Amerikaanse ambassadeur vraagt volledige opheldering ONVERWACHTE WENDING IN BELGISCHE REGERINGSCRISIS Tot hoofd en hart Misdaad door staatsvijandige elementen begaan? Nieuwe verkiezingen onvermijdelijk? Breuk tussen liberalen en katholieken Amerika moet personeel van Praagse ambassade sterk verminderen K.N.I.L.-TROEPEN IN KAMP IN DE BOSSEN VAN CHAAM TITO VREEST GEEN AGGRESSIE VAN DE SOVJET-UNIE Wat is er aan de hand? cr ÉHl i i Volgens Tsjechoslowaakse nota tot een derde In totaal zestigtal gezinnen meegekomen Het weer Voorlopig zou er geen kans op oorlog zijn Extra uitkeringen tot 2 pet. toegestaan Deense vissers vonden postzak in Noordzee ZATERDAG 29 APRIL 1950 74ste JAARGANG No. 24755 TWEE AMERIKANEN OP WEST-JAVA VERMOORD N -••• gggp N lililiili HUISVESTING IS VOORTREFFELIJK C.A.O. in het grafisch bedrijf Grens ziekenfonds f 4500.- Grens vrijwillige verzekering niet boven f 3.750 'BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run, Wnd. hoofdredacteur: \Xi. Severia O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hooqte. Inqezorvden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ■.ssjjiis Morgen is het de verjaardag van Koningin Juliana. Omdat deze dag echter op Maandag wordt gevierd, zullen wij eerst dan kunnen spreken van „Koninginnedag" in de van ouds vertrouwde zin van het woord. Eerst dan zal het weer zijn als altijd: in de vroege morgen de alar merende oproep der fanfares om zich tot het feest aan te gorden, de wel sprekende instemming der burgers daarmee door het hijsen der vlaggen, even later de aubades en défilé's en altijd weer die verrukkelijke onstui migheid van stoeten kinderen, nauwe lijks bedwingbaar binnen het gareel van een gelukkig steeds wanordelijk wordende optocht later op de dag de wedstrijden en volksvermaken, en ten slotte dat immer verbijsterende vuurwerk, waarin de feestvreugde tot nieuwe stilte uiteenspat. Zo was het altijd en zo zal het ook -weer zijn. De gestadige voortzet ting van deze traditie berust op die andere, zoveel belangrijker continuï teit, welke wordt gewaarborgd door het erfelijk nationaal Koningschap, zoals wij dat hier te lande Goddank nog altijd kennen. En die continuïteit krijgt nog een dubbel dierbaar aspect, nu een Dochter de Moeder opvolgde als Landsvrouwe. Evenals haar ko ninklijke voorgangster, wier lang en zegenrijk bewind wij dankbaar blijven gedenken, blijkt Koningin Juliana echter op de eerste plaats een Landsmoeder te zijn. En als zo danig beschouwen wij haar ook het liefst. Anderzijds zien wij tevens in haar de Moeder van haar eigen gezin. Daarom betrekt het Nederlandse volk ook onwillekeurig dat ganse gezin in iedere feestviering, die op de Ko ningin zelf betrekking heeft. Daaruit spreekt ten duidelijkste hoe wij allen dit gezin zien als een écht, in zekere zin als een doodgewoon, gezin, waarin voorbeeldig belichaamd ligt wat de beslissende garantie vormt voor onze nationale volkskracht: de onverbreke lijke en heilige verbondenheid der intiemste levensgemeenschap. Het afgelopen jaar was voor onze Vorstin een jaar van grote moei lijkheden en zware beslissingen. Wij denken daarbij vooral aan die aangrijpende regeringsdaad op 27 De cember 5.1., toen Hare Majesteit de souvereiniteit overdroeg aan de jonge staat Indonesië. Hoezeer zal het ook cnze Vorstin ter harte gaan,, dat de huidige werkelijkheid zo weinig be antwoordt aan de hoop en de ver wachtingen van toen. Dat het ganse koninklijke gezin zich, waar en wanneer mogelijk, in dienst stelt van het landsbelang, heb ben wij nog eens dankbaar mogen ervaren, toen Prins Bernhard onlangs bereid bleek een goodwill-reis te volbrengen naar het Westelijk Half rond. En hoezeer het hele volk in al zijn schakeringen, het hele land in al zijn gewesten, aan Koningin Juliana en haar Gemaal evenzeer als aan de Prinsesjes een grote liefde toedraagt, wordt bij talrijke gebeurtenissen be wezen en werd onlangs met