Naar de stembus NOORDWESTERSTORM JAAGT DE ZEE ZEER HOOG OP Prijs van brood blijft onveranderd t RUSLAND ZOU MEER LANDEN KUNNEN OVERROMPELEN Coadjutor prof. Jachym kan zich nog zes weken bedenken Tot hoofd en hart VRUCHTELOZE ONDERHANDELINGEN MET BELGISCHE PARTIJLEIDERS Douwe Aukes" in Scheveningse haven op drift .Het weer. Regering zou geen verhoging van percentage aardappelmeel overwegen KSLST MORGEN No. 1 VAN LIJST 2 BERLIJN GELADEN MET BUSKRUIT Snelste vlucht LondenCairo Amerika s ambtenaren zijn betrouwbaar Zijn daad uiting van uitzonderlijke nederigheid of psychologische crisis Katholieken niet bereid elke van de Koning afgedwongen concessie wettelijk uit te werken Regering 0.-Indonesië afgetreden Verzoek om uitlevering van Westerling DINSDAG 25 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24751 GERSTPRODUCTIE GESTEGEN Vrees voor onheilspellende ontwikkeling" POSTHUUM ONDERSCHEIDEN Mutaties bij Russisch Corps Diplomatique r- ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN TRUMAN Staking bij Parijse Omroep UITVOERIG RAPPORT VOOR Z.H. DE PAUS Leiders „Multifilm" in arrest MEISJE UIT MAASTRICHT mag in Amerika blijven TWEE CIRCUS-LEEUWEN DODEN DUITS MEISJE BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Naer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Morgen gaat het Nederlandse volk weer naar de stembus voor het kiezen, van de leden der Provinciale Staten. In alle rust en kalmte. Want erg opwindend is de verkiezingscampagne door de partijen niet gevoerd. Groot zullen de verschuivingen, vergeleken althans met de Tweede Kamerverkiezingen in 1948 dan ook niet zijn. Wel vergeleken met de Statenverkiezingen in 1946. toen de communisten hun na-oorlogs glorietijdperk beleefden. Een zekere stabiliteit in het politieke leven der grote partijen schijnt weergekeerd. Toch is het verkeerd Bl te zeer hierop te vertrouwen, want het zou ons katholieken wel eens minder waakzaam kunnen maken voor de gevaren, die altijd uit de rode hoek dreigen. Iedere verkiezing in een democratie is nu eenmaal een test onder het volk, een peilen der opinie, en daarom leerzaam. Maar het is een test, die ook gevolgen heeft, belangrijke gevolgen dikwijls. En nu moge men verkeerdelijk van opvatting zijn. dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten minder belangrijk 2ijn dan die voor de Tweede Kamer en de gemeenteraden, bij enig nadenken zal men spoedig tot de conclusie komen, dat ook de uitslag van de Statenverkiezingen! Van grote invloed zijn op het staatkundig leven. In verscheidene artikelen hebben wij de laatste weken het belang der Provin ciale Staten met zijn vele vertakkingen in onze staatkundige structuur belicht. Wij wezen op het toezicht, dat zij uitoefenen op het beleid der gemeentebesturen. De zorg, die aan hen is toevertrouwd over verkeerswegen, havens, onderwijs, land- en tuinbouw, enz. Wij wezen op de betekenis van Gedeputeerde Staten, gekozen uit de leden der Prov. Staten, die het belangrijkste werk in het provin ciale bestuur verrichten, omdat aan hen de' dagelijkse leiding en uitvoering van zaken is opgedragen. Maar vooral ook zijn de Provinciale Staten belangrijk, omdat zij de kiescolleges Vormen van de Eerste Kamer. En hier raken wij dus weer op het terrein van het landsbestuur En nu moge dikwijls de Eerste Kamer, die immers meer een Kamer van revisie is, in betekenis worden achtergesteld bij de Tweede Kamer, de gebeurtenissen der laatste jaren hebben menigmaal bewezen, dat het zeer onverstandig is, de rol, die deze Kamer nog steeds in het politieke leven speelt, te onderschatten. Zo bezien is het dus wel degelijk van belang, hoe de uitslag dezer verkiezingen voor dc Kath. Volkspartij is. Als ieder katholiek zijn plicht doet, zal het aan tal zetels, dat de K.V.P. momenteel heeft in alle provincies te zamen thans 188 zeker toenemen. Nu weten wij wel, dat er- katholieken zijn die bij