkamer en bleef daar voor het buffet staan, omdat er aan dat buf fet iets was, dat mijn aandacht trok. Het was een zeer ouderwets buffet van eikenhout, zonder fraaie decoratie echter. Een heel gewoon buffet, voor huis- tuin- of keukengebruik, zoals er duizenden bestaan hebben en waar schijnlijk nog bestaan. Er was één ding bijzonder. Achter op het bovenblad, dat, als zijnde niet in gebruik, leeg stond, waren vier inktvlekken gemorst. In het algemeen is een buffet welis waar niet een plaats, waar men met inkt werkt, maar toch: zo bijster serieus, zo ongelofelijk zeldzadm was het ver schijnsel niet te noemen. Desalniettemin hadden die inktvlekken voor mij iets buitengewoon vreemds en geheimzinnigs. Ze trokken mij aan met een eigenaar dige kracht. Ik vond ze bepaald merk waardig, betastte ze en bekeek ze lang durig. Ze zaten dik onder het stof. Toen de anderen mij weer bij het spel terug riepen, was ik zo verstrooid, dat er niets van terecht kwam. Het was ook al haast weer tijd om eens aan het avondmaal te denken, dat we bij het licht van twee ouderwetse vetkaarsen verteerden. Na afloop werd er nog wat over koet jes en kalfjes gepraat en de wachten onder de heren verdeeld, waarna wij ons uitstrekten in luie stoelen en op divans. Bouman had de eerste wacht. Maar voor dat ik definitief insliep, woelde nog lange tijd in mijn herinne ring die eigenaardige ontdekking van de vier inktvlekken. Waarom toch? Ik kon er geen touw aan vast knopen. De nacht bood een grote teleurstel ling overigens. Er gebeurde namelijk niets. Absoluut niets. Het droevig resul taat van lange uren tot het uiterste ge scherpte waakzaamheid: nihil. Zoiets is niet prettig. Het hele geval was niet plezierig te noemen, maar als er niets gebeurt, dat je stevig opgezette theorieën en onvermoeide activiteit be loont, vind je het toch ook niet amusant, zodat wij de volgende ochtend in een alles behalve aangename gemoedstoe stand verkeerden. De dag sleepte voorbij. De inspecteur werd naar het dorp gestuurd om enkele boodschappen te doen. Dr. De Jong kon het binnenshuis niet uithouden en wan delde de tuin rond. Elly en ik snuffel den in de. kleine boekenvoorraad, die we in een of andere kast opdoken. Buiten bleef het weer beneden peil, wind, mist, zwaarbewolkte lucht en nu en dan een hagelbuitje, dat meedogen loos neerkletterde op de krachtige schouders van de detective. Tijdens een van die buitjes, die hem totaal onver schillig lieten kwam hij binnenstappen. Het was ongeveer lunchtijd, maar Bou man was nog niet terug. „Die houdt het uit," meende ik. „Ja," beaamde mijn vriend. „Maar toch lijkt mij „Waar bent u zelf al die tijd geweest?" vroeg Elly hem. Hij glimlachte verontschuldigend. „Och, eigenlijk niets belangrijks. Ik ben maar eens wezen rondkijken op dat vliegveldje, achter in de tuin. Jullie hebben het toch wel gezien?" Ik knikte. „Ja, we liepen er gistermiddag even langs. Weet u wat mij opviel? Er staat helemaal geen houten loods of schuur of zoiets, waarin hij dat ding kan op bergen". „Dat is ook niet nodig. In Den Haag stond het ook immers open en bloot op een dak. Te oordelen naar wat ik ervan zag, is het vervaardigd uit een licht, niet-roestend metaal, aluminium of iets dergelijks. Op die wijze heeft hij geen dekking nodig. Nee, maar weet je wat mij opviel?" „Ik zou het niet durven zeggen. Het zal allicht wat anders zijn". „Dat geloof ik ook wel, maar het is best mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat ik mij niet vergis, hoor. In het gras van het veldje staan sporen van de wielen van zijn toestel Het schijnt, dat hij