Zuide lijke abundantie gemanifesteerd bij het Koninklijk bezoek aan Limburg. Thans bieden wij Hare Majesteit en heel het Koninklijk Gezin onze op rechte gelukwensen aan. Moge het haar gegeven zijn, onder Gods zegen nog vele jaren als Koningin met krachtige hand mede het schip van staat te besturen en als Moeder haar volle liefde en toewijding te geven aan Haar Gezin. /,oals gisteren reeds in een groot deel van onze oplage is gemeld zyn Robert Doyle, correspondent van het conecrn dat „Time" en „Life" uitgeeft, en Ray mond Kennedy, professor aan de Yale- universiteit.Donderdag in de nabijheid van Sumcdan op West-Java vermoord De slachtoffers werden aangehouden door vier of vijf in militair uniform, ge klede personen. Zij werden gedwongen uit hun auto te stappen en een kam pong binnengeleid, waar zij met revol verschoten werden afgemaakt. De kam- longbevolking werd gedwongen de slachtoffers te begraven, waarop de da ders met de auto in de richting van Cheribon verdwenen. Vrijdagmorgen heeft de korpschef van de staatspolitie in Priangan opdracht gegeven, beide lijken op te graven, waarna pogingen tot identificatie zijn gedaan. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Cochran, heeft de regering der V.S.I. volledige opheldering over deze moord gevraagd. Hij heeft de Ameri kaanse consul-generaal in Djakarta, de heer G. Beam, belast met de leiding van het onderzoek. De regering der V.S.I. heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij met diep leedwezen heeft kennis genomen van de moord op twee Amerikaanse burgers, „te meer, omdat deze beiden twee ware vrienden waren van Indonesië's nationale strijd" ,.Het is naar de mening van de regering der V.S.I. niet uitgesloten, dat staatsvij andige elementen de moorden welbe wust hebben begaan om de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de V.S.I. in gevaar te bren gen. De regering heeft reeds een miniti- eus onderzoek gelast naar de toedracht van deze betreurenswaardige gebeurte nis", aldus besluit het communiqué. Naar officieel te Djakarta is mede gedeeld, hebben de Indonesische po litie en militairen in geheel West- Java opdracht gekregen naar de moordenaars van Doyle en prof. Ken nedy te zoeken. Generaal Sukanto, het republikeinse hoofd van politie, is naar Bandung gegaan om de actie te leiden. Het dorp aan de hoofd weg Bandung-Cheribon, in de buurt waarvan de twee Amerikanen wer den doodgeschoten, is onder zware bewaking gesteld, omdat de moor denaars gedreigd hadden terug te keren wanneer de autoriteiten ver wittigd zouden worden. Ali Sastroamidjojo, de Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, heeft gezegd, dat Indonesië door de dood van Kennedy en Doyle twee goede vrienden verloren heeft. „De Indonesische rege ring zal alles in het werk stellen om de verantwoordelijke personen aan te hou den en voor het gerecht te brengen", al dus de ambassadeur. Professor Kennedy was hoogleraar in de ethnlogie en sociologie aan de Yale- universiteit. Hij was een specialist in so ciale en culturele vraagstukken van Zuid-Oost-Azië en was zes weken gele den in Djakarta aangekomen uit Ce lebes, waar hij gedurende vijf maanden in een dessa had geleefd om daar de politieke, economische en sociale struc tuur te bestuderen van een bijzondere volksgemeenschap. Prof. Kennedy was 43 jaar. De studenten van Yale noem den hem „Jungle Jim", gezien zijn liefde voor ontdekkingsreizen. Robert Doyle was 30 jaar en afkomstig uit Chicago. Hij is oud-student van de North-Western University. In 1948 werd hij als correspondent verbonden aan „Time". Hij werkte in Peiping, Sjanghai en Hongkong. Vorige herfst ging hij naar Indonesië. In een commentaar op de jongste op stand in Indonesië, schrijft de New York Times: „De toestand is ernstig, niet omdat een federale regering beter is dan een unitaristische of omgekeerd- doch omdat fundamentele labiliteit her stel en vooruitgang