iedere verkiezing voor een tweestrijd staan, omdat zij het op tal van punten met de politiek der K V.P. niet eens zijn. Het- is ook thans weer zo, dat in verschillende streken de katholieken een eigen partijtje hebben opgericht om aldus van hun ontstemming blijk te geven. Ook de Katholieke Nationale Partij, die bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1948 onder leiding van oud-minister Weiter debu teerde, is in enige provincies met een eigen lijst uitgekomen. Reeds vroeger hebben wij onze teleurstelling uitgesproken, dat het niet mogeiijk is gebleken, door welke oorzaken dan ook, de breuk met de K.V.P. te herstellen Want wij menen nog steeds dat het voor het welzijn van katholiek Nederland het beste is de eenheid ook in de politiek te handhaven. De belangen van ons katholieke volk in zijn geheel zijn. gezien de politieke omstandigheden in ons land o.i. het meest veilig bij de Kath. Volkspartij. En nu geven wij toe, dat de K.V.P. in haar politiek inzake Indonesië, trouwens mèt de andere regeringspartijen, in velerlei opzicht gefaald heeft; wij geven toe, dat sommige kleine midden standers, die de hun door de regering toegezegde hulp in de vorm van kinder bijslag nog steeds, moeten ontberen, bitter teleurgesteld zijn over de althans voor de buitenstaander schijnende passieve houding der K.V.P. in deze; nu geven wij toe. dat dc K.V.P., inzake de belastingpolitiek o.i. veel te veel aan de leiband loopt van de P.v.d.Arbèid, dit alles belet ons niet tóch vóór alles het algemeen belang te blijven zien. En dit algemeen belang vindt de katholiek noch in de P.v.d.Arbèid, noch in de Kath. Nationale Partij, noch in de andere partijen be hartigd op de wijze, zoals de K.V.P., dit doet of tracht te doen. Afgezien van dit alles bestaat er het zeer reële gevaar, dat de stemmen, uit gebracht- op de katholieke dissident-partij, voor de katholieke politiek als zodanig verloren gaan. Dit zal n.l. gebeuren, wanneer die partij niet voldoende stemmen voor één zetel verwerft. Worden deze stemmen evenwel uitgebracht op de lijst der K.V.P., dan is er een goede kans, dat er in de een of andere kieskring) een „grootste rest'' ten gunste dezer partij ontstaat, tengevolge waarvan de K.V.P. een zetel zal winnen. Zulk een gang van zaken zou denkbaar zijn met name in de kieskringen Haarlem en Hoorn Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen een bezoek aan Limburg. Na aankomst op het vliegveld Beek reed Maandag het Koninklijk Echtpaar naar Maastricht. Op de Meerssenerweg werd de gesloten auto verwisseld tegen een open calèche, waarmede de tocht naar Limburgs hoofdstad werd voortgezet. Ondanks het triestige, regenachtige weer hadden zich duizenden mensen opgesteld langs de wegen, om het Koninklijk paar te verwelkomen. Voor verslag zie men pagina 5. (Van onze Haagse redactie) Zoals wij gisteren reeds berichtten zullen de bakkers een actie beginnen tegen de maatregel van de regering, die inhoudt, dat 5 procent van het brooa uit aardappelmeel moet bestaan. De bakkers noemen dat „Vervalsing" van het brood. Aardappelmeel is maar vulstof en zou de kwaliteit van het brood ver lagen, menen zij. Van deskundige zijde vernemen wij. dat de voedingswaarde van het brood, wanneer het „vol-graan" is, inderdaad iets hoger is dan bij brood met 5 procent aardappelmeel. De kwaliteit verschilt echter nauwelijks. Men wijst er verder op, dat het percentage aardappelmeel van 10 op 5 werd teruggebracht. Er schijnen geen redenen te zijn om aan te nemen, dat de rege ring zou overwegen dit percentage opnieuw te verhogen. De deviezenbesparing, zo heeft men ons verzekerd, is groot en het is, mede uit een oogpunt van alge mene landbouwpolitiek, niet te verwachten, dat de regering die men thans gaat beginnen, zal laten vermwwen. zich door de actie De felle Noordwester, die gister avond opstak en die op sommige ogen blikken een windkracht van elf bereik