VA TICAANZENDER AAN „RADIO ANNO SANTO" OVERGEDRAGEN mmmzs Stoffenverkoop Kardinaal De Jong: „Een superieur werk In de brand, uit de brand m HUYGEN OPNIEUW TE UTRECHT VOOR HET GERECHT VAN NIEL HORLOGES Pers over uitslag der verkiezingen f M. DOUWMA EN ZOON „Oranje" weer in de vaart H.F.C. doet eerste aanval op tweede klas K.N.V.B. Radio-reparatie aid extielhuis ROOMBOTERTAART Kinderbijslag?? HAARLEMS MATRASSENHUIS I Ir. Philips onthult maquette Opslagplaats aan Gasthuissingel in brand gestoken, om faillissement te voorkomen „Ik was slechts administrateur" John McCloy over Duits nationalisme Verjongd en vernieuwd Winnaars laatste sportprijsvraag Kampioenskans voor Schoten H. J. MAERTENS TAFELKLEDEN KLEDING OP TERMIJN HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Wegens 2-jarig bestaan speciale stoffenajdeling Joh. Willemsen Zn. H. DE GRAAF F VRIJDAG 28 APRIL 1950 PAGINA 5 Nieuwe oliebron in Frankrijk Dr. VAN KLEFFENS GAAT IN JUNI HEEN Als ambassadeur in W ashington Tegen drie verdachten een jaar hechtenis geëist GROTE HOUTSTRAAT 86 verkoop! reeds 67 jaar in de Crofe Houtstraat Toenemend gevaar De Maasbode Trouw Handelsblad Het Parool Nwe Rott. Crt. MISHANDELING MET EEN BIJL Driftkop voor de rechtbank COMPOSITIES VAN MARINUS ADAM In het Nat. Radio programma SchotenR.K.V.V.A. H.V.B.-programma Scheepvaartberichten IEDEREEN IS VERRUKT BARKER'S BEHANG Met MOEDERDAG een Als reclame bieden wij aan: .99 (Van onze verslaggever) In de grote studiozaal van de KRO in Hilversum is Donderdag de maquette van de radiozender, die op de 18e Mei door een delegatie namens katholiek Neder land in Rome aan Zijne Heiligheid de Paus zal worden aangeboden, door N.V. Philips Telecommunicatie Industrie aan de stichting „Radio Anno Santo" overge dragen. Dat gebeurde tijdens een indrukwekkende plechtigheid, aan welke bij zondere luister werd bijgezet door de aanwezigheid van Z. E. Johannes Kar dinaal dc Jong. Een solemneel „Sacerdos et Pontifex" weerklonk toen Zijne Emi nentie de zaal betrad, gevolgd door mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius en door de voorzitter en bestuursleden van dc Stichting „Radio Anno Santo": mi nister rar. J. R. H. van Schaik, minister J. H. van Maarseveen, minister mr. Th. R. J. Wijers, oud-minister E. M. J. A. Sassen, mr. R. M. van Angeren, lid van de Raad van State, ir. J. B. Ridder De van der Schueren, commissaris der Ko ningin in Ovcrijsel. mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, prof. dr. mag. J. A. A. M. Kors O.P., voorzitter van de KRO, en de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B. Het was voor dit illustere gezelschap, de bloem van katholiek Nederland, dat Kardinaal de Jong aan het eind van de plechtigheid zijn verheugenis uitsprak over „het prachtige cadeau" dat het ka tholieke volk van Nederland Zijne Heiligheid de Paus gaat aanbieden. het plan toe aan de toestemming van Zijne Eminentie tot het houden van collectes in de kerken. „Een toestem ming," aldus spr., „waarmede Uwe Eminentie te kennen gaf het katho lieke Nederlandse volk niet tot deugd .te kunnen brengen, zonder het een zware en belangrijke taak op de schouders te leggen." Mr. Derks begroette daarna in het Italiaans mgr. Giobbe, als vertegen woordiger van de Heilige Vader, en herinnerde er in dankbaarheid aan, dat Zijne Excellentie dezer dagen zijn 25- jarige bisschopswijding had herdacht. Spr. bracht de diverse excellenties dank vcor de geste, die hen, in volledig vertrouwen in het hele Nederlandse katholieke volk, hun naam aan de on derneming deed geven". Ir. F. Philips volgde mr. Derks op het spreekgestoelte op. Hij achtte het een grote eer, dat zijn bedrijf de zen der had mogen bouwen, vooral wan neer hij overwoog, dat het instrument zal worden gebruikt in de strijd van het christendom tegen