BOLLENSTREEK REKENT OP ZEER GROOT BEZOEK Rusland verwerpt de Amerikaanse nota over het vermiste vliegtuig LOCOMOTIEF Provinciale politiek Ook in de Betuwe veel te genieten K.L.M. OPENT LUCHTLIJN VAN NEW YORK NAAR HAMBURG Verkiezingen in geheel Berlijn? Sovjet-Unie herhaalt beschuldigingen geuit in een vroeger protest EINDE VAN REGERINGSCRISIS IN BELGIË ZEER NABIJ Tot hoofd en hart Een klaar geluid Het weer. Route via het vliegveld Schiphol Een korte trip naar Noord-Daitsland #r, Goedkeuring van Westerse Drie De Stille Man Geen grondwetswijziging Toenadering tussen katholieken en liberalen V.S. sluiten Tsjechisch consulaat in Chicago ZATERDAG 22 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24749 HAND AFGEZAAGD ALS HET WEER MORGEN MEEWERKT BADPLAATSEN IN AFWACHTING GROTE BRAND IN BARNEVELD Zestien varkens en twee honderd kuikens omgekomen Verdacht van fraude IIP Verblijf van Koning tijdens interregnum Doodstraf geëist tegen drie beklaagden BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter, Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per-m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer f 132 per maand, f 4.55 oer kwart Wanneer men het Provincie-pro gram der K.V.P., opgesteld met het oog op de aanstaande ver kiezingen, nauwkeurig doorleest en daarbij tracht zowel de bomen als het bos te blijven zien. zal men achter de onderscheiden practische punten enige telkens terugkerende beginselen ont dekken. De twee meest belangrijke daarvan ziin het subsidiariteitsbeginsel en de geliikberechtigdheid der diverse gezindten. MTH beide begrippen wordt in iedere politieke redevoering en in el ke oratio, pro welk domo dan ook. met zulk een verdachte luidheid, doch tevens met zulk een onverantwoordelijke zor geloosheid geschermd, dat men nauwe lijks geneigd is aan te nemen, dat zij ook nog enige practische waarde hebben. Het is deze waarde, die wij willen illustreren aan de hand van de inzich ten der K.VP. in de nractische provin ciale politiek. Laten wii beginnen bil iets wat onmiddellijk aansnreekt: het vraagstuk der ooenhare nutsbedrijven In hoeverre hebben deze reden van be staan. waar ligt ongeveer de grens, bi' overschriid'ng waarvan zij hun doel voorbijschieten? De onenbare. in dit ge val provinciale, nutsbedrijven hebben een dienende taak jegens de gemeen schap. Het criterium voor hun gerecht vaardigd ziin ligt in de omstandigheid, dat benaalde artikelen liever niet door particulieren moeten worden geprodu ceerd en geleverd, omdat zij daartoe niet bchoorliik in staat ziin of omdat het ar tikel van zo'n vitaal belang is voor de gemeenschap, dat het niet verantwoord zou ziin de vervaardiging of versprei ding daarvan aan het particulier initia tief over te laten. Is die noodzaak niet aanwezig en gaat de (provinciale! over heid doen, wat een particulier bedrijf evengoed zou kunnen verzorgen, dan verlaat men het subsidiariteitsbeginsel om daarna ongemerkt of bewust terecht te komen in het straatje der socialisa tie, waarin een benauwd leven het lot Zou zijn van de vrijheidlievende en op zijn zelfstandigheid Driis stellende Ne derlander. Een dergelijke gang van za ken zou ook l-eiden tot oneerlijke con currentie, omdat een overheidsbedrijf uiteraard voordelen heeft welke het particuliere bedrijf en in het bijzon der de in handel of industrie werkzame middenstander mist. Men denke alleen reeds aan de ongelijkheid bij het voeren van propaganda, de beschikking over showrooms, kantoren, magazijnen enz. Wat alleen maar gericht mag zijn op het dienen der gemeenschap, zou deze juist schaden. Het komt ons voor, dat sommige Prov. Electriciteitsbedrijven niet uitblinken in het positief en consequent handhaven van het subsidiariteitsbeginsel, daar de handeldrijvende middenstand gemakke lijk zij het onder zekere waarborgen ten dele zelf zou kunnen doen. wat nog altijd door