te, heeft, daar de loodsdiensten in Vlis- Eenheid, principieel en onverzettelijk is voor ons katholieken ook nodig in de Strijd tegen het communisme. En in de Prov. Staten èn daardoor in de Eerste Kamer moet hun aantal worden verminderd Dit zal ook wel geschieden, gezier» singen, de Wielingen en Hoek van Hol hun vaak landverraderlijke houding. Zelf voelen deze heren, dat de tijd voorbij land gestaakt moesten worden, verschil- is. waarin zij eenvoudige lieden konden bedriegen en daarom durven zij thand lende schepen genoodzaakt voor de zee- zelfs op hun verkiezingsborden en affiches de naam hunner partij niet meer te noemen. Met- „brood en vrede", in de kleuren rood, wit en blauw, menen zij nog zieltjes te kunnen winnen. De 26e April zal hun leren, dat het Nederlandse volk té verstandig is om nog langer enig vertrouwen te schenken aan hun beloften, van brood en vrede, maar die in werkelijkheid honger en oorlog be tekenen Ook al tracht Stalin alle ellende en verschrikkingen van millioenen en millioenen achter een IJzeren Gordijn te verbergen, het Westen weet immers maar al te goed wat zich daarginds afspeelt. Maar genoeg hierover. Morgen gaan wij naar de stembus. Ieder doe zijn plicht. Het aantal zetels van de K.V.P. moét vooruit. Stilstand zou immers achteruitgang kunnen be tekenen. En daarom: gaten te blijven kruisen. De loods diensten buitengaats Vlissingen en in de Wielingen zijn inmiddels vanmorgen hervat. In de oude haven van Scheve- ningen is de mijnenleggcr „Douwe Au kes" losgeslagen en „aan de haal" ge gaan. Het heeft ruim een uur geduurd voor het schip weer stevig verankerd op zijn plaats lag. Hedennacht zijn op de Waal, onder Zaltbommel, „twee Duitse schepen gezonken. Het zijn de „Harpen 46" en de „Harpen 50", beide geladen met ijzererts. De schippers met hun ge zinnen werden op hun noodsignalen Een der belangrijkste woordvoerders Van de Amerikaanse regering volgens dc New York Herald Tribune minister Van Buitenlandse Zaken Dean Acheson heeft „niet voor publicatie" op een persbijeenkomst, waar bijna elke be langrijke dagbladredacteur der V. S. aanwezig was, verklaard, dat de volgen de maand te Berlijn tussen de strijd krachten der Westelijke geallieerden en de door de Sovjets gesteunde Duitse communisten een gevecht met tanks en kanonnen zou kunnen uitbreken. Hij doelde op de komende Pinksterdemon- stratie te Berlijn, waar hij „de eerstvol gende belangrijke wereldontwikkeling" verwachtte en de gebeurtenissen „een onheilspellende richting" opgingen. Da vid Lawrence, die deze persconferentie bijwoonde, schrijft in „United States News" onder meer, dat de volgende maand oorlog tussen de V. S. en de Sovjet-Unie zou kunnen uitbreken, in dien de Sovjets bij deze gelegenheid tot daden van geweld zouden willen over gaan. John Cunningham heeft in het vier-moto- rige De Haviland Comef-straalvliegtuig de snelste vlucht LondenCairo gemaakt. De afstand van 3.556 km. werd in vijf uur, acht minuten en 46.57 seconden afgelegd. Er waren 17 personen aan boord en zoveel ballast, dat men kon nagaan hoe het toestel zich zou gedragen met 24 passagiers met hun bagage. Cunningham zeide met een gemiddelde snelheid van 692 km. per uur op een hoog te van 10.500 en 12.300 meter gevlogen te hebben. Het vliegtuig is het eerste lijntoe- Rtel met vier straalmotoren. President Truman heeft gisteren de resolutie van het Congress tot toeken- hing van posthume onderscheidingen aan de 10 mannen die hun leven verlo ren toen de onbewapende „Privateer" Van de Amerikaanse marine op 8 April koven de Oostzee verdween met zijn handtekening bekrachtigd. De resolutie Werd de vorige week in de Senaat in gediend en aangenomen en daarna ook door het Huis vair Afgevaardigden aan vaard. Een Amerikaans brandblusapparaat dat wellicht heeft behoort tot de uitrus ting van de op 8 April j.l. boven de Oostzee verdwenen „Privateer" is Zon dag gevonden te Gardby