van dit vitale ge bied zal tegenwerken. Indonesië heeft hulp nodig en vraagt om leningen om zich consumptiegoederen te verschaffen. Deze moeten worden terugbetaald met normaal winstgevende exportproducten van een land, dat rijk is aan een produc tie van grondstoffen. Doch een funda mentele voorwaarde voor die export is stabiliteit. De tegenwoordige revoltes tegen het program van de republiek wij zen op politieke zwakte in het regime en deze zwakte werkt de stabiliteit tegen." £>e New York Herald Tribune schrijft: „De bewijzen nemen toe, dat de serie opstanden in Indonesië, hun oorsprong hebben in de vastbeslotenheid van de centrale autoriteiten in Djakarta om de gefedereerde componenten van Indonesië onder krachtig unitaristisch beheer te brengen. Deze tendenz druist in tegen de geest van de Haagse overeenkomst op grond van welke minderheidselemen ten binnen de nieuwe natie werden ge bracht op conditie dat het federale principe zou overheersen." Wat is overgebleven van de wapenfabriek van Krupp. De machines werden gedemonteerd en de gebouwen opgeblazen. Het plan bestaat, om op deze vlakte een plantsoen aan te leggen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL,, hedenmorgen Terwijl Vrijdagavond alles er op wees, dat de vorming van de nieuwe Belgi sche regering elk ogenblik verwacht kon worden, en ook de liberale partij voorzitter zich tegenover de journalisten in die zin had uitgelaten, bleek kort na middernacht, dat er op het allerlaatste ogenblik, op grond van de liberale wens om nieuwe onderhandelingen over het verdrag inzake de koningskwes tie, een breuk was ontstaan met de katholieken. Om één uur 's nachts kwam dan ook Van Zeeland aan de pers verklaren, dat hij in zijn opdracht mislukt was eu dat hij rllecn noa versKg kon gaan uitbrengen aan de Prins-Regent, "ie de laatste beslissing berust. Men verwacht dat het staatshoofd zich nu verplicht zal zien een besluit tot kamerontbinding en nieuwe verkiezingen te ondertekenen. De liberalen zouden van de katholieken niet alleen verder gemarchandeer hebben gevergd, doch bovendien de socialisten opnieuw hier bij hebben willen betrekken, waartoe de katholieken in geen geval meer ge negen bleken. s Tsjechoslowakije heeft plotseling bij de Verenigde Staten een verzoek inge diend om het aantal Amerikaanse diplomaten in Tsjechoslowakije met twee der den te verminderen. Dit verzoek was vervat in een korte nota van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken die overhandigd werd aan de Amerikaanse ambassade in Praag en die gisteravond door Radio Praag werd uitgezonden. In de nota worden de Amerikaanse diplomaten ervan beschuldigd zich in te laten met acties die tegen de staat zijn gericht en steun te verlenen aan perso nen die door hun activiteit duidelijk te kennen hebben gegeven de Tsjechoslo waakse volksrepubliek vijandig gezind te zijn. Een zegsman van de Amerikaanse Ambassade weigerde gisteren commen taar te leveren op de Tsjechische nota. In de nota wordt gezegd: „Gedurende het laatste proces is bewezen dat pro minente ambtenaren van de Ameri kaanse missie in Tsjechoslowakije de acties organiseerden van de personen die terecht stonden en wier werkzaam heden gericht waren tegen de veilig heid van de Tsjechoslowaakse staat. Omdat de activiteit van ambtenaren van de diplomatieke missie van de Verenigde Staten in Tsjechoslowakije volkomen in strijd is met de interna tionale reglementen en het grote aan tal Amerikaanse diplomaten dat in Tsjechoslowakije aan de Amerikaanse missie is verbonden de verhouding tus sen Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten alleen maar slechter maakt, verzoekt de Tsjechoslowaakse regering aan de ambassade van de Verenigde Staten in Praag het aantal ambtenaren van de Amerikaanse ambassade te Praag met twee derden te verminderen en dit verzoek geldt eveneens voor het Amerikaans consulaat-generaal dat ge vestigd is