TIT0 ZOEKT TOENADERING TOT WESTERSE BUREN DE EXPLOITATIEKOSTEN EMIGREREN NIET LOUTER EEN ZAAK VAN INBOEDEL INPAKKEN Nachtelijke overval op kloosters in Tsjechoslowakije i De struisvogel Rasmus - Tot hoofd en hart Nieuwe parlement herkiest hem eenstemmig als minister-president Geloofsvervolging in Oekraïne Leimena in Makassar Bewapende agenten voerden kloosterlingen op vrachtwagens weg Wat U van tevoren moet doen en bespreken is in staat U compleet dol te maken FOTO'S, PERMITS EN VERKLARINGEN .Het weer. VERVOLGVERHAAL VOOR KINDEREN Australië wil Commun. partij verbieden VRIJDAG 28 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24754 Deportatie van priesters naar Siberië Nieuwe landingen Times" over Ambon Spontane tegendemonstratie van de bevolking HET WONINGBOUWPROBLEEM I Radiorede van de minister-president Voor Stichting 19401945 VERHOGING VAN PENSIOENEN Wetsontwerp vóór zomer- reces in de Kamer "N „Willem Barendsz" terug in Holland Geen fortuinlijke vangst MEUBELFABRIEK TE DEVENTER PROOI DER VLAMMEN Kostbare winkelbetimmering verloren gegaan EEN BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM [Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphïusstr. 45, tel. 3998 tVoor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Maarschalk Tito heeft gisteren, zoals wij reeds in enkele edities meldden, na dat hij door het nieuwe parlement eenstemmig als premier herkozen was, in een rede tot het Joegoslavische parlement verklaard, dat hij toenadering wenste tot Griekenland, Italië en Oostenrijk. Zijn toespraak was bijna geheel aan buiten landse zaken gewijd. Hij verklaarde voorts, dat de bevolking van Joegoslavië zich niet laat intimideren door Sovjet-Rusland. Tito zei,' dat de diplomatieke betrek kingen met Griekenland volledig her steld zullen worden en dat hij weldra te Athene een nieuwe Joegoslavische gezant zal aanstellen. Hij wilde voorts de be trekkingen met Oostenrijk verbeteren en met Italië tot overeenstemming komen o.m. over de kwestie-Triest. Tito verklaarde voorts zich steeds te zullen verzetten tegen de „onbeschofte" inmenging van de Cominform in Joego slavische zaken. Overigens betreurde hij de huidige houding van Rusland en zijn satellietlanden en hoopte ook met deze landen nog eens normale betrekkingen te kunnen aanknopen. Tenslotte zei Tito te zullen strijden tegen >de oprichting van blokken en invloedssferen, omdat die zijns inziens de wereldvrede in ge vaar brachten. Opvallend in Tito's overzicht over de buitenlandse politiek was de vriend schappelijke toon, die hij jegens het Westen aansloeg. Het theatrale en bom bastische, dat de redevoeringen van de meeste communistische leiders gemeen lijk kenmerkt, ontbrak ten enenmale. In details gaf hij een overzicht van de le ningen van de V. S., Engeland, de We reldbank, het Internationale Monetaire Fonds en Zwitserland. Met voldoening memoreerde hij ook de uitbreiding var. de handel met Latijns Amerika en met vele andere Westerse naties. Hij vertel de, dat in 1949 de Joegoslavische export Maarschalk Tito, Radio Vaticana deelde gisteravond mede, dat de Sovjets bijna 3600 Oekrai- nische geestelijken hadden gearresteerd en in concentratiekampen hadden on dergebracht of naar Siberië hadden ge deporteerd. In een uitzending in het Tsjechisch verklaarde Radio Vaticana, dat alle bisschoppen in de Oekraïne waren gear resteerd en tijdens een massaproces in Kiev tot lange gevangenisstraffen waren veroordeeld. „De Katholieke Kerk in de Oekraïne, die eens meer dan vijf mil- lioen leden telde, wordt volkomen on derdrukt en alle kerken en kerkelijke eigendommen zijn aan de staat getrok ken en overgedragen aan de Orthodoxe Russische kerk, die onder directe con trole staat van de geheime politie. Alle geestelijken, die zich niet zonder critiek aan de regeringsmaatregelen on