GROOT BLOEMENFESTIJN IN DE BOLLENSTREEK m Benoemde coadjutor trekt zich voor zijn wijding terug KATHOLIEKE VERKENNERS VIEREN HET AANEENGESLOTEN RIJ VAN AUTO'S VAN BENNEBROEK TOT LISSE ST. JORISFEEST Tot hoofd en hart van bloemen I „Quite interesting" en „typical Dutch' Het ZANDAARDAPPELEN goed te consumeren Corso een les in de vaderlandse historie i Ruim 50.000 bezoekers aan de „Keukenhof" weer Japanner verborg zich vijf jaar lang Inbraak bij Haagse burgemeester VERHOGING BENZINE BELASTING? Van Zeeland naar Pregny Eiland Hainan wordt ontruimd Eerste buitencentrum ingewijd Beeld van St. Joris zal door het land trekken Wijdeling verlaat na verklaring de volle St. Stephansdom te Wenen J MAANDAG 24 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24750 s mm Ondanks weinig zon toch Bollenzondag WALVISSEN AANGESPOELD Knaapje doodgevallen Trans-Jordanië annexeert Arabisch-Palestina De roofoverval op speelclub Buit gestegen tot f6970 RIJKSBEGROTING 19SO IS HERZIEN Batig saldo nu een tekort van 231 millioen Regering dringt op spoed aan bij de Eerste Kamer Ontboden door Koning Leopold Bevel van Tsjang Kai Tsjek Album voor Prins Bernhard ONTSTELTENIS BIJ GEESTELIJKHEID CESSIE GRONDGEBIED VOOR NIEUWE ZENDER Heiligverklaring van Emilie de Rodat BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriigtër. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: VI'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden meaedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventu«ei zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. 1.52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. (Van onze verslaggever) Jacoba van Beieren, de edelvrouwe, die met haar aanwezigheid de bloemen- festijnen in de bollenstreek dezer dagen al zoveel luister bijzette, was ook Zaterdag bij het bloemencorso de doorluchtige hoofdfiguur. Vóór de jaarlijkse lentelijke ommegang begon werd de gravin op het landgoed het „Oude Ko- ningshuys" in Sassenheim, waar de gravin in vroeger tijden wel meer haar intrek nam, met haar gemaal, Franek van Borsselen, ontvangen. De burge meester van het plaatsje overhandigde haar een berijmde oorkonde; een poëtisch werk vervaardigd door de huidige kasteleinesse van het landgoed, mevrouw Annie de HooghNooy dat zeer terecht eindigde met de regel: „Het is vreugde in bollenland, het is feest in Hollands tuin." En, ietwat on wennig uiteraard, maar met waarlijk vorstelijke zelfbeheersing, sprak Jacoba toen enkele woorden voor het haar volkomen onbekende instrument, dat een radiomicrofoon is wagens met rode en andere buitenlandse O rt Uz wi I n n nummers. Er werd overal gefilmd en I dut Uvll CII IvdillblCil heus niet alleen door ons dierbare „Po lygoon' hoorden wij vele malen mompelen. En Veel meer in haar. element bleek de dat was per slot van rekening ook zo! gravin, toen zij, gezeten op haar ros, naar de Rijksstraatweg in Sassenheim, waar het bloemencorso zich inmiddels had op gesteld, reed. Zij ging aan de uitbundig- kleurige stoet vooraf, omgeven door haar gevolg, onder wie wij aanzienlijke figu ren als Willem van Egmont en Ada van Milaan, Lodewijk van Holland en Aleyd van der Werven en Reinoud van Brede- rode en Yolande de Lalaing ontdekten; afgezien nog van de talrijke edellieden, die wij niet direct herkenden, maar die destijds toch een heel belangrijke rol in het. (middeleeuwse) „openbare" leven moeten hebben vervuld. En na deze hoogst aanschouwelijke „les" in de vaderlandse historie, volgde dan de bloemenoptocht, waarvan men, naar men ons van ingewijde zijde ver zekerde, nog meer werk had gemaakt dan vorige jaren. Er wapen waarachtige pronkstukken bij: een lieftallig