Te kort Wit de spel van Ajax brengt Blauw (0-1) Sportieve strijd met incidenten overwinning veel m w Defensie van kaartenhuis Amsterdamse Leidersochtend weer bijzonder geslaagd Zaandijk stort als in elkaar: 04 Blauw Wit heeft de leiding Ned. hockeyploeg in topvorm verslaat Engeland: 3-0 het veld ARSENAL WINT DE CUP DOOR 2-0 ZEGE OP LIVERPOOL Rend ez-vous in Gent DWV kampioen na slappe wedstrijd Esser de ster van Reds speelden beter dan ooit Coupe de la Montagne ■g£ira§S ROOD-WITTEN MET VUURWERK TEN ONDER Boeiende voordracht van J. C. Polling Coppi ongenaakbaar in 14e Waalse Pijl De Ruyter en Van Hassel eindigen, gelijk te Wenen Estafettewedstrijden te Rotterdam MAANDAG 1 MEI 1950 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 30 April Wai men ook wil doen geloven, wal al pessimisiische geluiden men over dii gebeuren ook mag horen, één ding siaai als een paal boven wa- ier: de derby AjaxBlauw Wii heefi alle spanningen op- geyzeki, die men van éen dergelijke „klassieker" verwach- ien kan. Voetbaliechnisch is er maar weinig genietbaars vertoond, doch angst, vreugde en verrassende incidenten hebben elkaar zo dikwijls afgewisseld, dat hij een nurks is, die van een verloren middag zou spreken. Er is eenmaal gescoord en wel door de Blauw-Witier Tjepkema. De pun ten en de eer dus voor de zebra's. Aan Ajax echter mede de eer van een ontmoeting, die, gezien de moeilijke omstan digheden, uitblonk door sportiviteit en hoffelijkheid. Er is letterlijk geen woord gevallen. ftlr* A Incidenten 5 Baronie staat er goed op Korfbal: twee favorieten 500 caramboles in één beurt HANDBAL N.K.S. 99 Ook Frankrijk en Portugal naar Rio de Janeiro WIELERRONDEN Korfbalteam samengesteld Bloemen en sport journalisten De league Razend snel glipte Tjepkema van Blauw Wit tussen Van de Hart. (Ajax) en Van de Pol (Ajax) om het enige doelpunt in de Amsterdamse derby te scoren. ^Utt* Wat Ajax in de allereerste minuten bezield moet hebben is uiteraard nau- wglijks vast te stellen. Feit is echter, dat de roodwitten van start gingen alsof ze een vriendschappelijk partijtje moes ten spelen. Het minst verbeten toonde zich al dadelijk hun verdediging, waar in het bijzonder Beumer zo nonchalant stond te schutteren, dat men moeilijk meer van ijskoude zenuwen kon spreken. De rechtsbuiten der zebra's, Tolmeijer, overheerste de Ajax-linksachter reeds spoedig en omdat ook Van der Hart de zaken aanvankelijk nog al rustig aan pakte. zat er dadelijk na de aftrap mu ziek in voor de gasten. Fraai in de lengte spelend, drijvend op hun be weeglijke vleugels, kwamen zij telkens gevaarlijk dicht in de buurt van het Ajax-hart, dat Van de Pol echter enthou siast voor doorboring bewaarde. De he ren van de Middenweg reageerden op het openingsoffensief niet op de juiste wijze, naar echter pas veel later dui delijk werd. Zij bouwden hun tegen aanvallen doorlopend in de breedte op: van Stoffelen ging het leer veelal naar de andere kanthalf Van der Hoeven of naar een teruggetrokken binnenspeler, deze trachtte dan langs een dozijn zebra-benen te glippen, doch struikelde allicht over een daarvan. Kortom: Ajax trok het spel te veel in de breedte en nam daardoor te veel risico's. Toen er 17 minuten verstreken waren, kwam de straf. Tjepkema, verschrikke lijk beweeglijk, kreeg plotseling de kans om een door Beumer via Van der Hart op de doelverdediger teruggespeelde bal te bemachtigen, hjj reageerde razend veel sneller dan de doelman der rood witten en plantte met een forse stoet de dolk recht in het Ajax-hart (01). De thuisclub reageerde prima. Eerst een kogel van Van Dijk: over. Een ju weel van een boogbal van de snelle Los: even kostbaar gestopt, liever geplukt, door Van Raalte. Toen nog een kei van een schot van Van der Hart: tegen de paal. De blauwwitte defensie kwam ech. ter met glans door deze vuurproef. Geen steekje liet zij vallen en aanvoerder Van Raalte heerste als een ridder op zijn burcht. Het is bar wat al schoten hij keerde. Intussen had de zebra-aanval er ook wat zin in gekregen. Vooral Tjep kema blies hoog van