te Bratislava." Zoals verwacht .werd, had de kabi netsformateur zich in de loop van Vrij dag teruggetrokken als toekomstig eer ste minister om aldus de vorming van een regering met de liberalen te verge makkelijken. Het was de Waalse katho liek Duvieusart, die deze functie zou waarnemen, doch de regering zou wel door Van Zeeland worden gevormd en aan de Prins-Regent voorgesteld, in (Van onze speciale verslaggever) Dit zijn de 26-jarige korporaal van het corps parachutisten Jean Baptiste Dorff »et zijn 21-jarige echtgenote, zoals wij hen spraken bij een kop koffie in café „Du Commerce" te Gilze. Zij wonen met hun éénjarig dochtertje in het kamp „Prinsenbos" in de bossen onder Chaam, een ideale tangsi, zoals zij ons verze kerden; alleen, het kamp moest in Indonesië liggen, een verzuchting, die zich bjj de huidige weersomstandigheden laat verklaren. Korporaal Dorff behoort tot de eerste groep van 350 man speciale troepen van het K. N. I. L„ parachutisten en commando's, die er de voorkeur aan hebben gegeven deel uit te maken van het Nederlandse leger. Deze speciale troepen, officieren, onderofficieren en man schappen waaronder een groot aantal Ambonezen. Timorezen en Menadonezen, •net in Wtaal een zestigtal gezinnen met kinderen, zijn tijdelijk gehuisvest in net kamp „Prinsenhof", waar zij voorlopig verlof hebben. Korporaal Dorff draagt met trots zijn wing met gouden lauwerkrans, want be halve de verplichte oefensprongen, heeft hij vier actiesprongen gemaakt, waar van twee 's nachts, en wel boven Djocja, Tjimahi en Djambi. Hier in Nederland hlJ niet meer springen en dat spijt r.»f<L„w want voor tenminste één t j per maand ontving men in J f3° toclage- Bovendien is tWiJi sPaargeld geblokkeerd en ?r evfntueel niet meer dan wnrdt echter" ug' Tot September wordt echter een detacheringstoelage uitgekeerd en dat is weer een meevaller. Onderofficieren en manschappen zullen in Mei naar Ede vertrekken voor een Vrijwillige Opleidingscursus die voor de onderofficieren anderhalf' jaar duurt, voor de manschappen langer ■want velen van hen moeten eerst nog Nederlands leren. Uiteindelijk zullen zij els instructeurs in de Koninklijke Land macht worden opgenomen. De animo om in de Koninklijke Landmacht te worden opgenomen is onder de Indonesische manschappen bijzonder groot. Zij immers zouden hier zeer moeilijk een burgerbetrekking kunnen vinden en de meesten hunner hebben al hun familie en vrienden in de Oost moeten achterlaten. Anders is T m0t de leden der Koninklijke ■Landmacht gesteld, die in Indonesië tot de Speciale Troepen behoorden. Het corps Speciale Troepen wordt immers opgeheven. Dat betekent, dat zij, wan neer zij het Nederlandse leger wor- uen opgenomen, daarin niet meer in orpsverband zullen optreden. De 8 oene en rode baretten gaan verdwij nen. Ons leger zal het zonder para chutisten moeten stellen. Begrijpelijk is het daarom, dat deze mannen vijf tig procent .hunner althans het dienstverband willen verlaten. Zelfs het feit, dat men de vroegere commando's en para's zoveel mogelijk in groeps verband bijeen zal brengen, kan hun besluit niet ongedaan maken De aar digheid is er voor hén af. Zij zoeken maar liever een baan. Mevebuw Dorff vertelde ons, dat de huisvesting in het kamp voortreffelijk is. Men heeft meubelen ter beschik king gekregen en een bedrag tot f250 per persoon om zich in de kleren te steken, waarbij men keuze kon maken uit een uitgebreide collectie dames- en kinderconfectie; jammer genoeg waren echter de maten van jurken en kousen voor de meeste vrouwen, die tenger en klein van postuur zijn, veel te groot. Het eten in het kamp, afwis selend Indische en Hollandse keuken, wordt centraal verstrekt, al mag iedereen er natuurlijk bijkoken wat men wil. Bakker, slager en kruidenier gaan dan ook geregeld de woningen af. Wij hebben een rondgang door het kamp gemaakt en ons ervan kunnen overtuigen, dat in de woorden van me