8.25 8.90 Wat er op Koninginnedag in stad en omtrek te doen is J. TH. KORT Koninginnedag Dansen HOTEL ROYAL „Grena" wordt overgedragen ECHT VLOERZEIL ECHT LINOLEUM ostwald Van reveille tot taptoe SCHORTEN KORT 13.95 15.45 3.70 13.« 6J5 Boter aan de galg 1 JUBILEUM-VERKOOP AGENDA I Bar-Restauran t „Cliez Madame Benelux VAN HET WITTE DOEK Grootste tankboot, ooit in Amsterdam gebouwd 50 58 ZATERDAG 29 APRIL 1950 PAGINA ,2 VAN EEN DIRECTEUR, DIE NAAR EEN HONDJE SCHOPTE IN VLOTTE MODELLEN BIJ R.K. Reclasseringsvereniging Haarlem vraagt om uw steun Gr. Houtstraat 81 Bedrag van f 5.225 beschik baar gesteld voor betegeling speelplaats Geopend tot 1 uur 's nachts STATIONSPLEIN 2-4 „EEN MENS IS MEER WAARD" Uitstekende vertolking van ,Alkerdingk Thijm" ONTHEFFING WINKEL SLUITING Toneelspel op de Jaarmarkt Ere-saluut aan onze rederijkers In het kort Brand in smidse Maandagmarkt 4 Mei-herdenking Spaarndam Financiële steun voor op richting monument gefusiilleerden HEEMSTEDE LEDENVERGADERING SPAARKAS „ST. ANTONIUS" R.K. Verenigingsgebouw Koninginnefeest SANTPOORT Kerklijst Zondagsdienst SPAARNDAM Viering Koninginnedag De stadsdienst op Koninginnedag Herdenkingsavond Nazorg Zuid-Oost Douchecellen-woningen JEILS yOudt Haerlem" kocht bij de marskramer. ZANDVOORT Luchtvaartclub Brandweerexamen In het kort „Verenigde Kath. Dammers" Nationale zwemvierkamp Herdenking gevallenen met jute rug 183 breed op kurk - jute rug 183 breed idem 200 breed Beurs van New York Maandag 1 Mei 7.308.30 uur Muzikale Reveilles in verschillende stadsdelen. Vlaghijsing. 8.309 uur Optrekken der schoolkin deren naar de Grote Markt. 9a.30 uur Aubade op de Gr. Markt door 4000 schoolkinderen. 9.309.50 uur Afmars der kinderen naar de onderscheidene bioscooptheaters en zalen ter ontspanning tot 11.30 uur. 9.3011.30 uur Kinderfeest op het Santpoorterplein. 10—12 uur Muzikale ommegangen in verschillende stadswijken, wandelen en rijden op platte wagens. 11.3012,30 uur Concert op de Grote Markt. 12.3013.30 uur Carillonbespeling van de Grofe Kerk. 1417.30 uur Motorbehendigheidswed- s* den aan de Dreef. 14.3016 uur Kanowedstrijden in de Herensingel. Voetbalwedstrijd op het s; irtterrein a.d. Kleverlaan Windhon- denrennen en demonstratie met politie honden op het EDO terrein. Rijdend cabaret op pleinen in Haarlem-Noord. 16—17.30 uur Concert op de Gr. Markt. 2023 uur Populair concert °P vlot in de verlichte Nieuwe Gracht. 21 uur Gondelvaart in de Nieuwe Gr. en Schotersingel Bal-Champêtre op de Grote Markt. Openluchtfilmvoorstelling op het Santpoorterplem. Optreden van een hoogdraadkunstenaar aan de Zanen- laan. Van Meur's rijdend cabaret op pleinen in Haarlem-O. Muzikale wande lingen in verschillende stadsdelen OVERVEEN Optocht naar het Raadhuis vanaf de verschillende scholen, vertrek pl.m. 8.30 uur. Aubade van Vaderlandse liederen, door de kinderen, aan de Burgemeester, om 9.00 uur Optocht naar het sport terrein aan de Zeeweg, waarna sport wedstrijden en kinderspelen. Tractatie en prijsuitreiking. Einde van het feest Op de rol van de Haarlemse Recht bank stond voor tien uur 's morgens op getekend „mishandeling". De zaak kon echter niet behandeld worden, want de mishandelaar was zelf niet versche nen. „Dan geef ik de parketwacht monde ling bevel, om de verdachte op te ha len," zei de president resoluut. „U moet hem niet van te voren opbellen, want dan is de vogel verdwenen. Hij is direc teur, dus haal hem maar direct van de fabriek." De zitting werd verdaagd tot vier uur 's middags en dank zij het optreden van de parketwacht was hij toen aanwezig. Deze directeur van een middelgroot bedrijf was het prototype van „de man achter de directietafel". Zijn zwart snor retje was zonder meer imponerend. Ook in het beklaagdenbankje voelde hij zich nog de leider van een groot concern. Met zijn doordringende blik zou hij de recht bank wel klein krijgen, maar de edel achtbare heren dachten er anders over Tijdens een voorjaarswandeling' met zijn kleine hor.dje ontmoette hij een aannemer, die vergezeld was van zijn vrouw en een loslopende poedel. Dit machtsvertoon stond hem niet aan en aan dit gevoel gat hij uiting door een ferme trap in de richting van de poedel maag. Zijn wreef schop miste doel en de poedel blafte victorie. De aannemer maakte