Zandvoort bereidt zich voor op intern, motorraces van 7 Mei a.s. Aantal zitplaatsen op tribune van circuit verdubbeld W ff m NIEUW MELKPRODUCTENBEDRIJF TE BEILEN GEOPEND I Het LEVEN en de LOT- GEVALLEN R#BK#N CRUSOE Kikkerdril 81 sail C I iÉlrw mm m\ m i-i SM i Uitvinder Radio RAPHAEL Gebruik NYLON TEKEN No» 25 1950 in de SLOOT van De vinding H. KRUIS Oude glorie verdwijnt r Wij luisteren naar Reductie op spoor kaartjes „Professor" in hoger beroep te Arnhem J VRIJDAG 28 APRIL 1950 PAGINA 7 Buitenlanders Engels B-team voor wedstrijden in Mei De Ruyter start goed te Wenen: 479 - Interacademiale sport wedstrijden Drente geeft een nieuwe weg aan WiO*- cle/ujn eetdwyrnt/ GELUKTELEGRAMMEN AAN DE KONINGIN Boekhouder in arrest Drie jaar geëist wegens oplichting en afp&rsing Abe Lenstra Wet op dividend- beperking Voorlopig verslag Eerste Kamer .4j va n de van het cursus Veiling Astoria Chalet te Baarn N N. Marine-parade in Den Helder TEXTIELD1EVEN GEPAKT Vertaler* veroordeeld (Van onze correspondent) Zandvoort bereidt zich voor op het eerste grote sportevenement in het seizoen 1950 op de Burgemeester van Alphenweg, het circuit van Zandvoort, namelijk de internationale motorraces op Zondag 7 Mei a.s. Het gemeentebestuur streeft er Baar om dit circuit steeds beter aan het doel te doen beantwoorden en gelijke tred te houden met de steeds hogere eisen, welke gesteld worden. De stenen tri bune is in de afgelopen winter uitgebreid en biedt thans 2500 zitplaatsen. Met man cn macht wordt nog gewerkt aan een permanent ti.jdwaarnemershuis, dat op 7 Mei in gebruik wordt genomen en dat aan alle technische eisen voldoet. Het aantal zitplaatsen wordt met nog 2500 vergroot door de bouw van houten tribunes vlak bij de startlijn. Ondanks de hogere kosten, aan derge lijke wedstrijden verbonden, heeft de Kon. Ned. Motorrijdersvereniging kans gezien de entreeprijzen te verlagen. Voor de bezoekers die per trein komen is er bovendien nog de attractie, dat de spoorwegen speciale kaartjes voor Zand voort verkopen (reeds in voorverkoop ook bij de reisbureaux), die vanuit Haarlem, Amsterdam, Leiden, Den Haag en Rotterdam recht geven op een re ductie van 15 pet. op de treinkosten en van 10 pet. op de entree voor de binnen- en buitenbaan. Rotterdam heeft men in deze regeling opgenomen, omdat geble ken is. dat daar het aantal bezoekers van motorwedstrijden belangrijk groter is dan in Amsterdam. Ook aan de bezoekers, die per auto ef motor komen, is gedacht. In de on middellijke nabijheid van het circuit, aan de Noordboulevarc^ is 23000 M2 parkeerterrein aangelegd waar een klei ne 3000 auto's gemakkelijk plaats kun nen vinden. Aan de automobilisten en motorrijders, die uit het Noorden komen, of uit Amsterdam, Den Haag enz., wordt aangeraden via Overvcen te rijden en dan de Zeeweg te nemen. Men komt dan het snelst op het circuit en mijdt de hinderlijke spoorwegovergangen by Aerdenhout en Vogelenzang. Het zal de bezoekers aan de wedstrij den op Zondag 7 Mei a.s. niet aan span ning ontbreken. Deze wedstrijden gelden namelijk voor het kampioenschap 1950 Van dê K. N. M. V. In de klasse 125 c.c. starten 20 beken de renners, amateurs in hart en nieren, die hun stand^prdmerken van motoren naar eigen inzicht en ervaring hebben gewijzigd om grotere snelheden te kun nen bereiken. De kampioen van 1949, Dick Renooy, zal ernstige concurrentie ondervinden van renners als Heineman, Van Rijssel en Vierdag. In de 250 c.c. klasse start de kampioen Postma, hij zal de strijd moeten opne men tegen L. Simons, J. S. Kaspers uit Haarlem, de bochten-virtuoos, en Piet Knijnenburg, die volledig hersteld is Van een in December overkomen onge val. In de zijspanklasse komen vijf rijders bit met hun onverschrokken passagier», O-jT. d6 ..artist" op drf^etflèd J. M. Cleutjens uit Maasbracht Internationaal zijn de 350 en 500 c.c. klasse. In de 350 c.c. klasse komt uit de kam- Het Engelse B-team voor de voetbalwed strijd tegen Italië te Milaan op 11 Mei is als volgt samengesteld: Doel: Middleton (Chesterfield); achter; Scott (Arsenal) aanv., en Eckersley (Black burn); midden: Nicholson (Tottenham), Jo nes (Liverpool) en Watson (Sunderland); Voor: Payne (Liverpool), Shackleton (Sun derland), Pye (Wolverhampton), Bailey (Tottenham) en Langton (Bolton). Reserves: Wright (Blackpool), Taylor (Li verpool) en Quigley (Preston). Uit deze veertien spelers zal ook de ploeg gevormd worden die op 17 Mei te Amster dam tegen Nederland en vier dagen later te Luxemburg tegen Luxemburg speelt. pioen L. Simons, maar ook sterke te genstanders als Knijnenburg, Pellikaan en Van Rijswijk. Een viertal Engelsen heeft zich al aangemeld o.a. Petch en Scott. Verwacht worden nog de Austra liër Morrisson. de Fransman Perrin en nog een Zweed. Tenslotte zal de 500 c.c. klasse voor het laatst de kampioen 1949, Drikus Veer, op de baan te zien geven. Ver moedelijk vertrekt hij enkele dagen na de wedstrijd voor goed naar Australië. Bij de uitnodiging van buitenlandse renners heeft het K. N. M. V.-bestuur er naar gestreefd rijders op de baan te brengen die te vergelijken zijn met de beste Nederlanders. Er komen dus geen fabrieksrenners, die wellicht spoedig een ronde zouden voorliggen en daardoor de spanning aan de wedstrijd zouden ont nemen. Gisteravond zijn in hotel München Hof te Wenen de wedstrijden om het Europees kampioenschap groot biljart libre begonnen. Op de avond van de eerste dag al leverde de Nederlander Kees de Ruyter een bij zondere prestatie in het internationale ge zelschap. Hij eindigde zijn partij tegen Ga- briëls in vier beurten met een hoogste serie van 479, de hoogste tot dusver in het tournooi gescoord. Gabriels bleef op 15 staan. De uitslagen luiden: Reicher (Oost.) 500 20 94 25.— Vesely (Oost.) 221 20 73 11.05 De Ruyter (N.) 500 12 250 41.66 Metz (N.) 222 12 66 18.50 Van Hassel (B.) 500 3 420 166.66 Gabriëls (B.) 22 3 17 7.3 Galmiche (Fr.) 500 23 159 21.73 Dufetelie (Fr.) 441 23 81 19.17 De Ruyter 500 4 479 125.— Gabriëls 15 4 9 3.75 Nussberger 500 15 140 33.33 Vesely 431 15 136 28.73 Dufetellö 500 14 35.71 Reicher 453 14 32.36 Galmiche 390 11 35.45 Metz 500 11 45.45 De uitslagen van de vrouwelijke interaca demiale wedstrijden, die gisteren werden gehouden, luiden: Tennis: 1. Leiden; 2. Groningen; 3. Delft; 4. Wageningen; 5. Utrecht; 6. Amsterdam; 7. Rotterdam. Athletiek: 1 en 2: Utrecht en Leiden; 3. Amsterdam; 4. Groningen; 5. Wageningen; 6. Delft; 7. Rotterdam. Gymnastiek: 1. Utrecht; 2. Groningen; 3. Delft; 4 en 5 Leiden en Amsterdam; 6. Rotterdam; 7; Wageningen. Advertentie m Minister Mansholt heeft gistermiddag in een officiële plechtigheid, waarbij tal van autoriteiten uit Drente en vele hoog geplaatste persoonlijkheden uit zui- velkringen''aanwezig waren, het eerste gedeelte van het centrale melkproduc- tenbedryf van de DOMO te Beilen officieel in gebruik gesteld. Minister Mansholt bracht in zijn rede hulde aan de Drentse Coöperatieve fabrieken, die door gezamenlijke krachtsinspanning dit bedrijf hebben gesticht. Om de moeilijk heden in de toekomst het hoofd te kun nen bieden, zo zcide de minister, zal het nodig zijn, dat men een nieuwe richting inslaat en het is duidelijk, dat de Ne derlandse zuivelindustrie de weg zal moeten opgaan, die Drente reeds heeft aangegeven. Als antwoord op de algehele onge rustheid over de toekomst van de zui velindustrie merkte de minister op, dat deze industrie zich aan zal moeten pas sen aan de gewijzigde omstandigheden De positie op de wereldmarkt zullen we moeien