Koningin Juliana en Prins Bemhard in Maastricht zeer hartelijk begroet Bevolking zong de grauwheid van regenachtige dag weg Landing in regen en klei Het oog van de blinde Voetbalprogramma Gastvrije groet van de Maasvallei DINSDAG 25 APRIL 1950 PAGINA 5 NOORDERSLUIS TWINTIG JAAR Nederlands-Spaans luchtvaartaccoord TAALONDERWIJS IN GECORRIGEERD GEBIED BEJAARDE MAN VERBRAND Nieuwe gezant in Columbia en Ecuador 25.000 BELGEN IN DE STAD Benelux leeft mee BERGEN NAAR DE STEMBUS Om behoud van tramlijn Twee en een half jaar tegen s oplichter geëist Geneeskundige consulenten bij zee- en landmacht Opstootje te Venlo Van Swol niet in enkel spelen tegen Zweden Tragische nasleep Duizend- Mijlen-Race Ned. waterpolo-zege te Uppsala Tweekamp mevr. Heems kerkFranse kampioene NEDERLAND-ENGELAND Sportsnippers In het Gouvernements huis MILITAIRE WILLEMSORDE VOOR MOEDIG SERGEANT Sociaal Economische raad Minder straf voor verraders Krentenbossen in bloei Scneepvaartberichten Nummer 1 op de Nederlandse Rokerslij st Troepen op thuisreis „Wie wint de pot?" Flipje Houben, oud negen jaar, het zoontje van de Commissaris van de Ko ningin, mocht op de receptie in het Gouvernementspaleis een prachtig vers voor Hare Majesteit en de Prins recite ren. Hij deed het met overgave en met zeer gedecideerde, toepasselijke gebaren. Op 29 dezer zal het twintig jaar gele den zijn, dat onze toenmalige Koningin Wilhelmina te IJmuiden de Noordersluis, de grootste ter wereld, officieel in ge bruik stelde, meldt „Onze Vloot". De deu ren van deze afsluiting tussen het Noord zeekanaal en de* zee meten 50 m. lang en 14V4 m. hoog. Tijdens de jongste oor log werd dit kunstwerk gedeeltelijk ver nield en bij de bevrijding was de sluis door acht wrakken geblokkeerd. Dank zij de inspanning van Marine en Water staat zijn deze blokschepen verwijderd. Sinds 1948 functionneert de Noordersluis weer volledig, nadat zij grondig werd hersteld en gemoderniseerd. Zeekastelen als Hr. Ms. „Karei Doorman" en het m.s „Oranje" van de Maatschappij Neder land hebben de enorme sluis sedertdien gepasseerd. Laatstgenoemd passagiers schip zal juist op de gedenkwaardige dag, waarvan hierboven wordt gewaagd, we derom door de Noordersluis worden ge schut, want dan vertrekt het m.s. „Oran je" uit Amsterdam naar Diakar'ta. Blijkens een mededeling van de minis ter van Verkeer en Waterstaat hebben op 20 April j.l. dc Spaan'se en Neder landse luchtvaartdelegaties, die sedert 13 April te Den Haag onderhandelingen voerden, om te komen tot een nieuwe Nederlands-Spaanse luchtvaartovereen komst, overeenstemming bereikt. De nieuwe overeenkomst voorziet in de mogelijkheid tot exploitatie van een ■Nederlandse luchidienst Amsterdam FrankfortNiceMadridLissabon en van een Nederlandse luchtdienst Amster damNice—MadridLissabonFal (op de Kaap Verdische eilanden) en/of DakarParamaribo—CaracasCuragao. In 1949 verlieten 63 honden de op leidingsschool van het Ned, Geleide hondenfonds te Amsterdam, tegen 52 honden in 1948. Onder deze 63 honden waren er 4 bestemd voor oorlogsblin- den. Uit deze verhoogde aflevering, aldus het jaarverslag, mag de conclusie wor den getrokken, dat de belemmeringen, die na de oorlog zeer talrijk waren, grotendeels aan het verdwijnen zijn, en dat, mede door het feit. dat ongeveer alle aanvragen van oorlogsblinden zijn afgehandeld,, aan de andere aanvragen in een versneld tempo zal- kunnen wor den voldaan. Verwacht kan dan ook worden, dat in 1950 het aantal afge leverde geleidehonden aanmerkelijk groter zal zijn. Het aantal aanvragen om een geleide hond bedroeg in 1949 in totaal 69. Aan de aanvraag van 63 blinden werd vol daan. Het aantal honden, dat korter of lan ger tijd in de kennels van de school ver toefde, bedroeg 115. De school zal in de loop van 1950 een uitbreiding onder gaan, o.a. zal