een schampere opmerking en bleef verder onbewogen naar een bouw werk kijken. Toen kwam de directeur van het middelgroot bedrijf eerst goed in zijn element. Hij koelde zijn woede in eer. fikse „linkse", die op het gezicht van de aannemer een bloedige ravage teweegbracht. Voor de rechtbank hield hij echter vol, dat hij het niet gedaan had. „Daar voor moet u zijn bij de heer Jules var. Maasbrugge, een zakenvriend van mij, want die heeft op die avond mijn poedel uitgelaten", zo zei hij tegen de brigadier, die naar de ruzie kwam informeren. De zakenvriend zou na drie weken terug keren. Zo geschiedde evenwel niet en daarom vroeg de president: Waarom hebt u die vriend niet naar de politie verwezen? Och, dat is me door mijn hoofd ge schoten. Waar is die zakenvriend momenteel? In de Congo! Hoe weet u dat? Dat vertelde een collega op de beurs. Staat u toch niet zo te fantaseren. Ik weet het edelachtbare, alle schijn is tegen mij. Dit „kat en muis"-verhoor verwekte Retuurlijk grote hilariteit. De verdachte voerde tot zijn verdediging nog aan, dat hij toch geen directeur zou zijn, als hij zc'n bruut was. „Ja zei de president „misschien zou eer, psychiatrisch rapport uw commis sarissen wel beter kunnen inlichten." De Officier vond, dat deze directeur zijn stand nu niet bepaald geëerd had. Overwegende, dat hij zich op de fabriek ook al eens aan mishandeling schuldig had gemaakt, eiste hij geen geldboete, maar een gevangenisstraf van twee weken. Advertentie Japonschorten, met korte mouwen en ritssluiting Japonschortcn, met overslag in maat 42 tot 52 Fantasieschortjes, aparte dessins, vanaf Khaki Damesjassen, zware kwaliteit, in de maten 42 tot 48 Witte Verpleegstersschorten, zware kwaliteit graslinnen Witte Damesjassen in alle maten HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT pl.m. 12 uur. Kleuteroptocht met ver sierde autopeds, vliegende hollanders, fietsjes, trekwagentjes enz. enz., om prijzen. Bal-Champêtre op het Dorps plein te Overveen bij feestverlichting. Aanvang pl.m. 20 uur. BLOEMENDAAL 9.30 Défilé van de schoolkinderen langs woonhuis Burgemeester naar sportter rein Zomerzorgerlaan. 10 uur Toespraak Burgemeester tot' kinderen. Kinderspelen. 14 uur Volksspelen, o.a. ringsteken en vogelschieten. 20 uur Feestelijke bijeenkomst in hotel Zomerzorg. Medewerking verleent het' muziekcorps „Sursum". De gehele dag door Lunapark aan de Zomerzorgerlaan. HEEMSTEDE Vanmiddag: 14.30 uur Volksspelen. 20 uur Esmoreit, opgevoerd door Ned. Volkstoneel in Sportpark. 21.30 Oranje-manifestatie door kath. Kinderkoor. Ned. Volkstoneel met „De Klucht van de Koe". Tot slot Oranjebal op Raadhuisplein De gehele dag door Lunapark aan de Sportparklaan De Reclassering schijnt het stiefkind van de weldoeners te zijn. Men voelt voor armenzorg, T.B.C.bestrijding, kin derverzorging etc., maar reclasserings- werk is „boter aan de gaig gesmeerd". Zij, die dit werk verrichten, weten echter, dat dit niet waar is, ook al zijn er wel wat teleurstellingen. De Reclasseringsvereniging heeft een afdeling in Haarlem en deze bezoekt de gevangenen in hun cel, stelt zich in ver binding met hun gezinnen, maakt voor lichtingsrapporten, heeft voorwaardelijk- veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden onder toezicht enz. Als dat werk nutteloos was, dan zou den niet zoveel reclasseerders, voortko mende uit alle rangen en standen, zich daarvoor zoveel offers aan tijd en moeite getroosten; zij toch kunnen beter dan buitenstaanders beoordelen of hun of fers „boter aan de galg gesmeerd" zijn. Lang niet alle ingeslotenen zijn schur ken; er zijn ook zwakken, ongelukkigen zonder leiding, die hoewel goed van in borst niet tegen verleiding kunnen. En tenslotte is dit werk toch altijd nog een der zeven werken van barm hartigheid. De Reclasseringsvereniging te Haar lem heeft een bescheiden administratief apparaat, dat zij slecht met moeite in stand kan houden. Doch daarnaast moet zij ook vaak materiële hulp verlenen aan reclassenten. die in vrijheid worden gesteld. Sommigen hebben dringend eni ge kleding nodig of enig gereedschap om weer aan het werk te kunnen gaan. Al deze gevallen worden nauwkeurig bekeken. Nu heeft de Katholieke Re classering daarvoor geen geld. Zuster verenigingen hebben dat wel, de katho