trachten te behouden door de hoogste kwaliteiten te leveren tegen de laagst mogelijke prijs. De DOMO is, zoals bekend, belast met de levering van melk en melkproducten aan het Amerikaanse bezettingsleger. Deze fabriek dateert van 1936. toen voor gezamenlijke rekening de zuivelfabrie ken de ondermelk verkochten. Hiervoor werd een eigen vervoersapparaat ge sticht. Gedurende de oorlog verzorgde de DOMO de melkleveranties aan West- Nederland. Na de oorlog werd naast de zuivelfa- Minister Mansholt bekijkt de melkpoeder-installatie van het nieuwe Domo-bedrijf te Beilen. Achter hem de heer A. Ybema, directeur van dit moderne bedrijf. Advertentie Met het oog op de beperkte openstel- •'pg van de PTT-kantoren op de a.s. Ko ninginnedag, verdient het aanbeveling telegrammen aan H. M. de Koningin fët gelukwensen voor haar verjaardag vroegtijdig, liefst vóór of op 29 April, ®an te bieden. Deze telegrammen wor- ~?n dan verzameld en qp de juiste tijd ^geleverd. ri Zwitserse politie heeft te Genève "e 22-jarige Tilburgenaar J. van der H. aangehouden, die in Tilburg belast is t,eweest met de boekhouding van een utobusbedrijf. Volgens inlichtingen t,nt hij aldaar verschillende malen ko le hebben verduisterd. Het is ze- tj f' dat ar vijfduizend gulden is ver- en,?niIn' verzoek tot uitlevering is dertussen reeds gedaan. Gisteren heeft in hoger beroep voor het Arnhems Gerechtshof terecht ge staan de 54-jarige docent H. S. L. R die wegens oplichting, meermalen ge pleegd, door de Arnhemse rechtbank werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, nadat de of ficier drie jaar had geëist. De zich „professor" noemende R-, die directeur van een taleninstituut te Arnhem was, maakte er volgens de tenlastelegging zijn werk van „hulp" te bieden aan mensen, die wensten te emigreren, ën aan Duitsers, die na de bevrijding van Nederland in moeilijkheden waren ge komen. De procureur-generaal eiste drie jaar gevangenisstraf, na erop gewzen te hebben, dat het leven van verdachte een aaneenschakeling van oplichterijen en afpersingen is geweest. briek een grote verstuivingsinstallatie (spraypoederbedrijf) opgericht, die met een totale capaciteit van 120.000 liter melk per dag de grootste installatie van Europa is. Maar er zijn nog veel meer plannen in Beilen, want Drente heeft thans 100.000 melkkoeien en in de eerste maan den van dit jaar was de melkopbrengsi al 25% hoger dan het vorige jaar over dezelfde periode. Een begin zal daarom worden gemaakt met de bouw van een kaas- en melkpoederinstallatie met een capaciteit van 100.000 liter per dag. Naast het nieuwe spraypoederbedrijf waarin voorlopig alleen ondermelkpoeder wordt verwerkt zal in de togkomst een con- densbedrijf worden gebouwd. ff T ff Een der kiezers in een gemeente in dc kop van Noord-Holland was stellig van mening, dat Abe Lenstra te verkiezen is boven alle candidaten voor de Provinciale Staten. Hij schreef namelijk dwars door de na men op zijn stembiljet: „Abe Len stra". Aan het voorlopig verslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Eeiste Ka mer over het ontwerp van wet op de divi dendbeperking 1950 is het volgende ont leend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdelingen der Kamer merkten ver scheidene leden op, dat in het algemeen het handhaven van de dividendstop het aantrek ken van kapitaal door ondernemingen, die daaraan voor verdere industrialisatie be hoefte hebben, kan bemoeilijken. Ook waren zij van oordeel, dat men in de huidige om standigheden de bepaling van de hoogte van het dividend zeker kan overlaten aan het wijs beleid van de bestuurders van on dernemingen, die onder de dividendstop zou den vallen. De wettelijke dividendstop zou, naar het gevoelen van deze leden, om de genoem de redenen beter