Bonte reeks feestelijkheden in alle delen van de stad Koninklijke onderscheiding voor „De Gekroonde Moor" WIE KOMEN ER THUIS? i Ei ioarn HAARLEMSE KONINGINNEDAG IN OUDE STIJL wét a£tijcL Uv de, beste stof FEEST OOK IN HAARLEMS OMGEVING De reputatie van een der oudste Haarlemse zaken per literflesVrcuujt Ut* u/itduUier. AGENDA De zomer tegemoet met de ROBINSON-SANDAAL aan Uw voet! DINSDAG 2 MEI 1950 PAGINA 2 Van aubade tot bal champëtre Veertig-jarig jubileum Windhondenrennen Motor- en kanowedsirijdsn Het feest in de avonduren OPKLAPBED-BANDEN WASSENAAR WASSERIJ DUYN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF f-,'"- i Overveen Zandvoort Orgelbespeling FEEST VAN DE ARBEID Kerkelijk gevierd Jubileumviering Burgerlijke Stand Zandvoort viert Koninginne feest SniideA» .i? veptRouwensruim &Sj8g ELS De pessimisten, die een zonloze Koninginnedag 1950 voorspelden, hebben al thans in Haarlem ongelijk gekregen. Alle storm, regen en wind van de laatste dagen in April ten spyt scheen de zon in volle glorie over Haarlem en het was een waar feest gisteren alleen maar te wandelen door de oude stad, die zich voor deze dag in haar mooiste kledij had gestoken. Vlaggen uit de ramen, aan hoge masten en in de handen van kinderen. Èoven dat alles uit de wapperende driekleur in de toren van de Grote Kerk op de Markt. Dat was bet beeld, dat Haarlem "in de vroege morgenuren bood, toen velen hun huizen verlieten om ook het eerste deel van het feestelijk programma niet te missen. Maar Haarlem zou zijn faam niet waardig geweest zijn, als de bloemen ontbraken en het was vooral een voor jaarssfeer op het Stationsplein en de Kruisweg, waar „Haarlems Entree" voor een fraaie bloemversiering zorg gedragen had. Langs de weg prijkten weer de manden met bloemen en planten en zo werd met de vele mensen in de straten de dag van gisteren weer een Koninginnedag in oude stijl. Wie kennis heeft genomen van het Uitgebreide progsamma. dat gisteren overal in Haarlem werd afgewerkt, zal kunnen begrijpen, dat het ons niet doenlijk is ieder onderdeel tot in de fi nesses te behandelen. In ons blad van gisteren vertelden wij reeds in kort be stek een en ander van het ochtend programma. De Haarlemse Harmonie kapel kroop gezellig bijeen op een platte wagen en met veel pleizier ging het daarna door de stad. De Haarlemse Politie-Muzlekvereniging gaf eerst een fiks nummertje voor het politiebureau in de Smcdestraat en zette daarna koers naar de Grote Markt, waar zij een concert gaf. De kinderen, die des morgens deel genomen hadden aan de aubade voor het stadhuis. zeUcn het feest voort in de verschillende thea ters, waar hun een gevarieerd pro gramma werd voorgezet. In Haarlem-Noord ging het er al even feestelijk toe. In de vroege och tend ze,te het „Tamboer- en Pijper corps" zijn beste beentje voor en om tien uur begonnen de grote kermisver makelijkheden op de Zaanenlaan en het Pretoriaplein. In de middaguren was het vooral het rijdende cabaret van Van iMeurs, dat overal de nodige belangstel ling had. Liedjes, acroba.iek en alles wat daarbij gebruikelijk is werden in een vlot programma afgewerkt. In Haarlem-Oost blies de bekende Epaarnebazuin de reveille en deze maakte daarna een tocht door de ver schillende straten in Oost. Toen de kin deren naar de Grote Markt opmar cheerden zorgden de St. Joris-band en het tamboercorps „Het Oosterkwartier" voor een pittige noot. In de roionde op de Kleverparkweg werd om acht uur plechtig de vlag ge hesen en naar men ons mededeelde heeft het niet aan feestelijkheid ont broken in het Lorentzlyceum aan het Santpoor,erplein, waar de kinderen van Kleverpark'' een prachtige ochtend werd bezorgd. In Haarlem-Zuid-West was het feest reeds Zaterdagmiddag ingezet, toen in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond een goed geslaagd programma werd afgewerkt. De Oranjebond Prinses Juliana, het Haarlemse Comué voor