het aantal kennels tot 30 worden uitgebreid. Onder leiding van de technische leider, de heer D. Jacobs, werken thans 6 instructeurs. In totaal heeft de school in de ruim 14 jaar van haar bestaan 550 honden tot geleidehond afgericht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen op het ontwerp van wet tot vervanging van het grenscor- rectiebesluit 1949. Het is gebleken, dat de gedachte van wijziging van het Duitse onderwijs in Nederlands onder wijs, welke ten grondslag ligt aan de artikelen 45 en 46 van het ontwerp- grenscorrectiewet 1950, verder gaat dan wenselijk is. De grenscorrecties zijn ge schied onder voorbehoud van bevesti ging bij vredesverdrag, zodat er aanlei ding is, niet verder in de bestaande ver houdingen in te grijpen dan strikt nood zakelijk is. Voorshands dient daarom het Duits als voertaal op de scholen te worden gehandhaafd, wat niet ^weg neemt, dat het Nederlands als leervak zal kunnen worden ingevoerd en ook bijvoorbeeld kan worden overgegaan tot een hergroepering van het onderwij zend personeel, of tot een inkrimping van het aantal scholen indien daaraan behoefte bestaat. Maandagihiddag omstreeks drie uur is in Nieuwdorp op Zuid-Beveland de 67- jarige P. den Engelsman verbrand, toen hij in zijn schuur petroleum wilde gieten in een verwarmingsapparaat. Hoewel hij de schuur nog uitgelopen is, heeft hij de vlammen blijkbaar niet meer kunnen doven. Hij werd na enige tijd dood bui ten de schuur aangetroffen. Den E. leed aan een hartkwaal. Bij K. B. is jhr. H. M. van der Wijck benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de republiek Columbia en bij de republiek Ecuador. (Van onze verslaggever) In iedere andere stad dan Maastricht zou een feest, bij weersomstandigheden ais zich gisteren voordeden, wellicht zijn mislukt; zelfs een feest ter gelegenheid van het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bemhard. Maar Maas trichtenaren laten zich niet door de ongunst van meteorologische omstandighe den uit het veld slaan; zU zijn onblusbaar als het er om gaat hun bereidheid tot het beleggen van een festijn te tonen. Wij willen maar zeggen, dat zij on danks alle stormachtige regen het Koninklijk Paar met joyeuze gulheid binnen hun eerbiedwaardige veste hebben ontvangen. Dat betekende o.m„ dat toen de vorstelijke personen op de Meerssenerweg aan de grens der gemeente arriveer den, daar een aanzienlijke, onder parapluies verscholen menigte stond te juichen; dat vlak nadat het muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, een zangkoor met een jubelend „Domine, salvam fac Reginam nostram" alle grauwheid van de we reld wegzong; eten zang, die ondersteund en soms zelfs overstemd werd door de solemnele rijk getimbreerde galm van de klokken, die op dat moment werden geluid in de St. Scrvaas, in de O. L. Vrouwekerk en in alle andere schone bouw werken, die Limburgs hoofdstad tot een sieraad onder de Nederlandse steden maken; en dat betekende tenslotte ook, dat hooggehoede heren, die kennelijk bij de officiële ontvangst hoorden, heel onofficieel met hun hoofddeksel begon nen te zwaaien toén de stoet naderde. Dat kan allemaal in het goede Limburg. Alle stedelijke autoriteiten, wereld lijke zowel als geestelijke, hadden zich op deze plek om de vorstelijke personen geschaard, toen burgemeester Michiels van Kessenich zich tot hen wendde in de volgende bewoordingen: „Wij staan hier vandaag met harten, overvloeiende van dankbaarheid, en met handen, die bijna leeg zijn; maar wij kunnen u bie den. Majesteit en Koninklijke Hoogheid, de verzekering van hartgrondige gebe- *den voor het welzijn van Uw Huis en voor het Vaderland. Onze wapenspreuk „Alles door en voor den Koning" is voor ons geenszins een holle phrase. Maas tricht, het museum van eeuwenoude schatten, het snijpunt van