lieken niet,, tenminste lang niet vol doende. Het gironummer van de R.K. Reclas seringsvereniging, afd. Haarlem, is 331613. Ook heeft zij een bankrekening bij de Nederlandse Credietbank te Haar lem. Advertentie >P 1 MEI ANNO 1800 VESTIGDE JOANNES VAN DER PIGGE ZIJN TABAK- EN SIGARENHANDEL „De Gekroonde Moor" in de Grote Houtstraat. Ter gelegenheid van het 150 larl9 bestaan houden wij een van nieuwe merken sigaren van bijzondere samenstelling. Wij verkopen thans weer EIGEN merken van SUPERIEURE kwaliteit. Op 1 Mei, de dag van het Jubileumis de zaak de gehele dag gesloten. De verkoop begint 2 Mei om 14 uur. Een bedrag van f 5.225 zal beschik baar worden gesteld voor de betegeling van de speelplaats bij het gebouw voor de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen aan de TT' ofmanstraat 17. Het resultaat is, dat hef beschikbaar gestelde crediet nü f 75.225 bedraagt. BIOSCOPEN: Rembrandt: Verborgen stroming (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo. Matthaus Passion (a. 1.), 11 u.; Palace: Machtige Joe Young (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zo. Pastor An- gelicus (a. 1.), 11.30 u.; Luxor: Ik ben een kleurling (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Zij die te veel zijn (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Greep des doods (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Zo. en Ma. La Traviata (a. 1.), 11 u.; Spaarne: De zeven zondaars (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 29 April Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Drie jongenséén meisje", 8 uur. Concertgebouw: Sint Vincentius: „Oudt Haerlem", 2—5 en half 8—11 u. Kennemer Lyceum: Causerie door S. Car- migfelt. Zondag 30 April Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Drie jongens.... één meisje", 8 uur. Concertgebouw: Sint Vincentius: „Oudt Haerlem" 25 en half 811 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Schil derijen, pastels en tekeningen van Jacob Dooyewaard. Geopend in de week van 10—17 u. Zo. 1317 u. (t.m.,20 Mei). Het Luifeitje (Gr. Heiligland 15): Schil derijen en tekeningen door Jacq. A. Jans sen. Geopend in de week van 1017 u. Zo. 1316 u. (t.m. 30 April). APOTHEKEN Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39 telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; fe Heemstede Fa. Buiteman en Go., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Advertentie 99 Wanneer mannen meer gesteld zijn op herten en varkens dan op vrouwelijk schoon, dan zal men in deze dwaze voor liefde allereerst een gegeven kunnen ontdekken voor een blijspel. Voor een serieus toneelwerk bezit dit probleem stellig te weinig diepte. Een romantisch glazuurlaagje doet in zulke gevallen dikwijls wonderen en de sfeer van de bossen, een houten herberg en ruige stropers bieden hier in dit opzicht ruime mogelijkheden. René Bosch, die de ro man van M. van Dessel-Poot bewerkt heeft tot het toneelstuk „Een mens is meer waard", heeft dit middel dan ook te baat genomen. Vooral bij een pre mière voor Nederland leest men heel nauwkeurig de inleiding tot het toneel spel en vol verwachting vergelijkt men de opinie van de inleider met zijn eigen ervaringen. Dit toneelstuk wordt in dit voorwoord gekwalificeerd als een na bloeier van het romantische genre. Naar onze mening is het dan toch wel een niet volgroeid nakomertje. Het is zeker geen slechte gedachte, om het rondborstige karakter van een natuur volk uit te beelden, maar men moet de ze primitieve strekking dan ook aan passen aan de mogelijkheden van de toneelexpressie. De verdiensten van de schrijver liggen ongetwijfeld in dit sterk natuurlijk element. De R.K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" gaf dezer dagen in de Stadsschouwburg een uitstekende vertol king, die geregisseerd werd door Guus Boersma. Dick van Vreeswijk was als herbergier de primus inter pares. Deze man zou kunnen spelen zonder te spre ken, want zijn mimiek en manier van optreden brengen reeds tot uiting wat zijn woorden zullen bevestigen. Geen beroepsstroper zou beter kunnen drin ken en praten dan Jan Icas van Dijk, die op voortreffelijke wijze de rol van Fleury vertolkte. Mevrouw Kruijver Rubeling sprak soms onduidelijk in haar bedeesdheid, maar gaf evenwel een goede typering van de vrouw, die onafhankelijk wil zijn, maar daartoe niet in staat is. Joop Kruijver en Gudi Nielen hadden meer succes op de plan ken dan in de liefde en ook de overige medewerkenden vielen niet uit deze zo zuiver gestemde toon. Een prima vertolking van een middel matig toneelstuk. v. B. B. en W. hebben besloten in verband met de in deze gemeente opgestelde kermisvermakelijkheden, welke op 29 April en 1. 