derwierpen werden gedeporteerd naar Siberië. Ook tal van ouders werden ge deporteerd, terwijl de kinderen door de staat verder opgevoed zullen worden op communistische scholen", aldus Radio Vaticana. In de uitzending werden de katholieke Tsjechen gewaarschuwd, dat hun regering dezelfde plannen met de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije Voorhad. Dr. Leimena, die zal trachten de in de Zuid-Molukken gerezen kwestie te re gelen, is in Makassar aangekomen. Hij zei, dat voor alles de eenheid bewaard moet worden. Volgens radio-Makassar heeft een aantal Molukse organisaties te Makassar als hun standpunt bekend gemaakt, dat zij slechts de proclamatie van 17 Augus tus 1945 (de onafhankelijkheidsverklaring van de republiek) erkennen. Zij ver- tverpen de afkondiging van de republiek der Zuid-Molukken. Intussen zijn twee bataljons van de Garuda-Mataran-brigade bij Makassar geland. Ook zijn landingen geschiedt op Zuid-Celebes bij Bonthaen. Door in opstand te komen tegen de federale regering te Djakarta en de on afhankelijkheid van de Zuid-Molukken als een zelfregerende staat te procla meren, is het volk van Ambon trouw ge bleven aan zijn traditie, aldus schrijft de „Times" vanmorgen in een hoofd artikel, gewijd aan de Indonesische si tuatie. Als goede vechters, die de Ne derlanders respecteerden en die door hen werden gerespecteerd, zijn de Am bonezen weinig geïmponeerd door de Politici van Djakarta of door de Javaanse troepen van de Indonesische republiek. Sinds het begin van de zeventiende eeuw )s het kleine eiland een steunpilaar ge feest van de Nederlandse invloed in Oost-lndië. De Ambonezen zijn lange Hid de ruggegraat geweest van het oude Nederlands-Indische leger. Zij zijn niet tenger bereid te gehoorzamen aan de bevelen van de federale regering. en import in de Verenigde Staten gro ter waren dan de vooroorlogse en dat het dit laar n°S beter zou zijn. In een gezamenlijke verklaring van de Griekse premier, Piastiras, de plaatsver vangende premier Papandreoe en de mi nister voor Economische Zaken, Tsoe- drcos, wordt gezegd, dat de verkla ring van maarschalk Tito, waarin deze zich uitspreekt voor herstel der betrek kingen tussen Griekenland en Joego slavië, op de Griekse regering „een zeer aangename indruk" heeft gemaakt. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren bij monde van perschef Michael McDer- mott, dat de V. S. vanzelfsprekend met voldoening kennis hebben genomen van het besluit van maarschalk Tito om de diplomatieke betrekkingen met Grieken land te hervatten. Het departement hoopt, dat dit het begin zal zijn van een volledige regeling van alle problemen tussen de twee landen. (Van onze correspondent) Talrijke zwaarbewapende agenten van de Tsjechische staatspolitie zijn, zoals wij vorige week reeds gemeld hebben, in de nacht van 14 op lo April enkele kloosters in Tsjechoslowakije binnengedrongen. Zij gaven de kloosterlingen bevel in vrachtwagens plaats te nemen, waarna zy naar onbekende bestemmingen wer den weggevoerd. Naar wij thans vernemen, voerde men deze nachtelijke overval in Bratislava uit op de kloosters van de Franciscanen, de Jezuïeten, de Redemp toristen en de Paters Salesianen, verder op een klooster van de Jezuïeten en de Paters Salesianen in Trnava, en op het klooster van de H. Maria Troosteres m het bedevaartsplaatsje Marianka, bij Pressburg. De bevolking van deze plaatsen en uit de omliggende dorpen heeft hierop onmiddellijk, fel en spontaan, haar grote afkeer en woede over deze laatste maat regel van de Tsjechische regering gedemonstreerd. - V De kloosterlingen werden in hun slaap overrompeld en de agenten dwongen de paters en fraters met de bajonet op het geweer het klooster te verlaten en op de gereedstaande vrachtwagens plaats te nemen, zonder dat hun daarbij voldoende tijd werd gegeven