vrouw Dorff niets overdreven school. Het kamp is indertijd op bevel van de Duitsers aangelegd. De gebouwen zijn uit baksteen opgetrokken, bevatten rui me kamers ieder gezin beschikt over twee, grote gezinnen zelfs over drie ka mers en al is het dan ook niet zo prettig, dat de ramen wel erg hoog zijn naar buiten kijken kan pas, wanneer je op je tenen gaat staan er zijn heel wat slechter woongelegenheden. Men is niet ongerieflijk, wat kaal volgens onze begrippen, maar zeker niet pover tjes of armoedig gehuisvest. Niemand klaagt.. Integendeel. In Indonesië woon den de gezinnen, die hier zijn bijeenge- gebracht, ook al bij elkaar en in heel wat primitievere omstandigheden. Alleen heeft kampcommandant kap. C. J. Trieling op het ogenblik voor zijn gezinnen zorgen, die hij wel nooit gedacht heeft te moeten dragen. Veertig blijde gebeurtenis sen worden in de eerstkomende maanden te Chaam verwacht. Juist Donderdagavond heeft men de eerste nieuwe wereldburger in het kamp begroet. Alles was voortreffe lijk verlopen, maar in de toekomst zal er heel wat organisatie-talent no dig zijn om de huisvesting en ver zorging naar wens te doen verlopen. En wat de geestelijke verzorging be treft: Er is een kapelletje ingericht, waar de aalmoezenier voor de katho lieken elke dag de H. Mis leest en 's Zondags tweemaal. Een bijzondere attentie bij aankomst in het kamp was het mooie speelgoed, dat voor de kin deren beschikbaar was gesteld. Er is verder een cantine met gelegenheid tot biljarten, ping-pong enz. Ook worden bioscoop- en cabaretvoorstellingen ge geven en per autobus excursies ge maakt. Het mooiste wat mevrouw Dorff tot dusver van Nederland had gezien, was Artis in Amsterdam ge weest. Men kan dus zeggen, dat deze eerste groep der speciale troepen het getroffen heeft. Er komen binnenkort evenwel nog 145 man met hun gezinnen en waar hen te herbergen? Het kamp te Chaam is vol. We spreken dan nog niet eens van de 40.000 KNIL-ers met vrouw en kin deren, die in de loop van dit jaar naar Nederland afvaren. De DUW-kampen, waarin men de gezinnen ook zal onder brengen, kunnen maximaal twintig per kamp bevatten. Dat zijn problemen, die zwaar wegen. Wat de speciale troepen aangaat: hun problemen zijn voor eên goed deel thans opgevangen. Geleidelijk nemen de manschappen hun militaire training weer op. Zij is anders dan vroe ger. Straks in Ede komt de omschake ling. Dan wordt dit keurcorps ingelijfd in de Nederlandse landmacht. En over diverse onderdelen verspreid, ontmoet men ze dan, de Ambonezen, Timorezen en Madoerezen, die het Nederlandse vaandel hebben willen volgen tot binnen 's lands grenzen. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf, die 6 Mei afloopt, is verlengd tot 4 Juni, Wanneer aanstonds de manschap pen van het regiment Speciale Troe pen, thans nog ondergebracht te Chaam, zullen vertrekken naar Ede om tot onderofficier van de Ko ninklijke Landmacht te worden op geleid, heeft in feite het regiment opgehouden te bestaan. Nederland kent dan geen bataljon-commando's, nóch parachutisten meer. De reden? Geen geld. Iedere maand zouden de mannen een sprong moeten maken. Zij hebben parachutes nodig en vliegtuigen. Die zijn er niet. Ze ko men ook niet. Tegenwoordig is het veel gemakkelijker typistes te krij gen dan een schrijfmachine," aldus majoor Den Ouden, commandant van de opleidingsschool der speciale troepen. hoofdzaak om verder tijdverlies te voor komen. Vrijdagmorgen was eerst de liberale landsraad bijeengekomen, om de eind beslissing te nemen over de liberale medewerking. Dit geschiedde met haast algemene stemmen voor wat het ver drag inzake de voorlopige oplossing van de koningskwestie betrof, doch voor de regering werd het voorbehoud gemaakt, dat deze onder, leiding behoorde te staan van een personaliteit, die bij machte zou zijn het accoord in een geest van verzoening en nationale eendracht toe te passen. De heer Devèze