STADSNIEUWS (vervolg) Valken- PRINS MA U SLUIS We MAKEN het ZELF Sint Jorisdag Zeepkisten-renners, nieuwe asphalt-ridders JACHT Grootste ter wereld Feestende bloembollen handelaren VAN HET WITTE DOEK Relaas van nalatigheid en vernielzucht 1950 Sf Wij luisteren naar Hoe gaat dat spel, waarnaar Haarlem op Koninginnedag zal kijken h.h. missen op zondag Ons stadssckoon Uitslag slagzinnenwedstrijd -"N .J ZATERDAG 22 APRIL 1950 PAGINA 7 Hartelijke ontvangst in Haarlems stadhuis K.A.B. KRING WEST Opvoering van Beatrijs BILJARTEN KLAVERJASSEN VERKIEZINGEN Bridge Op Koninginnedag zullen in Haarlem Voor de eerste maal in Nederland zeep kist-rennen worden gehouden. Het is interessant over deze noviteit een en ander te vernemen, waartoe wij in de gelegenheid werden gesteld door een zo juist verschenen handleiding, met in ternationale wedstrijdreglementen en constructie-voorschriften van de U. M. De Muiderkring in Bussum. in de beken de serie „Handig Bekeken". Ter introductie wordt in het boekje het volgende opgemerkt: De asfalt-ridder. die het eerst op het idee kwam van het onderstel van een Sfgedankte kinderwagen met behulp van een kistje 'n wagentje in elkaar te flan sen. valt te beschouwen als de grondleg ger van de hedendaagse gestroomlijnde Zeepkist-Renwagen. Hoe zou hij ooit hebben kunnen ver moeden, dat er om maar eens een voorbeeld te noemen verleden jaar in Akron (Ohio) U.S.A. een slordige vier millioen toeschouwers bijeen waren, toen daar de finale, verreden werd in de Nationale Kampioenschappen Zeep- kistrennen, waaraan in totaal door niet minder dan 40.000 jongens werd deelge nomen?! Want intussen is het zeepkist wagentje-rijden uitgegroeid tot een dynamische, machtig boeiende sport, die in Amerika reeds jarenlang door duizen den jongens met een ongekend enthou siasme wordt beoefend. Het zijn de zeepkistrennen, daar „Soap Box Races" genoemd. En het Myron E. Scott, een persfotograaf, die, nu onge veer vijftien jaar geleden, op het denk beeld kwam. wedstrijden te organiseren voor de jongens, die hij zo dagelijks Om zich heen bezig zag met eigen gebouwde karretjes de heuvels af te suizen. Reeds bij die eerste wedstrijd" werd een ere code vastgesteld de stilzwijgende overeenkomst tussen de jongens en de initiatiefnemer onderling: ieder bouwt zijn eigen wagen zonder hulp van ouderen. Vindingrijke knapen konden nu aan de slag, immers, triomfator zou diegene onder hen zijn, die de snelste renwagen Wist te bouwen. En omdat deze geen krachtbron bezitten en hun snelheid dus uitsluitend moeten hebben van het hellende vlak. waarop zij geplaatst wor den, diende volop aandacht te worden besteed aan zaken, die in deze tijd op het eerste plan zijn gekomen en wier beheersing voor de nieuwe generaties even belangrijk is te achten als lezen en schrijven. Het zijn de wetten der me chanica en aërodynamica. Maar helaas, er zat ook kaf onder het koren. Al te slimme broeders pasten trucjes toe, die niet door de beugel kon den en zo leerde de ervaring dat, wilde men verzekerd zijn van eerlijk spel, er spelregels dienden te komen. Die spel regels betreffen dan in de eerste plaats voorschriften voor de bouw van de wa gens; want niet alleen gaat het erom, dat elke jongen gelijke kansen moest hebben, maar ook in verband met de veiligheid waren maatregelen dringend geboden. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen dat op officiële wedstrij- 'Wn in Amerika snelheden van 50 tot 60 km. per uur werden genoteerd. Wat het zeggen wil, wanneer zo'n licht-gebouwd wagentje met een dergelijke snelheid ergens tegenop tuint, laat zich begrij pen. Zo ontstond in de loop der jaren een aantal voorschriften omtrent bestu ring, remmen, over het materiaal, dat Wel en niet gebruikt mag worden en Verder allerlei bindende verklaringen. Men mocht verwachten, dat 'r. zo pak kende sport als het zeepkist-rennen niet tot Amerika beperkt zou blijven en als wereldoorlog 2 ons niet geruime tijd var. de buitenwereld had afgesloten, dan zouden wij hier al volop in de races hebben gezeten. Frankrijk, Engeland en het door de Amerikanen bezette deel t an Duitsland gingen hierbij reeds voor, thaar zeker zal nu spoedig ook de Ne derlandse jeugd een duchtig woordje Eaan meespreken. Ongetwijfeld ook zullen er in de naaste toekomst internationale wed strijden plaats vinden en waar in an dere Europeese landen reeds gereden wordt