meiske dat van een bloemen-palet een meters hoog, ook al uit bloemen samengesteld, tableau aan het „schilderen" was; een levensgroot uit hyacinten opgetrokken kameel, geleid door een heuse in toepas- selijk-folkloristisch costuum geklede Ara bier. „Holland leeft weer", betoogde een andere riant met bloemen en vrolijke meisjes versierde wagen niet ten on rechte. St. Joris met de (bloedige) draak ver legde het accent even naar het drama tische, een docerende wagen met het op schrift „Naar 100 millioen export" naar het didactische en een ferme pudding- in-diverse-kleuren-en-genres naar het eulinaire. De Nederlandsche spoorwegen beeldden een Diesel in, bloemen uit en Van Gend en Loos <pen Postkoes mèt paard. „Komt en ziet wat Lisse biedt" propageerde de gemeente van die naam en zij beklemtoonde zulks met 'n Hoorn- des-overvloeds om stil van de worden. joyeuze stoet trok met vele an dere flora-munumenten door de in fees telijkheid badende bollenstreek van Sas senheim naar Bennebroek vice-versa. Overal langs de wegen stonden de dui zenden en duizenden kijklustigen, zich koesterend in een wel wat schrale maar toch voelbare lentezon. En waar dat maar mogelijk was stonden aan de kant hele rijen auto's geparkeerd. Veel kenners, Onder overweldigende belangstelling, ook van buitenlandse zijde, is Zaterdag middag hef grote bloemencorso gehouden, dat georganiseerd werd door het comité uit de bloembollenstreek, gevormd door de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassen heim. Een oude diligence met paard, geheel van bloemen gemaakt, trekt voorbij. Het corso te Lisse. Op de voorgrond de eerste prijswinnaar, voorstellende een „schildersatelier".' Hoewel de zon gisteren heel dikwijls achter grote donkere wolken schuil ging bleef het toch gelukkig overdag droog, zeer ten gerieve van de duizen den bezoekers aan de bollenstreek. Want groot was het aantal fietsers en automobilisten uit binnen- en buitenland. Doordat het verkeer in Lisse door de enorme drukte niet meer vlot verliep, was er op een gegeven moment een aaneengesloten rij auto's van Bennebroek tot Lisse, ongeveer acht kilo meter. Over de afstand Bennebroek tot de „Nachtegaal", ongeveer vijf kilo meter, hebben vele wagens meer dan anderhalf uur gedaan. Het kruispunt in het centrum van Hillegom kon het verkeer, dank zij de Dolitieregeling, verwerken, hoewel zeven tien muziekcorpsen, tezamen zeshonderd man sterk, een massale uitvoering gaven Voor het gemeentehuis. Van Noordwij- kerhout uit werd zelfs nog een bloemen- fictsenrallye gehouden, doch ook hier kon het verkeer normaal doorgang vin den. De 700 Belgen, die per speciale trein in Lisse arriveerden, konden pas na veel moeite „De Keukenhof'* bereiken. Het aantal bezoekers van deze openluchtten toonstelling wordt geschat op ruim 50.000. Dat zéér veel Belgen een bezoek aan de bollenstreek hebben gebracht, blijkt wel uit het- feit, dat Zondag morgen op de doorlaatpost te Wern- hout driehonderd autobussen en drie a vierduizend luxe-auto's, met in totaal vijftien a twintigduizend Zaterdagochtend zijn, bij buiten gewoon hoog tij. een honderdtal walvissen aangespoeld op het strand van het eiland Stromsay. dat behoort tot de ten Noorden van Schotland gelegen Orkney-groep. De walvissen waren vijf tot zes meter lang. Bij de Julianabrug over de Zaan te Zaandijk is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd, dat aan de vierjarige Otto kroesbeek uit Zaandijk het leven heeft Ëekost. He brug was geopend geweest en toen fe afsluitboom, die het verkeer moet tegenhouden, weer omhoog ging, klem- de het knaapje zich aan het uiteinde Van de boom vast en ging mee omhoog. Toen de