de toren. Toen de strenge vrederechter Schipper op zijn horloge keek, mocht Ajax heel stil een klein beetje blij zijn. De cornerstand was ten 7 voor Blauw-Wit en geen enkele voor de Ajacieden. Van de tweede helft is helaas weinig goeds te vertellen. Ajax speelde op zijn zenuwen en bombardeerde Van Raalte tot en met. Hét schot viel echter niet. Wel vielen er spelers bij bosjes. Acht minuten oponthoud moesten er aan het einde van de speeltijd bijgeteld worden, 't Meest geruchtmakende incident deed zich voor met Ajax' doelverdediger Van de Pol. Op een zeer ongelegen moment, greep hij plotseling naar zijn zij en kon hij pijnlijk geblesseerd niet verder 'spe len. Hij verliet het terrein, doch aan voerder Stoffelen wenste geen in valler. Hij ging zelf onder de lat staan en weerde zich dapper. Een ogenblik later verscheen Van de Pol weer en nam z'n plaats in. De eerste bal echter die hij trachtte te stoppen werd hem vol komen uit de hand gelopen en min of meer groggy wendde hij zich af. Wij selijk ging hij toen voorgoed langs de lijn en de doelman uit Ajax' derde ejf- tal nam zijn taak over. Paniekvoetbal besloot deze serie incidenten. Van der Hart ging midvoor spelen, Los stopper- spil. Telkenmale ontstond voor de Ajacieden de kans. maar even zovele malen was er een beheerste Wilders of een fantastisch werkende Van Raalte, die de heren letterlijk de voeten dwars zetten. Ajax ging met vuurwerk ten on der. Plet was een breed opgezette uit vaart, té breed! In een weinig aantrekkelijke wedstrijd is het DWV gelukt door een 4O-zege op Zaandijk het kampioenschap te be halen. Voor de talrijke Nieuwendamsc aanhang, welke in het vrijwel uitver kochte Zaandjjk-huis aanwezig was, van zelfsprekend een feit, dat met gulden letters in de roemruchte geschiedenis van DWV zal worden opgetekend en na verteld, maar overigens was het een kleurloze strijd, waarbij ook het element spanning maar weinig te» tonele kwam. Tot tien minuten voor het einde was de 1O-voorsprong, welke DWV in de zestiende minuut van de eerste helft had verworven, toch niet voldoende voor dé Nieuwendammers om zich veilig te wanen, maar vrij onverwachts stortte de Zaandijk-verdediging als een kaarten huis ineen en werd zelfs eén eindstand van 40 genoteerd. Dit verdiende de thuisclub niet en de DWV-overwinning, hoewel volkomen verdiend, was dan ook sterk geflatteerd. Beide teams verschenen met één in valler. Bij de gasten ontbrak Homan, waarvoor Donkersloot inviel, en bij de thuisclub werd de open plaats van Snel- ders door De Vries ingenomen. Ofschoon het eerste gevaar voor het Nieuwendamse doel ontstond, moest bij de gastheren al spoedig de paal redding brengen. Geleidelijk namen de bezoe kers een overwicht en dit werd er voor Zaandijk niet beter op, toen na dertien minuten Bunschoten geblesseerd raakte en het veld moest verlaten. Juist in deze periode, dat de thuisclub met tien man speelde, raakte de crack Siem Engel de bal maar half en Verhoeve stond klaar om een fel schot op het Zaanse heilig dom af te vuren, dat via de onderkant van de deklat in het doel caramboleerde (01). Pas na zeven minuten was Zaan dijk door de komst van Snelders wee1' voltallig en vanaf dat moment, ging het aanmerkelijk beter. De voorhoede van de blauw-hemden was echter te zwak om de goed verdedigende DWV-achterhoede, welke bovendien vrijwel geen dekkings- fout maakte, het enigszins lastig te maken. In de tweede helft werd de strijd voor namelijk op de DWV-helft gespeeld (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 30 April. Welk een grote betekenis de befaamd geworden I.cidersochtend van de NKS Amsterdam, afd. Voetbal, eigenlijk heeft als tegen hanger van het oppervlakkig en soms wel eens banaal „sportplezier", is weer eens duidelijk gebleken, toen 140 Katho lieke sportleiders uit de hoofdstad en omgeving zich vanochtend verzameld hadden in de kapel van Huize De Liefde. Deze enorme belangstelling bewees hoe zeer men deze jaarlijkse bijeenkomst op prijs stelt en even duidelijk bleek dat uit het woord, <Ht de heer Schoordijk in