Koninginnedag was tevens feest der lente 600.000 demonstranten in Berlijn Doch nergens was het zó feest als in het hart van Holland Soestdijk f# OP MOSKOU'S RODE PLEIN TOONT RUSLAND ZIJN MILITAIRE MACHT i Vreselijk drama te Rotterdam Tot hoofd en hart Dropping van sigaretten in paleistuin Relletjes in omgeving van Johannesburg I Het weer. Handgemeen in danszaal te Tuddern Oost-Berlijnse politie, met stenen bekogeld, trekt zich volgens instructies terug Bommenwerpers en straaljagers vlogen met gierend geluid door de lucht De Gaulle organiseert een kermis Papier-maché-tank made in U.S.A. Militairen terug uit Indonesië Vader bij handgemeen gedood Geen minimumprijzen DINSDAG 2 MEI 1950 74ste JAARGANG No. 24757 Hoofdstad ouderwets gezellig Tien „naturellen" gedood Jongeman doodgeschoten AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Twee doden DE WERELD VIERT HET FEEST VAN DE ARBEID Rustige betogingen in West-Europa Ongedwongenheid in Belgrado Triest Bois de Boulogne In Brussel herrieschop- pende studenten Voor suiker en margarine Jhr. Deciel onderscheiden IBUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 !Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 „Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggevers) De eerste dag van Mei is een dubbel feest geworden: Koninginnedag ver laat gevierd maar hoe opget&gen en uitbundig! en dag van de lente, van de zotner bijna. Want zo stralend scheen de zon aan een liel blauwe hemel, dat het wel leek of het de laatste dag van Augustus was, waaraan we vele goede herinneringen bewaren. Weer stak heel Nederland zich in zijn feestpak. Overal vierde het rood, wit en blauw en oranje hoogtij. Al vroeg trokken in steden en dorpen muziekcorpsen uit. Ze verzamelden zich op markt en plein, onder steunden de aubades der kinderen en gingen in de avonduren de hossende feestgangers vooraf onder schallend koper en walmende flambouw. Nergens was het natuurlijk zó feest als in Soestdijk zelf, het hart van Holland, giste ren. Koningin Juliana is er een opgetogen hulde ten deel gevallen, die Haar van alle zijden der bevolking is gebracht, maar vooral door de kinderena. Koninginnedag is het feest van kinderen bovenal. Zij lieten op het Malieveld in Den Haag twee duizend ballonnetjes de lucht in gaan, zij zongen bij menige officiële plechtigheid de vaderlandse liederen en verder kon men hen de ganse dag bezig vinden met toeters en lawaai-verwekkende instrumenten, die een onmisbare bijdrage leveren tot de algehele vreugde. De hoofdstad des lands was weer vol draaiorgels, georganiseerde en ongeorganiseerde feeste lijkheden, kraampjes en gillende keukenmeiden. In veie plaatsen van Neder land trok men de kermis op. En tenslotte vierden ook leger en marine de verjaardag van de Koningin op de hun eigen wijze: met een parade te Breda, Apeldoorn en Den Helder, die duizenden op de beeen bracht. heel erg dichtbij waren, om het hardst toejuichte. Aardig was het de peuters in inge wikkelde figuren over het grote gras veld te zien marcheren, waar zij hun vlaggetjes in de grond plantten en even later met trots naar het resultaat keken: een grote gekroonde J en B van wappe rende vaantjes. Onder de opgewekte klanken der Apeldoornse Harmonie, wie wegens haar honderdjarig jubileum de eer te beurt was gevallen de feestelijkheden op te luisteren, begon hierna de haast einde loze stoet van juichende eh zwaaiende mensen langs het bordes te trekken. Voortdurend dankbaar wuivend, ac cepteerde de Koningin de vele bloemen, die als persoonlijk verjaardagsgeschenk van de bevolking de trappen van het bordes in steeds dikker laag gingen overdekken, dit tot grote vreugde ook van Prinses Marijke, die door haar oudste zusje herhaaldelijk weerhouden moest worden