brugwachter door het gegil van de omstanders op de situatie was opmerkzaam gemaakt en de boom weer het dalen, liet het knaapje los en viel Van een hoogte van ongeveer acht me ter op het brugdek. Het ventje was vrij- wet op slag dood. h«me Trans-Jordaanse regering heeft B°,el1 te Amman bij de opening van het Palot?1611 ..de inlijving van Arabisch maakt a Trans-Jordanië bekend ge- verwacht, dat Engeland deze •"aatregel zal steunen. inzittenden, de grens passeerden. Bij informatie deelde de Noord-Zuid- Hollandse Vervoersmaatschappij ons mee, dat deze bollenzondag voor haar de drukste dag is geweest sinds autobussen de „Blauwe Tram" in de bollenstreek hebben vervangen, Alle bussen, onge veer 150 in getal, de reserve-busssen inbegrepen, waren in bedrijf. Ondanks alle pogingen is men er niet in geslaagd zonder vertraging te rijden, doordat er overal onderweg grote verkeersopstop pingen waren Op alle hoofdwegen door Haarlem waren Vrijdagavond opschriften geschil derd om de weggebruikers, speciaal de fietsers, de voor hen bestemde gedeelten aan te wijzen. Er waren (zoals dit ook in Den Haag gebeurde) extra stopbor den geplaatst. Van etnstige ongelukken is geen melding gemaakt. Vele automobilisten zijn Zondag, de eerste bloesem-Zondag, ook naar de Betuwe getrokken. Een groot aantal van hen ging via Tiel, waar de prachtige bloei van peren- en pruimen- en vroege kersenbomen te bewonderen viel. Ook het land van Maas en Waal en de Boven betuwe kregen hun deel van het bezoek. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. In het Oosten van het land aanvankelijk nog zwakke ver anderlijke wind, overigens matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Zon: 5.2319.54; Maan: 10.453.08. Twee Amsterdammers hebben zich bij de Haagse recherche gemeld, en aangifte ge daan, dat zij bij de roofoverval op de Haag se Jockey-club, beroofd werden voor een bedrag van f 170. Hierdoor is het totale be drag, dat de overvallers buit wisten te ma ken tot f 6970 gestegen. De Haagse recherche stelt een diepgaand onderzoek in. Zij is de mening toegedaan, dat de daders goed op de hoogte moeten zijn geweest met de situatie in de Jockey club, gezien hun direct en zelfverzekerd optreden. Dezer dagen werd op het eiland Noem- foor bij Nieuw Guinea een Japanner ge vangen genomen, die zich sedert ruim vijf jaar in het oerwoud verborgen heeft weten te houden. Hij werd door de Papoea-bevolking betrapt, toen hij bezig was, in de groentetuinen knolgewassen te stelen, waarop op hem een wilde jacht werd geopend. De Japanner was geheel verwilderd; hij had zich al die jaren gevoed met rauwe slangen, die op Noemfoor veelvuldig voorkomen. Na het wisselen van het voorlopig verslag en de Memorie van Antwoord, welk laatste stuk vergezeld ging van twee ingrijpende nota's van wijzigingen, heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met betrekking tot bovenstaande wetsontwerpen het nuttig geoordeeld omtrent een aantal punten nader mondeling overleg te plegen met de minister van Financiën. De commissie verklaarde gaarne een inzicht te willen verkrijgen in de ge wijzigde begrotingspositic. Zij vroeg allereerst nadere gegevens omtrent de gevolgen van de devaluatie voor de be groting voor wat de uitgavenzijde be treft. De minister specificeerde de hogere uitgaven ingevolge" de devaluatie ten laste van de gewone dienst, de buiten gewone dienst en het Iandbouw-egalisa- tie-fonds met f 156.9 mill. Hiervan komt f 29.9 mill, ten laste van het min. van Oorlog; f 73.6 mill, voor hef min. van Financiën, f 10 mill, voor min. van Ec. Zaken (kolentoeslag) enf 20 mill, voor het Landbouw Egalisatiefonds De souvereiniteitsoverdracht