Beslissende decreet in België getekend Nieuwe verkiezingen voor parlement en provinciale raden NIEUWE BERICHTEN OVER ACCOORD KERK EN STAAT IN POLEN Beroering over Arabisch annexatie van Palestina URN UIT INDONESIË BIJGEZET IN HET NATIONAAL MONUMENT Groots opgezette viering van H. Jaar in de hoofdstad Minahassa los van O.-Indonesië Tot hoofd en harl v.. Grote consternatie bij de liberalen Geallieerde troepen in Berlijn geconsigneerd Foster Dulles bevreesd voor lot van Formosa „De geest overwint" Vaticaanse kringen blijven nog gereserveerd mm Felle aanval op Engeland in Egyptisch regeringsblad Al Misri" Eenvoudige doch zeer indrukwekkende plechtigheid op de Dam Uitgroei tot „beweging" naar de vredewens van Amsterdams deken Deelgebied van Djocja Begrafenis der twee Amerikanen Ook bij( de N.S. twee minuten stilte .Het weer. Reproducties voor „etsen" verkocht Dodelijke ongelukken bij motorwedstrijden MAANDAG 1 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24756 ZO JUNI NIEUW PARLEMENT BIJEEN (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Prins-regenf Karei heefi dus Zaterdagmiddag hei besluit ondertekend tot ontbinding van hei Belgische parlement en van de provinciale raden. De nieuwe verkiezingen, die door de aftredende katholiek-liberale regering-Eijskens zullen wordén voorbereid, vinden plaats op 4 Juni, doch wegens hei speciale kiesstelsel kan hêi parlement eerst op 20 Juni voor het eerst vergaderen. Vóór hei einde van die maand of begin Juli zal er dus allerwaarschijnlijkst geen nieuwe regering gevormd kunnen worden. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN PANAMA VERBODEN TWEE FRANSE COMMUNISTISCHE JOURNALISTEN ONTSLAGEN Comm. reactie op ontslag van Joliot-Curie Twee oplichters in arrest Kindje verdronken DE RUSSISCHE OLIE-PRODUCTIE Sovjetblok afhankelijk van eigen bronnen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: VI'. Severin. SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Dit is de tweede maal in een jaar tijds dat algemene verkiezingen worden gehouden en, de volksraadplegng mee gerekend, de derde maal dat het Belgi sche volk in dezelfde tijdspanne naar de stembus wordt geroepen. Dit wijst op ongelukkige machtsverhoudingen tussen de partijen en in het onderhavi ge geval meer in het bijzonder op een ontaarding van het regiem. Zoals men zich zal herinneren hebben twee par tijen het onmogelijk gemaakt, dat de meerderheid, die bij de volksraadple ging aan het licht was gekomen, in het parlement tot uitdrukking werd ge bracht. De kiezers zullen over dit ge schil, dat in feite gaat tussen het par lement en zijn kiezerscorps, uitspraak moeten doen. Tot ontbinding werd besloten nadat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de onderhandelingen tussen liberalen en katholieken waren mislukt. Enkele li beralen, en vooral Devèze, probeerden nogmaals zo veel mogelijk voordelen uit de situatie te halen, doch ditmaal gingen zij zover dat de katholieken het opgaven. Hierop hadden de liberalen echter niet gerekend. Zaterdagmorgen koesterden sommigen van hen nog de hoop, dat de katholieken ben tot nieu we onderhandelingen zouden uitnodigen. Toen in de vroege middag het ont- bindingsbesluit van de prins-regent ech ter bekend werd. brak de liberale ont steltenis voorgoed door. Hun partijvoor zitter bood zijn ontslag aan. Vooraan staande Vlaamse liberalen, onder wie de ministers Van Glabbeke en Lilar, distancicerden zich van hun collega's. Devèze, nog Vrijdagmorgen op de libe rale landraad uitbundig toegejuicht en de held van de „nationale verzoening", moest van de voorzitter van het Vlaam se Liberale Verbond het verwijt incas seren, dat hij zich een „morele op lichterij" ten opzichte van zijn Vlaamse collega's veroorloofd had. Men liep naar Van Zeeland en Eijs- kens om nog te proberen het ontbin- dingsbesluit ongedaan te maken. Maar het bleek vergeefs en men poogde toen