volgens het Amerikaanse re glement, zal men er hier verstandig aan doen zich eveneens daarnaar te richten. Temeer, daar het anders ten enen male onmogelijk zou zijn- straks op internationale wedstrijden uit te komen. Want en dat staat reeds vast de Europese kampioen gaat naar Amerika en zal daar gehouden zijn aan de Amerikaanse voorschrif ten. De officier der Rijkspolitie J. R. Hoog kamer merkt nog het volgende op: Het heeft er alle schijn van, dat de „zeep kistwedstrijden" binnenkort in ons land een even grote bekendheid zullen krijgen, als tn andere landen reeds thans het geval is. Wij juichen dit van harte toe; onze jeugd blaakt op deze wijze al vroeg kennis met de techniek, die in onze eeuw een zo be langrijke plaats is gaan innemen. „Jong ge werd. oud gedaan" doet hier opgeld en onze jongens (en waarom ook niet de hieisjes?) kunnen hieruit veel leren, wat m het latere leven van pas komt, ja, wel haast onmisbaar is. De trots van onze adspirant-kampioenen, Kathedraal St. Bavo (Leidsëvaart) O-30, 7.30, 9 (Hoogmis) 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antonius v. Padua (Nieuwe Groen markt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. i Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15, '■30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis). H. Joannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis) 10.30 en 11.45 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark- Weg): 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- ëerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 630, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. o.®' k. Vrouw van Zeven Smarten en pl- Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. r AHerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7, 630 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. 1n,i Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en "15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen en ,?rAeen): 7- 8- 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. 7 ^ntnniis van Padua (Aerdenhout): '•30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. ,H„- ®av? (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en n.30 uur. 3-30, 10.15 en lU0Vuuf (Heemstede): 7, (Hoogmis,ZandVOOrt): 7' a3° en 10 ^H^d(CH^lsJ Spaarndam)7'30 en die met een eigen „wagén" aan de start ver schijnen, laat zich gemakkelijk denken, om van de trots der ouders of anderén, die bij de bouw betrokken waren, nog maar te zwijgen. Deze trots is verklaarbaar, maar zal alleen gerechtvaardigd zijn als alle veiligheids maatregelen, die in het wedstrijdreglement en in de bouwschema's voorkomen, in acht genomen worden. De wedstrijden behoeven dan geen gevaar op te leveren en deze wed strijden vormerr~lrnmers het doel, waarvoor de miniatuur-racewagens gebouwd worden. Toch kan de nieuwe hobby een gevaar met zich brengen. Zodra het product van nijvere handen voltooid is, zal het ge probeerd moeten worden; voor de wed strijden zal geoefend moeten worden; wie kan niet begrijpen hoe naar deze ogen blikken gehunkerd wordt. Toch zullen de jeugd en de ouders zich dan de nodige beperking moeten opleggen. Eén kind dat niet zwemmen kan. wordt geweerd uit het diepe bassin, waarin de geoefende zwemmer zich in z'n element voelt. Op dezelfde wijze moet de zeepkist geweerd worden uit 't verkeer, zeepkist en berijder zouden er in kunnen verdrinken. De rem en de valhelm vormen beveili gingen, die voorgeschreven zijn bij wed strijden en deze voorschriften zijn van het grootste belang. Zoals wij reeds eerder meldden wijken de wedstrijden hier in Haarlem enigszins af van de races in het buitenland. De wagentjes rij den hier niet van een helling, maar wor den door een „levende motor" een jon gen, die duwt voortbewogen. Maar wat kan straks in Bloemendaal ge beuren? De viering; van het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandela- ren is gisteren voortgezet, toen het be stuur een feestelijke receptie hield in het secretariaat aan het Kenaupark te Haarlem. Natuurlijk was er een pracht van bloemstukken en talrijke autoriteiten gaven op deze receptie persoonlijk van hun belangstelling blijk. Wij noemen vertegenwoordigers van de K.L.M., van de HollandAmerikalijn en van de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Dr. E. H. Krelage kwam even eens persoonlijk ter receptie evenals de burgemeester' van