Franse politie slaags met communistische betogers K.A.B. staat afwijzend tegenover personeelsverenigingen Standpunt geheel in overeenstemming met de mening van het Episcopaat Tot hoofd en hart Eén dode bij relletjes te Brest Positie van Belgische katholieken niet noodzakelijk verzwakt mwm H' DE HOLLAND FAIR ZAL SMAAK EN OORDEEL VAN AMERIKANEN TESTEN Elly Raat onder grote deelneming ter aarde besteld Elf gewonden te Parijs ux mm Niet waarschijnlijk dat koning Leopold nog verder strekkende concessies zal doen .Het weer. Vier wagons uit de rails gelopen Moord te Surabaja Federale troepen geland op Zuid-Celebes Medezeggenschap van gemeenteambtenaren Overweldiging van Oost- Indonesië dreigt Geen accoord in Polen Meer tentoonstellingen in de toekomst Duizend parochianen naderden ter H. Tafel Twee-jarig kindje vergiftigd? DINSDAG 18 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24745 IS S RODE TROEPEN OP HAINAN Eiland Lintin veroverd RUSSEN verlaten wederom SUBCOMMISSIE DER V.N. Op spoorwegemplacement te Uithoorn Romulo naar Indonesië? Nederlander doodgeschoten door rampokkers Kaliwarang zou 10.000 man onder zijn bevel hebben Zalm van 18 pond gevangen Aandrang tot het doen van stappen bij de U.N.C.l. Dementi van het Vaticaan Onderofficieren bij K.A.B. Na de ramp te Wervershoof Grootmoeder in arrest BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W, M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Gisteren zijn er in Frankrijk ongeregeldheden geweest te Brest en Parijs. Drie duizend communistische demonstranten hebben' gistermiddag te Brest een ge- Vecht van twee uur tegen de politie geleverd, toen zij trachtten het gemeente huis te bestormen uit protest tegen de arrestatie van een communistische vrou welijke afgevaardigde en twee verbondsleiders. Een van de demonstranten werd door een kogel gedood en vier werden er gewond. Ongeveer twintig politieagen ten werden gewond door slagen en stenen van de demonstranten. In totaal wer den twintig demonstranten gearresteerd. De politie heeft ook traangas gebruikt bij haar pogingen om de menigte uiteen te drijven. De demonstratie werd gister middag haastig in elkaar gezet en er Was geen verlof voor verleend. De vakbonden hebben voor heden een algemene staking uitgeschreven ten teken van rouw voor de gedode demon strant. Bij de genationaliseerde Kellerman- Vliegtuigenf abri eken te Parijs is het gis teren opnieuw tot een botsing gekomen tussen arbeiders en politie. De arbeiders, 300 in getal, probeerden door een politie- barricade heen te breken, doch werden teruggedreven door de politiemannen. De arbeiders waren in optocht en met vlaggen naar de fabriek opgetrokken, nadat de directie bekend had gemaakt, dat de werkplaatsen tot nader order ge sloten zouden blijven in verband met een reorganisatie. Bij de botsing liepen acht politiemannen lichte kwetsuren op. Twee personen werden gearresteerd. Drie demonstranten, onder wie een vrouw, zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen. Reeds Zaterdag was het tot een hand gemeen in de Kellermanfabrieken ge komen, toen 800 "politieagenten hef ge bouw binnentrokken om 250 arbeiders te verwijderen, die zich daar hadden ge barricadeerd. Zij weerstonden de politie actie gedurende ruim twee uur. Een en ander was het gevolg van de mededeling der directie, dat 320 van de 9700 arbeiders als gevolg van de reor ganisatie ontslagen zouden worden. Functionarissen van het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken menen, dat de wanordelijkheden to Parijs en Brest een gevolg zijn van een niéuwe communistische tactiek, welke is uitgestippeld op het kortgeleden ge houden congres van de Franse com munistische partij. Op dit congres hebben de partijleiders verklaard, dat er „meer actie van de partij moest uit gaan" en dat „de bureaucratie minder op de voorgrond moest treden". De Franse regering stelt echter tegen over deze nieuwe communistische tac tiek een krachtiger houding. Te Brest zijn twee communistische afgevaardig den gearresteerd, zonder dat de Franse nationale vergadering eerst is verzocht de parlementaire onschendbaarheid der betrokkenen op te heffen. Het is voor de eerste maal sinds het einde van de oor log, dat dit geschiedt. leder jaar worden in Parijs hardloopwedstrijden voor kellners gehouden. Hier ziet men hen en masse aan de start op de boulevard de la Madeleine. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De Belgische pers heeft gisteren de nadruk gelegd op die passage van de bood schap van koning Leopold, waar deze de tijdelijke overdracht van zijn macht aan de kroonprins afhankelijk stelt van het feit, of zulks door de grote meerderheid van de opinie met vertrouwen zal worden aanvaard en hij bovendien de ver zekering zou hebben, dat het zou geschieden met de loyale medewerking van alle politieke groepen die bezorgd zijn om de traditionele instellingen van het land. De nationale eendracht wordt hier dus als voorwaarde gesteld, en men kan dan ook de vraag stellen, wat de koning van plan is Je doen, indien deze eendracht op basis van zijn voorstel niet bereikt zou kunnen worden, hetgeen geenszins uitgesloten moet worden geacht. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind, aanvankelijk Oostelijk, latei; draaiend naar Noordelijke richtingen. Overdag iets kouder. Zon: 5.36—19.43 Maan: 5.59—22.39 (Van onze correspondent) De Verbondsraad van de K. A. B. heeft op de eerste dag van zijn te Utrecht ge houden vergadering ten resolutie aanvaard, waarin hij zijn houding vastlegt ten aanzien van de personeelsverenigingen. Deze houding is afwijzend. Het lidmaat schap wordt op verschillende gronden sterk ontraden. In een schrijven aan het Verbondsbestuur heeft het Hoogwaardig Episcopaat te kennen gegeven, dat dit standpunt volledig in overeenstemming is met de mening welke het Episcopaat in deze aangelegenheden koestert. Igadering in de genoemde resolutie als tholieke arbeiders zich van medewer king of steunverlening aan personeels verenigingen dienen te onthouden en «■■jigviu uvea uiHvauvig I dat het lidmaatschap van dergelijke ver enigingen ten sterkste moet worden ont- Is de koning dan van plan nog ver dere concessies te doen? Men is geneigd dit te veronderstellen op grond van de laatste regels van zijn boodschap, waar hij het zijn vurigste wens noemt, dat zijn terugkeer in het vaderland zal ge schieden in het teken van de verzoe ning van alle Belgen. Het lijkt ons ech ter niet waarschijnlijk, dat de vorst nog verder zou willen gaan, indien de socia listische partij niet bereid zon zijn van haar kant een bij voorbaat gegaran deerde troonsafstand als eerste en voor naamste doelstelling op te geven en aan de verzoening rond de persoon van Leo- Recente foto van Koning Leopold teza men met zijn oudste zoon Boudewijn in de tuin van hun villa te Pregny. i Volgens berichten van Chinese com munistische zijde zijn twee Chinese com munistische legers, onder bevel van generaal Lin Piao. op twee punten aan de Westkust van het eiland Hainan ge land. Deze troepen zouden door de eerste Verdedigingslinie der nationalisten zijn gebroken. De nationalistische verdedi ging werd spoedig overmeesterd, zo wordt in deze berichten gezegd. De nationalisten blijven verzekeren, dat de invasie is afgeslagen. Militaire waarne mers te Hongkong hechten echter meer geloof aan de berichten uit communis tische bron, dat het leger van generaal Lin Piao zijn gisteren bij de landing in genomen stellingen uitbreidt. Volgens het nationalistisch communi qué landden 6000 communisten en dron gen het eiland binnen. De nationalisten zouden echter in tegenaanvallen 