ten einde raad, de schuld te schuiven op de katholieken, die een al te over ijld besluit zouden hebben genomen. Na In Poolse katholieke kringen te Rome bevestigt men, dat de Poolse bisschop pen een overeenkomst hebben getekend met de Poolse regering de eerste overeenkomst van deze aard tussen Ivcrk en Staat jn een communistisch land sinds de oorlóg, zo meldt Reuter. Deze bevestiging had men. aldus deze kringen, de laatste dagen langs particu liere weg uit Warschau ontvangen, minstens twee weken nadat regerings woordvoerders de ondertekening te Warschau hadden gemeld. In welingelichte kringen van het Vati- caan had men aan de berichten geen ge loof gehecht. Volgens Poolse kringen te Rome schij nen de Poolse bisschoppen de voorwaar den aanvaard te hebben, daar zij op het ogenblik geen betere kunnen verwach ten. 10 der clausules beschouwden zij als gunstig voor de Kerk en 9 als compro missen aan de regering. Volgens deze kringen was de aard van het accoord zodanig, dat het met onderworpen be hoefde te worden aan de goedkeuring van het Vaticaan. In Vaticaanse kringen blijft men in tussen een stricte reserve in acht nemen ten opzichte van deze berichten. Een Poolse zegsman te Rome verklaar de: „De toestand in Polen is niet 'gelijk aan die in Hongarije of Tsjechoslowa- kije. Anders dan in deze landen is in Polen de gehele bevolking katholiek. De Katholieke Kerk heeft in Polen tien jaar lang vervolging gekend, eerst van de Nazi's en daarna van de communisten. De bisschoppen konden niet het marte laarschap van de gehele natie dulden." Andere Poolse kringen meenden, dat de Poolse regering zo snel in een ac coord had toegestemd, omdat z'j zeker wilde zijn van het slagen van massa vergaderingen van studenten en profes soren, die in de komende zomer in War schau zouden worden gehouden in het kader van de regeringscampagne om de intellectuelen voor zich te winnen. Sommige Poolse kringen in Rome be twijfelden of het accoord duurzaam zou zijn. Na de strijd van de afgelopen jaren geeft het de Polen hoogstens een adem pauze, zo werd gezegd. Poolse kringen hielden vol, dat het be zoek van Kardinaal Sapieha, de 83-jarige Het Panamese kabinet heeft een re solutie goedgekeurd volgens welke alle communistische activiteit in de repu bliek onwettig is. Op de burgers wordt een beroep gedaan een verenigd front tegen communistische infiltratie te vormen. Aartsbisschop van Krakau, aan Romë van zuiver religieuze aard was. Men verwacht, dat de Kardinaal in het begin van de weck naar Polen zal terugkeren. De Kardinaal zou documenten voor de ccnonisatic van de Poolse koningin Heel- wig uit de 15de eeuw naar Rome hebben gebracht. (Wij verwijzen hierbij naaj het bericht van het Engelse katholieke weekblad The Tablet, waarvan wij Zaterdag j.l. melding maakte. Red.l zes weken, liberaal geaarzel en gema noeuvreer was dit nog al boud gespro ken. De liberalen hopen nu door kartel vorming met de socialisten hun situatie te redden, doch het is zeer de vraag of dit wel overal mogelijk zal zijn, daar het socialisme zich de laatste weken al te zeer met wanordelijkheden heeft in gelaten om de liberale kiezers als bond genoot geen huivering te bezorgen. Voor de katholieken is thans het gro te probleem het behouden van de eendracht. Reeds is hun bij de verkie zingen in 1949 de absolute meerderheid ontgaan door 't optreden van scheurpar- tijen. Veel zal daarom afhangen van het katholieke verkiezingsprogramma. De mocratie en naleving van de wetten, evenals de onvoorwaardelijke terugkeer van de koning, zullen daar wel deel van uitmaken. De partij heeft reeds ver klaard, dat het verdrag, dat tussen de partijen was opgesteld om de konings kwestie voorlopig op te lossen, en dat in katholieke kringen veel weerzin gewekt had, van de baan is. De Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten te Berlijn hebben gisteren gezamenlijk besloten, de geallieerde troepen Vandaag van de straten te hou den, met het oog op de 1 Mei-demo:.