nationale fees ten afdeling Oost, vierde gisteren zijn veertigjarig bestaan. Dat het deze Oranjevereniging niet aan belangstel ling ontbreekt bleek wel uit de talrijke mooie bloemstukken, die een plaatsje hadden gevonden in het, druk door receptiegangers bezochte, zaaltje in café Hommels aan de Zomervaart. Het voltallige bestuur recipieerde daar gis termiddag van half vier tot half zes en ook enige der oud-bestqursleden waren aanwezig. Onder de vele belangstellen den bevonden zich ook de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, pastoor Jonge- jan, dominee van Rijn, de Commissaris van Politie de heer Fontyne, het vol-, tallige hoofdbestuur van de Commissie Nationale Fees,en, waaronder de oud voorzitter de heer J. Lefèbrc en de voorzitter de heer J. Snethlage Furie en de directeur van Hout'en Plantsoe nen de heer J. Dorresteyn. Ook van de kant van de regering bleek de waardering voor wat de ver eniging in deze veertig jaren presteer de. In de persoon van de voorzitter de heer G. F. van Dijk werd de gehele Oranjebond gehuldigd. Burgemeester Cremers bood de voorzitter namens Hare Majesteit de Koningin de zilveren medaille aan van de Orde van Oranje Nassau. Na de gelukwens van de bur gemeester^ spraken' nog enige oud bestuursleden en andere belangstellen den. Op het EDO-terrein hadden om half drie windhondenrennen plaats. Deze races waren georganiseerd door de Wind- hondenrenvereniging Amsterdam in sa menwerking met haar 's-Gravenhaagse zustervereniging. Voor een enthousiast publiek deden de sierlijke honden hun uiterste best om de eerste te zijn en het „haasje" te vangen. Als eerste liepen de greyhounds klasse B. De snelste hiervan was Astor, die het parcours van 300 m. in 22.4 liep. In de tweede course van de B-klasse won Maestro, die juist gisteren tot de A- klass'e gepromoveerd was, omdat hij een nieuw snelheidsrecord had gevestigd. Deze middag deed hij de 300 m. in pre cies 22 sec. Het verschil tussen de A- en de B-klasse ligt in de snelheid, die bij de A-klasse groter is. Dit was ook wel te zien aan de prestatie van de A-hond Imir, die de ronde in 20.8 deed. Het was opmerkelijk, hoe slim sommige honden de bochten binnendoor namen en dan aanzienlijk uit- of inliepen. Bij het hindernisspringen vielen de mooie zweef sprongen op, de dieren zeilden als het ware over de hindernissen heen en maakten sprongen van 10 tot 14 meter! Aan deze rennen werd ook deelgeno men door de whippets. Dit zijn kleine hazewinden, die niet meer dan 50 cm. hoog mogeA worden. Ze worden wel „de Renpaarden van de mijnwerkers" ge noemd, omdat de Engelse mijnwerkers ze gefokt hebben. Deze dappere hondjes zijn ook zeer snel; hun winnaar was Ra- pida, die een tijd van 23.8 sec. maakte. In de pauze werd een demonstratie gegeven van de politiehonden-dresseer- club „De Spaarnestad". De boxers Tom en Marco cn de bouvier Astor toonden hier hoe een goed gedresseerde politie hond zijn baas in zijn werk behulpzaam kan zijn Op de Dreef daverden gistermiddag de motors van de motorclub „Haarlem". De behendigheidswedstrijden, die daar in samenwerking met deze vereniging ge houden werden, trokken een grote be langstelling van de motor,sportliefheb bers en vele andere feestvierende Haar lemmers,^ voorhl natuurlijk van de man nelijke jeugd. De schermduels vormden wel. het hoogtepunt van dit brommend festijn. Het huis-en-tuin-schermen is al' een zenuwslopend schouwspel; wanneer de tegenstanders echter hun degens kruisen op een snorrende motor, wordt het pas echt „link". Niemand zal er aan twijfelen, of deze unieke sport is alleen bestemd voor het sterke geslacht. Tot aller verbazing was het echter een vrouw, die triomfeerde. Mejuffrouw Ella van Kooten behaalde de eerste prijs cn de overige deelnemers ontvingen een bronzen herinneringsmedaille. Een keu rig défilé met vlaggen en letters, die het woord „M.C. Haarlem" vormden, opende deze demonstraties. Het