4000 man gedood en 900 gevangen genomen hebben, terwijl de rest tot hedenmiddag gelegenheid kreeg zich over te geven of Vernietigd te worden. In gewoonlijk welingelichte kringen te Hongkong wordt verklaard, dat de na tionalisten 100.000 man troepen op Hainan hebben, voor het grootste deei 1 edel ijk goed bewapend. De communis ten hebben ongeveer 150.000 manschap- Pen op het vasteland tegenover Hainan. Haar schatting zijn er evenwel nog 50.000 communistische guerillastrijders op het eiland. De communisten hebben gisteren het «Hand Lintin in de mond van de Parel rivier veroverd, op nog geen 3 kilometer afstand van de territoriale wateren van Hongkong gelegen. Lintin was een be- langrijke basis voor de nationalistische blokkade van de rivier, die naar Hong kong stroomt. De Russische delegatie heeft gister avond de subcommissie van de V.N. voor économische Ontwikkeling verlaten. Deze commissie is ondergeschikt aan de i)nC.la'e en economische raad. Dit is het zuste orgaan van de U.N.O., dat door de Russen wordt geboycott. De Sovjet gedelegeerde diende het gebruikelijke verzoek tot uitbanning van de Chinese Rationalistische gedelegeerde in. Het ver doek werd met 3 tegen 2 stemmmen ver worpen. Omstreeks tien uur vanmorgen zijn op het spoorwegemplacement Uithoorn bij het rangeren van een uit Utrecht komende goederentrein, bestemd voor Amsterdam, de vier laatste wagons uit de rails gelopen en gekanteld. Deze wa gons waren geladen met kermiswagens, waarvan één woonauto, waarin zich vijf personen bevonden. Ook deze wagens maakten een salto, waarbij merkwaar digerwijze de inzittenden slechts lichte verwondingen opliepen. De materiële schade is vry aanzienlijk. pold Hl althans een eerlijke kans te laten. Wat de positie van de katholieke partij betreft, het wordt stilaan dui delijk, dat deze door de koninklijke boodschap en gezien de termen waar in deze gesteld is. niet noodzakelijk verzwakt wordt. Weliswaar komt het er voor haar op aan diegenen te ver zoenen, die gemeend hebben dat de terugkeer van de vorst onvoorwaar delijk zou zijn en door de partij des noods alleenstaand verwezenlijkt kon worden, anderzijds zou door een mo gelijke adhesie van liberale zijde het front versterkt kunnen worden en de partij niet alleen de verantwoordelijk heid voor 's konings terugkeer behoe ven te dragen. Dat laatste is natuur lijk in de veronderstelling dat de vorst zelf zich strikt aan zijn huidig standpunt zou houden. De terugkeer van de koning in hét land met alle mogelijkheden tot con crete, verzoeping van een deel der anti- Leopoldisten, die door de pers op on verantwoordelijke wijze is bestookt, is een factor die in haar voordeel zou kun nen spelen indien het mocht komen tot nieuwe verkiezingen tengevolge van de grondwetswijziging, die door de meeste juristen met het oog op de koninklijke suggestie noodzakelijk worat, geacht. De politieke activiteit was vandaag intussen nog zeer gering. De heer Van Zeeland werd, evenals de liberaal De- vèze, geheel in beslag genomen door de bijeenkomst van de ministers van de West-Europese Unie. Men verwacht dat de prins-regent Van Zeeland vandaag zal verzoeken, zijn opdracht voort te zetten. Over het algemeen meent men echter, dat het er thans op aan zal ko men de huidige regering opnieuw op de been te brengen met het oog op de dringende staatszaken, daar het wel niet mogelijk zal zijn de politieke onderhan delingen, die zullen voortvloeien uit "s konings boodschap, in zeer korte tijd hun beslag te geven. Mocht Van Zeeland erin slagen de liberalen garanties te geven betreffende de duur van het voorziene interregnum van de kroonprins en over de wijze waarop hieraan een einde kan worden gemaakt, dan heeft hij goede kans. De liberalen zouden het initiatief van dit laatste nochtans aan het parlement wil len