deze bedrijven wordt ter hand genomen. Een andere subsidiaire taak is voor de provincies weggelegd bij de zorg voor de geestelijke en lichamelijke volksge zondheid. In dat opzicht mogen en moe ten zij doen wat niet reeds door parti culiere organisaties wordt verricht. Zij hebben ten deze een wettelijk voorge schreven taak op het gebied van de ver pleging van geesteszieken. Een aanzien lijk deel van de kosten der verpleging van on- en minvermogenden wordt door de provincie gedragen (in de provincie Noord-Holland bijvoorbeeld geraamd op ƒ1.684.000 voor 1950). Naast deze uitge breide zorg voor de geesteszieken steunt de provincie, onverplicht, maar naar financiële mogelijkheid, gaarne vèrschil- lende particuliere organisaties, die zich de gezondheid der bewoners als doel stelling hebben gekozen. Vooral de pro vinciale vereniging tot bestrijding der tuberculose (die o.a. de zo uiterst nut tige consultatiebureaux opricht en in stand houdt) wordt door grote subsi dies in staat gesteld haar zegenrijk werk te verrichten. Maar ook de na de tuber culose meest gevreesde volksziekte, de kanker, zal in de toekomst grote bedra gen vorderen om te komen tot een be studering en bestrijding, die uitzicht geeft op steeds grotere resultaten. Bij de zorg voor de gezondheid zal de provincie echter enerzijds rekening moeten houden met het feit. dat deze zorg primair te beschouwen is als een Rijkstaak, en anderzijds met de om standigheid, dat het reeds bereikte goed deels ontstaan is en wordt onderhouden door het narticulier initiatief. In het bij zonder zal het zaak zijn zéér waakzaam te bliiven. dat het prachtige werk van het Wit-Gele Kruis niet wordt geschaad door overheidsinstellingen, die onvol doende rekening houden met de gods dienstige overtuiging, die op dit gebied, meer dan elders, zo zwaar weegt. Wii raken hier het verschil in ge zindten. waartegenover de provinciale overheid slechts één standnunt mag in nemen: dat der gelijkberechtigdheid. De K.V.P. laat aan haar zienswijze in dit opzicht geen twijfel bestaan. Zij stelt de eis der geliikberechtigdheid met na me ten aanzien van de lectuurvoorzie ning ten plattelande. waar een nog bijna onontgonnen arbeidsterrein voor de provincie schiint weggelegd. Maar nog belangrijker doorwerking mag van dit beginsel worden geëist bij de activitei ten. welke de Prov. Staten aan zich heb ben getrokken op onderwijsgebied, om door het geven van subsidies het B L O het handelsonderwijs en vakonderwijs te steunen Men denke ook nog aan de taak van Ged. Staten om, desgevraagd, te leden oo de riebtige uitvoering der L.O.-wet en het d=arin neergelegde be ginsel der financiële gelijkstelling. De zelfde Ged. Staten hebben ook een be- langriike stimulerende invloed ten bate van de vrijwillige doorvoering van het gelijkheidsbeginsel in die sector van on derwijs (biiv. het kleuteronderwijs! waar de geliikstolling nog niet wette lijk is vastgesteld. Ziehier dan enige terreinen, waarop bet zaak is dat twee uitermate belang rijke beginselen der katholieke poli tiek. het subsidiariteitsbeginsel en de geliikberechtigdheid. doorwerking zullen vinden. Het wordt aan de kiezers op 26" April a.s in handen gelegd om ervoor te zorgen, dat het niet zal bliiven bii vrome wensen, maar dat een zo groot mogelijke katholieke fractie in de Prov Staten bij machte zal zijn deze desidera ta tot verwerkelijking te brengen. Donderdagmiddag is op het terrein van het openbaar slachthuis te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. De 35-jarige loswerkman H. C. V., die werkte aan de aanleg van een smal spoor, struikelde op een gegeven mo ment bij het vervoeren van een houten dwarsligger. In zijn val zocht hij steun bij een in werking zijnde cirkelzaag m.et het gevolg, dat zijn rechterhand Werd afgezaagd. (Van onze speciale verslaggever) Als De Bilt het goed met ons voor heeft