nummer „ring steken met duorijders uit het publiek" vond een gretig onthaal bij de omstan ders. Sommige motors waren belast met vier personen en als er dan misgestoken werd kreeg ieder der berijders een heer lijke koude douche. Ook het rijden met kinderwagens verwekte veel hilariteit, wanneer de deelnemers al schakelend en koppelend hun vrolijke last langs vaan tjes en door de hoepels manoeuvreerden. Bij het rijden over een wipplank stond een ieder versteld over de verrichtingen van een zeer klein motortje, een scooter, die in de oorlog gedropped werd door de geallieerden. Uit deze demonstraties is wel gebleken, dat deze goedaardige rao- torduivels over een grote rijvaardigheid beschikken. Hoewel het nog zeer vroeg is voor het. watersportseizoen werden gistermiddag in de Herensingel kanowedstrijden ge varen, onder auspiciën van de oranje bond „Prinses Juliana" van gewest Oost. De vele toeschouwers lieten hun benen lustig over de wallekant bengelen en ge noten van deze frisse waterkamp. Er werd gevaren over een baanlengte van 200 meter door adspiranten, junioren en senioren van de Haarlemse kanovereni ging „Trekvogels". De uitslagen luidden: Adspiranten he ren: klasse A: F. Willemse (1 min. 11 sec.); klasse B: J. Meyers (1 min. 16 sec.); klasse C: F. Oostenbroek (1 min. 20 sec.). Junioren heren: O. Engel (1 min. 5 sec.). Senioren heren: H. Mica (54.5 sec). Adspiranten dames: W. de Groot (1 min. 24 sec.). Junioren dames: A. Jan sen (1 min. 18 sec.). Senioren dames: mevr. A. v. d. AnkerDpedens (1 min. 1 sec.). Koppels: Junioren: mej. A. Vrenegoor en B. Vrenegoor (1 min. 13 sec.). Senio ren: mevr. v. d. AnkerDoedens en H. Mica tl min. 4 sec.). Als sluitstuk van deze kanowedstrij den werd er met tien boten een estafette gevaren. Het werd een spannende, ge- lijkopgaande strijd, waaraan verschei dene leden van de „Trekvogels" deel namen. die in Augustus uitkomen op de wereldkampioenschappen te Kopenha gen. In Haarlem-Noord werd het avond programma geopend met een muzikale wandeling van de harmonie „Crescendo" uit Spaarndam. Het "tamboer- en pijper corps „Haarlem" startte een uur later in de van Egmondstraat en om negen uur blies het korps een fikse taptoe op het Spaarnhovenplein. Op de Grote Markt concerteerde het Fanfarecorps „Kunst kring" en in Haarlem-Oost maakte de muziekvereniging „Apollo" een vrolijke ommegang door bijna alle straten van dit gewest. Het rijdend cabaretgezelschap onder leiding van de heer Van Meurs zorgde hier op vier verschillende plaat sen voor de vrolijke noot. Onder de feestelijke verlichting van de Nieuwe Gracht stonden honderden toeschouwers te luisteren naar de popu laire muziek van het Haarlems piano- en accordeonorkest „Accordia", onder lei ding van Herman Teunissen en met zang van Gerard Vos. De muzikanten speel den op een vlot, dat met vele lampion nen versierd was. De „Klokken van Ar- nemuiden" galmden tussen de statige huizen en de vele andere top hits van deze en vroeger dagen weerklonken tij dens dit concert, dat ruim drie uur duurde. Voor de gondelvaart bestond helaas zeer weinig belangstelling. Een tiental kano's, die Venetiaans versierd en ver licht waren, maakten een korte rond vaart door de Nieuwe Gracht. Het is te betreuren, dat de deelname niet groter cn de rondvaart niet langer was. Op de Orionweg en de Zanenlaan brachten hoogdraadkunstenaars en lucht acrobaten een vuurwerkshow op de sta len draad en in het Kleverpark werden op het Santpoorterplein enkele films vertoond in de openlucht. Tot middernacht schuifelden vele voe ten op de Grote Markt terwijl op het Fhoenixpiein, Wilsonsplein, Raam gracht, het Pretoriaplein, De Zaanen laan en het Teijlerplein de Haarlem mers drongen zoals ze nog nooit ge drongen hebben, om mee te doen met het vermaak in de draaimolen, de rupsbaan. de zweefmolen, kortom in alle gelegen heden, waar men draait, tolt en door el kaar geschud