even oude wegen dwars door Europa, de uitkijk post der Nederlanden in de Benelux- gemeenschap, de industriestad met een lang, doch arm verleden, een kunstcen trum met academische bloei en grote nationale mogelijkheden voor de toe komst, een garnizoensstad van wisselen de importantie en een bruggenhoofd van militaire betekenis, dit Maastricht, Majesteit, legt eerbiedig zijn hulde aan Uw voeten neer". De regen glom op de helmen van de infanteristen der Erewacht, die nog nét op tijd stond aangetreden. Koningin en Prins hoorden en zagen met blij-verraste glimlach toe, toen zij uit hun gesloten auto stapten om plaats te gaan nemen in de gereed staande met vier paarden bespannen open calèche. Op dat moment traden mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, Com missaris van de Koningin in Limburg Gouverneur heet hij hier en mr. W. baron Michiels van Kessenich, bei den gekleed in ambtsgewaad naar vo ren om het Koninklijk Paar te begroe ten. Vlak achter die statige heren kwa men schuchtertjes vier meiskes, in de tooi van bruidjes naderbij, een beetje huiverend in hun verregende tulen en kanten jurkjes. Maar zij hadden prach tige bloemen bij zich voor de Konin gin; de kleinen werden door Hare Ma jesteit extra-hartelijk bedankt voor de hulde, standvastig in kou en regen ge bracht. En dit was dan het begin van de tegen alle logica in feèstelijke tocht door de straten van „iMastreech". Op verschillende punten van de stad stonden grote groepen school kinderen opgesteld, die, niet in het minst gedeprimeerd door de steeds overvloediger vallende regen, aan stonds hun vaderlandse liederen aanhieven als de Koninklijke stoet naderde. Men zingt nu eenmaal graag in Maastricht; en dat geldt voor jong en oud. En langs de hele route mensen; men sen, weggedoken in regenjassen en capes; mensen, samengegroept onder één parapluie; mensen voor de open ramen en mensen onder luifels. Al te zamen Maastrichtenaren, die voor geen geld van de wereld de gelegenheid willen laten voorbijgaan om Koningin Juliana en Haar gemaal door hun stad te zien trekken. En zij kregen daartoe ruimschoots de gelegenheid. Want Hare Majesteit, op Haar beurt, liet zich ook niet afschrikken door de barre re gen en bleef heel de lange tocht in de open calèche afleggen. hjke gebaren. En of de Koningin het niet zo kon schikken, dat óók de vier prinsesjes eens naar Maastricht kwamen. En, waarachtig, op dat moment drong een vleugje zonlicht door tot in de zaal. ,,'t Oranje-zunneke kumt door!" hoorden wij verheugd om ons heen fluisteren. Tpen Flipje uitgesproken was waren de grote mensen weer aan de beurt. D. w. z. al die plechtig ge,.lede heren werden voorgesteld aan de Koningin en de Prins; de leden van het Provinciaal Bestuur en de hoofden van Provinciale Diensten. En de heer Hubert Verwilghen, gouverneur van de Belgische Provincie Limburg, wiens aanwezigheid in het Gouvernementspaleis evenals die van niet minder dan 25.000 Belgen in de stad, wellicht ten overvloede deed uit komen, hoezeer onze Benelux-partner meeleeft met onze nationale of regionale hoogtijdagen. Daar was ook de Lim burgse kunstschilder Harrie Kooien, die door het vorstelijk echtpaar werd ge complimenteerd met het door hem ver vaardigde levensgrote portret van Hare Majesteit, een schilderij, dat in de zaal was tentoongesteld. Dit alles speelde zich af tegen een fond van zeer aangenaam klinkende muziek: de „Acht van Tricht" zongen, bescheiden op de achtergrond, prettige liedjes en het Strijkkwartet van Marcel Teyssens vedelde zoetjes een serenade van Haydn en „Le Cygnè" van Saint- Saëns; verversingen werden rondge diend en het zal wel altijd het geheim van de Maastrichtenaren blijven, hoe zij het altijd weer klaarspelen om zelfs de meest officiële plechtigheid toch nog te doen eindigen als een