eist een nieuwe last van.totaal 186.2 mill.; f 134.9 mill, komt voor rekening van militaire uitgaven, zoals troepentransport en de mobilisatie, f 8 mill, voor Sociale Zaken, f 35.8 mill, voor het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen en f 7.5 mill, voor min. van Marine. De minister wees er vervolgens op, dat ook nog met de volgende posten rekening moet worden gehouden: f 18 mill, voor de voorlopige kinderbijslag voor zelfstandigen; f 6 mill, voor werkloosheidsverzekering, salarissen f 33.5 mill. Terwijl onder de post ove rige diensten f 39.8 wordt onderge bracht, totaal f 97.3 mill. Tengevolge van deze omstandigheden is nu gebleken, dat het oorspronkelijk batig saldo van f 20 mill, nu veranderd is in een tekort van 231 mill. De Bui tengewone Dienst II had reeds een na delig saldo van f 390 mill., doch dit kon worden gereduceerd tot f 335 mill. Zondagnacht is in het woonhuis aan de Wassenaarsweg van mr. F. Schokking, burgemeester van Den Haag, ingebroken. De dader of daders hebben zich langs tot dusverre onbekende weg toegang verschaft tot het studeervertrek en een geldkistje met f 1500 ontvreemd. De stichting voor de Landbouw is vol daan over de publicatie van. het ministe rie van Landbouw betreffende de aard appelprijzen. De minister laat. aldus de Stichting voor de Landbouw, door zijn krachtige bewoordingen er geen twijfel over bestaan, dat het hem ernst is met zijn voornemen in te grijpen als de kleinhandelsprijzen van de aardappelen niet zullen daien. Duidelijk is, dat de hoge detailprijzen van de aardappelen niet geweten kunnen worden aan de hoge telersprijzen. De minister zegt, dat de handel mis bruik maakt van de vraag naar klei- aardappelen en daarom zandaardappelen als dure kleiaardappelen verkoopt. Nu deze mening van officiële zijde eveneens is uitgesproken, mag men zeker aan nemen, dat zij op waarheid berust. De handel erkent, dat dergelijke handelwij zen zijn voorgekomen. Het is onder de boeren algemeen bekend, dat niet een op de honderd consumenten het verschil tussen zandaardappelen en kleiaardap pelen kan zien, dat daarom de consu menten er helemaal niet over kunnen oordelen, of zij zandaardappelen dan wel kleiaardappelen voorgezet krijgen. Uit het voornemen van de regering zelf aardappelen te gaan verkopen, moet niet worden afgeleid, dat deze van de uit 1945 „bekende" kwaliteit uit de Noor delijke provincies souden zijn. De hier- bedoelde veenaardapelen zijn reeds lang geruimd en vermalen tot aardappelmeel, de zandaardappelen, welke thans be schikbaar zijn, zijn inderdaad zeer goed consumptiewaardig, In haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wij ziging van de motorrijtuigen belasting wet zegt de minister van Financiën dat sommige leden, in verband met het onderhavige wetsontwerp de vermaning tot hem richten, „dat het met het leg gen van belastingdruk op het Neder landse volk niet zo kan doorgaan". Het geheel der aanhangige b"'~sting voor stellen zal echter per saldo tot een aanzienlijke vermindering van druk leiden. De door verschillende leden voor gestane wijze van behandeling (tegelijk met de overige voorstellen) zou feitelijk neerkomen op een uit stel van de voorgestelde maatregel voor onbepaalde tijd. Tegen de ver wezenlijking van dit denkbeeld heeft dc regering overwegende be zwaren. Het ministerie van Finan ciën zou 'n behandeling op zéér korte termijn van het onderhavige wets ontwerp door de Eerste Kamer op hoge prijs stellen, opdat de verho ging van de benzinebelasting zo spoedig mogelijk zal kunnen wor den ingevoerd. Vanmorgen om half negen is de kabinetsformateur van Zeeland, in ge zelschap van de particuliere