laten, doch van katholieke zijde wordt opgemerkt, dat het er dan mee zou kunnen gaan als thans met de vast stelling van het einde van de onmoge lijkheid om te regeren, die door de par tijen in de afgelopen weken kon wor den verhinderd, ofschoon in het land een meerderheid voor 's konings terug keer aanwezig was. De Philippjjnse generaal Carlos Romu lo, president van de Verenigde Naties, heeft van de Indonesische regering een uitnodiging ontvangen om in Mei een bezoek te brengen aan Djakarta. Te Surabaja is de heer J. Kuijer, me defirmant van de boerderij „Feddema vermoord. Hij was juist bezig met het teilen van geld in het kantoor van de boerderij, toen buiten een schot viel. De heer Kuijer liep naar de buitendeur en nog voor hy die bereikte, werd hy doo* twee schoten dodelijk getroffen: een schot trof hem in de borst en het andere in het hoofd. Vijf andere rampokkers drongen daar op de woonkamer binnen, waar mevr. Kuijer en enkele op bezoek zijnde kin deren zich bevonden. De rovers eisten het aanwezige geld op en trachtten in tussen nog een 14-jarige jongen met een bajonet te steken. De jongen wist de aanval te ontwijken, maar liep nog een schram op aan het hoofd. Drie uur na deze moord werd de heer Van Jeveren in de Merkusstraat te Sura baja door een onbekende Indonesiër neergeschoten. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Volgens te Makassar ontvangen berichten zijn Indonesische federale troepen op Zuid-Celebes geland, ais deej van de operaties, die tot doel hebben de opstandelingen te bestrij den die Makassar bezet houden, al-, dus meldt Reuter. Gisteravond zijn ongeveer drie honderd man geland te Djeneponto, 120 km. ten Zuiden van Makassar, en andere troepen te Karama, on geveer 25 km. Noordelijker. - Antara bericht dat de troepen van Aziz uit Makassar zijn gevlucht en zich thans samentrekken in het gebied ten Oosten van de stad. Dit persbureau meldt voorts, dat de Oost-Indonesische politie op grote schaal arrestaties ver richt van leidende figuren, die ontbin ding van de staat en aansluiting van het gebied bij de republiek Djocja voor staan. De nieuwbenoemde bevelhebber van de V.S.I.-strijdkrachten ter land, ter zee en in de lucht voor Oost-Indonesië, ko lonel Kaliwarang, is Maandagmiddag uit Djakarta vertrokken op weg naar zijn nieuwe hoofdkwartier „ergens in Oost-Indonesië". Hij heeft ongeveer 10.000 man onder zijn commando, die behoren tot de verschillende onderdelen van de T.N.I., .waaronder onderdelen van de Siliwangi-divisie. De troepen zullen niet enkel en alleen voor Celebes bestemd zijn, doch zullen overal elders in Oost-Indonesië worden gestationneerd. Inwoners van het Friese dorpje Zurig, hebben aan de kop van de Afsluitdijk een zalm gevangen. De voor deze streek erg on gewone vis woog achttien pond. Vooral na de ooriog zijn er in ons land veel personeelsverenigingen met steun der ondernemers tot stand gekomen momenteel schat men het aantal op tien- tot vijftienduizend, tezamen ruim een millioen leden tellend doch van de aanvang af heeft de K.A.B. om di verse redenen zeer sceptisch tegenover deze organisaties gestaan. Ook in andere kringen heeft men zich met deze aan gelegenheid bezig gehouden, hetgeen blijkt uit een rapport, dat door de com missie „personeelsverenigingen" van de Stichting van de Arbeid-over deze kwes tie werd uitgebracht. Hoewel de K.A.B. uiteraard bij de samenstelling van dit rapport was be trokken, heeft zij in samenwerking met de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging en het Landelijk Curatorium voor R.K. Scholen voor Maatschappelijk Werk een eigen commissie ingesteld, welker werkzaamheden resulteerden in een lijvig rapport „Over de sociale werksters en werkers in de onderne mingen en over de personeelsvereni ging" Van deze beide rapporten kennis ge