zullen heel wat Nederlanders dit weekend er op uittrekken naar de bloeiende boomgaarden en de bollen, of, als het even ken, naar zee. Wie het oor te luisteren legt bij de Verenigingen v. Vreemdelingen verkeer in den lande, overal waar men een stortvloed van bezoekers mag ver wachten, hoort zeer optimistische geluiden. De vervoersbedrijven in het bij zonder houden rekening met grote scharen reizigers. Zo kan men iedere vijf mi nuten van Haarlem uit per bus van de N.Z.H. naar Lisse en Noordwijk; iedere tien minuten is er zelfs een rechtstreekse dienst op de bloemententoonstelling de „Keukenhof." Ook druk bezoek aan de boomgaarden in de Betuwe en de bon gerd: in Limburg ligt in de lijn der verwachtingen. Zij bloeien reeds voor een goed deel. De grote badplaatsen Scheveningen en Zandvoort. hopen van de trek naar de bollenstreek te profiteren. Wie een uitstapje naar de bollen in Lisse of Noordwijk op het oog heeft, kan gebruik maken van de service, die de N.Z.H. biedt. Meer dan vijf en der tig bussen zijn dit weekend op het tra ject HaarlemLeiden ingeschakeld. Van Lisse uit wordt er op de tentoonstelling de „Keukenhof" bovendien nog een pen deldienst onderhouden. Wie naar Zand voort wil zal merken, dat men ook daar op hem gerekend heeft. Op het strand staan al de consumptietenten, die ar eigenlijk nog niet mogen staap. Men neemt het met de Wetsbepalingen niet zo nauw en dat is alleen maar in het voordeel van Zandvoort. In Schevenin gen staan de zaken al niet veel anders. Ook hier houdt men rekening met een ware natuurpelgrimage. Vooral de bui tenlanders aldus onze zegsman zul len de badplaats wel niet links laten liggen. De hoop is in het bijzonder ge steld op de Belgen, altijd vaste gasten tijdens de bollendagen. Iedereen kan op de boulevards en het strand terecht. Wanneer men het meer in het midden van het land zoekt, staat tien tegen één een bezoek aan dc Betuwe op het pro gramma. Ook daar valt veel te genieten. De meeste pruimebotnen vertonen ai witte bloesem tussen weinig groen. Dc vroege kersen staan hier en daar met hun (bloemen)veren te pronken. Heel veel geopende bloei dat is zo de uit drukking staat er bij de Meikersen te wachten. Ook enkele soorten peren hebben van de zonneschijn der laatste dagen geprofiteerd. De appelen alleen laten nogal eens verstek gaan. Die zijn laatbloeiers. Eind April, begin Mei, zijn ze pas op hun best. In Zuid-Limburg zal men eenzelfde beeld aantreffen. Ook daar geeft de na tuur niet alles, maar ze is mild genoeg cm nog heel wat te laten genieten Waar ook in Nederland, de Betuwe de bollen streek, de badplaatsen, Limburg! men kan zijn hart ophalen. En laat dan de wolkenvelden rnaar overtrekken of niet! Verwachting tot Zondagavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrjj krachtige wind tussen Noord en Noord-West. Vannacht ongeveer dezelfde, morgen overdag nog iets lagere temperatuur. Zondag: Zon 5.2819.50 Maan: 8.19—1.55. Maandag: Zon 5.2619.52 Maan: 9.27—2.88. Vrijdagmiddag om vijf uur brak brand uit in de boerderij van de heer W. van Gent aan de Barseweg te Barneveld. Toen de bewoners het vuur ontdekten stonden twee hooibergen reeds in lichter laaie, terwijl het rieten dak van de boerderij reeds vlam had gevat. De brandweer, die eerst na 'n kwartier ge waarschuwd kon worden (in verband met de afstand), vond in de gehele om trek geen water. Met behulp van een tankwagen gevuld met water kon het blussingswerk worden begonnen. De boerderij en de twee hooibergen waren toen reeds geheel verloren. In totaal gingen in vlammen op de boerderij met bakhuis, twee hooibergen, een schuur met zestien varkens en een schuur met tweehonderd kuikens. Het grote vee en een deel van de inboedel konden gered worden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Gebleken is, dat het ongeveer acht jarige buurjongetje met lucifers heeft gespeeld, waardoor vermoedelijk een der hooibergen in brand geraakte. Het knaapje bleek na de brand eerst onvind baar, zodat men vreesde, dat hij omge komen was. Later werd hij gevonden. (Van onze verslaggever) De K.L.M. opent in de laatste tijd weer zoveel nieuwe lijnen, dat het geen verwondering kan wekken, dat de Constellation „Arnhem", die Vrijdagavond de verlenging van de K.L.M.