kunnen vervallen. In tussen moesten zij anderzijds erkennen, dat een nog enige tijd voortdurende be perking van de mogelijkheid van divi denduitkering de aanwending van winsten voor de financiering van het bedrijf sti muleert en dus ook een voor de noodza kelijke industrialisatie gunstige werking kan hebben. Een beroep op de nog bestaande loon stop voor handhaving van de dividendbe perking achtten de leden, hier aan het woord, in zoverre niet afdoende, dat de lonen, ondanks de sinds de bevrijding be staande loonstop, in zeer aanmerkelijk grotere mate zijn gestegen dan de divi denden. Zij erkenden evenwel, dat psy chologisch de handhaving van de loon stop er een argument voor levert, tijde lijk ook de dividenden te blijven beper ken. Zij vroegen zich hierbij intussen af, of de toenemende sociale lasten, waarbij zij met name dachten aan de wet op de werkloos heids- en wachtgeldverzekering, niet het verlangen en in sommige sectoren van het bedrijfsleven zelfs de noodzakelijkheid van een nieuwe loonronde zullen oproepen. Alle voor- en nadelen, zoals die bij de schriftelijke en de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer ten opzichte van de tijdelijke handhaving van de dividendbe perking naar voren zijn gebracht, tegen elkander afwegende, zouden deze leden in het algemeen zich met de inhoud van het wetsontwerp kunnen verenigen, doch zij zouden daaraan toch gaarne de voorwaarde willen verbinden, dat de mihister zich be reid verklare, in geval van een nieuwe loonronde opnieuw te overwegen, of alsdan niet het tijdstip is aangebroken, waarop de dividendbeperking geheel moet worden af geschaft, ook al zou de termijn, waar voor de nieuwe wettelijke regeling zal gel den, nog niet zijn verstreken. Enkele leden betoogden, dat niet alleen een belemmering van de kapitalisatie van de naamloze vennootschappen cn van de be reidheid tot deelneming in het risico dra gende kapitaal van de ondernemingen als bezwaar tegen een wettelijke dividendbe- perking wordt gevoeld, maar dat de daar tegen geopperde bedenkingen mede haar grond vinden in de overweging, dat de di videndbeperking is te beschouwen als een aantasting van het vrije beschikkingsrecht van de aandeelhouders over de winsten der vennootschap. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIMIIIIIIIIIIIIIIIIV minimi iiiiiiiiiiiimmiimiiimiimtii De schrijver Daniël Defoe werd in 1661 te Londen gebo ren en is aldaar overleden op 26 April 1731. Hij werd we reldberoemd door zijn boek „Robinson Crusoë". Ongetwij feld hebberi jullie daar wel eens over gehoord, het is een bijzonder aardig verhaal en wij willen daar eens wat over vertellen. Het verhaal behelst de belevenissen van een zee man, die op een onbewoond eiland tere.cht komt, en daar enige jaren verblijft. Robinson heeft een dagregister bijge houden, dus zijn belevenissen dag voor dag op schrift ge steld. Uit dit dagregister zul len wij nu enkele bijzonder heden mededelen. Op 30 September van het jaar 1659 ben ik, ongelukkige, Robinson Crusoë, na in een verschrikkelijk onweer, dat ons schip gedurende verschei dene dagen uit zijn koers ge dreven had, schipbreuk gele den te hebben, alleen op dit woeste en ongelukkige eiland geland, hetwelk ik met recht de naam „Eiland der wan- Robinson Crusoë ontdekt de plaats van de kannibaalse maaltijden. hoop" gedoopt heb. Ik had geen spijs, geen drank, geen geweer en niet de geringste hoop ooit verlost te worden. Toen het duister begon te worden, klom ik, uit vrees voor wilde dieren, in een boom, waarin, ik tenslotte in slaap viel. Op de eerste Octo ber stond ik verbaasd, toen ik zag. dat het schip door dfe vloed vlot was geworden en naar het strand gedreven was. Ik hoopte, als de wind ging Eind April, begin Mei kun je