2, 3 en 5 Mei 1950 voor het publiek zijn opengesteld, op genoemde dagen algemene ontheffing te verlenen van alle verbodsbepalingen van de win kelsluitingswet; Met het oog op de stand van de bloembollenvelden op Zondag 30 April 1950, op welke dag alhier een talrijk bezoek van elders te verwachten is, al gemene ontheffing te verlenen van alle verbodsbepalingen van deze wet tot des namiddags 8 uur. Toen de oud-hollandse huisjes op de Jaarmarkt van „Oudt-Haerlem" in het Concertgebouw waren opgetrok ken, verscheen de levende have. Een paar honderd medewerkers en vooral medewerksters hadden zich opgegeven om het goede doel te dienen en ieder koos of een japon in de stijl der ze ventiende eeeuw. Zonder te kort te willen doen aan al degenen, die de at tracties tot een succes helpen maken waarbij wij niet het minst denken aan de dienstertjes en de meisjes van de zo noodzakelijke, maar minder aantrekkelijke omwas mogen we toch, wel bij het scheiden van de markt een ere-saluut brengen.aan de katholieke rederijkersverenigingen, die lieten zien, dat zij om de liefde voor het toneelspelen hun vereniging heb ben gekozen. De artistieke ontwerper van de jaar markt, Levinus Tollenaar, had zich voor gesteld dat er tussen de bezoekers van 1950 zo maar kolder verkocht zou wor den in de trant van drie eeuwen gele den. Dat de praktijk zijn voorstelling zou overtreffen, zal hij wel niet hebben durven vermoeden. Jan Kraakman, de regisseur van „Ludamus" organiseerde ijlings wat „opstootjes" en het resultaat was verrassend. De aanwezigheid van de burgemeester en zijn edele vrouwe, de schout en zijn rakkers, de omroeper en andere figuren, die we uit de boeken kennen, gaf het publiek het gevoel uit de hedendaagse wereld te zijn gestapt. Hoe kostelijk is iedere avond de slui ting, als de omroeper op zijn gong slaat en mededeelt, dat de klok elf heit. Het hele gezelschap maakt dan in vol ornaat nog een inspectie-tocht, terwijl van het balcon de taptoe-fanfares van de ver kenners klinken. Met intens plezier hebben we gekeken naar de kwakzalver tandentrekker, die na veel kabaal en reclame een reus van een kies uit de mond van een der burgers tovert, om daarna wegens bedrog, onder gejoel en gejuich te worden opgebracht. En hoe sensationeel is telkens weer de belevenis van de nougat-dief, die onder hilariteit van het publiek aan de schandpaal gezet wordt en zijn lange Goudse pijp moet ro ken. De rederijkers hebben er zelf een intens genoegen in om temidden der menigte toneel te kunnen spelen en te fantaseren. Zo'n kans krijgen die stand werkers niet spoedig weer, al zullen ze na een optreden van tien dagen de be nen wel eens een tijdje willen strekken. Alberdingk Thym geeft dit weekend een serie opvoeringen van de klucht „Hoe Peerke Kustermans in de hemel kwam", ter afwisseling van het Poesje nellen-theater, dat in Haarlem een grote populariteit heeft verworven en ook nog te zien zal blijven. De wedstrijd HaarlemQSV, welke Zondag 7 Mei zou gespeeld worden, is verplaatst naar Woensdag 3 Mei, des avonds op het Haarlem-terrein. Om ongeveer kwart vóór vijf gister middag brak in een smederij op de hoek van het SchapenpleintjeLange Wijn gaardstraat brand uit, doordat er te dicht in de nabijheid van een vat met paraffine en benzol gelast werd. De uit dit vat komende gassen vlogen daardoor in brand Twee politieagenten, die van uit de tegenover de smidse liggende ga rage kwamen aangesneld, bestreden de snel opschietende vlammen met een snel- brandblusapparaat. De ijlings ontboden brandweer richtte één waterstraal op het vuur en had na een goed kwar tier de rode haan bedwongen. „After all was het meer rook dan vuur", vertelden de zwartberookte brandweerlieden ons na afloop, Naar ons wordt medegedeeld, gaat de Maandagmarkt op Koninginnedag ge woon door. „Verborgen stroming", de Ameri kaanse film, die deze