wordt. Op de Grote Markt vond gisteren voor het Gmeentebestuur ter gelegenheid van de v.erjaardag van H. M. de Koningin een kinderaubade plaats. Een overzicht van de Grote Markt tijdens de aubade. Emile Erens tijdens de huldiging in Sociëteit „Teisterbant." Het 150-jarig bestaan van het sigaren magazijn „De Gekroonde Moor" is voor de eigenaar, de heer Jan van der Pigge. onvergetelijk geworden. Nadat des mor gens in de St. Jozefkerk een H. Mis van dankbaarheid was opgedragen, begon om half drie een receptie in de Kroonzalen van Brinkmann, een gelegenheid met een wel zeer toepasselijke naam. De burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M Cremers, was een der eersten die hun ge lukwensen kwamen aanbieden, in gezel schap van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. de Vos van Steenwük. Dat had een bijzondere reden want de burgemeester kon aan de heer v. d. Pigge mededelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem toestemming te geven het koninklijk wapen te voeren met de persoonlijke titel van hofleveran cier. Mr. Cremers schetste de reputatie van deze oude Haarlemse zaak, die thans tot in het vierde geslacht wordt voortgezet en hij meende, dat betrouwbaarheid, vakmanschap van de eigenaar cn goede sociale verzorging van het personeel bo ven iedere lof verheven zijn. Deze ko ninklijke onderscheiding is niet alleen verdiend, maar houdt tevens de erken ning in, 'dat zaken met een frisse gees'., geënt op gedegen historische grondslag voor stad en land van grote betekenis zijn. De burgemeester besloot zijn toe spraak met CRn aardige toespeling op de naam van de zaak en zeidc: hiermede is de kroon de Moor krachtiger op de slapen gedrukt. Hierna reikte hij de oorkonde over en bood hij ook de fami lie zijn gelukwensen aan. De heer Jan van der Pigge uitte zijn dank aan de Koningin voor de bij zondere onderscheiding, gaf de burge meester de verzekering, dat hij het be wijs van het grote vertrouwen zeer' op prijs stelde en Oranje, gelijk zijn voor vaderen, hoog zou blijven houden. Hierna zongen de aanwezigen het Wil helmus. Twee uur lang hield een stroom van receptie-g&ngers aan en steeds meer bloemstukken werden binnengebracht. De clergé had een flinke afvaardiging uit het bisdom gezonden, met aan het hoofd Deken Kuilman. De Kamer van Koop handel was vertegenwoordigd en de voorzitter van de R. K. Sigarenwinke liersvereniging te Haarlem wees er op. dat de zaak Van der Pigge een apart cachet heeft met een renommée tot ver buiten de grenzen van de stad. Spr. was er trots op, dat de onderscheidene een der oprichters van de R. K. Bond van Sigarenwinkeliers was. Verder zagen wij vele winkeliers uit de Grote Houtstraat, die grotendeels originele geschenken aanbaden; talrijke klanten uit de voor aanstaande kringen, die de zaak reeds zovele jaren frequenteren; het bestuur Advertentie 1-pers. 2-pers. Linnen p. 3 stuks 1.50 1.75 Rubber 2.50 2.75 HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Advertentie Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Met het ss. Tabinta, dat 19 April uit Tand jong Priok is vertrokken en vermoedelijk 16 Mei ie Rotterdam zal aankomen, zullen de volgende militairen uit Haarlem en om streken, naar hun vaderland terugkeren. HAARLEM: Dijt, S. P.. Prinsessekade 21; Gelder. J. J. A. de, Pladellastraat 34; Kruyer, J., Spaarndamse.weg 48 rd.; Rijn, Ph. M. M. van, Lange Heerenstraat 14 zw.; Schalk, Th J J van. Van Nesstraat 53; Schoen, J. P., Gen. de la Reystraat 64; Verweij, Tli„ Sumatrastr. 21; Bogaert, P. C„ De Genestet- straat 58; Frederiks, C. A„ Frans Hof straat 31; Harskamp, J„ Havenplein 8; Hol, P. van 't, Vroomstraat 11; Houniet, C. J„ Schreveliusstraat 16; Huizing, E„ Klein Hei ligland 38: Kuipers, H. J„ Sperwerstraat 27; Moerwijk, C. J., Gouwstraat 84; Thoolen, L. J„ Rollandslasfu 67; Vastenhoven, J. H. van, Spaarnhovenstraat 18; Vooges, J. R„ Hoo- gerwoerdstr. 