Sassenheim, als voor zitter van het centraal comité Bloemen corso. Vertegenwoordigd was ook het Bedrijfsschap voor Sierteeltproducten. De voorzitter van de Bond, de heer T. van Waveren, stelde het Corso-comité een wisselbeker ter hand, om als prijs uit te loven bij het corso. Wisselbekers werden ook uitgereikt aan de prijswinnaars, die met de mooi ste tuin voor de dag waren gekomen. Zoals men weet, was er in het kader van de viering van het jubileum een wedstrijd uitgeschreven in de Bollen streek, wie de mooiste tuin had aan gelegd. Daartoe waren de deelnemers in drie groepen verdeeld, tg weten: grote tuinen, kleine tuinen en middel soort. Gisterochtend heeft een des kundige jury de ronde gedaan en de uitslag van haar bevindingen luidde als volgt: Grote tuinen: J. Enthoven, M. Ten Hagen en Fa. Rijneveld Zn. Kleine tuinen: G. Vreeburg en M. Brederode. Middelsoort: F. Lommerse, P. Hop man, A. Warnaar en H. Arentshorst. Na de receptie werden het bestuur van de Bond en de buitenlandse gas ten ontvangen door burgemeester Cremers en de wethouders in de oude raadzaal op het stadhuis te Haarlem. De burgemeester sprak net gezelschap toe in het Frans en in he Engels, waarbij hij de jubilerende bond onder meer een der pilaren noemde van onze nationale economie. De burgemeester verklaarde voorts trots te zijn, dat Haarlem het cen trum was van de bloembollencultuur en dat het daarom met recht de naam Bloemenstad mocht dragen. Hij meen de dan ook, dat het feest van de Bond ook het feest van Haarlem was. De heer Van Walraven dankte in zeer vriendelijke woorden de burgemeester voor diens woorden van lof en het was tenslotte de heer Kay, uit Engeland, die namens de buitenlandse gasten in wel gemeende bewoordingen zijn dank uit sprak voor de hartelijke ontvangst. Zowel Luxor als Palace prolongeren deze week hun films. Vorige week schreven wij reeds uitvoerig over „Ma- noné" en „Bittere Rijst" en wij mogen volstaan met te vermelden, dat de K.F.C. beide films gekeurd heeft voor strikt volwassenen. Spaarne-(heater. In deze bioscoop wordt „Het verraad ontmaskerd" ge draaid. De hoofdrol wordt gespeeld door de sympathieke Rod Camefon die de nodige hachelijke momenten mee maakt, voor hij de Nazi's, die met hun intriges Noord-Afrika dreigen te ver overen, heeft overmeesterd. Als belo ning krijgt hij de vrouw van zijn dro men, het dappere meisje, dat hem in al zijn avonturen ter zijde heeft gestaan. (Veertien jaar). Rembrandt. „De Schaduw van het Verleden". In onze courant van Donder dag hebben wij reeds een uitvoerige be schrijving van deze uitstekende Engel se film gegeven. Wij kunnen daarom volstaan met deze rolprent eenieder boven de achttien jaar aan te bevelen „Zij kwamen bij Dageraad" heet de film. die de komende week in het Frans Hals-theater draait. Deze film verielt van een vredig Noors vissers dorp. waar het leven rustig voortkab belt en de mensen hun problemen met elkaar oplossen. Maar de bezetting komt en daarmede ondergaat ook dit dorp de lijdensgeschiedenis van onrecht en el lende. Een actie van het Engels fcmds- commando vormt hier de clou van het verhaal. Wanneer het daarover gaat, is de film heel wat sterker dan in de eer ste helft en kunnen liefhebbers van fraaie opnamen en uitstekend spel ge nieten. Achttien jaar, zegt de K.F.C. De verhalen uit de Wild-West vormen altijd nog een dankbaar thema om ver filmd te worden en de bezoekers van het City-theater krijgen wat dat betreft de komende week hun volle portie. Glenn Ford en Claire Trevor zorgen trouwens wel voor de nodige spanning in „Texas" en de liefhebber zal moei lijk na afloop kunnen beweren, dat het de film aan spanning ontbreekt. Meer willen wij er niet van schrijven. De film draait als première in Haarlem. Achttienjarigen kunnen er heen. Arie Beekhuis vond Dinsdagmorgen tot zijn grote ontsteltenis acht ver scheurde konijnen in het hol van de Hertenkamp. Nu zullen weinig mensen weten wie Arie Beekhuis is en toch is hij een goede bekende van bijna iedere Haarlemmer, die wel eens door de Hout flaneert. Deze dierenvriend waakt de ge hele dag en soms ook nog laat in de avond over alle bewoners van de her tenkamp. Maandagavond is een, tot nu toe nog onbekende, hond over de afrastering van de hertenkamp gesprongen en heeft daar wreed huisgehouden in het konij nenhol. In korte tijd heeft hij niet min der dan zes konijnen vermoord. Onder