het heidendom. Spr. sprak de hoop uit. dat de zender er toe zal mogen bijdragen het chris tendom nader te brengen tot de mil- lioenen, die het nog niet kennen. In aansluiting daarop onthulde ir. Philips de maquette, die hij overdroeg aan de Stichting „Radio Anno Santo". De voorzitter van de stichting, minis- „Wij weten," aldus sprak de Kardi naal. „dat het een superieur werk is dat andere landen ons zullen benijden." Zijne Eminentie prees de initiatiefne mer, mr. Jan Derks, voorzitter van het werkcomité van „Radio Anno Santo" en „de mannen van goed inzicht" onder wie hij minister Van Schaik noemde die het aanvankelijk onuitvoerbaar geachte plan tot een goed einde hadden gebracht; en hij zeide bijzonder ge troffen te zijn door de grote offervaar digheid van het Nederlandse volk dat een grote som gelds bij elkaar bracht. „God geve onze Heilige Vader de Paus nog vele zegenrijke jaren," zo besloot de Kardinaal. Aan de onthulling van de maquette ging een golf van welsprekendheid vooraf. Mr. Jan Derks beklom als eerste spreker het podium om het doorluchtig gezelschap welkom te heten, een eer die hij zo groot acht te, dat hij zeide niet te begrijpen waarom deze hem toekwam. Spr. richtte zich tot de Kardinaal, zeggen de; „Deze plechtigheid had nooit kun nen plaats vinden zonder Uw medewer king" en hij schreef het slagen van ter Van Schaik, nam aanstonds daarop het woord en roemde eveneens de offer vaardigheid van het katholieke Neder landse volk, van rijk tot arm. „Van het begin af aan," aldus dc minister, „heeft bij de Stichting C gedachte voorgezeten Zijne Heiligheid de Paus niet alleen een passend cadeau maar ook een product van zuiver Nederlandse oorsprong aan te bieden. De opdracht aan Philips moet daarom mede aan zekere nationale ge dachten en gevoelens worden toegeschre ven. Met de wens, dat de zender tot ge volg zal hebben, dat het hoge geestelijke en morele gezag van het woord des Pau sen in wijde kringen de mensheid ten zegen zal strekken, besloot minister Van Schaick zijn toespraak. Nadat ir. H. Furstner van de N.S.F enkele toelichtende bijzonderheden op de maquette had gegeven, hield Kardi naal De Jong zijn reeds gereleveerde toespraak. De plechtigheid, die besloten werd met een gezamenlijk gezongen Wilhelmus, werd door een Schola Can torum onder leiding van pater Brock- bern en door het Symphonette-orxest o. 1. v. Marinus van 't Woud opgeluisterd met passende muziek. Woensdag is in Frankrijk in het Lacq (Acquitania) olieveld nabij Pau een tweede oliebron met de productie begonnen. De bron heeft gisteren 1.080.000 liter olie op geleverd. Men verwacht, dat gedurende ver scheidene maanden 100.000 liter per dag zal worden geproduceerd. De olie is ge- schikt voor de handel. Bergen in Noord-Holland heeft zijn eigen verkiezingen gehad en daar is meer enthousiasme aan te pas gekomen dan men overal elders in den lande bij de Statenverkiezingen heeft kunnen aantreffen. Het ging daar in Bergen dan ook om het oude trammetje, dat volgens de plannen van de Nederlandsche Spoorwegen 7 October plaats zou moeten maken voor de overal hardnekkig doordringende autobussen. Exploitatie van autobussen schijnt er economischer uit te zien, maar deze vehikels zijn aanmerkelijk minder betrouwbaar toen er tijdens de oorlog geen bus meer te bekennen was deed het trammetje nog trouw dienst en daar om komt Bergen in verzet. Er is een actie-comité gevormd, waarin A. Roland Holst, Matthieu Wiegman en Charley Toorop zitting hebben en dat had tegelijk met de stemming voor de Staten tramverkiezingen georganiseerd, waaraan de Bergenaren druk hebben deelgenomen. Niet iedere Bergenaar heeft het nodig gevonden, een geheim van zijn voorkeur te maken. 99 99 In Amerika, om precies te zijn in Phoenix, Arizona, heeft men weer een nieuw record gevestigd: een groot houten huis werd in vier minuten en 57 seconden geheel opgeschilderd. 