- straties die in Oost- en West-Berlijn, kort na elkaar en nog geen anderhalve kilo meter van elkaar verwijderd, zouden worden gehouden. De geallieerde com mandanten hebben bevel gegeven, dat alle troepen in Berlijn vandaag in de kazernes moeten blijven. Alle verloven zijn ingetrokken en de troepenonder delen moeten zich gereed houden, voor het geval zich een uitbarsting mocht voordoen, waartegen de West-Bcrlijnse politie niet opgewassen mocht blijken te zijn. Vanmorgen vroeg is de West-Ber- lijnse politie, evenals haar collega's in de Russische sector van de stad, in volle sterkte aangetreden, om de laatste orders te ontvangen, voor de zware taak, die hun vandaag te wachten staat. Men verwachtte, dat het plein bij de ruïnes van de Rijksdag met minstens 300.000 West-Berlijnse betogers zou wor den gevuld. Aan de andere kant van de „Brandenburger-Tor" de Sovjet-sector waren de communisten van plan „Un- ter den Linden" en de „Lustgarten" met 400.000 betogers te vullen. In beide sectoren waren vanmorgen de marsroutes en de punten van bijeen komst met vlaggen en grote aanplak biljetten versierd. De betogers in West- Berlijn zouden hun tocht vanmorgen om negen uur beginnen. In Oost-BerJijn zou men kort voor het middaguur vertrek ken. John Foster Dulles, de pas benoemde adviseur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Zaterdag in een radiorede ver klaard, dat de verovering van Hainan door de Chinese communisten „roept om Amerikaanse actie" om het strategische eiland Formosa uit de handen van de communisten te houden. ,,-V m Lente maakt van de Betuwe een sprookjesland. Naar „Al Misri", de spreekbuis van de Egyptische (Wafdistische) regering meldt,- heeft koning Abdoellah van Trans-Jordanië tegenover een corres pondent van dit blad verklaard, dat hij uit de Arabische Liga zal treden, onverschillig of deze wel of niet blijft bestaan. Abdoellah zou verder hebben verklaard, dat hij elke economische blokkade door de Arabische Liga van Trans-Jordanië in verband met de inlijving van Arabisch Palestina door zijn land met geweld zou breken. Hij zou met zijn nabuur onderhandelen (ver moedelijk een zinspeling op Israël). De plannen, om tot de vorming van een Groot-Syrisch rijk te komen, zou hij niet opgeven (in dit plan wordt voorzien in een vereniging van Syrië, Irak en Trans-Jordanië). Omtrent de Egyptenaren zou koning Abdoellah hebben verklaard: Zij zijn een Afrikaans volk, dat geen begrip heeft voor Arabische vraagstukken. De Egyptenaren streven er slechts naar het leiderschap van de Arabische staten in het Midden-Oosten te verwerven. fy' „Al Misri" schrijft verder, dat „het hoofddoel van de, Britse politiek in het Midden-Oosten" is „met steun van de V. S. de Arabische Liga af te breken." Het blad noemt de inlijving van Oost- Palestina door koning Abdoellah „de eerste stap in dit proces". Engeland, al dus het orgaan, heeft zijn meeste doel einden in het Midden-Oosten in de af gelopen jaren verwezenlijkt en lost thans geheime beloften aan de Zionisten in. Koning Abdoellah's annexatie van Oost-Palestina zou Woensdag door de politieke commissie van de Arabische Liga besproken worden. Irak heeft ech- ter verzocht om uitstel van de bijeen komst in verband met „internationale vraagstukken". Intussen heeft koning Abdoellah te genover Reuter categorisch ontkend, dat Trans-Jordanië van plan zou zijn uit de Arabische Liga te treden. De ko ning bevestigde het bericht dat zijn land een delegatie onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken naar de komende vergadering van de Ara bische Liga zou zenden. Amerikaanse regeringskringen heb ben verklaard dat zij verwachten, dat de V. S. de Trans-Jordaanse annexatie van dat Arabische deel van Palestina zullen goedkeuren. Zij wezen er echter op dat de houding van de regering van de Verenigde. Staten