opgewekt en zelfs ietwat huiselijk feest.... Trouwens: wat Maastricht aan zon schromelijk te kort kwam deze dag, dat trachtte het zelf met muziek te vergoeden; het ene muziekcorps na het andere daverde door de straten. En het spreekt vanzelf dat op dit generaal muzikaal oppèl de „Mas- treechter Staar" niet mocht ontbreken. Dat koor verwelkomde Hare Majesteit op het Stadhuis met een sonoor „Do- mine, salvam fac Reginam nostram", dat het weergalmde in de hoge ge welven van de majesteitelijke hall; en dat gebeurde toen het „Waar in brons groen eikenhout" van de duizenden kinders buiten op de markt nog nau welijks verklonken was.... De Romeinse brug over de Maas, zoals de Romeinen haar nóóit hebben gezien Het op initiatief van de V.V.V. Ber gen opgerichte comité van actie tot be houd van de tramlijn Alkmaar-Bergen aan Zee, waarin een groot aantal or ganisaties uit Bergen en Alkmaar is vertegenwoordigd, organiseert Woens dag tegelijk met de Statenverkiezingen een volksstemming onder de bevolking van Bergen over het behoud van deze tram. Bij de ingang van ieder stembu reau komt een afzonderlijk bureau voor dit doel. Aan de organisatie van dit re ferendum, een unicum in ons land, ver leent het gemeentebestuur zijn mede werking. Nadat het proces tegen de 26-jarige in Suriname geboren en in Indonesië opgevoede Amsterdammer S. die we gens oplichting van een winkelier op de Nieuwendijk te Amsterdam vervolgd wordt, in Februari was aangehouden, heeft de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank vanmorgen twee en een half jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De zaak was aangehouden voor een psychiatrisch rapport over de verdachte, die zich tegenover de winkelier had uitgegeven als „Kapitein Faber" van de Generale Staf van het Nederlandse le ger in Duitsland en die voor het smok kelen van ^diverse goederen ten behoe ve van de winkelier ruim f 21.000 had los gekregen. Van dit geld heeft ver dachte zijn woning ingericht. In het rapport wordt de verdachte „m lichte mate verminderd toerekenings vatbaar" genoemd. Geadviseerd wordt deze verdachte, die met grote fantasie het leven van een avonturier heeft ge leid, geruime tijd uit de maatschappij te verwijderen. Uitspraak 8 Mei a.s. Gezien de grote vlucht, die de medi sche wetenschap de laatste jaren heeft genomen, hebben de inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Land macht, generaal-majoor dr. J. Th. Wil- kens en de chef van de geneeskundige dienst der Zeemacht, schout bij nacht arts P. C. Broekhoff, besloten tot het aanstellen van consulterende specialisten aan hun dienstvakken, die hen ter zijde zullen staan bij de leiding over de uit voering van de geneeskundige verzor ging van het personeel van Kon. Marine, Kon. Landmacht en Luchtvaartkrachten. Een kwestie tussen een politieagent en een aangeschoten sergeant, die on langs uit Indonesië repatrieerde, heeft Zondagavond ongeveer tien uur te Ven lo tot een opstootje tussen publiek en politie geleid, waarbij een agent een klap op z'n hoofd kreeg en de fiets van een andere agent ernstig werd bescha digd. De sergeant is gearresteerd en later op de avond is nog een. andere Venlo- naar die ook bij de rel betrokken was, van zijn bed gelicht om naar het politie bureau te worden overgebracht. Hans van Swol heeft aan de commis sie internationaal tennis van de KNLTB meegedeeld, dat hij op het ogenblik niet helemaal tevreden is over zijn vorm in weerwil van de pogingen, die hij heeft aangewend tot verbetering te komen Hij geeft er daarom de voorkeur aan zich niet voor 'de _enkelspelen van de match tegen Zwêdfn beschikbaar te stellen. De commissie heeft daarom in prin cipe besloten voor het enkelspel Van Meegeren en Linck op te stellen en voor het dubbelspel Van Swol en Rinkel. De duizend mijlen-race 