deze slachtoffers was ook een moeder konijn met een nestje van zes jonge ko nijntjes, die nu natuurlijk ook gestorven zijn. Deze schade van veertien konijnen is het gevolg van nalatigheid van de baas, die zijn hond aan de riem moet hebben. Dikwijls wordt door deze veel voorkomende fout schade veroorzaakt aan de bloemen- en plantenwereld. Dit voorval heeft echter duidelijk gedemon streerd, hoe groot het verlies kan zijn voor de gemeente. Het is namelijk niet onmogelijk, dat de hond een volgende keer tussen de kostbare herten zijn prooi gaat zoeken. Laat het een duidelijke waarschuwing zijn voor alle hondenbe zitters'. De Haarlemse politie wijst or op, dat de kinderen niet buiten de paden van het Kenaupark mogen spelen en ook het snijden van namen in bomen is ten strengste verboden; omdat daardoor de sapstroom ernstig gestremd wordt. In sommige gevallen snijdt men de bast rondom weg en dan is de boom onher roepelijk ten dode opgeschreven. Ook de oudere personen moeten er om denken, dat de gazons geen wandel- en zeker geen parkeerplaatsen zijn. Op het Leid- seplein is wen wel zeer onwellevend te werk gegaan. Gedurende de winter ver dwenen er op die plaats een en twintig boompalen op mysterieuze wijze. Na dit onplezierig relaas tot slot een fleurig berichtje uit het bloemenrijk. De mooiste oranje-tulp bloeit nu rond de uliana-boom bij het station. Een aardige bijzonderheid van deze oranje „Generaal de Weth"-tulp is, dat zij op Koninginne dag in haar volle glorie zal prijken. Het aantal inzendingen van de slag zinnenwedstrijd, ter bestrijding van de vernielzucht, heeft alle verwachtingen overtroffen. De jury stond voor een moeilijke opgave, want uit alle inzen dingen bleek de grote belangstelling, die er bestaat voor het stadsschoon van de Spaarnestad. De jury heeft bij haar be oordeling vooral gezocht naar de puntig- ste formulering, waarin het streven van deze actie zo goed mogelijk wordt uit gedrukt. Helaas waren er weinig origi nele vondsten bij al deze slagzinnen; zeer vele inzenders ontdekten dat fat soen op plantsoen rijmde en de vernuf tige variaties op dit thema waren legio. Velen betuigden hun instemming met deze actie voor het behoud van plant soenen en parken en enkelen schreven zelfs, dat ze hun kinderen of de school jeugd op het belang hiervan gewezen hadden. De slagzin van F. van Daalen, Bode wijk van Deyssellaan 196, werd tenslot te bekroond met de eerste prijs. Hij uitte zijn belangstelling en liefde voor het stedelijk schoon in de volgende -leuze: „Spaar grasmat, Struik en heester, Wees in plantsoen-fatsoen een meester Deze winnaar mag nu gaan dwalen in de stadskweektuin en uit deze rijke bloemenweelde mag hij 'zijn keuze doen. Een man, die zich -verschuilt achter het pseudoniem „Nature boy" zag de gehele actie in een meer amoureuze sfeer. Hij was van mening: „Parken en plantsoe nen, alleen voor wandelen en zoenen. Dat kon zelfs de jury niet helemaal ont kennen. De inzendingstermijn blijft nog steeds opengesteld en er is vooral veel behoefte aan oorspronkelijke slagzinnen. Krijgt U een bloemrijke inspiratie, zendt U dan Uw slagzin naar ons redactieadres: Sme- destraat 5, onder het motto „Flora." De sluitingsavond van kring West van de KAB zal plaats vinden op Vrijdag 19 Mei'as des avonds acht uur in de grote toneelzaal van het gebouw St. Bavo. De R.K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thym" zal als sluiting van het winterprogramma opvoeren: ..Beatrijs' mysteriespel in 4 taferelen van dr. Felix Het spel verhaald ons van de stille weemoed van een kloosterzuster die als c.een zo ijverig haar taak als kosteres in het klooster vervult, doch zich met ge lukkig gevoelt in haar kloosterlijke staat. Na een hevige zielestnjd ontvlucht zij het klooster om een volgen, na haar gefolterde ziel te hebben uitgestort aan de voeten van de beeltenis der H. Maagd. In de wereld vindt zij slechts geluk van korte duur en als ver laten en verstoten vrouw, zwerft zij aoor 't leven en vindt tenslotte „ter liefde van Maria", onderdak in een herberg- in de nabijheid van 't klooster, waaruit zij wegtrok, waar onzichtbare stemmen haar verhalen van het grote wonder, dat zij nimmer nog in het klooster werd ge mist. Zij meent te dromen. Maar tot driemaal toe vermaant de stem: „Keer weer, U wacht een open poort Maria heeft Uw beê verhoord." En in het holst van de nacht trekt