week in Kern- brandt te zien is, behandelt een verre van opwekkende geschiedenis. Een stu dente in de chemie maakt kennis met een uitvinder, die schatrijk is, trouwt en ontdekt al spoedig, dat haar man een broer heeft, waaromheen mysteries ge vlochten zijn. De echtgenoot (Robert Taylor) meent bij zijn vrouw (Kathe- rine Hepburn) genegenheid te ontdek ken voor de broer, die ze nog nooit ge zien heeft en zij komt hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat haar man zijn broer vermoord heeft. De zaken worden hoe langer hoe griezeliger en wanneer het jonge stel te paard langs een vallei rijdt, ontstaat een gevecht, waarbij de man het onderspit delft en de vrouw met de broer kan huwen. Er zijn goede opnamen in dit filmwerk, dat nu en dan een flinke spanning niet ontzegd kan worden. (18 jaar volgens de keuring). In City kunnen we Errol Flynn nu eens in een heel ander genre film be wonderen, dan we van hem gewoon zijn. Hij is hier de leider van een onder grondse verzetsgroep in Noorwegen. Veel momenten van bitter en verbeten stilzwijgen geven de film zo nu en dan nog een schijntje van realiteit. Het eind, waarop de Duitsers en Noren elkaar vol komen uitgemoord hebben, is onbevre digend en onwaarschijnlijk. Maar be wonderaarsters van Errol, wees gerust, de held en zijn meisje zijn de twee enigst overlevenden (18 j.). Een meisje, dat slechts een onvervalste gorilla tot vriend heeft, is geen alle daagse verschijning, maar in Cinema Palace krijgt u een dergelijke vriend schap toch voorgezet in de film van de machtige Joe Young. Een klein meisje koopt in Afrika een baby-gorilla en trekt daar jaren lang mee op. Zij komt in aanraking met enkele Amerikaanse zakenlui, die in het land der onmoge lijkheid een flink financieel saldo weten te slaan uit die wonderlijke vriendschap. Daar gebeuren natuurlijk vervelende dingen, maar alles komt tenslotte toch op z'n pootjes terecht. In het kort: een fantasie-film, die niet fantastisch is, maar waarbij de liefhebbers wellicht hun hart kunnen ophalen. Achttien jaar, zegt de K.F.C. In het voorprogramma laat het Spaarne-theater ons weer genieten van de malle fratsen Van Abbott en Costello. In een spannende film, waarin zij pro beren te ontsnappen uit de valstrikken van een gangster, kunnen we ons oog en oor verlustigen aan de charme en zang van de Andrew-sisters. De hoofdfilm „De zeven zondaars toont ons Marleentje. Dramatisch en fascinerend als altijd. Geen andere woor den voor dit product dan: echt een film van Mariene Dietrich! (18 j.). „Ik ben een kleurling", de film, die in Luxor draait, hebben wij reeds uit voerig besproken. (Achttien jaar). De film „Zij die teveel zijn" in „Frans Hals" heeft tot strekking een ernstige aanklacht te zijn tegen sommige parti culiere kindertehuizen. Joan Dowling treedt hier op als be heerster vap een dergelijk tehuis en door haar ergerlijke levenswijze wor den de kinderen onder haar leiding schromelijk verwaarloosd en voor galg en rad opgevoed. Ieder die belangstelling heeft voor de jeugd raden wij aan deze boeiende film te gaan zien. (Achttien jaar). 7 uur n.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk door ds. J Kroon Op diezelfde tijd een he.rdenkingslof in de R.K. bijkerk ,,St. Adalbertus" door kapelaan G. P. Keukens. Het Conine Monument vv estergracht en het Comité Monument Rijksstraat weg hebben met betrekking toj de voor genomen oprichting van een monument voor gefusilleerden met dusdanige fi nanciële moeilijkheden te kampen, dat de gemeente besloten heeft de kosten, verbonden aan het maken van een fun dering, beplantingen enz., op zich te nemen. Daarom luidt het voorstel om een bedrag van f 4.458 beschikbaar te stellen voor dit doel. Onder voorlopige leiding van de heer L. Roest kwamen Vrijdagavond voor het eerst sinds jaren de leden van de Spaar kas „St. Antonius", onderafdeling van de Kath. Arbeidersbeweging, te Heemstede bijeen. De heer Roest gaf een bondig overzicht van de gebeurtenissen welke sinds 1943 de vereniging ten deel zijn gevallen, doch die haar niet konden doen verdwijnen. De toestanden na de oorlog gaven ook geen directe aanleiding om de leden met een vergadering lastig te vallen, doch nu het er op gaat lijken, dat de vooroorlogse toestanden weer gaan terugkeren, werd