het hoogst nodige mee te nemen. Ooggetuigen hebben ver teld, dat zich hierbij verschrikkelijke taferelen afspeelden. De agenten sloegen de weerlozen, toen zij in de vracht wagens klommen, met de kolven van hun geweren en gedroegen zich op vele andere manieren mensonterend. Onmiddellijk nadat de Tsjechische re gering nogmaals duidelijk tegen de kloosters stelling had genomen en Radio Praag o.a. had medegedeeld, dat alle kloosterlingen in een aantal kloosters zouden worden verzameld en dat de ove rige kloostergebouwen zouden worden omgebouwd tot arbeiderswoningen of sanatoria, bemerkte men reeds, dat in de omgeving van Pressburg en Bratislava een grote politiemacht was samengetrok ken, die men op 3.000 man schatte. Men wist echter niet zeker, met welk doel de agenten naar Slowakije waren gediri geerd; men dacht aanvankelijk, dat een in de KRO-studio is gistermorgen de maquette van de zender, die de Neder landse Katholieken de Heilige Vader ten geschenke geven, aan de stichting „Radio Anno Santo" overgedragen. Van links naar rechts: prof, J. Kors O.P., minister J. R. H. van Schaik, Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Inter nuntius, de heer F. Philips en mr. J. Derks, voorzitter van het werkcomité Radio Anno Santo". Op de tweede rij links achter de Kardinaal de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, en tussen mgr. Giobbe en de heer Phi lips minister J. H. van Maarseveen. actie tegen de boeren, die reeds lang ge leden aangekondigd is, nu tenslotte toch uitgevoerd zou worden. Niemand hield er rekening mee, dat de Bolsjewistische regering in Praag een nachtelijke over val op de kloosters in de zin had. Ook de arbeidersmilitie werd in gereedheid gehouden. Hoewel dc overval in Bratislava en Trnava kort na middernacht werd uit gevoerd en de straten naar de kloos ters waren afgezet, verbreidde het ver ontrustende nieuws zich als een lopend vuurtje door de stad en spoedig kwam het ook de katholieken uit de omlig gende dbrpen ter ore. Grote groepen trachtten Trnava nog te bereiken, maar zij werden door de politie ge dwongen de terugweg te aan vaarden. In Bratislava patrouilleerde de gehele dag zwaarbewapende poli tie. Men verwachtte ongeregeldheden en om een aanval op het hoofdbureau van politie te voorkomen, werden in de onmiddellijke nabijheid enkele mi trailleurs opgesteld. Niet alleen de katholieke, maar ook de niet-katholieke bevolking was diep verontwaardigd over het schandelijke gedrag van de communisten. Voor de kerk van de paters Salesianen te Bra tislava gaven talrijke arbeiders blijk van hun afkeer tegen het regime en de laat ste maatregel tegen de kloosters. Zij knielden vóór de kerk op de straat neer en baden hardop en de politie had niet de moed zich met deze spontane demon stratie te bemoeien. De gelovigen van de bij de kloosters behorende kerken, die het thans dus zonder geestelijkheid moeten stellen, vulden desondanks de volgende dagen de godshuizen tot in de uiterste hoe ken. De kerk van de paters Jezuïeten in Bratislava is door de gelovigen zelfs met geweld geopend en tot laat in de avond van de volgende dag was de kerk stampvol met biddende en zin gende gelovigen. Men heeft ontdekt, dat de communistische politie niet al leen de kloosterlingen heeft wegge voerd. maar tevens verscheidene, ge wijde kelken en waardevolle paramen ten heeft gestolen. De voorzitter van de Slowaakse rege ring, dr. Husak, die tot voor kort belast was met de zorg voor de kerkelijke aan gelegenheden, is, naar gemeld wordt, van zijn functie ontheven, omdat hij zich in een stormachtige kabinetszitting tegen de plannen om de kloosters te sluiten, heeft verzet en daarbij verklaard zou hebben, dat hij in de eerste plaats Slo- waak en daarna pas communist is. Ook de gevolmachtigde van het Slowaakse ministerie van Onderwijs is van