-luchtlijn New YorkAmsterdam naar Hamburg opende, geen enkele officiële belangstelling bij zijn vertrek op Schiphol on dervond. Wei was het vliegtuig voor driekwart met K.L.M.-officials en hun gasten gevuld. Maar op het vliegveld „Fuhlsbuttel" bij Hamburg woei de Oranje-blanje-bleu- viag (voor zover we weten niet de officiële Nederlandse vlag!) en stond een groot gezelschap met aan het hoofd burgemeester Max Brauer van Ham burg en de Nederlandse consul-generaal A. J. Schrikker het vliegtuig op te wachten. Burgemeester Brauer van de „Vrije en Hansestadt Hamburg" herinnerde in een vriendelijke toespraak de Neder landse gasten eraan, dat hij nog pas een zeer vruchtbaar bezoek aan Nederland heeft gebracht en toen ook contact had opgenomen met ar. Plesman. „In Ameri ka," zo zeide hij, „hebben de onderne mingen allemaal braintrusts, maar bij de K.L.M. is één man zo'n braintrust." De burgemeester verheugde zich over het nieuwe contact met Holland, maar vooral over het feit, dat door de K.L.M.- lijn HamburgAmsterdamNew York, oe rechtstreekse A.C.A.-lijr. Hamburg- New York en de Swisslijn Hamburg Zurich New York de stad Hamburg uit haar boeien is bevrijd en weer meer in feite een „vrije" stad is geworden. De heer Schrikker heeft van Ne derlandse zijde wat vriendelijkheden teruggezegd en de heer V. H. L. Dubourq, directeur van de „West- groep" der K.L.M., voegde daar de zijne namens de K.L.M. aan toe waarop de (Duitse) aanwezigen de Constellation bezichtigden en de Ne derlandse genodigden de terugreis aanvaardden. HamburgAmsterdam is een reisje van ruim een uur vlie gen en dient vooral als aanvoerlijn voor de andere K.L.M.-routes. Het kar. verwondering baren, dat er blijkbaar nog zóveel Duitsers in staat zijn om naar Amerika te vliegen, maar men moet er rekening mee houden, dat er alleen al in New York een half mil- lioen Duitsers wonen, er zes Duitse bioscopen zijn en vier New Yorkse zen ders dagelijks Duitse uitzendingen geven. De 86e straat, waaraan de ambtswoning van burgemeester O'Dwyer ligt, heet in New York de „Duitse Broadway"! Het was dan ook geen wonder, dat burgemeester Brauer tijdens de plech tigheid op het Hamburgse vliegveld aan de gezagvoerder J. J. Bak van de K.L.M.- Constellation een speciale boodschap voor zqn New Yorkse collega meegaf. Gezagvoerder Bak beloofde deze brief keurig af te leveren en voelde zich, naar hij zeide. ongeveer als een postillon d'amour tussen beide steden. De inter nationale verbroedering gaat al wel ver! Hamburg is een zeer verwoeste stad. Meer dan de helft der huizen. 70 pCt. der gebouwen en 90 pCt. van de haven ligt in puin. Maar, naar Consul-generaal Schrikker ons vertelde, wordt er in geen enkele Duitse stad zoveel herbouwd als in Hamburg en wel voor 7000 personen per maand. (In Duitsland wordt woon ruimte toegewezen per persoon inplaats van per gezin!) De haven is wrakkenvry en wacht nu nog op zijn achterland, dat onder Russische controle staat. Het con tact met dit achterland wordt steeds beter. De Engelsen zijn de baas in Ham burg en ze zijn minder streng dan de Amerikanen. Het Hamburgse vliegveld maakt een zeer goede indruk, al is het minder groots dan Schiphol. Onder grote belangstelling heeft de Nederlandse troepencommandant op Oost- Java, generaal-majoor J. A. Scheffelaar, te Malang een bataljon federale troepen K. N. 1. L. overgedragen aan de militaire gouverneur op Oost-Java, kolonel Sungkono. Het défilé. De drie Westelijke geallieerde com mandanten-van Berlijn hebben