het door de rest van het bestuur wenselijk geacht, de leden tijdig op de hoogte te stellen. Voor al vestigde hij er de aandacht op, dat men niet meer tevreden is met de werk wijze van de coöperatieve inkoopvereni ging „Huis en Haard" en dat met kracht gestreefd wordt naar de werkwijze van voor de oorlog. Spreker besloot zijn inleiding met een beroep te doen op allen, die destijds de spaarkas groot en sterk hebben gemaakt, om zich weder aan te sluiten, ten einde de grootst mogelijke resultaten te be reiken. Als voorzitter werd bij acclamatie ge kozen de heer N. J. v. d. Linden, terwijl het bestuur werd uitgebreid met twee jonge krachten, n.l. de heren G. J. Wil- lemse en F. Lammerse. De heer Roest gaf vervolgens een overzicht van de resultaten over de boekjaren 1948-1949 en 1949-1950. Daar uit bleek, dat er weer met grote ijver werd gespaard. De aandacht werd er op gevestigd, dat de vereniging tevens ge legenheid biedt tot het sparen van gel den voor bepaalde doeleinden. De voorzitter besprak vervolgens de brandstoffenprijzen voor het komende seizoen en wees er in het bijzonder op, dat de prijzen in de komende zomer maanden waarschijnlijk iets lager zullen komen te liggen, dan in de wintermaan den. Hij drong er daarom op aan, te zor gen dat het benodigde bedrag zo spoedig mogelijk op het boekje gespaard en in geschreven is, ten einde daarvan te kun nen profiteren. Rekening dient te wor den gehouden met het feit, dat m nog niet de brandstoffen kan krijgen welke men wenst, doch dat de beschik bare soorten zo eerlijk mogelijk verdeeld zullen worden. Maandag: 8 uur Kath. Gemengd Koor; 8 uur R. K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur Laudate Dominum. Woensdag: 2.30 uur Kath. Kinderkoor: 7.30 uur Dansclub St. Bavo. Donderdag; 8 uur St. Vincentius; 8 uur Dameskoor Vive Maria. Op Maandag en Vrijdag is het gebouw gesloten. Indien dfi weersomstandigheden der mate ongunstig zijn, dat de feestelijk heden ter viering van <je verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag 29 April a.s. geen doorgang kunnen vin den, zal dij door de Commissie Konin ginnedag bekend worden gemaakt door middel van een aankondiging in ver schillende. winkels en op de aanplak borden. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Zondag: H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Iedere avond 7.30 uur Meimaandoefening. Dinsdag 8 uur Mariacongregatie dames. Woens dag 8 uur H. Familie jonge mannen. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrijdag 6.30 uur extra H. Mis. Biechten Zaterdag 59 uur. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, te lefoon 8249. De commissie tot het houden van kin derfeesten op Koninginnedag stelt zich voor het volgende programma uit te voeren en wel op 1 Mei: 9.00 uur: Verzamelen van de, kinderen op het schoolplein. 9.30 uur: Rondgang met tamboer. Een extra-prijs voor het kind met de mooiste oranjeversiering. 10.30 uur: Aubade in de muziektent o. 1. v. de heer S. F. v. Dijk, hoofd O. L. school. 11.00 uur: Kinderspelen in verschil lende groepen. Na afloop uitreiking van de prijzen en versnaperingen. 2.00 uur n.m.: Kindervoorstelling in het „Jeugdcentrum". Toegang alleen voor kinderen van de lagere en de kleuterscholen. Voorts wordt de burgerij verzocht de vlag uit te steken. In verband met de feestelijkheden op Koninginnedag zullen de bussen die vanuit Haarlem in de richting Noord- Zuid rijden een andere route volgen. Zij zullen tijdens de feestelijkheden op de Grote Markt de route Parklaan, Raaks, Wilhelminastraat, Raamsingel, Plein volgen. Dinsdagavond 2 Mei om half 9 wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Bloemendaal een herdenkingsavond ge houden. Sprekers voor deze avond zijn mevr. Ko LuyckxSleyger en de heer E. van Ruller. Verder wordt medewer king verleend door het Dubbelmannen- kwartet van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en H. W. van Kempen, fluit. In verband met de plannen tot het stichten van een centrale arbeidsinricb- ting voor de „Nazorg" is het noodzake lijk, dat een gedeelte van het uitbrei dingsplan Zuid-Oost wordt gewijzigd. Deze grond was bestemd voor volkstui nen. Indien in de toekomst een grotere terreinoppervlakte nodig blijkt, kan die in Zuidelijke richting gevonden