52; Wennekendonck, E. G. M., Jasmijnstraat 10; Altena, P. van, Wester straat 2; Attema, S. Besoekistraat 27; Broeken, J. P. A., Stuverstraat 12; Bruyn, P. J. de, Vergierdeweg 142; Demmers, P. J- M., Jan Gijzenkade 279; Doorn, W. J. van, Gasthuislaan 105; Habich, J. Th., Dunkier- straat 66. Stevens, J. W.. Ternatestraat 13; Haak, C., Pleiadenstraat 13; Habes, J. J. G Rollandstraat TO; Hoogeboom, C„ Klooster straat 39; Holleman, C„ Geweerstraat 7; Jong, A. A. de, Beukenstraat 19; Giesber- gen, J„ Rijksstraatweg 441; Kink'et, H„ Bromostraat 13; Kompier, A. C„ Bloemfon teinstraat 14; Lieshout, A. M. J„ Amsterdam sevaart 52 rd.; Molen, Th. A. v. d., Vinken- straat 71, Roelofs, B. J„ Linschotenstraat 10 rd.; Langeveld, H. C„ Padangstraat 21; Rossum, C. D. van, Gen. Bothastraat 91; Schutte, B. J„ Dollijnstraat 18; Warmerdam, C. J. E. van, Wald. Pyrmontstraat 58; On rust, J. G., Leeuwerikstraat 79; Schippers, P. C., Timorstraat 141; Wanrooy, O. D. van, Caninefatenstraat 25; Wesseling, F., Van Edenstraat 14; Hamar de la Bretonière, E. R. V.. Marnixstraat 79 rd.; Dorresteyn, R. C., Kleverlaan 9; Joosten, J„ Vosmaerstraat 85; Mierlo, J. van. Brouwersstraat 74; Clae- sen, J., Delftlaan 21; Huying, Jan Nieuwèn- huyzenstraat 14. AALSMEER: Zij verden, W. van, Stom meerkade 54; Wees, J. W. van, Zwarteweg 78; Heeren, J., Marktstraat 20. ASSENDELFT: Fleer, E. H Dorpsstraat 662; Veenboer, S„ Dorpsstraat 523; Bruggen, G. van, Mauerna 25. BENNEBROEK; Klinkenberg, C. J„ Schoollaan 58. BEVERWIJK: Duiker, W. A„ Koning straat 138; Liefting, C. M„ Wijkermeerweg 82; Zonneveld, D. C„ Jan Vermeyenstraat 35; Nijbosr, H. M„ Groenelaan 15. HAARLEMMERLIEDE c.a.: Schouten, P J„ Zuid Schalkwijk 21. HAARLEMMERMEER; Lammerse, J. F., Kruisweg 1114; Rijn, A. W. van, Vijfhuizen, Spieringweg 469; Lammerse, F. C„ Kruis weg 1114; Kamp, S. M., Lisserdijk 483; Ver beek, C„ Aalsmeerderdljk 265. HEEMSKERK; Henneman, H. J„ Kuik- weg 2. HEEMSTEDE: Numan, K., Kastanjelaan 24; Apswoude. J. B. A., Borneostraat 61: Grijseels, J. A., Tooropkade 13; Hcyden, Th. H. v. d.. Schollevaarlaan 17; Reith, A. M. J„ Laan van Bloemenhove 4; Eikelboom, F. A„ Roemer Visscherplein 1. q HILLEGOM: Berkel, W. L. van, Stations weg 90. LISSE: Vlugt, W. v. d„ Heerenweg 36 A. NOORDWIJK: Bakker, J., IJmuiderstr. 15. NOORDWIJKERHOUT: Berg, G. J. v. d., Zeestraat 71; Slot, A. Th. v, d., 's-Graven- damseweg. SASSENHEIM: Berg, c. P., Menneweg 61; Zuidhof, D., Wilhelminalaan 10. VELSEN: Boender, C„ Amsterdamseweg 44; Kort, IJ. W., Grote Hout of Konings weg 28; Noorman, K. E. J„ Santpoort, Vin- kenbaan 4 A; Schagen, W. B. G. van. Ce derstraat 14; Kaaij, C. J., Santpoort, WUste- laan 1; Dubbelman, C„ Santpoort, Rijks weg 330; Wint, S. v. d„ IJmuiden, Plan- ciusstraat 7; Alem, J. van, IJmuiden, Ge rard Doustraat 39; Verhagen,1 R. A„ Sant poort, Br. Klauwerstmat 11; Binkhorst, F„ IJmuiden, Zeeweg 145. VOORHOUT: Wilden, F. C. v. d, Toren laan 10; Tetteroo, I. H., Mgr, Broersestraat 16; Nijsen, L. G„ Prinseweg 11. Met de „Zuiderkruis" die 18 April uit Tandjong-Priok is vertrokken en vermoede lijk 11 Mei te R'dam zal arriveren, zullen de Volgende militairen repatriëren: HAARLEM: Hartig, D. J. A. den, Ein- denhoutstraat 23; Poll, K. v. d„ Diepen- brockstraat 75; Stam de Jonge, G. I., Pijls laan 101; Ditters, J. B. J. M., Brederode- straat 1; Langeveld, J., Siwartstraat 4; Kei zer, P. de, Saracenenstraat 1; Wijmans, J„ Stationsplein 13 rd.; Schutte, C„ Barbaros- Advertentie 1 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Verborgen stroming", (18 j.); 2, 4.15, 7 cn 9.15 u.; Palace: „Machtige Joe Young", (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: „Ik ben een kleurling", (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „Zij die te veel zijn", (18 j.), 2.30. 