de slotvergaderWg tot het bestuur richt te. Maar duidelijker dan uit wat ook, kwam dit tot uiting in de voortreffelijke voordracht van de heer J. C. Polling, chef van het Gemeentelijk bureau voor Jeugdzorg. Bij de behandeling van zijn onderwerp „Betekenis van de sport in de hedendaagse samenleving" belichtte deze spreker op treffende en boeiende wijze de gevaren, die er schuilen in de sportbeoefening, zoals we deze op het ogenblik kennen. Hij vertelde zich wat onbehaaglijk te voelen (jij de uitspraak van de „Ereraad" van de Amsterdamse Olympus, die met een overigens zeer geslaagde kwinkslag eigenlijk tot de conclusie was gekomen, dat het eigenlijk nog wel ging. Spreker meende, dat er wel degelijk een zeer zware dreiging van sportverdwazing bestond, omdat de be oefening van sport en spel niet meer is afgestemd op de diepere noden van de jeugd. Het spel. daar gaat het om. Daar in manifesteren zich immers de behoef ten om het leven te Ieren kennen en waarderen; dat is het laboratorium, waarin wordt geëxperimenteerd met eigen krachten en de krachten van bui ten; en tevens ligt daarin een element an compensatie besloten, wanneer men er niet in geslaagd is die krachten op voldoende wijze te leren kennen. Wanneer wij eraan vasthouden, aldus de heer Polling, dat het kenmerk van de sportbeoefening de ontspanning en culturele vorming is, zijn we er. Ont spanning vinden we nog wel eens, maar bij de wedstrijden bestaat vrijwel uit sluitend inspanning, zo niet overspanning, De culturele vorming gaat totaal ver loren en er is dikwijls geen sprake meer van karaktervorming, maar uitsluitend van een prestatiestrijd, ten nadele van het spelkarakter. De sport, aldus de heer Polling, is gediskwalificeerd en daarom moeten we niet op dezelfde wijze door gaan, maar de bijl aan de wortel leggen niet ten nadele, maar ten voordele van de prestatie. En daarom moeten we op de eerste plaats respect hebben voor el- kaars persoonlijkheid. Dat de mensheid moet worden opgetild naar een hoger doel, is een besef dat we in de sport zijn kwijtgeraakt, maar dat er weer in ge bracht moet worden: spelenderwijs. Met een vurig beroep op de sportleiders om hun taak in die geest op te vatten, be sloot de heer Polling zijn klemmend be toog. De dag was begonnen met een H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur van het Amsterdamse district, rector E. Hupperetz, die tevens een korte toe spraak hield. Na het ontbijt zag het ge zelschap een aantal culturele en sport- filmpjes in de bioscoopzaal en tenslotte begaf men zich weer naar de vergader plaats, waar voorzitter Harry Roskam met een welkom (o.m. tot mr. Schoordijk, voorzitter N.S.K., afde ling Amsterdam, en de heer Gala vazi, lid van de commissie van beroep van de AVB) het laatste deel inleidde van een programma, dat onder zijn vlotte leiding a la minute en zonder enige overhaasting met zo bijzonder veel succes werd afgewerkt. Door de versterkte defensie van de gas ten kon Zaandijk doorlopend in de aan val komen, maar doelman Meyer bleef meester van dc situatie. Aan de andere zijde was het alleen Klaas Ooms, die een enkele maal verwarring wist te stichten. Ofschoon de vermoeidheid bij beide elf tallen duidelijk zichtbaar werd, zag het er toch naar uit, dat DWV alle zeilen nog zou moeten bijzetten om erger te voorkomen, doordat Zaandijk de laatste reserve-krachten in de strijd ging wer pen. Hieraan kwam de thuisclub echter niet toe, want doordat spil De Vries zich door Burgers moest laten vervangen, ontstond onverwachts een groot lek in de toch al niet op dreef zijnde Zaandijk achterhoede. Op onberispelijke wijze plaatste Minnaard tien minuten voor het einde de bal voor de Zaandijk-doelmond, alwaar invaller Donkersloot voor een keurige afwerking zorgde (02). Kort na de aftrap was het weer Donkersloot, die de geel-zwarte aanhang liet juichen (03) en kort voor het einde bracht Bakker de slotstand op 0—4. Een verheugd, maar vermoeid DWV- team werd toen op de schouders van enthousiaste supporters naar de kleed kamer gedragen, alwaar Zaandijk