er wel loodrecht mee kan opstijgen en dalen, maar dat hij het liever op de klassieke manier doet. Misschien vergt dat minder van zijn motoren of van zijn stuurkunst. Herinner je maar destijds die sporen op dat weiland in Wassenaar. (Wordt vervolgd) Afsluitdijk) naar Noordwijk naar de bloeiende bollenvelden af te leggen. Precies 17.32 gaf starter Van Haaren het vertreksein van de eerste ploeg, die Den Haag als startplaats had gekozen, n.l. het duo Visser-Den Ouden uit Rot terdam met Austin. Het waren meest Nederlanders, doch ook tal van buiten landse equipes onder wie de winnaars van het vorige jaar, de Engelsen rps. Cooke en K. Wharton hadden de resi dentie als punt van vertrek gekozen. Als eerste dames-teams vertrokken om 17.47 mevr. Englebert-Veroorpte en mevr. Van der AaSnethlage met Dyna Panhard. De deelnemers aan de Tulpenrallye, die uit Brussel vertrekken, zijn in prach tig lenteweer gestart voor het gebouw van de Koninklijke Belgische Auto mobielclub. Van Brussel uit leidt de route over Luxemburg, Straatsburg, Bern, Grenoble, Monte Carlo, en terug via Aix-en-Province, Chalons-sur-Saone, Belfort, Luxemburg. Luik naar Noord wijk. Behalve zeven en veertig Nederlandse wagens, startten drie Belgische, vijf En gelse, een Franse en een Amerikaanse ploeg. De bekende Rallye-rijder H. de Rijk neemt aan deze tocht, deel met zijn vrouw en de heer A. de Jager in een twee-persoons Ford, die voor deze ge legenheid geheel gereviseerd is. Uit Belfort kwam Zondagavond het bericht, dat de sneeuwploegen van de Direction des Ponts et Chaussees de ge hele dag hadden'gewerkt en dat 40 van de 50 k.m. in de Vogezen sneeuwvrij waren gemaakt. De resterende tien kilo meter komen Maandag aan de peurt, zodat te verwachten is, dat de. deelne mers, die Dinsdag de route der vijftien bergen zullen afleggen, toch nog over een sneeuwvrij parcours kunnen rijden. Voor weinig toeschouwers zijn twee- en-twintig deelnemers te Glasgow ge start. Het was betrokken, somber weer en in het Zuiden werd zware regenval verwacht. Vóór het vertrek uit Kopenhagen werd de deelnemers een afscheidswijn aangeboden. Buiten woonden duizenden toeschouwers het vertrek bij en precies om 15 uur 2 gleed de eerste auto uit de poort van Tivoli, met mevr. W. A. Hermann, de> enige dame die in de Deense hoofdstad startte, aan het stuur van de Nash. Met een minuut tussen ruimte vertrokken de anderen, en om 15 uur 20 waren allen onderweg. Zondagavond ruim half negen zijn zes teams te Bern gestart. AAGTEKERK 15 n. Londen, AALSUM 16 te Marseille, ABBEDIJK 17 te Santos, AB- BEKERK p. 16 Kreta. ALBIREO p. 16 Vlis- singen n. Antw., ALCINOUS 15 n. Suez, ALCOR p. 16 Vlissingen n. Antw., ALHENA p. 15 Vliss. n. Antw., ALKAID 15 n. Recife, ALMDIJK 16 te Rott., ALWAKI 16 te N. York, AMSTELKERK 16 r.. Bordeaux, ARIADNE 15 te Rott., BALI 16 n. Liver pool, BANTAM p. 16 Pantellaria, BENG- KALIS 15 n Antwerpen, BLITAR 15 n. Pro- bolinggo, BREDA 15 n. Bueno Ventura. CE LEBES 16 te Antw., CERAM 14 te Aleppy, CHAMA 17 te Rott.. CISTULA 16 v. Port- Saïd. CLAVELLA 16 n. Wellington, EDAM 15 bij Landsend. EEMDIJK p. 16 Vlissingen n. Antw., ESSO AMSTERDAM 15 n. Aruba, GAASTERKERK p. 16 Ouessant, GENERAL C. MUÏR, 15 v. P. Said, HECUBA 15 n. Antwerpen, HEELSUM 15 te Antwerpen, HEEMSKERK p. 16 Gibraltar, HELICON 15 n. Guanta, HERSILIA 15 te Rott., HILVER SUM 16 te Hamburg, ITTERSUM 15 n. Nar vik, JAARSTROOM 16 n. Le Havre, JA GERSFONTEIN 16 te Kaapstad, JAPARA 16 te Menado, JOHAN v. OLDENBARNEVELT 17 te Djakarta. JOOST v. d. VONDEL 16 bij K. Race, JUPITER 16 te Rott., KELBER- GEN 17 te