7 en 9.15 u.; City: „Greep des doods". (18 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaar- ne: „De zeven zondaars", (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 Mei Gemeentelijk Concertgebouw: H. O. V., Tweede Beethovcnconcert, met solist Cor de Groot, piano, 8 uur. Woensdag 3 Mei Schouwburg: St. Genesius: Chateau de Bersag (di.), 8 uur. sastraat 42; Veen, Tj. v. d., Bantamstraat 23: Visser, S. J„ Soerabajastraat 9; Vries, Th. H. C. de, Coornhertstraat 13 I; Du- belaar, B. J. J., Teslastraat 32; Fortgens, W., Zomerkade 195; Visser, A„ Van Loostraat 12. AALSMEER; Langeraad, J. van, Aals- meerderweg 287. BEVERWIJK: Aardenburg, W. M C., Dekkerstraat 28; Heijde, F. J. v. d., Aken- damlaan 14. BLOEMENDAAL: Warmerdam, B. J. M., Aerdenhout, Mariënbosch. HAARLEMMERLIEDE c.a.: Bos, F. H., Halfweg. Kastahjelaan 54; Kuyer, G. P. M„ Schalkwijk, Provincialeweg B. 128. HAARLEMMERMEER: Staveren, H. J. van, Nw. Vennep, Annastraat 5; Sengers, N. J. C., Vijfhuizen. Kruisweg 1254. HEEMSKERK: Castricum, N., Rijksstraat weg 95. HEEMSTEDE: Abbink Spaink, H., Hobbe- mastraat 42; Peschar, J. J., Jozef Israëls- plein 18. LISSE: Haan, T. W. v. d., Julianastraat 46; Visser, J. de, Van der Veldestraat 38; Wolff, K. v. d„ Julianastraat 164; Wijnands, H. D„ Delftweg 32. SASSENHEIM: Vis, N. v. d., Hoeve „Post- wijk"; Ruygrok, P., Rijksstraatweg 73. VELSEN: Blom, J. J., Santpoort, Bloe- mendaalsestraat 24; Bragt, J., IJmuiden. Ka naaldijk 36; Groet, C. J., Driehuis, Tollens laan Schoor, F. van, IJmuiden, Popels straat 14. Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die 19 April uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 16 Mei te Amsterdam zal aankomen, zullen de volgende militairen naar hun vaderland terugkeren: HAARLEM: Smts, H. J. S., Steenbok straat 38; Meulman, C., Anna van Buren- laan 40; Elich. J„ Jan van Galenstraat 28. BEVERWIJK: Duin, S. M. A., Grote Hout weg 232. ZAND VOORT: Schmidt, J. W., Dr. Metz- gerstraat 60. van de R. K. Middenstandsvereniging, de directies der Haarlemse dagbladen en van verschillende grote sigarenfabrieken, het bestuur van de „Club" der belang rijkste sigarenzaken in het land e'te. On danks de Julianadag zag de P.T.T. kans stapels telegrammen te bezorgen. De gasten ontvingen een door de Haarlemse historicus H. van Os geschre ven gedenkboek, waarin het 150-jarig le ven van „De Gekroonde Moor" be schreven word't en dat zeker ook een bijdrage tot het boekstaven van de stads geschiedenis genoemd mag worden. In Bloemcndaal begonnen dj feeste lijkheden om half tien. Een kleurrijke stoet van schoolkinderen trok om die tijd langs het woorfhuis van de burge meester naar het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan. De meisjes met oran je strikken in het haar, de jongens met oranje sjerpen om hun middel, allemaal vlaggetjes en vaantjes in dc hand, zo defileerden zij blij en welgemoed door Blocmenaaals lanen. Nadat de burgemeester een kort toe spraakje had gehouden, waarnaar de jeugd met nauw bedwongen ongeduld luisterde, volgden de kinderspelen. Vol enthousiasme ...wierpen" de kinderen zich in hun spel. De volksspelen, die om twee uur gehouden werden en waar veel animo voor bestond, werden een even groot succes. Hier werd een oude traditie in ere hersteld: het schieten op een houten vogel, wat een zeer oud spel is. werd deze dag weer in de rij van volksspelen opgenomen. 's Avonds kon een deel van het nu- blick zich vermaken in hotel Zonitr- zorg. waar het muziekcorps Sursum de mensen aangenaam bezig hield. Dc jon gelui amuseerden zich op de kermis aan de Zomerzorgerlaan. In Overveen begon men eveneens de dag met een optocht door de school kinderen. Om negen uur brachten zij een aubade van Nederlandse liederen aan hun burgemeester. Bij de daarna volgende kinderspelen oogstte vooral het zaklopen veel bijval. De meisjes hadden het moeilijk met hun „eieren- loop". Hierbij moesten ze hardlopen met een ei op een bordje in hun hand. Ook werd er natuurlijk aan ringsteken op versierde fietsen gedaan. Voor de mooist versierde fietsen werden bo vendien nog aparte prijzen beschik baar gesteld. Na een kleuteroptocht met versierde autopeds, kinderwagentjes enz. werden cle kinderen getracteerd. 