nomen hebbend, heeft de verbondsver- raden. De resolutie steunt o.m. op de overweging, dat het onjuist is de vrge- tijd-besteding aan de onderneming te koppelen, waardoor het gevaar ontstaat, dat de persoonlijke vrijheid der arbei ders zal worden belemmerd en het eco nomisch deel van het arbeidersbestaan te zeer het cen'rum van het leven wordt. Bovendien is men van oordeel, dat de activiteiten der personeelsverenigingen. (Van een bijzondere medewerker) et volbrengen door het individu van de hem door God opgelegde taak tot zorg voor zichzelf, ge zin en gemeenschap kan slechts dan volledig zijn als de enkeling de moge lijkheid wordt gegeven de verantwoor delijkheid hiertoe te dragen. Dit was het uitgangspunt van de be langrijke voordracht, welke drs. M. J. A. Camps, hoofdambtenaar van de A.R. K.A., Donderdagavond hield voor de R.K. gemeenteambtenaren van Haar lem en omstreken. De medezeggenschap van het perso neel, welke zich in het particuliere be drijfsleven langzaam maar zeker ontwik kelt in de vorm van ondernemingsra den, is aan het personeel in overheids dienst niet zonder meer voorbijgegaan. Bij de overheid is medezeggenschap in de sociale sector niet nieuw. Reeds lang kennen rijk, provincie en gemeen te het georganiseerd overleg, waarin ambtenaren-organisaties worden ge hoord vóórdat de overheid eenzijdig al gemene regels omtrent salaris en ar beidsvoorwaarden vaststelt. In dit ge organiseerd overleg worden echter geen technische en economische kwesties be handeld en hebben de vertegenwoordi gers van organisaties slechts een advi serende stem. Ook bij de voor sommige gemeentebedrijven ingestelde „dienst commissies" gaat de bevoegdheid niet verder. De mogelijkheid tot medezeggenschap zoals deze in de practijk zijn gegroeid, is bij de gemeenten niet zo groot als in Dr. Warouw, oud minister-president van Oost-Indonesië, heeft telegrammen verzonden aan de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de voorzitters van de beide Kamers, waar in met de meeste nadruk verzocht wordt, dat de regering uitvoering zal geven aan art, 2 van de Wet Souverei- niteitsoverdracht Indonesië door het doen van krachtige stappen bij de U.N.C.l. ten behoeve van Oost-Indone sië. Dr. Warouw wijst o.a. op de dreigen de overweldiging van Oost-Indonesië, gericht op onderwerping van deze fede rale deelstaat aan de republiek Indone sia. Voor deze overweldiging wordt, al dus dr. WarouW, voor geen middel te ruggeschrikt, gezien de woordbreuk ten aanzien van n.b. door de U.N.C.l. ge constateerde toezegging van vrijgeleide voor Aziz en dreiging met wapenge weld. De Nederlandse regering is krachtens artikel 2 van de Wet Souvereiniteits- overdracht Indonesië verplicht op te komen voor een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkings recht door stappen, hetzij bij de U.N.C.l. hetzij bij een ander orgaan van de Ver enigde Naties, aldus besluit het tele gram. Het Vaticaanse persbureau heeft gisteren verklaard niets te weten van een overeen komst tussen het Poolse Episcopaat en de regering. Het Poolse persbureau P.A.P. en Radio-Warschau hebben meegedeeld, dat een dergelijk accoord Vrijdag gesloten was. In een korte verklaring van de afdeling Pers van het Vaticaan wordt gezegd: „Pers berichten uit Warschau melden, dat er een accoord is ondertekend door de Poolse rege ring enerzijds en de Poolse bisschoppen anderzijds. We hebben geen enkele beves tiging van een dergelijk rapport ontvangen. De omstandigheden, waaronder het accoord tot stand zou zijn gekomen en de inhoud van het accoord, vormen op zichzelf al een voldoende bewijs van de onjuistheid van dit bericht. Het woord „omstandigheden" heeft ken nelijk betrekking op de afwezigheid van de Poolse Primaat, Kardinaal Sapikka, die, voordat het „accoord" gesloten werd, uit Polen naar Rome is