1950 zal in de annalen van de autosport als een zeer tragisch verlopen evenement worden aangetekend. De Italiaan Bassi sloeg in het laatste deel van de wedstrijd met zijn Ferrari over de kop en werd op slag gedood. De Brit Monkhouse is het tweede slachtoffer dat te. betreuren valt. Nadat hij met zijn partner Woods met de Healy, die zij bestuurden, bij Padua van de weg afvlogen, dwars door een reclameschut ting gingen en in een bouwland terecht kwamen, werden beiden in het zieken huis te Padua opgenomen. Woods had een been en enkele ribben gebroken, Monkhouse was er met een schedelbasisbreuk ernstiger aan toe. En kele uren later is de Brit aan zijn ver wondingen bezweken. Gisteravond heeft de Nederlandse waterpoloploeg met 135 gewonnen van het team Sirius uit Uppsala, dat ver sterkt was met drie Stockholmse spe lers. Ruststand 72. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Braasem (6), Van Fegge- len (5), Luchs (1) en Smol (1). De Nederlandse schaakkampioene mevr. Fenny Heemskerk zal een uit acht par tijen bestaande tweekamp spelen tegen de Franse kampioene mevr,- Chaude de Silans. De inleidende besprekingen hier over waren reeds tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap te Moskou tussen beide schaaksters gevoerd. De helft van de tweekamp zal in Frankrijk, de andere helft in Nederland worden gehouden. In Amersfoort is een comité gevormd om te bewerkstelligen dat deze partijen in Amersfoort, de woonplaats van mevr. Heemskerk, zul len worden gespeeld. Zondag 30 April a.s. zal in het Wage nerstadion te Amstelveen de heren- heckeywedstrijd Nederland—Engeland worden gespeeld. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Doel: Smits (Amsterdam); achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); midden: Rir.kei (Gooi). Loggere (Laren) en Ancion 'Kampong); voor: Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC). Bouwman (BMHC) en Esser (Togo). Reserves: P. Nefkens (Venlo) en Van der Doll (HDM). Kampioenscompetitie: AjaxBlauw Wit Ensched. BoysHeerenveen, MauritsLim- burgia. Promotiewedstrijden tweede klas: West II: UVSEmma. Oost: VitesseTubantia. QuickRheden. Zuid 1: BaronieDe Valk. Tweede klas: West IA: UWAlcm. V., RapiditasVolendam. SpartaanVrienden schaar, ElinkwijkAFC, ZaandijkDWV. Zuid IA: Zwaluw VFCDESK. Zuid 2A: WHHeksenberg, Miranda Laura. RKONSHoensbroek. Groene Ster Heerlen. B: BlerickWilhelmina (besliss.). Derde klas West IA: DIOZilvermeeuwen, KinheimSDW, HRCBeverwijk, APGS— Schagen. Alw. Forw.Vitesse; C: DEM Hollandia. VelsenDCG, Bloemendaal WMS, O VVOWE, Alkm. BoysKW; D: Schoten—RKVVA, Allen Weerbaar—Hilver sum. HMS—Meteoor, DECZand voortmeeu wen, De MeerJOS; F: EMMZeist, BVC Holland, FortitudoBFC, CDNBaarn, Pa- tria—DWSV. Vierde klas West 1B: WestfriezenZAP. Purmerend—RKAFC (beslissing); E: Pionier VVZ. SLTO—TDW. Ontwaakt—ASVK, DRC Germaan; F: Oranje ZwartWB. ASV DSS. VI. Vogels—Swift; G: NAS—RODI, DCONEA, MadjoeEHS, SDZNFC; H: ADWDJK, SDCAhrends. VVDJ.H.Kw ZRCSt. Pancratius; I: FokkeThe Victory, KBVUithoorn, LOCAnimo, ADEETO, TDOWilskracht; J: Quick—Victoria, Sticht - seOlympia, DEVZebra's, PVCDonar, SDOLaren. Promotie-afdeling: BPCIEV, Heems- kerek—SEMO. RUC—Vreeswijk. West 2A: SJCDOCOS, LisseArchipel, LDWSBSM Promotie derde klas: DCVHFC, Blauw Zwart—Laakkwartier/VFC, Sliedrecht/ODS SVW, Gouda—HOV. De landenwedstrijd tussen België en Ierland, welke Woensdagavond 10 Mei in het Heyselstadion te Brussel wordt gespeeld, zal worden geleid door de Ne derlandse scheidsrechter Bronkhorst. Als grensrechters zullen fungeren de heren Schipper en Aussum. Op verzoek van de Rotterdamse voet. balverenigingen heeft het bestuur van dc KNVB besloten de wedstrijd tussen het Bondselftal en Leeds United, welke was vastgesteld op Zondag 14 Mei te Rotterdam, nader te bepalen op Zater dag 