's Avonds was er een bal-champétre op het Dorpsplein. Vrolijke dansmuziek en feestverlichting verhoogden hier de feestelijkheid. Ook in Spaarndam werd er feest ge vierd. Met de tamboers voorop mar cheerden de kinderen met kunstig ver sierde wagentjes, hoepeltjes en fietsen door de dorpsstraten. Het was een kleurrijke optocht en de jury. die was aangesteld om de prijzen voor de mooist versierde figuren uit te delen, had een moeilijke keuze. Tenslotte kreeg M. v. Beieren voor haar met guirlandes op getuigde karretje de eerste prijs. Dan volgde de aubade, die door de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cre mers, de .■secretaris van Haarlem, mr. Westra. de commissaris van politie Fon- tijne, diverse afgevaardigden van Oran jebonden en verder geestelijke en we reldlijke autoriteiten werd aangehoord. Ook hier hadden kinderspelen" plaats en 's middags werden de kinderen in het nieuwe „Jeugcentrum" aangenaam bezig gehouden door de goochelaar Prof. Ma- retti. In Zandvoort verzamelden de kinderen zich eveneens voor een aubade, die op het Raadhuisplein door B. en W. werd aangehoord. Hier waren als overal el ders de gehele dag door kinder- en volksspelen, waar zeer veel belangstel ling voor bestond. Vanaf het balkon boven mijn uit verkocht terras zag ik ze gister avond op het asphalt dansen. Een deinènde massa, een draaikolk van jonge mensen in het licht van schijnwerpers rondom een herverlichte muziektent, van waaruit mannen in wijnrode colbertjes rhythmische schlagers tegen dc histori sche omgeving slingerden. En ik dacht: „Wat praten we over problemen!" Laat ze dansen op de stenen en het asphalt met duizenden paren en men zal „Oranje boven" roepen, omdat het leven zo met een pak nougat in de zak een feestdans is. Wegens het 150-jarig bestaan van de Haarlemse firma v. d. Pigge werd aan ge noemde firma het praedicaat Koninklijk verleend. Burgemeester Cremers over handigt de bij het praedicaat behorende documenten. George Robert zal in de Grote of St. Ba- vokerk te Haarlem, op Dinsdag 2 Mei des avonds van 89 uur het volgende program ma ten gehore brengen: 1. Preludium en Fuga a kl. t. (Bd II No. 8), J. S. Bach (1685—1750). 2. Auf Meinen lieben Gott, D. Buxtehude (16371707). a. Koraal; b. Double; c. Sara bande, d. Courante, e. Gigue. 3. a. Auf Meinen lieben Gott (Bd VII No 63); b. Meine Seele erhebt den Herren (Bd VII No. 42)*, J. S. Bach, (uit de „Schüblersehc Chorale; door Bach v. orgel bewerkte gedeelten uit: a. Kantate „Ich ha- be meine Zuversicht"; b. Kantate „Meine Seel' erhebt den Herren). 4. Tweede Passacaglia, H. Strategier, (geb 1912). 5. Inventionen, A. de Klerk, (geb. 1917). 6. Choral I H. Andriessen (geb. 1892).) Op Donderdag 4 Mei des namiddags van 23 uur. zal hij het volgende spelen: 1. Preludium a kl.. t. (Bd IV No. 13), J. S. Bach (1685—1750). 2. Preludium. Fuga en Ciacona d kl. t., J Pachelbel (1653—1706). 3. Pastorale (Bd I). J. S. Bach. 4. Pasacalles, J. Cabanilles (16441712). 5. a. Auf Meinen lieben Gott (Bd IX No. 2); b Ach Gott, vom Himmel sieh darein (Bd IX No. 7), J. S. Bach. 6. Fuga D gr. t. (Bd IX no. 5), J. S. Bach. Om 4 uur gistermiddag kwamen twee personenauto's op het Adriaan Stoop plein met elkaar in botsing. De van rechts komende wagen kreeg van de ander geen voorrang. Een der inzitten den liep een hersenschudding op Z&0* een. auto is bij naar huis vervoerd. Voor het eerst na de oorlog is j.l. Zondag het „Feest van de Arbeid" weer kerkelijk gevierd' in de St. Jozefkerk. De belangstelling had wel groter kunnen zijn, maar daar zijn ook wel oorzaken voor, o.l. de eerste H. Communie der kinderen in vele parochies enz. Maar die gekomen zijn, hebben zeer zeker de waarde