vertrokken. het werk van de standsorganisaties en de vrije verenigingen, die door haar aard beter in staat zijn een vrije en veelzijdige vorming der arbeiders te be vorderen, ernstig ondermijnen. Voorts bestaan er tegen de personeelsverenigin gen ernstige godsdienstige en zedelijke bezwaren, omdat personen van verschil lende leeftijd en sexe, gehuwden en ongehuwden op dansavonden, bij voor stellingen, in zwemclubs en bij vacan- tiebesteding worden samengebracht, welke bezwaren evenzeer gelden voor cntwikkelingsbijeenkomsten, waar per sonen van katholieke en niet-katholieke levensbeschouwing bij elkander zijn. Tegen incidentele personeelsbijeenkom sten bestaan daarentegen geen bezwaren, daar daartoe een iti vast verband geor ganiseerde personeelsvereniging niet nodig is. Deze houding van de K.A.B. ten op zichte van de personeelsverenigingen is volledig in overeenstemming met de mening van het Hoogwaardig Episcopaat, dat deze in een schrijven aan het Ver bondsbestuur kenbaar maakte. De Bis schoppen achten het uitvaardigen van een verbod tot deelname aan dergelijke verenigingen in het huidige stadium uit overwegingen van beleid weliswaar niet gewenst en vanuit principieel oogpunt bezien mag men ze zelfs niet geheel verwaarlozen, doch zij zijn van mening, dat de voordelen dier verenigingen niet opwegen tegen de zeer reële nadelen, die er aan zijn verbonden, zodat de deelname aan de personeelsverenigingen ten sterkste dient te worden ontraden. Het Episcopaat spreekt voors het ver trouwen uit, dat dé stands- en beroeps organisaties datgene zullen brengen, wat de personeelsverenigingen hun le den aan goeds aanbieden. Tijdens de eerste dag der vergadering werden voorts een aantal besluiten van huishoudelijke aard genomen. De bond van R.K. Onderofficieren „St. Martinus" werd in principe en voorlopig tijdelijk als vakbond binnen de K.A.B. toegela ten, terwijl aan de organisatie voor de Werknemende Middenstand werd toege staan een vertegenwoordiger met advi serende stem aan de diverse organen der K.A.B. toe te voegen en gebruik te maken der centrale instellingen van de beweging. Als gesalarieerd Verbondsbestuurder werd de heer J. W. v. d. Akker, voor zitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, gekozen, terwijl de vergade ring voorts een toeslag van 5% op de honoraria der bestuurders van de K.A.B. goedkeurde. Wlodzimierz Umiastowski, de zaakgelas tigde van de Poolse legatie in Helsinki heeft gisteren zijn post verlaten en is naar het westen gevlucht. Aan vrienden deelde hij mede dat hij wil proberen uit te wijken naar Argentinië. Zijn vrouw en kinderen zijn hem vooruitgereisd naar Stockholm. De heer L. Smit, directeur van de Afdeling Exportbevordering van het ministerie van Economische Zaken, die Dinsdag met enkele van zijn medewer kers met de „Nieuw Amsterdam" naar de V.S. vertrekt, waar hij vóór de ope ning van de Holland-Fair te Philadel phia nog vele besprekingen moet voe ren, heeft medegedeeld, dat zowel de administrateur van de ECA, Paul Hoff man, als de heer Clarence Hunter bij de opening aanwezig zijn. Op de Fair wordt ook verkocht en af geleverd. De deelnemers 4Seschikken reeds over grote voorraden in de V.S. waaruit kan worden afgeleverd. Men ondervindt steeds grotere medewerking van het Nederlandse bedrijfsleven. De moeilijkheden voor de Nederlandse in dustrie met betrekking tot de omvang der Amerikaanse orders worden reeds minder groot, daar zowel de Neder landse markt als die in andere landen verzadigd raakt. Door deze Fair krijgt men twee soor ten marktanalyses: ten eerste, welk ar tikel valt in de smaak van het publiek en ten tweede, welke is de mening van het Amerikaanse publiek, dat op deze tentoonstelling alle lagen van de Ame rikaanse bevolking omvat. Het Gimbel- concern, dat een omzet heeft van meer dan