nog niet defini tief is bepaald en dat die voor een goed deel zal afhangen van komende ge beurtenissen in het Nabije Oosten en in de V. S. De urn met aarde van de ere-be- graafplaatsen in Indonesië, die als eerbiedige hulde aan de nagedach tenis van de in Indonesië gevallen militairen en burgers naar Neder land werd gebracht, is Zaterdag middag in tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H, Prins' Bernhard bijgezet in hel voorlopig Nationale Monument °P de Dam te Amsterdam. Na de bij zetting legde H. M. de Koningin een krans. De Franse radio-omroep heeft twee communistische journalisten, Lucien Barnier en Serge Nat, ontslagen. Zjj had den bij verscheidene gelegenheden eri- tiek geleverd op de radiomaatschappij op een wijze, welke door minister Picrre- Hcnri Teitgen, die met de voorlichting belast is, ontoelaatbaar werd geacht. Het Franse nationale verbond van learen, dat 180.000 van Frankrijks 200.000 leraren omvat, heeft Zaterdag geprotes teerd tegen het ontslag van prof. Joliot- Curie, de communistische hoge commis saris van de Franse commissie voor atoomenergie. Het verbond verklaarde, dat prof. Joliot niets anders had gedaan dan gebruik maken van het recht van vrije meningsuiting, dat door alle Fran sen wordt genoten. De reacties van de Franse communis ten op het ontslag van prof. Joliot-Curie wijzen er op, dat zij een nationale pro testactie zullen inzetten. De communis tische afgevaardigde Roger Garaudy heeft officieel verzocht om een debat in de Nationale Vergadering over dit ont slag. Waarschijnlijk zal dat debat de vol gende week worden gehouden. Radio Moskou zei Zaterdag, dat het secretariaat van de permanente commis sie van het „wereldvredescongres" het ontslag van prof. Joliot-Curie beschouwt als „een openlijke inbreuk op de we reldvrede". Joliot-Curie heeft Zaterdag in het of ficiële blad van de Kominform, dat te Boekarest wordt uitgegeven, verklaard, dat de Sovjet-Unie nooit het eerst de atoom- of waterstofbom zou gebruiken. „Het gebruik van zulke monsterachtige wapens zal niet de overwinning brengen aan degenen, die deze het eerst gebrui ken," aldus Joliot-Curie. „Wij eisen het onvoorwaardelijk ver bod van het atoomwapen, gevolgd door de instelling van een internationale con trole." (Van onze verslaggever) Het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam beeft Zaterdagmiddag zijn twaalfde Urn gekregen. Deze Urn is verdeeld in 22 sectoren, elk bevat tende de aarde van een der 22 erebegraafplaatsen in Indonesië. In een eenvoudige, maar zeer indrukwekkende plechtigheid is deze Urn bijgezet in tegenwoordigheid van Koningin Juliana, Prins Bernard, ambassadeurs, ge zanten, ministers en andere autoriteiten. En duizenden, ja vele duizenden op het Damplein en voor de ramen van de omliggende gebouwen zijn van deze bijzetting getuige geweest met een betoon van eerbied, welke bjj deze plechtigheid paste. Velen, die de Japanse bezetting aan den lijve hebben ondervonden en hier op de Dam aanwezig waren, is het te machtig geworden. Menige vrouw, wier man in Indonesië is begraven, wiste tranen weg bij de herinnering aan het doorgestane leed, waarvan de Urn het stoffelijke sym bool is, symbool ook van de geest, die overwint, zoals minister Götzen het in een toespraak uitdrukte. hij het verloop van de oorlog in Indo-, nesië schetste. In een gebied, dat een vijfde van de omtrek van de aarde om vat. zijn 50.000 oorlogsslachtoffers be graven, merendeels op gemeenschappe lijke kerkhoven. Die in Japan stierven, werden verast. 