IJmuiden. KLIPFONTEIN 16 te Hamburg. LAUTES 16 te Swansea. LEER DAM p. 15 Vlissingen n. N. York. LEER- SUM 16 te Monamedes, LIEVE VROUWE- KERK 16 op de Thames, LINGE 14 n. Landana, LOMBOK 16 bij K. Guardefui, LU- NA 15 n. Tanger. LUTTERKERK 16 te P. Said. MAASKERK 16 n. Konahry. MAPIA 17 te Belawan, MEERKERK 15 te Hongkong, MELISKERK p 16 Rotti. MENTOR 16 te Tu nis MERWEDE 16 te Acca, MUIDERKERK 16 te Tanga. MURENA 16 te Singapore, NOORDAB 15 n. Rott., ONDINA 15 te Ban- darshapur. OSSENDRECHT 16 n. Rott., OVERIJSEL 16 te Antwerpen. PERNA 15 11 Miri, POELAU LAUT 15 n. Donggala. POLYPHEMUS 16 n. Aden, PRINS FRED. HENDRIK 16 te Rott., PRINS WILLEM III bij Derna. RAKI 16 n. Los Angeles. ROE- BIAH 16 n. P. Saïd. ROTTI 15 te Djakarta. SALLAND 15 n. Recife, SARPEDON 15 n. Cuidatrujilio, SCHIE 15 n. Rott.. SIBAJAK 15 n. Djakarta. SLAMAT 16 nog te Khor- ramshar, SOESTDIJK 15 n. N. Orleans, SOMMELSDIJK 16 te Baltimore, STAD ALKMAAR p. 15 K. Guardefui, STAD HAARLEM p. 15 Finisterre, STAD MAAS TRICHT 15 n. Nederland, STAD SCHIE DAM 15 n. Narvik. STRAAT MALAKKA 16 n Yokohama v. Hongkong, STREEFKERK 16 te Rott., STUYVESANT 17 te Madeira. SUMATRA 16 n. Semarang, SUNETTA p. 15 Pantellaria, TALISSE 16 te Baltimore, TARAKAN p. 16 Ouessant, TERNATO 16 n Boston, THESEUS 16 te Rott., TIBA 17 te Meochia, TITUS 15 te Karlovasi. TOSARI 16 te Kaapstad, VAN 'T HOFF 15 te Fal mouth, VENUS 17 te Galway, WAAL 15 v. Oranjestad, WATERLAND p. 15 Ouessant, Advertentie Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een'AKKERTJEV^: In korte tijd voelt U zich weer fitfLdu! helpen direct MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18.05 In de soete Suyckerbol, strip, 18.20 sport, 18.30 lichte muz., 19.00 nieuws, 19.15 En gelse les. 19.30 ouv. Diamants de la cou- ronne v. Auber, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 liederen van Hugo Wolf, 20.15 cone. v. Vivaldi, suite v. Rameau, St. Paul's suite v. Holst, 21.00 De Speel doos. raamverhaal, 21.50 harpenensemble 22.20 mannenkwartet, 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 klassieke muz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.25 George Formby, 18.30 strijdkr., 19.00 tenor, 19.30 wetenschap en oorlog, 20.00 nieuws, 20.15 Paul 'God- win sextet, 20.45 cabaret, 21.20 amusem., 21.45 Hoe lang wacht ik nog op een wo ning, dr. J. In 't Veld, 22.00 Branden- burgs conc. v. Bach, conc. voor ork. v. Bartók, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.35 amusem.muziek. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Promenadè-ork., 8.00 nieuws. 8.15 Engelse muz., 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken. 10.00 kleuter, 10.15 lich te muz., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 sonate in Es gr. t. v. Beethoven 11.50 H. Lidwina. 12.00 Angelus. 12.30 piano-assortiment, 12.33 lunchmuz., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 zang spel: Bastien et Bastienne v. Mozart, 14.10 conc. v. Vieuxtemps, 14.30 Psaume du fond de l'abime, de profundis v. Boulanger, 15.00 schoolradio. 15.30 symph. amusem.muz., 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 amusem. - muziek. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.55 vrouw, 9.00 gram. klass muz., 9.30 gram 10.15 Habanera-ork., 10,50 kleuter, 11.00 sopraan en piano, 11.30 zieken, 12.00 Bretonse liedjes, 12.30 land- en tuin bouw, 12.40 pianoduo, 33.00 nieuws, 13.15 fin. weekoverz., 13.25 Metropole-ork.. 14.00 naailes, 14.30 fragm uit opera's. 16.30 jeugd, 17.30 Zuidzeeklanken, 17.45 Nieuw-Guinea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3