13 Mei in het Feijenoordstadion. Gisteren zijn in België enkele weg wedstrijden voor amateurs gehouden. Te Vorst Campine won Karei Mees (B.) de 120 k.m. in 3 uur 55 min. voor Wauters (B.), Rockx (N.) werd vierde en Suy- kerbuyk (N.) achtste. Te Bocholt won Rik Keunen (B.) een koers over 120 k.m. in 3 uur 43 min. met Cuypers (N.) op de tweede plaats. Carmelite Cross, een 34-jarige muziek lerares uit Los Angeles, beweert houdster te zijn van het wereldrecord diepzee- duiken voor dames. Zij dook 45 meter diep naar de zeebodem, waar zij 24 mi nuten vertoefde. De hele duik nam 70 minuten in beslag. Er zijn enkele wijzigingen gekomen in de tour, welke de Middlesex Wanderers in ons land maken. Op Woensdag 24 Mei spelen ze te Den Haag, waarbij de ont moeting om 8 uur begint. Op Zaterdag middag 27 Mei speelt het voorlopig Ne derlands elftal des middags om 4 uur te Utrecht tegen de Wanderers, hetgeen als laatste oefening is bedoeld voor de tour naar Zweden en Finland. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten het verzoek van D.C.V. de pro motie-degradatiewedstrijden op het Sparta-terrein te Rotterdam te spelen, af te wijzen. Toen de kop van de koninklijke stoet reeds het plein voor het Gouverne mentspaleis opreed, naderde van de andere kant, mèt muziek, de erewacht van infanteristen uit Weert. De man nen waren stipt op tijd en zij konden ook niet weten dat Prins Bernhard zijn Dakota een kwartier vroeger dan ver wacht werd op het vliegveld zou neer zetten. Maar het kwam tenslotte toch Jiog allemaal terecht, want toen het roodgelakte rijtuig naderde, kon de di rigent van de militaire kapel precies op tijd zijn stokje heffen, op welk manuaal de blazers onmiddellijk het „Wilhelmus" aanhieven. Enkele ogen blikken later, toen het vorstelijke ge zelschap, in het paleis, de ontvangst zaal betrad, zette de „Acht van Tricht', een dubbel-mannenkwartet. nogmaals ons Volkslied in en het „Mijn schildt ende be .rouwen" werd stilaan overge nomen door alle aanwezigen: leden van Gedeputeerde Staten en burgemeesters van zeer vele Limburgse gemeenten. Namens hen en over hun hoofden heen, namens gans het Limburgse volk voerde hier de Gouverneur, mr. Hou ben, het woord. „Wanneer in stad en lande", zo zei hjj, „de hartelijkheid op a afstroomt, neemt die uitbundige lief- (Van onze speciale verslaggever) Wuivende kinderhanden lieten Maandag kort na drieën tientallen bonte ballonnetjes vrij, die als een wolk confetti verstoven naar de grauwe regen lucht, waaruit zo juist het vliegtuig met het Koninklijk echtpaar op het vliegveld Beek temidden der heuvels en bloeiende bongerds was neerge daald. Duizenden waren hier samengestroomd, trotserend de regen en de vette, doorsopte Limburgse klei, die goudgeel, haast oranjekleurig aan de schoenen kleefde. Over die modder van het veld was een baan van start roosters uitgelegd, waarlangs de auto's, tot bij het vliegtuig voorgereden, met de Koninklijke gasten en hun gevolg na een eerste begroeting door de aanwezige autoriteiten over het vliegveld heen de grote weg bereikten. Overal langs dit roosterpad, met dennegroen en oranje versierd, stonden de mensen dicht opeengedrongen, getooid met oranje, juichend en wuivend. Ruiters der plaatselijke rijverenigingen vormden de erewacht en staken bij het passeren van de stoet de trompetten. Ook leden van de Luchtvaartclubs van Sittard en Maastricht, de jongens met hun vliegtuigmodellen, gaven acte de presence. Van de vliegveldgebouwen, overal van de huizen rondom en langs heel de weg naar de stad Maastricht waaiden de vlaggen met laaiende banen van kleur en gloed in de telkens weer triestig neerslanade regen, die nochtans de geestdrift der duizenden, uit heel de omgeving naar hier gekomen, niet in het minst vermocht te temperen. En over de hoofden der mensen