gisteren een voorstel van de West-Berlijnse ge meenteraad om voor de gehele stad ver kiezingen toe te staan, waardoor het verdeelde Berlijn onder een enkele Duitse regering komt, goedgekeurd. De Westelijke bevelhebbers hebben hnn Russische collega generaal majoor Ko- tikov hiervan op de hoogte gesteld. De communistische pers in Oost-Ber- lijn heeft er reeds op gewezen, dat het voorstel door de Russen verworpen zal worden. De communisten hebben ver klaard dat vrije verkiezingen onmoge lijk zijn, tenzij hun zgn. massa-organisa ties en propagandamachinerie in West Berlijn de vrije hand krijgen. Advertentie Radio Moskoe heeft gisteren het antwoord van de Sovjet-Unie op de krach tige Amerikaanse nota, over het neerschieten van het Amerikaanse Privateer - vliegtiïig,—uitgezonden. In dit antwoord, dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Vishinsky, gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, overhandigde, wordt de Amerikaanse nota van de hand gewezen en wordt herhaald, dat volgens geverifieerde gegevens een Ameri kaans toestel boven Russisch grondgebied het vuur heeft geopend op een Russisch gevechtsvliegtuig en vervolgens is weggevlogen. Er wordt opnieuw in de nota gezegd, dat het Amerikaanse toestel een viermotorige B-29 bom menwerper van het type vliegend fort was. De Amerikaanse nota wordt een poging genoemd om de verantwoordelijkheid voor het incident te ont gaan. De Amerikaanse eis tot schadevergoeding wordt „ongegrond" genoemd. T T an daag begint ons nieuwe ver- y volgverhaal. Het is een ro man van de Ierse schrijver Patrick Purpell, met wie onze le zers reeds eerder kennis maakten, en draagt, tot titel „De stille man". Het opvallend gunstige onthaal, dat het andere feuilleton van deze au teur ten deel viel, was voor ons een aansporing wederom een keuze uit diens oeuvre te doen. Over het thans 'aangeboden werk schreef de criticus H. C. Gardiner in een publicatie der Amerikaanse Katholieke Boekenclub: „Dit is wer kelijk een heerlijk boek. De karak ters zijn scherp getekend, warm en levend; het. bezit sentiment zonder sentimenteel je zijn; de gesprekken sprankelen van geest en wijsheid; de handeling onti'olt zich even na tuurlijk en eenvoudig als het Ierse leven daf beschreven wordt". En een ander criticus, Nancy Groberg, voegt daaraan toe: Purcell schrijft een roman met gevoel voor humor, kenmerkend voor het Ierse volk, in een letterkundige stijl die lyrisch gevoelig en grondig doordacht is en die enige gelijkenis vertoont met de Keltische poëzie". Wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen met genoegen de le zing van dit feuilleton van dag tot dag vervolgen. Een van de personeelsleden van de machinefabriek ..Oosterhout" in de ge meente van dezelfde naam, wordt ervan verdacht zich aan ernstige fraude te hebben schuldig gemaakt. Het is de ver tegenwoordiger van de machinefabriek te Brussel, die zijn firma voor een be drag van rond 15.000 zou hebben be nadeeld. Hij is voortvluchtig. De touristen, die een bezoek aan Alkmaar brengen, wacht een teleurstelling. Wegens algehele restauratie van de toren zijn ruiters met paarden op stal gezet. Dat er evenwel nog genoeg te bewonderen-blijft, toont dit doorkijkje. De Sovjet-Unie, zo verklaart de nota, wist niet, of er een Amerikaans vlieg tuig was neergestort, maar indien dit zo was zoals in de Amerikaanse nota werd verklaard lag de verantwoor delijkheid bij de V. S., die „een vliegtuig uitzonden om dc Russische defensies te fotograferen". In de Amerikaanse nota was gezegd, dat Russische gevechtsvlieg tuigen een ongewapend Amerikaans vliegtuig van het type Privateer had den neergeschoten. In de Sovjet-nota wordt verder nog gezegd, dat het Amerikaanse vliegende fort de Russische grens op acht April in het gebied van Libau schond en 21 km. landinwaarts was gevlogen. In de nota verklaarde de Amerikaanse