tussen de bloemen door naar beneden te stappen. Het was 'n spontane en geestdriftige felicitatie van duizenden voor hun geliefde Vorstin, die, staande te midden van de Haren, niet moede werd deze hulde in ontvangst te nemen. De zon overgoot het geheel met haar gulste gaven en er viel slechts een schaduw over het paleis en het feeste lijke park, toen de korven werden ge opend en duizenden duiven de lucht in wiekten om elders de vreugde te gaan verkondigen. Maar laat ons „eerst van Soestdijk gaar. vertellen. Een vriendelijk lachende en wuivende Koningin op het bordes van het witte paleis, een park in frisse voor- jaarstooi, honderden blijde mensen, die de paleistrappen overdekten met een kleurig tapijt van Neerlands fraaiste bloemen en een stralende zon, die ken nelijk deze dag had uitgekozen om haar lentelijke taak te beginnen: dit was het beeld, dat Soestdijk gistermorgen bood tijdens de opgetogen hulde, welke H. M. Koningin Juliana ter gelegenheid van haaï verjaardag ten deel viel. Onvermoeid en dankbaar wuifde onze jarige Vorstin naar de velen, die in een lange, onafgebroken stoet hur. bloemen hulde brachten van tulpen en hyacinten, anjers en seringen, daarmee uiting ge vend aan hun warme genegenheid voor Koningin en Vorstenhuis. Fleuriger en blijder echter nog dan deze bloemen weelde was de aanblik van de vier prin sesjes in frisse, rood-rose zomerjurkjes, hollend over het grote gazon en nieuws gierig kijkend naar de voorbereidingen van het verjaardagsfeest. De oudsten onthulden ons het geheim van het vogel nestje in 'n buksboompje, terwijl Ma rijke haar aandacht verdeelde tussen de glanzende auto van de Radio-Unie en de korven met duiven, die op hun feeste lijke „bevrijding" wachtten. Aan de bevrijding: deed ook de „ope ratic" van de Luchtstrijdkrachten den ken. Nadat H. M. de Koningin, die gekleed was in een zacht gele deux-pièces met witte garnering en een donker paarse v.—„»s„, X. K. H. Prins Bernhard op bet bordes was verschenen, schoot om prompt half elf een toestel van de LSK van achter de bomen te voorschijn. Driemaal scheerde het vliegtuig over de paleistuin en vanuit de lucht daalde aan lange, oranje linten een twintigtal pakjes sigaretten naar beneden. Drie dochtertjes van in de oorlog omgeko men, Baarnse verzetslieden Stans van Nooten, Hansje van Hijningen en Fieke Blankenstein verzamelden de pakjes en mochten deze vervolgens aan de Ko ningin aanbieden. De „dropping" der z.g. bevrijdings- cigarcttes, die de verkoopactie voor de Stichting 19401945 inluidde, deed weer de ontroerende ogenblikken in de her innering terugkeren, waarop precies vijf jaar geleden vanuit de geallieerde vlieg tuigen de voedselpakketten over ons land neerdaalden. Obk thans dient weer hulp geboden te worden en het was der halve van de stichting 19401945 een gelukkige gedachte op deze symbolische wijze haar verkoopactie te beginnen, waarvan de baten ten goede komen aan de nabestaanden dergenen, die voor onze bevrijding het hoogste offer hebben ge bracht. Onmiddellijk na deze „operatie" snelde een 40-tal Leidse studenten de paleistuin binnen, die H.M. de Ko ningin een oorkonde met gelukwens aanboden, welke per estafette van de oudste universiteitsstad des lands naar Soestdijk was overge bracht. Hare Majesteit en Prins Bernhard onderhielden zich enige tijd met de academische athleten, die vervolgens de terugtocht naar Leiden aanvaardden met dezelfde autobus welke naar boze tongen beweerden - ook op de heenreis zulke vermoeidheidwerende diensten had bewezen. Feestelijk was de stoet van ruim tweeduizend schoolkinderen uit Baarn en Soest, die vervolgens de brede oprij laan binnenstapte en zwaaiend met rood- wit-blauwe vlaggetjes de Koningin, de Prins en de vier Prinsesjes, die nu zo het