secreta ris van Koning Leopold. Weemaes, per vliegtuig naar Pregny vertrokken. Het secretariaat van de Belgische ko ning heeft medegedeeld, dat de Vorst van Zeeland naar Pregny „heeft ont boden", om hem het antwoord te ge ven op een vraag, die de kabinetsfor mateur hem gesteld heeft. Tsjang Kai Sjek heeft vandaag zijn legers bevel gegeven het eiland Hainan te ontruimen. In de haven van Yulin aan de Zuid kust van het eiland liggen drie vracht schepen en een landingsvaartuig van Formosa gereed om de hoge burgerlijke en militaire autoriteiten te evacueren. Vijf nationalistische legers, in totaal 125.000 man, worden overgeleverd aan de genade van de naderende communis ten, tenzij te elfder ure nog een weg ge. vonden wordt om ook hen te evacueren. Men verwacht, dat de communisten binnen vier tot zeven dagen het gehele eiland van 34.560 vierkante kilometer in handen zullen hebben. Hainan is rijk aan natuurlijke hulpbronnen. Naar schat ting bevat het eiland 3.500.000 ton ijzer erts, steenkolen en petroleum (Van onze verslaggevers) De katholieke Verkenners van Nederland hebben Zondag voor de twintigste maal het feest van hun schutspatroon, St. Joris, gevierd. Het is een bijzonder feest geweest, dat een mijlpaal betekent in de historie van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Op de feestdag van St. Joris in 1930 werden de statuten van de Katholieke Verkenners in Nederland door het Hoogwaardig Episcopaat goedgekeurd en Zondag troffen de mannen van het eerste uur die dit alles voorbereidden en mogelijk maakten de jongeren van thans de leiders en stuwers van de toekomst. En de viering kreeg een bijzonder feestelijk karakter door de opening van het eerste buitencentrum van de Katholieke Ver- Gilwell-StWalrick", beter bekend als „De Hatertse Vennen" onder Overasselt bij Nijmegen. geveer honderd duizend jonge leden van de jubilerende beweging. Was dit het teken voor de algemene feestvreugde, voor een achttal kroon- verkenners was deze reeds eerder be gonnen. Zij mochten namelijk in de middag uren op het paleis Soestdijk aan de Ko ninklijke Commissaris der Neder ntlse Padvinders, Z. K. H. Prins Bemhard, een album aanbieden, waarin ongeveer tweehonderd tekeningen waren gebun deld. Na een kort verklarend woord var- hoofdcommissaris baron Van Voorst tot Voorst, sprak Prins Bernhard de jongens toe. Zijne Koninklijke Hoogheid zeide door het geschenk zeer verrast te zijn, terwijl hij er tevens zijn vreugde over uitsprak, dat zovelen hun geestdrift over het ju- jubileum in de tekeningen hadden laten blijken. Waarderende woorden wijdde de Prins aan de doelstellingen der padvinders- beweging. Baden Powell heeft niet alleen een beroep gedaan op het gevoel voor romantiek bij de jongens, doch tevens een opvoedingssysteem gegeven, dat de goede deugden ontwikkelt en de karak ters vormt. De ervaringen, die Prins Bernhard tijdens zijn reis naar de West opdeed, leerden hem de grote activiteit, kennen van de verkenners en hadden hem eens te meer de overtuiging geschonken, dat de beweging voor alle volken, landen en ook voor alle tijden is. De Koninklijke Commissaris besloot zijn toespraak met de aansporing: „Ik verwacht van jullie een ernstige beleving van de belofte. Train jezelf naar lichaam en geest, leer God kennen in de natuur en beleef de wet in discipline. Zonnig spoor! God zegene jullie allen". Zaterdagmiddag is op De Dam in de hoofdstad een internationale goodwill- manifestatie gehouden, die was georga niseerd door het district Amsterdam der Nederlandse Padvinders Vereniging in samenwerking met het Unesco-centrum Nederland. Na het hijsen van de vlag gen van twintig landen, onze driekleur