met bloemen gereed stond als-sluitstuk van deze door beide teams uiterst correct ge speelde ontmoeting. Fausto Coppi heeft weer gedemon streerd dat ook het wielerseizocn 1950 z ij n seizoen zal worden Hij won de zware „Waalse Pijl" over 235 km. en werd tevens eerste in het bergklasse- ment. Onze landgenoot De Hoog eindig de als twintigste. Op de kam van Heutregard (139 km) won Chateau de premie voor Breuer. Zij werden gevolgd op 35 sec. door Cerami, op 1 min. 15 aoor Coppi en op min. 25 door Camellini en het peloton. Bii de afdaling naar Spa ging Coppi aan de haai en hy slaagde erin zich bij de leiders te voegen. Te Spa (148 km) was de rangschikking aan de kop: Coppi, Breuer en Chateau, op 35 sec. Tacca en Jacques Dupont, op 1 min een peloton van tien man onder wie Van Brabant, Rene Janssens, Walschot, Verhaert en lmpanis. Op 500 meter volgde de hoofd groep. Intussen versnelde Coppi het tem po steeds meer, hij won zienderogen terrein op zijn onmiddellijke concurren ten zonaer ook maar een moment te verslappen. Cnateau kon het tempo niet bijhouden en viel ver terug, en steeds vergrootte de Italiaan zijn voorsprong. Op de top van de heuvel van Heusy (201 km) was die al gestegen tot 4 min. 10 sec. Een ontsnappingspoging van Breuer mislukte en zo kwamen negen renners, vijf minuten en vijf seconden nadat Coppi was gearriveerd, te Luik aan Daar won lmpanis in de sprint voor Storms en De Mulder. Het eindklassemen luidt: 1. Fausto Coppi .lit.j 'zóo km in 6.24.40; lmpanis (Bj 6.29.45. Daarna in volg orde Storms, De Mulder, Blomme, 'Wal schot, Van Brabant, Verhaert, Van Ende en Breuer (allen Belgen) in dezelfde tijd als lmpanis. De Nederlander De Hoog werd 20ste in 6.37.28. VOETBALKAMPIOENSCHAP AjaxBlauw Wit MauritsLimburgia Enschcdese Boys—Heerenveen Blauw Wit 3 Ajax 3 Limburgia 3 Heerenveen 4 Maurits 4 Ensch. Boys 3 2 2 1 1 1 1 1 0 1 0 0 1 1 1 1 2 2 2 0—1 2—1 2—1 8—4 4—2 8—8 7—8 8—11 4—6 WEST II PROMOTIE TWEEDE KLASSE U.V.S.Emma 1—1 Neptunus 1 1 0 0 2 4—0 Emma 1 0 1 0 1 1—1 U.V.S. 2 0 1 1 1 1—5 OOST VitesseTubantia 1—1 Quick N.—Rheden 2—2 Quick 3 2 1 0 5 6—2 Tubantia 3 1 1 1 3 42 Vitesse 3 1 1 1 3 4—6 Rheden 3 0 1 2 1 4—8 ZUID 1 De BaronieDe Valk 5—0 Baronie 2 2 0 0 4 7—1 Kerkrade 1 0 0 1 0 1—2 De Valk 1 0 0 1 0 NOORD L.S.C.—Friesland 0—0 Zwartemeer 2 1 1 0 3 5—1 L.S.C. 2 0 2 0 2 0—0 Friesland 2 0 1 1 1 1—5 KORFBALKAMPIOENSCHAP WesterkwartierRigtersbleek 70 WWMD—PSV 1—7 Westerkwartier 2 2 0 0 4 222 P.S.V. 2 2 0 0 4 13—5 Het Zuiden 1 0 0 1 0 46 Rigtersbleek 1 0 0 1 0 07 W.W.M.D. 2 0 0 2 0 3—22 Door de kleine'overwinning van Blauw Wit op Ajax en de nederlaag van Lim burgia in de Zuidelijke derby tegen Maurits, heeft de Amsterdamse Stadion club de leiding genomen met één punt voorsprong op zijn stadgenoot. Heeren veen miste de boot omdat de Ensche- dese Boys op eigen veld met dezelfde cijfers van de blauw witten wonnen als waarmee ze in Friesland verloren: 21. In de promotiecompetitie van West 1 is UVS nu al een heel eind achterop doordat het Emma in Leiden niet kon bedwingen en genoegen moest nemen met 11. Ongewijzigd bleef de situatie in het Oosten, waar de beide wedstrijden in gelijk spel eindigden, hetgeen van Quick in de thuiswedstrijd tegen Rheden wat tegenvalt. De Baronie daarentegen, dat nu weer met 50 van De Valk won, gac het zeer goedHet heeft schitteren de kansen op promotie. Uitstekend is ook de positie van Zwartemeer, dat erop vooruitging door het gelijke spel tussen LSC en Friesland. In de kampioenscompetitie korfbal hebben de twee favorieten met hoge cijfers gewonnen. Westerkwartier hakte te Amsterdam Rigtersbleek met 70 in de pan, maar PSV deed het na zijn fraaie zege op Deetos niet veel minder, door nu met 71 bij WWMD te winnen. In de achtste ronde van het tournooi om het Europees karnpioenschap groot biljart libre bracht Metz op verrassende- wijze de ongeslugen Van Hassel (B.) een nederlaag toe. Aangezien De Ruyter van Nussberger (Zw.) won, zal hedenavond de partij tussery Van Hassel en De Ruy ter de beslissing voor de titel moeten brengen. De Nederlander