op het Oost- zee-eiland Oeland, zo deelden Zweedse autoriteiten gisteren mede. Het appa raat was voorzien van de aanduiding »Ajax, Brooklyn, New York". Het zal haar het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen worden opgezonden om daar hauwkeurig door Amerikaanse lucht vaartautoriteiten te worden onderzocht. Alexander Bogomoloff, de Russische am bassadeur in Parijs, is benoemd tot plaats- er vangend minister van Buitenlandse Za- «en, zo deelde Radio Moskou gisteravond j Als ambassadeur in Parijs zal hij th°r °Pgevolgd door Alexei Pavloff, die "jans ambassadeur in Brussel is en als ge- is geaccrediteerd in Luxemburg. door in de buurt liggende schepen van boord gehaald en aan de veilige wal gebracht. In het Noordzeekanaal, ter hoogte van de Velser spoorbrug, is een on geveer vijftig ton metend binnen vaartuig gezonken. De schipper kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt, dat o.a. te Vlissingen een windkracht van der tig knopen werd gemeld, dat is vier knopen beneden storm. Er zijn echter wel „uitschieters" die de stormkracht dicht benaderen en zelfs overschrijden. De storm was zo hevig, dat zelfs de loodsboot in de Berghaven te Hoek van Holland niet meer veilig lag, iets wat maar zelden gebeurt. De loodsboot is de rivier een eind binnenwaarts op gevaren. Omdat dc.- Hoek van Hollandse reddingboot in reparatie is, werd de reddingboot van Stellendam Maandag middag naar Hoek van Holland gediri geerd. Terwijl vrijwel de gehele bemanning van de „Douwe Aukes" aan wal was is het schip van zijn ankers geslagen. Er werd onmiddellijk groot alarm gemaakt en met een motorsloep heeft men de mijnenlegger, die op het ogenblik als werkschip voor de mijnenvegers aan de kust dienst doet, te pakken gekregen. Langs de Scheveningse kust was de zee zeer hoog. Tijdens de vloed werden de theehuisjes, die voor het komende seizoen reeds langs het strand zijn ge bouwd, ernstig bedreigd. In vele tenten stond het water al op de vloeren en hier en daar dreef meubilair rond. Geluk kig is de schade vrij klein gebleven doordat de eb tijdig als reddende engel optrad. Dc wind joeg schuim vermengd met zand tientallen meters hoog door de lucht en maakte de vele belangstellen den. die de kokende zee gadesloegen, drijfnat en vuil. In Den Haag is een schutting voor een pand op de Grote Markt omgeval len. Enige voorbijgangers werden ge troffen en twee hunner moesten naar een ziekenhuis wórden vervoerd. Dezer dagen voer het s.s. Boskoopvan de K.N.S.M. de haven van Curagao, de Annabaai, binnen met een uitzonderlijk zware deklast. Hiermee bedoelen wij niet de 219 militairen onder commando van reserve le It. H. H. Ophey, die zich aan boord bevonden, doch de 14.500 kg. zware fractionneerkolom, gezonden door de B.P.M. voor iiaar zusteronderneming C.P.l.M. (Kon. Shell) op Curacao. Deze fractionneerkolom werd gelost door het schip aan stuurboord slagzij te geven, zodat hij vanzelf in het water plofte. Per sleepboot werd de kolom naar de wal getrokken Op deze foto de „Boskoop" de Annabaai binnenvarend ter hoogte van de bekende schipbrug. Op de voorgrond de oude typisch Hollandse geveltjes. President Truman heeft gisteren een ernstige waarschuwing tot de wereld gericht, dat het gevaar bestaat, dat de communisten nog meer vrije landen zullen overrompelen om Rusland sterk te maken voor een aanval op de Ver. Staten. De president verklaarde, dat de communisten in de Ver. Staten slechts een luidruchtige, doch kleine en algemeen verachte groep vormen. Maar de grootste bedreiging komt van de kant van het communistische imperia lisme in het buitenland, waar het centrum ligt van zijn militaire en econo mische kracht," aldus de 'president. Met betrekking tot de Amerikanen, die critiek hebben geleverd op zijn bewind, zei Truman: „Ik heb er mij over verbaasd, dat er zoveel onwetendheid en wanbegrip bestaat, zelfs bij die Amerikanen, die beter zouden moeten weten. Het is bij mij opgekomen, dat zij wellicht inderdaad beter weten, doch dat er een politiek element in hun beschuldigingen schuilt." Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht tijdelijk afnemende wind en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen overdag matige tot krachtige Westelijke wind en iets minder koud. Zon: 5.21—19.55; Maan: 12.08—3.30. Alle Parijse radiostations hielden Maan dagavond om acht uur plotseling op met hun uitzendingen, terwijl millioenen luisteraars op het nieuws van acht uur wachtten. Een half uur later werd het pro gramma hervat en werd medegedeeld, dat de technici van alle drie de vakbonden (de communistische, niet-communistische en Christelijke) een half uur gestaakt hadden. De staking gold als „waarschuwing", na de verwerping van een aantal eisen tot loonsverhoging. Het andere personeel van de Franse radio-omroep had in het geheel niet op een staking gerekend. Het is verder niet te verwachten, dat de prijs van het brood zal dalen of stij gen. Krachtens de internationale tarwe- overeenkomst Importeert Nederland het broodgraan voor f 31per 100 kg. De Nederlandse boer moet zijn tarwe ver plicht leveren en kriigt daarvoor f 22,50 (in 1950: f 22,85). Wanneer nu de im- portprijs zou dalen tot f 22.50 of f 22,85 zou dit voor de consument nog geen prijsdaling betekenen. Alleen wan neer die prijs beneden f 22,50 zou da len zou wellicht een daarmee correspon derende lichte prijsdaling het gevolg zijn. Overigens profiteert Nederland op het ogenblik van de internationale tar- weovereenkomst. Er is namelijk be paald, dat de prijs per bushel niet ho ger mag zijn dan twee dollar (niet la ger, voor dit jaar, dan 1.40 dollar). Bij een vrije ontwikkeling zou de import- prijs op het ogenblik hoger liggen. Her inneren wij ons dan even, dat voor de oorlog de importprijs van tarwe f 4.50 bedroeg. Bij een totale behoefte aan brood graan van ongeveer 1 millioen ton. importeert Nederland thans 750.000 ton. Voor het komende jaar wordt de totale import geschat op 950.000 a 1 millioen ton. Dit zal dan het geval zijn bij een gebruik als voor de oor log. Thans bedraagt de binnenlandse productie nog 300.000 ton. De cijfers van de steekproeven-inven tarisatie. die dezer dagen bekend ge maakt konden worden, wijzen uit, dat de productie van gerst dit jaar 200.000 ton zal bedragen. Dit is belangrijk meer dan in andere jaren. Er is een schaarste aan gerst en de prijzen zijn hoog. Voor de boeren is de productie dus aantrek kelijk. Van dit kwantum zullen de bier brouwerijen en de gortpellerijen voor zien kunnen worden, terwijl er verder export van mout en brouwgerst. zal plaats vinden. Wat er overblijft is be- stemd -voor veevoer. Bij een behoefte aan voedergranen van ongeveer 1V, millioen ton kon ons land dus voor dit jaar ongeveer 800 000 a 900.000 ton produceren. Het tekort moet Professor Franz Jachym. die Zondag te Wenen heeft verklaard, dat hij zich onwaardig acht de bisschopswijding te ontvangen, heeft zes weken de tijd ge kregen, de functie te aanvaarden, welke hem door de Heiige Stoel is toegewe zen, zo deelde een geestelijke hoogwaar digheidsbekleder van het Weense aarts- diocees Maandag aan U. P. mede. De hoogwaardigheidsbekleder, die zijn naam niet genoemd wenste te zien, zei, de coadjutor Jachym overeenkomstig de kerkwetten, zich alsnog tot bisschop President Truman gaf een overzicht van de maatregelen, die de laatste tijd tegen Amerikaanse communisten geno men zijn, o. m. van het proces tegen de 1 11 communistische leiders, dat nog niet lang geleden heeft plaats gevonden. Hij zei: Drie jaar geleden heb ik een loyali teitsprogramma samengesteld en op het ogenblik bevindt zich bij regeringsper- soneel niemand, van wie uitgemaakt is, dat hij communist is of op andere wijze deloyaal is geweest. Hij wees er op, dat de loyaliteitsraad van de regering zowel republikeinse