half milliard dollar per jaar, wil alle artikelen in zijn warenhuizen ver kopen, waarmede in deze warenhuizen een permanente markt voor die produc ten wordt geschapen. Door de zeer grote propaganda Gimbel zal tijdens de show nog een bedrag van 25.000 dollar aan reclame besteden heeft men reeds een groot aantal aanbiedingen van andere warenhuizen ontvangen, om dergelijke shows ook daar te hou den. Het ligt in de bedoeling om meer van deze tentoonstellingen te houden, maar een definitieve beslissing zal eerst na afloop van de Holland-Fair worden genomen. Ten aanzien van de vereenvoudiging van de douaneformaliteiten merkte dc heer Smit op, dat dit een grote stimu lans zou geven voor de export naar Amerika. Hij heeft de indruk, dat de Amerikaanse regering het ernstig meent met haar pogingen, om Europa in staat te stellen meer naar de Ver. St. te exporteren. Tenslotte deelde de heer Smit nog mede, dat hij na afloop vn de Holland- Fair naar Canada zou gaan, teneinde te onderzoeken, wat daar voor voorberei dingen getroffen kunnen worden, om de markt aldaar nog intensiever te be werken. In dit verband wees hij echter op de bevoorrechte positie, welke door Engeland in Canada wordt ingenomen. het particuliere bedrijfsleven, doordat de gemeentewet ten aanzien van de re-~ geling en het bestuur van de gemeente imperatieve competentie-omschrijvin gen geeft, waarbij voor m e d e-b e s 1 i s- s e n door het personeel theoretisch geen plaats is. Door handige toepassing van de wettelijke bepalingen is er prac- tisch wel enige mogelijkheid. Voor m fi de-spreken bestaat er uiteraard al tijd gelegenheid. Een orgaan van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft thans, in samenwerking met ambtenaren- en werklieden-organisaties. een ontwerp regeling tot het instellen van medezeg genschapscommissies voor gemeentebe drijven, diensten en secretarieën samen gesteld. welk ontwerp aan alle aange sloten gemeentebesturen werd gezonden en wel spoedig door deze zal worden behandeld. Volgens het ontwerp treden de mede zeggenschapscommissies niet op het ter rein van burgemeester en wethouders en de raad, doch zullen de hoofden van de diensten omtrent de hun opgedragen taak, zowel wanneer het werkwijze als dienstvoorwaarden betreft, met de com missies beraadslagen. Indien geen over eenstemming wordt bereikt dient, naar de aard van het onderwerp, mededeling aan het college van B. en W. te worden gedaan of hun beslissing te worden in geroepen. Vooral de medezegging in technische en economische aangelegenheden schept een grote verantwoordelijkheid voor de leden van de arbeidsgemeenschap. Bij de keuze van de commissieleden dient goed gelet te worden op de theo retische en in het bijzonder óp de prié- tische bekwaamheid en het vertrouwen bij personeel en superieuren. Zeer te recht vindt drs. Camps deze keuze een moeilijke aangelegenheid. waarbij hij vooral beklemtoont dat degenen, die vlot spreken en met vuur een zaak kun nen verdedigen, niet altijd het beste in zicht in de zaken hebben. De leden van de commissies moeten niet slechts ver dedigers van de personeelsbelangen zijn, doch in de eerste plaats het alge meen belang voor ogen hebben. Medezeggenschap zal ongetwijfeld ef ficiënte werkmethoden bevorderen en de bureaucratie beperken. De zaak kan op papier nog zo goed georganiseerd zijn, practische voor waarde om tot waarachtige medezeg genschap te komen, is echter de goede wil van de zijde van de leiding en het personeel. Objectief inzicht van de commissiele den en open oog van de directeur voor de personeelsbelangen is eerste eis; ont breken deze, zo zegt drs. Camps aan het eind van zijn betoog, dan is het be ter om in het geheel geen medezeggen schap in te stellen. Het Nederlandse motorschip „Noordam" is met een lading tentoonstellings artikelen