148 schilders namen aan de ververij deel. Op het startsig naal begonnen ze in wilde woede te schilderen en of ze elkaar ook nog onder de nerf zetten, weten we niet. De stunt werd door de schildersbond georganiseerd. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank diende Don derdag wederom de zaak van de voor malige secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen. Reeds verleden jaar heeft Huygen terecht gestaan voor het Bijzonder Hof te Utrecht, waarbij hij tot 20 jaar werd veroordeeld. De Raad van Cassatie verwees na het beroep Van Huygen de zaak echter naar Utrecht terug, daar een gedeelte van de tenlastelegging in te vage termen V-'as gesteld. De dagvaarding, die gisteren aan de orde kwam, bevatte daarom meer con crete beschuldigingen was boven dien aangevuld met geciteerde passages bit artikelen en redevoeringen van de Verdachte. Huygen wordt er o.m. van beschul digd door zijn activiteit de Duitse oor logseconomie te hebben versterkt en het verzet te hebben bestreden. Voorts heeft hij aangespoord tot dienstneming "(j de Landwacht en door redevoerin gen de geallieerde zaak ondermijnd. Verdachte poogde aan te tonen dat hij Zelfstandig geen enkele politieke rol heeft gespeeld. Hij was slechts admi nistrateur en de richtlijnen, welke hij Uitgaf, kreeg hij woordelijk van Mus- *ert. Zijn bewering, dat de Landwacht nimmer tot doel had gehad het verzet te bestrijden, ontlokte de Officier van Justitiemr. Drabbe. de vinnige uitval, dat talloze Nederlanders hier een an dere opvatting over hebben. ...Dr. J. H van Royen zal waarschijn- bjk in September a.s. zijn nieuwe func- il® van Nederlands ambassadeur in Washington aanvaarden. Hij komt te voren met verlof naar Nederland. Dr. Van Kleffens zal in de loop der maand J*ini afscheid nemen van de ambassade in Washington. Gezant O. Reuchlin zal ®!s tijdelijk zaakgelastigde optreden, zolang dr. Van Royen nog niet aan wezig zal 2ijn_ Huygen ontkende, dat zijn opwekking tot deelname aan de strijd aan het Oostfront de Duitse belangen zou heb ben gediend; de verdediging van het Oostfront had hij mede als de verde diging van de Nederlandse grenzen be schouwd. Op eén vraag van de president, prof. dr. L. G. W. Scholten of Huygen, on danks het feit, dat hij beweert reeds in 1943 niet meer aan de Duitse over winning geloofd te hebben, het geen politieke daad achtte in 1945 de N.S.B. nog te reorganiseren, antwoordde deze, dat de reorganisatie bedoeld was om degenen te verwijderen, die liever de zi.ide der Duitsers kozen dan die van de N.S.B. In de middagzitting werd de voorma lige plaatsvervangend leider der N.S.B., C. van Geelkerken, als getuige gehoord. Deze zeide verdachte te hebben leren kennen als iemand met een degelijke levenswijze en een der weinigen in de N.S.B. die zich niet met intriges in liet. Volgens Van Geelkerken kon Huy gen maar weinig politieke macht in de partij uitoefenen. De zitting werd hierna verdaagd tot Donderdag 4 Mei; dan zal nog een ge tuige worden gehoord, waarna requisi toir en pleidooi volgen. De felle brand, die op de middag van Zaterdag 21 Januari woedde in het pak huis van de firma Gebc en Metz, richtte grote schade aan in dc bovenverdieping van dit gebouw. De brand was uitge broken in een grote hoeveelheid ver pakkingsmateriaal, dat op dc zolder was opgestapeld. Na enkele dagen rees het vermoeden, dat hier sprake was van opzettelijke brandstichting. De recherche hield ver scheidene personen aan en in de loop van het onderzoek legden enkele arres tanten verhelderende bekentenissen af. De Haarlemse Rechtbank had gisteren gedagvaard; de vermoedelijke brand stichter v. N. uit Amsterdam en de heer L. H. en mevrouw J. G. H., die ervan verdacht werden, dat zij deze