zijn functie ontheven. Ter inleiding van de inzamelingsactie van de Stichting 19401945 zal minis ter-president dr. W. Drees morgen, Za terdag 29 April, om 20.05 uur over beide zenders een radiotoespraak hou den, getiteld „Wat zijn vijf jaren vry- heid u waard?" Op een vraag van het Tweede Kamer lid Beernink (CHU) betreffende bevor dering van een spoedige behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag heeft de minister van Binnenlandse Zaken me-' degedeeld dat al het mogelijke wordt gedaan om te bevorderen, dat het nieu we wetsontwerp nog vóór het zomer reces in de Tweede Kamer kan worden behandeld. (Van een bijzondere medewerker) Dezer dagen zond de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting aan de colleges van Gedepu teerde Staten een circulaire, waarvan de aanhef luidt als volgt: „De financiële verplichtingen, welke voor het Rijk voortvloeien uit de wo ningbouw, vervullen mij met toenemen de zorg. Terwijl in de eerste jaren na de bevrijding alle aandacht gericht moest worden op de materiaalvoorzie ning en de beschikbaarheid van een vol doende aantal vakbekwame arbeiders, is het thans de financiële zijde van de woningbouw die de meeste moeilijkhe den veroorzaakt. De bedragen, die ge moeid zijn met de financiering van de - g onrendabele top der woningen en die van jaar tot jaar cumulatief toene men, zijn van dien aard, dat het uitge sloten moet worden geacht, dat de Staatsbegroting ook voor de komende jaren hiermede belast kan worden. In dien niet, op welke wijze dan ook, be reikt wordt, dat het jaarlijks voor de woningbouw nieuw uit te trekken be- drag een dalende tendenz gaat verto nen. zie ik de toekomst voor de woning bouw donker in. Het uitblijven van deze daling zou betekenen, dat een drasti sche verlaging van het totale contin- Onlangs leverde een bijzondere medewerker een uitgebreide critiek op het plan-Bouma. Vrij ontvingen daarop enige betuigingen van in stemming van te dezer zake bij uit stek deskundige zijde; anderzijds bereikte ons ook een bestrijding van het standpunt van onze medewer ker. Deze zag in een en ander aan leiding, in drie vervolgartikelen nog maals terug te komen op enige wo- ningbouwproblemen in het alge meen (de exploitatiekosten en de bouwkosten) en het plan-Bouma in het bijzonder. woningen wordt evenwel belast naet een afschrijving van de grond in een periode van 75 jaren. Men zal hiertegen wellicht opmerken, dat het toejuiching verdient, dat de over heid ten deze een voorzichtige finan ciële politiek voert en op deze wijze tot kapitaalvorming overgaat. Wij zijn het hiermede tot op zekere hoogte ^pns, namelijk als de overheid bij machte is tot een dergelijke ka pitaalvorming over te gaan en deze niet plaats vindt ten koste van de levens- gent nieuw te bouwen woningen nood- belangen van ons volk. Uit de boven ge- zakelijk zou worden". citeerde circulaire van de minister blijkt Men kan niet ontkennen, dat hier een echter zonneklaar, dat er groot gevaar somber perspectief wordt geopend. De „bottle neck" van de woningbouw is niet meer de materialenpositie, noch de beschikbaarheid van arbeidskrach ten, doch het vermogen van de overheid om de daaruit voortvloeiende zware financiële lasten te dragen. Deze lasten hebben tweeërlei aspect: dreigt dat de overheid zich om finan ciële redenen genoopt zal zien tot een drastische verlaging van 't contingent te bouwen woningen over te gaan. Dit moet, naar onze mening, een voldoende zwaarwichtige reden zijn om het systeem van de overheidsfinanciering van de woningbouw op korte termijn aan een De New Vork Times meldt uit Washing ton, dat de Amerikaanse regering op het ogenblik een aantal voorstellen bespreekt om de bevoegdheden van de West-Duitse federale republiek uit te breiden en deze republiek in nauwer verwantschap te bren gen met de Noord-Atlantische gemeen schap. (Van onze Haagse redactie) anneer u soms mocht menen, dat emigreren louter een kwestie is van boedel en op de boot stappen, dan hebt u het toch mis. Ziet n hier eens adspirant-emigrant zoal te doen heeft, wanneer hij bijv. naar De Amerikaanse Senaat heeft besloten vandaag te stemmen over het omstreden voorstel om Spanje in het Marshall-Plan °P te nemen. 