De Ruyter heeft het afgelopen weekeinde goede prestaties geleverd te Wenen. In de zesde ronde won hij met 500 tegen 126 caramboles van Dufetelle, in de vijfde ronde ver sloeg de Brabander Galmiche met 500 tegen 420, gisteren zegevierde hij over Nussberger, maar verloor volkomen onverwacht mot 160 tegen 500 caram boles van de zwakke Oostenrijkse bil jarter Reicher. Metz zorgde voor de nederlaag van de ongeslagen Van Has sel in zijn laatste partij. Tegen Dufetelle slaagde de Belg er in de partij in cén beurt uit te maken. Hierdoor bracht hij twee nieuwe Euro- 1 pese records op zijn naam. n.l. het Europees record partij-gemiddeld r e.veneens op 500. De. resultaten van de partijen, ge speeld in de zesde ronde van het tour nooi om het Europees kampioenschap, luiden: (Van onze speciale verslaggever) AMSTELVEEN, 30 April. Een su bliem spelend Nederlands hockey-clf- tal is er in geslaagd, het sterke Enge land met 30 te kloppen. Deze op zich zelf reeds fraaie prestatie wint nog aan waarde als men weet, dat Nederland het bijna de hele wedstrijd door met een op halve kracht spelende Bouwman moest doen, daar deze reeds spoedig na het begin een blessure aan de knie op liep; van te voren was afgesproken, dat geen invallers zouden worden toege staan. Ondanks deze tegenslag bleef de Oranje-ploeg toch sterker en drong de Engelsen veelal zelfs in de verdediging terug. De nederlaag van Zondag j.l. tegen de Belgen in Brussel, schijnt onze spelers een extra stimulans te hebben gegeven om thans het beste spel te demonstre ren dat er op het Europese vasteland te bewonderen valt; de machtige Engel se ploeg kwam er dan ook eenvoudig' niet aan te pas! Van het begin af storm de de Nederlandse voorhoede met on gekend enthousiasme op Albion's veste af. Aanstonds reeds werd in zulk hoog tempo gespeeld, dat de toeschouwers zich met verbazing afvroegen, of dat wel vol te houden was. En de Neder landers hebben het vol gehouden. Al leen de oersterke Engelse verdediging was er oorzaak van, dat de Oranje hemden slechts drie maal het net kon den vinden: een ruime beloning voor de prima spelende ploeg. Zwakke plekken hebben wij er niet in kunnen ontdekken. Uitblinkers wa ren zeer zeker de rechtshalf Rinkel en alle vijf de voorhoedespelers, (Bouw man natuurlijk alleen vóór zijn blessu re), Esser als de grootste ster. Tegen dit elftal in topvorm stak het Engelse spel wel enigszins ongunstig af. Het pleit voor het volhouden van de Engelsen tot het bittere einde toe, om althans de eer nog te redden, hetgeen niet mocht gelukken. Over het spelverloop kunnen wij verder kort zijn. Van de aanvang af. is Nederland ver in de meerderheid en Metz Nussberger De Ruyter Dufetelle Van Hassel Reicher 500 329 500 126 500 285 17 17 7 7 6 6 195 102 295 80 479 132 29.41 19.35 71.42 18— 81.33 47.05 Kring Kennemerl—Zaanstreek: Lim- menWSV 4-1. Jün.; WSVUSVU b, 0-0. Kring Amsterdam. Afd. Dames: Afd. Pancr.—Ambon 2-3. Afd. III: DCG— ODOS 7-0; Spirit—The Vict. 1-1; Sportl. W. Sp. 2-0. Afd. IV; WT—DCG 1-4. Afd Jun.: AmbonSVA 1-1; WT— DCG 1-0. Afd. Heren: Afd. I: JL—KDO (comp.) 6-9, KDO kamp. DTS—WT (beker) 8-6, Ambon-VDO (beker) 4-10; Afd. II: JL —Dop 4-2; DTS 2Vitesse 1-7. Afd. Da mes beker: GidoLeonidas 4-0; DCG Cito 4-1; ADO—ODOS 0-0;; DSO—GDO 4-1; USVU—WGB 1-2. Zoals gebruikelijk werd gisteren het athletiekseizoen te Rotterdam geopend met de traditionele estafette-wedstrijden op de nog vrij zware Nenyto-sintelbaan. Het hoofdnummer bestond uit 7500 meter, te lopen in 10 afstanden. Deze wedstrijd had een zeer geanimeerd en vooral spannend verloop, daar de situa tie na elke afstand practisch veranderd bleek. Aanvankelijk leverden Parthe non, Trekvogels, DOS en Siomo in de kopgroep de felste strijd, maar na de afstanden 1200 en 800 meter mengde zich hierin ook Holland uit Leiden. Na 5700 meter was de race practisch ten voordele van de Trekvogels. De uitsla gen waren: 10 x 100 meter dames (15 verenigin gen): 1. Celebes, Den Haag 2 min. 12.8 sec. 2. Victoria, Rotterdam, 2,16.4 3. Zwaluwen, Den Haag 2.18.6. 