kikkerdril in de. sloot vinden. Het lijkt net een hele sliert groene erwtjes aan elkaar. Maar als je het vastgrijpt, voel je meteen hoe glibberig het goedje is. Duidelijk zie je e.ch- ter, hoe ieder bolletje uit een slijmerige massa bestaat, met in het midden een zwart puntje. Dat puntje is het eigen, lijke eitje, waarvan de kikker er zo'n achthonderd tegelijk tussen het kroos en de blaren legt. Neem eens zo'n handje- liggen, aan boord te kunnen komen om levensmiddelen te zoeken en verscheidene zaken daar vandaan te halen die men tot gemak van het leven nodig heeft. Daar was ik enige dagen mee bezig. Wrakhout, levensmiddelen, geweren en allerlei andere dingen bracht ik met een vlot naar het strand. Daarna zocht ik een geschikte plaats uit voor een woning. Een versterking van palen maakte ik om mijn le gerplaat?. Van tijd tot tijd schoot ik enig wild, ook ging ik vissen. Nadat ik in mijn eenzaam heid zoveel tijd op het eiland had doorgebracht, en door de ondervinding geleerd had, dat zich geen wilde dieren daar ophielden en nooit enig rede lijk schepsel ontmoet had, was ik voor geen gevaar meer be-' kommerd. Op zekere dag. aan het Oostelijk punt van het e.'.land komende, dachj ik een sloep te zien, zeer ver in zee. Toen ik een nader onderzoek instelde zag ik aan het strand de grond met beenderen van mensen bezaaid. Ik zag daar dicht bij de overblijfselen van een vuur en een bank, in de vorm van een kring in de aarde gegraven, waar buiten twijfel verfoeilijke wilden aangezeten hadden, om hun afschuwelijk gastmaal aan te richten. (Wordt vervolgd) vol van dat kikkerdril mee naar huis en doe he.t daar in een grote glazen stopfles met water. Dan kun je enkele we ken achter elkander de won derlijkste dingen beleven. Je zorgt maar, dat de zon een beetje op de, fles schijnt, dan zul je zien, hoe na enkele da gen dat zwarte puntje een be weeglijk klein diertje wordt, met een grote kop en een 'klein beetje staart. De eerste levensogenblikken eet hij het slijmerig omhulsel op. waar het eitje in gezeten heeft. Dan smult het van de waterplan ten, of de stukjes kaas en be schuit die je. in de fles gooit. Kiik asjeblieft ieder yur even naair die kleine wezentjes. Want ze groeien geweldig hard. Vooral de kop wordt maar steeds groter. Bullekop- jes noemen de mensen ze. Let goed op,, want binr.or. twee weken komen de achterpoten al te: voorschijn. En wel aan dat gedeelte, wat wij kop be lieven te noemen. Wat daarach ter zit, is staart. Nog een paar dagen Istcr komen de voorpo ten te. voorschijn en tegelijk begint de staart in te krimpen. 7.0 gauw je de vier poten heel duidelijk kunt zien, is er van de staart niet veel meer over en kom je tot de ontdekking, da^ he* gekke beestje, van de eerste weken, inderdaad een kikker geworden is. Dan kun je hem niet langer meer in je fles houden, maar moet je de beestjes de. vrijheid geven. Het geeft niet meer om plan- tenvoedsal maar wenst, zelf op jacht te gaan. En dat kan In zo'n nauwe fles al heel moeilijk. Wat en hoe zo'n kik ker eet, vertellen wij nog wel eens Een kikker kijkt je aan! Sen van de vele Madonna's door Raphael geschilderd. Deze maand is het 430 jaar geleden, dat de grootste kunst schilder van alle eeuwen, zo als de Italiagn Raphaël Santi wel wordt genoemd, is over leden. Reeds in zijn prille jeugd was Raphaël zijn vader, die ook schilder was, behulpzaam Na de dood van zijn vader leg de Raphaël zich geheel op de schilderkunst toe en vervaar digde al spoedig mooie schilde rijen. Vooral is hij bekend door zijn vale kerkelijke schilderin gen. Madonna's (afbeeldingen van de H. Maagd met het God delijk Kind) vooral, en ook portretten, schilderde Raphaël het meest. Reeds als twee eu twintigjarige jongeman ont ving hij de grootste