1/1/ inpakken en op de boot stappen, dan hebt u het toch mis. Ziet u hier eens wat de Australië wil. Hij meldt zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of bij een van zijn organi saties. Hij krijgt dan natuurlijk een aanvraagformulier in te vullen, allicht. Het G. A. B. maakt van hem dan een z.g. emigratierapport op. Hij moet daarvoor bewijzen overleggen van zijn vakbekwaamheid; zijn arbeidsverleden opgeven en zijn financiële draagkracht; bewijzen leveren voor zijn politieke betrouwbaarheid en zijn goed gedrag. Tenslotte geeft hij dan nog op de gemeenten, waar hij zoal gewoond heeft en brengt hij de heren van het G. A. B. op de hoogte van de inhoud van zijn trouwboekje. Dan gaat de man naar de 'Australische legatie, waar hem natuurlijk een aanvraagformulier ter hand wordt gesteld, ditmaal echter in het Engels en verschrikkelijk moeilijk. Het ingevulde formulier moet gewaarmerkt zijn. Vervolgens krijgt hij een medisch for mulier dat in het Engels is gesteld. Het moet na invulling gewaarmerkt wor den en getekend worden in het bijzijn van de dokter. Vervolgens wordt van hem dan een Röntgen-foto gemaakt. Met die foto en een desbetreffende verkla ring in tweevoud het mogen twee Engelse zijn of een Nederlandse en een Engelse stapt hij dan weer naar de Australische legatie. De verklaring moet gewaarmerkt zijn. Verder moet de emigrant ook hier een verklaring afleggen van vakbekwaam heid, of van zijn ongeschoold-zijn. Zij dient gesteld te zijn in de Engelse en Nederlandse taal. Beide verklaringen moeten gewaarmerkt zijn. Is dit weer gebeurd, dan gaat de emi grant naar twee van zijn vroegere werk gevers; hij moet n.l. minstens twee werkgeversverklaringen overleggen. Voor aspirant-emigranten, die steeds bij hun vader in de zaak geweest zijn en dus maar één werkgever hebben gehad, levert dit de grootste moeilijkheden op. Dergelijke lieden zouden genoodzaakt zijn om enige tijd elders te gaan wer ken voor het verkrijgen van deze ver klaring. Het zal U intussen wel duide lijk zijn, dat de originele Verkla ringen er moeten n.l. van elke ver klaring ook twee vertalingen bijgevoegd worden gewaarmerkt moeten zijn, ditmaal door het gemeentebestuur. Maar daarmede is men er nog niet. Ook de vertalingen moeten gewaarmerkt wor den, wat dacht U! De vertaler moet be ëdigd zijn. Bij dit alles behoort een bewijs van goed gedrag, dat door het ge meentebestuur afgegeven moet wor den èn vertaald moet worden. Het bewijs moet gewaarmerkt zijn. Be halve dit bewijs van goed gedrag dient er ook nog een bewijs van goed gedrag overgelegd te worden, dat is afgegeven door de pastoor, of de dominee, of de bovenmeester, of de notaris. Dit moet dan ook weer vertaald worden en gelegaliseerd. Is de emigrant hiermede klaar, dan gaat hij naar de fotograaf om daar twee pasfoto's te laten maken op half-brief- kaart-formaat. Op de achterkant komen dan stempels te staan en de woorden: „Dit is de ware foto van....". Een handtekening vervolmaakt deze stuk ken. Als hij slim is neemt hij meteen zijn familie mee, want die moet ook op de foto. Op de achterkant van die foto komen ook stempels te staan en de woorden: „Dit is de ware foto van de familie....". Ook hier vervolmaakt een handtekening het stuk. Wanneer de emigrant met de hele fa milie gaat dan moet hij in het bezit zijn van een bewijs, dat hij in Australië over een woning beschikt. Dat bewijs moet afgegeven zijn door het Australische Ministerie