brand stichting hadden uitgelokt. De 38-jarige v. N. bekende, dat hij 's middags om 1 uur een hoeveelheid karton met een lucifer had aangesto ken, met de bedoeling het gebouw in brand te steken. Op de vragen van de president verklaarde hij, dat de direc tie van het bedrijf hem had opgedragen om de zaak in brand te steken. „U had die opdracht toch kunnen wei geren", merkte de president op. De ver dachte antwoordde, dat hij bang was .daardoor zijn positie te verliezen. Ook verklaarde hij dat hij de financiële ge volgen niet overzien had, want de term „in de brand, uit de brand" was op dat ogenblik voor hem onbegrijpelijk. In zijn requisitoir eiste de officier van Advertentie John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, schrijft in een brief aan Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, en Paul Hoffman, administrateur van de E.CA., d.d. 30 Maart, dat het nationalisme in West-Duitsland een kracht blijft, waarmede in toenemende mate rekening moet worden gehouden, nu zich in Duitsland een eigen burger lijk, economisch en cultureel leven ont wikkelt. Het nationalisme en de natio- nalistischè groeperingen zijn meer ac tief geworden en doen meer van zich horen dan tijdens het volledig militaire bestuur, aldus deze brief. McCloy be schouwde dit echter niet als een on middellijke bedreiging van West-Duits land. De brief was een bijlage bij het eerste kwartaalrapport van McCloy over Duitsland, dat de periode van 21 September tot 31 December 1949 be strijkt. De geallieerde Hoge Commissarissen zou den hedenmiddag besprekingen voeren met de West-Duitse bondskanselier. Konrad Adenauer, tijdens welke, naar verwacht wordt, een compromis tot stand zou ko men over de nieuwe West-Duitse wet op de inkomstenbelasting, waarover de geallieer den hun veto hebben uitgesproken. President Truman heeft gisteravond op een persconferentie gezegd, dat hij de mi litaire dienstplicht uitgebreid wenst te zien. 1e Vietnamese premier, Ngoeyen Phan J', is gisteren afgetreden. Bao Dai, het aatshoofd, heeft gouverneur Tran Van Hoe rjT' cic vorming van een nieuw ka- net, aldus wordt officieel medegedeeld. h„Ve A1Verikaanse ambassadeur te Stock- ï"eeman Matthews zal wellicht bin- enkele weken worden teruggeroepen u,f ren hoge functie te gaan bekleden op Zak ranEe ministerie van Buitenland- „De Maasbode" schrijft naar aan leiding van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, dat de KVP, on danks alle strubbeling, toch één winst- zetel boekte; haar percentage steeg met 2/10. Dit armetierige breukcijfertje spreekt boekdelen! Voor het „vertrouw- vol beraad" onder het katholieke kie zersvolk lijkt dan ook de tijd te nijpen, wil men voorkomen dat erger stukken worden gemaakt. Met de situatie van het ogenblik kan men, dunkt ons, geen vrede nemen „Trouw" merkt op, dat, wat het alge meen politiek aspect betreft, deze ver kiezingen een toeneming van het ge wicht aan de middenpartijen demon streren, een verschijnsel, dat ook reeds bij de vorige Kamerverkiezingen merk baar was. „Het Handelsblad" is van mening, dat de neiging om de middenpartijen te versterken, zich opnieuw heeft voortge zet. Naast een duidelijke neiging tot politieke stabilisatie werd opnieuw een sterke afkeer van het totalitaire com munisme gemanifesteerd. „Het Parool" wijst erop, dat het beeld van 1948 wat scherpere trekken heeft gekregen; de middenpartijen „trekken op" V.V.D. en C.H.U. de communisten, zakken dieper en dieper weg. de twee grote partijen K.V.P. en P.v.d.A. handhaven zich vrijwel. De verdere terugval van de commu nisten is stellig het gezondste verschijn sel van de gehele uitslag. De „N. R. Crt." acht het uitblijven van grote veranderingen een bewijs van de politieke apathie van ons volk. Men kan echter ook een vergelijking maken met de politieke