verkeer slechts met moeite zijn weg kon vervolgen. De stad was al vroeg in feesttooi. Aan gelokt door bet mooie weer trokken de Amsterdammers er op uit. Overal werd druk gevlagd. In het Olympisch Stadion had 's middags de Vercninging voor Ver edeling van liet Volksvermaak voor een bonte feestmiddag gezorgd. En ook aan buurtfeesten was er in de hoofdstad, die weet wat feestvieren is, gisteren geen gebrek! Natuurlijk gingen op deze tweede Koninginnedag sinds de abdicatie van prinses Wilhclmina de gedachten ook uit naar haar, die zovele jaren het mid delpunt was van onze feestvreugde. H.K.H. Prinses Wilhclmina was voor het bijwonen van de huiselijke viering van de verjaardag van Koningin Julia na Zaterdagmorgen al per auto van Het Loo naar Soestdijk vertrokken en keer de er Maandagmorgen terug. Hoewel het nimmer gebruikelijk was, dat het Koninklijk paleis Het Loo bij feestdagen als deze vlagde, werd na de terugkomst van de Prinses de driekleur aan de vlaggestok op het dak van het paleis gehesen, waar voorheen dan al leen de koninklijke standaard wapper de, ingeval de Koningin zich op het paleis bevond. In de avonduren is er in de meeste plaatsen in ons lieve landje vuurwerk afgestoken. Sterrenregens daalden neer over de hoofden van duizenden kijklus- tigen. Hele voorstellingen van Bengaals vuur werden spetterend de lucht in gezonden. Zo vierde Nederland Koninginnedag! En dan Amsterdam! Het was er als vanouds, vooral in de avonduren met de Dam als centrum, druk en gezellig in de stad. Rond het middenterrein van de Dam een kring van kraampjes, die met hun sterke carbidlampen de duisternis verjoegen. De Amsterdamse Politiemu- ziekkapel blies 'n taptoe en ook andere orkesten maakten muziek. Onderwijl knalden de voetzoekers en de gillende keukenmeiden en schoten rode, gele, groene en oranje vuurpijlen de lucht in. Duizenden jongens en meisjes, mannen en vrouwen, vierden op het oude plein hun feest en de drukte was zo groot, dat In de verschillende voorsteden van Jo hannesburg kwam het tot ongeregeld heden van „naturellen". Te Sofiastad en Alexandra opende de politie het vuur, nadat zij met stenen bekogeld was. In totaal werden 10 naturellen gedood. De ongeregeldheden braken uit bij het vallen van het duister, na een Meidag vrijwel zonder incidenten. Ongeveer 100.000 naturellen van fabrieken te Jo hannesburg en in een gebied van onge veer 75 K.M. ter weerszijden van de stad legden het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden winkels in brand gestoken. Te Brakpan, ongeveer 55 K.M. ten Oosten van Johannesburg, braken ongeveer duizend naturellen uit een af gescheiden wijk en bestormden de stad. Bij gelegenheid van haar verjaar dag heeft president Sukarno Konin gin Juiïana hei volgende telegram, zonden: „Mede namens de ingezetenen van de RIS. bied ik Uwe Majesteit hierbij mijn eerbiedige gelukwensen aan met Uwer Majesteits 41ste ver jaardag. Moge God zijn zegen over U en Uw gezin en h&t Koninkrijk der Nederlanden uitstorten." Onder de vele gelukwensen, die Koningin Juliana op haar verjaar dag voorts ontving, bevond zich ook die van president Truman. Hij wenste H. M. en het Nederlandse volk namens het Amerikaanse volk van harte geluk. HH De stralende zon die Maandag aan de strakblauwe hemel stond, heeft in niet geringe mate de feestvreugde op Soest dijk verhoogd. Vriendelijk lachend en wuivend sloeg het Koninklijk gezin op het bordes van het witte paleis het défilé gade. De klein^prinses Marijke voelde er niets voor zo'n lange tijd stil te staan. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te houden, tot groot plezier van prinses Irene. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, langs de Wad- denkust af en toe vrij krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.08—20.07. Maan: 22.49—5.15. Zondagavond is iii de zaal Hochsten- bach te Tuddern een groep personen slaags geraakt met de marechaussee. Deze kon eerst na versterkt te zijn de danslokaliteit ontruimen. Doch daarmee was het gevecht niet ten einde. Ook bui ten de zaal werd het handgemeen voort gezet. Toen het tenslotte enige lieden té bont werd en dezen op de vlucht sloe gen, schoot de marechaussee op de weg lopers, na tot twee maal toe halt ge sommeerd te hebben. Ongelukkigerwijze werd hierbij de 24- jarige ongehuwde J. getroffen; zwaai gewond moest hij naar het ziekenhuis te Sittard worden overgebracht, waar h(J bjj aankomst reeds bleek te zijn overleden. De marechaussee stelt een uitgebreid on derzoek in. Op de onbewaakte overweg bij de spoorwachterswoning van de heer Hen driks In Leuvenheim, aan de particu liere weg van „Huize den Bosch", by Brummen, is gisteren de melkauto van de heer Remelink, waarin zich ook een 17-jarige logé uit Den Haag bevond, dooi trein 308 van Zwolle naar Roosendaal gegrepen; de auto werd vierhonderd meter meegesleurd. Beide personen moe ten op slag zijn gedood. Op net moment, dat het ongeluk ge beurde, stond er een werktrein voor, die juist het vertreksignaal gaf. De beide inzittenden van de auto hebben zich ver moedelijk op deze trein geconcentreerd, zodat zij trein 308 te laat hebben be merkt. Te Soestdijk werden gisteren ter gele genheid van de verjaardag der Konin gin 3000 duiven gelost. De oudste drie Prinsesjes bewonderen 'ken der diertjes. Luitenant generaal Vassili Stalin, de zoon van de generalissimus, leidde in het „vlaggeschip" van de Russische luchtvloot. een grote viermotorige bommenwerper, de luchtparade. Het toestel werd geëscorteerd door straal vliegtuigen van verschillende soort. Bommenwerpers en straaljagers vlo gen met gierend geluid laag boven het Rode Plein en waren al weer verdwe nen voordat de buitenlandse waarne mers ze behoorljjk hadden kunnen op nemen. Toch viel een nieuwe lichte Hoewel meer dan een millioen Berlyners in beide delen van de stad op de been waren is de 1 Mei-viering in de vroegere Duitse hoofdstad op enkele klei ne botsingen na rustig verlopen. In West-Berlijn stonden enige duizenden Franse, Engelse en Amerikaanse manschappen gereed om onmiddellijk in te grijpen als demonstranten nit Oost-Berlijn hun sectoren zouden binnendringen, doch zij be hoefden niet in het geweer te komen. aan hun zijde van het plein was opge richt, een doorn in het oog. Op deze imi tatie-tank was „Made m U.S.A." ge schreven en het hoofd van de socialisti sche leider Kurt Schumacher stak uit het luik. Borden lichtten toe, dat het de „oorlogshitser" Schumacher was. In sommige wijken van Oost-Berlijn daalden gistermorgen anti-communisti sche vlugschriften als een regen neer. Volgens sociaaldemocratische functiona rissen werden de biljetten, waarin vrije verkiezingen voor geheel Berlijn worden geëist, in raketachtige „pamfletbommen" van bases in West-Berlijn afgeschoten. In Oost-Berlijn begon de I Mei-viering met een grote parade. Arbeiders en leden van de communistische „Vrije Duitse Je"ugd" trokken zeven uur lang voorbij een podium in'de Lustgarten, waarop minister-president Grotcwohl, andere regeringsleden en Russische officieren hadden plaats genomen. De feestgangers droegen grote borden mee met leuzen als „eeuwige vriend schap met de socialistische Sovjet-Unie" en meer dan levensgrote afbeeldingen van Lenin en Stalin. Generaal Maxwell Taylor, de Ameri. kaanse commandant, maakte in een heli copter van het Amerikaanse leger een vlucht over de verschillende demonstra tiecentra. Uit Hamburg en Saarbrücken worden botsingen tussen sociaal-democraten en communisten gemeld. Te Saarbrücken werden verschillende