voor Emigratie. Minderjarige emigranten behoeven de toestemming van de ouders, welke toe stemming gelegaliseerd moet zijn. Men dient verder een verklaring van politieke betrouwbaarheid af te leggen. Zij moet worden vertaald en gewaar merkt. Als het gezin van de emigrant ach terblijft, moet hij een verklaring kun nen óverleggen, dat zijn vrouw met zijn emigratie accoord gaat. Verder heeft hij nodig een verklaring, dat in het on derhoud van zijn vrouw wordt voorzien. Deze verklaring moet ondertekend zijn door degene, die hiervoor zorg draagt, moet vertaald worden en natuurlijk ge waarmerkt. Is de emigrant tussen 3 September 1939 en 15 Augustus 1945 soldaat ge weest en heeft hij aan de goede zijde gestreden, dan krijgt hij een geheel apart aanvraagformulier en een geheel apart medisch formulier. Het invullen van deze formulieren levert dergelijke moeilijkheden op, dat men er een hand leiding voor heeft geschreven, die 8 pa gina's druk bevat. In het bezit van al deze gewaarmerk te papieren krijgt de emigrant dan een „Landing Permit", dat hem recht ver schaft in Australië voet aan wal te zet ten! Nu begint de adspirant-emigrant de Nederlandse instanties af te lopen. Hij voorziet zichzelf allereerst van een gel dig paspoort. Daarmee gaat hij naar de Nederlandsche Bank, waar hem, wan neer hij het nodige verklaard heeft, een verklaring „Emigratie geen bezwaar" gegeven wordt. Met die verklaring en een lijst, in drievoud opgemaakt, van alle goederen, die hij zal medenemen, gaat hij vervolgens naar de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen. Hij kan dan beginnen met het inpakken van zijn inboedel, waarbij een ambtenaar van I- en A. of een hulpambtenaar dat mag ook aanwezig is. Die ambtenaar geeft dan een uitvoervergunning af. Gaat de inboedel van de man echter boven een bepaalde waarde, dan wordt de Centrale Dienst In- en Uitvoer ingeschakeld. Bij deze dienst moeten overgelegd worden eigendomsbewijzen en verklaringen, dat men de betreffende goederen meer dan één jaar in zijn bezit heeft. Kan deze dienst dit zelf niet beoordelen, dan vraagt hij advies aan het betreffende Be. drijfsschap of Hoofdbedrijfsschap, of de betreffende Vakgroep of Hoofdvakgroep. Zijn er levende waren bij b.v. aard appelen, gladiolen, vruchtbomen of Verwachting tot Zaterdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen en aanvankelijk nog enkele buien. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zon: 5.15—20.00. Maan: 16.27—4.12. ten eerste de jaarlijks terugkerende ex- grondige herziening te onderwerpen, ploitatietekorten. Op elke met rijkssteun De exploitatierekening van de wo- gebouwde woning wordt thans door het ningcomplexen zal o. i. alleen moeten rijk gemiddeld f 390.per woning per worden belast met de rente van het jaar toegelegd. Een jaarproductie van daarin gestoken kapitaal en met de 55000 woningen betekent dus, dat de noodzakelijke afschrijving. Hoe groot lasten van het rijk jaarlijks met 20 mil- moet die afschrijving zijn? Wij menen Jioen gulden toenemen. In 1960 zouden tuC1-voor een redelijke en door de over- de jaarlijkse u''Saven van het rijk uit j,eid op ander terrein reeds lang aan dien hoofde tot 200 millioen gulden toe- vaarde maatstaf te hebben gevonden, nemen. (Deze cijfers zijn verstrekt door nameUjk de door de fiscus voor de be de minister van Wederopbouw en Volks- rekeni van de inkomstenbelasting toe- huisyestmg). De regering acht dit te- gestane afschrijvingen recht een te zware belasting van de be- groting. Nog meer acuut is het monetaire as pect van het vraagstuk. Na beëindiging van de Marshall-hulp moet worden voorkomen dat er een tendenz naar in flatie tot ontwikkeling komt. De mo gelijkheden om dit gevaar tegen te gaan zijn beperkt. Een van de sectoren, waarvoor inkrimping mogelijk is. is nu juist de woningbouw. Ook