verklaarde dienaangaande dat Spaak hem verdere toenaderingsmogelijkheid met de socia listen had laten doorschijnen indien van Zeeland zou worden vervangen. De socialisten hebben intussen voor Maandag 1 Mei een grote betoging aan gekondigd op het plein voor het Noord station te Brussel, waar Spaak het woord moet voeren. In het socialistische blad „Le Peuple" werd deze dag in het teken van het anti-Leopoldisme gesteld. De betoging is dan ook om wille van de openbare orde door de burgemeester verboden, doch de socialisten schijnen zich niet aan dit verbod te willen sto- ren. Hel is daarom niet onmogelijk, dat het een rumoerige eerste Mei zal wor den. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opkla rend en zachter. Meest matige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen Zondag: Zon 5.15—20.00, Maan 16.27 —4.12. Maandag: Zon 5.1320.02, Maan 17.58—4.24. De Amerikaanse ambassade te Stockholm heeft gisteravond vastgesteld dat het vlieg tuigwiel dat Dinsdag in de Oostzee werd opgevist toebehoord heeft aan een priva teer vliegtuig. Maarschalk Tito heeft gisteren te Belgrado tijdens een persconferentie, die voor buitenlandse journalisten was georganiseerd, verklaard, dat er voorlopig geen kans op een oorlog was. „Ik geloof dat de Sovjet-Unie in geen geval het risico zou willen nemen agressor te zijn", aldus Tito. Op deze bijeenkomst besprak hij ook de kwestie-Triëst. Intussen komen uit Athene en Wenen officiële reacties op de Donderdag door Tito afgelegde verklaringen, waarin hij toenadering zocht tot Griekenland, Oostenrijk en Italië. Op een onder de genoemde perscon ferentie gestelde vraag, of hij Ameri kaanse hulp in de vorm van wapens zou toejuichen, antwoordde Tito, niet de indruk te hebben, dat Amerika Joego slavië wapens zal aanbieden. Wij kunnen zelf wapens maken. Ik zie geen drin gende noodzaak voor oorlogsvoorberei dingen, daar ik geen onmiddellijk oor logsgevaar zie. Over de moeilijkheden met de Sovjet- Unie zei Tito, dat deze waarschijnlijk nog wel enige tijd zullen voört-duren. maar dat zij tenslotte opgelost moeten worden, zodat tenminste normale of draaglijke betrekkingen geschapen wor den. Hij sprak voorts nog eens uitdruk kelijk als zijn overtuiging uit. dat „Rus land geen aanval op Joegoslavië voor bereidt". Maarschalk Tito heeft by deze gele genheid voorts opnieuw verklaard, dat hij de kwestie-Triëst niet van ogenblik kelijk belang acht, maar hy zei, dat Joegoslavië bereid is over deze kwestie te onderhandelen op grondslag van zijn overeenkpnist met de Italiaanse com munistische leider Palmiro Togliatti. De overeenkomst, die Tito met Tog liatti had gesloten, bestond volgens Togliatti hierin, dat Triest als auto noom gebied aan Italië zou terugkomen, indien Italië Goriza aan Joegoslavië zou afstaan. Tito had Togliatti verzekerd, dat de Italiaanse inwoners van Goriza gelij ke rechten als de Joegoslaven zouden krijgen. De Griekse premier, generaal Piastiras, heeft intussen gisteravond te Athene in het parlement meegedeeld, dat Grie kenland een ambassadeur naar Joego slavië zal zenden. Hij sprak de hoop uit, dat „nauwe samenwerking tussen de twee landen zal bijdragen tot de pacifi catie van de Balkan". De Oostenrijkse regering heeft gisteren te Wenen verklaard, dat de meeste van de 147 Oostenrijkers, die in Joegoslavië gevangen gehouden worden, in de naaste toekomst zulen worden vrijgelaten. Vol gens een nota van de Joegoslavische regering zullen de doodvonnissen, die tegen enige Oostenrijkers zijn uitgespro ken in verband met oorlogsmisdaden, in levenslange gevangenisstraf worden ge- j wijzigd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, bepaald, dat het geoorloofd is, zonder vooraf gaande afzonderlijke toestemming van het college, in de loop van 1950 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal twee pCt. van het jaarloon van de betrokken werknemer. Deense vissers hebben Vrijdag een postzak met brieven uit de Noordzee opgehaald. De mogelijkheid bestaat dat deze zak, die is gemerkt met „Holland- West-Afrika" afkomstig is van het K.L.M.