13.000 liggen thans op de 22 «erebegraafplaatsen, waar ook gene raal Spoor is begraven. Een plechtigheid in de Nieuwe Kerk ging aan de bijzetting vooraf. Daar was de urn opgesteld voor de preekstoel, geflankeerd door een erewacht, die degenen representeerde, die in Indonesië zijn gevallen: vier vrouwen uit de Japanse kampen en vier mannen, rid ders in de Militaire Willemsorde. Wnd. Hoofdaalmoezenier pater A. O H. Brugmans S.M. opende de plechtig heid met Schriftlezing, waarna een mi nuut stilte in acht werd genomen. Na orgelspel en koorzang hield mi nister L. Götzen een toespraak, waarin „De geest overwint," dat is het devies, gekozen voor de nagedachtenis der oorlogsslachtoffers, ook van de verzetster Oost-Azië 1942-1945. „Heeft deze geest overwonnen?" zo vroeg spr. zjch af. „Laat ons niet te snel zijn met een antwoord. Zijn we niet te klein, (Van onze verslaggever) Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Am sterdam, heeft voor zijn dekenaat na overleg met desbetreffende instanties in Rome een plan tot een groots opge zette viering van het H. Jaar ontworpen. Te beginnen met Zondag 7 Mei zullen voor de rest van dit jaar op iedere eer ste Zondag van de maand in alle hoofd stedelijke katholieke kerken des avonds oefeningen worden gehouden, die wat haar samenstelling betreft vrijwel iden tiek zijn aan die, welke geregeld door duizenden pelgrims in de Romeinse kerken worden bezocht. Dit prachtige initiatief is, zo verklaarde ons Mgr. v. d. Burg, ingegeven door de gedachte dat Z. H. de Paus de viering van dit H. Jaar op veel meer omvattende basis stelde dan ooit in de wereldgeschiedenis ge beurde, toen Hij haar in het teken plaatste van de terugkeer van de mens heid naar God en van „de grote vergif fenis". Bovendien is dit plan geheel overeenkomstig het verlangen van de H. Vader, dat heel de wereld zo intens mogelijk meeleeft met het feest, zoals dat dit jaar in Rome wordt beleefd. Dat deze dekenale viering van het H. Jaar uitgroeit tot een „beweging" naar de vrede is de vurige wens van Mgr. v. d. Burg. Een wens, die ongetwijfeld nog meer kans op vervulling zou krijgen, wanneer andere Dekenaten in Neder land zijn initiatief zouden navolgen De oefeningen zoals boven bedoeld zullen bestaan uit een preek over de intenties, die de H. Vader aan het H. Jaar heeft verbonden, een Sacraments oefening, Pauselijk gebed, oefening van lofprijzing, een smeekgebed en een ge zamenlijke geloofsbelijdenis. Bovendien is er vanzelfsprekend de mogelijkheid om de jubileum-aflaat te verdienen, wanneer in aansluiting op het Bis schoppelijk voorschrift in dezen op zeven achtereenvolgende Zondagen het Rozenhoedje of de H. Kruisweg wordt gebeden. Deze massale viering van het H. Jaar wordt in de hoofdstad voorbereid door de Verkenners, die op Zaterdag 6 Mei zulks op instigatie van rector E J. M. Hupperetz. districts-aalmoezenier van de mannelijke jeugd een massale boete- en pelgrimstocht naar diverse Amsterdamse kerken, en tenslotte naar het H. Sacrament van Mirakel op het Bagijnhof maken. De „Rome-stam", een groep jongelieden die dit jaar nog de H. Stad bezoeken, zal een „beschrij ving" van de tocht maken en haar te ge- legenertijd aan de H. Vader aanbieden. Deze „beschrijving" zal door alle aan de stoet deelnemende verkenners worden ondertekend. De Minahassa heeft besloten zich los te maken van de negara Oost-Indonesië en zich met ingang van Vrijdag j.l. ge proclameerd tot deelgebied van de Re publiek Indonesia (Djocja), aldus be richt de correspondent van Aneta te Mcnado. Het „Front Kesatuan" te Me- nado heeft een resolutie aangenomen tot liquidatie van de Staat Oost-Indo nesië. In verband met de ernstige situatie is van Vrijdag af een militair bestuur in gesteld over de daerah-Minahassa onder leiding van de majoor Sumual, basis commandant van Menado. De troepen van het K.N.I.L. zijn in hun verblijven geconsigneerd, de politic is gemilitari seerd onder leiding van de A.P.R.I.S. (het leger der R.I.S.), Zondag zijn de twee Amerikanenprofes sor Raymond Kennedy en de journalist Robert Doyle, die Donderdag nabij Sume- dang zijn vermoordop dc christelijke be graafplaats in Bandung ter aarde besteld. Verscheidene honderden Amerikanen, on der wie het personeel van de ambassade waren hierbij tegenwoordig. Uit