opdrachten. Door een bijzonder mooie Madonna-schildering (te mid den van een aureool (krans) met veel engeltjes) heeft Ra phaël zich de erenaam „Godde lijke" verworven. Slechts iets meer dan tien ja ren geleden toen scheikundigen in de Verenigde Staten uit steenkool, lucht en water een materiaal verkregen. Nylon ge naamd, hadden zij hiermede een textielstof ontdekt, waarvan fijne doorzichtige weefsels kon den worden vervaardigd. Ny lon werd het eerst gebruikt in de kousenindustrie en werd zo algemeen gebruikt voor de fa bricage van dit artikel, dat de woorden Nylon en kousen bij na gelijkbetekenend zijn ge worden. Heden ten dage worden ny lon-weefsels voor practisch al le soorten kledingstukken ge bruikt. Nylon-weefsels worden ook gebruikt voor de fabrica ge van huishoudelijke artikelen als beddelakens, gordijnen, stof fering en kleden. De voornaam ste voordelen van nylon-weef sels zijn hun wasbaarheid duurzaamheid en het feit, dat zij nooit gestreken behoeven te worden. Borden en schalen welke van nylon worden vervaardigd zijn nrac'tisch onbreekbaar. Derge lijke borden en schalen worden reeds geruime tijd in zieken huizen en andere tehuizen ge bruikt. De laatste ontdekking om nylon te kleuren voordat het verder verwerkt wordt, houdt een belofte in voor een ruimer gebruik van nylon voor de fa bricage van schalen en andere artikelen. Nylon-plastics worden thans ook gebruikt voor de vervaai- diging van tandraderen, kogel lagers en nokken ter vervan ging van metalen machine-on derdelen Zijn grootste werken zijn echter, vooral wat afmeting en schilderkunstige indeling be treft. de zogenaamde ..stanzen" of „stanza's", muurschilderingen in het Vaticaan. Paus Julius II droeg aan Raphaël op zijn par ticuliere vertrekken met muur schilderingen te versieren. In 1509 begon hij dit grote werk. dat zijn wereldnaam zou vesti gen. Ook als architect (bouw meester) was hij werkzaam. Op zeven en dertigjarige leef tijd is Raphaël overleden. 3 Mei vieren we het feest van de Kruisvinding. Hebben jullie de mooie legende wel eens ge hoord. die over het vinden ver teld wordt? Luister dan. Keizer Constantijn had een schitterende overwinning op zijn vijanden behaald. Als be wijs van Gods bijstand had een lichtend kruis aan de hemel ge staan. omgeven door de woor den: In dit teken zult gij over winnen. Deze overwinning bracht Constantijn tot het Chris tendom. Deze overwinning voerde ook de H. Helena, de moeder van Constantijn, naar het H. Land om daar naar het Heilig Kruis te zoeken. Inder daad vonden haar gravers een plek, diep in de aarde, waar drie kruisen lagen. Tussen de kruisen in lag het opschrift, dat op Christus' kruis had gestaan. Maarwelk kruis was dat nu? Volgens de legende moet toen de Bisschop van Jeruza lem een zieke vrouw achter eenvolgens met elk kruis aan geraakt hebben. Bij het laatste kruis was zij plotseling gene zen. Dit moest, zo besloot men. Christus' kruis zijn. Keizerin Helena liet op de vindplaats een prachtige kerk bouwen, waarin een kostbare schrijn geplaatst werd, die een stuk van het H. Kruis bevatte. De rest van he» H. Kruis werd. naar Rome ge bracht. 25 April was het vijf en ze ventig jaar geleden, dat de be- roemde Italiaanse natuurkun dige, uitvinder van de draad loze' telegrafie, werd geboren. Reeds als jongen van tien jaar begon Marconi op het gebied van de telegrafie proeven te nemen op het landgoed van zijn vader en met een antenne- systeem bereikte hij zijn eer ste resultaten. In 1889 wist hij een draad loze verbinding tot stand te brengen over het Kanaal (tus sen Engeland en Frankrijk). In 1903 hadden 'zijn bevin dingen op draadloos telegra fisch gebied zich reeds, zover uitgestrekt, dat stations in En geland en Canada met elkaar in contact konden komen. In