als democratische leden telt en onder leiding staat van een republikeins jurist, Seth Richardson. President Truman zei tenslotte, dat het loyaliteitsprogramma voor de Ame rikaanse ambtenaren getoond had, dat de V. S. het meest loyale ambtenaren apparaat ter wereld hebben. Het is een prachtige organisatie en ik ga er trots op aan het hoofd er van te staan. I Er is niets zo gevaarlijk als verstand zonder karakter. id (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagmorgen De Belgische Kabinetsformateur Van Zeeland is Maandagmorgen voor een nieuwe bespreking met Koning Leopold naar Pregny vertrokken, waar hij in de namiddag een onderhoud van «zes uren met de Vorst gehad heeft. Dc slechte weersgesteldheid maakte zijn onmiddellijke terugkeer onmogelijk, doch naar ver luidt zou Van Zeeland vanmorgen nog naar Brussel afreizen, waar een commu niqué zou worden uitgegeven. Deze reis volgt op de vruchteloze onderhandelin gen van de laatste dagen met het oog op het bereiken van een accoord omtrent 's Konings verblijfplaats na de tijdelijke machtsoverdracht. Men mag zich daar om afvragen of de Koning nog verdere concessies zal doen dan de reis naar de Congo, welke reeds eerder werd toegezegd. Van katholieke zijde liet men in dit verband opmerken, dat men daar niet van plan is om het even welke van de Vorst afgedwongen verdere concessie wettelijk uit te werken. Men gaf overigens blijken van groot ongeduld en er werd zelfs gefluisterd, dat de Kabi netsformateur tevens te Pregny nauwkeurig hoopte te vernemen, welke nu de houding van Koning Leopold zou zijn tegenover een homogeen katholieke rege ring indien de onderhandelingen niet op korte termijn zouden slagen. Voor Koning Leopold is de physieke aanwezigheid in het vaderland van be lang, omdat deze het geschikte klimaat kan scheppen voor een eventuele terug keer op de troon. Het is nochtans niet onmogelijk, dat de Vorst in zijn conces sies zover wil gaan, dat zijn tegenstan ders hem zo goed als niets meer kunnen verwijten, wanneer hij het moment van de laatste beslissing gekomen zal achten. Voor de katholieke partij is de situatie evenwel zo, dat zij, indien zij haar be lofte („De Koning komt terug!") niet kan inlossen, groot gevaar loopt veel af valligheid te zullen ondervinden ten voordele van dissidenten, die zich in de laatste dagen reeds beginnen te roeren. Daar staat echter tegenover,-dat het in geval van een accoord voorlopig niet tot nieuwe verkiezingen behoeft te komen. ff kan laten wijden gedurende een periode van drie maanden, welke aanvangt op 8 Maart, en dat, mocht hij zich gedu rende die periode niet hebben laten wij den en de Heilige Vader hem niet heb ben gelast de wijding te ontvangen, het pauselijk decreet automatisch vervalt. Op 8 Maart heeft prof. Jachym ver nomen, dat hij bij pauselijk decreet werd benoemd tot aartsbisschoppelijk coadjutor en was verheven tot de rang van bisschop. De hoge geestelijke zegsman zei, dat de Paus aanvaarding van de benoeming kan eisen. Hij vertelde verder, dat Jachym binnen enkele dagen in een uitvoerig rapport de Heilige Vader zal mededelen waarom hij meent de be noeming niet te kunnen aanvaarden. „De weigering is enigszins ongebrui kelijk, maar de Kerk kent soortgelijke gevallen. Toch is dit geval voor onze tijd wel bijzonder. Er zijn twee redenen, welkè kanunnik Jachym wellicht hebben bewogen de bisschopsstaf en -mijter te weigeren: hii is in diepe nederigheid bevreesd geweest voor de verantwoor delijkheid van het bisschoppelijke ambt in de huidige tijd of hij heeft in een psychologische inzinking toegegeven aan twijfel", zei genoemde zegsman. aangevuld worden door import. Dit. kost ons deviezen en is dan ook de reden, dat. men de productie van aardappelen en bieten stimuleert om zo weinig mo gelijk van die import afhankelijk te zijn. Het vervangen van granen door producten, die meer per hectare ople veren komt bovendien