rege ring o. a„ dat het enige Amerikaanse toestel, dat op 8 April in de lucht was, een Privateer was. Toch werd op 8 Apri! ten Zuiden van Lepaya een B 29 vlie gend fort waargenomen boven Russisch grondgebied. Het droeg, Amerikaanse kentekenen, aldus verklaart de nota. Wat betreft de instructies, die aan Russische vliegeniers gegeven zouden moeten worden, deze mensen hebben reeds lang goede instructies en die behoeven niet veranderd te worden. Zij luiden, aldus de nota: „In geval van schending van de grenzen van de Sovjet-Unie door een buitenlands toestel én het binnen dringen boven Russisch grondgebied moeten de Russische vliegeniers het toestel dwingen op Sovjet-gebied te landen .en in geval van tegenstand het vuur openen." De Russische regering herhaalt haar resoluut protest bü de Amerikaanse re gering tegen de grove schending van de Russische grens door een Amerikaans militair vliegtuig, aldus besluit de nota. Naar aanleiding van de Russische be wering, dat Sovjet-jagers een Ameri kaans superfort van het type B 29 heb ben aangevallen en niet de vernielde Pri vateer, wordt van de zijde van de Ame rikaanse luchtmacht nogmaals opge merkt, dat er op 18 April zich geen B 29 boven de Oostzee bevond. De Russische afwijzing van de Ame rikaanse nota over het vliegtuigincident boven de Oostzee heeft de toom van leden van het Amerikaanse Congress opge wekt. De leider van de republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, John W. McCormack, heeft de mogelijk heid van een eventueel verbreken van de diplomatieke betrekkingen geopperd. McCormack zei, dat het Russische stand punt beledigend was en voegde hieraan toe: Het ljjkt me, dat het ogenblik ge komen is, om ofwel onze ambassadeur voor een lange periode van overleg te rug te roepen ofwel onze diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie vol ledig te verbreken. Evenals de Amerikaanse Senaat heeft het Huis van Afgevaardigden met alge- mene stemmen besloten posthuum on- derecheidingen toe te kennen aan de tien inzittenden van de Privateer. De liberalen zouden evenwei aanvaard hebben, dat in het accoord, dat schrifte lijk is opgemaakt, geen beperking betref fende 's konings frerblyf zou worden voorzien, doch wel werd bepaald, dat dc kroonprins de koninklijke prerogatieven effectief moet uitoefenen en daartoe over een eigen burgerlijk en militair huis zal moeten beschikken. Intussen wordt verwacht, dat van daag reeds een nieuwe regering ge vormd zal worden, die ónder leiding zou staan van kabinetsformateur Van Zeeland, met Eijskens en Devèze als ondervoorzitters. De eerste minister zou tevens de portefeuille van Buiten landse Zaken' beheren, terwijl de heer Eijskens waarschijnlijk het ministerie van Openbare Werken zou overnemen van de uittredende liberaal Buisseret. De heer Rey, liberaal minister van We deropbouw, zou eveneens uit de rege ring treden en vervangen worden door zijn partijgenoot Coulonvaux uit Ver- viers. Zonder onvoorziene omstandigheden zou dit kabinet Dinsdag of Woensdag voor de Kamers verschijnen. De over eenkomst tussen de partijen dient even wel eerst nog door de partij-instanties te worden goedgekeurd. De liberalen vergaderen vandaag en schijnen geen bezwaar meer te zullen maken, terwijl de katholieken Zondag bijeen komen. Volgens het plan, dat werd uitgewerkt, zouden er 25 dagen liggen tussen de re geringsvorming en de tijdelijke machts overdracht. De koning zou terugkeren daags nadat het parlement het einde van de onmogelijkheid om te regeren heeft afgekondigd en dan gedurende achttien dagen de troon bezetten. Tijdens deze periode zouden evenwel alle koningsge zinde manifestaties achterwege moeten blijven of anders zouden zij door de so cialisten met heftige tegenmanifestaties worden beantwoord. Wat tenslotte bet grondwettelijk as pect van de machtsoverdracht betreft, hieraan heeft