worden. Na de aanbesteding van de bouw van 101 woningen nabij de Palamedestraat van de coöperatieve woningvereniging voor gemeentepersoneel, moest, om tof gunning te kunnen overgaan, bezuinigd worden. Daarom werden in 20 woningen de douchecellen weggelaten. Het bestuur acht het echter noodzakelijk in de overi ge woningen alsnog tot het maken van cellen, het aanleggen van warmwaterlei dingen etc. over te gaan. Daartoe moet de gemeente een bedrag van ruim 16.000 voorschieten. De huur van deze wonin gen moet door dit alles 50 cent hoge: worden. Waarschijnlijk hebt u zich al af gevraagd hoe Spaarnebabbe- laar het maakt zonder zijn stoel op het terras. Als hij in zijn winterjas gedoken achter het ijzeren tafeltje had gezeten, zou hij niet de prettige voor jaarszon maar de snerpende sneeuw op zijn gezicht gevoeld hebben. Lezer, het is hopeloos geweest met die maand April en daarom heb ik een ander ter ras opgezocht in een warme, oude stad. Ik ben in een rieten stoel op het po dium van het Concertgebouw neerge ploft, moe van het slenteren, maar met een uitzicht, dat onvergetelijk zal blij ven. Achter me was de Grote Kerk ge schilderd, links draaide het rad van avontuur om nylonkousen, rechts zag ik beeldschone joffers en aan mijn voeten schoven Frans Hals-figuren voorbij langs betoverende geveltjes uit die gouden dagen. „Wat 'n terras" zei ik tegen een buurman in Coca-Cola. „Die blaaspoepen weten er raad mee" antwoordde de man, die op zijn tafeltje een klein warenhuisje aan gewonnen prijzen had uitgestald. De heer burgemeester van 1650 zette zich aan ons tafeltje. „En, mijne heren" zo sprak hij plech tig, „was het vroeger niet beter dan nu?" „Het is nu beter dan vroeger", ant woordde de Cola, „want nu hebben we dit olijck ende vrolijk festijn. De toe komst ziet er somber uit „Maar niet voor de minder bedeel den" voegde ik er aan toe, „die krij gen het binnenkort beter dan nu...." De burgemeester van 1650 kon er niet bij en verdween in de trouwka- Advertentie Nieuw Haarlem weet het al vele jaren: Voor 'n heerlijke nachtrust één goed adres: WASSENAAR, Haarlems BED DENSPECIALIST, Jansweg 17 t/o het station. Vandaag is de 21.160 ton metende „Grena", het grootste tankschip dat ooit door de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. is gebouwd, officieel aan de Noorse op drachtgevers overgedragen. Er worden nog zes van deze schepen bij dezelfde maatschappij voor Noorse rekening ge bouwd, maar de vraag komt op, waar om Nederlandse reders geen tanksche pen laten bouwen. De Noorse vloot bestaat voor een derde uit tankschepen, terwijl slechts één Nederlandse reder er tankschepen op na houdt De Ned. scheepsbouw is volledig in staat om grote tankschepen te bouwen, hetgeen de „Grena" bewijst, een in- en uitwendig prachtig schip, van de allernieuwste snufjes voorzien. We hebben het vanmorgen van onder tot boven beklommen, toen nog de laat ste hand aan het schip werd gelegd en de vijftig man, die' het schip zullen be mannen, reeds aan boord kwamen. Men vertelde ons dat het moeilijk is óm zee lieden voor tankschepen te krijgen daar het oponthoud in de havens maar zeer kort is. De gehele lading van de „Gre na": 16.000 ton, kan met 800 ton per uur worden gelost. Alle woonruimten voor het personeel zijn voortreffelijk ingericht. Menig Amsterdams gezin zal minder ruim en smaakvol wonen, maar men moet er rekening mee houden, dat de zeelieden aan boord soms hun gezin meenemen en in ieder geval een stuk van hun leven op het schip doorbren gen Een Noorse architecte is speciaal naar Amsterdam gekomen om het inte rieur te ontwerpen. Overigens is vrijwel alles Nederlands ontwerp en uitvoering, op enkele speciale machines na, die niet in Nederland worden vervaardigd. Het schip is 150 meter lang, 20 meter breed en 11 meter diep en heeft een snelheid van 13% knoop. Na de officiële over- De jongelui van de Zandvoortse Luchtvaartclub trekken op Zondagmid dag grote publieke belangstelling met hun demonstraties met de zogenaamde „controll-liners". Dat zijn kleine vlieg tuigjes, voorzien van een miniatuur-mo tortje, door clubleden gebouwd, waar door het vliegtuigje een snelheid krijgt van 70 tot 120 km per uur. Doordat ze aan een lijn worden vastgehouden, vlie gen ze in een grote boog over het ter