dit is een uitlating van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Bepalen wij ons voor vandaag tot de exploitatiekosten en dan moet ons de opmerking van het hart, dat de op woningen, berekend naar 10 pCt. van de jaarhuur. Het exploitatietekort ad f 390 per wo ning wordt mede veroorzaakt, doordat daarbij een rentepercentage van 4 wordt aangenomen. De gangbare rente is mo menteel 3%%. Met de mogelijkheid van stijging van de rentestandaard rekening houdende, zou men veilig met een rente percentage van 3% kunnen volstaan. Wij hebben berekend, dat men voor een arbeiderswoning van 270 m3, welke pl.m. f 10.000 kost u 9000 bouw en f 1000 grond) met het berekenen van de no odzakelijke rente en afschrij ving tot een verlaging van het exploi- financiering van de woningbouw nog jf^^el^To*^ 80 Tegelijkertijd zal men dan ook voor de tienduizenden woningen, welke in de laatste decennia met financiële mede- te veel wordt beheerst door conserva tieve principes. De exorbitante lasten, welke de volkswoningbouw op de Ne derlandse gemeenschap legt, zijn voor werking van het rijk zljn gebouwd7met een belangrijk deel het gevolg van het de overdreven kapitaalvorming dienen feit, dat men het bed e n te zwaar be- op te houden. Op de rijksbegroting voor last Wij kunnen deze stelling als volgt 1950 is wegons bijdragen in de cxploi- toelichten. De woningen, welke^ thans tatietekorten voor deze woningen een worden gebouwd, zijn van zodanige con- uitgave van 35 millioen gulden geraamd structie, dat zij volgens deskundigen een Een belangrijk deel hiervan is kapitaal- levensduur van tenminste honderd jaren vorming. hebben; niettemin wordt de financie- Deze maatregel, over de gehele linie ring gebaseerd op een afschrijving in toegepast, zal het rijk een verlichting de tijd van 50 jaren. De bouwgrond be- van lasten van miliioenen guldens per houdt zijn waarde ook als na afloop van jaar opleveren. een eeuw de woningen wegens onbe- Over het andere aspect van deze zaak- woonbaarheid zouden moeten worden af- de abnormaal hoge bouwkosten in gebroken; de exploitatierekening van de een volgend artikel. Kennen jullie de struisvogel Ras mus al? Niet? Dan heb je nog iets leuks in het verschiet. Want Za terdag komt hij in de krant en reken maar, dat hij niet saai is. Wees maar niet bang hoor, dat Eric de Noorman ons zal verlaten. Wij blijven iedere dag zijn spannende avonturen vertellen. Ook als hij na de hevigste gevechten weer zijn troon bemachtigd heeft en hij de sluwe Baldon voor goed onschadelijk heeft gemaakt. Eric is een vecht jas, die nooit rust kent en altijd in nieuwe avonturen verzeild raakt. De struisvogel Rasmus is zo'n beetje een kwajongen. Hij is bij voorbeeld helemaal niet zo'n rare struisvogel, die elk ogenblik zijn kop in het zand steekt, als hij ergens van schrikt, 't Lijkt er niet op. Hij is juist erg nieuwsgierig, hij kan niet stilzitten en moet altijd iets doen en hij heeft altijd erg goeie zin. Als hij iets tegenkomt, dat hem maar even de moeite waard lijkt, dan wil hij er meer van weten en als er ergens iets te beleven valt, dan is hij er bij, hoe gevaarlijk het ook is. Daarom kun je er zeker van zijn, dat je met zijn avonturen erg veel plezier zult hebben, evenveel plezier als met onze Èric. Rasmus is trouv;ens niet alleen. Hij heeft eens twee vrienden leren kennen, Sim en Sam, negertjes allebei, die eigenlijk in Afrika thuis horen, maar die door dik en dun met Rasmus mee gaan. Zaterdag gaan ze op stap. De struisvogel Rasmus had erg veel plezier, toen hij Sim en Sam leerde kennen. stekken dan heeft men, behalve een vergunning van het bedrijfsschap, ook nog nodig een vergunning van de Plan- tenziektenkundige Dienst, of wanneer het dieren betreft, van de Veeartsenij- kundige Dienst. Met al zijn verklaringen en foto's trekt de man dan op naar