personen licht ge wond. Overigens bleef het rustig in West-Duitsland. Ter gelegenheid van de viering van 1 Mei werd op het Rode Plein in Moskou de grootste militaire parade sinds het einde van de oorlog gehouden. Het schouw spel werd vanaf de treden van het praalgraf van Lenin gadegeslagen door maar schalk Stalin in ree-kleurige uniform, leden van het Politburo en leiders van het Rode Leger, die ter ivecrszijden van de Russische leider stonden. Aan de parade, die zeven en een half uur duurde, werd deelgenomen door valschermtroepen, zware gevechtswagens, cavallerie, infanterie, gemotoriseerde eenheden en afde lingen luchtdoelartillerie. Na de militairen defileerden een millioen burgers, die in rijen van tachtig over het Rode Plein trokken. Aan het défilé der burgers werd deelgenomen door dele gaties van buitenlandse vakverenigingen, die afbeeldingen van buitenlandse com munistische leiders met zich voerden. De Russische luchtmacht gaf een enorme show boven het Rode Plein. straalbommenwerper op, die met een snelheid van naar schatting 950 km per uur door het luchtruim schoot. Het toestel trok zeer de aandacht van de buitenlandse militaire luclitmachta/Ua- ché's te Moskou. De diplomatieke vertegenwoordigers van veertig landen woonden de parade bij. In West-Berlijn kwamen gistermorgen naar schatting 600 duizend mensen bijeen in de Tiergarten. De sprekers, die pleitten voor een her enigd Duitsland en het teruggeven van de gebieden die aan Polen afgestaan werden, behaalden het grootste succes. Elke keer als over deze dingen gespro ken werd barstte een oorverdovend ge juich los. De meerderheid der demonstranten uit West-Berlyn ging aan het begin van de middag rustig uiteen, maar kort daarna bekogelden enkele honderden heethoof den uit West-Berlijn leden van de Oost- Berlijnse volkspolitie, die zich overeen komstig hun opdracht terugtrokken om een botsing te voorkomen. Het had bijna een half uur geduurd, voordat West-Berlijnse politieverstcrkin- gen verschenen om de Potsdammer-platz schoon te vegen, waar de Russische, de Engelse en de Amerikaanse sector elkaar raken. Een menigte toeschouwers vuurde de jeugd aan, die aanplakbiljetten der communisten afscheurde, Er klonk ge juich toen een jongen in de Sovjetsector in een lantarenpaal klom en een daaraan opgehangen luidspreker, waardoor de communistische demonstratie werd uit gezonden, uitschakelde. De demonstranten was blijkbaar de papier-maché-tank, die door de Russen Generaal Sjemenko, chef van de ge nerale staf van het Rode Leger, hield een redevoering, waarin hij „oorlogs stokers, aanvalszuchtige statenblokken en militaire uitdagingen" aanviel. Later beklommen twee schoolkinde ren van zes en zeven jaar de treden van Lenin's praalgraf, om Stalin een ruiker bloemen aan te bieden. Stalin omhelsde de kinderen cn ging daarna een beetje opzij, zodat zij de rest van de parade naast hem staande konden zien. In Belgrado trokken 6000 man stoot troepen en ongeveer 250.000 burgers vier uur lang langs maarschalk Tito, die op een podium stond met zijn regerings leden en de generale staf. Het podium was getooid met portretten van Marx, Engels en Lenin, doch niet van Stalin. In Joegoslavië vervaardigde tanks en politieke spotprenten, die met de Sov jet-Unie en de Kominform en in min dere mate met het Westen- de draak staken, waren opvallende verschijnselen in deze parade. Westelijke waarnemers merkten op, dat in tegenstelling met vroegere 1 Mei-dagen en met de 1 Mei-viering in andere communistische landen geen georganiseerde toejuichingen plaats vonden en de parade door wat meer ongedwongenheid gekenmerkt werd. In Praag schreven de vliegtuigen de letters „K. G." in de lucht ter ere van president Klement Gottwald, die op het Wenceslas-plein