naam van de Indonesische minister president heeft de minister van Voorlich ting der V.S.I. in een via de radio uitge zonden boodschap zijn leedwezen en sym pathie betuigd aan de familie van de Ame rikanen. ";,Hun tragische dood heeft in ge heel Indonesië diepe verslagenheid teweeg gebracht," aldus werd gezegd. De vereniging van buitenlandse corres pondenten in Indonesië heeft in een brief aan de premier het vertrouwen uitgespro ken, dat de regering de gehele politiemacht zal mobiliseren om de moordenaars te ach terhalen. In verband met de nationale herden king op Donderdag 4 Mei hebben de Nederlandsche Spoorwegen bepaald, dat deze dag, in overeenstemming met de twee minuten algehele stilte, ook alle treinen en rangeerdelen van acht uur tot twee minuten over acht op het ge hele net zullen stilstaan. stuk voor stuk, om de grote lijn te volgen van de ontwikkeling der wereldhistorie?De grote bouwmeester is God, Wiens hand het boek der ge schiedenis schrijft. Zo gezien, is er geen plaats voor aarzeling bij ons ant woord: Ja, de geest overwint." De bariton L. Bogtman heeft na de toespraak enige aria's gezongen, waarna Dr. J. C. Koningsberger de plechtigheid sloot met het „Onze Vader". Onder carillonspel van J. Vincent werd de Urn, gedrapeerd met de Nederlandse vlag, naar het Nationaal Monument ge- drggen, waar koi-poraal J. de Koster der Mariniers en de K.N.I.L.-soldaat L. M. de Goede haar in de nis tilden. Minister Götzen droeg haar over aan het gemeen tebestuur van Amsterdam, voor wie burgemeester d'Ailly haar aanvaardde. Koninging Juliana en Prins Bernard legden tenslotte kransen bij het monu ment, welks voet in korte tijd bedolven werd onder kranseix en bloemen, gelega niet alleen door talrijke autoriteiten en vertegenwoordigers van verenigingen maar ook door de honderden, die gi'ote en kleine bouquettcn hadden meege- bi'acht tijdens het défilé, dat na het ver trek van Koningin Juliana en Prins Bernhhard, nog lange tijd voortduurde Velen, die Zaterdagmiddag in Am sterdam aanwezig waren bij de plaat sing van de Indonesische urn in het voorlopig nationaal monument op de Dam. waren getuige van de hartelijke handdruk, die Koningin Juliana en de Hoge Commissaris van Indonesië in Ne derland, mr. Moh. Rum, wisselden. Met enige verwondering constateerden zij echter, dat de heer Rum zich daarna naar zijp. plaats terug begaf, zonder een krans bij de zo juist geplaatste urn te leggen. Van de zijde van het Hoge Commissa riaat vernemen wij thans, dat men ge vraagd had of er gelegenheid bestond tot het leggen van kransen. Van Neder landse zijde werd medegedeeld, dat deze gelegenheid niet bestond. Toen bleek, dat dit wel het geval was, is van Nederlandse zijde voor deze fou tieve voorlichting verontschuldiging aangeboden. Verwachting tot Dinsdagavond: Voor het Oosten van het land: droog en overdag aanvankelijk zon nig weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde of iets minder hoge tem peraturen dan vandaag. Voor het Westen van het land: morgen geleidelijk toenemende be wolking, maar nog overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind en iets koeler. Zon: 5.10—20.05. Maan: 21.11—4.53. (Van onze verslaggeefster) De Centrale Recherche van de Am sterdamse politie heeft een 47-jarige marconist uit Den Haag en een 33-ja- rige chauffeur uit Rotterdam gearres teerd, die zich twee jaar lang onledig hebben gehouden met het verkopen van „originele" etsen, die achteraf valse. *epröducties bleken te zijn. Enorme som men gelds hebben zij op deze manier goedgelovige en goedhartige Nederlan ders uit de zak geklopt. Zij gaven zich namelijk uit voor noodlijdende kunste naars, die voor hun, eveneens noodlij dende. broeders in de kunst deze etsen aanboden. Vooral bij fabrikanten, die wel geld maar geen verstand van etsen hadden, vonden zij een gewillig oor voor hun zielige vei-haal. Door een relatie met een van hen