heen openden zich de ruimte en het vergezicht van de Maasvallei, de torens en tinnen van Maastricht hoog reikend in een mist van regen: de monumentale symbolen van Nederlands oudste cultuurgrond brachten hun groet aan het Koninklijk echtpaar, dat thans de grens der gemeente naderde. Bij K.B. is benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde: de dienstplichtig sergeant J. C. A. Cla- sener, van het wapen der genie wegens het zich in de strijd onderscheiden heb ben door uitstekende daden van mped, beleid en trouw. Hij heeft zich op 10 Mei 1940 als lijn- werker bij de verbindingsafdeling van de groep 's-Gravenhage der vesting Hol land, geheel alleen en slechts bewapend met een karabijn naar een bij Waterin gen geland groot vijandelijk transport vliegtuig begeven en de goed bewapen de bemanning van twaalf .man gesom meerd zich over te geven onder mede deling, dat verzet nutteloos was, omdat zij zouden zijn omsingeld. Toen hij met deze Duitsers onder eigen vuur van o.a. van Delft en Wateringen oprukkende onderdelen geraakte, heeft hij door nog nadrukkelijker optreden bereikt. dat zij zich '"alien overgaven. Verder heeft hij o.a. geholpen de overmachtige en goed bewapende vij and het doordringen tot het stafkwar tier te, beletten. De hoofdgroep verzekering heeft be noemd tot lid van de Sociale Economi sche Raad de heer mr. H. J. Asser, direc teur van de N.V. Nederlandsche Lloyd en tot waarnemend lid van de genoemde raad dr. M. Niemeyer. directeur van de Nationale Levensverzekering Bank N.V. De voormalige Schiedamse politie mannen Th. R. G. L„ J. J. S. en A. C. J. M. werden onlangs wegens verraad, arrestaties voor de Duitse politie en andere hand- en spandiensten aan de bezetter verleend door het Bijzondere Gerechtshof te Rotterdam veroordeeld tot resp. levenslang, twintig jaar en de doodstraf. Bij uitspraak in beroep van cassatie is thans aan L. twintig jaar, aan S. elf jaar en aan M. twintig jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest op gelegd. In het nationale park ,.De Hoge Velu- we" beginnen de krentenbossen in bloei te komen.' De fraaiste gedeelten bevin den zich bij de Pampel en in de om geving van de Zwarte breg, doch ook verspreid langs de wegen en rijwiel paden ziet men telkens de rijke bloa- semtooi dezer iraaie heesters. Ook bij Dwingelo staan de krenten bossen in bloei. ABBEDIJK 24 v. Bahia, AKKRUMDIJK p. 24 Landsend, ALAMAK 25 te Genua, AL- BIREO p. 24 Finisterre, ALKAID 24 bij SL Vincent, ALMDIJK p. 24 Horta, AMSTEL- DIJK 24 bij Flores, ARENDSDIJK 24 bij Fortaleze, ARKELDIJK 23 n. London, AR- MILLA 24 n. Saigon, ARNEDIJK 24 te Ant werpen. BAARN 24 te Liverpool, BALI 25 te Liverpool, BANTAM 24 n. Belawan, BENGKALIS 24 bij Vlissingen, BENNE- KOM 24 bij San Miguel, BEVERWIJK 24 bij Malta, BONAIRE 24 bij Barbados, BOSCHFONTEIN 24 te Bremen, CASTOR 24 bij San Salvador, CELEBES p. 24 Guern sey, CHAMA p. 24 Newark lichtschip, CO- RYDA 25 te Abadan, DUNDALK BAY 24 v. P. Said, ERINNA 25 te Singapore, ESSO AMSTERDAM 24 bij Sombrero eil.. ESSO DEN HAAG 24 bij Finisterre. GAASTER- KERK 24 bij K. Palmas GADILA p. 24 Scilly eil., GAROET 25 te Djakarta, GE NERAL R. L. HOWZE 25 bij Malta. GROO- TEKERK 24 n. Walvisbaai, HECUBA 24 bjj Fayal. HEELSUM 24 bij Flores. INDRA- POERA p. 24 Finisterre, JAARSTROOM p. 24 K. St. Vincent, JAPARA 25 n. Makas sar. JOBSHAVEN 24 te Hamburg. JOHAN V. OLDENBARNEVELT 24 te Colombo, KEILEHAVEN 24 bij Freetown, HELBER GEN 24 n. Savona. KOTA INTEN 25 te Palembang. LANGKOEAS 25 n. Marseille, LEERDAM 24 bij K. Race. LEERSUM p. 24 St. Thomas eil.. LEKHAVEN 24 n. St. Vin cent. LEOPOLDSKERK 24 n. Dubai. LIM BURG 24 bij Rio Grande. LOMBOK 24 v. Beyrouth. LUNA 24 bij K. Tener., LUT- TERKERK 24 bij K. Minorca, MAASHA VEN 25 te Las Palmas, MAASKERK p. 24 Trade Town. MAPIA 24 