een parade afnam. Zijn vermelding van de Sovjet-Unie als „onze machtigste bevrijdster en be schermster, bondgenote en vriendin" werd met donderend applaus begroet. In Boedapest trokken meer dan zes honderd duizend personen in de grootste parade, welke ooit in Hongarije is ge houden, ter gelegenheid van de 1 Mei viering door de straten van de stad. De optocht duurde zeven uur. In meegevoer de afbeeldingen werd „het imperialisme" voorgesteld als een tot zekere ondergang gedoemd, in zee drijvend vlot. Voorts werden doodkisten rondgedragen, waar in poppen lagen, die president Truman en Bevin voorstelden. In Peking is de grootste 1 Mei-parade gehouden, die China ooit gekend heeft. Meer dan 200.000 personep trokken langs de historische Poort van de Hemelse Vrede, waar zij Mao Tse Töeng, de leider der communisten, en andere functiona rissen de groet brachten. In alle West-Europese landen is de 1 Mei-dag gevierd met betogingen en optochten. In enkele gevallen, o. a. te Genève, kwam het daarbij tot kleine botsingen tussen socialisten en commu nisten. In Rome marcheerden 50.000 arbeiders met rode vlaggen en rode sjerpen door de straten naar een massale bijeenkomst, waar Giuseppe di Vittorio, algemeen secretaris van de onder communistische leiding staande vakbond, een rede hield. In iedere stad in Italië hadden de com munisten massale bijeenkomsten belegd. Kominformcommunisten en volgelin gen van Tito hielden in beKde delen van Triëst afzonderlijke 1 Mei-bijeenkomsten. De meeste belangstelling bestond voor de bijeenkomst der op de Sovjet-Unie georiënteerde communisten. Sprekers op deze laatste bijeenkomst eisten het terug trekken van de Britse en Amerikaanse troepen uit de Noordelijke zone van Triëst en het vertrek van de in de Zui delijke zone gelegerde Joegoslavische strijdkrachten. In Parijs hielden communisten een 1 Mei-optocht, die twee kilometer lang was. Professor Frédéric Joliot-Curie, die kortgeleden werd ontslagen als leider van het Franse kernsplitsingonderzoek, liep aan het hoofd van een groep „par- tisanen voor vrede en "rijheid". In het Bois de Boulogne waren dui zenden tezamen gestroomd om te luis teren naar generaal De Gaulle en ver maak te zoeken op een kermis, georga niseerd door de R.P.F., de beweging van de generaal. In zijn rede, die herhaaldelijk door toejuichingen werd onderbroken, ver klaarde De Gaulle, dat de Fransen geen buitenlandse inmenging moeten dulden in hun betrekkingen met delen van de Franse Unie, in het bijzonder met de staten van Indo-China. Met een duidelijke verwijzing naar Ce West-Europese Unie en het 'Atlantisch Pact zei De Gaulle, dat „Frankrijk zijn defensie slechts dient te laten leiden door zyn eigen ministers en generaals". De 1 Mei-viering is te Brussel kalmer verlopen dan verwacht werd. De socialisten hadden te kennen gegeven, dat zij het ver bod zouden negeren, dat was uitgevaardigd tegen een meeting, die zij op het plein voor het Noorder-station wilden houden. De gen darmerie had echter met prikkeldraadver sperringen en enkele honderden manschap pen voor een zodanige afsluiting van het plein gezorgd, dat alles zich tot wat ge schreeuw moest bepalen, terwijl Spaak, die ook ditmaal aan het hoofd van de stoet op trok, er zich mee vergenoegde op énige afstand van het plein via een minuscule luidspreker enkele woorden tot de menigte te richten, die het echter tegen de belang stelling voor de gewapende macht moes ten afleggen. Intussen dient te worden opgemerkt, dat de socialistische stoet, die door de straten trok, amper gewag maakte van de konings kwestie en dat het in hoofdzaak weer de studenten van de Brusselse Universiteit waren, die nog eens met hun „Leopold aan de galg" uitpakten. Dit belet niet, dat de socialistische bladen