van-de arbeid en hoe men deze op moet vatten, zien belichten door het welsprekend woord van rector Brans. Met devote aandacht werden de gebé den voor de zegening der handen ge volgd en na de zegening werd een plech. tig lof gecelebreerd door de weleerw. heren W. Q. Grimbergen, met assistentie van L. Brabander en L. J. Beugelsdijk. Het plechtig Lof werd besloten met het zingen: „Aan U, o Koning der eeuwen". Onder de aanwezigen merkten wij op de hoogeerw. heer deken J. A. Kuil man, de voorzitter der K.A.B. de heer A. Angenent, van de K.A.J. de heer J. Knape en verder vele bestuursleden en leden der samenwerkende organisaties welke dit Feest van de Arbeid voorbe reiden, n.l. R.K. Middenstandsbeweging, St. Adelbertusvereniging, K. A. B., K.A.J.J.M.B., Kath., Vrouwenbeweging Het fundament is thans weer gelegd voor samenwerking der verschillende standen voor nieuwe acties en zeer zeker voor een groter feest vooi viering van het feest van de Arbeid, zowel kerkelijk als buiten-kerkelijk. De commissie van samenwerking mag als eerste actie dit feest van de arbeid als geslaagd boeken. Het jubileum van de heer Jos. van dei Eisen» die zich veertig jaar geleden vestig de als kantoorboekhandelaar onder firma A. de Rooij in de Anegang, is gisteren on der grote belangstelling van familie, leveran ciers en cliënten gevierd. De feestdag werd geopend met een H. Mis, die de zoon van de jubilaris pater Ser- vatius van der Eisen O.P. opdroeg in de St. Jozefkerk. Met enige toepasselijke woor den onthulde deze priesterzoon daarna in de zaak een gedenkraam, waarop enkele motieven van de kantoorboekhandel zijn aangebracht. Vele belangstellenden kwamen de jubilaris op de receptie gelukwensen en 's avonds bleven jubilaris, familieleden er. personeel nog lange tijd bijeen in restau rant BrUkmann voor een diner en een ge noeglijke feestavond. (Van 27—29 April) Geboren: J. M. de VosSpaargaren, z.; C. W. Schaper—Pel, z.; M. Visser—Molenaar, z.; M. C. de Jong—Harmsen, z.: A. C. Dob berHirs, z.; J. BaelemansNikkels, d.; A. J. van Norden—Quist, d.; M. van Dijke van Es, d.; J. G. van de Kamp—Habich, d.; A. C. Klinkenberg—Harren, d.; E. H. Las- schuit—Fröhlking, d.; J. M? Heeres—Myl, d.; J. M. Mekking—Hartdorfl, d.; M. C. Meijer—Geukers, d. Getrouwd: H. D. Hulst en E. Ligtenstein. Overleden: C. W. Konings—Brugmans, 51 j., Harmenjansweg; A. Wanschers, 68 j., Parklaan: C. J. Beemsterboer, 4 m.. Kam perlaan; P. G. M. Mica, 10 m„ Laurens Costerstraat. De viering van Koninginnedag werd te Zandvoort Zaterdagavond ingezet met een geanimeerde feestavond in „Monopole'. De vereniging tot viering van nationale feestdagen was er in ge slaagd een keur van artisten te enga geren, welke de talrjjke aanwezigen (waronder burgemeester Fenema en echtgenote) een avond van goed amu sement bezorgde. Tom Erich vertolkte populaire pianomuziek en het Hawaii- gezelschap van Aart Boenders,was in zijn bekende repertoire goed op dreef. Veel bijval oogstten ook „Gerry en Ferry", twee dwazen en een gitaar. coswums. al—„Goodwill" series .,N°r ,toU,250.-. - - vanaU.T»3' ol „Superbe tenl nu besteld, kost mmder "coupe. P^°rmS uit zqn ANEGANG - HAARLEM Geef Uw voeten de komende zomer een echte „vacantie" geef ze een paar van die prachtige ROBINSON-sandalen, geheel uit leder vervaardigd. Daarbij zijn ROBINSON- sandalen zo hecht en degelijk gefabriceerd, dat zij niet alleen prettig en luchtig zitten, maar bovendien Uw voeten gezond houden. Met een paar ROBINSON-sandalen zijt U inder daad goed en keurig geschoeid. En de prijzen? Uitzonder lijk laag voor zo'n kwaliteit en afwerking, Zie maar! Prijzen ROBINSON-sandalen met lederen zool: Serie: 27/31 32/35 36/40 41 en hoger Prijzen: f. 10.90 f. 11.90 f. 13.50 f. 14.90 Met ROBINSON-rubberzoo! (die gaat minstens de gehele zomer mee) zijn de prijzen nög f. 1.— per paar lager. ROBINSON NUMEGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2