in feite neer op het vergroten van de oppervlakte cul- tiiurgrond in Nederland. Met negenenveertig stemmen tegen één heeft het parlement van Oost-Indonesië een motie, waarin wordt aangedrongen op het aftreden van de huidige regering, aangenomen. De regering heeft haar mandaat ter beschikking gesteld van president Sukawati. De corx-espondent van Aneta te Bonea. een eiland in de Molukken, bericht, dat daar thans troepen van de A.P.R.I.S. zijn aangekomen. De heren V. E. Mol. assistent-pro ductieleider van „Multifilm", belast met de vervaardiging van het journaal „Wor dende Wereld", en A. H. Denninghof Stelling, productieleider van de speel filmafdeling dier onderneming, zijn in Djakarta tc hunnen huize gearresteerd. Bij „Multifilm" te Djakarta is de reden van deze arrestatie niet bekend. Een woordvoerder van de militaire gouver neur te Djakarta heeft geen bijzonder heden medegedeeld. De Amerikaanse senaat heeft, naar A.P. meldt, een wetsontwerp aangenomen, waarbij het een Ne derlands meisje, dat op het Ame rikaanse militaire kerkhof in Mar graten vier graven verzorgde, wordt mogelijk gemaakt in de Ver. Sta ten te blijven. In 1947 ging het meisje, Marie Henriëtte de Bruyn uit Maastricht op uitnodiging van (le moeder van een der gesneuvelde Amerikanen naar de Ver. Staten. Sindsdien heeft zij in het huis van de ouders ge woond. In de eerste jaren na de bevrij ding ging het meisje elke week 12 km. op de fiets van de Limburgse hoofdstad naar Margraten om bloe men op de graven te leggen en te bidden. Zij zond de ouders foto's van het graf en werd na een brief wisseling uitgenodigd naar Amerika te komen. Naar de Indonesische vertegenwoordi ger te Singapore, dr. Oetovo, aan A. P. heeft meegedeeld, zou het formele ver zoek van Indonesië om uitlevering van Westerling waarschijnlijk vandaag te Singapore worden ontvangen. „Het verzoek om uitlevering", aldus Oetoyo. „bevat aanvullend bewijs, dat Westerling naar onze mening op Java een civiele en geen politieke misdaad be ging. Ons verzoek om uitlevering zal op dat feit gebaseerd zijn." Als Westerling zich tegen uitlevering verzet, moeten de Indonesiërs voor een Britse rechtbank bewijzen, dat hij schul dig is aan een civiele misdaad. Volgens de normale procedure zal Westerling, nadat het verzoek aan de gouverneur is overhandigd, voor de rechtbank gebracht worden, waarna de rechter de zaak bestudeert en zijn be slissing neemt. Intussen is het toch wel opvallend, dat er van anti-Leopoidistische zijde na de aanzienlijke concessies vanwege de Koning en dc daaruit voortvloeiende verzwakking van het katholieke stand punt eigenlijk nog geen enkele grote concessie gedaan is. Integendeel schijnt men alles in het werk te stellen het ver zoeningsvoorstel in een gecamoufleerde troonsafstand te doen ontaarden. Geen wonder, dat van katholieke zijde steeds meer stemmen opgaan om maar tot mis lukking van de verzoeningspoging te be sluiten. Het is echter te verwachten, dat 's Konings antwoord verzoenend zal zijn, doch eens tc meer mogelijkheden naar verschillende kanten open zal houden. Twee leeuwen van een circus, dat in de omgeving van Baden-Baden staat op gesteld, zijn gistermorgen uit hun kooi ontsnapt en hebben een twintigjarig Duits meisje gedood. Een der circusemployé's is gearres teerd. Men verdenkt hem ervan, dat hij de kooi heeft geopend, om. zich te wre ken; hij was n.l. kort tevoren ontslagen. Het meisje liep 's morgens met een vriend té wandelen in de omgeving van het circus. De man voelde iets, keerde zich om en zag de leeuwen. Hij pro beerde hen weg te jagen, doch dit mis lukte. Zij vielen het meisje aan en dood den haar. v Het Koninklijke Engelse onderzoekschip „Discovery II" heeft Londen -erlaten voor een reis naar de Zuidpool, die ongeveer twee jaar zal duren. Het schip staat onder commando van kapitein J. F. Blackburn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1