en de Unesco-vlag, sprak de burge meester van Amsterdam, mr. Am. J. D'Ailly, de aangetreden troepen ver kenners toe. Hierbij droeg hij de ge- j schenken, die de verkenners op twintig consulaten in de Hoofdstad in ontvangsl hadden genomen voorwerpen, die representatief waren voor de verschil lende landen en hem waren over handigd, aan de padvinders over. In de morgenuren werd in de stem mige kapel van het St. Canisiuseollege in Nijmegen door Mgr. Huurdeman, Vi caris-Generaal van het Aartsbisdom, namens Z.E. de Kardinaal een zeer plechtige H. Mis opgedragen tijdens welke de Hoofdaalmoezenier van de Ka tholieke Jeugdbeweging, de zeereerw. heer A. Verhoeven, de predicatie hield. De wisselende gezangen, schoon uitge voerd door een tachtigtal welpen, ver kenners en voortrekkers onder leiding van oubaas Öriessen uit Helmond, waren genomen uit de St. Jor'-mis „Pange Lin gua" van Josquin des Prez. Na de H. Mis volgde op de buitencour van het college een indrukwekkende vlaggenparade waaraan werd deelgeno men door een duizendtal leden van de Katholieke Verkenners uit het district Nijmegen. Vele autoriteiten o.w. de Staatssecretaris van O. K. en W.. Mr. J. M. Cals, woonden deze plechtigheid bij. De Hoofdcommissaris van de Verken ners van de Katholieke Jeugdbeweging. H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst heeft hier gesproken over de afgelopen twintig jaren, waarin de beweging zich kon ontwikkelen, ondanks de oorlog tijdens welke de verkennersbeweging verboden werd en ondergronds moest doorwerken. Want onmiddellijk na de oorlog kwamen van alle kanten de ver kennerstroepen weer opduiken én bleek dat de beweging niets van haar veer kracht had verloren. 's Middags is het prachtig gelegen buitencentrum „Gilwell—St. Walrick" door Mgr. Huurdeman plechtig ingeze gend en geopend door Baron v. Voorst tot Voorst nadat de Verkennerswet was voorgelezen en de Nederlandse drie kleur was gehesen. Ook hier was mr. Cals aanwezig, mr. Fr. op de Coul, directeur van het R.K. Bureau voor Opvoeding en Onderwijs, en vele anderen, evenals verschillende burgemeesters uit de omtrek, oud-com missarissen van de Kath. Verkenners, leiders van de Nederlandse Padvinders en de Gidsen. Aan het slot van deze plechtigheden zijn de Verkenners letterlijk met Sint Joris op pad gegaan De beeldhouwer Albert Termote heeft een bronzen beeld van deze edele ridder vervaardigd en dit geschonken aan de Katholieke Jeugdbeweging. Zondag heeft Baron van Voorst tot Voorst hem hiervoor een be paalde verkennersonderscheiding op de borst gespeeld. Met dit beeld trekken de Verkenners van nu af aan door het gehele land. van Zuid naar Noord en van Oost naar West. om het volgend jaar 23 April weer naar het buitencentrum terug te brengen, waar het dan zal wor den geplaatst in een kapel die op de ruïnes van de oude St. Walrick-abdij zal worden herbouwd. De drie vuurpijlen in de padvinders- kleuren geel, groen en rood, die op de vooravond van St. Jorisdag vanaf de 1 hoogste gaanderij van de Domtoren te Utrecht werden afgeschoten, zetten Za terdagavond om acht uur de officiële viering in van het veertigjarig bestaan der Nederlandse Padvindersbeweging. Op ditzelfde tijdstip werd dit kleurige startsein door alle troepen over het ge hele land overgenomen, zodat zij, c met het devies „Weest Paraat" of „Ik dien" voor ogen de honderdtien nic.' t hoge wenteltrap van de Domtoren had- den beklommen, tot in de verre omtrek pijlen de lucht in zagen schieten, welke uiting gaven aan de vreugde van on- Behalve op politieke gronden ver dienen ook om andere redenen de a.s. verkiezingen voor de Pro vinciale Staten belangstelling. De zeer kunstmatig verwekte hoogcon junctuur bezorgde aan de communisten in 1946 een zeer hoog aantal Statenze- tels. Zij zagen de 12 zetels, die zij bij de verkiezingen in 1939 veroverden, plotseling vermeerderd tot 58. Het lan delijk percentage steeg van 3.2 tot 11,4. Twee jaren later bij de Tweede-Kamer verkiezingen in 1948 bleek het getij ge keerd en zakte het percentage van 11.4 op 7.7. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen in 1949 daalde het nog ruim een half procent. Vast staat, dat oij de a.s. Statenverkiezingen de communisten een behoorlijk aantal zetels zullen moeten prijsgeven. Optimisten verwachten zelfs dat hun percentage beneden 7 zal ko men. Naar welke partijen deze open komende zetels zullen gaan blijft de verrassing van de stembus. Het aantal partijen, dat in de elf pro vinciën aan de strijd deelneemt, schom melt tussen zes en elf en varieert zelfs per provincie. Naast de grote broers willen ook enige kleine groepen een kansje wagen. Zo ziet de K.V.P. in Limburg, Noord-Brabant. Gelderland, Noord- en Zuid-Holland naast zich de Kahtolieke Nationale Partij (Weiter). Het landelijk percentage van de Wel- ter-lijst was in 1948 bij de Tweede-Ka merverkiezingen 1,6. Het percentage door deze groep in Limburg en Noord-Bra bant behaald wettigt de verwachting, dat er een zeteltje te behalen is: voor de drie andere provincies is het dubieus. Men heeft algemeen aangenomen, dat in 1948 zeer vele stemmen op de lijst- Weiter zijn uitgebracht omdat deze ka tholieke kiezers het oneens waren met de Indonesië-politiek oer regering. Nu zal moeten blijken of deze opvatting juist is. Het regeringsbeleid immers is geen inzet van deze verkiezingen. Mogelijk spelen andere factoren een rol. Ook de R. K. Staatspartij heeft immers in het verleden met dissidente groepen te kam pen gehad. In Noord-Brabant is daaren boven een Katholieke Onafhankelijks Groep en in Limburg zijn de Katholieke Democraten met een eigen lijst versche nen. Zeeland heeft een katholieke lijst Blommaert. Het ziet er naar uit. dat alle stemmen op de laatstgenoemde drie lijsten en een deel der stemmen, op de lijst der Katholieke Nationale Partij uitgebracht, als verloren stemmen zullen moeten worden beschouwd. Ook de protestantse groepen hebben concurrenten gekregen In Drenthe komt het Provinciaal Comité van gere formeerde kiezers met een eigen lijst uit en in de overige provincies, Lim burg en Noord-Brabant uitgezonderd, dingt het Gereformeerd Politiek Ver bond naar de gunst der kiezers. Hoe sterk de greep dezer nieuwe partijen op de protestantse kiezers is, zal de stem bus-uitslag moeten leren. De Middenstandspartij, die in 1948 een landelijk percentage van 0.8 behaalde, is in Friesland. Gelderland. Groningen Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land met een lijst - uitgekomen. In Noord- en Zuid-Holland willen de Rev. Communisten (Trotzkisten) het nog eens proberen. Bij de Tweede Kamer verkiezingen was het door deze groep behaalde percentage slechts 0.05. Het ziet er niet naar uit. dat de Midden standspartij en de Rev Communisten veel succes zullen boeken. (Telefonisch van onze Weense correspondent) WENEN, Zondagavond Mgr. dr. Franz Jachym, die twee maanden geleden tot Coadjutor van de Weense Aartsbisschop met recht van opvolging werd benoemd, zou Zondag morgen in de Stephansdom tot bisschop worden gewijd. Kort voordat de wijding zou plaats hebben en wei bij het zgn. scrutinium, namelijk het beantwoorden der vragen, die aan de eigenlijke consecratie voorafgaan verklaarde de 39-jarige prelaat, dat zijn overwegingen der laatste nachten hem tot de overtuiging gebracht hadden deze zware taak niet op zich