toestand in an dere democratische landen en dan tot de slotsom komen, dat, op de grondslag van een uit het Nederlands volkskarak ter voortvloeiende verscheidenheid van beginselen, zich krachtige politieke ker nen hebben gevormd, die als rotsen in de politieke branding staan en die ons politieke bestel stabiliteit verschaffen. Justitie een gevangenisstraf van twaalf maanden en hij wees erop, dat verdach te zich wel heel erg gemakkelijk had laten verleiden tot dit misdrijf, dat een groot gevaar betekende voor de belen dende percelen. De verdediger mr. Roeffen verzocht om uiterste clementie en achtte een psychiatrisch onderzoek gewenst. Uit de verklaringen van de 43-jarige J. G., die de leiding had van het tech nische gedeelte van dit bedrijf, bleek duidelijk, dat de directie reeds lang het plan had opgevat om de zaak door mid del van een brand van een faillisse ment te redden. Hij beweerde pertinent, dat hij brandstichter H. geen opdracht had gegeven; de man had het zelf aan geboden volgens zijn zeggen. Deze on dergeschikte verklaarde evenwel, dat de heer J. G. hem gezegd had: „Het is be ter dat een lid van het personeel de brand aansteekt, dan dat de directie dit zou moeten doen." Op de bewuste Za terdagmorgen had hij met J. G. afge sproken, dat hij 's middags de brand zou stichten. De officier noemde brandstichting nu niet de juiste methode om zakelijke moeilijkheden op te lossen. Het is echter niet komen vast te staan, dat deze ver dachte een directe opdracht heeft gege ven. Hij achtte J. G. evenwel schuldig ter zake van medeplichtigheid, door het geven van inlichtingen. Bovendien had hij niet ingegrepen bij deze brandstich ting, waartoe hij ruimschoots de gele genheid had. De officier vorderde ten slotte een gevangenisstraf van 12 maan den met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. v. Noort was over tuigd van een morele schuld en vond de houding van verdachte verre van fraai. Daarna betoogde hij op formele gron den dat deze, moreel laakbare, daad nog niet een strafvervolging met zich mee brengt. Mevr. J. G. - H., die als derde ver dachte in het beklaagdenbankje plaats nam, was wel de hoofdverdach te in deze brandstichtingsaffaire. Zij legde nogal tegenstrijdige verklarin gen af, die niet strookten met die van de firmant M,, die als getuige gehoord werd. Dc officier noemde haar tijdens zijn requisitoir de stuwende kracht in dit misdrijf. Het opzettelijk uitlokken van brand achtte hij ook hier bewezen en eiste, evenals in beide andere gevallen, een jaar hechtenis met aftrek van voor arrest. Uitspraak 11 Mei, om 9.30 uur. Een klein scherp geslepen bijltje, dat hedenmorgen op de tafel in de rechtzaal lag, diende als bewijsstuk in een trieste liefdesaffaire, die in een vermoedelijke poging tot moord haar dramatisch diep tepunt bereikte. De verdachte, de transportondernemer J. V., was zeer verbitterd op zij'n vrouw, die hem verlaten had terwille van een medeminnaar M. H. Aan de moeder van M. H. had verdachte op 1 October de bijl laten zien en eraan toegevoegd, dat deze bestemd was voor zijn vrouw. Tij dens een onderhoud met zijn echtgenote had hij haar gedreigd met dit werktuig en ook uit andere uitlatingen bleek wel dat verdachte weinig goeds van plan was. Op 14 December reed hij in een auto zijn vrouw achterop en hield haar aan bij de Gedempte Oude Gracht, om met haar te spreken over de echtscheiding. De vrouw wilde hier echter niets over horen en verdween. Toen verscheen de medeminnaar H. op het strijdtoneel en vroeg: „Wat moet 1" van je vrouw heb ben?" Verdachte werd kwaad en sloeg in zijn drift met de bijl (die hij sinds October in zijn auto meevoerde) in de richting van het hoofd van zijn tegen stander H. Deze weerde de slag af, waarbij hij zijn linkerhand verwondde. De officier achtte het niet bewezen, dat verdachte na kalm beraad en met rustig overleg te werk was gegaan. Uit de voorgeschiedenis was echter wel gebleken, dat hij er niet voor terug schrok. om zijn medemensen zwaar li chamelijk letsel toe te brengen. Als verzachtende omstandigheden nam de officier in aanmerking, dat verdachte in sta?t van opwinding verkeerde en bo vendien sterk beïnvloed was door het onverkwikkelijke liefdesdrama. Hij eis te tenslotte een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden 'voorwaardelijk. 