4. Ol.vm- pia '48, Den Haag, 2.19.6. 5. Shot, Den Haag, 2.21.2. DÖS-estafette 1500 meter juniores (18 ploegen): DOS, 3.14.3. 2. Miner va, R'dam, 3.16,7. 3. Trekvogels, Den Haag, 3.18.5. 4. SCR, R'dam, 3.24. 5. Holland, Leiden, 3.24,2. 7500 meter estafette heren: 1 Trekvogels, 19.52.8. 2. Holland, 20.0.6. 3. DOS, 20.16.8. 4. Vlug en Lenig, Den Haag, 20.18. 5. Minerva, 20.25.6. Lachende gezichten en een tevreden elf tal na de cupfinale in het Wembley- stadion te Londen. De aanvoerder van het zegevierende Arsenal, Joe Mercer, zal zicii met de Cup op'de grond veiliger voelen. Voor de derde maal is Arsenal er in geslaagd beslag te leggen op de F.A.-cup. Voor 100.000 toeschouwers, die tezamen een bedrag van 40.000 pond sterling neertelden en onder wie zich het Britse koningspaar bevond, werd op de fraaie grasmat van het Wembley-stadion Liver pool een 2—0-ncderlaag toegebracht. Beide doelpunten, één voor de rust en één er na, kwamen van de voet .van linksbinnen Reg Lewis. In het veld was Liverpool zeker niet zwakker. De coi- nerverhouding 113 in het voordeel van de Noordelingen zou zelfs doen vermoe den, dat Liverpool de toon aan gaf, maar ten eerste zat het in de aanval niet mee en bovendien speelde Arsenal veel door tastender en opportinistischer dan zijn tegenstander, zodat de zege van de Lon- denaren zeker verdiend is. Het was een gelijkopgaande en span nende strijd tussen een Arsenal in top vorm (vele Arsenal-supporters vonden het de beste wedstrijd, die zij hun favo rieten ooit hadden zien spelen) en een Liverpool, dat de normale vorm niet kon benaderen. De kracht van Arsenal school niet alleen in de uiterst snelle voorhoe de, die met lange passes een voortdu rende bedreiging voor de defensie van Liverpool vormde doch vooral ook m het zeer goede stuwende spel van de middenlinie, die ver superieur was aan die van Liverpool. Aanvoerder-linksha.f Joe Mercer was een der beste spelers van het veld en de Schotse internatio naal Forbes aan de andere lijn en Leslie Compton als spil waren niet veel min der. In de voorhoede was, nog afgezien van zijn beide doelpunten. Lewis de man, terwijl ook de rechtsbinnen Jimmy Logie een prachtige wedstrijd speelde. Ten- slotte was de verdediging in uitstekende V°Eeri fijn doordringend motregentje had het veld glibberig gemaakt en bin nen één minuut na de aftrap was ook de bal zo glad als spek. Reeds na vijf minu ten kreeg Liverpool een goede kans de score te openen. Stubbins. de midvoor, was doorgebroken, maar in plaats van te schieten gaf hij voor het doel een pass naar rechts, waar niemand stond, zodat Barnes met gemak kon wegwerken. Daarna ging het spel geruime tijd gelijk op. Arsenal gooide het spel goed open, waardoor de Londense aanvallen veel gevaarlijker waren. Het verwonderde dan ook niemand, dat Lewis er in de zestiende minuut in slaagde de score te openen. Een lage throughpass van Logie sneed dwars, door de verdediging van Liverpool naar Lewis, die van dichtbij langs Dilow schoot. Na de aftrap ver hoogde Liverpool het tempo, maar met het doorzichtige voorhoedespel kwam men meestal niet verder dan de Arsenal- backs Scott en Barnes of stopperspil Leslie Compton. Drie minuten na de hervatting ont snapte Arsenal ternauwernood aan de gelijkmaker. Swindin greep mis op een voorzet van Liddel, zodat Payne kon in koppen. De Arsenal-doelman herstelde zich echter bliksemsnel en kon nog juist de bal van de lijn grabbelen. Hier door aangemoedigd slaagde Liverpool er voor de eerstvolgende tien minuten in het offensief te handhaven en bijna met succes, maar Stubbins kon de bal uit een hoge voorzet van Lidaell juist niet goed op zijn hoofd krijgen. Nu kwam Arsenai weer los en slechts een prachtige save van Sidlow kon voorkomen, dat Arsenai na een kwartier zijn voorsprong ver grootte. Het was echter uitstel van exe cutie. want zes minuten later werd het, toch 2—0. Een» mooie combinatie tussen Logic. Coring. Cox en Lewis bracht de bal bij laatstgenoemde, die wederom van dichtbij onhoudbaar inschoot. oenschap van de eerste divisie en de tweede divisie-club. die