de Nederland sche Bank voor het opnemen van zijn deviezen. Dan kan hij passage gaan be spreken, waarvoor dan natuurlijk ook de nodige persoonlijke gegevens en de nodige papieren vereist zijn. Vlak voor het aan boord gaan wordt men nauw keurig gekeurd. Als eindelijk dan de dag aangebroken is van het vertrek en men is op de kade langs de nodige douane ambtenaren en politie-ambtenaren ge weest, kan men aan boord stappen. Daar vindt dan de laatste controle plaats Wilt U nu van ons aannemen, dat de ze mensen dan compleet dol zijn? Emi gratie is een kwestie van moed, vast houdendheid en doorzettingsvermogen. Wij geloven wel, dat, wanneer deze men sen dit alles doorgemaakt hebben en de loopplank weggetrokken wordt, zij die eigenschappen bezitten. Na een volle dag op de woelige zee voor de IJmuidense pieren te hebben gelegen is de „Willem Barendsz" Don derdagavond in de IJmuider Noorder- sluis gearriveerd. De walvisvaarder stoomde daarop door naar Buitenhui zen. Kapitein Visser, die na 45 dienstjaren afscheid neemt, deelde mede. dat deze laatste reis niet zo fortuinlijk is ge weest als de beide voorgaande: onge veer 84.000 barrels traan vormen de buit van een reis van ruim een half jaar. De kapitein, die als veertienj'arige jon gen op de postboot naar Schiermonnik oog zijn zeedoop onderging, heeft de beide wereldoorlogen in geallieerde dienst van vlakbij meegemaakt, en ook de jaren die hij op de ..Willem Ba- rendsz doorbracht, waren verre van ge- makkelijk. Dit werd reeds aan boord van de ..Willem Barendsz" in de haven van IJmuiden gezegd door de heer C. Wee- nink, directeur van de Verenigde Scheepsagenturen Halverhout, Zwart en Zuhrmühlen, die in een korte speech de heer Visser bedankte voor al hetgeen hij, speciaal in dienst van de walvis vaart, voor de welvaart van het Neder landse volk heeft gedaan. Men moet soms spreken, omdat gen te veel zou zeggen. ■■wij- Gistermiddag is te Deventer een groot fabrieksgebouw met inhoud gro tendeels door brand verwoest. In het gebouw, staande aan de Tabakswal, was de Gekade-meubelfabriek N.V. van de heer G. Kamp gevestigd. Even na drie uur is op de tweede verdieping in een lakkcry brand ontstaan op een tijdstip, dat daar tijdelyk geen personeel aan wezig was. Het vuur greep snel om zicb heen en vond direct voedsel in een klei ne voorraad lakmateriaal. Al spoedig sloegen de vlammen, aangewakkerd door de felle wind, naar andere fa- briekslokalen over, ook naar de afde ling, waar de handelsonderneming „Ru- ba" haar magazijnen en voorraden van technische en huishoudelijke rubber artikelen bad opgeslagen. De snel met groot materiaal uitgeruk te brandweer bestreed het vuur met enige stralen en had de brand na circa anderhalf uur bedwongen. De twee bovenste verdiepingen van het gebouw zijn door de brand verwoest, inbegrepen de voorraden, waarbij een kostbare winkelbetimmering, bestemd voor een winkelzaak te Nijverdal en die ter aflevering gereed stond. Ook hout- materialen, bekleedstoffen en dergelijke gingen verloren. De „Ruba" verloor de aanwezige rubberwaren ter waarde van circa 6000.Men is er nog in ge slaagd uit het kantoor, dat beneden in de fabriek gevestigd was, de aanwezige bescheiden te redden. Minister-President Menzies heeft gis teren in het Australische parlement een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het buiten de wet stellen van de Au stralische communistische partij. In het ontwerp is bepaald dat deze partij zal worden ontbonden en onwettig zal worden verklaard, de bezittingen der partij zullen onder beheer worden ge steld. De Australische regering wordt in het wetsontwerp verder gemachtigd de door de communistische party beheerste or- ganiaties eveneens buiten de wet te stel len en de bezittingen dezer organisaties te blokkeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1