de ontwikkeling van de lampzenders en -ontvangers heeft Marconi een groot aan deel gehad en na de oorlog 1914'18 begon hij zich toe te leggen op de toepassing van de kortegolf-uitzending. In zijn laatste levensjaren hield de grote uitvinder zich bezig met ultra-kortegolf-proe- ven. Marconi werd in de adel stand verheven. Tegelijkertijd jubileert thans Marconi, de uitvinder van dc draadloze telegrafie. ook de Marconi-maatschappij, welke op 25 April 1900 werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan heeft men thans te Londen een tentoonstelling In gericht, welke een overzicht geeft van de ontwikkeling van de draadloze telegrafie. Voorjaar, lente in het land daar is een aardige tekening van te maken. Denk bijvoor beeld maar aan ploegende paar den op het land; dat is een mooi (maar moeilijk) onder werp. Wij geven hierbij een zwart-wit voorbeeld van een ploegend paard. Op verschil lende dingen moet je buiten gewoon goed letten. Het paard mag natuurlijk niet te recht staan, want het trekt. Zo'n paard moet min of meer in schuine vorm worden getekend. Het „trekken" moet goed uit komen. Let op de stand van de poten en de houding van de hals en kop. Dat zijn belang rijke dingen. Ook de boer, die achter de ploeg loopt, mag niet „recht" worden getekend, want die nijgt naar voren (hij moet de ploeg hanteren en tegelij kertijd het paard mennen). En wat het landschap betreft, daar moet je diepte, perspectief, zien in te krijgen. De stand van de horizon (verste lijn) is zeer belangrijk: niet al te hoog tekenen (iets boven het paard). Verder is het aardig om een boerderij in de verte er bij te tekenen en een boom met hek (rechts) bijvoorbeeld. Je moet er maar een aardig geheel van maken. Het is moeilijk, dat geven wij toe, maar jullie kunnen toch immers goed tekenen! Ruim vyfenvijitighonderd maal zal Faul Brandt makelaar uit Amsterdam zijn hamer laten vallen in de acht da gen, dat hü zetelt in het Astoria Cha let en dan is het gedaan met de oude glorie van het Badhotel, zoals het Asto ria Chalet van 1945 nog altijd in de Baarnse volksmond heet. Hit aantal kijklustigen is heel groot geweest en de verwachtingen, dat veel restaurateurs, hotelhouders enz. hier naar toe zouden komen, om hun inven taris aan te vullen of uit te breiden, waren juist. Zondag alleen al bezochten bijna dui zend mensen de kijkdag en op de ande re dagen Bleef het er niet veel beneden. Een meevallertje voor het instituut kankerbestrijding, dat van iedere be zoeker 50 cent mocht toucheren. Woensdag was de eerste veilingsdag en met een regelmaat van 55 a 60 num mers per uur, begon makelaar Brandt zich door de rijstebrijberg van koopjes heen te werken. Er was zeer veel be langstelling uit alle delen van het land. Aanvankelijk meende men de veiling op het buitenterrein te houden maar het vreselijk slechte, koude weer joeg alle bezoekers de grote zaal in, die amper de kooplustigen kon bevatten. De vele liefhebbers wilden waar schijnlijk eerst de kat uit de boom kij ken, want er werd „lui" geboden, wat niet wegnam, dat de verschillende ar tikelen toch aan de prijs kwamen. Het hoogste bod van de ochtend werd ge daan op een kleed in de grote longue, dat f 1450 opbracht, de vijf grote smeed ijzeren kronen brachten gemiddeld f 200 per stuk op en kleinere brach ten het tot f 50. Voor de grote wand versieringen, schilderstukken voorstel lende jachttaferelen van Van der Vel de. was niet zoveel animo en voor f 200 kon men een schilderij bemachtigen, dat in geen enkele huiskamer een plaatsje kan vinden. De rode kleden verhuisden door geheel Nederland. De gemiddelde prijs die hiervoor besteed werd was f 350. Een gobelin van bijna drie meter, was niet in trek en ging naar Amster dam voor f 100. Zo zal Astoria nog enkele dagen in het middelpunt van de belangstelling staan van kooplustig Ne derland en dan is Baarn zijn voornaam ste hoteJ voor het vreemdelingenver keer kwijt. Op de eerste dag van de veiling was de opbrengst in totaal f 41.000. Donder dag werd f 20.000 besteed. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 18.20 pianoduo. 18.50 overdracht van ma quette v. Rad. Anno Santo, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.35 Brabants half uur, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 Messa da Requiem v. Verdi, met koor en ork., 21.45 naastenliefde, 22.00 amusem.muz., plm. 22.15 vondsten in het H. Land, prof. dr. Alferink, 22.45 De zin van het huwelijk, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 orgel. VPRO: 19.45 radiokrabbel, 19.55 nieuws, 20.05 boek, 20.15 Préludes v. Debussy, 20.35 Mens onder mensen. VARA: 21.00 gram. verzoekprogr., 21.40 ducdalf, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 Swing and sweet, Ernie Felice accordeon. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 fragm. ballet Céphale et Procris, Gli Ucelli v. Respighi, Le chassur maudit v. Fi^anck ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 de zingende kerk, 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Weense muz., 9.00 vrouw, 9.35 conc. grosso v. Vivaldi, Adagio v. Barber, 10.00 kleuter, 10.15 lichte muz., 11.00 zieken, 11.45 sonate v. Bach, 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz., 12.33 amusem.muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 Hawaii muz., 14.20 Engelse les, 14.10 ouv. Bérenice v. Handel, fragm. uit Or- feo en uit Ottofie, conc. v. Roussel, 15.20 schoonheid van het Gregoriaans, 16.05 reportage finale Engelse voetbal beker, 16.40 operettefragm., 17.16 Wig wam. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.55 Romeo en Julia, symph. „De Poolse'' v. Tschaikowskv. VPRO: 10.00; VARA: 10.20 Ka trina, feuilleton, 10.35 herh., 11.40 sonate v. Bridge, 12.00 Accordeola, 12.33 The Le- cuona Cuban Boys, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-ork., 13.50 gram., 14.00 Het Ned. lied, 14.20 ama teurs, 14.50 Betuws progr., 15.10 conc. voor twee piano's en ork. v. Mozart, Iberia v. Debussy, 16.00 Van wieg tot graf, 16.15 Ramblers, 16.45 sport, 17-.00 populaire songs, 17.30 Op de dissel wagen. Te Den Helder zal op 1 Mei ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin de eerste grote marine- parade in ons land na de oorlog worden gehouden. Dege parade wordt afgeno men door de commandant der Zeemacht in Nederland. De Amsterdamse politie heeft een 21-jarig los werkman en een 23-jarige banketbak kersleerling gearresteerd, die verdacht wor den van diverse diefstallen van kleding stukken in de hoofdstad. Het aantal jassen en dergelijke, dat in het Centrum van de stad uit kantoren wordt gestolen, had de laatste tijd zeer grote omvang aangeno men. De politie hoopt met de arrestatie van dit tweetal een goede vangst te hebben ge daan. De 46-jarige vertaler Van den B. Jr. uit Amsterdam werd hedenmorgen door de Rotterdamse rechtbank conform de eis veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Zijn vader, de 67-jarige J. van den B. uit Rotterdam werd vrij gesproken. Van den B. Jr. was ervan verdacht twee manuscripten uit de voorraad van de uitgeversmij. „De Com binatie" te hebben weggenomen. Hij zou de titels veranderd hebben en de na men van de Amerikaanse schrijvers Ro bert J- Horton en Ormond Case heb ben gewijzigd in Max Brand. Zijn vader zou deze boeken, waarin ten onrechte zijn naam als vertaler stond, verkocht hebben aan een andere uitgeversmaat schappij. Tegen Van den B. Sr. was een. geldboeten van f 50 subs. 50 dagen ge- eist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7