met Tottenham zal promoveren. Vooral wat betreft het laatstgenoemde is de situatie momenteel nog zeer ingewikkeld. Ongetwijfeld zal het kampioenschap van de eerste divisie een aangelegenheid zijn tussen Ports mouth. Wolverhampton, Blackpool en Sunderland, van welke clubs Ports mouth met één wedstrijd minder ge speeld. algemeen als favoriet geldt. De stand aan de kop luidt: Portsmouth Wolves Sunderland 40 41 41 51 51 50 Met 53 won Alcides de tweede wedstrijd om de Meppeler Bevrijdings beker tegen Achilles. moet de Engelse verdediging alle zei len bijzetten om doelpunten te voorko men. Na twintig minuten spelens laat Van Heel bijzonder fraai spel zien op de rechtervleugel, zijn afgemeten voor zet komt bij Esser, die keihard scoort. (10). Engeland probeert het spel te verplaatsen, doch de Nederlanders blijven druk op het doel uitoefenen. Even voor rust komt dan het tweede Oranje-doelpunt, als Kruize van dicht bij de Engelse doelman geen kans geelt. (2—0). Ook na rust beheersen de Nederlan ders het veld volkomen. Nadat Kruize uit een strafcorner het derde doelpunt heeft gemaakt, trekken de Engelsen verwoed ten aanval, doch de Neder landse verdediging is niet te passeren. Bij een zeer gevaarlijke aanval voor komt doelman Smits, vlak voor het einde, een zeker schijnend Engels doel punt. Te Veenendaal is verreden de grote prestatierit om de Coupe de la Mon tagne, die als onderdeel geldt voor het motorkampioenschap van Nederland. Van de 121 rijders, die aan de start ver schenen, volbrachten 96 de tocht geheel. De voorlopige uitslagen luiden: Senioren 125 cc.: 1. Van der Brom CZ 11 strafpunten; 2. Haater CZ 12 strafp.; 3. Van der Made Germaan 18 strafp.; 4. Bestenbreurtje CZ 18 strafp. Senioren 250 cc.: 1. Jansma 7 strafp.; 2. Veer; 9 strafp.; 3. Bos 9 strafp., allen Jawa. Senioren 500 cc.: 1. Roest BSA 6 straf- pnten; 2. Wayenberg Triumph 10 strafp.; 3. Flinterman BSA 10 strafp.; 4. Rozen burg BSA 11 strafp. Solo militairen: 1. segt. Verlaan 11 strafp.; 2. kapt. Gerhard 12 strafp.; 3. segt. Appelhof 12 strafp., allen Mat chless. Solo politie: 1. Hemmelkamp Triumph 10 strafp.; 2. Meggelbrink Matchless 10 strafp. Senioren zijspan: 1. Zoontjes 1 strafp.; 2. Kempes 4 strafp.; 3. Wuis 4 strafp., al len BSA. Merken-teams; 1. BSA-team 27 strafp.; 2. Jawa-team 34 strafpunten. Juniores tot 125 cc.: 1. Cornelissen CZ 42 strafp.; tot 250 cc.: 1. Stegeman Jawa 15 strafp.; tot 500 cc.: 1. Spijkhoven Triumph 12 strafp. Officieel wordt medegedeeld, dat Frankrijk en Portugal inplaats van Schotland en Turkije naar Rio zullen gaan en dat de volgende landen aan de kop van de vier groepen voor het eind- tournooi om het wereldkampioenschap werden geplaatst: groep I: Brazilië; groep II: Engeland; groep III: Italië; groep IV; Uruguay. De Italianen zijn van plan alleen met vlieg-vrijwilligers te gaan. De Ronde van Beek in Limburgis ge wonnen door Lambrichts met 25 secon den voorsprong op Schoemakers, 2.25 op Bakker en Janssen, 4.15 op Smets en Voorting, 5.25 op Steenbakkers, Vinken, Loos. Schellingerhoudt, Geerts, Pauwels en Sijen. Nolten was de snelëte amateur met 45 seconden voorsprong op Joris en Gelissen. De Ronde van Asten werd bij de amateurs gewonnen door Verstraeten vóór Paymans. Bax, Mol en Hennink. Bij de nieuwelingen door De Jong, die 15 seconden voorsprong had op Maenen en Allards. Willekes was de snelste amateur in de Ronde van dc Westerstraat te Am sterdam; 2. Hooyschuur; 3. Lagrouw; 4. Eelsing; 5. Cordes; 6. Timmermans; 7. Schotman. Nieuwelingen: 1. D. de Groot; 2. Keeman; 3. Beerens; 4. Bre- dius; 5. Meyer. Het Nederlands Twaalftal, dat 14 Mei a.s. te -Antwerpen tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Aanval: dames: C. Helder (Blauw Wit) en L. Hofschlag (Westerkwartier), heren: Munnikes (Luto) en Woudstra (Blauw Wit). Middenvak: dames: R. Smittenaar (Olympia) en S. Burger (Rohda). heren: Berens (Ons Eibernest) en Schoen (Rohda). Verdediging: dames: A. Koper en M. Fit (beiden Westerkwartier); heren: Koper en Stoeltie (beiden Westerkwar tier). Niet alleen in