1 Mei zal de Nederlandsche Radio Unie twee werken uitzenden van onze stadge noot Marinus Adam. Het is de Rhapsodie in Oranje, Rood, Wit en Blauw, gecomponeerd voor mannen- en jongenskoor, orkest en ballet. Het werk werd gecomponeerd ter gele genheid van de Kroningsfeesten van 1948, in opdracht van het Centrum Comité Ver. Koninginnedag en uitgevoerd in Den Hout op 6 September van dat jaar. In 1949 vond de herhaling plaats in het Openlucht theater te Bloemendaal. Voorts zal in hetzelfde programma wor den uitgezonden dc Fantasie voor orkest over „Merck toch hoe sterek", dat ter ge legenheid van de bevrijding werd gecom poneerd. Advertentie Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel f 65.— bijpassende waterdichte HOED f 12.50 Gen. Cronjéstr. 42-44 Tel. 15438 Bijna twee maanden is het vlagge- schip van de Stoomvaartmu. Neder land de „Oranje" buiten de vaart ge weest en in die maanden heeft dit schip een nieuwe achtersteven gekregen en is het interieur van salons en verblij ven op verschillende dekken ver nieuwd. Een en ander was voor het nu tien jaar oude schip wel nodig, want gedurende de oorlog heeft de „Oranje" als troepenschip dienst gedaan, een func tie welke de Johan van Oldenbamevelt tot het eind van dit jaar nog zal ver vullen. Vooral de bekleding was er niet beter op geworden. Ook wenste men de accommodatie voor de bemanning te her zien, terwijl tenslotte de achtersteven scheuren begon te vertonen, die op den duur gevaar konden opleveren. Recon- ditionnering was dus gewenst. Aanvankelijk dacht men daarvoor ze ven maanden uit te trekken. Iedere dag echter, dat de „Oranje" uit de vaart is kost de maatschappij vijf en twintig duizend gulden. Derhalve zijn tussen tijds vele werkzaamheden verricht. 2 Maart werd het schip krachtiger on der handen genomen. Met het gevolg, dat het, op vele plaatsen vernieuwd, nu een verjongde indruk maakt. Keurig in de verf. voorzien van fraai meubilair de muzieksalon kreeg een nieuw go belin en een nieuw kleed op de dans vloer, het aantal fauteuils in de salons werd uitgebreid, de kinderkamer kreeg nieuwe stoelen kortom glanzend en een deugd voor wie het ziet zou het hedenavond te zes uur weer zee kie zen. Een rondgang leerde ons. dat men de zaken met smaak en inzicht heeft aangepakt. Op de persconferentie, die aan de ze rondgang voorafging, kwam nog even de toekomst van de „Oranje" ter sprake bij de vraag, wat er gebeurt, wanneer het schip over ongeveer tien jaar voor de vaart op Indonesië te oud gewor den is Momenteel kost een nieuw passagiersschip 45 a 50 millioen gulden. Omdat men nog niet weet hoe het passagiersvervoer zich ont wikkelen -zal. ziet men de dingen nog even aan. De „Oranje" is voor de vaart van morgen voor 95 pro cent volgeboekt. Het vervoer blijft dus nog op peil. Vijfhonderd man personeel met kapi tein W. H. Hemmes als gezagvoerder zorgen voor de veiligheid en het com fort van de bijna achthonderd passa giers, die de „Oranje" kan herbergen. In de luxe eerste en tweede klasse en de eenvoudig ingerichte benedendekse giers voorts nog al die gerieflijkheden giers voorts nog al die geriefelijkheden waaraan zij verder behoefte hebben. le prys (f 10.A van Meer, Vijf- heerenstraat 15, Heemstede, 7 pnt 2e prijs (f7.50): M. Herben, Keizer Karelstraat 11, Haarlem, 7 pnt. 3e prijs (f5.L. v. d. Hulst. Graaf Florislaan 25. Vogelenzang. 