zij naar het klooster. In 't klooster vindt zij niets veranderd. Haar sluier, die zij bij de beeltenis der H. Maagd neerlegde bij haar vlucht, „onwaardig hem te dragen", ligt daar nog, evenals de sleutelbos. Hiermede eindigt dit mysteriespel, waarin de wonderbare gebedsverhoring door Maria ons lere: „Dat wie haar aanroept, nimmer on verhoord met lege handen heen zai gaan." Toegangsbewijzen voor deze buitenge wone slotavond zijn verkrijgbaar bij de bestuurders van kring West en bij het bestuur der K.A.V. Uitslagen wedstrijden Hof van Hol- landRembrandt, Amsterdam: Hoenderdos 50 50 60 4 0.83 Berghoff 60 49 60 4 0.81 Loerakker 100 74 36 11 2.05 P. Piller 70 70 36 10 1.94 Kroon 145 145 40 14 3.62 Piller 150 146 40 19 3.65 Scholten 180 180 37 28 4 86 Bachra 175 167 37 24 3.70 Luiten 125 87 30 11 2.90 Snoek 90 90 30 14 3.— Aufderheide 60 51 55 6 0.92 Katwijk 60 60 55 7 1.09 Eindstand 186. Rembrandt-theater brengt Zondag ochtend 11 uur een film gebaseerd op Joh. Seb. Bach's Matthaeus Passion met medewerking van het Weens Philhar- monisch Orkest. itiiiimtiiiiiiMmiiimiiiiiiiiiitiniHHii IIIllllllllllllllillflllllllllllllIII11111111III NiniMiHiniiiiimiiHiiiitiimiiiiiuiiia Vorige week hebben wij een en ander verteld over de val kerij of valkenjacht. De lessen werden ook onder allerlei vreemd geluid en onder 't rij den voortgezet. De valk moest vogels vangen. Eerst met een dode duif, die omhoog gewor pen werd. De vogel houdt niet van dood vlees en kreeg dan een ander stukje. Hij werd op gekortwiekte vogels geoefend en op lc.vende kraaien, die hij ook niet lust. Dat alles zódanig tot de valkenier hem geheel in de macht had door zijn dressuur en hij vrij op mocht stijgen en op reigers gepro beerd kon worden. Haalde hij deze volgens de eisen der kunst omlaag, dan werd hij tot jachtvalk bevorderd en kon de valkenier he.m afleveren. De valkenjacht werd in tij den die zeer ver achter ons liggen, in Midden-Azië bij de Mongolen en Perzen beoefend. De Egyptenaren eerden de valk als heilige vogel en de Hunnen moeten de kunst van he.t vangen en africhten in Europa gebracht hebben. Ze- Jjer is het dat de kruistochten keniers er njst tegen op naar de valkenjacht tot grote bloei Zweden, Dénemarken, Noor- brachten. In de riddertijd was wegen of Rusland te trekken, om vandaar mooie valken mee te, brengen. In 1853 werd de valkerij voor het laatst uitgeoefend. Maar toch is deze eigenlijk nog niet geheel en al verdwe nen, want er zijn tegenwoor dig nog een paar jagers in ons land, die dit aloude gebruik uitoefenen. Het belangrijkste van de roofvogel-dressuur is het zover te krijgen, dat de valk op bevel op de vuist terugkeert. waar ze niet 20 uitgeroeid wa ren en niet zo schuw. Men trok dus ver van huis. Daarom za gen de Valkenswaarder Val- 29 April is het twintig jaar geleden dat te IJmuiden de officiële ingebruikstelling plaats had van de grootste sluis van de gehele wereld. Dat was een historische dag voor Nederland, voor de hoofdstad vooral. Want voor Amsterdam heeft deze sluis heel eigene betekenis, omdat immers IJmuiden de voorha ven van Amsterdam kan ge- Enige woordjes bij het por tret van de zoon van Willem van Oranje, Prins Maurits, di,e in de geschiedenis van ons vaderland zo'n grote rol heeft gespeeld. 23 April is het driehonderd vijf en twintig jaar geleden dat hij gestorven is. Maurits werd op 13 Novem ber 1567 op het sl°t Dillen burg geboren. Een aangename jeugd heeft hij niet gehad. Toen hij groot was studeerde hij te Heidelberg. Zijn ver dere jeugdjaren bracht hij in Breda en Antwerpen door, waar hij bij de aanslag op zijn vader grote tegenwoordigheid van geest aan de dag legde. In 1583 werd hij ingeschreven als student te Leiden en stu deerde daar klassieke talen en wiskunde. Na de dood van zijn vader kwam hij op 17- jarige leeftijd aan het hoofd van de Raad van State te staan, terwijl hij korte tijd la ter tot stadhouder, kapitein- generaal en admiraal van Hol land en Zeeland benoemd werd. Tot aan zijn dood bleef hij deze functies bekleden en bewees hij de Nederlanden buitengewoon grote diensten. Op militair gebied was hij zonder enige twijfel de kun- digste man van zijn tijd. Zijn leger was het beste ter we reld. Over Prins Maurits hoeven wij natuurlijk niet verder uit te weiden, want jullie weten waarschijnlijk over de over winning van Breda, de zuive ring van ons land van de Spaanse