de „Keukenhof" en op de bollenvelden pronkt de zer dagen de verblinden de kleurenrijkdom van de aan bloemen tot de vader- en betraden beschroomd landse rijkdom behoort. het luisterrijke koor; we Wij genoten deze week beschouwden de pas ont- van kleuren en geuren, dekte fresco's in de onder- bijeengebracht uit de lan- aardse gewelven, waar de vaderlandse flora. In een den tussen de Adriatische eerste kerk van deze stre- hoek van het immense en de Noordzee, op uit- ken in de tiende eeuw ge- gebouw der beroemde nodiging van de A.I.P.Svestigd moet zijn geweest; Gentse Floraliën, hebben de Association Internatio- we bewonderden nog eens de kwekers uit Aalsmeer, nal de la Presse Sportive, de schoonheid van Rubens' Hillegom en Boskoop een onder wier patronage on- en Van Eijcks' meester- bloemenwals gecompo- ze Belgische vakgenoten werken; we dwaalden neerd zó sprookjesach- bet eerste internationale langs het grimmige Gra- congres na de oorlog op vensteen en over de pitto- loffelijke wijze organi- reske kade, waar de goed seerden. Men kent het geconserveerde gevels met standaardprogramma dei hun kunstzinnige orna- congressen: redevoerin- mentatie, herinnerden aan de gouden tijden van de tig mooi en tegelijk zó ge raffineerd natuurlijk van compositie en arrange ment, dat maar weinig be zoekers deze afdeling voorbij gaan, zonder er iets langer te verwijlen dan bij de tientallen an dere, oogverblindende stands van dit onmetelijk bloemenparadij s. Behalve de .cupfinale werden Zaterdag ook in dc Engelse League enkele zeer belangrijke wedstrijden gespeeld, liet is thans zeker, dat Manchester City en Birmingham degraderen naar de tweede divisie, terwiil Plymouth Argyle en Bradford afzakken naar dc derde divi sie. Daarentegen zijn er. met nog slechts cén week voor de boeg. verschillende punlen nog onbeslist, zoals het kampi- nijvere gilden. En ver moeid van dat alles, van dat slenteren en kennis maken, van dat luisteren en kijken, zetten we ons aan de voortbrengselen van de voortreffelijke gen, rondleidingen, ont- Vlaamse keuken en ver vangsten en banketten. gaten voor weinige uren De beminnelijke gast- die veelheid van indruk- vrijheid van de Beigen ken door een diepe slaa? liet het ons ook op dit in onze kamer met hei punt aan niets ontbreken, boogvenster uit de 9eJ' We luisterden naar rede- tiende eeuw. Koninklijk voeringen in het Vlaams, gasten dan wij waren Frans en Engels en zo'n vroeger tijden keizer Ka- van alles en met rel de Vijfde en Napoleon. Aaronskelken; diverse accenten door el- Maar het is de vraag of i.-i- kaar m het St. Jonshof ooi» We drukten de hand van vastere slapers ..zij" j»®" directeuren-generaal en weest dan wij, r rS gouverneurs, burgemees- sen, Engelsen. Zwitser ters en schepenen, graven Luxemburgers, Belg en bestuurders van de Zweden, Italianen en meest verscheiden organi- derlanders, na deze aru saties; we werden ontvan- ke dagen in het sen stedeke, dat wij teveel Wat zelfs de camelia's niet vermogen, noch de talloze variëteiten van de orchidee, de wuivende palm, de' gecultiveerde ro zenstruik, noch de citroen boom. dat hebben de Ne derlandse kweekers be reikt met hun hagelwitte pronkstukken van maag delijke seringen en ma- beetje jestueuze Aaronski met hun paarse, lila en violette rhododendron- struiken; met hun vuist grote dubbele anjers in diep donkerrood en wit en geel; met hun reus achtige gladiolen van de vlammend oranje exemplaren tot de rood en gen en begroet in eeuwen 'SÏÏSX oude helbergen en luister- leen ™.r kenneri »«^J «SSfSt, ran hun r.Jke raadhui*™ weke- heWenb.J wit mreuze praal inklijke rozen aan tui- verloren uuuer uc majej.- ""'""""■'iYT wëvoens pen en fresia, begonia tueuze „gewelven van de Belfortjle Jan Hey Cr_ amoureuze praal van nun njKe r"r,r~~IT „Yin nlorierijk® koninklijke rozen en met pen met z n allen klein en lant met zijn gl 0udB een ware rijkdom aan tul- verloren onder de majes- hennnenng aan het en azalea en wat er verder rijzige St. Bavo-kathedraal de Artevelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4