men inmiddels, met het doel grondwetswijziging en nieuwe ver kiezingen te vermijden, een mouw ge past. Men zou een interpretatieve wet stemmen, die dc koning in staat stelt na de opheffing van de onmogelijkheid om (Telefonisch van onze Belgische Correspondent) BRUSSEL, Zaterdagmorgen ier Vri.)daSmorKen opnieuw enig pessimisme heerste omtrent de moge lijkheid om tussen de partijen een volledig accoord inzake de uitvoering van „koning Leopold's boodschap te bereiken, schijnd dc kansen toch vrij gunstig te staan daar het standpunt van de liberalen, ondanks of misschien juist tenge volge van onmatige socialistische eisen, meer naar dat van de katholieken is gaan overhellen. Voor de socialisten schijnt vooral het verblijf van de koning in Belgie na de tijdelijke machtsoverdracht een steen des aanstoots. Zij durven deze tZnC^l?iJh0(iTt a e" Ult 7-Ttes' dat de communisten haar zouden uitbui- van het iand zouLn%groXméream ,"LeOPOldlSt,SChe »»«"»>n*"histiSche P-»ij te regeren de uitoefening van zijn be voegdheden tijdelijk te schorsen, welke uitoefening dan door de Kamers aan de kroonprins zou worden opgedragen. Associated Press meldde gisteravond uit Brussel, dat Koning Leopold besloten zou hebben zich opnieuw in het buiten land te vestigen, gedurende de periode, dat zijn zoon, Prins Boudewijn, zijn pre rogatieven overgenomen heeft. „Be trouwbare woordvoerders" hebben dit aan het persbureau meegedeeld. Koning Leopold zou dit besluit, dat officieel niet is bevestigd en evenmin gesteund wordt door berichten van andere persbureaux, gisteren genomen hebben na een telefoon gesprek met Brussel, waarin hem werd meegedeeld, dat de socialisten bereid waren een compromis te accepteren, mits hij gedurende het interregnum buiten België zou verblijven. Paul van Zeeland zou Spaak met het besluit van dc koning op de hoogte hebben gebracht. De openbare aanklager heeft de dood straf geëist tegen de drie hoofdbe- klaagden in het eerste van de vier spionnageprocessen in Tsjechoslowa- kije; De „dood door de Strop" werd geëist tegen Jaromir Netsjansky, een voor malige officier van het Tsjechische le ger. de student Veleslav Wahl en de voormalige klerk Milos Sprysl. Nets jansky en Wahl werden als de hoofdfi guren van het complot beschouwd Tijdens het requisitoir werd herhaal delijk melding gemaakt van de voor naamste Amerikanen die bij het pro ces betrokken zijn geweest. Kwets anderen niet met wat u zelf j pijn doet. J (Van een bijzondere medewerker) We kunnen ons voorstellen, dat in honderden afdelingen van de Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging een zucht van verlichting is opgegaan nu eindelijk de Verbonds raad een zeer duidelijk standpunt heeft ingenomen t.a.v. de personeelsverenigin gen. Verheugend is dat de aanvaarde re solutie geen enkele twijfel laat bestaan over het standpunt van de leiding der K.A.B, Het is, wat de Verbondsvoorzitter zei, noodzakelijk in belangrijke kwesties, dat men aan degenen, wie men leiding moet geven, de weg ook zeer duidelijk wijst. Welnu, met deze resolutie heeft het Verbondsbestuur een zeer duidelijk bord geplaatst bij de gevaarlijke zijweg der neutraliteit: Pas op. Deze weg gaat in verkeerde richting. Dat de socialistische, communistische en neutrale pers in Nederland aan het huilebalken is geslagen, vooral nu ge lijktijdig met dit standpunt van de K.A.B. de zeer duidelijke mening van het Episcopaat omtrent deze zaak werd gepubliceerd, wekt geen verwondering. Men krijgt zo wel eens de neiging om medelijdend en hoofdschuddend tegen deze. zichzelf in een bepaalde hoek ge plaatst hebbende lieden te zeggen: Men sen, mensen denkt toch eens een beetje historisch na. Niet de Roomsen waren het toch die destijds met scheiding be gonnen. De Katholieken willen niets lie ver en bidden geen gebed vuriger dan het: Ut omnes unum 'sint: Dat alien één mogen zijn. Allen