-postvliegtuig dat enige maanden geleden voor de Nederlandse kust ter hoogte van Hoek van Holland in zee is gestort. Van de zijde der K.L.M. wordt dat echter betwijfeld daar dit vliegtuig waarschijnlijk geen post voor West-Afrika aan boord had. Het ministerie van Sociale Zaken deelt het volgende mede: De loongrens, welke in sommige sociale verzekerings wetten gesteld is, wordt met ingang van 2 Mei verhoogd van 3750 tot 4500 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waar de premies en de uitkeringen naar wor den berekend, wordt van 10 op 12 gulden gebracht. Werknemers, op wie het ziekenfonds- besluit van toepassing wordt, dienen zich vóór 11 Juni aan te melden bij een algemeen ziekenfonds. Wat de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring betreft, kan worden medegedeeld, dat verhoging van de weistandsgrens boven 3750 per jaar voorlopig niet mo gelijk is, zolang voor verschillende bij die verhoging bestaande moeilijkheden, o. a. van financiële aard, geen oplossing is gevonden. Er zijn mensen, die in hun jeugd zó verstandig waren, dat zij thans over hun onverstand berouw hebben.J (Van een bijzondere medewerker) Ruim twee jaar geleden (26 Jan. '48> verschenen in de Nederlandse Pers de eerste publicaties over het wetsontwerp Werkloosheidsverzekering. Het ging met dit ontwerp in het ver heugend snelle tempo, dat over het al gemeen de na-oorlogse parlementaire arbeid heeft gekenmerkt. Op 7 Septem ber 1949 passeerde het ontwerp de Eerste Kamer en twee dagen later reeds volgde de ondertekening. Sindsdien zijn tal van uitvoeringsbe schikkingen gepubliceerd en iedereen leefde in de stellige overtuiging, dat op 1 Juli 1950 met de uitvoering van de wet voor wat de premie-inning betreft zou worden begonnen. Zelfs waren er aanvankelijk optimisten, die een invoe ring op 1 April 1950 niet onwaarschijn lijk achtten. Thans worden de geruchten steeds sterker, dat er van een begin van uitvoering dit jaar nog niets zal komen. Hebben we het betreffende persverslag goed gelezen, dan zou de voorzitter van het Prot. Christelijk Werkgeversverbond in Utrecht zelfs hebben verklaard, dat het in werking treden van de wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring voorlopig een jaar is uitgesteld. Terecht vragen velen zich af wat er nu eigenlijk met deze wet aan de hand is. Wij mogen ons bij deze vragenstellers voegen, omdat de noodzaak van wette lijke voorziening ener uitkering bij on vrijwillige werkloosheid met de dag urgenter wordt. In verschillende bedrijfs takken neemt de werkloosheid toe. Het heeft geen zin kiekeboe te spelen, en met cijfergegoochel aan te tonen, dat het nog zo erg niet is. Bij het vertrek van de „Sibajak" naar Australië verklaarde minister Joekes, dat er „slechts" rond 80.000 werklozen waren in Nederland. Ongeveer tegelijker tijd constateerde de voorzitter van de K.A.B. het ernstige feit, dat er „reeds weer" ruim 80.000 werklozen waren. C'est le ton qui fait la musique. het ligt er maar aan, hoe men het bekijkt. Ongetwijfeld zal dit aantal werklozen voorlopig niet stijgen, ja zelfs door sei zoensinvloeden afnemen. Wie evenwel herinneringen heeft aan de morele en materiële ellende, die werkloosheid met zich brengt, vermenigvuldige die eigen ervaring met 80.000 en hij weet dan dat elke maatregel, die de gevolgen van werkloosheid kan verminderen, zo snel mogelijk dient te worden genomen. Hebben we de zaak goed gevolgd, dan komt het ons voor, dat er twee moeilijk heden zijn, die de uitvoering van de wet vertragen, te weten de wijze waarop de wet moet worden uitgevoerd en de hoogte van de premie. Op 7 September 1949 verklaarde mi nister Joekes in de Eerste Kamer: „Het is duidelijk, dat de unificatie van de sociale verzekering in wezen