te kun nen nemen. Hij verzocht de Kardinaal en de clerus hem in hun gebed te willen gedenken en verliet daarna de stampvolle Stephanskathedraai. Aan het einde van de plechtige pontificale Hoogmis, die Kardinaal Innitzer voort zette, verklaarde de plebaan Dorr, dat het iedere candidaat vrij staat op zijn besluit terug te komen; waarna hij dr. Jachym en Kardinaal Innitzer in de gebeden der gelovigen aanbeval. In tegenwoordigheid van de Pauselij ke Nuntius Dellepiane, van Rijkskanse lier Figl en vele dignitarissen was dr Jachym, begeleid door aartsbisschop Kamrath en bisschop Seidel, naar hei altaar geschreden. Daar gekomen legde hij, eerst in het Latijn en daarna in het Duits letterlijk de volgende verklaring af: „Eminentie. Na de overwegingen tij dens de laatste nachten, welke ik sla peloos heb doorgebracht, acht ik mij niet bekwaam om de hoge bisschoppelij ke functie waar te nemen en meen ik deze niet waardig te zijn. Ik verzoek u derhalve mij te veroorloven, die functie te verzaken. Nederig maar vastbesloten doe ik dat verzoek. Ik vertrouw op de Goddelijke barmhartigheid, waaraan de ze Zondag speciaal is gewijd. Ik ver zoek de geestelijkheid en de gelovigen te bidden en te blijven bidden voor mij en ik vraag uwe eminentie de Plech tige Mis te willen voortzetten vanaf het Alleluia. Ontsteld trachtten geestelijken dr. Jachym tot andere gedachten te oren- gen, doch hij bleef weigeren zich tot bisschop te laten wijden, en verliet de kerk. Buiten de Dom gekomen, nam hij plaats in een auto die te wachten stond en reed naar huis. Dr Jachym was hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Wenen. Hjj had reeds elf van de twaalt te beantwoorden vragen beantwoord, doch bij de twaalfde legde hij zjjn kor te verklaring af. In de kathedraal waren ruim 3.000 gelovigen aanwezig. Wie het kwaad verontschuldigt, ver- V mgnigvuldigt het. jLecen Landuer Kenners en een zeever- kenner hebben Zaterdagmiddag in het Paleis Soestdijk aan Z. K. H. Prins Bernhard een album aangeboden, be staande uit tekeningen, die padvinders uit het gehele land hebben vervaardigd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Nederlandse Padvin dersbeweging. Rechts van de Prins de hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging, Baron H. F. N. van Voorst tot Voorst. Zaterdag heeft op de Staatssecretarie van het Vaticaan de uitwisseling plaats gehad van de ratificatie-oorkonden, be trekking hebbend op het verdrag, dat reeds op 24 April 1948 tussen Italië en de Heilige Stoel werd gesloten. Het ver drag. waarvan de ratificatie zo lang op zich deed wachten door de moeilijk heden. die door de oppositie in net Ita liaanse parlement ertegen werden irtge- bracht, behelst een nieuwe grensafschei- ding ten voordele van het Vaticaan van de extra-territoriale zone in Castelgan- dolfo. De zendinstallatie. die door Nederland aan de H. Vader zal worden aangebo den, zal naar alle waarschijnlijkheid m de nieuw gecedeerde strook worden ge plaatst Z.H. de Paus heeft gisteren in de St. Pieter in tegenwoordigheid van 40.000 ge lovigen de Franse ordestichtster Emilie de Rodat heilig verklaard. Dit was de eerste heiligverklaring in het Heilig Jaar. Haar feestdag is vastgesteld op 19 September. Een gestage regen kon de gelovigen niet van de basiliek weghouden. Onder de ge lovigen bevonden zich meer dan honderd bisschoppen en aartsbischoppen. Emilie de Rodat werd geboren in Cha teau de Druelle. Zij stichtte de congrega tie van de Zusters van de Heilige Familie, die thans over de hele wereld is ver spreid. Zij stierf in 1852 na een leven van liefdadigheid en goede werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1