zeggen te streven naar een eenheid, maar bedoelen slechts de dictatuur van hun inzicht. In eigen kring wist de Katholieke Kerk die een heid te bewaren, de eeuwen door. Wat wonder dat zij, geleerd door twintig eeuwen ervaring. bij alle gevaarlijke zijwegen telkens opnieuw dat waar schuwingsbord plaatst. Het heeft wei nig zin overigens met dit soort mensen te gaan discussiëren. Een niet-Katholiek begrijpt nu eenmaal slechts traag van welke ontzagwekkende innerlijke waar de de herderlijke macht van de Kerk is. Zoals gewoonlijk is de Waarheid wel het felst in zijn kwaadaardigheid. al zullen de woorden, waarin deze vuil- spuiter thans zijn woede uit, wel zeer siecht zijn overwogen. Waar het blad schrijft: „Hier spreekt wel de grote angst der Roomse geestdrijvers". Wat die angst betreft zou men goed doen eens aan de ..Roomse" martelaren in de Russische concentratiekampen en ge vangenissen te denken, die nimmer angst hadden hun beginselen te verde digen. Inmiddels had het rapport, waarop deze resolutie is gebouwd, ook in de eigen Katholieke kring nogal belangstel ling. Zo was het Prof. Oldendorff uit Nijmegen, die aan het slot van een be schouwing hierover het niet onverdeeld gunstig achtte „om zware artillerie aan te voeren, wanneer men op konijnen jacht gaat". Dit is, zacht gezegd, een merkwaardige slotzin van een beschou wing, die opent met te constateren, dat men onze tijd in sociologisch opzicht zou kunnen kenmerken ..als een periode van het zoeken naar een nieuwe socia le integratie, naar nieuwe gemeenschaps vormen". Zou men deze beide zinnen onder scheidenlijk als conclusie en praemisse van Prof. Oldendorff's beschouwing wil len aanmerken dan komt het ons voor, dat er aan de redenering van Prof. Ol dendorff iets moet ontbreken. Immers: a. Ofwel zijn uitgangspunt is juist, maar dan kan men niet spreken van een „konijnenjacht". De „nieuwe ge meenschapsvormen" en ..een nieuwe sociale integratie" zijn aangelegenheden van zodanige essentiële waarde dat, zien we het juist, niet alleen de sociale vrede in de nabije en verwijderde toe komst hiervan afhankelijk is maar zelfs de wereldvrede. b. Ofwel de „konijnenjacht" is juist, zodat we hier slechts met een onbelang rijke kwestie te maken hebben. De beoordeling, welke van de twee meningen nu de juiste is. moet dus blij ken uit Prof. Oldendorff's middenrede nering. In deze rrriddenredenering nu neemt Prof. Oldendorff het rapport van de commissie, ingesteld door de Alg. Katholieke Werkgeversvereniging, de Katholieke Arbeidersbeweging, het Lan delijk Curatorium voor R.K. Scholen voor Maatschappelijk Werk over de so ciale werk(st)eïs in de onderneming en over de personeelsverenigingen als lei draad. Zou, kunnen we ons afvragen, Prof. Oldendorff tot zijn zo gewichtig klin kend uitgangspunt hebben kunnen ko men. hadde hij niet in voormeld rapport ontdekt dat het hier inderdaad niet gaat op de eerste plaats om die sociale werkster of om een personeelsvereni ging, maar om dingen, die veel dieper liggen? Prof. Oldendorff erkent, dat het ver heugend is. dat de aan de orde gestelde vraagstukken weer eens principieel zijn gesteld. Welnu, bij deze principiële stelling- name heeft ons op pagina 11 vooral ge troffen deze zin: ..De volwaardige men selijke persoonlijkheid kan alleen ont staan en bestaan in een harmonieus ge meenschapsleven". Ieder woord in deze zin heeft diepe betekenis en confron- (Vervolg op pag. 3 zevende kolom) De Amerikaanse ambassade in Praag heeft gisteren de Tsjechische regering ervan verwittigd, dat de Amerikaanse re gering opdracht gegeven heeft het Tsje chische consulaat in Chicago met ingang van 1 Mei te sluiten. Dit is een represail lemaatregel voor het sluiten van de Amerikaanse inlichtingendienst in Praag en de Uitwijzing van de directeut ervan Joseph C. Kola rek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1