rein. De demonstraties worden elke Zondagmiddag gehouden op het terrein naast de kabelloods van het P.E.N. aan de van Lennepweg. Onder leiding van de heer van Noort, commandant van de Zandvoortse brand weer, en de onder-commandant de heer Buré, heeft het personeel van de Zand voortse vrijwillige brandweer een op leiding gevolgd voor de rang van brand wacht 2e klasse. Vrijdagmiddag werd in „Ons Huis" een examen afgenomen door een van rijkswege ingestelde commissie. Het examen omvatte zowel de theorie als de praktijk; de laatste werd getoetst bij een fictieve uitslaande brand op het Stationsplein. Het werd een mooi succes van de Zandvoortse brandweer; alle 12 candidaten slaagden, 5 zelfs met lof. Ter gelegenheid van Koninginnedag zal de Zandvoortse jeugd op Maandag morgen 9 uur een aubade brengen aan de burgemeester op het raadhuis. De burgemeester zal de kinderen dan toe spreken. Ter inleiding van de feestelijkheden op Koninginnedag organiseert de Veren, tot viering van nationale feestdagen heden (Zaterdag) -avond in „Monopole" te Zandvoort een feestavond, waaraan verschillende bekende artisten mede werken, gevolgd door een Oranje-bal. Aanvang 8 uur. De burgemeester van Oudt Haerlem heeft gisteravond de 10.000ste bezoeker ver welkomd. Het was de heer IJs'éèlmuiden uit Haarlem, die pas gerepatrieerd zijnde de hem aangeboden geschenken, waar o.a. een costuum bij hoorde, best kon gebruiken. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: J van BerkumR. Kok 20 P. MulTh. Bandsma 20 A. ZegwaartA. Masteling afg. V. AndringaG. Taaij 0—2 Th. van WortH. G. Rump 11 D. A. RumpA. Andringa 02 S. KuilmanJ. Heijne 02 Jos. P. Groen O.F.M.J. Opdam 11 J. van BakelG. Kraak 20 R. KokA. Andringa 02 JEUGDAFDELING H. DerogéeP. van Schie 02 B. MoorsG. Vink 20 K. Kuiken F. Koeleveldt 2—0 dracht zal het terstond koers zetten naar de Perzische Golf om zijn eerste lading in te nemen. Speciale vermelding verdienen nog de aluminium reddings boten en het feit, dat het schip geheel electrisch gelast is hetgeen een grote gewichtsbesparing geeft. Grote secties werden in loodsen vervaardigd en op de werf in elkaar gezet. Hoezeer aan alle kleinigheden ook voor de be manning is gedacht blijkt wel uit het feit, dat er in de hutten voor iedere zeeman een afzonderlijk! hor logehouders in de muur zitten en lees lampjes boven het bed Op de Nationale Zwem- en Polovier kamp welke De Watertrappers Zon dagmiddag a.s. in het Sportfondsenbad organiseren zullen voor de Rotter damse ,,R" uitkomen o.a. mej.CorKint, sinds 1939 wereldrecordhoudster op de 100 m. rugslag, de dames Chel. Schols en Kerkmeester en de heren Heijt, v. d. Ende en Schoof. Voor DKR (Utrecht) starten de dames Stiekema, v. Eyk en Verdonk en de heren Brummelkamp, Bakker en V. d- Velde. Het Zaanse Nep- tunus komt uit met de opkomende vrije slagzwemster De Boer en de heren Kliffen, Hietberg en Bos. Voor de eigen DWT-ploeg tot slot starten om de da mes Turkenburg, Nelissen en v. Brug gen en de heren Lablans, Veerman en Bleeker. De wedstrijden beginnen om half twee met enkele onderlinge num mers voor de niet aan de Vierkamp deelnemende DWT-leden. Zij, die als nabestaanden van geval lenen, zich van een gereserveerde plaats bij de Herdienkingsplechtigheden in de Grote Kerk, aan de Wester gracht of bij de Jan Gijzenbrug willen verzekeren, kunnen zich daartoe wenden tot de na volgende adressen: Voor de Grote Kerk: Mr. W. Glastra, Jansweg 52. Voor de Westergracht: N. Dirkse, Bur gemeester Sandbergstraat 15. Voor de Jan Gijzenbrug: A. J. Over toom, Marsstraat 127. Men gelieve zich uitsluitend tussen 5 en 6 uur n.m. aan deze adressen te vervoegen. Dit geldt ook voor besturen van ver enigingen, die in het kader der plech tigheden een krans of bloemstuk zouden willen leggen. Advertentie m KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 28/4 anaconda Copper 29 Bethlehem Steel 37% Chrysler Corp. 67% General tsiectrle 43% General Motors 84% Hudson Motors 16% Kennecott Copper 53% Montgomery Ward 56% North American Co. 2044 Radio Corp 21 Republic Steel 30% Shell Union Oil 39% Southern Pacific 52% Southern Railway 37% Tidewatei 25% Ü.S Steel 32% ex div. 27/4 30% 37% 66% 48 83 16% 52% 20% 30% 39 52% 37 25%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2