voor de „Holland Fair", ter waar%e van 1.000.000, in Philadelphia aangekomen. Burgemeester R. Samuel van Philadelphia, die ter begroeting naar de „Noordam" was gekomen, kreeg van kapitein P. Verhoog een paar klompen aangeboden, evenals de heer Arthur Kaufmann, een bekend Amerikaans zaken man. Kapitein Verhoog trekt burgemeester Samuel de klumpkes aan, rechts de heer Kaufmann. (Van onze verslaggever) Heel het overstelpend medeleven, dat de inwoners van Wervershoof in de af gelopen dagen hebben getoond met de burgemeestersfamilie Raat, die in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen by de catastrofale brand drie meisjes in de vlammen omkwamen, zo zwaar werd getroffen, ontlaadde zich vanmorgen nogmaals bij de begrafenis van het oud ste der slachtoffertjes, de 20-jarige Elly Raat. De parochiekerk van de H. We- renfridus was tot de uiterste hoeken gevuld met gelovigen toen pastoor A. Busch, geassisteerd door pastoor J. van Santen uit Onderdyk als diaken, pas toor Vreeswyk uit Zwaagdyk als sub diaken en kapelaan A. Hogema als ce- remoniarius. aan het met zware rouw getooi,de altaar de solemnele H. Re quiemmis. tijdens welke plechtigheid het parochieel zangkoor onder leiding van dirigent R. Moeskops het meerstem mig Requiem van Perosi uitvoerde, op droeg. Verreweg het grootste deel van de on geveer duizend aanwezige parochianen naderde onder de H. Mis, mét de bur gemeestersfamilie, in ontroerende eens gezindheid ter H. Tafel. Ook de belangstelling van officiële zijde was zeer groot. Vrijwel alle burgemeesters van de gemeenten uit de kop van Noord-Holland, on der wie burgemeester Admiraal van Enkhuizen en burgemeester Peters van Medemblik, warert in de kerk tegenwoordig, evenals een vertegen woordiger van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Na de plechtige H. Mis formeerde zich een bijna onafzienbare stoet achter Als gij vandaag slechts een stap ver der komt, zijt ge op de weg van de vooruitgang, J de met bloemen overdekte baar. die door leden van de vrijwillige brand weer uit Wervershoof naar het vlak achter de kerk gelegen kerkhof werd gedragen. Meisjes van de Congregatie en van de Jongerengemeenschap, vrien dinnetjes van Elly Raat. gingen vooraf; zij hielden fraaie bloemkransen van blankwitte lelies en Aronskelken, die zij nadat de absoute door pastoor Buseh was verricht op de in het graf neergelaten kist legden, in de hand- Vele van de het graf. omringende mannen en vrouwen waren bij dit onge kunsteld betonen van de laatste eer. hun ontroering nauweliiKs meester. Stil, heel stil «verspreidden zij zich na de plechtigheid in hun dorp. waar van vele woningen de vlag halfstok hing. En stil bleef het heel de dag in Wervershoof, plechtig als op een onge repte Zondagmorgen in een lentelijke zon. Ter nagedachtenis aan „Elly van de burgemeester", een vrolijk en arge loos meisje, dat in een verschrikke lijke nacht op zo wrede wijze uit deze kleine gemeenschap werd weggerukt. Onlangs is in Geldermalsen een twee jarig jongetje ziek geworden en even nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht overleden. De omstan digheden waaronder het jongetje over leed zijn voor de politie aanleiding ge weest om de grootmoeder, waar het in huis was, te arresteren. Het lijkje, dat al begraven was, zal nu door de politiedeskundige, de heer Van Led den Hulsebosch, worden onderzocht. De vrouw die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uit Gelder malsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opgevat haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst ver giftigd. In plaats van de man at het tweejarige kleinzoontje deze op. Uit latingen tijdens een heftige ruzie tus sen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te arresteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1