aanvankelijk de beto ging als gericht tegen het „Leo-rexisme" hadden voorgesteld, doch enkele dagen van te voren verlegden zij hun accent. Aan de Lloydkade te Rotterdam zijn hedenmorgen 1571 militairen gedebar- keerd, die met het troepentransport schip „Nelly" van Indonesië naar Ne derland repatrieerden. Alvorens de ont scheping begon, werden zij toegespro ken door kapitein R. J. E. M. van Zin- nicq Bergmann namens H.M. de Ko ningin. generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf namens de rege ring en namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, Prins Bern hard. door luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere De zes-jarige Tania Heald sleepte met haar pony Cadogan Pearl tijdens de paar- denshow in Buckinghamshire de eerste prijs in de kinderklasse in de wacht. Zij wachtte de jury, wegens de hevige regen, onder een parapluie af. Ten huize van de familie H. in de Rubroekstraat te Rotterdam' heeft zich gisteravond een drama afgespeeld, waarvan de vader, de 48-jarige J. H., het slachtoffer is geworden. Het gezin bestond uit zes personen: vader, moe- der, een dochter van 21 jaar en drie zoons resp. van 19, 17 en 16 jaar. De laatste drie weken kwam H., die van de steun trok, bijna iedere avond in beschonken toestand thuis en trad dan zo onhebbelijk op tegen vrouw en dochter, dat de politie reeds veertien dagen geleden ingreep. De man werd toen opgesloten, omdat hij zijn vrouw en kinderen bedreigd had. Reeds toen had hij laten doorschemeren, dat hij er wel een paar jaar voor 'over zou heb ben om zijn gezin uit de weg te rui men. Gisteravond kwam hij weer dronken thuis,, viel in het trapportaal en nam een agressieve houding aan, toen zijn doch ter hem .te hulp snélde. In de kamer gekomen begon hij met zijn vrouw en dochter te twisten, zodat dezen 'n ver dedigende houding aannamen. Later op de avond kwamen de drie zoons thuis. Een heftige twist ontstond, die weldra in een vechtpartij ontaardde. De kinderen wilden hun moeder beschermen en overmeesterden hun vader, die zich verweerde. De doch ter greep een pook en de oudsite iyvee zoons namen een stfijkijzer en een stok en gezamenlijk gingen zij de vader te lijf. Hun angst en woede waren zó groot, dat zy hun vader, die Tussen een bedreiging in woorden i en de daad ligt vaak een wereld van vrees. J nog poogde een sch'eermes te grij pen. met de voorwerpen op het hoofd sloegen, zodat zijn schedel verbrijzeld werd, tengevolge waar van H. overleed. De moeder rende het huis uit en stelde de politie op de hoogte van het vreselijke drama, dat zich had afge speeld. Ook de beide zoons gingen de straat op en spraken een agent aan. De vrouw en haar kinderen zijn op het bureau Boezemsingel in bewaring gesteld. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de belanghebbende detailhandel mi nimum kleinhandelsprijzen voor suiker en margarine vast te stellen. De Econo mische Raad heeft desgevraagd een uit voerig advies opgesteld. Na ampele overwegingen, waarbij in ruime mate aandacht is geschonken zo wel aan het algemeen belang als aan de bplangen van de betrokken groepen van het bedrijfsleven, heeft de Economische Raad geadviseerd geen gevolg te geven aan het verzoek van de detailhandel. Slechts indien een bepaalde branche in haar geheel in een noodsituatie zou drei gen te geraken, kan hierin aanleiding worden gevonden de onderhavige mate rie alsnog te bezien. Van een zodanige situatie is naar de mening van de Eco nomische Raad en van de minister van Landbouw geen sprake. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje jhr. mr. C. Dedel. kamerheer in buiten- wone dienst van H. M. de Koningin en thesaurier van de Prins der Nederlan den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1