kwamen zij in contact met het Verbond van Werkgevers, waarvan vele leden, getroffen door het edele doel. gemakkelijke slachtoffers werden van deze oplichterij. Tot een van hen, die meer van etsen afwist, verdenking te gen de heren ging koestei-en. Hij meng de de politie in het geval en toen was het snel bekeken. Zij hebben, eenmaal gearresteerd, een volledige bekentenis afgelegd. De reproducties verkochten zij voor prijzen, variërend van f 15f 50. Hoogstwaarschijnlijk zijn met deze prac- tijken tienduizenden guldens gemoeid. Bij de motorwedstrijden te Veenen- daal deed zich in de 250 cc klasse een ongeluk voor, waarvan de 21-jarige rij der Van 't Zand uit Dalfsen het slacht offer werd Nabij Schaarsbergen sloeg hij met zijn motor over de kop, waar door hij zware verwondingen opliep. In de loop van de middag is hij hieraan bezweken. Ook twee Engelse deelnemers aan de internationale motorrace op de weg, welke bij Blandford in Doreset (Eng.) werd gehouden, vonden de dood en wel op dezelfde plek van het circuit. Eerst werd Sidney Ching van zijn in de bocht slippende machine tegen een boom ge slingerd en even later werd de coureur Veall gedood toen hij de bocht te groot nam en tegen de balustrade botste. Zaterdag geraakte een driejarig jongetje van de familie H. te Borne spelenderwijs in een leemkuil vol water. Hoewel het ventje spoedig opgehaald werd en langdu rige kunstmatige ademhaling werd toege past, bleken de levensgeesten reeds gewe ken. In de put is weinig ruimte om te werken. Een ijverig mens. die in de put zit, kruipt er dus zo snel moge lijk uit. Rusland en zijn Europese satellieten beschikken over minder dan een tiende van de wereldproductie van olie en hun totale olie-productie is minder dan een zesde van de productie der Verenigde Staten, blijkens een overzicht opgesteld door petroleumdeskundigen. Zy zeggen, dat de oliehandel tussen het Sovjet-blok en de rest van de we reld practisch tot stilstand is gekomen, hetgeen Rusland dus volkomen afhan kelijk maakt van eigen productie en de productie in de landen, die onder zijn controle staan. De meeste Sovjet-olie komt nog steeds uit strategisch kwetsbare gebie den, ondanks de grote inspanningen om de productie naar Centraal-Rusland te verleggen. Gezegd wordt dat de olievelden die in Roemenië, Hongarije en Oostenrijk door de Russen beheerd worden, de nadelige gevolgen ondervinden van overproduc tie en thans een kleinere opbrengst le veren. In Rusland zelf gaf de olie-pro ductie geen spectaculaire ontwikkelin gen te zien, wordt in het evenwicht ge zegd. Men schat dat de Sovjet-olieproductic thans ongeveer 33.000.000 ton per jaar is. Roemenië produceerde in 1949 4.300.000 ton, Oostenrijk 900.000 ton. Hon garije iets meer dan een half milliocn ton en Albanië 330.000 ton. Aldus beschikt het Russische blok dus over een totale jaarproductie van iets onder de 40.000.000 ton. De productie der Verenigde Staten bedraagt ruim 250.000.000 ton en die van de gehele wereld 467.000.000 ton. Het Midden Oosten produceert rond 70.000.000 ton per jaar, of ongeveer twee maal zoveel als de Sovjet-Unie De deskundigen wezen op de nabijheid van de rijke olievelden in Perzië en Saoe- di-Arabië, welke elk tussen de 23 en 27 millioen ton produceren en waar de kansen op grote uitbreiding van de productie goed staan. Het overzicht vestigde ook de aandacht op het grote olieverbruik voor oorlogs operaties. op basis van de ondervindingen in de laatste wereldoorlog. 40 ton waren in 1943 voor iedere 100 mijl nodig voor een gemotoriseerde divisie. Een pantserdivisie verslond 333 ton olie per dag. Toen de R.A.F. eind 1943 bombardemen ten op Wilhelmshaven en Düsseldorf uit voerde werd in minder dan 24 uur bijna 17.000 ton benzine verbruikt. Het verbruik van petroleum producten door de Amerikaanse marine bereikte een maximum van 90.000 ton per dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1