troepen en de verove ring van vele steden meer dan wij. -Hij versloeg ook de Spanjaarden bij Nieuwpoort. (Wanneer was dat ook weer?) Prins Maurits. kantjes ontstaan. Nu opgelet: de hoekvierkantjes worden weggeknipt en de midden vorm wordt irigeknipt (vol gens de dikke lijnen). Vol gens de stippellijn ga je nu vouwen. Plak 1 op 2; 2 op 3: 4 op 5 en 7 op 8. Zet nu de driehoek jes van 1 en 2 op een van de leest de boodschap van de hoofdaalmoezenier voor en de groepsleider geeft een kort overzicht van de. gebeurtenis sen van het afgelopen verken nersjaar en van de plannen voor de toekomst. Tot slot vernieuwt iedere welp, ver- noemd worden, kenner en voortrekker zijn Deze grootste sluis van de belofte, die hij bij zijn instal- wereld werd op 29 April 1930 latie heeft afgelegd. door H.M. Koningin Wilhel- Waarom denk je mis- mina geopend. Z.K.H. Prins schien heeft Baden Powell, Hendrik en H.K.H. Prinses de stichter van de. padvinderij, Juliana waren er bij tegen- St. Joris juist gekozen als pa- woordig. Als je ooit moet „strooien" bij een of ander feest, dan kun je zelf een aardig mand je maken om de strooisels in Torenvalk het een geliefkoosd vermaak. Vooral ton tijde van Jacoba van Beieren ging men gaarne op de valkenjacht. Aan de hoven der vorsten had men c.en opper-banier- drager, een opper-schenker, maar ook een opper-valkenier. De vogels zijn beroemd door hun snelheid en kunnen zich als een pijl uit een boog op hun prooi laten neervallen. Als roofvogel deed hij veel schade aan de wildstand en werd dus veel vervolgd. Hij kwam wel voor op de grote Brabantse heidevelden, maar er waren er lang niet genoeg, om in de grote vraag van al de hoven en adellijke huizen te voorzien. Daardoor werden ze duur en moest men plaat sen zoeken, ver afgelegen, Op 23 April vieren alle wel pen. verkenners en voortrek kers van de wereld het feest van hun schutspatroon, St. Jo ris. Baden Powell koos deze dappere ridder tot voorbeeld van de verkenners en daarom worden op die dag verken- nersvlaggen ontrold en draagt ieder lid van de padvinders- en verkennersbeweging de rode St. Jorisbloem. De ka tholieke verkenners wonen een H. Mis bij, die speciaal voor hen wordt opgedragen en troon? Wel, omdat St. Joris zo een uitstekend voorbeeld was van een ridderlijk man en ook een verkenner streeft er De oudste sluizen werden tegelijkertijd met het Noord- zeekanaal in November 1876 voor het scheepvaartverkeer geopend. Een nieuwere grote re sluis werd in het jaar 1896 in dienst gesteld (225 meter lang, 25 meter breed en 10.5 meter diep). De voortdurende en snelle toeneming, zowel Van het aan" tal als van de afmetingen der schepen, welke te IJmuiden de sluizen passeerden, maakte bovendien dat al spoedig, on danks de aangebrachte, be langrijke verbeteringen. wel- andere genummerde. Nu wordt het moeilijker, let goed op; plak a aan de bui tenkant van het driehoekje vast. Sla b hier omheen en' plak dit aan de binnenzijde vast. Daar is enige handig heid voor nodig; heb je de slag eenmaal te pakken, dan bewerk je de andere drie hoekjes op dezelfde wijze. Er ontstaat dan een aardig mandje. Als je wit papier Middeleeuws beeld van St. Joris met de draalc. naar altijd ridderlijk op te leb en 3500 damplanken, treden. Met het voorbeeld van In de oorlog werd een ge- daama worden overal vlaggen- St. Joris voor ogen zal hun dat deelte van de sluis door de parades gehouden, 's Avonds zeker niet zo moeilijk vallen. Duitsers vernield en de in houdt iedere groep zijn kamp- Ongetwijfeld zijn er onder jul- gang werd geblokkeerd door vuur. Het verhaal van St. Jo- lie ook veel welpen en ver- wrakken-van een achttal sche- ris met de draak wordt voor- kenners en wij wensen jullie pen, doch sedert 1948 is de gelezen die legende ken je een mooie viering toe met je sluis weer geheel hersteld en zeker wel de aalmoezenier horde of troep. gemoderniseerd. te doen. Je neemt een ietwat hebt gebruikt kun je natuur- stevig, glanzend vierkant pa- lijk enige eenvoudige versie- pier, wit of gekleurd. Onge- ringen aanbrengen in kleur veer 40 c.m. lang of breed, uitgevoerd. En een los heng- ke in 1896 tot stand kwamen, je verdeejt de zijden in vie- seltje knippen en er aan vast- de vraag naar verdere verrui- ren en maakt de vierkantver- plakken. Dan is het mandje ming van de toegang uit zee deling zo dat er zestien vier- gereed, opnieuw aan de orde kwam. De