een zeer ernstige leemte zou vertonen, indien de uitvoeringsorganen van de verschillende verzekeringen niet in één hand zouden komen te liggen. Daarom wordt er naar gestreefd de bedrijfsverenigingen, die zeer belangrijke organen van uitvoering der wet op de werkloosheidsverzekering zul len zijn, dezelfde te doen zijn als die van de ziekteverzekering en van de kinder bijslagverzekering. Het overleg ook daarover is geopend." We hebben zo de indruk, dat dit overleg niet zo vlot is gegaan als werd verhoopt. Maar mag dit een reden zijn om de hele tenuit voerlegging van de wet hierdoor op te schorten? Het belangrijke stuk sociale zekerheid, dat door deze wet wordt ge diend, heeft er recht op, dat men dan in plaats van het ideaal genoegen neemt met de geleidelijke groei naar dat ideaal. En dit laatste lijkt ons zonder enige twijfel mogelijk. Was men niet reeds het vorig jaar onder meer in de land- en tuinbouw druk doende verschillende bedrijfsver enigingen samen te voegen? Laat aan vankelijk voor één bedrijfstak maar meer bedrijfsverenigingen bestaan, geleidelijk aan kunnen die, wanneer dat gewenst is, toch tot één uitvoeringsorgaan wor den samengevoegd. Wij willen ons gaarne voorstanders bekennen van een bedrijfs organisatorische uitvoering der sociale verzekeringswetten. Maar indien dit een ernstige hinderpaal vormt, dan moet, zij het tijdelijk, met het minder goede ten koste van een groter goed worden ge noegen genomen. Het lijkt ons mogelijk, dat dit wettelijk wordt vastgelegd door overgangsbepalingen met speciale be stuursmaatregelen. De tweede moeilijkheid, die naar het ons voorkomt bestaat, is die van de premieheffing. In de eerste publicatie van de regering werd gezegd: „De omvang van een min of meer nor male werkloosheid in de toekomst wordt geschat op gemiddeld 6 pCt. Berekenin gen leiden tot de conclusie, dat voor wachtgeld- en w*erkloosheidsverzekering ttzamen door de werkgevers en werk nemers en het Rijk in totaal ruim 6 pCt. van het loon moet worden opgebracht. Totaal zal dit een jaarlijks bedrag van de werkgevers, de werknemers en het Rijk vormen van rond ƒ240.000.000." Even had Nederland geduizeld van dit bedrag, maar op 7 September 1949 wer den aan de Eerste Kamer cijfers voor gelegd, die een zucht van verlichting deden ontsnappen. De totale uitgaven zouden niet meer vorderen dan rond ƒ86.000.000, zodat de percentages konden worden teruggebracht op 0.6 voor de ^rkgever!' vo°r de werknemers en 0.72 voor de Overheid. Wij hebben ons destijds reeds ver baasd over deze enorme daling in de geschatte cijfers. En het Kamerlid Mo lenaar heeft het rondweg gejongleer met cijfers genoemd, die hij niet meer serieus kon achten. Letterlijk zei hij: „Het on toelaatbaar te achten, dat in een zo korte spanne tijds de Kamerleden cijfers werden voorgelegd, die zo enorm van elkaar verschillen." En thans komt de heer Borst ver klaren, dat de te heffen premie in plaats van 4 wel 6 pCt. zal bedragen. Voor de landbouw zelfs meer. Ook het geraamde bedrag van de regeringssteun ad 20.000.000 zou verre worden overtroffen en wellicht het vier- of vijfvoudige van dit bedrag kosten. En hiermede zijn we dan weer bij de aanvankelijke cijfers teruggekeerd. Wanneer we zouden veronderstellen, dat aan de Kamer destijds cijfers zijn voorgelegd, die bewust laag werden gehouden om de wet er door te helpen, dan zou men ons misschien kwaadwillig heid kunnen verwijten. Wij willen daar om alleen zeggen, dat het ons hogelijk verbaasd, dat de regering kennelijk weinig serieus met dit cijfermateriaal is omgegaan. Reeds meerdere malen be klaagde zich de Nederlandse Pers te recht over de incomplete en vaak zelfs onjuiste voorlichting die van regerings- zijde wordt gegeven. Het wordt tijd, dat aan het Neder landse volk duidelijk wordt gezegd, wat er met de wet op de werkloosheidsver zekering aan de hand is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1