n. Colombo. MEN TOR 24 n. Istanboul, MERWEDE p. 24 Trade town. NIEUW AMSTERDAM 24 bij K. Ra ce, ONDINA p. 24 Aden, ORANJEFONTEIN 24 n. Southampton, OVULA 24 n. Singapore, PHRONTIS 24 n. Pladju, POELAU LAUT 24 n. Bintung, POLYDORUS 25 te Gibral tar, POLYPHEMUS 24 te Aden, POSEI DON 24 n. Mona Passage. PR. ALEXAN DER 24 n. P. Alfred, PR. FRED. HEN DRIK 24 bij K Race. PR. WILLEM IV 24 bij Palma eil., PR. WILLEM V 24 n. Ant werpen. ROEPAT 24 n. P. Said. SALLAND 24 te Pernambuco, SAPAROEA p. 24 Al giers, SIBAJAK 24 te P. Said. SINGKEP 24 te Beypore, SLAMAT 24 te Bandafsha- poer, STAD ARNHEM 24 bij K. Bougaroni, STAD HAARLEM 24 n. Huelva. STREEF KERK p 24 Marseille, STUYVESANT 24 v. Antwerpen, SUMATRA 24 n. Belawan, SUNETTA p. 25 Scilly. TABIAN 24 van P. Said, TABINTA 25 te Colombo, TELA- MON 24 n. Curacao, TIBA 24 bij Rio Gran de, TITUS 24 te Gibraltar, TOSARI 24 bij St. Helena. VAN OSTADE 24 bü Ouessant. VAN 'T HOFF 24 bii Flores. VOLENDAM 24 bij Ouessant, WILLEM BARENDSZ wal vis v.) 24 bij Ouessant, WATERMAN 24 v. Aden, WESTLAND 24 bij Recife, WIL LEMSTAD 24 n. Laguaira. Aaveriemie 18 April is uit Tandjong Priok het troepënschip „Zuiderkruis" met repa triërende troepen naar Nederland ver trokken. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der Kon. Landmacht: het 5e bataljon van het 2e regiment infanterie, het 5e bataljon van het 6e regiment infanterie en het 51e veldhospitaal. Op 19 April vertrok voorts uit Priok het troepenschip „Tabinta", onder de opvarenden bevindt zich het 5e batal- jan van 10 R.I., alsmede een detache ment der Kon. Marine. Met het troepenschip „General Bal- lou", dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 30 April in Amsterdam wordt verwacht, repatriëren, 5-4 R.I., 34 A.A.'T. en 37 A.A.T. Dit zijn de eerste onderdelen van de derde di visie, die in Nederland aankomen. Zondagavond laat is op de rede van Vlissingen het motorschip „Stuyvesant" van de Koninklijke Nederlandse Stoom vaartmaatschappij met 105 repatriërende militairen uit Curagao en Aruba gearri veerd. Om 7 uur Maandagmorgen liep de „Stuyvesant" de binnenhaven van Vlissingen binnen. Ruim een uur later begon de debarkatie, die een vlot ver- Aan de Lloydkade'te Roiteiuam is Maandagmorgen de „Generaal C. H. Muir" aangekomen met 1498 militairen. Woorden van welkom werden gespro ken door kapitein J. C. Bührmann na mens H. M. de Koningin, door de mi nister van Oorlog mr. W. F. Schokking namens de regering en door luitenant kolonel P. H. Lach de Bere namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht Prins Bernhard. Bij de aan wezigen bevond zich o. a. generqal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf. desgolf dan aan als een geschenk van een eenvoudig volk, een volk gesierd met dc adeltrek van een diep-christelijke traditie." En de Gouverneur besloot met de bede: „Blijf aan Limburg Uw steun, Uw sympathie en leiding geven, dan zullen wij ons sterk voelen in broeder schap met de gehele Nederlandse natie, die ons zo dierbaar is en waarvan Gij het bindend middelpunt zyt." Na deze bloemrijke rede volgde de niet minder bloemrijke taal van de negenjarige Flipje Houben, die, gehuld in een matrozenpakje, zeer nadrukkelijk een prachtig vers opzei, met toepasse- De stichting „Wie wint de pot" deelt mede zulks in verband met een mis verstand, dat bij een deel van het Neder landse publiek heeft postgevat dat het oud-Hollandse ganzenbordspel op 29 Mei in het Feijenoord-stadion te Rotterdam in ieder geval doorgang vindt. Tijdens dit spel geschiedt de trekking van de nationale loterij voor het zwakke kind. De verkooporganisatie der 480.000 loten is in handen van zelfstandige krui deniers. Maastricht vaas vol muziek gisterenom 't tekort aan zonneschijn aan te vullen....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5