7 pnt. 4c prijs (f 2.50)J. Lucas, Overtonweg 8, Haarlem, 7 pnt. Vier inzendingen met 7 punten zijn uitgeloot. Bjj de wedstrijden in het Haarlemse voetbalkamp treffen we maar enkele ontmoetingen waarbij R.K. clubs zijn betrokken en deze weinige wedstrijden zijn bovendien nog van ondergeschikt belang. Daarom voor vandaag de mees te aandacht voor de overige Haarlemse clubs welke bij promotie en kampioens kansen zijn betrokken. HFC gaat de eerste stap wagen wel ke moet leiden naar een plaats in de tweede klas. De good old moet in Krim pen aan de IJssel de oude club van Ter louw gaan bekampen, nl. DCV. Deze ploeg heeft het in de tweede klasse niet best gemaakt en neemt een zeer zwak ke positie in ten opzichte van de overi ge elftallen. Hierin zou dus de kans lig gen voor de Haarlemmers die ongetwij feld door een groot aantal supporters zullen worden vergezeld en die waar schijnlijk getuige kunnen zijn van H.F. C.'s eerste overwinning. In elk geval HFC, de eerste klap is een daalder waard Schoten speelt de uiterst belangrijke wedstrijd tegen een oude bekende uit het Katholieke kamp, nl. RKVVA. Weet Schoten te winnen en zou bv. Hilversum het bij Allen Weerbaar niet kunnen ha len dan is Schoten voor de derde maal in successie derde klas kampioen. Maar, Hilversum heeft nog niet verloren of gelijkgespeeld enRKVVA zou bij een eventuele zege over Schoten ook nog een kans krijgen, maar dan zou Hilversum op zijn beurt toch een punt je moeten verspelen. Allerlei mogelijk heden maar de Schotenaren zullen de prachtige kans toch niet meer uit han den geven. Het belooft een grote drukte te worden op het terrein aan de Ver- spronckweg want verder is er in Haar- IA: SpaarndamRCH 4, Haarlem 3A DIO 2, ADO 2Stormvogels 3. IB: EDO 4 Concordia, HFC 3Waterloo. 2A: Kennemers 4VI. Vogels 3, Storm vogels 4—Bloemendaal 3, Spaarnestad TYBB 2. 2B: OG 2—Halfweg 2, Schoten 3— Zandvoortméeuwen 5, v. Nispen—Hilleg. 2, VI. Vogels 2—RCH 6. 2C: TYBB 3—Ripper- da 2, Schoten 4Terrasvogels 2, WE 2 Kennemers 6. 2D: Kennemers 5DIO 3, EDO 5Vogelenzang. 3A: WE 3Velsen 4. 3B: Vogelenzang 2 Haarlem 7. EDO 6—HBC 4. 3D: TYBB 4— Spaarnevogels 2. 3F: DEM 4—Waterloo 3. 4A: Kennemers 8ADO 5. 4B: v. Nis pen 2—DSOV. 4C: HBS 6—SHS. 4D: Geel Wit 3—RCH 9, TYBB 6EHS 6. 4E: RCH 10 DIOS 2. 4F: SVY 2—ADO 4, Velsen 5— Kinheim 5, IEV 4Stormvogels 8. 4G TYBB 5—Bl.daa) 5. 41: TYBB 7—WH 3 Bloemendaal 7SHS 2. 4JHoofdd. Boys 3 —VI. Vogels 5, OG 6THB 5. Geel Wit 4— WOK 3. Jeugd. A: ADO aTerrasvogels a, DEM aSchoten a. B: Beverwijk aHBC a, DSS aZandvoortmeeuwen a. Junioren. A: HBC b—ADO b, Velsen b Geel Wit a, IEV a—TYBB b. C: Hoofd dorp B. aVogelenzang a. F: DEM d DSS c, DEM c—ADO c. Velsen c—OG b Velsen dGeel Wit b. I: HBC dv. Nis pen c, HBC ev. Nispen b, Concordia b— Vogelenzang b. K: DSS cTYBB e, Geel Wit d—SHS a, OG c—DSS f. NAS b—Geel Wit c. Adspiranten: G: Velsen cBSM b. J: IEV a—DEM f. lem niet zo erg veel meer te doen. Al leen DIO speelt de belangrijke strijd tegen de candidaat voor de onderste plaats Zilvermeeuwen en zal er dus goed aan doen de kostbare puntjes thuis te houden. Van het Katholieke kamp vermelden we de ontmoeting VelsenDCG die door de laatste gebeurtenissen geen be lang meer heeft terwijl DEM het Hoorn- se Hollandia ontvangt. WE gaat bij OVVO op bezoek en Vitesse moet het opnemen bij Alw. Forward in Hoorn. Bij de vierde klassers zien we nog wel enkele belangrijke wedstrijden. Zo moet NAS de punten zien te veroveren tegen RODI om uit het gedrang te ra ken en Lisse zal er goed aan doen om de volle buit op Archipel te behalen in welk geval de L'ssenaren veilig zijn. En SJC zal een stapje nader tot het kampioenschap komen wanneer thuis van Docos wordt gewonnen. En daar aan twijfelt niemand in Noordwijk. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 AAGTEDIJK 27 bij Bermuda, AALSUM 27 te Antw., AARDIJK 26 te N. Orleans, AB- BEDIJK 27 bij Fortaleze, ALAMAK 27 te Marseille, ALBIREO 27 bij Madeira, ALDA- BI 28 te Montevideo, ALGENIB 28 te Rio Grande, ALKAID 27 bij St. Pauls Rock, ALMDIJK 27 bij Bermuda, ALNATI 27 bij Maciro, ALWAKI 27 n. New York, AMSTEL- DIJK p. 27 Bishop Rock, ANDIJK 26 te Tampico, ANTONIA 28 te Pladju, ARENDS- DIJK 27 bi) Bahia, AVERDIJK 27 bij Flo- res, BALI 27 v. Liverpool, BENNEKOM 27 bij Fayal, BEVERWIJK 27 bij Algiers, BLOEMFONTEIN 27 n. Durban, BLOM- MERSDIJK 26 n. Rott., BLIJDENDIJK 27 n. Madras, BORNEO 28 te Banjuwangi, CELE BES p. 27 K. Degata, CHESHIRE 16 v. Dja karta, CUANZA 26 n. Djakarta v. Soerabaja, DELFLAND 27 bij Madeira. ERINNA 28 te Miri, ESSO A'DAM, 27 te Aruba, ETREMA 27 te Hiri, GAASTERK. 27 bij St. Helena, GENERAL R. HOWZE 27 v. Gibraltar, GE NERAL W. BLACK 25 n. A'dam, GOUWE 28 te Mauty Cuoto, GROOTE BEER 27 bij Finisterre, HECUBA 27 bij S. Miguel, HEL DER 23 te Montevideo, HERSILLIA 27 bij S. Miguel, HILVERSUM 27 n. Saffi, INDRA- POERA p. 27 Gibraltar, JOBSHAVEN 28 te Rott., JOHAN v. OLDENBARNEVELT 27 by Minicoy, KEILEHAVEN p. 27 K. Verdi, KELBERGEN p. 27 Ouessant, KOTA INTEN 28 te Djakarta, LANGKOEAS p. 27 Str. Mes sina, LAURENSKERK 27 n. Aden, LAWAK 26 te Calcutta, LEERDAM 27 te New York, LEOPOLDSKERK 27 n. Bahrein, LEUVE- KF.RK p. 27 Str. Messina, LOMBOK 27 bij Pantellaria, LOPPERSUM p. 27 Algiers, LUTTERKEHK p. 27 K. St. Vincent, MAAS HAVEN 27 bij K. Blanco, MACOMA 26 n. Pladju, MALTA 27 bij Hongkong, MAPIA 28 te Colombo. MERWEDE 27 bij K. Verdi, NOORDWIJK 27 n. Londen. ORANJEFON TEIN 27 bij Finisterre, OVERIJSEL 27 n. Marseille, PAPENDRECHT 27 n. Landsend, PARKHAVEN 27 bij St. Vincent, POLYDO- RUS p. 28 Malta, POLYPHEMUS 28 te Suez, PR. ALEXANDER 27 bij Ouessant. PRINS WILLEM III p. 27 Gibraltar, ROEBIAH 27 v. Aden, SAMARINDA 27 v. Manilla, SA- PAROEA 27 bij Lissabon, SARANGAN 28 bij Surabaja, SCHIE p. 27 Terceira, SCHIE- DIJK 28 te Belawan, SIBAJAK 27 n. Rode Zee, SHANGUNG 27 v. P. Saïd, SOEST- DIJK 27 te Philadelphia, STAD LEIDEN 28 te Luttleton, STAD MAASTRICHT 27 n Savona, STAD SCHIEDAM 27 te Emden, STREEFKERK 27 n. Genua, TIBIA 27 n. Curacao, VAN OSTADE p. 27 St. Point, VEENDAM 27 bij K. Race, VOLENDAM 27 te Le Havre. WAAL 27 n. Houston. WEST- LAND 27 bij St. Pauls Rock. WINSUM 27 bii Antwerpen. ZAAN 27 n. Helsinki. ZEE LAND 27 in Kielerkanaal. ZUIDERKRUIS p. 27 Aden, Advertenties Morgen 9 uur begint de ver koop van een voor export be stemde partij WOLLEN HANDWEEFTAFELKLEDEN waarop wij, als enige, beslag hebben weten le leggen. Een prachtig kleed 140 x 170 van„23r3CTNU voor 12.90 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 TEGEN a CONTANTE PRIJZEN KAMG. COST, n/maat en conf. DEMI'S REGENMANTELS DAMESMANTELS, TOPPERS etc. JANSSTRAAT G3 HAARLEM van onze prachtige collectie behang GEN. CRONJéSTRAAT 135 HAARI KM TEL. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en Omstr. van onze houden wij van 29 April lof en mei 13 Mei een zeer attractieve In onze zeer verzorgde etalages tonen wij U een keurcollectie zo merstoffen. Helaas kunnen wij niet alles exposeren, doch een bezoek aan onze zaak zal U overtuigen van onze grote sortering, terwijl de prijzen U zullen meevallen. GSN. CROhUÉSTRAAT 62-®4 11 HOEKKLOOSTtRSTRftflTl •Haarlem Tel. 11748 f Van 12.30 uur tot 2 uur gesloten f i van JULIAN AP ARK 28 TEL. 18954 1-pers. BRONS DIVAN- BED met gezondheids matras, pracht damast matras met kussen samen f 69.40 1 pers. LEDIKANT met gezondheidsmatras, pracht damast matras met kussen, samen f 78.60 2-pers. LEDIKANT met gezondheidsmatras 2-pers. pracht BEDSTEL prima\damast met Java- kapok kussens, samen fH9.50 GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5