tegenwoordige sluis is 402 meter lang, 50 meter breed en 15 meter diep. Haar schtftkolkoppervlak bedraagt derhalve 2 HA. Noch het Pa_ namakanaal noch welke an dere gelegenheid, voor de grote zee-scheepvaart ook. biedt ruimer schutgelegenheid dan deze sluis. De werkzaamheden voor deze sluis zijn geheel „in het droge" uitgevoerd. Men heeft namelijk een geweldige bouw put gegraven, waarbij, in to taal, twintig millioen kubieke meter grond is verzet! De bouwput werd omringd door een ijzeret damwand welke tot aan een op 35 meter be neden A.P. (Amsterdams peil) gelegen waterdichte kleilaag lag. De sluis rust op 15-500 pa- De ,Johan van Oldenbamevelt" in de sluis te IJmuiden. De dezer dagen in Krommenie gehou den besprekingen tussen afgevaardigden uit Kennemerland, van Haarlem, Zaan dam en Krommenie, hebben voor de klaverjassport een zeer bevredigend resultaat gehad. Er werd besloten dat de kampioenen van deze districten te gen elkaar zullen uitkomen en die zich als eerste weet te plaatsen, zal be schouwd worden als kampioen van Noord-Holland. Voor het komende jaar zal tevens getracht worden meerdere districten voor deelname bereid te vin den en hierbij werd gedacht aan Am sterdam en Alkmaar. Het zou dan in de bedoeling liggen tot oprichting over te gaan van een Noord-Hollandse klaver- jasbond. De kampioenen die voor dit jaar hieraan deelnemen zijn- „Harten Beer", Haarlem, „De Nolle", Kennemerland en ,De Roemer", Krommenie. Van Zaandam is nog niets bekend, omdat daar de competitie nog niet beëindigd is. Na lo ting werden voor de eerste helft de volgende wedstrijden vastgesteld: Woensdag 10 Mei: „Harten Boer"„De Roemer"; Donderdag 11 Mei: „De Nol le". „Kennemerland Kampioen Zaan dam. Maandag 15 Mei: Kampioen Zaan dam-„Harten Boer". Woensdag 17 Mei: „De Roemer"„De Nolle". Woensdag 24 Mei: „De Roemer"kampioen Zaandam en Donderdag 25 Mei: „De Nolle"„Har ten Boer". De wedstrijden worden ge speeld in de clublokalen der betreffen de kampioenen. Verder werd besloten voor deze wedstrijden twee prijzen aan te schaf fen. daar men algemeen van gevoelen was, dat het hier meer gaat om de eer dan om het winnen van een prijs. Voor een gewonnen wedstrijd, die beslist wordt door de meeste r-peelpunten krijgt men twee wedstrijdpunten die beslissend zijn voor deze competitie. Bij gelijk ein digen is die vereniging kampioen die de meeste speelpunten heeft. Aan het einde van deze geanimeerde besprekin gen bleek, dat er een uitstekende ver standhouding bestaat tussen de verschil lende klaverjas-districten en de wens werd uitgesproken dat alle Klaverjas- clubs zich zouden aansluiten bij de kla- verjasbond in hun eigen district om al doende te komen tot één groot geheel. J Verenigingen die hier meer van willen De voorzitter van het hoofdstembu reau in de kieskring V (Haarlem) maakt bekend, dat op Vrijdag 28 April te 19 uur v.m. in het stadhuis een open bare zitting zal worden gehouden ter vaststelling van de verkiezingsuitslag der Prov. Staten van N.-Holland. Alle competities van het district Ken nemerland zijn nu afgelopen. In de Hoofdklasse werd HaarlemNBB I dis- Irictskampioen en zal nu Kennemerland vertegenwoordigen in de kampioen schappen van Nederland. In de le klas werd kampioen het eerste viertal van de politie IJmuiden, terwijl deze club en Beverwijk I promo veerden naar de hoofdklasse, waaruit R.K. Onder Ons I en Santpoort I degra deerden. Van de eerste naar de tweede klas gingen Santpoort II en Onder Ons III, Kennemers II en Haarlem Noord II. Hun plaatsen worden ingenomen dooi de Oefenclub III, Jump 2 en 3 uit IJmuiden en RKBC Haarlem III. Van deze werd de Oefenclub districtskam pioen. In de paren wedstrijden hebben onze vertegenwoordigers in de hoofd- en eer ste klasse niet veel succes gehad. Beter was het in de tweede klas. Hier werden geplaatst voor de kampioenschappen van Nederland de paren fam. Keerwolf (I), Haarlem NBB en de heren Faase Braak van BC 1940. De jaarlijkse districtsdrive, die een dezer dagen gehouden is, werd een groot succes. Ruim honderd paren be twistten elkaar' de eer. De RKBC Haar lem boekte een mooi succes en ging met de beker strijken. weten, kunnen zich in verbinding stel len met: voor Zaandam, de heer M. Boshuizen, Esdoornlaan 86. Voor Krom menie. de heer J. Heijne, Wilhelmina- straat 59. Voor Haarlem, de heer J. M. van Leijn. Voortingstraat 46 en voor Kennemerland, de heer L. van der Aar, Koningsweg 211, Velsen-Noord. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.15 journalistiek weekoverz 18.25 Prome- nade-ork„ 18.50 gram., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 echo van het Bin nenhof, 19.35 pianoduo, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 The Gods go a begging v. Handel. 20.15 Lichtbaken, 20.40 Comfort Ye, my people v. Handel. 20.43 Steek eens op heren. 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Weet u het?, 21.55 Weekend-serenade, 22.35 Benelux, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 cor.c. v. Bartók, fragm. uit Roméo et Juliette van Berlioz. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 18.00 nieuws. 18.15 gram., 18.30 De West- Europese Unie meldt zich. 19.00 artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 dingen, van de dag, 20.15 Tirolermuz., 20.45 revue. 21.45 so cialistisch comm., 22.00 Stradiva-sextet, 22.25 Onder de pannen, 22.40 Jan Cor- duwener, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.- muziek. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 nieuws. 8.15 conc. grosso in e v. Han del. IKOR 8.30. KRO: 8.30 nieuws. 9.45 koor v. welpen enz., 9:55 Hoogmis, 11.20 vlaggenparade v. district Nijmegen v. d. verkenners, 11.40 conc. in f en e gr. t. v. Bach, 12.15 apologie. 12.35 Inter mezzo in a kl. t. v. Brahms. 12.40 lunch- muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchmuz.. 13.45 bijbel, 14.00 ge mengd koor, 14.35 pianokwartet in a kl. t. v. Reger, 15.20 Wie was B.P.?, klankbeeld over Baden-Powll, stichter verkennerij. 15.45 Italiaanse liederen, 16.10 Kath. Thuisfront. 16.15 Ensche- dese BoysAjax. 16.30 Vespers. NCRV: 18.30 gewijde muz. v. Bach, Mozart e.d., 19.30 nieuws. KRO: 19.45 opening bui tencentrum verkenners, 19.52 vraagge sprek over Kath. Encyclopedie. 20.05 gewone man, 20.12 Uit en Thuis, amu- sementsmuz., 21.00 kruisklankpuzzie, 21.15 cabaret Chiel de Boer, 21.45 Het meisje in de taxi, vervolghoorspel 1, 22.28 Zevenklapper, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 Barcarole. 8.30 plantenziek ten, 8.45 Barcarole, 9.00 Wees wijs op reis, 9.10 sport. 9.15 gram. verzoekpro gramma. VPRO: 9.30. IKOR: 10.00. AVRO: 12.00 serenade in c gr. t. v. Tschaikowsky. 12.30 Zondagclub. 12.40 volksliedjes, 13.00 nieuws, 13.20 De spoorwegen spreken nog steeds, 13.30 gram., 13.50 even afrekenen heren. 14.00 Drie driestemmige Inventionen v. Bach. 14.05 boek, 14.30 mts v. Bruckner. 15.15 film, 15.30 dansmuz., 16.30 -sport. VPRO 17.00. VARA: 17.30 Ome Keesje, 17.50 kinderkoor. 18.05 sport, 18.15 nieuws. 18.30 strijdkr., 19.00 radiolympus, 19.30 cabaret Wim Kan. AVRO: 20.00 nieuws. 20.04 zang en orkest, 20.35 Het houten paard, hoorspel 1! 21.10 Surinaamse volksmuz., 21.25 reportage, 21.35 lichte muz., 22.05 hersengymn., 22.30 Hotel Continental met muz., 23.00 nieuws, 23.15 vioolconc. v. Mendelssohn, De Moldau uit Ma Vlast v. Smetana, Sla vische dans v. Dvorak-, MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.C0 nieuws, 8.00 nieuws. 8.10 sport, 8.20 gram.. 8.40 vioolsonate in c v. d'Indy, 9.15 zieken. 9.30 waterstanden, 9.35 fa- milieeomp., 10.10 conc. voor clvecim- bel en ork. v. Haydn, 11.00 Holberg suite v. Grieg. 11.20 Aart Komijn UI, 11.40 Nora Blok, sopraan. 12.10 piano duo. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 blaaskwintet met piano, 13.00 nieuws 13.50 Gigli, 14.00 schoolradio, 14.35 Pres to v. Poulenc, son. v. Sigtenhorst. Visions - fugitives v. Prokofieff. Three fant. dan ces v. Shostakovich, 15.00 Llamingoplant in de huiskamer, 15.30 kwartet in f van Beethoven, 16.45 fragm. uit Prometheus v. Beethoven, 17.00 kleuter, 17.15 orgel, 17.45 Negen Zapakara's. HILVERSUM n. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 L'Europe Galante v. Campra, Andante v. Mozart, balletmuz. uit Orfeo v. Van Gluck, 9.30 gram., 10.15 Skymasters. 10.50 gram., 11.00 Op de uitkijk, 11.15 kerk- en torenklanken, 12.00 lichte muz., 12.30 In 't spionnetje. 12.38 Rise Stevens, mezzo-sopraan, 13.00 nieuws. 13.15 Ma ria Zamora, 13.50 gram., 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 14.45 liefdesvertel- ling, 15.00 Spaanse klaviermuz., 15.30 Het recht op alleen zijn. 15.45 vrouw 16.30 vertelling, ,16.45 musicalender, 17.30 padvinders, 17.45 De historie v. Minang- kabau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7